HU213543B - Catalyst carrier and method for its production - Google Patents

Catalyst carrier and method for its production Download PDF

Info

Publication number
HU213543B
HU213543B HU9601616A HU9601616A HU213543B HU 213543 B HU213543 B HU 213543B HU 9601616 A HU9601616 A HU 9601616A HU 9601616 A HU9601616 A HU 9601616A HU 213543 B HU213543 B HU 213543B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alumina
alpha
weight
component
particle size
Prior art date
Application number
HU9601616A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT74857A (en
HU9601616D0 (en
Inventor
William H Gerdes
Donald J Remus
Thomas Szymanski
James A Wolford
Original Assignee
Norton Chem Process Prod
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norton Chem Process Prod filed Critical Norton Chem Process Prod
Priority to HU9601616A priority Critical patent/HU213543B/hu
Publication of HU9601616D0 publication Critical patent/HU9601616D0/hu
Publication of HUT74857A publication Critical patent/HUT74857A/hu
Publication of HU213543B publication Critical patent/HU213543B/hu

Links

Landscapes

  • Catalysts (AREA)

Abstract

A találmány katalizátorhordozókra, közelebbről olyan alumínium-oxid alapú katalizátorhordozókra vonatkozik, amelynek különféle kémiai reakciókban felhasználható fém és fém-oxid katalizátorkomponensek katalizátorhordozóiként alkalmazhatók. A találmány szerinti katalizátorhordozók egy szol-gél eljárással in situ előállított alfa-alumínium-oxidból álló mátrixban diszpergált, viszonylag nagy méretű alfa-alumínium-oxid részecskékből állnak. Az ilyen katalizátorhordozók kiváló törőszilárdsággal rendelkeznek, ugyanakkor megtartják az előnyös porozitásúkat és a jó katalitikus viselkedésüket. HU 213 543 B A leírás terjedelme: 8 oldal

Description

A találmány katalizátorhordozókra, közelebbről olyan, alumínium-oxid alapú katalizátorhordozókra vonatkozik, amelyek különféle kémiai reakciókban felhasználható fém és fém-oxid katalizátorkomponensek katalizátorhordozóiként alkalmazhatók.
Az alumínium-oxid alapú katalizátorhordozók alkalmazását a korábbiakban már számos szabadalmi dokumentumban leírták (például 5 100 859., 5 055 442., 5 037 794. és 4 874 739. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás). Az ilyen katalizátorhordozók széles körű felhasználással rendelkeznek a katalízis területén. Különösen jól alkalmazhatók az olyan alumínium-oxid alapú katalizátorhordozók, amelyekben az alumínium-oxid alfa-alumínium-oxid.
A katalizátorhordozóknak legalább egy minimum felszínnel, amelyen a katalitikus komponens elhelyezhető, valamint nagy vízabszorpcióval és törőszilárdsággal kell egyidejűleg rendelkezniük. A probléma az, hogy az egyik jellemző növelése általában egy másik jellemző csökkenésével jár együtt. Például a nagy törőszilárdság gyenge porozitást jelenthet. Az egyensúlyt gyakran próbálkozással (próbálkozás és hibamódszerrel) érik el, ami a katalizátorhordozók szakterületét a kémiai folyamatokénál még inkább kiszámíthatatlanabbá teszi.
Sikerült egy olyan új eljárást találnunk, amelynek alkalmazásával a végső tulaj donságok egyensúlya szempont]'ából a katalizátorhordozók tervezése megbízhatóbbá válik. A találmány szerinti katalizátorhordozókban a törőszilárdság, a kopásállóság, a porozitás és a katalitikus viselkedés kiváló egyensúlyban van, miáltal az ilyen katalizátorhordozók a katalitikus felhasználás bizonyos területein ideálisak. A találmány szerinti katalizátorhordozók alfa- alumínium-oxid alapúak, és az előállításukra szolgáló új eljárás biztosítja a katalizátorhordozók nagy porozitását és kiváló törőszilárdságát.
A találmány szerinti megoldás olyan új, alumínium -oxid alapú katalizátorhordozót biztosít, amely Compton Tensile Tester 50-OP modellen mérve legalább 2,28 N (5 font) értékű törőszilárdsággal, valamint, 9,53 cm (3,75 hüvelyk) belső átmérőjű és 45,7 cm (18 hüvelyk) hosszúságú henger alkalmazásával módosított ASTM D-4699-87 szerint mérve legalább 608 kg/m3 (38 font/köbláb) értékű állandósult térfogatsűrüséggel rendelkezik, és amely katalizátorhordozó egy első és egy második alfa-alumínium-oxid komponensből áll, ahol az első alfa-alumínium-oxid komponens 0,4 pm és 4 pm közötti krisztallit nagysággal rendelkező szemcsék formájában van és a hordozóban lévő alumínium-oxid teljes tömegének 95% és 40% közötti mennyiségét alkotja, míg az in situ, egy szol-gél eljárással előállított második alfa-alumínium-oxid komponens a hordozóban lévő alfa-alumínium-oxid egyensúlyát biztosítja.
Az in situ előállított alfa-alumínium-oxid könnyen megkülönböztethető a találmány szerinti hordozóban jelen lévő előre kialakított alfa-alumínium-oxid szemcséktől. A hordozó mikrofotogramjában az előre kialakított alfa-alumínium-oxid belső porozitás nélküli, egyértelműen azonosítható egyedi részecskék formájában jelenik meg. Ezzel szemben az in situ kialakított szol-gél alfa-alumínium-oxid vermikuláris szerkezettel rendelkezik, azaz nincs egyértelműen meghatározott szemcseszerkezete és extenzív porozitása.
A találmány magában foglal egy olyan eljárást katalizátorhordozók előállítására, amelynek során
i) előállítunk egy olyan keveréket, amely a következőket tartalmazza:
a. legalább egy, 2,5-10, előnyösen 3-8 pm közepes szemcseméretű alfa-alumínium-oxid komponens; és
b. a katalizátorhordozó termékben lévő alfa-alumínium-oxid össztömegének 5-60%-át biztosító mennyiségben egy hidratált alfa-alumínium-oxid prekurzor;
c. az alfa-alumínium-oxid tömegére vonatkoztatva 5-40% mennyiségű kiégőanyag; és
d. a fenti keverék extrudálásához szükséges menynyiségű víz;
ii) a keveréket kívánt formákká extrudáljuk; és iii) a beoltott alfa-alumínium-oxid prekurzor alfa-alumínium-oxiddá történő átalakítása, és így egy olyan katalizátorhordozó előállítása érdekében, amelyben 2,5-10, előnyösen 3-8 pm közepes szemcseméretű alfa-alumínium-oxid részecskék a beoltott prekurzor anyagból származó alfa-alumínium-oxid mátrixban vannak diszpergálva, égetést végzünk.
A találmány szerinti katalizátorhordozó számos olyan alfa-alumínium-oxid komponenst tartalmazhat, amelyek hozzájárulnak a kívánt fizikai tulajdonságokhoz, így a porozitáshoz, a pórustérfogathoz, a törőszilárdsághoz stb. Gyakran előnyös két eltérő alfa-alumínium-oxid kombinálása, ahol az egyik, nagyobb szemcsékkel rendelkező komponenst (10 : 90) - (90 : 10) tömegarányban összekeveqük egy második, kisebb szemcsékből álló komponenssel. Ennek az a célja, hogy végül a késztermékben 0,4 m2/g és 5 m2/g közötti értékű felszínt éljünk el (a „felszín” a jelen leírásában az adszorbeált gázként nitrogén vagy kripton alkalmazásával mért BET felszínt jelenti). A kész hordozóban a felszín valamivel kisebb, mint a szabad alumínium-oxid szemcsék esetén. Az egyik jól alkalmazható keverék például két olyan alfa-alumínium-oxid szemcsetípusból állhat, amelyek közül az elsőnek körülbelül 1 m2/g értékű felszíne, míg a másodiknak 3-5 m2/g értékű felszíne van.
Az alfa-alumínium-oxid prekurzor előnyösen böhmit alapú, de jó eredmények érhetők el akkor is, ha a prekurzor böhmit és egy alumínium-trihidrát, például gibbsit vagy bayerit keverékéből áll. Amennyiben egy ilyen keveréket használunk, a monohidrát (böhmit) és a trihidrát tömegaránya - az előbbi sorrendnek megfelelően - előnyösen (1 ; 10)-(1 : 3), még előnyösebben (1:8)-(1 : 4). Gyakran előnyös, ha a szolt víz hozzáadásával alakítjuk ki a prekurzorból, és ha egy szubmikronos szemcseméretű oltóanyagot is hozzáadunk a szolhoz. Ennek hatására csökken az a hőmérsékleti érték, amelynél az alfa-alumínium-oxiddá történő átalakulás megtörténik, illetve csökken a transzformáció során képződő alfa-alumínium-oxid kristálymérete is.
A felhasznált oltóanyag bármely olyan anyag lehet, amely alkalmas a prekurzorban gócképződési helyek kialakítására, és így képes annak az átalakulási hőmér2
HU 213 543 Β sékletaek a csökkentésére, amelynél egy átmeneti alumínium-oxid alfa-alumínium-oxiddá alakul át. Az ennek a célnak megfelelő oltóanyagok általában ugyanolyan kristályrácstípussal rendelkeznek, mint maga az alfa-alumínium-oxid és rácsméreteik nem térnek el túlságosan az alfa-alumínium-oxid rácsméreteitől. A legkeményebben alkalmazható oltóanyag nyilvánvalóan maga az alfa-alumínium-oxid és az alfa-alumíniumoxid szubmikronos méretű szemcséi képezik az előnyös oltóanyagot. Ugyanakkor azonban lehetőség van más oltóanyagok felhasználására is, amilyen például az alfa-vas (Ill)-oxid és az alfa-króm-oxid, valamint a titán bizonyos komplex oxidjai.
Az előnyös oltóanyaggal beoltott prekurzorból az extrudált keverék kiégetésekor képződő alfa-alumínium-oxid általában sokkal finomabb kristályméretü, mint azok az alfa-alumínium-oxid szemcsék, amelyekkel a beoltott prekurzort összekeverjük, kivéve ha az utóbbi alfa-alumínium-oxid szemcséket hosszabb ideig magas hőmérsékleten tartjuk. A képződéskor a beoltott szol-gél anyag szubmikronos kristályszerkezettel rendelkezik, de ha az anyagot hosszabb ideig 1400 °C feletti hőmérsékleten tartjuk, kristálynövekedés kezdődik és a méretkülönbség kevésbé feltűnővé válhat.
A találmány szerinti hordozó előnyösen legalább 50%-os, még előnyösebb 60-75%-os porozitással rendelkezik. A porozitás összefüggésben áll a felszín nagyságával, aminek értéke előnyösen 0,4-5 m2/g, még előnyösebben 0,6-1,2 m2/gramm.
Azt találtuk, hogy gyakran előnyös titán(IV)-oxidot adni az extrudálandó keverékhez; ennek mennyisége a kiégetett hordozó tömegének 0,05-1,0%-a, még előnyösebben 0,08-0,6%-a. Az alumínium-oxid és a kötőanyag bizonyos formái is tartalmazhatnak szennyezőanyagként vagy összetevőként titán (IV)-oxidot. A titán(IV)-oxid ezen formái nem szerepelnek a fentiekben megadott mennyiségekben. A titán(IV)-oxid prekurzor formájában adhatjuk a keverékhez.
A leírás további részében az előbbiekben felsoroltak egyaránt beletartoznak a „titán(IV)-oxid” definícióba. Véleményünk szerint a titán(IV)-oxid a beoltott prekurzor konverziójának eredményeként képződő alfa-alumínium-oxidban egy kristálynövekedési inhibitor formaként funkcionál.
A titán(TV)-oxid előnyösen egy viszonylag nagy,
8-300 m2/g értékű felszínnel rendelkező por formájában van. A gyakorlati megvalósításban az előnyös titán(IV)oxidok amorf vagy anatáz-szerkezettel rendelkeznek, mivel a rutil-szerkezetnek általában sokkal kisebb értékű felszíne van. A titán(IV)-oxid kereskedelmi pigment minőségű formái gyakran igen jó eredményeket biztosítanak.
Amikor a hordozó egy titán(IV)-oxid komponenst is tartalmaz, gyakran azt tapasztaljuk, hogy a felszínértékek a fentiekben tárgyalt tartományok alsó határértékeinél vannak. Az alacsony felszínértékek ellenére az ilyen hordozók - a hordozóra felvitt katalizátorok működését tekintve - jó eredményeket biztosítanak.
Noha úgy tűnik, hogy a beoltott prekurzorból képződött alfa-alumínium-oxid bizonyos értelemben a maradék alfa-alumínium-oxid szemcséket együtt tartó mátrix kötőanyagként működik, annak érdekében, hogy fokozzuk a kiégetett hordozó szilárdságát, előnyösen egy kerámia-kötőanyagot adunk a keverékhez. Szokásos kerámia-kötőanyagokat alkalmazhatunk; kiégetés után ezek jellegzetesen a következő komponensekből állnak (az oxidokként kifejezve): szilícium-dioxid, alumínium-oxid, alkáliföldfém-oxidok, alkálifém-oxidok, vas-oxid és titán-oxid, amelyek közül az első kettő a domináns komponens.
A továbbiakban példák segítségével részletesebben ismertetjük a találmányt. A példák a találmány illusztrálására szolgálnak, a találmány teijedelmét semmilyen szempontból nem korlátozzák.
1. példa
Ez a példa a további példákban ismertetett készítmények alkalmazásával készített hordozók előállításának részleteit írja le.
A kerámiakomponenseket körülbelül egy perc alatt összekevertük egy kiégetett anyaggal (dióhéj liszttel) és bórsavval. A keverékhez előbb vizet adtunk, majd hozzáadtunk az oltóanyagkomponenst; a vizet a keverék extrudálhatóvá tételéhez szükséges mennyiségben alkalmaztuk. Ez általában 30 tömeg% volt. A keveréket 2—4 percen keresztül kevertettük, majd az extrudálást elősegítő anyagként a kerámiakomponensek tömegére vonatkoztatva 5 tömeg% mennyiségű vazelint adtunk hozzá. A keveréket ezt követően további 2-4 percen keresztül kevergettük, majd üreges hengerformává extrudáltuk és 2%-nál kisebb szabad víztartalomig szárítottuk. A szárított extrudátumot alagútkemencében 4 órán keresztül 1500 °C-os maximális hőmérsékleten égettük.
2. példa
Ebben a példában három találmány szerinti hordozót, ezek összetételét (1. táblázat), fizikai tulajdonságait ismertetjük. Ezenkívül bemutatjuk a katalitikus működést is abban az esetben, amikor a találmány szerinti hordozókat egy etilén-oxid előállítására szolgáló standard, kereskedelmi katalizátorral együtt alkalmazzuk (2. táblázat). A katalitikus működést egy olyan, standard kereskedelmi katalizátor/hordozó kombinációval hasonlítjuk össze, amelyben ugyanazt a katalizátort alkalmazzuk.
1. táblázat
A HORDOZÓ ÖSSZETEVŐI A. HORDOZÓ B. HORDOZÓ C. HORDOZÓ
1. ALFA* 46,6% 45,2% 46,6%
2. ALFA * 18,7% 18,7% 28,0%
3. ALFA * (OLTÓ) 0,9% 0,9% 0,9%
GIBBSIT * 28,0% 28,0% 18,7%
BÖHMIT * 4,5% 4,5% 4,5%
KERÁMIA-KÖTŐANYAG * 1,3% 2,7% 1,3%
SZERVES KIÉGŐANYAG ** 11% 16% 11%
HU 213 543 Β
A HORDOZÓ ÖSSZETEVŐI A. HORDOZÓ B. HORDOZÓ C. HORDOZÓ
VAZELIN ** 5% 5% 5%
BÓRSAV ** 0,15% 0,15% 0,15%
VÍZ * 30% 30% 30%
*: a kerámiakomponensek jelölése; a tömegszázalékos adatok a kerámiakomponensek 100%-ára vonatkoztatott értékek **: a kerámiakomponensek össztömegére vonatkoztatott tömegszázalékos értékek
A vizet olyan mennyiségben alkalmazzuk, ami a keverék extrudálhatóságának eléréséhez szükséges.
Az „1. ALFA” egy olyan kereskedelmi alfa-alumínium-oxidot jelent, amely a következő paraméterekkel rendelkezik: közepes szemcseméret = 3-3,4 pm;
BET felszín = körülbelül 0,9-1,4 m2/g; krisztallitméret = = 1,6-2,2 pm; valamint nátrium-karbonát-tartalom = = 0,02-0,06 tömeg%.
A „2. ALFA” egy olyan kereskedelmi alfa-alumínium-oxidot jelent, amely a következő paraméterekkel rendelkezik: közepes szemcseméret = 4,0-8,0 pm; felszín = 3,0-5,0 m2/g; krisztallitméret = 1,6-2,2 pm; valamint nátrium-karbonát-tartalom = 0,02-0,06%.
A „3. ALFA” az az alfa-alumínium-oxid, amelyet az alfa-alumínium-oxid gibbsit és böhmit prekurzorainál oltóanyagként használtunk. Ennek közepes szemcsemérete 0,1 pm-nél kisebb volt.
A gibbsit 4,0-2,0 pm-es közepes szemcsemérettel rendelkezett, míg a böhmit szolként diszpergálható volt.
A kerámia-kötőanyag (oxidokként kifejtve) a következő komponensekből állt, az alábbi részarányoknak megfelelően: 60% szilícium-dioxid, 29% alumínium-oxid, 3% kalcium-oxid, 2% magnézium-oxid, 4% alkálifém-oxidok és 1%-nál kisebb mennyiségű vas (III)-oxid és titán (IV)-oxid.
2. táblázat
TULAJ- DONSÁG A. HORDOZÓ B. HORDOZÓ C. HORDOZÓ
(1) Szelektivitás+ +1,05/-0,05 +1,05/-6,5 +1,25/-2
Felszín 1,15 m2/g 0,912 m2/g 0,97 m2/g
Térfogatsűrű- ség 733,7 kg/m3 775,4 kg/m3 736,9 kg/m3
Törőszilárd- ság 6,18N 6,94 N 8,10 N
Kopás 21,7% 18,09% 19,8%
A fenti táblázat magában foglal néhány olyan mérési kritériumot, amelyeket a leírásban a kapott eredmények ismertetéséhez alkalmazunk. Amennyiben az ismertetés során további magyarázatot nem használunk, ezek jelentése az alábbi:
(1) Szelektivitás. A szelektivitást egy, a hordozón elhelyezett standard katalizátorkészítmény alkalmazásával mérjük, majd megállapítjuk egy standard hordozón elhelyezett ugyanolyan standard katalizátor szelektivitásával szembeni értékét. Valamennyi esetben egy etilénből, oxigénből és inért gázokból álló, 25 térfogat% etilént tartalmazó standard gázáramot bocsájtottunk át a katalizátor felett. Olyan standard körülményeket alkalmaztunk, amelyek a gázáram oxigéntartalmának 40%-os konverzióját biztosították. Amennyiben a standard szelektivitását akár csak kis mértékben meghaladó eredményt érünk el, ezt már előnynek tekintjük. Ez még jelentősebb mértékű, ha alacsonyabb hőmérsékleten érhető el.
Az értékelés körülményei között a standard katalizátor/hordozó kombináció 230 °C hőmérsékleten 81,2%-os szelektivitással rendelkezett. A fenti 2. táblázat két kísérlet átlagát mutatja be. Az első számjegy a standard katalizátor/hordozó kombinációval szemben elért, százalékpontokban kifejezett szelektivitásnövekedést mutatja, míg a második számjegy °C egységben azt hőmérsékletkülönbséget adja meg, amelynél a szelektivitási értéket nyertük. így például egy „+1/-4” jelölés azt jelenti, hogy a szelektivitás 1%-kal volt jobb, mint a standard szelektivitása, és ezt 4 °C-kal alacsonyabb hőmérsékleten értünk el, mint amilyen a standard katalizátor/hordozó működési hőmérséklete.
A „Térfogatsürüség” az ASTM D-4699-87 fentiek szerint módosított változatával vagy ezzel ekvivalens módszerrel mért állandósult térfogatsűrüséget jelenti.
A hordozó „Törőszilárdság-át a fentiekben ismertetetteknek megfelelően mértük.
A „Kopás” a katalizátor tömegveszteségének az ASTM D-4058—92 szerint mért értékét jelenti.
A „Felszín” az adszorbeált gázként nitrogén vagy kripton alkalmazásával mért BET felszínt jelenti.
Amint az látható, a találmány szerinti hordozók nagyobb szelektivitással eredményezik a kívánt terméket, ugyanakkor ezt az eredményt alacsonyabb műveleti hőmérsékleten biztosítják. Ezek a javított paraméterek rendkívül előnyössé teszik a találmány szerinti megoldást.
3. példa
Az ebben a példában szereplő kísérletpárban a szol-gél eredetű komponens jelenlétének hatását határozzuk meg.
A hordozók előállításához alkalmazott készítmények összetételét a 3. táblázatban foglaljuk össze, míg a fizikai jellemzőket és a (2. példa szerint meghatározott) szelektivitási értékeket a 4. táblázatban ismertetjük.
3. táblázat
KOMPONENSEK SZOL-GÉL KOMPONENSSEL (TOMEG%) SZOL-GÉL KOMPONENS NÉLKÜL (TÖMEG%)
1. ALFA-ALUMÍNIUM-OXID 48,7 50,6
1. ALFA-ALUMÍNIUM-OXID 42,25 48,1
ALFA-ALUMÍNIUM-OXID (OLTÓ) 0,5 0
HU 213 543 Β
KOMPONENSEK SZOL-GÉL KOMPONENSSEL (TÖMEG%) SZOL-GÉL KOMPONENS NÉLKÜL (TÖMEG%
DISZPERGÁLHATÓ BÖHMIT 7,25 0
KERÁMIA-KÖ- TŐANYAG 1,3 1,3
SZERVES KIÉGŐANYAG 20 20
VAZELIN 5,0 5,0
HANGYASAV 2,4 2,4
BÓRSAV 0,15 0,15
A szol-gél komponenst tartalmazó hordozó egy találmány szerinti hordozó. A másik hordozót az összehasonlítás érdekében tüntetjük fel. Az alkalmazott alumíniumoxidok az 1. táblázatban megadottak. Az extrudálhatóság érdekében mindkét készítmény esetén (körülbelül 30 tömeg%) vizet adtunk a keverékhez. A táblázatban szereplő utolsó három komponens esetén a kerámiakomponensek 100 tömegrészére vonatkoztatott tömegeket tüntetjük fel.
4. táblázat
TALÁL- MÁNY SZERINTI ÖSSZEHA- SONLÍTÓ
vízabszorpció (%) 41,5 47,8
TÉRFOGATSÜRŰSÉG (kg/m3) 756,1 719,3
TÖRŐSZILÁRDSÁG (N) 6,90 5,11
FELSZÍN (m2/g) 1,18 1,47
ÉGETÉSI HŐMÉRSÉKLET (°C) 1482 1482
SAVAKKAL KIOLDHATÓ ANYAGOK (ppm) 138 174
Nátrium 80 104
Kálium 132 188
Kálcium Alumínium 394 460
SZELEKTIVITÁS +0,2 -1
A térfogatsűrűséget, a törőszilárdságot, a szelektivitást és a felszínt a 2. táblázatnál megadottak szerint mértük. A vízabszorpciót úgy határozzuk meg, hogy a hordozót vízbe merítjük, majd mérjük a hordozó tömegének növekedését.
Az eredmények azt jelzik, hogy a találmány szerinti hordozó törőszilárdsága a szol-gél komponens jelenlétének hatására szignifikáns módon megnőtt, miközben a felszínének értéke 1,1 m2/g felett maradt. A találmány szerinti hordozóra felvitt standard katalizátor szelektivitása valamivel jobb, mint a standardé, ugyanakkor azonban lényegesen jobb, mint a szol-gél komponens nélküli hordozóra felvitt ugyanazon katalizátor szelektivitása.
4. példa
Ez a példa egy, a 2. példában ismertetett módon értékelt hordozó működését illusztrálja.
A hordozó a következő komponensekből áll:
tömeg% olyan alfa-alumínium-oxid, amelynek közepes szemcsemérete 3-3,5 pm és felszíne 1 m2/g;
52,1 tömeg% gibbsit;
0,9 tömeg% olyan alfa-alumínium-oxid oltószemcsék, amelyek közepes szemcsemérete kisebb, mint 0,1 pm;
tömeg% böhmit;
tömeg% kerámia-kötőanyag; és
2,4 tömeg% hangyasav.
A készítmény ezenkívül tartalmazta a 2. példában ismertetett adalékanyagokat (kiégőanyag, vazelin és bórsav), valamint a készítmény extrudálhatóvá tétele érdekében vizet adtunk a keverékhez.
A hordozó a következő paraméterekkel rendelkezett: felszín = 1,06 m2/g; törőszilárdság = 6,90 N (15,4 font); valamint térfogatsürűség = 820,2 kg/m3 (51,2 font/köbláb). Ezeket a jellemzőket a 2. példában ismertetett módon mértük.
A hordozó szelektivitása - a 2. példában ismertetett módon meghatározva - 0,5-del nőtt, amit a standard esetén alkalmazott hőmérsékletnél 3 °C-kal alacsonyabb hőmérsékleten értünk el.
5. példa
Ez a példa azt mutatja be, hogy milyen hatással jár, ha egy találmány szerinti hordozókészítményhez titán(IV)-oxidot adunk. Az alkalmazott hordozók összetételét az
5. táblázatban foglaljuk össze, míg a tulajdonságokat a
6. táblázatban ismertetjük.
5. táblázat
A HORDOZÓ KOMPONENSEI D. HORDO- ZÓ E. HORDO- ZÓ F. HORDO- ZÓ G. HORDO- ZÓ
1. ALFA* 46,6% 46,6% 46,6% 46,6%
2. ALFA* 28% 28% 28% 28%
3. ALFA* (OLTÓ) 0,9% 0,9% 0,9% 0,9%
GIBBSIT* 18,7% 18,7% 18,7% 18,7%
BÖHMIT * 4,5% 4,5% 4,5% 4,5%
KERÁMIA- KÖTŐANYAG* 1,3% 1,3% 1,3% 1,3%
TITÁN (IV)OXID* 0,1% 0,2% 0,1% 0,2%
SZERVES KIÉGŐANYAG** 11% 11% 11% 11%
VAZELIN** 5% 5% 5% 5%
BÓRSAV** 0,15% 0,15% 0,15% 0,15%
VÍZ (az extrudálhatósághoz) kb. 30% kb. 30% kb. 30% kb. 30%
*: a kerámiakomponensek jelölése; a tömegszázalékos adatok a kerámiakomponensek 100%-ára vonatkozott értékek
HU 213 543 Β **: a kerámiakomponensek össztömegére vonatkoztatott százalékos értékek
A D. és az E. hordozót 1420 °C hőmérsékleten égettük, míg az F. és G. hordozó égetését 1480 °C hőmérsékleten hajtottuk végre. A komponensek ugyanazok voltak, mint amelyeket a 2. példában ismertettünk. A titán(IV)-oxid hidratált formában volt, és 250 m2/g értékű felszínnel rendelkezett.
6. táblázat
D. HORDOZÓ E. HORDOZÓ F. HORDOZÓ G. HORDOZÓ
SZELEK- TIVITÁS +0,7/-7 +0,8/-11 +0,7/-8 +1,3/-8
FELSZÍN (m2/g) 1,15 1,01 0,86 0,70
TÉRFO- GATSŰ- RŰSÉG (kg/m3) 770,7 815,9 848,1 770,7
TÖRŐSZILÁRDSÁG (N) 5,64 6,67 8,06 6,90
A térfogatsűrüséget, a törőszilárdságot, a szelektivitást és a felszínt a fentiekben megadottak szerint mértük.
A találmány szerinti hordozókat különféle olyan katalitikus alkalmazásokban használhatjuk fel, amelyekben egy gázáramot emelt hőmérsékleten egy hordozón elhelyezett katalizátorral érintkeztetünk. Számos ilyen eljárást alkalmaznak a petrolkémiai iparban. A jelen hordozó különösen alkalmasnak bizonyult az etilén-oxid katalitikus előállításában történő felhasználásra, amelynek során az etilén-oxidot egy etilénből és oxigénből álló gázáramból állítjuk elő. A találmány szerinti megoldás felhasználhatósága természetesen nem korlátozódik az említett esetekre.
6. példa
Ez a példa a hordozók előállítását részletezi.
A komponensek pontos azonosítását az alábbi 7. táblázatban adjuk meg. A keverési élj árás a következőkből állt.
A kerámiakomponenseket egy perc alatt összekevertük egy kiégetett anyaggal (dióhéj liszttel) és bórsavval. A keverékhez előbb vizet adtunk, majd hozzáadtuk az oltóanyag-komponenst; a vizet a keverék extrudálhatóvá tételéhez szükséges mennyiségben alkalmaztuk. Ez általában 30 tömeg% volt. A keveréket 2-4 percen keresztül kevertettük, majd az extrudálást elősegítő anyagként a kerámiakomponensek tömegére vonatkoztatva 5 tömeg% mennyiségű vazelint adtunk hozzá. A keveréket ezt követően további 2-4 percen keresztül kevertettük, majd üreges hengerformává extrudáltuk és 2%-nál kisebb szabad víztartalomig szárítottuk. A szárított extrudátumot alagútkemencében 4 órán keresztül 1550 °C-os maximális hőmérsékleten égettük.
7. táblázat
A HORDOZÓ ÖSSZETEVŐI H. HORDOZÓ I. HORDOZÓ J. HORDOZÓ
1. ALFA* 45,5% 46,0% 46,0%
2. ALFA* 28,0% 27,6% 27,6%
3. ALFA* (OLTÓ) 2,0% 2,2% 2,2%
GIBBSIT* 18,7% 18,4% 18,4%
BÖHMIT* 4,5% 4,5% 4,5%
KERÁMIA- KÖTŐANYAG 1,3% 1,3% 1,3%
TITÁN (IV)-OXID*0 0,6% 0,4% 0,4%
SZERVES KIÉGŐANYAG** 1 11% 15% 11%
VAZELIN** 5% 5% 24%
BÓRSAV** 0,15% 0,15% 0,15%
VÍZ (az extrudálhatósághoz) 30% 30% 30%
*: a kerámiakomponensek jelölése; a tömegszázalékos adatok a kerámiakomponensek 100%-ára vonatkoztatott értékek **: a kerámiakomponensek össztömegére vonatkoztatott százalékos értékek
A vizet olyan mennyiségben alkalmazzuk, ami a keverék extrudálhatóságának eléréséhez szükséges.
Az „1. ALFA” egy olyan kereskedelmi alfa-alumíniumoxidot jelent, amely a következő paraméterekkel rendelkezik: közepes szemcsemérettel = 3-3,4 pm; BET felszín = = 0,9-1,4 m2/g; krisztallitméret = 1,6-2,2 pm; valamint nátrium-karbonát-tartalom = 0,02-0,06%.
A „2. ALFA” egy olyan kereskedelmi alfa-alumínium-oxidot jelent, amely a következő paraméterekkel rendelkezik: közepes szemcseméret = 4,0-8,0 pm; felszín = 3,0-5,0 m2/g; krisztallitméret = 0,4-0,8 pm; valamint nátrium-karbonát-tartalom = 0,1-0,3%.
A „3. ALFA” az az alfa-alumínium-oxid, amelyet az alfa-alumínium-oxid gibbsit és böhmit prekurzorainál oltóanyagként használtunk. Ennek közepes szemcsemérete 0,1 pm-nél kisebb volt.
A gibbsit 4,0-20 pm-es közepes szemcsemérettel rendelkezett, míg a böhmit szolként diszpergálható volt.
A titán(IV)-oxid hidratált formában volt, és 250 m2/g értékű felszínnel rendelkezett.
A kerámia-kötőanyag (oxidokként kifejezve) a következő komponensekből állt, az alábbi részarányoknak megfelelően: 60% szilícium-dioxid, 29% alumínium-oxid, 3% kalcium-oxid, 2% magnézium-oxid, 4% alkálifém-oxidok és 1%-nál kisebb mennyiségű vas(III)-oxid és titán(IV)-oxid.
Az összes hordozót 1390 °C hőmérsékleten égettük.
HU 213 543 Β
8. táblázat
H. HORDOZÓ I. HORDOZÓ J. HORDOZÓ
Szelektivitás +1,2/-12 +1,3/-8 +1,2/-6
Felszín (m2/g) 0,66 0,78 0,72
Térfogatsürűség (kg/m3) 803,17 829,76 778,5
Törőszilárdság (N) 0,8 8,2 6,9
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (20)

1. Alumínium-oxid alapú katalizátorhordozó, amely legalább 2,24 N értékű törőszilárdsággal, valamint legalább 608,8 kg/m3 értékű állandósult térfogatsűrüsséggel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy a katalizátorhordozó egy első és egy második alfa-alumínium-oxid komponensből áll, ahogy az első alfa-alumínium-oxid komponens 0,4 pm és 4 pm közötti krisztallit nagysággal rendelkező szemcsék formájában van és a hordozóban lévő alumínium-oxid teljes tömegének 95% és 40% közötti mennyiségét alkotja, míg az in situ, egy szol-gél eljárással előállított második alfa-alumínium-oxid komponens a hordozóban lévő alfa-alumínium-oxid egyensúlyát biztosítja.
2. Az 1. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy az első alfa-alumínium-oxid komponens egy nagyobb krisztallit méretű komponensből és egy kisebb krisztallit méretű komponensből áll, amelyben a nagyobb komponens az első komponens 10—90 tömeg%-át kitevő, a 4 pm-nél kisebb és 2,5 pm-nél nagyobb közepes szemcseméretű és 1,5-2,5 pm átlagos krisztallit méretű szemcsék formájában van, és a kisebb komponens az első komponens 90-10 tömeg%-át kitevő, 4 pm-nél nagyobb és 10 pm-nél kisebb közepes szemcseméretű és 0,4-0,8 pm átlagos krisztallit méretű szemcsék formájában van.
3. Az 1. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy a második alfa-alumínium-oxid komponenst egy beoltott szol-gél eljárással állítjuk elő.
4. A 3. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy a szol-gél alumínium-oxidot szubmikronos szemcseméretű alumínium-oxid oltóanyaggal oltjuk be.
5. Az 1. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy a hordozóban lévő alumínium-oxid tömegére vonatkoztatva még 0,08-1,0 tömeg% hozzáadott titán(IV)-oxidot is tartalmaz.
6. Az 5. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy a titán (IV)-oxid legalább 8 négyzetméter/gramm értékű felszínnel rendelkezik.
7. Az 1. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy 0,3-0,6 cm3 Hg/gramm értékű pórustérfogattal rendelkezik.
8. Az 1. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy a hordozóban lévő, alfa-alumínium-oxidként kifejezett alumínium-oxid komponensek tömegére vonatkoztatva 1-3 tömeg% mennyiségben egy kerámia-kötőanyagot is tartalmaz.
9. Az 1. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy az első alfa-alumínium-oxid komponens két összetevőből áll:
i) egy, az első alfa-alumínium-oxid komponens 40-80 tömeg%-át kitevő és 3-4 pm-es közepes szemcsemérettel rendelkező első összetevő; és ii) egy, az első alfa-alumínium-oxid komponens 20-60 tömeg%-át kitevő és 4—8 pm-es közepes szemcsemérettel rendelkező második összetevő;
és az első alfa-alumínium-oxid komponens a hordozóban lévő alfa-alumínium-oxid össztömegének 95-65 tömeg%-át alkotja.
10. A 9. igénypont szerinti katalizátorhordozó, azzal jellemezve, hogy még 0,05-1,0 tömeg% titán(IV)-oxidot is tartalmaz.
11. Eljárás a 2. igénypont szerinti katalizátorhordozó előállítására, azzal jellemezve, hogy
i) előállítunk egy olyan keveréket, amely a következőket tartalmazza:
a. legalább egy, 2,5-10, előnyösen 3-8 pm közepes szemcseméretü alfa-alumínium-oxid komponens; és
b. a katalizátorhordozó termékben lévő alfa-alumínium-oxid össztömegének 5-60%-át biztosító mennyiségben egy hidratált alfa-alumínium-oxid prekurzor;
c. az alfa-alumínium-oxid tömegére vonatkoztatva 5-40% mennyiségű kiégőanyag és;
d. a fenti keverék extrudálásához szükséges mennyiségű víz;
ii) a keveréket kívánt formákká extrudáljuk; és iii) a beoltott alfa-alumínium-oxid prekurzor alfa-alumínium-oxiddá történő átalakítása, és így egy olyan katalizátorhordozó előállítása érdekében, amelyben 2,5-10, előnyösen 3-8 pm közepes szemcseméretü alfa-alumínium-oxid részecskék a beoltott prekurzor anyagból származó alfa-alumínium-oxid mátrixban vannak diszpergálva, égetést végzünk.
12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alfa-alumínium-oxid prekurzora egy böhmitből áll.
13. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alfa-alumínium-oxid prekurzora az alfa-alumínium-oxid-trihidrátból áll.
14. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alfa-alumínium-oxid prekurzorát a katalizátorhordozóban lévő, alfa-alumínium-oxidként mért alumínium-oxid össztömegére vonatkoztatva 0,2-5 tömeg% mennyiségű szubmikronos szemcseméretü alfa-alumínium-oxiddal oltjuk be.
15. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az extrudálandó keverékhez a készítményben lévő, alfa-alumínium-oxidként kifejezett alumínium-oxid össztömegére vonatkoztatva 0,05-0,6 tömeg% mennyiségű titán(IV)-oxidot adunk.
16. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az extrudálható keverékhez a keverékben lévő, alfa-alumínium-oxidként kifejezett alumínium-oxid komponensek tömegének 1-3 tömeg%-át kitevő mennyiségben egy kerámia-kötőanyagot adunk.
HU 213 543 Β
17. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az
i) lépésben olyan keveréket állítunk elő, amely a következőkből áll:
a. egy 2,5—4 pm közepes szemcseméretű első komponenssel és egy 4-8 pm közepes szemcseméretű második komponenssel rendelkező alfa-alumínium-oxid;
b. egy beoltott, hidratált alfa-alumínium-oxid prekurzor, olyan mennyiségben, ami elegendő a katalizátorhordozó termékben lévő alfa-alumínium-oxid össztömegének 5-60 tömeg%-nyi mennyiségének biztosítására;
c. egy, az alfa-alumínium-oxid tömegére vonatkoztatva 5—-40 tömeg%-nyi mennyiségű kiégőanyag;
d. egy, a kompozícióban lévő, alfa-alumínium-oxidként kifejezett alumínium-oxid tömegére vonatkoztatva 1-3 tömeg%-nyi mennyiségű kerámia-kötőanyag;
e. a keverékben lévő, alfa-alumínium-oxidként kifejezett alumínium-oxid össztömegére vonatkoztatva 0,05-1,0 tömeg% titán(IV)-oxid; és
f. a fenti keverék extrudálásához elegendő mennyiségű víz.
5
18. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alfa-alumínium-oxid prekurzora egy böhmitből áll.
19. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alfa-alumínium-oxid prekurzor a hordozó ter10 mékben lévő alfa-alumínium-oxid össztömegére vonatkoztatva, alfa-alumínium-oxid ekvivalensként mérve 10-35 tömeg% alumínium-oxid-trihidrátot is tartalmaz.
20. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alfa-alumínium-oxid prekurzorát a katalizátor15 hordozóban lévő, alfa-alumínium-oxidként mért alumínium-oxid össztömegére vonatkoztatva 0,2-5 tömeg% mennyiségű szubmikronos szemcseméretű alfa-alumínium-oxiddal oltjuk be.
HU9601616A 1994-09-13 1994-09-13 Catalyst carrier and method for its production HU213543B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601616A HU213543B (en) 1994-09-13 1994-09-13 Catalyst carrier and method for its production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9601616A HU213543B (en) 1994-09-13 1994-09-13 Catalyst carrier and method for its production

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9601616D0 HU9601616D0 (en) 1996-08-28
HUT74857A HUT74857A (en) 1997-02-28
HU213543B true HU213543B (en) 1997-07-28

Family

ID=10988410

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9601616A HU213543B (en) 1994-09-13 1994-09-13 Catalyst carrier and method for its production

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU213543B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT74857A (en) 1997-02-28
HU9601616D0 (en) 1996-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2115469C1 (ru) Носитель катализатора и способ его изготовления
US5512530A (en) Catalyst carrier
EP1478458B1 (en) Catalyst carriers
US5733840A (en) Catalyst carrier
EP0613869B1 (en) Batch compositions for cordierite ceramics
EP2226308B1 (en) Molded porous article, method for production thereof, catalyst carrier, and catalyst
KR20070102525A (ko) 열 안정성 도프처리 및 도프처리되지 않은 다공성 알루미늄산화물과 나노복합물 CeO₂-ZrO₂및 Al₂O₃가함유된 혼합 산화물
US5593654A (en) Preparation of stabilized alumina having enhanced resistance to loss of surface area at high temperatures
EP0563327B1 (en) Copper chromite catalyst and process for preparing said catalyst
US6908879B1 (en) Ceramic article, carrier for catalyst, methods for production thereof, catalyst for producing ethylene oxide using the carrier, and method for producing ethylene oxide
US6124234A (en) Catalyst with fine-particle dispersion of the active component
HU213543B (en) Catalyst carrier and method for its production
CA2173240C (en) Catalyst carrier
JP4588183B2 (ja) セラミックス体、触媒用担体、それらの製造方法、該担体を用いてなる酸化エチレン製造用触媒、その製造方法および酸化エチレンの製造方法
EP0806984B1 (en) Catalyst carrier
KR100330640B1 (ko) 촉매담체및이의제조방법
JP3653383B2 (ja) シリカ含有アルミナ成形体の製造方法
CZ129396A3 (en) Catalyst carrier and process for preparing thereof
RU2059426C1 (ru) Способ приготовления катализатора на монолитных сотовых носителях

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees