HU214184B - Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra - Google Patents

Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra Download PDF

Info

Publication number
HU214184B
HU214184B HU9503791A HU9503791A HU214184B HU 214184 B HU214184 B HU 214184B HU 9503791 A HU9503791 A HU 9503791A HU 9503791 A HU9503791 A HU 9503791A HU 214184 B HU214184 B HU 214184B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
yeast
weight
contain
bifidobacterium
selenium
Prior art date
Application number
HU9503791A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9503791D0 (en
HUT76562A (en
Inventor
Oliver Reichart
dr. Román Marianna Juhászné
György Radnai
Béla Schäffer
Sándor Szakály
Magdolna Zsinkó
Beáta Keller
Original Assignee
Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. filed Critical Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft.
Priority to HU9503791A priority Critical patent/HU214184B/hu
Publication of HU9503791D0 publication Critical patent/HU9503791D0/hu
Publication of HUT76562A publication Critical patent/HUT76562A/hu
Publication of HU214184B publication Critical patent/HU214184B/hu

Links

Landscapes

  • Dairy Products (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

(57) KIVONAT A találmány tárgyát prőbiőtikűs hatású, pőhárban alvasztőtt vagyhabart, adőtt esetben ízesített savanyú tejtermékek képezik, amelyekLactőbacillűs acidőphilűs; Bifidőbacteriűm bif dűm, breve, lőngűm vagyinfantis és Streptőcőccűs thermőphilűs tenyészeteket tartalmaznak107–108 csíraszám/cm3 nagyságrendben, egymáshőz viszőnyítva közelazőnős, mintegy 25–40 tömeg% arány an, és emellett 0,1–1,0 tömeg%inaktivált, szárítőtt, adőtt esetben az emberi táplálkőzásszempőntjából szükséges mikrőelemekben, előnyösen magnéziűmban és/vagyszelénben dúsítőtt élesztőt vagy 0,05– ,5 tömeg% ilyen élesztőbőlkészült kivőnatőt tartalmaznak. A találmány tárgyát képezi a fentisavanyú tejtermékek előállítása is. ŕ

Description

A találmány tárgyát probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart, adott esetben ízesített savanyú tejtermékek képezik, amelyek Lactobacillus acidophilus; Bifídobacterium bifidum, breve, longum vagy infantis és Streptococcus thermophilus tenyészeteket tartalmaznak 107—108 csíraszám/cm3 nagyságrendben, egymáshoz viszonyítva közel azonos, mintegy 25-40 tömeg% arányban, és emellett 0,1-1,0 tömeg% inaktivált, szárított, adott esetben az emberi táplálkozás szempontjából szükséges mikroelemekben, előnyösen magnéziumban és/vagy szelénben dúsított élesztőt vagy 0,05-0,5 tömeg% ilyen élesztőből készült kivonatot tartalmaznak.
A találmány tárgyát képezi a fenti savanyú tejtermékek előállítása is.
A leírás terjedelme: 6 oldal
HU 214 184 B
HU 214 184 Β
A találmány tárgya probiotikus hatású pohárban akasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra.
Közelebbről, a találmány tárgya Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, breve, longum vagy infantis és Streptococcus thermophilus baktériumokat tartalmazó starterkultúrával készített és kívánt esetben mikroelemekkel dúsított, pohárban akasztott vagy habart, natúr vagy ízesített probiotikus hatású savanyú tejtermékek és előállításuk inaktív élesztőgomba sejtek stimuláló hatásának felhasználásával.
Az egészséges tápcsatorna szimbionta baktériumflórájához a hasznos tejsavbaktérium-fajok is hozzátartoznak, ezeknek humán szempontból legjelentősebb képviselői a Lactobacillus acidophilus és a Bifidobaktérium bifidum, breve, longum és infantis fajok. A rendszeresen fogyasztott tejtermékek mikroflórájának kiegészítése ezen baktériumokkal jó lehetőséget nyújt a normális tápcsatorna pH-egyensúlyának biztosítására, valamint kiválóan alkalmas antibiotikumos kezeléseket követően a tápcsatorna károsodott mikroflórájának gyors helyreállítására. Ezeknek a baktériumoknak a jelenléte, tápcsatornába való visszatelepülése nem csak az emésztés megfelelő pH-értékének, és az emésztőenzimek aktivitásának kialakításában fontos, hanem az általuk termelt speciális hatóanyagok (bakteriocinek) révén gátolhatják egyes élelmiszer-mérgezést, ill. -fertőzést okozó, veszélyes baktériumok szaporodását is. Különösen előnyös olyan adhézív tulajdonságú fajok használata, amelyek poliszacharid vagy mucin képzésük következtében jól megtapadnak a tápcsatorna epitheliális sejtjeinek felszínén. [NAHAISHI M.H.: Lactobacillus acidophilus: Therapeutic properties, products and enumeration. in: ROBINSON R. K. (szerk.) Developments in Food Microbiology-2. Elsevier Applied Science Publishers, London, New York, 1988. 153-178. old.].
Néhány szerző vizsgálatai bizonyítják, hogy a Lactobacillusok és Bifidobaktériumok képesek lebontani a rákkeltő nitrozaminokat is. [ROWLAND, I. R. és GRASSO, P.: Appl. Microbiol., 29. 7 (1975).]
Bizonyos gyomorbántalmak és májfunkció zavarok esetén szintén gyógyhatásúak lehetnek a Lactobacillus acidophilus és a fenti Bifidobacterium fajokkal készített tejtermékek, natúr, gyümölcsös vagy édesített formában.
Az említett előnyöket felismerve és kihasználva Nyugat-Európa számos országában már évtizedek óta forgalmaznak egészségvédő, illetve -megőrző célzattal (dietetikai és terápiás céllal készült) fermentált tejtermékeket. Ezek főbb képviselőit az 1. táblázatban foglaltuk össze.
1. táblázat
Néhány fermentált tejtermék mikroflórája
A fermentált termék kereskedelmi neve mikroflórája
Bifidus milk Bifigurt
Biogarde
B. bifidum
B. bifidum, L. acidophilus, Str. thermophilus B. bifidum, L. acidophilus, Str. thermophilus
A fermentált termék
kereskedelmi neve mikroflórája
Special yoghurt B. bifidum, Str. thermophilus,
L. bulgaricus
Cultura and
Cultura drink B. bifidum, L. acidophilus
Mil-Mil B. bifidum, B. breve, L. acidophilus
Progurt B. bifidum, Str. lactis subsp.
diacetylactis, Str. lactis subsp. cremoris, L. acidophilus
KURMAN, J. A. és RASIC, J. Lj.: Technology of felmented special products, az International Dairy Federation: Fermented milks Science and technology. 1988, 186-204 szakirodalmi helyen.
A Lactobacillus acidophilus és Bifidobacterium bifidum fajok kombinációját tartalmazó fermentált tejtermékekkel szembeni fogyasztói kifogás azok jellegtelen ízéből következik. A termékek előállításával és eltarthatóságával kapcsolatos egyik fő probléma a Bifidobacterium bifidum élősejt számának gyors csökkenése. A kellemes aroma kialakítása érdekében a Lactobacillus acidophilus és Bifidobacterium bifidum fajokat esetenként joghurtkultúrával együtt alkalmazzák. Ez esetben kellemes aromájú termékhez jutnak, amelynek viszont hátrányos tulajdonsága, hogy a tárolás során a Lactobacillus bulgaricus által termelt antibotikum gátolja a Lactobacillus acidophilust. További problémát jelent a Lactobacillus acidophilus tejben való viszonylag lassú szaporodása, aminek következtében Streptococcus fajokkal való együttes tenyésztés során a kokkusz-pálcika arány jelentős mértékben eltolódhat a kokkuszok javára. A fenti nehézségek kiküszöbölését több szabadalom is célozza.
Nagy élősejtszámmal jellemezhető Bifidobacterium és Lactobacillus kultúra előállítására ajánlanak megoldást az US 4 588 595 számú szabadalmi leírásban, melynek lényege, hogy az anaerob Bifidobacterium szaporodását, illetve életben maradását egy nagy oxigénfelvétellel jellemezhető, direkt erre a célra izolált Streptococcus thermophilus törzzsel való együtt-tenyésztéssel segítik elő. Az ismertetett eljárás hátránya, hogy az így készült termék jellegtelen ízű, és nem tartalmazza a táplálkozásilag ugyancsak igen előnyös Lactobacillus acidophilus fajt.
A Lactobacillus acidophilus joghurt és egyéb kultúrákban való szaporodásának elősegítését az US 4 797 289 számú szabadalmi leírásban közöltek szerint a Lactobacillus acidophilus előszaporítása utáni joghurt kultúrával történő beoltással oldják meg. Ezzel az eljárással megoldható ugyan a frissen készült termék megfelelő (107-108/cm3) élő Lactobacillus acidophilus csíraszáma és kellemes ízű termék nyerhető, ennek élő csíraszáma viszont a tárolás során gyorsan csökken, 2 hét alatt akiindulási csíraszám 1%-a alattira.
Az US 4 837 036 számú szabadalmi leírásban Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus és Streptococcus thermophilus mikroorganizmusokkal előállított joghurtok előállítását ismertetik, míg az US
HU 214 184 Β
913 913 számú szabadalmi leírásban Lactobacillus casei és Bifídobacterium longum mikrobákat ajánlanak fermentált tejtermékek savanyításához. Mindkét eljárás hiányossága abban áll, hogy a Lactobacillus bulgaricus, illetve Lactobacillus casei jelenlétében a táplálkozásilag előnyös mikroorganizmusok élő csíraszáma gyorsan csökken.
Az összes felsorolt terméknél, illetve szabadalmaknál a fent megjelölteken kívül külön hátrányként jelentkezik, hogy a megfelelő nagyságú élő csíraszám eléréséhez, illetve szintentartásához minden esetben alternatív megoldásként a mikroflóra képviselőinek külön-külön való tenyésztését és a termékben való összekeverését ajánlják, ami a gyártást a vegyes kultúra alkalmazásához viszonyítva bonyolultabbá teszi.
Élelmezésegészségügyi szempontból az utóbbi évtizedek kutatásainak eredményeként egyre inkább előtérbe kerülő szempont az élelmiszerek mikroelemekkel való ellátottságának biztosítása is. Mint az a vonatkozó, a hazai lakosság tápláltságára is kellően utaló közlemények szerinti felmérésekből kiderül, néhány fontos mikroelemből a hazai lakosság tápláltsági állapota nem kielégítő; például az átlagos kórházi alapellátás a szükségletnek szelénből 64%-át, vasból 62%-át, cinkből 55%-át, rézből 32%-át és mangánból mindössze 28%-át elégíti ki [PAIS I.: Újabb kutatási eredmények az élelmiszertermékekben található mikroelemek táplálkozásélettani hatásáról, Élelmezési Ipar XLVI. 6. 161-165. (1992)]. A felmérések alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a táplálékokat mikroelemekben ki kell egészíteni. Néhány mikroelemre vonatkozó napi igényt, valamint ezek tejben lévő mennyiségét a 2. táblázatban foglaltuk össze.
2. táblázat
Néhány mikroelem ajánlott napi felvétele és tejben lévő mennyisége A mikroelem
megnevezése ajánlott mennyisége, mg tejben lévő mennyisége, mg/1
gyermekeknek felnőtteknek
Jód 0,12 0,15 0,01 -0,08
Vas 10 10-15 0,3-1,0
Cink 12 1 5-20 1 ,0-6,0
Szelén 0,3 0,5-0,7
Réz 1-2 1,5-2,5 0,03-0,1 7
Króm 0,05-0,2 0,05-0,2
Mangán 2-3 2-3 0,01 -0,03
Fluor 1,5-2,5 1,5^4,0
PAIS J.: Újabb kutatási eredmények az élelmiszertermékekben található mikroelemek táplálkozásélettani hatásáról. Élelmezési ipar XLVI. 6. 161-165. (1992)
BALATONI M.: Tejipari táblázatok. Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1978. 20.
A mikroelemek bevitelére szolgáló egyik lehetőség azok szervetlen és/vagy szerves sók formájában való adagolása (ilyen például a Béres-csepp). Ez a megoldás a viszonylag kedvezőtlen felszívódás és esetenkénti gyors kiürülés miatt nem mindig kielégítő.
Újabban mikroelemekkel dúsított élesztőgombát (Saccharomyces cerevisiae), vagy ennek feltárt, vízoldható kivonatát használják a mikroelemek élelmiszerekbe való bevitelére. Ennek egyik hazai megoldása az élesztőgomba-hordozóhoz kötött cinkkel dúsított Túró Rudi készítmény (CINKI-RUDI), amely közkedveltségnek örvend. A mikroelemekben dúsított élesztők előállításával több külföldi és hazai szabadalomban foglalkoznak. Az US 4 348 483 számú szabadalmi leírásban Cr, az US 4 530 846 számú szabadalmi leírásban Se, a DE 3 245 211 számú szabadalmi leírásban Ge, a HU 205 379 számú szabadalmi leírásban Fe, Cu, Zn, Mn, Mo, Co, V, Li, As, Si, Ti, Te, Ni, Cs, Rb, I, F élesztősejten belüli akkumulálására javasolnak eljárást.
A mikroelemekkel dúsított élesztőgombák a gyártástechnológia során elpusztulnak, szárított por formájában kerülnek forgalomba, ezért megfelelő mikrobiológiai tisztaság esetén élelmiszeripari alkalmazásuk során az élesztőgombák elszaporodásával nem kell számolni. Alkalmazásuk minden olyan esetben célszerűnek látszik, amikor az alkalmazott mennyiség érzékszervileg nem hat hátrányosan a termékre.
Különösen célszerűnek látszik a mikroelemekkel dúsított szárított élesztő, vagy sejtmentes élesztökivonat fermentált tejtermékek előállításánál történő alkalmazása, mert az élesztősejt bioszanyagai (B-vitaminok, aminosavak stb.) a fermentációs folyamatokat (szaporodás, savképzés) kedvezően befolyásolják.
A találmány célja az egészségmegőrzést, ill. -helyreállítást elősegítő mikroorganizmusok felhasználásával készült, kívánt esetben könnyen hasznosuló mikroelemekkel dúsított, nagy élvezeti értékkel bíró hosszú minőségmegőrzési időtartamú probiotikus fermentált tejtermékek előállítása.
A találmány szerinti eljárás azon a felismerésen alapul, hogy a táplálkozásilag előnyös Laktobacillus acidophilus és Bifídobacterium bifidum, breve, longum vagy infantis előnyösen tenyészthető együtt a Streptococcus thermophilus-szal, amennyiben a tápközeg inaktivált szárított élesztőt vagy élesztőkivonatot tartalmaz. A szárított élesztő vagy élesztőkivonat bioszanyagai ugyanis jelentősen meggyorsítják a tejben egyébként lassan szaporodó Lactobacillus acidophilus és Streptococcus thermophilus szaporodását és így a tej savtermelést is. A Streptococcus thermophilus oxigénfelvétele hatására csökken a közeg redox potenciálja, ami jelentős mértékben gyorsítja a fenti Bifidobacterium fajok elszaporodását. Mindezek azt eredményezik, hogy a fermentációs idő az optimális fermentációs hőmérsékleten (45- 40 °C) rövid (2-3 óra) és a fermentáció végére a termék mikroflórájában a három mikroorganizmus közel azonos nagyságrendben van jelen. Az inaktivált szárított élesztő vagy élesztőkivonat alkalmazása lehetővé teszi kívánt esetben a termékek mikroelemekben történő dúsítását is, amennyiben stimuláló anyagként előzőleg mikroelemeket akkumulált szárított élesztőt, illetve ennek kivonatát használjuk fel. Az élesztőkivonat az élesztő találmány szempontjából hasznos cellulózmentes szárazanyag-tartalmának kétszeresét tartalmazza. A továbbiakban az inaktivált szárított élesztő megjelölésen az élesztőkivonatot is értjük.
HU 214 184 Β
A találmány probiotikus hatású, pohárban akasztott vagy habart, adott esetben ízesített savanyú tejtermékek, amelyek az egyébként hasonló savanyú tejtermékek szokásos összetevői mellett Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium fajok és Streptococcus thermophilus tenyészeteit tartalmazzák, azzal jellemezve, hogy a Lactobacillus acidophilus; Bifidobacterium bifidum, breve longum vagy infantis és Streptococcus thermophilus tenyészeteket ΙΟ7-108 csíraszám/cm3 nagyságrendben, egymáshoz viszonyítva közel azonos, mintegy 25—40 tömeg% arányban tartalmazzák, és emellett 0,1-1,0 tömeg% inaktivált, szárított élesztőt vagy 0,05-0,5 tömeg% ilyen élesztőből készült kivonatot tartalmaznak.
Előnyös, ha a savanyú tejtermékek az emberi táplálkozás szempontjából szükséges mikroelemekben dúsított, inaktivált, étkezési minőségű szárított élesztőt vagy élesztőkivonatot tartalmaznak. Előnyösen az élesztő vagy az élesztőkivonat szelénben és cinkben dúsított.
A savanyú tejtermékek 200 grammja 0,1-0,3 mg szelént és/vagy 5-10 mg cinket tartalmaz. Előnyös, ha a savanyú tejtermékek 0,4-0,6 tömeg% élesztőt tartalmaznak.
A találmány értelmében úgy járunk el, hogy probiotikus hatású, pohárban akasztott vagy habart, adott esetben ízesített, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium fajok és Streptococcus thermophilus tenyészeteit tartalmazó savanyú tejtermékek előállítására az alapanyag tejben 0,1-1,0 tömeg%, adott esetben mikroelemekkel dúsított szárított, inaktivált élesztőt vagy 0,05-0,5 tömeg% mennyiségben ilyen élesztőkivonatot diszpergálunk, és ezt 30-60 °C hőmérsékleten egymással közel egyenlő arányban, az össztenyészetre számítva egyenként 25-40 tömeg% mennyiségben, a tej mennyiségére számítva összesen 1-6 tömeg%, előnyösen 3—4 tömeg% mennyiségű Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium, bifidum, breve, longum vagy infantis és Streptococcus thermophilus tenyészettel vagy tenyészeteleggyel oltjuk be, és a továbbiakban az ilyen termékek előállításánál ismert módon járunk el.
Közelebbről, az alapanyagtejben (ami a tejtermék jellegétől függően lehet zsírmentes vagy tetszőleges, célszerűen 1,5-3,5 tömeg% zsírtartalmú) intenzív keveréssel, célszerűen turbókeverővei 0,1-1,0 tömeg%, célszerűen 0,4-0,6 tömeg% inaktivált, szárított élesztőt vagy 0,05-0,5 tömeg% élesztőkivonatot diszpergálunk, amelyek adott esetben mikroelemekben dúsítottak lehetnek, majd az elegyet ismert módon pasztőrözzük és homogénezzük. A homogénezés (60-90 °C-on 12-25 MPa nyomáson) ebben az esetben nem csak a zsírgolyócskák diszperzitásfokának növelését célozza, hanem az inaktivált szárított élesztő oly mértékű diszpergálását, hogy az a fermentálás időtartama alatt gyakorlatilag nem ülepedik. Ezt követően a tejet a fermentáció hőmérsékletére hűtjük, ami 30-60 °C, előnyösen a leggyorsabb szaporodásnak megfelelő 44—46 °C, majd 1-6 tömeg%, előnyösen 3—4 tömeg% kultúrával beoltjuk. A kultúra közel azonos arányban, azaz egyenként 25-40 tömeg%ban tartalmazza a Lactobacillus acidophilus és a Bifidobacterium bifidum, breve, longum vagy infantis és a Streptococcus thermophilus tenyészeteket, amelyek tejben elszaporítva legalább 107/cm3, előnyösen 108/cm3 nagyságrendben tartalmazzák az élő mikroorganizmusokat. Az anyakultúrát a liofilezett színtenyészetekből külön-külön a szokásos módon is készíthetjük, a tömegkultúra alapanyagába az előzőekben leírtak szerint diszpergáljuk be az inaktivált szárított élesztőt, majd pasztőrözést, homogénezést és lehűtést követően ezt azonos mennyiségű Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus és Bifidobacterium bifidum, breve, longum vagy infantis anyakultúrával oltjuk be összesen 1-6 tömeg%, előnyösen 3—4 tömeg% mennyiségben. A fermentálást addig végezzük, amíg a tejalvadék eléri a 4,3-4,6, előnyösen a 4,5 pH-értéket, illetve a 107/cm3, előnyösen 108/cm3 csíraszámértéket. Ez a szaporodás az optimális 44—46 °C hőmérsékletén 2-3 óra. Az alvadékot ezt követően 0-10 °C hőmérsékletre hütjük. Abban az esetben, ha egyidejűleg mikroelemekben is dúsított savanyú tejterméket állítunk elő, a termék gyártásánál biológiailag aktív mikroelemeket (célszerűen szelént és/vagy rezet és/vagy vasat és/vagy cinket) tartalmazó inaktivált, szárított élesztőt vagy élesztőkivonatot használunk fel. Az élesztő mikroelemtartalmát úgy választjuk meg, hogy a végtermék 200 g mennyisége a mikroelemet vagy mikroelemeket olyan mennyiségben tartalmazza, amely megfelel a napi igény egyharmadának -felének. (Előnyösen 0,1-0,3 mg szelént és/vagy 5-10 mg cinket tartalmazó élesztőt diszpergálunk.)
A probiotikus hatású, esetenként mikroelemekben dúsított, savanyú tejtermék az ismert összes formában előállítható.
- Pohárban akasztott natúr terméket nyerünk, ha bekultúrázás után az alapanyagtejet pohárba töltjük és a fermentálást és hűtést abban végezzük.
- Habart natúr terméket nyerünk, ha a bekultúrázást és fermentálást tankban végezzük, ezt követően az alvadékot feltörjük, habarjuk, lehűtjük, majd poharakba töltjük.
- Ízesített terméket nyerünk, ha a habart, lehűtött alvadókhoz ízesítőanyagokat keverünk (célszerűen gyümölcsvelőt, cukrot, aromát és színezéket), majd a készterméket letöltjük.
Az előzőekben ismertetett eljárással készített probiotikus hatású, esetenként mikroelemekben dúsított savanyú tejtermékek minőségüket legalább 3 hétig megőrzik.
A terméket és az eljárás további részleteit a következő példák segítségével mutatjuk be részletesebben, a korlátozás szándéka nélkül.
1. példa
Probiotikus hatású, natúr, pohárban akasztott terméket állítunk elő. 2 tömeg% zsírtartalmú nyers tejben turbókeverő segítségével 0,5 tömeg% mennyiségű inaktivált, szárított sörélesztőt (Saccharomyces cerevisiae) diszpergálunk. Az alapanyagot homogénezőgéppel összekötött pasztőrvonalra vezetjük, ahol 74 °C-on 40 s hőntartási idővel pasztőrözzük, majd 45 °C-ra hűtjük. Hozzáadunk 4 tömeg% Lactobacillus acidophilus,
HU 214 184 Β
Bifidobacterium bifidum és Streptocuccus thermophilus tenyészeteket azonos arányban tartalmazó kultúrát, elkeverjük, majd műanyag poharakba letöltjük. A letöltött poharakat 45 °C hőmérsékletű terembe visszük és
4.5 pH-ig fermentáljuk, amit 2,5 óra alatt érünk el. A fermentálást követően a termék csíraszáma 108/ml nagyságrendű. Ezt követően a termékeket hűtőterembe visszük és ott 0-10 °C hőmérsékletre hűtjük.
Az így elkészített savanyú tejtermék májas állományú, probiotikus hatású és minőségét 21 napig megőrzi.
Azonos minőségű termékeket nyerünk, ha a fenti eljárást Bifidobacterium bifidum helyett azonos mennyiségű Bifidobacterium breve, longum vagy infantis alkalmazásával végezzük, illetve ha a 0,5 tömeg% szárított élesztő helyett 0,25 tömeg% élesztőkivonatot alkalmazunk. (A felhasznált mikroorganizmusok kereskedelmi forgalomban beszerezhetők a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézetnél, Mosonmagyaróváron.)
2. Példa
Probiotikus hatású, szelénben dúsított, pohárban alvasztott terméket állítunk elő az 1. példában leírt eljárással, azzal a különbséggel, hogy bioaktív szelénben dúsított inaktivált szárított élesztőt használunk fel a következők szerint. A napi szelénigény középértéke 0,5 mg. 1 kg termékben így 0,175 mg szeléndúsítást tervezünk. Az élesztő szeléntartalma 3,5 mg/g, így az alapanyagtejbe 0,7 tömeg% szárított élesztőt diszpergálunk.
3. Példa
Probiotikus hatású, szelénben és cinkben egyaránt dúsított, pohárban alvasztott terméket állítunk elő az 1. példában leírt eljárással, azzal a különbséggel, hogy
3.5 mg/g szelént és 5,0 mg/g cinket tartalmazó inaktivált, szárított élesztőt vagy élesztőkivonatot használunk fel.
4. Példa
Probiotikus hatású, habart, epres ízesítésű terméket állítunk elő az 1. példában leírt eljárással, azzal a különbséggel, hogy a fermentációt tankban végezzük, az alvadékot a 4,5 pH elérésekor feltörjük, majd 10 percig habarjuk, ezt követően lemezes hőcserélő segítségével 10 °C alá hütjük. A habart alvadókhoz 8 tömeg% epervelőt, 8 tömeg% cukrot és 0,4 tömeg% Gelkolloid GVS-1 stabilizálószert keverünk, ezt követően az alvadékot poharakba töltjük.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (18)

1. Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart, adott esetben ízesített savanyú tejtermékek, amelyek az egyébként hasonló savanyú tejtermékek szokásos összetevői mellett Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium fajok és Streptococcus thermophilus tenyészeteit tartalmazzák, azzal jellemezve, hogy a Lactobacillus acidophilus; Bifidobacterium bifidum, breve, longum vagy infantis és Streptococcus thermophilus tenyészeteket 107-108 csíraszám/cm3 nagyságrendben, egymáshoz viszonyítva közel azonos, mintegy 25-40 tömeg% arányban, tartalmazzák, és emellett 0,1-1,0 tömeg% inaktivált, szárított élesztőt vagy 0,05-0,5 tömeg% ilyen élesztőből készült kivonatot tartalmaznak.
2. Az 1. igénypont szerinti savanyú tejtermékek, azzal jellemezve, hogy Bifidobacterium bifidumot tartalmaznak.
3. Az 1. igénypont szerinti savanyú tejtermékek, azzal jellemezve, hogy Bifidobacterium brevet tartalmaznak.
4. Az 1. igénypont szerinti savanyú tejtermékek, azzal jellemezve, hogy Bifidobacterium longumot tartalmaznak.
5. Az 1. igénypont szerinti savanyú tejtermékek, azzal jellemezve, hogy Bifidobacterium infantist tartalmaznak.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti készítmények, azzaljellemezve, hogy az emberi táplálkozás szempontjából szükséges mikroelemekben dúsított, inaktivált, étkezési minőségű szárított élesztőt vagy élesztőkivonatot tartalmaznak.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy szelénben dúsított, inaktivált, étkezési minőségű szárított élesztőt vagy élesztőkivonatot tartalmaznak.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy szelénben és cinkben dúsított, inaktivált, étkezési minőségű szárított élesztőt vagy élesztőkivonatot tartalmaznak.
9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy 200 g mennyiségük 0,1-0,3 mg szelént és/vagy 5-10 mg cinket tartalmaz.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy 0,4 - 0,6 tömeg% szárított élesztőt tartalmaznak.
11. Eljárás probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart, kívánt esetben ízesített, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium fajok és Streptococcus thermophilus tenyészeteit tartalmazó savanyú tejtermékek előállítására, azzal jellemezve, hogy az alapanyagtejben 0,1-1,0 tömeg%, adott esetben mikroelemekkel dúsított szárított, inaktivált élesztőt vagy 0,05-0,5 tömeg% mennyiségben ilyen élesztőkivonatot diszpergálunk, és ezt 30-60 °C hőmérsékleten egymással közel egyenlő arányban, az össztenyészetre számítva egyenként 25-40 tömeg% mennyiségben, a tej mennyiségére számítva összesen 1-6 tömeg%, előnyösen 3-4 tömeg% mennyiségű Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium, bifidum, breve, longum vagy infantis és Streptococcus thermophilus tenyészettel vagy tenyészeteleggyel oltjuk be, és a továbbiakban az ilyen termékek előállításánál ismert módon járunk el.
12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,4-0,6 tömeg% élesztőt keverünk az alapanyag tejbe.
13. A 11. vagy 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tenyészetekkel 44-46 °C hőmérsékleten oltjuk be a tejet, és a fermentálást ezen a hőmérsékleten végezzük.
14. A 11-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Bifidobacterium bifidumot keverünk az alapanyagtejbe.
HU 214 184 Β
15. A 11-14. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fermentálást a tejalvadék 4,3-4,6, előnyösen 4,5 pH-értékéig, illetve legalább 107/cm3, előnyösen 108/cm3 nagyságrendű csíraszám eléréséig folytatjuk.
16. A 11 -15. igénypontok bármelyike szerinti élj árás, 5 azzal jellemezve, hogy a fermentálást tankban végezzük, és a fermentálás befejezése után az alvadékot feltörjük, és kívánt esetben ízesítjük.
17. A 11-16. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy szelénnel és/vagy cinkkel dúsított élesztőt keverünk az alapanyagtejbe.
18. A 11-17. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 200 g mennyiségű végtermék alapanyagtejében 0,1-0,3 mg szelént és/vagy 5-10 mg cinket tartalmazó élesztőt diszpergálunk.
Kiadja a Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Gyurcsekné Philipp Clarisse osztályvezető Állami Nyomda Rt. © 260-0451 Fax: 260-3632
HU9503791A 1995-12-22 1995-12-22 Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra HU214184B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9503791A HU214184B (hu) 1995-12-22 1995-12-22 Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9503791A HU214184B (hu) 1995-12-22 1995-12-22 Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9503791D0 HU9503791D0 (en) 1996-02-28
HUT76562A HUT76562A (en) 1997-09-29
HU214184B true HU214184B (hu) 1998-01-28

Family

ID=10987521

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9503791A HU214184B (hu) 1995-12-22 1995-12-22 Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU214184B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102258082A (zh) * 2011-08-01 2011-11-30 陕西科技大学 一种凝固型益生菌酸羊奶及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102258082A (zh) * 2011-08-01 2011-11-30 陕西科技大学 一种凝固型益生菌酸羊奶及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
HU9503791D0 (en) 1996-02-28
HUT76562A (en) 1997-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4797289A (en) Enhancement of lactobacillus acidophilus growth and viability in yogurt and other cultured dairy products
Shin et al. Viability of bifidobacteria in commercial dairy products during refrigerated storage
US9119415B2 (en) Fermented food products containing probiotic strains, and their preparation process
CN101422193A (zh) 一种家用直投式酸奶发酵剂及其制备方法
CN111955548B (zh) 一种纯益生菌风味发酵乳及其制备方法
RU2008105399A (ru) Ферментированные пищевые продукты, содержащие пробиотические штаммы, и способ их получения
US8945641B2 (en) Use of gum arabic for improving the growth and survival of bifidobacteria
US20200323227A1 (en) Fermented dairy compositions and methods of preparing the same
EP0122104B1 (en) Multi-cultured yogurt, solid spread and cottage cheese
US5409718A (en) Method for the preparation of a fermented milk product
EP1729590B1 (en) Shelf stable product with living micro-organisms
Rakib et al. Starter cultures used in the production of probiotic dairy products and their potential applications: A Review
US11766050B2 (en) Yogurt for dogs
EP1593309B1 (en) Dairy product with at least one characteristic of a dairy product mixture
CN108013134B (zh) 一种富含植物乳杆菌st-iii的发酵乳及其制备方法
US20220256872A1 (en) Process for producing a fermented milk product with an enhanced level of probiotics
HU214184B (hu) Probiotikus hatású, pohárban alvasztott vagy habart savanyú tejtermékek és eljárás előállításukra
CN103371224B (zh) 一种活菌酸奶的制备方法及采用其制备的活菌酸奶
WO2023038072A1 (ja) 乳酸菌、乳酸菌スターター、発酵乳、発酵乳の製造方法、及び乳酸菌のスクリーニング方法
JPH0576292A (ja) 嗜好性飼料原料
CN113575682A (zh) 一种高品质脱脂酸奶及其制备方法
CN101209069A (zh) 生物活性酸奶
JP2019058139A (ja) 乳酸菌の生残性向上方法
Gandhi Microbiology of fermented dairy products
Elango Potential Application of Probiotics in Dairy Products

Legal Events

Date Code Title Description
HMH4 Cancellation of final prot. due to relinquishment