HU213782B - Cementitious composition for manufacture of concrete roof tiles - Google Patents
Cementitious composition for manufacture of concrete roof tiles Download PDFInfo
- Publication number
- HU213782B HU213782B HU9403093A HU9403093A HU213782B HU 213782 B HU213782 B HU 213782B HU 9403093 A HU9403093 A HU 9403093A HU 9403093 A HU9403093 A HU 9403093A HU 213782 B HU213782 B HU 213782B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- mesh
- pass
- priority
- concrete
- weight
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C04—CEMENTS; CONCRETE; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES
- C04B—LIME, MAGNESIA; SLAG; CEMENTS; COMPOSITIONS THEREOF, e.g. MORTARS, CONCRETE OR LIKE BUILDING MATERIALS; ARTIFICIAL STONE; CERAMICS; REFRACTORIES; TREATMENT OF NATURAL STONE
- C04B18/00—Use of agglomerated or waste materials or refuse as fillers for mortars, concrete or artificial stone; Treatment of agglomerated or waste materials or refuse, specially adapted to enhance their filling properties in mortars, concrete or artificial stone
- C04B18/04—Waste materials; Refuse
- C04B18/16—Waste materials; Refuse from building or ceramic industry
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W30/00—Technologies for solid waste management
- Y02W30/50—Reuse, recycling or recovery technologies
- Y02W30/91—Use of waste materials as fillers for mortars or concrete
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Ceramic Engineering (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
- Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
- Graft Or Block Polymers (AREA)
- Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
- On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
- Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
Abstract
A találmány megnövelt kezdeti szilárdságú betőntetőcserepek gyártására alkalmas cementtartalmú készítmény. Acementtartalmú készítménybe őrölt betőnhűlladékőt építenek be. A növelszilárdságőt úgy érik el, hőgy az aggregátűm 0,1–20 t% mennyiségénekhelyettesítésére őrölt betőnhűlladékőt használnak. Adőtt esetbengócképző szerként őrölt betőnhűlladékőt használnak; és őlyan őrö tbetőnhűlladékőt használnak, melynek szemcseelőszlása őlyan, hőgy azaggregátűm helyettesítésére használható és gócképzésre alkalmas.ŕ
Description
A jelen találmány javított kezelési tulajdonságokkal rendelkező, betonból készült tetőcserepek gyártására alkalmas cement tartalmú készítmény.
Jól ismert, hogy a beton sok évnyi idő alatt éri el végső szilárdságát, és, hogy egy év múlva igen lassú a szilárdság növekedése.
A tetőcserepek életének korai szakasza folyamán, vagyis a cement megkötése és a beton keményedése folyamán ügyelni kell a cserepek kezelésére, hogy a törést elkerüljük. A tetőcserepek előállításánál a paletták mielőbbi megbontására van szükség, hogy a paletták újra használhatók legyenek, de ha a cserepeket túl korán vesszük ki a palettából, akkor nagyarányú cseréptörés veszélye áll fenn.
A törésveszély csökkentése érdekében bizonyos vegyszerkeverékek adhatók hozzá, melyek ismereteink szerint növelik a beton kötései sebességét. így például a kloridsók, mint a kalcium-klorid, kalcium-klorid, nátrium-szulfát; nátrium-klorid; kálium-klorid, magnézium-klorid és mangán-klorid használata az 1920-as évekre vezethető vissza, és újabban e célra klórt nem tartalmazó adalékanyagokat, mint lignin-szulfonát származékokat és Conplast NC-t (egy, a Forsoc CCD Ltd. cégtől beszerezhető keverék védjegye) használnak. Bár e gyorsító anyagok mindegyike hatásos bizonyos mértékig a beton kötésének gyorsítására, a tetőcserepek céljára szolgáló betonban történő felhasználásukat nem találták különösebben előnyösnek. Ehhez kapcsolódik, hogy az ilyen szilárdság gyorsítók használata növeli a betoncserepek termelési költségét.
A törött vagy másként selejtes cserepek előfordulása a beton tetőcserepek gyártásánál olyan hulladékmennyiség képződéséhez vezet, amelynek kezelése nehéz és költséges. Ezen túlmenően az épületek újrafedése növeli a hulladékkezelési problémát. Kutatásunk alternatív módszereket talált a betonhulladék kezelésére. Egy különösen előnyös ilyen módszer abban áll, hogy a betonhulladékot megőröljük és ezt az őrölt anyagot az új beton tetőcserepek gyártása során bedolgozzuk.
Az őrölt betonhulladék újrafelhasználásának gyakorlata a szakterületen ismeretes. A 353 439 számú európai szabadalmi leírás például a törött beton útburkoló kövek újrafelhasználását oly módon ismerteti, hogy a törött darabokat megőrlik és további útburkoló kövek termelésére használják fel. A 90 040 005 számú japán szabadalmi leírás cementbeton szerkezetek bontásánál képződött betonhulladék újrafelhasználását írj a le, mely abban áll, hogy a hulladék és kemencesalak-porkeveréket használnak fel új beton előállítására.
A 2 591 934 számú francia szabadalmi leírás selejtes betontömbök újrafelhasználását úja le oly módon, hogy azokat megőrlik és új betontömbök készítésére használt keverékhez adják hozzá, míg az 59 045 958 számú japán szabadalmi leírás egy módszert ismertet betonhulladék összezúzására és új betontárgyakban történő felhasználásra.
A korábbi szakmai gyakorlatból ismeretes továbbá, hogy a cementtartalmú készítmények hidratálása bizonyos gócképző szerekkel befolyásolható. így például egy, a „Concrete precasting plánt and technology” folyóiratban, 2. sz. 68. old., 1992. megjelent közlemény vulkáni hamu, különösen szilícium hamu betonhoz történő hozzáadását írja le. A szilícium hamu részecskéi a leírás szerint gyorsítják a hidratálást a betonban oly módon, hogy gócképzőként vagy szekunder kristályosodási helyekként hatnak. Amikor a normális beton keményedik, akkor a cementszemcse magokból nagyméretű kalcium-klorid kristályok képződnek és ezek a kristályok az aggregátum-szemcsék felé vándorolnak. Kalcium-szilikát-hidrát, C-S-H gél is képződik. A beton szilárdsága idővel nő, ahogyan a C-S-H gél és a kalcium-hidroxid kristályok sűrűsége nő. Ha a betonkeverékben szilíciumdioxid hamu van jelen, akkor ennek mikro részecskéi másodlagos kristályosodási gócként hatnak. Ezek a szekunder kristályok a nagy kalcium-klorid kristályok között, azokkal együttműködésben nőnek, kitöltik a cement és az aggregátum közötti, kezdetben meglévő tereket, ily módon gyorsítják a beton hidratálását vagy keményedését.
M. Duriez-nek a „Betonstein Zeitung”-ban, 3. köt., 1958. közölt cikke leírja, hogy 2% cement 2% kristálygóccal történő kicserélése beton termékekben gyorsítja a keményedést és növeli a beton szilárdságát. A használt kristályosítási gócok a szerző szerint kikeményedett cement kötőanyagokból állnak, amelyek igen speciális körülmények között térhálósodtak ki, majd ezt követően cementfmomságúra aprítódtak. Duriez azonban figyelmeztet, hogy ezeket a kristályosítási gócokat gondosan kell megválasztani, különben a beton mechanikai tulajdonságaira végzetesek lehetnek.
Kutatásunk azt mutatta, hogy bizonyos mennyiségű őrölt anyag hozzáadása a betonkeverékhez azzal a meglepő, eddig nem ismert előnnyel jár, hogy jelentősen növeli a beton tetőcserepek palettabontási szilárdságát. Ily módon a találmány egy hatékony szilárdság gyorsító anyagot, valamint egy alkalmas, a környezet számára előnyös módszert szolgáltat, hulladékbeton hasznosítására.
Közelebbről, kutatómunkánk azt mutatta, hogy a fentiekben leírt palettabontási szilárdság meglepő növelése érhető el oly módon, hogy:
(i) új beton tetőcserepek helyettesítésére például őrölt beton tetőcserepekből származó őrölt hulladékbetont használunk;
(ii) új beton tetőcserepek előállításánál a cement egy részét finoman őrölt betonhulladékkal helyettesítjük; és (iii) olyan őrölt betonhulladékot használunk, amely a fenti, (i) pont szerinti aggregátum helyettesítő anyagként használt őrölt betonhulladék és a fenti, (ii) szerinti, finomra őrölt cementhelyettesítő betonhulladék keverékéből áll.
A cement helyettesítésre használt finomra őrölt hulladék anyag véleményünk szerint oly módon gyorsítja a keményedést, hogy gócképző szerként hat az új beton tetőcserepek készítésére használt betonban. Az a tény azonban, hogy a finomra őrölt beton tetőcserép-hulladék ennek az eredménynek elérésére alkalmas, nem várt, tekintettel azokra a speciális körülményekre, amelyek Duriez leírása szerint ahhoz szükségesek, hogy a gócképző szerként használt paszták térhálósítását érjük el. Ezen túlmenően, a jelen találmány szerinti keverékekből kapott tetőcserepek szilárdságát nagyobbnak találtuk,
HU 213 782 Β mint egyéb finomra őrölt anyagokat, például finomra őrölt szilácium-dioxidot vagy kovasav lisztet tartalmazó tetőcserepekét.
így a jelen találmány javított kezelési tulajdonságokkal rendelkező cementtartalmú készítményt szolgáltat beton tetöcserepek gyártására, mely készítmény:
(i) egy, a száraz szilárd anyagok össztömegének 30%áig teqedő mennyiségű cementtartalmú anyagból; és (ii) a száraz szilárd anyagok össztömegének legalább 70%-át kitevő mennyiségű aggregátumból áll; amelyben az aggregátum 1-20%-át őrölt hulladékbeton képezi.
A jelen találmány olyan javított kezelési tulajdonságokkal rendelkező cementtartalmú készítményt is szolgáltat beton tetőcserepek gyártására, mely készítmény:
(i) egy, a száraz szilárd anyagok össztömegének 30%áig teqedő mennyiségű cementtartalmú anyagból; és (ii) a száraz szilárd anyagok össztömegének legalább 70%-át kitevő mennyiségű aggregátumból áll; amelyben az aggregátum 0,1- 10%-át őrölt hulladékbeton képezi.
A jelen találmány továbbá javított kezelési tulajdonságokkal rendelkező cementtartalmú készítményt szolgáltat beton tetőcserepek gyártására, mely készítmény:
(i) egy, a száraz szilárd anyagok össztömegének 30%-áig terjedő mennyiségű cementtartalmú anyagból; és (ii) a száraz szilárd anyagok össztömegének legalább 70%-át kitevő mennyiségű aggregátumból áll; amelyben az aggregátum 0,1-20%-át őrölt hulladékbeton képezi.
A találmány első vonatkozása szerinti készítmény olyan őrölt hulladékbetont tartalmaz, amelynek szemcseösszetétele előnyösen, olyan, hogy a szemcsék 100%-a átmegy az 5,00 mm lyukméretü szitán, 98-100%-a átmegy a 3,35 mm lyukméretű szitán, 89-99%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretű szitán, 64-95%-a átmegy az 1,18 mm lyukméretű szitán, 48-83%-a átmegy a 0,60 mm lyukméretű szitán, 22-51%-a átmegy a 0,30 mm lyukméretű szitán és 1 l-25%-aátmegya0,15mmlyukméretű szitán.
Különösen előnyös, ha a találmány első vonatkozása szerinti készítmény olyan őrölt hulladékbetont tartalmaz, melynek olyan a szemcseösszetétele, hogy a szemcsék 100%-a átmegy az 5,00 mm lyukméretü szitán, 99-100%-a átmegy a 3,35 mm lyukméretü szitán,
97-99%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretü szitán,
89-95%-a átmegy az 1,18 mm lyukméretü szitán,
72-83%-a átmegy a 0,60 mm lyukméretü szitán,
36-51%-a átmegy a 0,30 mm lyukméretü szitán és 13-25%-a átmegy a 0,15 mm lyukméretü szitán.
A találmány egy második vonatkozása szerinti készítmény olyan őrölt betonhulladékot tartalmaz, melynek szemcsemérete kisebb, mint 75 pm; előnyösen 30 és 60 pm között, különösen 45 és 53 pm között van.
A találmány egy harmadik vonatkozása szerinti készítmény olyan őrölt betonhulladékot tartalmaz, melynek olyan a szemcseösszetétele, hogy a szemcsék 100%-a átmegy az 4,75 mm lyukméretü szitán, 95-97%-a átmegy a 3,35 mm lyukméretü szitán, 87-90%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretü szitán, 67-71%-a átmegy az 1,18 mm lyukméretü szitán, 45-49%-a átmegy a 0,6 mm lyukméretű szitán, 12-15%-a átmegy a 0,15 mm lyukméretü szitán és 4,5-10%-a átmegy a 0,075 mm lyukméretü szitán.
A találmány harmadik vonatkozása szerinti készítmény előnyös módon olyan őrölt betonhulladékot tartalmaznak, melynek szemcseösszetétele olyan, hogy a szemcsék 100%-a átmegy a 4,75 mm lyukméretü szitán, 96-97%-a átmegy a 3,35 mm lyukméretü szitán, 88-90%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretü szitán, 67-71%-a átmegy az 1,18 mm lyukméretü szitán, 45-49%-a átmegy a 0,6 mm lyukméretü szitán, 12-15%a átmegy a 0,15 mm lyukméretü szitán és 4,5-10%-a átmegy a 0,075 mm lyukméretü szitán.
Aggregátumok
Az aggregátumokat pala, őrölt kő vagy homok képezi vagy ezek keveréke és állhatnak például durva palából és finom homokból. A durva pala vagy homok úgy jellemezhető, hogy ezek olyan szemcsék, melyek nem több, mint 30 tömeg%-ának mérete kisebb, mint 0,15 mm. A finom pala vagy homok szemcséinek általában több, mint 90 tömeg%-a körülbelül 0,3 mm-nél kisebb méretű. A durva pala a Delabole Slate Quarries, Comwall, Anglia vagy Redland Aggregates, Blaenan Ffestiniog, Wales cégektől szerezhető be, és a jelen találmány szerinti termékek céljára alkalmas az S 12 típusú anyag, amely a következő frakciókat tartalmazza:
1. TÁBLÁZAT
méret (mm) | tömeg% |
A 2,36 | 0,1 |
B 1,18 | 9,0 |
C 0,60 | 61,1 |
D 0,30 | 26,3 |
E0,15 | 1,3 |
F 0,075 | 0,3 |
G0,53 | 0,6 |
H kisebb, mint 0,053 | 0,3 |
Az aggregátum egy kis sűrűségű aggregátumot, mint vermikulitot, perlitet, üreges üveggyöngyöt és természetes kistömegű aggregátumot tartalmazhat. Ennek az az előnye, hogy csökkenti a termék tömegét és tetőpala esetében ez csökkenti a tető terhelését.
Alkalmas finom homok a következő:
II. TÁBLÁZAT méret (mm) tömeg%
10,3-0,15 | 50% |
J 0,15-0,09 | 25% |
K kisebb, mint 0,09 | 25% |
Egyéb finom homokok is rendelkezésre állnak, így a Buckland Sand and Silica Co., Reigate, Surrey cégtől beszerezhető Throtham 75. Az előnyös aggretátum : ce3
HU 213 782 Β ment tömegarány a 0,5 : 1 és 6 : 1 közötti tartományban van. Az előnyös készítmények aggregátum : cement aránya általában 3:1.
Cement
A készítményekben használt cementek alkalmas módon hidraulikus cementek, vagyis olyan cementek, melyek megkötnek és kikeményednek víz hozzáadására, azaz víz jelenlétében. A cement lehet egy szilikátcement, mint Portland cement vagy lehet aluminátcement. A készítmények különféle hidraulikus cement-keverékeket tartalmazhatnak.
A cementtartalmú készítmények kemencesalakot, porított üzemanyag-hamut vagy szilácium-dioxid hamut tartalmazhatnak.
A szilícium-dioxid hamu, ha használjuk, a következő frakciókat tartalmazza:
méret | tömeg% |
A kisebb, mint 0,05 μ | 20 |
B kisebb, mint 0,10 μ | 70 |
C kisebb, mint 0,20 μ | 95 |
D kisebb, mint 0,50 μ | 99 |
Víz
Általában 0,15 : 0,40 víz : cementtartalmú anyag tömegarány előnyös és a víz : cement vagy cementtartalmú anyag tömegarány előnyös módon éppen elegendő ahhoz, hogy a keverék megfelelően legyen feldolgozható. A találmány szerinti különböző készítmények nedvességtartalma jellemző módon a készítmények szárazanyag tartalmára számított 7,5-10 tömeg%.
Újrafelhasznált betonhulladék
Ezt az anyagot törött vagy egyéb módon károsodott betontermékek, például beton tetőcserepek, betontömbök vagy beton burkolóanyagok megfelelő őrlőberendezéssel történő aprításával állítjuk elő. Hasonlóképpen betontermékek, vagyis újrafedett épületekből származó cserepek, stb. szintén használhatók összetörés (aprítás) után, mint ezt az előzőekben említettük. A találmány első tárgya szerinti anyagok tipikus szemcseeloszlását a
III. táblázatban tüntetjük fel.
111. TÁBLÁZAT
A találmány első vonatkozása szerinti anyagokban használt őrölt betonhulladék jellegzetes szemcseeloszlása szita lyukméret (mm) átmenő anyag %
1. minta | 2. minta 3. minta | 4. minta | ||
5,00 | 100 | 100 | 100 | 100 |
3,35 | 99 | 100 | 99 | 98 |
2,36 | 99 | 99 | 97 | 89 |
1,18 | 95 | 94 | 89 | 64 |
0,60 | 83 | 82 | 72 | 48 |
0,30 | 51 | 51 | 36 | 22 |
0,15 | 23 | 25 | 13 | 11 |
A találmány második vonatkozása szerinti anyagokban használt őrölt hulladék anyag tipikus szemcseméretét a IV. táblázatban szereplő 5. mintával kapcsolatosan tüntetjük fel. Ezt az anyagot úgy állítjuk elő, hogy a betonhulladék terméket 0,075 mm-nél kisebb szemcseméretűre őröljük.
IV. TÁBLÁZAT
A találmány második vonatkozása szerinti anyagokban használt őrölt betonhulladékjellegzetese szemcseeloszlása
5. mint kumulatív % átmenő anyag
0,053 61
0,045 41 szemcseméret, mm 0,00
A találmány harmadik vonatkozása szerinti anyagokban használt őrölt hulladékanyag szemcseeloszlását például az V. táblázat tünteti fel. Ennek az anyagnak nagyobb a finomszemcsés anyagtartalma, vagyis a 0,075 mm-nél kisebb szemcseméretü anyagtartalma, mint a fenti III. táblázatban szereplő bármelyik mintáé.
V. TÁBLÁZAT
A találmány harmadik vonatkozása szerinti anyagokban használt őrölt betonhulladék jellegzetes szemcseeloszlása szemcseméret, mm kumulatív % átmenő anyag
6. minta 7. minta | 8. minta | ||
4,75 | 10 | 100 | 100 |
3,35 | 96,61 | 95,68 | 94,92 |
2,36 | 89,80 | 87,60 | 86,97 |
1,18 | 71,32 | 67,14 | 67,36 |
0,60 | 49,41 | 45,27 | 47,31 |
0,15 | 11,53 | 15,36 | 23,65 |
0,075 | 4,54 | 9,83 | 20,06 |
maradék | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
A találmányt az alábbi példákkal szemléltetjük.
Az 1-5. példák a találmányt első aspektusában szemléltetik.
A 6-9. példák a találmányt második aspektusában szemléltetik.
A 10-19. példák a találmányt harmadik vonatkozásában szemléltetik.
A találmány első vonatkozásával kapcsolatos példák
Az 1. és 2. példa azokat a kontroll, beton tetőcserép receptúrákat írják le, amelyek a szakterületen általánosan használt típusúak.
A 2., 3. és 5. példa a jelen találmány első vonatkozása szerinti őrölt betonhulladékot (CWC) tartalmazó receptúrákat szemléltetik.
Az 1., 2. és 3. példákban leírt receptúrákat konvencionális görgő-papucs gyártási technikával készült sík cserepek készítésére használtuk fel, de tekintetbe kell venni,
HU 213 782 Β hogy bármilyen cserép-profil készíthető bármilyen cserépgyártó berendezéssel. A 4. és 5. példákban leírt receptúrákat laboratóriumi léptékű berendezéssel készített kisméretű vizsgálati minták előállítására használtuk.
Az 1-5. példákban használt receptúrákat a VI. táblázatban állítottuk össze.
Az 1-5. példák szerinti cementtartalmú készítményeket úgy állítottuk elő, hogy a száraz komponenseket konvencionális keverő-berendezésben két percig kevertük, ezután a keverékhez hozzáadtuk a folyékony komponenseket (pigmenteket és vizet) és az anyagot további három percig kevertük.
2. példában a homok 5%-át 5% őrölt betonhulladékkal helyettesítettük és a III. táblázat 2. mintája szerinti szemcseeloszlásnak megfelelően állítottuk be.
A 3. példában a homok 5%-át 5% őrölt betonhulla5 dékkal helyettesítettük, a III. táblázat 3. mintája szerinti szemcseeloszlásra állítottuk be, és a cementmennyiséget 5%-kal csökkentettük az 1. és 2. példa szerinti receptúrákhoz képest.
Az 5. példa szerinti receptúra hasonló volt a 4. kont10 rollmintához, azzal a különbséggel, hogy a homok 2%-át
2% őrölt betonhulladékkal helyettesítettük.
VI. TÁBLÁZAT
Az I., 2., 3., 4. és 5. példákban használt receptúrák és kapott szilárdságvizsgálati eredmények
receptúra | 1. példa (kontroll) | 2. példa (5% homok helyettesítve 5% CWC-vel) | 3. példa (5% homok helyettesítve 5% CWC-vel és cement csökkentés 5%-kal) | 4. példa (kontroll) | 5. példa (5% homok helyettesítve 2% CWC-vel) |
egyenértékű száraz homok (kg) | 911 | 865 | 865 | 1,35 | 1,323 |
cement (kg) | 289 | 289 | 275 | 0,422 | 0,422 |
nedvesség+ folyékony pigment (összes száraz szilárdanyag) | 9% | 9% | 9% | 8,5% | 8,5% |
CWC (kg) | 0 | 46 | 46 | 0 | |
0,027 | szemcseeloszlás 2. minta szerint | szemcseeloszlás 3. minta szerint | szemcseeloszlás 4. minta szerint | ||
idő | szakitó szilárdság (N) | ||||
24 óra múlva | 525 | 600 | 586 | ||
3 nap múlva | 635 | 633 | 565 | ||
idő | nyomószilárdság (KN) | ||||
6 óra múlva | 40 | 48,8 | |||
7 nap múlva | 49,5 | 54,8 |
Szakítószilárdság vizsgálatok
Az 1., 2. és 3. példák szerint előállított cserepek keresztirányú szakítószilárdság méréseit 24 órás és 3 napos, laboratóriumi környezeti körülmények között tör- 45 tént állás után végeztük el. A vizsgálati módszer hasonló volt az 1990. évi BS 473550 cserépszabványban leírt 3-pontos terhelési vizsgálathoz. A VI. táblázat a szakítószilárdsági vizsgálatok eredményeit is feltünteti. A vizsgálatokat 24 óra múlva előzetes vizes kezelés nélkül, 3 50 nap múlva pedig 24 órás vizes előkezelés után végeztük.
A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy az újrafelhasznált betont tartalmazó cserepek szakítószilárdsága 24 óra múlva 14,3%-kal nőtt. Hasonló szilárdságnövekedést tapasztaltunk hasonló receptúra szerint különböző üze- 55 mekben készült cserepeknél. Hasonló szilárdságokat figyeltünk meg az 1. és 2. példa szerinti receptúráknál 3 nap múlva.
A vizsgálati eredmények a 3. példa szerinti receptorával kapcsolatosan azt is szemléltetik, hogy a 14,3%-os szilárd- 60 ság növekedés, amely akkor tapasztalható, ha őrölt, újrafelhasznált betont adtunk a keverékhez, lehetővé teszi a keverékhez használt cement mennyiségének csökkentését is, így a célnak megfelelő szilárdságú cserepek gyárthatók.
Nyomószilárdsági vizsgálatok A 4. és 5. példákban leírt receptúrák felhasználásával készült vizsgálati minták nyomószilárdsági vizsgálatát laboratóriumi környezeti körülmények között végzett 6 órás állás és 7 napos 60 °C hőmérsékleten végzett térhálósítás után végeztük el. A nyomószilárdsági vizsgálatot úgy hajtottuk végre, hogy a hengeres minta próbatesteket a szakterületen jól ismert módszerrel növekvő nyomóerőnek vetettük alá egészen deformálódásig. Ezek, a VI. táblázatban szintén feltüntetett eredmények azt mutatják, hogy az olyan aggregátumoknál, melyeknek egy részét őrölt betonhulladékkal cseréltünk ki, 6 óra elteltével a szilárdság 22%-os növekedése tapasztalható.
HU 213 782 Β
A találmány második vonatkozásával kapcsolatos példák
A 6. példában leírt recepttára egy kontroll recepttára és egy, a korábbi szakmai gyakorlat szerinti tipikus cementtartalmú készítményt képvisel.
A 7. és 8. példákban leírt recepttárak a találmány második vonatkozása szerintiek és olyan gócképzöszert tartalmaznak, amely 75 μπι-nél kisebb szemcseméretü őrölt betonból áll. Ennek az anyagnak a szemcseeloszlását a IV. táblázat mutatja. A 9. példa szilícium-dioxid lisztet tartalmaz, amelynek szemcsemérete szintén 75 pm-nél kisebb. A 9. példa célja az, hogy lehetővé, tegye az összehasonlítást a jelen találmány szerinti, és a szilícium-dioxid lisztet tartalmazó készítmények tulajdonságai között. Bár a szilícium-dioxid liszttől nem várható el, hogy gócképzőszerként hasson, annak hasonló a felületmérete, mint a jelen találmány szerinti készítményben jelenlévő gócképzőszeré.
VII. TÁBLÁZAT recepttára (az ossz- 6. példa 7. példa 8. példa 9. példa készítmény %-ában) homok 69 69 cement 23 22,5 víz 8 8 őrölt beton (<75 pm; mint az 5. példában) szilícium-dioxid liszt (<75 pm)
69
22
8
0,9
A 6-9. példák mindegyike szerinti recepttárával beton tetőcserepeket állítottunk elő. A használt cement a Rugby Rochester Works cégtől származó Portland-cement volt, a finom homokot a Kent-völgyi terület egy bányájából kaptuk és 5 pm-nél kisebb szemcseméretüre szitáltuk.
A szilárd anyagokat egy Croker forgó keverőben összekevertük és a keverékhez vizet adtunk. A kapott habarcskeveréket egy konvencionális görgős-papucsos cserépgyártó berendezés garatjába töltöttük, amely „éretlen állapotban” körülbelül 450*200* 12 mm méretű cserepeket készített.
Az „éretlen állapotú” cserepeket azután nedves körülmények között, körülbelül 50 °C hőmérsékleten és 98% relatív nedvességtartalom mellett egy kamrában körülbelül 6 óráig térhálósítottuk. A térhálósított cserepeket kivettük a kamrából és körülbelül 20 °C hőmérsékleten szobában tároltuk a vizsgálatig.
Hajlítószilárdság mérések
A fenti 6-9. példák szerint előállított cserepek hajlítószilárdsági vizsgálatát 6 óra, 7 nap és 28 nap múlva végeztük el, a szakterületen ismert szokásos berendezéssel és módszerrel. A hajlítószilárdsági vizsgálatok eredményeit a VIII. táblázatban tüntetjük fel.
VIII. TÁBLÁZAT hajlítószilárdság (MN/m2)
idő | 6. példa | 7. példa 8. példa | 9. példa | |
6 óra | 5,7 | 6,2 5,8 | 4,4 | |
7 nap | 7,4 | 8,9 | 8,0 | 6,2 |
28 nap | 8,7 | 9,8 | 10,0 | 7,3 |
A VIII. táblázatban feltüntetett eredményekből látható, hogy a 7. és 8. példákban, a 75 pm-nél kisebb szemcseméretü őrölt betonszemcséből álló gócképzőszer jelenléte minden esetben hajlítószilárdság-növekedést okoz a 6. példa szerinti kontroll receptúrával előállított cserepekhez képest.
A 9. példa szerint előállított cserepek hajlítószilárdságát kisebbnek találtuk, mint a 6. példa szerinti cserepekét. Ez azt mutatja, hogy nem minden finom poradalék tud olyan gócképzőszerként hatni, amely a beton tetőcserepek gyártására használt cementtartalmú készítmények szilárdságának növekedését idézi elő, és azt, hogy a jelen találmány szerinti készítmények használatánál megfigyelt szilárdságnövekedés nem érhető el szükségszerűen bármilyen, 75 pm-nél kisebb szemcseméretü anyaggal.
A találmány harmadik vonatkozásával kapcsolatos példák
A 11-17. példa a találmány harmadik vonatkozását szemléltetik.
A 11-13. példa szerinti receptúrákban az aggregátum 6%-a van helyettesítve őrölt betonhulladékkal (szemben a 10. kontroll példa szerinti aggregátummal), és az őrölt betonhulladék szemcsemérete ugyanaz, mint a 6. példa esetében.
Al 4-16.példa szerinti receptúrákban az aggregátum 6%-át olyan őrölt betonhulladék helyettesíti, amelynek szemcseeloszlása a 7. minta szerinti (szemben a 10. példa szerinti receptúrával).
A 17-19. példa szerinti receptúrákban az aggregátum
6%-át olyan őrölt betonhulladék helyettesít, melynek szemcseeloszlása a 8. minta szerinti (szemben a 10. példa szerinti receptúrával).
All., 14. és 17. példákban olyan kísérleti cserepeket állítottunk elő, amelyeknek keveréke 1 tömeg%-kal ke45 vesebb cementet tartalmaz, mint a kontrollreceptúra.
A 12., 15. és 18. példákban olyan kísérleti cserepeket készítettünk, melyeknek a keveréket 2 tömeg%-kal kevesebb cementet tartalmaznak, mint a kontrollreceptúra.
A 13.,1 6. és 19. példákban pedig olyanokat, melyek
4 tömeg%-kal kevesebb cementet tartalmaznak, mint a kontrollreceptúra.
A 10-19. példa szerinti cserepek előállításánál a kísérleti körülmények a következők voltak:
Anyagok
Rugby Rochester gyártmányú gyorsan keményedő Portland-cement Squerry es homok őrölt betoncserép hulladék.
HU 213 782 Β
IX. TÁBLÁZ A T
A 10-19. példák szerinti cserepek receptűrái és szilárdságának változása
példa száma | aCWC szemcse- eloszlása | a finom (>75 pm) szemcsék mennyisége (%) | aCWC egyenértékű fmomszemcse tartalma a keverékben % | a keverék cementtartalmának a csökkentése (%) | hajlítószilárdság (MPa) | |||
6 óra | 1 nap | 7 nap | 28 nap | |||||
10. | kontroll | - | - | 5,78 | 6,64 | 7,46 | 9,18 | |
11. | 6. példa | 5 | 0,3 | 1 | 5,29 | 6,40 | 7,33 | 8,14 |
12. | 6. példa | 5 | 0,3 | 2 | 5,58 | 7,52 | 7,95 | 9,78 |
13. | 6. példa | 5 | 0,3 | 4 | 5,39 | 7,19 | 8,44 | 9,16 |
14. | 7. példa | 10 | 0,6 | 1 | 5,32 | 6,83 | 7,22 | 8,41 |
15. | 7. példa | 10 | 0,6 | 2 | 6,05 | 7,49 | 7,79 | 8,72 |
16. | 7. példa | 10 | 0,6 | 4 | 5,23 | 6,06 | 7,18 | 8,66 |
17. | 8. példa | 20 | 1,2 | 1 | 5,33 | 6,46 | 6,77 | 7,96 |
18. | 8. példa | 20 | 1,2 | 2 | 5,40 | 7,13 | 7,61 | 8,66 |
19. | 8. példa | 20 | 1,2 | 4 | 5,34 | 6,95 | 7,76 | 8,25 |
Berendezés Croker keverő laboratóriumi léptékű cserépkészítő gép térhálósító tartály szabályozott hőmérsékletű tárolókamra Zwick erőmérőgép.
Cseréptermelés
Sztenderd aggregátum/cement arányú (A/C = 3 : 1), őrölt betonhulladékot és kevesebb cementet tartalmazó cserepeket készítettünk a IX. táblázatban foglaltak szerint.
Térhálósitás
A cserepeket 50 °C hőmérsékleten és 98% relatív nedvességtartalmú térhálósító tartályban térhálósítottuk 35 30 perccel az extrúzió után. A térhálósítást 6 óra múlva befejeztük, a cserép palettát kézzel bontottuk meg, és a cserepeket a vizsgálat időpontjáig egy 25 °C-os 100% relatív nedvességtartalmú tárolókamrába tettük át.
Vizsgálat
A Zwick erőgépen teljes félcserepek hajlítószilárdságát mértük meg. A 6. óra, 24. óra és 7. nap, valamint 8. nap elteltével minden esetben legalább 5-5 darab cserepet vizsgáltunk. A hajlítószilárdság-vizsgálat eredmé- 45 nyeit ís a IX. táblázat tünteti fel.
Összegezésként, ezek az eredmények azt mutatják, hogy a 11- 19. példák szerinti receptúrákkal készült cserepek hajlítószilárdságát a 10. példa szerinti receptúrával összehasonlításban, a cementtartalom csökkentése 50 nem befolyásolja hátrányosan. Valóban, az eredmények minden esetben azt mutatják, hogy függetlenül az őrölt betonhulladék szemcseeloszlásától, a legjobb szilárdságot a 2%-os cementtartalom-csökkentéssel készült cserepek mutatják, vagyis a 12., 15. és 18. példa szerinti 55 receptúrák.
A 4% cementtartalom-csökkentéssel készült, vagyis a 13., 16. és 19. példa szerinti cserepek szilárdsága általában kisebb volt, mint a 2% cementtartalom-csökkentéssel, vagyis a 12., 15. és 18. példák szerint készül- 60 teké, de a 4% cementtartalom-csökkentéssel készült cserepek szilárdsága általában nagyobb volt, mint az 1% cementtartalom csökkentéssel készült, 11., 14. és 17. példa szerinti cserepeké.
Az eredmények általános trendje azt mutatja, hogy előnyös olyan őrölt, újrafelhasznált beton felhasználása, amely 4,5% és 10% közötti mennyiségű, 0,075 mm-nél kisebb átmérőjű szemcséket tartalmaz.
Figyelembe kell venni, hogy a találmány megkönnyíti rosszabb minőségű, olcsóbb homok felhasználását kívánt szilárdságú cserepek előállítására, ha ezt a homokot őrölt betonhulladékkal egészítjük ki.
Claims (15)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Cementtartalmú készítmény javított kezelési tulajdonságokkal rendelkező beton tetőcserepek gyártására, azzal jellemezve, hogy (i) egy, a száraz szilárd anyagok össztömegének 30%-áig terjedő mennyiségű cementtartalmú anyagot; és (ii) egy, a száraz szilárd anyagok össztömegének legalább 70%-áig terjedő mennyiségű aggregátumot tartalmaz; melyben az aggregátum 1-20 tömeg%-a őrölt betonhulladékból áll.(Elsőbbsége: 1992. 04. 29.)
- 2. Cementtartalmú készítmény javított kezelési tulajdonságokkal rendelkező beton tetőcserepek gyártására, azzal jellemezve, hogy (i) a száraz szilárd anyagok össztömegének 30%-áig terjedő mennyiségű cementtartalmú anyagot; és (ii) a száraz szilárd anyagok össztömegének legalább 70%-áig terjedő mennyiségű aggregátumot tartalmaz; melyben az aggregátum 0,1-10 tömeg%-a őrölt betonhulladékból áll.(Elsőbbsége: 1992. 08. 07.)
- 3. Cementtartalmú készítmény javított kezelési tulajdonságokkal rendelkező beton tetőcserepek gyártására, azzal jellemezve, hogy (i) egy, a száraz szilárd anyagok össztömegének 30%-áig terjedő mennyiségű cementtartalmú anyagot; és (ii) a száraz szilárd anyagokHU 213 782 Β össztömegére számított, legalább 70% aggregátumot tartalmaz; melyben az aggregátum 0,1-20 tömeg%-a őrölt betonhulladékból áll.(Elsőbbsége: 1992. 08. 07.)
- 4. Az 1., 2. vagy 3. igénypont szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy az aggregátumI- 5 tömeg%-a őrölt betonhulladékból áll.(Elsőbbsége: 1992. 04. 29.)
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy gócképzőszert tartalmaz.(Elsőbbsége: 1992. 08. 07.)
- 6. Az 5. igénypont szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy a gócképzőszer őrölt betonhulladékból áll.(Elsőbbsége: 1992. 08. 07.)
- 7. A 6. igénypont szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy az őrölt betonhulladék 0,075 mm-nél kisebb szemcseméretű frakciókból áll.(Elsőbbsége: 1992. 08.07.)
- 8. A 7. igénypont szerinti cementtartalmú készítmény, azzaljellemezve, hogy az őrölt betonhulladék 0,03 és 0,06 mm közötti szemcseméretü frakciókból áll.(Elsőbbsége: 1992. 08. 07.)
- 9. A 8. igénypont szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy az őrölt betonhulladék 0,045 és 0,053 mm közötti szemcseméretű frakciókból áll.(Elsőbbsége: 1992. 08. 07.)
- 10. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy az őrölt betonhulladék szemcseösszetétele olyan, hogy a szemcsék 100%-a átmegy az 5,00 mm lyukméretü szitán, 98-100%-a átmegy a 3,35 mm lyukméretű szitán,89-99%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretü szitán,64-95%-a átmegy az 1,18 mm lyukméretü szitán,48-83%-a átmegy a 0,60 mm lyukméretü szitán,22-51%-a átmegy a 0,30 mm lyukméretü szitán, ésII- 25%-a átmegy a 0,15 mm lyukméretü szitán.(Elsőbbsége: 1992. 04. 29.)
- 11. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy az őrölt betonhulladék szemcsemérete olyan, hogy a szemcsék 100%-a átmegy az 5,00 mm lyukméretü szitán,5 99-100%-a átmegy a 3,35 mm lyukméretü szitán,97-99%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretü szitán,89-95%-a átmegy az 1,18 mm lyukméretü szitán,72-83 %-a átmegy a 0,60 mm lyukméretü szitán,36—51%-a átmegy a 0,30 mm lyukméretü szitán, és10 13-25%-a átmegy a 0,15 mm lyukméretü szitán. (Elsőbbsége: 1992.04. 29.)
- 12. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy az őrölt betonhulladék szemcsemérete olyan, hogy a szemcsék15 100%-a átmegy az 4,75 mm lyukméretü szitán, 95-97%a átmegy a 3,35 mm lyukméretü szitán, 87-90%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretü szitán, 67-71%-a átmegy az 1,18 mm lyukméretü szitán, 47-49%-a átmegy a 0,60 mm lyukméretü szitán, 12-14%-a átmegy a 0,15 mm lyuk20 méretű szitán, és 4,5-20%-a átmegy a 0,075 mm lyukméretü szitán.(Elsőbbsége: 1993. 04. 27.)
- 13. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy az őrölt25 betonhulladék szemcsemérete olyan, hogy a szemcsék 100%-a átmegy a 4,75 mm lyukméretü szitán, 96-97%-a átmegy a 3,35 mm lyukméretü szitán, 88-90%-a átmegy a 2,36 mm lyukméretü szitán, 67-71 %-a átmegy az 1,18 mm lyukméretü szitán, 45-49%-a átmegy a 0,60 mm lyukmé30 retü szitán, 12-15%-a átmegy a 0,15 mm lyukméretü szitán, és 4,5-10%-a átmegy a 0,075 mm lyukméretü szitán.(Elsőbbsége: 1993. 04. 27.)
- 14. Az 5. igénypont szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy nedvességtartalma a készítményben35 lévő száraz, szilárd anyagok tömegének 7,5-10%-a. (Elsőbbsége: 1993. 04. 27.)
- 15. A 14. igénypont szerinti cementtartalmú készítmény, azzal jellemezve, hogy nedvességtartalma a készítményben lévő száraz, szilárd anyagok tömegének 8-9,5%-a.40 (Elsőbbsége: 1993. 04. 27.)
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB929209233A GB9209233D0 (en) | 1992-04-29 | 1992-04-29 | Concrete building products |
GB929216749A GB9216749D0 (en) | 1992-08-07 | 1992-08-07 | Concrete building products |
GB929219521A GB9219521D0 (en) | 1992-04-29 | 1992-09-15 | Concrete building products |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT67882A HUT67882A (en) | 1995-05-29 |
HU213782B true HU213782B (en) | 1997-10-28 |
Family
ID=27266159
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9403093A HU213782B (en) | 1992-04-29 | 1993-04-27 | Cementitious composition for manufacture of concrete roof tiles |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0638052B1 (hu) |
AT (1) | ATE145637T1 (hu) |
CZ (1) | CZ263594A3 (hu) |
DE (1) | DE69306247T2 (hu) |
DK (1) | DK0638052T3 (hu) |
ES (1) | ES2099951T3 (hu) |
FI (1) | FI943791A0 (hu) |
GR (1) | GR3022675T3 (hu) |
HU (1) | HU213782B (hu) |
SK (1) | SK96594A3 (hu) |
WO (1) | WO1993022252A1 (hu) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US10144673B2 (en) | 2015-04-21 | 2018-12-04 | Basf Se | Method for producing a calcium silicate hydrate-comprising hardening accelerator in powder form |
CZ307741B6 (cs) * | 2017-03-31 | 2019-04-10 | ERC-TECH a.s. | Způsob pro přípravu betonu s využitím recyklátu z inertního stavebně demoličního odpadu |
CZ202079A3 (cs) * | 2020-02-18 | 2021-11-18 | ERC-TECH a.s. | Čerstvý beton se samoošetřující schopností a suchá směs pro jeho přípravu |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE821168C (de) * | 1948-11-03 | 1951-11-15 | Georg Fisch & Co | Verfahren zur Herstellung von Mauersteinen, Dachziegeln, Fliesen u. dgl. |
DE1144169B (de) * | 1955-04-04 | 1963-02-21 | Siporex Int Ab | Moertelmischung |
US4040851A (en) * | 1975-05-30 | 1977-08-09 | Gaf Corporation | Cotton-cement articles |
-
1993
- 1993-04-27 ES ES93911794T patent/ES2099951T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1993-04-27 SK SK965-94A patent/SK96594A3/sk unknown
- 1993-04-27 CZ CZ942635A patent/CZ263594A3/cs unknown
- 1993-04-27 DE DE69306247T patent/DE69306247T2/de not_active Revoked
- 1993-04-27 AT AT93911794T patent/ATE145637T1/de not_active IP Right Cessation
- 1993-04-27 HU HU9403093A patent/HU213782B/hu not_active IP Right Cessation
- 1993-04-27 WO PCT/EP1993/001067 patent/WO1993022252A1/en not_active Application Discontinuation
- 1993-04-27 EP EP19930911794 patent/EP0638052B1/en not_active Revoked
- 1993-04-27 DK DK93911794T patent/DK0638052T3/da active
-
1994
- 1994-08-17 FI FI943791A patent/FI943791A0/fi not_active Application Discontinuation
-
1997
- 1997-02-26 GR GR970400363T patent/GR3022675T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
FI943791A (fi) | 1994-08-17 |
WO1993022252A1 (en) | 1993-11-11 |
FI943791A0 (fi) | 1994-08-17 |
DK0638052T3 (da) | 1997-04-07 |
CZ263594A3 (en) | 1995-02-15 |
SK96594A3 (en) | 1995-01-12 |
DE69306247T2 (de) | 1997-06-26 |
ATE145637T1 (de) | 1996-12-15 |
EP0638052B1 (en) | 1996-11-27 |
ES2099951T3 (es) | 1997-06-01 |
GR3022675T3 (en) | 1997-05-31 |
EP0638052A1 (en) | 1995-02-15 |
HUT67882A (en) | 1995-05-29 |
DE69306247D1 (de) | 1997-01-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Katz | Properties of concrete made with recycled aggregate from partially hydrated old concrete | |
KR0183536B1 (ko) | 규산질 회분을 포함하는 고내구성의 시멘트 제품 | |
Garg et al. | Some aspects of the durability of a phosphogypsum-lime-fly ash binder | |
US4336069A (en) | High strength aggregate for concrete | |
KR20040030525A (ko) | 시멘트 제품용 저밀도 규산칼슘 수화물 강도 촉진 첨가제 | |
US20100006010A1 (en) | Matrix for masonry elements and method of manufacture thereof | |
FI112205B (fi) | Menetelmä betonin valmistamiseksi ja sen käyttö | |
WO1994019294A9 (en) | Process for producing concrete | |
EP3129201B1 (en) | Process for the preparation of masonry composite materials | |
Asa et al. | An investigation of mechanical behavior of concrete containing crushed waste glass | |
Berredjem et al. | Influence of recycled sand containing fillers on the rheological and mechanical properties of masonry mortars | |
HU213782B (en) | Cementitious composition for manufacture of concrete roof tiles | |
GB2266523A (en) | Concrete building products | |
Karthik et al. | Experimental study on rice husk ash in concrete by partial replacement | |
Shankar | To study strength of the demolished concrete aggregate under compression by performing compressive strength test. | |
PL171295B1 (pl) | Mieszanina cementowa do wyrobu betonowych dachówek PL | |
Ansari et al. | Experimental Study of the Physical Properties of Concrete Prepared by Partial Replacement of Cement with Alccofine, Metakaolite and GGBS | |
RU2074144C1 (ru) | Сырьевая смесь для приготовления химически стойкого кремнебетона автоклавного твердения | |
JP2000335950A (ja) | リサイクル用土木建築構造物のコンクリート | |
Cava et al. | 25 RECYCLED AGGREGATES WITH FLY-ASH: AN ECOLOGICAL AND ENERGY SAVING CONCRETE | |
OKOCHA | PRODUCING LIGHT WEIGHT CONCRETE BY PARTIALLY REPLACING COARSE AGGREGATE WITH PALM KERNEL SHELL | |
US20120272871A1 (en) | Concrete composition | |
Kumar et al. | A Comparative Study on Marble Dust as a Replacement Agent on Cement Concrete | |
Kherraf et al. | Mechanical Properties of Self-compacting Concrete Containing Fine Aggregates from Cement Kiln Dust and Hardened Cement Waste | |
Shivananda | Effect of Granite Powder and Crushed Ceramic Tiles on Properties of Concrete |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |