HU200272B - Method and instrument for external measuring of uterus retractions - Google Patents

Method and instrument for external measuring of uterus retractions Download PDF

Info

Publication number
HU200272B
HU200272B HU8712A HU1287A HU200272B HU 200272 B HU200272 B HU 200272B HU 8712 A HU8712 A HU 8712A HU 1287 A HU1287 A HU 1287A HU 200272 B HU200272 B HU 200272B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
measurement
display
unit
stored
uterine contractions
Prior art date
Application number
HU8712A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT46207A (en
Inventor
Miklos Toeroek
Janos Bota
Original Assignee
Miklos Toeroek
Janos Bota
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Miklos Toeroek, Janos Bota filed Critical Miklos Toeroek
Priority to HU8712A priority Critical patent/HU200272B/hu
Priority to IL84815A priority patent/IL84815A0/xx
Priority to EP87118563A priority patent/EP0286731A1/de
Priority to DK669087A priority patent/DK669087A/da
Priority to JP62336821A priority patent/JPH0221854A/ja
Priority to FI875725A priority patent/FI875725A/fi
Priority to NO875485A priority patent/NO875485L/no
Priority to AU83163/87A priority patent/AU8316387A/en
Priority to PT86488A priority patent/PT86488A/pt
Publication of HUT46207A publication Critical patent/HUT46207A/hu
Publication of HU200272B publication Critical patent/HU200272B/hu
Priority to AU12852/92A priority patent/AU1285292A/en

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B5/00Measuring for diagnostic purposes; Identification of persons
    • A61B5/43Detecting, measuring or recording for evaluating the reproductive systems
    • A61B5/4306Detecting, measuring or recording for evaluating the reproductive systems for evaluating the female reproductive systems, e.g. gynaecological evaluations
    • A61B5/4343Pregnancy and labour monitoring, e.g. for labour onset detection
    • A61B5/4356Assessing uterine contractions

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Gynecology & Obstetrics (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Pregnancy & Childbirth (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Reproductive Health (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás méhösszehúzódások külső mérésére, elsősorban a fenyegető koraszülés korai jelzéséhez, amelynek során a méhösszehúzódások számát és intenzitását célszerűen mintavételezéssel detektáljuk, a detektált analóg jeleket adott esetben erősítjük, majd digitális jelekké alakítjuk át, a digitális jeleket tároljuk, feldolgozzuk, végül pedig megjelenítjük és/vagy számítógéphez továbbítjuk. Tárgya a találmánynak az eljárás foganatosítására szolgáló berendezés is.
Korunk szülészeti problémája az újszülöttkor! halálozás csökkentése. A kérdés többirányú klinikai elemzése alapján ma már egyértelmű, hogy az üjszülőttkori halálozás a koraszülések gyakoriságával mutat összefüggést.
A koraszülések megelőzése érdekében nagy gyűjtóstatisztikák elemzésével, kérdőívek útján igyekeztek kiszűrni a terhesek közül a koraszülés szempontjából fokozottan veszélyeztetetteket, majd azok betegállományban tartásával, gyógyszeres kezelésével, esetleges kórházi felvételével megelőzni a koraszülést. A módszer hátránya, hogy nagy személyi és anyagi ráfordítást igényel, ugyanakkor .találati biztonsága' nem kielégítő. Sok, a későbbiekben koraszűlő terhes nem kapja meg a fokozott gondozást, de még többen vannak olyanok, akik feleslegesen részesülnek a kezelésben.
Az alapvető problémát az jelenti, hogy nem áll rendelkezésünkre olyan módszer, amelynek segítségével korán felismerhetnénk a fenyegető koraszűlést és így megtalálhatnánk azokat a terheseket, akiknél koraszülés várható.
Régi megfigyelés, hogy a méhősszehúzódások a terhesség teljes ideje alatt folyamatosan észlelhetők. Mint azt M. Katz, P. J. Gill és R. B. Newman az American Journal of Obstetrics and Gynecology című folyóirat 1986. évi 154. számában részletesen leírja, jelentős eltérések mutathatók ki a terhesség alatt észlelhető méhösszehúzódások erősségében és gyakoriságában a terhesek koraszülő és időben szülő csoportjai között. A koraszüléssel végződő terhességek teljes ideje alatt a méhösszehúzódások gyakorisága és erőssége jelentősen nagyobb, mint a nem korszüléssel végződóké. Ugyancsak kimutatható, hogy a méh aktivitása a szüléseket megelőzően napokkal már megerősödik, jelezve, hogy a szülés várhatóan be fog indulni.
A méhtevékenység mérésére alkalmazott ismert módszerek közös vonása, hogy az anya hasfalára kívülről nyomásmérő távadót (ún. nyúlásmérő bélyeget) helyeznek el. A távadó analóg jelét erősítés után egy elektronikus berendezés dolgozza fel, és jeleníti meg pl. diagram formájában az orvos számára. Az eredmény ugyan azonnal kiértékelhető, azonban csak szakember számára, ezentúl a vizsgálati módszer nem teszi lehetővé a terhes anyák tömeges szűrését. További hátránya, hogy nagyméretű berendezést igényel, csak orvosi felügyelet melletti klinikai használatra alkalmas és a mérési idő is általában meglehetősen rövid.
Fejlettebb megoldás az M. Katz és P. J. Gill által az American Journal of Obstetrics and Gynecology című folyóirat 1985. évi 66-os számában bemutatott fájásregisztráló és elemző készülék. A készülék hordozható és a beteg otthonában használható. Két alapvető egységből van, az egyik egység hagyományos módon 200 percen át regisztrálja a méh fájástevékenységét. A 200 perc adatait tárolja, majd az adatokat telefonvonalon át 6-8 perc alatt az orvos telefonkészülékére szerelt vevőkészülékbe továbbítja, ahol az fájásgörbe formájában jelenik meg. Az orvos az adatokat folyamatosan elemzi, szükség esetén a beteget telefonon visszahívja és berendeli.
A megoldás hátránya, hogy fejlett infrastruktúrát, kiépített, jól működő telefonhálózatot, valamint állandó 24 órás orvosi ügyeletet igényel. A készülék hordozható kivitele ellenére nagyméretű, ezentúl telefonillesztó adó és kiértékelő vevőegységet igényel, amely a rendszert bonyolulttá és költségessé teszi.
A találmány célja olyan eljárás és berendezés létrehozása, amely alkalmas a méh fájástevékenységének a terhes nö által történő mérésére, a mért adatok tárolására, szükség szerinti megjelenítésére, a várható koraszülésre utaló méhtevékenység esetén pedig riasztó jelzés adására.
A célkitűzéshez tartozik az is, hogy a készülék kisméretű, egyszerű felépítésű és gazdaságosan előállítható legyen.
A találmányi gondolat alapja az a felismerés, hogy a méhtevékenységet jellemző fájásgörbe matematikai formában megfogalmazható, igy a beépített programnak megfelelő megjelenésű, a fenyegető koraszülésre utaló, időegységre jutó fájások számolhatók, ami alapján a terhes nőt riasztó jelzés generálható.
A felismeréshez tartozik az is, hogy a célkitűzésnek megfelelő berendezés kisfogyasztású mikroprocesszor vezérlésű mérő és jelfeldolgozó áramkörrel alakítható ki.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti eljárás méhösszehúzódások külső mérésére, elsősorban a fenyegető koraszülés korai jelzéséhez - amelynek során a méhösszehúzódások számát és intenzitását célszerűen mintavételezéssel detektáljuk, a detektált analóg jeleket adott esetben erősítjük, majd digitális jelekké alakítjuk át, a digitális jeleket tároljuk, feldolgozzuk, végül pedig megjelenítjük és/vagy számítógéphez továbbítjuk - azon alapul, hogy a mintavételezés ideje alatti detektált méhösszehúzódás nagyságának és időtartamának megfelelő értékeket előre meghatározott, kűszöbnagyságra és időintervallumra jellemző értékekkel
HU 200272 Β hasonlítjuk össze, a kúszöbnagyság feletti és ezzel egyidejűleg az időintervallumba eső mintákat azok időpontjával együtt tároljuk, majd a mintavételezés folyamatát ismételjük, miközben egy adott időtartamon belül az eltárolt minták számát meghatározzuk, a minták számának egy előre beállított értéken túli növekedése esetén pedig riasztó jelzést generálunk.
A találmány további ismérve lehet, hogy egy mintavételezési időtartam célszerűen 600 sec., a méhósszehúzódások közül a 30 sec. és a 300 sec. közé esőket vesszük a feldolgozás során figyelembe, a riasztó jelzést pedig egy meghatározott értéknél több eltárolt méhösszehúzódás minta esetén generáljuk.
Egy célszerű foganatosítási mód esetén az egyes méhösszehúzódásokra jellemző görbe alatti területet valamint esetenként az amplitúdóeloszlás függvényt is meghatározzuk.
Egy másik foganatosítási módnál a méhósszehúzódások mérését 24 órás folyamatos mérésként vagy 3 órás szakaszokban 8 alkalommal, pl. 8 napon keresztül vagy egyórás szakaszokban 24 alkalommal pl. 24 napon keresztül folytatjuk.
Bármely foganatosítási módnál az adatok megjelenítését és/vagy továbbítását a mintavételezés végén, az aritmetikai utasítások elvégzése után hajtottuk végre.
A találmány szerinti berendezés méhöszszehúzódésok külső mérésére, elsősorban a fenyegető koraszülés korai jelzésére - amely központi egységet, a központi egységhez belső rendszerbuszon át csatlakoztatott operatív tárat, adattárat és egy vagy több illesztóegységet, valamint analóg mérőegységet tartalmaz - oly módon van kialakítva, hogy az analóg mérőegység mérőátalakítót, a mérőátalakító kimenetére aluláteresztő szűrőn keresztül csatlakoztatott erősítőt és adott esetben annak kimenetére kapcsolt komparátort tartalmaz, az erősítő kimenete A/D átalakítón keresztül van a belső rendszerbusszal összekapcsolva, továbbá illesztóegységként legalább egy kétirányú csatolóegységgel van ellátva, a kétirányú csatolóegységhez pedig hangfrekvenciás áramkörön keresztül hangadó eszköz, klaviatúra és megjelenítő, meghajtó áramkörön keresztül megjelenítő van c satlakoztatva.
A berendezés további ismérve lehet, hogy a mérőátalakító piezoelektromos nyomástávadó, a komparátor beállítható alsó és felső határérték kijelzésére alkalmas kijelzővel, célszerűen két darab LED kijelzővel van kiegészítve.
Egy célszerű kiviteli alaknál a központi egységet és a kétirányú csatolóegységet, valamint az órajel áramkört egy mikroproceszszor foglalja magában, illesztóegységként pedig a kétirányú csatolóegységen túl soros ki/bemenettel, célszerűen RS-232 csatolóval 4 és nyolcbites párhuzamos kimenettel is el van látva.
Egy másik kiviteli alaknál a klaviatúra előnyösen fóliatasztatúra, a megjelenítő 7x7 digites LCD display, a hangadó eszköz pedig miniatűr hangszóró vagy keramikus sugárzó.
Egy további kiviteli alaknál a berendezés tápfeszültségforrésa tölthető akkumulátortelep, amely stabilizált tápegységen és telepellenőrző áramkörön keresztül van a többi áramkörhöz csatlakoztatva, a megjelenítő tápellátására pedig feszültségátalakítóval van ellátva.
Bármely kiviteli alaknál a berendezés előnyösen műanyagból lévő hordozható készülékházban van elhelyezve, amelyhez beállító szervek útján a berendezésnek a terhes anya testén való rögzítésére és az elektronikus nullázásra alkalmas hordszij van csatlakoztatva.
A találmány szerinti eljárás és berendezés több előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Ezek közül a leglényegesebb, hogy szakember jelenléte nélkül a terhes nő otthonában lehetővé teszi a koraszülés lehetőségének nagy biztonságú kimutatását. További előnye, hogy a berendezés szolgáltatásai a szakorvos részéről szabadon megválaszthatok, a mérési eredmény a beépített kijelzőről közvetlenül leolvasható vagy az alkalmazott csatolóegységeken keresztül tetszőleges külső eszközökbe továbbítható.
Kedvező, hogy a berendezés alkalmazása függetleníthető az adott környezet infrastruktúrájától, pl. a telefonellátottságtól. A berendezés kisméretű és súlyú, ezáltal alkalmazása nem okoz különösebb kényelmetlenséget a terhes anyának. Kezelése egyszerű, és az alkalmazott áramköri megoldások következtében egy teleppel hosszú időn át használható.
A találmányt kiviteli példa kapcsán, rajzok alapján ismertetjük részletesebben. A mellékelt rajzokon az
1. ábra a találmány szerinti berendezés blokkvázlata, a
2. ábra a találmány szerinti berendezés egy kiviteli alakjának fölulnézete, a
3. ábra a 2. ábra szerinti kiviteli alak oldal nézete.
Az 1. ábrán a találmány szerinti berendezés blokkvázlatát tüntettük fel. A berendezés két fő része a 24 analóg mérőegység és az 1 központi egységgel vezérelt 25 digitális jelfelfogó egység.
A 24 analóg mérőegység bemenete a 10 mérőátalakító, amely célszerűen egy nagyérzékenységű hőmérsékletkompenzált piezoelektromos nyomástávadó. A 10 mérőátalakító kimenete a 9 aluláteresztő szűrön keresztül a 8 erősítő bemenetére van kapcsolva. A 8 erősítő kimenete egyrészt az 5 A/D átalakító, másrészt a 6 komparátor bemenetére van c satlakoztatva.
HU 200272 Β
A 6 komparátor alsó határérték komparátort és felső határérték komparátort, valamint az alsó és a felső határérték kijelzésére alkalmas 7 kijelzőket, célszerűen két darab LED kijelzőt tartalmaz.
Az 5 A/D átalakító a megkívánt pontosság érdekében 8 bites, digitális kimenete a 25 digitális jelfeldolgozó egység a 23 belső rendszerbuszra van kötve.
A 23 belső rendszerbuszra kapcsolódnak a 25 digitális jelfeldolgozó egység elemei, így az 1 központi egység, a 2 adattár, a 3 operatív tár, a 4 kétirányú csatolóegység és a 17 párhuzamos ki/bemenet.
Az 1 központi egység jelen példánkban 8 bites mikroprocesszor, a 2 adattár 16 Kbyte RAM, a 3 operatív tár pedig 16 Kbyte kapacitású EPROM. A berendezés kis fogyasztása érdekében a kapcsolási elemek CMOS felépítésűek, előnyösen alkalmazhatók pl. az NSC 800, NSC 810, NSC 830 típusú integrált áramkörök, amelyek magukba foglalják az 1 központi egységet, a 4 kétirányú csatolóegységet és a 11 órajel áramkört.
A 4 kétirányú csatolóegységhez vannak kapcsolva a berendezéssel való kommunikálásra alkalmas áramkörök, igy a 16 soros ki/bemenet, a 12 klaviatúra és a 13 megjelenítő meghajtó áramkör. A 16 soros ki/bemenet célszerűen szabványos RS-232 csatoló, a 12 klaviatúra 'pedig előnyösen föliatasztatúra. A 13 megjelenítő meghajtó áramkör kimenetére van kapcsolva a 22 megjelenítő, jelen példánkban egy 7x7 digites LCD display.
A 4 kétirányú csatolóegység további kimenetére csatlakozik a 14 hangfrekvenciás áramkör, amely a 15 hangadó eszközzel, pl. miniatűr hangszóróval vagy keramikus sugárzóval van összekapcsolva.
A berendezés tápellátására a 21 tölthető akkumulátortelep szolgál, amely a 20 stabilizált tápegységen és a 19 telepellenörzó áramkörön keresztül van a többi áramkörrel összekapcsolva. A 20 tápegységhez a 18 feszültségátalakitó van hozzárendelve, amelynek kimenete a 13 megjelenítő meghajtó áramkörrel van összekötve.
A berendezés mechanikai felépítését a 2. és 3. ábra szemlélteti. A berendezés az előnyösen műanyagból lévő 26 készűlékházbanvan elhelyezve. A 26 készülékház előlapján van a 22 megjelenítő, a 12 klaviatúra és a 15 hangadó eszköz. A 26 készülékháznak az anya teste felé néző alsó lapjára van a 10 méróátalakítö fölszerelve. A 26 készülékház oldalfalán, a terhes anya által jól láthatóan van a két darab 7 LED kijelző, a 30 ki-be kapcsoló, valamint a 31 startgomb elhelyezve.
A 26 készülékházhoz a 28 beállító szervek útján a berendezésnek a terhes anya testén való rögzítésére és az elektronikus nullázására alkalmas 27 hordszíj van csatlakoztatva.
A fentiekben ismertetett berendezés a találmány szerinti eljárást az alábbiak szerint valósítja meg:
A terhes anya a berendezést tartalmazó 26 készülékházat a hasára helyezi, majd bekapcsolása után a 27 hordszijat a 28 beállító szervek segítségével addig szorítja vagy lazítja, amíg mindkét 7 LED kijelző fényjelzése meg nem szűnik.
A 31 startgomb megnyomásával indítható a mérési folyamat, amely a 3 operatív tárban működtető program alapján megy végbe. A méh fájástevékenységére jellemző, időben igen lassan változó, folyamatos kváziperiodikus jellegű egyenfeszültségű jelet a 10 mérőátalakitó szolgáltatja. A 9 aluláteresztő szúró a zavaró jeleket szűri ki, a 8 erősítő pedig a kisszintű jeleket az 5 A/D átalakító működtetéséhez szükséges szintre emeli.
Az 5 A/D átalakító a 10 méróátalakitó felerősített analóg jelét mintavételezéssel alakítja át bináris információvá, amelyet a 23 belső rendszerbuszra továbbit.
A bináris információt a 2 adattárban tároljuk az aktuális mintákhoz tartozó időpontokkal együtt. A jelfeldolgozás során ezeket a mintaértékeket hasonlítjuk össze a 3 operatív tárban lévő előre meghatározott mintákkal, a digitális szűrést és a hihetőségvizsgálatot is eközben elvégezve.
A digitális szűrés teszi lehetővé, hogy a berendezés csak a megadott határértékek közé eső jelmintákat és a hozzátartozó időpontokat tárolja, ahol az adatok a lekérdezési utasításig vagy a tápfeszültség meglétéig tárolódnak.
A digitális jelfeldolgozást egy konkrét mérési folyamaton keresztül a 4. ábra segítségével mutatjuk be részletesen. A mintavételezó program elindítása után 600 sec időtartamig folytatjuk a méréseket, majd az ezen idő alatti mérési eredményeket dolgozzuk fel. Kiválsztjuk azokat az adatokat, amelyeknél a méhősszehúzódások időtartama 30 és 300 sec közé esik, és nagysága meghaladja a küszöbfeszültség értékét.
Ezután a' méhösszehúzódás nagyságára és időtartamára vonatkozó adatokat eltároljuk, és az esetleges periféria műveleteket végrehajtjuk. Ilyenkor van lehetőség az eltárolt adatoknak a 22 megjelenítőn való kijelzésére vagy valamelyik csatolón keresztül való továbbítására.
A periféria műveletek befejezése után megvizsgáljuk az egyes eltárolt méhósszehúzódásokra jellemző adatok között eltelt időtartamot, és pl. óránként négynél több eltárolt méhösszehúzódás minta esetén riasztó hangjelzést generálunk. A készülék esetleges meghibásodása esetén is hasonló hangjelzést ad. Riasztás esetén a terhes anyának azonnal értesítenie kell a kezelőorvosát.
A méhősszehúzódások mérését több program alapján a terhes anya állapotának legmegfelelőbb módon hajthatjuk végre, igy 5
-5HU 200272 Β lehetőség van 24 órás folyamatos mérésre, vagy 3 órás szakaszokban 8 alkalommal, pl. 8 napon keresztül, vagy 1 órás szakaszokban 24 alkalommal, pl. 24 napon keresztül történő mérésekre.
A berendezéssel lehetőség van statisztikái célokból az egyes tnéhősszehúzódásokra jellemző görbe alatti terület, valamint az amplitúdóeloszlás függvényének meghatározására is.
A találmány szerinti berendezés előnyösen alkalmazható a terhesgondozás során az esetleges koraszülés nagy biztonsággal történő előrejelzésére és igy a koraszülés káros következményeinek kiküszöbölésére.

Claims (12)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás méhösszehúzödások külső mé- 20 résére, elsősorban a fenyegető koraszülés korai jelzéséhez, amelynek során a méhősszehúzódások számát és intenzitását célszerűen mintavételezéssel detektáljuk, a detektált analóg jeleket adott esetben erősítjük,' majd 25 digitális jelekké alakítjuk át, a digitális jeleket tároljuk, feldolgozzuk, végül pedig megjelenítjük és/vagy számítógéphez továbbítjuk, azzal jellemezve, hogy a mintavételezés ideje alatti detektált méhősszehúzódás 30 nagyságának és időtartamának megfelelő értékeket előre meghatározott küszőbnagyságra és időintervallumra jellemző értékekkel hasonlítjuk össze, a küszöb nagyság feletti és ezzel egyidejűleg az időintervallumba eső 35 mintákat azok időpontjával együtt tároljuk, majd a mintavételezés folyamatát ismételjük, miközben egy adott időtartamon belül az eltárolt minták számát meghatározzuk, a minták számának egy előre beállított értéken túli 40 növekedése esetén pedig riasztó jelzést generálunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a mintavételezési időtartam célszerűen 66 sec., a méhósszehúzódások kö- 45 zül a 30 sec. és a 300 sec. közé esőket veszszük a feldolgozás során figyelembe, a riasztó jelzést pedig egy meghatározott mértéknél több eltárolt méhősszehúzódás minta esetén generáljuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az egyes méhöszszehúzódásokra jellemző görbe alatti területet valamint esetenként az amplitúdóeloszlás függvényt is meghatározzuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a méhösszehúzódások mérését 24 órás folyamatos mérésként vagy 3 órás szakaszokban 8 alkalommal, pl. 24 napon keresztül folytatjuk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az adatok mejelenítését és/vagy továbbítását a mintavételezés végén, az aritmetikai utasítások elvégzése után hajtjuk végre.
  6. 6. Berendezés méhösszehúzódások külső mérésére, elsősorban a fenyegető koraszülés
    5 korai jelzésére, amely központi egységet, a központi egységhez belső rendszerbuszon át csatlakoztatott operatív tárat, adattárat és egy vagy több illesztőegységet, valamint analóg mérőegységet tartalmaz, azzal jelle10 mezve, hogy az analóg mérőegység (24) mérőátalakítót (10), a méröátalakitó (10) kimenetére aluláteresztó szűrőn (9) keresztül csatlakoztatott erősítőt (8) és adott esetben annak kimenetére kapcsolt komparátort (6) 15 tartalmaz, az erősítő (8) kimenete A/D átalakítón (5) keresztül van a belső rendszerbusszal (23) összekapcsolva, továbbá illesztő egységként legalább egy kétirányú csatolóegységgel (4) van ellátva, a kétirányú csatolóegységhez (4) pedig hangfrekvenciás áramkörön (14) keresztül hangadó eszköz (15), klaviatúra (12) és megjelenítő meghajtó áramkörön (13) keresztül megjelenítő (22) van csatlakoztatva.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a méróátalakító (10) piezoelektromos nyomástávadó, a komparátor (6) pedig beállítható alsó és felső határérték kijelzésére alkalmas kijelzővel (7), célszerűen két darab LED kijelzővel van kiegészítve.
  8. 8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a központi egységet (1) a kétirányú csatolóegységet (4), valamint az órajel áramkört (11) egy mikroprocesszor (25) foglalja magában.
  9. 9. A 6-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az illesztőegységként a kétirányú csatolóegységen (4) túl soros ki/bemenettel (16), célszerűen RS-232 csatolóval és nyolcbites párhuzamos kimenettel (17) is el van látva.
  10. 10. A 6-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a klaviatúra (12) előnyösen fóliatasztatúra, a megjelenítő (22) 7x7 digites LCD display, a hangadó eszköz (15) pedig miniatűr hangszóró vagy keramikus sugárzó.
  11. 11. A 6-10, igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy táp50 feszültségforrása tölthető akkumulátortelep (21), mely stabilizált tápegységen (20) és telepellenőrzö áramkörön (19) keresztül van a többi áramkörhöz csatlakoztatva, a megjelenítő (22) tápellátására pedig feszültségát55 alakítóval (18) van ellátva.
  12. 12. A 6-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy előnyösen műanyagból lévő hordozható készülékházban (26) van elhelyezve, amelyhez be60 állító szervek (28) útján a berendezésnek a terhes anya testén való rögzítésére és az elektronikus nullázásra alkalmas hordszij (27) van csatlakoztatva.
HU8712A 1987-01-03 1987-01-03 Method and instrument for external measuring of uterus retractions HU200272B (en)

Priority Applications (10)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU8712A HU200272B (en) 1987-01-03 1987-01-03 Method and instrument for external measuring of uterus retractions
IL84815A IL84815A0 (en) 1987-01-03 1987-12-14 Process and apparatus for external measurement of womb retractions
EP87118563A EP0286731A1 (de) 1987-01-03 1987-12-15 Verfahren und Gerät zum externen Messen von Gebärmutterkontraktionen
DK669087A DK669087A (da) 1987-01-03 1987-12-18 Fremgangsmaade og apparat til maaling af veer
JP62336821A JPH0221854A (ja) 1987-01-03 1987-12-25 子宮収縮外診装置
FI875725A FI875725A (fi) 1987-01-03 1987-12-28 Foerfarande och anordning foer yttre maetning av livmoderns kontraktioner.
NO875485A NO875485L (no) 1987-01-03 1987-12-30 Metode og apparat for overvaaking av livmorsammentrekninger
AU83163/87A AU8316387A (en) 1987-01-03 1987-12-31 Process and apparatus for external measurement of the womb retractions
PT86488A PT86488A (pt) 1987-01-03 1987-12-31 Processo e aparelho para a medicao externa da contraccao do utero
AU12852/92A AU1285292A (en) 1987-01-03 1992-03-12 Process and apparatus for extended, non-invasive monitoring of uterine contractions

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU8712A HU200272B (en) 1987-01-03 1987-01-03 Method and instrument for external measuring of uterus retractions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT46207A HUT46207A (en) 1988-10-28
HU200272B true HU200272B (en) 1990-05-28

Family

ID=10947471

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU8712A HU200272B (en) 1987-01-03 1987-01-03 Method and instrument for external measuring of uterus retractions

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0286731A1 (hu)
JP (1) JPH0221854A (hu)
AU (2) AU8316387A (hu)
DK (1) DK669087A (hu)
FI (1) FI875725A (hu)
HU (1) HU200272B (hu)
IL (1) IL84815A0 (hu)
NO (1) NO875485L (hu)
PT (1) PT86488A (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9930025D0 (en) * 1999-12-21 2000-02-09 Univ Leeds Device for prediction of human or mammalian labour
US6547748B1 (en) * 2000-08-17 2003-04-15 Ge Medical Systems Information Technologies, Inc. Physiological event detector and method of operating the same
US8636676B2 (en) 2005-06-07 2014-01-28 Perigen, Inc Method and apparatus for providing information related to labor progress for an obstetrics patient
US10134490B2 (en) 2006-05-01 2018-11-20 Perigen, Inc. Method and system for monitoring labour progression for an obstetrics patient
US9805164B2 (en) * 2006-05-01 2017-10-31 Perigen, Inc. Method and apparatus for providing contraction information during labour
CZ2009127A3 (cs) 2009-03-02 2010-09-15 Medetron S.R.O. Zpusob vcasného rozpoznání rizika predcasného porodu spocívající ve sledování deložní aktivity na základe vyhodnocování deložních kontrakcí a zapojení k provádení zpusobu

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3989034A (en) * 1975-04-24 1976-11-02 Corometrics Medical Systems, Inc. Apparatus and method for signaling fetal distress and uterine contraction monitor for use therein
FR2403058A1 (fr) * 1977-09-19 1979-04-13 Dittmar Andre Procede et dispositif pour la surveillance du foetus avant et pendant l'accouchement
NL7907487A (nl) * 1979-12-24 1981-04-13 Koei Electronics Ind Co Ltd Werkwijze voor het automatisch analyseren van de hartslag van een foetus.
EP0202315A1 (en) * 1984-11-30 1986-11-26 CLARE, Graeme, John Tocodynamometers

Also Published As

Publication number Publication date
IL84815A0 (en) 1988-06-30
FI875725A (fi) 1988-07-04
DK669087A (da) 1988-07-04
JPH0221854A (ja) 1990-01-24
EP0286731A1 (de) 1988-10-19
HUT46207A (en) 1988-10-28
FI875725A0 (fi) 1987-12-28
AU1285292A (en) 1992-05-21
PT86488A (pt) 1989-01-30
AU8316387A (en) 1988-07-07
NO875485D0 (no) 1987-12-30
DK669087D0 (da) 1987-12-18
NO875485L (no) 1988-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5042503A (en) Process and apparatus for extended, non-invasive monitoring of uterine contractions
US5301680A (en) Apparatus and method for the diagnosis of labor
US5360005A (en) Medical diagnosis device for sensing cardiac activity and blood flow
US5088497A (en) Fetus monitoring apparatus
KR101902594B1 (ko) 무선 태아 모니터링 시스템
US20050119583A1 (en) Heart monitor
GB2225637A (en) Portable apparatus for foetal monitors
CN101828908A (zh) 无袖带便携式监测人体生理参数的装置与方法
US6134466A (en) Apparatus and method for the diagnosis of true labor
US3908640A (en) Cardiovascular instrument
US5785664A (en) Apparatus and method for the diagnosis of true labor
KR100264011B1 (ko) 인체음 검출표시장치
HU200272B (en) Method and instrument for external measuring of uterus retractions
US6547748B1 (en) Physiological event detector and method of operating the same
WO2011137930A1 (en) A portable device for fetal heart rate monitoring and a system thereof
US20170035347A1 (en) Method for monitoring pregnancy in mammals
KR20110041329A (ko) 휴대용 조산 검진장치, 조산 검진시스템 및 조산 검진방법
HU202397B (en) Connection arrangement for determining the number of womb retractions
US20190192064A1 (en) Micro-device and system for determining physiological condition of cervical tissue
EP0683642B1 (en) Sensor and transmitter for physiologic signals
CN1262918A (zh) 便携式持续动态胎心记录监护仪
JPH0336327Y2 (hu)
JPS63192421A (ja) 携帯型胎児監視装置
JPH0622322Y2 (ja) 胎児監視装置
CN211121639U (zh) 一种患者人体健康检测用体温传感器

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HQB4 Licence granted & registered

Free format text: MIKROKER SZERVEZOE KOEZVETITOE ES IPARI KISSZOEVETKEZET,HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee