HU215579B - Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon - Google Patents

Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon Download PDF

Info

Publication number
HU215579B
HU215579B HU9501506A HU9501506A HU215579B HU 215579 B HU215579 B HU 215579B HU 9501506 A HU9501506 A HU 9501506A HU 9501506 A HU9501506 A HU 9501506A HU 215579 B HU215579 B HU 215579B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
choline chloride
weight
mixture
powder
separated
Prior art date
Application number
HU9501506A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT75765A (en
HU9501506D0 (en
Inventor
József Beck
Original Assignee
Bólyi Mezőgazdasági Termelő és Kereskedelmi Rt.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bólyi Mezőgazdasági Termelő és Kereskedelmi Rt. filed Critical Bólyi Mezőgazdasági Termelő és Kereskedelmi Rt.
Priority to HU9501506A priority Critical patent/HU215579B/hu
Publication of HU9501506D0 publication Critical patent/HU9501506D0/hu
Publication of HUT75765A publication Critical patent/HUT75765A/hu
Publication of HU215579B publication Critical patent/HU215579B/hu

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P60/00Technologies relating to agriculture, livestock or agroalimentary industries
    • Y02P60/80Food processing, e.g. use of renewable energies or variable speed drives in handling, conveying or stacking
    • Y02P60/87Re-use of by-products of food processing for fodder production

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)

Abstract

A találmány eljárás kőlin-klőrid-pőr előállítására növényi eredetűhőrdőzóanyagőn, amelyben a kőlin-klőrid 70–75 tömeg%-ős vizeselegyéből és az előszárítőtt, legfeljebb 800 mikrőméter szecseméretűre aprítőtt kűkőricacsűtka-őrleményből egy keverőedényben50–60 tömeg%-ős keveréket készítenek, majd flűidágyőn szárítják,amelyen a beadagőlt nedves keveréket egy lassan főrgó kettős prőpelerkeverő segítségével terítik szét, majd a ciklőnban leválasztőttszáraz kőlin-klőrid-pőrt hűtik, szitálják és csőmagőlás előtt egytranzittárőlóba betárőlják. A kűkőricacsűtkát több lépésben őrlik, sminden őrlés űtán a könnyű és nehéz frakcióját szétválasztják. Azűtőlsó szétválasztás kefékkel ellátőtt vibrációs rőstán történik, majda 120–150 kg/m3 előtárőlóba adagőlják, amely előtárőlóbó a 120-150kg/m3 sűrűségű frakcióból készült kűkőricacsűtka-lisztet egyadagőlómérlegre, arról pedig egy fűtött szállítócsigára adagőlják,amelyről 28–32 tömegrész kűkőricacsűtka-lisztet keverőtar álybatővábbítanak, ahől hőzzáadják az előmelegített, 66–85 tömegrész kőlin-klőrid-elegyet, 10–12 perc keverési idő űtán a szűszpenziótszabályőzőtt főrdűlatszámú adagőlócsigával, kettős prőpellerkev rősegítségével flűidágyra jűttatják, az adagőlócsiga főrdűlatszámát aflűidágyból kilépő levegő hőmérsékletével szabályőzzák, a szárítőttkőlin-klőrid-pőrt ciklőnőkban leválasztják és 50–60 řC közé űtik,végső lépésben és száraz kőlin-klőrid-pőrt kefékkel ellátőtt vibrációsrőstán átszitálják, a végtermékként legfeljebb 800 mikrőméterszemcseméretű és legfeljebb 1,2 tömeg% nedvességtartalmú ter éketkapnak. ŕ

Description

Találmányunk tárgya eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon, amelyben a kolin-klorid 70-75 tömeg%-os vizes elegyéből és az előszárított, 1-800 mikrométer szemcseméretűre aprított kukoricacsutka-őrleményből egy keverőedényben 50-60 tömeg%-os keveréket készítünk, majd fluidágyon szárítjuk, amelyen a beadagolt nedves keveréket egy lassan forgó kettős propellerkeverő segítségével terítjük szét, majd a ciklonban leválasztott száraz kolin-klorid-port hűtjük, szitáljuk és csomagolás előtt egy tranzittárolóba betároljuk.
A találmányunk szerinti eljárással előállított kolinklorid-por állati takarmányok adalékaként használatos. A kolin egy komplex B-vitaminokból álló csoport tagja, amely széles körben használt az állati takarmányok gazdagítására. Mivel szabad formájában nem kezelhető, ezért általában sók formájában alkalmazzák. Az egyik, a gyakorlatban legjobban használt sója a kolinklorid.
A kolin-klorid rendkívül higroszkopikus szilárd anyag, amely a levegővel érintkezve azonnal sűrű folyadékká válik. Mint takarmányadalék a kolin-klorid felhasználható 75-78 tömeg%-os vizes oldatként vagy szilárd hordozóanyagra felvive por alakban.
A kolin-klorid vizes oldatának alkalmazása a különféle takarmányok gazdagítására nem praktikus, mert nehezen kezelhető, szállítható, raktározható, valamint a háztáji gazdaságokban használt méretekben illetve mennyiségben a takarmányokhoz való adagolása a kívánt arányokban nehézkes.
A por alakban használt kolin-klorid előállításakor a folyadékot különböző szerves vagy szervetlen hordozóanyagokra viszik fel különböző eljárásokkal.
Az US 4775 540 lajstromszámú szabadalmi leírás eljárást ismertet szabadon ömleszthető kolin-klorid-por előállítására szerves polisziloxán-por és kolin-klorid keverékének előállításával magnézium-sztearát vagy kalcium-sztearát hozzáadásával, majd ha szükséges, a kapott keverék szárításával.
Az eljárással kapott végtermék 24 órás szobahőmérsékleten és 80 tömeg% relatív páratartalmú levegőn való tároláskor is megőrzi jó tulajdonságait, szabadon ömleszthetőségét. Azonban a legújabb kutatások szerint a szilikon, mint mesterséges anyag, rákkeltő.
Az US 4820532 lajstromszámú szabadalmi leírás eljárást ismertet egy alacsony portartalmú, szabadon ömleszthető kolin-klorid-por előállítására természetes vagy szilícium-dioxid-hordozóanyagon. Az eljárás lényege, hogy a kolin-klorid-folyadék össze van keverve a hordozóanyaggal a kívánt arányban és megállapított sorrendben, a kapott keverék folyamatosan egy fluidágyra van szórva, amely fluidágy már tartalmaz száraz kolin-klorid-port, majd a 90-180 °C között megszárított anyag kivéve a fluidágyról 50 °C alá van lehűtve. A lehűtött szemcsék egy rostára kerülnek, amelyről a túl apró szemcsék vissza lesznek vezetve a fluidágyra, a nagyméretűek pedig megőrölve.
Szilícium-dioxid, mint hordozóanyag alkalmazásakor a kolin-klorid-szilícium-dioxid-keveréket hidrofób anyag hozzáadásával hidrofóbbá teszik úgy, hogy a szilícium-dioxiddal együtt keverik a szuszpenzióhoz. A szilícium-dioxid-hordozón kapott végtermék 80 tömeg% kolin-kloridot tartalmaz, amelynek hátránya hogy a magas kolin-klorid-, továbbiakban KK-tartalom következtében nagyon nedvszívó, hajlamos a csomósodásra, valamint mint már említettük a szilíciumdioxid nem szívesen alkalmazott állati takarmányozásra rákkeltő hatása miatt.
Ez a leírás tartalmaz olyan KK-por előállítási eljárást is, amely eljárás alkalmas a kolin-klorid természetes hordozóanyagon való megkötésére is, itt hordozóanyagként gabonakorpa, kukoricacsőliszt, kukoricacső-őrlemény, répaszelet, valamint rizshéj alkalmazható.
Az eljárás során a hordozóanyagot és a KK-folyadékot a megfelelő arányban keverőedénybe mérik és maximum húsz percig keverik 60-100 °C-os hőmérsékleten. Az így kapott keveréket egy fluidágyra szórják, amely fluidágy már tartalmaz szárazanyagot. A szárítás után hűtik, majd a szemcséket méret szerint osztályozzák, azaz a kisméretűeket visszavezetik a fluidágyra, a nagyobb méretűeket pedig aprítják.
Az eljárás hátránya, hogy a szárítás során a nedves por szemcséi hajlamosak az összetapadásra, így a szükségesnél nagyobb méretű szemcsék képződnek, amelyeket végső lépésben aprítani kell, amely folyamatnak a berendezés- és energiaigénye költséges.
A 0494418 közzétételi számú EP szabadalmi leírás egy szakaszos eljárást tesz közzé, amellyel tömény kolin-klorid-port állítanak elő természetes hordozóanyagon egy zárt berendezésben, amely keverőbői, légszárítóból, leválasztó ciklonokból, szállítóberendezésből, illetve a hozzá tartozó csővezetékekből, valamint a szabályozórendszerből áll.
Az eljárás során a természetes hordozóanyagot, a leírás szerinti példában ez búzacsírakorpa, a zárt rendszerben előszárítják, majd a megfelelő nedvességtartalom elérése után a szeparátorban leválasztják és a szállítóberendezéssel a keverőbe juttatják, ahol a megfelelő töménységű KK-oldat kerül bevitelre, majd a rendszerben ismételt körforgás következtében szárítva mindaddig, amíg a megfelelő töménységet és szemcseméretet eléri a végtermék. A végtermék KK-tartalma attól függ, hogy mennyi KK-oldatot porlasztanak fel a hordozóanyagra. Ettől függően 50 tömeg%-os, 60 tömeg%-os, valamint 70 tömeg%-os KK-por állítható elő.
Abból adódóan, hogy az eljárás szakaszos, viszonylag egyszerű berendezésben állítható elő a KK-por, azonban mivel a hordozóanyagot elő kell szárítani, az eljárás illetve a berendezés hatásfoka rossz, magas az energiafelhasználása.
A 0573 876 EP szabadalmi leírás tömény KK-por előállításáról ad kitanítást, az eljárás 97 tömeg%-os töménységű kolin-klorid-por előállítására ad lehetőséget oly módon, hogy a kolin-klorid-oldatot hidrofób porlasztó segédanyaggal ellenáramban elporlasztják, majd megszárítják. Porlasztó segédanyagként szilánozott kovasavat alkalmaztak.
HU 215 579 Β
Az eljárással előállított termék KK-tartalma igen magas, ezért a termék nedvszívó, hosszabb ideig történő tárolásra alkalmatlan.
Találmányunk szerinti eljárás kidolgozásával a fenti hátrányok kiküszöbölése volt a célunk, azaz olyan kolin-klorid-por előállítása növényi eredetű hordozóanyagon, amely szabadon ömleszthető, nem csomósodó, jól tárolható, optimális szemcseméretű és koncentrációjú, valamint homogén szemcseeloszlású, viszonylag homogénen elkeverhető a takarmányban, valamint gazdaságos eljárás.
Találmányunk azon a felismerésen alapul, hogy ha a kukoricacsutka kisebb sűrűségű részét használjuk fel a kolin-klorid hordozóanyagaként, a végterméket nem kell osztályozni, mivel a szárítás után nem hajlamos a csomósodásra, ebből eredően a végterméket nem kell 50 °C alá lehűteni a technológia végén. További előnye még, hogy ily módon a kukoricacsőnek azt a részét használhatjuk fel a kolin-klorid-por előállítására, amely egy másik üzemünkben megvalósított technológiában feleslegessé válik. így a kukoricacső teljes hasznosítását értük el. A kukoricacsutka, mint ismert, két részből áll, a belső koncentrikusan elhelyezkedő bélrésze rendkívül puha állomány, amelyet egy kemény kéreg vesz körül.
A kemény részét a kukoricacsutkának egy igen jól értékesíthető termékként dolgozzuk fel, miután a két különböző sűrűségű részt szétválasztjuk. Kísérleteinkkel bebizonyosodott, hogy a kukoricacsutka kisebb sűrűségű részének használata a kolin-klorid hordozóanyagaként előnyös, mert az alkalmazott eljárással a végterméket nem kell osztályozni, mivel a szárítás után nem hajlamos a csomósodásra, de az esetlegesen összeálló szemcsék is egy kefékkel ellátott vibrációs rostán könnyedén szétválaszthatóak, így a végtermék 100%ban 800 mikrométer alatti szemcseméretű lesz. A puha állomány kisebb energiával aprítható kisebb szemcseméretre, amelynek következtében a kapott liszt szemcséinek fajlagos felülete nagyobb.
Felismerésünk szerint a kukoricacsutka könnyű és nehéz frakciójának szétválasztása legcélszerűbben több lépésben lehetséges; első lépésben a kukoricacsutka legfeljebb 10 mm-re történő megdarálását követően választható szét, majd az előzetesen szétválasztott őrleményt egy finomabb darálóra vezetjük, ahol a még benne lévő kemény szemcsék leválasztódnak. A még az őrleményben maradt 6-8% kemény szemcsét egy kefékkel ellátott vibrációs rostával távolítjuk el a könnyű frakcióból. Mivel eljárásunk folyamatos, ezért nagyon lényeges a hordozóanyag pontos és folyamatos adagolásának a megvalósítása, amelyet egy olyan 2 m3-es előtároló alkalmazásával valósítottunk meg, amelyből a liszt kiadagolását az adagolómérlegre egy egymással szembeforgó csigapár végzi. Az adagolóból a hordozóanyagot egy előfűtött csigás adagolóval vezetjük a kettős keverőedénybe - amely azt jelenti, hogy a két keverőedény közül az elsőben végezzük a szuszpenzió keverését, majd a második keverőedény valóban egy adagoló, amelyben a benne lévő anyag szintmagassága szabályozza az első keverőbői az anyag kitárolását - ahol a kukoricacsutka-liszthez adagoljuk a folyamatosan szabályozott mennyiségű kolinklorid vizes elegyét, amely a liszt pillanatnyi nedvességtartalmának és kolin-klorid koncentrációjának a függvénye. Kísérleteink tanúsága szerint a vizes kolinklorid adagolását a keverőedénybe akkor kell megkezdeni, amikor 3x10 kg kukoricacsutka-lisztet már beadagoltunk, mert ha előbb indítjuk a folyadékot, akkor kifolyik a keverőbői, mivel nincs elég hordozóanyag benne, ha pedig később, akkor a keverés nem lesz tökéletes, nem lesz homogén a képződött szuszpenzió. A keverés folytán képződött szuszpenziót egy fluidágyra vezetjük egy szabályozott fordulatszámú szállítócsigával, ahol a szárítás történik. A folyamat állandó szabályozást kíván, ezért a szállítócsiga fordulatszámát a fluidszárítóból kilépő levegő hőmérsékletének a függvényében szabályozzuk.
A találmányunk elé kitűzött célt olyan technológiamód megvalósításával értük el, amely eljárás kolinklorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon, amelyben a kolin-klorid 70-75 tömeg%-os vizes elegyéből és az előszárított, legfeljebb 800 mikrométer szemcseméretűre aprított kukoricacsutka-őrleményből egy keverőedényben 50-60 tömeg%-os keveréket készítünk, majd fluidágyon szárítjuk, amelyen a beadagolt nedves keveréket egy lassan forgó kettős propellerkeverő segítségével terítjük szét, majd a ciklonban leválasztott száraz kolin-klorid-port hűtjük, szitáljuk és csomagolás előtt egy tranzittárolóba betároljuk, ahol a növényi eredetű hordozóanyag a kukoricacsutkának a 120-150 kg/m3 sűrűségű része. A kukoricacsutkát több lépésben őröljük, és minden őrlés után a könnyű és nehéz frakcióját szétválasztjuk, az utolsó szétválasztás kefékkel ellátott vibrációs rostán történik, majd a 120-150 kg/m3 sűrűségű frakcióból készült kukoricacsutka-lisztet egy előtárolóba adagoljuk, amely előtárolóból a 120-150 kg/m3 sűrűségű frakcióból készült kukoricacsutka-lisztet egy adagolómérlegre, arról pedig egy fűtött szállítócsigára adagoljuk, amelyről 10 kg-os adagokban mérjük be a keverőtartályba, amelyhez 3x10 kg-os adag bemérése után hozzáadjuk az előmelegített, 75 tömeg% koncentrációjú és 66-85 kg mennyiségű kolin-klorid-elegyet, 10-12 perc keverési idő után a szuszpenziót szabályozott fordulatszámú adagolócsigáról a kettős propellerkeverő segítségével, amelynek fordulata 5 fordulat/perc, a fluidágyra juttatjuk, az adagolócsiga fordulatszámát a fluidágyból kilépő füstgáz hőmérsékletével szabályozzuk, a szárított kolin-klorid-port ciklonokban leválasztjuk és 50-60 °C-ra hűtjük, végső lépésben a száraz kolin-klorid-port kefékkel ellátott vibrációs rostán átszitáljuk, és végtermékként legfeljebb 800 mikrométer szemcseméretű és legfeljebb 1,2 tömeg% nedvességtartalmú terméket kapunk.
A találmányunk szerinti eljárást egyik lehetséges megvalósítási példán keresztül ismertetjük. Az előszárított kukoricacsutkát legfeljebb 10 mm szemcseméretűre aprítjuk, majd szétválasztjuk a könnyű és a nehéz frakciót. A könnyű frakció sűrűsége 120-150 kg/m3, a nehéz frakció sűrűsége 300-350 kg/m3. Majd a
HU 215 579 Β könnyű frakciót legfeljebb 1000 mikrométer szemcseméretre daráljuk és ismét elválasztjuk a még benne lévő nehéz szemcséktől. A nehéz frakciót egy másik eljárással gazdaságosan értékesíthető termékké dolgozzuk fel. Az ily módon szétválasztott könnyű frakció még mindig tartalmaz 5-6 tömeg% nehéz szemcséket, amelyeket egy kefékkel ellátott vibrációs rostán leválasztunk, valamint a könnyű frakcióból is a 800 mikrométer alatti szemcséket, amelyeket a továbbiakban a kolin-klorid-por előállítására dolgozunk fel.
A kukoricacsutka-lisztet előtároló silókba betároljuk, amelyekből szállítócsigákkal szállítjuk a 2 m3-es előtároló tartályba, amelyből a kukoricacsutka-lisztet egy egymással szembeforgó csigapár segítségével az adagolómérlegre adagoljuk. Az adagolómérleg 10 kgos adagokban méri fel a kukoricacsutka-lisztet egy 80 °C-osra felfutott adagolócsigára. Az adagolócsiga az anyagot egy keverőedénybe adagolja, ahova a harmadik adag bemérése után kezdjük el adagolni az előmelegített kolin-klorid-oldatot a megfelelő koncentrációban és mennyiségben attól függően, hogy milyen töménységű kolin-klorid-port kívánunk előállítani. 10-12 perc keverési idő után a szuszpenziót egy adagolókeverőbe tesszük át, amelyről azt egy szabályozott fordulatszámú adagolócsigára adjuk fel. Ez az adagolócsiga táplálja be a szuszpenziót a fluidszárítóba, ahol egy lassan forgó kettős propellerkeverő segítségével a szuszpenziót szétterítjük a fluidágyon, amely már tartalmaz száraz port. Az adagolócsiga fordulatszámát a fluidágyról kilépő füstgáz hőmérsékletének függvényében szabályozzuk, ha a füstgáz hőmérséklete emelkedik, az adagolócsiga kevés anyagot szállít, következésképpen az adagolócsiga fordulatszámát emelni kell, ellenkező esetben pedig csökkenteni. Száradás után a kolin-klorid-port ciklonokban leválasztjuk, majd több fázisban 60 °C alá hűtjük. A lehűtött terméket egy kefékkel ellátott vibrációs rostán átszitáljuk, amelyen a nagyobb szemcséket a kefék szétnyomják. Az így kapott végtermék szemcsemérete 800 mikrométer alatti, nedvességtartalma legfeljebb 1,5 tömeg%. A készterméket tranzittárolókba betároljuk, ahonnan a csomagoláshoz történő kitárolás történik.
A példánk szerinti eljárással különböző koncentrációjú kolin-klorid-por állítható elő a megfelelően adagolt alkotóelemektől függően.
Egy-egy konkrét példát adunk az 50 és 60 tömeg%os koncentrációjú KK-por előállítására.
1. példa tömeg%-os KK-por előállítása kg 40 °C-ra előmelegített kukoricacsutka-liszthez 66,66 kg 75 tömeg%-os, szintén 40 °C-ra előmelegített kolin-klorid vizes oldatát keverjük a keverőedénybe, majd 10-12 perc keverési idő után az adagolókeverőbe adagoljuk és a szabályozott fordulatszámú adagolócsigával a fluidszárítóba juttatjuk - amely már tartalmaz száraz KK-port — a lassú fordulatszámú kettős propellerkeverő segítségével. A fluidszárítóban a belépő szárítólevegő hőmérséklete 152 °C, a kilépő füstgázhőmérséklet 105 °C. A száraz KK-port ciklonokban leválasztjuk, majd lehűtjük 50-60 °C-ra. A száraz port átszitáljuk egy kefékkel ellátott vibrációs szitán, amely az esetlegesen összetapadt szemcséket szétválasztja.
Az így kapott termék szemcsemérete 100-800 mikrométer közötti, nedvességtartalma legfeljebb 1,2 tömeg%.
2. példa tömeg%-os KK-por előállítása kg 40 °C-ra előmelegített kukoricacsutka-liszthez 80 kg 75 tömeg%-os, szintén 40 °C-ra előmelegített kolin-klorid vizes oldatát keverjük a keverőedénybe, majd 10-12 perc keverési idő után az adagolókeverőbe adagoljuk és a szabályozott fordulatszámú adagolócsigával a fluidszárítóba juttatjuk - amely már tartalmaz száraz KK-port - a lassú fordulatszámú kettős propellerkeverő segítségével. A fluidszárítóban a belépő szárítólevegő hőmérséklete 158 °C, a kilépő füstgázhőmérséklet 110 °C. A száraz KK-port ciklonokban leválasztjuk, majd lehűtjük 50-60 °C-ra. A száraz port átszitáljuk egy kefékkel ellátott vibrációs szitán, amely az esetlegesen összetapadt szemcséket szétválasztja.
Az így kapott termék szemcsemérete 100-800 mikrométer közötti, nedvességtartalma legfeljebb 1,5 tömeg%.
Mint látható, a találmányunk szerinti eljárással olyan végtermék állítható elő, amely szabadon ömleszthető, nem nedvességszívó, így jól tárolható, a szemcseméretének és homogenitásának következményeképpen az őrölt takarmánnyal jól keveredik. A folyamatosan szabályozott technológia következtében a végtermék koncentrációja állandó, az eljárás energiaigénye viszonylag alacsony. Eljárásunkkal a kukorica teljes, gazdaságosabb felhasználását valósítottuk meg.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    1. Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon, amelyben a kolin-klorid 70-75 tömeg%-os vizes elegyéből és az előszárított, legfeljebb 800 mikrométer szemcseméretűre aprított kukoricacsutka-őrleményből egy keverőedényben 50-60 tömeg%-os keveréket készítünk, majd fluidágyon szárítjuk, amelyen a beadagolt nedves keveréket egy lassan forgó kettős propellerkeverő segítségével terítjük szét, majd a ciklonban leválasztott száraz kolin-klorid-port hűtjük, szitáljuk, azzal jellemezve, hogy a kukoricacsutkát több lépésben őröljük, és a minden őrlés után a könnyű és nehéz frakcióját szétválasztjuk, az utolsó szétválasztást kefékkel ellátott vibrációs rostán végezzük, majd a 120-150 kg/m3 sűrűségű frakcióból készült kukoricacsutka-lisztet egy előtárolón és adagolómérlegen át egy fűtött szállítócsigára juttatjuk, a 28-32 tömegrész kukoricacsutka-lisztet a keverőtartályba továbbítjuk, amelyhez hozzáadjuk az előmelegített 66-85 tömegrész kolin-klorid-oldatot, az elegyet 10-12 percig kevertetjük, ezután a keveré4
    HU 215 579 Β két szabályozott fordulatszámú adagolócsigáról a kettős propellerkeverő segítségével a fluidágyra juttatjuk, ahol 100-150 °C hőmérsékletű levegővel szárítjuk, a szárított kolin-klorid-port ciklonokban leválasztjuk és 50-60 °C közé hűtjük, végső lépésben a száraz kolinklorid-port vibrációs rostán átszitáljuk, és végtermékként legfeljebb 800 mikrométer szemcseméretű és legfeljebb 1,2 tömeg% nedvességtartalmú terméket kapunk.
HU9501506A 1995-05-23 1995-05-23 Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon HU215579B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9501506A HU215579B (hu) 1995-05-23 1995-05-23 Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9501506A HU215579B (hu) 1995-05-23 1995-05-23 Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9501506D0 HU9501506D0 (en) 1995-07-28
HUT75765A HUT75765A (en) 1997-05-28
HU215579B true HU215579B (hu) 1999-01-28

Family

ID=10986866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9501506A HU215579B (hu) 1995-05-23 1995-05-23 Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU215579B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT75765A (en) 1997-05-28
HU9501506D0 (en) 1995-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3711254A (en) Potash granulation
US4820532A (en) Preparation of a low-dust free-flowing choline chloride powder
HU220158B (hu) Eljárás aminosavakat tartalmazó takarmánykiegészítõk elõállítására
US4389423A (en) Process for the production of powdered protein materials from animal raw material
US3914430A (en) Free-flowing, high density, agglomerated vitamin E powder compositions
US4070765A (en) Process and apparatus for converting a solution or suspension into a dried particulate, granulate product
JP2017192395A (ja) 耐摩耗性でかつ流動性のグリコシアミンを含有する成形体及びその製造法
KR100486408B1 (ko) 메티오닌 염을 기본으로 하는 자유 유동성 동물 사료 보충물의 제조방법 및 이로부터 수득된 과립 물질
WO2006047465A1 (en) Process for granulation of low-moisture processed foods and use thereof
US5976594A (en) System and process for producing feed from food waste
US20050181114A1 (en) Instant modified flour
US4323584A (en) Method of preparing animal feeds
CA2405487C (en) Method and process for producing an improved milk replacer
GB1604381A (en) Feedstuffs for animals
HU215579B (hu) Eljárás kolin-klorid-por előállítására növényi eredetű hordozóanyagon
EP1811861A1 (en) Process for granulation of wet processed foods and use thereof
KR102060234B1 (ko) 습식 과립화에 의한 모넨신 수분산성 과립
RU2168302C2 (ru) Способ производства гранул, содержащих салиномицин, и гранулы, полученные этим способом
SU1081203A1 (ru) Способ получени гранулированного моющего средства
TWI228032B (en) Colistin sulfate granules
EP0268247B1 (en) Calcium hypochlorite compositions and process for preparation thereof
RU2410152C1 (ru) Способ гранулирования дисперсных сред на тарельчатом грануляторе
JP3127308B2 (ja) 有機質肥料の造粒方法
EP1395126B1 (en) Fat-containing milk substitute for young stock, method for preparing the fat-containing milk substitute and device to be used therewith
PL172679B1 (pl) Uklad do granulacji nawozów PL

Legal Events

Date Code Title Description
HC9A Change of name, address

Owner name: BOLYI MEZOEGAZDASAGI TERMELOE ES KERESKEDELMI , HU

Free format text: FORMER OWNER(S): BOLYI MEZOEGAZDASAGI TERMELOE ES KERESKEDELMI RT., HU

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees