HU210520B - Eljárás fenolt és egyéb szerves vegyületeket tartalmazó folyékony hulladékok kezelésére és hasznosítására - Google Patents

Eljárás fenolt és egyéb szerves vegyületeket tartalmazó folyékony hulladékok kezelésére és hasznosítására Download PDF

Info

Publication number
HU210520B
HU210520B HU9203530A HU9203530A HU210520B HU 210520 B HU210520 B HU 210520B HU 9203530 A HU9203530 A HU 9203530A HU 9203530 A HU9203530 A HU 9203530A HU 210520 B HU210520 B HU 210520B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
phenol
solution
alkali
formaldehyde
alkali metal
Prior art date
Application number
HU9203530A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9203530D0 (en
Inventor
Miklos Varaljai
Gyula Koertvelyessi
Marton Kapuvari
Szilard Fekete
Istvan Gyoeri
Attilane Varkonyi
Original Assignee
Szerves Vegyipari Kutato Int
Egyesuelt Vegyimuevek Rt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szerves Vegyipari Kutato Int, Egyesuelt Vegyimuevek Rt filed Critical Szerves Vegyipari Kutato Int
Priority to HU9203530A priority Critical patent/HU210520B/hu
Publication of HU9203530D0 publication Critical patent/HU9203530D0/hu
Publication of HU210520B publication Critical patent/HU210520B/hu

Links

Landscapes

  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Heat Treatment Of Water, Waste Water Or Sewage (AREA)

Abstract

Az eljárásban fenolt és egyéb toxikus szerves szenynyezéseket tartalmazó szennyvizek tisztítását oldják meg olyan módon, hogy a hulladékot a fenolra számított 1,05-1,9 mól alkálifém-hidroxiddal és további, a lúgot fogyasztó komponensekkel ekvivalens alkálifém-hidroxiddal, célszerűen nátrium-hidroxiddal 40 °C és az oldat forráspontja közötti hőmérséklettartományban a lúgfogyasztó komponensek 95% -ának elfogyásáig kezelik, majd a reakcióelegyból az illékony komponenseket ledesztillálják és a maradék 100-400 g/dm3 fenoltartalmú oldatot gyantagyártásba visszavezetik.

Description

A találmány tárgya: Eljárás fenolt és egyéb szerves szennyező vegyületeket - jellemzően pl. aldehidet, alkoholt - együttesen tartalmazó folyékony hulladékok, szennyvizek környezetszennyezési veszélyességét hatékonyan csökkentő gazdaságos kezelésére és hasznosítására.
A fenoltartalmú szennyvizek környezeti veszélyessége régóta és jól ismert a szakirodalomból (Verschueren Karéi: Handbook of Environmental Data on Oranic Chemicals, New York, 1977, 520-527, Dr. Moser Miklós, Dr. Pálmai György : A környezetvédelem alapjai, Budapest,1984,136,179-180, Dr. Kerek Imre, Juhász Géza: Környezetvédelmi Kisenciklopédia, Budapest, 1989. 30). Az élővizek fenol-szennyeződésének megelőzése azért is rendkívül lényeges, mert például a halhús ízét élvezhetetlenné teszi a fenol akkumulálödása, továbbá az ivóvíz klórozásakor keletkező klórfenolok igen intenzív kellemetlen szagot és ízt okoznak már igen kis koncentrációban. Az ipar különböző területein, - pl. szén és fa lepárlásnál, kőolaj feldolgozásnál, fenol alapanyagot felhasználó vegyipari technológiáknál, mint pl. kondenzációs műgyanták gyártásánál, stb. képződő és eltérő minőségi-mennyiségi jellemzőkkel rendelkező fenol-tartalmú szennyvizek kezelésére nagy számú fizikai, kémiai, biológiai módszer kidolgozására került sor az elmúlt évek alatt. Természetesen ezen módszerek gyakorlati alkalmazhatóságának öszszehasonlításánál és értékelésénél, illetve adott esetben a célszerű kombináció kiválasztásánál mindig figyelembe kell venni a hatásfok mellett a hely, beruházás-, energia-, vegyszer-igényt, a kinyert szennyezőanyagik) hasznosíthatóságát, elhelyezhetőségét és a kezeléssel összefüggő üzembiztonsági szempontokat is. Minthogy a találmány szerinti eljárás fenolt és egyéb szerves szennyezőanyagot pl.: aldehidet, alkoholt, stb. együttesen tartalmazó ipari szennyvíz környezetszennyezési veszélyességét hatékonyan csökkentő gazdaságos kezelésre vonatkozik, az ismert fenol-mentesítési eljárásokat a továbbiakban e körülmények és célok szem előtt tartásával tekintjük át és értékeljük. Fenolt és egyéb szerves anyagokat tartalmazó szennyvizek kezelésére a fizikai módszerek közül pl. régóta ismert és a gyakorlatban is használt eljárás az aktívszenes adszorpció (D. M. Giusti, R. A. Conway, and C. T. Lawson : Activated Carbon Adsorption of Petrochemicals. J. W. P. C. F. 1974. 46 947-965). A szennyezőanyag/ok) hatékony eltávolításához - különösen töményebb szennyvizek mellett és a fajlagos aktívszén felhasználás csökkentése érdekében - többlépcsős rendszerek kialakítására van szükség, mely a kezelőberendezés hely- és beruházásigényét jelentősen megnöveli. Az aktívszén felületének regenerálása pl. oldószeres leoldással, vagy égetéssel végezhető. Az oldószeres aktívszén-regenerálásnál, - hasonlóan az extrakciós eljárásokhoz - mód van a szennyvízből leválasztott szervesanyagik) kinyerésére pl. utódesztillációval, ezt azonban ma már egyre ritkábban alkalmazzák a többlépcsős oldószeres műveletek gazdaságtalansága és veszélyessége miatt. Az égetéssel végrehajtott aktívszénregenerálás hátránya, hogy speciális berendezéseket igényel és a kinyert szennyezóanyag(ok) újrahasznosítására nincs lehetőség, mivel az(ok) az égetés során megsemmisül(nek).
A 167 844 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás a nagyszámú kezelési lehetőség - pl. kémiai oxidáció, biológiai lebontás, stb. - áttekintését követően olyan kémiai eljárást ismertet fenolokat és formaldehidet tartalmazó szennyvizek kezelésére, amelynél savas pH tartományban végzett polimerizáció eredményeként szűréssel elkülöníthető szilárd, nedves hulladék képződik. A kinyert szilárd hulladékot ezt követően pl. égetéssel lehet, illetve kell megsemmisíteni a további környezetszennyezés megelőzése érdekében, az előkezelt szennyvíz pedig pH állítás után csatornába, vagy biológiai utótisztítóba kerül, a helyi adottságoktól, valamint utótisztítási igényektől függően. Ez a kombinált eljárás biztonságos és pl. a maradék fenoltartalom tekintetében a legszigorúbb igények kielégítésére is alkalmas, hátránya azonban, hogy pl. saválló készüléket igényel a kémiai előkezeléshez vegyszerigénye jelentős és nem teszi lehetővé a szennyvíz fenoltartalmának hasznosítását.
A fenoltartalmú szennyvizek - a fenol toxikus hatása ellenére - aerob biológiai módszerrel hatásosan méregteleníthetők. A folyamatos és biztonságos kezeléshez azonban a biológiai lebontás paramétereinek optimális tartományban tartását és egyes esetekben a szennyvízben jelenlévő egyéb szennyezések gátló hatásának megszüntetését kell biztosítani (A. N. Godrej, J. H. Sherrard: Kinetics and Stoichiometry of Activated Sludge Treatment of a Toxic Organic Wastewater. J. W. P. C. F. 1988 60 221-226) (171 044 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás). Hátránya, hogy nagy a fajlagos beruházási igénye, különösen ha az egyéb szennyezések is biológiailag bonthatók és kémiai, továbbá biológiai oxigénigényük magas a fenoltartalomhoz viszonyítva. A kezelendő szennyvíz fajlagos oxigénigénye, adott esetben a képződő és elhelyezendő iszap mennyisége az összes biológiailag bontható szervesanyag-tartalom függvénye, s ezért ezt a módszert célszerű inkább alacsony fenoltartalmú vagy más módszerrel már előkezelt technológiai szennyvizek utótisztítására alkalmazni.
Fenoltartalmú szennyvizek kezelésére számításba vehető megoldások még pl. a különböző desztillációs, sztrippelési, továbbá ioncserés technológiák. (C. R. Fox: Remove and Recover of Phenol. Hydrocarbon Processing. 1975. 54 109-111). Ismeretes továbbá (504855 lajstromszámú japán szabadalmi leírás), hogy fenolt tartalmazó vizes oldatok úgy is fenolmentesíthetők, hogy a vizes oldathoz minimálisan kétszeres moláris mennyiségben bázikus természetű anyagot, a példa szerint nátrium-hidroxidot adnak és desztillációval a vizet eltávolítják. A szerzők megállapítják, hogy ennél kisebb mólarány esetén a megoldás egyáltalán nem hatékony. Ezen technológiai megoldások hatékonyságát, üzembiztonságát és így gyakorlati alkalmazhatóságát jelentős mértékben befolyásolja a fenolszennyezés mellett jelenlévő egyéb vegyületek minősége, mennyisége, mivel gyakran nem kívánatos, sőt hátrányos poli2
HU 210 520 A merizációs (gyantásodási) folyamatok is lejátszódnak, amelyek a fenolkinyerésnél veszteséget, a fenolmentesítésnél hatásfok romlást, a folyamatos szennyvízkezelésnél pedig műveleti problémákat okoznak. Ezzel kapcsolatban az 50-4855 lajstromszámú japán szabadalmi leírás megállapítja, és kísérlettel igazolja, hogy egyéb szennyező komponenseket is tartalmazó fenolhulladékoknál a kezelésre kerülő fenolnak 2 mól lúg alkalmazása esetén 77,5%-a, lúg alkalmazása nélküli desztillációnál pedig 52,7%-a elvész.
Munkánk során az ismertetett hátrányok kiküszöbölését biztosító eljárás kidolgozását tűztük ki célként, szem előtt tartva a környezetszennyező anyag(ok) hasznosíthatósága tekintetében lényeges minőségi igényeket. Laboratóriumi vizsgálataink eredményeként olyan új, - üzemi körülmények között is egyszerű módon és biztonságosan megvalósítható kezelési módszert dolgoztunk ki a találmány tárgyában megjelölt fenolt és egyéb szerves vegyületeket jellemzően pl. aldehidet, alkoholt, stb. együttesen tartalmazó - folyékony hulladékok (szennyvizek) kezelésére, amellyel hatékonyan és gazdaságosan csökkenthető azok környezeti veszélyessége, mivel a kezelési technológiával a fenolmentesített víz-fázis mellett közvetlen hasznosításra alkalmas minőségű szervesanyag koncentrátumot, adott esetben koncentrátumokat nyerünk.
Meglepő módon azt találtuk, hogy amennyiben a szennyező anyagokat is tartalmazó vizes fenol oldatot a fenolra számított két mólnál kevesebb alkálifém-hidroxiddal, célszerűen nátrium-hidroxiddal kezelünk, majd a reakcióelegyet desztilláljuk, akkor a fenolnak csak néhány százaléka kerül a párlatba és az üstmaradék a kezelésbe bevitt fenolnak gyakorlatilag a teljes mennyiségét újrahasznosítható tisztaságban tartalmazza. Nem megy végbe a fenolnak a jelenlévő aldehidekkel, általában formaldehiddel, való kondenzációs reakciója, sem pedig oxidációja, és nem kerül az aldehid a párlatba sem. Találmányunk tárgya tehát eljárás 10-60 g/dm3 fenolt, 3-60 g/dm3 formaldehidet és adott esetben 20-100 g/dm3 metanolt együttesen tartalmazó folyékony hulladék kezelésére és adott esetben hasznosítására oly módon, hogy a hulladékot a fenolra számított 1,05-1,9 mól alkálifém-hidroxiddal és további, a lúgot fogyasztó komponensekkel ekvivalens alkálifém-hidroxiddal, célszerűen nátrium-hidroxiddal, 40 °C és az oldat forráspontja közötti hőmérséklet tartományban, előnyösen a kezelt oldat forráspontja alatt mintegy 5 °C-kal, a lúgfogyasztó komponensek 95%-ának elfogyásáig kezeljük, majd a reakcióelegyről - kívánt esetben több frakcióban - az illékony komponenseket ledesztilláljuk és a maradékként keletkező 100-400, célszerűen 200 g/dm3 fenoltartalmú homogén vizes alkálilúgos fenololdatot közvetlenül gyantagyártási folyamatba vezetjük.
Eljárásunk lényege, hogy a 10-60 g/dm3 fenolt,
3-60 g/dm3 formaldehidet és pl. 20-100 g/dm3 metanolt együttesen tartalmazó folyékony hulladék szenynyező komponensei közül először a formaldehidet oxido-redukciós kémiai reakcióval elimináljuk, miközben metanolt és az alkalmazott lúgos (pH 12) reakciókörülmények között formiát-sót nyerünk a kezelt oldatban. A formaldehidszennyezés kémiai átalakítását biztosító reakció sebessége az oldat hőmérsékletének emelésével növelhető és ezért fűtést alkalmazunk. Ügyelni kell azonban arra, hogy a formaldehidtartalom gyakorlatilag teljes átalakulásáig az oldat hőfoka célszerűen kb. 5 °C-kal a forrpont alatt maradjon, mivel ellenkező esetben formaldehidszennyezés kerülhet a légtérbe, vagy párlatba. A kezelés első szakaszában végzett aldehid eliminálásnál - az önmagában ismert oxido-redukciós folyamat szerint - a gyakorlatilag teljes átalakulás érdekében biztosítani kell, hogy a kezelés ideje alatt az oldat pH értéke átmenetileg se csökkenjen 11, célszerűen 12 alá. Ellenkező esetben ugyanis pl. műveleti problémák lépnek fel: gyantakiválás az üst (edény) falán, a fűtő felületen, a keverőn. A kezelési technológia további szakaszában pedig az elkülönített (nyert) fenolkoncentrátum közvetlen hasznosításánál homogenitási valamint oldékonysági problémák merülnek fel. A találmány tárgyában megjelölt összetételű szennyvizek hatékony kezelése szempontjából ezért célszerű a szükséges és elégséges mennyiségű alkálihidroxid teljes mennyiségét már a kezelési folyamat kezdetén hozzáadni a kezelendő oldathoz, ugyanis a formaldehid eliminációját biztosító kémiai átalakulás sebességének megfelelően csökken az oldat szabad alkáli-hidroxid tartalma. Amennyiben a kezelendő szennyvíz egyéb olyan szennyezést, illetve szennyezéseket is tartalmaz amely(ek) a lúgos közegben és emelt hőfokon végzett formaldehid eliminálás közben pl bomlás, vagy hidrolízisnél képződő termék(ek) útján csökkenti(k) az oldat szabad lúgtartalmát, úgy a szükséges lúgigény meghatározásánál ezt a lúgmennyiséget is figyelembe kell venni.
A formaldehid szennyezés eliminálásának befejezését követően a folyamatosan kevert oldat desztillációjával fenolmentesített párlatot, illetve párlatokat (frakciókat), az üstben pedig 100-400 g/dm3 fenoltartalmú, vízoldható folyadékkoncentrátumot nyerünk, amely a kezelt oldat formaldehid-tartalmától és a besűrítés mértékétől függő koncentrációban formiátsót is tartalmaz.
A találmány szerinti eljárás legfőbb előnye, hogy a veszélyes fenol, formaldehid, stb. tartalmú folyékony hulladékok (szennyvizek) gazdaságos és környezetvédelmi szempontból hatékony kezelését egyaránt biztosítja. Megállapítást nyert ugyanis, hogy a találmány szerinti eljárással nyert lúgos fenoltartalmú koncentrátum - amely a feldolgozott oldat fenoltartalmának több mint 98%-át tartalmazza - alkalmas minőségű arra, hogy fenolbázisú gyantagyártási technológiában közvetlen felhasználásra kerüljön és ezzel a vegyszerigényt csökkentse. A fenol-koncentrátum közvetlen felhasználhatóságának további előnyei közé tartozik, hogy így a célszerűen 5-10% fölöslegben maradó szabad alkáli-hidroxid tartalom, mint lúgforrás hasznosul és természetesen elkerülhetők a fenoltartalom preparálásával járó költségek, műveletek és másodlagos környezetszennyezési problémák (pl só, oldószer szennyezés). Az eljárás egyszerűen és biztonságosan kivitelezhető, továbbá külön előnyt jelent, hogy a szokásos
HU 210 520 A vegyipari berendezések felhasználásával, minimális vegyszer és energiaigénnyel végrehajtható.
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákban részletesen ismertetjük:
1000 ml szennyvizet, amely pl a Novofengyanta gyártási technológia víztelenítési lépésénél képződik és 36 g/dm3 fenolt, 4,5 g/dm3 formaldehidet, 60 g/dm3 metanolt tartalmaz, pH értéke 1,6, kémiai oxigénigénye 185 g/dm3 fűthető, keverővei ellátott desztilláló berendezés üstjébe töltjük. A keverés megindítása után 50 g 40 tömeg%-os vizes nátrium-hidroxid oldatot adunk a bemért szennyvízhez, miközben annak pH értéke 12 fölé emelkedik. Ezt követően a 20-30 °C hőmérsékletű oldatot fokozatosan fűtjük és hőmérsékletét 60-70 °C tartományba állítjuk és tartjuk, amíg a formaldehidtartalom a kiindulási értékhez képest min. 95%-kal csökken. A formaldehid elimináció hőmérsékletét úgy célszerű megválasztani, hogy az kb. 5 °C-kal a kezelt oldat forrpontja alatt maradjon, mivel így az átalakulás 10-15 min alatt megtörténik és az átalakulásnál képződő metanol koncentráció növekedésének hatására előálló forrpontcsökkenés nem jár felhabzással, amely a desztillációs elválasztás hatékonyságának a csökkenésével járhat együtt. Ezt követően a formaldehidet gyakorlatilag már nem tartalmazó oldatot tovább fűtjük, majd a desztillációs besűrítés közben hűtéssel nyert párlatot (metanol-tartalmú víz) leválasztjuk. A desztillációs kezelést (besűrítést) addig folytatjuk, amíg az üstmaradék fenoltartalma 200 g/dm3 értékre emelkedik. A kinyert fenolkoncentrátum, amely a kiinduló folyadék fenoltartalmának több, mint 98%-át tartalmazza és minőségére még jellemző, hogy vízzel szilárd anyag kiválása nélkül hígítható, közvetlenül felhasználható fenolgyanta gyártási technológiában. A desztillációval kinyert párlat, amely formaldehidet egyáltalán nem, fenolt is a kiindulási értékhez képest mintegy két nagyságrenddel kisebb koncentrációban tartalmaz, metanol forrásként használható rektifikálás után, vagy ha erre nincs igény, akkor közvetlenül, vagy biológiai tisztítás után a csatornába vezethető.
A gyantagyártásnál általában úgy járunk el, hogy az előzőekben visszanyert fenol koncentrátumot az összemérésnél a fenol adagolásban figyelembe vesszük azaz, ennyivel kevesebb friss fenolt adagolunk a gyantagyártó üstbe majd önmagában ismert módon kondenzáló anyagokkal pl formaldehiddel emelt hőmérsékleten reagáltatjuk. A reagáltatás közben vagy ezt követően a terméket víztelenítjük.
SZABADALMI IGÉNYPONT

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT
    Eljárás 10-60 g/dm3 fenolt, 3-60 g/dm3 formaldehidet és adott esetben 20-100 g/dm3 metanolt együttesen tartalmazó folyékony hulladék kezelésére és hasznosítására azzal jellemezve, hogy a hulladékot a fenolra számított 1,05-1,9 mól alkálifém-hidroxiddal és további, a lúgot fogyasztó komponensekkel ekvivalens alkálifém-hidroxiddal, célszerűen nátrium-hidroxiddal, 40 °C és az oldat forráspontja közötti hőmérséklet tartományban, előnyösen a kezelt oldat forráspontja alatt mintegy 5 °C-kal, a lúgfogyasztó komponensek 95%ának elfogyásáig kezeljük, majd a reakcióelegyről kívánt esetben több frakcióban - az illékony komponenseket ledesztilláljuk és a maradékként keletkező 100-400, célszerűen 200 g/dm3 fenoltartalmú homogén vizes alkálilúgos fenololdatot közvetlenül gyantagyártási folyamatba vezetjük.
    Kiadja az Országos Találmányi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Gyurcsekné Philipp Clarisse osztályvezető ARCANUM Databases - BUDAPEST
HU9203530A 1992-11-11 1992-11-11 Eljárás fenolt és egyéb szerves vegyületeket tartalmazó folyékony hulladékok kezelésére és hasznosítására HU210520B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9203530A HU210520B (hu) 1992-11-11 1992-11-11 Eljárás fenolt és egyéb szerves vegyületeket tartalmazó folyékony hulladékok kezelésére és hasznosítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9203530A HU210520B (hu) 1992-11-11 1992-11-11 Eljárás fenolt és egyéb szerves vegyületeket tartalmazó folyékony hulladékok kezelésére és hasznosítására

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9203530D0 HU9203530D0 (en) 1993-04-28
HU210520B true HU210520B (hu) 1995-07-28

Family

ID=10982545

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9203530A HU210520B (hu) 1992-11-11 1992-11-11 Eljárás fenolt és egyéb szerves vegyületeket tartalmazó folyékony hulladékok kezelésére és hasznosítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU210520B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN100347105C (zh) * 2005-12-05 2007-11-07 江苏三木集团有限公司 氨基树脂废水中去除甲醛及回收甲醇与丁醇的方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN100347105C (zh) * 2005-12-05 2007-11-07 江苏三木集团有限公司 氨基树脂废水中去除甲醛及回收甲醇与丁醇的方法

Also Published As

Publication number Publication date
HU9203530D0 (en) 1993-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI64793C (fi) Foerfarande foer rening av avfallsvatten som innehaoller fenolfenolderivat eller fenol och formaldehyd
US4767543A (en) Oxidation of wastewaters
KR101253801B1 (ko) 알돌화 공정 폐수의 처리 방법
WO2017167262A1 (zh) 减少苯酚丙酮生产中污染物排放的方法
CS383291A3 (en) Process of treating aqueous solutions containing hydrogen monosulfide,hydrogen cyanide and ammonia gas
US4925565A (en) Process for extracting and disposing of nitrophenolic by-products
CA2095646C (en) Method for co-processing organic wastes and spent nitric acid wash water
US5139679A (en) Treatment of wastewater containing citric acid and triethanolamine
US5221440A (en) Process for destruction of nitro-hydroxy-aromatic compounds in aqueous media
GB2434794A (en) Continuous process for forming anthranilic acid and treatment of waste water containing organic material
HU210520B (hu) Eljárás fenolt és egyéb szerves vegyületeket tartalmazó folyékony hulladékok kezelésére és hasznosítására
EP3447030B1 (en) Process of treatment of agroindustrial waste water by reaction of acidification with addition of strong acids
JPH11279562A (ja) フェノールタールの脱塩法
US5755980A (en) Process for eliminating adsorbable organic halogen compounds from wastewater
FI70872C (fi) Foerfarande foer rening av avfallsvatten som innehaoller fenolfenolderivat eller fenol och formaldehyd
US6113790A (en) Process for removing water-soluble organics from waste streams
US6077976A (en) Process for recovery of aminoalcohols from aqueous solutions containing inorganic salts
RU2760130C1 (ru) Способ переработки сточных вод, содержащих фенол и его производные
Krisner et al. Wet air oxidation of solid waste made of polymers
JPS6339309B2 (hu)
JPH11267661A (ja) ホウ素含有排水の処理方法
Trapido et al. Ozonation of phenols containing in wastewaters from oil shale chemical treatment
JPS5534136A (en) Treatment method of organic waste water
JP2002138057A (ja) ハロゲン系有機廃棄物の処理方法および処理装置
JP2004217529A (ja) フェノールタールの処理方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee