HU212075B - Zajcsökkentő szerkezet és eljárás a szerkezet létesítésére - Google Patents
Zajcsökkentő szerkezet és eljárás a szerkezet létesítésére Download PDFInfo
- Publication number
- HU212075B HU212075B HU117788A HU117788A HU212075B HU 212075 B HU212075 B HU 212075B HU 117788 A HU117788 A HU 117788A HU 117788 A HU117788 A HU 117788A HU 212075 B HU212075 B HU 212075B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- panels
- noise reduction
- frame
- panel
- noise
- Prior art date
Links
Landscapes
- Building Environments (AREA)
Abstract
A találmány zajcsökkentő szerkezet, elsősorban épületek
belső tereiben a helyi adottságokhoz igazodó objektumok,
pl. szellőztetett zajvédő fülkék, géptokok kialakítására,
amely vázszerkezetet és a vázszerkezethez
hozzárendelt akusztikai betéteket, továbbá adott esetben
funkcionális elemeket, pl. ajtószámyakat tartalmaz. Jellegzetessége.
hogy a zajcsökkentő szerkezet funkciójához
igazodó, kéthéjú falat alkotó panelokból és azokat
összeerősítő sarokelemekből van összeállítva. A panelokat
tömör panelok (T) és paraván panelok, a funkcionális
elemeket szimpla üvegezésű panelok (Ü), kettős
üvegezésű panelok (ÜÜ), továbbá egyhéjú ajtós panelok
(A), kéthéjú ajtós panelok (AA), és szabad nyílások kialakítására
alkalmas keret panelok (K) valamelyike al
Description
A leírás terjedelme: 10 oldal (ezen belül 5 lap ábra)
HU 212 075 Β kotja. A sarokelemek normál sarokelemek, T sarokelemek, kettős sarokelemek és hangtompító csatlakozó sarokelemek, valamint szögben hajlított sarokelemek lehetnek, a panelok vázát és a sarokelemeket pedig nagyszilárdságú, célszerűen acéllemezekből hajlított, pl. C szelvényű merevített profilok képezik.
A találmányhoz tartozik az eljárás is zajcsökkentő szerkezet létesítésére, elsősorban épületek belső tereiben a helyi adottságokhoz igazodó objektumok kialakítására, amelynek során a védendő terület mentén egy vagy több zajcsökkentő szerkezetet állítunk fel. Jellegzetessége, hogy a zajcsökkentő szerkezetet funkciójához igazodó panelokból és sarokelemekből állítjuk össze oly módon, hogy először az egyes panelok vázainak és a sarokelemek csatlakozó felületeinek célszerűen légzáróan tömített összekapcsolásával a zajcsökkentő szerkezet vázát hozzuk létre, majd ezután a vázakat korrózióvédelemmel és felületkezeléssel látjuk el, végül pedig az egyes vázakra akusztikai betéteket és adott esetben funkcionális elemeket szerelünk föl.
A találmány tárgya zajcsökkentő szerkezet, elsősorban épületek belső tereiben a helyi adottságokhoz igazodó objektumok, pl. szellőztetett zajvédő fülkék, géptokok kialakítására, amely vázszerkezetet és vázszerkezethez hozzárendelt akusztikai betéteket, továbbá adott esetben funkcionális elemeket, pl. ajtószárnyakat tartalmaz. Tárgya továbbá a találmánynak a zajcsökkentő szerkezet létesítésére szolgáló eljárás is, amelynek során a védendő terület mentén egy vagy több zajcsökkentő szerkezetet állítunk föl.
Az emberi környezet védelme érdekében az egész világon felgyorsultak a zaj elleni védelemre vonatkozó hatósági előírások, amelyek betartását az egészségügyi. a környezetvédelmi és az építésügyi hatóságok folyamatosan ellenőrzik.
A zaj csökkentésére sokféle megoldást dolgoztak már ki világszerte. így pl. ismertek elemekből összeszerelhető zajvédő fülkék és zárt géptokok, amelyek hátránya, hogy csak az adott feladatok megoldására alkalmas, méretük erősen korlátozott, a panelok belső hangelnyelő burkolata a vázszerkezettől nem választható el, és a szellőztetést is egyedileg kell megoldani.
Léteznek panelokból összeállítható fülkék és géptokok is (pl. ECOMAX panelrendszer), amelyek hátránya a csekély áthidalható távolság, továbbá nagyobb méretek esetén a közbenső alátámasztás szükségessége·
A „Zaj és rezgéscsökkentési katalógus” (1984 OMIKK Budapest) ugyancsak többféle, általában csak egyedi igényeket kielégítő zajvédő fülkét, zajcsillapító paravánt, textillel borított zajernyőt, audiológiai mérőfülkét és különféle géptokokat ismertet. Ezek közös jellegzetessége, hogy alkalmazhatóságuk erősen korlátozott, méretük csekély és a szellőztetésük is többnyire megoldatlan.
A zajcsökkentésre szolgáló ismert szerkezeti megoldások között a legfejlettebbek közé tartoznak azok, amelyeket utak, vasutak, autópályák mellé telepítenek. Segítségükkel a közlekedésből adódó - nem egyszer elviselhetetlen - a tartós emberi tartózkodásra szolgáló építmények hanghatásoktól védett „zajárnyékba” kerülnek.
Ezen szerkezetek tipikus példái ismerhetők meg az OS 28 50 588, OS 33 22 360 és OS 37 26 361 számú német közrebocsátási iratokból. Az első, téglaként egymásra rakható, elnyújtott alakú panelokat mutat be, amelyek egyik oldala perforált lemezzel van borítva, belsejében pedig hangelnyelő anyag van.
A második megoldás kisebb hosszúságú, de ugyancsak téglalap alakú sík panel. Ebben is hangelnyelő töltőanyag található, ami fémlemezek közé van foglalva. Hátránya, hogy nagy súlya miatt csak daruval mozgatható.
A harmadik panelfajta is nagy súlyú, noha részben fával van kombinálva. Emellett szerkezetileg annyira bonyolult és költséges, hogy elterjedése valószínűtlen.
Közös sajátossága mindhárom - egyébként önmagában igényes - elgondolásnak, hogy belőlük csak ún. „vonalas létesítményeket” lehet összeállítani, de födémeket, ajtós vagy ablakos elemeket, nyílásáthidalókat egyáltalán nem. Átszellőztetni sem lehet őket, és így végső soron épület jellegű térbeli szerkezetek előállítására alkalmatlanok.
A találmány célja olyan zajcsökkentő szerkezet és annak létesítésére szolgáló eljárás kidolgozása, amelyekből különböző célokra egyaránt alkalmas, nagy áthidaló képességű, szellőztetett zajcsökkentő objektumokat lehet kialakítani az épületek belső tereiben.
A célkitűzéshez tartozik az is, hogy a különféle rendeltetésű szerkezeteket folyamatosan gyártott és raktározott univerzális elemekből, valamint a kereskedelmi forgalomban beszerezhető anyagokból és kötőelemekből gazdaságosan lehessen létrehozni az akusztikai szakértő vagy a felhasználó konszignációs vázlatai alapján.
A találmányi gondolat alapja az a felismerés, hogy a célkitűzésnek mindenben megfelelő zajcsökkentő szerkezetet hozhatunk létre, kéthéjú falat alkotó panelokból, amelyeknek egyik héját nagyszilárdságú profilok, másik héját pedig kapcsoló- és sarokdarabok, valamint tömítőanyag és kötőelem útján a vázhoz erősített akusztikai betétek alkotják.
A felismeréshez tartozik az is, hogy a zajcsökkentő szerkezetet úgy állítjuk elő, hogy először a zajcsökkentő szerkezet vázát hozzuk létre, majd a vázakat korrózióvédelemmel és felületkezeléssel látjuk el, végül pedig a vázakra az akusztikai betéteket és a funkcionális elemeket szereljük fel.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti zajcsökkentő szerkezet, elsősorban épületek belső tere2
HU 212 075 Β iben a helyi adottságokhoz igazodó objektumok, pl. szellőztetett zajvédő fülkék, géptokok kialakítására amely vázszerkezetet és a vázszerkezethez hozzárendelt akusztikai betéteket, továbbá adott esetben funkcionális elemeket, pl. ajtószámyakat tartalmaz - oly módon van kialakítva, hogy a zajcsökkentő szerkezet funkciójához igazodó kéthéjú falat alkotó panelokból és azokat összeerősítő sarokelemekből van összeállítva, a panelokat tömör panelok és paraván panelok, a funkcionális elemeket szimpla üvegezésű panelok, kettős üvegezésű panelok, továbbá egyhéjú ajtós panelok, kéthéjú ajtós panelok és szabad nyílások kialakítására alkalmas keretpanelok képezhetik, a sarokelemek normál sarokelemek, T sarokelemek, kettős sarokelemek és hangtompító csatlakozó sarokelemek, valamint szögben hajlított sarokelemek lehetnek, a panelok váza és a sarokelemek pedig nagyszilárdságú, célszerűen acéllemezekből hajlított, pl. C szelvényű merevített profilokból vannak kiképezve.
A találmány további ismérve lehet, hogy a panelok és a sarokelemek egymással csatlakozó oldalai tömítő hornyokkal rendelkeznek, amelyek légzáró tömítő anyaggal, pl. öntapadó habszalaggal vannak kitöltve.
Egy célszerű kiviteli alaknál a tömör panelok teherhordó vázszerkezete alkotja a kéthéjú szerkezet egyik héját, a másik héját pedig támasztó és hézagzáró elemek segítségével a vázszerkezethez rögzített, felületi védelemmel ellátott, hanggátló és hangelnyelő szerepű akusztikai lemez, pl. üvegszövettel kasírozott 30-50 mm vastag, 80-100 kg/m3 térfogatsúlyú üveggyapot lemez képezi.
Egy másik kiviteli alaknál a keretpanel szabad nyílását pl. acél anyagú hanggátló lemez zárja le.
További kiviteli alaknál a keretpanelok, paraván panelok, szimpla üvegezésű panelok és kettős üvegezésű panelok előnyösen egymással megegyező C szelvényű acél vázszerkezettel rendelkeznek.
Másik kiviteli alaknál az ajtós panelok tokszerkezetében hangszigetelt csillapított légcsatomák vannak.
A szerkezet ugyancsak előnyös kiviteli alakjánál a tömör és keret panelokból sarokelemek alkalmazásával a zajcsökkentő objektum szerves részét képező természetes vagy mesterséges szellőztetésre szolgáló hangtompítók vannak kialakítva, a párhuzamosan elhelyezett tömör panelok hangelnyelő betétei között a légtechnikai és akusztikai igényeknek megfelelő keresztmetszetű és hosszúságú csillapított légcsatoma van, ennek betorkolló végénél a belső oldalon tömör panel, vele szemben keretpanel, míg a kiömlő végénél a belső oldalon keret panel, vele szemben tömör panel van elhelyezve, továbbá a tömör panelok váza és akusztikai betétei közötti tér célszerűen hangelnyelő anyaggal van kitöltve.
Zajvédő fülkékként vagy géptokokként kialakított zajcsökkentő szerkezeteknél a padlóra „úsztató” réteg, pl. ásványgyapot lemez van elhelyezve, erre tömör panelok vázszerkezete van fektetve, amelyhez sarokelemek közbeiktatásával csatlakozik a zajcsökkentő objektum, a padlóra fektetett vázszerkezet üregét pedig célszerűen beton tölti ki.
A találmány szerinti eljárás zajcsökkentő szerkezet létesítésére, elsősorban épületek belső tereiben a helyi adottságokhoz igazodó objektumok kialakítására, amelynek során a védendő terület mentén egy vagy több zajcsökkentő szerekezetet állítunk fel - azon alapul, hogy a zajcsökkentő szerkezetet funkciójához igazodó panelokból és sarokelemekből állítjuk össze oly módon, hogy először az egyes panelok vázainak és a sasokelemek csatlakozó felületeinek célszerűen légzáróan tömített összekapcsolásával a zajcsökkentő szerkezet vázát hozzuk létre, majd ezután a vázakat korrózióvédelemmel és felületkezeléssel látjuk el, végül pedig az egyes vázakra akusztikai betéteket és adott esetben funkcionális elemeket szerelünk fel.
A zajcsökkentő szerkezet karbantartásakor vagy átalakításakor először az akusztikai betéteket és a funkcionális elemeket távolítjuk el, majd a szükséges átalakításokat hajtjuk végre, ezután az eredeti vagy kicserélt akusztikai betéteket és funkcionális elemeket szereljük vissza.
A találmány szerinti zajcsökkentő szerkezet több előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Ezek közül a leglényegesebb, hogy azonos elemválaszték mellett különféle akusztikai igények és mechanikai méretek kielégítését teszik lehetővé.
Kedvező, hogy a különböző célú objektumok egymáshoz csatlakoztathatók, a meglévő objektumok a mindenkori rendeltetésnek megfelelően átalakíthatók.
Előnyös az is, hogy az elemek akusztikai tulajdonságait - a betétek kicserélése révén - a mindenkori célnak megfelelően lehet változtatni, szállítás, építés, bontás és karbantartás közben a sérülékenyebb akusztikai betéteket a nehéz és terjedelmes célszerkezettől elkülönítve lehet kezelni.
Különösen kedvező, hogy a nagy hajlítómerevségű panelok és a merev sarokelemek nagyobb távolságok (6 m) áthidalását is biztonságosan lehetővé teszik, az objektumok élettartama is jelentősen megnövelhető, mivel az acélszerkezet korrózióvédelmének felújítása az akusztikai betétek kiszerelése után bármikor elvégezhető. A zajcsökkentő szerkezet gazdaságosságát növeli, hogy csak csekély számú, előregyártható szerkezeti elemet igényel, amelyek meglévő lakatosüzemi kapacitások igénybevételével gyárthatóak.
A találmányt kiviteli példa kapcsán, rajzok alapján ismertetjük részletesebben. A mellékelt rajzokon az
1. ábra | a találmány szerinti zajcsökkentő szerkezet tömör paneljának metszete, a |
2. ábra | a paraván panel metszete, a |
3. ábra | a szimpla üvegezésű panel metszete, a |
4. ábra | a kettős üvegezésű panel metszete, az |
5. ábra | az ajtós panel metszete, a |
6. ábra | a kétrétegű ajtós panel metszete, a |
7. ábra | a keretpanel metszete, a |
8. ábra | a panelok csatlakozásának metszete, a |
9. ábra | a panelok padlóhoz csatlakozásának metszete, a derékszögben csatlakozó panelok metszete, |
10. ábra | |
11. ábra | 3 válaszfal bekötése, a |
HU 212 075 Β
12. ábra kettős vastagságú válaszfal csatlakozásának metszete, a
13. ábra szögben csatlakozó panelok metszete, a
14. ábra padlóhoz csatlakozó panelok metszete, a
15. ábra szellőztető járattal ellátott panel, a
16. ábra a betorkolló nyílás metszete, a
17. ábra a kiömlőnyílás metszete, a
18. ábra a panel hosszmetszete, a
19. ábra zajvédő szerkezet, a
20. ábra zajfédő fal, a
21. ábra zajvédő paravánsor, a
22. ábra zajvédő fülke, a
23. ábra zajvédő fülke beemelési helyzetében.
Az 1. ábrán a találmány szerinti zajcsökkentő szerkezet T tömör paneljának, a 2. ábrán a P paraván paneljának, a 3. ábrán az Ü szimpla üvegezésű paneljának, a 4. ábrán az ÜÜ kettős üvegezésű paneljának, az
5. ábrán az A ajtós paneljának, a 6. ábrán az AA kétrétegű ajtós paneljának, a 7. ábrán pedig a K keret paneljának metszetét tüntettük fel.
A panelok kéthéjú fallal rendelkeznek. A panelok vázát és egyik héját nagyszilárdságú, célszerűen acéllemezből hajlított, pl. C szelvényű profilok képezik.
A panelok másik héját a kapcsoló- és sarokdarabok, valamint tömítőanyagok és kötőelemek útján a vázhoz erősített akusztikai betétek alkotják.
A panelok közül pl. az 1. ábrán látható T tömör panel felépítése a következő: a 101 vázhoz a 201 szakaszos varral útján a 105 merevítő idom van rögzítve, amelyre a 203 popszegecs útján a 103 támasztó bordák vannak fölszerelve. A 101 váz oldala el van látva a 115 tömítő horonnyal és a 104 furatokkal.
Az összenyomható 301 akusztikai betét ragasztás nélkül befeszül a 101 váz és a 103 támasztó bordák közé. A 301 akusztikai betétet célszerűen 30-50 mm vastag üvegszövettel kasírozott üveggyapot alkotja, miáltal az éghetetlen és porzásmentes héjalást képez.
A 8. ábra a panelok csatlakozásának, a 9. ábrán pedig a padlóhoz való csatlakozásának a metszetét szemlélteti. A panelok 101, 102, 108 vázai egymáshoz a 115 tömítő hornyok mentén kapcsolódnak, amelyekbe célszerűen a 305 légzáró habszalag van elhelyezve. A panelokat a 104 furatok mentén a 206 csavarkötések rögzítik egymáshoz.
A 101, 102, 108 váz és a 315 padló közé, valamint a 115 tömítő horonyba egyaránt a 305 habszalag van elhelyezve a légzáró tömítés érdekében.
A 10-14. ábrákon a különféle zajcsökkentő szerkezetek leggyakoribb csomópontjait tüntettük fel. A 10. ábrán derékszögben csatlakozó panelok, a 11. és 12. ábrákon válaszfal csatlakozások, a 13. ábrán szögben csatlakozó panelok, a 14. ábrán pedig padlóhoz csatlakozó panelok metszete látható.
A 10. ábrán vázolt módon a derékszögben csatlakozó panelok 101 vázai a 118 normál sarokelem és a 105 merevítő szeglet útján csatlakoznak egymáshoz.
A 11. és 12. ábrákon válaszfal csatlakozásokat tüntettünk fel. Az egyes panelok a 117 T sarokelem és a 119 kettős sarokelem, valamint a 105 merevítő szegletek útján vannak összeerősítve.
A 13. ábra szerinti szögben való csatlakozásnál az egyes panelok 101, 102 vázait a 121 szögben hajlított sarokelemek kötik össze.
A 14. ábrán a 315 padlóhoz csatlakozó panel metszete látható. A panelok 101, 102 vázait a 120 hangtompító sarokelem és a 105 merevítő szeglet erősíti egymáshoz. A 315 padlóhoz való kapcsolat a 314 úsztató réteg, mint akusztikai rugó útján valósul meg.
A 15. ábrán a szellőztető járat kialakításának egy példája látható. Ennél a kiviteli alaknál két darab T tömör panel között az előnyösen 60 mm szélességű és legalább 1200 mm hosszú 116 csillapított légcsatorna van. A 116 csillapított légcsatoma betorkolló végénél (16. ábra) a védett oldalon a T tömör panel, vele szemben pedig a 123 szabad nyílással rendelkező K keret panel helyezkedik el.
A 116 csillapított légcsatorna kiömlő végénél (17. ábra) a védett oldalon a K keret panel, vele szemben pedig a T tömör panel van elhelyezve. A T tömör és a K keret panelok 101 vázai és 301 akusztikai betétei közötti tér a 313 üveggyapot töltettel rendelkezik. A 116 csillapított légcsatornával ellátott panelegyüttes a 120 hangtompító csatlakozó sarokelemek útján csatlakozik a zajcsökkentő szerkezethez (18. ábra).
A 19. ábrán a T tömör panelokból összeállított zajvédő falat ábrázoltuk, amelyet az egymáshoz képest eltolt T tömör panelok stabilizálnak. A 20. ábrán hasonló zajvédő szerkezet látható, amelyeket a két oldalán elhelyezett K keretpanelok stabilizálnak.
A 21. ábrán a P paraván panelokból összeállított zajvédő paravánsor látható, amelyeket a K keretpanelok és a 125 merevítő gerenda stabilizál.
A 22. ábrán nagyobb méretű zajvédő fülke látható, amelynek oldafalait a T tömör panelok, és Ü szimpla üvegezésű, vagy az ÜÜ kettős üvegezésű panelok alkotják. A fülke teteje ugyancsak a T tömör panelokkal van borítva. A T tömör panelok közé az A ajtós panel, vagy az AA kétrétegű ajtós panel van beépítve. A zajvédő fülke el van látva a 123 szabad nyílással rendelkező szellőztető járatot tartalmazó egységgel is.
A 23. ábrán egy kisebb méretű zajvédő fülke látható abban a helyzetben, amikor pl. daru segítségével a helyére emelik.
A találmány szerinti zajcsökkentő szerkezet létesítésekor először az egyes panelok vázainak összekapcsolásával a zajcsökkentő szerkezet vázát hozzuk létre, majd azután a vázakat korrózióvédelemmel és felületkezeléssel látjuk el, végül pedig az egyes vázakra az akusztikai betéteket szereljük fel. Ebben a lépésben kerülhet sor a funkcionális elemek elhelyezésére is.
A találmány szerinti zajcsökkentő szerkezettel lehetséges a zajforrás teljes vagy részleges tokozása, akár daruval emelhető vagy gördülő kivitelben is. Megoldható a zajforrás lokalizálása labirint rendszerű körülhatárolással, de építhető egyszerű paravánsor formájában is.
A zajcsökkentő szerkezet átalakításakor vagy karbantartásakor először a funkcionális elemeket távolítjuk el, és az akusztikai betéteket szereljük le. Ezután elvégezzük az átalakításokat és/vagy a vázat új korró4
HU 212 075 Β zióvédelemmel látjuk el. Utolsó lépésként az eredeti vagy kicserélt akusztikai betéteket és a funkcionális elemeket szereljük a helyükre.
A találmány szerinti zajcsökkentő szerkezet előnyösen alkalmazható valamennyi olyan területen, ahol gazdaságosan kell különféle zajforrások zajkibocsátását korlátozni, vagy zajmentes helyeket kell kialakítani.
Claims (9)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Zajcsökkentő szerkezet, elsősorban épületek belső tereiben a helyi adottságokhoz igazodó objektumok, pl. szellőztetett zavédő fülkék, géptokok kialakítására. amely vázszerkezetet és a vázszerkezethez hozzárendelt akusztikai betéteket, továbbá adott esetben funkcionális elemeket, pl. ajtószárnyakat tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a zajcsökkentő szerkezet funkciójához igazodó, kéthéjú falat alkotó panelokból és azokat összeerősítő sarokelemekből van összeállítva, a panelok fajtáit tömör panelok (T) és paraván panelok (P), a funkcionális elemek fajtáit szimpla üvegezésű panelok (Ü), kettős üvegezésű panelok (ÜÜ). továbbá egyhéjú ajtós panelok (A), kéthéjú ajtós panelok (AA), és szabad nyílások kialakítására alkalmas keret panelok (K) alkotják, a sarokelemek fajtái normál sarokelemek (117), T sarokelemek (118), kettős sarokelemek (119) és hangtompító csatlakozó sarokelemek (120), valamint szögben hajlított sarokelemek (121), a panelok váza és a sarokelemek pedig nagyszilárdságú, célszerűen acéllemezekből hajlított, pl. C szelvényű merevített profilokból vannak kiképezve.
- 2. Az 1. igénypont szerinti szerkezet, azzal jellemezve. hogy a panelok és a sarokelemek egymással csatlakozó oldalai tömítő hornyokkal (115) rendelkeznek, amelyek légzáró tömítő anyaggal, pl. öntapadó habszalaggal (305) vannak kitöltve.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti zajcsökkentő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a tömör panelok (T) teherhordó vázszerkezete (101) alkotja a kéthéjú szerkezet egyik héját, a másik héját pedig támasztó (103) és hézagzáró (316) elemek segítségével a vázszerkezethez rögzített felületi védelemmel ellátott, hanggátló és hangelnyelő szerepű akusztikai lemez (301), pl. üvegszövettel kasírozott 30-50 mm vastag, 80-100 kg/m3 téfogatsúlyú üveggyapot lemez képezi.
- 4. Az 1-3. igénypontok bánnelyike szerinti zajcsökkentő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a keretpanel (K) szabad nyílását pl. acél anyagú hanggátló lemez (216) zárja le.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti zajcsökkentő szerkezet, azzal jellemezve, hogy a keretpanelek (K) paraván panelok (P), szimpla üvegezésű panelok (Ü) és kettős üvegezésű panelok (ÜÜ) előnyösen egymással megegyező C szelvényű acél vázszerkezettel (102) rendelkeznek.
- 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti zajcsökkentő szerkezet, azzal jellemezve, hogy az ajtós panelok (A, AA) tokszerkezetében hangszigetelt csillapított légcsatomák (116) vannak.
- 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti zajcsökkentő szerkezet, azzal jellemezve, hogy tömör (T) és keretpanelokból (K) sarokelemek (120) alkalmazásával a zajcsökkentő objektum szerves részét képező természetes vagy mesterséges szellőztetésre szolgáltó hangtompítók vannak kialakítva, a párhuzamosan elhelyezett tömör panelok (T) hangelnyelő betétei (301) között a légtechnikai és akusztikai igényekhez igazodó keresztmetszetű és hosszúságú csillapított légcsatorna (116) van, ennek betorkolló végénél a belső oldalon tömör panel (T), vele szemben keretpanel (K), míg kiömlő végénél a belső oldalon keretpanel (K), vele szemben tömör panel (T) van elhelyezve, továbbá a tömör panelok (T) váza (101) és akusztikai betétei (301) közötti tér célszerűen hangelnyelő anyaggal (304) van kitöltve.
- 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti zajcsökkentő szerkezet, azzal jellemezve, hogy zajvédő fülkékként vagy géptokokként kialakított zajcsökkentő szerkezeteknél a padlón (315) úsztató réteg (314), pl. ásványgyapot lemez van elhelyezve, erre tömör panelok vázszerkezete (101) van fektetve, amelyhez sarokelemek közbeiktatásával csatlakozik a zajcsökkentő objektum, a padlóra (315) fektetett vázszerkezet üregét pedig célszerűen beton (313) tölti ki.
- 9. Eljárás zajcsökkentő szerkezet létesítésére, elsősorban épületek belső tereiben a helyi adottságokhoz igazodó objektumok kialakítására, amelynek során a védendő terület mentén egy vagy több zajcsökkentő szerkezetet állítunk fel, azzal jellemezve, hogy a zajcsökkentő szerkezetet funkciójához igazodó panelokból és sarokelemekből állítjuk össze oly módon, hogy először az egyes panelok vázainak és a sarokelemek csatlakozó felületeinek célszerűen légzáróan tömített összekapcsolásával a zajcsökkentő szerkezet vázát hozzuk létre, majd ezután a vázakat korrózióvédelemmel és felületkezeléssel látjuk el, végül pedig az egyes vázakra akusztikai betéteket és adott esetben funkcionális elemeket szerelünk fel.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU117788A HU212075B (hu) | 1988-03-11 | 1988-03-11 | Zajcsökkentő szerkezet és eljárás a szerkezet létesítésére |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU117788A HU212075B (hu) | 1988-03-11 | 1988-03-11 | Zajcsökkentő szerkezet és eljárás a szerkezet létesítésére |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUH3443A HUH3443A (en) | 1990-06-28 |
HU212075B true HU212075B (hu) | 1996-02-28 |
Family
ID=10953194
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU117788A HU212075B (hu) | 1988-03-11 | 1988-03-11 | Zajcsökkentő szerkezet és eljárás a szerkezet létesítésére |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU212075B (hu) |
-
1988
- 1988-03-11 HU HU117788A patent/HU212075B/hu active IP Right Revival
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUH3443A (en) | 1990-06-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3789747A (en) | Ventilated acoustic structural panel | |
US6006484A (en) | Sound-damping partition | |
US4285184A (en) | Method of sound-proof window construction for building structures | |
US5454449A (en) | Wall structure for an elevator, and an elevator car | |
US3273297A (en) | Door and panel construction | |
JPH0726849A (ja) | 二重サッシ窓の換気装置 | |
US6112851A (en) | Partition wall panel | |
HU212075B (hu) | Zajcsökkentő szerkezet és eljárás a szerkezet létesítésére | |
US3218678A (en) | Door and jamb construction | |
US4538390A (en) | Insulation and partition means for existing building | |
KR100555129B1 (ko) | 칸막이용 패널 및 이 패널을 이용한 칸막이 조립구조 | |
KR200332657Y1 (ko) | 칸막이용 패널 및 이 패널을 이용한 칸막이 조립구조 | |
EP0296690B1 (en) | A sound-damping wall element having a frame and at least two panels | |
CN207846718U (zh) | 一种系列装配式吸隔声复合防火板墙模块板 | |
US9903153B2 (en) | Acoustic mullion plug | |
JPH0720248Y2 (ja) | 建築物の遮音構造 | |
US4393632A (en) | Building system | |
JP2005195776A (ja) | トンネル用防音ハウス | |
JP2625054B2 (ja) | 付属建築物の取付け構造 | |
DiGeronimo et al. | Noise reduction retrofit on historic structures | |
JP3474316B2 (ja) | バスユニット付建物ユニット | |
FI58380C (fi) | Ljudisolerande vaegg eller doerr | |
JPS6048507U (ja) | 組立防音室 | |
JPH11287004A (ja) | 住宅用防音内装ユニット | |
JPH09256463A (ja) | 2階建て木造建築物 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
BGB9 | Succession in title of applicant |
Free format text: PALOTAI EPITOEIPARI SZOEVETKEZET, HU |
|
BGB9 | Succession in title of applicant |
Free format text: CSATLOS, TIBOR, HU |
|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee | ||
BNF4 | Restoration of lapsed final protection |