HU205683B - Structural arrangement for short-circuit protection of gas-insulated high-voltage switching apparatuses - Google Patents

Structural arrangement for short-circuit protection of gas-insulated high-voltage switching apparatuses Download PDF

Info

Publication number
HU205683B
HU205683B HU495288A HU495288A HU205683B HU 205683 B HU205683 B HU 205683B HU 495288 A HU495288 A HU 495288A HU 495288 A HU495288 A HU 495288A HU 205683 B HU205683 B HU 205683B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pressure
gas
space
short
arrangement according
Prior art date
Application number
HU495288A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT51040A (en
Inventor
Gabor Demeter
Original Assignee
Gabor Demeter
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gabor Demeter filed Critical Gabor Demeter
Priority to HU495288A priority Critical patent/HU205683B/hu
Publication of HUT51040A publication Critical patent/HUT51040A/hu
Publication of HU205683B publication Critical patent/HU205683B/hu

Links

Landscapes

  • Gas-Insulated Switchgears (AREA)

Abstract

A találmány tárgya szerkezeti elrendezés nagyfeszültségű gázszigetelésű kapcsolóberendezés zárlatvédelmére. A találmány szerinti szerkezeti elrendezésnél a gáztér (GT) oldalfalán (6) kialakított nyomásmérőcsonkhoz összekötő csövön keresztül kisebb térfogatú nyo- mástér (9), a gáztér (GT) és a nyomástér (9) közötti nyílás (7) lezárására erő ellenében elmozduló, a nyomástér (9) falától térközzel elválasztott torlótest (8), a zárlat következtében létrejött torlónyomás távkijelzésére pedig a torlótest (8) elmozdulásával működtetett kapcsoló (K) van alkalmazva. 2.ábra HU 205 683 B A leírás terjedelme: 4 oldal (ezen belül 1 lap ábra)

Description

A találmány tárgya szerkezeti elrendezés nagyfeszültségű gázszigetelésű kapcsolóberendezés zárlatvédelmére.
A hagyományos, levegőszigetelésű nagyfeszültségű kapcsolóberendezések zárlatjellegű hibáinak érzékelése a villamos jellemzők érzékelése alapján történik.
A nyomás alatti, gázszigetelésű, kis helyigényű kapcsolóberendezések alkalmazása azonban szükségessé tette a villamos paraméterektől független, technológiai jellegű hibaérzékelés alkalmazását. Ennek oka elsősorban az, hogy ezekben a berendezésekben egy zárlat hirtelen hőfelszabadulással - ha a hiba tisztázása a lehető legrövidebb időn belül meg nem történik - robbanásveszélyt jelent. Ilyen berendezéseknél ezért szükséges egy, a villamos védelmet kiegészítő, nem villamos elven működő biztonsági rendszer alkalmazása, mint ahogy régi előírás az olajszigetelésű transzformátoroknál a szigetelő közeg állapotváltozását érzékelő védelem.
A gázszigetelésű tokozott kapcsolóberendezéseknek nehézséget jelent az az ismert követelmény, hogy a hálózat stabilitása érdekében egy zárlat tisztázása után automatikus visszakapcsolás történik. A tokozott kapcsolóberendezéseken belül bekövetkezett hiba esetén a visszakapcsolás nem megengedhető. Hagyományos villamos érzékelés alkalmazásával a burkolaton belüli és kívüli hiba nem különböztethető meg egymástól.
A nem villamos érzékelést eddig kétféleképpen oldották meg.
Az egyik a zárlatot követő fényjelenség érzékelésén alapul. A kapcsolóberendezés bonyolult belső geometriájának következtében azonban ez nem vezet megnyugtató megoldásra.
A másik megoldás az úgynevezett zérus sorrendű áramok közvetlen mérésén alapul. Ez azonban nem ad eligazítás arra vonatkozóan, hogy melyik berendezésben következett be a hiba, vagyis nem szelektív. További hibája, hogy szabadtéri berendezéseknél nehezen kivitelezhető.
Ismeretes, hogy a gázszigetelésű kapcsolóberendezések technológiai egységeket képező terekre vannak osztva és ezek a gázterek egymással az áramlást biztosító csövekkel vannak összekötve. Minden egymással összekötött, egy egységet képező rendszer gáznyomás érzékelő készülékkel van ellátva, amely a szigetelőgáz esetleges nyomáscsökkenésére jelzést vagy beavatkozási parancsot ad.
A szigetelőgáz állapotváltozásának érzékelésén alapul a CH 653 820 sz. szabadalmi leírás, amely a gázszigetelésű kapcsolőberendezésben használatos alapvető és jól ismert hőkompenzált, statikus gáznyomásérzékelo téves működésének megakadályozására alkalmas különlegesen alacsony hőmérséklet esetén, amikor a gáz nyomáscsökkenése az alacsony hőmérséklet miatti kondenzálódás következtében jön létre.
A megoldás a kondenzálódás miatt létrejött folyadék jelenlétét egy billenőkapcsolóval érzékeli. Ez a megoldás azonban csak lassú folyamatok követésére alkalmas és közvetve a gáz sűrűségcsökkenését érzékeli. Ily módon sem célkitűzésében, sem megoldásában nem alkalmas a szigetelőgáz belsőenergia-növekedésének érzékelésére, ami egy kapcsolóberendezés meghibásodásának velejárója.
Egy esetleges zárlat okozta nyomásnövekedés hangsebességgel haladó nyomáshullám formájában terjed. Tehát ha a zárlat észlelése nyomáshullámok alapján történik, ez a hibahely és az észlelési pont közötti távolságtól függő időkiesést okoz. Ha a nyomáshullámot a hibahelytől 2 m távolságon belül sikerül észlelni, az érzékelési idő kisebb vagy egyenlő, mint a villamos védelmek érzékelési ideje. Ha az érzékelés a hibahelytől jelentősen nagyobb távolságra van, az érzékelési idő még mindig elegendő fedővédelem céljára, illetve egyéb védelmi jellegű funkciók és automatikus vezérléssel kapcsolatos információs funkciók ellátására.
A találmány célja olyan szerkezeti elrendezés kialakítása, amely az ismert zárlatvédelmi rendszerek fent felsorolt hiányosságait kiküszöböb, a zárlat esetén létrejövő nyomáshullámot érzékeli, de a lassú nyomásváltozásra érzéketlen, és amelynek alkalmazásával olyan kiegészítő védelem biztosítható, amely a nagyfeszültségű kapcsolóberendezések üzembiztonságát fokozza.
A találmány alapját képező felismerés szerint a nyomáshullámok érzékelése a nyomásmérés egy módjához hasonlóan, vagyis a nyomásnak kitett rugalmas membrán deformációjának mérése alapján történhet, azzal a különbséggel, hogy a membránon rés van. Ez a rés úgy van méretezve, hogy az üzemszerű gázáramlást nem akadályozza, a résen keresztüli nyomáskiegyenlítődés azonban egy, a rés által meghatározott késleltetéssel történik, így hirtelen nyomásváltozás esetén a rés hatása a készülék működési idején belül elhanyagolható, tehát a nyomáshullám érzékelhető. Lassú nyomásváltozás esetén a résen keresztül átáramlik a gáz és így nem jön létre semmilyen, a membránt működtető nyomáskülönbség.
A találmány szerint a kitűzött cél elérésére olyan szerkezeti elrendezés alkalmazható, amelynél a gáztér oldalfalán kialakított nyomásmérőcsonkhoz összekötő csövön keresztül kisebb térfogatú nyomástér, a gáztér és a nyomástér közötti nyílás lezárására erő ellenében elmozduló, a nyomástér falától térközzel elválasztott torlótest, a zárlat következtében létrejött torlónyomás távkijelzésére pedig a torlótest elmozdulásával működtetett kapcsoló van alkalmazva.
A találmány szerinti szerkezeti elrendezés egyik előnyös kialakításánál a torlótest körlap alakú és a közepén a kisebb nyomáshullámokat áteresztőnyílás van, tovább a torlótest és a nyomástér rugalmas összekötésére, valamint a torlótest erő ellenében történő elmozdítására membrán van alkalmazva.
A torlótest és a nyomástér rugalmas összekötésére, valamint a torlótest erő ellenében történő elmozdítására célszerűen rugó van alkalmazva, a nyomástémek a gáztérrel ellentétes oldalán pedig nyílás van, amelyhez összekötő cső van csatlakoztatva.
A találmány szerinti elrendezés egy további előnyös kialakításánál a torlótest lencse alakú rugalmas membrán egyik feléhez van rögzítve, a rugalmas membrán
HU 205 683 Β másik oldala pedig a nyomástérben fixen rögzített gyűrűhöz van illesztve.
A találmányt a továbbiakban a mellékelt rajzon példaképpen ábrázolt kiviteli alakok alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra a találmány szerinti szerkezeti elrendezés egy lehetséges kialakításának vázlata, a
2. ábra a találmány szerinti szerkezeti elrendezés egy másik lehetséges kialakításának vázlata és a
3. ábra a találmány szerinti szerkezeti elrendezés egy további lehetséges kialakításának vázlata.
Az 1. ábrán látható szerkezeti elrendezés hasonló a kapcsolóberendezésekben használatos gáznyomásérzékelőhöz, azzal a különbséggel, hogy az érzékelő (3) membrán nem zárt. Ennél a kialakításnál (GT) gázteret (1) összekötő cső köti össze egy (2) nyomástérrel, amelyben (3) membrán van elhelyezve. A (3) membránnak az (1) összekötő cső felőli oldalát közepén (5) nyílással ellátott (4) torlótest zárja le. A (3) membrán deformációja elektromos (K) kapcsolót működtet. Mivel a készülék tulajdonképpen a nyomás időbeli változásának hatására működik, derivatív nyomáskapcsolónak nevezhető. A készülék célszerűen a nyomásérzékelővel közösen kerül beépítésre. A kapcsolóberendezésnek azonban vannak olyan részei, amelyben üzemszerűen is keletkeznek nyomáshullámok. Ilyen helyen meghatározott érzékenységű derivatív nyomáskapcsoló alkalmazása szükséges.
Mivel az érzékelő elmozdulása működteti a villamos (K) kapcsolót, felírható a
JVdp=[F dp/dt ds összefüggés.
Ennek alapján belátható, hogy adott nyomáshullámhoz annál nagyobb elmozdulás tartozik, minél nagyobb a membránon belüli térfogat.
így azon berendezésekre, amelyekben üzemszerűen nyomáshullámok nem keletkeznek, igen egyszerű kivitelű derivatív nyomáskapcsoló szerkeszthető. A készülék célszerűen a (GT) gáztér (6) oldalfalán kialakított (7) nyíláshoz csatlakozó (11) összekötő cső csatlakozó részébe kerül beépítésre, a 2. ábrának megfelelően, és egy (10) rugóval rögzített, a (9) nyomástérben lazán illeszkedő (8) torlótestből áll, amelynek elmozdulása villamos (K) kapcsolót működtet. Itt a membrán szerepét betöltő (8) torlótest mögötti térfogat bármekkora lehet.
Mivel a gáztér (11) összekötő csövek antimágneses anyagból készülnek, a (8) torlótest helyzetének érzékelésére megfelelő kontaktusmentes módszer is alkalmazható.
Olyan helyeken azonban, mint például a megszakítóterekben, ahol üzemszerűen is fellépnek nyomáshullámok és az üzemzavari állapot nyomáshulláma ettől csak nagyságban különbözik, a membránon belüli térfogat megválasztásával lehet az érzékenységet beállítani. Ilyen derivatív nyomáskapcsolót mutat a 3. ábra. A célszerű beépítés itt is a (GT) gáztérhez csatlakozó (11) összekötő cső. Ennél a kialakításnál a (8) torlótest lencse alakú rugalmas (12) membrán egyik feléhez van rögzítve, a rugalmas (12) membrán másik oldala pedig a (9) nyomástérben fixen rögzített (14) gyűrűhöz van illesztve.
A derivatív nyomáskapcsolókkal a következő feladatok oldhatók meg.
1. Közvetlenül a gáztérre telepített kapcsolókkal a villamos védelmektől független, a szigetelőközeg fizikai jellemzőinek érzékelésén alapuló biztos és gyors védelmi kikapcsolás valósítható meg.
2. A gázterektől távolabb telepített derivatív nyomáskapcsolókkal a villamos védelmektől független, fedővédelmi feladatok láthatók el. Ugyanakkor gyors és megbízható információt szolgáltat, különösen automatikus vagy távvezérelt berendezések esetén a berendezések üzemkészségéről.
3. A derivatív nyomáskapcsoló alkalmazása üzemzavar után szükségtelenné teszi a hibakeresést, mert a hibahelyet kijelöli.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szerkezeti elrendezés nagyfeszültségű gázszigetelésű kapcsolóberendezés zárlatvédelmére, ahol a gyűjtősíneket, a betáplálás és a fogyasztóoldali leágazásokat, az egyes szakaszok leválasztását biztosító megszakítókat és szakaszolókat tartalmazó, nyomás alatt lévő kapcsolóberendezés gázterének oldalfalába nyomásmérő és gázbetöltő csatlakozócsonkok vannak kialakítva, azzal jellemezve, hogy a gáztér (GT) oldalfalán kialakított nyomásmérő csonkhoz összekötő csövön (1) keresztül kisebb térfogatú nyomástér (2 vagy 9), a gáztér (GT) és a nyomástér (2 vagy 9) közötti nyílás (7) lezárására erő ellenében elmozduló, a nyomástér (2 vagy 9) falától térközzel elválasztott torlótest (4 vagy 8), a zárlat következtében létrejött torlónyomás távkijelzésére pedig a torlótest (4 vagy 8) elmozdulásával működtetett kapcsoló (K) van alkalmazva.
  2. 2. Az (1) igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a torlótest (4) körlap alakú és a közepén, a kisebb nyomáshullámokat áteresztő nyílás (5 vagy 14), továbbá a torlótest (4) és a nyomástér (2) rugalmas összekötésére, valamint a torlótest (4) erő ellenében történő elmozdítására membrán (3) van alkalmazva.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a torlótest (8) és a nyomástér (9) rugalmas összekötésére, valamint a torlótest (8) erő ellenében történő elmozdítására rugó (10) van alkalmazva, továbbá a nyomástémek (9) a gáztérrel (GT) ellentétes oldalán nyílás (13) van, amelyhez összekötő cső (11) van csatlakoztatva.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti elrendezés, azzal jellemezve, hogy a torlótest (8) lencse alakú rugalmas membrán (12) egyik feléhez van rögzítve, a rugalmas membrán (12) másik oldala pedig a nyomástérben (9) fixen rögzített gyűrűhöz (14) van illesztve.
HU495288A 1988-09-21 1988-09-21 Structural arrangement for short-circuit protection of gas-insulated high-voltage switching apparatuses HU205683B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU495288A HU205683B (en) 1988-09-21 1988-09-21 Structural arrangement for short-circuit protection of gas-insulated high-voltage switching apparatuses

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU495288A HU205683B (en) 1988-09-21 1988-09-21 Structural arrangement for short-circuit protection of gas-insulated high-voltage switching apparatuses

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT51040A HUT51040A (en) 1990-03-28
HU205683B true HU205683B (en) 1992-05-28

Family

ID=10969344

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU495288A HU205683B (en) 1988-09-21 1988-09-21 Structural arrangement for short-circuit protection of gas-insulated high-voltage switching apparatuses

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU205683B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT51040A (en) 1990-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5886861A (en) Apparatus providing response to arc faults in a power distribution cable protected by cable limiters
EP0196234B1 (en) Gas insulated switchgear
EP0197778B1 (en) Gas insulated switchgear
US5136278A (en) Compact and lightweight pneumatic pressure detector for fire detection with integrity switch
US4402224A (en) Pressure responsive monitoring device for vacuum circuit interrupters
US4067052A (en) Process for detecting electrical faults
US4709291A (en) Protective device for preventing blowout of bushing in high-voltage switching installation
HU205683B (en) Structural arrangement for short-circuit protection of gas-insulated high-voltage switching apparatuses
US4360853A (en) Capacitor voltage and trip coil impedance sensor with high voltage isolation
US5173831A (en) Neutral line circuit interrupter
KR20170031562A (ko) 보호계전기의 오동작 방지 장치 및 그 방법
JP3172989B2 (ja) ガス遮断器の故障検出装置
KR101779721B1 (ko) 고속 투입 스위치
US4675771A (en) Fault sensing system for a transformer network
JPS6059732B2 (ja) かん形コンデンサの保護装置
JP3172988B2 (ja) ガス遮断器の故障検出装置
JP3259457B2 (ja) ガス絶縁開閉装置
JPH0746010Y2 (ja) ガス絶縁電気機器の故障検出装置
JPH01243327A (ja) 開閉機器の異常監視装置
JPH02197211A (ja) ガス絶縁機器のガス圧力異常検出装置
JPH0365008A (ja) 予防保全システム
JP2647148B2 (ja) 電力用開閉器の動作監視装置
SU877683A1 (ru) Реагирующий орган дл токовой защиты
CN112489347A (zh) 一种连续式火警探测系统及方法
JPH09121414A (ja) ガス絶縁開閉装置の封入ガス監視方法及び装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee