HU211056B - Method of preparation of improved l-lysine-producing microorganismen - Google Patents

Method of preparation of improved l-lysine-producing microorganismen Download PDF

Info

Publication number
HU211056B
HU211056B HU9202242A HU224292A HU211056B HU 211056 B HU211056 B HU 211056B HU 9202242 A HU9202242 A HU 9202242A HU 224292 A HU224292 A HU 224292A HU 211056 B HU211056 B HU 211056B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
lysine
strains
caprolactam
microorganisms
acl
Prior art date
Application number
HU9202242A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9202242D0 (en
HUT68739A (en
Inventor
Wolfgang Ladner
Uwe Pressler
Wolfgang Siegel
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HU9202242D0 publication Critical patent/HU9202242D0/hu
Publication of HUT68739A publication Critical patent/HUT68739A/hu
Publication of HU211056B publication Critical patent/HU211056B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P13/00Preparation of nitrogen-containing organic compounds
    • C12P13/04Alpha- or beta- amino acids
    • C12P13/08Lysine; Diaminopimelic acid; Threonine; Valine

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás L-lizin termeléséhez szükséges mikroorganizmusok előállítására.
Az L-lizin eszenciális aminosav, és széleskörűen alkalmazzák élelmiszer- és állati takarmány-adalékként. A gyógyászatban is alkalmazzák infúziós oldatok alkotórészeként.
Az L-lizint fehérjék savval végzett hidrolízisével, D,L-lizin szintézise és a racemát ezt követő szétválasztása útján, valamint mikroorganizmusok segítségével végzett szintézissel állítják elő. Az L-lizin előállítására szolgáló mikrobiológiai eljárásokat például a Trends in Biotechnology I, 70-74 (1983) közleményben írnak le.
Bizonyos Corynebacterium és Brevibacterium nemzetségbe tartozó mikroorganizmusok képesek lizint termelni és kiválasztani. Körülbelül 109-10’° baktérium közül egy olyan baktérium (mutáns) van, amely a lizint lényegesen nagyobb mennyiségben termeli, mint a többi baktérium. A mutánsok száma 106 sejt között eggyel növelhető mutagenézíssel, például Nmetil-N'-nitro-N-nitrozo-guanidinnel.
Azonban továbbra is fennáll ezeknek a mutánsoknak az összes többi baktérium közül történő kiválasztásának nehézsége. Rendszerint ezt egy szelektív agar alkalmazásával oldják meg. Ez a szelektív agar olyan anyagokat tartalmaz, amelyek a mutánsokat szelektálják, azaz a nemkívánatos mikroorganizmusok növekedését gátolják. Lizint termelő mikroorganizmusok esetében ilyen anyag például az amino-etil-cisztein, ahidroxi-valeriánsav stb. A kaprolaktámok is alkalmasnak bizonyultak lizint termelő mikroorganizmusok szelektálására. így a 175 309 számon nyilvánosságra hozott európai szabadalmi bejelentés, illetve az 5119 186 számon nyilvánosságra hozott japán szabadalmi bejelentés α-szubsztituált amino-e-kaprolaktámok, illetve oc-halogén-e-kaprolaktámok ilyen célú felhasználását ismerteti. Különösen előnyös az a-klór-e-kaprolaktám (CCL). Ezekkel a szelektálás valószínűsége 1:10’-5.
Ha a szelekciós vegyületet, például az a-klór-εkaprolaktámot sikeresen alkalmaztuk, a szelektált, lizint termelő mikroorganizmusok rezisztenssé válnak erre a szelekciós vegyületre. Ezzel a vegyülettel már nem lehetséges további szelekció. Az a-klór-e-kaprolaktámhoz való nagyfokú szerkezeti hasonlóság ellenére azonban további szelekciós lehetőséget kínál az aazido-e-kaprolaktám (ACL). Ezt igazolják a CCL rezisztens mutánsoknak ACL jelenlétében tapasztalt növekedési gátlása (érzékenysége). Megfordítva, az ACL-re rezisztens mutánsok nem szelektálhatok CCLel. Ezek a mikroorganizmusok CCL-re is rezisztensek és nem mulatnak növekedési gátoltságot.
Az a-azido-e-kaprolaktám alkalmazása a korábban ismert kaprolaktámok helyett növeli egy alkalmas mikroorganizmus megtalálásának esélyét. Ezt bizonyítja az a tény is, hogy az ismert kaprolaktámokra rezisztens törzsek tovább szelektálhatok a-azido-e-kaprolaktám jelenlétében és így olyan törzsek találhatók, amelyek a lizint nagyobb hozammal termelik. Az a-azido-e-kaprolaktám tehát lehetővé teszi jobb lizin-termelóképességű törzsek gyorsabb kiválasztását.
Találmányunk eljárás fokozott L-lizin-termelőképességű mikroorganizmusok előállítására a Corynebacterium és Brevibacterium nemzetségekhez tartozó mikroorganizmusok ismert mutagénekkel ismert módon végzett mutációjával és szelekciójával, oly módon, hogy az említett nemzetségbe tartozó, L-lizint termelő törzseket mutálunk, és szelektáljuk azokat a törzseket, amelyek a-azido-e-kaprolaktám által kifejtett visszacsatolásos gátlással szemben rezisztensek.
Meglepő módon az a-azido-e-kaprolaktám a mutagenezis utáni mutánsszelekció során lényegesen hatásosabbnak bizonyult, mint az 51-19 186 számú japán és a 175 309 számú európai nyilvánosságra hozott bejelentésekben közölt vegyületek, például a fluor- vagy klór-kaprolaktám vagy az α-szubsztituált amino-e-kaprolaktámok.
Azido-kaprolaktámmal végzett szelekcióval a törzsek lizintermelése több, mint 10%-kal fokozható.
A találmány szerint a mutánsok hagyományos mutagenezissel. például N-metil-N'-nitro-N-nitrozo-guanidinnel vagy ultraibolya fénnyel való besugárzással végzett kezeléssel állíthatók elő.
A Corynebacterium (C) és Brevibacterium (B) nemzetséghez tartozó mikroorganizmusok közül például a következők megfelelők:
B. amoniagenis, B. divaricatum, B. flavum, B. ketoglutamicum, B. lactofermentum, B. linens, B. sp., C. acetoacidophilum. C. acetoglutamicum, C. glutamicum, C. lilum és C. sp. Előnyös a B. flavum és C. glutamicum, különösen a B. flavum ATCC 21 474 és a C. glutamicum ATCC 21 526. Az utóbbinak az a különleges előnye van, hogy homoszerin-tűrő, és ezenkívül S-(2-amino-etil)-L-ciszteinnel szemben rezisztens.
Mint már említettük, kedvező, ha a törzsek homoszerin-tűrők. Továbbá jó, ha a törzsek S-(2-amino-etil)-Lciszteinnel szemben is rezisztensek. Mivel ez a rezisztencia nincs meg a törzsekben, ez a 3 707 441 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint a törzsek N-metil-N'-nitro-N-nitrozo-guanidinnel végzett kezelésével és ezt követő szelekciójával vihető be.
1. példa
Corynebacterium glutamicum ATCC 21 526-ot 6,0 pH-jú trisz/maleinsav pufferban 30 °C-on 30 percig kezelünk 250 pg/ml N-metil-N'-nitro-N-nitrozo-guanidinnel. Utána a sejteket 7,2 pH-jú 0,1 mólos trisz pufferral mossuk, minimál agarlemezeken szélesztjük, és ezt követően 4-14 napig inkubáljuk 28 °C-on.
A minimál agar összetétele a következő:
g/1 agar g/1 ammónium-szulfát
0,5 g/1 kálium-dihidrogén-foszfát
0,4 g/1 magnézium-szulfát - 7 víz
0,01 g/1 vas(II)-szulfát - 7 víz
0,1 g/1 mangán-szulfát - víz
100 μ g/1 biotin
30-30 mg/1 metionin, treonin és leucin g/1 laktát mmol/l a-azido-e-kaprolaktám pH = 7,0.
HU 211 056 Β
A telepekből, amelyek inkubálás után a fenti összetételű agarlemezeken fejlődnek, kiválogatjuk azokat, amelyek lizint termelnek. Azt a törzset izoláljuk, amely a kiindulási törzsnél 10%-kal több lizint termel.
A találmány szerint szelektált mikroorganizmusok lizint termelő képességét vizsgáltuk az a-klór-e-kaprolaktámmal szelektált mikroorganizmusokkal összehasonlítva.
A mikroorganizmusokat a Biochem. Biophys. Rés. Commun. 18, 788 (1965) és a Manual of Methods fór General Bacteriology, American Society fór Microbiology, Washington, D. C. (1981) közleményekben ismerten általános módszerek szerint mutáltuk a következő módon:
A baktériumokat Luria táptalajon [Experiments in Molecular Genetics, Cold Spring Harbor Laboratory, Cold Spring Harbor, N. Y. 433 (1972)] logaritmikus középszakaszig tenyésztettük (optikai sűrűség 575 nm 0,5-nél). Ezt követően a sejteket centrifugáltuk (10 perc, 4 °C, 5000xg), kétszer 100 mmólos trisz/HCl pufferrel (pH 7.2) mostuk és azonos térfogatú trisz/maleinsav pufferben (pH 6,0) ismét szuszpendáltuk.
0,5 ml így készített sejthez trisz/maleinsav puffért (pH 6,0) adva 4,75 ml-re kiegészítettük. Az elegyhez 0,25 ml dimetilformamidban 250 pmoL/ml N-metil-N'nitro-N-nitrozo-guanidint adtunk. A sejteket 30 percig 30 °C-on rázás nélkül inkubáltuk.
Ezt követően a sejteket kétszer 100 mmólos trisz/HCl pufferrel (pH 7,2) mostuk, hígítás után az előzőkben ismertetett összetételű minimál agaron szélesztettük és 40 mmol a-azido-e-kaprolaktámmal (ACL) vagy 60 mmol a-klór-e-kaprolaktámmal (CCL) szelektáltuk.
4-14 nap elteltével a rezisztens telepek kifejlődtek és megvizsgáltuk lizint termelő képességüket az US 4 066 501 számú szabadalmi leírásban ismertetett táptalajon 48 órás tenyésztési idő után.
A következő táblázatban ACL vagy CCL rezisztenciájuk alapján szelektált néhány törzs fenotípusának lizint termelő képességét adjuk meg.
ACLS = a-azido-e-kaprolaktám érzékeny
ACLr = a-azido-e-kaprolaktám rezisztens
CCLS = a-klór-e-kaprolaktám érzékeny
CCLr = a-klór-e-kaprolaktám rezisztens
Lizint termelő képesség
Szülötörzs Törzs Fenotípus Lizin, g/1
ATCC 21 526 Lul485 ACL5 42
ATCC 21 526 Lu6570 ACLr 63
ATCC 21 526 Lu6571 ACLr 58
Szülőtörzs Törzs Fenotípus Lizin, g/1
ATCC 21 526 Lu6715 ACLr 66
ATCC 21 474 Lu3383 ACL5 32
ATCC 21 474 Lu6464 ACLr 45
ATCC 21 474 Lu6566 ACLr 44
ATCC 21 474 Lu6567 ACLr 45
ATCC 21 527 Lu5951 CCL5, ACL5 40
ATCC 21 527 Lu6511 CCLr, ACL5 49
A táblázatban megadott eredmények azt mutatják, hogy az ACL nagyobb mértékben növeli a lizin termelést, mint a CCL.
Az ismertetett körülmények között 40 mmol CCLnek nincs szelekciós hatása.
A CCL-rezisztens Brevibacterium lactofermentum NRRL Β 11 470 mutáns (US 4 411 997 sz. leírás) a minimális táptalajon 80 mmol ACL-al lényegesen kisebb mértékben fejlődött, míg a C. glutamicum ATCC 21 526-ból származó ACL-rezisztens Lu6715 mutáns nem mutatott csökkenést 80 mmol CCL-ot tartalmazó minimális közegben.
A C. glutamicum Lu6511 törzset mutagenezis után 60 mmol CCL-mal szembeni rezisztencia alapján a C. glutamicum ATCC 21 527 törzsből szelektáltuk. A Lu6511 törzs jól szaporodik 60 mmol CCL-ot tartalmazó minimális táptalajon, de nem szaporodik 40 mmol ACL-ot tartalmazó táptalajon. Ugyanez érvényes a C. glutamicum ATCC 21 526 és ATCC 13 032 szülőtörzsekből származó CCL rezisztens mutánsokra is.
Ez a megállapítás összhangban van azzal a ténnyel, hogy a CCL-rezisztens törzsek szelektálása javítható ACL-mal végzett szelekcióval, de ez nem igaz megfordítva.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    Eljárás fokozott L-lizin-termelőképességű mikroorganizmusok előállítására Corynebacterium vagy Brevibacterium nemzetséghez tartozó mikroorganizmusok ismert mutagénekkel ismert módon végzett mutációjával és szelekciójával, azzal jellemezve, hogy az említett nemzetségbe tartozó, L-lizint termelő mutáns törzsek közül szelektáljuk azokat a törzseket, amelyek a-azido-e-kaprolaktám által kifejtett visszacsatolásos gátlással szemben rezisztensek, és izoláljuk a kiindulási törzsekhez képest legalább 10% termelésjavulást mutató törzseket.
HU9202242A 1990-07-25 1991-07-13 Method of preparation of improved l-lysine-producing microorganismen HU211056B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4023576A DE4023576A1 (de) 1990-07-25 1990-07-25 Verfahren zur herstellung von l-lysin produzierenden mikroorganismen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9202242D0 HU9202242D0 (en) 1992-10-28
HUT68739A HUT68739A (en) 1995-05-17
HU211056B true HU211056B (en) 1995-10-30

Family

ID=6410961

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9202242A HU211056B (en) 1990-07-25 1991-07-13 Method of preparation of improved l-lysine-producing microorganismen

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0540556B1 (hu)
JP (1) JPH05508543A (hu)
CA (1) CA2075044C (hu)
DE (2) DE4023576A1 (hu)
FI (1) FI106043B (hu)
HU (1) HU211056B (hu)
WO (1) WO1992001785A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4204361A1 (de) * 1992-02-14 1993-08-19 Degussa Verfahren zur herstellung von l-lysin durch fermentation von coryneformen bakterien
KR100688575B1 (ko) * 2004-10-08 2007-03-02 삼성전자주식회사 비휘발성 반도체 메모리 소자

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0175309A3 (en) * 1984-09-14 1987-11-11 Toray Industries, Inc. A method for producing l-lysine

Also Published As

Publication number Publication date
CA2075044C (en) 2001-07-10
HU9202242D0 (en) 1992-10-28
FI925887A0 (fi) 1992-12-28
HUT68739A (en) 1995-05-17
EP0540556A1 (de) 1993-05-12
DE59103718D1 (de) 1995-01-12
CA2075044A1 (en) 1992-01-26
DE4023576A1 (de) 1992-01-30
JPH05508543A (ja) 1993-12-02
FI925887A (fi) 1992-12-28
FI106043B (fi) 2000-11-15
WO1992001785A1 (de) 1992-02-06
EP0540556B1 (de) 1994-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5393671A (en) Mutant Escherichia coli capable of enhanced L-glutamic acid production
US5595906A (en) Corynebacterium strain for producing L-tryptophan decreased in phosphoenolpyruvate carboxylase activity
US5908768A (en) Process for producing L-glutamic acid by fermentation with E. coli resistant to aspartic acid antimetabolite
US3707441A (en) Method of producing l-lysine by fermentation
US4996147A (en) Process for producing L-threonine by fermentation
FR2461749A1 (fr) Micro-organisme obtenu par une technique de recombinaison genetique et son utilisation dans la preparation de la l-lysine par fermentation
HU214909B (hu) Eljárás L-triptofán előállítására
JPH0728749B2 (ja) L−アルギニンの製造法
KR950005133B1 (ko) L-발린의 제조방법
JPS6257315B2 (hu)
US5695972A (en) Method for producing L-isoleucine with a fermentation process
US4588687A (en) Method for producing L-tryptophan by fermentation
US5188949A (en) Method for producing L-threonine by fermentation
KR100438146B1 (ko) L-루이신생산미생물인코리네박테리움글루타미컴ch25
Tsuchida et al. Improvement of an L-leucine-producing mutant of Brevibacterium lactofermentum 2256 by genetically desensitizing it to α-acetohydroxy acid synthetase
US4601982A (en) Method for producing L-tryptophan by fermentation with a brevibacterium flavum mutant
HU211056B (en) Method of preparation of improved l-lysine-producing microorganismen
EP0213536A2 (en) Process for producing L-threonine by fermentation
JP3006929B2 (ja) 発酵法によるl−バリンの製造法
US3759789A (en) Process for the microbial production of lysine and isoleucine
HU200797B (en) Process for producing l-lysine
US4560652A (en) Process for producing L-tryptophan by fermentation
JPH0665314B2 (ja) 発酵法によるl−バリンの製造法
EP0469517A2 (en) Process for producing L-glutamic acid
EP0117740A2 (en) Process for producing L-glutamic acid by fermentation and mutant microorganisms for use therein

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee