HU217501B - Endoluminális tágítóbetét - Google Patents

Endoluminális tágítóbetét Download PDF

Info

Publication number
HU217501B
HU217501B HU9602099A HUP9602099A HU217501B HU 217501 B HU217501 B HU 217501B HU 9602099 A HU9602099 A HU 9602099A HU P9602099 A HUP9602099 A HU P9602099A HU 217501 B HU217501 B HU 217501B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
insert
metal wire
lumen
hollow body
expansion
Prior art date
Application number
HU9602099A
Other languages
English (en)
Inventor
László Major
Original Assignee
László Major
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by László Major filed Critical László Major
Priority to HU9602099A priority Critical patent/HU217501B/hu
Publication of HU9602099D0 publication Critical patent/HU9602099D0/hu
Priority to EP97932958A priority patent/EP0920286A1/en
Priority to AU36316/97A priority patent/AU3631697A/en
Priority to PCT/HU1997/000042 priority patent/WO1998004211A1/en
Publication of HUP9602099A1 publication Critical patent/HUP9602099A1/hu
Publication of HU217501B publication Critical patent/HU217501B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F2/00Filters implantable into blood vessels; Prostheses, i.e. artificial substitutes or replacements for parts of the body; Appliances for connecting them with the body; Devices providing patency to, or preventing collapsing of, tubular structures of the body, e.g. stents
    • A61F2/82Devices providing patency to, or preventing collapsing of, tubular structures of the body, e.g. stents
    • A61F2/86Stents in a form characterised by the wire-like elements; Stents in the form characterised by a net-like or mesh-like structure
    • A61F2/90Stents in a form characterised by the wire-like elements; Stents in the form characterised by a net-like or mesh-like structure characterised by a net-like or mesh-like structure
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F2310/00Prostheses classified in A61F2/28 or A61F2/30 - A61F2/44 being constructed from or coated with a particular material
    • A61F2310/00389The prosthesis being coated or covered with a particular material
    • A61F2310/00395Coating or prosthesis-covering structure made of metals or of alloys
    • A61F2310/00419Other metals
    • A61F2310/00568Coating made of gold or Au-based alloys

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Cardiology (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Transplantation (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Abstract

A találmány tárgya endőlűminális tágítóbetét (10) ér vagy más üregestestrész kórős szűkületének kiküszö- bölésére, mely csőszerűrácsszerkezet (1), és az érbe, általában lűmenbe helyezett tágítőttállapőtában a sűgárirányú nyőmásellenállása nagyőbb, mint a lűmenfalszűkítőhatású nyőmása. A találmányi megőldásra jellemző, hőgy arácsszerkezetet (1) egymással szemben fűtó és egymást több pőntőnkeresztező spirálvőnalakat képező őlyan, egyetlen fémhűzal (2)(mőnőfilament) alkőtja, melynek két vége végtelenítve – célszerűenpőnthegesztéssel – egymáshőz van erősítve. Ugyancsak tárgya atalálmánynak endőlűminális tágítóbetét (10) ér vagy más üregestestrész kórős szűkületének kiküszöbölésére, melyre az a jellemző,hőgy módősítőtt kristályszerkezetű aranyból van kialakítva, vagy ilyenbevőnattal van ellátva. ŕ

Description

A találmány olyan endoluminális tágítóbetétre, úgynevezett stentre vonatkozik, mely ér vagy más üreges testrész kóros szűkületének kiküszöbölésére szolgáló olyan csőszerű rácsszerkezet, mely a mondott lumenbe helyezve, az ott megnövelt keresztmetszetét megtartva, megakadályozza a lumen beszűkülését.
Az orvosi gyakorlatban az endoluminális tágitóbetétet (a szakirodalomban „intraluminal graft” vagy „stent”) elsősorban érszűkület kezeléséhez használják. A betét lehet fémhüvelyből lézeres áttörésekkel kialakítva, vagy fém- vagy más huzalból formázott rácsszerkezet, melynek anyaga, mintázata termékenként különböző. A rugalmas anyagú stenteket nyújtott, szűkített keresztmetszettel, feszített állapotban viszik a lumenba, ott védőburkát lehúzva átmegy a stabil nagyobb keresztmetszetű állapotába. A rugalmatlan anyagú stenteket a lumen szükséges szakaszába vezetik és ott ballonnal kitágítják, s ezt az állapotát megtartja. Az utóbbi időben a legismertebb stent anyag a külön erre a célra gyártott „316 L Steanless Steel”. Ilyen megoldásokat ismertetnek az US Pat 5,102.417, az US Pat 5,135.536 és az US Pat 5,195.984 leírások. Ezek a megoldások olyan cső alakú tágítóbetétekre vonatkoznak, melyeknek csőfalát rácsszerkezet képezi. A rácsszerkezet alakváltoztató képessége a rácsot alkotó elemi rombuszok vagy téglalapok torzulásán alapszik. A görbülő lumenszakaszokon az átvezethetőségüket szegmentálással biztosítják. Az ismertetés szerint a betétek anyaga nemesfémekből is lehet, mint arany, ezüst, tantál, titán.
Az ismert megoldások legnagyobb hibája, hogy drágák, és emiatt csak szűkebb vásárlókör juthat hozzá, mint amekkorának szüksége lenne rá. A szűkebb piac növeli a fajlagos ráfordítást. A lézertechnika esetében ez különösen fontos tényező, mert a lézertechnika csak viszonylag nagy volumenű gyártásnál gazdaságos. A nyújtás, majd a tágítás elviselésére a huzalból készült megoldások alkalmasabbak, ennek viszont hátránya a sok szabad huzalvég, amely mechanikai sérüléseket okozhat a lumenben bevezetéskor. További hátrány, hogy a rácsszerkezet elkészítéséhez túl sok hegesztést kell elvégezni. Az orvosi felhasználás szempontjából hátrány a fémek rossz röntgenkontrasztja, mely megnehezíti a stent bevezetését a kijelölt helyre, s ez a páciensre nem kevéssé veszélyes.
A találmány alapvető célja olyan endoluminális tágítóbetét kifejlesztése, mely az igényeknek megfelelő minőségben gyártható, és az ismert termékeknél olcsóbban akkor is, ha viszonylag kisebb mennyiségben van rá szükség, kevesebb darabot kell csak gyártani.
A találmány további célja kiküszöbölni az ismert termékek elmondott hátrányait, különösen a rossz röntgenkontrasztot.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a veszélyes huzalvégek, továbbá a betétszegmenseket egyesítő hegesztések eredményesen kiküszöbölhetők végtelenített huzalszálat (monofilamentet) alkalmazva, ahol is csupán a huzal két szabad végének egyesítésénél van szükség egyetlen ponthegesztésre.
A találmányt megalapozó további felismerés, hogy az érfal nyomásával szemben megfelelő sugárirányú erő (radial force) biztosítható a huzalkereszteződési csomópontok egy részének ponthegesztéses rögzítésével.
Ugyancsak a találmányt megalapozó felismerés, hogy a huzal aranyból készítve vagy azzal bevonva javul a tágítóbetét biológiai szövetbarát tulajdonsága és egyben röntgenkontrasztot adó képessége is.
Az elmondott feltalálói felismerések alapján a találmányi megoldás endoluminális tágítóbetét ér vagy más üreges testrész kóros szűkületének kiküszöbölésére, mely csőszerű rácsszerkezet, és az érbe, általában lumenba helyezett tágított állapotában sugárirányú nyomásellenállása nagyobb, mint a lumenfal szűkítőhatású nyomása. A találmány szerinti tágítóbetét azzal jellemezhető, hogy a rácsszerkezetet egymással szemben futó és egymást több ponton keresztező spirálvonalakat képező olyan egyetlen fémhuzal (monofilament) alkotja, melynek két vége végtelenítve - célszerűen ponthegesztéssel - egymáshoz van erősítve.
A találmány szerinti tágítóbetét előnyösen azzal jellemezhető, hogy a rácsszerkezet csomópontjainak 50- 100%-ában az egymást keresztező fémhuzal szálak rögzítve vannak egymáshoz, célszerűen ponthegesztéssel.
A találmány szerinti tágítóbetét előnyösen azzal is jellemezhető, hogy a fémhuzal módosított kristályszerkezetű aranyból van vagy ilyennel van bevonva.
A találmány szerinti tágítóbetét előnyösen még azzal jellemezhető, hogy a tágítóbetét hosszát az [n.k+jJ.L kifejezés adja meg, ahol „L” bármely kiválasztott fémhuzal egy menetemelkedésének (spirálmenetnek) a hossza; az „n” egyszerű egész szám, célszerűen 4 és 12 között; a „£”=0,125; és a „j” értéke 0,06-0,13, azaz a betéthossz lényegében az „L” egynyolcadának valamely többszöröse körüli érték.
Tárgya továbbá találmányunknak endoluminális tágítóbetét ér vagy más üreges testrész kóros szűkületének kiküszöbölésére, mely tágítóbetét azzal jellemezhető, hogy módosított kristályszerkezetű aranyból van vagy ilyen bevonattal van ellátva.
Találmányunkat részletesebben a mellékelt ábrák segítségével mutatjuk be, nem korlátozva azonban a találmány alkalmazhatóságát, sem az igényelt oltalmi kört a bemutatott példákra.
Ábrák:
1. ábra. A találmány szerinti betét egy előnyös kiviteli alakjának nézeti rajza.
2. ábra. Az 1. ábra szerinti betét elvi szerkezeti sémája.
A 10 betétet az 1. ábra szerinti bal oldali felső és alsó 4 hurokból kiinduló 2 fémhuzal alkotja, mely egy képzeletbeli hengerfelületen spirálvonalakban fut végig. Mindkét 4 hurokból egy-egy jobb- és egy-egy balcsavarodású spirálvonal indul ki, melyek a hengerfelületen végigfutva, többször keresztezve egymást számos 3 csomópontot képeznek, majd a 10 betét másik, az
1. ábra szerinti jobb oldali végén egy elölálló és egy hátsó 4 hurokban végződnek. A 2 fémhuzal így a képzeletbeli hengerfelületen az 1 rácsszerkezetet képezi úgy, hogy a 2 fémhuzal önmagába visszatérő, azaz vég2
HU 217 501 Β telenített görbe vonalat alkot. Az elmondott példában az 1 rácsszerkezet mindkét végén két-két 4 hurok van. A gyakorlatban ennél sűrűbb, kisebb rácsnyílású 1 rácsszerkezetet alkalmazunk, hogy a lumenfal-betüremkedést a rácsnyílásokba teljes biztonsággal megakadályozzuk. Ennek érdekében 2,3 mm-nél nagyobb a rácsnyílás nem lehet, mely követelménynek olyan 1 rácsszerkezet felel meg, melynek mindkét végén legalább négy-négy 4 hurok van, azaz négy jobbmenetes és négy balmenetes 2 fémhuzal képezi az 1 rácsszerkezetet, melyek azonban együttesen monofilamentet alkotnak. Alkalmazzuk a betétvégenként öt, hat és nyolc hurkot tartalmazó kiviteli alakokat is.
A 2 fémhuzal módosított kristályszerkezetű aranyból vagy arannyal bevont huzalból készül. Koszorúérhez a tágítóbetét ajánlott mérete 3-5 mm átmérő 0,2 mm átmérőjű fémhuzalból elkészítve; perifériális erekhez 3-12 mm a betétátmérő és 0,3 mm a fémhuzal vastagsága. Prosztatabántalmakhoz 0,3-0,4 mm vastag fémhuzalból készült 10-15 mm átmérőjű betét használható. Nyelőcső esetén továbbá 0,5 mm-es 2 fémhuzalból 28 mm átmérőjű betét ajánlható. Koszorúérhez elfogadható a minimum négy-négy jobb- és balmenetes fémhuzalos rácsszerkezet, míg a többi felsorolt esetben a minimális fémhuzalszám nyolc-nyolc.
Nemesfém alkalmazása esetén a kristálykezeléssel erősített arany helyett használható ezüst is, illetve a kettő ötvözete. Igen előnyös arany helyett ezüst vagy ezüstbevonat alkalmazása prosztatabetétnél, mivel a tapasztalatok szerint az ezüst a húgyutakban dezinficiensként hat. Amennyiben az aranyat bevonatként alkalmazzuk, például 316 L huzalfémen, egy 0,2 mm fémhuzalátmérőnek a 0,150-0,195 mm-nyi részét képezi a 316 L fémmag, és azon körben 2,5-25 μ vastag aranybevonat van.
A spirálvonal menetemelkedése a képzeletbeli henger homloksíkjához képest 45-60° között választható meg. A találmány szerinti végtelenített fémhuzalos betét hossza a spirálvonal menetemelkedésének függvénye, de mégis tág határok között választható meg. Az a tapasztalatunk, hogy az 1 rácsszerkezetnek a hossza a spirálmenet emelkedésének („L”) egynyolcadából kiindulva annak egész számú többszöröse legyen, mivel így alakítható ki legjobban a háromdimenziós monofilament. Az „L” hosszúság joggal nevezhető periódusnak, mert ezen a hosszon a hurkokból akár jobbra, akár balra kiinduló 2 fémhuzalok mindegyike leír egy teljes spirálmenetet. Praktikus meggondolásokból az egynyolcadnak, azaz 0,125.L-nek az ötszörösére méretezünk egy 1 rácsszerkezetet, amelyből kettőt egyesítve kapunk egy betétet: a két szektort a monofilamentképző hegesztéssel erősítjük egymáshoz is. Mint mondtuk, körülbelül 4 mm átmérőjű lumenhez 20 mm hosszú betétet használunk, alkalmazkodva a forgalomban lévő mm hosszú tágítóballonhoz. Az 1 rácsszerkezet ekkor 8 mm hosszú tágított és 10 mm nyújtott állapotban. Kétszektoros betétet képezve a fenti módon, a 20 mmes ballonnak megfelelő betéthez jutunk, mely azonban kétszektoros szerkezetének köszönhetően kellő hajlékonyságú. Az 1 rácsszerkezet általában 0,125.n.L+j.L hosszúságú, ahol is az „n” egyszerű egész szám, célszerűen 4 és 12 között; és ,j” értéke 0,06-0,13 között van, azaz a szálak visszafordításához (hurokképzéshez) egy további egynyolcad körüli hosszabbítás kell (2. ábra).
A találmány szerinti tágítóbetét olcsóbb a lézerréseit csőrácsbetétnél, és kisvolumenű termelésnél is gazdaságosan gyártható. Ugyanakkor az ismert fémhuzalos rácsszerkezetekkel szemben nem tartalmaz szabad huzalvégeket, s ennek ellenére a hegesztések száma csak egy, és a hegesztéssel ellátott merevítő csomópontok, ami az ismert megoldásokhoz hasonlítva sokkal kevesebb hegesztési pontot jelent, mégpedig olyanokat, melyek nem eredményezhetnek szabad huzalvéget. A találmányi megoldás az összes ismert tágítóbetéttel szemben sokkal jobb röntgenkontrasztképet ad a nemesfémnek köszönhetően.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Endoluminális tágítóbetét ér vagy más üreges testrész kóros szűkületének kiküszöbölésére, mely csőszerű rácsszerkezet, és az érbe, általában lumenbe helyezett tágított állapotában a sugárirányú nyomásellenállása nagyobb, mint a lumenfal szűkítőhatású nyomása, azzal jellemezve, hogy a rácsszerkezetet (1) egymással szemben futó és egymást több ponton keresztező spirálvonalakat képező olyan, egyetlen fémhuzal (2) (monofilament) alkotja, melynek két vége végtelenítve - célszerűen ponthegesztéssel - egymáshoz van erősítve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti tágítóbetét, azzal jellemezve, hogy a rácsszerkezet (1) csomópontjainak (3) 50-100%-ában az egymást keresztező fémhuzal- (2) szakaszok rögzítve vannak egymáshoz, célszerűen ponthegesztéssel.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti tágítóbetét, azzal jellemezve, hogy a fémhuzal (2) módosított kristályszerkezetű aranyból van vagy ilyennel van bevonva.
  4. 4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti tágítóbetét, azzal jellemezve, hogy a rácsszerkezet (1) hossza:
    0,125.n.L+j.L, ahol „L” spirálvonal menetemelkedése (periódushoszsza); „n” egész szám, célszerűen 4 és 12 értékben; és a „j” értéke 0,06-0,13 között van.
  5. 5. Endoluminális tágítóbetét ér vagy más üreges testrész kóros szűkületének kiküszöbölésére, azzal jellemezve, hogy módosított kristályszerkezetű aranyból van vagy ilyen bevonattal van ellátva.
HU9602099A 1996-07-31 1996-07-31 Endoluminális tágítóbetét HU217501B (hu)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9602099A HU217501B (hu) 1996-07-31 1996-07-31 Endoluminális tágítóbetét
EP97932958A EP0920286A1 (en) 1996-07-31 1997-07-28 Endoluminal stent
AU36316/97A AU3631697A (en) 1996-07-31 1997-07-28 Endoluminal stent
PCT/HU1997/000042 WO1998004211A1 (en) 1996-07-31 1997-07-28 Endoluminal stent

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9602099A HU217501B (hu) 1996-07-31 1996-07-31 Endoluminális tágítóbetét

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9602099D0 HU9602099D0 (en) 1996-09-30
HUP9602099A1 HUP9602099A1 (hu) 1998-08-28
HU217501B true HU217501B (hu) 2000-02-28

Family

ID=89994172

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602099A HU217501B (hu) 1996-07-31 1996-07-31 Endoluminális tágítóbetét

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0920286A1 (hu)
AU (1) AU3631697A (hu)
HU (1) HU217501B (hu)
WO (1) WO1998004211A1 (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2005247490B2 (en) 2004-05-25 2011-05-19 Covidien Lp Flexible vascular occluding device
WO2010120926A1 (en) 2004-05-25 2010-10-21 Chestnut Medical Technologies, Inc. Vascular stenting for aneurysms
US20060206200A1 (en) 2004-05-25 2006-09-14 Chestnut Medical Technologies, Inc. Flexible vascular occluding device
US8628564B2 (en) 2004-05-25 2014-01-14 Covidien Lp Methods and apparatus for luminal stenting
CA2604081C (en) 2005-05-25 2013-11-26 Chestnut Medical Technologies, Inc. System and method for delivering and deploying a self-expanding device within a vessel
US8152833B2 (en) 2006-02-22 2012-04-10 Tyco Healthcare Group Lp Embolic protection systems having radiopaque filter mesh
US9114001B2 (en) 2012-10-30 2015-08-25 Covidien Lp Systems for attaining a predetermined porosity of a vascular device
US9452070B2 (en) 2012-10-31 2016-09-27 Covidien Lp Methods and systems for increasing a density of a region of a vascular device
US9943427B2 (en) 2012-11-06 2018-04-17 Covidien Lp Shaped occluding devices and methods of using the same
US9157174B2 (en) 2013-02-05 2015-10-13 Covidien Lp Vascular device for aneurysm treatment and providing blood flow into a perforator vessel
USD898136S1 (en) 2018-08-27 2020-10-06 Coulter Ventures, Llc. Implement for exercise rack

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1205743A (en) * 1966-07-15 1970-09-16 Nat Res Dev Surgical dilator
US5102417A (en) 1985-11-07 1992-04-07 Expandable Grafts Partnership Expandable intraluminal graft, and method and apparatus for implanting an expandable intraluminal graft
US4969458A (en) * 1987-07-06 1990-11-13 Medtronic, Inc. Intracoronary stent and method of simultaneous angioplasty and stent implant
CA1322628C (en) 1988-10-04 1993-10-05 Richard A. Schatz Expandable intraluminal graft
US5161547A (en) * 1990-11-28 1992-11-10 Numed, Inc. Method of forming an intravascular radially expandable stent
US5354308A (en) * 1992-05-01 1994-10-11 Beth Israel Hospital Association Metal wire stent
ATE151258T1 (de) * 1994-04-26 1997-04-15 Ruesch Willy Ag Selbstexpandierender stent für hohlorgane

Also Published As

Publication number Publication date
AU3631697A (en) 1998-02-20
EP0920286A1 (en) 1999-06-09
HU9602099D0 (en) 1996-09-30
HUP9602099A1 (hu) 1998-08-28
WO1998004211A1 (en) 1998-02-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20190307585A1 (en) Medical implant and method of use
US6468301B1 (en) Repositionable and recapturable vascular stent/graft
US6468303B1 (en) Retrievable self expanding shunt
US6641608B1 (en) Method for reconstructing body lumens
WO2017157320A1 (zh) 一种主动脉裸支架及主动脉夹层支架
AU2001247364A1 (en) Repositionable and recapturable vascular stent/graft
EP0850032A1 (en) An expandable endovascular stent
JP2012501734A (ja) 対象部位を治療するための分岐した医療用具、及び関連する方法
JP2005111270A (ja) 連結装置、ステント移植皮弁および移植体の連結方法
WO2015090237A1 (zh) 管道支架及其制备方法
WO2022179095A1 (zh) 血管支架
HU217501B (hu) Endoluminális tágítóbetét
US20240108484A1 (en) Medical stent
CN114052820A (zh) 一种血管支架
CN113693799A (zh) 一种辅助弹簧圈支架
CN110547896B (zh) 血管覆膜支架
JPWO2017086239A1 (ja) ステント
CN218356482U (zh) 一种血流导向装置
JP2003325672A (ja) 拡張用デバイス
AU2006221100A1 (en) Metal alloy for a stent
JP4188431B2 (ja) ステント
JP2003079743A (ja) ステント及びステント付きグラフト
CN113952096A (zh) 一种血流导向装置及制备方法
CN116849888A (zh) 一种新型的颅内支架
JP2010075685A (ja) ステント

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee