HU200589B - New process for producing orthophenylene diamine by catalytic hydrogenation of orthonitroaniline - Google Patents

New process for producing orthophenylene diamine by catalytic hydrogenation of orthonitroaniline Download PDF

Info

Publication number
HU200589B
HU200589B HU489485A HU489485A HU200589B HU 200589 B HU200589 B HU 200589B HU 489485 A HU489485 A HU 489485A HU 489485 A HU489485 A HU 489485A HU 200589 B HU200589 B HU 200589B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ortho
nitroaniline
catalyst
process according
mpa
Prior art date
Application number
HU489485A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT45480A (en
Inventor
Laszlo Rozsa
Gyula Gati
Janos Kalacska
Ferenc Kerekes
Tamas Mandy
Laszlo Nemeth
Geza Pap
Gyula Pazmandi
Imre Somogyi
Original Assignee
Borsodi Vegyi Komb
Magyar Szenhidrogenipari
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Borsodi Vegyi Komb, Magyar Szenhidrogenipari filed Critical Borsodi Vegyi Komb
Priority to HU489485A priority Critical patent/HU200589B/hu
Publication of HUT45480A publication Critical patent/HUT45480A/hu
Publication of HU200589B publication Critical patent/HU200589B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány tárgya új eljárás orto-fenflén-diamln előállítására orto-nltro-anilin katalitikus hidrogénezésével. A találmány szerint az orto-nitio-anilint inért aromás szerves oldószerben, rögzített ágyas, fém-oxid hordozóra felvitt, 5-50 tömeg% nikkelt tartalmazó katalizátor jelenlétében 80-150 ’C hőmérsékleten, 813 MPa nyomáson folyamatosan redukálják. A leírás terjedelme: 3 oldal, ábra nélkül HU 200 589 B -1-

Description

A találmány eljárás orto-fenilén-diamin előállítására orto-nitro-anilinből folyadékfázisban, katalitikus hidrogénezéssel.
Az orto-fenilén-diamin a szerves vegyipari szintézisek fontos anyaga, melyet széles körűen alkalmaz- 5 nak heterociklikus vegyületek pl. növényvédőszelek, színezékek, gyógyszerek stb. előállítására.
A kiindulási vegyűlet redukciója bonyolult és nehézkes, mert két szomszédos, nitrogén tartalmú csoport van benne. Ezek a helyettesítők a reakció során hajlamosak arra, hogy kondenzáljanak és így fenazin típusú melléktermékek keletkezzenek, amik a kívánt céltémákét szennyezik és eltávolításuk újabb technológiai lépést igényel. Ezért sok szokásos redukciós eljárás, amivel a méta-, vagy a para-fenilén-diamin előállítható, nem alkalmas orto-fenilén-diamin gyártására.
Tekintettel a vegyűlet ipari jelentőségére, az ortofenilén-diamin előállítására számos eljárást dolgoztak ki. Ezek közül a legrégebben ismert a vasporral végzett Béchamp-redukció, amit a mai üzemi gyakorlatban már nem használnak, mivel viszonylag drága és a kapott termék tisztasága sem megfelelő.-A 105 581 számú lengyel szabadalmi leírás szerint folyadékfázisban nátrium-szulfiddal vagy kénhidrogénnel végzik a redukciót Az ilyen típusú eljárások hátránya, hogy a termék kénnel szennyezett, megtisztítása nehéz. Ezen kívül az üzemi szennyvíz kénvegyületeket tartalmaz, és ez környezetvédelmi előírások miatt is megengedhetetlen.
Az orto-nitro-anilin redukciója megvalósítható Raney-nikkel katalizátoron is, de ennek használata a fém pirofóros jellege miatt csak nagy ráfordítással járó óvintézkedések mellett lehetséges. Hátlánya még az eljárásnak, hogy a katalizátor élettartama is erősen korlátozott.
Ismeretes továbbá, hogy hordozós katalizátorral is redukáltak már orto-nitro-anilint folyadék és gázfázisban egyaránt Az ilyen reakcióknál alkalmazott katalizátorok kizárólag a periódusos rendszer VIIL csoportjába tartozó nemesfémek, főleg a palládium.
Gőzfázisú technológiát mutat be az 1077 920 számú brit szabadalmi leírás. Ennek a hidrogénezésnek előnye, hogy oldószert nem használnak fel, így nem jelentkezik az oldószer visszanyerésének problémája, a reaktor folyamatosan működtethető és még kevesebb a környezetvédelmi probléma is. Az eljárás hátránya viszont, hogy az orto-nitro-anilin gőzfázisban tartásához igen nagy hidrogénfölöslegre van szükség, és így is csak 250 *C körüli hőmérsékleten végezhető a redukció. Ilyen magas hőfokon a termékei szennyezik az előállított orto-fenilén-diamint Problémát jelent ezen felül még a reakcióban képződő nagy mennyiségű hő elvonása is. Az ilyen eljárással nyert terméket felhasználás előtt még tisztítani kell, ami járulékos költséget és anyagveszteséget okoz. E szerint a megoldás szerint a reakciót 250-300 *C hőmérsékleten többcsöves, folyadékhűtésű reaktorban fullerföld hordozós palládium katalizátoron játszatják le.
A175 397 számú magyar szabadalmi leírás szerint a folyadékfázisú redukciót szuszpenzióban, hordozós palládium katalizátoron végzik keverős készülékben hidrogén nyomás alatt. Az ilyen típusú eljárásoknál a katalizátor nagy mechanikai igénybevételnek van ki2 téve, kopik, pariik és a nyert terméket még tisztítani kell. Hátránya az is, hogy az eljárás szakaszos és problémát jelent a nagy nyomás alatt végzett katalizátorkezelés. A leírás szerint a hidrogénezést 20-80 *C-on és 0,1-2 MPa nyomáson végzik és mindössze 85-90%-os hozammal nyerik az orto-fenilén-diamint.
Oldószerként újabb szabadalmi leírásokban (3 230 254 számú USA, 2 140 787 számú NSZK szabada10 lom)alúgosvizetajánlják,aminekazazelőnye,hogy az oldószer nem tűzveszélyes és olcsó. Hátránya, hogy a lúgos adalék szennyezi a képződött terméket és a kezeletlen szennyvíz környezetvédelmi problémákat okoz. Ezek szerint az eljárások szerint is sza15 kaszos üzemmódban, keverős készülékben végzik a redukciót nemesfém katalizátor jelenlétében. Akitermelés sem mondható kiválónak, mert a német megoldás szerint a tiszta termék hozama 93%, az amerikai szerint pedig 96%.
A leírtakból is látható, hogy valamennyi, eddig kidolgozott folyadékfázis eljárás jelentős hátrányokkal rendelkezik. Ezek közül a legfontosabb, hogy minden módszer szerint igen drága nemesfém katalizátorokat alkalmaznak, méghozzá szuszpenziós formában, ami miatt jelentős katalizátorveszteséggel kell számolni.
Ez a tény pedig rontja a gazdaságosságot.
Az álló katalizátorágyas eljárások gázfázisúak. Ennek következtében a redukciót olyan magas hőmérsékleten kell végezni, ami kedvez a káros mellék30 reakcióknak. Ebben az esetben tehát a tisztítás költségei növelik a termék árát.
Célunk az volt, hogy olyan eljárást dolgozzunk ki, melynek segítségével az említett hátrányokat ki lehet küszöbölni és a tiszta termék hozama is jobb az ismert megoldásoknál
Kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy bizonyos hordozós nikkel katalizátorok megfelelő aktivitást mutatnak az orto-nitro-anilin hidrogénezési reakcióban, a redukció jó konverzióval és szelektivitással va40 lósítható meg folyamatos üzemben.
Találmányunk tehát folytonos eljárás orto-feniléndiamin előállítására orto-nitro-anilin álló fémoxid hordozós nikkel katalizátorágyon, szerves oldószerben történő redukciójával.
Eljárásunk szerint a redukció nyomásán (8-13 MPa) és hőmérsékletén (80-150 ’C) inért oldószerben oldjuk az orto-nitro-anilint. (Az oldat koncentrációját a nitro-anilin oldhatósága korlátozza.) Katalizátorként 5-50 tömeg% nikkel tartalmú hor50 dozós katalizátort használunk. Hordozóként legmegfelelőbbnek bizonyultak a fémoxidok közül az alumínium-oxid, a cink-oxid, a magnézium-oxid és a szilícium-dioxid. Technológiánk szerint az álló katalizátorágyra tápláljuk be az alapanyag 10-20 tömeg%-os, célszerűen 14-16 tömeg%-os oldatát az oldatra számítva 0,1-2 h‘l előnyösen 0,6-1,5 h'1 térsebességgel 80-170 ’C, előnyösen 110-140 ’C hőmérsékleten és 5-15MPa,előnyösen9-llMPahidrogénnyomáson. így eljárva az orto-nitro-anilinra számított konverzió nagyobb mint 99,8% és a szelektivitás nagyobb mint 99,9%.
A redukcióhoz hidrogénfölösleget alkalmazunk, hogy csökkentsük a túlmelegedési ugyanis e miatt nemkívánatos mellékreakciők játszódhatnak le, 65 amiknek a termékei szennyezik acélterméket Agáz-2HU 200589 Β folyadék-arány tiszta hidrogén esetén 250-750 m3/m3, előnyös») 400-600 nr/m3. Munkánk során megállapítottuk, hogy a hidrogén inért gázzal hígítható. Ebben az esetben a megadott nyomásértékek a hidrogén parciális nyomására vonatkoznak.
A nyert termékelegyből az orto-fenilén-diamin az ismert feldolgozási módszerekkel kinyerhető. A kapott termékeket gázkromatográfiás és folyadékkromatográfiás módszerekkel vizsgáltuk. A termékminőség azonos a legjobbnak ismert orto-fenilén-diamin minőségével.
A találmány szerinti eljárást az alkalmazási kör korlátozása nélkül az alábbi példákon részletesen ismertetjük.
1. példa:
Qrto-nitro-anilin 15 tömeg%-os benzolos oldatát adagoltuk egy 34 tömeg% nikkelt tartalmazó alumínium-oxid hordozős katalizátort tartalmazó 2 dm3 térfogatú reaktorba. A reaktort 10 MPa nyomáson és 120 ’C hőmérsékleten üzemeltettük. Az alapanyag oldat betáplálás 2 dm/óra volt (1 h'1 térsebesség). A redukciót tiszta hidrogénnel végeztük. A nyert termékelegyet lehűtve az orto-fenilén-diamin 90%-a kikristályosodott Akristályokatleszűrve világosbarna, 101-102 ’C-on olvadó anyagot kaptunk. Az oldatot felére bepárolva és újra lehűtve újabb kristályok váltak ki, melyek minősége nem különbözött az előzőektől. A reakció folyamán a konverzió 100%-os volt. A teljes kitermelés kereskedelmi minőségű anyagra vonatkoztatva pedig 96%.
2. példa:
Az előző példával azonos minőségű alapanyagoldatot tápláltunk be a reaktorba, de redukálószerként a katalitikus benzinreformáló üzemből származó 77% hidrogént és 23% C1-C3 szénhidrogént tartalmazó - reforming gázt használtunk. A reaktor nyomást 12 MPa-ra, hőmérsékletét 120 *C-ra állítottuk be és a reakciót a fentiekben ismertetett térsebességgel játszattuk le. Atermékfeldolgozásésakapott tennék minősége megegyezett az előző példában leírtakkal.
3. példa:
Alapanyagoldatként az orto-nitro-anilint 15 tömeg%rés toluolos oldatát használtuk Redukálószerként hidrogént alkalmaztunk. Areakciót 10 MPa nyomáson és 120 ’C hőmérsékleten játszattuk le. A termékfeldolgozás és a termékminőség nem különbözött az előző példákban leírtaktól.
4. példa;
A reaktorba 15 tömeg% orto-nitro-anilin tartalmú benzolos oldatot tápláltunk be 10 MPa hidrogénnyomáson és 150 ’C hőmérsékleten majd mindenből a fentiek szerint jártunk el. Aszokásos feldolgozási műveleteket alkalmazva nem kaptunk tiszta terméket, 100%-os konverzió mellett csak 94%-os szelektivitást és 96%-os terméktisztaságot értünk el.
5. példa;
Az 1. példában leírt paraméterek mellett ismételtük meg a reakciót a katalizátor élettartamának vizsgálata céljából. A katalizátor az első400 órában nem mutatott aktivitáscsökkenést, a konverzió és szelektivitás 100% volt 400 óra után a konverzió 99,5 %-ra csökkent, de a reaktorhőmérséklet 130 ’C-ra emelésével újra 100%-ra tudtuk állítani. A konverzió és a szelektivitás ezután a kísérlet leállításáig, 600 óráig nem változott.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás orto-fenilén-diamin előállítására ortonitro-anilin katalitikus hidrogénezésével, azzal jellemezve, hogy az orto-nitro-anilint inért aromás szerves oldószerben, rögzített ágyas, fémoxid hordozóra felvitt, 5-50 tömeg% nikkelt tartalmazó katalizátor jelenlétében 80-150 ’C, célszerűen 100-120’Chőmérsékleten, 8-13 MPa, célszerűen 9-11 MPa nyomáson folyamatosan redukáljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzaljellemezve, hogy katalizátorként alumínium-oxid vagy szilícium-oxid hordozóra felvitt, 30-40 tömeg% nikkelt tartalmazó katalizátort használunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy inért szerves oldószerként benzolt alkalmazunk,
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a redukcióhoz az orto-nitro-anilin 10-20 tömeg%-os, célszerűen 14-16 tömeg%-os benzolos oldatát használjuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a redukcióhoz tiszta hidrogént vagy hidrogéntartalmú gázt használunk.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a benzinreformáló üzem reforminggázával redukálunk.
HU489485A 1985-12-20 1985-12-20 New process for producing orthophenylene diamine by catalytic hydrogenation of orthonitroaniline HU200589B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU489485A HU200589B (en) 1985-12-20 1985-12-20 New process for producing orthophenylene diamine by catalytic hydrogenation of orthonitroaniline

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU489485A HU200589B (en) 1985-12-20 1985-12-20 New process for producing orthophenylene diamine by catalytic hydrogenation of orthonitroaniline

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT45480A HUT45480A (en) 1988-07-28
HU200589B true HU200589B (en) 1990-07-28

Family

ID=10969176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU489485A HU200589B (en) 1985-12-20 1985-12-20 New process for producing orthophenylene diamine by catalytic hydrogenation of orthonitroaniline

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU200589B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT45480A (en) 1988-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5448987B2 (ja) トランス−1,4−ビス(アミノメチル)シクロヘキサンの製造方法
JP5562429B2 (ja) トランス−1,4−ビス(アミノメチル)シクロヘキサンの製造方法
KR101527296B1 (ko) 비스(아미노메틸)사이클로헥세인류의 제조 방법
HU210912B (en) Process for preparing high purity aniline
JP2001181223A (ja) 1,4−シクロヘキサンジメタノールの製造方法
US3442950A (en) Process for preparing an aminated benzene
US3148217A (en) Catalytic hydrogenation of halonitrobenzene compounds
EP3613725B1 (en) Method for producing indancarbaldehyde
HU200589B (en) New process for producing orthophenylene diamine by catalytic hydrogenation of orthonitroaniline
US4480127A (en) Process for the production of variable amounts of DPA and aniline using only phenol and ammonia as the feedstock
JP2526611B2 (ja) ジアルキルアミノエタノ―ルの精製法
HU204495B (en) Process for producing substituted 3,5-dichloro-2,4-difluoro-benzene
HU187348B (en) Process for the selective production of meta-chloro-anilines
JPH04149160A (ja) 1―アミノ―4―アルコキシベンゼン類の製造方法
HU206682B (en) Improved process for producing 5h-dibenz/b,f/azepine
EP0641765B1 (en) Process for producing n,n-disubstituted aminophenol
EP0183160A1 (en) Preparation process of indole
JP3177350B2 (ja) ジノニルジフェニルアミンの製造法
JPS63198639A (ja) β−メチル−δ−バレロラクトンおよび3−メチルペンタン−1,5−ジオ−ルの製造法
BE1008534A6 (fr) Procede pour l'oxydation du propane en acide acrylique.
JPH0770000A (ja) N−(4’−ノニルシクロヘキシル)−4−ノニルアニリン及びその製造方法
JPS6122067A (ja) インド−ル類の製造方法
JPH07165624A (ja) 1,3−シクロヘキサジエンの製造法
JPH0653691B2 (ja) β−メチル−δ−バレロラクトンおよび3−メチルペンタン−1,5−ジオ−ルの製造方法
JPH06234683A (ja) β−ナフトールの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee