HU217805B - Tetrahidro-kinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények - Google Patents

Tetrahidro-kinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények Download PDF

Info

Publication number
HU217805B
HU217805B HU9802871A HU9802871A HU217805B HU 217805 B HU217805 B HU 217805B HU 9802871 A HU9802871 A HU 9802871A HU 9802871 A HU9802871 A HU 9802871A HU 217805 B HU217805 B HU 217805B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tetrahydro
quinoline
mmol
methyl
formula
Prior art date
Application number
HU9802871A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9802871D0 (en
Inventor
Ian Anthony Cliffe
Howard Langham Mansell
Richard Simon Todd
Alan Chapman White
Original Assignee
John Wyeth & Brother Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB898907865A external-priority patent/GB8907865D0/en
Application filed by John Wyeth & Brother Limited filed Critical John Wyeth & Brother Limited
Publication of HU9802871D0 publication Critical patent/HU9802871D0/hu
Publication of HU217805B publication Critical patent/HU217805B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya (I) általános képletű vegyület vagy gyógyászatilagelfogadható savaddíciós sója – ahol R jelentése hidrogénatom, rövidszénláncú alkil- vagy alkoxicsoport, halogénatom, trifluor-metil-csoport, A) R1 jelentése hidrogénatom vagy rövid szénláncúalkilcsoport, R2 jelentése a) hidrogénatom, b) rövid szénláncúalkilcsoport vagy c) –(CH2)n–R3, ahol n értéke 1–6, és R3 jelentésec1) fenilcsoport, ahol a fenilcsoport adott esetben halogénatommalmono- vagy diszubsztituált, c2) nitrilcsoport, c3) OR4, ahol R4jelentése hidrogénatom vagy adott esetben 1–4 szénatomosalkoxicsoporttal mono- vagy diszubszti- tuált fenilcsoport, c4) (a)általános képletű csoport, vagy c5) –NR6R7 általános képletű csoport,ahol R6 jelentése hidrogénatom és R7 jelentése –COR8, ahol R8jelentése fenilcsoport, amely halogénatommal szubsztituált, vagy R6 ésR7 a nitrogénatommal együtt, melyhez kapcsolódnak, 8-azaspiro[4,5]dekán-7,9-dion-il-csoportot képeznek, vagy B) R1 és R2jelentése a nitrogénatommal együtt, melyhez kapcsolódnak, (1) képletűcsoport, ahol q jelentése 0, 1 vagy 2, R13 jelentése hidrogénatom vagy(m) képletű csoport, vagy (n) képletű csoport, ahol R14 jelentésehidrogénatom, 1–4 szénatomos alkoxi-fenil- vagy fenil-(1– 4szénatomos)alkil-csoport, vagy (p) általános képletű csoport, ahol Rjelentése a fenti. A vegyületek 5–HT1A antagonisták. ŕ

Description

A találmány tárgya tetrahidrokinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények.
Az új vegyületek az 5-HT receptorokhoz kötődő központi idegrendszerre hatnak, és ezáltal humán és más emlős állatok kezelésére alkalmas gyógyszerként használhatók.
A találmány szerinti, új (I) általános képletű vegyületeket, valamint gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóit állítjuk elő. A képletben
R jelentése hidrogénatom, 1 -4 szénatomos alkil- vagy alkoxicsoport, halogénatom vagy trifluor-metil-csoport,
A) R1 jelentése hidrogénatom vagy 1 -4 szénatomos alkilcsoport,
R2 jelentése
a) hidrogénatom,
b) 1 -4 szénatomos alkilcsoport vagy
c) -(CH2)n-R3, ahol n értéke 1 -6 és R3 jelentése cl) fenilcsoport, ahol a fenilcsoport adott esetben halogénatommal mono- vagy diszubsztituált, c2) nitrilcsoport, c3) OR4, ahol R4 jelentése hidrogénatom vagy adott esetben 1 -4 szénatomos alkoxicsoporttal mono- vagy diszubsztituált fenilcsoport, c4) (a) általános képletű csoport, vagy c5) -NR6R7 általános képletű csoport, ahol
R6 jelentése hidrogénatom és R7 jelentése -COR8, ahol
R8 jelentése fenilcsoport, amely halogénatommal szubsztituált, vagy R6 és R7 a nitrogénatommal együtt, melyhez kapcsolódnak, 8-azaspiro[4,5]dekán7,9-dion-il-csoportot képeznek vagy
B) R1 és R2 jelentése a nitrogénatommal együtt, melyhez kapcsolódnak, (l) képletű csoport, ahol q jelentése 0, 1 vagy 2, és R13 jelentése hidrogénatom vagy (m) képletű csoport, vagy (n) képletű csoport, ahol R14 jelentése hidrogénatom, 1 -4 szénatomos alkoxi-fenil- vagy fenil(1-4 szénatomos)-alkilcsoport, vagy (p) általános képletű csoport, ahol R jelentése a fenti.
Az 1 -4 szénatomos alkilcsoport előnyösen például metil-, etil-, propil-, izopropil-, butil-, izobutilcsoport.
Az 1-4 szénatomos alkoxicsoport jelentése előnyösen metoxi-, etoxi-, propoxi-, izopropoxi-, butoxi-, izobutoxicsoport.
A „fenilcsoport” adott esetben egy vagy két szubsztituenssel lehet helyettesítve, mégpedig 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal vagy halogénatommal. A fenil(1-4 szénatomos alkilj-csoport előnyösen benzil-, fenetil-, fenpropilcsoport lehet.
Előnyös vegyületek a következők: ahol Rjelentése hidrogénatom és -NR'R2 jelentése (1) képletű csoport, különösen ahol -NR'R2 adott esetben szubsztituált azetidinocsoportot jelent.
A találmány szerinti vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy egy (II) általános képletű vegyületet, ahol R jelentése a fenti, (III) általános képletű aminnal reagáltatunk, ahol R1 jelentése a fenti és R2’ jelentése R2-vel azonos, vagy hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy (CH2)n-R3 - ahol n jelentése 1-6 és R3 jelentése fenilcsoport, OR4 vagy COOR5, ahol R4 és R5 jelentése a fenti, vagy az amin CH2 árucsoporttal védett formájával reagáltatunk, és kívánt esetben az R2’ csoportot a kívánt R2 csoporttá alakítjuk, és/vagy a védőcsoportokat eltávolítjuk. A reakció Michael-típusú reakció, melyet sav jelenlétében hajthatunk végre. A sav előnyösen szerves sav, például ecetsav.
Előnyösen feleslegben használjuk az amint, és a reakciót végrehajthatjuk vízben vagy szerves oldószerben, például metanolban, etanolban, izopropanolban, propanolban, acetonitrilben vagy dimetil-szulfoxidban. A (III) képletű aminban R1 és R2’ együtt heterociklusos csoportot képezhet, melyet a fenti (B) pontban definiáltunk, vagy R1 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport és R2’ jelentése hidrogénatom, 1 -4 szénatomos alkil- vagy (CH2)n-R3, ahol n értéke a fenti és R3 jelentése fenilcsoport, -OR4 vagy COOR5 - ahol R4 és R5 jelentése a fenti.
Ha a kívánt vegyületben R2 nem a kívánt csoport, akkor R2’-t a kívánt R2-vé alakíthatjuk ismert módon, az ilyen módszerekre az alábbiakban közlünk példákat. A (III) általános képletű amin védett formájára példa a (Illa) képletű ciklusos amin. A -CH2-aril védőcsopor2
HU 217 805 Β tót a Michael-típusú reakció után katalitikus hidrogénezéssel távolíthatjuk el.
Egy másik módszer az (I) általános képletű vegyületek előállítására abból áll, hogy egy fent definiált (II) általános képletű vegyületet (IV) általános képletű hidroxil-amin-származékkal reagáltatunk, ahol R'9 hidrogénatom és R18 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy R19 1-4 szénatomos alkil- vagy fenil-(l-4 szénatomos alkil)-csoport és R18 hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, és így (V) általános képletű vegyületet kapunk, ahol R, R18 és R19 jelentése a fenti, és ezt az (V) általános képletű vegyületet (VI) általános képletű aminná redukáljuk, ahol R jelentése a fenti, R18 hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, és kívánt esetben az így kapott (VI) általános képletű amint egy másik (I) általános képletű vegyületté alakítjuk ismert módon.
Az (V) általános képletű vegyületek új intermedierek.
A (IV) általános képletű hidroxil-amint előnyösen savaddíciós sója formájában (II) általános képletű vegyülettel reagáltathatjuk, előnyösen szerves oldószerben.
Az (V) általános képletű intermediert a (VI) általános képletű aminná például katalitikus hidrogénezéssel vagy redukálószerrel, például vizes titán-trikloriddal vagy egy oldó fémredukáló szerrel, például cink/sósav elegyével redukálhatjuk.
Ha a fenti eljárások valamelyikénél az (I) általános képletű vegyületek előállításakor a (II) általános képletű vegyületben lévő R csoportot a reakció befolyásolja, akkor ezt a csoportot egy másik R csoporttal helyettesíthetjük, melyet a kívánt R csoporttá alakíthatunk a szintézis egy későbbi fázisában. Például egy reakciót halogén szubsztituenssel is elvégezhetünk, melyet azután rövid szénláncú alkoxicsoporttá alakíthatunk.
A kapott (I) általános képletű vegyületet más (I) általános képletű vegyületté alakíthatunk, hogyha az -NR'R2 csoportot ismert módon átalakítjuk. Ilyen módszerekre az alábbi példákat adjuk:
1. Egy aminocsoportot amidcsoporttá acilezhetünk acilezőszerrel reagáltatva. Az acilezőszer lehet például karbonsav halogenid vagy anhidrid, vagy egy karbonsav kondenzálószer, például 1,1-karbonil-diimidazol jelenlétében. Az 1. reakcióvázlat az ilyen egymásba átalakításokat ábrázolja. A (Vlla) képletű vegyületek új intermedierek.
2. Egy aminocsoportot alkilezhetünk. Az alkilezés kifejezés egy primer aminocsoport vagy szekunder aminocsoport szubsztitúcióját jelenti a szükségleteknek megfelelően egy vagy két szubszituált vagy szubsztituálatlan alkilcsoporttal. Az alkilcsoporton levő szubsztituens R3 bármelyik jelentésének megfelelő lehet, amely nem befolyásolja a reakciót.
Az aminocsoportot alkilezhetjük például úgy, hogy a fent leírt módon amidcsoportot képezünk, és az amidot redukáljuk. A redukciót redukálószerrel, például alkálifém-bórhidriddel vagy diboránnal végezhetjük. Egy másik alkilezési módszer abból áll, hogy az aminocsoportot egy reagenssel, például Z-(CH2)nR3 általános képletű reagenssel kondenzáljuk, ahol n értéke a fenti, és R3 jelentése a fentiek közül valamelyik, amely nem vesz részt a reakcióban, és Z jelentése kilépőcsoport, például halogénatom vagy szulfonil-oxi-csoport, például metil-szulfonil-oxi- vagy 4-toluolszulfonil-oxi-csoport. A kondenzálást bázis, például cézium-karbonát, diizopropil-etil-amin, trietil-amin vagy kálium-karbonát jelenlétében végezhetjük. Egy további alkilezési módszer szerint az amint aldehiddel reagáltatjuk, és a kapott Schiff-bázist in situ redukáljuk, vagy izolálása után redukáljuk. A redukciót katalitikus hidrogénezéssel vagy redukálószerrel, például alkálifém ciano-bórhidriddel vagy diboránnal hajthatjuk végre. Egy vegyületet, amelyben -NR'R2 jelentése -NH2, szintén alkilezhetünk, így olyan vegyületet kapunk, amelyben az -NR'R2 jelentése (1) képletű csoport, megfelelő dihalogén-alkánnal reagáltatva.
3. Egy nitrilcsoportot aminná redukálunk, például fém-hidrid redukálószerrel vagy előnyösen katalitikus hidrogénezéssel.
A fenti eljárásokat úgy végezhetjük, hogy a vegyületeket szabad bázis vagy savaddíciós só formájában kapjuk. Ha a kapott vegyület savaddíciós só, akkor a szabad bázist úgy kapjuk, hogy a savaddíciós só oldatát meglúgosítjuk. Fordítva, ha az eljárás terméke szabad bázis, akkor egy savaddíciós sót, különösen gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sót úgy kapunk, hogyha a szabad bázist megfelelő szerves oldószerben feloldjuk, és az oldatot savval kezeljük ismert módon. Savaddíciós sókat képezhetünk például szervetlen vagy szerves savakból, például kénsavból, sósavból, hidrogénbromidból, foszforsavból, borkősavból, fumársavból, maleinsavból, citromsavból, ecetsavból, hangyasavból, metánszulfonsavból, paratoluolszulfonsavból, oxálsavból és borostyánkősavból.
A vegyületek egy vagy több aszimmetrikus szénatomot tartalmazhatnak úgy, hogy a vegyületek különböző sztereoizomer formában fordulhatnak elő. A vegyületek például racemátok vagy optikailag aktív formákban fordulhatnak elő, az optikailag aktív formát a racemátokból rezolválással vagy aszimmetrikus szintézissel állíthatjuk elő.
A (II) általános képletű kiindulási anyagok az irodalomból ismertek, vagy ismert módon előállíthatók. így például egy 5,6,7,8-tetrahidrokinolint ismert módon 8hidroxi- vagy 8-aril-tio- vagy 8-aril-szeleno-5,6,7,8-tetrahidrokinolinná alakíthatunk, és ezt a kívánt (II) képletű 5,6-dihidrokinolinná alakíthatjuk, ahol z jelentése 1. Egy 8-hidroxivegyületet például polifoszforsavval dehidrogénezhetünk, míg egy 8-aril-tio- vagy 8-aril-szeleno-vegyületet persavval, például 3-klór-peroxi-benzoesavval oxidálhatunk, és így szulfoxidot vagy szelénoxidot kapunk, melyet terminális eliminálási reakciónak vetünk alá, és így kapjuk a (II) képletű dihidrokinolint. Hasonló eljárásokkal állíthatjuk elő a z helyén 0 vagy 2 értékű kiindulási anyagokat.
A találmány szerint előállított vegyületek farmakológiai hatással rendelkeznek. Különösen a központi idegrendszerre hatnak oly módon, hogy az 5-HT receptorokhoz kötődnek. Farmakológiai tesztelés során azt
HU 217 805 Β találtuk, hogy sok vegyület különösen az 5-HT, A típusú receptorhoz kötődik. 5-HT1A agonistaként, antagonistaként vagy parciális agonistaként mutatkoznak hatásosnak, és ezáltal központi idegrendszerbeli rendellenességek kezelésére, különösen emlősök, különösen humán szorongásos állapotok kezelésére használhatók. Alkalmasak ezenkívül magas vérnyomás ellen és étvágytalanság kezelésére is. Bizonyos vegyületek O2agonista hatást is mutatnak, és ezért különösen vérnyomáscsökkentő szerként használhatók. Különösen előnyös vérnyomáscsökkentő hatású vegyület a 7-azetidino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin és gyógyászatilag elfogadható sói.
Az (I) általános képletű vegyületeket megvizsgáltuk patkány hippokampális membrán homogenizátumon 5-HT1A receptorokhoz kötődő hatás szempontjából, a vizsgálathoz B. S. Alexander és M. D. Wood módszerét használtuk: J. Pharm. Pharmacol, 40, 888-891 (1988). A találmány szerint előállított reprezentatív vegyületekkel kapott eredményeket az alábbiakban közöljük.
Példaszám IC50(nM)
3. 137
12. 138
15. 42
16. 26
19. 9
20. 68
35. 131
37. 55
49. 136
A vegyületeket kiértékeltük 5-HT, receptor agonista hatásra in vivő egy olyan módszerrel, amellyel megbecsüljük patkányokon az 5-HT-vel kapcsolatos viselkedést a tesztvegyület intravénás adagolásával [M. D. Tricklebank és munkatársai, European Journal of Pharmacol, 106, 271-282 (1985)]. Kimball és munkatársai [Radiation Research, 7, 1-12 (1957)] módszerével kiszámítottuk az ED50-értékeket a 12., 16., 19., 37. és 49. példa szerinti vegyületekre, és ezek az értékek a következők: 0,62, 0,81, 0,52, 0,57 és 1,10 mg/kg. A vegyületek közül néhány 5-HT,A receptor antagonizmus hatást mutat, így például a 16. példa szerinti vegyület pA2 értéke 7,7, egy 8-hidroxi-2-(di-n-propil-amino)-tetralinnal végzett antagonizmus vizsgálatában tengerimalac-ileumon in vitro [Fozard és munkatársai, Br. J. Pharmac, 86, 601P (1985)].
A találmány szerint gyógyászati készítményeket is előállítunk, melyek a találmány szerint előállított vegyületet tartalmazzák gyógyászatilag elfogadható hordozóval összekeverve. Az irodalomból ismert bármilyen hordozó alkalmazható a gyógyszerkészítmények előállításához. A hordozó általában szilárd vagy folyékony, vagy a szilárd és folyékony hordozók elegye lehet. A szilárd formájú készítmények lehetnek porok, granulátumok, tabletta, kapszula, például kemény vagy lágy zselatinkapszula, kúp vagy pesszárium. A szilárd hordozó például egy vagy több anyag lehet, melyek ízesítőként, csúszást elősegítőként, oldóanyagként, szuszpendálóként, töltőanyagként, kenőanyagként, préselést elősegítő anyagként, kötőanyagként, vagy tablettaszétesést elősegítő anyagként hatnak, lehet kapszulázóanyag is. A porokban a hordozó finom eloszlású szilárd anyag, amely a finom eloszlású hatóanyaggal van összekeverve. A tablettákban a hatóanyagot a szükséges sajtolási tulajdonságokat mutató hordozóval keverjük össze megfelelő arányban, és a kívánt formára és méretre alakítjuk. A porok és tabletták előnyösen maximum 99%, például 0,03-99, előnyösen 1-80% hatóanyagot tartalmaznak. A megfelelő szilárd hordozókhoz tartoznak például a kalcium-foszfát, magnézium-sztearát, talkum, cukrok, laktóz, dextrin, keményítő, zselatin, cellulóz, metil-cellulóz, nátrium-karboxi-metil-cellulóz, polivinil-pirrolidin, alacsony olvadáspontú viaszok és ioncserélő gyanták.
A készítményfogalom magában foglalja a hatóanyagot kapszulázási segédanyaggal együtt mint hordozóval, és így olyan kapszulát kapunk, amely a hatóanyagot tartalmazza hordozóval körülvéve, hasonlóan ideértendők az ostyatokok is.
A folyékony forma lehet például oldat, szuszpenzió, emulzió, szirup, elixír és nyomás alatti készítmények. A hatóanyagot például feloldhatjuk vagy szuszpendálhatjuk egy gyógyászatilag elfogadható folyékony hordozóban, például vízben, szerves oldószerben vagy ezek elegyében, vagy gyógyászatilag elfogadható olajban vagy zsírban. A folyékony hordozó más gyógyászati adalékot is tartalmazhat, ilyenek például az oldást elősegítő szerek, emulgeálószerek, pufferrek, konzerválószerek, édesítők, ízesítők, szuszpendálószerek, sűrítőszerek, színezékek, viszkozitásszabályozó szerek, stabilizálószerek vagy ozmózist szabályzók. A folyékony hordozókhoz orális és parenterális adagolásra tartoznak például a víz (különösen a fenti adalékokat tartalmazó készítmények, ilyen adalékok például a cellulózszármazékok, előnyösen nátrium-karboxi-metil-cellulóz-oldat), továbbá alkoholok (beleértve az egyértékű alkoholokat és a többértékű alkoholokat, például glicerin és glikolok) és származékaik, és olajok, például ffakcionált kókuszdióolaj és arachidolaj. A parenterális adagolás esetében a hordozó lehet egy olajos észter, például etiloleát vagy izopropil-mirisztát. Steril folyékony hordozók steril folyadék formájú készítményeknél használhatók parenterális adagolásra.
A folyékony gyógyászati készítmények steril oldatok vagy szuszpenziók lehetnek, és ezeket például intramuszkuláris, intraperitoneális vagy szubkután injekcióhoz használjuk. A steril oldatokat intravénásán is adagolhatjuk, ha az anyag orálisan hat, akkor adagolható orálisan, folyékony vagy szilárd formában.
A gyógyszerkészítmény előnyösen egységdózis formájú, például tabletta vagy kapszula formájú. Ilyen esetben a készítményt feloszthatjuk a megfelelő mennyiségű hatóanyagot tartalmazó egységdózisra, és ezeket egységdózis formájában csomagolhatjuk, például: csomagolt porok, fiolák, ampullák, előre töltött fecskendők vagy folyadékokat tartalmazó zacskók. Az egységdózis forma például kapszula vagy tabletta lehet, vagy pedig az ilyen készítmények megfelelő száma csomagolt formában. A hatóanyag mennyisége az egységdózisban
HU 217 805 Β változó lehet, vagy 0,5 mg-<750 mg-ig változhat, vagy ennél több is lehet a szükségletek szerint és a hatóanyag hatása szerint.
A találmány további részleteit a következő példákkal szemléltetjük.
1. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(N-hidroxi-metil-amino)-kinolin előállítása
9,17 g, 0,07 mmol 5,6-dihidrokinolin 10 ml metanollal készített oldatát 0 °C-on adagonként 11,5 g, 0,138 mmol N-metil-hidroxil-amin-hidrokloriddal kezeljük, 2 óra hosszat keverjük, majd 250 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonátba öntjük és 3x 150 ml kloroformmal extraháljuk. Az extraktumokat 50 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfáttal szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradék barna folyadékot kromatográfiásan tisztítjuk, alumínium-oxid-oszlopon éterrel eluáljuk. 6,45 g színtelen olajat kapunk, melyet a 2. példa szerinti aminná alakítunk.
2. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(metil-amino)-kinolin előállítása ml, 45 mmol 20%-os vizes titán-triklorid kevert oldatot 0 °C-on cseppenként 5,2 g, 29,9 mmol 1. példa szerinti hidroxil-amin 120 ml metanollal készített oldatával kezeljük, és szobahőmérsékletre melegítjük, majd 2 óra hosszat vákuumban bepároljuk. A viszkózus olajat 0 °C-on óvatosan 100 ml 20%-os vizes kálium-hidroxiddal kezeljük keverés közben, majd leszűrjük, és a szilárd anyagot 2x50 ml vízzel, majd 2x 100 ml diklór-metánnal mossuk. A szűrlet rétegeit elkülönítjük, és a vizes fázist 2 χ 200 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A barna olajat rövid oszlopos desztillációval tisztítjuk, és 3,90 g, 81% szabad bázist kapunk színtelen olaj formájában. Forráspont: 125-130 °C (fürdőhőmérséklet )/0,15 Hgmm. 0,6 g olaj 5 ml metanollal készített oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk, és vákuumban bepároljuk. A gumiszerű anyagot 5 ml forró propán-2olban feloldva cseppenként metanollal kezeljük, ameddig az oldat létre nem jön. Az oldatot fél térfogatra koncentráljuk, és szobahőmérsékletre lehűtjük. A csapadékot leszűrjük és propán-2-ollal mossuk, a terméket dihidroklorid-hemihidrát formájában kapjuk 0,80 g mennyiségben.
Olvadáspont: 162 -163 °C.
Analízis a CjoH^NX^XfO képlet alapján:
számított: C%=49,1, H%=6,7, N%= 11,35;
talált: C%=49,2 H%=7,0, N%=11,5.
3. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(N,N-dimetil-amino)-kinolin előállítása
1,0 g, 16 mmol nátrium-ciano-bór-hidridet részletekben hozzáadunk 1,61 g, 10 mmol 2. példa szerinti termék és 3,8 ml, 50 mmol 40 tömeg/térfogat%-os vizes formaldehid 30 ml acetonitrillel készített kevert oldatához 0 °C-on. 15 perc múlva az oldat pH-ját körülbelül 7-re savanyítjuk oly módon, hogy ecetsavat csepegtetünk hozzá, és ezt a pH-t 45 percig fenntartjuk további ecetsav hozzáadásával. Az oldatot vákuumban lepároljuk, a maradékot 40 ml 2 n kálium-hidroxiddal kezeljük, és az elegyet 3 χ 50 ml éterrel extraháljuk. Az extraktumokat 20 ml 0,5 n kálium-hidroxiddal mossuk, és 3 χ 20 ml 1 n sósavval extraháljuk. A savas extraktumokat egyesítjük, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk és 3x50 ml éterrel extraháljuk. Az extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és így a szabad bázist halványsárga olaj formájában kapjuk. Az olajat metanolos sósavval kezeljük, és az oldószert vákuumban lepárolva higroszkopikus szilárd anyagot kapunk, melyet metanol és propán-2-olból átkristályosítunk. 0,81 g dihidrokloridot kapunk.
Olvadáspont: 158 -160 °C.
Analízis a C11NI6N2.2HC1 képlet alapján:
számított: C%=53,0, H%=6,5, N%=11,2;
talált: C%=53,0, H%=6,5, N%=11,2.
4. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(N-metil-N-( 1-propil)-amino)kinolin előállítása
1,62 g, 10 mmol 2. példa szerinti amin és 5,8 g, 100 mmol propanol és 0,16 g 5%-os palládium-csontszén katalizátor 20 ml etanollal készített elegyét intenzíven keverjük hidrogénatmoszférában, ameddig a hidrogénfelvétel meg nem szűnik. Az elegyet leszűrjük, a szűrletet vákuumban bepároljuk és olajat kapunk, melyet 25 ml 2 n sósav és 50 ml etil-acetát között megosztunk. A szerves fázist elkülönítjük és 25 ml vízzel extraháljuk. Az egyesített vizes extraktumokat 2 χ 50 ml etil-acetáttal mossuk, telített vizes nátrium-hidrogénkarbonáttal meglúgosítjuk és 3 χ 50 ml kloroformmal extraháljuk. A klórozott extraktumokat nátrium-szulfát felett szárítjuk, és vákuumban bepárolva olajat kapunk, melyet kromatografálunk alumínium-oxidon éterrel eluálva. 0,8 g szabad bázist kapunk olaj formájában. Az olaj 5 ml metanolos oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk és vákuumban bepároljuk. A narancsszínű gumit 10 ml forró tetrahidrofuránnal és 5 ml propán-2ollal eldörzsölve kristályosítjuk és 0,9 g dihidrokloridot kapunk.
Olvadáspont: 158-159 °C.
Analízis a C|3H2ON2.2HC1 képlet alapján:
számított: C%=56,3, H%=8,0, N%=10,l;
talált: C% = 56,1, H%=8,14, N%=10,0.
5. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(N-metil-N-(l-butil)-amino)kinolin előállítása
1,62 g, 10 mmol 2. példa szerinti amin, 7,21 g, 100 mmol butanol, 0,16 g 5%-os palládium-csontszén katalizátor 20 ml etanollal készített elegyét hidrogénatmoszférában addig keverjük, amíg a gázfelvétel meg nem szűnik. Az elegyet leszűrjük, a szűrletet vákuumban bepároljuk, és viszkózus olajat kapunk, melyet 50 ml etil-acetát és 25 ml 2 n sósav között kirázunk.
HU 217 805 Β
A szerves fázist elválasztjuk és 25 ml 2 n sósavval extraháljuk. Az egyesített vizes fázisokat 3x50 ml etilacetáttal mossuk, 2 n nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk és 2 χ 50 ml kloroformmal extraháljuk. Az extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és így a szabad bázist olaj formájában kapjuk. Az olajat 10 ml metanolban feloldva megsavanyítjuk éteres sósavval és vákuumban bepároljuk. A gumiszerű anyagot feloldjuk 25 ml forró tetrahidrofurán elegyében, melyhez körülbelül 10 ml propán-2-olt adunk minimális mennyiségben. Lehűtve szobahőmérsékletre a termék dihidroklorid.negyed hidrát formájában kristályosodik 2,31 g mennyiségben.
Olvadáspont: 132,5-133,5 °C.
Analízis a Ci4H22N2.2HCl.l/4H2O képlet alapján: számított: C% = 57,2, H%=8,4, N%=9,5;
talált: C%=57,1, H%=8,15, N%=9,2.
6. példa
N-[7-(5,6,7,8-Tetrahidrokinolinil)]-N-metil-2,2-dimetil-propán-amid előállítása
2,41 g, 20 mmol trimetil-acetil-klorid 25 ml kloroformmal készített kevert oldatát 0 °C hőmérsékleten cseppenként 1,62 g, 10 mmol 2. példa szerinti amin,
4,2 ml, 30 mmol trietil-amin 25 ml kloroformmal készített oldatával kezeljük, és 2 óra múlva 2 χ 50 ml vízzel és 50 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonáttal mossuk, majd nátrium-karbonát felett szárítjuk. Vákuumban bepárolva szilárd anyagot kapunk, melyet hexánból átkristályosítunk, így 2,20 g cím szerinti terméket kapunk, amely 112-114 °C-on olvad.
Analízis a C15H22N2O képlet alapján:
számított: C%=73,1, H%=9,0, N%=11,4;
talált: C%=73,0, H%=9,1, N%=11,2.
7. példa
5,6,7,8-Tetrahidro-7-[N-metil-N-(2,2-dimetil-propil)-amino]-kinolin előállítása
1,8 g, 7,5 mmol 6. példa szerinti termék 40 ml tetrahidrofurános oldatát 0 °C-on 75 ml 1 mólos borántetrahidrofurán komplex tetrahidrofurános oldatával kezeljük nitrogénatmoszférában, majd 2 óra múlva óvatosan 50 ml 10 n sósavval kezeljük és 18 óra hosszat keverjük, vákuumban bepároljuk. A szirupot 50 ml vízben oldjuk, és az oldatot 3x50 ml etil-acetáttal mossuk, 10 n nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk, 3x50 ml kloroformmal extraháljuk, és az extraktumokat nátriumszulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és egy olajat kapunk, melyet rövid oszlopon kromatografálva tisztítunk (alumínium-oxid; kloroform). A szabad bázist színtelen folyadék formájában kapjuk, ezt feloldjuk 5 ml metanolban, és az oldatot 5 ml-es sósavval megsavanyítjuk. Vákuumban bepárolva sárga, amorf szilárd anyagot kapunk, melyet etil-acetát és propán-2-ol 20:13 arányú elegyéből kristályosítunk. 1,67 g cím szerinti terméket kapunk dihidroklorid-hidrát formájában, amely 210-220 °C-on szublimál.
Analízis a C15H24N2.2HC1.H2O képlet alapján: számított: C% = 55,7, H%=8,7, N%=8,7;
talált: C%=56,05, H%=8,5, N%=8,8.
8. példa
N-[7-((5,6,7,8-Tetrahidrokinolinil)]-N-metil-fenilacetamid előállítása
A vegyületet 1,3 g, 8 mmol 2. példa szerinti aminból, 3,4 ml, 24 mmol trietil-aminból és 2,1 ml, 16 mmol fenil-acetil-kloridból állítjuk elő a 6. példa szerinti módszerrel. A nyersgumit kromatografálással tisztítjuk (alumínium-oxid, éter). 1,55 g terméket kapunk olaj formájában, melyet a 9. példa szerinti aminná alakítunk.
9. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-[N-metil-N-(fenil-etil)-amino]-kinolin előállítása
A vegyületet 1,4 g, 5 mmol 8. példa szerinti amidből és 1 mól borán-tetrahidrofurán komplex 50 ml 50 mmol tetrahidrofurános elegyéből állítjuk elő a 7. példa szerinti módszerrel. A nyers szabad bázist sárga folyadékként izoláljuk, melyet tovább nem tisztítunk, hanem közvetlenül átalakítjuk a cím szerinti termék dihidroklorid egy és egynegyed hidrátjává (0,52 g), olvadáspont 146—147 °C.
Analízis a C18H22N2.2HC1.1 ^H2 képlet alapján: számított: C%=59,75, H%=7,4, N%=7,7;
talált: C%=59,50, H%=7,2, N%=8,1.
10. példa
5.6.7.8- T etrahidro-7-(N-hidroxi-N-( 1 -propil)-amino)-kinolin előállítása
9,5 g, 72,5 mmol 5,6-dihidrokinolin és 7,96 g,
72.5 mmol 1-propil-hidroxil-amin-hidroklorid elegyét óra hosszat hűtjük jégfürdővel keverés közben. A sűrű szirupot 200 ml kloroformban feloldjuk, és 2x100 ml telített vizes nátrium-hidrogén-karbonáttal mossuk. A vizes fázist elválasztjuk és 2 χ 100 ml kloroformmal mossuk. A klórozott extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk.
5,2 g szabad bázist kapunk sárga kristályok formájában, olvadáspont 82,5-84 °C ciklohexánból kristályosítva. Kapunk még 12 g barna olajat. Az olajat alumínium-oxid-oszlopon kromatografáljuk, kloroformmal eluáljuk. 3,7 g össztermeléssel egy második szabad bázis kitermelést kapunk. A kristályokat feloldjuk 5 ml propán-2-olban, és az oldatot éteres sósavval megsavanyítjuk. Kaparásra a termék elkezd kristályosodni dihidroklorid formájában, olvadáspont 120-122,5 °C. Analízis a C12Ht8N2O.2HCl képlet alapján: számított: C%=51,6, H%=7,2, N%=10,0;
talált: C%=51,6, H%=7,3, N%=9,85.
11. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-N-(l-propil-amino)-kinolin előállítása
Titánium-triklorid 15 tömeg%-os kevert oldatát
31.5 ml, 30 mmol 20-30 tömeg%-os sósavban cseppenként 3,1 g, 15 mmol 10. példa szerinti termék 30 mmol metanolos oldatával kezeljük, majd 15 perc múlva vákuumban bepároljuk, és a kapott szilárd anyagot 60 ml 5 n nátrium-hidroxiddal kezeljük, és 4x100 ml éténél extraháljuk. Az extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk, és vákuumban bepárolva barna olajat kapunk.
HU 217 805 Β
Rövid oszlopos desztillálással tisztítjuk, és így 1,9 g, 67% szabad bázist kapunk halványsárga olaj formájában. Forráspont: 114-120 °C furdőhőmérséklet/0,03 Hgmm nyomáson. Az olajat 5 ml propán-2-olban feloldjuk, és az oldatot éteres sósavval megsavanyítjuk. A csapadékot leszűijük, 0,5 ml propán-2-ollal mossuk és vákuumban szárítjuk. A terméket dihidrokloridhidrát formájában kapjuk, olvadáspont 156-159 °C. Analízis a C12H18N2.2HC1.H2O képlet alapján: számított: C%=51,25, H%=7,9, N%=10,0;
talált: C%=51,30, H%=8,1, N%=9,7.
12. példa
5,6,7,8-Tetrahidro-7-(N,N-di(l-propil)-amino)-kinolin előállítása
Ezt a vegyületet kétféle módon állítjuk elő:
a) 7,5 ml, 102 mmol propionsavat hozzácsepegtetünk 1,15 g, 30 mmol nátrium-bór-hidrid 125 ml forró benzollal készített kevert szuszpenzióhoz. 6 óra múlva 0,95 g, 5 mmol 11. példa szerinti termék 10 ml vízmentes benzollal készített oldatát csepegtetjük hozzá, és az oldatot visszafolyató hűtő alatt 4 óra hosszat melegítjük, majd lehűtjük, és az elegyet 250 ml 2 n nátrium-hidroxiddal 2 óra hosszat keveijük. Az elegyet 3 χ 100 ml éterrel extraháljuk, és az extraktumot magnézium-szulfáton szárítjuk, vákuumban bepároljuk. A maradékot feloldjuk 2 n sósavban, és az oldatot 75 °C-ra melegítjük, lehűtjük, és 50 ml éterrel mossuk, koncentrált vizes ammóniával meglúgosítjuk, és 2x50 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és 1 g olajat kapunk, melyet alumínium-oxidon kromatografálunk, diklór-metánnal eluáljuk. 0,44 g szabad bázist kapunk színtelen olaj formájában. Az olajat 5 ml propán-2-olban feloldjuk és éteres sósavval megsavanyítjuk, majd vákuumban bepároljuk. A maradékot 10 ml forró tetrahidrofuránban feloldjuk, és hozzácsepegtetünk propán-2-olt, ameddig tiszta oldatot nem kapunk. Lehűtjük szobahőmérsékletre, és kaparással a termék kristályosodni kezd dihidroklorid.%hidrát formájában. A termék 200 °C felett bomlás közben olvad. Analízis a C15H24N2.2HC1.%H2O képlet alapján: számított: C%=56,5, H%=8,7, N%=8,8;
talált: C%=56,4, H%=8,6, N%=9,2.
b) 5,2 g, 27,4 mmol 11. példa szerinti termék, 16,3 g, 280 mmol propanol és 0,53 g 5%-os palládium-csontszén katalizátor 50 ml etanollal készített elegyét hidrogénatmoszférában addig keveijük, ameddig a gázfelvétel meg nem szűnik. A katalizátort leszűrjük, és a szűrletet vákuumban bepároljuk. A maradék olajat 50 ml 2 n sósav és 100 ml etil-acetát között megosztjuk. A fázisokat elkülönítjük, és a szerves fázist 30 ml 2 n sósavval extraháljuk. A vizes fázisokat összeöntjük, 3x100 ml etil-acetáttal mossuk, 2 n nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk és 3x 100 ml kloroformmal extraháljuk. A klórozott extraktumokat nátrium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk és így olajat kapunk. Alumíniumoxidon kromatografáljuk, hexán és éter 1:1 arányú elegyével eluáljuk. 4,02 g szabad bázist kapunk olaj formájában, dihidrokloridsóvá alakítjuk a 12a. példa szerinti módon.
13. példa
2.3- Dihidro-N-[7-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil)]-N-(lpropil)-1,4-benzodioxin-2-karboxamid előállítása A vegyületet 1,90 g, 10 mmol 11. példa szerinti aminból, 2,77 ml, 20 ml trietil-aminból és 1,88 g,
9,5 mmol 2,3-dihidro-1,4-benzodioxin-2-karbonil-kloridból állítjuk elő a 6. példában leírt módszerrel. A nyersgumit szilícium-dioxidon kromatografálással tisztítjuk és éterrel eluáljuk. 2,30 g, 69% terméket kapunk olaj formájában, melyet a 14. példa szerinti tioamiddá alakítunk.
14. példa
2.3- Dihidro-N-[7-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil)]-Npropil-1,4-benzodioxin-2-karbotioamid előállítása 2 g, 5,7 mmol 13. példa szerinti amid és 2,41 g,
5,9 mmol Lawesson-féle reagens 20 ml vízmentes dioxánnal készített elegyét 80 °C-on 16 óra hosszat melegítjük, szobahőmérsékletre hűtjük, és rövid alumímum-oxidon keresztül leszűrjük. Vákuumban bepároljuk, sárga habot kapunk. A kristályosítást éterrel eldörzsölve indítjuk be, és így 1,84 g terméket kapunk halványsárga, szilárd anyag formájában, melyet a 15. példa szerinti aminná alakítunk.
15. példa
5,6,7,8-Tetrahidro-7-(N-[2-(2,3-dihidro-l,4-benzodioxinil]-metil-N-( 1 -propil)-amino-kinolin előállítása 1,84 g, 5 mmol 14. példa szerinti tioamid 30 ml dioxánnal készített oldatát nitrogénatmoszférában Raney-nikkellel (egy spatula kanálnyi) melegítjük 55 °C-on 1 óra hosszat, lehűtjük szobahőmérsékletre és leszűrjük. Az oldatot háromszor kezeljük még ugyanennyi egy spatula kanálnyi Raney-nikkellel és mindegyik alkalommal szobahőmérsékleten 24 óra hosszat keverjük. Vákuumban bepároljuk, sárga, gumiszerű terméket kapunk, melyet szilícium-dioxidon kromatografálunk. Hexán és etil-acetát 1:1 arányú elegyével eluáljuk. A szabad bázist olaj formájában kapjuk. A bázis 5 ml metanolos oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk és vákuumban bepároljuk. A halványsárga habot tetrahidrofurán és propán-2-ol 5:2 arányú elegyéből kristályosítjuk. A terméket dihidroklorid.negyed hidrát formájában kapjuk 0,25 g mennyiségben, olvadáspont
123-125 °C.
Analízis a C21H26NO2.HC1.%H2O képlet alapján: számított: C% = 60,65, H%=6,9, N%=6,7;
talált: C% = 60,6, H%=7,1, N%=7,0.
16. példa
8-{4-[N-(5,6,7,8-Tetrahidrokinolin-7-il)-N-metil]amino-butil}-8-azaspiro[4,5]dekán-7,9-dion előállítása
1,62 g, 10 mmol 2. példa szerinti termék, 3,17 g, 10 mmol 8-metil-szulfonil-oxi-butil-8-azaspiro[4,5]dekán-7,9-dion és 3,26 g, 10 mmol cézium-karbonát 15 ml dimetil-formamidos kevert elegyét nitrogénatmoszférában, 100 °C-on 4 óra hosszat melegítjük, majd lehűtjük szobahőmérsékletre, 50 ml vízzel kezeljük és 3 χ 50 ml éterrel extraháljuk. Az extraktumokat 50 ml
HU 217 805 Β vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. Barna olajat kapunk, melyet kromatográfiásan tisztítunk (alumínium-oxid, hexán-etilacetát 1:1 arányú elegye). A szabad bázist propán-2olban feloldjuk, és az oldatot éteres sósavval megsavanyítjuk. Vákuumban bepároljuk, amorf szilárd anyagot kapunk, melyet tetrahidrofurán és propán-2-ol 5:1 arányú elegyéből kristályosítunk. Propán-2-olból átkristályosítva 1,39 g dihidroklorid-hidrát terméket kapunk, olvadáspontja 136-138 °C.
Analízis a C23H33N2O.2HCl.H2O képlet alapján: számított: C%=58,2, H%=7,9, N%=8,9;
talált: C%=58,5, H%=7,9, N%=8,6.
17. példa
N-[7-(5,6,7,8-Tetrahidrokinolinil)]-N-propil-amino-acetonitril előállítása
2,85 g, 15 mmol 11. példa szerinti termék, 1,13 g, 15 mmol klór-acetonitril és 2,6 ml, 15 mmol diizopropil-etil-amin 30 ml dimetil-formamiddal készített oldatát 100 °C-on 1 óra hosszat melegítjük, 200 ml vízbe öntjük, és 3 χ 100 ml éterrel extraháljuk. Az extraktumokat 100 ml vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk és vörös olajat kapunk. Ezt szilícium-dioxidon kromatográfiásan tisztítjuk hexán és etil-acetát 1:1 arányú elegyével eluálva. 1,20 g terméket kapunk narancsszínű olaj formájában, melyet a
18. példa szerinti aminná alakítunk.
18. példa
7-{N-[2-(Amino-etil)]-N-propil}-amino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin előállítása
1,20 g, 5,25 mmol 17. példa szerinti tennék és 1 spatula kanálnyi Raney-nikkel 50%-os telített, 100 ml etanolos ammóniával készített elegyét hidrogén-atmoszférában 18 óra hosszat rázzuk 3,7 atmoszféra nyomáson. Még egy spatulányi Raney-nikkelt adunk hozzá, és az elegyet ugyanezen a nyomáson még 21 óra hosszat hidrogénáramban rázzuk. Az elegyet leszűrjük, a szűrletet vákuumban bepároljuk, és így nyersterméket kapunk halványbama olaj formájában, 1,18 g mennyiségben, melyet tisztítás nélkül alakítunk a 19. példa szerinti amiddá.
19. példa
4-Fluor-N-{2-[N’-(5,6,7,8-tetrahidrokinolin-7-il)N’-propil]-amino-etil}-benzamid
1,17 g, 4,5 mmol 18. példa szerinti termék, 1,38 ml,
9,9 mmol trietil-amin 10 ml diklór-metánnal készített kevert oldatát 0,75 g, 4,7 mmol 4-fluor-benzoil-klorid 10 ml diklór-metánnal készített oldatával kezeljük, majd fél óra múlva az oldószert vákuumban bepároljuk, és a maradékot telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát és diklór-metán között megosztjuk. A rétegeket elválasztjuk, és a vizes réteget 10 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat nátriumszulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és a maradékot alumínium-oxid oszlopon kromatográfiásan tisztítjuk, hexán és etil-acetát 1:1 arányú elegyével eluálva. A szabad bázist gumiszerű termékként kapjuk.
A gumiszerű terméket metanolban oldjuk és éteres sósavval megsavanyítjuk. Vákuumban bepároljuk, és a szilárd anyagot 40 °C-on vákuumban szárítva dihidroklorid és 1,5 hidrát terméket kapunk 0,36 g mennyiségben, higroszkopikus kristályok formájában. Olvadáspont: 131 -135 °C.
Analízis a C2iH26FN3O.2HCl.l,5H2O képlet alapján: számított: C%=56,0, H%=6,9, N%=9,3;
talált: C%=55,9, H%=6,6, N%=9,1.
20. példa
7-Amino-5,6,7,8-tetrahidro-N-{2-[2-(2,3-dihidro1,4-benzodioxinil)]-etil}-N-metil-kinolin előállítása 0,8 g, 5 mmol 2. példa szerinti termék, 1,2 g, mmol 2-(2-klór-etil)-2,3-dihidro-14-benzodioxin, 0,25 g, 1,5 mmol kálium-jodid és 0,5 g, 5 mmol trietilamin 10 ml dimetil-formamidos elegyét 75 °C-on 9 óra hosszat melegítjük, szobahőmérsékletre hűtjük, 50 ml vízzel hígítjuk, telített vizes nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk és 3,50 ml éterbe eluáljuk. Az extraktumokat 3 χ 10 ml 1 mól sósavval mossuk, a savas mosófolyadékot 10 ml diklór-metánnal mossuk és 33%-os vizes ammóniával meglúgosítjuk, majd 3 χ 50 ml diklór-metánnal extraháljuk. A klórozott extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és a szabad bázist olaj formájában kapjuk. Az olajat feloldjuk 6 ml etanolban, és az oldatot hidrogén-bromid és etanol-etil-acetát 1:1 arányú elegyének oldatával megsavanyítjuk. Állás hatására csapadék keletkezik, melyet leszűrünk, és 1 ml etanollal és 3 χ 10 ml éterrel mossuk és 0,55 g 7-Amino-5,6,7,8-tetrahidro-N-{2-[2-(2,3-dihidro-1,4-benzodioxinil)]-etil}-N-metil-kinolint kapunk dihidrobromid-hidrát formájában.
Olvadáspont: 15 8 -160 °C.
Analízis a C20H24N2O2.2HBr.H2O képlet alapján: számított: C%=47,6, H%=5,6, N%=5,55;
talált: C%=47,4, H%=5,5, N%=5,5.
21. példa
5,6,7,8-Tetrahidro-N-metil-N-[3-(2,6-dimetoxi-fenoxi)-propil]-7-amino-kinolin előállítása
0,81 g, 5 mmol 2. példa szerinti termék 10 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített oldatát 0,65 g, 5 mmol diizopropil-etil-aminnal kezeljük, majd 1,3 g, 5 mmol 3(2,6-dimetoxi-fenoxi)-propil-bromiddal 48 óra hosszat keverjük, és vákuumban bepárolva piros olajat kapunk, melyet 50 ml éter és 50 ml telített vizes nátrium-karbonát között kirázunk. A vizes fázist 50 ml éterrel extraháljuk. Az egyesített éteres fázisokat 2 χ 50 ml 2n sósavval extraháljuk, és a savas extraktumokat kálium-hidroxiddal meglúgosítjuk, 2x30 ml kloroformmal extraháljuk. A klórozott extraktumokat 50 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, és vákuumban bepárolva a szabad bázist olaj formájában kapjuk. Az olajat etanolban oldjuk, és az oldatot hidrogén-bromiddal kezeljük etil-acetátban. A cím szerinti terméket dihidrobromid-hidrát formájában kapjuk krémszínű kristályok formájában, melyek 7 nap múlva kristályosodnak.
Kitermelés: 1,10 g.
Olvadáspont: 103-109 °C.
HU 217 805 Β
Analízis a C2|H2XN2O3.2HBr.H2O képlet alapján: számított: C%=47,0, H%=6,0, N%=5,2;
talált: C%=46,6, H%=5,9, N%=5,3.
22. példa
2,6-Difluor-N-[7-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil)]-Nmetil-fenil-acetamid előállítása
3,24 g, 20 mmol l,l’-karbonil-diimidazolt hozzáadunk 3,44 g, 20 mmol 2,6-difluor-fenil-ecetsav 45 ml vízmentes acetonitril kevert oldatához. 30 perc múlva 3,24 g, 20 mmol 2. példa szerinti termék 30 ml vízmentes acetonitrillel készített oldatát csepegtetjük hozzá. Az oldatot 15 óra hosszat keverjük és vákuumban bepároljuk. A halványsárga szilárd anyagot feloldjuk 90 ml etil-acetátban, és az oldatot 2x100 ml 1 n sósavval extraháljuk. Az extraktumokat 50 ml etil-acetáttal mossuk, 50 ml 10 n nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk és 3 χ 100 ml etil-acetáttal extraháljuk. A szerves extraktumokat 3 χ 100 ml vízzel mossuk, nátrium-szulfát felett szárítjuk, és vákuumban bepárolva szilárd anyagot kapunk. Acetonitrilből átkristályosítva 4,64 g terméket kapunk.
Olvadáspont: 155-156 °C.
Analízis a C18H i8F2N2O képlet alapján:
számított: C%=68,35, H%=5,75 N% = 8,85;
talált: C%=68,4, H%=5,85 N% = 8,75.
23. példa
7-{N-[2-(2,6-Difluor-fenil)-etil]-N-metil-amino}5.6.7.8- tetrahidrokinolin előállítása
4,2 ml, körülbelül 42 mmol bór-metil-szulfid komplexet hozzácsepegtetünk 4,43 g, 14 mmol 22. példa szerinti termék 42 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készített kevert oldatához 70 °C-on nitrogénatmoszférában. A reakcióelegyet visszafolyató hűtő alatt 24 óra hosszat keverjük, lehűtjük -10 °C-ra, majd a reakciót 10 ml metanol hozzácsepegtetésével befagyasztjuk. Vákuumban bepárolva fehér habot kapunk, melyet 100 ml 5 n sósavval kezelünk. Az elegyet 130 °C-on 30 percig melegítjük, majd lehűtjük szobahőmérsékletre és vákuumban bepároljuk. A gumiszerű anyagot 50 ml vízzel kezeljük, és az oldatot 10 ml 10 n nátriumhidroxiddal meglúgosítjuk, 3x50 ml kloroformmal extraháljuk, és az extraktumokat nátrium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk. A sárga olajat kromatográfiásan tisztítjuk alumínium-oxid-oszlopon és éterrel eluáljuk. A szabad bázist olaj formájában kapjuk. Az olajat feloldjuk 180 ml etil-acetátban, és éteres sósavval (10 ml) megsavanyítjuk. A csapadékot leszűrjük, vákuumban szárítjuk, és a terméket dihidroklorid χ 1,5 hidrát formájában kapjuk 4,42 g mennyiségben.
Olvadáspont: 172-178 °C.
Analízis a Ci8H20F2N2.2HC1.1XH2O képlet alapján: számított: C%=53,75, H%=6,25, N%=6,95; talált: C% = 53,75, H%=6,6, N%=6,6.
24. példa
5.6.7.8- T etrahidro-4-metil-7-(N,N-di( 1 -propil)-amino)-kinolin előállítása
1. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-4-metil-kinolin-N-oxid előállítása g, 197 mmol 3-klór-peroxi-benzoesav 170 ml diklór-metános kevert szuszpenzióját 0 °C-on kezeljük
23,7 g, 161 mmol 5,6,7,8-tetrahidro-4-metil-kinolin 30 ml diklór-metános oldatával cseppenként, majd szobahőmérsékletre melegítjük, és 3 χ 200 ml 1 n nátriumhidroxiddal mossuk, 5x150 ml diklór-metánnal extraháljuk, az extraktumot magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és 21 g terméket kapunk olaj formájában.
2. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-8-hidroxi-4-metil-kinolin előállítása
19,2 g, 115 mmol 1. lépés szerinti nyerstermék 100 ml ecetsav-anhidriddel készített oldatát 110 °C-on 1 óra hosszat melegítjük, lehűtjük szobahőmérsékletre, vákuumban bepároljuk. A maradékot feloldjuk 100 ml metanolban, és az oldatot 100 ml 4 n nátrium-hidroxiddal kezeljük. 2 óra múlva az oldatot vákuumban bepároljuk, és a vizes maradékot 100 ml diklór-metán és 100 ml víz között megosztjuk. A klórozott fázist nátrium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és olajat kapunk, melyet szilícium-dioxidon kromatográfiásan tisztítunk, miközben éterrel eluáljuk. 12 g kristályformájú terméket kapunk.
3. lépés
8-(5,6,7,8-Tetrahidro-4-metil-kinolinil)-metán-szulfonát előállítása
7,6 g, 46 mmol 2. lépés szerinti termék 125 ml diklór-metánnal készített oldatát 0 °C-on 7 ml, 50 mmol trietil-aminnal kezeljük, majd 4 ml, 52 mmol metán-szulfonil-kloriddal kezeljük és 30 percig keveijük, 2 χ 200 ml 0,1 n nátrium-hidroxiddal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot kromatográfiásan tisztítjuk szilícium-dioxid-oszlopon, éterrel eluáljuk. 9,5 g olaj formájú terméket kapunk.
4. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-4-metil-8-(fenil-tio)-kinolin előállítása
1,5 g, 50 mmol 80%-os olajos diszperzióból kapott nátrium-hidrid 80 ml dimetil-formamiddal készített szuszpenzióját 0,6 ml, 5,8 mmol tiofenollal kezeljük, 25 percig keverjük, majd 9,5 g, 39,4 mmol 3. lépés szerinti termék 100 ml dimetil-formamiddal készített oldatával kezeljük, 30 percig keverjük, és 500 ml, 0,1 n nátrium-hidroxiddal kezeljük. 3 χ 500 ml éterrel extraháljuk. Az extraktumokat 500 ml telített vizes nátriumkloriddal mossuk, nátrium-szulfáttal szárítjuk és vákuumban bepároljuk. 10 g nyersterméket kapunk olaj formájában.
5. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-4-metil-8-(fenil-szulfinil)-kinolin előállítása g, 39,2 mmol 4. lépés szerinti termék 200 ml diklór-metánnal készített oldatát 8 g, 40 mmol 86%-os 3-fluor-peroxi-benzoesavval kezeljük részletekben 10 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten, 30 percig keverjük, majd 0,1 n nátrium-hidroxiddal mossuk és nátrium-szulfát felett szárítjuk. Vákuumban bepárolva
HU 217 805 Β
10,8 g nyersterméket kapunk szilárd anyag formájában.
6. lépés
5,6-Dihidro-4-metil-kinolin előállítása
10,8 g, 40 mmol 5. lépés szerinti nyersterméket visszafolyató hűtő alatt 100 ml toluolban 30 percig melegítünk, majd lehűtjük szobahőmérsékletre, és 3 χ 50 ml In sósavval extraháljuk. Az extraktumot 10 n nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk és 3x200 ml diklór-metánnal extraháljuk. A szerves extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepárolva olajat kapunk. Ezt a terméket kromatográfiásan alumínium-oxidon tisztítjuk, éterrel eluáljuk. 5,5 g, 95% terméket kapunk olaj formájában.
7. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(N-hidroxi-1 -propil-amino)-4metil-kinolin előállítása
A vegyületet 4,5 g, 30 mmol 6. lépés szerinti termékből, 6 g, 55 mmol 1-propil-hidroxil-amin-hidrokloridból és 20 ml metanolból állítjuk elő a 10. példa szerinti módszerrel. A nyersterméket ciklohexánból átkristályosítva 4,85 g terméket kapunk.
8. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-4-metil-7-(l-propil-amino)-kinolin előállítása
A vegyületet 4,4 g, 20 mmol 7. lépés szerinti termékből, 20 tömeg%-os titán-triklorid 23 ml, 30 mmol sósavval készített 20-30 tömeg%-os oldatából és 50 ml metanolból állítjuk elő a 11. példa szerint. 4,2 g, 81% nyersterméket a 9. lépés szerinti termékké alakítunk tisztítás nélkül.
9. lépés
N-[7-(5,6,7,8-Tetrahidro-4-metil-kinolinil)]-N-propil-propionamid előállítása
4,2 g, 20,6 mmol 8. példa szerinti nyerstermék,
3,5 ml, 35,2 mmol trietil-amin 100 ml diklór-metánnal készített oldatát 2,7 ml, 21,1 mmol propionsav-anhidriddel kezeljük, 30 percig keverjük, és 100 ml 0,1 n nátrium-hidroxiddal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és 5 g nyersterméket kapunk olaj formájában.
10. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-4-metil-7-(N,N-di(l-propil)-amino)-kinolin-dihidroklorid előállítása g, 19,2 mmol 9. lépés szerinti nyersamid 50 ml vízmentes tetrahidrofüránnal készített oldatát nitrogénatmoszférában, bór-tetrahidrofurán komplex 90 ml tetrahidrofuránnal készített 1 mólos oldatával kezeljük, 15 óra hosszat keveijük, majd 100 ml 0,1 n sósavval kezeljük és vákuumban bepároljuk. A vizes maradékot 100 ml 0,1 n nátrium-hidroxid és 100 ml diklór-metán között kirázzuk. A szerves fázist nátrium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, a maradékot alumíniumoszlopon kromatografálással tisztítjuk és éterrel eluáljuk. A szabad bázist olaj formájában kapjuk. A bázis 10 ml metanolos oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk, vákuumban bepároljuk, a maradékot tetrahidrofurán és propán-2-ol 5:1 arányú elegyéből kristályosítjuk, és 2,4 g cím szerinti terméket kapunk dihidroklorid formájában higroszkopikus kristályokként.
Olvadáspont: 190-192 °C.
Analízis a C16H26N2.2HC1 képlet alapján:
számított: C%=60,2, H%=9,0, N%=8,5;
talált: C% = 60,0, H%=8,8, N%=8,8.
25. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-3-metil-7-(N,N-di(l-propil)-amino)-kinolin előállítása
1. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-3-metil-8-(fenil-szeleno)-kinolin előállítása
7,5 g, 51 mmol 5,6,7,8-tetrahidro-3-metil-kinolin 100 ml tetrahidrofurános oldatát nitrogénatmoszférában 35 ml, 52 mmol 1,5 mól butil-lítium-hexános oldatával kezeljük 0 °C-on. A kapott piros oldatot hozzáadjuk 10 g, 52 mmol fenil-szelenil-klorid 50 ml tetrahidrofüránnal készített oldatához 0 °C-on. 30 perc múlva 100 ml vizet adunk hozzá, és az elegyet vákuumban bepároljuk. A vizes maradékot 100 ml telített vizes nátrium-klorid és 100 ml éter között kirázzuk. A szerves fázist nátrium-szulfát felett szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. 15,2 g nyersterméket kapunk olaj formájában.
2. lépés
5,6-Dihidro-3-metil-kinolin előállítása
4,2 g, 13,9 mmol 1. példa szerinti nyerstermék 100 ml diklór-metánnal készített oldatát -40 °C-on részletekben 3 g, 14,9 mmol 86%-os 3-klór-peroxi-benzoesavval kezeljük. 30 perc múlva az elegyet szobahőmérsékletre melegítjük, és 2 χ 100 ml 2 n nátrium-hidroxiddal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot feloldjuk 100 ml 1 n kénsavban, és az oldatot 3 χ 100 ml éterrel mossuk, nátrium-karbonáttal meglúgosítjuk és 3 χ 100 ml diklórmetánnal extraháljuk. A klórozott extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot desztillálva 1,79 g olajat kapunk.
3. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(N-hidroxi-N-(l-propil)-amino)-3-metil-kinolin előállítása
A vegyületet 5,7 g, 39 mmol 2. lépés szerinti termékből, 5 g, 45 mmol 1-propil-hidroxil-amin-hidrokloridból és 50 ml metanolból állítjuk elő a 10. példa szerinti módszerrel. A nyersterméket szilícium-dioxidon kromatográfiásan tisztítjuk. Eluálószerként éter és trietil-amin 100:1 arányú elegyét használjuk. 4,45 g terméket kapunk olaj formájában.
4. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-3-metil-7-N-(l-propil)-amino)kinolin előállítása
A vegyületet 4,45 g, 20 mmol 3. lépés szerinti termékből, 23 ml, 30 mmol titán-triklorid 20 tömeg%-os sósavval készített 20 tömeg%-os oldatából és 50 ml metanolból állítjuk elő all. példa szerint. 4 g nyersamint közvetlenül az 5. lépés szerinti termékké alakítunk.
5. lépés
N-[7-(5,6,7,8-Tetrahidro-3-metil-kinolinil)]-N-propil-propionamid előállítása
A vegyületet 4 g, 19,6 mmol 4. lépés szerinti nyerstermékből, 3,5 ml, 25,2 mmol trietil-aminból, 2,7 ml,
HU 217 805 Β
21,1 mmol propionsav-anhidridből és 100 ml diklórmetánból állítjuk elő a 24. példa 9. lépése szerint. 5 g nyersamidot 6. példa szerinti aminná alakítunk további tisztítás nélkül.
6. lépés
5.6.7.8- Tetrahidro-3-metil-7-(N,N-di(l-propil)-amino)-kinolin-dihidrobromid előállítása
Ezt a vegyületet 5 g, 19,2 mmol 5. lépés szerinti nyersamidból, 50 ml tetrahidrofuránban oldott 1 mólos bór-tetrahidrofurán komplex oldatból és 50 ml tetrahidrofuránból állítjuk elő a 24. példa 10. lépése szerint, azzal a különbséggel, hogy a bórkomplex lebontásához 18 óra hosszat keverjük 50 ml 10 n sósavban. A szabad bázist kromatográfiásan izoláljuk (alumínium-oxid, hexán és éter 2:1 arányú elegye), feloldjuk 10 ml forró propán-2-ol-ban, és az oldatot 48%-os hidrogén-bromiddal meglúgosítjuk. Az oldatot vákuumban bepároljuk, és a terméket 3,73 g dihidrobromid formájában kapjuk, amely metanol és etil-acetát elegyéből átkristályosítva 197-200 °C-on olvad higroszkopikus kristály formájában.
Analízis a Ci6H26N2.2HBr képlet alapján:
számított: C%=47,1, H%=6,9, N%=6,9;
talált: C%=47,0, H%=7,1, N%=6,8.
26. példa
4-Klór-5,6,7,8-tetrahidro-7-(N,N-di(l-propil)-amino)-kinolin előállítása
1. lépés
5.6.7.8- T etrahidro-4-nitrokinolin-N-oxid előállítása
200 ml kénsav és 200 ml salétromsav kevert elegyét g, 315 mmol 5,6,7,8-tetrahidrokinolin-N-oxiddal kezeljük, 60-80 °C-on 3 óra hosszat melegítjük, majd szobahőmérsékletre hűtjük és 1 kg jégre öntjük. 1 liter vízzel hígítjuk, 3 χ 500 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. 48 g terméket kapunk olaj formájában.
2. lépés
4-KJór-5,6,7,8-tetrahidrokinolin előállítása
36.5 g, 188 mmol 1. lépés szerinti nyerstermék 500 ml kloroformos oldatát 30 percig kezeljük 80 g, 580 mmol foszfor-trikloriddal 0 °C-on, 1 óra hosszat visszafolyató hűtő alatt melegítjük, lehűtjük szobahőmérsékletre és 2 kg jégre öntjük.
Az elegyet nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk, a fázisokat elkülönítjük. A vizes fázist 500 ml kloroformmal extraháljuk. A klórozott fázisokat egyesítjük. Magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és a kapott olajat szilícium-dioxidon kromatográfiásan tisztítjuk. Eluálószer: hexán és éter 2:1 arányú elegye. Desztillálva 29 g terméket kapunk olaj formájában, amely 1 Hgmm nyomáson 81-85 °C-on forr.
3. lépés
4-Klór-5,6,7,8-tetrahidro-8-(fenil-szeleno)-kinolin előállítása
18.5 ml, 132 mmol diizopropil-amin 100 ml tetrahidrofurános oldatát 0 °C-on 88 ml, 132 mmol 1,5 mólos butil-lítium hexános oldatával kezeljük nitrogénatmoszférában, 10 percig keverjük és -78 °C-ra hűtjük.
Hozzácsepegtetünk 7,35 g, 44 mmol 2. lépés szerinti terméket 50 ml tetrahidrofuránban -65 °C alatti hőmérsékleten, és -78 °C-on 20 percig keveijük, majd 8,5 g, 44 mmol fenil-szelenil-kloriddal kezeljük 50 ml tetrahidrofuránban. Az elegyet szobahőmérsékletre melegítjük, és 250 ml telített vizes ammónium-klorid hozzáadásával befagyasztjuk. A reakcióelegyet a 25. példa 1. lépése szerint dolgozzuk fel, és 9 g terméket izolálunk szilícium-dioxidon végzett kromatografálással, eluálószerként hexán és éter 2:1 arányú elegyét alkalmazzuk. A terméket olajként kapjuk.
4. lépés
4-K.lór-5,6-dihidrokinolin előállítása
A vegyületet 9 g, 28 mmol 3. lépés szerinti termékből, 5,8 g, 29 mmol 86%-os 3-klór-peroxi-benzoesavból és 150 ml diklór-metánból kapjuk a 25. példa 2. lépése szerint. 4,35 g terméket kapunk desztilláció útján olaj formájában.
5. lépés
4-K.lór-5,6,7,8-tetrahidro-7-(N-hidroxi-N-(l-propil)-amino)-kinolin előállítása
A vegyületet a 4. lépés szerinti 4,35 g, 26 mmol termékből, 6 g, 54 mmol 1-propil-hidroxil-amin-hidrokloridból, 10 ml metanolból a 10. példa szerinti módon kapjuk. A maradékot ciklohexánból átkristályosítva 5,35 g termék keletkezik.
6. lépés
4-Klór-5,6,7,8-tetrahidro-7-N-(l-propil)-amino)-kinolin előállítása
A vegyületet 5,8 g, 24 mmol 5. lépés szerinti vegyületből, 28 ml, 36 mmol titán-triklorid 20 tömeg%-os 20%-os oldatából, 50 ml metanolból állítjuk elő a 11. példa szerint. 5,4 g nyersamint a 7. lépés szerinti termékké alakítunk át közvetlenül.
7. lépés
4-Klór-N-[7-(5,6,7,8-tetrahidro-kinolinil)]-N-(lpropilj-propionamid előállítása
A vegyületet 5,4 g, 24 mmol 6. lépés szerinti nyerstermékből, 3,5 ml, 25,2 mmol trietil-aminból, 3,3 ml, 25,7 mmol propionsav-anhidridből és 100 ml diklórmetánból állítjuk elő a 24. példa 9. lépése szerint. A maradékot alumínium-oxidon kromatografálással tisztítjuk, éter és etil-acetát 2:1 arányú elegyét használjuk, és így 4,1 g olajszerű terméket kapunk.
8. lépés
4-Klór-5,6,7,8-tetrahidro-7-(N,N-di-(l-propil)-amino)-kinolin-dihidrobromid előállítása
A vegyületet 2,9 g, 10,7 mmol 7. lépés szerinti termékből 90 ml tetrahidrofuránnal készített 1 mólos bórtetrahidrofurán komplexből és 20 ml tetrahidrofuránból állítjuk elő a 24. példa 10. lépése szerinti módszerrel, azzal a különbséggel, hogy a bórkomplex lebomlásához 50 ml 10 n sósavban keverjük az elegyet 18 óra hosszat. A szabad bázist kromatográfiásan izoláljuk alumíniumoxidon, hexán és éter 2:1 arányú elegyét használjuk eluálószerként. A kapott szabad bázist feloldjuk forró propán-2-olban, és az oldatot 48%-os hidrogén-bromiddal megsavanyítjuk. Az oldatot vákuumban bepároljuk, és 2,6 g terméket kapunk dihidrobromid formájában metanol és etil-acetát elegyéből kristályosítva.
HU 217 805 Β
Olvadáspont: 163-167 °C.
Analízis a Ci5H23ClN2.2HBr képlet alapján: számított: C%=42,0, H%=5,9, N%=6,5;
talált: C%=41,8, H%=6,0, N%=6,5.
7. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-4-metoxi-7-(N,N-di-(l-propil)aminoj-kinolin előállítása
0,24 g, 10 mmol nátrium-metoxid és 0,84 g,
3.1 mmol 26. példa szerinti szabad bázis 30 ml metanollal készített oldatát 150 °C-on, 16 óra hosszat lezárt edényben melegítjük, majd lehűtjük szobahőmérsékletre, és 50 ml, 0,2 mólos pH 8=5 értékű kálium-dihidrogén-foszfát-pufferral hígítjuk, vákuumban bepároljuk a metanol eltávolítására, 3 χ 50 ml éterrel mossuk, hogy az 5,6-dihidro-4-metoxi-kinolin mellékterméket eltávolítsuk, nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk és 3 χ 50 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumot magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk. A szabad bázist feloldjuk 10 ml propán-2-olban, és az oldatot 48%-os hidrogén-bromiddal megsavanyítjuk. Bepároljuk és metanol/etil-acetát elegyéből átkristályosítva a terméket 0,7 g dihidrobromid-hidrát formájában kapjuk.
Olvadáspont: 175-177 °C.
Analízis a Ci6H26N2O.2HBr.H2O képlet alapján: számított: C%=43,5, H%=6,6, N%=6,3;
talált: C%=43,4, H%=6,5, N%=6,5.
28. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-{N-[2-(2,3-dihidro-l,4-benzodioxinil)]-metil-N-metil}-amino-kinolin előállítása 0,30 g, 1,85 mmol 2. példa szerinti termék, 0,71,
2.2 mmol 2-(2,3-dihidro-l,4-benzodioxinil)-metil-4toluolszulfonát és 0,30 g, 2,1 mmol kálium-karbonát 6 ml dimetil-formamiddal készített elegyét 6 óra hosszat melegítjük 120 °C-on, majd lehűtjük szobahőmérsékletre és 20 ml vízbe öntjük, majd 3x20 ml toluollal extraháljuk. A szerves fázisokat 2 χ 50 ml 2 n sósavval extraháljuk, és a savas extraktumokat nátriumhidroxiddal meglúgosítjuk, majd 3x50 ml toluollal extraháljuk. A szerves extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografálva tisztítjuk, és metil-acetátot használunk eluálószerként. A termék két diasztereoizomerjét kapjuk, mégpedig 0,092 g kevésbé poláros A izomert és 0,102 g polárosabb B izomert.
Az A izomert feloldjuk 2 ml propán-2-ol-ban, és az oldatot éteres sósavval megsavanyítjuk, és vákuumban bepárolva 0,092 g A izomer dihidrokloridot kapunk, amely 175-176 °C-on olvad.
Analízis a CI9H22N2O2.2HC1 képlet alapján: számított: C%=59,5, H%=5,8, N%=7,3;
talált: C%=59,3, H%=6,4, N%=7,1.
A B izomert hasonló módon kezelve 0,110 g B izomer dihidroklorid.^hidrátot kapunk.
Olvadáspont: 173-174 °C.
Analízis a C19H22N2O2.2HC1.%H2O képlet alapján: számított: C% = 58,8, H%=5,8, N%=7,2;
talált: C% = 58,7, H%=6,4, N%=7,0.
29. példa
N-[7-(5,6,7,8-Tetrahidrokinolinil)]-N-(l-fenil-etil)hidroxil-amin előállítása
A vegyületet 20 g, 154 mmol 5,6-dihidrokinolinból,
26.7 g, 154 mmol N-(l-fenil-etil)-hidroxil-amino-hidrokloridból és 400 ml metanolból állítjuk elő az 1. példa szerinti módszerrel. A nyers anyagot éterrel eldörzsölve tisztítjuk, így 22,1 g fehéres színű port kapunk, amely 139-143 °C-on olvad.
30. példa
5,6,7,8-Tetrahidro-7-(l-fenil-etil)-amino-kinolin előállítása
4,1 g, 17,4 mmol 29. példa szerinti hidroxil-amin 3,42 g, 34,2 mmol 98%-os kénsavval és 65 ml ecetsavval készített oldatát 50 °C-on 0,3 g 10%-os palládium-csontszén katalizátoron redukáljuk hidrogénnel
2.7 atm nyomáson. 4 óra múlva az elegyet leszűrjük, a szűrletet vákuumban bepároljuk, és 50 ml vízben feloldjuk, majd 10 n nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk. A vizes elegyet 4 χ 30 ml éterrel extraháljuk, és az egyesített szerves fázist magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és 2,64 g szabad bázist kapunk barna olaj formájában. A nyers hidrokloridsót ismert módon állítjuk elő fehér, szilárd anyag formájában. Olvadáspont: 159-160,5 °C.
Analízis a C17H2oN2.HCl képlet alapján:
számított: C% = 70,7, H%=7,3, N%=9,7;
talált: C% = 70,3, H%=7,2, N%=9,8.
31. példa
7-Amino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin előállítása
5,69 g, 22,6 mól 30. példa szerinti termék, 5,69 g palládium-hidroxid 150 ml metanollal készített elegyét 72 óra hosszat rázzuk hidrogénáramban 3,4 atm nyomáson, majd leszűrjük és vákuumban bepároljuk. A nyers szabad bázist N-terc-butoxi-karbonil-származékon keresztül tisztítjuk, a maradékot feloldjuk 50 ml diklórmetánban, és 7,0 g, 32 mmol di-terc-butil-dikarbonátot adunk hozzá. Az oldatot szobahőmérsékleten 1 óra hosszat keverjük, vákuumban bepároljuk és szilíciumdioxidon kromatografáljuk. Eluálószerként etil-acetát és hexán 1:1 arányú elegyét használva 7-(terc-butoxikarbonil-amino)-5,6,7,8-tetrahidrokinolint kapunk, a származékot megszabadítjuk a védőcsoporttól oly módon, hogy trifluor-ecetsavval 1 óra hosszat keverjük. Éter hozzáadásával a terméket di-trifluor-acetát formájában kapjuk 3,16 g mennyiségben.
Olvadáspont: 141,5-143,5 °C.
Analízis a C9H12N2.(CF3CO2H)2 képlet alapján: számított: C%=41,5, H%=3,7, N%=7,4;
talált: C%=41,3, H%=3,7, N%=7,0.
32. példa
N-[7-(5,6,7,8-Tetrahidrokinolinil)]-N-metil-aminoacetonitril előállítása g, 67,9 mmol 2. példa szerinti tennék, 5,13 g,
67,9 mmol klór-acetonitril és 8,78 g, 67,9 mmol diizopropil-etil-amin 100 ml dimetil-formamiddal készített oldatát szobahőmérsékleten 18 óra hosszat keverjük, le12
HU 217 805 Β szűqük és vákuumban bepároljuk. A maradékot 50 ml vízben feloldjuk, és az oldatot 3x40 ml toluollal extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat 3 χ 50 ml 1 n sósavval extraháljuk, a savas fázisokat egyesítjük, 5 m kálium-hidroxiddal meglúgosítjuk és 3 χ 50 ml toluollal extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat magnéziumszulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk és szilícium-dioxidon kromatografáljuk, eluálószerként hexán és etil-acetát 1:2-0:1 arányú elegyét használjuk. A szabad bázist sárga olaj formájában kapjuk. Az olajat 20 ml propán-2-olban feloldjuk, és az oldatot 48%-os vizes hidrogén-bromiddal megsavanyítjuk és vákuumban bepároljuk. Éterrel eldörzsölve 13,8 g terméket kapunk dihidrobromid formájában fehéres színű kristályokként.
Olvadáspont: 188,5-191 °C.
Analízis a Ct2H15N3.2HBr képlet alapján:
számított: C%=39,7, H%=4,7, N%=11,6;
talált: C%=39,7, H%=44,6 N%=11,5.
33. példa
7-[N-(2-Amino-etil)-N-metil]-amino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin előállítása
5,06 g, 25,2 mmol 32. példa szerinti termék 200 ml telített etanolos ammóniával készített oldatát egy spatula kanálnyi Raney-nikkel felett redukáljuk 3,4 atm nyomáson hidrogénnel. 18 óra múlva az elegyet leszűijük, a szűrletet vákuumban bepároljuk. 5,18 g barna olajat használunk tisztítás nélkül a 34. és 35. példa szerinti vegyületek szintéziséhez.
34. példa
4-Fluor-N-{2-[N’-(5,6,7,8-tetrahidrokinolin-7-il)N ’ -metil]-amino-etil} -benzamid előállítása
Ezt a vegyületet 1,30 g, 6,3 mmol 33. példa szerinti termékről, 1,11 g, 7 mmol 4-fluor-benzoil-kloridból, 0,70 g, 6,9 mmol trietil-aminból és 20 ml diklór-metánból állítjuk elő a 19. példa szerint. A nyersanyagot szilícium-dioxidon kromatografálással tisztítjuk, eluálószerként metanol-etil-acetát 1:4-1:0 arányú elegyét használjuk. A szabad bázist feloldjuk éterben, és az oldatot sósavval kezeljük, és a csapadékot leszűrve 0,25 g terméket kapunk dihidrobromid. 1,5 hidrát formájában sárga, higroszkopikus porként.
Olvadáspont: 139-142 °C.
Analízis a C19H22FN3O.2HBr.lXH2O képlet alapján: számított: C%=44,2, H%=5,2, N%=8,1;
talált: C%=44,6, H%=5,4, N%=7,7.
35. példa
N-{2-[N’-(5,6,7,8-Tetrahidrokinolin-7-il)-N’-metil]amino-metil}-2,6-difluor-fenil-acetamid előállítása 1,15 g, 6,7 mmol 2,6-difluor-fenil-ecetsav 10 ml dioxános oldatát 1,09 g, 6,7 mmol 1,1-karbonil-diimidazollal kezeljük, és 1 óra hosszat keverjük, majd 1,30 g,
6,3 mmol 33. példa szerinti termék és 2,22 g, 21,9 mmol trietil-amin 20 ml dioxánnal készített oldatával kezeljük, és 18 óra hosszat keverjük, vákuumban bepároljuk. Az olajat feloldjuk 30 ml etil-acetátban, és az oldatot 3x30 ml 1 n sósavval extraháljuk. A savas fázisokat egyesítjük, 5 n kálium-hidroxiddal meglúgosítjuk és 3x30 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az extraktumokat 20 ml telített sóoldattal mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot kromatografálással tisztítjuk szilícium-dioxidon, eluálószerként etil-acetát-metanol 2:1-1:1 arányú elegyét használjuk. 0,97 g terméket kapunk félhidrátként barna olaj formájában.
Analízis a C20H23F2N3O.XH2O képlet alapján: számított: C%=65,3, H%=6,6, N%=11,4;
talált: C%=65,0, H%=6,4, N%=11,9.
36. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-piperidino-kinolin előállítása A vegyületet 1,2 ml, 20 mmol ecetsavból, 1,31 g, mmol 5,6-dihidrokinolinból és 1,71 g, 20 mmol piperidinből állítjuk elő reflux alatti melegítéssel 67 óra alatt. Meglúgosítjuk és éterrel extraháljuk. A kapott nyersolajat kromatográfiásan alumínium-oxidon tisztítjuk, eluálószer: etil-acetát/toluol 1:4 arányú elegye. A szabad bázis etil-acetátos oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk és vákuumban bepároljuk. A halvány narancsszínű gumiszerű terméket izopropanol és tetrahidrofurán 1:2 arányú elegyéből kristályosítjuk, és a szilárd anyagot acetonitrillel eldörzsölve 0,66 g dihidroklorid formájú terméket kapunk.
Olvadáspont: 169-170 °C.
Analízis a C)4H2ON2.2HC1 képlet alapján:
számított: C%=58,15, H%=7,65, N%=9,7: talált: C%=58,2, H%=7,8, N%=10,0.
37. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-pirrolidino-kinolin előállítása A vegyületet 1,2 ml, 20 mmol ecetsavból, 1,31 g, mmol 5,6-dihidrokinolinból és 1,42 g, 20 mmol pirrolidinből állítjuk elő reflux alatti melegítéssel, az elegyet meglúgosítjuk és éterrel extraháljuk. A kapott nyersolajat kromatográfiásan alumínium-oxidon tisztítjuk. Eluálószerként etil-acetát és toluol 1:19-1:4 arányú elegyét használjuk. A szabad bázis etil-acetátos oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk és vákuumban bepároljuk. Kristályosítás indul be izopropanol segítségével. A szilárd anyagot acetonitrillel eldörzsölve a terméket dihidrokloridként kapjuk 1,42 g mennyiségben. Olvadáspont: 165 -167 °C.
Analízis a C13H18N2.2HC1 képlet alapján:
számított: C%=56,75, H%=7,3, N%=10,2;
talált: C%=56,4, H%=7,6, N%=9,95.
38. példa
5.6.7.8- T etrahidro-7 -morfolino-kinolin előállítása A vegyületet 1,2 ml, 20 mmol ecetsavból, 1,31 g, mmol 5,6-dihidrokinolinból és 1,74 g, 20 mmol morfolinból állítjuk elő reflux alatti melegítéssel, lúgos kezeléssel, és extraháló oldószerként éter helyett kloroformot használunk. A kapott nyersolajat alumíniumoxidon kromatografálva tisztítjuk, eluálószer: etilacetát és toluol 1:19-2:3 arányú elegye. A szabad bázis etil-acetátos oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk, vákuumban bepároljuk és etanollal kristályosítjuk.
HU 217 805 Β
A szilárd anyagot acetonitrillel eldörzsölve a terméket dihidrokloridként kapjuk ^hidrát formájában. Kitermelés: 1,83 g.
Olvadáspont: 166-168 °C.
Analízis a C13H18N2O.2HC1.0,25H2O képlet alapján: számított: C% = 52,9, H%=7,0, N%=9,5;
talált: C%=53,15, H%=6,9, N%=9,4.
39. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-{l-[4-(2-metoxi-fenil)-piperazinil]}-kinolin előállítása
A vegyületet 0,6 ml, 10 mmol ecetsavból, 1,92 g, 10 mmol 1 -(2-metoxi-fenil)-piperazinból és 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból állítjuk elő visszafolyató hűtő alatt, 44 óra alatt lúggal kezeljük és etil-acetáttal extraháljuk. A kapott nyersolajat alumínium-oxidon kromatografálással tisztítjuk, eluálószer: etil-acetát-toluol 1:19-2:3. A szabad bázist etil-acetátban oldjuk, és az oldatot éteres sósavval megsavanyítjuk, vákuumban bepároljuk a szilárd anyagot acetonitrillel eldörzsölve, a terméket trihidroklorid félhidrát formájában 1,82 g mennyiségben kapjuk.
Olvadáspont: 180-186 °C.
Analízis a C20H25N3O.3HC1.0,5H3O képlet alapján: számított: C%=54,35, H%=6,6, N%=9,5;
talált: C%=54,6, H%=6,45, N%=9,5.
40. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(fenil-metil-amino)-kinolin előállítása
A vegyületet 1,2 ml, 20 mmol ecetsavból, 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból és 2,14 g, 20 mmol benzil-aminból állítjuk elő reflux alatti melegítéssel és lúgos kezeléssel, majd éteres extrahálás. A kapott nyersolajat alumínium-oxidon kromatográfiásan tisztítjuk, eluálószer: etil-acetát-toluol 1:19-2:3. A szabad bázist etil-acetátban oldjuk, és az oldatot éteres sósavval megsavanyítjuk, vákuumban bepároljuk a szilárd anyagot acetonitrillel eldörzsölve, a terméket dihidrokloridként 1,60 g mennyiségben kapjuk. Olvadáspont: 181 -185 °C.
Analízis a C16H18N2.2HC1 képlet alapján:
számított: C%=61,75, H%=6,5, N%=9,0;
talált: C%=61,45, H%=6,8, N%=9,0.
41. példa
2,3-Dihidro-N-[7-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil)]-l,4benzodioxin-2-karboxamid előállítása
1,20 g, 6,65 mmol 2,3-dihidro-l,4-benzodioxin-2karbonsav és 1,08 g, 6,65 mmol 1,1-karbonil-diimidazol 20 ml acetonitrillel készített oldatát szobahőmérséklet 40 percig kezeljük, majd 2,50 g, 6,65 mmol 31. példa szerinti amin di(trifluor-acetát)-sója és 0,67 g, 6,65 mmol trietil-amin 70 ml acetonitrillel készített oldatával kezeljük, és 18 órával később vákuumban bepároljuk. A maradékot 50 ml etil-acetátban oldjuk, és az oldatot 2x25 ml In sósavval extraháljuk. Az egyesített savas fázisokat 5 n kálium-hidroxiddal meglúgosítjuk, 3x30 ml etilacetáttal extraháljuk. Az egyesített szerves fázisokat 30 ml telített sóoldattal és 30 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, vákuumban bepároljuk, a kapott gumiszerű terméket szilícium-dioxidon kromatografáljuk, etil-acetáttal eluáljuk. 1,94 g terméket kapunk színtelen hab formájában, melyet a 44. példa szerinti aminná alakítunk.
42. példa l,4-Bisz[7,7’-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil)]-piperazin előállítása
A vegyületet 1,2 ml, 20 mmol ecetsavból, 1,72 g, 20 mmol piperazinból és 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból állítjuk elő a reflux alatti melegítéssel, az elegyet meglúgosítjuk, a reakcióidő 40 óra, és az extraháló oldószer kloroform. A kapott nyersolajat alumíniumoxidon kromatografálással tisztítjuk, eluálószer: etilacetát. A kapott szilárd anyagot etil-acetátból átkristályosítjuk, és 0,18 g terméket kapunk hidrát formájában. Olvadáspont: 163 -167 °C.
Analízis a C22H28N4.H2O képlet alapján:
számított: C%=72,1, H%=8,25, N%= 15,3;
talált: C% = 72,35, H%=8,2, N%= 15,35.
43. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-[l-(4-fenil-metil)-piperazinil]kinolin előállítása
A vegyületet 0,6 ml, 10 mmol ecetsavból, 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból és 1,72 g, 10 mmol 1(fenil-metil)-piperazinból állítjuk elő a 42. példa szerinti módszerrel. A nyersolajat alumínium-oxidon kromatografálással tisztítjuk, eluálószer: etil-acetát-toluol 1:9-2:3. A szabad bázist etil-acetátban feloldjuk, és az oldatot éteres sósavval megsavanyítjuk. Az elegyet vákuumban bepároljuk, metanolban feloldjuk, vákuumban koncentráljuk és acetonitrillel eldörzsöljük. A terméket trihidroklorid hidrát formájában kapjuk 1,70 g mennyiségben. Olvadáspont: 155 °C (bomlik).
Analízis a C20H25N3.3HCl.H2O képlet alapján: számított: C% = 55,2, H%=6,95, N%=9,7;
talált: C% = 54,9, H%=7,05, N%=9,45.
44. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-[2-(2,3-dihidro-l,4-benzodioxinil)-metil-amino]-kinolin előállítása ml, 20 mmol borán-metil-szulfid komplexet hozzácsepegtetünk 2,07 g, 6,68 mmol 42. példa szerinti tennék 20 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához, és az oldatot visszafolyató hűtő alatt 18 óra hosszat melegítjük, majd -10 °C-ra hűtjük, és hozzácsepegtetünk 5 ml metanolt, vákuumban bepároljuk, 20 ml metanollal kezeljük és vákuumban bepároljuk, majd 10 ml vízzel és 10 ml 10 n sósavval kezeljük. A vizes szuszpenziót visszafolyató hűtő alatt 30 percig melegítjük, vákuumban bepároljuk és a habot 20 ml vízben feloldjuk. Az oldatot 5 n kálium-hidroxiddal meglúgosítjuk, 3x30 ml etil-acetáttal extraháljuk. Az extraktumokat 30 ml telített sóoldattal és 30 ml vízzel mossuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és vákuumban bepároljuk. A maradékot szilícium-dioxidon kromatografáljuk. Etil-acetát és etil-acetát-metanol 3:1 arányú elegyét használjuk eluálószerként, a kapott olajat etanolban feloldjuk. Az oldatot éteres sósavval
HU 217 805 Β megsavanyítjuk és a csapadékot leszűrve 1,15 g cím szerinti termék dihidrokloridsót kapunk.
Olvadáspont: 171-174 °C.
Analízis a C18H20N2O2.2HCl képlet alapján: számított: C%=58,5, H%=6,0, N%=7,6;
talált: C%=58,1, H%=6,2, N%=7,4.
45. példa
7-Amino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin előállítása
A vegyületet 1,54 g, 20 mmol ammónium-acetátból, 2,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból állítjuk elő visszafolyató hűtő alatt. Az elegyet meglúgosítjuk, és extraháló oldószerként etil-acetátot használunk. A nyersolajat alumínium-oxidon kromatografáljuk. Eluálószer: etil-acetát-toluol 1:4-etil-acetát. 0,179 terméket kapunk olaj formájában, amely a 31. példa szerint di(trifluor-acetát)-ként izolálható.
46. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(l-propil-amino)-kinolin előállítása
A vegyületet 1,2 ml, 20 mmol ecetsavból, 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból és 1,199 g, 20 mmol propionamidból állítjuk elő reflux alatti melegítéssel és az elegy meglúgosításával. A reakcióidő 64 óra, és az extraháló oldószer etil-acetát. A kapott nyersolajat alumínium-oxidon kromatografáljuk, etil-acetát és toluol 1:19-2:3 arányú elegyét használjuk. 0,905 g terméket kapunk olaj formájában, amely all. példa szerint izolált vegyülettel azonos.
47. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-(metil-amino)-kinolin előállítása
1,35 g, 20 mmol metil-ammónium-klorid 2 ml metanolos oldatát hozzáadjuk 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinhoz 2 ml metanolban, és az oldatot visszafolyató hűtő alatt 21 óra hosszat melegítjük, majd 25 ml víz és 25 ml telített só elegyére öntjük. 25 ml 10 n nátriumhidroxiddal meglúgosítjuk az elegyet, 3x25 ml kloroformmal extraháljuk, és az extraktumokat nátriumszulfáttal szárítjuk. Vákuumban bepároljuk, és narancsszínű olajat kapunk. Alumínium-oxidon kromatografáljuk, etil-acetát és toluol 1:4 arányú elegyét és etilacetátot használunk eluálószerként, a termék 1,35 g olaj, amely a 2. példa szerint izolált vegyülettel azonos.
48. példa
5.6.7.8- Tetrahidro-7-dimetil-amino-kinolin előállítása
A vegyületet 1,63 g, 20 mmol dimetil-ammóniumkloridból és 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból állítjuk elő, és a 47. példa szerinti kísérleti módszerrel és tisztítási módszerrel járunk el. 0,72 g olajat kapunk, amely a 3. példában izolált vegyülettel azonos.
49. példa
7-Azetidino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin előállítása
A vegyületet 1,2 ml, 20 mmol ecetsavból, 1,31 g, 10 mmol 5,6-dihidrokinolinból és 1,25 g, 21,9 mmol azetidinből állítjuk elő a 38. példa alapján. A nyersolajat alumínium-oxidon kromatográfiásan tisztítjuk, etilacetát és toluol 1:9-2:3 arányú elegyét használva. A szabad bázis etil-acetátos oldatát éteres sósavval megsavanyítjuk, vákuumban bepároljuk, a szilárd anyagot acetonitrillel eldörzsöljük, és a terméket dihidroklorid hemihidrát formájában 0,95 g mennyiségben kapjuk. Olvadáspont: 120-122 °C.
Analízis a C12H16N2.2HC1./^H2O képlet alapján: számított: C%=53,3, H%=7,1, N%=10,4;
talált: C%=53,3, H%=7,3, N%= 10,35.
50. példa
7-Azetidino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin rezolválása
6,60 g, 49. példa szerinti szabad bázis (35,1 mmol) 50 ml forró acetonnal készített oldatát 13,17 g, 35 mmol (-)-dibenzoil-L-borkősav-monohidrát 530 ml acetonnal készített forró oldatával kezeljük, majd az oldatot 21 óra hosszat hagyjuk hűlni. A csapadékot szűréssel eltávolítjuk, 200 ml víz és 200 ml kloroform elegyében szuszpendáljuk, és az elegyet 20 ml 5 n nátrium-hidroxiddal meglúgosítjuk. A rétegeket elválasztjuk, a vizes fázist 50 ml kloroformmal extraháljuk. Az extraktumot vákuumban bepároljuk, 100 ml acetonitrilt adunk hozzá, és az oldatot vákuumban bepároljuk. A terméket még egyszer rezolváljuk a fenti módon, és így az első enantiomer szabad bázist kapjuk 1,50 g mennyiségben. [a]D 24 °C-on=-55,5° (c= 1,1 CHC13ban). A terméket feloldjuk 75 ml metanolban, és az oldatot 5 ml éteres sósavval meglúgosítjuk, vákuumban bepároljuk. A maradékot 10 ml acetonitrillel eldörzsölve kristályosítjuk, és így az első enantiomert 1,66 g dihidroklorid egynegyed hidráiként kapjuk. Olvadáspont: 126-128 °C.
Analízis a C12H16N2.2HC1.0,25H2O képlet alapján: számított: C%=54,25, H%=7,0, N%=10,5;
talált: C%=54,3, H% = 7,1, N%=10,5.
[a]D 24 °C-on=-74,7° (c= 1,15 H2O-ban).
Az anyalúgokat a fenti rezolválásból 4,98 g,
26,5 mmol szabad bázissá alakítjuk, majd ezt rezolváljuk, de aszimmetrikus savként (-i-)-dibenzil-D-borkősavmonohidrátot használunk. A második enantiomer szabad bázist [a]D 24 °C= + 59,4° (c= 1,1, kloroformban) 1,56 g dihidroklorid egynegyed hidráttá alakítjuk.
Olvadáspont: 120-131 °C.
Analízis a C|2H16N2.2HC1.0,25H2O képlet alapján: számított: C%=54,25, H%=7,0, N%=10,5;
talált: C%=54,1, H%=7,0, N%=10,6.
[a]D 24 °C=+71,2°, (c = l,05 H2O-ban).

Claims (8)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. (I) általános képletű vegyület vagy gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sója - ahol R jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkilvagy alkoxicsoport, halogénatom vagy trifluormetil-csoport,
    A) R1 jelentése hidrogénatom vagy 1 -4 szénatomos alkilcsoport,
    HU 217 805 Β
    R2 jelentése
    a) hidrogénatom,
    b) 1 -4 szénatomos alkilcsoport vagy
    c) -(CH2)n-R3, ahol n értéke 1 -6, és R3 jelentése cl) fenilcsoport, ahol a fenilcsoport adott esetben halogénatommal mono- vagy diszubsztituált, c2) nitrilcsoport, c3) OR4, ahol R4 jelentése hidrogénatom vagy adott esetben 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal mono- vagy diszubsztituált fenilcsoport, c4) (a) általános képletű csoport, vagy c5) -NR6R7 általános képletű csoport, ahol
    R6 jelentése hidrogénatom és R7 jelentése -COR8, ahol
    R8 jelentése fenilcsoport, amely halogénatommal szubsztituált, vagy R6 és R7 a nitrogénatommal együtt, melyhez kapcsolódnak, 8-azaspiro[4,5]dekán7,9-dion-l-il-csoportot képeznek, vagy
    B) R1 és R2 jelentése a nitrogénatommal együtt, melyhez kapcsolódnak, (l) képletű csoport, ahol q jelentése 0, 1 vagy 2, és R13 jelentése hidrogénatom, vagy (m) képletű csoport, vagy (n) képletű csoport, ahol R14 jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkoxi-fenil- vagy fenil(1-4 szénatomos alkil)-csoport, vagy (p) általános képletű csoport, ahol R jelentése a tárgyi kör szerinti.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek, ahol R2 jelentése hidrogénatom.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek, ahol NR'R2 jelentése (1) általános képletű csoport, és q jelentése a fenti.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek, ahol q értéke 0.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletbe tartozó 7-azetidino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin vagy gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sója.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletbe tartozó (+)- vagy (-)-7-azetidino-5,6,7,8-tetrahidrokinolin vagy gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sója.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletű alábbi vegyületek:
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(metil-amino)-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(dimetil-amino)-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(N-metil-N-propil-amino)-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(N-metil-N-butil-amino)-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-[N-metil-N-(2,2-dimetil-propil)amino]-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-[N-metil-N-(fenil-etil)-amino]-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(l-propil-amino)-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-( 1,1 -dipropil-amino)-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-[N-[2,3-dihidro-l,4-benzodioxi nil]-metil-N-propil]-amino-kinolin; 8-[4-[N-(5,6,7,8-tetrahidrokinolin-7-il)-N-metil amino-butil]-8-azaspiro[4,5]dekán-7,9-dion; 7-[N-[2-amino-etil)]-N-propil]-amino-5,6,7,8-tetrahid rokinolin;
    4-fluor-N-[2-[N’-(5,6,7,8-tetrahidrokinolin-7-il)-N’ propil) -amino-etil]-benzamid; 7-amino-5,6,7,8-tetrahidro-N-[2-[2-(l,4-benzodioxi nil)-etil]-N-metil-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-N-metil-N-[3-(2,6-dimetoxi-fenoxi) propil]-7-amino-kinolin;
    2,6-difluor-N-[7-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil)]-N-metil fenil-acetamid;
    7-[N-[2-(2,6-difluor-fenil)-etil]-N-metil-amino]
    5.6.7.8- tetrahidrokinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-4-metil-7-(N,N-dipropil-amino)-ki nolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-3-metil-7-(N,N-dipropil-amino)-ki nolin;
    4-klór-5,6,7,8-tetrahidro-7-(N,N-dipropil-amino)-ki nolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-4-metoxi-7-(N,N-dipropil-amino)-ki nolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-[N-[2-(2,3-dihidro-1,4-benzodioxi nil)]-metil-N-metil]-amino-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(l-fenil-etil)-amino-kinolin-7-ami no-5,6,7,8-tetrahidrokinolin; N-[7-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil)]-N-metil-amino-ace tonitril;
    7-[N-(2-amino-etil)-N-metil]-amino-5,6,7,8-tetrahidro kinolin;
    4-fluor-N-[2-[N’-(5,6,7,8-tetrahidrokinolin-7-il)-N’ metilj-amino-etil] -benzamid; N-[2-[N’-(5,6,7,8-tetrahidrokinolin-7-il)-N’-metil]-ami no-etil]-2,6-difluor-fenil-acetamid;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(fenil-amino)-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-piperidino-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-pirrolidino-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-morfolino-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-[l-[4-(2-metoxi-fenil)-piperazi· nil]]-kinolin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-(fenil-metil-amino)-kinolin;
    l,4-bisz[7,7’-(5,6,7,8-tetrahidrokinolinil]-piperazin;
    5.6.7.8- tetrahidro-7-[l-(4-fenil-metil)-piperazinil]-kino lin vagy
    5.6.7.8- tetrahidro-7-[2-(2,3-dihidro-l,4-benzodioxi· nil)-metil-amino]-kinolin vagy gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóik.
  8. 8. Gyógyszerkészítmény, amely hatóanyagként egy (I) általános képletű vegyületet vagy gyógyászatilag el fogadható sóját tartalmazza, ahol a szubsztituensek je lentése az 1. igénypont szerinti.
HU9802871A 1989-04-07 1990-04-06 Tetrahidro-kinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények HU217805B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB898907865A GB8907865D0 (en) 1989-04-07 1989-04-07 Tetrahydroquinoline derivatives
HU902108A HU217128B (hu) 1989-04-07 1990-04-06 Eljárás tetrahidrokinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9802871D0 HU9802871D0 (en) 1999-02-01
HU217805B true HU217805B (hu) 2000-04-28

Family

ID=26295182

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9802871A HU217805B (hu) 1989-04-07 1990-04-06 Tetrahidro-kinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU217805B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HU9802871D0 (en) 1999-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2297825C (en) Indole and 2,3-dihydroindole derivatives, their preparation and use
FI109122B (fi) Menetelmä verisuonia supistavana aineena käyttökelpoisten [(bentsodioksaani-, bentsofuraani- tai bentsopyraani)-alkyyliamino]alkyylisubstituoitujen guanidiinien valmistamiseksi ja välituote
CZ20012657A3 (cs) Piperidinové, tetrahydropyridinové a piperazinové deriváty
JP2007538045A (ja) Cns障害の治療のための5−ht6受容体アンタゴニストとしての3−アリールスルホニル−キノリン
CA2593266A1 (en) Aryl piperazine derivatives for the treatment of neuropsychiatric disorders
AU753335B2 (en) Amide and urea derivatives as 5-HT reuptake inhibitors and as 5-HT1b/1d ligands
PT763031E (pt) Derivados da piperazina como antagonistas 5ht1a
US20080027071A1 (en) Novel heteroaryl derivatives, their preparation and use
US6329366B1 (en) Pharmaceutical compounds
CA2354606C (en) Azabicycloalkane derivatives and therapeutic uses thereof
JPH0320263A (ja) 第三級アルキル官能基化ピペラジン誘導体
HU217128B (hu) Eljárás tetrahidrokinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására
MXPA02006590A (es) Derivados de 4-fenil-1-piperazinilo, -piperidinilo y -tetrahidropiridilo.
WO1994021611A1 (en) Amide derivatives as 5-ht1a ligands
HU217805B (hu) Tetrahidro-kinolin-származékok és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények
US5194439A (en) N-(2,3-dihydro-1,4-benzodioxinyl)-N-substituted aminopyrido-fused cycloalkanes
EP1399434B1 (en) Novel indole derivatives
AU2001273882A1 (en) Indole derivatives useful for the treatment of CNS disorders
AU2352001A (en) Novel heteroaryl derivatives, their preparation and use
RU2211216C2 (ru) Производные амидов и мочевины в качестве ингибиторов вторичного поглощения 5-ht и лигандов 5-ht1b/1d
KR20010112231A (ko) 5―ht 재흡수 저해제 및 5―ht1b/1d리간드로서의 아미드 및 우레아 유도체
MXPA02012149A (en) Indole derivatives useful for the treatment of cns disorders

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee