HU204717B - Method for treating the outworn lining of hall-heroult electrolysis tanks by silicopyrohydrolysis - Google Patents

Method for treating the outworn lining of hall-heroult electrolysis tanks by silicopyrohydrolysis Download PDF

Info

Publication number
HU204717B
HU204717B HU882777A HU277788A HU204717B HU 204717 B HU204717 B HU 204717B HU 882777 A HU882777 A HU 882777A HU 277788 A HU277788 A HU 277788A HU 204717 B HU204717 B HU 204717B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reactor
water
fed
oxygen
carbon
Prior art date
Application number
HU882777A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT48138A (en
Inventor
Michel Leroy
Original Assignee
Pechiney Aluminium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pechiney Aluminium filed Critical Pechiney Aluminium
Publication of HUT48138A publication Critical patent/HUT48138A/hu
Publication of HU204717B publication Critical patent/HU204717B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B7/00Halogens; Halogen acids
    • C01B7/19Fluorine; Hydrogen fluoride
    • C01B7/191Hydrogen fluoride
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B33/00Silicon; Compounds thereof
    • C01B33/20Silicates
    • C01B33/32Alkali metal silicates
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/10Process efficiency
    • Y02P20/129Energy recovery, e.g. by cogeneration, H2recovery or pressure recovery turbines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Silicon Compounds (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás elhasználódott bevonatok, nevezetesen a Hall-Heroult eljárás szerinti alumínium előállítására használt elektrolízáló tartályok bevonatának kiürítést és leszerelést követő kezelésére, magas hőmérsékletű szrlikoprro-faidrolízissel. A karbonátos, valamint szilíciumot és alumíniumot tartalmazó termékek keverékéből álló, fluort tartalmazó ásványalkotó vegyületekkel, elsősorban nátrium-, kalcium- és alumínium-vegyűletekkel impregnálődott bevonatainak kezelésére, ahol a keverék széntartalma 20-50 tömeg®, SiO2-tartalma 3-40 tömeg®, NaF2-taríalma 5-20 tömeg®, CaF2-tartalma <5 tömeg®, ahol a bevonatanyagokat >1000 °C-os hőmérsékleten oxidáló gáz, vízgőz és szilícium-dioxid jelenlétében kezeljük, ahol az O-jC aránya 0,5>0,5, a H20/F arány >0,5, gázfázizsban, mely fázisban a fluor nagy része hidrogén-fluorid formában, a szén pedig szén-dioxid vagy szén-monoxid formában van.
A találmány szerinti eljárást úgy végezzük, hogy a bevonat kezelésére egy adott esetben elvégzett előkezelés után egy reaktorba szilíciumot viszünk, ahol ennek aránya Si>Na/2+2 Ca aránynak felel meg, amikor is egy gázfázist és egy folyékony fázist kapunk, mely utóbbi szilíciumot, alumíniumot kalciumot és nátriumot, valamint az egyéb szennyezők többségét, így vasat, titánt és nehézfémeket oxidált állapotban, lényegében szilikátok formájában tartalmazza, majd a folyékony fázist megdaráljuk, vízzel kezeljük, így az oldható nátrium-szilikátot kioldjuk, majd az oldhatatlan maradékot kiürítjük.
Az adott esetben végzett előkezelést úgy hajtjuk végre, hogy katód blokkból származó bevonatok esetében előkezelést végzünk, ahol az adott esetben végzett előkezelésként 1000-1400 °C-ra hevített első reaktorba aprított katőd blokkokat és egy oxidáló gázt táplálunk be, ahol a blokkok széntartalma 50® felett van, és a gázban az 02/C arány >0,5, így a blokkok széntartalmát nagyrészt szén-monoxiddá alakítjuk, míg a blokkot impregnáló egyéb komponenseket olvadék fázisba visszük, majd az olvadék fázist az első reaktorból egy második reaktorba továbbítjuk, amely második reaktort az első reaktorból származó szén-monoxidban gazdag gázzal legalább 1200 °C-ra hevítünk, és a reaktorba az egyéb, kevésbé kaibonizált bevonatanyagot adjuk, ahol C <20 tömeg®, Na: 3-10 tömeg®, Fe: 3-10 tömeg® ‘ és SiO2>10 tömeg®, majd az 1. igénypontban leírtak szerint a bevonat anyagot szilíciummal és vízgőzzel kezeljük.
Ezen tartály bevonatok lényegében karbonátos katőd blokkokból, karbonát vegyülefekból készített lezá- £ ró és oldalsó tömítésekből és az elektrolízis tankot képező fémtartály oldalfalára és fenekére felhordott tűzálló és szigetelő anyagokból állnak.
Használat után, ezekben a bevonatképző termékek- ben jelentős mennyiségű káros anyag marad. Ezek a £ bevonatokat átitató káros anyagok, például oldható nátrium- vagy nánium-alumínium.-fluoridok és a cianidok. Ezeket az anyagokat el kell roncsolni vagy távolítani a bevonatokból azok végső tárolóhelyen történő elhelyezése előtt. 6
Az FR-A-2228 336 (a párhuzamos amerikai egyesült államokbeli bejelentés száma 4052288) számú franciaországbeli szabadalmi leírásban (bejelentő: ALUMÍNIUM PECHINEY), illetve a 4113 831 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban (KAISER) eljárást ismertetnek elhasználódott bevonatok kezelésére és újrahasznosítására. Az eljárás a bevonat aprításán és alkáli-lúggal történő kilúgozásán alapul.
) További, az elhasználódott bevonatok pirohidrolízisén alapuló eljárásokat ismertetnek a 4065551 számú (ELKEM), a 4113 832 számú (KAISER) amerikai egyesült államokbeli szabadalmakban. Ezen eljárásokbanfluidizáltágyas berendezésekben dolgoznak.
i A fluidizált ágyas eljárások hátrányos vonása, hogy az erős agglomerálódási hajlam miatt a reakciőhőmérséklet csak szűk határok között változhat Ezzel a kérdéssel foglalkoznak a következő közleményekben is: L. C. Blayden, S. G. Epstein, Journal of Metals, Julius 1984,24. old; „Technical Paper” No. A 87-14 of The Metallurgícal Society of ΑΙΜΕ, 3. old. (1987, ΑΙΜΕ Annual Meeting). További hátrányos vonása e pirohidrolízis eljárásoknak, hogy nem használhatók nagy Si02-tartalmú (több, mint néhány®) hulladékok kezelésére az agglomerálódási hőmérséklet csökkenése következtében, amint azt E. R. Cutshall és L. O. Daily ismertetik a J. of Metals, November 1986, 37. old., irodalmi helyen a II. táblázatban, ahol a kezelt hulladék teljes Si-tartalma csak 1,21%. Fenti okok következtében a következő megoldásokat lehet választani:
- a használt bevonatoknak csak a karbonátos részét kezelik, vagy
- már a tank tervezésekor gondoskodni kell arról, hogy kizárólag igen kis szilícium-dioxid-tartalmú bevonatok alkalmazására kerüljön sor, azaz lényegében alumínium-oxid bevonatok készüljenek.
Ma már azonban ismert, hogy ezeknek a tényleges élettartama lényegesen rövidebb, mint a modem, előformált szilícium-dioxid-alumínium-oxid bevonatok élettartama.
Bár az elektrolízis tankok közepes effektív élettartama az utóbbi néhány évben lényegesen meghosszabbodott, az elhasználódott bevonatok elroncsolása, a tovább már nem használható elektrolízis tankok kiürítését és szétszerelését követően, és a kezelés során keletkező termékek újrahasznosítása továbbra is változatlanul probléma. Az elhasználódott bevonatok jelentős mennyiségű fluortartalmú vegyületet (a fluortartalom elérheti a 100 kg/tonnát), nátriumtartalmú terméket (a Na-tartalom elérheti a 200 kg/tonnát) és nem jelentéktelen mennyiségű cianidot (elérheti az 5 kg/tonnát) tartalmaznak, ezért szabad ég alatti tárolásuk kockázatot jelent a környezet számára.
Ezek a káros anyagok éppen úgy jelen vannak az elektrolízis tankok belső bevonatát alkotó karbonátos részben, mint a modem tankok hőszigetelő bevonatát képező szilícium-díoxid-alumínium-oxid téglabélésben. A cianidok a bevonatoknak nagyrészt abban a részében fordulnak elő, melyek 750-800 oC-nál nagyobb hőmérsékletnek voltak kitéve.
HU 204717 Β
Olyan berendezés és ipari eljárás kidolgozása vált szükségessé, mely alkalmas nagy szilícium-dioxid tartalmú bevonatok gazdaságos módon végrehajtható kezelésére és teljes körű védelmet biztosít a környezet számára, azaz alkalmas a fluorszáimazékok kinyerésére és a cianidok teljes elroncsolására.
A találmány tárgya eljárás széntartalmú és fluort tartalmazó ásványalkotó vegyületekkel impregnálódott tűzálló anyagokból álló Hall-Heroult elektrolízis tartályok elhasználódott bevonatainak, mint hulladékanyagoknak magas hőmérsékletű (>1000 °C) szilikopirohidrolízises feldolgozására. Az eljárás során egy gázhalmazállapotú fázist, mely gáz gyakorlatilag az összes fluort tartalmazza, lényegében HF gáz formában (vagy esetleg tetrafluoro-aluminát, NaAlFő formában), és egy, legalább részben folyadékhalmazállapotú fázist különítünk el, mely folyadék fázis gyakorlatilag mentes az oldható fluoridoktól, tartalmaz viszont szilíciumot, alumíniumok kalciumok nátriumot és számos egyéb szennyezőanyagot, mint például vasat, titánt, nehézfémeket oxidált formában, lényegében szilikát formában, az eredetileg jelen lévő cianidok pedig a magas hőmérsékletű kezelés során oxidálódnak és elroncsolódnak. A „sziliko-pirohidrolízis” alatt olyan kezelést értünk, melynek során három tényező, azaz hőhatás, vízgőz és szilícium-dioxid betáplálás, együttesen fejti ki hatásák
Felismertük, hogy a kezelendő hulladékanyag nemkarbonátos részének összetételét a fő elemekre nézve (nátrium, alumínium, szilícium, kalcium) viszonylag szűk koncentrációhatárok közé kell beállítani - vagy a határértékek között tartani. így a végső oxidált maradék (folyékony és/vagy szilárd) lényegében nefelin (Na2Si2Al2O8), anortit (CaAl2Si2O8) és nátrium-szilíkátok (előnyösen diszilikát, Na2Si2O5, és a diszilikátnál kisebb mennyiségű monoszilikát, Na2SiO3) keverékéből áll. Az át nem alakult szilícium-dioxid, SiO2, semmilyen körülmények között nem jelent problémát.
Fentieket a következő atomarányokkal fejezhetjük ki:
a) Si>Na/2+2 CA, és előnyösen
Si>Na+2 Ca+(Fe/2),
b) Si>Na>Al.
Ennek az eléréséhez szükséges lehet, hogy a bevonat hulladékhoz szilícium-dioxidot adagoljunk, például szilícium-dioxid homok formájában, vagy más vegyület, mely jelentős mennyiségű szilícium-dioxidot tartalmaz, formájában, mint például földpát (K2O, A12O3), 6 SiCy vagy albit (6 SiO2, A12O3, Na2O), vagy kőszén mosásakor kapott, szilícium-dioxidban gazdag hulladékanyagok formájában.
A találmány szerinti eljárást különböző módokon valósíthatjuk meg:
Az eljárás egyik kiviteli módja szerint a kezelést egy lépésben, egy reaktorban valósítjuk meg; egy másik kiviteli mód szerint a kezelést két egymást követő lépésben, két reaktorban valósítjuk meg.
Az első esetben az egyetlen alkalmazott reaktor lehet ciklon vagy porlasztva égető típusú reaktor. A hőmérséklet 1300-1400 °C körüli. A második esetben az első reaktor egy kupola típusú kemence lehet, a második reaktor pedig egy „kád”-típusú kemence. A hőmérséklet az első reaktorban 1000-1400 °C körüli és a másodikban 1200-1400 °C körüli.
Az egyes reaktorokban a csúcs hőteihelést plazmaégő alkalmazásával, vagy az égető levegő túlhevítésével érhetjük el. A levegőt egy hőcserélőn vezetjük át, melyben a keletkező gázoktól és/vagy füstgázoktól felhevül. A két lehetséges módszert részletesen az alábbiakban ismertetjük.
Az. 1. számú kiviteli mód
Miután a hulladékanyagot (elhasználódott bevonatot) aprítással alkalmassá tettük a reaktorba történő folyamatos betáplálásra (előnyös, ha a szemcseméret kisebb, mint 5 mm), az anyagot az 1000 °C-ot meghaladó hőmérsékleten tartott reaktorba vezetjük be. A reaktor hőmérséklete előnyösen 1300 °C. A reaktorba oxigént (előnyösen oxigénben dús levegőt) vezetünk, olyan mennyiségben, mely elegendő a teljes széntartalom szén-monoxiddá (CO) vagy előnyösen szén-dioxiddá (CO2) alakításához, továbbá megfelelő mennyiségű szilícium-dioxidot és vizet táplálunk a reaktorba, hogy a fluoridok (NaP, Na3AlF6, A1F3, CaF2) csaknem teljesen oxidokká oxidálódjanak, mely oxidok reagáltathatók a szilícium-dioxiddal. A következő egyenlet szerinti reakcióban HF gáz képződik:
MxF2y+yH2O+nSiO2—2yHF+MxO>> nSiO^)
Ahhoz, hogy ilyen eredményt érjünk el, a következő feltételeknek megfelelően célszerű az anyagokat betáplálni:
a) A víz gramm-mőlszáma legalább a hulladék grammatomszámban kifejezett fluortartalmának felével legyen egyenlő. Fölös mennyiségű víz alkalmazása az előnyös, mivel az a reakció egyensúlyát kedvező irányba tolja el. Atom- vagy molekula-arányokban kifejezve: H2O/F>0,5 (azaz legalább 9 g vizet kell számítani 19 g fluortartalomra).
A betáplált víz mennyisége akkor megfelelő, ha a keletkező gáz fölös mennyiségű, el nem reagált vízgőzt tartalmaz, melynek mennyisége, mólarányban kifejezve, legalább 1/3-ad része a képződött hidrogén-fluorid mennyiségének, azaz előnyösen H2O/F>0,83 (tehát legalább 15 g víz 19 g fluortartalomra).
b) Az oxigén mennyiségének elegendőnek kell lenni a szén elégetéséhez és a vegyületek oxidálható elemeinek (karbidok, cianidok, szulfídok, nátrium, vas) oxidálásához. A megfelelő atomarány:
O2/C>0,5, előnyösen
O2/C>1, vagy másként megadva 16 g oxigént számíthatunk 12 g szénre, előnyösen 32 g oxigént 12 g szénre. Az oxigén betáplálása természetes vagy oxigénban dúsított levegő formájában történhet.
c) A betáplált szilícium-dioxid teljes mennyiségének elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy a teljes nátriumés kalciumtartalom nátrium- vagy kalcium-szilikát formába alakulhasson, azaz N2SiO3, Na2Si2O5, Na2Si2Al2O8 vagy CaAl2Si2O8 formába. A nátrium és a
HU 204717 Β kalcium kötési energiája ezekben a vegyülefekben jelentős, ezáltal igen hatékonyan valósulhatmeg a NaF, Na3AlF6, NaAlF4 vagy CaF2 vegyületekből a fluor felszabadítása.
Természetesen amikor a bevonatokból képződő hulladékanyagok kötött formában vagy másként szilíciumot tartalmaznak, ezt a szükséges adalékmennyiség meghatározásánál tekintetbe kell venni.
A szilícium teljes mennyisége a kezelendő hulladékban, a szilícium lehetséges hozzáadását követően a következő kifejezéssel határozható meg (a mennyiségeket atomszámokban kifejezve):
Si>(Na/2)+2Ca.
Ez az összetétel Na2SíO3 és CaAl2Si20g képződéséhez vezet
Előnyős a következő összetétel:
Si>Na+2 Ca+Fe/2, mely összetétel a N2Si205, CaAI2Si20g és vas-szilikát, Fe2SiO4 képződését eredményezi.
Az első esetben a felszabadított HF mennyisége valamivel kisebb, de az energiamérleg kedvezőbb.
1. példa
1. számú, egylépéses kiviteli mód
Egy tonna, elektrolízis tankok bevonataiból származó hulladékot kezelünk a találmányunk szerinti eljárással. A hulladék összetétele a következő:
Táblázat
Elem Mennyiség (kg/tonna) Atomösszetétel g atom/kg
c 365 30,42
F 90 4,74
Na 170 7,39
Ca 20 0,50
A1 75 2,78
80 2,85
Fe 15 0,27
S 2 0,06
CN- 3 0,12
O (kötött) 180 11,25
a) Az első lépésben a < 5 mm nagyságú szemcsékké aprított hulladékanyaghoz kilogrammonként 5,7 mól szilícium-dioxidot adunk (azaz 1 tonna hulladékhoz 350 kg· szilícium-dioxidot). Az összetétel a kővetkező egyenletnek felel meg:
Si«Na+2 Ca+Fe/2 (a vegyjelek grammaíomnyi mennyiséget jelentenek).
b) Az elegyet 1400 °C-ra beállított hőmérsékletű ciklonieaktorba tápláljuk be, mely reaktorba egyidejűleg vizet (4 mól/kg eredeti hulladék, azaz 54 kg/tonna reaktorba betáplált hulladék+szilícium-dioxid elegy) és oxigént (természetes vagy oxigénban dúsított levegő formájában) vezetünk. Az oxigén teljes mennyisége 520 normál m3 02/tonna hulladék + szilícium-dioxid keverék.
A kérdéses esetben a széntartalom tökéletesen meg5 felelő, tehát elégetésével a reaktor hőmérséklete fenntartható.
A hőmérleg a következő:
Szükségletek
- Hevíteni kell 1400 °C-on tonna bevonőanyagot + 350 kg szilícium-dioxidot + 54kgH2O-t + az égetéshez szükséges gázokat
Az energiaigény:
ha az égetéshez használt gáz tiszta oxigén -+ 1100 Th ha az égetéshez használt gáz levegő —> 2350 Th, ahol Th jelentése: thermie, kalóriás egység. 1 Th=4,18x 106 joule.
Források
- A fluorozott termékek égése, oxidálása és hidroEzálása 1400 °C-on -2900 Th. Tehát hő nagy fölöslegben termelődik
Ha egy bizonyos hulladékanyagnál a széntartalom elégtelennek bizonyul a hőmérséklet fenntartásához, szenet lehet betáplálni a reaktorba ásványi szén vagy fűtőolaj formában és/vagy a levegő egy részét oxigénnel lehet helyettesíteni vagy pedig az égetéshez szüksé30 ges levegőt elő lehet melegíteni a reakcióban keletkező forró gázokkal.
Úgy találtuk, hogy az itt ismertetett működési körülmények között a fluornak csaknem teljes mennyisége (90-97%-a) HF formában eltávozik, koncentrációja a füstgázban közel 3 t%. A füstgáz lényegében nitrogénből, szén-dioxidból és kis mennyiségű, fölöslegben betáplált vízből és oxigénből áll. A füst gyakorlatilag nem tartalmaz 700 °C feletti hőmérsékleten kondenzálódó nátrium- vagy bárium-fluoridot, szódát, NaOH-t vagy nátriumot A cianidot tartalmazó vegyületek (HCN, NaCN) parciális nyomása alatta marad akimutathatósági határnak.
A maradék teljes mennyisége folyadék (op. 1400 °C), lényegében náírium-sziEkátot (Na2Si205,56 tömeg%), nefebnt(Na22Al2O8, 28 tömeg%) és anortiíot (CaSi2Al2Og, 15 tömeg%) tartalmaz, valamint oldott vas-oxidot és igen kis mennyiségű cianidot (kevesebb mint 10 mg/íonna akiindulási 3 kg/tonna helyett).
A „nehézfémek” nagyrészt valószínűleg beépülnek a szitikátokba.
A vizsgálat során a HF-tartalmú füstöt összekevertük 120 db 280 kA-es elektrolízáló tartály felett összegyűjtött füsttel. A füstgázbegyűjtés térfogatárama körülbelül 10ö normál m3/h volt Ez lehetővé tette, hogy a nagyon forró füstöt körülbelül 300-szorosára hígítsuk, és hogy a fluor nagy részét az elektrolízáló tankoknál keletkező füst kezelésével egyidejűleg kinyeq'ük. A füst kezelése mint „száraz”, nagy fajlagos felületű (>30 m?/g) alumínium-oxid kinyerésére alkalmas eljá60 rás ismeretes.
HU 204 717 B
A folyékony maradékot szórt, komprimált levegőn csurgatjuk át abból a célból, hogy finomabb eloszlású szilárd terméket kapjunk, melyből a vízoldható nátrium-szilikátot forró vízzel kioldjuk. Ez a nátrium-szílikát nem jelentéktelen mennyiségű eladható érték (kb. 200 $/tonna). Az oldhatatlan maradék veszélytelen, különleges óvintézkedést hulladéktárolóban történő elhelyezése nem igényel.
2. számú kiviteli mód
Első lépés
Az első, kupola típusú reaktorban a lényegében kizárólag a katód blokkokból származó, durván megőrölt szenet gázosítjuk el, olyan mennyiségű levegő betáplálásával, mely a szénnek legalább szén-monoxiddá (CO) alakításához elegendő.
Ebbe a reaktorba, hogy elkerüljük a hidrogén-fluorid képződést vizet nem táplálunk be.
A hatékony elgázosításhoz alkalmazandó körülmények a következők.
Oxigénből olyan mennyiségre van szükség, mely lehetővé teszi, hogy a
- szén szén-monoxiddá alakulhasson,
- a Na Na2O-vá oxidálódhasson,
- a fém vas FeO-vá oxidálódhasson,
- a FeS FeO-vá és S-é oxidálódhasson,
- a NaCN Na2O-vá, CO-vá és N2-vé oxidálódhasson,
- az AI4C3 Al2O3-má és CO-vá oxidálódhasson.
Az oxigén szükséges mennyisége (tömege) tehát a következőképpen adható meg:
O2=16[(C/12)+(Na/46)+(Fe/56)+FeS/88)+(NaCN/
65,3)+(Al4Cy24)], mely összefüggésben C, Na, Fe, FeS, NaCN és A14C3 ezeknek a katódblokkban lévő elemeknek és vegyületeknek a tömegét jelenti.
A reaktorból kilépő gáz lényegében nitrogénből és szén-monoxidból áll. Kisebb mennyiségben előfordulhat benne nátriumgőz, kéngőz, szén-dioxid, vízgőz, hidrogén és fluoridok.
Második lépés
Az első reaktorból kikerülő olvadékot a második reaktorba továbbítjuk, amelybe, hasonlóképpen, az egyéb hulladék bevonatanyagot is betápláljuk (azaz azt az anyagot, ami nem a karbonátos blokkból származik, így tömítőanyagokat, oldalsó táblákat, imprenált téglákat stb.) valamint szilícium-clioxidot, vizet, oxigént (természetesen levegőt vagy oxigénben dúsított levegőt). A betáplálást úgy hajtjuk végre, hogy
a) Az első reaktorban képződött CO elég és CO2 keletkezik. Ez a folyamat biztosítja az összeolvadási és a szilikopirohidrolízis lépés energiaszükségletét.
b) A maradék szén elég és· oxidálódnak azok az oxidálható komponensek, amelyeket a betáplált hulladékok tartalmaznak.
c) A víz betáplálás hatására hidrolizálódnak a fluortartalmú vegyületek, melyek az első reaktorból származnak és azok is, melyeket közvetlenül a második reaktorba tápláltunk be. A hidrolízis reakciókat a következő egyenletekkel adjuk meg:
(1)2 NaF+H2O+2 SiO2 -4 2 HF+Na2Si2O5 (2) 2 Na2AlF6+6 H2O+6 SiO2 -4
HF+Na2Al2Si2O8+2 Na2Si2O5 (3) CaF2+H2O+Na2AI2Si2O8+2 SiO2 —> 2 HF+CaAl2Si2O8+Na2Si2Os
Az egyenletek a vízbetáplálást követő reakciókra vonatkoznak. A betáplált víz mennyisége (atomarányban kifejezve) legalább egyenlő a hulladék fluortartalmának felével, azaz 9 g vizet számíthatunk 19 g fluorra.
d) Szilícium-dioxidot adagolunk a reaktorba, ezáltal megkötjük a kalciumot vagy nátriumot tartalmazó termékeket Folyadékfázisú keveréket kapunk, mely lényegében Na2Si2O5-öt adott esetben kisebb mennyiségű Na2SiO3-at és kalcium- vagy náöium-sziliko-aluminátokat tartalmaz, például nefelint (Na2Al2Si2O8) vagy anortitot (CaAl2Si2O8).
A keverék egyesülésének - hőmérséklete kisebb, mint 1400 °C. A reakciótennék ezért teljes egészében cseppfolyós halmazállapotú.
Az említett komponenseken kívül a folyadék oldott vas-oxidot és igen kis mennyiségű cianidot is tartalmaz. A cianid mennyisége körülbelül 10 mg/tonna, szemben a kiindulási 3 kg/tonnával.
Az égetési és oxidációs folyamatból származó gázokat 3z el nem reagált levegőt és vízgőzt és az (1), (2) és (3) reakcióban keletkező hidrogén-fluoridot a HF eltávolítása céljából alacsonyabb hőmérsékleten reaktív alumínium-oxiddal érintkeztetjük, ahol alumíniumfluorid A1F3 képződik a következő, 800 °C alatt lejátszódó reakcióban:
HF+A12O3 -4 AlF3+3 H2O vagy 3 HF+A1(OH)3 -4 AlF3+3 H20.
Ezt végrehajthatjuk egy külön reaktorban, mely például Al(OH)3-ot tartalmaz, vagy pedig úgy, hogy viszszatápláljuk a gázt az alumínium elektrolízis tankok gázgyűjtő körébe, ahol, amint azt az egylépcsős eljárásnál ismertettük, nagy fajlagos felületű (nagyobb, mint 30 m2/g) metallurgiai At2O3-ot alkalmaznak a fluor megkötésére.
2. példa (Kétlépcsős eljárás)
A 2. példában olyan hulladék kezelését mutatjuk be, amely elhasználódott bevonatokból áll, és mely hulladékból előzetesen elkülönítettük a blokkokból származó szénben gazdag anyagot, illetve egyéb hulladékanyagok kezelésére.
Kezelés az első reaktorban:
A katódblokkokat először durván aprítjuk. A „bányaüzemi” szemcseeloszlású, 100-150 mm-es (vagy még inkább 50-150 mm-es) szemcséket tartalmazó anyagot kupola-típusú elgázosító reaktorba adagoljuk. A betáplált anyag összetétele a következő (egy tonna anyagra számított tömegrészek kilogrammban):
c 710,4
Fe 5,5
Na 54,6
FeS 15,0
NaCn 8,2
HU 204717 Β
A14C3 41,0
NaF 102,5
Na3AlFá 46,4
CaF2 6,4
1 tonna blokkanyagra számítva 160 kg szilícium-
dioxidot táplálunk a reaktorba, homok formában. A reakcióelegyet keveréssel homogenizáljuk. A szén elgázosítását és az egyéb vegyületek oxidálását 1 tonna blokkanyagra számítva 720 normál m3 oxigén betáplálásával hajijuk végre. Az oxigén betáplálása 50 t%-os oxigénben dúsított levegő formájában történik, vagy oxigénben nem. dúsított, de előzetesen hőcserélőben a reaktorból kivezetett gázokkal 700 °C-ra előmelegített levegő formájában. Ilyen körülmények között úgy találtuk, hogy a kapott CO mennyisége 1 tonna blokkanyagra vonatkoztatva 1700 kg. A gázelegyben a CO mellett nitrogén van és csekély mennyiségű kén- és nátriumgőz.
A reaktor alján összegyűlő cseppfolyós fázis lényegében szilikátokból (Na2Si2O5, NaAl.SiO?) és az elektrolitokkal impregnált karbonátos blokkokból származó, át nem alakult fiuoridokből (NaF, Na3AlF6, CaFo) áll.
Ez a folyékony fázis körülbelül 500 kg 1 tonna kezelt blokkra vonatkoztatva. Azaz, 3660 kg impregnált blokkot kezelve (közelítőleg) 1800 kg folyékony fázist kapunk.
Kezelés második reaktorban:
Az első reaktorban kapott 1800 kg folyékony fázist a második reaktorba visszük át A második reaktor esetünkben medence vagy tank típusú kemence. A reaktorba 6340 kg más típusú, alábbi összetételű hulladékanyagot is betáplálunk:
C 1030 kg
NaCN 30 kg
A14C3 70 kg
NaF 850 kg
Na3AIF6 205 kg
CaF2 140 kg
Na2SiO3 1650 kg
Si02 940 kg
A12O3 1000 kg
CaO 140 kg
FeoO3 185 kg
H2Ö 100 kg
Ezt a második kemencét az első kemencéből szár-
mázó szén-monoxid felhasználásával gázégőkkel melegítjük.
A töltethez 3000 kg szilícium-díoxidot (homok formájában) adunk. A szilícium-díoxid betáplálás célja a Na20, valamint az oxidációban képződő vas-oxid és alumíníum-oxid „blokkolása” szilikátolvadék előállításával (Na2205, FejSiC^, NaAlSiCL és CaAl2Si2O8). A szilícinm-dioxid szükséges mennyisége:
reaktorba betáplált hulladékban, vegyületében vagy - másként (beleértve a folyadékfázist az első reaktorból). A reaktorba 550 g gőzt tápláltunk be, csővezetékekeken keresztül. A csövek egyik vége az olvadék für5 dőbe merül, abból a célból, hogy az olvadt fluorozott termékek pirohidrolízisét lejátszassuk és a fürdőben lévő szuszpendált szénrészecskéket elgázosítsuk.
A szén-monoxid elégetéséhez és az oxidálható elemek és vegyületek oxidálásához 4400 normál m3 oxi10 génre van szükség előmelegített levegő formájában, melynek egy részét az égőfejeken át, másik részét pedig a vízgőzhöz keverve a csővezetékeken keresztül juttatjuk a reaktorba.
A végső maradék lényegében azonos az egylépcsős [5 eljárásban kapott maradékkal, azaz nátrium-szilikátot (Na2Si2O5), nefellnt és anortitot tartalmazó cseppfolyós keverékből áll, melynek cíanidtartalma igen kicsiny (<10 mg/tonna).
Ugyanúgy, mint az 1. példa szerinti eljárásnál a Ό fluortartalmú gázokat a Hall-Heroult elektrolízis tankokból származó gázokkal egyesítjük és nagy fajlagos felületű (>30 m2/g) alumínium-oxidon kötjük meg. A fluoimegkötés hatékonysága rendszerint jobb, mint 90%, átlagosan 93-97%-os. A folyékony maradékot 5 ugyanúgy sűrített levegő alkalmazásával granuláljuk, az oldható nátrium-szilikátof mely detergensek gyártásánál, mésztartalmú vizek lágyításánál, valamint ércek osztályozásához szükséges sűrített folyadékok előállításánál különösen előnyösen alkalmazható, fonó vizes kezeléssel kinyerjük.
A találmány szerinti eljárást akár az egyik, akár a másik fent ismertetett módon megvalósítva, lehetővé válik, üzemelésből kivont elektrolizáló tankok eltávolított bevonóanyagából származó elhasználódott bevo5 natok kezelése, vagy még általánosabban megfogalmazva, mindenféle karbonátos vagy tűzálló termékkezelése, függetlenül attól, hogy alumíniumof szilíciumot és alumíniumot tartalmaznak-e, fluoríartalmú termékekkel ipregnálódtak-e, és függetlenül attól, hogy 3 vajon szabad ég alatti tárolásuk jelent-e veszélyt a környezetre vagy nem. A találmány szerinti eljárás alkalmazható például fluortartalmú termékekből képzett réteggel bevont alumínium vagy alumíníumötvőzetek újraolvasztásához szükséges kemencék elhaszná> lődott bevonatainak kezeléséhez.
Anélkül hogy említenénk, magától érthető, hogy a példa szerinti eljárások némi változtatással is megvalósíthatók, anélkül hogy ezáltal kívül kerülnének a találmány oltalmi körén. Például a második példa szerinti ) elj'árásnál az első, reaktorban egyidejűleg fel lehet dolgozni a katódblokkokbóí, illetve az egyéb, bevonati részekből származó szenet, így az oldalsó táblákat, az oldalfalak és a katódblokkok közötti kiégett tömítőanyagokat ^Λ/Na Ca Fe Si. ^0,.60(-+-+---)
Az összefüggésben Na, Ca, Fe és Sí a nátrium, kalcium, vas és szilícium tömegét jelenti a második

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás Hall-Heroult elektrolízistartályok elhasználódott, karbonátos, valamint szilíciumot és alumíniu60 mot tartalmazó termékek keverékéből álló, fluort tar6
    HU 204 717 B talmázó ásványalkotó vegyiiletekkel, elsősorban nátrium-, kalcium- és alumínium-vegyületekkel impregnálódott bevonatainak kezelésére, ahol a keverék szén tartalma 20-50 tömeg%, Si02-tartalma 3-40 tömeg%, NaF2-tartalma 5-20 tömeg%, CaF2-tartalma <5 tömeg%, és az aprított bevonatanyagokat >1000 °C-os hőmérsékleten oxidáló gáz, vízgőz jelenlétében kezeljük, ahol az O2C atomarány >0,5, a H2O/F mólarány >0,5, azzal jellemezve, hogy a kezelendő bevonatanyaghoz adott esetben ismert módon elvégzett előkezelés után szilíciumot adagolunk - előnyösen szilícium-dioxid formában - Si>(Na/2+2 Ca) atomviszonynak megfelelő mennyiségben az eljárás eredményeként kapott folyékony fázist lehűtve megdaráljuk, vízzel kezeljük, így az oldható nátrium-szilikátot kioldjuk, majd az oldhatatlan maradéktól elkülönítjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katódblokkból származó bevonatok esetében előkezelésként 1000-1400 °C-ra hevített aprított katódblokkokhoz oxidáló gázt táplálunk be, a gázban az O2/C atomarány >0,5, és a blokkok széntartalmát ismertmódon szén-monoxiddá alakítjuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oxidáló gázként levegőt vagy oxigénben dúsított levegőt alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy cseppfolyós vagy gőz állapotú vizet táplálunk be a H2O/F>0,83 mólaránynak megfelelő mennyiségben, azaz legalább 15 g vizet 18 g fluorra számítva.
  5. 5. Az 1., 2. vagy 4. igénypont bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizet vízgőz formájában, legalább egy, az egyik végével a cseppfolyós fázisba merülő csövön át tápláljuk be.
  6. 6. Az 1., 2. vagy 3. igénypont bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oxigént O2/C>1 atomaránynak megfelelő mennyiségben, azaz legalább 32 g oxigént 12 g szénre számítva tápláljunk be.
  7. 7. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az oxigént O2/C>1 atomaránynak megfelelő mennyiségben, azaz legalább 32 g oxigént 12 g szénre számítva, tápláljuk be.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kezelést előkezelés nélkül, legalább 1300 °C hőmérsékleten, oxidáló gáz, víz vagy gőz és szilíciumdioxid egyidejű betáplálása mellett a bevonóanyag maradékok előzetes finom őrlése után végezzük.
  9. 9. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hulladékhoz, a hulladékanyagokban lévő fémek túlnyomó részének szilikátokká, így nátrium-szilikátokká, nátrium-sziliko-aluminátokká és kalcium-sziliko-aluminátokká alakításához szükséges mennyiségben szilícium-dioxidot adagolunk.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az eljárást egy ciklon típusú porlasztó égőfejjel felszerelt reaktorban végezzük.
  11. 11. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az előkezelést egy kupola típusú, a további eljárási lépéseket egy medence- vagy tartály-kemence típusú reaktorban végezzük.
  12. 12. A10. vagy 11. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az energiát az egyes reaktorokba plazmaégő alkalmazásával biztosítjuk.
  13. 13. A10. vagy 11. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az energiát az égetéshez betáplált levegő előmelegítésével biztosítjuk, ahol a levegőt hőcserélő alkalmazásával, a keletkező gázokkal és/vagy füsttel melegítjük elő.
HU882777A 1987-06-01 1988-05-31 Method for treating the outworn lining of hall-heroult electrolysis tanks by silicopyrohydrolysis HU204717B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8708012A FR2615764B1 (fr) 1987-06-01 1987-06-01 Procede de traitement, par silicopyrohydrolyse, de brasquages uses provenant de cuves d'electrolyse hall-heroult

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT48138A HUT48138A (en) 1989-05-29
HU204717B true HU204717B (en) 1992-02-28

Family

ID=9351847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU882777A HU204717B (en) 1987-06-01 1988-05-31 Method for treating the outworn lining of hall-heroult electrolysis tanks by silicopyrohydrolysis

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0294300B1 (hu)
CN (1) CN1013248B (hu)
AU (1) AU603672B2 (hu)
BR (1) BR8802626A (hu)
CA (1) CA1334049C (hu)
DE (1) DE3867130D1 (hu)
ES (1) ES2027410T3 (hu)
FR (1) FR2615764B1 (hu)
GR (1) GR3003448T3 (hu)
HU (1) HU204717B (hu)
IN (1) IN169595B (hu)
IS (1) IS1513B (hu)
NO (1) NO166922C (hu)
NZ (1) NZ224814A (hu)
RU (1) RU1782226C (hu)
YU (1) YU46337B (hu)
ZA (1) ZA883823B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE467224B (sv) * 1989-01-25 1992-06-15 Skf Plasma Tech Foerfarande och anordning foer att oeverfoera urlakningsbara substanser i avfallsmaterial till gas eller till lakningsstabila foereningar
FR2664297B1 (fr) * 1990-07-04 1992-09-11 Pechiney Aluminium Procede de traitement par choc thermique de brasquages uses provenant de cuves d'electrolyse hall-heroult.
NO176648C (no) * 1991-11-07 1995-05-10 Elkem Technology Fremgangsmåte for behandling av brukte katodebunner
CA2159806C (en) * 1993-04-06 2005-07-05 John Millice Floyd Smelting of carbon-containing material
CN101804996B (zh) * 2010-04-02 2011-12-21 北京矿冶研究总院 一种从电解铝废阴极炭块中回收氟化钠的方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2338336A1 (fr) * 1976-01-13 1977-08-12 Pechiney Aluminium Nouveau procede de brasquage des cuves pour electrolyse ignee
US4113832A (en) * 1977-11-28 1978-09-12 Kaiser Aluminum & Chemical Corporation Process for the utilization of waste materials from electrolytic aluminum reduction systems
US4160808A (en) * 1978-05-30 1979-07-10 Andersen John N Pyrohydrolysis process for spent aluminum reduction cell linings
DE2942439C2 (de) * 1979-10-20 1981-10-15 Vereinigte Aluminium-Werke Ag, 5300 Bonn Verfahren und Vorrichtung zur Gewinnung von Fluorwasserstoff aus fluorhaltigen Materialien durch Pyrohydrolyse
AU611868B2 (en) * 1986-12-22 1991-06-27 Comalco Aluminium Limited Recovery of fluoride values from waste materials

Also Published As

Publication number Publication date
HUT48138A (en) 1989-05-29
IN169595B (hu) 1991-11-16
YU105488A (en) 1989-06-30
NO166922B (no) 1991-06-10
FR2615764B1 (fr) 1989-08-18
EP0294300B1 (fr) 1991-12-27
ES2027410T3 (es) 1992-06-01
CN1013248B (zh) 1991-07-24
CA1334049C (fr) 1995-01-24
DE3867130D1 (de) 1992-02-06
BR8802626A (pt) 1988-12-27
RU1782226C (ru) 1992-12-15
CN88103256A (zh) 1988-12-14
YU46337B (sh) 1993-05-28
ZA883823B (en) 1989-02-22
NO882373D0 (no) 1988-05-30
NO882373L (no) 1988-12-02
FR2615764A1 (fr) 1988-12-02
GR3003448T3 (en) 1993-02-17
IS1513B (is) 1992-11-04
AU603672B2 (en) 1990-11-22
EP0294300A1 (fr) 1988-12-07
NZ224814A (en) 1991-02-26
AU1678788A (en) 1988-12-01
IS3352A7 (is) 1988-12-02
NO166922C (no) 1991-09-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5640709A (en) Method and apparatus for producing a product in a regenerator furnace from impure waste containing a non-gasifiable impurity
US5717149A (en) Method for producing halogenated products from metal halide feeds
US4355017A (en) Aluminum electrolytic cell cathode waste recovery
NO176648B (no) Fremgangsmåte for behandling av brukte katodebunner
CA2087252A1 (en) Forming carbon dioxide in multi-phase molten bath
EP0417216B1 (en) Treatment of aluminum reduction cell linings combined with use in aluminum scrap reclamation
US4956158A (en) Stabilization of fluorides of spent potlining by chemical dispersion
GB2059403A (en) Treatment of fluoride- containing waste
US6074623A (en) Process for thermal destruction of spent potliners
HU204717B (en) Method for treating the outworn lining of hall-heroult electrolysis tanks by silicopyrohydrolysis
US5683663A (en) Decomposition of cyanide in electrolytic cell lining
Kondratev et al. Review of methods of waste lining processing from aluminum electrolyzers
CN115803125A (zh) 将废槽衬(spl)转化为惰性渣、氟化铝和能量的等离子体方法
CA2681761A1 (en) Method for treating spent pot liner
JP4416953B2 (ja) アルミナ鉱石からアルミニウムを硫化アルミニウム方法で製造する方法および装置
RU2200601C2 (ru) Способ утилизации галогенированных и негалогенированных отходов
US4355007A (en) Two stage chlorination process for aluminum value containing source
CA2048520A1 (en) Method for working up fluorine-containing residues
US4259298A (en) Recovery of chlorine values from iron chloride by-product in chlorination of aluminous materials
RU2477820C1 (ru) Способ обработки отработанной футеровки от электролитической плавки алюминия
AU539042B2 (en) Aluminum electrolytic cell cathode waste recovery
Кондратьев et al. Review of Methods of Waste Lining Processing from Aluminum Electrolyzers
GB2290081A (en) Destruction of spent aluminium smelting carbon electrodes in molten salt
JPH04932B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee