HU214421B - Eljárás és berendezés rádiótelefoncellák jobb besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszernél - Google Patents

Eljárás és berendezés rádiótelefoncellák jobb besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszernél Download PDF

Info

Publication number
HU214421B
HU214421B HU9401787A HU9401787A HU214421B HU 214421 B HU214421 B HU 214421B HU 9401787 A HU9401787 A HU 9401787A HU 9401787 A HU9401787 A HU 9401787A HU 214421 B HU214421 B HU 214421B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cell
stationary
station
sector
vehicle
Prior art date
Application number
HU9401787A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT66925A (en
HU9401787D0 (en
Inventor
Werner Artur Karl Eugen Schmidt
Hans-Joachim Stahl
Original Assignee
Detecon Deutsche Telepost Consulting Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6447141&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU214421(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Detecon Deutsche Telepost Consulting Gmbh filed Critical Detecon Deutsche Telepost Consulting Gmbh
Publication of HU9401787D0 publication Critical patent/HU9401787D0/hu
Publication of HUT66925A publication Critical patent/HUT66925A/hu
Publication of HU214421B publication Critical patent/HU214421B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04HBROADCAST COMMUNICATION
    • H04H20/00Arrangements for broadcast or for distribution combined with broadcast
    • H04H20/65Arrangements characterised by transmission systems for broadcast
    • H04H20/67Common-wave systems, i.e. using separate transmitters operating on substantially the same frequency
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/02Resource partitioning among network components, e.g. reuse partitioning
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/02Resource partitioning among network components, e.g. reuse partitioning
    • H04W16/12Fixed resource partitioning
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W16/00Network planning, e.g. coverage or traffic planning tools; Network deployment, e.g. resource partitioning or cells structures
    • H04W16/24Cell structures

Abstract

A találmány tárgya eljárás rádiótelefőncellák jőbb besűgárzásáhőzmőbil rádiótelefőn-rendszereknél, valamint berendezés az eljárásvégrehajtásáhőz. Az eljárás sőrán a szőmszédős, egy adőtt c llával(20) közvetlenül határős cellák (21, 23) helyhez kötött állőmásainak(2, 3) adói ebbe az adőtt cellába (20) űgyanazzal a csatőrnacsőpőrttaladnak, mint magának az ellátandó, adőtt cellának (20 a helyhez kötöttadója. Az eljárás végrehajtására szőlgáló berendezés egy vagy több,egy-egy cellacsőpőrtőt képező cellából áll és mindegyik cella szélsőrészén van legalább egy helyhez kötött állőmás, ami el van látva legaább egy szektőrantennával és ez a szektőrantenna az adőtt cella (20)területét besűgárőzza egy csatőrnacsőpőrttal. Mindegyik helyhez kötöttállőmáshőz több szektőrantenna van hőzzárendelve, amik a sz ktőrőkáltal határőlt adási sávjűkban legalább részben átfedik egymást ésegyüttesen legalább 360ř-ős sávőt sűgárőznak be. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás rádiótelefoncellák jobb besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszereknél, valamint berendezés az eljárás végrehajtásához.
A cellarendszerű mobil rádiótelefon-rendszerben több szomszédos és egymással határos cella képez egy cellacsoportot (klasztert). Mindegyik cella szélső részén van legalább egy helyhez kötött adó, ami el van látva legalább egy szektorantennával. Ez a szektorantenna legalább az adott cella területét besugározza egy csatornacsoport rádiófrekvenciáival.
A cellarendszerű mobil rádiótelefon-rendszereket az jellemzi, hogy az ellátandó területet több cellára osztják és mindegyik cellát egy helyhez kötött állomással látják el. Mindegyik cellához hozzá van rendelve egy csatornacsoport, ami több csatornából áll. Csatornákon, a továbbiakban beszélgetési csatornának is nevezett telefoncsatornákat (angolul Traffic Channels, TCH) értünk, amiken át mobil állomásokkal beszélgetési összeköttetések vagy adatösszeköttetések jönnek lébe. Ennek megfelelően itt mindkét átviteli hánynál duplex rádiótelefon csatornákról, tehát például két, rögzített duplextávolságú frekvenciáról van szó. A csatornákat, és ugyanígy a csatomacsoportokat is, kritériumok - frekvencia, idő vagy jelalak (kód) - vagy ezeknek a kritériumoknak egy kombinációja választhatja el. A következőkben a találmány szerinti eljárás leírása során korlátozás nélkül abból az általános feltételezésből indulunk ki, hogy egy csatomacsoport egy vagy több (duplex-) frekvenciából áll, míg az egyes csatornák egy ilyen frekvencián időbeli többszörösben (időmultiplexben) vannak üzemeltetve. A mobil állomás fogalma kiterjed mindenféle készülékre, tehát a hordozható és kézben vihető előfizetői készülékekre is.
Az előfizetők lehető legnagyobb számának elérése végett a csatomacsoportokat a lehető leggyakrabban kell a területen különböző összeköttetésekre újra használni, vagyis térbelileg a lehető legsűrűbben szomszédos cellákban ismételni (frekvenciaismétlések, illetőleg csatornaismétlések, angolul channel reuse). Ennek során ugyanakkor biztosítani kell, hogy egycsatornás (egy csatornán belüli) interferenciák és ezek következtében beszélgetések kölcsönös zavarásai ne következzenek be. A cellák olyan elrendezését, amin belül a cellákhoz hozzárendelt csatomacsoportok mind kölcsönösen különbözőek és amit térbelileg a csatomacsoportok cellákhoz való ugyanolyan hozzárendelésével a területen hiánytalanul ismételni lehet, cellacsoportnak nevezzük.
Az A. ábrán látható egy hatszögű körsugárzó cellákból álló, hetes cellacsoport elrendezés. Az ilyen körsugárzó cellás elrendezésnél a körsugárzó adók mindig az adott cella közepén vannak elhelyezve.
Ha egy mobil állomás (MS) egy összeköttetés közben az egyik cellából egy szomszédos cellába lép át, akkor a rendszernek egy átadási eljárást kell végeznie. Ezt az eljárást „továbbadásnak” vagy gyakrabban „handover”nek (az Egyesült Államokban „handoff’-nak is) nevezik. Az A. ábra szerinti hagyományos hálózatokban egy ilyen handover-folyamat szükségessé teszi egyidejűleg mind az összeköttetés átkapcsolását az egyik helyhez kötött állomásról a másik helyhez kötött állomásra, mind a váltást az egyik cella egy rádiótelefon csatornájáról a legközelebbi cella egy rádiótelefon csatornájára. Ennek során a cellahatárokon gyakran előfordulnak nemkívánatos többszöri átkacsolások, amik az összeköttetés elvesztésének veszélyével járnak.
Ismeretes, hogy a celláknak szektorokra történő felosztásával, röviden: szektorcellákkal - amik megfelelő szektorantennákkal vannak ellátva - a cellacsoport azonos nagysága esetén javítható a jel/interferencia arány, vagy azonos jel/interferencia arány esetén csökkenthető a cellacsoport nagysága. A B. és C. ábrán látható példák szektorcellás cellacsoportokra.
A C. ábrán 60°-os szektorcellákból álló hálózat látható. Az A. ábra szerinti mindegyik hatszögű cellát 60°-os irányított antennák hat háromszög alakú szektorra osztanak, amik önálló cellákként működnek és amikhez saját csatomacsoportok vannak hozzárendelve. Az ábrázolt hatszögű hármas cellacsoportban tehát tizennyolc különböző csatomacsoport van kiadva. Az A. ábra szerinti elrendezéssel szemben ennek előnye a csatornák jobb ismételhetősége a nagyjából azonos jel/interferencia arány mellett a hetes helyett kisebb, hármas cellacsoportnagyság révén. Ezt az előnyt azonban részben megszünteti a hét helyett tizennyolc csatomacsoport rosszabb nyalábnyeresége. Ellátási redundancia nem áll fenn, vagyis a terület minden pontját egyértelműen csak egy csatomacsoport látja el.
A B. ábrán egy hatszögű hármas cellacsoport látható, kilenc rombusz alakú szektorcellával, amikben 120°-os irányított antennák vannak. Ugyanúgy, mint a C. ábra szerinti ebendezésben, itt is mindegyik szektorcellához saját csatomacsoport van hozzárendelve, úgy, hogy itt a hármas cellacsoportban kilenc csatomacsoport szükséges. Az elérhető jel/interferencia arány mindenesetre rosszabb, mint a C. ábrán, mivel az azonos csatomájú cellák fő sugárzási iránya egy vonalban van, míg a C. ábra szerinti elrendezésben ezek egymáshoz képest el vannak tolva. Ebben a hálózatban sincs ellátási redundancia.
Az A., B. és C. ábra szerinti elrendezés önmagában ismeretes és ennek következtében a megfelelő cellacsoportok is ismeretesek.
Homogén térerősség eloszlások esetén a 10,13 cellacsoport kivételével ugyanazok az elrendezések ismétlődnek. A helyhez kötött 1 -9 állomások úgy adnak, hogy az interferenciazavarokat (azonos hullámhosszúságú amplitúdók erősítése és kioltása) elkerüljük.
Ilyen, 10,13 cellacsoportok elrendezésének azonban az a hátránya, hogy csak kis számú csatomacsoportot lehet rendelkezésre bocsátani, ami sok, az adott cellában lévő mobil állomás irányíthatóságát korlátozza.
Az ismeretes - szektorcellákat és a szektorcellák szélein szektorantennákat tartalmazó - cellacsoport ebendezés további hátránya, hogy a szélső részen elhelyezett helyhez kötött állomás nem sugározza be eléggé az adott szektorcellát. Minél messzebb távolodik el a mobil állomás a helyhez kötött állomástól, annál rosszabb lesz a vétel minősége és ezt a szomszédos cellák helyhez kötött állomásai okozta interferenciák még tovább rontják.
Emellett a B. ábra szerinti ismert szektorcelláknál az
HU214421 Β úgynevezett átadási folyamat (handover) meg van nehezítve, mivel a szélső részeken elhelyezett helyhez kötött állomások a szektorcellákat csak elégtelenül tudják besugározni, és ezért a vételi térerősség a mobil állomásban erősen ingadozhat még akkor is, ha ezt még nem adták át a szomszédos szektorcella helyhez kötött állomásának. Ezért is ismeretes handover eljárás viszonylag bizonytalan és időbelileg kritikus.
Találmányunk célja ezért a bevezetőleg leírt jellegű eljárás olyan továbbfejlesztése, aminek révén egy egyszerűsített és zavarmentes handover eljárással a rádiótelefoncella jobb besugárzása érhető el.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a szomszédos, egy adott cellával közvetlenül határos cellák helyhez kötött adói ebbe az adott cellába ugyanazzal a csatomacsoporttal adnak, mint magának az ellátandó, adott cellának a helyhez kötött adója.
A találmány jellemzője, hogy egy cellához nem egyetlen helyhez kötött állomás van hozzárendelve, hanem az első cellával határos, szomszédos cellák helyhez kötött adói azonos csatomacsoporttal ugyancsak besugároznak az első cella területére.
Ez biztosítja, hogy az egy cellában lévő minden mobil állomást nemcsak egy, magában a szektorcellában lévő helyhez kötött állomás lát el, hanem a szomszédos cellák helyhez kötött állomásai is.
Minden helyhez kötött állomáshoz most már nem egy 120°-os szektorantenna van hozzárendelve, hanem hat, amiknek a sugárzási hatósávjai 60°-ban átfedik egymást. Mindegyik helyhez kötött állomásnak mind a hat szektorához egy saját csatomacsoport van hozzárendelve. A szomszédos helyhez kötött állomások egymás felé eső szektorai ugyanazzal a csatomacsoporttal rendelkeznek és egymással szinkronizálva vannak. Minden mobil állomást újból elvileg mindig a három legközelebbi helyhez kötött állomás lát el. Mindegyik helyhez kötött állomásban minden csatorna egyedi teljesítmény-hozzárendeléssel van ellátva. A helyhez kötött állomás mindenkori teljesítménye ezen a csatornán a mobil állomás vevőjének bemenetén fellépő hozzájárulásával arányosan van beállítva, azzal a járulékos peremfeltétellel, hogy az összegezett teljesítmény éppen a vevő bemenetén fading-feltételek közötti, meghatározott átviteli minőséghez tartozó, minimális megengedhető jel/interferencia távolság felett van (adaptív teljesítményhozzárendelés).
Mindegyik helyhez kötött állomás adásait minden csatornán a találmány értelmében előnyös módon előtorzítjuk úgy, hogy a mobil állomáshoz menő átviteli út torzításmentesítő egységként hat. Ezáltal a vevő helyén mindegyik helyhez kötött állomás hozzájárulását optimálisan torzításmentesítjük és az egyes hozzájárulások egyidejűleg szuperponálódnak. Mindegyik mobil állomás adásait elvileg a három legközelebbi helyhez kötött állomás veszi és az adásokat ezt követően egy diversitycombining-ra adjuk.
Ez azt jelenti, hogy az azonos csatomacsoporton adó helyhez kötött állomásoknál egymás között kerül eldöntésre, hogy a besugárzandó cellába melyik helyhez kötött állomásnak mekkora adóteljesítménnyel szabad adnia.
Ha egy gépjármű például két helyhez kötött állomás közötti közbenső területen, de a harmadik helyhez kötött állomástól távol van, akkor az egyes helyhez kötött állomások teljesítménye úgy van szabályozva, hogy a gépjárműhöz legközelebb lévő két helyhez kötött állomás teljesítményének egy részével ad, míg a harmadik helyhez kötött állomás le van kapcsolva.
Ez azzal a jelentős előnnyel jár, hogy az adott cella optimális rádiótelefoncella besugárzása következik be, mivel minden cella több oldalról kap besugárzást, ami eddig nem volt lehetséges.
Helyhez kötött oldalról történő vezérléssel a mobil állomások teljesítménye is szabályozva van, hogy itt is betartsuk a minimálisan megengedhető jel/interferencia arányra vonatkozó feltételt. A teljesítményszabályozási paraméterek kellő pontossággal számíthatóak a mindenkori vételi teljesítményből.
Egészében ennél a hálózati konfigurációnál egy olyan cellaséma keletkezik, amiben egymásba „dobozolt”, absztrahált cellák vannak és mindegyik ilyen cellához egy saját csatomacsoport van hozzárendelve.
A cellákat a hat sarok közül három-háromból helyhez kötött állomások sugározzák be és kölcsönösen egy harmaddá átfedik egymást. Ezáltal végső soron minden ilyen cellát két csatomacsoport fed le.
Egy ilyen hálózatban a handovemek két formája van. Az egyik forma egy implicit vagy „puha” handover, ami adaptív teljesítménykijelöléssel a helyhez kötött oldalon keletkezik és amit a mobil állomás nem ismer fel. Ez a handover az egy cellát ugyanazzal a csatomacsoporttal kiszolgáló három helyhez kötött állomás közötti folyó átadással történik. Ekkor - ugyanúgy, mint azelőtt - legalább egy vagy két helyhez kötött állomás részt vesz az összeköttetésben. Csatomaváltás nem következik be.
A handover másik formája a hagyományos handover, csatomaváltással két cella közötti átfedési területen. Ez a handover tehát mindig olyan területeken következik be, amiket általában két helyhez kötött állomás mind a régi, mind az új csatornán egyformán jól lát el és amik nem esnek egybe szektorhatárokkal vagy hagyományos rádiótelefon övezethatárokkal. Ezért ez a handover nem bizonytalan és időbelileg sem kritikus.
A helyhez kötött állomás teljesítményszabályozását matematikai algoritmussal határozzuk meg.
Az előnyök a következők. Először is, hármas cellacsoportok keletkeznek, ami frekvencia-megtakarításban jelentős nyereséget jelent. Másodszor, a handover folyamatok „észrevétlenül” és teljesen problémamentesen mennek végbe. Harmadszor, a találmány szerinti szolgálati jóság jóval nagyobb, mint az eddig ismert hálózatokban.
A feladatot a találmány értelmében a berendezés tekintetében úgy oldjuk meg, hogy a berendezés - ami cella rendszerű mobil rádiótelefon-rendszerben rádiótelefoncellák besugárzására szolgál - egy vagy több cellából áll, amik egy-egy cellacsoportot képeznek. Mindegyik cella szélső részén van legalább egy helyhez kötött állomás. Ez a helyhez kötött állomás tartalmaz legalább egy szektorantennát, ami legalább ennek a cel3
HU 214 421 Β
Iának a területét besugározza. Mindegyik helyhez kötött állomáshoz több szektorantenna van hozzárendelve, amik a szektorok által határolt adási sávjukban legalább részben átfedik egymást és együttesen legalább 360°-os sávot sugároznak be.
A helyhez kötött állomáshoz egy másik változat szerint előnyös módon összesen hat, egyenként 120°-os szektorszögű szektorantenna van hozzárendelve és a szektorantennák adási sávjai 60°-ban átfedik egymást.
A helyhez kötött állomáshoz egy további változat szerint előnyös módon összesen nyolc, egyenként 90°-os szektorszögű szektorantenna van hozzárendelve és a szektorantennák adási sávjai 45°-ban átfedik egymást.
A helyhez kötött állomáshoz egy ismét további változat szerint előnyös módon összesen tizenkét, egyenkét 60°-os szektorszögű szektorantenna van hozzárendelve és a szektorantennák adási sávjai 30°-ban átfedik egymást.
Mindegyik helyhez kötött állomásban lévő mindegyik csatorna adási teljesítménye előnyös módon a mobil állomásnak a szóbanforgó helyhez kötött állomás vételi bemenetén vett teljesítményétől függően szabályozható és ennek a mobil állomásnak a mindenkori adási teljesítményére vonatkoztatva kerül beállításra.
Mindegyik helyhez kötött állomás előnyös módon csak egy törtrészével ad annak a teljesítménynek, ami az egész cella adási teljesítménnyel való ellátásához szükséges lenne.
A találmány tárgyát nemcsak az egyes szabadalmi igénypontok tárgyai képezik, hanem az egyes szabadalmi igénypontok kombinációi is. Valamennyi, a szabadalmi bejelentésben - a kivonatot is ideértve - megadott adat és jellemző, és különösen az ábrákon szereplő térbeli kialakítás lényeges a találmány szempontjából, amennyiben ezek egyenként vagy kombinálva az ismert műszaki színvonalhoz képest újszerűek.
Találmányunkat annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül az
A. ábra az ismert körsugárzó cellákat ábrázolja, a
B. ábra egy ismert, 120°-os szektorokra osztott szektorcella, a
C. ábra egy ismert, 60°-os szektorokra osztott szektorcella, az
1. ábra egy találmány szerinti, szélső területről besugárzott hatszögű cellaséma, a
2. ábra az 1. ábra szerinti középső cella nagyított ábrázolása, további részletekkel, a
3. ábra egy találmány szerinti hálózat 120°-os szektorantennákkal és szélső területről besurágzott cellákkal és a találmány szerinti többszörös átfedéssel, a
4. ábra handover csatomaváltással két cella találmány szerinti átfedési területén, az
5. ábra az antennák ellátása hat csatomacsoporttal egy találmány szerinti hármas cellacsoportnál.
Az A.,B. ésC. ábrát-mint ismert cellacsoport-elrendezéseket - már a leírás bevezető részében leírtuk. A B. ábra szerint ismeretes például, hogy az azon látható 1,2, 3 és 4 helyhez kötött állomás a 20-23 szektorcellát egyetlen szektorantennával és 120° szöggel sugározza be. Ez azzal a hátránnyal jár, hogy a vétel minősége annál rosszabb lesz, minél jobban eltávolodik a szóbanforgó 20-23 szektorcellában lévő gépjármű a hozzárendelt 1,
2, 3 és 4 helyhez kötött állomástól.
Minél inkább közeledik a gépjármű egy szomszédos szektorcellában lévő, másik helyhez kötött állomáshoz, annál nagyobb annak a veszélye, hogy az egyik szektorcellában (például a 20 szektorcellában) lévő csatornacsoport és egy szomszédos cellacsoport egyik szektorcellájában (például a 20a szektorcellában) lévő csatornacsoport között interferenciák lépnek fel.
A találmány értelmében az 1. ábra szerint újszerű cellaelrendezést javasolunk, ami például hat, egymást 60°-kal átfedő antennával működik. Az egyes, 1, 2 és 3 helyhez kötött állomáshoz hozzárendelt antennák antennasugarai az 1. ábrán csak vázlatosan vannak ábrázolva.
Az 1. ábra azt illusztrálja, hogy - ha egy mobil állomás például a 20 cellában van - ezt a mobil állomást (a
3. ábra szerinti 34 gépjárművet) nemcsak a 20 cellához közvetlenül hozzárendelt 1 helyhez kötött állomás látja el, hanem ezenkívül még a 2 helyhez kötött állomás és harmadikként még a 3 helyhez kötött állomás is.
Ugyanígy vonatkozik ez a koncepció minden más, szomszédos, pl. 22, 24,25 és 26 cellára is.
Az 1. ábrán vázlatosan ábrázolt példát egy 120°-os 13 szektorszöggel sugárzó szektorantennákat tartalmazó kiviteli alak alapján, a 2. és 3. ábra kapcsán ismertetjük részletesebben.
Itt a rajz egyszerűsítése végett abból indulunk ki, hogy hat, A, B, C, D, E és F antenna van és mindegyik, A1F antenna a-a, illetőleg b-b, illetőleg c-c és így tovább f-f-ig, szektorszögben sugároz.
A 20 cellához hozzárendelt 1 helyhez kötött állomásnak tehát hat antennáj a van, amik egy teljes kör kerületén egyenletesen elosztva adnak és ennek következtében nemcsak a 20 cellára adnak, hanem a szomszédos 25 és 26 cellára is. Az 1 helyhez kötött állomás kiegészítőleg még három további cellát lát el, amiknek a hatszögű határát a 3. ábrán szaggatott vonalak ábrázolják. A három további cella kettő a középső, 20 cella egy-egy harmadát átfedi.
Ugyanez vonatkozik a 2 helyhez kötött állomásokra és azok szektorantennáira is, amik ugyancsak nemcsak a saját, 21 cellába sugároznak be, hanem a 20 cellába és a szomszédos 22 cellába is. Ez a 2 helyhez kötött állomás is kiegészítőleg három további átfedő cellát lát el. Ugyanez vonatkozik a 3 helyhez kötött állomásra is.
Ebből adódik, hogy - a vizsgált 20 cellára vonatkoztatva - a 20 cellában lévő 34 gépjárművet három különböző, 1-3 helyhez kötött állomás látja el adóenergiával.
Ily módon együttesen hat csatomacsoport alkalmazásával két egymásba „dobozolt” és egymást kölcsönösen átfedő hármas cellacsoportot képezünk, amik egymáshoz képest egy cellasugárral el vannak tolva, ahogyan ez a 3. ábrán látható. Ezzel kapcsolatban utalunk arra, hogy a találmány szerinti hálózatban ugyanannyi helyhez kötött állomás van, mint az A., B. és C. ábra szerinti elrendezésben, vagyis az állomások számát nem kell növelni.
HU 214 421 Β
A lehetséges frekvenciák számát az A1F antennák leírt átfedésével éljük el. Mindegyik, A1F antenna 27-32 szektorszögben ad. Ez a szektorszög a jelen kiviteli alaknál 120°. A találmánynak egy másik kiviteli alakjánál ez a szektorszög lehet 90° is (45° kölcsönös átfedés esetén), vagy 60° is (30° kölcsönös átfedés esetén).
A 2. ábra szerinti példán az 1 helyhez kötött állomás kapcsán leírtuk, hogy például az A antenna a B antennával a 38 átfedési területen átfedi egymást. Az A antenna ugyanígy az F antennával fedi át egymást a 37 átfedési területen.
Az átfedés azért lehetséges, mert az A antenna más frekvenciával ad, mint például a B antenna vagy az F antenna. Ezáltal a lehetséges beszélgetések száma a 20 cella területén erősen megnő, mivel rendelkezésre áll egyrészt az egyik csatomacsoport, például tizenhat beszélgetési csatorna, másrészt a másik csatomacsoport ugyancsak 20 cellára ad.
Magától értetődik, hogy ugyanezeknek a viszonyoknak kell fennállniuk a 2, 3 helyhez kötött állomás más szektorantennáinál is. Ez - a 2 helyhez kötött állomás tekintetében - azt jelenti, hogy a 20 cella vonatkozásában a C antenna a B antennával és a C antenna a D antennával van átfedésben és magától értetődik, hogy ezek az antennák mindenkor ugyanazon a csatomacsoporton adnak, mint az előbb az 1 helyhez kötött állomás példáján leírt antennák, hogy egy, a 20 cella területén lévő gépjárművet az akkor előállított adófrekvenciákkal egyenletesen lássanak el.
Ugyanezek a megfontolások érvényesek egyébként a 3 helyhez kötött állomás szektorantennáira is.
A 4. ábra kapcsán ismertetünk egy úgynevezett handover eljárást, ami egy 20 cellából egy szomszédos cellába történő átmenet esetén valósul meg.
Itt abból indulunk ki, hogy a 34 gépjármű nagyjából a két, 1 és 2 helyhez kötött állomás közötti középső területen van és a 3 helyhez kötött állomástól van a legtávolabb. Az említett 1, 2 és 3 helyhez kötött állomás között most egy „egyeztetés” következik be. Ennek célja annak meghatározása, hogy melyik helyhez kötött állomás mekkora teljesítménnyel jogosult a mobil állomással (a 34 gépjárművel) kommunikálni. Minthogy a 34 gépjármű a két, 1 és 2 helyhez kötött állomás 18, 19 adósugarát veszi a legerősebben és a 3 helyhez kötött állomás 36 adósugarát csak gyengén veszi, ezért a 3 helyhez kötött állomás lekapcsolódik, míg a másik két, 1 és 2 helyhez kötött állomás egyenként a rendelkezésre álló teljesítményének mintegy egyharmadával ad. „Rendelkezésre álló teljesítményen” itt akkora teljesítményt értünk, ami elegendő lenne az A. ábra szerinti nagyj ából középen történő elrendezés esetén a 20 cella egész területének egyetlen helyhez kötött állomással való ellátásához.
A találmány szerinti eljárás értelmében egy hatszögű cellán belül egy összeköttetés továbbadása az egyik helyhez kötött állomásról egy másik helyhez kötött állomásra a rádiótelefonra útján a fentebb vázolt adaptív teljesítményhozzárendelés révén történik anélkül, hogy rádiótelefon csatornát kellene váltani. A teljesítményhozzárendelést matematikai algoritmussal határozzuk meg.
Ha a mobil állomás (34 gépjármű) az egyik cellából egy szomszédos, átfedő cellába halad, akkor csatornaváltásos handovert hajtunk végre. A 4. ábrán az 1,2 és 3 helyhez kötött állomás által ellátott 20 cellát oldalt két, 16 és 17 él határolja, míg a szomszédos átfedő cella, amit az 1, 2, 3 és 4 helyhez kötött állomás lát el, a 14 és 15 éllel benyúlik a 20 cellába.
így az eközött a két cella közötti átadási területen egy 33 átadási övezet alakul ki, ami az 1, 2 helyhez kötött állomás 18, 19 adósugara alapján nagyjából ellipszis alakú. A 34 gépjármű ekkor a 35 nyíl irányában a 20 cellából kifelé, a 4 helyhez kötött állomás irányában halad.
Ezt a mozgást az egyes, 1, 2 és 3 helyhez kötött állomások közötti ellenőrzés észleli és a 3 helyhez kötött állomás 36 adósugarát megszakítja. Ekkor a mobil állomást (a 34 gépjárművet) csak az 1, 2 helyhez kötött állomás látja el, mégpedig nagyjából egyforma mértékben.
Ezen a kiterjedt területen elvéghezhető a rádiótelefon csatorna váltásával járó handover. A handover tehát mindig olyan területeken következik be, amiket rendszerint két helyhez kötött állomás mind a régi, mind az új csatornán egyformán jól lát el és amik nem esnek egybe szektorhatárokkal vagy hagyományos cellahatárokkal. Ezért ez a handover folyamat a találmány szerinti eljárás értelmében az eddigi hálózatokkal szemben biztos, időbelileg nem kritikus és nincs pontos helyekhez kötve. Ily módon elkerülhetőek a nemkívánatos többszöri átkapcsolások is. Magától értetődőleg a leírt folyamat ugyanígy érvényes egy mobil állomás tetszőleges mozgásirányaira és azoknak egy másik, szomszédos átfedő cellába való átmenetére.
Ennek az eljárásnak a biztonság mellett további előnye, hogy azok a határok, amiken belül egy cella csatornacsoportját ténylegesen használják, két-két helyhez kötött állomás közötti, szakaszonként nagyjából ellipszis alakú külső handover-határokra redukálódnak. Ezeket a határokat a 4. ábrán az 1 és 2 helyhez kötött állomás közé rajzoltuk be. Ez tovább javítja a jeEinterferencia arányokat a hálózatban.
Végül az 5. ábrán látható egy hármas csatomacsoporthoz szükséges hat, 116 csatomacsoport hozzárendelése az FS1-FS3 helyhez kötött állomás 120°-os szektorantennáihoz egy ilyen felületszerűen folytatható, hármas cellacsoportban. Itt az FS1 ’ helyhez kötött állomás antennaellátása megegyezik az FS1 helyhez kötött állomás antennaellátásával. Ez értelemszerűen az FS2’ helyhez kötött állomásra és az FS3’ helyhez kötött állomásra is vonatkozik.
Végezetül ismertetjük a találmány egy vagy több szabadalmi igénypontja szerinti hálózat lényeges előnyeit. Ezek a következők:
Az ellátási biztonság növelése a többszörös átfedés révén.
A helyhez kötött állomások és a mobil állomások adóteljesítményeinek csökkenése az adó- és vevődiversity révén a helyhez kötött oldalon.
A jeEinterferencia arány javulása a hálózatban, ami átváltható az egycsatornás ismétlési távolság csökkentésévé.
HU 214 421 Β
Biztos, az idő és a hely szempontjából nem kritikus handover folyamat a fennálló összeköttetések elvesztésének veszélye nélkül.
A csatornák jobb terhelhetősége (nyalábnyereség) a csatomacsoportok kisebb száma, vagyis csatomacsoportonként több csatorna és az ellátási redundancia révén.
Ezek a jellemzők a frekvencia-megtakarítást, vagyis egy korlátozottan rendelkezésre álló frekvenciasávban kiszolgálható előfizetők számát jelentős mértékben növelik, és az előfizetőknek nyújtott szolgálati jóságot a jobb ellátás és a biztos handover folyamatok révén jobbá teszik, anélkül, hogy a helyhez kötött állomások száma növekedne.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (5)

1. Eljárás rádiótelefoncellák jobb besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszernél, amiben több szomszédos és egymással határos cella (20126) egy cellacsoportot (10, 13) képez; mindegyik cella (20) szélső részén van legalább egy helyhez kötött állomás (1), ami el van látva legalább egy szektorantennával és ezzel a szektorantennával legalább az adott cella (20) területét besugározzuk egy csatomacsoport rádiófrekvenciáival, azzal jellemezve, hogy a szomszédos, egy adott cellával (20) közvetlenül határos cellák (21, 23) helyhez kötött állomásainak (2,3) adóival ebbe az adott cellába (20) ugyanazzal a csatomacsoporttal adunk, mint magának az ellátandó, adott cellának (20) a helyhez kötött adója.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a helyhez kötött állomások (1, 2, 3) adóit szinkronizáljuk egymással.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy minden egy cellában (20) lévő mobil állomást (gépjárművet [34]) legfeljebb három különböző helyhez kötött állomással (1, 2, 3) egyidejűleg látunk el.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mindegyik helyhez kötött állomás (1, 2, 3) mindegyik csatornáján egyedi, szabályozható teljesítménnyel adunk és a helyhez kötött állomás (1, 2, 3) mindenkori teljesítményét ezen a csatornán az adott helyhez kötött állomás (1, 2, 3) adóteljesítményének a mobil állomás (gépjármű [34]) vevőbemenetén fennálló részarányával arányosan állítjuk be.
5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mindegyik helyhez kötött állomásban (1, 2,3) mindegyik csatornán egyedi, szabályozható teljesítménnyel adunk és a helyhez kötött állomás (1, 2, 3) mindenkori teljesítményét ezen a csatornán a mobil állomásnak (gépjárműnek [34]) az adott helyhez kötött állomás (1, 2, 3) vevőbemenetén vett teljesítményével arányosan állítjuk be.
6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a helyhez kötött állomások (1, 2, 3) adóteljesítményét úgy állítjuk be, hogy összegezett teljesítményük a mobil állomás (gépjármű [34]) vevőbemenetén éppen a vevő bemenetén fadingfeltételek közötti, meghatározott átviteli minőséghez tartozó, minimális megengedhető jel/interferencia távolság felett van.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy mobil állomás (gépjármű [34]) adásait vesszük annak a cellának (20) a helyhez kötött állomásával (1), amelyben a gépjármű van és vesszük a szomszédos cellák helyhez kötött állomásaival (2,3), és hogy ezek között a helyhez kötött állomások (1, 2, 3) között az adóteljesítményeket kiegyenlítjük oly módon, hogy a gépjárműhöz közelebbi helyhez kötött állomásokkal teljesítményüknek egy részével adunk, míg a gépjárműtől távol lévő helyhez kötött állomásokkal teljesítményüknek kisebb részével adunk, vagy azokat teljesen lekapcsoljuk.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy mobil állomás (gépjármű [34]) adásait annak a cellának (20) a helyhez kötött állomásával vesszük, (1) amelyben a gépjármű van és a szomszédos cellák helyhez kötött állomásaival vesszük (2, 3), és ezeket a vett jeleket a minőségjavítása végett az irodalomból ismert egyik eljárás szerint diversitycombining-nak vetjük alá.
9. A 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy mobil állomás (gépjármű [34]) átadási folyamata (handover) összeköttetési állapotban egy cella (20) egy szektorából ennek a cellának egy szomszédos szektorába úgy következik be, hogy a cellát besugárzó helyhez kötött állomások (1,2,3) teljesítményét adaptívan hozzárendeljük.
10. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy mobil állomás (gépjármű [34]) átadási folyamata (handover) összeköttetési állapotban egy cellából egy szomszédos cellába csatomaváltás útján következik be oly módon, hogy legalább az egyik helyhez kötött állomással (1, vagy 2, vagy 3, vagy 1 és 2, vagy 1 és 3, vagy 2 és 3) mind az átadási folymat előtt, mind az átadási folyamat után részt veszünk az összeköttetésben.
11. Berendezés rádiótelefoncellák besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszernél, ami egy vagy több, egyegy cellacsoportot képező cellából áll és mindegyik cella szélső részén van legalább egy helyhez kötött állomás, ami el van látva legalább egy szektorantennával és ez a szektorantenna legalább az adott cella (20) területét besugározza egy csatomacsoporttal, azzaljellemezve, hogy mindegyik helyhez kötött állomáshoz (1—9) több szektorantenna (A-F) van hozzárendelve, amik a szektorok által határolt adási sávjukban legalább részben átfedik egymást és együttesen legalább 360°-os sávot sugároznak be.
12. A 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a helyhez kötött állomáshoz (1-9) összesen hat, egyenként 120°-os szektorszögű (27-32) szektorantenna (A-F) van hozzárendelve és a szektorantennák (A-F) adási sávjai 60°-ban átfedik egymást.
13. A 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a helyhez kötött állomáshoz (1-9) összesen nyolc, egyenként 90°-os szektorszögű szektorantenna van hozzárendelve és a szektorantennák adási sávjai 45°-ban átfedik egymást.
HU 214 421 Β
14. A 11. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy helyhez kötött állomáshoz (1-9) összesen tizenkét, egyenként 60°-os szektorszögű szektorantenna van hozzárendelve és a szektorantennák adási sávjai 30°-ban átfedik egymást.
15. A 11-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy mindegyik helyhez kötött állomásban (1,2, 3) lévő mindegyik csatorna adási teljesítménye a mobil állomásnak (gépjárműnek [34]) a szóbanforgó helyhez kötött állomás (1, 2, 3) vételi bemenetén vett teljesítményétől függően szabályozható és ennek a mobil állomásnak a mindenkori adási teljesítményére vonatkoztatva kerül beállításra.
5 16. All—15. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy mindegyik helyhez kötött állomás (1-3) csak egy törtrészével ad annak a teljesítménynek, ami az egész cella (20) adási teljesítménnyel való ellátáshoz szükséges lenne.
HU9401787A 1991-12-16 1992-11-28 Eljárás és berendezés rádiótelefoncellák jobb besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszernél HU214421B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4141398A DE4141398C2 (de) 1991-12-16 1991-12-16 Verfahren zum Verbessern der Funkzellenausleuchtung bei eimen zellularen Mobilfunksystem und Vorrichtung zum Ausüben des Verfahrens

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9401787D0 HU9401787D0 (en) 1994-09-28
HUT66925A HUT66925A (en) 1995-01-30
HU214421B true HU214421B (hu) 1998-03-30

Family

ID=6447141

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9401787A HU214421B (hu) 1991-12-16 1992-11-28 Eljárás és berendezés rádiótelefoncellák jobb besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszernél

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6085092A (hu)
EP (1) EP0617861B2 (hu)
AT (1) ATE125086T1 (hu)
AU (1) AU666889B2 (hu)
BG (1) BG98906A (hu)
DE (4) DE4141398C2 (hu)
DK (1) DK0617861T3 (hu)
ES (1) ES2077440T5 (hu)
GR (1) GR3017735T3 (hu)
HK (1) HK54696A (hu)
HU (1) HU214421B (hu)
PL (1) PL171348B1 (hu)
TW (1) TW271522B (hu)
WO (1) WO1993012586A1 (hu)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4141398C2 (de) * 1991-12-16 1994-01-20 Detecon Gmbh Verfahren zum Verbessern der Funkzellenausleuchtung bei eimen zellularen Mobilfunksystem und Vorrichtung zum Ausüben des Verfahrens
DE4225582C2 (de) * 1992-08-04 2001-05-23 Detecon Gmbh Verfahren zur Verbesserung der Funkversorgung einer Verkehrswegestruktur durch ein zellulares Mobilfunksystem und Vorrichtung zur Ausübung des Verfahrens
GB2271246B (en) * 1992-10-03 1997-02-12 Motorola Ltd Sectorized cellular radio base station antenna
DE4318495C2 (de) * 1993-06-04 1999-09-02 Detecon Gmbh Verfahren zur verbesserten Frequenzzuweisung bei einem zellularen Mobilfunksystem mit Mehrfachversorgung
EP0631382B1 (de) * 1993-06-25 2001-05-09 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zur Optimierung der automatischen Verstärkereinstellung in Funkempfängern
US6157668A (en) * 1993-10-28 2000-12-05 Qualcomm Inc. Method and apparatus for reducing the average transmit power of a base station
DE4343765C2 (de) * 1993-12-21 2003-11-13 Detecon Gmbh Steuerungssystem für die Funkversorgung in einem zellularen, digitalen Mobilkommunikationssystem
US5787344A (en) * 1994-06-28 1998-07-28 Scheinert; Stefan Arrangements of base transceiver stations of an area-covering network
DE4422490C1 (de) * 1994-06-28 1996-01-25 Stefan Scheinert Anordnung ortsfester Sendestationen eines flächendeckenden Funknetzes sowie ortsfeste Sendestationen und Verfahren zum nachträglichen Verdichten eines bestehenden flächendeckenden Funknetzes
DE4434552A1 (de) 1994-09-28 1996-04-04 Philips Patentverwaltung Synchronisation von zentralen Funkeinrichtungen
EP0734194B1 (de) * 1995-03-22 2004-11-03 Siemens Aktiengesellschaft Funkkommunikationssystem mit zentraler Ausleuchtung durch Sektorantennen
US5740536A (en) * 1995-12-29 1998-04-14 At&T Corp. System and method for managing neighbor-channel interference in channelized cellular systems
AU3021997A (en) * 1996-06-13 1998-01-07 Broadband Networks Inc. Wide-area wireless distribution system
JPH1023520A (ja) * 1996-07-02 1998-01-23 Matsushita Electric Ind Co Ltd ゾーン構成法およびそのゾーン構成法を利用する伝送装置
US6052599A (en) * 1997-01-30 2000-04-18 At & T Corp. Cellular communication system with multiple same frequency broadcasts in a cell
AU753882B2 (en) * 1998-02-11 2002-10-31 Richard Freyer Micro wave cellular architecture
AUPP178298A0 (en) 1998-02-11 1998-03-05 Freyer, Richard Micro wave cellular architecture
KR100306286B1 (ko) 1998-08-04 2001-09-29 윤종용 부호분할 다중접속 통신시스템의 채널 통신 장치 및 방법
US20010049284A1 (en) * 2000-02-16 2001-12-06 Xiangdong Liu System and method for effectively assigning communication frequencies in non-uniform spectrums to cells of a cellular communications network
US7209745B1 (en) * 2000-06-09 2007-04-24 Intel Corporation Cellular wireless re-use structure that allows spatial multiplexing and diversity communication
EP1204283A1 (en) * 2000-11-06 2002-05-08 Telefonaktiebolaget L M Ericsson (Publ) Cellular radio network reusing frequencies
US20020077152A1 (en) * 2000-12-15 2002-06-20 Johnson Thomas J. Wireless communication methods and systems using multiple overlapping sectored cells
US8195328B2 (en) 2003-09-19 2012-06-05 Vesta Medical, Llc Combination disposal and dispensing apparatus and method
FI20051170L (fi) * 2005-11-16 2007-05-17 Tellog Ag Viestintäverkko

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1061412A (en) * 1973-05-15 1979-08-28 Marion L. Cunningham Mobile communication system and method employing directional service area coverage
US4144411A (en) * 1976-09-22 1979-03-13 Bell Telephone Laboratories, Incorporated Cellular radiotelephone system structured for flexible use of different cell sizes
US4128740A (en) * 1977-02-14 1978-12-05 Motorola, Inc. Antenna array for a cellular RF communications system
FR2438389A1 (fr) * 1978-10-05 1980-04-30 Cit Alcatel Systeme de couverture radio-electrique
DE3110347C2 (de) * 1980-03-24 1983-07-21 Western Electric Co., Inc., 10038 New York, N.Y. Verfahren und Einrichtung zur wirksamen Frequenzspektrumausnutzung in Mobilfunkanlagen
US4597105A (en) 1982-11-12 1986-06-24 Motorola Inc. Data communications system having overlapping receiver coverage zones
DE3528974A1 (de) * 1985-08-13 1987-02-26 Bosch Gmbh Robert Funktelefonnetz fuer ein in funkzellen aufgeteiltes funkgebiet
US4797947A (en) * 1987-05-01 1989-01-10 Motorola, Inc. Microcellular communications system using macrodiversity
SE460449B (sv) * 1988-02-29 1989-10-09 Ericsson Telefon Ab L M Cellindelat digitalt mobilradiosystem och foerfarande foer att oeverfoera information i ett digitalt cellindelat mobilradiosystem
JPH01300634A (ja) * 1988-05-30 1989-12-05 Nippon Telegr & Teleph Corp <Ntt> 移動通信におけるセクタゾーン制御方式
SE8802229D0 (sv) 1988-06-14 1988-06-14 Ericsson Telefon Ab L M Forfarande vid mobilradiostation
US5327577A (en) * 1988-06-14 1994-07-05 Telefonaktiebolaget L M Ericsson Handover method for mobile radio system
US5067147A (en) * 1989-11-07 1991-11-19 Pactel Corporation Microcell system for cellular telephone system
JPH0779508B2 (ja) * 1989-11-07 1995-08-23 パクテル コーポレイション セルラー電話システムのための改善されたマイクロセルシステム
US5056109A (en) 1989-11-07 1991-10-08 Qualcomm, Inc. Method and apparatus for controlling transmission power in a cdma cellular mobile telephone system
US5101501A (en) * 1989-11-07 1992-03-31 Qualcomm Incorporated Method and system for providing a soft handoff in communications in a cdma cellular telephone system
GB2242805B (en) * 1990-04-06 1994-08-03 Stc Plc Handover techniques
SE467332B (sv) * 1990-06-21 1992-06-29 Ericsson Telefon Ab L M Foerfarande foer effektreglering i ett digitalt mobiltelefonisystem
CA2098580C (en) * 1991-11-11 1999-05-11 Reuven Meidan Method and apparatus for reducing interference in a radio communication link of a cellular communication system
DE4141398C2 (de) * 1991-12-16 1994-01-20 Detecon Gmbh Verfahren zum Verbessern der Funkzellenausleuchtung bei eimen zellularen Mobilfunksystem und Vorrichtung zum Ausüben des Verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
DK0617861T3 (da) 1995-11-13
AU2940692A (en) 1993-07-19
ATE125086T1 (de) 1995-07-15
ES2077440T3 (es) 1995-11-16
AU666889B2 (en) 1996-02-29
DE4141398A1 (de) 1993-06-17
DE4319521A1 (de) 1994-12-15
DE4141398C2 (de) 1994-01-20
GR3017735T3 (en) 1996-01-31
PL171348B1 (pl) 1997-04-30
HUT66925A (en) 1995-01-30
EP0617861A1 (de) 1994-10-05
WO1993012586A1 (de) 1993-06-24
HU9401787D0 (en) 1994-09-28
EP0617861B1 (de) 1995-07-12
DE59202886D1 (de) 1995-08-17
DE4319521C2 (de) 1997-07-10
BG98906A (en) 1995-05-31
US6085092A (en) 2000-07-04
EP0617861B2 (de) 2001-11-14
HK54696A (en) 1996-04-03
DE4294298D2 (de) 1995-10-19
ES2077440T5 (es) 2002-05-16
TW271522B (hu) 1996-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU214421B (hu) Eljárás és berendezés rádiótelefoncellák jobb besugárzásához mobil rádiótelefon-rendszernél
USRE42605E1 (en) Method for improving RF spectrum efficiency with repeater backhauls
US6240290B1 (en) Base station hand-off mechanism for cellular communication system
EP0890280B1 (en) Method and apparatus for reducing co-channel interference
US5815116A (en) Personal beam cellular communication system
US5966094A (en) Base station antenna arrangement
US6205337B1 (en) Use of sectorized polarization diversity as a means of increasing capacity in cellular wireless systems
AU742161B2 (en) Sectorization of cellular CDMA-system
AU733583B2 (en) A method for selecting a signal, and a cellular radio system
EP1169875B1 (en) Adaptive sectorization
US6198925B1 (en) Method and apparatus for intelligent microcell and antenna selection in digital cellular telephone systems
US6606500B1 (en) Method and a device for improving the capacity of a GSM base station
EP1211908B1 (en) Interstitial sector system
WO1996037082A1 (en) Increasing capacity in a cellular mobile telephone network
NZ247768A (en) Cellular radio network: cell transmitters serve adjacent cells
JPH09238105A (ja) 移動無線システムにおける無線基地局アンテナ指向特 性の制御システム
MXPA98004213A (es) Medios para incrementar la capacidad en sistemasradiocelulares (moviles y fijos)
MXPA98003537A (en) Architecture to form a descending link beam for a highly transfer configuration
GB2328841A (en) Means of increasing capacity in cellular radio (mobile and fixed) systems

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee