HU216135B - Pigmentáló kompozíció, és eljárás annak előállítására - Google Patents

Pigmentáló kompozíció, és eljárás annak előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU216135B
HU216135B HUP9302251A HU9302251A HU216135B HU 216135 B HU216135 B HU 216135B HU P9302251 A HUP9302251 A HU P9302251A HU 9302251 A HU9302251 A HU 9302251A HU 216135 B HU216135 B HU 216135B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
composition
titanium dioxide
particles
particulate material
dispersion
Prior art date
Application number
HUP9302251A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT67559A (en
HU9302251D0 (en
Inventor
Jonathan Banford
Paul Frederick Dietz
John Robb
Leslie Ainsley Simpson
John Temperley
Original Assignee
Tioxide Group Services Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tioxide Group Services Ltd. filed Critical Tioxide Group Services Ltd.
Priority to HUP9302251A priority Critical patent/HU216135B/hu
Publication of HU9302251D0 publication Critical patent/HU9302251D0/hu
Publication of HUT67559A publication Critical patent/HUT67559A/hu
Publication of HU216135B publication Critical patent/HU216135B/hu

Links

Landscapes

  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás őlyan pigmentáló kőmpőzíció előállítására,amely legalább két, egymástól kémiailag eltérő szemcsés anyagegyütteséből álló szemcséket tartalmaz vizes diszperzió fő májában,adőtt esetben a pigmentáló kőmpőzíciókban szőkásős mennyiségben jelenlévő szőkásős adalékanyagőkkal együtt. A találmány értelmében úgyjárnak el, hőgy egy első szemcsés anyagból, éspedig ti án-diőxid-pigmentből, ólőmpigmentből, szilikátból, alűminátból, karbőnátból,agyagásványból, szilíciűm-őxidból és/vagy alűmíniűm-őxidból a szemcsékfelületén pőzitív töltést hőrdőzó vizes diszperziót készítenek, egymásődik szemcsés anyagból, éspedig pőlisztirőlból,akrilhőmőpőlimerből, sztirőlkőpőlimerből és/vagy akrilkőpőlimerből aszemcsék felületén negatív töltést hőrdőzó vizes diszperziót kézítenek, majd a két diszperziót 3 és 6 közötti pH-értéken elegyítikegymással őlyan arányban, hőgy a kapőtt vizes diszperzióban az elsőszemcsés anyag és a másődik szemcsés anyag egymáshőz viszőnyítő ttérfőgataránya 0,05:1 és 3:1 közötti érték, a szemcsés anyagőkegyüttesének mennyisége pedig legalább 35 tömeg% legyen. A találmánytárgyát képezik az így előállítőtt kőmpőzíciók is. ŕ

Description

A találmány pigmentáló kompozíció, közelebbről legalább két különböző anyag szemcséinek együttesét tartalmazó pigmentáló kompozíció előállítására vonatkozik. A találmány tárgyát képezik az így előállított kompozíciók is.
Ismert, hogy a pigmentált rendszerekben - például festékfilmekben - a pigment eloszlása nagymértékben befolyásolja a pigmentáció optikai hatását. A pigmentszemcsék flokkulálódása és az a tény, hogy a flokkulált szemcsék szórják a fényt, különösen nagy mértékben rontja az optikai hatást.
A találmány legalább két, egymástól kémiailag eltérő anyag szemcséinek együttesét tartalmazó olyan pigmentáló kompozíciókra és azok előállítására vonatkozik, amelyek kedvező fénytörési tulajdonságokkal rendelkeznek, és amelyekben a hasonló jellegű részecskék lényegesen kisebb mértékben flokkulálódnak, mint számos ismert hagyományos pigmentáló kompozícióban.
Ezt a kedvező hatást azáltal érjük el, hogy a szemcseegyüttest alkotó kétféle szemcsés anyag egyikének felületén pozitív, másikának felületén pedig negatív töltéseket alakítunk ki. így a kétféle szemcsés anyag egyesítésekor az első anyag szemcséi a felületi töltések révén kapcsolódnak a második anyag szemcséihez.
A szakirodalomban már több megoldást ismertettek pigmentáló kompozíció kialakítására kétféle szemcsés anyag összekapcsolásával.
Az 549 1 63 számú európai szabadalmi leírásban ismertetett megoldás szerint úgy alakítanak ki polimerszemcséket és pigmentszemcséket tartalmazó szemcseegyüttest, hogy a polimerszemcsék felületére kémiai kötések révén olyan vízben oldható polimert kapcsolnak, ami képes a pigmentszemcse felületén abszorbeálódni. Ebben az esetben a szemcsés polimer és a pigmentszemcse közötti kapcsolatot nem elektromos töltések, hanem annál lényegesen gyengébb abszorpciós erők biztosítják.
A C. A. 69:110190 referátum olyan szemcsésanyag-kombinációt ismertet, ahol a kétféle szemcse közötti kapcsolatot a szemcsék közé iktatott áthidaló alifás zsírsavak biztosítják. A WO 92/19685 számú nemzetközi közzétételi irat szerint az eltérő szemcsés anyagok egymáshoz kapcsolására kationos polimert használnak. A WO 91/01798 számú nemzetközi közzétételi irat szerint az eltérő szemcsés anyagokat kötőanyag felhasználásával kapcsolják egymáshoz. Ezekben az esetekben tehát az eltérő szemcsék összekapcsolására kémiai megoldást alkalmaznak. Lényegében ugyanebbe a csoportba sorolható a C. A. //5:260697 számú referátumban ismertetett megoldás is, amely szerint a felületükön töltést hordozó pigmentszemcséket kémiai úton kapcsolják a pigmentszemcsékével azonos felületi töltést hordozó festékszemcsékhez. Ebben az esetben a kialakított szemcseegyüttes is töltést hordoz, amit a közeg ellentétes töltése semlegesít.
Eltérő szemcsés anyagok egyesítésére fizikai megoldásokat is javasoltak. A WO 91/01798 számú nemzetközi közzétételi iratban ismertetett másik módszer szerint az egyik szemcsés anyagot előzetesen meglágyítják, majd hozzákeverik a másik szemcsés anyagot.
A 377 283 számú európai szabadalmi leírás pigmentkeverék előállítását ismerteti oly módon, hogy két pigment vizes szuszpenzióját összekeverik, majd a keverékből eltávolítják a vizet. Ezekben az esetekben azonban az eltérő anyagok szemcséi között nem alakulhat ki szemcseszintű finom kapcsolat; a képződött termék a szemcsék ennél lényegesen durvább homogenizátuma.
A szakirodalomban nem ismertettek tehát olyan megoldást, ahol a két eltérő anyag közötti kapcsolatot az anyagok eltérő felületi töltése biztosítja.
A találmány szerint kialakított kompozícióban a felületi töltések eredményeként a hasonló jellegű részecskék taszítják, a különböző jellegű részecskék pedig vonzzák egymást. így olyan szerkezet alakul ki, ahol minimális a hasonló jellegű részecskék flokkulációja, és ehelyett a szerkezet különböző jellegű részecskék flokkulátumait tartalmazza. Az ilyen jellegű szerkezet viszonylag jól diszpergálható, és kedvező fénytörési tulajdonságokkal rendelkezik.
A találmány tárgya tehát eljárás olyan pigmentáló kompozíció előállítására, amely legalább két, egymástól kémiailag eltérő szemcsés anyag együtteséből álló szemcséket tartalmaz vizes diszperzió formájában, adott esetben a pigmentáló kompozíciókban szokásos mennyiségben jelen lévő szokásos adalékanyagokkal együtt. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy egy első szemcsés anyagból, éspedig titán-dioxid-pigmentből, ólompigmentből, szilikátból, aluminátból, karbonátból, agyagásványból, szilícium-oxidból és/vagy alumínium-oxidból a szemcsék felületén pozitív töltést hordozó vizes diszperziót készítünk, egy második szemcsés anyagból, éspedig polisztirolból, akrilhomopolimerből, sztirolkopolimerből és/vagy akrilkopolimerből a szemcsék felületén negatív töltést hordozó vizes diszperziót készítünk, majd a két diszperziót 3 és 6 közötti pH-értéken elegyítjük egymással olyan arányban, hogy a kapott vizes diszperzióban az első szemcsés anyag és a második szemcsés anyag egymáshoz viszonyított térfogataránya 0,05:1 és 3:1 közötti érték, a szemcsés anyagok együttesének mennyisége pedig legalább 35 tömeg% legyen.
A találmány tárgyát képezik továbbá a fenti eljárással előállított pigmentáló kompozíciók.
Miként a fentiekből megállapítható, a találmány szerinti pigmentáló kompozíciókban az első szemcsés anyag szervetlen szemcsés anyag, vagy két vagy több szervetlen szemcsés anyag keveréke, míg a második szemcsés anyag szerves szemcsés anyag, vagy két vagy több szerves szemcsés anyag keveréke lehet. Minthogy a találmány szerinti kompozíció pigmentáló kompozíció, értelemszerűen legalább egy szemcsés pigmentet kell tartalmaznia. A szemcsés pigmentek előnyös képviselői a szervetlen pigmentek, közülük is elsősorban a titán-dioxid-pigmentek. A titán-dioxid pigmentszemcsék felülete adott esetben szokásos bevonatot, például szilíciumoxid vagy alumínium-oxid bevonatot hordozhat. A pigment szerepét ekkor is a titán-dioxid tölti be; a bevonat csak a szemcsefelületen kialakítandó pozitív töltések kialakításának körülményeit befolyásolja. A találmány szerinti kompozíciókban lévő szervetlen szemcsés anyagok egyes képviselői - így a szilícium- és alumínium2
HU 216 135 Β oxid, a szilikátok, az aluminátok, a karbonátok és az agyagásványok - töltőanyagokként szerepelnek.
A találmány szerinti kompozíciókban második szemcsés anyagként szereplő szerves polimerek különösen előnyös képviselői a mikrogömb-szerkezetű polimerrészecskék. Ilyen részecskék a sztirol- és akril- homo- és kopolimerek igen széles választékából képezhetők, és a kereskedelemben igen sokféle mikrogömbszerkezetű polimer kapható. A mikrogömb-szerkezetű polimerek tömör mikrogömböcskék, vagy üreges, vagy hólyagos szerkezetű mikrogömböcskék lehetnek. Hólyagos szerkezetű mikrogömböcskék felhasználásával javítható a találmány szerinti kompozíció pigmentáló hatása.
A találmány szerinti kompozíciók kiemelkedően előnyös képviselői az első szemcsés anyagként titán-dioxidrészecskékből és adott esetben szervetlen töltőanyagvagy extenderrészecskékből, második szemcsés anyagként pedig polimer mikrogömböcskékből álló szemcseegyütteseket tartalmazó kompozíciók. Titán-dioxidként előnyösen rutil kristályrácsú titán-dioxidot használunk.
A szemcsés anyagok előnyös szemcseméret-tartománya bizonyos mértékig a szemcsés anyagok jellegétől függően változik. Ha a kompozícióban egyetlen anyag felelős az elsődleges pigmentáló hatásért, ezt a komponenst előnyösen az optimális pigmentáló hatás előidézésére alkalmas átlagos szemcseméretű anyag formájában használjuk. így például ha a szemcsés anyagok egyike titán-dioxid-pigment, annak átlagos kristálymérete előnyösen körülbelül 0,05-0,5 pm lehet. Rutil kristályrácsú titán-dioxid felhasználásakor az előnyös átlagos kristályméret-tartomány 0,2-0,3 pm, míg anatáz kristályrácsú titán-dioxid felhasználásakor különösen előnyösen alkalmazhatunk 0,1-0,35 pm átlagos kristályméretű szemcséket.
A találmány szerinti kompozíciókban szereplő egyik komponens sok esetben a pigmentáló hatást kifejtő másik komponens hordozóanyagaként vagy térkitöltő anyagként szolgál. Ezeket a komponenseket a továbbiakban „nem pigmentáló komponensek”-nek nevezzük, noha ezek a részecskék esetenként közrehathatnak a kész kompozíció pigmentáló hatásában.
A nem pigmentáló komponensek szemcsemérete viszonylag széles határok között változhat. Rendszerint minden nem pigmentáló komponensnek van olyan részecskeméret-tartománya, ahol a kész kompozíció optimális pigmentáló tulajdonságokkal rendelkezik; ez a mérettartomány a felhasznált pigmentáló részecskék jellegétől függően változik. Abban az esetben például, ha pigmentáló részecskékként 0,2-0,3 pm átlagos kristályméretű, rutil kristályszerkezetű titán-dioxidot használunk, a nem pigmentáló részecskék átlagos szemcsemérete előnyösen 0,02-0,3 pm lehet.
Megjegyezzük, hogy a találmány szerinti kompozíciók pigmentáló hatása még akkor is kedvezőbb a hasonló komponensekből, de nem a találmány szerinti szerkezetben kialakított pigmentáló keverékekénél, ha a találmány szerinti kompozíciókban lévő nem pigmentáló részecskék mérete viszonylag távol esik az optimális pigmentáló hatás eléréséhez szükséges értéktől. így például a találmány szerinti eljárással készített, pigmentáló anyagként titán-dioxidot, és töltőanyagként agyagot tartalmazó kompozícióból olyan festékanyag alakítható ki, amelynek kontrasztaránya nagyobb a szintén titán-dioxíd-pigmentet és agyag töltőanyagot tartalmazó, hagyományos eljárással előállított festékanyagénál.
Ennek megfelelően kedvezően alkalmazhatók például azok a találmány szerinti kompozíciók is, amelyek 0,2-0,3 pm átlagos kristályméretű, rutil kristályrácsú titán-dioxid mellett egy legföljebb körülbelül 40 pm átlagos szemcseméretű töltőanyagot tartalmaznak.
A találmány szerinti kompozíciókban a szemcsés anyagok egymáshoz viszonyított térfogatarányának előnyös határértékei a fent közölt 0,05:1 és 3:1 közötti tartományon belül a szemcseméretarányoktól függően változnak. így például ha pigmentáló részecskékként 0,2-0,3 pm átlagos kristályméretű titán-dioxid-részecskéket, nem pigmentáló részecskékként pedig 0,02-0,3 pm átlagos méretű polimerszemcséket használunk, a titán-dioxid- és a polimerrészecskék egymáshoz viszonyított térfogataránya előnyösen 0,3:1 és 3:1 közötti érték lehet. Abban az esetben azonban, ha a polimerrészecskék átlagos szemcsemérete 0,5 és 10 pm közötti érték, a titán-dioxid- és a polimerrészecskék egymáshoz viszonyított térfogataránya célszerűen 0,05:1 és 1,5:1 közötti érték lehet.
A találmány szerinti eljárás során a kompozícióban egymással egyesítendő szemcsés anyagokat külön-külön diszpergáljuk vízben. A vizes diszperziókat bármilyen alkalmas módszerrel kialakíthatjuk. A legelőnyösebben akkor járunk el, ha a szemcsés anyagot diszpergálószer nélkül keverjük össze vízzel, sok esetben azonban gyakorlati szempontokból egyszerűbb kereskedelmi forgalomban hozzáférhető diszperziókat alkalmaznunk, amelyek az esetek többségében diszpergálószert is tartalmaznak. A találmány szerinti kompozíciók általában az ilyen, diszpergálószert is tartalmazó vizes diszperziókból is kialakíthatók.
A szemcsés anyag diszperzióját előnyösen őrlésnek vetjük alá annak érdekében, hogy az esetleg jelen lévő aggregátumokat szétoszlassuk, és a szemcsék diszperziófokát az optimális értékre állítsuk be. Az őrléshez például nagy sebességű lapátos őrlőberendezést, golyós malmot, homokmalmot vagy ultrahangos készüléket használhatunk.
Az első szemcsés anyag(ok) diszperziójának pH-ját olyan értékre állítjuk be, hogy a szemcsék felületén pozitív töltés jelenjen meg. Az ehhez szükséges pH-érték a szemcsés anyag jellegétől és a szemcsés anyag felületének természetétől függően változik. Az alumínium-oxid bevonatú titán-dioxid szemcsék például körülbelül 6-nál kisebb pH-értékű vizes diszperziókban már jelentős pozitív felületi töltést vesznek fel, míg ha a titán-dioxid szemcsék szilícium-dioxid bevonatot hordoznak, ugyanez a hatás csak körülbelül 2-nél kisebb pH-értékű vizes diszperziókban érhető el.
A találmány szerinti eljárás során az első - pozitív felületi töltéseket hordozó részecskéket tartalmazó vizes diszperziót olyan második vizes diszperzióval keverjük össze, amely negatív felületi töltéseket hordozó részecskéket tartalmaz. A második diszperzió pH-ja tet3
HU 216 135 Β szőleges érték lehet, természetesen azzal a feltétellel, hogy az adott pH-η a diszperziónak megfelelően stabilnak kell lennie, és a benne lévő részecskéknek negatív felületi töltést kell hordozniuk. A műveletek egyszerűsítése érdekében a második (tehát a negatív felületi töltéseket hordozó részecskéket tartalmazó) diszperzió pH-ját az első (tehát a pozitív felületi töltéseket hordozó részecskéket tartalmazó) diszperzió pH-jához közeli értékre célszerű beállítanunk.
Miként már közöltük, a két diszperziót 3 és 6 közötti pH-értéken elegyítjük egymással.
Ha a két vizes diszperzió pH-ja lényegében azonos, a találmány szerinti kompozíciót igen egyszerűen állíthatjuk elő úgy, hogy a két diszperziót az anyag mozgatása közben egyesítjük egymással. Erre a célra szokásos keverőket, recirkulációs keverőberendezéseket vagy ultrahangvibrátorokat használhatunk. Rendszerint úgy járunk el, hogy az egyik diszperziót adagoljuk lassú ütemben a másik diszperzióba, eljárhatunk azonban úgy is, hogy a két diszperziót párhuzamosan adagoljuk a keverőtérbe.
Esetenként - például akkor, ha valamelyik diszperzió stabilitása a megválasztott, 3 és 6 közötti elegyítési pH-értéken csekély - egymástól jelentősen eltérő pH-jú diszperziókat kell összekevernünk. Ekkor a keverési művelet során savat vagy bázist kell adagolnunk a rendszerbe a kívánt elegyítési pH-érték fenntartása céljából. Ezzel egyúttal arról is gondoskodunk, hogy az elegyítéskor beálló pH-változás hatására a szemcsés anyagok egyikének se változzon meg a felületi töltése.
Az alumínium-oxid-bevonatú titán-dioxid-szemcsékből körülbelül 4 és 5 közötti pH-értékű vizes diszperzió felhasználásával készíthető a találmány szerinti kompozíció. A kereskedelmi forgalomban beszerezhető polimer mikrogömböcskék azonban sok esetben körülbelül 7 és 9 közötti pH-értékű vizes diszperzió formájában állnak rendelkezésre. Ebben az esetben a találmány szerinti, titán-dioxid-részecskék és polimer mikrogömböcskék együttesét tartalmazó kompozíciót úgy alakítjuk ki, hogy a 4 és 5 közötti pH-értékű, titán-dioxid-részecskéket tartalmazó vizes diszperzióba adagoljuk a kereskedelmi minőségű polimer mikrogömböcskediszperziót, miközben a képződő keverék pH-ját sav egyidejű beadagolásával 4 és 5 közötti értéken tartjuk.
A találmány szerinti eljárás során a pigmentáló kompozíció vizes diszperzió formájában képződik. Ezt a vizes diszperziót vizes festékanyagok vagy papírbevonó szerek készítéséhez közvetlenül felhasználhatjuk. A pigmentáló kompozíciót azonban el is különíthetjük a közvetlen termékként kapott diszperzióból, például úgy, hogy a diszperziót szüljük, és a szűrőlepényt szárítjuk.
A találmány szerinti pigmentáló kompozíciókat például festékanyagok, tinták, papíráruk és műanyagok pigmentálására használhatjuk. A találmány szerinti kompozíciók pigmentáló hatása kedvezőbb az azonos mennyiségű és minőségű komponensek egyszerű összekeverésével kialakított pigmentáló kompozíciókénál.
A találmányt az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
Nagy sebességű lapátkeverős berendezés felhasználásával 361 g titán-dioxid-pigmentet 353 g 4,6 pH-értékű vízben diszpergáltunk, miközben a diszperzió pH-ját híg vizes kénsavoldat beadagolásával ugyanezen az értéken tartottuk. Ezt a pigmentdiszperziót lassú ütemben, 30 perc alatt, enyhe keverés közben 200 g Lytron 2101hez (kereskedelemben kapható, 52 tömeg%-os vizes polisztirolszemcse-diszperzió, gyártja: Morton International) adtuk; a polimerdiszperzió pH-ját szintén 4,6-ra állítottuk. A pigmentdiszperzió beadagolása során a rendszer pH-ját kénsav beadagolásával 4,6 értéken tartottuk. A pigmentdiszperzió beadagolása után a szuszpenziót még 10 percig kevertük, majd híg vizes ammónium-hidroxid-oldattal pH=8,5-re lúgosítottuk.
A diszperzió elemzése szerint a polisztirolrészecskék és a pigmentszemcsék egymáshoz viszonyított térfogataránya 1,14:1.
Az így kapott diszperzió alkalmazástechnikai tulajdonságait - standarddal összehasonlítva - a következő festékkompozícióban vizsgáltuk:
Komponens Mennyiség, tömegrész
Standard Találmány szerinti
Víz 35,74 17,65
Hidroxi-etil-cellulóz (Cellobond QP4400H, gyártja: Union Carbide Ltd.) 0,75 0,75
Ammónia (d=0,88) 0,34 0,34
Polikarbonsav-nátriumsó (Dispex N40, gyártja: Allied Colloids Ltd.) 0,44 0,44
Nemionos felületaktív anyag (Triton CF10, gyártja: Union Carbide Ltd.) 0,04 0,04
Segédoldószer (Texanol, gyártja: Eastman Chemicals UK Ltd.) 1,62 1,62
Habzásgátlö (Foamaster E75C, gyártja: Henkel Performance Chemicals) 0,12 0,12
Biocid anyag (Nuosept 95, gyártja: Durham Chemicals) 0,12 0,12
Titán-dioxid 19,60 2,45
Lytron 2101 10,87 -
Kompozíció (Lytron/TR92, gyártja: Morton International) - 46,12
HU 216 135 Β
Táblázat (folytatás)
Komponens Mennyiség, tömegrész
Standard Találmány szerinti
Vinil-acetát/Veo Va 10 emulzió (Vinamul 6955, gyártja: Harlow Chemical Co. Ltd.) 30,34 30,34
A szemcsés anyag koncentrációja, térfogat% 40
A pigment koncentrációja, térfogat% 20
A polimergyöngy koncentrációja, térfogat% 20
Vizsgálati eredmények Standard Találmány szerinti
Kontrasztarány 20 m2/l felviteli aránynál 89,55 90,28
YB 20 m2/l felviteli aránynál 81,24 82,77
2. példa
181 g titán-dioxid-pigment (Tioxide TR92) és 177 g 4,6-ra állított pH-jú víz elegyét 18 órán át golyós malomban őröltük. Az így kapott pigmentdiszperzióhoz 200 g Lytron 2101-et (kereskedelemben kapható, 52 tömeg%-os polisztirolszemcse-diszperzió) adtunk; a polimerdiszperzió pH-ját szintén 4,6-ra állítottuk. A keveréket további 16 órán át golyós malomban őröltük, miközben a pH-t kénsav beadagolásával 4,6 értéken tartottuk. Őrlés után a diszperziót híg vizes ammónium-hid20 roxid-oldattal pH = 8,5-re lúgosítottuk. Az elemzési eredmények szerint a diszperzióban a polisztirolszemcsék és a pigment térfogataránya 2,27:1 volt.
Az így kapott diszperzió alkalmazástechnikai tulajdonságait - standarddal összehasonlítva - a következő festékkompozícióban vizsgáltuk:
Komponens Mennyiség, tömegrész
Standard Találmány szerinti
Víz 35,68 30,82
Hidroxi-etil-cellulóz (Cellobond QP4400H) 0,65 0,65
Ammónia (d=0,88) 0,42 0,42
Polikarbonsav-nátriumsó (Dispex N40) 0,53 0,53
Nemionos felületaktív anyag (Triton CF10) 0,04 0,04
Segédoldószer (Texanol) 1,98 1,98
Habzásgátló (Foamaster E75C) 0,14 0,14
Biocid anyag (Nuosept 95) 0,14 0,14
Titán-dioxid (Tioxide TR92) 17,91 13,53
Lytron 2101 5,51 -
Kompozíció (Lytron/TR92) - 14,74
Vinil-acetát/Veo Va 10 emulzió (Vinamul 6955) 36,99 36,99
A szemcsés anyag koncentrációja, térfogat%: 28
A pigment koncentrációja, térfogat% 18
A polimergyöngy koncentrációja, térfogat% 10
Vizsgálati eredmények Standard Találmány szerinti
Kontrasztarány 20 m2/l felviteli aránynál 89,61 90,27
YB 20 m2/l felviteli aránynál 80,09 81,38
3. példa liter víz pH-ját 2 tömeg%-os vizes sósavoldattal 3-ra állítottuk. A savas vizes oldathoz részletekben 800 g égetett porcelánföld töltőanyagot (Polestar 200P, gyártja: English China Clays) adtunk, miközben a szuszpenzió pH-ját 4 alatti értéken tartottuk. A kapott szuszpenzió 44,4 tömeg% szilárd anyagot tartalmazott, és végső pH-ja 4,0 volt. A szuszpenziót 30 percig Silverson gyártmányú nagy sebességű lapátkeverós készülékben őröltük.
1000 g 48 tömeg%-os polisztirolgyöngy-diszperzió (Lytron 2101) pH-ját 4,0-re csökkentettük.
HU 216 135 Β
A töltőanyag-diszperziót és a polimergyöngy-diszperziót ultrahangos cellában kevertük össze úgy, hogy a cellába 20 térfogatrész Lytron diszperzióhoz 30 térfogatrész Polestar diszperziót szivattyúztunk. Az áramoltatásos cellát 20 kHz frekvenciájú, 300 W teljesítményű ultrahanggal sugároztuk be. 15 perc elteltével a Polestar szuszpenzió tartálya kiürült; ekkor a Lytron szuszpenzió áramlását leállítottuk. A kapott szuszpenzió pH-ját híg vizes ammóniaoldattal 8,5-re növeltük. Homogenizálás céljából a szuszpenziót Silverson Stator/Rotor típusú malomban 5 percig őröltük. Az elemzési adatok szerint a kapott szuszpenzió 57,4 tömeg% vizet, 29,8 tömeg% Polestart és 12,8 tömeg% Lytron gyöngyöt tartalmazott.
A szuszpenzió transzmissziós elektronmikroszkópos vizsgálata szerint a polisztirolgyöngyök rétegként vették körül az agyagrészecskéket. Polisztirolgyöngyök flokkulálását nem észleltük.
4. példa
Tioxide TR92 minőségű titán-dioxid-pigmentet 4,5re állított pH-jú vízben őrölve 50 tömeg% szárazanyagtartalmú szuszpenziót készítettünk.
Ez után polimergyöngyöt és titán-dioxidot három különböző térfogatarányban (1,07:1, 1,54:1, 2,11:1) tartalmazó színezőanyag-diszperziókat készítettünk úgy, hogy a fentiek szerint előállított titán-dioxid-szuszpenzió részleteit áramoltatásos cellájú ultrahangos készülékben üreges polimergyöngy-diszperzióval (Ropaque OP62; a Rohm and Haas cég gyártmánya) kevertük össze. A polimergyöngy-diszperziót 38 tömeg% szárazanyag-tartalmú diszperzió formájában használtuk; a diszperzió 5 tömeg% Fenopon EPI 10 felületaktív anyagot (gyártja: RhonePoulenc) is tartalmazott. A polimergyöngy-diszperzió pH-ját a titán-dioxid-szuszpenzió bekeverése előtt 4,5-re állítottuk. Az áramoltatásos cellát 20 kHz frekvenciájú,
300 W teljesítményű ultrahanggal sugároztuk be.
A kapott három színezőanyag-szuszpenziót festékanyagokba dolgoztuk be úgy, hogy minden egyes festékanyag teljes szemcsésanyag-koncentrációja (p. v. c.) 40% volt. A „teljes p. v. c.” megjelölésen a színezőanyag-kompozíciónak a megszáradt festékfilmben elfoglalt teljes térfogat%-át értjük. A háromféle színezőanyag-szuszpenzíóból készített festékanyagokban a polimergyöngy koncentrációja rendre 20,7,24,3, illetve 27,2 térfogat%, míg a titán-dioxid koncentrációja rendre 19,3,15,7 és 12,8 térfogat% volt.
A festékanyagok előállítása során a komponenseket - a filmképző emulzió (Vinamul 6955) és a színezőanyag-szuszpenzió kivételével - összekevertük, majd bekevertük a filmképző emulziót, és ez után hozzákevertük a színezőanyag-szuszpenziót. A találmány szerinti színezőanyag-szuszpenzió helyett annak komponenseit külön-külön tartalmazó, standard festékanyagokat ismert festékkészítési technológia szerint állítottuk elő. A festékanyagok összetételét az I. táblázatban közöljük. A festékanyagokhoz a találmány szerinti színezőanyag-szuszpenziókat a fentiek szerint kapott vizes szuszpenziók formájában használtuk fel; a standard készítmények esetén a Ropaque OP62 polimergyöngyöt 38 tömeg%-os diszperzió formájában adagoltuk be. Az I. táblázatban azonban az anyagmennyiségeket száraz (vízmentes) tömegegységekben adtuk meg; a polimergyöngy-diszperzió, illetve színezőanyag-szuszpenzió formájában bevitt vizet is a „víz” komponensnél tüntettük fel.
I. táblázat
Komponens Mennyiség, tömegrész
1,07 :1* 1,54 :1* 2,11 :1*
Standard T. szerinti Standard T. szerinti Standard T. szerinti
Víz 214,40 214,00 202,50 202,56 193,30 193,25
Hidroxi-etil-cellulóz (Cellobond QP 4400H) 3,00 3,00 3,00 3,00 3,00 3,00
Ammónia (d=0,88) 2,32 2,32 2,32 2,32 2,32 2,32
Polikarbonsav-nátriumsó (Dispex N40) 2,96 2,96 2,96 2,96 2,96 2,96
Nemionos felületaktív anyag (Triton CF10) 0,24 0,24 0,24 0,24 0,24 0,24
Segédoldószer (Texanol) 10,96 10,96 10,96 10,96 10,96 10,96
Habzásgátló (Foamaster E75C) 0,80 0,80 0,80 0,80 0,80 0,80
Biocid anyag (Nuosept 95) 0,80 0,80 0,80 0,80 0,80 0,80
Titán-dioxid (Tioxide TR92) 131,35 - 106,69 - 87,25 -
Ropaque OP62 gyöngyök (száraz tömeg) 67,50 - 79,35 - 88,75 -
Kompozíció (Ropaque/TR92) száraz tömeg - 198,38 - 186,04 - 175,95
HU 216 135 Β
I. táblázat (folytatás)
Komponens Mennyiség, tömegrész
1,07:1* 1,54 ki* 2,11:1*
Standard T. szerinti Standard T. szerinti Standard T. szerinti
Vinamul 6955 (55 tömeg%-os emulzió) 204,56 204,56 204,56 204,56 204,56 204,56
Szemcsés anyag koncentrációja, tf.% 40 40 40
Polimergyöngy koncentrációja, tf.% 20,7 24,3 27,2
Titán-dioxid koncentrációja, tf.% 19,3 15,7 12,8
•Polimergyöngy :TiO2 térfogatarány T. szerinti = találmány szerinti
Az alkalmazástechnikai vizsgálatok eredményeit a II. táblázatban közöljük.
II. táblázat
Festékanyag Kontrasztarány* YB* Felületi fény (60°)
1,07:1 Standard 92,0 84,9 25%
Találmány szerinti 92,4 85,4 23%
1,54:1 Standard 91,3 83,8 27%
Találmány szerinti 92,0 84,9 22%
2,11:1 Standard 90,1 82,5 28%
Találmány szerinti 91,1 83,8 23%
* 20 m2/l felviteli arány esetén
5. példa tömeg% sztirolt, 1 tömeg% metakrilsavat és 49 tömeg% metil-metakrilátot tartalmazó monomer elegyből ismert emulziós polimerizációs eljárással poli(sztirol-akrilát)-gyöngyöket készítettünk. A polimergyöngyök átlagos átmérője 0,06 mikron volt.
800 ml vízhez 800 g Tioxide TR92 minőségű titándioxid-pigmentet (gyártja a Tioxide Group Limited) adtunk, és a szuszpenzió pH-ját 4,5-re állítottuk. A kapott szuszpenziót 45 percig Silverson Stator/Rotor malomban homogenizáltuk. A poli(sztirol-akrilát)-gyöngyök vizes szuszpenziójának pH-ját szintén 4,5-re állítottuk be.
A titán-dioxid-szuszpenziót ultrahangos áramoltatásos cellában homogenizáltuk a poli(sztirol-akrilát)szuszpenzióval úgy, hogy a pigment .-polimer szuszpenzió áramlási arányát 1:1-re állítottuk be. A keverés során az áramoltatásos cellában lévő anyagot 200 kHz frekvenciájú, 300 W teljesítményű ultrahang hatásának tettük ki. A kapott szuszpenzió pH-ját híg vizes ammóniaoldattal 8-ra állítottuk be, majd 20 percig Silverson malomban homogenizáltuk. Ez után a szuszpenziót elemeztük. Az elemzési adatok szerint a szuszpenzió 53,2:10,3:36,5 tömegarányban tartalmazott vizet, polimergyöngyöt és pigmentet.
Az így kapott szuszpenzióból 40% p. v. c. értékű festékanyagot készítettünk. A festékanyag előállítása során a komponenseket - a filmképző emulzió (Vinamul 6955) és a színezőanyag-szuszpenzió kivé40 telével - összekevertük, majd a keverékhez hozzáadtuk a filmképző emulziót, és ez után bekevertük a színezőanyag-szuszpenziót. A találmány szerinti színezőanyag előnyeinek szemléltetése céljából két összehasonlító standard festékanyagot készítettünk, amelyekben az előzővel azonos volt a polimergyöngy és a titán-dioxid térfogataránya, de egyikük sem tartalmazott a találmány szerint kialakított színezőanyag-szuszpenziót. Az első minta (I. standard) a fentiekben ismertetett poli(sztirol-akrilát) polimergyön50 gyökét tartalmazta, míg a második minta (II. standard) polimergyöngyökként kereskedelemben kapható, Lytron 2101 kereskedelmi nevű polisztirolgyöngyöket tartalmazott.
A vizsgált festékanyagok összetételét az alábbiak55 bán közöljük. Miként a 4. példában, itt is száraz (vízmentes) tömegegységekben tüntettük fel az anyagmennyiségeket, a szuszpenzió vagy diszperzió formájában bevitt vizet is a „víz” komponensnél tüntettük fel. A festékanyagok összetétele után az elvégzett alkalma60 zástechnikai vizsgálatok eredményeit közöljük.
HU 216 135 Β
Komponens Mennyiség, tömegrész
Találmány szerinti I. standard II. standard
VÍZ 212,00 212,00 229,40
Hidroxi-etil-cellulóz (Cellobond QP4400H) 3,00 3,00 3,00
Ammónia (d=0,88) 2,32 2,32 2,32
Polikarbonsav-nátriumsó (Dispex N40) 2,96 2,96 2,96
Nemionos felületaktív anyag (Triton CF10) 0,24 0,24 0,24
Segédoldószer (Texanol) 10,96 10,96 10,96
Habzásgátló (Foamaster E75C) 0,80 0,80 0,80
Biocid anyag (Nuosept 95) 0,80 0,80 0,80
Titán-dioxid (Tioxide TR92) - 127,90 127,90
Poli(sztirol-akrilát)-gyöngyök (száraz tömeg) - 92,50 -
Lytron 2101 gyöngyök (száraz tömeg) - - 74,55
Színezőanyag-kompozíció poli(sztirolakrilát)TiO2; száraz tömeg 220,41 - -
Vinamul 6955 (55 tömeg%-os emulzió) 204,56 204,56 204,56
A szemcsés szilárd anyag koncentrációja, tf.% 40
A pigment koncentrációja, tf.% 19,4
A polimergyöngy koncentrációja, tf.% 20,6
Vizsgálati eredmények
Kontrasztarány 20 m2/l felviteli aránynál 90,6 89,5 89,3
YB 20 m2/l felviteli aránynál 82,4 81,2 80,9
Felületi fény (60°) 47% 39% 51%
6. példa
Tioxide TR92 minőségű titán-dioxid-pigmentből (gyártja a Tioxide Group Limited) 53 tömeg%-os vizes diszperziót készítettünk. A diszperzió pH-ját 4,5-re állítottuk be, és a kapott keverékből nagy nyíróerejű malomban végzett őrléssel finom diszperziót készítettünk. A pigmentszuszpenzióhoz kísérleti minőségű vinil-acetát/Veo Va polimer emulziót (az emulzió saját pH-ja: 4,0; a polimer szemcsék átlagos mérete: 0,075 mikron) adtunk úgy, hogy a két folyadékot párhuzamosan, 10,5:1 polimer emulzió: pigmentszuszpenzió térfogatarányban bocsátottuk át egy cellás keverőberendezésen. A koagulátumok szétoszlatása céljából a kapott szuszpenziót nagy nyíróerejű keverőberendezésben 5 percig kevertük. Ez után a szuszpenzió pH-ját 8-ra állítottuk be.
Az elemzési adatok szerint a kapott szuszpenzió 33,5:15,0:51,5 tömegarányban tartalmazott titán-dioxidot, polimergyöngyöt és vizet. A polimergyöngy pigment térfogatarány 1,69:1 volt. Az így kapott szuszpenziót az alkalmazástechnikai jellemzők értékelése céljá35 ból az 5. példában ismertetett módon j ó minőségű, kültéri használatra alkalmas festékanyagba (matt festék) dolgoztuk be. A festékanyagban a titán-dioxid koncentrációját 14,88 térfogat%-ra, a vinil-acetát/Veo Va polimergyöngy koncentrációját 25,11 térfogat%-ra állítottuk be.
A festékanyag szilárdanyag-koncentrációja 30,01 térfogat% volt. Standardként azonos módon előállított, azonban a titán-dioxidot és a polimergyöngyöt külön-külön beadagolva tartalmazó festékanyagot használtunk.
A vizsgált festékanyagok összetételét az alábbiakban közöljük. Miként a 4. példában, itt is száraz (vízmentes) tömegegységekben tüntettük fel az anyagmennyiségeket. A festékanyagok összetétele után az elvégzett alkalmazástechnikai vizsgálatok eredményeit közöljük.
Komponens Mennyiség, tömegrész
Standard Találmány szerinti
Víz 223,20 223,19
Hidroxi-etil-cellulóz (Cellobond QP4400H) 3,00 3,00
Ammónia (d=O,88) 2,32 2,32
Polikarbonsav-nátriumsó (Dispex N40) 2,96 2,96
Nemionos felületaktív anyag (Triton CF10) 0,24 0,24
Segédoldószer (Texanol) 10,96 10,96
HU 216 135 Β
Táblázat (folytatás)
Komponens Mennyiség, tömegrész
Standard Találmány szerinti
Habzásgátló (Foamaster E75C) 0,80 0,80
Biocid anyag (Nuosept 95) 0,80 0,80
Titán-dioxid (Tioxide TR92) 101,00 -
Vinil-acetát/Veo Va emulzió (száraz tömeg) 102,81 -
Színezőanyag-kompozíció (polimer emulzió/TiO2; száraz tömeg) - 203,81
Vinamul 6955 (55 tömeg%-os emulzió) 204,56 204,56
Vizsgálati eredmények Standard T alálmány szerinti
Felületi fény (60°), % 61 66
Felviteli arány*, m2/l 6,82 7,49
Fénytörési faktor 3,907 4,181
* Meghatározott mértékű (a vizsgált esetben 98-as kontrasztarány eléréséhez szükséges) telítettség eléréséig 1 liter festékanyaggal bevonható felület, m2
7. példa
200 g, 48 tömeg% szárazanyag-tartalmú polisztirolgyöngy-diszperzió (Lytron 2101) pH-ját az eredeti 9-es 25 értékről 7-re csökkentettük. Egy külön edényben 187,5 g ólom-karbonátot (Almex kereskedelmi nevű fehér ólomfesték; gyártja az Associated Lead) vízben diszpergáltunk. A diszpergálás során a vizet és az ólom-karbonátot 20 percig Silverson típusú malomban őröltük, és 576 g/1 30 szárazanyag-tartalmú szuszpenziót készítettünk. A szuszpenzió pH-ját 6,5-re állítottuk, majd lassú ütemben, keverés közben egy lombikba töltött Lytron polimergyöngydiszperzióhoz adtuk. A kapott színezőanyag-kompozíció pH-ját híg vizes ammóniaoldattal 8,5-re állítottuk be. Az 35 így kapott színezőanyag-kompozíció (szuszpenzió) 174,1 g ólom-karbonátot, 96 g (száraz tömeg) Lytron polimergyöngyöt és 378 g vizet tartalmazott.
Összehasonlítás céljából hasonló összetételű szuszpenziót készítettünk úgy, hogy 8-as pH-jú ólom-karbonát-szuszpenziót 8-as pH-jú, 48 tömeg% szárazanyagtartalmú Lytron 2101 polimergyöngy-szuszpenzióval kevertünk össze.
A két szuszpenzió felhasználásával az alábbiakban megadott összetételű festékanyagokat állítottuk elő. Miként a 4. példában, itt is száraz tömegként adtuk meg az ólom-karbonát, a Lytron polimergyöngy és a színezékkompozíció mennyiségét.
Komponens Mennyiség, tömegrész
Standard Találmány szerinti
VÍZ 235,85 235,85
Hidroxi-etil-cellulóz (Cellobond QP4400H) 1,75 1,75
Ammónia (d=0,88) 2,32 2,32
Polikarbonsav-nátriumsó (Dispex N40) 2,96 2,96
Nemionos felületaktív anyag (Triton CF10) 0,24 0,24
Segédoldószer (Texanol) 10,96 10,96
Habzásgátló (Foamaster E75C) 0,80 0,80
Biocid anyag (Nuosept 95) 0,80 0,80
Ólom-karbonát (száraz tömeg) 100,80 -
Lytron 2101 gyöngy (száraz tömeg) 115,70 -
Színezőanyag-kompozíció (száraz tömeg) - 216,50
Vinamul 6955 (55 tömeg%-os emulzió) 204,56 204,56
A találmány szerinti színezőanyag-kompozíciót tartalmazó festékanyagot néhány 5 pm-nél nagyobb méretű szemcsével kevertük össze. Lehúzáskor ez a festékkompozíció sima felületű filmet adott. Ezzel szemben a 60 standard összetételű festékkompozícióból lehúzáskor egyenetlen felületű, rücskös, sok 0,5 milliméter körüli méretű agglomerátumot vagy aggregátumot tartalmazó film képződött.

Claims (20)

1. Eljárás pigmentáló kompozíció előállítására, amely legalább két, egymástól kémiailag eltérő szemcsés anyag együtteséből álló szemcséket tartalmaz vizes diszperzió formájában, adott esetben a pigmentáló kompozíciókban szokásos mennyiségben jelen lévő szokásos adalékanyagokkal együtt, azzal jellemezve, hogy egy első szemcsés anyagból, éspedig titán-dioxid-pigmentből, ólompigmentből, szilikátból, aluminátból, karbonátból, agyagásványból, szilícium-oxidból és/vagy alumíniumoxidból a szemcsék felületén pozitív töltést hordozó vizes diszperziót készítünk, egy második szemcsés anyagból, éspedig polisztirolból, akrilhomopolimerből, sztirolkopolimerből és/vagy akrilkopolimerből a szemcsék felületén negatív töltést hordozó vizes diszperziót készítünk, majd a két diszperziót 3 és 6 közötti pH-értéken elegyítjük egymással olyan arányban, hogy a kapott vizes diszperzióban az első szemcsés anyag és a második szemcsés anyag egymáshoz viszonyított térfogataránya 0,05:1 és 3:1 közötti érték, a szemcsés anyagok együttesének mennyisége pedig legalább 35 tömeg% legyen, és kívánt esetben a kapott diszperzió pH-ját módosítjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elegyítendő két vizes diszperzió legalább egyikét diszpergálószer távollétében készítjük.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elegyítendő két vizes diszperzió legalább egyikét őrlésnek vetjük alá.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az őrlést nagy sebességű lapátos őrlőgépen, golyósmalomban, homokmalomban vagy ultrahangos készülékben végezzük.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy első szemcsés anyagként alumínium-oxiddal bevont titán-dioxid szemcséket használunk, amiből 6-nál kisebb pH-értéken készítünk vizes diszperziót.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy első szemcsés anyagként szilícium-dioxiddal bevont titán-dioxid-szemcséket használunk, amiből 2-nél kisebb pH-értéken készítünk vizes diszperziót.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a két diszperziót keveréssel, recirkulációs elegyítéssel vagy ultrahang felhasználásával elegyítjük egymással.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a két diszperzió elegyítése során a két diszperziót egymással párhuzamosan vezetjük be egy keverőtérbe.
9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az első szemcsés anyag diszperziójának és a második szemcsés anyag diszperziójának elegyítése után a kapott diszperzió pH-ját legföljebb 8,5-re állítjuk.
10. Pigmentáló kompozíció, amely legalább két, egymástól kémiailag eltérő szemcsés anyag együtteséből álló szemcséket tartalmaz vizes diszperzió formájában, adott esetben a pigmentáló kompozíciókban szokásos mennyiségben jelen lévő szokásos adalékanyagokkal együtt, azzal jellemezve, hogy első szemcsés anyagként titán-dioxid-pigment, ólompigment, szilikát, aluminát, karbonát, agyagásvány, szilícium-oxid és/vagy alumínium-oxid pozitív felületi töltésű szemcséit, második szemcsés anyagként pedig polisztirol, akrilhomopolimer, sztirolkopolimer és/vagy akrilkopolimer negatív felületi töltésű szemcséit tartalmazza egymáshoz viszonyítva 0,05:1 és 3:1 közötti térfogatarányban, a felületi töltések révén összekapcsolt együttes formájában, a vizes diszperzió a szemcsés anyagok együttesét legalább 35 tömeg% mennyiségben tartalmazza, és a kompozíció az 1 -9. igénypontok bármelyike szerinti eljárással készült.
11. A 10. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy a második szemcsés anyagot üregeket vagy hólyagokat tartalmazó mikrogömbök formájában tartalmazza.
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy első szemcsés anyagként titándioxid pigmentszemcséket tartalmaz.
13. A 12. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy 0,05-0,5 pm átlagos méretű titán-dioxid pigmentszemcséket tartalmaz.
14. A 12. vagy 13. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy titán-dioxidként rutil kristályszerkezetű titán-dioxidot tartalmaz.
15. A 14. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy 0,2-0,3 pm átlagos méretű rutil kristályszerkezetű titán-dioxidot tartalmaz.
16. A 12. vagy 13. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy titán-dioxidként anatáz kristályszerkezetű, 0,1-0,35 pm átlagos méretű titán-dioxidot tartalmaz.
17. A 15. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy legföljebb 40 pm átlagos szemcseméretű második szemcsés anyagot tartalmaz.
18. A 17. igénypont szerinti kompozíció, azzaljellemezve, hogy 0,02-0,3 pm átlagos szemcseméretű második szemcsés anyagot tartalmaz.
19. A 18. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy 1 térfogatrész második szemcsés anyagra vonatkoztatva 0,3-3 térfogatrész titán-dioxidot tartalmaz.
20. A 17. igénypont szerinti kompozíció, azzal jellemezve, hogy 0,5-10 pm átlagos szemcseméretű második szemcsés anyagot tartalmaz, 1 térfogatrész második szemcsés anyagra vonatkoztatva 0,05-1,5 térfogatrész titán-dioxiddal együtt.
HUP9302251A 1993-08-04 1993-08-04 Pigmentáló kompozíció, és eljárás annak előállítására HU216135B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP9302251A HU216135B (hu) 1993-08-04 1993-08-04 Pigmentáló kompozíció, és eljárás annak előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUP9302251A HU216135B (hu) 1993-08-04 1993-08-04 Pigmentáló kompozíció, és eljárás annak előállítására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9302251D0 HU9302251D0 (en) 1993-11-29
HUT67559A HUT67559A (en) 1995-04-28
HU216135B true HU216135B (hu) 1999-04-28

Family

ID=10983864

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP9302251A HU216135B (hu) 1993-08-04 1993-08-04 Pigmentáló kompozíció, és eljárás annak előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU216135B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT67559A (en) 1995-04-28
HU9302251D0 (en) 1993-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3329884B2 (ja) 粒状顔料複合物質及びその製法
US5554215A (en) Composite pigmentary material
EP0861299B1 (en) TiO2-PIGMENT COATED WITH SMALL INORGANIC PARTICLES
AU704674B2 (en) Gloss emulsion paints
EP1786870B1 (en) Improved pigment spacing
DE69733775T2 (de) Titandioxidteilchen mit verklebenden diskreten anorganischen teilchen
US10533102B2 (en) Preparation of matt paints and printing inks
FI77464B (fi) Titandioxidslam och dess framstaellningsfoerfarande.
US5746819A (en) High solids anatase TiO2 slurries
KR101819444B1 (ko) 안정한 나노입자 현탁액 및 그 제조 방법
US4013602A (en) Ultrafine natural calcium carbonates as fillers in varnishes and paints
HU216135B (hu) Pigmentáló kompozíció, és eljárás annak előállítására
SK280047B6 (sk) Kompozitný partikulárny pigmentový materiál a spôs
PL177507B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozytowej substancji pigmentowej
CZ159193A3 (en) Composition of pigment particles and process for producing thereof
KR800000337B1 (ko) 수성 라텍스 분산도료 조성물
Kostelnik et al. High solids anatase TiO 2 slurries

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee