HU214585B - Eljárás hatóanyagként 3-fenil-1,2,4-triazol-származékokat tartalmazó izomlazító, görcsoldó és szorongásgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására - Google Patents

Eljárás hatóanyagként 3-fenil-1,2,4-triazol-származékokat tartalmazó izomlazító, görcsoldó és szorongásgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU214585B
HU214585B HU9200032A HU3292A HU214585B HU 214585 B HU214585 B HU 214585B HU 9200032 A HU9200032 A HU 9200032A HU 3292 A HU3292 A HU 3292A HU 214585 B HU214585 B HU 214585B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
methyl
formula
phenyl
active ingredient
triazole
Prior art date
Application number
HU9200032A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9200032D0 (en
HUT63329A (en
Inventor
John Michael Kane
Francis Peter Miller
Original Assignee
Merrell Dow Pharmaceuticals Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merrell Dow Pharmaceuticals Inc. filed Critical Merrell Dow Pharmaceuticals Inc.
Publication of HU9200032D0 publication Critical patent/HU9200032D0/hu
Publication of HUT63329A publication Critical patent/HUT63329A/hu
Publication of HU214585B publication Critical patent/HU214585B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás (I) általánős képletű vegyületethatóanyagként tartalmazó új hatású, azaz izőmlazító, görcsőldó ésszőrőngásgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására. Az (I)általánős képletben q értéke 0, 1 vagy 2; Ar jelentése fenilcsőpőrt; R1 jelentése 1–6 szénatőmős alkilcsőpőrt, R2 jelentése 1–6 szénatőmős alkilcsőpőrt; R jelentése halőgénatőm vagy triflűőr-metil-csőpőrt; n értéke 0 vagy 1. ŕ

Description

A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 214 585 Β
A találmány tárgya eljárás hatóanyagként I általános képletű triazol-származékokat tartalmazó új hatású gyógyszerkészítmények, azaz izomlazító, görcsoldó és szorongásgátló hatású készítmények előállítására.
Az I általános képletben q értéke 0, 1 vagy 2;
Ar jelentése fenilcsoport;
R] jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport,
R2 jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport;
R jelentése halogénatom vagy trifluor-metil-csoport; n értéke 0 vagy 1.
Az I általános képletben a halogénatom előnyösen klór- vagy fluoratomot jelent, az alkillánc pedig előnyösen metil- vagy etilcsoport, bár a képlet minden egyenes vagy elágazó láncú változatot magába foglal. Amennyiben q értéke 0, akkor n jelentése előnyösen 1, ami egy olyan monoszubsztituált fenilcsoportot jelent, melynek R szubsztituense lehet orto-, méta- vagy para-helyzetű.
A technika állása szerint ezen triazol-származékok sói is alkalmazhatók, közülük a legegyszerűbben és legáltalánosabban használhatók a hidrokloridok. E sókat a szakmában jól ismert hagyományos módszerekkel állítjuk elő.
Az I általános képletű hatóanyagok előállítására szolgáló ismert reakciók az „A” és „B” reakcióvázlaton láthatók, ahol Rb R2 és 1^-(Ar)- jelentése az I általános képieméi megadott, X jelentése pedig lehasítható csoport.
Az lb általános képletű szulfoxidokat az (la) általános képletű alkil-tioétereknek valamely persavval, előnyösen m-klór-peroxi-benzoesawal (MCPBA) történő oxidálásával állítjuk elő, amint az a „B” reakcióvázlaton látható.
A IV általános képletű R2-szubsztituált tioszemikarbazid-származékokat úgy állítjuk elő, hogy egy hidrazinszármazékot alkalmas oldószerben valamely izotiocianát-származékkal reagáltatunk. A reakció igen gyors, 0 °C és szobahőmérséklet között is végrehajtható. Bár a reakció gyorsan lejátszódik, a keveréket akár 24 órán át is állni hagyhatjuk anélkül, hogy a kihozatal számottevően csökkenne. Visszafolyási hőmérséklet alkalmazható, de nem előnyös. Csaknem valamennyi oldószer alkalmazható, ezen belül előnyösek a vízmentes alkoholok (például etanol vagy metanol), de használhatunk dimetilformamidot (DMF), triklór-metánt (kloroform), metiléndikloridot, tetrahidrofuránt (THF) és díetil-étert is. A reakcióhoz szükséges hidrazin- és izotiocianát-származékok könnyen hozzáférhetők, de elő is állíthatók a szakmában jártasak által jól ismert módszerekkel. A tioszemikarbazidokat úgy alakítjuk át a megfelelő VI általános képletű aroil-szubsztituált tioszemikarbazid-származékokká, hogy alkalmas aprotikus oldószerben, például piridinben, kloroformban vagy tetrahidrofurmánban valamely alkalmas V általános képletű savkloriddal reagáltatjuk. Az acilezés a 0 °C és szobahőmérséklet közötti tartományban 3-24 óra alatt meglehetősen könnyen megy végbe, de magasabb (például visszafolyási) hőmérsékletet is alkalmazhatunk. Általában az V általános képletű savkloridok is kaphatók a kereskedelemben, de előállíthatok a megfelelő savakból is, melyeket adott esetben a kézenfekvő kiindulási anyagból állítunk elő.
A VI általános képletű aroil-tioszemikarbazid-származékok ciklizálásával a VII általános képletű 3-aril3H-l,2,4-triazol-5-tionszármazékokat kapjuk. A ciklizálást úgy hajtjuk végre, hogy a VI általános képletű vegyületeket valamely bázis, például nátriumhidrokarbonát vagy nátrium-hidroxid vizes oldatában hevítjük. Alkoholos bázisok is alkalmazhatók, de általában kevésbé előnyösek. A reakciót az oldószer visszafolyási hőmérsékletének környezetében, előnyösen 65-100 °C-on hajtjuk végre.
Az la általános képletű vegyületeket könnyen előállíthatjuk a szokásos alkilezési eljárásokkal. A VII általános képletű 3-aril-3H-l,2,4-triazol-5-tionokat előnyösen valamely gyenge bázis jelenlétében a megfelelő alkil-halogeniddel (R]X) vagy azzal fúnkcionálisan egyenértékű vegyülettel reagáltatjuk. Alkalmas bázisok az alkálifém-karbonátok, -hidrokarbonátok és -hidroxidok, előnyösen alkalmazható a kálium-karbonát és a vizes nátrium-hidroxid-oldat. Az alkilezési reakciót előnyösen valamely alkil-jodiddal végezzük, de a jodid helyett alkalmazhatunk bármely más, könnyen lehasítható csoportot, például bromidot vagy -OSO2-CF3 csoportot. Alkalmas oldószerek az aceton, az etanol vizes oldata, a tetrahidrofurán, a piridin stb. A reakciót mely általában 15 órát vagy hosszabb időt vesz igénybe - végrehajthatjuk a szobahőmérséklet és a reakcióelegy visszafolyási hőmérséklete közötti tartományban.
Az la általános képletű 3-aril-4-alkil-5-alkil-tio-4H1.2.4- triazol-származékokat előnyösen úgy oxidáljuk, hogy valamely persavat alkalmazunk az ismert körülmények között. Alkalmas oxidálószerek a hidrogénperoxid és a nátrium-jodát, de előnyösen m-klór-perbenzoesavat alkalmazunk. Az lb általános képletű vegyületek előállításához az oxidálást 2 mol-ekvivalensnyi persavval végezzük. Az oxidálást 0 °C és szobahőmérséklet közötti hőmérsékleten, oxidációra nem hajlamos oldószerben végezzük. Előnyösen alkalmazható oldószerek a metilén-klorid, kloroform, ecetsav és etil-acetát.
A találmány szerinti készítmények I általános képletű hatóanyagai ismert vegyületek, izomlazító, görcsoldó, rángás- és szorongáscsökkentő hatásukat azonban eddig még nem mutatták ki.
Μ. Y. Mhasalkar és munkatársai [J. Med. Chem., 14 (3), 260-2] vizsgálták 5-(4-klór-fenil)-4-etil-4H1.2.4- triazol-tioéterek és -szulfonok hipoglikémiás hatását. Négyféle tioéter közül hármat, négyféle szulfon közül viszont csak egyet találtak hatásosnak. Ez a hatás semmiféle kapcsolatban nincs görcsrohamok kezelésével vagy a találmány szerinti készítmények izomellazító, görcsoldó és szorongásgátló hatásával.
E. Hoggarth [J. Chem. Soc., 1949, 1160-3] olyan I általános képletű szulfon előállítását és kémiai tulajdonságait írja le, amelyben Rn-Ar- jelentése fenilcsoport, R, jelentése metilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom.
F. Russo és M. Ghelardoni [Boll. Chim. Farm., 108, 128-39 (1969)] pedig olyan I általános képletű szulfonok előállítását és kémiai átalakítását ismerteti, melyekben Rn-Ar- jelentése 2-etoxi-fenilcsoport, Rj jelentése
HU 214 585 Β metil- vagy etilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom vagy etilcsoport. Ezek közül egyik sem említi e vegyületek bármiféle alkalmazását, tehát nem is utalnak arra, hogy görcsrohamok kezelésére, izomellazitó, görcsoldó vagy szorongásgátló szerként felhasználhatók lennének.
JP Kokai (50-63119) szerint bizonyos I általános képletű tioéterek coccus baktériumok ellen hatásosak. A 4,414,221 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás az I általános képletű tioétereket általánosan peszticid hatású szerekként jellemzi. A JP 673096 számú szabadalmi leírás szerint egyes 5-(2-hidroxi-fenil)-tioéterek antibakteriális és gomba elleni szerként használhatók, mint bőr- és mezőgazdasági sterilizátorok. G. Mazzone és munkatársai [II. Farmaco, Ed. Sci., 36 (12), 1004—1018] I általános képletű tioétereket vizsgáltak, és ezeket a vegyületeket antibakteriális és antimikotikus szerként hatástalannak találták. Β. N. Goswami és munkatársai [J. Heterocyclic Chem., 21, 1225-9 (1984)] egy tioéter antibakteriális hatását vizsgálták, és 4 közül 1 baktériumra nézve hatásosnak találták.
Az ismert tioéterekre vonatkozó fenti közlemények közül egyik sem említi, hogy az I általános képletű vegyületek görcsrohamok kezelésére, izomellazító, görcsoldó vagy szorongásgátló szerként felhasználhatók lennének.
K. C. Joshi és munkatársai [J. Indián Chem. Soc., 51 (6), 613-5, (1974)] vizsgáltak egy sor, a találmány szerintihez hasonló triazol-származékot a központi idegrendszerre és a szívérrendszerre gyakorolt hatás szempontjából. A vizsgált vegyületek közül a jelen találmány szerintihez leginkább hasonló 9. számú vegyület, a 3-etil-tio-4-(4-klór-fenil)-5-(3-fluor-fenil)-4H-l,2,4-triazol semmiféle hatást nem mutatott a metrazollal vagy áramütéssel előidézett görcsökkel szemben. Ezen eredmény alapján sem volt várható tehát az I általános képletű vegyületek alkalmazásakor tapasztalt izomellazító, görcsoldó és szorongásgátló hatás.
Vizsgálataink során megállapítottuk, hogy a már ismert I általános képletű tioéter- és szulfonvegyületek olyan farmakológiai hatásokat mutatnak, mint általában az izomellazítók, a görcsoldó, rángás- és szorongáscsökkentő szerek, tehát a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek enyhítik az izomfeszültségben, izomgörcsökben és az ezekkel járó fájdalmakban, görcsös izom5 rángásban és szorongásban szenvedő betegek panaszait.
A szakirodalomból ismert, hogy azok a vegyületek, melyek antagonizálják a sztrichnin által okozott tónusos feszítőizom-görcsöket, az emberi szervezetben izomlazító, görcsoldó, rángás- és szorongásgátló hatást fejtenek ki. A vegyületek hatása R. A. Tuner [Screening Methods in Pharmacology, Chapter 14, Academic Precc, 1965] módszerével mutatható ki. A 10-20 hím egérből álló csoportoknak valamely alkalmas hordozóanyaggal beadják a vizsgálandó vegyület egy vagy több dózisát, vagy összehasonlítás céljából a hordozóanyagot önmagában. Ezután meghatározott idő múlva intraperitoneálisan beadják a sztrichnin-szulfát desztillált vizes oldatát 2,7 mg/kg-os dózisban. Ezen sztrichnin-dózis hatására a csak hordozóanyaggal kezelt egerek 99%-ánál izomrán20 gások lépnek fel. A védelmet akkor tekintik szignifikánsnak, ha a sztrichnin beadása után 15 percnél hosszabb idő elteltével nem jelentkeznek a tónusos izomrángások.
Ha az egereket 12,5-200 mg/kg dózisú, intraperitoneálisan beadott baclofonnal (ismert izomrángás-csillapító) kezeljük, az több mint 50%-ban antagonizálja a sztrichnin által előidézett görcsöket, de semmiféle dózisban nem nyújt 100%-os védelmet. A tizanidine néven ismert izomlazító szer 3,1 mg/kg i.
p. dózisban 60%-os védelmet nyújt, de egészen 50 mg/kg-ig terjedő dózisban sem fejt ki ennél nagyobb hatást. A diazepam nevű, ismert szorongásgátló, melynek izomlazító és rángáscsökkentő hatása is van, a sztrichnin által előidézett görcsöket a dózissal ará35 nyos mértékben gátolja, ED50 értéke 1,2 mg/kg i. p., de a teljes gátlás eléréséhez igen nagy dózis szükséges.
A találmány szerinti eljárással előállított néhány készítmény hatóanyagának hatásosságát az alábbi táblázatban ismertetjük.
1 képlet Sztrichnin ED50 mg/kg
Rn-Ar q Rl r2 intraperitoneálisan orálisan
beadva
fenil 0 metil metil 37,8 12,0
fenil 0 etil metil >200
2-klór-fenil 0 metil metil >50
4-klór-fenil 0 metil metil 28,1 57,7
4-klór-fenil 0 metil etil 26,7 >100
4-fluor-fenil 0 metil metil 33,4 41,5
2-fluor-fenil 0 metil metil 8,8 2,2
2-fluor-fenil 0 etil metil 18,6 15,1
2-fluor-fenil 0 metil etil 74,9 >100
4-fluor-fenil 0 metil H >200
HU 214 585 Β
I képlet Sztrichnin ED50 mg/kg
Rn-Ar q R, r2 intraperitoneálisan orálisan
beadva
2-fluor-fenil 1 metil metil 20,0 28,3
fenil 1 metil metil 18,6 10,6
fend 1 etil metil 14,4 8,1
2-fluor-fenil 2 metil metil 17,6 15,4
2-fluor-fenil 2 etil metil 85,8 33,3
fenil 2 metil metil 12,8 7,28
fenil 2 etil metil 19,3 8,51
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek a használat során gyorsan kezdenek hatni, és hatásuk hosszú időn át megmarad. Előnyösen alkalmazhatók izomgörcsök és izomfeszültségek kezelésére. A vegyületek általában kb. 0,25-25 mg/kg napi dózisban fejtik ki terápiás hatásukat, de az egyes betegeknél alkalmazandó pontos dózisok és adagolási módok természetesen függnek a panaszok súlyosságától, a páciens életkorától és egyéb olyan tényezőktől, melyeknek meghatározása a diagnosztizáló orvos feladata. A parenterálisan alkalmazandó dózis általában kb. egyenértékű az orálisan alkalmazott dózissal.
Orális beadás céljára a vegyületeket feldolgozhatjuk szilárd vagy folyékony készítményekké, mint például kapszulák, pirulák, tabletták, cukorkák, porok, oldatok, szuszpenziók vagy emulziók. A szilárd egységdózisforma lehet kapszula, mely lehet például közönséges zselatin típusú, és tartalmazhat lubrikánsokat és inért töltőanyagot, például laktózt, szacharózt vagy gabonakeményítőt. Egy másik megoldásban az I általános képletű vegyületekből tablettákat állíthatunk elő hagyományos tabletta-alapanyagokkal, mint például laktóz, szacharóz vagy gabonakeményítő, s ezeket keverhetjük kötőanyagokkal, mint például akácia, gabonakeményítő vagy zselatin, dezintegrálószerekkel, például sztearinsavval vagy magnézium-sztearáttal.
Parenterális beadáshoz injektálható dózisokat készíthetünk a vegyületnek valamilyen gyógyászatiig elfogadható hígítóanyaggal készített oldatából vagy szuszpenziójából, valamely gyógyászatiig elfogadható hordozóanyaggal, mely lehet egy steril folyadék, például víz, alkoholok, olajok vagy más elfogadható szerves oldószerek, továbbá valamely felületaktív anyag és más, gyógyászatiig elfogadható adalékanyag hozzáadásával vagy anélkül. Az ilyen készítményekben alkalmazható olajok lehetnek ásványi, állati, növényi vagy szintetikus eredetűek, mint például földimogyoró-olaj, szójaolaj vagy ásványolaj. Előnyös hordozóanyagok különösen az injektálható oldatokhoz - a víz, a vizes sóoldat, a vizes dextróz és invertcukor-oldatok, az etanol, a glikolok, mint például polietilén-glikol, propilénglikol és a 2-pirrolidon.
A ilálmány szerinti eljárással előállított vegyületeket alkalmazhatjuk depót injekciók vagy implantátumok alakjában is, melyeknek összetételét úgy határozzuk meg, hogy az lehetővé tegye a hatóanyag késleltetett leadását. A hatóanyagot pelletekké, vagyis apró hengerekké sajtoljuk, és depót injekcióként vagy implantátumként szubkután vagy intramuszkulárisan beültetjük. Az implantátumok tartalmazhatnak inért anyagokat, például biológiai úton lebomló polimereket vagy szintetikus szilikonokat, amilyen például a Silastic, a Dow-Coming Corporation egyik szilikonkaucsuk gyártmánya.
Amint az a farmakológiai hatású és terápiás célokra alkalmazott vegyületek sok csoportjára igaz, bizonyos alcsoportok és a csoport bizonyos egyedi tagjai általános terápiás indexük, valamint biokémiai és farmakológiai jellemzőik következtében előnyösen alkalmazhatók. Esetünkben előnyösek azok az I általános képletű vegyületek, melyekben R] és R2 jelentése metil- vagy etil-csoport, azok, melyekben az R szubsztituens klórvagy fluoratom, azok, melyekben Rn egy monoklórvagy monofluor-szubsztituenst jelent, azok, melyekben n jelentése nulla, azok, melyekben Ar jelentése fenilcsoport.
Az alábbi példák az I képletű hatóanyagok előállítási eljárásának illusztrálására szolgálnak, azonban a találmány oltalmi körét nem korlátozzák. Az alkalmazott közbenső termékek és oldószerek tekintetében mindazon cserék és változtatások véghezvihetők, melyek egy átlagos szaktudású vegyész számára kézenfekvőek.
1. példa l-(2-fluor-benzoil)-4-metil-tioszemikarbazid
7,9 g (7,5 x 102 mól) 4-metil-tioszemikarbazidot 190 ml kloroformban szuszpendálunk, majd szobahőmérsékleten, keverés közben cseppenként hozzáadunk 9,4 ml (7,9 χ 10~2 mól) 2-fluor-benzoil-kloridot. A reakcióelegyet egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük, majd a kivált csapadékot leszűrjük és két adag dietíl-éterrel átmossuk. Vákuumban történő szárítás után 11,3 g színtelen port kapunk, melyet további tisztítás nélkül használunk fel az ezután következő ciklizálási lépéshez.
HU 214 585 Β
Egy alternatív eljárás szerint 10,5 g (1,00 * 10-' mól)
4-metil-tioszemikarbazidot 250 ml piridinben oldunk, és szobahőmérsékleten, keverés közben hozzácsepegtetünk 11,9 ml (1,00 * HL1 mól) 2-fluor-benzoil-kloridot. Egy éjszakán át szobahőmérsékleten történő keverés után a piridin feleslegét először forgó bepárlóban, majd pedig nagy vákuumban elpárologtatjuk. így olyan keveréket kapunk, mely a kívánt termékből és piridin-hidrokloridból áll, s amelyet további tisztítás nélkül használunk fel az ezután következő ciklizálási lépésben.
2. példa
3-(2-fluor-fenil)-l,4-dihidro-4-metil-5H-1,2,4-triazol-5-tion
11,3 g 1 -(2-fluor-benzoil)-4-metil-tioszemikarbazidot (4,97 x 10~2 mól) vagy a fenti vegyület és piridin-hidroklorid említett keverékét 480 ml 1 molos nátrium-hidrogén-karbonát oldattal (0,48 mól) keverés közben visszafolyási hőmérsékleten egy éjszakán át melegítjük, majd jégfurdővel lehűtjük, és 40 ml tömény sósavat (0,48 mól) cseppenként hozzáadva megsavanyítjuk. A kapott csapadékot leszűrjük, kevés vízzel mossuk, majd elszívással szárítjuk, így 5,0 g (48%) színtelen port kapunk. Kívánt esetben az anyagot etil-acetát és hexán elegyéből átkristályosíthatjuk, így színtelen, tűs kristályokat kapunk.
Op.: 137-139 °C.
3. példa
3-(2-fluor-fenil)-4-metil-5-(metil-tio)-4H-l,2,4-triazol
4,56 g (2,18χ10-2 mól) 3-(2-fluor-fenil)-l,4-dihidro-4-metil-5H-l,2,4-triazol-5-tion, 3,01 g (2,18 x 10~2 mól) kálium-karbonát és 1,5 ml (2,4 χ 10~2 mól) metiljodid keverékét 65 ml acetonban, keverés közben visszafolyási hőmérsékletre melegítjük. Egy éjszakán át visszafolyási hőmérsékleten történő forralás után az oldószert elpárologtatjuk, a maradékot vízzel kezeljük, majd a vizes keveréket három adag etil-acetáttal extraháljuk. Az etil-acetátos extraktumokat összeöntjük, telített vizes nátrium-klorid oldattal mossuk, és vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk. A szárítószert szűréssel eltávolítjuk, a szűrletet csökkentett nyomáson bepároljuk, így halványsárga színű olajat kapunk. Ezt kromatográfiásan és kugelrohr desztillálással tisztítva 3,55 g (73%) halványsárga olajat kapunk, melynek forráspontja 40 Pa nyomáson 190-197 °C.
4. példa
3-(2-fluor-fenil)-4-metil-5-(metil-szulfonil)-4H-l,2,4-triazol
5,0 g (2,2 x 10-2 mól) 3-(2-fluor-fenil)-4-metil-5-(metil-tio)-4H-l,2,4-triazolt 125 ml metilén-dikloridban oldunk, és 0 °C-on, keverés közben, több részletben hozzáadunk 12,1 g (5,6 x 10-2 mól) 80%-os m-klórperbenzoesavat. A reakcióelegyet egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük, majd metilén-dikloriddal addig hígítjuk, míg homogénné nem válik, azután kétszer átmossuk telített, vizes nátrium-klorid oldattal. Vízmentes nátrium-szulfáton történő szárítás után az oldószert csökkentett nyomáson elpárologtatjuk, az így kapott anyagot először kromatográfiás úton, majd pedig ecetsav és hexán elegyéből történő átkristályosítással tisztítjuk. így színtelen, matt, tűszerű kristályok alakjában 3,6 g (63%) anyagot kapunk. Op.: 128-130 °C.
Ha az 1. példa szerinti eljárásban a megfelelő savkloridokat alkalmazzuk, és az így kapott tioszemikarbazid-származékot a 2—4. példában leírt módon reagáltatjuk, akkor az alábbi táblázatban felsorolt I általános képletű vegyületeket állíthatjuk elő.
Rn4Ar)- q R. r2 Op. (°C)
fenil 0 CH3 ch3 134-136
fenil 2 ch3 ch3 158-160
fenil 0 c,h5 ch3 94-99
4-fluor-fenil 0 ch3 H 145-146
4-fluor-fenil 0 ch3 ch3 193-195
2-fluor-fenil 0 ch3 c2h5 olaj
2-fluor-fenil 0 c2h5 ch3 95-97
3-fluor-fenil 0 ch3 ch3 175-177
2-klór-fenil 0 ch3 ch3 olaj
4-klór-fenil 0 ch3 ch3 105-107
4-klór-fenil 0 ch3 c2h5 113-115
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (5)

1. Eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, mely hatóanyagként valamely (I) általános képletű vegyületet vagy egy sóját tartalmazza - ahol a képletben q értéke 0, 1 vagy 2;
Ar jelentése fenilcsoport;
Rí jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport,
R2 jelentése 1-6 szénatomos alkilcsoport;
R jelentése halogénatom vagy trifluor-metil-csoport; n értéke 0 vagy 1, azzal jellemezve, hogy az ismert módon előállított (I) képletű hatóanyagot a gyógyászatban szokásos valamely vivőanyaggal és adott esetben adalékanyagokkal összekeverve izomlazító, görcsoldó és szorongásgátló hatású gyógyszerkészítménnyé feldolgozzuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, mely hatóanyagként olyan (I) általános képletű vegyületet tartalmaz, ahol a képletben R jelentése halogénatom, Rj és R2 jelentése metil- vagy etilcsoport, valamint n, q és Ar jelentése az 1. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, mely hatóanyagként olyan (I) általános képletű vegyületet tartalmaz, ahol a képletben q értéke 0, valamint Rb R2, R, Ar és n jelentése az 1. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, mely hatóanyagként olyan (I) általá5
HU 214 585 Β nos képletű vegyületet tartalmaz, ahol a képletben q értéke 2, valamint Rb R2, R, Ar és n jelentése az 1. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, mely hatóanyagként
4-metil-3-fenil-5-(metil-szulfonil)-4H-1,2,4-triazolt vagy
4- metil-3-fenil-5-(etil-szulfonil)-4H-1,2,4-triazolt vagy
5- (etil-tio)-3-(2-fluor-fenil)-4-metil-4H-1,2,4-triazolt vagy
5 3-(2-fluor-fenil)-4-metil-5-(metil-szulfonil)-4H-1,2,4-triazolt tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket alkalmazzuk.
HU9200032A 1987-01-27 1988-01-25 Eljárás hatóanyagként 3-fenil-1,2,4-triazol-származékokat tartalmazó izomlazító, görcsoldó és szorongásgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására HU214585B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US706387A 1987-01-27 1987-01-27

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200032D0 HU9200032D0 (en) 1992-03-30
HUT63329A HUT63329A (en) 1993-08-30
HU214585B true HU214585B (hu) 1998-04-28

Family

ID=21724004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200032A HU214585B (hu) 1987-01-27 1988-01-25 Eljárás hatóanyagként 3-fenil-1,2,4-triazol-származékokat tartalmazó izomlazító, görcsoldó és szorongásgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU214585B (hu)
ZA (1) ZA88525B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
ZA88525B (en) 1988-07-07
HU9200032D0 (en) 1992-03-30
HUT63329A (en) 1993-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5728830A (en) Farnesyltransferase inhibitor
JPH0314811B2 (hu)
FI119548B (fi) Apolipoproteiini B-synteesin estäjiä
CS242881B2 (en) Method of 1,4-dihydropyridine's new derivatives production
EP1694654A2 (en) Substituted triazoles as sodium channel blockers
EP0435081B1 (en) Triazole derivatives
US4818760A (en) Derivatives of pyridylsulfinyl(benz-or thieno-)imidazoles and their use as gastric secretion inhibiting substances
FI91526C (fi) Menetelmä uusien terapeuttisesti käyttökelpoisten 3-aryyli-5-alkyylisulfinyyli- ja sulfonyyli-4H-1,2,4-triatsolien valmistamiseksi
JP3093419B2 (ja) 1,4‐ベンゾチアゼピン誘導体
HU214585B (hu) Eljárás hatóanyagként 3-fenil-1,2,4-triazol-származékokat tartalmazó izomlazító, görcsoldó és szorongásgátló hatású gyógyszerkészítmények előállítására
US4929616A (en) Novel basic-substituted 5-halo-thienoisothiazol-3(2H)-one 1,1-dioxides, a process for the preparation thereof, and pharmaceutical preparations containing these compounds
EP0495226B1 (en) 3-Aryl-5-alkylthio-4H-1,2,4-triazoles for treatment of hyperreflexia due to spinal trauma
US5143933A (en) 3-aryl-5-alkylthio-4H-1,2,4-triazoles
US5260450A (en) 3-aryl-5-alkylthio-4H-1,2,4-triazoles
JPH07116162B2 (ja) 5−アリ−ル−2,4−ジアルキル−3h−1,2,4−トリアゾ−ル−3−チオン類及びそれらの抗抑鬱剤としての用途
US4981863A (en) 3-aryl-5-alkylthio-4H-1,2,4-triazoles
US5158968A (en) 3-aryl-5-alkylthio-4H-1,2,4-traizoles for treatment of hyperreflexia due to spinal trauma
DK159847B (da) Salte af 5-cyanopyridin-2-diazohydroxid
GB2104896A (en) Anilino-1,2,3-triazole derivatives
US6528500B1 (en) Azole derivatives or salts thereof
HU186488B (en) Process for producing pyridine derivatives and pharmaceutival compositions containing them as active agents
HU196988B (en) Process for producing 3h-1,2,4-triazolo-3-thions

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee