HU205055B - Process for racemization of (halogen phenyl) alkyl amines - Google Patents

Process for racemization of (halogen phenyl) alkyl amines Download PDF

Info

Publication number
HU205055B
HU205055B HU33089A HU33089A HU205055B HU 205055 B HU205055 B HU 205055B HU 33089 A HU33089 A HU 33089A HU 33089 A HU33089 A HU 33089A HU 205055 B HU205055 B HU 205055B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
process according
base
halogen
Prior art date
Application number
HU33089A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT53853A (en
Inventor
Zoltan Toeroek
Karoly Mozsolits
Eva Szinnyei
Kalman Takacs
Gyulane Dr Ajzert Ilona Kiss
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority to HU33089A priority Critical patent/HU205055B/hu
Publication of HUT53853A publication Critical patent/HUT53853A/hu
Publication of HU205055B publication Critical patent/HU205055B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Ismeretes, hogy számos optikailag aktív halogénszubsztituált fenil-alkil-amint egyfelől gyógyszerként, másfelől egyes szintézisek intermediereként használják. Ezeknek az alkalmazásoknak közös jellemzője, hogy a kívánt célra az egyes vegyüíetek optikai izomerjei közül csak az egyik antipód használható fel, míg a rezolválás útján elkülönített másik antipód a gyakorlati felhasználás szempontjából értéktelen melléktermék.
Az elmondottakra jó példa a 2171694 sz. angol szabadalmi leírásban az R-(-)-N-metil-N-propinil-2(4-fluor-fenil)-l-metil-etil-amín hidroklorid is, ahol csak az R-(-)-antipódnak van gyógyászatilag értékes hatása. Az optikailag aktív termék szintézisénél ezért eleve a megfelelő optikailag aktív intermediert, R-(-)N-metil-2-(4-fluor-fenil)-l-metiI-etil-amint használják fel. Ez utóbbi vegyületet diasztereomer sópár képzéssel állítják elő a 4340/86. sz. magyar szabadalmi bejelentés szerint, ahol a kívánt antipóddal azonos mennyiségű, a szintézis szempontjából értéktelen sztereoizomer további hasznosítás nélkül megmarad.
Annak ellenére, hogy hasonló esetekben az értéktelen sztereoizomer felhasználására történt néhány kísérlet, ezek felhasználhatósága csak részben megoldott.
A 2455914 sz. NSZK-beli nyilvánosságrahozatali irat szerint az értéktelen sztereoizomert a szintézissor egy olyan korábbi intermedierjére (a megfelelő ketonra) bontják le, mely kiralitáscentrumot már nem tartalmaz, majd ezt kiindulási anyagként a racém termék előállítására ismét felhasználják.
Az értéktelen sztereoizomer felhasználásával foglalkozik a 2608583 sz. USA-beli szabadalmi leírás is. Ennek hátránya, hogy csak hosszú reakcióidővel és erélyes reakciókörülmények között hajtható végre, melynek következtében a Raney-nikkel jelenlétében fellépő nem kívánt mellékreakciók is lejátszódnak.
Azt találtuk, hogy (I) általános képletű vegyület ahol R jelentése halogénatom, R1 és R2 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, 1-5 szénatomot tartalmazó egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport lehet - optikai antipódjait a megfelelő racém vegyületté alakíthatjuk, ha valamely optikailag aktív (I) általános képletű vegyületet halogénezőszerrel (II) általános képletű - ahol X jelentése klór- vagy brómatom, R, R1 és R2 jelentése a fenti - N-halogén-vegyületekké alakítunk, majd ezeket dehidrohalogénezzük és az így kapott (dl) általános képletű - ahol R, R1 és R2 jelentése a fenti - Schiff-bázisokat redukcióval racém (I) általános képletű - ahol R, R1 és R2 jelentése a fenti alakítjuk. Bár a reakció több elemi lépésből áll, kívánt esetben ezek egy szintézislépésben, az intermedierek izolálása nélkül is kivitelezhetők, és a felhasznált optikailag aktív (I) általános képletű vegyülettel azonos kémiai összetételű terméket szolgáltat. Az eljárás hatásfoka nagy, megközelíti, egyes esetekben eléri a teljes racemizációt.
Ez biztosítja az eddig értéktelennek és környezetszennyezőnek tekintett enantiomer racém vegyületté alakítását és újrahasznosítását. Az eljárással gazdasági és környezetvédelmi szempontból is teljesen kielégítő módon oldottuk meg az (I) általános képletű racém vegyüíetek teljes hasznosítását. Ez az első ilyen jellegű megoldás az (I) általános képletű vegyüíetek vonatkozásában az irodalom tanúsága szerint.
Az N-halogén vegyüíetek előállítására hipohalogénessav sóit vagy észtereit (például alkáli- vagy alkáliföldfém hipokloritokat, illetve tercier-butil-hipokloritot), N-halo-acil-amidokat és -imideket (például Nklór-acetamidot, N-bróm-szukcinimidet), N-halo-szulfonamídokat (például Chloramin T-t) használunk. Az eljárás szerint előnyösen alkáli-hipokloritot használunk, és a reakciót vizes közegben hajtjuk végre.
Oldószerként kívánt esetben alkoholok, éterek vagy egyéb szerves oldószerek (benzol, kloroform) is felhasználhatók. Bár (II) általános képletű vegyüíetek kívántesetben elkülöníthetők, előnyösen járunk el akkor, ha ezeket közvetlenül (IH) általános képletű vegyületté alakítjuk.
A dehidrohalogénezéshez szerves bázisokat (például trietil-amint, N-etil-piperidint) vagy szervetlen bázisokat (alkáli- vagy alkáliföldfém-hidroxidokat, alkálifém-alkoholátokat) használhatunk. Ezt a reakciót szerves oldószerekben vagy ezek elegyében, előnyösen alkoholokban vagy alkohol-benzol elegyében valósítjuk meg.
Ezután a (III) általános képletű Schiff-bázisokat önmagában ismert módon (I) általános képletű vegyületekké alakítjuk vissza. A redukciót katalitikusán normál nyomáson vagy nyomás alatt, naszcensz hidrogénnel (például aktivált alumíniummal), illetve komplex fémhidridekkel egyaránt végrehajthatjuk. Oldószerként szerves oldószerek és elegyeik (alkoholok, alkoholos benzol, esetenként éterek) alkalmazhatók.
Az eljárás mindhárom elemi lépésére jellemző, hogy igen enyhe körülmények között (20-50 °C-on) és jó termeléssel mennek végbe. Az eljárás további részleteit az alábbi példákkal mutatjuk be anélkül, hogy oltalmi igényünket ezekre korlátoznánk.
A) Példák (II) általános képletű N-halogén-vegyületek előállítására
1. példa
41,78 g (0,25 mól) S-(+)-N-metil-2-(4-fluor-fenil)1-metil-etil-amint [o.]q=+2,83° (absz. alkohol, c=5) (594 ml 9%-os nátrium-hipoklorit oldatba csepegtetünk jeges vízzel hűtés közben. 2 óra kevertetés után az elegyet benzollal extraháljuk, megszárítjuk és 50 °C alatt vákuumban bepároljuk. Sárgás színű folyadékot kapunk az elméletinek megfelelő termeléssel.
2. példa
41,78 g (0,25 mól) S-(+)-N-metil-2-(4-fIuor-feniI)l-metil-etil-amint 792 ml metanol és 584 ml 9%-os nátrium-hipoklorit oldat keverékéhez adjuk. 1 óra kevertetés után az elegyet vákuumban metanolmentesítjük 50 °C alatt, az elváló olajat benzolos extrakcióval összegyűjtjük, szárítjuk, szűrjük. A B) pont szerinti bármelyik példa szerint ezt az oldatot használjuk dehidrohalogénezéshez.
HU 205 055 Β
3. példa
41,78 g (0,25 mól) S-(+)-N-metil-2-(4-fluor-fenil)1-metil-etil-amint 594 ml vízben 70,67 g (0,25 mól) Chloramin T trihidráttal reagáltatjuk 4 órát 25 °C-on. Ezután az elegyet benzollal kirázzuk, szárítjuk és 50 ’C alatt vákuumban bepároljuk. Az elméleti tömegnek megfelelő mennyiségű sárga olajat kapunk.
4. példa
41,78 g (0,25 mól) S-(+)-N-metil-2-(4-fluor-fenil)1-metil-etil-amint 910 ml éterben oldunk nitrogéngáz atmoszférában, majd 33,9 g (0,25 mól) N-klór-szukcinimidet adunk hozzá. 1 órát 25 °C-on kevertetjük. Az elegyhez 192 ml vizet adunk, a szerves fázis leválasztása után a vizes fázist éterrel extraháljuk. Az egyesített éteres fázist megszárítjuk, szűrjük és 50 °C alatt vákuumban bepároljuk.
5. példa
41,78 g (0,25 mól) S-(+)-N-metil-2-(4-fluor-fenil)1-metil-etil-amint 750 ml benzolban oldunk, és 46,75 g (0,26 mól) N-bróm-szukcinimidet adunk hozzá 20 ’Con. 2 óra kevertetés után az elváló szukcinímidet kiszűrjük. A B) pont szerinti bármelyik dehidrohalogénezéshez az így kapott szűrletet használjuk fel.
B) Példák (III) általános képletű Schiff-bázisok előállításáradehidrohalogénezéssel
6. példa
Az A) pont szerint előállított N-halogén vegyületet vagy annak oldatát 5,75 g (0,25 mól) nátriumból 395 ml metanollal készített nátrium-metilát oldathoz öntjük. Az elegyet 35 °C-ra melegítjük. 4 óra kevertetés után az elegyből kivált nátriumhalogenidet szűréssel eltávolítjuk. Az így kapott Schiff-bázis oldatot a C) pont szerinti példák bármelyike szerint redukáljuk.
7. példa
Az A) pont szerint előállított N-halogén-vegyületet vagy annak oldatát 15,4 g (0,275 mól) kálium-hidroxidot tartalmazó 13%-os metanolos kálium-hidroxid oldathoz öntjük. 4 órát 25 °C-on kevertetjük. Az így nyert oldatot visszük a C) pont szerinti bármelyik redukciós példába.
8. példa
Azl., 3. és 4. példa szerint előállított N-halogén-vegyületeket 300 ml metanolban oldjuk, illetve a 2. és 5. példák szerint kapott N-halogén vegyület oldatot használjuk fel. Az oldatokhoz 50,5 g (0,5 mól) trietil-amint adunk, és 35 °C-ra melegítjük. További 2 órát kevertetjük. Az így nyert oldatot a C) pont bármelyik eljárása szerint redukáljuk.
C) Példák (I) általános képletű racém vegyületek előállítására redukcióval
9. példa
A B) pont szerint kapott (III) általános képletű
Schiff-bázis oldatához 20 g (0,528 mól nátrium-bórhidridet adunk jeges vízzel hűtés közben. Egy éjszakán át állni hagyjuk 25 ’C-on. Ezután 10%-os sósavra Öntve megbontjuk. Az elegyet benzollal kirázzuk. A vizes fázist meglúgosítjuk, az elkülönülő olajat benzolos extrakcióval összegyűjtjük. A benzolos fázist megszárítjuk, megszűrjük, vákuumban bepároljuk és a maradékot desztilláljuk. A kapott termék tömege 31,3-33,4 g, forráspontja = 100-105 °C 2 kPa nyomáson, n^=l,4930,[a]o=+0,992° (absz. alkohol, c=5).
10. példa
A B) pont szerint kapott (III) általános képletű Schiff-bázis oldatához 17 g csontszenes palládiumot adunk, és 104 MPa nyomáson 25 °C-on 4 órát hidrogénezzük. A katalizátor kiszűrése után a szűrletet bepároljuk. A maradékot 100 ml 10%-os sósavval elegyítjük, benzollal kirázzuk. A vizes fázist meglúgosítjuk, az elváló olajat benzollal extraháljuk. A benzolos fázist megszárítjuk, szűrjük és bepároljuk, a maradékot vákuumban desztilláljuk. A termék tömege 31-33 g, forráspontja 86-90 ’C 1 kPa nyomáson, ηρ=1,4920 [α]^=0,891° (absz. alkohol, c=5).
11. példa
A B) pont szerint kapott (III) általános képletű Schiff-bázis oldatához 8,66 g higany(H)kloriddal aktivált alumíniumfóliát adunk. Az elegyet 3 órát 25 ’Con, majd 45 ’C-on további 5 órát kevertetjük. A reak30 cióelegyet megszűrjük, a szűrletet vákuumban bepároljuk. A bepárlási maradékot desztilláljuk. A termék tömege 28,4-31 g, forráspontja 86-90 ’C 1 kPa nyomáson, n^= 1,4923, [a]§=+0,960° (absz. alkohol, c=5).

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás optikailag aktív (I) általános képletű ahol
    R jelentése halogénatom,
    40 R1 és R2 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom, 1-5 szénatomos egyenes vagy elágazó szénláncú alkilcsoport vegyületek racemizálására, azzal jellemezve, hogy valamely optikailag aktív (I) általános képletű vegyületet
    45 halogénezőszerrel (II) általános képletű - ahol X jelentése klór- vagy brómatom,
    R, R1 és R2 jelentése a fenti N-halogén-vegyületté alakítunk, majd ezt dehidrohalogénezzük és az így kapott (III) általános képletű - ahol
    50 R, R1 és R2 jelentése a fenti - Schiff-bázist redukcióval racém (I) általános képletű vegyületté - aholR, R1 és R2 jelentése a fenti - alakítjuk.
  2. 2. Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a halogénezést nátrium-hipoklorit oldattal végez55 zük.
  3. 3. Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a dehidrohalogénezéshez bázisként szerves vagy szervetlen bázisokat - előnyösen trietil-amint, N-etilpiperidint, illetve alkáli- vagy alkáli-földfém-hidroxi60 dókat, alkálifém-alkoholátokat használunk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bázisként nátrium-metilátot használunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (ΠΙ) általános képletű Schiff-bázist naszcensz hidrogénnel - előnyösen aktivált alumíniummal -, ka- 5 talitikus hidrogénezéssel - előnyösen Raney-nikkel vagy csontszenes palládium jelenlétében -, illetve komplex fémhidrídekkel - előnyösen nátrium-bórhidriddel, nátrium-ciano-bórhidriddel - redukáljuk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót egy lépésben, a közbenső termékek elkülönítése nélkül hajtjuk végre, vagy a kívánt közbenső terméket elkülönítés után visszük a következő reakciólépésbe.
HU33089A 1989-01-26 1989-01-26 Process for racemization of (halogen phenyl) alkyl amines HU205055B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU33089A HU205055B (en) 1989-01-26 1989-01-26 Process for racemization of (halogen phenyl) alkyl amines

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU33089A HU205055B (en) 1989-01-26 1989-01-26 Process for racemization of (halogen phenyl) alkyl amines

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT53853A HUT53853A (en) 1990-12-28
HU205055B true HU205055B (en) 1992-03-30

Family

ID=10949122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU33089A HU205055B (en) 1989-01-26 1989-01-26 Process for racemization of (halogen phenyl) alkyl amines

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU205055B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT53853A (en) 1990-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6632955B1 (en) Optically active nitro alcohol derivatives, optically active amino alcohol derivatives, and process for preparing the same
CA2603145A1 (en) Process for preparing cinacalcet hydrochloride
IE63344B1 (en) Process for producing optically active benzene-sulfonamide derivatives
US20060252964A1 (en) Process for the preparation of aromatic amines
US8232420B2 (en) Asymmetric catalyst and process for preparing optically active alcohols using the same
CN101657438A (zh) 制备度洛西汀和相关化合物的方法
JP2580736B2 (ja) 光学活性ヒドロキシベンジルアミン誘導体、その中間体およびその製造方法
WO2005058804A1 (en) Process for the preparation of tertiary amines attached to a secondary carbon centre
Takaki et al. Synthesis and chemical properties of. alpha.-alkyl (aryl) thiovinyl isocyanates
HU205055B (en) Process for racemization of (halogen phenyl) alkyl amines
US20120071673A1 (en) Synthesis of (s)-n-[2-(1,6,7,8-tetrahydro-2h-indeno-[5,4-b]furan-8-yl)ethyl]propionamide
Banfi et al. Synthesis of new chiral phase-transfer catalysts and their application to michael additions.
JPH1087548A (ja) 1,3−シクロヘキサンジオン化合物の新規製造法
CA2511683C (en) An efficient method for preparing 3-aryloxy-3-arylpropylamines and their optical stereoisomers
JP4800482B2 (ja) (2s,4r,9s)−オクタヒドロ−1h−インドール−2−カルボン酸の製法及びその中間体
HU205056B (en) Process for racemization of phenyl alkyl amines
BR112012008332B1 (pt) Intermediário de cinacalcet, seu processo de preparação e processopara preparação de cinacalcet
US7485754B2 (en) Efficient method for preparing 3-aryloxy-3-arylpropylamines and their optical stereoisomers
US7262310B2 (en) Process for preparing 3-hydroxythiolane
US6545166B2 (en) Process for producing spiro acetal derivative
JP2002030050A (ja) アミン化合物、中間体、製造法および光学分割剤
US4533745A (en) Amino ketones and their preparation
EP2205551B1 (en) Method of producing amino dialkoxy aldehydes via hydroformylation
US5231227A (en) Optically active hydroxybenzylamine derivative and process for producing said compound
SU1098210A1 (ru) Способ получени @ , @ -ненасыщенных кетонов

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee