HU206750B - Method and apparatus for building the mud walls of building-structures - Google Patents
Method and apparatus for building the mud walls of building-structures Download PDFInfo
- Publication number
- HU206750B HU206750B HU881293A HU129388A HU206750B HU 206750 B HU206750 B HU 206750B HU 881293 A HU881293 A HU 881293A HU 129388 A HU129388 A HU 129388A HU 206750 B HU206750 B HU 206750B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- earth
- formwork
- cement
- receiving
- filling
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E04—BUILDING
- E04B—GENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
- E04B2/00—Walls, e.g. partitions, for buildings; Wall construction with regard to insulation; Connections specially adapted to walls
- E04B2/84—Walls made by casting, pouring, or tamping in situ
- E04B2/86—Walls made by casting, pouring, or tamping in situ made in permanent forms
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Architecture (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Electromagnetism (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
- Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
- Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
- Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
Description
A leírás terjedelme: 10 oldal (ezen belül 3 lap ábra)
HU 206 750 Β földbefogadó töltőtartály (10) felső részén van elrendezve, és a cement-homok keveréknek a töltőtartály (10) és a zsaluzat közötti falköpenyképző, külső formázóterekbe ürítésére alkalmas kialakítású. A földbefogadó töltőtartályt (10) emelő egysége, valamint a magképző belső formázótérben a földet, a külső formázótérben pedig a cement-homok keveréket - a földbefogadó töltőtartály (10) kiemelése után - egyidejűleg tömöríteni képes döngölő feje van. A találmány tárgya továbbá eljárás épületszerkezetek döngölt falainak építésére. Az eljárás lényege, hogy az építéshelyen először egymással párhuzamos és függőleges oldalfalakból és végfalakból épített zsaluzattal falegységnyi négyszögletes formázóteret készítünk, a zsaluzaton kívül oldalfalakkal és végfalakkal határolt, négyszögletes, földbefogadó töltőtartályba (10) laza földet töltünk, ennek oldalirányú méreteit a zsaluzat formázóterénél kisebbre választjuk, továbbá nedves cement-homok keveréket töltünk a földbefogadó tartályon (10) elrendezett cementbefogadó töltőtartályokba (27, 28), ezután a töltőtartályokat (10, 27, 28) a zsaluzat fölé emeljük együtt, majd a formázótérben az aljzatig süllyesztjük, és eközben úgy tájoljuk, hogy a földbefogadó töltőtartály (10) külső oldalfelületeitől távközzel elhelyezkedő zsaluzat formázófelületei között a falköpenyt képező, nedves cement-homok keverék számára külső formázótereket hozunk létre, a töltőtartály (10) belső terében pedig a laza föld számára központi formázóteret képeztünk, ezután a töltőtartályok (27, 28) ürítésével a cement-homok keveréket a külső formázóterekbe, a földbefogadó töltőtartály (10) alsó ürítésével viszont a laza földet a központi formázótérbe töltjük, ezután a töltőtartályokat (10, 27, 28) együtt kiemeljük a zsaluzatból, a központi laza földmagot és a falköpenyképző cement-homok keveréket egyidejűleg döngöljük, majd a fenti műveleteket a teljes falszerkezet megépítéséig ciklikusan ismételjük.
A találmány tárgya épületek döngölt falainak építésére való eljárás, amelyhez föld, agyagos talajok, iszaptéglák és hasonlók használhatók és képzetlen munkaerővel egyszerűen építhetők. Az ilyen döngölt fal szerkezetek előállíthatók a leendő tulajdonos által is magán az építéshelyen meglévő lazított földből, vagy máshonnan odaszállított földből, agyagból, amely azután zsaluzat között döngöléssel tömörítendő. A találmány tárgya továbbá a fenti eljárás foganatosítására való berendezés.
Döngölt falak különböző anyagokból történő építésére ismertek már olyan eljárások és ezek foganatosítására olyan berendezések, amelyeknél zsaluzat képezi a formázóteret és rakodókanállal, illetve serlegekkel együttműködő és emelőszerkezettel kombinált töltőtartályt alkalmaznak a laza földdel töltött kanalak formázótérbe ürítéséhez. A zsaluzat által határolt, osztott förmázótérben olyan döngölt fal is építhető, amelynek külső köpenyrétege más anyagból készül. Ilyen megoldást ismertet például a 2 49661 l.-számú US szabadalmi leírás, amelynél a falszerkezet földmagból és külső betonköpenyből döngöléssel készül. A föld és betonkeverék között a falszerkezetben betéteket rendeznek el.
Az 1 457 090 l.-számú US szabadalmi leírás körkörös betonfalak építéséhez olyan berendezést javasol, amelynek zsaluzata és kétrészes, csuklós fenekű, kívülről tölthető rakodókanala van. Ezt állványon függesztett csigasor emeli darugémen keresztül és a zsaluzat tetején elrendezett köralakú pályán mozgatható garat ezzel a rakodókanállal tölthető. A garat töltése, valamint a formázótérbe ürítése közben ezen a pályán marad, A rakodókanál az egyik végén görgőkkel van ellátva, ezek a zsaluzatelemek felső tartója fölött helyezkednek el, de nem mozdulnak el a formázótérben. Ennél a megoldásnál döngölést nem alkalmaznak.
Ismert még az 550284 l.-számú SU szabadalmi iratból olyan többrekeszes rakodókanál, amelyből három csíkban szórható egyidejűleg csapóajtószerű fenéklapon keresztül betonkeverék egy alul elhelyezett szállítószalagra.
A 72 506 l.-számú EP szabadalmi irat hengeres falú kémény építési megoldását írja le, amelynél szervetlen anyagú, préselt, hőálló, kétrétegű falat alkalmaznak. A külső falréteg expandált perlitből (vermikulit azbesztből) alkálifém (nátrium)-szilikát vizes oldatával, mint kötőanyaggal készül. Itt döngölést ugyancsak nem alkalmaznak, a belső falréteget központi üreges cső hengeres fejéből kipermetezett utószilárduló keverékből készítik. A külső falréteget acélcső zsaluzatban formázzák és a csőben axiálisan elmozdítható, üreges forgótengely körül távközzel elrendezett görgőkkel terítik szét a fal anyagot.
A fenti megoldások közös hiányossága, hogy azok viszonylag nagy ráfordítást, szakképzett személyzetet és hosszú építési időt igényelnek.
A jelen találmánnyal célunk olyan tökéletesített megoldás létrehozása, amellyel döngölt falak kisebb ráfordítás mellett, jobb minőségben és hatékonyabban építhetők.
A kitűzött feladat megoldásához a bevezetőben ismertetett olyan berendezésből indultunk ki, amely döngölt földből és homok-cement keverékből készült köpenyből álló falszerkezet készítésére való. A zsaluzat lapjai négyszögletes formázóteret képeznek. Továbbá a berendezés emelőszerkezettel van ellátva töltőtartálynak a zsaluzat felső szintje fölé emelésére, továbbá tömörítő döngölőfejjel van ellátva.
A találmány szerinti berendezés lényege, hogy olyan földbefogadó tartálya van, amely egymással párhuzamos oldalfalakból és végfalakból áll, teteje nyitott és nyitható-zárható fenékrésze van. Az oldalfalak és végfalak négyszögletes központi formázóteret képeznek a földmag számára. Továbbá, a földbefogadó töltőtartály végfalainak szélessége kisebb, mint a zsaluzat formázóterének szélessége. A földbefogadó töltőtartály fenékrésze szelektíven nyitható csapóajtóként van kialakítva. A földbefogadó tartályon olyan cementbefogadó töltőtartály van elrendezve, amely cement-homok nedves keverékének a földbefogadó töltőtartály és
HU 206 750 Β a zsaluzat belső formázófelületei közötti köpenyképző, külső formázóterekbe ürítésére alkalmas. A földbefogadó töltőtartályt emelőegységgel is felszereltük. Továbbá a berendezés a földmagképző belső formázótérben a földet, a külső formázótérben pedig a eementhomok keveréket - a földbefogadó töltőtartály eltávolítása után - egyidejűleg tömöríteni képes döngölőegysége van.
Célszerű az olyan kivitel, amelynél a földbefogadó töltőtartály csapóajtója két, felbillenthető, felső szélükön a töltőtartály hosszközépvonalában csuklósán kapcsolódó lapból áll. Ezek zárt helyzetükben a töltőtartály süllyesztésekor a lábazaton vagy a már tömörített anyagon felfekve részben nyitott helyzetbe hozhatók.
Előnyösen a csapóajtó lapjait zárt, ferde helyzetben tartó billentőrúdjai vannak. Ezek a földbefogadó töltőtartály oldalfalainak belső felülete mentén hosszirányban helyezkednek el, azok alsó szélétől megfelelő távközzel.
A csapóajtó lapjainak billentőrúdjait felhúzott, zárt helyzetben olyan karok tartják, amelyeknek alsó vége csuklósán kapcsolódik a billentőrudakhoz, a felső kiszélesedő vége pedig fülek hornyaiban eltolhatóan és eltávolíthatóan helyezkedik el.
A billentőrudakkal társított karok például láncon keresztül egy-egy csaphoz oldhatóan kapcsolódnak, amelyek a földbefogadó töltőtartály kereszteleméhez vannak rögzítve.
Előnyösen két cementbefogadó töltőtartályt tartalmaz a berendezés, amelyek lapátalakúak és billenthetőek. Ezek alaphelyzetben egymás fölött helyezkednek el a földbefogadó töltőtartály felső részén. Ezek szélessége célszerűen megegyezik a földbefogadó töltőtartályéval, és egymással szemben előnyösen kifelé billenthető elrendezésűek.
A földbefogadó töltőtartály előnyösen a felső részén osztályozó ráccsal van ellátva, másrészt olyan kézikocsival van társítva, amellyel a zsaluzaton kívül mozgatható.
A berendezés emelőegysége csőrlővel ellátott bakdaruként van kialakítva, amely kerekeken sínen mozgatható. A csörlős bakdaru állványhídja emelő futómacskát tart, ez a töltőtartályokat keresztirányban képes mozgatni.
Előnyösen a földbefogadó töltőtartály legalább egy vezetőelemmel van ellátva, amely függőleges vezetékekben elmozdulva biztosítja a töltőtartály tájolását és egyúttal központosítását a zsaluzat formázóterében. A vezetőelem lehet előnyösen görgő. A zsaluzat oldallapjai a hozzájuk rögzített vezetékekkel együtt eltávolíthatóak.
A találmány szerinti eljárásnál földmagból és cementhomok keverékből készült köpenyből zsaluzatban döngöléssel készítjük a falat. A javasolt eljárás lényege, hogy az építéshelyen először oldalfalakból és végfalakból álló zsaluzat összeszerelésével falegységnyi négyszögletes formázóteret építünk, a zsaluzaton kívül négyszögletes földbefogadó töltőtartályba pedig laza földet töltünk. E töltőtartály oldalirányú méreteit a zsaluzat formázóterénél kisebbre választjuk. Ezután a nedves cement-homok keveréket a földbefogadó tartályon felül elrendezett cementbefogadó töltőtartályokba töltjük. A töltőtartályok egységét a zsaluzat fölé emeljük és a formázótérben egészen az aljzatig süllyesztjük, eközben úgy tájoljuk, hogy a földbefogadó töltőtartály külső felületeitől távközzel elhelyezkedő zsaluzat formázófelületei között a falköpenyt képező cement-homok keverék számára külső formázótereket képezzünk, a töltőtartály belső terében pedig a földmag számára központi formázótér van kialakítva. Ezután a cementbefogadó töltőtartályok ürítésével a cement-homok keveréket a külső formázóterekbe, a laza földet pedig a földbefogadó töltőtartály alsó ürítésével a központi formázótérbe töltjük. Ezután a töltőtartályokat együtt eltávolítjuk a zsaluzatból, majd a központi földmagot és a kőpenyképző nedves cement-homok keverékét egyidejűleg döngöljük. Ezután a fenti műveleteket a teljes fal megépítéséig ciklikusan ismételjük.
Előnyösen a lapátszerű és billenthető cementbefogadó töltőtartályokat a zsaluzaton kívül töltjük fel és egymással ellentétes irányban ürítjük azokat a külső formázóterekbe a földbefogadó töltőtartállyal történt együttes beemelésük után.
Célszerű az olyan foganatosítási mód, amelynél a külső formázóterekbe töltött nedves homok-cement keverék betöltési magasságát a földmagénál nagyobbra választjuk, ezáltal az együttes döngöléskor a homokcement keverékből a földmagba nyúló kötőnyúlványokat hozunk létre. Ezzel a falszerkezet szilárdsága tovább javítható.
A találmány szerinti megoldás egyik legfontosabb előnye, hogy az szakképzett munkások alkalmazása nélkül egyszerűen és gyorsan foganatosítható. A kész integrált falszerkezetnél a külső habarcsburkolatok kellően simák ahhoz, hogy belső falakként! alkalmazás esetén azok minden különösebb előkészítés és simítás nélkül tapétázhatok, illetve festhetők, másrészt szerkezeténél fogva az ilyen falszerkezet kellően tömör ahhoz, hogy ne kelljen külön szigetelőréteget alkalmazni. Továbbá, a legkülönbözőbb föld-, ill. talajtípusok alkalmasak az ilyen technológiákhoz, mivel a habarcs amúgy is kellőképpen hozzáköt a falszerkezet döngölt földmagjához, ezzel tehát a vakolás művelete maga a gyártás során megtörténik. Az ilyen integrált döngölt habarcs félszáraz, azaz alacsony nedvességtartalom mellett alkalmazható és ez sűrűbbre választandó, mint a hagyományos habarcsok, amelyeket nedvesebb állapotban hordanak fel és jóval porózusabbak a megkötésük után.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti berendezés és gyártástechnológia példakénti kiviteli alakját, illetve foganatosítási módját szemléltetjük. A rajzon: az l.ábra a találmány szerinti berendezés töltőtartályainak perspektivikus képe, részben kitörve;
a 2. ábra az 1. ábra szerinti megoldás függőleges metszetét mutatja építés közben;
a 3. ábra az 1. ábra szerinti megoldás változtatható szélességű változatának részletét mutatja perspektivikus képben;
HU 206 750 Β a 4. ábra a 2. ábra szerinti metszet más építési fázisban;
az 5. ábrán a találmány szerinti falszerkezet részletének keresztmetszete látható;
a 6. ábra a találmány szerinti berendezés perspektivikus képe az építéshelyi alkalmazás közben.
Amint az 1. ábrán látható, a találmány szerinti berendezésnek a készítendő falszerkezet formázóterébe helyezhető sablonbetétszerű szerkezeti egysége van, amely földbefogadó (10) töltőtartályként van kialakítva. Ez a (10) töltőtartály nedves földdel, főleg 10% nedvességtartalmú lazított talajjal tölthető fel, amely előnyösen állhat 60% homokból és 40% agyagból. Megjegyezzük, hogy szervesanyagot tartalmazó talajokat nem ajánljuk a találmány szerinti döngölt falakhoz.
A (10) töltőtartály a jelen esetben téglatest-alakú, hosszúkás fémdobozként van kialakítva, amelynek egymással párhuzamos és függőleges (11 és 12) oldalfalai, valamint (13 és 14) végfalai vannak. A (10) töltőtartály felül nyitott, azt mindössze (14a) rács zárja le, a fenékrésze azonban nyitható és zárható például (15) csapóajtó révén.
A (15) csapóajtó hosszúkás téglalap-alakú (15a, 15b) lapokból áll (ezeket az 1. és 4. ábrán teljesen zárt, azaz földet visszatartó helyzetben ábrázoltuk). A billenthető (15a és 15b) lapok belső és felső széle (16) tartórúdhoz csuklósán kapcsolódik, amely pedig a (10) töltőtartály hosszközépvonalában van elrendezve, mégpedig az alapsíkjától függőleges távközre.
A 4b ábrán a billenthető (15a és 15b) lapok ugyancsak zárt, a földet visszatartó helyzetben láthatók. A (15a és 15b) lapok szélessége úgy van megválasztva, hogy azok lebillentett alsó helyzetükben kissé alul kinyúljanak a (10) töltőtartályból, és ezáltal kapcsolatba kerülhessenek az előre elkészített betonalapozás, vagy döngölt rétegek felső felületével. A (15a és 15b) lapokat az itt feltüntetett, teljesen zárt helyzetükben (17 és 18) billentőrudak tartják, amelyek a (11 és 12) oldalfalak belső részén hosszirányban oldalirányú távközzel vannak elrendezve. A (17 és 18) billentőrudakat felemelt helyzetükben (19, illetve 20) karok tartják, amelyek alsó vége csuklósán kapcsolódik a (17, illetve 18) billentőrudakhoz, a felső végük viszont csavarfej szerű kialakítású, amely bevágással ellátott (21), illetve (22) fülekbe vezethető, és ott rögzíthető.
A (19 és 20) karok mind függőleges, mind pedig vízszintes irányban elmozdíthatok - amint azt az 1. ábrán nyilakkal jelöltük és mindegyikük egy-egy (23, illetve 24) lánchoz kapcsolódik. A (23 és 24) láncok utolsó szeme úgy van kialakítva, hogy az rögzítő (25, illetve 26) csappal kapcsolatba hozható legyen.
Az 1. és 2. ábrán látható továbbá, hogy a (10) töltőtartály a felső részén lapátszerű, billenthető, cementbefogadó (27 és 28) töltőtartályokkal van felszerelve, amelyek rendeltetése, hogy a nedves, porított cement-homok keveréket (5-15%, előnyösen 10% víztartalommal; 1; 5 cement/homok részaránnyal) az alább ismertetésre kerülő külső formázóterekbe adagolják. Az 1. és 2. ábrán látható, hogy a cementbefogadó (27 és 28) töltőtartályok ebben az összecsukott alaphelyzetükben egymás fölött helyezkednek el a földbefogadó (10) töltőtartály felső részén, azzal együtt mozgatható egységet képezve.
A (27 és 28) töltötartályok (29, 30, illetve 31, 32) billenőcsapokkal vannak ellátva, amelyek vége oldalirányban kinyúlik. Ezek a billenőcsapok (33, illetve 34) hornyokba helyezhetők, amelyek (35 és 36) fülekben vannak kialakítva (vagy (37 és 38) nyílásokba helyezhetők, amelyek viszont a (10) töltőtartály (14) végfalainál elrendezett (39, 40) fülekben vannak kiképezve). A (35, 36, illetve 39, 40) fülek az egyik oldalon más magasságban vannak elrendezve, mint a másik oldalon, ezzel lehetővé válik, hogy az egymás fölött elrendezett cementbefogadó (27, 28) töltőtartályok külön-külön felbillenthetők legyenek, egymással ellentétes irányban és eközben lehetővé válik, hogy a laza, nedves falkéregképző cement-homok keveréket a (27 és 28) töltőtartályokról a jelen esetben kb. 30 mm-es szélességű külső formázóterekbe juttassuk (4. ábra).
Az 1. ábrán látható továbbá, hogy a földbefogadó (10) töltőtartálynak (41 és 42) függesztőrúdja van, amelyek függőleges elrendezésűek, és amelyeket egymáshoz (43) távtartórúd rögzít. A (41 és 42) fiiggesztőrudak felső részén (44) emelőelem, például kampó, lánc vagy hasonló befogadására nyílás van kiképezve, amely (44) emelőelem azután (55) csörlőhöz, vagy a 6. ábra kapcsán alább ismertetésre kerülő más emelőberendezéshez kapcsolódik.
Az 1. ábrán látható, hogy a földbefogadó (10) töltőtartály (13 és 14) végfalainál két-két, szabadon elmozdulni képes (45 és 46) vezetőelemről gondoskodtunk, amelyek a jelen esetben vezetőgörgőként vannak kialakítva. Ezeknek az a rendeltetésük, hogy emelés és süllyesztés közben megvezessék és tájolják a (10) töltőtartályt, és hogy megtartsák vízszintes irányban a 6. ábra kapcsán ismertetésre kerülő zsaluzat formázóterében.
A3. ábrán a földbefogadó (10) töltőtartály olyan speciális falszerkezeti megoldását szemléltetjük, amelynél az oldalmagasság 240 mm, a szélesség pedig 240 és 290 mm között változtatható az ábrázolt rögzítőcsavarok áthelyezése révén, a mindenkori falvastagsági követelményeknek megfelelően. Hasonlóképpen változtatható a hossz 1200 és 1900 mm között, amelyet azonban itt külön nem ábrázoltunk. A 3. ábra szerinti kivitelnél az oldalfalak és végfalak két, derékszögben meghajlított lemezből vannak kialakítva, amelyek részben egymást átlapolják. A derékszögben hajlított lemezekből kialakított (47 és 48) panelokat egymáshoz csavarok rögzítik.
A 2., 4. és 5. ábra kapcsán a találmány szerinti döngölt fal építési eljárás foganatosítását kívánjuk szemléltetni, A 2. ábrán látható, hogy a találmány szerinti földbefogadó (10) töltőtartály laza földdel van színükig feltöltve, felette helyezkednek el a cementbefogadó (27 és 28) töltőtartályok a cement-homok keverékkel feltöltve (cement/homok keverék itt 10% nedvességtartalmú). Ebben az állapotban a (10) töltőtartályt ráhelyezzük az előre elkészített szilárd (49) lábazatra (vagy a döngölt földre a 4. ábra szerint), a jelen
HU 206 750 Β esetben rétegelt fából készült (50 és 51) zsaluzólapokból álló zsaluzat belső formázóterében. A 4. ábrán jelölt módon adott esetben a (49) lábazatra (49a) szigetelőréteg is fektethető előzetesen.
Az eljárás további lépéseként a cementbefogadó (27 és 28) töltőtartályokat felbillentjük egymás után a
2. és 4. ábrán látható módon, eközben a rajta lévő nedves cement-homok keveréket a külső (52 és 53) formázóterekbe töltjük. Ebben az állapotban a (15) csapóajtó billenthető (15a és 15b) lapjai szabadon lebillenthetők a (23 és 24) lánc oldása révén, amikor is a (19 és 20) karok szabadon lefelé elmozdulhatnak, miután kézzel kiemeltük azokat a (21 és 22) fül hornyából. Eközben tehát a (15) csapóajtó (15a és 15b) lapjai lebillentett, azaz egymással mintegy derékszöget bezáró helyzetbe kerülnek (2. ábra) és így bizonyos menynyiségű föld már képes szabadon kihullni, amely föld azután belülről kellőképpen megtámasztja a külső (52 és 53) formázóterekbe töltött habarcsréteget.
A 6. ábrán a találmány szerinti berendezés egészét tüntettük fel vázlatos perspektivikus képben. Itt jól látható, hogy a földbefogadó (10) töltőtartály (54) kötélen, illetve láncon keresztül (55) csőrlővel emelhető, miközben a (15) csapóajtó (15a és 15b) lapjai függőleges, azaz teljesen nyitott helyzetbe kerülnek a föld teljes kiürítéséhez. Ezt követően a földbefogadó (10) töltőtartály és a rajta lévő cementbefogadó (27 és 28) töltőtartályokat oldalra, a jelen esetben (58) kézikocsira helyezzük, amellyel az mozgatható. A kéregszerű habarcsburkolat és a fal magjaként szereplő föld a találmány értelmében együttesen tömöríthető, például kézi, vagy gépesített döngöléssel, és így egységes szerkezetű, kb. 350 mm vastagságú falszerkezet készíthető.
A (10) töltőtartály (13 és 14) végfalaiból kiemelkedő (45) és (46) vezetőelemei a jelen esetben olyan görgők, amelyek szabadon legördülhetnek (59, illetve 60) vezetékben, amelyek a jelen esetben a zsaluzat (61 és óla) oldallapjain vannak rögzítve. Ezzel tehát a külső zsaluzat (61 és óla) oldallapjai között a (10) töltőtartály függőleges megvezetése biztosított. A (10) töltőtartály függőleges mozgatása közben ezzel az oldalirányú megvezetésről is gondoskodtunk, így befeszülés nem léphet fel.
A (61 és óla) oldallapok eltávolítása után a sínszerű (59 és 60) vezetékek hornyot hagynak maguk után a döngölt falszerkezetben, amely alkalmas lehet arra, hogy például azokba vezetékeket, erősítőrudakat vagy hasonlókat helyezzünk. A falszerkezetbe adott esetben lehorgonyzóelemet is beágyazhatunk.
A 6. ábrán látható zsaluzat megnövelt magasságú hátsó (62) zsaluzólapból és kisebb magasságú mellső (50) zsaluzólapból áll.
Megemlítjük, hogy adott esetben a (27 és 28) töltőtartályok helyett a habarcskeverék a külső (52 és 53) formázóterekbe más módon is betölthető, például mechanikus szállítószerkezettel.
Miután a falszerkezet építése befejeződött, (57) állványhidat egészében a következő építendő falszakaszhoz mozgatjuk, mégpedig úgy, hogy (63) kerekein eltoljuk azt (64) sínen.
Az 5. ábrán tüntettük fel a találmány szerinti eljárással és berendezéssel készített falszerkezet előnyös példakénti kiviteli alakját. Amint azt vázlatosan jelöltük, ez a falszerkezet acélból, illetve műanyagból készült hálószerű (65 és 66) erősítőbetétekkel van ellátva, amelyeket a szakaszosan készített döngölt rétegek közé helyeztünk, mégpedig a jelen esetben a döngölt (67) földmag és a döngölt cement-homok keverékből készült (68 és 69) köpenyrétegek közé.
Itt jegyezzük meg, hogy a külső burkoló (68 és 69) köpenyrétegek helyenként felül (70 és 71) nyúlványként befelé kiszélesednek. Ezzel javítjuk az egymás után készített rétegek egymáshoz való kapcsolódását a falszerkezet teljes magasságában. Ezt úgy érjük el, hogy a betöltés során a betöltött laza homok-cement keverék magasságát kissé nagyobbra választjuk, mint a betöltött laza földét.
A 6. ábrán látható, hogy az (57) állványhíd felső vízszintes tartói sínekként vannak kialakítva, amelyen az (55) csörlő (56) futómacskája keresztirányban eltolható.
Claims (71)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Berendezés épületszerkezetek döngölt falainak építéséhez, amelyek döngölt földből és azzal egyesített, nedves homok-cement keverékből álló köpenyből zsaluzatban készülnek, amely berendezésnél a zsaluzatnak két oldalfala és két véglezáró zsaluzólapja van, ezek összekapcsolva négyszögletes formázóteret képeznek, továbbá emelőszerkezettel van ellátva a töltőtartálynak a zsaluzatelemek felső szintjéig történő emelésére, valamint a formázótérbe töltött anyagok tömörítésére való döngölőfeje van, azzal jellemezve, hogy olyan földbefogadó töltőtartálya (10) van, amelynek két oldalfallal (11, 12) és két végfallal (13, 14) képzett belső tere, nyitott teteje és nyitható-zárható fenékrésze van, az oldalfalak (11, 12) és a végfalak (13, 14) földmagképző, központi, négyszögletes formázóteret képeznek, ahol a töltőtartály (10) végfalainak (13, 14) szélessége kisebb, mint a zsaluzat formázóterének szélessége, továbbá a fenékrész szelektíven nyitható, földürítő csapóajtóként (15) van kialakítva, továbbá cementbefogadó töltőtartálya (27, 28) van, ez a földbefogadó töltőtartály (10) felső részén van elrendezve, és a cement-homok keveréknek a töltőtartály (10) és a zsaluzat közötti falköpenyképző, külső formázóterekbe (52, 53) ürítésére alkalmas kialakítású, továbbá a földbefogadó töltőtartályt (10) emelő egysége, valamint a magképző belső formázótérben a földet, a külső formázótérben (52, 53) pedig a cement-homok keveréket - a földbefogadó töltőtartály (10) kiemelése után - egyidejűleg tömöríteni képes döngölőfeje van.
- 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a földbefogadó töltőtartály (10) fenékképző csapóajtója (15) két négyszögletes ferde lapból (15a, 15b) áll, ezek a felső szélükön a töltőtartály (10) hosszközépvonalában egymással csuklósán kapcsolód5HU 206 750 Β nak, továbbá a teljesen zárt, földvisszatartó helyzetükben a lapok (15a, 15b) olyan szélességi méretűek, hogy azok lábazaton (49) vagy már tömörített anyagon felfekve, földürítő, részben nyitott helyzetbe kerülnek.
- 3. Á 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a csapóajtó (15) lapjait (15a, 15b) zárt, ferde helyzetben tartó billentőrúdjai (17, 18) vannak, ezek a földbefogadó töltőtartály (10) oldalfalainak (11, 12) belső felületei mentén hosszirányban, azok szélétől távközzel helyezkednek el.
- 4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a csapóajtó (15) lapjainak (15a, 15b) billentőrúdjait (17, 18) felhúzott, zárt helyzetükben karok (19, 20) tartják, ezek alsó vége a billentőrudakhoz (17, 18) csuklósán kapcsolódik, a felső, kiszélesedő vége viszont fülek (21, 22) hornyaiban eltávolíthatóan van elrendezve.
- 5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a csapóajtó (15) lapjainak (15a, 15b) billentőrúdjaival (17, 18) társított karok (19, 20) láncon (23, 24) keresztül egy-egy csaphoz (25, 26) oldhatóan kapcsolódnak, ezek a töltőtartály (10) kereszteleméhez vannak rögzítve.
- 6. Az 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a töltőtartály (10) két cementbefogadó töltőtartálya (27,28) van, ezek billenthető és lapátszerű kialakításúak, alaphelyzetükben a földbefogadó töltőtartályon (10), egymás fölött helyezkednek el.
- 7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a két lapátszerű, billenthető cementbefogadó töltőtartály (27, 28) szélessége megegyezik a földbefogadó töltőtartály (10) szélességével.
- 8. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a földbefogadó töltőtartálynak (10) két függesztőrúdja (41, 42) van, ezeket merevítő távtartórúd (43) köti össze, e függesztőrudak (41, 42) függőlegesek, a hosszuk pedig a cementbefogadó töltőtartályok (27, 28) földbefogadó töltőtartályhoz (10) képesti billentését lehetővé tevő méretű.
- 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a földbefogadó töltőtartály (10) változtatható szélességű, ehhez falai derékszögben hajlított, egymást részben átlapoló panelokból (47, 48) vannak kialakítva.
- 10. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a cementbefogadó töltőtartályok (27, 28) a földbefogadó töltőtartályhoz (10) zárt hosszoldaluk mentén csuklósán kapcsolódnak, és a laza cement-homok keveréknek a külső formázóterekbe (52, 53) ürítéséhez függőleges ívben, ellentétes irányban billenthető elrendezésűek.
- 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a földbefogadó töltőtartály (10) a felső részén osztályozó ráccsal (14a) van ellátva.
- 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzaljellemezve, hogy a földbefogadó töltőtartályt (10) a cementbefogadó töltőtartályokkal (27, 28) együtt a zsaluzaton kívül szállító kézikocsija (58) van.
- 13. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az emelőszerkezet csőrlővel (55) ellátott bakdaruként van kialakítva, amely kerekei (63) révén sínen (64) meneszthető kialakítású.
- 14. A 13. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a csörlős (55) bakdarunak állványhídja (57) van, amely emelő futómacskát (56) támaszt, mely a töltőtartályokat (10; 27,28) a zsaluzólapokra (50, 62) keresztirányban mozgatni képes elrendezésű.
- 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a földbefogadó töltőtartálynak (10) legalább egy, a végfalakból (13, 14) a középvonal mentén kinyúló vezetőeleme (45, 46) van, mely a töltőtartályt (10) tájolóan és központosítóan van a zsaluzathoz rögzítve.
- 16. A 15. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a vezetőelemek (45, 46) forgathatóan ágyazott görgőként vannak kialakítva, amelyek a zsaluzaton a vezetékek (59, 60) közötti horonyban legördíthető elrendezésűek.
- 17. A 15. vagy 16. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a zsaluzat oldallapjai (61, óla) a hozzájuk rögzített vezetékekkel (59, 60) együtt eltávolítható elrendezésűek, továbbá, a döngölt földmagból és a cement-homok keverékből készült köpenyből álló kész falszerkezetben a vezetékek (59,60) vasalásrudakat, kábeleket és hasonlókat befogadó csatornákat képeznek.
- 18. Eljárás épületszerkezetek döngölt falainak építésére, amelynél földből és cement-homok keverékből készült köpenyből készítjük a falat zsaluzatban és döngöléssel, azzal jellemezve, hogy az építéshelyen először egymással párhuzamos és függőleges oldalfalakból és végfalakból épített zsaluzattal falegységnyi négyszögletes formázóteret készítünk, a zsaluzaton kívül oldalfalakkal és végfalakkal határolt, négyszögletes, földbefogadó töltőtartályba (10) laza földet töltünk, ennek oldalirányú méreteit a zsaluzat formázóterénél kisebbre választjuk, továbbá nedves cement-homok keveréket töltünk a földbefogadó tartályon (10) elrendezett cementbefogadó töltőtartályokba (27, 28), ezután a töltőtartályokat (10; 27, 28) a zsaluzat fölé emeljük együtt, majd a formázótérben az aljzatig sülylyesztjük, és eközben úgy tájoljuk, hogy a földbefogadó töltőtaríály (10) külső oldalfelületeitől távközzel elhelyezkedő zsaluzat formázófelületei között a falköpenyt képező, nedves cement-homok keverék számára külső formázótereket (52, 53) hozunk létre, a töltőtartály (10) belső terében pedig a laza föld számára központi formázóteret képeztünk, ezután a töltőtartályok (27, 28) ürítésével a cement-homok keveréket a külső formázóterekbe (52, 53), a földbefogadó töltőtartály (10) alsó ürítésével viszont a laza földet a központi formázótérbe töltjük, ezután a töltőtartályokat (10; 27, 28) együtt kiemeljük a zsaluzatból, a központi laza földmagot és a falköpenyképző cement-homok keveréket egyidejűleg döngöljük, majd a fenti műveleteket a teljes falszerkezet megépítéséig ciklikusan ismételjük.
- 19. A 18. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemez6HU 206 750 Β ve, hogy a két billenthető, lapátszerű, cement-homok keveréket befogadó töltőtartályt (27, 28) a zsaluzaton kívül töltjük fel, és azokat a földbefogadó töltőtartály (10) felső részén egymással párhuzamos alaphelyzetbe billentjük, ezután a töltőtartályokat (10; 27, 28) együtt 5 emeljük a zsaluzat fölé és együtt süllyesztjük le a formázótérbe, ezután a töltőtartályokat (27,28) ellentétes irányban felbillentve ürítjük a külső formázóterekbe (52, 53), ezután a töltőtartályokat (10, 27, 28) együtt emeljük ki a formázótérből, miután a földbefogadó 10 töltőtartályból (10) a földet a központi formázótérbe ürítettük.
- 20. A 18. vagy 19. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nedves, porított cement-homok keveréket a külső formázóterekbe (52,53) a laza közpon- 15 ti földmag szintjénél magasabbra töltjük, majd döngöléskor a cement-homok keverékből a falszerkezetben a földmagba bekötő nyúlványokat (70,71) hozunk létre.Alkalmazott hivatkozási jelek jegyzéke 10 földbefogadó töltőtartály ·11 oldalfal12 oldalfal13 végfal14 végfal14a rács15 csapóajtó15a billenthető lap 15b billenthető lap16 tartórúd17 billentőrúd18 billentőrúd19 kar20 kar
- 21 fül
- 22 fül
- 23 lánc
- 24 lánc
- 25 csap
- 26 csap
- 27 cementbefogadó töltőtartály
- 28 cementbefogadó töltőtartály
- 29 billenőcsap
- 30 billenőcsap
- 31 billenőcsap
- 32 billenőcsap
- 33 horony
- 34 horony
- 35 fül
- 36 fül
- 37 nyílás
- 38 nyílás
- 39 fül
- 40 fül
- 41 függesztőrúd
- 42 függesztőrúd
- 43 távtartórúd
- 44 emelőelem
- 45 vezetőelem
- 46 vezetőelem
- 47 panel
- 48 panel
- 49 lábazat 49a szigetelőréteg
- 50 zsaluzólap
- 51 zsaluzólap
- 52 külső formázótér 25
- 53 külső formázótér
- 54 kötél, ill. lánc
- 55 csörlő
- 56 futómacska
- 57 állványhíd 30
- 58 kézikocsi
- 59 vezeték
- 60 vezeték
- 61 oldallap 61a oldallap35
- 62 (hátsó) zsaluzólap
- 63 kerék
- 64 sín
- 65 erősítőbetét
- 66 erősítőbetét40
- 67 döngölt földmag
- 68 köpenyréteg
- 69 köpenyréteg
- 70 nyúlvány
- 71 nyúlvány
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AUPI014687 | 1987-02-02 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU206750B true HU206750B (en) | 1992-12-28 |
Family
ID=3772010
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU881293A HU206750B (en) | 1987-02-02 | 1988-01-29 | Method and apparatus for building the mud walls of building-structures |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5021202A (hu) |
EP (1) | EP0385980B1 (hu) |
AU (1) | AU608810B2 (hu) |
DE (1) | DE3878917T2 (hu) |
HU (1) | HU206750B (hu) |
LV (1) | LV5633A3 (hu) |
RU (1) | RU1817809C (hu) |
UA (1) | UA19309A1 (hu) |
WO (1) | WO1988005849A1 (hu) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2598349B1 (fr) * | 1986-05-07 | 1988-09-23 | Gilles Pierre | Procede de fabrication de murs en pises, ou terre stabilisee, machine a projeter adaptee a sa mise en oeuvre, et mur ainsi obtenu |
AU626736B2 (en) * | 1989-11-28 | 1992-08-06 | Jan Novotny | Insulation planks, air cavities and former for rammed earth core/cement jacket walls |
US5198235A (en) * | 1991-03-25 | 1993-03-30 | Reichstein Stuart W M | Apparatus for vertical slipforming of concrete walls |
CA2182128C (en) | 1996-07-26 | 1999-08-24 | Michael Domazet | Apparatus for forming adobe blocks |
US7033116B1 (en) | 2004-09-03 | 2006-04-25 | Thomas Ward | Post-tensioned rammed earth construction |
AU2006347260B2 (en) * | 2006-08-18 | 2013-11-14 | Sirewall Inc. | Formwork and method for constructing rammed earth walls |
FR3016376B1 (fr) * | 2014-01-16 | 2016-03-04 | Cematerre | Nouveau perfectionnement a un procede de fabrication d'au moins un mur vertical a base de terre |
US9803382B1 (en) * | 2017-05-03 | 2017-10-31 | Dani Mouawad | Earthen composite forming system |
CN109138226A (zh) * | 2018-09-18 | 2019-01-04 | 重庆美索新乡土旅游开发有限公司 | 一种新型彩色夯土墙及其制备方法 |
CN110978212B (zh) * | 2019-12-20 | 2021-08-27 | 苏州侪联景观工程有限公司 | 装饰夯土板及其制作方法 |
Family Cites Families (24)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US512431A (en) * | 1894-01-09 | Manufacture of artificial granite and veneering stone | ||
US836369A (en) * | 1906-05-14 | 1906-11-20 | Avelyn I Dexter | Process of making concrete building-walls. |
US916084A (en) * | 1907-11-27 | 1909-03-23 | Weber Company | Mold for use in erecting concrete walls. |
US972036A (en) * | 1910-02-24 | 1910-10-04 | John H Sullivan | Mold-tie. |
US1208398A (en) * | 1911-12-22 | 1916-12-12 | Alexander J Stoeser | Process and apparatus for erecting concrete structures. |
US1244608A (en) * | 1915-03-16 | 1917-10-30 | William T Hicks | Mold for posts. |
US1457090A (en) * | 1920-01-29 | 1923-05-29 | Henry G Sellman | Apparatus for building concrete structures |
GB167356A (en) * | 1920-06-10 | 1921-08-11 | Douglas Charles Fidler | Improvements in walls |
FR532006A (fr) * | 1921-01-27 | 1922-01-25 | Constructions moulées et systèmes servant à les établir | |
US1475570A (en) * | 1921-12-28 | 1923-11-27 | George R Dye | Packed wall construction |
US1498182A (en) * | 1923-01-25 | 1924-06-17 | Lindsay Lycurgus | Building construction |
US1629103A (en) * | 1926-08-28 | 1927-05-17 | Frank S Honberger | Protected concrete pile and method of making same |
US1776438A (en) * | 1927-03-23 | 1930-09-23 | Carl A Kinninger | Tie and spacer for concrete forms |
FR911678A (fr) * | 1945-06-20 | 1946-07-17 | Procédé de construction | |
US2496616A (en) * | 1947-03-24 | 1950-02-07 | James R Barton | Method of applying and anchoring a concrete sheathing to a rammed earthwall |
FR966203A (fr) * | 1948-05-13 | 1950-10-04 | Nouveau mode de constructions en pisé | |
DE812111C (de) * | 1948-11-11 | 1951-08-27 | August Hobus | Wand fuer Bauwerke und Herstellungsverfahren |
DE827858C (de) * | 1949-09-21 | 1952-01-14 | Erich Feidner Dipl Ing | Bauwerk aus Beton und Verfahren zu seiner Herstellung |
FR1246313A (fr) * | 1959-10-08 | 1960-11-18 | Perfectionnements apportés aux moyens pour l'établissement d'éléments en béton coulé, notamment de murs | |
GB1109013A (en) * | 1966-02-01 | 1968-04-10 | Hulton Estate Ltd | Cavity wall |
FR2171630A5 (hu) * | 1972-02-02 | 1973-09-21 | Benet Roger | |
SU550284A1 (ru) * | 1973-11-27 | 1977-03-15 | Центральный Проектно-Технологический Институт Строительного Производства "Оргтяжстрой" | Устройство дл формовани многослойных железобетонных изделий |
SU609633A2 (ru) * | 1975-07-11 | 1978-06-05 | Кишиневский Политехнический Институт Им. С.Лазо | Устройство дл укладки бетонной смеси |
DE3131313A1 (de) * | 1981-08-07 | 1983-03-03 | Schiedel GmbH & Co, 8000 München | "hohlteil zur fluidleitung fuer den baubereich, insbesondere schornsteinbauteil, sowie verfahren und vorrichtung zu dessen herstellung" |
-
1988
- 1988-01-29 AU AU12419/88A patent/AU608810B2/en not_active Ceased
- 1988-01-29 US US07/397,418 patent/US5021202A/en not_active Expired - Fee Related
- 1988-01-29 WO PCT/AU1988/000025 patent/WO1988005849A1/en active IP Right Grant
- 1988-01-29 UA UA4614749A patent/UA19309A1/uk unknown
- 1988-01-29 HU HU881293A patent/HU206750B/hu not_active IP Right Cessation
- 1988-01-29 EP EP88901527A patent/EP0385980B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1988-01-29 DE DE8888901527T patent/DE3878917T2/de not_active Expired - Fee Related
-
1990
- 1990-08-01 RU SU904614749A patent/RU1817809C/ru active
-
1993
- 1993-12-22 LV LV931364A patent/LV5633A3/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US5021202A (en) | 1991-06-04 |
RU1817809C (ru) | 1993-05-23 |
DE3878917T2 (de) | 1993-06-17 |
LV5633A3 (lv) | 1994-05-10 |
UA19309A1 (uk) | 1997-12-25 |
WO1988005849A1 (en) | 1988-08-11 |
DE3878917D1 (de) | 1993-04-08 |
AU1241988A (en) | 1988-08-24 |
EP0385980A4 (en) | 1990-09-26 |
AU608810B2 (en) | 1991-04-18 |
EP0385980A1 (en) | 1990-09-12 |
EP0385980B1 (en) | 1993-03-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US2495100A (en) | Apparatus for making precast concrete units | |
RU2687676C1 (ru) | Опалубочное устройство | |
CN1984758B (zh) | 用于制造具有装饰面的复层混凝土砖块的工艺系统 | |
HU206750B (en) | Method and apparatus for building the mud walls of building-structures | |
US3754066A (en) | Method of coating or lining a structural surface | |
US3618181A (en) | Method and apparatus for casting concrete and other settable materials | |
CA1278671C (en) | Apparatus and method for making pre-cast concrete products | |
FR2780742A1 (fr) | Plate-forme horizontale et mobile pour la prefabrication sur le chantier et la pose successive en position de parties d'ouvrages de maconnerie | |
US11141880B2 (en) | Automated method and system for forming prefabricated vertical wall construction units | |
CN112437715B (zh) | 预制土墙体的成型系统及用此的土墙体筑造方法 | |
CA1312438C (en) | Method and apparatus for manufacturing rammed earth walls with integral render | |
US1679040A (en) | Concrete-building construction | |
RU2766462C1 (ru) | Способ возведения стен из блоков и установка для его реализации | |
JP3235967B2 (ja) | トンネルの形成方法及びトンネル形成用のセントル | |
EP0993921B1 (en) | Multifunctional system producing concrete prefabricated elements | |
CN216616889U (zh) | 一种用于预制桩生产的双向混凝土料车 | |
SU1097754A1 (ru) | Пустотообразователь | |
EP2349664B1 (en) | A method for producing a wood wool construction element, a construction element obtained therewith and a production facility therefore | |
RU2097509C1 (ru) | Переставная опалубочная форма для возведения стеновых блоков | |
RU98768U1 (ru) | Технологическая линия для производства строительной стеновой заготовки съемной опалубки | |
WO2023175582A1 (en) | Apparatus for on-site production of components for concrete building | |
JP2764890B2 (ja) | 鉄筋組立方法 | |
EP1233123A2 (en) | A bricklaying method and an arrangement for the implementation thereof | |
SU897523A1 (ru) | Установка дл вертикального формовани строительных изделий | |
US1297143A (en) | Concrete-ship mold. |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |