HU200657B - Process for producing suspension concentrate of bordeaux mixture - Google Patents

Process for producing suspension concentrate of bordeaux mixture Download PDF

Info

Publication number
HU200657B
HU200657B HU592687A HU592687A HU200657B HU 200657 B HU200657 B HU 200657B HU 592687 A HU592687 A HU 592687A HU 592687 A HU592687 A HU 592687A HU 200657 B HU200657 B HU 200657B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
complex
suspension
weight
reactor
copper
Prior art date
Application number
HU592687A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT49990A (en
Inventor
Andras Szegoe
Sandor Angyan
Tamas Detre
Zoltan Karadi
Palne Bertus
Tamasne Marmarosi
Janos Pinter
Tibor Varadi
Original Assignee
Andras Szegoe
Sandor Angyan
Tamas Detre
Zoltan Karadi
Palne Bertus
Tamasne Marmarosi
Janos Pinter
Tibor Varadi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andras Szegoe, Sandor Angyan, Tamas Detre, Zoltan Karadi, Palne Bertus, Tamasne Marmarosi, Janos Pinter, Tibor Varadi filed Critical Andras Szegoe
Priority to HU592687A priority Critical patent/HU200657B/hu
Publication of HUT49990A publication Critical patent/HUT49990A/hu
Publication of HU200657B publication Critical patent/HU200657B/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás bordóilé szuszpenziós koncentrátum előállítására.
Ismert, hogy a réz hatóanyagú fungicidek hatékonyan alkalmazhatók a gazdaságilag jelentős veszteségeket okozó gombás megbetegedések elleni védekezésben. Napjainkban a réz hatóanyagú fungicidek alkalmazása azért is előtérbe került, mivel hatékonyan alkalmazhatók olyan területeken, ahol a kórokozók például Venturia, Peronoszpora-félék - rezisztenssé váltak a réz helyettesítő fungicidekre. A réz hatóanyagú fungicidek hatásukat kontakt módon Cu2+ ion alakjában fejtik ki. Hatásuk elsődlegesen a kórokozók konidiumai, spórái csírázásának gátlásában nyilvánul meg.
A szabad Cu2+ iont tartalmazó vegyületek - így a rézszulfát is - önmagukban fitotoxikus hatásúak. Rendkívül jelentős volt a XIX. század végén az a felismerés, hogy a rézszulfát kiváló fungicid hatását megtartva nem okoz fitotoxikus tüneteket, ha égetett meszet (kalcium-oxid), vagy oltott meszet (kalcium-hidroxid) adagolva hozzá bordóilé formájában alkalmazzuk. [Millardet: J. Agr. Pract 49 513, 707 (1885)]. A keletkezett komplexek akkor a leghatásosabbak, ha fő komponensük a CuSO4x3Cu(OH)2x4H2O képletű tribázisos rézszulfát. (Magyar Kémiai Folyóirat 89. évf. 1983. 7. sz. 319-328)
A komplex összetétele az alkalmazott Ca/Cu mólaránytól, és pH-tól is függ. Analitikai vizsgálatok alapján a tribázisos rézszulfát komplex 0,63-0,88 Ca/Cu mólarány esetében keletkezik.
A bordóilevet hagyományos módon a felhasználás helyén állítják elő rézszulfát és égetett mész vagy oltott mész összekeverésével. (903031 sz. belga szabadalmi leírás)
Egyszerű összekeveréssel azonban nem biztosítható az állandó minőség és a leghatásosabb összetétel. Állás hatására ugyanis az ily módon előállított bordóilében olyan komplex vegyületek keletkeznek, amelyekben a kezdetben szabad bázisos rézszulfáthoz mész kötődik, összetétele, szerkezete megváltozik, és ezáltal hatását elveszti. (Magyar Kémiai Folyóirat 89. évf. 1983. 7. sz.)
Az ismert iparszerű előállítási eljárásoknál a fenti problémák kiküszöbölésére nem bordóilevet, hanem szilárd bordói keveréket állítanak elő, melyből ugyancsak a felhasználás helyén állítják elő a vizes szuszpenziót. (903031 sz. belga szabadalmi leírás)
Célul tűztük ki olyan ipari eljárás kidolgozását, melynek alkalmazásával közvetlenül magas hatóanyagtartalmú (20-50 tömeg%), állandó minőségű stabil, ezáltal tárolható bordóilé szuszpenziő állítható elő.
Magas hatóanyagtartalmú bordóilé szuszpenzió előállításához a kalcium-hidroxidot - rossz oldhatósága miatt - szuszpenzió formájában kell alkalmazni. Elméleti megfontolások alapján ahhoz, hogy a komplexek keletkezési helyén a szükséges Cu/Ca mólarány biztosítva legyen a rézszulfátot megfelelő töménységű oldatban kell alkalmazni. Problémát jelent, hogy megfelelő ionkoncentrációjú (telített) rézszulfát oldatot csak 70 ”C-on lehetséges készíteni. Ugyanakkor 50 °C felett a keletkező magas hatóanyagtartalmú (30-35 tömeg%) bordói komplex sűrű, kezelhetetlen tixotróp tömeggé áll össze.
További probléma, hogy a keletkező termék szempontjából fontos az egyes összetevők összekeverésének a módja.
A helyes sorrend az, ha a mésztejbe adjuk a rézszulfát oldatot, mivel a szükséges oldott ion-arány biztosításához időt kell adni a kalcium-hidroxidnak, hogy az oldatból felhasználódott ionjait oldódással pótolja.
Ez azt jelenti, hogy a nagytömegű mésztejhez hatásos keverés mellett lassú ütemben kell a rézszulfát oldatot adagolni. Ez esetben viszont nehéz a megfelelő állandó oldott ion-arány biztosítása, mivel az utánoldás sebessége nagymértékben függ a kalcium-hidroxid szemcsék nagyságától és méreteloszlásától.
Ennek állandó szinten tartása lehetetlen. Többek között azért sem lehet nagy koncentrációjú bordói levet az összetevők egyszerű, még ha lassú elegyítésével sem előállítani.
Találmányunk, a felsorolt nehézségek kiküszöbölésével, nagy koncentrációjú tartósan, több évig változatlan tulajdonságok közepette tárolható és a kívánt felhasználási koncentrációra hígítható bordóilé előállítására vonatkozik.
Találmányunk tárgya folyamatos eljárás 20-40 tömeg%-os, CuSO4x3Cu(OH)2x4H2O képletű tribázisos rézszulfát - komplexet és formázási segédanyagokat tartalmazó bordóilé szuszpenzió koncentrátum előállítására kálcium-hidroxid vagy -oxid és réz (Π) szulfát reagáltatásával, azzal jellemezve, hogy a végtermék
10-90 tömeg%-át állandó áramban visszaáramoltatva
a) felületaktív anyag(ok), mint nedvesítő^, és diszpergálószerek, előnyösen alkil-aril-szulfonsavas-nátrium vagy formaldehiddel alkotott kondenzátuma, zsíralkohol-poli(glikol-éter), poliszaharid oldatának jelenlétében szilárd kalcium-oxid, vagy
b) felületaktív anyago(ka)t, mint nedvesítő-, és diszpergálószereket, előnyösen alkil-aril-szulfonsavas-nátriumot vagy formaldehiddel alkotott kondenzátumát, zsíralkohol-poli(glikol-éter)-t, poliszaharidot és adott esetben egyéb segédanyagokat, mint szuszpenzióstabilizáló anyagokat, előnyösen paraffinolajat, fagyásállót, előnyösen etilénglikolt tartalmazó 10-35 tömeg%-os kalcium-hidroxid-szuszpenzió állandó mennyiségével reagáltatjuk, a kapott előkomplexet 0,6-0,9 előnyösen 0,7-0,8 Ca/Cu mólarány mellett a végtermék 5-10, előnyösen 8-8,5-es pH-ja által szabályozott mennyiségű réz(II)-szulfát 50-75 °C-os, 20-45 tömeg%-os adott esetben felületaktív anyagot tartalmazó vizes oldatával reagáltatjuk, a kapott komplexet kívánt esetben homogenizáljuk, 1020 *C-ra hűtjük, utókeverjük és adott esetben ismert segédanyagokkal, így felületaktív anyagokkal, mint nedvesítő-, diszpergálö szerekkel, szuszpenzió stabilizáló-anyagokkal, mint állati, ásványi vagy növényi eredetű olajok, fagyásállókkal, összekeverjük.
Az eljárás döntő momentuma, hogy a már elkészült bordóiléből és kalcium-hidroxidból előkomplexet képzünk és azt reagáltatjuk tovább rézszulfáttal ellenőrzött pH és Ca/Cu mólarányok mellett.
Az eljárást úgy lehet összefoglalni, hogy a végtermék megfelelő hányadát állandó áramban egy előreaktorba visszaáramoltatjuk, ehhez adjuk a szilárd kálcium-oxid vagy a kalcium-hidroxid szuszpenzió rögzített mennyiségét.
HU 200657 Β
A keletkező előkomplex elegyet folytonos árammal egy reaktorba kerül és ott reagál a rézszulfáttal, majd egy utókeveróben ér véget a folyamat.
A folyamatok felgyorsíthatók ha a reaktorban olyan viszonyokat teremtünk, amelyek különféle mechanikus - nyíró, ütő, dörzsölő, stb. - hatások igénybevételével a szilárd felületeket állandóan megújítják, gyorsítják az ionok átjutását a szilárd-folyadék határfelületeken és a felületi rétegek vastagságát radikálisan csökkentik. Ilyen célra alkalmas eszközök az ún. gyöngy-, vibro-, vagy rezgőmalmok, továbbá a kavitációs hullámokat gerjesztő mechanikus dezagglomerálók, forgógépek, vagy ultrahang generátorok, stb.
De egyszerű esetben is követelmény a jó keverés biztosítása. A rézszulfát pontos adagolását a főreaktor kilépésénél elhelyezett pH érzékelő által vezérelt adagoló szabályozó végzi. Az eljárást általánosságban az 1. ábra szemlélteti.
A 3 keverőtartályból a kalcium-oxid vagy kalcium-hidroxid rögzített mennyiségét 2/a adagoló szivattyúval 1 előreaktorba adagoljuk. A szuszpenzióhoz 13 elosztóból 2/b adagoló szivattyúval állandó áramban a végtermék megfelelő hányadát adagoljuk. Az 1 előreaktorból a szuszpenziót átvezetjük a 4 reaktorba. A 4 reaktorba annyi rézszulfát oldatot adagolunk, amennyit az 5 pH érzékelő elektróda méréséből 6 pH mérő digitális menetére kapcsolt 7 digitális komparátor 8-8,5 pH értékű diszkriminálási szintje megenged, 9 szabályozható átfolyású szelep ki-be kapcsolásával.
A 4 reaktorból kifolyó, a 10/a és/vagy 10/b dezagglomeráló berendezés(ek)ben homogenizált és a 11/a és/vagy 11/b hűtő(k)ben lehűtött anyagot a 12 utókeverőbe, majd 13 elosztóból egyrészét az 1 előreaktorba vezetjük, másrészét adott esetben a 14/a és/vagy 14/b keverőtartályban további segédanyagokkal homogenizáljuk.
A 2-6. ábrákon az 1-5. példákban ismertetett találmány szerinti konkrét eljárásokat szemléltetjük.
I. példa
A 2. ábra kapcsolási elrendezésében a 3 1500 ml. térfogatú keverőtartályba bemérünk 1000 g alábbi összetételű szuszpenziót: 323,4 g, 98 %-ban 10 pm méretű kalcium-hidroxidot 91,5 g alkil-aril-szulfonsavas-formaldehidkondenzátum-nátriumot, 100 g etilénglikolt és 485 g vizet A 8 fűthető 2500 ml-es keverotartályba bemérünk 381,6 g rézszulfát-pentahidrátot, 72 g alkil-aril-szulfonsav-nátriumot, és
1346,4 g 50 ’C-os vizet. A 3 keverőtartályól a kalcium-hidroxidos szuszpenziót 2/a adagoló szivattyúval 1565 tnl/H térfogatárammal 1000 ml térfogatú 1 előreaktorba adagoljuk.
Az l előreaktorba 2/b adagolószivattyú segítségével 10 1/h teljesítménnyel 13 elosztóból olyan szuszpenziót adagolunk, amely a rendszeren végig haladt és bordói komplex tartalma eléri a 370 g-ot liter szuszpenzióként.
Az 1 előreaktorból túlfolyó termék gravitációsan a 4 reaktorba kerül. A 8 keverőtartályból a fenti módon előállított rézszulfát oldatból 9 szabályozható átfolyású szelepen annyi jut gravitációsan 4 reaktorba, hogy a pH diszkriminált értéke 8-8,5 között marad. A reakció terméke gravitációsan 12 utókeverő reaktorba kerül, ahol II/a hűtővel 20 °C-ra visszahűtjük és 10/a dezagglomeráló berendezéssel csomómentessé elhomogenizáljuk. A képződött szuszpenzió minden
870.8 g-jához 16 g EL-1734-et (nonil-fenol etoxilált-propiloxilált származéka), 9 g paraffinolajat, 1 g zsíralkohol-poli-(glikol-éter)-t, 3,2 g poliszaharidot adunk és erőteljes keveréssel homogenizáljuk. A kapott szuszpenzió 29 tömeg% bordói komplexet tartalmazó stabil szuszpenzió-koncentrátum lesz.
Lebegőképesség 0,5 tömeg%-os koncentrációban CIPAC szerint 19,2 NK’-n standard keményvízben 90 %. Szemcseméret ultrahangos nedves szitálással 98 tömeg%-ban 5 pm alatt.
2. példa
A 3. ábra kapcsolásában a 3 5001 hasznos térfogatú keverőtartályba olyan homogén szuszpenziót adagolunk, amelyben 64,7 kg, 98 tömeg%-ban 10 pm alatti szemcseméretű kalcium-hidroxid, 20 kg etilénglikol, 18,3 kg alkil-arilszulfonsav-formaldehid-kondenzátum-nátriumsója és 97 kg víz van.
A 8 1500 1 hasznos térfogatú fűthető, keverőtartályba 50 ’C-on 740,4 kg víz és 39,6 kg alkil-aril-szulfonsavas-formaldehid-nátriumsó oldatában 320 kg rézszulfát pentahidrátot oldunk. A 3 keverőtartályból a kalcium-hidroxid szuszpenziót 2/a adagoló szivattyúval 18 1/h teljesítménnyel 1 17 1 térfogatú előreaktorban adagoljuk. A szuszpenzióhoz 13 elosztóból 2/b adagoló szivattyúval 140 1/h teljesítménnyel
29.8 tömeg% bordói komplexet tartalmazó szuszpenziót adagolunk folyamatosan. Az 1 16 1 térfogatú előreaktorból gravitációs adagolással a szuszpenziót átvezetjük a 4 reaktorba. A 4 reaktorba annyi rézszulfát oldatot adagolunk, amennyit az 5 pH érzékelő elektróda méréséből 6 pH mérő digitális menetére kapcsolt 7 digitális komparátor 8-8,5 pH értékű diszkriminálási szintje megenged elektro-pneumatikusan 9 szabályozható átfolyású szelep ki-be kapcsolásával.
A 4 reaktorból kifolyó terméket a 10/a dezagglomeráló berendezésből a 11/a hűtőbe vezetjük, 20 ”C-ra hűtjük, majd a 12 50 1 térfogatú utókeverő készülékből a 13 elosztóba vezetjük.
Minden 100 kg 29,6 tömeg% bordói komplex stabil szuszpenzió előállításához 9,7 kg előzőkben leírt szuszpenzió, 0,9 kg paraffinolaj, 0,1 kg zsíralkohol-poli(glikol-éter), 1,6 kg EL- 1734, és 0,32 kg poliszacharid homogén elegye szükséges, amelyet dezagglomeráló berendezésen állítottunk elő. A kapott termék lebegőképessége CIPAC szerint 94 %, ultrahangos nedves szitálással mért szemcsemérete 97 tömeg%-ban 5 pm alatt.
3. példa
A 4. ábra kapcsolása szerint a 3 200 1-es keverőtartályba 32,3 kg, 98 %-ban 10 pm alatti szemcseméretű kalcium-hidroxidot, 10 kg etilénglikolt, 9,2 kg alkil-aril-szulfonsavas-nátrium-formaldehid-kondenzátumot, és 48,5 kg vizet tartalmazó homogén szuszpenziót mérünk be. A 8 fűthető keverőtartályba 370 kg 50 ’C- os víz és 20 kg alkil-aril-szulfonsavas-nátrium-formaldehid-kondenzátum oldatában 160 kg rézszulfát-pentahidrátot oldunk.
A kalcium-hidroxid oldatot 3 keverőtartályból 2/a adagoló szivattyúval 1 előreaktorba (injektorba) adagoljuk és 2/b adagoló szivattyúval 90 1/h térfogat-41
HU 200657 Β árammal adagolt 29 tömeg% koncentrációjú bordói komplexszel érintkeztetjük.
Az 1 előreaktorból kikerülő kényszer áramlású szuszpenzió 10/a dezagglomerálóba (cső) jut, ahol 12 db törő-keverő elem sorba kapcsolt elemei vannak elhelyezve 11/a hűtőben (cső).
A szuszpenziő 4 reaktorban (injektorban) keveredik rézszulfát 8 keverőtartályból elektropneumatikusan 9 szabályozható átfolyású szelepen át annyi oldattal, amennyit 5 pH érzékelő elektróda 6 pH mérő jeléből 7 digitális komparátor 8-8,2 pH értéke 12 utókeverő edénybe mérve megenged.
A 4 reaktorból kilépő szuszpenziót a 10/b dezagglomerálóba (cső) jut, ahol 12 db sorba kapcsolt törő elemen halad át. A szuszpenzió hűtését a 10/b dezagglomeráló cső 11/b hűtője végzi, amikor is a szuszpenzió 15 ‘C-ra hűl le. A szuszpenzió elosztása 2/b adagolószivattyú felé a kúpos fenekű 12 utókeverő készülékből történik. A 12 utókeverő készülékből túlfolyó 8-8,2 pH értékű szuszpenziót adagszerűen stabil szuszpenzió koncentrátummá formuláljuk a 2 sz. példában leírt módon.
Lebegőképesség: 90 %.
Szemcseméret: 5 pm alatt 96 tömeg%.
4. példa
Az 5. ábra kapcsolási elrendezésében a 3 1500 ml térfogatú keverőtartályba bemérünk 1000 g alábbi összetételű szuszpenziót: 323,4 g makro szemcseméretű mészhidrát (szemcseméret 20-140 pm 90 tömeg%-ban), 91,5 alkil-aril-szulfonsavas-formaldehid-kondezátum-nátrium, 100 g etilénglikol és 485 g víz. A fűthető 2500 ml-es 8 keverőtartályba bemérünk
381,6 g rézszulfát-pentahidrátot, 72 g alkil-aril-szulfonsav-nátriumot, 1346,4 g 50 °C-os vizet.
A 3 keverőtartályból a kalcium-hidroxidos szuszpenziót 2/a adagoló szivattyúval 1565 ml/h térfogatárammal 1 1000 ml térfogatú előreaktorba adagoljuk.
Az 1 előreaktorba 2/b adagoló szivattyú segítségével 10 1/h teljesítménnyel 13 elosztóból olyan szuszpenziót adagolunk, amely a rendszeren végig haladt és bordói komplex tartalma eléri a 370 g-ot liter szuszpenziónként.
Az 1 előreaktorból a termék 2/a adagoló szivattyúval a 4 reaktorba kerül.
A 8 keverőtartáiyból a fenti módon előállított rézszulfát oldatból 9 szabályozható átfolyású szelepen annyi jut gravitációsan 4 reaktorba, hogy a pH diszkriminált értéke 8-8,5 között marad. A reakció terméke gravitációsan 12 utókevero reaktorba kerül, ahol 11/a hűtővel 20 ’C-ra visszahűtjük és 10/a dezagglomeráló berendezéssel csomómentessé elhomogenizáljuk. A képződött szuszpenzió minden 870,8 g-jához 16 g EL-1734-et, 9 g paraffinolajat, 1 g zsíralkohol-poli(glikol-éter)-t, 3,2 g poliszaharidot adunk és erőteljes keveréssel homogenizáljuk. A kapott szuszpenzió 29 tömeg% bordói komplexet tartalmazó stabil szuszpenzió koncentrátum lesz. A termék lebegőképessége 0,5 %-os koncentrációban CIPAC szerint 19,2 NK-n standard kemény vízben 90 %, szemcsemérete ultrahangos nedves szitálással 98 tömeg%-ban 5 pm alatt.
5. példa
A 6. ábra kapcsolásában a 3 1500 1 hasznos térfogatú keverőtartályba olyan oldatot adagolunk, amelybe 20 kg etilénglikol, 57,9 kg alkil-arilszulfonsav-formaldehid kondenzátum-nátriumsója és 837,4 kg víz van.
A 3 keverőtartályból az oldatot 2/a adagoló szivattyúval 88 kg/h teljesítménnyel az 1 17 1 térfogatú előreaktorba adagoljuk. Az 1 előreaktorba 15 poradagoló tartályból (bunker) 16 csigás adagolóval 6 kg/h mészhidrátot adagolunk folyamatosan, (szemcseméret 15-180 pm között 95 tömeg%)
A szuszpenzióhoz 13 elosztóból, 2/b adagoló szivattyúval, 1401/h teljesítménnyel 29,8tömeg % bordói komplexet tartalmazó szuszpenziót adagolunk folyamatosan.
Az 1 előreaktorból a szuszpenziót átvezetjük a 4 reaktorba (vibrációs malom) a 2/c adagoló szivattyúval. A 4 reaktorba annyi rézszulfát-pentahidrátot adagolunk, amennyit az 5 pH érzékelő elektróda méréséből 6 pH mérő digitális kimenetére kapcsolt 7 digitális komparátor 8-8,5 pH értékű diszkriminálási szintje megenged 9 szabályozható átfolyású szelep (cellás adagoló) ki-be kapcsolásával.
A 4 reaktorból kifolyó terméket 10/a dezagglomeráló berendezésből 11/a hűtőbe vezetjük.
’C-ra hűtjük, majd 12. 50 1 térfogatú utókeverő készülékből 13. elosztóba vezetjük.
Minden 100 kg 29,6 tömeg% bordói komplex stabil szuszpenzió előállításához 9,7 kg előzőkben leírt szuszpenzió, 0,9 kg paraffinolaj, 0,1 kg zsíralkohol-poli(glikol-éter), 1,6 kg EL-1734, 0,32 kg poliszacharid homogén elegye szükséges, amelyet dezagglomeráló berendezésen állítottunk elő. A tennék lebegőképessége CIPAC szerint 94 %, ultrahangos nedves szitálással mért szemcsemérete 97 tömeg%ban 5 pm alatt.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONT Folyamatos eljárás 20-40 tömeg% CuSO4X 3Cu(OH)2x4H2O képletű tribázisos rézszulfát komplexet és formálási segédanyagot tartalmazó bordódé szuszpenzió koncentrátum előállítására kálcium-hidroxid vagy -oxid és réz(II)-szulfát reagáltatásával, azzal jellemezve , hogy a végtermék 10-90 tömeg%-át állandó áramban visszaáramoltatva
    a) felületaktív anyag(ok), mint nedvesítő és diszpergáíószerek, előnyösen alkil-aril-szulfonsavas-nátrium vagy formaldehiddel alkotott kondenzátuma, zsíralkohol-poli(gltkol-éter), poüszaharid oldatának jelenlétében szilárd kalcium-oxid, vagy
    b) felületaktív anyago(ka)t, mind nedvesítő-, és diszpergálószereket, előnyösen alkil-aril-szulfonsavas-nátriumot vagy formaldehiddel alkotott kondenzátornál, zsíralkohol-poli(glikol-éter)-t, poliszaharidot és adott esetben egyéb segédanyagokat tartalmazó 10-35 tömeg%-os kalcium-hidroxid-szuszpenzió állandó mennyiségével reagáltatjuk, a kapott előkomplexet 0,6-0,9 előnyösen, 0,7-0,8 Ca/Cu mólarány mellett a végtermék 5-10, előnyösen 8-8,5-es pH-ja által szabályozott mennyiségű réz(H)szulfát 50-75 ’C-os, 20-45 tömeg%-os adott esetben felületaktív
    HU 200657 Β anyagot tartalmazó vizes oldatával reagáltatjuk, a komplexet kívánt esetben homogenizáljuk, 10-20 ’C-ra hűtjük, utókeverjük és adott esetben ismert segédanyagokkal, így felületaktív anyagokkal, mint nedvesítő-, és diszpergálószerekkel, előnyösen alkil-aril- 5
    -szulfonsavas-nátriummal vagy formaldehiddel alkotott kondenzátumával, zsíralkohol-poli(glikol-éter)-rel, poliszahariddal, szuszpenzió stabilizálóanyagokkal, mint állati, ásványi vagy növényi eredetű olajokkal, fagyásállókkal, mint etilénglikollal Összekeverjük.
HU592687A 1987-12-22 1987-12-22 Process for producing suspension concentrate of bordeaux mixture HU200657B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU592687A HU200657B (en) 1987-12-22 1987-12-22 Process for producing suspension concentrate of bordeaux mixture

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU592687A HU200657B (en) 1987-12-22 1987-12-22 Process for producing suspension concentrate of bordeaux mixture

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49990A HUT49990A (en) 1989-12-28
HU200657B true HU200657B (en) 1990-08-28

Family

ID=10970957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU592687A HU200657B (en) 1987-12-22 1987-12-22 Process for producing suspension concentrate of bordeaux mixture

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU200657B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT49990A (en) 1989-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU613129B2 (en) Method for preparing dispersions containing antibiotic powder
DE69028043T2 (de) Bildung von diskreten hochaktiven Detergenskörnchen bei einem kontinuierlichen Neutralisationssystem
DE2615698C2 (hu)
EP0062015B1 (en) Aluminium sulphate composition for water-purifying, paper-sizing and plant dewatering purposes and a method for producing the composition
US7504536B2 (en) Compositions comprising calcium citrate malate and methods for making the same
DE3519355A1 (de) Schmelzblockfoermige, alkalihydroxid- und aktivchlorhaltige mittel fuer das maschinelle reinigen von geschirr und verfahren zu ihrer herstellung
US6506805B2 (en) Magnesium ammonium phosphate hexahydrate and monohydrate slurries
EP0264043A2 (de) Verfahren zur Herstellung schmelzblockförmiger, alkalihydroxid- und gegebenenfalls auch aktivchlorhaltiger Mittel für maschinelle Reinigen von Geschirr
CN1068277A (zh) 硅酸盐
US4343713A (en) Particulate composition
EP0183945B1 (de) Wässrige stabile Suspension wasserunlöslicher, zum Binden von Calciumionen befähigter Silikate und deren Verwendung zur Herstellung von Wasch- und Reinigungsmitteln
US4724132A (en) Continuous process for the manufacture of metal salt solutions from water-insoluble metal compounds and mineral acids
HU200657B (en) Process for producing suspension concentrate of bordeaux mixture
US5045324A (en) Pasty dialyzing composition for perfusing artificial kidney systems and process for preparing same
US4278649A (en) Continuous process for the production of amorphous sodium aluminosilicate in an elongated reaction zone
US6451361B1 (en) Alkali metal magnesium phosphate hydrate buffering feed mineral
DE2313116C2 (de) Verfahren zur Herstellung von Alkalihyperoxid
EP1585711B1 (en) Soluble fertilizer compositions comprising calcium and/or magnesium phosphates
DE3209631C2 (hu)
JP3257896B2 (ja) 種子消毒用水和剤
DE1792434B2 (de) Verfahren zur herstellung eines wasch- und reinigungsmittels
EP0731833B1 (en) Granular alkali metal nitrilotriacetate
US4664838A (en) Rapidly hexahydrated sodium tripolyphosphate detergent compositions
EP2051700A2 (en) Compositions comprising calcium citrate malate and methods for making the same
EP0144492B1 (de) Wässrige stabile Suspensionen wasserunlöslicher Silikate und deren Verwendung zur Herstellung von Phosphatsubstituten für Wasch- und Reinigungsmittel