HU212794B - Water detection process by karl-fischer method - Google Patents
Water detection process by karl-fischer method Download PDFInfo
- Publication number
- HU212794B HU212794B HU9402494A HU9402494A HU212794B HU 212794 B HU212794 B HU 212794B HU 9402494 A HU9402494 A HU 9402494A HU 9402494 A HU9402494 A HU 9402494A HU 212794 B HU212794 B HU 212794B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- titration
- reagent
- component
- solvent
- methylformamide
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G01—MEASURING; TESTING
- G01N—INVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
- G01N31/00—Investigating or analysing non-biological materials by the use of the chemical methods specified in the subgroup; Apparatus specially adapted for such methods
- G01N31/16—Investigating or analysing non-biological materials by the use of the chemical methods specified in the subgroup; Apparatus specially adapted for such methods using titration
- G01N31/168—Determining water content by using Karl Fischer reagent
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Analytical Chemistry (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Immunology (AREA)
- Pathology (AREA)
- Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)
Description
A találmány N-metil-formamid alkalmazására vonatkozik a Karl-Fischer titrálásoknál.
A Karl-Fischer titrálási eljárás az ismert vízmeghatározási módszerek közé tartozik az analitikai kémia területén és a szakirodalom igen széleskörűen foglalkozik vele. Két formája ismert, úgymint térfogati titrálás és coulombmetriás titrálás.
A térfogati titrálásnak két változata van. A legtöbb esetben a titrálásnál egy egykomponensű reagenst alkalmaznak, azaz egy reagensoldatot, amely kéndioxidot, egy vagy több bázist, jódot és egy alkalmas oldószert - ami jelenleg 2-metoxi-etanol - tartalmaz. Az ilyen titrálás kivitelezésénél a mintát egy oldószerben oldják, majd az egykomponensű reagenssel megtitrálják. Oldószerként előnyösen metanolt alkalmaznak.
A térfogati titrálás másik változatánál a titráláshoz egy kétkomponensű reagenst alkalmaznak, amely egy oldatkomponensből - ez kén-dioxidot, egy vagy több bázist, oldószerként metanolt tartalmaz - és egy titráló komponensből - ez jód, alkalmas oldószerben, így például metanolban vagy xilolban oldva - áll. A mintát az oldatkompononsben mint oldószerben oldják, a titrálást a titráló komponenssel végzik.
A coulombmetriás meghatározásnál a jódot anódos oxidációval állítják elő, majd ismert módon reagáltatják a KF-rendszer többi komponensével. A coulombmertia egy előnyös kiviteli formájánál a coulombmetriás cella egy nagy anődtérből - itt megy végbe a KF-reakció - és egy kis katódtérből áll, ebben játszódik le a megfelelő katódreakció. Az anódtérben lévő reagens általában kén-dioxidot, egy vagy több bázist, egy alkoholos oldószert, előnyösen metanolt tartalmaz. A reagensoldat minimális vezetőképességgel kell, hogy rendelkezzen, hogy a reakció lefutásához szükséges áram folyni tudjon. E célból esetenként elektromosan vezető sót adagolnak. A katódtérben lévő reagensnek megfelelő vezetőképességgel kell rendelkeznie és lehetővé kell tenni a katódreakciót. Erre a célra többnyire hasonló összetételű KF-reagenst alkalmaznak.
A coulombmetriás titrálás egy változatánál diafragmamentes cellát alkalmaznak, így csak egy reagenst kell alkalmazni, ennek összetétele lényegében megegyezik a fentiek szerinti, az anódtérben felhasználásra kerülő oldat összetételével.
A gyakorlatban a Karl-Fischer titrálási alapmódszereket módosítják, ha ezt a titrálandó anyag megkívánja. Zsírszerű anyagok vizsgálatához például a reagensoldatot kloroformmal, xilollal vagy hosszú szénláncú alkohollal (EP 0299 310) keverik el, hogy az anyag oldását elősegítsék.
Amennyiben a felhasználásra kerülő alkohol - előnyösen metanol - a vizsgálandó vegyülettel reagál, pl. ketonok vagy aldehidek esetén, előnyösen szubsztituált alkoholokat alkalmaznak (EP 0135 098).
Az egyéb oldószerek adagolásának azonban határa van. Bár a hosszú szénláncú vagy szubsztituált alkoholok alkalmazása lehetővé teszi a szénhidrogének vagy ketonok analízisét, egyidejűleg azonban zavarják a Karl-Fischer titrálás lefutását. A coulombmetriás reagenseknél oly mértékben lecsökkentik a Karl-Fischer oldat vezetőképességét, hogy azok már nem működőképesek. A térfogati titrálásnál a végpontindikációt magasabb koncentrációkhoz tolják el, így túltitrálás történik és ez az eredményt meghamisítja. Általában érvényes, hogy a Karl-Fischer reagens alkoholt tartalmazzon, mivel ellenkező esetben a sztöchiometriai lefutás megváltozik (1. Scholz, Karl-Fischer titrálás, Springer kiadó, 1984, 5. oldal).
Meglepetésre azt tapasztaltuk, hogy oldószerként N-metil-formamid alkalmazásával előállítható KarlFischer reagens, amely hasonlóan képes reagálni, mint az alkoholtartalmú reagensek. Ugyanazt a sztöchiometriai reakciólefutást mutatja, mint az alkoholos oldatok, azaz az arány itt is H2O:J2 =1:1. Ugyanakkor számos előnnyel rendelkezik, így az N-metil-formamid jól oldja a poláros vegyületeket és az oldott sóknak jó vezetőképességet biztosít. Ily módon az N-metil-formamidbázisú Karl-Fischer reagensek kiválóan alkalmasak coulombmetriás vízmeghatározáshoz. A térfogati titrálásnál hasonló okból kifolyólag éles végpontot jeleznek és így pontos eredményt adnak. Az alkoholoknál megfigyelhető mellékreakciók, mint például a ketonok esetén jelentkező ketálképződés ill. a szilanolcsoporttal való reakció, nem lépnek fel N-metil-formamid esetén, így ez az oldószer és a vele készített reagens kiválóan alkalmazható ketonok víztartalmának meghatározására.
Kipróbáltak hasonló oldószereket, így például formamidot és Ν,Ν-dimetil-formamidot és megállapították, hogy ezek nem alkalmasak. A formamid esetén mellékreakció megy végbe, ami az egykomponensű rendszer gyors bomlását eredményezi, így a vele készült reagenssel nem biztosítható stabil végpontbeállítás (Wünsch, Schöffski, Analytica Chimica Acta, 239, 1990, 283-290). A dimetil-formamid esetén olyan reagenst nyernek, amelynél a sztöchiometria eltolódik, az ilyenek „titere” függ a minta oldásához alkalmazott oldószertől (Scholz, 5. oldal).
Az N-metil-formamid minden fajta Karl-Fischer titrálásnál alkalmazható, így az egykomponensű vagy kétkomponensű reagenst felhasználó térfogati titrálásnál, valamint az egycellás vagy kétcellás coulombmetriás titrálásnál egyaránt. Minden, a Karl-Fischer titrálásnál szokásos bázis, így például piridin, imidazol, amino-alkoholok, alkalmazható. A következőkben megadunk ilyen reagenseket.
Az N-metil-formamid más oldószerekkel (együtt) is alkalmazható, így például kloformmal, xilollal, alkoholokkal vagy alkoholos reagensekkel, így az N-metilformamidot és alkoholokat és/vagy más oldószereket tartalmazó oldószerkombinációt a minta követelményeinek megfelelően lehet megválasztani.
1. példa
140 g imidazolt feloldunk 1000 g N-metil-formamidban, majd hűtés közben bevezetünk a kapott oldatba 60 g kén-dioxidot, úgy hogy a hőmérséklet a 30 °Cot ne lépje túl. Ezután 60 g jódot adagolunk és az oldatot egy éjszakán át állni hagyjuk, majd meghatározzuk a titerét.
HU 212 794 Β
2. példa
Előállítjuk egy kétkomponensű rendszer oldatkomponensét úgy, hogy 160 g piridint feloldunk 1000 g N-metil-formamidban, majd belevezetünk 64 g kéndioxidot, miközben a hőmérsékletet hűtéssel 30 °C alatt tartjuk.
3. példa
Előállítjuk egy kétkomponensű rendszer titráló komponensét, úgy, hogy 60 g jódot 1000 g N-metil-formamidban oldunk.
4. példa
Coulombmetriás reagenst állítunk elő úgy, hogy 105 g imidazolt feloldunk 1000 g N-metil-formamidban, hűtés közben belevezetünk 64 g kén-dioxidot, majd végül 20 g imidazol-hidrojodidot adagolunk. Az így nyert reagenst coulombmetriás kétcellás renszer anódterében vagy mint univerzális elektrolitot egycellás rendszerben alkalmazzuk.
5. példa
Katódtérben való felhasználáshoz 210 g dietanolamint 1000 g N-metil-formamidban oldunk.
6. példa
105 g dietanol-amint és 60 g imidazolt feloldunk 500 g N-metil-formamidban és 500 ml metanolban, majd hűtés közben hozzáadunk 94 g kén-dioxidot, végül 40 g nátrium-jodidot. Az így nyert reagenst oldatkomponensként alkalmazzuk kétkomponensű reagensben vagy mint coulombmetriás reagenst alkalmazzuk.
Felhasználási példák
A felhasználási példák a jelenleg szokásos KarlFischer titrálásokon alapulnak. A térfogati titrálásnál az oldószert (kétkomponensű rendszer esetén az oldatkomponenst) egy alkalmas titrálóedénybe tesszük, majd hozzáadjuk a mintát és a Karl-Fischer reagenssel (vagy a titráló komponenssel) megtitráljuk. A minta beadagolása előtt az oldószert egy előtitrálással szárazra titrálhatjuk (vízmentesíthetjük) és ezután adagolhatjuk a vizsgálandó mintát és végezzük a titrálást a szokásos módon.
A coulombmetriás titrálásnál a reagenst a szokásos berendezés (egykamrás cella vagy kétkamrás cella) titrálócellájába tesszük. A készülék bekapcsolása után a betöltött reagens automatikusan szárazra titrálódik. A mintát ezután a berendezés megfelelő előírása szerint beadagoljuk és analizáljuk.
FI. példa
A térfogatos titrálóedénybe metanolt teszünk és a víztartalmú mintát az 1. példa szerinti titrálóanyaggal titráljuk.
F2. példa
A térfogatos titrálóedénybe N-metil-formamidot teszünk, hozzáadagoljuk a víztartalmú vizsgálandó mintát és az 1. példa szerinti titrálószerrel megtitráljuk.
F3. példa
A térfogatos titrálóedénybe N-metil-formamidot teszünk, hozzáadagoljuk a víztartalmú vizsgálandó mintát és DAB 10 típusú kereskedelmi forgalomban lévő
Karl-Fischer reagenssel megtitráljuk.
F4. példa
A térfogatos titrálóedénybe a 2. példa szerinti oldatkomponenst tesszük, hozzáadagoljuk a víztartalmú mintát és a 3. példa szerinti titrálószerrel megtitráljuk.
F5. példa
A térfogatos titrálóedénybe a 2. példa szerinti oldatkomponenst tesszük, hozzáadagoljuk a víztartalmú mintát és a 3. példa szerinti titrálókomponenst megtitráljuk.
F6. példa
A térfogatos titrálóedénybe a 2. példa szerinti oldatkomponenst tesszük, hozzáadagoljuk a víztartalmú mintát és kereskedelmi forgalomban lévő titráló komponenssel (pl. 65 g jód metanolban oldva) megtitráljuk.
F7. példa
A térfogatos titrálóedénybe kereskedelmi forgalomban lévő oldatkomponenst teszünk, amely pl. 120 g piridint és 60 g kén-dioxidot tartalmaz metanolban oldva, majd hozzáadagoljuk a víztartalmú mintát és a 3. példa szerinti titráló komponenssel megtitráljuk.
F8. példa
Kereskedelmi forgalomban lévő coulombmetriás berendezés cellájába, amelynek két elválasztott kamrája van, az anódtérbe a 4. példa szerinti reagenst, a katódtérbe pedig az 5. példa szerinti reagenst töltjük és a víztartalmat a megfelelő módon meghatározzuk.
F9. példa
Kereskedelmi forgalomban lévő, egykamrás coulombmetriás berendezés cellájába 6. példa szerinti reagenst töltünk és a víztartalmat a megfelelő módon meghatározzuk.
Claims (10)
1. Vízmeghatározási eljárás Karl-Fischer módszerrel, azzal jellemezve, hogy oldószerként N-metil-formamidot alkalmazunk önmagában vagy más ismert oldószerrel együtt.
2. Az 1. igénypont szerinti vízmeghatározás térfogati titrálással egykomponensű reagenssel, azzal jellemezve, hogy a reagensnél oldószerként N-metil-formamidot alkalmazunk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti vízmeghatározási eljárás, azzal jellemezve, hogy munkaközegként vagy a minta oldószereként N-metil-formamidot alkalmazunk.
4. Az 1. igénypont szerinti vízmeghatározási eljárás térfogati titrálással, kétkomponensű reagenssel, amely
HU 212 794 Β egy oldatkomponensből - amely kén-dioxidot és egy vagy több bázist tartalmaz - és egy titráló komponensből
- amely egy jódoldat- áll azzal jellemzve, hogy az oldatkomponensnél oldószerként N-metil-formamidot alkalmazunk.
5. Az 1. igénypont szerinti vízmeghatározási eljárás térfogati titrálással, kétkomponensű reagenssel, amely egy oldatkomponensből - amely kén-dioxidot és egy vagy több bázist tartalmaz - és egy titráló komponensből
- amely egy jódoldat - áll azzal jellemezve, hogy a titrálókomponensnél oldószerként N-metil-formamidot alkalmazunk.
6. Az 1. igénypont szerinti vízmeghatározási eljárás, azzal jellemezve, hogy a meghatározást coulombmetriás titrálással végezzük.
7. A 6. igénypont szerinti vízmeghatározási eljárás egy kétkamrás cellában anódreagens alkalmazásával, amely kén-dioxidot, egy vagy több bázist és egy oldható jodidot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy az anódreagensnél oldószerként N-metil-formamidot alkalmazunk.
8. A 6. igénypont szerinti vízmeghatározási eljárás egy kétkamrás cellában a katódtérben elektrolit alkalmazásával, amely egy vagy több oldható, elektromosan vezető sót tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a katódtérben oldószerként N-metil-formamidot alkalmazunk.
9. A 6. igénypont szerinti vízmeghatározási eljárás egykamrás cellában egy reagens alkalmazásával, amely kén-dioxidot, egy vagy több bázist és egy oldható jodidot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a közös katód- és anódtérben oldószerként N-metil-formamidot alkalmazunk.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyik szerinti vízmeghatározás azzal jellemezve, hogy az N-metil-formamid mellett oldószerként alkoholokat vagy szénhidrogéneket alkalmazunk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4329287A DE4329287A1 (de) | 1993-08-31 | 1993-08-31 | Verwendung von N-Methylformamid als Lösungsmittel für die Karl-Fischer-Titration |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9402494D0 HU9402494D0 (en) | 1994-11-28 |
HUT71964A HUT71964A (en) | 1996-02-28 |
HU212794B true HU212794B (en) | 1996-11-28 |
Family
ID=6496439
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9402494A HU212794B (en) | 1993-08-31 | 1994-08-30 | Water detection process by karl-fischer method |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5466606A (hu) |
EP (1) | EP0643303B1 (hu) |
JP (1) | JPH07151746A (hu) |
DE (2) | DE4329287A1 (hu) |
DK (1) | DK0643303T3 (hu) |
ES (1) | ES2140485T3 (hu) |
HU (1) | HU212794B (hu) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE4421453A1 (de) * | 1994-06-18 | 1995-12-21 | Riedel De Haen Ag | Karl-Fischer-Reagenz |
IL114938A (en) * | 1995-08-15 | 2000-08-13 | State Of Israel Ministry Of In | Reagent for determining water and ene-diols or thiols |
DE19740965A1 (de) * | 1997-09-17 | 1999-03-18 | Rdh Laborchemikalien Gmbh & Co | Karl-Fischer-Reagenz |
WO2001036968A1 (en) * | 1999-11-17 | 2001-05-25 | State Of Israel/Ministry Of Trade & Industry, The National Physical Laboratory Of Israel | Reagents for water determination in samples containing iodine-reacting interfering substances |
US20130171734A1 (en) * | 2011-12-28 | 2013-07-04 | Soulbrain Co., Ltd. | Method of Measuring Moisture Content in Lithium Secondary Battery Electrolyte and Analytical Reagent Composition Used in the Same |
CN109298127A (zh) * | 2018-10-19 | 2019-02-01 | 常州合全药业有限公司 | 烷基硅醇中缩合杂质含量的检测方法 |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4354853A (en) * | 1981-05-11 | 1982-10-19 | Harald Dahms | Karl Fischer reagent and its use |
DE3329020A1 (de) * | 1983-08-11 | 1985-02-21 | Riedel-De Haen Ag, 3016 Seelze | Loesemittel fuer die wasserbestimmung nach karl-fischer |
US4725552A (en) * | 1984-05-21 | 1988-02-16 | Harald Dahms | Karl Fischer reagent and its use |
DE3521544A1 (de) * | 1985-06-15 | 1986-12-18 | Merck Patent Gmbh, 6100 Darmstadt | Loesungsmittel fuer die wasserbestimmung nach karl-fischer |
DE3723084A1 (de) * | 1987-07-13 | 1989-01-26 | Merck Patent Gmbh | Loesungsmittel fuer die wasserbestimmung nach karl-fischer |
US5340541A (en) * | 1993-03-05 | 1994-08-23 | Eli Lilly And Company | Automated Karl Fischer titration apparatus and method |
-
1993
- 1993-08-31 DE DE4329287A patent/DE4329287A1/de not_active Withdrawn
-
1994
- 1994-08-04 EP EP94112166A patent/EP0643303B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-04 DK DK94112166T patent/DK0643303T3/da active
- 1994-08-04 DE DE59408908T patent/DE59408908D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-04 ES ES94112166T patent/ES2140485T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-22 US US08/293,312 patent/US5466606A/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-08-29 JP JP6203718A patent/JPH07151746A/ja not_active Withdrawn
- 1994-08-30 HU HU9402494A patent/HU212794B/hu not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US5466606A (en) | 1995-11-14 |
HU9402494D0 (en) | 1994-11-28 |
DE59408908D1 (de) | 1999-12-16 |
EP0643303B1 (de) | 1999-11-10 |
DK0643303T3 (da) | 2000-05-08 |
JPH07151746A (ja) | 1995-06-16 |
ES2140485T3 (es) | 2000-03-01 |
EP0643303A1 (de) | 1995-03-15 |
HUT71964A (en) | 1996-02-28 |
DE4329287A1 (de) | 1995-03-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU212794B (en) | Water detection process by karl-fischer method | |
JP2005338092A (ja) | 物質の滴定方法 | |
CN113574379B (zh) | 用于卡尔·费歇尔滴定的试剂组合物和方法 | |
US5567618A (en) | Karl Fischer reagent | |
US5962328A (en) | Electrolytic solution fork Karl Fischer coulometric titration and method for water content determination using the electrolytic solution | |
JP2002202299A (ja) | カールフィッシャー試薬 | |
US4416997A (en) | Pyridine-free Karl Fischer reagent useful in determining water | |
JPS6216378B2 (hu) | ||
US5401662A (en) | Method and reagent for the determination of water | |
US4720464A (en) | Electrolytes for Karl Fischer coulometric titration | |
US4725552A (en) | Karl Fischer reagent and its use | |
US5453377A (en) | Methods for making iodine-free Karl Fischer reagents | |
US3682783A (en) | Method for coulometric karl fischer titration | |
KR100648856B1 (ko) | 칼-피셔 전기량 적정용 일액형 시약 | |
Izutsu et al. | Some recent studies on the use of electrochemical sensors in nonaqueous solution chemistry | |
Brummet et al. | Chelating agents in nonaqueous titrimetry | |
US5389545A (en) | Reagents, methods and kits for water determination | |
KR100648855B1 (ko) | 칼-피셔 전기량 적정용 이액형 시약 | |
KR20030059842A (ko) | 칼-피셔 전기량 적정용 일액형 시약 | |
Ito et al. | Quantitative determination of NTA and other chelating agents in detergents by potentiometric titration with copper ion selective electrode | |
JPH11153590A (ja) | カールフィッシャー試薬 | |
SU665263A1 (ru) | Способ определени растворимости вольфрамофосфатов аминосоединений в воде | |
RU2614704C2 (ru) | Способ кулонометрического определения содержания воды в лекарственной форме мазь | |
SU1649408A1 (ru) | Титриметрический способ определени 1- @ 4-[ @ -(2,4-дитретамилфенокси)-бутироиламино]-фенил @ -3-N-морфолино-4-(1-фенилтетразолилтио-5)-пиразолон-5,(Н-599) | |
RU2030746C1 (ru) | Способ определения массовой доли активного хлора в n-хлорпроизводных симметричного триазина, не растворимых в воде и уксусной кислоте |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: RDH LABORCHEMIKALIEN GMBH & CO. KG, DE |
|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |