HU208493B - Process for producing pharmaceutical composition for treating and preventing vein thrombosis - Google Patents

Process for producing pharmaceutical composition for treating and preventing vein thrombosis Download PDF

Info

Publication number
HU208493B
HU208493B HU892054A HU205489A HU208493B HU 208493 B HU208493 B HU 208493B HU 892054 A HU892054 A HU 892054A HU 205489 A HU205489 A HU 205489A HU 208493 B HU208493 B HU 208493B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
heparin
thromboxane
receptor antagonist
venous
thrombosis
Prior art date
Application number
HU892054A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT49493A (en
Inventor
William A Schumacher
Original Assignee
Squibb & Sons Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Squibb & Sons Inc filed Critical Squibb & Sons Inc
Publication of HUT49493A publication Critical patent/HUT49493A/hu
Publication of HU208493B publication Critical patent/HU208493B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/70Carbohydrates; Sugars; Derivatives thereof
    • A61K31/715Polysaccharides, i.e. having more than five saccharide radicals attached to each other by glycosidic linkages; Derivatives thereof, e.g. ethers, esters
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P7/00Drugs for disorders of the blood or the extracellular fluid
    • A61P7/02Antithrombotic agents; Anticoagulants; Platelet aggregation inhibitors

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás - elsősorban műtét után fellépő - mélyvénás trombózis (DVT - deep vein thrombosis) és/vagy tüdőembólia megelőzésére és kezelésére alkalmas gyógyszerkészítmény előállítására.
Közismert a tromboxán A2 receptor-antagonista szerek előnyös hatása artériás trombózisok esetében, vénás trombózisban, illetve heparinnal végzett kezelés kiegészítéseként történő alkalmazásukra azonban nincsenek meggyőző adatok. Az antikoaguláns hatású heparin - mely vénás trombózisok megelőzésében az elsőként választandó szer -, az artériás keringésben sokkal kevésbé hatékony. Hasonló módon, az aszpirin és egyéb, trombocita-gátló szerek elsősorban artériás trombózisok megelőzésében bizonyulnak hatékonynak, vénás trombózisok esetében azonban jórészt hatástalanok. Ennek a kettősségnek az a magyarázata, hogy az érrendszer vénás és artériás részében jelentős különbségek figyelhetők meg a vérrögképződés mechanizmusában. Az artériás vérrögök (fehér trombusok) elsősorban olyan vérlemezkékből állnak, melyek az eret károsító tényezők hatására aggregálódnak. A vénás vérrögök (vörös trombusok) keletkezési mechanizmusa abban különbözik az előbbiekétől, hogy a vérkeringés pangása és a véralvadás aktiválódása (a plazma besűrűsödése), az érkárosodással kombinálódva vörösvértestekben gazdag massza képződését váltja ki. Mindez nem azt jelenti, hogy a véralvadásnak semmiféle szerepe ne lenne az artériás trombózis keletkezésében, s azt sem, hogy a vérlemezkék ne játszanának szerepet a vénás trombusok képződésében, csupán arra utal, hogy a hatás nagyságrendje az artériás, illetve a vénás rendszer esetében különbözik egymástól.
Valójában a heparinnak a DVT megelőzésében különösen teljes csípőízületi pótlást követően - kifejtett hatása tökéletesítésre szorul (Hampson és mtsai., „A kis dózisban alkalmazott heparin nem akadályozza meg a mélyvénás trombózis kialakulását, a csípőízületi pótlást, azaz az artroplasztikát követően.” Láncét 2: 795-797; 1985). A legújabb terápiás megközelítések olyan kombinációs kezelési eljárásokra összpontosítanak, melyek során a vénás trombusok keletkezésének különböző összetevői - az érkárosodás, a véralvadás és a vérpangás - iránt szelektív hatású szerek együttes adagolása történik. Egyes vélemények szerint az előbbi három komponens közül kettőnek a gátlása maximálissá növelheti a DVT megelőzésének esélyét (Comerita és mtsai, „A posztoperatív mélyvénás trombózis megelőzése dihidroergotaminnal és heparinnal történő kombinált kezelés segítségével; a valószínű hatásmechanizmus ismertetése.” Am. J. Surgery 150: 39-44, 1985). A dihidroergotamin olyan, vazoaktív hatású szer, melyet a vénás tónus fokozására és ezáltal a vérerekben létrejött vérpangás csökkentése céljából alkalmaznak, hiszen a vérnek az erekben történő felgyülemlése (pangása) potenciális trombózisveszélyt jelent. Megállapították, hogy a dihidroergotamin a heparinnal együtt szinergista hatást fejt ki, a műtéteket követően fellépő DVT előfordulási gyakoriságának csökkentése tekintetében (Kakkar és mtsai, „ A posztoperatív mélyvénás trombózis megelőzése.” JAMA 241: 39—42, 1979). A Sandoz cég a dihidroergotaminnak és a heparinnak egy, a lidokainnal alkotott kombinációját hozta forgalomba (Embolex márkanéven), a nagyobb hasi, mellkasi és kismedencei műtétekhez gyakran társuló DVT és tüdőembólia megelőzése érdekében.
Az 1970-es években vizsgálatok folytak az aszpirin és a heparin kombinációjának vénás trombózisban kifejtett hatásával kapcsolatban. Az eredmények egy része biztatónak tűnt (Vinazzer és mtsai, „A posztoperatív tromboembóliák megelőzése alacsony dózisú heparin és acetil-szalicilsav egyidőben történő adagolásával. Kettős-vak vizsgálat.” Throm. Rés. 17: 177-184, 1980), az aszpirin alkalmazásához társuló vérzést szövődmények miatt azonban ezt a kombinációt nem tekinthetjük előnyösnek (Yett és mtsai, „Az aszpirin és a heparin kombinált adagolásának veszélyei.” New Eng. J. Med. 298: 1092, 1978). E vizsgálatok során kétségkívül hátránynak kell tekintenünk, hogy nem sikerült megfordítani az aszpirin hatását. Ezzel szemben, az SQ 30,741 jelű tromboxán A2 receptor-antagonista aktivitása gyorsan megfordítható az intravénás adagolás abbahagyásával. Az aszpirinnak az SQ 30,741-hez viszonyított alacsonyabb hatékonyságát elméleti okokkal is magyarázhatjuk. A humán vérlemezkéknek egy másik ciklooxigenáz-gátló szerrel történt kezelése a prokoaguláns aktivitás megjelenését eredményezte (Barrowcliffe és mtsai, „Az arachidonsav-metabolitok prokoaguláns aktivitása.” Br. J. Pharmacol. 92: 129-132, 1987). Ez minden bizonnyal abból ered, hogy a vérlemezkék arachidonsav-metabolizmusa kórosan eltérő mechanizmusok útján történik. Az előnyös hatású prosztaglandinok - közöttük a prosztaciklin - ilyenfajta reakciója vagy gátlása tromboxán A2 receptor-antagonista szerek esetében nem várható.
Az aszpirin előnyös hatású lehet a nagyobb sebészi beavatkozásokat követő tüdőembólia megelőzésében is (Jennings, J. J. és mtsai, J. Boné Joint Surgery, 58A: 926-928, 1976).
Megállapították, hogy bár a tromboxán A2 receptorantagonista szerek (az SQ 30741 és a BM 13,505) körülbelül 50%-kal képesek csökkenteni patkányok esetében a vénás trombózis esélyét, ez azonban mégsem éri el a heparin hatékonyságát, továbbá meglehetősen magas TxA2 antagonista dózisokra van szükség a fenti hatás biztosításához. Ezen okok miatt a TXA2 receptor-antagonista szereket önmagukban nem tekinthetjük terápiásán előnyös hatásúaknak a DVT kezelésében.
A találmány tárgya eljárás - elsősorban műtét után fellépő - mély vénás trombózis (DVT) és/vagy tüdőembólia megelőzésére és kezelésére alkalmas gyógyszerkészítmény előállítására, melynek során egy tromboxán A2 receptor-antagonista szert heparinnal együtt adagolunk oly módon, hogy valamely tromboxán A2 receptor-antagonista szer küszöbszintnél alacsonyabb mennyiségét szisztémásán alkalmazzuk a betegnél heparinkezeléssel együtt -, azaz szájon át, parenterálisan, bőrön keresztül, illetve inhalációs úton, annak érdekében, hogy biztosítsuk a fenti szer és a heparin
HU 208 493 Β szinergista hatását, a vénás trombózis kialakulásának megeló'zése, visszafordítása, illetve enyhítése céljából.
A találmányban alkalmazott „vénás trombózis” megjelölés nagyobb hasi, mellkasi, illetve kismedencei sebészi beavatkozásokat követően fellépő, mélyvénás trombózisra és/vagy tüdőembóliára vonatkozik.
Jelenleg, a DVT megelőzése során alkalmazott, alacsony heparindózis 5000 egységének („U” = U. S. P. egység) felel meg, melyet 8, illetve 12 óránként kell alkalmazni (Council on Thrombosís, American Heart Association, 1977 - Amerikai Kardiológus Társaság Trombózisról folytatott Tanácskozása, 1977-). Azt tapasztalták, hogy amennyiben a tromboxán A2 receptorantagonistát és a heparint kombinációban alkalmazzák, mindkét szer dózisa alacsonyabb lehet, mint az antitrombotikus aktivitás kiváltásához egyébként szükséges adag. Ily módon, akár a fenti heparin-dózis, akár egy annál alacsonyabb, a küszöbszint körüli, előnyösen körülbelül 1000-5000 egységnek megfelelő, 812 óránként alkalmazott adag is megfelel a tromboxán A2 receptor-antagonista szerrel együtt történő adagolás céljára. Ez esetben a tromboxán A2 receptor-antagonista szereket körülbelül 0,05-3 mg/kg/óra mennyiségben, előnyösen körülbelül 0,1-1 mg/kg/óra mennyiségben alkalmazzák. Más esetben az alacsonyabb molekulasúlyú heparin hasonló vagy alacsonyabb aktivitású dózisai is alkalmazhatók.
Ily módon tehát, a fentieken kívül, a találmánynak megfelelően, valamely tromboxán A2 receptor-antagonista és a heparin szinergista kombinációja is alkalmazható, a mély vénás trombózis és/vagy a tüdőembólia megelőzésére és kezelésére, a fenti összetevők hatékonyságának küszöbértékénél kisebb mennyiségben, kitűnő antitrombotikus kezelési eredmények elérése érdekében. A fenti, találmány szerinti kombináció esetében a tromboxán A2 receptor-antagonista és a heparin (100200 U/mg-os készítmény) súlyaránya a körülbelül 0,1 : 1 és a körülbelül 50 : 1, előnyösen a körülbelül 0,5 : 1 és körülbelül 4 : 1-nek megfelelő tartományba esik.
A leírásunkban használt „tromboxán A2 receptorantagonista” kifejezéssel olyan vegyületeket jelöltünk, amelyek közé az úgynevezett tromboxán A2 receptorantagonisták, a tromboxán A2 antagonisták, a tromboxán A2/prosztaglandin endoperoxid-antagonisták, a TP-receptor-antagonisták, illetve a tromboxán-antagonisták tartoznak, kivéve, ha a vegyület gátolja a tromboxán-szintézist, de nem antagonizálja a tromboxán A2 receptor által közvetített válaszreakciókat.
A találmány szerinti tromboxán A2 receptor-antagonisták közé az alábbi vegyületek sorolhatók: a 7-oxabicikloheptán és a 4,537,981 számú amerikai szabadalomban - Snitman és munkatársai által - ismertetett vegyületek, elsősorban az [ 1 S-[ 1 a, 2β/5Ζ/, 3β-/1Ε, 3R, 4S/, 4a]]-7-[3-/3-hidroxi-4-fenil-l-l-pentenil/-7-oxabiciklo-[2.2. l]hept-2-il]-5-heptánsav; a 4,416,896 számú amerikai szabadalomban - Nakane és munkatársai által ismertetett, 7-oxabicikloheptánnal szubsztituált amino-prosztaglandin analóg, főként az [lS-[la, 2β/5Ζ/, 3β, 4a]]-7-[3-[2-/fenil-amino/karbonil]-hidrazino]metil]-7-oxa-biciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-heptánsav;
a 4,663,336 számú amerikai szabadalomban - Nakane és munkatársai által - ismertetett, 7-oxa-bicikloheptánnal szubsztituált diamid-prosztaglandin analógok, elsősorban az [1Ξ-[1β, 2α /57J, 3α 4β]]-7-[3[[[[/l-oxo-heptil/-amino]acetil]amino] metil] -7-oxa-biciklo[2.2.1.]-hept-2-il]-5-heptánsav és az ennek megfelelő tetrazol, valamint az [lS-[l<a, 2<β/Ζ/, 3<β, 4<a]]-7-[3-[[[[/4-ciklohexil-l-oxo-butil/amino]acetil] amino]metil]-7-oxa-biciklo[2.2.1.]hept-2-il]-5-heptánsav; a 4,443,477 számú amerikai szabadalomban Witte és munkatársai által - ismertetett szulfonamidofenil-karbonsavak, elsősorban a 4-[2-/4-klór-benzolszulfonamid/etil] fenil-ecetsav (BM 13,505, Boehringen Mannheim), a 067,199 számú, 1987. június 29-én bejelentett amerikai szabadalmi leírásban trágyáit ariltio-alkil-fenil-karbonsavak, főként a 4-/3-//4-klór-fenil/szulfonil/propil/fenil-ecetsav.
A fent említett szabadalmak, szabadalmi bejelentések és egyéb hivatkozások egyéb referenciaként szolgálnak a szabadalmi leírásunkhoz.
A találmány szerint a tromboxán A2 receptor-antagonista szert adagolhatjuk szisztémásán - azaz szájon át (perorálisan), parenterálisan, illetve transzdermálisan (bőrön keresztül) -, különböző emlős állatfajoknak - például majmoknak, kutyáknak, macskáknak, patkányoknak -, valamint embereknek. Ily módon tehát, a tromboxán A2 receptor-antagonista szer adagolható például perorálisan, intravénásán, tüdőartérián keresztül, intraarteriálisan, transzdermálisan, illetve inhaláció útján, biztosítva, hogy a kezdeti dózis körülbelül 0,05 és 3 mg/kg közé - előnyösen körülbelül 0,1 és 1 mg/kg közé - essék. A tromboxán-antagonistát adagolhatjuk: (1) a heparin adása előtt, (2) heparinnal együtt, illetve (3) néhány perccel a heparin beadását követően.
A tromboxán A2 receptor-antagonista szer alkalmazható olyan, hagyományos adagolási formák alakjában, amilyen például a tabletta, a kapszula, az elixír, illetve az injekciós készítmények. A fenti adagolási formák a szükséges vivőanyagot, kötőanyagot, kenőanyagot, puffért, antibakteriális hatású szert, az oldószer térfogatát növelő szert (például mannitot), antioxidáns szert (aszkorbinsavat vagy nátrium-biszulfitot) és más, hasonló anyagokat is tartalmaznak. Az előnyös készítmények a parenterális adagolási fonnák, de a perorális, transzdermális és az aeroszolos formák szintén kielégítő készítményeknek tekinthetők.
Az ilyen, szisztémás készítmények esetében körülbelül 0,5 és 2500 mg közötti, egyszeri vagy több részre osztott dózis - előnyösen körülbelül 5-2000 mg/1-4szer naponta - adagolható a fentiekben ismertetett szisztémás adagolási formák alakjában.
A heparint általában intravénásán vagy szubkután injekció formájában alkalmazzuk, bár egyéb - a fentiekben ismertetett -, parenterális adagolási formák is felhasználhatók, tekintetbe véve a tromboxán receptorantagonistát, annak érdekében, hogy biztosítsuk a napi 2-3-szori, körülbelül 1000-5000 egység közötti - előnyösen a naponta 2-3-szor adott, 2000-5000 egység közötti - heparinadag alkalmazását.
Az 1. ábrán látható grafikon az SQ 30,741 és a BM
HU 208 493 Β
13,505 jelű TxA2 antagonisták, valamint a heparin, illetve a kontroll vivőanyag hatását ábrázolja, a trombus nagyságának csökkentésére. Valamennyi szert külön-külön alkalmaztunk.
A 2. ábrán látható grafikon az SQ 30,741 jelű tromboxán-antagonista szer és a heparin kombinációjának hatását ábrázolja, a trombus nagyságának csökkentésére.
Az alábbiakban a találmány néhány előnyös foganatosítási módját ismertetjük, példáink segítségével.
7. példa
A tromboxán A2 receptor-antagonista injekciós oldatát, heparinnal együtt történő intravénás vagy intraarteriális adagolás céljára, mély vénás trombózis
és/vagy tüdőembólia megelőzésére és alábbiak szerint állítjuk elő: [1S-[1 β, 2O/5ZZ, 3α, 4β]]-7-[3-[[[[/1oxo-heptil/amino] acetil] amino] metil]7-oxa-biciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hep- kezelésére, az
ténsav (SQ 30,741) 2500 mg
Metil-paraben 5 mg
Propil-paraben 1 mg
Nátrium-klorid Injekciós célra felhasználható víz (Aqua dest. pro inj.) elegendő mennyi- 25 g
ség 51
A tromboxán A2 receptor-antagonistát, a tartósító-
szereket és a nátrium-kloridot 3 liter, injekciós célra felhasználható vízben feloldjuk, majd a térfogatot 5 literre egészítjük ki. Az oldatot ezt követően steril szűrőn juttatjuk keresztül, majd aszeptikus körülmények között, előzetesen sterilizált üvegcsékbe töltjük őket, majd az üvegeket - szintén előzetesen sterilizált gumidugók segítségével lezárjuk. Valamennyi ampulla 75 mg aktív hatóanyagot tartalmaz, 150 ml oldatban.
2. példa
Az 1. példában leírtak szerint elkészítjük a heparinnal együtt alkalmazható, mélyvénás trombózis és/vagy tüdőembólia megelőzésére és kezelésére használható, injekciós készítményt, azzal a különbséggel, hogy a tromboxán A2 receptor-antagonista szerként ez esetben fenoxi-alkil-karbonsav-4-[2-/benzol-szulfamido/etil]fenoxi-ecetsavat alkalmazunk, a 4,258,058 számú amerikai szabadalmi leírásnak megfelelően.
3. példa
A tromboxán A2 receptor-antagonista injekciós oldatát, mely intravénásán, illetve intraarteriálisan adagolható, heparinnal együtt, és amely - tromboxán A2 receptor-antagonistaként - [lS-[la, 2β/5Ζ/, 3β, 4α]]7-[3-[[2-/fenil-amino/karbonil]hidrazino-metil]-7-oxabiciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsavat (SQ 29,548) tartalmaz, az 1. példában leírtaknak megfelelően állítottuk elő.
4. példa
A mélyvénás trombózis és/vagy tüdőembólia megelőzésére és/vagy kezelésére használható injekciós oldatot az 1. példában leírtaknak megfelelően állítjuk elő, azzal a különbséggel, hogy az alkalmazott tromboxán A2 receptor-antagonista szer az [ 1S-[I <α, 2<β/Ζ/, 3<β, 4<a]]-7-[3-[[[[/4-ciklohexil-l-oxo-butil/amino]acetil]amino]metil]-7-oxa-biciklo[2.2.1 ] hept-2-il ]-5hepténsav.
5. példa
A perorálisan adagolható és heparinnal együtt alkalmazott, tromboxán A2 antagonista-készítményt az alábbiakban ismertetjük.
1000 db, - egyenként 400 mg tromboxán A2 receptor-antagonistát tartalmazó - tablettát állíthatunk elő az alábbi összetevőkből:
[1S-[1 β, 2CC/5Z/, 3α, 4β]]-7-[3-[[[[/1oxo-heptil/-amino]acetil]amino]metil]7-oxa-biciklo [2.2.1 ]-hept-2-il]-5 -hepténsav(SQ 30,741) 400 g
Kukoricakeményítő 50 g
Zselatin 7,5 g
Avicel (mikrokristályos cellulóz) 25 g
Magnézium-sztearát 2,5 g
A tromboxán A2 receptor-antagonistát és a kukoricakeményítőt zselatin vizes oldatával keverjük össze. Ezt követően a keveréket megszárítjuk és finom porrá őröljük. Az Avicelt, majd a magnézium-sztearátot öszszekeverjük a granulátummal. Ezt azután tablettákká sajtoljuk oly módon, hogy 1000 - egyenként 400 mg aktív hatóanyagot tartalmazó - tablettát állítsunk elő.
6. és 7. példa
Az alábbi aeroszolos (inhalációs készítmények heparinnal együtt adagolva - mélyvénás trombózis és/vagy tüdőembólia megelőzésére és kezelésére alkalmazhatók, önmagukban vagy valamilyen inhalációs anesztetikummal együtt adagolva.
6. példa Mennyiség tömeg% Specifikus mennyiség tömeg%
tengelyirányú
SQ 30,471 0,01-1 0,05
Etanol . 5-50 25
Freon 11 vagy 1141 1.50-50 50-95 74,95
Freon 12 J | keverék
7. példa tömeg%
SQ 30,741 0,01-1
Felületaktív anyag (oleinsav, oleil-alkohol, lecitin) qs.
Víz qs.
Freon 11 vagy 114(50-50
Freon 12 (keverék elegendő mennyiségben 100%-ig
8. példa
Az alábbi kísérleteket annak kimutatása érdekében végeztük el, hogy bemutassuk: a tromboxán A2 receptor-antagonista és a heparin küszöbszint alatti dózisainak szinergista hatása segítségével gátolható a vénás trombózis kialakulása.
HU 208 493 Β
Sprague-Dawley törzsből származó, 250-300 g súlyú, hím patkányokon oly módon hoztunk létre vénás trombózist, hogy kombináltuk - az ozmotikus és nyomási stresszhatás által kiváltott - vénakárosítást a vérpangás hatásával. A patkányokon nátrium-pentobarbitál (30 mg/kg, i.p.) segítségével elaltattuk, majd egy ΡΕ-50-es típusú katétert helyeztünk a véna jugularisba, a hatóanyag adagolása céljából. A véna cavát középvonalbeli hasi metszésből izoláltuk. A véna caván ezután egy kis zsákot hoztunk létre oly módon, hogy egy 26-os méretű injekciós tű körül ligatúrát helyeztünk el az éren (fonal segítségével lekötöttük az eret), a vesevénáktól kissé disztálisan, majd a véna femoralis bifurkációjától (kettéágazódásától) valamelyes proximálisan egy atraumatikus mikroaneurizma-szorítókapcsot helyeztünk fel. Ezután egy másik, 26-os méretű injekciós tűt a vénazsák alsó részébe helyeztünk, majd hipotóniás sóoldattal (0,225 3) 15 másodpercen keresztül, 10 ml/perc sebességgel feltőltöttük a zsákot. A hipotóniás sóoldattal végzett feltöltést követően az injekciós tűt eltávolítottuk a vénazsákból és a nyílást cianoakrilát ragasztóanyag segítségével lezártuk. Ezután a promixális tűt kihúztuk a ligatúrából, miáltal egy rögzített, nem-elzáródásos jellegű szűkület maradt az éren, majd a disztálisan elhelyezett árleszorítót is eltávolítottuk.
A véráramlást 20 percen keresztül tartottuk fenn, a szűkületen keresztül, mielőtt a véna cavára visszahelyeztük volna a proximális és a disztális árleszorítókat, a vénazsák újbóli létrehozása céljából. Ezt követően a vénazsákot azonnal eltávolítottuk az állat testéből, majd hosszirányban bemetszettük. Az így láthatóvá vált trombust ezután egy előre lemért üvegedénybe helyeztük, egy éjszakán keresztül szárítottuk, 60 °C hőmérsékleten, majd megmértük a súlyát, Sartorius R-160P típusú mérlegen (Brinkmann Instruments Inc., Westbury, NY). Ezt az eljárást Millet és munkatársai (Thromb. Rés. 45:123-133, 1987) úgy módosították, hogy a zsák feltöltésére használt hipotóniás sóoldatot normál sóoldattal helyettesítették.
A TxA2 receptor-antagonista és a heparin hatását a vénás trombózis kialakulására oly módon vizsgáltuk, hogy az alábbi kísérleti csoportokat hoztuk létre: vivőanyag (50 μΐ/perc - 95%-os etanol és 2%-os Na2CO3 10%-os oldata -; n = 8); SQ 30,741 (50, 100 és 500 pg/kg/perc; n = 8, dózisonként); BM 13,505 (50 μg/perc/kg; n = 7); heparin (Upjohn, Kalamazoo, MI; 50 U/kg; n = 6).
Az SQ 30,741 jelű vegyületnek a heparin antitrombikus aktivitására gyakorolt hatását oly módon vizsgáltuk, hogy alacsonyabb heparindózisokat (0,3 és 0,5 U/kg; n = 9, dózisonként) alkalmaztunk, vivó'anyag vagy SQ 30,741 (1000 pg/kg/perc; i.v.) jelenlétében. Valamennyi kezelést intravénásán adtuk. 15 perccel a hipotóniás sóoldat infúziója előtt, és az infúziót mindaddig fenntartottuk, amíg a vénazsákot el nem távolítottuk. A heparinnal kezelt állatoknak vivőanyag-infúziót is adtunk.
A kezelt csoportok közötti különbségeket varianciaanalízis végzésével állapítottuk meg, a feltételezett különbségek segítségével meghatározott átlagos különbségek felhasználásával. Abban az esetben, ha a varianciák nem voltak homogének, az adatokon négyzetgyök-transzformációt végeztünk. Az analízist egy mikrokomputeres statisztikai program (Systat, Evanston, IL) segítségével végeztük el. A p<0,05 értékeket fogadtuk el szignifikánsnak. Valamennyi adatot az átlagérték ± S. E. segítségével adtunk meg.
Eredmények
A heparin és a TXA2 antagonisták hatása a vénás trombózisra
Az előzetes kísérletek arra utaltak, hogy a reprodukálható trombusképzó'déshez a véna cava szűkületét és a hipotóniás sóoldattal végzett feltöltést egyaránt létre kell hozni. Normál sóoldat alkalmazása - ahogy azt először Millet és munkatársai leírták (Thromb. Rés. 45:123-133, 1987) -, nem bizonyult megfelelőnek. A hipotóniás sóoldat alkalmazása egy korábban írt, a hipotóniás inger trombogén aktivitásával kapcsolatos közlésen alapul (Hladovec, Thromb. Rés. 43:545-551, 1986). Amikor valamennyi, fent említett feltétel együttesen fennáll, az összes, vivőanyaggal kezelt állatnál trombusokat lehetett találni, melyek súlya átlagosan 10,0 ± 1,5 mg volt (1. ábra). A trombusképződés nyilvánvalóan csökkenthető volt a TxA2 receptorok antagonizálása révén. A trombusok tömege ily módon szignifikánsan (p<0,01) csökkenthető volt: az SQ 30,741 (500 μg/kg/perc) segítségével 58%-kal, a BM 13,505 (50 pg/kg/perc) adagolásával pedig 56%-kal. A gátlás mértéke tehát az alkalmazott, kétféle TxA2 antagonista esetében azonosnak tekinthető. Az SQ 30,741 alacsonyabb dózisai (50 és 100 pg/kg/perc) nem befolyásolták a trombusképződést.
E modell alkalmazásával a heparin (50 U/kg) szintén hatásosnak bizonyult (1. ábra). Ez esetben a trombusok súlya átlagosan 95%-kal csökkent (p<0,001), és csupán az állatok felében voltak észlelhetők mérhető nagyságú vérrögök. A heparin hatása tehát felülmúlta mindkét TxA2 antagonista szer hatását (p<0,001).
Annak meghatározása érdekében, hogy a heparin és a TxA2 antagonista szer együttes alkalmazása szinergista hatásúnak tekinthető-e, az SQ 30,741 küszöbszint alatti dózisának és a heparin küszöbszint alatti, valamint a küszöbszintnek megfelelő dózisainak kombinált hatását vizsgáltuk meg (2. ábra). Két kezelt csoportot hoztunk létre: az egyik csoportnak vivó'anyagot adtunk (az ábra bal oldala), a másiknak pedig SQ 30,741-et (100 pg/kg/perc, az ábra jobb oldala). A heparint egyes esetekben kihagytuk (ED), más esetekben 0,3 U/kg (A), illetve 0,5 U/kg (A) dózisban alkalmaztuk. A vivőanyaggal kezelt csoportban a 0,3 U/kg-os heparindózissal (A) végzett kezelés nem változtatta meg a trombusok nagyságát, a 0,5 U/kg-os heparinadag (A) azonban 40%-kal csökkentette azt (p<0,05). Az SQ 30,741 jelű TxA2 antagonista jelenlétében - az előzetesen küszöb alatti dózisnak bizonyult -, 0,3 U/kg heparinadag 50%-kal csökkentette a trombusok nagyságát (p<0,01). Ezt az eredményt oly módon is értelmezhetjük, hogy az SQ 30,741 küszöbszint alatti dózisa fokozta a heparin küszöbszint alatti dózisának hatékonyságát. Az SQ
HU 208 493 Β
30, 741 hozzáadása a 0,5 U/kg-os heparindózis aktivitását is fokozta; ez esetben a heparin 87%-kal csökkentette a trombusnagy ságot (p<0,01).
Értékelés
A TxA2 receptor aktiválódásának szerepét a vénás trombózis kialakulásában az a kísérleti eredmény bizonyítja, hogy két, szerkezetileg eltérő TxA2 receptor-antagonista szer körülbelül 60%-kal csökkentette a trombusképződést. A hatás eléréséhez szükséges TxA2 receptor-antagonizmus mértéke meghaladja azt a szintet, amit az artériás trombózis gátlására vonatkozó adatok alapján feltételezni lehetett. Az SQ 30,741 már 0,3 mg/kg-os, a küszöbszintnek megfelelő intravénás dózisban adagolva gátolni képes majmok beszűkített és károsított artériáiban az elzáródáshoz, trombózis kialakulásához vezető vérkeringési feltételek hatását (Schumacher és mtsai, J. Pharmacol. Exp. Ther. 243:460466, 1987).
A TxA2 antagonisták kevésbé hatékonynak bizonyultak, összehasonlítva azzal, a vérrögképződést gyakorlatilag teljesen megszüntető hatással, amely heparin segítségével elérhető. A heparin alacsony küszöbértékéből (0,5 U/kg) ítélve ez a modell igen érzékenynek tűnik az antikoagulánsokkal szemben. Ez arra utal, hogy kevésbé súlyos a károsodás, mint azon a modellek esetében, amelyek a vénás pangást kombinálják valamilyen felületaktív szer - például kaolin (Hladovec, Physiol. Bohemo S/DV, 24:551-554, 1975) vagy aktivált plazma (Wessler, 1962) hatásával. A heparin és az SQ 30,741 és a heparin olyan alacsony dózisainak a kombinálásával, melyek különkülön semmiféle antitrombotikus aktivitást nem fejtettek ki. Az SQ 30,741 fokozta továbbá a heparin küszöbszintnek megfelelő dózisának hatását: 40%-ról 87%-ra emelte a vérrögképződés gátlásának mértékét. Ezek az adatok arra utalnak, hogy a TxA2 antagonisták igen hasznosak lehetnek a klinikumban, hiszen lehetővé tehetik a heparinterhelés csökkentését, és a heparinnal kombinált adagolásuk jól alkalmazható a tromboflebitisz és a DVT-hez társuló tüdőembólia kezelése során.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás mély vénás trombózis és/vagy tüdőembólia megelőzésére és kezelésére alkalmas gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely tromboxán A2 receptor antagonista prosztaglandin-analógot vagy szulfonamido-fenil-karbonsav-származékot vagy ariltioalkil-fenil-karbonsav-származékot és heparint 0,1:1-50:1 tömegarányban összekeverünk és a szokásos segédanyagokkal együtt gyógyszerkészítménnyé feldolgozzuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy prosztaglandin-analógként 7-oxa-biciklo-heptánnal szubsztituált amino-prosztaglandin-analógot alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy prosztaglandin-analógként 7-oxa-biciklo-heptánnal szubsztituált diamid-prosztaglandin-analógot alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy prosztaglandin-analógként [lS-Ιβ, 2α/5Ζ/, 3a, 4p]]-7-[3-[[[[/l-oxoheptil/amino]acetil]-amino]metil]7-oxa-biciklo[2.2.1]hept-2-il]-5-hepténsavat alkalmazunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tromboxán A2 receptor-antagonista szerként 4-[2/4-klór-benzol-szulfonamido/etil]-fenil-ecetsavat alkalmazunk.
HU892054A 1988-04-29 1989-04-28 Process for producing pharmaceutical composition for treating and preventing vein thrombosis HU208493B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/188,571 US4900723A (en) 1988-04-29 1988-04-29 Method of preventing or reducing venous thrombosis using a thromboxane A2 receptor antagonist in conjunction with heparin and combination

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49493A HUT49493A (en) 1989-10-30
HU208493B true HU208493B (en) 1993-11-29

Family

ID=22693709

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU892054A HU208493B (en) 1988-04-29 1989-04-28 Process for producing pharmaceutical composition for treating and preventing vein thrombosis

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4900723A (hu)
EP (1) EP0340008B1 (hu)
JP (1) JP2836844B2 (hu)
AT (1) ATE81461T1 (hu)
AU (1) AU623130B2 (hu)
CA (1) CA1336501C (hu)
DE (1) DE68903190T2 (hu)
DK (1) DK208889A (hu)
HU (1) HU208493B (hu)
IE (1) IE64477B1 (hu)
NZ (1) NZ228581A (hu)
ZA (1) ZA892595B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2551959C2 (ru) * 2013-07-15 2015-06-10 Ильдар Фуатович Ахтямов Способ профилактики тромбоза глубоких вен нижних конечностей при проведении эндопротезирования тазобедренного сустава

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2836865B2 (ja) * 1989-10-23 1998-12-14 東亜医用電子株式会社 血液中の白血球およびヘモグロビンの測定用試薬
DK148890D0 (da) * 1990-06-19 1990-06-19 Novo Nordisk As Farmaceutisk praeparat
DE4124168C2 (de) * 1991-07-20 1993-11-18 Boehringer Mannheim Gmbh Verwendung von Thromboxan-A¶2¶-Antagonisten zur Thrombose-Prophylaxe bei EPO-Medikation
US5383899A (en) * 1993-09-28 1995-01-24 Hammerslag; Julius G. Method of using a surface opening adhesive sealer
EP1539282A2 (en) * 2002-08-06 2005-06-15 GenVec, Inc. Improved injection system
EP2272874A1 (en) * 2009-07-10 2011-01-12 CSL Behring GmbH Role of PLD1 in thrombus formation and integrin alpha IIb beta 3 activation
AU2016219853B2 (en) 2015-02-19 2019-05-16 Lixte Biotechnology, Inc. Oxabicycloheptanes and oxabicycloheptenes for the treatment of depressive and stress disorders

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2809377A1 (de) * 1978-03-04 1979-09-13 Boehringer Mannheim Gmbh Phenoxyalkylcarbonsaeure-derivate, verfahren zu deren herstellung sowie diese verbindungen enthaltende arzneimittel
US4537981A (en) * 1981-11-09 1985-08-27 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicycloheptane and 7-oxabicycloheptene compounds
US4416896A (en) * 1982-05-17 1983-11-22 E. R. Squibb & Sons, Inc. 7-Oxabicyclopheptane substituted amino prostaglandin analogs useful in the treatment of thrombolytic disease
US4443447A (en) * 1982-10-25 1984-04-17 Riker Laboratories, Inc. Phenyl-substituted tricyclic antibacterial agents
US4689323A (en) * 1983-09-26 1987-08-25 Miles Laboratories, Inc. Covalently bound heparin--antithrombin-III complex
US4782026A (en) * 1985-02-25 1988-11-01 Hemotec, Inc. Collection medium for whole blood
US4687865A (en) * 1986-06-04 1987-08-18 E. R. Squibb & Sons, Inc. Process for preparing 7-oxabicycloheptane amino-alcohol intermediates useful in making thromboxane A2 receptor antagonists
NZ230742A (en) * 1986-10-09 1991-03-26 Smithkline Beckman Corp Thrombolytic composition comprising a plasminogen activator (tpa, uk or sk) and a thromboxane receptor antagonist; kits thereof; and process for preparation thereof

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2551959C2 (ru) * 2013-07-15 2015-06-10 Ильдар Фуатович Ахтямов Способ профилактики тромбоза глубоких вен нижних конечностей при проведении эндопротезирования тазобедренного сустава

Also Published As

Publication number Publication date
IE891356L (en) 1989-10-29
DK208889D0 (da) 1989-04-28
IE64477B1 (en) 1995-08-09
AU623130B2 (en) 1992-05-07
HUT49493A (en) 1989-10-30
JP2836844B2 (ja) 1998-12-14
US4900723A (en) 1990-02-13
CA1336501C (en) 1995-08-01
AU3316089A (en) 1989-11-02
EP0340008B1 (en) 1992-10-14
EP0340008A1 (en) 1989-11-02
DE68903190T2 (de) 1993-03-04
ZA892595B (en) 1989-11-29
JPH0256422A (ja) 1990-02-26
DK208889A (da) 1989-10-30
ATE81461T1 (de) 1992-10-15
NZ228581A (en) 1992-02-25
DE68903190D1 (de) 1992-11-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5443848A (en) Hypertonic isochloremic formulations for treatment of hypovolemic and circulatory shock
US20070243216A1 (en) Stable solutions of prostaglandin and uses of same
JP2009137971A (ja) 薬剤および薬剤キット
MXPA02004871A (es) Combinaciones farmaceuticas.
HU208493B (en) Process for producing pharmaceutical composition for treating and preventing vein thrombosis
EP0345926A1 (en) Pharmaceutical compositions containing pentamidine
AU2003201980B2 (en) A combination treatment for acute myocardial infarction
HU206826B (en) Pharmaceutical compositions containing 7-oxa-bicyclo-heptane-prostaglandine analogue for treating or preventing migrain
US4931460A (en) Post-ischemic myocardial dysfunction using thromboxane A2 antagonists
CA2104024A1 (en) Prostacyclin and carbacylin derivatives as agents for treatment of febrile diseases
HU206261B (en) Process for producing pharmaceutical compositions suitable for treating pulmonary hypertension caused by neutralization by heparin protemin, and comprising 7-oxabicyclo/2.2.1/-5-heptanoic acid derivative as active ingredient
AU2003201980A1 (en) A combination treatment for acute myocardial infarction
CA2065889C (en) Increasing the choroidal blood flow
JP2957618B2 (ja) アミオダロンと、ニトロ誘導体、特にイソソルビト二硝酸と、必要に応じてさらにβ―遮断薬とを含む心臓保護効果のある医薬組成物
US4975279A (en) Method of improving post-ischemic myocardial function using a thromboxane A2 antagonist in combination with a thrombolytic agent and combination
WO1997023224A1 (en) Use of 3-oxa-d-prostaglandins for the manufacture of a medicament for the treatment of glaucoma
JPS63502270A (ja) 散瞳作用を有する眼科用医薬組成物
GB2207049A (en) Heparin formulation for use in eye surgery
HU208627B (en) Process for producing pharmaceutical compositions for inhibiting or diminishing damages of blood platelets containing 7-oxabicyclo-heptane-substituted diamide-prostaglandine analogue
RU2268038C2 (ru) Синергичные композиции, содержащие аскорбат и лизин, для лечения состояний, связанных с деструкцией внеклеточного матрикса
Hackett et al. Effect of prostacyclin on coronary occlusion in acute myocardial infarction
Gryglewski et al. Prostacyclin in Therapy of Vascular Disease
Holmes et al. Bopindolol used in combination with nifedipine in patients with essential hypertension
Acid TODAY'S DRUGS
GB2319961A (en) Pharmaceutical composition for treatment of restenosis

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees