HU203975B - Process for producing pharmaceutical composition against psoriasis - Google Patents

Process for producing pharmaceutical composition against psoriasis Download PDF

Info

Publication number
HU203975B
HU203975B HU88476A HU47688A HU203975B HU 203975 B HU203975 B HU 203975B HU 88476 A HU88476 A HU 88476A HU 47688 A HU47688 A HU 47688A HU 203975 B HU203975 B HU 203975B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
parts
officinalis
oil
psoriasis
Prior art date
Application number
HU88476A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT52389A (en
HU880476D0 (en
Inventor
Ferenc Horvath
Original Assignee
Unipharma Gyogyszer Bioanyag E
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unipharma Gyogyszer Bioanyag E filed Critical Unipharma Gyogyszer Bioanyag E
Priority to HU88476A priority Critical patent/HU203975B/hu
Publication of HU880476D0 publication Critical patent/HU880476D0/hu
Publication of HUT52389A publication Critical patent/HUT52389A/hu
Publication of HU203975B publication Critical patent/HU203975B/hu

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Description

A psoriasis vagy pikkelysömör az egyik leggyakoribb krónikus bőrbetegség. Oka még tisztázatlan, valószínűleg a szervezet több rendellenességének komplex összhatásán alapszik. Patológiai jellege szerint a bőr krónikus gyulladása, melynek felszíni tünete a normálistól eltérő túlzott hánisejtszaporodás, az irha részéről vérbőséggel és sűrű limfocita-infiltrációval. Lényegében az élet bármely szakaszában kezdődhet és időszakos ismétlődő kitörésekkel vagy permanens gócokkal évtizedekig fennáll. Különösen gyakran lép fel a végtagok feszítő felszínein és a hajas fejbőrön, illetve a traumák által bántott bőrszakaszon.
Kezelésére eddig már számos módszert alkalmaztak. Dr. Issekutz Béla és Dr. Issekutz Lívia: Gyógyszerrendelés, Medicina, Budapest, 1979 számos módszert illetve anyagot ismertet psoriasis kezelésére. Ezek azonban lényegében mind csak a tüneti kezelést segítik elő, mivel mind a mai napig nem áll rendelkezésre olyan psoriasis elleni készítmény, melynek hatására a betegség véglegesen vagy legalábbis hosszú időre, vagy legalább néhány éves időtartamra teljesen megszűnne. A szakirodalom psoriasis kezelésére például B12 vitamint, A vitamint, különböző arzénsavat vagy arzenátot tartalmazó krémeket és alumínium-acetátot tartalmazó hűtőkenőcsőket, rezorcint tartalmazó hámlasztószereket, tallium-acetátot tartalmazó borogatóvizet, továbbá bizonyos szalicilsavat tartalmazó készítményeket ajánl. A Psoriasis kenőcs hatóanyagként 2,2-dikiór-dietilszulfidot (mustárgáz) tartalmaz, amelyet azonban naponta legfeljebb egyszer vékony kenetben lehet a bőrfelületre kenni. A kátrányos készítmények hátránya, hogy csak a bőrfelület egy részét lehet kezelni, és azt is csak rövid ideig. A már említett szalicilsavas készítmények a bőrfelület hámlasztását szolgálják, azonban ezek csak a tüneti kezelést szolgálják, mivel attól a betegség nem szűnik meg.
A népi gyógymódokban számos gyógynövényt alkalmaznak bőrbetegségek kezelésére. Nem ismeretes azonban olyan gyógynövény, melyet psoriasis kezelésére eredményesen alkalmaztak volna.
A találmány célkitűzése tehát olyan készítmény kidolgozása volt, mely a psoriasis nemcsak tüneti kezelését eredményezi, hanem azt véglegesen megszünteti, vagy legalábbis hosszú időn át a beteget tünetmentessé teszi.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy bizonyos gyógynövények kombinációja topikálisan alkalmazva a fenti célnak megfelelő kezelési módszert, illetve gyógyhatást biztosítja.
Ennek megfelelően a találmány tárgya olyan gyógyhatású készítmény, mely különböző gyógynövények kombinációit tartalmazza. Ugyancsak a találmány tárgya ezen gyógyhatású készítmények előállítása.
A találmány szerinti, topikális kezelésre alkalmas gyógyhatású készítmény hatóanyagként a következő növények extraktumát tartalmazza:
fokhagyma (Allium sativum), vérehulló fecskefű (Chelidonium május), körömvirág (Calendula officinalis), fehér fűzfa (Salix alba) kéreg, valamint adott esetben: csalánfű (Urtica dioica), orvosi veronikafű (Veronica officinalis), gyermekláncfű (Taraxacum officinala) gyökér, közönséges cickafarkfű (Achillea millefolium), fiistikefű (Fumaria officinalis), tölgyfa (Quercus) kéreg, homoki pirosító (Alkanna tinctoria) gyökér, kálmos (Acorus calamus) gyökér.
A fokhagymát főleg a népi gyógymódokban öregedési tünetek, érelmeszesedés, magas vérnyomás, hasmenés, bélférgek, stb. ellen használják. Nedve állítólag szemölcsök megszüntetésére is hatásos. Farmakológiailag hatásos alkotórészei a fokhagyma-olaj, alliin és allicin. Ez utóbbi antibiotikumnak tekinthető, de rovarölő hatása is van.
A csalánfű drogjának nagyobb tömegét klorofill előállítására dolgozzák fel. Teáját reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghunit, magas vérnyomás, gyomor- és bélhurut, bőrkiütések, vesehomok, stb. ellen alkalmazzák. Külsőleg aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként, bőrkiütésekre borogatóként, hajhullás és korpaképződés, valamint hajzsírosodás ellen mosóvízként alkalmazzák. Hajvizet is készítenek belőle.
A vérehulló fecskefű a mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozik. A drogból epe-, májbajok, valamint gyomor- és bélhurut elleni gyógyszereket készítenek, iparilag is. A friss növény nedvével szemölcsöt és tyúkszemet irtanak.
A veronikafű teáját használják köhögés csillapítására, asztma és szívasztma ellen.
A körömvirág forrázatát belsőleg gyomor- és bélfekély ellen, külsőleg pedig nehezen gyógyuló sebek, fekélyek borogatására használják. Élelmiszer-, gyógyszer- és italadalékként is ismeretes.
A cickafarkfű drogjai, teái étvágyjavítók, emésztésserkentőként. görcsoldóként, az epe- és májműködés elősegítésére, húgyszervi és légzőszervi bántalmak gyógyítására, illetve vérnyomáscsökkentőként alkalmazhatók. Külsőleg főzete fogíny-, szem- és általában gyulladásokra öblögető- és borogatószer.
A fiistikefű teája étvágygeijesztő, emésztésserkentő, hashajtó, illetve epehajtó hatású. Sárgaság ellen is alkalmazzák.
Kísérleteink során megállapítottuk, hogy ezen drogok külön-külön nem nyújtanak megfelelő kuratív hatást psoriasis kezelése során. Meglepő módon ugyanakkor úgy találtuk, hogy olyan kombinációkkal, melyek célszerűen legalább két vagy több fenti gyógynövényt tartalmaznak, meglepően jó hatás érhető el. A találmány szerinti készítmények ezért a fenti gyógynövények extraktumából célszerűen legalább hármat tartalmaznak. Tartalmazhat természetesen a gyógyhatású készítmény ennél több nővén) -extraktumot is, például mind a hetei egy készítményben.
A találmány szerinti készítményben célszerűen a fenti gyógynövények valamely olajjal készített extraktumát alkalmazzuk. Olajként alkalmazhatunk növényi, állati, illetve ásványi olajat egyaránt. Különösen elő-21
HU 203 975 Β nyös, ha az extrakció során paraffinolajat vagy napraforgóolajat alkalmazunk.
A találmány szerinti készítményeket úgy állítjuk elő, hogy 1000 tömegrész fokhagyma (Allium sativum) alkoholos extraktumának maradékát, valamint 10-50 tömegrész vérehulló fecskefií (Chelidonium május), 1050 tömegrész körömvirág (Calendula officinalis) és 10-50 tömegrész fehér fűz (Salix alba) kéreg, továbbá adott esetben legfeljebb 40 tömegrész csalánfű (Urtica dioica), orvosi veronikafű (Veronica officinalis) és/vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale) gyökér, legfeljebb 30 tömegrész közönséges cickafarkfű (Achillea millefolium), kálmos (Acorus calamus) gyökér és/vagy füstikefű (Fumaria officinalis), legfeljebb 150 tömegrész tölgyfakéreg és/vagy legfeljebb 2 tömegrész homoki pirosító (Alkanna tinctoria) gyökér szántott anyagát fiziológiailag elfogadható olajjal extraháljuk, majd az olajos készítményt elválasztjuk az extrahált szárazanyagtól.
A találmány szerinti készítményeket olyan formában állítjuk elő, hogy azok bőr kezelésére megfelelőek legyenek. Ilyen célra alkalmazhatjuk magát a gyógynövények olajos extraktumát, vagy azoknak legalább egy, topikális készítmények előállításánál általánosan alkalmazott adalékanyaggal alkotott keverékét. Adalékanyagként különösen előnyös a paraffinolaj, mely gyógyszerkönyvi vagy kozmetikai minőségű egyaránt lehet. A készítmények tartalmazhatnak további, önmagukban ismert adalékanyagokat is, például színezékeket, illatosító anyagokat, stb. Színezékként, illetve illatosító anyagként nemcsak a gyógyszeripar által általánosan alkalmazott adalékanyagokat, hanem további gyógynövény-kivonatokat is használhatunk, amelyek a készítmény hatását is fokozzák. Ilyen gyógynövények pl. a következők: kálmosgyökér, tölgyfakéreg, fűzfakéreg, gyermekláncfű gyökér, homoki pirosító. A gyógyhatású készítmények előállítását célszerűen úgy végezzük, hogy a megfelelően aprított, összetört, ill. összezúzott gyógynövény alapanyagra megfelelő extraháló olajat töltünk, és hosszabb időn át emelt hőmérsékleten tartjuk. Ezután a felülúszót elválasztjuk a szilárd növényi maradéktól, és a felülúszót alkalmazzuk vagy önmagában a kezelésre, vagy gyógyhatású készítmény előállítására, további adalékanyagokkal keverve. Amennyiben a hatóanyagok mellett adalékanyagként is alkalmazunk gyógynövényeket, célszerű azokat a hatóanyag alapjául szolgáló növényekkel együtt extrahálni.
Az extrakció ideje és hőmérséklete nem kritikus tényező, a hőmérsékletnek csak az szab határt, hogy a drogokban jelen levő hatóanyagok hőbomlása ne következzen be, míg az extrakciós időt úgy kell megválasztani, hogy az adott hőmérsékleten megfelelő extrakciós fokot érjünk el. Célszerűen az extrakciót 1248 óra időtartamban, 40-70 °C hőmérsékleten végezzük. A találmány egy előnyös megvalósítási változata szerint az olajos extrakciót 24 órán át 60 °C hőmérsékleten végezzük. A találmány szerint az olajos extrakció során nem a teljes fokhagymát, hanem annak már előzetesen alkohollal extrahált szilárd anyagát alkalmazzuk. Ezzel az eljárással elsősorban a készítmény megjelenési formája javítható. A fokhagyma alkoholos extrakcióját bármely folyékony alkohollal, célszerűen azonban etanollal végezzük. Különösen előnyős a 96%-os etanol alkalmazása. Az alkoholos extrakció hőmérséklete és időtartama nem kritikus tényező, azt azonban célszemen az alkohol forráspontja alatt végezzük. Az extrakciót előnyösen ugyancsak 24 órán át, 60 °C hőmérsékleten, folyamatos keverés közben végezzük.
Ezután az alkoholt a szilárd anyagtól elválasztjuk, célszerűen szűréssel, majd a szilárd anyagot előnyösen vákuumban, 50-60 °C hőmérsékleten szárítjuk, és a szárított szilárd anyagot adjuk az olajos extrakció szárazanyagához.
A találmány szerinti készítménnyel számos kezelést folytattunk le, és a kezelések 90%-ában többhetes alkalmazás után a psoriasis tünetei teljesen elmúltak és nem jelentkeztek újra. A kezelés időtartama természetesen függ a betegség stádiumától és a kezelt személy korától és fizikai állapotától is.
A találmányt az alábbi példákban részletesen is ismertetjük.
1. példa kg fokhagymát töréssel és zúzással apríftink, majd megfelelő edényben 7,5 196%-os etanolt töltünk rá, és a keveréket 24 órán át 60 °C hőmérsékleten Tartjuk folyamatos keverés közben. Ezután a felülúszót elválasztjuk és a maradékot vákuumszárítóban 5060 °C hőmérsékleten az alkohol szagának eltűnéséig szárítjuk. Ezután az előkezelt fokhagyma-szárazanyagot az alábbi aprított és zúzott gyógynövény-szárazanyaghoz adjuk: ;
csalánfű 30Ö*g
vérehulló fecskefű 300 g
orvosi veronikafű 300 g
körömvirág 300 g
közönséges cickafarkfű 200 g
füstikefű 200 g
kálmosgyökér 200 g
tölgyfakéreg 100 g
fűzfakéreg 300 g
gyermekláncfű gyökér 300 g
homoki pirosító 5g
Az összekevert szárazanyagra 901 paraffinolajat ön-
tűnk, és az elegyet 24 órán át 60 °C hőmérsékleten folyamatosan keverjük. Ezután a szilárd anyagot centrifugálással elválasztjuk, és a felülúszót abban az esetben, ha az zavaros, szűrjük. Az így kapott tiszta olajos készítményhez 10 1 napraforgóolajat adunk, és megfelelő üvegcsékbe vagy más tartályba töltjük. Felhasználásra kész psoriasis elleni készítményt kapunk.
2. példa
Az 1. igénypont szerinti eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy az alábbi aprított és zúzott gyógynövény-szárazanyagot alkalmazzuk:
vérehulló fecskefű 200 g körömvirág 400 g fehér lűz. kéreg 250 g
HU 203 975 Β
3. példa
Az 1. igénypont szerinti eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy az alábbi aprított és zúzott gyógynövény-szárazanyagot alkalmazzuk:
vérehulló fecskefű 400 g körömvirág 200 g fehér fűzfa kéreg 400 g csalánfű 350 g orvosi veronikafű 350 g gyermekláncfű gyökér 350 g közönséges cickafaikfű 250 g füstikefű 250 g kálmosgyökér 250 g tölgyfakéreg 150g homoki pirosító 10 g
4. példa
Al 1. példa szerinti készítményt humán klinikai vizsgálatokban, járóbetegeken vizsgáltuk. A humán kipróbálás csoportkontrollos vizsgálat volt, napi egyszeri kezeléssel, melyben 105 psoriasis vulgaris-ban szenvedő beteg vett részt. Referens antipsoriatikus szerként a Dithranolt (1,8,9-antratiol) használtuk, ugyancsak 105 betegen. A vizsgálati periódus 3 hónap volt. A vizsgálat tapasztalatait az alábbiakban összegezzük:
1. A Psoricur olaj (a találmány szerinti készítmény) alkalmas készítmény az enyhe és középsúlyos pikkelysömörkezelésére.
2. A 90 napos, Psoricur olajjal végzett kísérletet 82 beteg, a Dithranollal (kontroll) végzettet 101 beteg fejezte be.
3. A 82 befejezett kezelés eredménye:
tünetmentes 12(14%), javult 55 (67%), nem változott 10 (12%), kissé romlott 1* (1%), romlott 4 (5%);
x A rosszabbodás nem feltétlenül a Psoricur R terápia következménye, de progresszió esetére a protokoll a kezelés félbeszakítását írta elő.
4. A Psoricur olaj - amint a kísérletek során bebizonyosodott - különösen alkalmasnak látszik a fejbőr psoriasisának kezelésére.
5. A készítmény gyógyeredménye eléri a Dithranol hatékonyságát, ismeretesek viszont a Dithranol nemkívánatos hatásai (erős irritatív hatás, citotoxikus hatás, a proteinekkel és az enzimekkel való irreverzíbilis kötődés, használatakor a bőrben káros peroxi-származékok képződése, lipidmembránt károsító tulajdonsága, stb.)
6. A vizsgálatok során a laboratóriumi értékekben 5 nem találtunk eltérést a Psoricur R olajjal kezelt betegek esetében. A készítmény használatának előnye a gamma GT értékek javulása, ami arra enged következtetni, hogy alkoholista psoriasisos betegek is használhatják a készítményt (Dithranol kontraíndikált alkoho10 lista betegeknél).
7. A készítményt a betegek kellemesnek ítélték, többségük előnyben részesítette a korábban használatos extemákkal szemben. Sokkal kevésbé irritáló, mint a Dithranol, a bőrt, ruházatot nem színezi, nem szeny15 nyezi. Szaga kellemesebb, mint a kátránytartalmú készítményeké.
8. A Psoricur R olaj használatának egyedüli hátránya a hosszan tartó kezelés.

Claims (3)

1. Eljárás psoriasis elleni készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy 1000 tömegrész fokhagyma (Album sativum) alkoholos extrakció után visszamaradó szilárd zúzalékét, valamint 10-50 tömegrész vérehulló fecskefű (Chelidonium május), 10-50 tömegrész körömvirág (Calendula officinalis) és 10-50 tömegrész fehér fűz (Salix alba) kéreg, továbbá adott esetben legfeljebb 40 tömegrész csalánfű (Urtica dioica), orvosi veronikafű (Veronica officinalis) és/vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale) gyökér, legfeljebb 30 tömegiész közönséges cickafarkfű (Achillea millefolium), kálmos (Acorus calamus) gyökér, és/vagy füstikefű (Fumaria officinalis, legfeljebb 150 tömegiész tölgyfakéreg és/vagy legfeljebb 2 tömegrész homoki pirosító (Alkanna tinctoria) gyökér szárított anyagát fiziológiailag elfogadható olajjal extraháljuk, majd az olajos készítményt elválasztjuk az extrahált szárazanyagtól.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az extrakciót paraffinolajjal végezzük.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fokhagymát 96%-os etanollal melegítés közben extrahálunk, a felülúszót elválasztjuk és a visszamaradt szilárd anyagot a többi aprított gyógynövény-szárazanyaggal egyesítjük, majd azok elegyét olajjal extraháljuk, végül a szárazanyagot centrifugálással elválasztjuk és a felülúszót kiszereljük.
HU88476A 1987-12-23 1987-12-23 Process for producing pharmaceutical composition against psoriasis HU203975B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU88476A HU203975B (en) 1987-12-23 1987-12-23 Process for producing pharmaceutical composition against psoriasis

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU88476A HU203975B (en) 1987-12-23 1987-12-23 Process for producing pharmaceutical composition against psoriasis

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU880476D0 HU880476D0 (en) 1990-03-28
HUT52389A HUT52389A (en) 1990-07-28
HU203975B true HU203975B (en) 1991-11-28

Family

ID=55952133

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU88476A HU203975B (en) 1987-12-23 1987-12-23 Process for producing pharmaceutical composition against psoriasis

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU203975B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT52389A (en) 1990-07-28
HU880476D0 (en) 1990-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Jan et al. Stinging nettle (Urtica dioica L.): a reservoir of nutrition and bioactive components with great functional potential
FI95200B (fi) Menetelmä terapeuttisen koostumuksen valmistamiseksi psoriasista vastaan
US7357950B2 (en) Topical treatment for dyshidrosis (pompholyx) and dry skin disorders
US7666451B2 (en) Method of treating dyshidrosis(pompholyx) and related dry skin disorders
JP2948536B2 (ja) 調合した薬用植物から生物学的に有効な成分を抽出し及び精製する方法、並びにそれらの抽出組成物
Priya et al. Phyllanthus emblica Linn.(Amla)—a natural gift to humans: an overview
US20130337090A1 (en) Plant extracts for treating burns and chronic wounds
KR20090005479A (ko) 발모용 조성물
KR102049208B1 (ko) 여드름 완화 및 피지 분비 억제용 화장료 조성물
JP2004323362A (ja) センダングサ属植物抽出物含有組成物
KR100891986B1 (ko) 생약 추출물과 생약 분말을 함유하는 한방 화장료 조성물
HU203668B (en) Cosmetic containing medicinal plants and process for producing composition against psoriasis
JP2004075584A (ja) 血管繊維化の治療または予防薬
KR102103568B1 (ko) 타블릿 제형의 여성 청결제 및 이의 제조방법
KR0180567B1 (ko) 복방 생약제로부터 유효활성 성분의 추출.정제방법과 그 추출물을 함유한 생약 조성물
JP2006514041A (ja) 混合生薬材を用いた肥満抑制用組成物
Kumar et al. Herbal remedies for acne
HU203975B (en) Process for producing pharmaceutical composition against psoriasis
CN105535820A (zh) 蒙药消肿膏
CN111265566A (zh) 一种用于治疗骨折的中药组合物及其制备方法
JPH0773478B2 (ja) 保健食品組成物の製造方法
KR20060074038A (ko) 아토피성 피부염의 예방 효과를 가지는 조성물
RU2802434C1 (ru) Смесь экстрактов плодов ziziphus jujube mill., обладающая противоязвенным, противовоспалительным действиями
JP2004352680A (ja) アレルギー性疾患治療用組成物
CN114668806A (zh) 一种祛疤中药组合物及其制备方法

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: ORIFLAME EASTERN EUROPE N.V., HU

HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: HORVATH, ANNAMARIA, HU

Owner name: HORVATH, FERENC, HU

Owner name: HORVATH, AGOTA, HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee