HU205952B - Process for producing cristalline h-arg-lys-asp-oh and h-arg-lys-asp-val-oh and pharmaceutically active compositions containing them - Google Patents
Process for producing cristalline h-arg-lys-asp-oh and h-arg-lys-asp-val-oh and pharmaceutically active compositions containing them Download PDFInfo
- Publication number
- HU205952B HU205952B HU905284A HU528490A HU205952B HU 205952 B HU205952 B HU 205952B HU 905284 A HU905284 A HU 905284A HU 528490 A HU528490 A HU 528490A HU 205952 B HU205952 B HU 205952B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- asp
- lys
- arg
- val
- peptide
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K5/00—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K5/04—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
- C07K5/08—Tripeptides
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K5/00—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K5/04—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
- C07K5/08—Tripeptides
- C07K5/0815—Tripeptides with the first amino acid being basic
- C07K5/0817—Tripeptides with the first amino acid being basic the first amino acid being Arg
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P37/00—Drugs for immunological or allergic disorders
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K5/00—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
- C07K5/04—Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing only normal peptide links
- C07K5/10—Tetrapeptides
- C07K5/1019—Tetrapeptides with the first amino acid being basic
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Biophysics (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Immunology (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
A találmány tárgyát a nagy tisztaságú, kristályos HArg-Lys-Asp-OH és H-Arg-Lys-Asp-Val-OH öszszetételű peptidek és az ezeket tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására szolgáló eljárás képezi.
A 185 263 számú magyar szabadalmi leírásban ismertették a H-Arg-Lys-Asp-OH és H-Arg-Lys-AspVal-OH peptideket, előállításukat, és beszámoltak ezek immunrendszer működését befolyásoló Íratásáról. Az anyagok széles körű in vitro és in vivő immunológiai és immunfarmakológiai hatásairól több közleményben számolnak be: Hoppé Seyler’s Z. Physiol. Chem., 364, 933. (1983); J. Immunopharmacol., 7, 67. (1985); Int. J. Immunpharmacol., 8, 167. (1986); Immunpharmacol. Immunotoxicol., 9, 1. (1987).
A kedvező biológiai eredmények ismeretében megindult a két peptid részletes toxikológiai és klinikai vizsgálata. A gyógyszerré fejlesztés megkívánta e peptidek szintézisének több kg-os méretben, üzemi körülmények között is reprodukálhatóan történő megvalósítását úgy, hogy a gyógyszerkészítményekkel szemben támasztott szigorú előírásoknak megfelelően nagy tisztaságú végtennékek legyenek előállítbatók.
A két peptid 185 263 számú magyar szabadalmi leírásban ismertetett szintézise során az amino- és karboxilcsoportok védelmére benzil típusú védőcsoportokat alkalmaztak, az arginin guanidinocsoportját nitrocsoporttal védték, és az utolsó lépésben katalitikus hidrogénezéssel távolították el az összes védőcsoportot. Mivel ez a védőcsoport-kombináció olyan körülményeket kívánt, melyek megnehezítették volna a reakciók méretenövelését és/vagy üzemi kivitelezését, továbbá a hidrogénezéssel kapott tennék minősége elmaradt a korszerű követelményektől, egy új szintézisét kidolgozására került sor.
A T/50 195 számon közzétett 3037/88 számú szabadalmi bejelentésben a jelen bejelentés szerinti peptidek szerkezeti és optikai izomerjeinek szintézisében csak terc-butiltípusú védőcsoportot használnak, és az arginin guanidinocsoportját protonálással védik. A védőcsoportokat egy lépésben trifluor-ecetsavval távolítják el a szokásos módon. A 3037/88 számú bejelentésben ismertetett szintézisút kiküszöböli a 183 263 számú magyar szabadalmi leírásban ismertetett szintézis során fellépő mellékreakciók nagy részét, így tisztább termékeket eredményez, de az eljárás nagyítása, üzemi megvalósítása költséges, sok műszaki és környezetvédelmi problémát okoz, és minőségromlással jár.
Humán alkalmazásban általában a 97%-ot meghaladó peptidtisztaságot tekintik elfogadhatónak, és az egyes szennyezők mennyisége csak akkor haladhatja meg a 0,5%-ot, ha szerkezete ismert, és toxikológiai vizsgálatokban meggyőződtek ártalmatlanságáról.
A H-Arg-Lys-Asp-OH tripeptidet és a H-ArgLys-Asp-Val-OH tetrapeptidet ioncserét követően vagy liofilezéssel, vagy bepárlást követően etanolos kezeléssel izolálták, illetve tisztították a 185 263 számú magyar szabadalmi leírás és a 3037/88 számú szabadalmi bejelentésben ismertetett eljárások szerint.
Mindegyik ismertetett eljárással amorf állapotban lehetett izolálni a H-Arg-Lys-Asp-OH tripeptidet és a H-Arg-Lys-Asp-Val-OH tetrapeptidet. Mindkét amorf, légszáraz anyag 70-85% peptidet tartalmaz, a többi víz, ecetsav és etanol. A liofilezett anyagok általában 15% ecetsavat tartalmaznak. Mind a víz-, mind az ecetsavtartalmuk jelentősen függ a technológiai körülményektől (kiindulásianyag-koncentráció, liofilezési program, szárítási idő és hőmérséklet). Az ioncserét követően etanollal izolált anyagok oldószertartalma szintén érzékenyen reagál a technológiai paraméterek változására, és egyes amorf mintákból az etanolt egyáltalán nem sikerült eltávolítani, még a szárítási körülmények széles határok közötti módosításával sem. Porfelvételben készült röntgendiffrakciós képük is igazolta amorf szerkezetüket. Azon a kristályos szerkezetre utaló éles csúcsok nem találhatók. A termogravimetriás mérések és differenciál-kalorimetriás vizsgálatok egyértelműen alátámasztják, hogy a nevezett peptidek a kísérő oldószerek egy részét adszorpcióval kötik, így ezek mennyisége és aránya igen széles tartományban ingadozik - feltehetően - a technológiai paraméterek eddig nem meghatározott kisebb változásai és például a környezet változó páratartalma következtében. Az utóbbi hatást egyértelműen sikerült igazolni termogravimetriás vizsgálattal. A csak adszorpcióval kötött víz jelenlétére utal az infravörös spektrumban 1700 és 1400 cm'1 között jelentkező kevéssé tagolt széles sáv is. A vegyületek amorf állapota miatt még a kísérő ecetsav mennyisége sem sztöchiometrikus, a vízé és az etanolé is jelentősen ingadozik. Egyes országokban a gyógyszeralapanyagokkal szemben támasztott hatósági előírásoknak nem felel meg a kísérő oldószerek széles határok között ingadozó mennyisége és az etanol gyakran 6-10%-ot is elérő mennyisége. A termékek ingadozó peptidtartalma bizonytalanságot visz a dozírozásba a kikészítési műveleteknél.
Az eddigi eljárásokban sem az ioncserét követően kapott olaj, sem az ebből készült szilárd, amorf anyag átcsapásával vagy oldószeres kezelésével nem lehetett sztöchiometrikus összetételű, kristályos anyagokhoz jutni.
Az előzőek ismeretében valóban meglepő az a felismerés, hogy a 185 263 számú magyar szabadalmi leírásban, valamint a 3037/88 számú közzétett szabadalmi bejelentésben ismertetett eljárásokban kapott H-Arg-Lys-Asp-OH és H-Arg-Lys-Asp-Val-OH termékek kristályossá tehetők, ha kevés ecetsavat tartalmazó víz-etanol eleggyel utólagos kezelésnek vetjük alá. A találmány szerint úgy járunk el, hogy a nyers, amorf H-Arg-Lys-Asp-OH, illetve H-ArgLys-Asp-Val-OH peptidet az anyag tömegegységére számítva 5-20 térfogategység - ahol a tömegegység és a térfogategység úgy viszonyul egymáshoz, mint a g és a ml - 0,5-4,0 tf% ecetsavat és 5-25 tf% vizet tartalmazó etanolban szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd a kristályossá vált peptidet a kristályszuszpenzióból - előnyösen hűtés után - elkülönítjük.
A leírásban és az igénypontokban - ha mást nem
HU 205 952 Β adunk meg - az „eicetsav” a 98-100% CH3-COOH tartalmú,jégecetet” jelenti.
Előnyösen úgy járunk el, hogy egy tömegegység nyers pepiidre számolva 10 térfogategység fenti oldószerelegyet alkalmazunk. Az oldószerelegy víztartalmát a H-Arg-Lys-Asp-OH peptid esetén előnyösen 10, a H-Arg-Lys-Asp-Val-OH peptid esetén pedig előnyösen 19 tf%-ra állítjuk be. Ez az összetétel az első esetben a közelítőleg „acetát-dihidrát”, míg a második esetben az „acetát-monohidrát” összetételű kristályok keletkezésének kedvez.
A találmány szerinti eljárást előnyösen úgy végezzük, hogy a nyers peptidet az előre elkészített oldószereleggyel több napon át állni hagyjuk szobahőmérsékleten, amíg az kristályossá nem válik. Ennek során a kezdetben amorf anyag kissé meglágyul, elolajosodik, majd lassan kristályossá szilárdul. A kristályosodás hűtéssel teljessé tehető. A kristályos peptidet célszerűen szűréssel különítjük el az anyalúgtól. Szűrést követően a kristályos anyagot vizes etanollal mossuk, és levegőn vagy szárítószekrényben szárítjuk.
A H-Arg-Lys-Asp-Val-OH peptid kristályosításánál eljárhatunk úgy is, hogy a nyers peptidet a megfelelő mennyiségű ecetsavat tartalmazó vízben feloldjuk, majd az oldathoz utólag adjuk hozzá a számított mennyiségű etanolt. A kivált kristályos termék elkülönítése és feldolgozása már a fentiekben megadottak szerint történhet.
A találmányunk szerinti eljárás eredményesen alkalmazható mind a liofilezett, mind az etanollal vagy vizes etanollal izolált nyers peptidekkel. Az eljárás reprodukálható, és ipari méretekre nagyítható.
A megoldás nem nyilvánvalóságát jól mutatja az, hogy más, hasonló peptideket, így például akár a 3037/88 számú szabadalmi bejelentésben ismertetett diasztereomer vegyületet, az L-arginil-L-lizil-D-aszparaginsavat nem lehet így kristályossá tenni.
A kapott kristályos peptidek röntgendiffrakciós spektruma - a kiindulási anyagul használt amorf pepiidhez képest - igen erősen tagolt. Benne a kristályos szerkezetre utaló csúcsok sokasága jelenik meg. Az IR-spektrumban 3300 és 3400 cm'1 hullámszám között éles csúcs jelenik meg, ami a kristályvíz jelenlétét mutatja. A kristályos anyagokkal felvett termogravimetriás görbe az amorf anyagokéhoz képest sokkal élesebb - szűkebb hőmérsékleti intervallumban végbemenő - változásokat mutat.
A találmányunk szerinti eljárással készült kristályos peptidek tisztasága igen nagy fokú. A H-Arg-LysAsp-OH tisztasága meghaladja a 99%-ot, az anyag 0,7-0,8 mól/mól ecetsavat, közel 2 mól/mól vizet és 0,5 tömegszázaléknál kevesebb etanolt tartalmaz, a különböző minták olvadáspontja (bomlás közben) 147— 158 °C között változik maximum 4 °C széles tartományban.
Az H-Arg-Lys-Asp-Val-OH mintegy 0,8 mól/mól ecetsavat, közel 1 mól/mól vizet és 1 tömegszázaléknál kevesebb etanolt tartalmaz. A különböző minták olvadáspontja (bomlás közben) 208-218 °C között változik maximum 4 °C széles tartományban.
A találmányunk szerinti eljárással készült peptidek kristályos voltát a határozott olvadáspontjukon kívül termogravimetriás, differenciál-kalorimetriás vizsgálatuk, valamint röntgendiffrakciós felvételük igazolja. A jól definiált összetételű, kristályos anyagok részletes minőségellenőrző vizsgálatok szerint tisztábbak, mint az amorf termékek. Kristályos voltuk miatt stabilabbak, tárolásuk biztonságosabb, nem reagálnak olyan érzékenyen a környezeti hatásokra (hőmérsékletre és páratartalomra), mint az amorf peptidek. Az eddigi amorf peptidek enterális adagolásához bonyolult és költséges kapszulázásra volt szükség, mivel az ingadozó összetétel és a környezeti tényezők okozta változékonyság kizárják a tablettázhatóságot. A találmány szerinti eljárással készült peptidek viszont alkalmasak szilárd gyógyszerformák készítésére, és így megkönnyítik a hatóanyagok szájon át való alkalmazhatóságát és így tartós adagolását.
Az eljárás további részleteit a találmány korlátozásának szándéka nélkül a következő kiviteli példákkal szemléltetjük. A leírásban alkalmazott rövidítések megfelelnek a szakirodalomban általánosan elfogadott rövidítéseknek [Biochem J., 2/9, 345. (1984)]. A vegyületek szimbólumokkal megadott nevében az aminosavcsoportok az általános jelölési gyakorlatnak megfelelően L konfígurációjúak. A vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálatokat előre gyártott kovasavgél adszobensen (DC-Fertigplatten, Merck, NSZK) végeztük a következő oldószerekkel (az arányok minden esetben térfogatarányok):
(a törzsoldat 20: 6 : 11 arányú piridin-ecetsav-víz elegy)
1.3:7 arányú n-butanol - törzsoldat elegy
2.2:8 arányú n-butanol - törzsoldat elegy
3. 1: 1: 1 : 1 arányú n-butanol - ecetsav - etil-acetát - víz elegy
A kromatogramok előhívását ninhidrinnel, valamint klórozást követően kálium-jodid/tolidin reagenssel végeztük.
A nagynyomású folyadékkromatográfiás méréseket Labor-MIM loop-injektorral, Gilson 802C és 302 egységekből álló adagolószivattyúval és nyomásmérővel, valamint HP 3390A típusú integrátorral ellátott berendezésben végeztük. Az elválasztáshoz 6μτη szemcseméretű, C18 fázisú, 250 mm hosszú, 4,6 mm belső átmérőjű töltetet (Bioszeparációs gmk) használtunk. Az eluens 10%-os, vizes foszforsav-oldat volt. Ezzel az oldattal vizsgáltuk a H-Arg-Lys-Asp-OH peptidet, míg a H-Arg-Lys-Asp-Val-OH vizsgálatához a fenti eluenshez 3 térfogatszázalék acetonitrilt adtunk. A mérést 1 ml/perc áramlási sebességgel végeztük, 212 nmen detektálva az oldat fényelnyelését.
A fajlagos forgatóképességet Perkin-Elmer 241 típusú polariméterrel határoztuk meg. Valamennyi bepárlást Büchi-féle rotációs vákuumbepárlón végeztünk 40°C-os vízfürdőn. Az olvadáspontokat Tottoli-féle (Büchi) olvadáspontmérővel határoztuk meg.
A termogravimetiás és differenciál-kalorimetriás vizsgálatokat Mettler TA 3000s DSC 20 T650 kombinált műszerrel végeztük. A röntgendiffrakciós felvé3
HU 205 952 Β telek Philps W 1840 röntgen-diffraktométerrel készültek.
A végtermékek aminosav-analízisét Biotronik LC 5001 típusú készülékben végeztük. A mintákat 6 mól/1 koncentrációjú sósav-oldatban 110 °C-on hidrolizáltuk 24 órán keresztül. Az analízis eredményei minden esetben +5%-os hibahatáron belül voltak.
/. példa
H-Arg-Lys-Asp-OH kristályosítása g 85% peptidtartalmú amorf tripeptidet 310 ml 86 térfogatrész etanolt, 13 rész vizet és 1 rész ecetsavat tartalmazó elegybe szórjuk, és a letapadó anyagot időnként spatulával fellazítjuk, míg teljesen át nem alakul szemcsés kristályokká. (Ennek során a kezdetben amorf anyag kissé meglágyul, elolajosodik, majd lassan kristályossá szilárdul.) Szabad szemmel a kristályképződés megindulását mintegy 15 óra után lehet észlelni. 3 nap elteltével az elegyet hűtőszekrénybe helyezzük pár órára, majd a szuszpenziót szűrjük, kétszer 45-45 ml fenti oldószereleggyel mossuk, és levegőn tömegállandóságig szárítjuk. így 29,0 g végterméket kapunk, mely bomlás közben 154-157 cC-on olvad. Tisztasága mind vékonyréteg-kromatográfiásan. mind nagynyomású folyadékkromatográfiásán vizsgálva meghaladja a 99%-ot: RIr = 0,08; R2f = 0,15; R j- = 0,20.
Aminosav-analízis:
Asp = 1,00( 1), Lys = 0,97( l),Arg = 1,01 (1).
[a]□ =+3,4 ° (c=l: 10%-os ecetsavban); = +9,1 ° (c = 1; ecetsavban).
A példában leírtak ismételt végrehajtása során kapott különböző minták peptidtartalma 80-53%, etanoltartalma 0,5%-nál kevesebb, víztartalma 6,5-8,0%, ecetsavtartalma 8-10% volt.
2. példa
H-Arg-Lys-Asp-Val-OH kristályosítása
13,8 g 83% peptidtartalmú amorf tetrapeptidet 26 ml víz, 1,5 ml ecetsav és 110 ml etanol eiegyével kezelünk az 1. példában megadott módon. Szabad szemmel a kristályképződés megindulását mintegy 10 óra eltelte után lehet észlelni. 2 nap elteltével az elegyet hűtőszekrénybe helyezzük pár órára, majd a szuszpenziót szűrjük, kétszer 30-30 ml 80 tf%-os etanollal mossuk, és levegőn tömegállandóságig szárítjuk. így 13 g kristályos végterméket kapunk, mely bomlás közben 212-215 °C-on olvad. Tisztasága mind vékonyréteg-kromatográfiásan, mind nagynyomású folyadékkromatográfiásán vizsgálva meghaladja a 99%-ot.
R’f = 0,15; R3f = 0,30.
Aminosav-analízis:
Asp = 1,00 (1), Lys= 1,02 (1), Arg = 1,01 (1), Val 0,97 (1). [a]p = -22,4 ° (c = 1; 0,1 mól/1 koncentrációjú ecetsavban).
A példában leírtak ismételt végrehajtása során kapott különböző minták peptidtartalma 84-88%, etanoltartalma 1%-nál kevesebb, víztartalma 3-5%, ecetsavtartalma 8-10% volt.
3. példa
H-Arg-Lys-Asp-Val-OH kristályosítása
13,8 g 83% peptidtartalmú, amorf tetrapeptidet 26 ml víz és 1,5 ml ecetsav elegyében oldunk rázogatás közben, majd az oldatot 110 ml etanollal hígítjuk. A tiszta oldatból lassan kiválik a kristályos, cím szerinti anyag. A gócképződés megindulását 10 óra után lehet észlelni. 2 nap elteltével a szuszpenziót hűtőszekrényben pár órára hűtve tároljuk, majd szűrjük, és a csapadékot kétszer 30 ml 80%-os vizes etanollal mossuk, és levegőn szárítjuk. így 12,8 g kristályos tetrapeptidet kapunk, mely bomlás közben 212-215 °C-on olvad. Tisztasága vékonyréteg-kromatográfiásan és nagynyomású folyadékkromatográfiásán mérve meghaladja a 99%-ot; R'f= 0,15; Rj- 0,30.
Aminosav-analízis: Asp = 1,01 (1), Val = 0,98 (1), Lys= 1,02 (1), Arg = 1,01 (1). [a]j=j =-22,4 0 (c = 1; 0,1 mól/1 koncentrációjú ecetsavban).
Claims (7)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás nagy tisztaságú, kristályos H-Arg-LysAsp-OH és H-Arg-Lys-Asp-Val-OH összetételű peptidek nyers, amorf H-Arg-Lys-Asp-OH cs H-ArgLys-Asp-Val-OH Összetételű peptidekből történő előállítására azzal jellemezve, hogy a nyers, amorf H-ArgLys-Asp-OH, illetve H-Arg-Lys-Asp-Val-OH peptidet az anyag tömegegységére számítva 5-20 térfogategység 0,5-4,0 tf% ecetsavat és 5-25 tf% vizet tartalmazó etanolban szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd a kristályossá vált peptidet a kristályszuszpenzióból - előnyösen hűtés után - elkülönítjük.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1 tömegegység nyers, amorf peptidre számolva 10 térfogategység oldószerelegyet alkalmazunk.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1 tf% ecetsavat tartalmazó oldószerelegyet alkalmazunk.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás nagy tisztaságú, kristályos H-Arg-Lys-Asp-OH peptid előállítására, azzal jellemezve, hogy 10 tf% vizet tartalmazó oldószerelegyet alkalmazunk.
- 5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás nagy tisztaságú, kristályos H-Arg-Lys-Asp-Val-OH peptid előállítására, azzal jellemezve, hogy 19 tf% vizet tartalmazó oldósz.erelegyet alkalmazunk.
- 6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás nagy tisztaságú, kristályos H-Arg-Lys-Asp-Val-OH peptid előállítására, azzal jellemezve, hogy az amorf HArg-Lys-Asp-Val-OH peptidet először feloldjuk a víz-ecetsav elegyben, majd ezután adjuk hozzá a számított mennyiségű etanolt.
- 7. Eljárás az immunszabályozást befolyásoló hatású gyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1-6. igénypontok bármelyike szerint előállított, nagy tisztaságú, kristályos H-Arg-Lys-Asp-OH vagy H-Arg-Lys-Asp-Val-OH összetételű peptidet a gyógyszerkészítmények előállításánál szokásosan al4HU 205 952 Β kalmazott hígító, töltő, stabilitásfokozó, pH-t, illetve ozmózis nyomást befolyásoló, íz-, illatadó, valamint a . formulázást megkönnyítő, illetve lehetővé tevő adalékés segédanyagokkal összekeverjük, és gyógyászati készítménnyé alakítjuk.
Priority Applications (11)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU905284A HU205952B (en) | 1990-08-23 | 1990-08-23 | Process for producing cristalline h-arg-lys-asp-oh and h-arg-lys-asp-val-oh and pharmaceutically active compositions containing them |
JP3206953A JPH04244098A (ja) | 1990-08-23 | 1991-08-19 | 高純度の結晶状ペプチドarg−lys−asp及びarg−lys−asp−val並びにその製造方法 |
KR1019910014368A KR920004414A (ko) | 1990-08-23 | 1991-08-21 | 고순도의 결정성 펩티드 arg-lys-asp및 arg-lys-asp-val 및 이것들의 제조방법 |
DK91307788.9T DK0474414T3 (da) | 1990-08-23 | 1991-08-23 | Højrene krystallinske former af peptider Arg-Lys-Asp og Arg-Lys-Asp-Val, fremgangsmåde til fremstilling deraf og farmaceutiske præparater indeholdende dem |
AT91307788T ATE132874T1 (de) | 1990-08-23 | 1991-08-23 | Hochreine kristalline formen der peptide arg-lys- asp und arg-lys-asp-val, verfahren zu ihrer herstellung und sie enthaltende pharmazeutische zusammensetzungen |
ES91307788T ES2084116T3 (es) | 1990-08-23 | 1991-08-23 | Formas cristalinas de alta pureza de peptidos arg-lys-asp y arg-lys-asp-val, procedimiento para su preparacion y composiciones farmaceuticas que las contienen. |
US07/748,943 US5273960A (en) | 1990-08-23 | 1991-08-23 | High purity crystalline peptides arglysasp and arglysaspval and a process for their preparation |
EP91307788A EP0474414B1 (en) | 1990-08-23 | 1991-08-23 | High purity crystalline forms of peptides Arg-Lys-Asp and Arg-Lys-Asp-Val, process for preparing them and pharmaceutical compositions containing them |
DE69116272T DE69116272T2 (de) | 1990-08-23 | 1991-08-23 | Hochreine kristalline Formen der Peptide Arg-Lys-Asp und Arg-Lys-Asp-Val, Verfahren zu ihrer Herstellung und sie enthaltende pharmazeutische Zusammensetzungen |
HU95P/P00092P HU210721A9 (en) | 1990-08-23 | 1995-03-22 | High purity crystalline peptides arglysasp and arglysaspval and a process for their preparation |
GR960400791T GR3019411T3 (en) | 1990-08-23 | 1996-03-26 | High purity crystalline forms of peptides Arg-Lys-Asp and Arg-Lys-Asp-Val, process for preparing them and pharmaceutical compositions containing them |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU905284A HU205952B (en) | 1990-08-23 | 1990-08-23 | Process for producing cristalline h-arg-lys-asp-oh and h-arg-lys-asp-val-oh and pharmaceutically active compositions containing them |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU905284D0 HU905284D0 (en) | 1991-02-28 |
HUT58347A HUT58347A (en) | 1992-02-28 |
HU205952B true HU205952B (en) | 1992-07-28 |
Family
ID=10969978
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU905284A HU205952B (en) | 1990-08-23 | 1990-08-23 | Process for producing cristalline h-arg-lys-asp-oh and h-arg-lys-asp-val-oh and pharmaceutically active compositions containing them |
HU95P/P00092P HU210721A9 (en) | 1990-08-23 | 1995-03-22 | High purity crystalline peptides arglysasp and arglysaspval and a process for their preparation |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU95P/P00092P HU210721A9 (en) | 1990-08-23 | 1995-03-22 | High purity crystalline peptides arglysasp and arglysaspval and a process for their preparation |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5273960A (hu) |
EP (1) | EP0474414B1 (hu) |
JP (1) | JPH04244098A (hu) |
KR (1) | KR920004414A (hu) |
AT (1) | ATE132874T1 (hu) |
DE (1) | DE69116272T2 (hu) |
DK (1) | DK0474414T3 (hu) |
ES (1) | ES2084116T3 (hu) |
GR (1) | GR3019411T3 (hu) |
HU (2) | HU205952B (hu) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP2600887A4 (en) * | 2010-07-09 | 2014-01-22 | Amylin Pharmaceuticals Llc | MICROCRYSTALLINE AGONISTS OF Y-RECEPTORS |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
HU185263B (en) * | 1981-06-12 | 1984-12-28 | Richter Gedeon Vegyeszet | Process for producing peptides effective on the immuncontroll analogous with the tp5 |
-
1990
- 1990-08-23 HU HU905284A patent/HU205952B/hu not_active IP Right Cessation
-
1991
- 1991-08-19 JP JP3206953A patent/JPH04244098A/ja active Pending
- 1991-08-21 KR KR1019910014368A patent/KR920004414A/ko not_active Application Discontinuation
- 1991-08-23 US US07/748,943 patent/US5273960A/en not_active Expired - Fee Related
- 1991-08-23 AT AT91307788T patent/ATE132874T1/de not_active IP Right Cessation
- 1991-08-23 EP EP91307788A patent/EP0474414B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1991-08-23 ES ES91307788T patent/ES2084116T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1991-08-23 DE DE69116272T patent/DE69116272T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1991-08-23 DK DK91307788.9T patent/DK0474414T3/da active
-
1995
- 1995-03-22 HU HU95P/P00092P patent/HU210721A9/hu unknown
-
1996
- 1996-03-26 GR GR960400791T patent/GR3019411T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JPH04244098A (ja) | 1992-09-01 |
US5273960A (en) | 1993-12-28 |
DE69116272D1 (de) | 1996-02-22 |
KR920004414A (ko) | 1992-03-27 |
GR3019411T3 (en) | 1996-06-30 |
HU905284D0 (en) | 1991-02-28 |
DE69116272T2 (de) | 1996-08-08 |
HU210721A9 (en) | 1995-06-28 |
ES2084116T3 (es) | 1996-05-01 |
HUT58347A (en) | 1992-02-28 |
EP0474414A1 (en) | 1992-03-11 |
DK0474414T3 (da) | 1996-05-06 |
EP0474414B1 (en) | 1996-01-10 |
ATE132874T1 (de) | 1996-01-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA1258749A (en) | METHOD OF PREPARING .alpha.-L-ASPARTYL-L-PHENYLALANINE METHYL ESTER AND ITS HYDROCHLORIDE | |
US20040062844A1 (en) | Salts of L-amino acids having improved taste and their preparation | |
JPH022327A (ja) | 複素環式基を持つ甘味剤 | |
WO2002032906A1 (en) | Pharmaceutical compositions | |
HU194285B (en) | Process for preparing inclusion compound formed from 2-/nitrooxymethyl/-6-chlorpyridine and beta-cyclodextrin | |
JP3726291B2 (ja) | 安定な結晶構造を有するベンゾオキサジン化合物およびその製造法 | |
CH650519A5 (de) | Auf das zentrale nervensystem wirkende tripeptide und verfahren zur herstellung derselben. | |
HU227755B1 (en) | Crystalline forms of 33-epichloro-33-desoxyascomycin, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them | |
CA2707733C (en) | Advantageous salts of mu-opiate receptor peptides | |
JPH01153692A (ja) | 高純度結晶ラクツロースの製造方法、及び得られる生成物 | |
HU201095B (en) | New peptides inhibiting the activity of the immune system and pharmaceutical compositions comprising same, as well as process for producing these peptides and compositions | |
HU205952B (en) | Process for producing cristalline h-arg-lys-asp-oh and h-arg-lys-asp-val-oh and pharmaceutically active compositions containing them | |
DE69018914T2 (de) | Pharmakologisch aktive Präparate und sie enthaltende Arzneimittel. | |
RU2138511C1 (ru) | 1-МЕТИЛОВЫЙ ЭФИР N-[N-(3,3-ДИМЕТИЛБУТИЛ)-L-α-АСПАРТИЛ]-L-ГЕКСАГИДРОФЕНИЛАЛАНИНА В КАЧЕСТВЕ ПОДСЛАЩИВАЮЩЕГО АГЕНТА И СПОСОБ ЕГО ПОЛУЧЕНИЯ | |
JPH0543590A (ja) | 結晶ラクチユロース三水和物とその製造法 | |
JPH05501355A (ja) | L―アスパラギン酸、またはl―グルタミン酸からの誘導された新しい甘味料、およびその製造方法 | |
US3475470A (en) | New amino acid ester complexes | |
RU2174983C2 (ru) | N-(S)-1-ФЕНИЛ-1-АЛКАНАМИД N-(3,3-ДИМЕТИЛБУТИЛ)-L-АСПАРТИЛ-D-α-АМИНОАЛКАНОВОЙ КИСЛОТЫ В КАЧЕСТВЕ ПОДСЛАСТИТЕЛЯ | |
EP0137339A1 (de) | Pharmakologisch aktive Peptide | |
CA2310760C (en) | Mixed crystals comprising aspartame and aspartame derivative and process for producing the same | |
JPH0723396B2 (ja) | α―L―アスパルチル―D―フェニルグリシンのオキサーアェンチルエステル | |
IL42973A (en) | Polypeptides with acth activity containing an alpha-aminooxy carboxylic acid group on the n-terminal moiety | |
US5856565A (en) | Ng-monomethyl-l-argine hydrochloride derivatives and their use in the treatment of septic shock | |
JPS60256361A (ja) | 果糖とアスパルテ−ムとの複合甘味剤及びその製造方法 | |
JP3013954B2 (ja) | 結晶ラクチュロース三水和物の製造法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |