HU216785B - Mellső terelőkorlát fejőházakhoz, valamint ilyen terelőkorláttal ellátott fejőház - Google Patents

Mellső terelőkorlát fejőházakhoz, valamint ilyen terelőkorláttal ellátott fejőház Download PDF

Info

Publication number
HU216785B
HU216785B HU9700156A HUP9700156A HU216785B HU 216785 B HU216785 B HU 216785B HU 9700156 A HU9700156 A HU 9700156A HU P9700156 A HUP9700156 A HU P9700156A HU 216785 B HU216785 B HU 216785B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
milking
bar
cows
barrier
cow
Prior art date
Application number
HU9700156A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph R. Moreau
Original Assignee
Norbco Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norbco Inc. filed Critical Norbco Inc.
Publication of HU9700156D0 publication Critical patent/HU9700156D0/hu
Publication of HUP9700156A2 publication Critical patent/HUP9700156A2/hu
Publication of HUP9700156A3 publication Critical patent/HUP9700156A3/hu
Publication of HU216785B publication Critical patent/HU216785B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/12Milking stations

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya mellső terelőkorlát fejőházakhoz, amelyekben afejendő tehenek egymás mellett helyezkednek el, ez a terelőkorlátfejési és tehénkiengedő helyzetei között elmozdítható kialakítású. Afejési helyzetében a tehenek feje a terelőkorlát fölött átnyúlik, aszügyük viszont a terelőkorláttal érintkezik. A mellső terelőkorlátnakoldalirányú korlátrúdja van, amely belső oldallal és felső résszelrendelkezik. A találmány lényege, hogy a korlátrúd (28) a felső részénfüggőleges nyakhelyzet-meghatározó tájolófészkekkel (30) van ellátva,minden tájolófészeknek (30) egymástól fejhelyzet-meghatározó távközzelelrendezett oldalai (40) vannak. A korlátrúd (28) a fejési helyzetébőla teheneket a fejőállásból (12) kiengedő helyzetbe elmozdíthatóelrendezésű. A találmány szerinti fejőház fejőállásában a fejendőállatok védőpajzs és mellső terelőkorlát között vannak elrendezve. Amellső terelőkorlát fejési és tehénkiengedési helyzetei közöttelmozdítható kialakítású. A terelőkorlát a fejési helyzetébenérintkezik az állatok szügyével, az állatok feje viszont aterelőkorlát fölött átnyúlik. A mellső terelőkorlátnak olyanoldalirányú korlátrúdja van, amely belső oldallal és felső résszelrendelkezik. A találmány szerinti fejőház lényege, hogy a korlátrúd(28) a felső részén nyakhelyzet-meghatározó tájolófészkekkel (30) vanellátva. Ezek mindegyike egymástól előre meghatározott távközzelelhelyezkedő oldalakkal rendelkezik. A korlátrúd (28) a fejésihelyzetéből a megfejt állatokat a fejőállásból (12) kiengedő felemelthelyzetébe elmozdíthatóan van elrendezve. ŕ

Description

A leírás terjedelme 10 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
HU 216 785 Β nak. A korlátrúd (28) a fejési helyzetéből a teheneket a fejőállásból (12) kiengedő helyzetbe elmozdítható elrendezésű. A találmány szerinti fejőház fejőállásában a fejendő állatok védőpajzs és mellső terelőkorlát között vannak elrendezve. A mellső terelőkorlát fejési és tehénkiengedési helyzetei között elmozdítható kialakítású. A terelőkorlát a fejési helyzetében érintkezik az állatok szügyével, az állatok feje viszont a terelőkorlát fölött átnyúlik. A mellső terelőkorlátnak olyan oldalirányú korlátrúdja van, amely belső oldallal és felső résszel rendelkezik. A találmány szerinti fejőház lényege, hogy a korlátrúd (28) a felső részén nyakhelyzetmeghatározó tájolófészkekkel (30) van ellátva. Ezek mindegyike egymástól előre meghatározott távközzel elhelyezkedő oldalakkal rendelkezik. A korlátrúd (28) a fejési helyzetéből a megfejt állatokat a fejőállásból (12) kiengedő felemelt helyzetébe elmozdíthatóan van elrendezve.
A találmány tárgya terelőkorlát, amely tehénistállókban vagy fejőházakban, főleg diagonális elrendezésű fejőállásoknál alkalmazható. A találmány tárgya továbbá ilyen belső terelőkorláttal ellátott fejőház, amelynek fejőállása van, ezen a fejendő állatok védőpajzs és a mellső terelőkorlát között helyezkednek el, A mellső terelőkorlát fejési és kiengedést helyzetei között elmozdítható.
A fejőházak általában fejőállások sorozatából állnak, ezek mindegyike úgy van kialakítva, hogy egyetlen fejendő tehén befogadására legyen alkalmas. A tehenek a fejőházba bejárati kapun keresztül jutnak, majd minden egyes tehenet külön-külön fejőállásba irányítanak. Ott a fejőszemélyzet megmossa a tehenek tőgyeit, felrakja a fejőkészüléket, és rákapcsolja a kijelző- és ellenőrző szerkezeteket, majd megtörténik a fejési művelet, ezt követi a fejőszerkezet leszerelése és a tehenek fejőállásokból való eltávolítása. Ezután újabb tehéncsoportot terelnek be a fejőházba a fejéshez. Az ilyen típusú fejőháznál a tehenek egyetlen sorban haladnak keresztül a bejárati kapun, és a kilépésük hasonló alakzatban történhet a fejőház másik végén lévő kijárati kapun vagy pedig a fejőház oldalánál lévő folyosón keresztül. A fejőházak sokféle elrendezése ismert, így például széles körben alkalmaznak halszálka (hering)-, diagonális, párhuzamos vagy egymás melletti fejőállásokkal rendelkező fejőházakat. Párhuzamos elrendezésű fejőházat ismertetnek például az US-5 230 299 és az US-5 285 746 számú szabadalmi leírások.
A fejőházaknál viszonylag újnak számít az úgynevezett „diagonális” elrendezés, amely a párhuzamos és a halszálkaszerű alakzatok kombinációja. Ennél az elrendezésnél a fejőállásokban lévő tehenek a korláthoz képest 50-70°-os szöget zárnak be. A hagyományos halszálkaszerű elrendezésnél a tehén a korláthoz képest 30-45°-os szögben helyezkedik el, a tehenek közötti távköz mérete pedig 90-112 cm közötti, a korlát mentén mérve. Ezzel szemben a párhuzamos vagy egymás melletti fejőállás-elrendezésnél a tehenek 90°-os szögben és a korlát mentén 64-68 cm közötti távközzel helyezkednek el, de ezeknél az a probléma, hogy a fejés igen körülményes. A fentebb már említett diagonális elrendezésnél a tehenek 50-60°-os szögben helyezkednek el a korláthoz képest, a közöttük lévő távköz pedig 67 cm. Adott esetben 70°-os szöget és 68 cm-es távközt is el lehet érni a korlát mentén mérve. A létező diagonális fejőállás-elrendezésre példaként utalunk a szakmában „ParaBona” néven ismert fejőházra (forgalmazó: GERMANIA DAIRY AUTÓMATIZATION INC., USA). A terelőkorlát rendeltetése, hogy a teheneket a halszálka- vagy diagonális fejőállás-elrendezésnél a megfelelő helyzetbe terelje és a fejés után kiengedje azokat. Hagyományos terelőkorlátot ír le például az US-4 951 608 számú szabadalmi leírás.
A hagyományos párhuzamos vagy egymás melletti fejőállásos fejőházak rendezőkapuit a diagonális fejőházaknál elhagyták. Ez egyszerűsíti a létesítményt, és egyúttal segíti a tehén belépését, mivel szélesebb folyosó áll ehhez rendelkezésre. Megjegyezzük azonban, hogy mivel a fejőházban a teheneknek a korláthoz képesti szöge megközelíti a 90°-ot, és ez azzal a problémával jár, hogy a tehenek elfordulhatnak. A 90°-nál vagy ennél nagyobb szögeknél tehát a tehenek balra vagy jobbra elmozdulhatnak, ha nincsenek megfelelő rendezőkapuk. A hagyományos, párhuzamos elrendezésű fejőházaknál a rendezőkapuk arra szolgálnak, hogy a teheneket az előírt helyzetben tájolják, és egyúttal korlátként szolgáljanak, azaz megakadályozzák, hogy a tehenek az előírt helyzetükből elmozduljanak. A másik hagyományos rendszernél, a halszálka (hering) alakzatú elrendezésnél például 30°-os szögben helyezkednek el a tehenek, így azoknak nincs kellő terük ahhoz, hogy elforduljanak. Azonban ha a szögértéket növeljük, például 55-70° közöttire, akkor a teheneknek már elég terük van ahhoz, hogy elforduljanak, ha megzavarják vagy megijesztik őket.
A jelenleg használatos diagonális fejőállású fejőházak további hiányossága, hogy ha a hagyományos mellső korlátot alkalmazzák, akkor ennek kellene meghatároznia a tehenek előírt fejési helyzetét. Ha ugyanis a tehenek nem pontosan az előírt helyzetben vannak, amelyben a mellső terelőkorláttal érintkeznek, akkor számolni kell a fejőház túlterhelésével vagy kihasználatlanságával. A teheneket beszoríthatja a terelőkorlát, vagy túl lazán helyezkedhetnek el a terelőkorlátnál. Általában a fejőház adott számú fejőszerkezettel rendelkezik, például 8 fejőegységgel. A nem kellő fejőház-kihasználás alatt azt értjük, hogy azt nem használjuk ki teljes kapacitásában, viszont a túlterhelés azt jelenti, hogy legalább egy tehenet hordozható fejőkészülékkel kell fejni, ami pedig csökkenti a fejőház hatékonyságát.
A fejőház fejőállásának hátsó részénél védőpajzs van elrendezve, amely általában S alakú, amely a tehén hátsó részénél helyezkedik el. A tehenek nem tudják
HU 216 785 Β könnyen, sőt gyakran egyáltalán nem képesek követni az S alakzatot, amikor a hátsó részük fölfekszik a védőpajzson. Olyan esetekben, amelyeknél a fejőház fejőállása egyenes védőpajzzsal rendelkezik, nincs semmi, ami meghatározná (tájolná) a tehén hátsó részének pontos helyét. Mivel azonban a fejőszerkezetek száma és az automatikus berendezés helye előre meghatározott, azaz fix elrendezésű, és mivel ezek a fejőegységek az adott számú tehén fejőállásai mögött vannak elrendezve, a nyugtalankodó tehenek vagy további tehenek jelenléte a fejőházban tovább ronthatja a fejés hatékonyságát.
A hagyományos mellső terelőkorlátok további hiányossága, hogy azok úgy tájolják a teheneket, azaz úgy terelik azokat az előírt fejési helyzetbe, hogy a tehenek hátsó lábai a védőpajzsnak támaszkodjanak. Ha a mellső terelőkorlát elmozdítható, akkor a korlát a mellső helyzetében van, amikor a tehenek belépnek a fejőházba. Miután a teheneket beterelték a fejőállásba, a mellső terelőkorlát hátrafelé, azaz a tehenek irányába elmozdítható, például pneumatikus munkahenger működtetése révén. Ezáltal csökkentik a távolságot a mellső terelőkorlát és a hátsó védőpajzs között. Ezt a tehenek kétféleképpen kompenzálhatják, vagy úgy, hogy nekitámaszkodnak a védőpajzsnak (ez lenne a kívánatos), vagy előrecsúsznak a mellső terelőkorlát mentén, és megváltoztatják a helyzetüket (ez nemkívánatos). Ha a tehenek csak a mellső terelőkorláthoz képest mozdulnak el, akkor kedvezőtlenebb fejési helyzetbe kerülnek, azaz a fejőszemélyzet számára a tehenek tőgyei kedvezőtlenebbül lesznek elérhetők. Hosszabb teheneknél bizonyos szögeltérés elfogadható, mivel először ezek a hátsó lábaikkal a védőpajzs irányába mozdulnak el, eközben a hosszabb tehén számára nagyobb tér alakul ki, és így nem kell a beszorulásától tartani. Tehát ha a hosszabb tehenek kissé elfordulnak, akkor a mellső terelőkorlát tovább meneszthető hátrafelé, és így a rövidebb és hosszabb tehenek egyaránt nekiszoríthatók a védőpajzsnak. A mellső terelőkorlátnál bizonyos elcsúszás a terelőkorlát mentén kívánatos lenne hosszabb teheneknél, de ennek meg kellene szűnnie, hogyha már a tehenek a hátsó részükkel nekitámaszkodtak a védőpajzsnak.
A jelen találmánnyal célunk olyan tökéletesített mellső terelőkorlát létrehozása diagonális fejőház-elrendezéshez, amely fejőháznál a tehenek közelítőleg 70°-os szögben helyezkednek el, továbbá amelynél a terelőkorlát pontosan meghatározza a tehenek mellső helyzetét, és egyúttal megakadályozza a tehenek elfordulását még akkor is, ha rendezőkapukat nem alkalmazunk.
A találmánnyal további célunk, hogy olyan mellső terelőkorlátot hozzunk létre fejőházakhoz, amely megakadályozza, hogy a tehenek változtassák helyzetüket, azaz lefelé csússzanak, amikor a terelőkorlát hátrafelé mozog, de amely egyúttal megengedi, hogy a hosszabb tehenek helyzetüket egy kicsit változtassák, így valamennyi tehén egyenletesen tájolható úgy, hogy a hátsó részük feltámaszkodik a védőpajzson.
További célunk olyan fejőház létrehozása, amelynél a tehenek egymáshoz közel rendezhetők el, például cm körüli távközre, de ehhez nem kell rendezőkapukat alkalmazni.
A kitűzött feladatot olyan mellső terelőkorláttal oldottuk meg, amely olyan fejőházakhoz való, amelyekben a tehenek egymás mellett helyezkednek el. Ez a terelőkorlát fejési és tehénkiengedő helyzetei között elmozdítható kialakítású, és a fejési helyzetében a tehenek feje a terelőkorlát fölött átnyúlik, a szügyük viszont a terelőkorláttal érintkezik. A mellső terelőkorlátnak oldalirányú korlátrúdja van, amely függőleges oldallal és vízszintes felső résszel rendelkezik. A találmány szerinti mellső terelőkorlát lényege, hogy a korlátúid a felső részén függőleges, nyakhelyzet-meghatározó tájolófészkekkel van ellátva, minden ilyen tájolófészeknek egymástól fejhelyzet-meghatározó távközzel elrendezett oldalai vannak, továbbá a korlátúid a fejési helyzetéből a teheneket a fejőállásból kiengedő helyzetébe elmozdítható elrendezésű.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél a korlátúid felső, ferdén lelapolt résszel rendelkezik, amely lényegében követi a tehén szügyének alakját. Olyan kiviteli alakok is lehetségesek, amelyeknél a korlátúid körkörös vagy félkör alakú rúdként van kialakítva, amelynek átmérője lehet például 76-132 mm közötti. A tájolófészkek alakja lehet előnyösen háromszög alak, ennél az egyik oldalfelület lényegében függőleges lehet, a másik pedig ferde. A tájolófészkek célszerűen fémlemezből készült merevítőlemezzel vannak ellátva a belső oldalukon, ami megakadályozza, hogy a tehén a mellső lábát átdugja az egyébként csőből hajlítva kialakított tájolófészek-alakzaton.
Célszerűen a mellső terelőkorlát felső csukló körül felbillenthető, és ebben a felbillentett helyzetében lehetővé teszi a tehenek távozását a fejés után. Célszerű az olyan kivitel, amelynél a korlátrudat felbillenthető támaszcső tartja. A korlátúid csuklós kapcsolattal, például hüvelyen keresztül csatlakoztatható a felső csuklórúdhoz. A csuklós elem magában foglalhat olyan szerkezeti egységeket, amelyek előre-hátra néhány cm-es elmozdulást engednek, ha a korlátúid fejési helyzetben van, úgy, hogy az lehetővé tegye a gravitációs úton való tájolást. A korlátúid felhajtható támasztóelemei kialakíthatók U alakú elemekből, amelyek a csuklós elemet a mellső korlátúidhoz kapcsolják.
A találmány szerinti fejőház tejelő állatok fejésére való, amelynek fejőállása van, ezen a fejőálláson a fejendő állatok védőpajzs és mellső terelőkorlát között helyezkednek el. A mellső terelőkorlát fejési és tehénkiengedési helyzete között elmozdítható, továbbá fejési helyzetében érintkezik a fejendő állatok szügyével, azok feje viszont a terelőkorlát fölött átnyúlik. A mellső terelőkorlátnak olyan oldalirányú korlátrúdja van, amely lényegében függőleges belső és vízszintes felső résszel van ellátva. A találmány szerinti fejőház lényege, hogy a korlátúid felső részén nyakhelyzet-meghatározó tájolófészkek vannak kialakítva, ezek mindegyike egymástól előre meghatározott távközű oldalakkal rendelkezik, továbbá a korlátúid a fejési helyzetéből a megfejt állatokat a fejőállásokból kiengedő helyzetébe elmozdíthatóan van elrendezve.
HU 216 785 Β
A találmány további jellemzőit és előnyeit az alábbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon
- az 1. ábra diagonális fejőház részletét szemlélteti oldalnézetben;
- az 1A. ábra a 2. ábrán 1A-1A vonal mentén vett metszet;
- a 2. ábra a találmány szerinti diagonális fejőház részletének perspektivikus képe;
- a 3. ábrán perspektivikus képben szemléltettük a találmány szerinti mellső terelőkorlátot a felemelt, azaz tehénkiengedési helyzetében.
Amint az 1. ábrán látható, a csupán részletében szemléltetett 10 fejőháznak 12 fejőállása van, amelynek padozata a jelen esetben betonból készült. A 12 fejőállás 1. ábrán alsó és bal oldali szélét 14 védőkorlát határolja. A 14 védőkorlát a külön nem szemléltetett fejőfolyosót határolja, amelyen a fejőszemélyzet közlekedik. A12 fejőállás padozatából 16 oszlopok nyúlnak ki, amelyek fej fölötti 18 támgerendákat tartanak (2. ábra). A 14 védőkorlát fölött 20 védőpajzs helyezkedik el keresztirányban a 12 fejőállásban, és ez végigér a 12 fejőálláson. A 20 védőpajzs támasztja a 12 fejőálláson elhelyezkedő tehenek hátsó részét.
Az 1. ábra jobb oldali részén a találmány szerinti felhajtható mellső 22 terelőkorlát látható, amely a tehén helyzetét elölről szabályozza. A18 támgerendákról 24 támasztóelemek nyúlnak lefelé (2. ábra), és ezek keresztirányú 26 csuklórudat tartanak. Továbbá a mellső 22 terelőkorlátnak oldalirányú 28 korlátrúdja van, amely a felső részén nyakhelyzetmeghatározó 30 tájolófészkekkel van ellátva. Ezek a 30 tájolófészkek a jelen esetben a 28 korlátrúd felső része fölött vannak kialakítva.
A 2. ábrán látható, hogy a 28 korlátrúdhoz C alakú 32 támasztóelemek egyik vége van rögzítve, ezek felső végei a 26 csuklórúdhoz csuklószerűen kapcsolódnak. Ezt a csuklós kapcsolatot a jelen esetben a 26 csuklórúdra felhúzható 34 csuklókkal oldottuk meg, amelyek T alakú csőhüvelyként vannak kialakítva. Ennek az egyik szárán maga a 26 csuklórúd van elfordíthatóan átvezetve, a rá merőleges szárához pedig a 32 támasztóelem van rögzítve. A hüvelyszerű 34 csuklók példakénti kiviteli alakját az 1A. ábra keresztmetszetben szemlélteti. A 34 csuklók révén a mellső 22 terelőkorlát fel-le billenthető, ezáltal lehetővé válik a gravitációs úton való tehéntájolás, amire alább térünk ki részletesebben.
Az 1. és 2. ábrán látható, hogy a 18 támgerenda forgatóegységgel, a jelen esetben pneumatikus 36 munkahengerrel van ellátva, ennek dugattyúrúdja 38 lengőkarhoz kapcsolódik, amely a mellső 22 terelőkorlátot képes a 26 csuklórúd középvonala körül elfordítani. Az 1. és 2. ábrán folytonos vonallal jelölt helyzetében a mellső 22 terelőkorlát leeresztett véghelyzetében, azaz fejési helyzetben van, miközben a 36 munkahenger dugattyúrúdja behúzott állapotban van. Ebben a fejési helyzetében a 28 korlátrúd a 12 fejőállásban elölről visszatartja a teheneket, így azok fejhetők. A pneumatikus 36 munkahenger dugattyúrúdjának kitolásakor (ezt az 1. ábrán szaggatott vonallal jelöltük) a mellső 22 terelőkorlát felbillentett másik véghelyzetében, azaz a teheneket a 12 fejőállásból kieresztő helyzetben van, amelyre a fejés befejezése után kerül sor, amikor is a tehenek a 12 fejőállást elhagyva távoznak a 10 fejőházból. Ezután a mellső 22 terelőkorlátot újból lesüllyesztjük a pneumatikus 36 munkahenger ellentétes értelmű vezérlésével, ezáltal a 22 terelőkorlát az alsó fejési véghelyzetbe kerül, és ezután újabb tehéncsoport terelhető be fejéshez a 12 fejőállásba.
Az 1. ábrán egyetlen tehenet szemléltettünk vékony eredményvonallal, amelyet C hivatkozási jellel jelöltünk. A rajzon külön nem látható, de a C tehén a 14 védőkorláthoz és a 28 korlátrúdhoz képest szögben helyezkedik el a jelen esetben, miközben a hátsó része a 20 védőpajzzsal érintkezik, a feje pedig felül túlnyúlik a 28 korlátrúdon. A 28 korlátúidnak felül ferdén letört keresztmetszete van, a belső lejtős felületét 40 hivatkozási számmal jelöltük, amelynek ferdesége igazodik a C tehén szügyéhez, azaz a C tehén mellső lábai és nyaka közötti testrészéhez. Ez a ferde 40 felület tehát követi a tehénszügy alakját.
A 2. ábrán látható, hogy a jelen esetben a 30 tájolófészkek csőből hajlított háromszög alakzatok, amelyek egymástól 42 távközre helyezkednek el, amelynek értékét a jelen esetben 15 cm-re választottuk. A 30 tájolófészkek mindegyikének a jelen esetben lejtős 44 oldala és függőleges 46 oldala van. A 30 tájolófészkek háromszög alakú idomának közbenső áttörését a jelen esetben 48 merevitőlemezek zárják le, amivel megakadályozzuk, hogy ezeken az áttöréseken a tehenek a mellső lábukat átdugják.
A rajzon nem ábrázoltuk, de a találmány szerint olyan kivitel is lehetséges, amelynél a mellső 22 terelőkorlát nem lefelé szűkülő 30 tájolófészkekkel van ellátva. Ez az alternatív kivitel hasonló előnyökkel alkalmazható az oldalirányú tehénnyaktájolást illetően, de a
2. ábrán látható kiviteli alak azzal a járulékos előnnyel jár, hogy különböző hosszúságú tehenek pontosabb tájolását is lehetővé teszi.
Fentebb már említettük, hogy a 30 tájolófészkek közötti 42 távközt a jelen esetben 15 cm-re választottuk. A C tehenek a fejüket közvetlenül a 28 korlátrúd tetejére ültetik, ez ugyanis a számukra legkedvezőbb testhelyzet. A gyakorlati tapasztalatok szerint a 12 fejőállás padlószintjétől a 28 korlátrúd felső síkja körülbelül 86 cm-re van. Amikor a C tehén ebből a helyzetből előre akar elmozdulni, akkor a 30 tájolófészkek lejtős 44 oldalán felütközik a C tehén nyaka. Ez tehát lehetővé teszi, de inkább arra ösztönzi a C tehenet, hogy ne akaqon előre elmozdulni. Ez egyúttal kényelmetlenséget jelent a C tehén számára, mivel a nyaka a 28 korlátúidat kissé hátrafelé igyekszik elmozdítani. Ez viszont arra ösztönzi a C tehenet, hogy hátrafelé, azaz a 20 védőpajzs irányába mozduljon el, és ezután a 28 korlátrúd csak annyira billenjen le a 26 csuklórúd körül, amennyire szükségszerű.
Nagyobb és hosszabb tehenek esetében a 28 korlátrúd kissé lefelé billen, miután hátráltak azok a 20 védőpajzs irányába. Másrészt viszont a kisebb tehenek álta4
HU 216 785 Β
Iában rövidebbek is, következésképpen ezeket jobban gátolja előrehaladás közben a 30 tájolófészek. így tehát a rövidebb teheneket a mellső 22 terelőkorlát arra kényszeríti, hogy azok hátráljanak a 20 védőpajzs irányába.
A 28 korlátrúd találmány szerinti elrendezésével tehát a nagyobb és a kisebb teheneket egyaránt hátrafelé kényszerítjük a 20 védőpajzsra. A kisebb és egyúttal rövidebb tehenek a 30 tájolófészek lejtős 44 oldalának főleg az alsó részével, míg a nagyobb és hosszabb tehenek a 30 tájolófészek lejtős 44 oldalának felső szakaszával kerülnek kapcsolatba. Ez más szavakkal azt jelenti, hogy a hosszabb és rövidebb tehenek kissé eltérő helyzetben vannak, de minden tehén a leghátsó helyzetet igyekszik elfoglalni, amelyben a hátsó részével támaszkodik a 20 védőpajzson, amivel pedig a fejéshez való hozzáférés szempontjából optimális feltételeket biztosítunk.
A 30 tájolófészkek háromszög alakú kivitelének járulékos előnye, hogy akadályozza a teheneket abban, hogy elforduljanak, hiszen ehhez először ki kellene emelni a fejüket a körülbelül 30 cm-es mélységű 30 tájolófészekből, azaz körülbelül 116 cm magasra kellene ehhez a fejüket felemelni. Ez viszont túl kényelmetlen lenne a tehén számára, így a gyakorlati tapasztalatok szerint inkább elfordulásmentesen megtartják az előre meghatározott helyzetüket a 12 fejőállásban. Ha megpróbáljuk a tehenet előrecsalogatni, ez a 30 tájolófészek miatt kényelmetlenségekkel jár, különösen akkor, ha az elmozdulás előtt leejti a fejét abba a helyzetbe, amelyben a 10 fejőházba belép.
Amikor a teheneket betereljük a 10 fejőházba, a 28 korlátrúd a szükséges mértékben hátrafelé mozdulhat el, ezáltal úgy tereli a teheneket, hogy azok hátsó végükkel támaszkodjanak a 20 védőpajzson, ebben a helyzetben ugyanis a legkényelmesebb a fejés. A 28 korlátrúdnak ez a hátrafelé mozgatása történhet például gravitációs úton vagy előnyösen pneumatikus munkahenger révén.
A fentiekben bemutatott 12 fejőállásnál a tehenek a gyakorlati tapasztalatok szerint a hátsó részükkel lényegében egymástól azonos távközre helyezkednek el, ami megfelel az automatikus fejőberendezés előzetes telepítésének. A tehenek azonban bizonyos mértékig képesek változtatni a helyzetüket, amint azt fentebb már ismertettük. A kezelőszemélyzet zavartalanul megtisztíthatja a tehenek tőgyeit, felszerelheti a fejőszerkezeteket, hiszen oldalról vagy hátulról kényelmesen hozzáfér a tehenek tőgyéhez. A fejés befejezése után a kezelő leszereli a fejőszerkezetet és működteti a pneumatikus 36 munkahengert, a mellső 22 terelőkorlát felbillentése értelmében, amely felemelt helyzetbe hozza a mellső terelőkorlátot, amint az jól látható a 3. ábrán. Ilyenkor a tehenek a felemelt 28 korlátrúd alatt szabadon távozhatnak a 12 fejőállásból. Ezután a mellső 22 terelőkorlátot a pneumatikus 36 munkahenger ellenkező értelmű működtetésével a fejési helyzetébe süllyesztjük, majd újabb tehéncsoport terelhető fejéshez a 10 fejőház 12 fejőállásába, és a fejési művelet ciklikusan ismételhető.
A gravitációs tehénterelés, illetve -tájolás céljából a 34 csukló adott esetben lehetővé teheti, hogy a mellső terelőkorlát néhány cm-es előre-hátra elmozdulást végezhessen, ha a 28 korlátrúd a lesüllyesztett, fejési helyzetben van. A mellső 22 terelőkorlát felső felfüggesztéséből adódik, hogy a gravitáció hatására a 28 korlátrúd kissé hátrafelé igyekszik elmozdulni, következésképpen igyekszik a teheneket hátrafelé, a 20 védőpajzsra terelni.
A fenti példakénti kiviteli alak esetében a tehenek körülbelül 70°-os szögben helyezkednek el a 14 védőkorláthoz és a 28 korlátrúdhoz képest. Az ábrázolt megoldás megakadályozza, hogy a tehenek elforduljanak a 12 fejőállásban, és ehhez nincs szükség rendezőkapukra és egyéb járulékos szerkezetekre. A mellső 22 terelőkorlát 28 korlátrúdja határozza meg a tehenek mellső helyzetét, és a 30 tájolófészkek a fejhelyzetet határozzák meg a tehenek kedvező elrendezéséhez. A 30 tájolófészkek ábrázolt kialakítása lehetővé teszi azt is, hogy a nagyobb tehenek kissé úgy mozduljanak el, hogy mind a hosszabb, mind pedig a rövidebb tehenek rá legyenek szorítva a hátsó 20 védőpajzsra, a tőgyeikhez való jó hozzáférés végett. A 30 tájolófészkek megakadályozzák a teheneket abban, hogy azok változtassák a helyzetüket, mindaddig, míg a hátsó részük a 20 védőpajzson támaszkodik.

Claims (10)

1. Mellső terelőkorlát fejőházakhoz, amelyekben a fejendő tehenek egymás mellett helyezkednek el, ez a mellső terelőkorlát fejési és tehénkiengedő helyzetei között elmozdítható kialakítású, a fejési helyzetében a tehenek feje a terelőkorlát fölött átnyúlik, szügyük viszont a terelőkorláttal érintkezik, továbbá a mellső terelőkorlátnak oldalirányú korlátrúdja van, amely belső oldallal és felső résszel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy a korlátrúd (28) a felső részén nyakhelyzet-meghatározó tájolófészkekkel (30) van ellátva, minden tájolófészeknek (30) egymástól fejhelyzet-meghatározó távközzel (42) elrendezett oldalai (40, 46) vannak, továbbá a korlátrúd (28) a fejési helyzetéből a teheneket a fejőállásból (12) kiengedő helyzetbe elmozdítható elrendezésű.
2. Az 1. igénypont szerinti mellső terelőkorlát, azzal jellemezve, hogy a korlátrúd (28) belső oldalán felső lejtős felület (40) van kialakítva, amely felfelé és kifelé ferde, a tehénszügy alakjához igazodó kialakítású.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti mellső terelőkorlát, azzal jellemezve, hogy a tájolófészkek (30) mindegyikének legalább az egyik oldala (44) felfelé lejtős kialakítású.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti mellső terelőkorlát, azzaljellemezve, hogy a tájolófészkek (30) mindegyikének az egyik oldala (46) függőleges, a másik oldala (44) pedig felfelé lejtős kialakítású.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti mellső terelőkorlát, azzaljellemezve, hogy a tájolófészkek (30) mindegyike a mellső tehénláb átdugását akadályozó merevítőlemezzel (48) van ellátva.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti mellső terelőkorlát, azzal jellemezve, hogy a korlátrúd (28) fölött a korlátrúd (28) csuklóval (34) van ellátva, vala5
HU 216 785 Β mint felbillenthető támasztóeleme (32) van, amely a korlátrudat (28) a csuklóhoz (34) kapcsolja.
7. A 6. igénypont szerinti mellső terelőkorlát, azzal jellemezve, hogy a felső csukló (34) a korlátrúd (28) fejési helyzetében annak korlátozott előre-hátra elmozdulását engedő kialakítású.
8. A 6. igénypont szerinti mellső terelőkorlát, azzal jellemezve, hogy a támasztóelemek (32) U alakúak, amelyek egyik vége a csuklóhoz (34), a másik vége pedig a korlátrúdhoz (28) van rögzítve.
9. Fejőház tejelő állatok fejősére, amelynek fejőállásában a fejendő állatok védőpajzs és mellső terelőkorlát között vannak elrendezve, továbbá a mellső terelőkorlát fejési és tehénkiengedési helyzetei között elmozdítható kialakítású, a terelőkorlát a fejési helyzetében érintkezik az állatok szügyével, az állatok feje viszont a terelőkorlát fölött átnyúlik, továbbá a mellső terelőkorlátnak olyan oldalirányú korlátrúdja van, amely belső oldallal és felső résszel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy a kor5 látrúd (28) a felső részén nyakhelyzet-meghatározó tájolófészkekkel (30) van ellátva, ezek mindegyike egymástól előre meghatározott távközzel (42) elhelyezkedő oldalakkal (44,46) rendelkezik, továbbá a korlátrúd (28) a fejési helyzetéből a megfejt állatokat a fejőállásból (12)
10 kiengedő felemelt helyzetébe elmozdíthatóan van elrendezve.
10. A 9. igénypont szerinti fejőház, azzal jellemezve, hogy a tájolófészkek (30) mindegyikének az egyik oldala (46) függőleges helyzetű, a másik oldala (44) vi15 szont felfelé lejtős kialakítású.
HU9700156A 1996-01-19 1997-01-17 Mellső terelőkorlát fejőházakhoz, valamint ilyen terelőkorláttal ellátott fejőház HU216785B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/588,635 US5638768A (en) 1996-01-19 1996-01-19 Front positioning rail for milking parlor

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9700156D0 HU9700156D0 (en) 1997-03-28
HUP9700156A2 HUP9700156A2 (en) 1997-12-29
HUP9700156A3 HUP9700156A3 (en) 1998-08-28
HU216785B true HU216785B (hu) 1999-08-30

Family

ID=24354670

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9700156A HU216785B (hu) 1996-01-19 1997-01-17 Mellső terelőkorlát fejőházakhoz, valamint ilyen terelőkorláttal ellátott fejőház

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5638768A (hu)
EP (1) EP0784927B1 (hu)
CZ (1) CZ291920B6 (hu)
DE (1) DE69700157T2 (hu)
HU (1) HU216785B (hu)
SK (1) SK7597A3 (hu)
UA (1) UA45344C2 (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6707421B1 (en) * 1997-08-19 2004-03-16 Siemens Vdo Automotive Corporation Driver information system
US6216633B1 (en) * 1998-02-19 2001-04-17 Blue Diamond Manufacturing Co. Brisket rail assemblies and methods
US6394027B2 (en) * 1998-06-16 2002-05-28 Blue Diamond Manufacturing Co. Milking parlor systems and methods
US5970920A (en) * 1998-07-09 1999-10-26 P.B.I. Parlor Systems Brisket barrier for milking parlors
AU768983B2 (en) * 1999-02-12 2004-01-15 Christopher Dairy Bails Pty. Limited Improvements in dairy bails
SE514896C2 (sv) * 1999-09-01 2001-05-14 Delaval Holding Ab Arrangemang för inställning av djur
US6637375B2 (en) 2000-06-06 2003-10-28 Dewaard Dave Cow indexing and positioning method and apparatus
US20020189547A1 (en) * 2001-06-13 2002-12-19 Eppers Paul A. Illuminated milking parlor stalls and method
US6481371B1 (en) * 2001-06-13 2002-11-19 Dec International, Inc. Gutter and flushing system for milking parlors
US7055458B2 (en) * 2002-01-31 2006-06-06 Fangjiang Guo System for the presentation of animals to be milked and method
US7086348B2 (en) * 2002-07-17 2006-08-08 Fangjiang Guo Milking parlor for the forward straight line animal ambulation and individual presentation of an animal to be milked in a milking stall located intermediate a holding area and a release area
US6814026B2 (en) * 2002-08-02 2004-11-09 Fangjiang Guo Milking parlor and method for individually presenting animals to be milked via a translating shuttle stall
US7530332B2 (en) * 2004-09-29 2009-05-12 Arlen May Livestock restraining gate
US7644681B2 (en) * 2006-02-14 2010-01-12 Norbco, Inc. Exit gate with cow push bar for milking parlor
EP2328406A1 (en) * 2008-06-13 2011-06-08 DeLaval Holding AB An arrangement for positioning milking animals in a milking parlour
US9215861B2 (en) * 2011-04-28 2015-12-22 Technologies Holdings Corp. Milking box with robotic attacher and backplane for tracking movements of a dairy animal
RU2523501C2 (ru) * 2012-10-17 2014-07-20 Государственное научное учреждение Всероссийский научно-исследовательский институт электрификации сельского хозяйства Российской академии сельскохозяйственных наук (ГНУ ВИЭСХ Россельхозакадемии) Способ и устройство усовершенствованной ускоренной фиксации идентифицированных коров
BR112018069982B1 (pt) * 2016-04-01 2022-04-26 Delaval Holding Ab Módulo de ordenha, disposição de ordenha e método para ordenhar um grupo de animais
US20170360000A1 (en) * 2016-06-20 2017-12-21 Tommie C. Gipson Squeeze chute with livestock restraints

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3734059A (en) * 1971-03-04 1973-05-22 A Rodrigues Restraining device for quadrupeds
NL185053C (nl) * 1978-03-01 1990-01-16 Cornelis Leonardus Wilhelmus D Melkstalinrichting voor te melken dieren, in het bijzonder voor koeien.
US4432305A (en) * 1982-03-31 1984-02-21 Circle V, Inc. Adjustable livestock chute
SU1186172A1 (ru) * 1983-09-21 1985-10-23 Всесоюзный научно-исследовательский институт электрификации сельского хозяйства Устройство дл фиксации животных при доении
FR2565778B1 (fr) * 1984-06-14 1986-10-24 Thillement Gaston Installation de maintien des animaux pendant la traite
US4951608A (en) * 1989-05-15 1990-08-28 Reisgies Rolf W Brisket bar apparatus for controlling the positioning and movement of cows in a milking parlor
US5203280A (en) * 1991-12-23 1993-04-20 Dec International, Inc. Rapid exit herringbone stall
US5184567A (en) * 1992-02-10 1993-02-09 Peacock Steven N Automatic individual indexing apparatus for dairy parlor
US5230299A (en) * 1992-07-31 1993-07-27 Norbco Inc. Telescoping entry gate for milking parlor
US5441016A (en) * 1992-11-30 1995-08-15 Ricketts; Tod Giraffe handling chute
US5285746A (en) * 1993-02-05 1994-02-15 Norbco, Inc. Self-indexing exit gate for milking parlor
DE4405542C1 (de) * 1994-02-22 1995-03-30 Westfalia Separator Ag Melkstand

Also Published As

Publication number Publication date
HU9700156D0 (en) 1997-03-28
CZ12497A3 (en) 1997-10-15
DE69700157D1 (de) 1999-05-06
HUP9700156A3 (en) 1998-08-28
CZ291920B6 (cs) 2003-06-18
US5638768A (en) 1997-06-17
DE69700157T2 (de) 1999-09-23
SK7597A3 (en) 1998-02-04
HUP9700156A2 (en) 1997-12-29
EP0784927B1 (en) 1999-03-31
EP0784927A1 (en) 1997-07-23
UA45344C2 (uk) 2002-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216785B (hu) Mellső terelőkorlát fejőházakhoz, valamint ilyen terelőkorláttal ellátott fejőház
AU731664B2 (en) A method of milking animals
US5596945A (en) Construction for automatically milking animals
EP0634097B2 (en) A construction for automatically milking animals
EP0635203B1 (en) A construction for automatically milking animals
US5000119A (en) Wedge-shaped milking stall and parlor
US5259335A (en) Sequencing gate for milking parlor
US10136615B2 (en) Milking stall
US3019763A (en) Mobile milking house and milk room
US5230299A (en) Telescoping entry gate for milking parlor
EP0322404A2 (en) A device for milking animals, such as cows
NL9301753A (nl) Inrichting voor het automatisch melken van dieren.
AU676699B2 (en) A construction for automatically milking animals
EP0768027A2 (en) A Construction for automatically milking animals
EP0635204B1 (en) A construction for automatically milking animals
EP0090470B1 (en) A device for mews of cattle
US4715322A (en) Method and means for keeping cattle in a stall barn
EP0635206B1 (en) A construction for automatically milking animals
SU1658936A1 (ru) Коровник
EP1505868B1 (en) Divider for neck rail
EP0634095B1 (en) A construction for automatically milking animals
SU300979A1 (ru) Оборудование стойлового коровника
RU2070383C1 (ru) Стойловое оборудование для крупного рогатого скота
CS206883B1 (cs) Nevážné skupinové zábrany

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee