HU200217B - Control gear for fuel injecting feeder of injection engines particularly diesel engines - Google Patents

Control gear for fuel injecting feeder of injection engines particularly diesel engines Download PDF

Info

Publication number
HU200217B
HU200217B HU881807A HU180788A HU200217B HU 200217 B HU200217 B HU 200217B HU 881807 A HU881807 A HU 881807A HU 180788 A HU180788 A HU 180788A HU 200217 B HU200217 B HU 200217B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
engine
control
speed
rack
generator
Prior art date
Application number
HU881807A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT49667A (en
Inventor
Laszlo Molnar
Laszlone Csipai Erzsebe Molnar
Mihaly Pecskai
Mihalyne Hugyik Julian Pecskai
Original Assignee
Laszlo Molnar
Laszlone Csipai Erzsebe Molnar
Mihaly Pecskai
Mihalyne Hugyik Julian Pecskai
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laszlo Molnar, Laszlone Csipai Erzsebe Molnar, Mihaly Pecskai, Mihalyne Hugyik Julian Pecskai filed Critical Laszlo Molnar
Priority to HU881807A priority Critical patent/HU200217B/hu
Priority to JP1503801A priority patent/JPH03500567A/ja
Priority to AT89904199T priority patent/ATE100529T1/de
Priority to EP89904199A priority patent/EP0366743B1/de
Priority to PCT/HU1989/000011 priority patent/WO1989009876A1/de
Priority to KR1019890702344A priority patent/KR940000339B1/ko
Priority to DE89904199T priority patent/DE58906762D1/de
Publication of HUT49667A publication Critical patent/HUT49667A/hu
Publication of HU200217B publication Critical patent/HU200217B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02DCONTROLLING COMBUSTION ENGINES
    • F02D31/00Use of speed-sensing governors to control combustion engines, not otherwise provided for
    • F02D31/001Electric control of rotation speed
    • F02D31/007Electric control of rotation speed controlling fuel supply
    • F02D31/009Electric control of rotation speed controlling fuel supply for maximum speed control
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02DCONTROLLING COMBUSTION ENGINES
    • F02D1/00Controlling fuel-injection pumps, e.g. of high pressure injection type
    • F02D1/02Controlling fuel-injection pumps, e.g. of high pressure injection type not restricted to adjustment of injection timing, e.g. varying amount of fuel delivered
    • F02D1/08Transmission of control impulse to pump control, e.g. with power drive or power assistance
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02DCONTROLLING COMBUSTION ENGINES
    • F02D41/00Electrical control of supply of combustible mixture or its constituents
    • F02D41/30Controlling fuel injection
    • F02D41/38Controlling fuel injection of the high pressure type
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B3/00Engines characterised by air compression and subsequent fuel addition
    • F02B3/06Engines characterised by air compression and subsequent fuel addition with compression ignition

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High-Pressure Fuel Injection Pump Control (AREA)
  • Electrical Control Of Air Or Fuel Supplied To Internal-Combustion Engine (AREA)

Description

A találmány tárgya szabályozószerkezet injektoros motorok, főleg diesel üzemű motorok üzemanyagot befecskendező adagolójához.
Befecskendező üzemanyagadagolóval ellátott motorok, főleg Diesel motorok egyenletes üresjáratához, ti legnagyobb fordulatszám behatárolásához, a pillanatnyi terhelés és a motortel jesítmény összehangolásához, valamint az indítási többlet automatikus leállítására szabályozókra van szükség. A szabályozás szükségességét egyrészt a motor, másrészt a befecskendező szivattyú jellemzői indokolják. Szabályozószerkezet, illetve szabályozás nélkül a befecskendezőszivattyú ugyanis a motor fordulatszámtól függetlenül a gázpedállal beállított fogasléchely/ethez tartozó töltés mennyiséget szállítaná, ami vagy a motor veszélyes túlpörgéséhez, vagy a növekvő terhelés miatt csökkenő fordulatszárnból adódó többlet adagolás miatt gazdaságtalan, füstölő motor üzemhez vezet.
A szabályozók működési elvük szerint röpsúlyos pneumatikus, vagy depressziós, valamint hidraulikus szabályzókra csoportosíthatók.
Az ismert szabályozók általában két különálló, nevezetesen üresjárati és végszabályozási zónával rendelkeznek. Ezen zónák között a motorba jutó üzemanyag mennyiségét az ismert szabályozószerkezetek nem befolyásolják.
Valamennyi ismert szabályozónál közös, hogy indításnál biztosítják az indítótöltést, a töltésmenynyiség szabályozásával pedig állandó értéken tartják az üresjárati fordulatszámot. Ugyanakkor a maximális fordulatszám elérésekor lccsökkentik a töltés mennyiségét és ezzel meggátolják a motor túlpörgését, végezetül motorféknél teljesen megszüntetik az üzemanyag adagolást.
Az ismert szabályozó szerkezetek általában úgy vannak az adagoló fogasléchez csatlakoztatva, hogy lehetőség legyen a töltés külső változtatására anélkül, hogy a szabályozás kívülről megakadályozható volna. Ennek érdekében a szabályozó házában előforduló tengelyt ágyaznak. Az elforduló tengelyrudazattal a külső töltést változtató elemhez, általában gázpedálhoz, rudazattal van elfordíthatóan csatlakoztatva. Ezen a külső beavatkozással elforduló tengelyen külpontosán kiképzett excentertengelyen szabályozókar van ágyazva, mely egyrészt az adagoló fogasléchez, másrészt pedig a szabályozó szerkezet kimeneteléhez csatlakozik. A szabályozókar kettős elfordulási lehetősége következtében a szabályozó szerkezet feladatát a gázpedál állásától függetlenül végzi.
A legegyszerűbb szabályozó szerkezetek a röpsúlyos szabályozók. Ezeknél a motor fordulatszámának függvényében forgatott röpsúlyok kitérését emelőkarok adják át a lineárisan elmozdítható adagoló fogaslécnek. Álló motor esetében a fogaslécet rugó nyomja a teljes töltés állapotába. Indítás után a motor fordulatszáma addig gyorsul, amíg a röpsúlyok a rugóerőt legyőzve megkezdik a töltésszabályozást. Ebből adódóan a töltésmennyiség addig csökken, míg a gázpedállal beállított motor fordulatszáin és a töltésmennyiség között az egyensúlyi állapot létre nem jött. Bár a röpsúlyos fordulatszám szabályozók igen elterjedtek, mégisa számos kopásnak kitett alkatrész következtében fokozott karbantartást és gondozást igényelnek. Ennek elmaradása esetén számolni kell a motor káros túlpörgésére és az abból adódó jelentős anyagi kárra. Hátránya az is, hogy szabályozási készségük függ a fogaslécet teljes töltésre állító rugó karakterisztikájától, ezért ebben a szabályozási tartományban segédrugókra is szükség van.
A diesel-motorok szabályozása a motor szívócsövében keletkező depresszióval pneumatikus szabályozók útján is megvalósítható. A pneumatikus szabályozásra az ad lehetőséget, hogy a motor szívócsövében növekvő áramlási sebességek felé, — vagyis növekvő motor fordulatszámok irányába — fokozatosan csökken a beáramló levegő nyomása, vagyis depresszió alakul ki.
A pneumatikus szabályozók felépítése rendkívül egyszerű. A töltést állító adagoló fogasléc ebben az esetben általában az adagolószivattyúra rögzített, zárt edény homlokfelületét lezáró membránhoz van csatlakoztatva. A zárt edény kapcsolatban áll a motor szívócsövével, így a membrán felületét a szívócsőben kialakuló depressziótól függően nyomáskülönbség lép fel. A nyomáskülönbség növekvő fordulatszámok felé egyre nagyobb lesz. Álló motornál egy a zárt edénybe elhelyezett rugó a membrán kifelé kényszeríti, miáltal az adagoló fogasléc ilyenkor mindig teljes töltés irányába mozdul. A motor üzemeltet'' ekor a fogasléc helyzetét a membránra ható erő és a rugóerő egyensúlya határozza meg. Ennek megfelelően a végszabályozást meghatározó rugó előfeszítését úgy kell beállítani, hogy a maximális motor fordulatszám elérésekor a nyomáskülönbségből adódó erő egyensúlyba kerüljön a rugó előf eszí lésével. így a legnagyobb fordulatszám elérése után a további fordulatszám hatására keletkező nyomáscsökkenés a membránt és a hozzá csatlakoztatott adagoló fogaslécet a támasztó rugó nyomóereje fokozatosan visszahúzza a null töltés irányába, azaz megtörténik a végszabályozás.
Pneumatikus szabályozóval felszerelt befecskendező szivattyúnál a gázpedál rudazatát nem lehet összekapcsolni a fogasléccel, mert ilyen szerkezeti kialakításnál a gázpedál útján kívülről meg lehetne akadályozni a szabályozást. Ezért ilyen szabályozás esetében a gázpedál a szívócső beáramlási keresztmetszetében elhelyezett fojtószeleppel áll kapcsolatban. A fojtószelep nyitásával, zárásával a fordulatszámtól függetlenül változtatni lehet a szívócsőben kialakuló depressziót, azaz a membránra ható erő tetszőleges változtatásával bármilyen töltés létrehozható.
A pneumatikus, vagyis depressziós szabályozó igen nagy előnye az egyszerű szerkezeti kialakítás és az olcsóság. Hiányossága azonban, hogy a membrán meghibásodásakor a motor menthetetlenül felpörög és tönkremegy.
Az utóbbi időben egyre inkább elterjednek a rendkívül megbízható hidraulikus szabályozók. Ezeknél a fordulatszám függvényében változó folyadéknyomással valósítják meg a szabályozást. A fordulatszám függvényében változó folyadéknyomást vagy forgókerék, vagy forgólapátos szivattyú útján biztosítják. Szabályozó munkaközegként ezeknél általában a motor üzemanyagát, a gázolajat használják. A motor fordulatszámának növekedése
-2HU 2U0217A esetén a fogaskcrckszivattyú egyre nagyobb üzemanyag mennyiséget szállít niunkahcngci Ixíl, abban elrendezett, kívülről a gázpedállal előfeszíthető ru góval támasztott átmcnőfurattal kiképzett nyomáskiegyenlítő szabályozódugattyúhoz. A furaton át a munkaközeget képező üzemanyag a szabályozódugattyú mögötti térbe, majd onnan egy további munkahengerhez tartozó, az adagoló szivattyú adagoló fogaslécéhez mechanikusan csatlakoztatott munkadugattyúja előtti munkatérbe áramlik. A munkadugattyú a munkaközeg nyomására elmozdul, miközben az adagoló fogaslécet a maximális töltés irányába mozdítja el. Tekintve, hogy a motorfordulatszámával arányosan emelkedik a fogaskerékszivattyú által szállított munkaközeg mennyisége, nő a furatban az áramlási ellenállás és ebből következően arányosan emelkedik a munkaközeg nyomása a szabályozódugattyún. Az emelkedő nyomás a szabályozódugattyút a gázpedál elmozdításával előfeszített rugóerő ellenében elmozdítja. Az elmozdulás következtében a szabályozódugattyú lezárja az adagoló fogasléccel kapcsolt munkadugattyú előtt munkatér felé vezető csatornát, ugyanakkor pedig megnyitja ugyanezen munkatér kivezető nyílását, valamint a munkadugattyú mögötti munkatérbe a munkaközeget bevezető csatorna nyílását. A munkadugattyú ekkor a null töltés irányába mozdítja el az adagoló fögaslécet. Időközben a szabályozódugattyú mindkét oldalán a folyadéknyomás kiegyenlítődik és a gázpedállal előfeszített rugó nyomóereje a szabályozódugattyút ismét kiinduló helyzetébe nyomja vissza. Ez a szabályozás mindaddig tart, amíg a szabályozódugattyút előfeszítő rugó nyomóereje és a munkaközeg motor fordulatszámtól függő nyomása kiegyenlítődik. A végszabályozást ezen túlmenően egy meghatározott motor fordulatszámhoz tartozó nyomásértékre nyitó, a munkakőzeget elvezető szelep is biztosítja.
A hidraulikus szabályozó lényegesen bonyolultabb valamennyi ismert szabályozónál, ezen túlmenően a kisméretű szabályozó, illetve szervo-dugattyú igen pontos megmunkálást és beszabályozást igényel. A szabályozószelep elkészítése és beállítása, továbbá a szabályozódugattyút előfeszítő rugó szerelése és beállítása csak célgépekkel lehetséges. Ezeket a többletköltség kiadásokat azonban ellensúlyozza, hogy a szabályozás teljesen megbízható.
Az ismertetett szabályozók közös hátránya, hogy tevékenységük kizárólag az indítási, alapjárati, ilh ’ve végszabályozásra korlátozódik. Ebből következik, hogy ha terhelés következtében a motor fordulatszáma csökken, a gázpedál benyomásával többlet üzemanyag juttatható a motorba, amely azután eltekintve az üzemanyagpazarlástól, a környezetet szennyező kipuffogófiist képződéséhez vezet. Végezetül közös hátrányuk, hogy meghibásodás eseten szabályozás hiányában a motor túlpörög és ezért annak meggátlásáról külön kell gondoskodni.
Ezeket a hátrányokat a 194 598. lajstromszámú HU szabadalmi leírásban ismertetett hidraulikus szalályozó szerkezet már kiküszöböli, azaza szabál' i'ast a motor teljes fordulatszá, tartományára .k·’lerjeszti és biztosítja, hogy a mindenkori motor fordulals/ámnak megfelelő optimális mennyiségű üzemanyag kerül jön a motorba befecskendezésre.
Ezen felül minden körülmények között meggátolja a motor ti..pörgését és igény szerint megakadályozza a jármüvek egyelőre meghatározott, az üzemeltetést, annak gazdaságosságát, a közlekedés biztonságát cs a jármű élettartamát fokozó előre meghatározott sebesség túllépését. A 194 598 lajstromszámú HU szabadalmi leírás ugyanis olyan szabályozót ismertet, amelynél a motor fordulatszámától függetlenül állandó mennyiségű üzemanyagot szállító tápszivattyút felhasználva egy a nyomóvezetékbe elrendezett, a motor fordulatszániát érzékelő vezérlőszerkezettel villamosán vezérelt mágneses megcsapoló szelepen át juttat tüzelőanyagot a szabályozó szerkezet munkahengerébe, azaz a szabályozást a tüzelőanyag szükség szerinti megcsapolásával végzi.
Jelen találmány feladata motorok üzemanyagot befecskendező adagolójához olyan szabályozószerkezet kialakítása, amely — a szabályozást a motor teljes fordulatszám tartománya, minden egyes fordulatszámra kiterjesztve a mindenkori motor fordulatszámnak megfelelő optimális mennyiségű üzemanyag befecskendezést biztosítson;
— minden körülmények között megakadályozza a motor káros túlpörgését;
— igény esetén megakadályozza egy előre meghatározott motor fordulatszám túllépését.
A találmány célja az eddig ismert diesel, vagy egyéb befecskendező adagolókhoz tartozó szabályozók valamennyi hátrányát kiküszöbölni, egy olcsó, egyszerű szerkezetű kialakítás mellett minimális karbantartást igényő a mindenkori terheléshez, illetve fordulatszámhoz tartozó optimális tüzelőanyag mennyiségét analóg szabályozással biztosító, igény esetén a motor és a környezet mindenkori fizikai jellemzőit figyelembe vevő szabályozó szerkezettel.
A találmány tehát szabályozó szerkezet injektoros motorok, főleg Diesel-motorok üzemanyag befecskendező adagolójához, amelynek az adagoló hajtott tengelyének fordulatszámát érzékelő szerve, valamint azzal vezérelt, elmozdulásában mechanikusan határolt fogas adagolóléce van.
A találmány lényege abban van, hogy az adagoló hajtott tengelye, a tengely fordulatszámát érzékelő szerv villamos jeleivel vezérlőegységen át szabályozott gerjesztésű, zárt áramkörű generátor forgórészéhez, míg a generátor erőtároló ellenében elfordulóan ágyazott állórésze mechanikusan a fogas adagolóléchez van kapcsolva.
A találmány szerint előnyös, ha vezérlőegysége további, — az adagolót tartalmazó motor és/vagy annak környezetének fizikai jellemzőit érzékelő — érzékelőszervekkel van ellátva és a generátor ezek jeleivel is van gerjesztve.
Előnyös az is, ha a találmány szerinti villamos generátorának álló része, vagy forgórésze rövidre zártan van kiképezve.
Végezetül a találmány szerinti generátor öngerjesztésű és a vezérlőegység az öngerjesztő áramkörbe van villamosán kapcsolva.
A találmány tehát elektromechanikus szabályozószerkezet, főleg diesel üzemű motorok üzemanyag befecskendező adagolójához, annak tenge3
-3HÍJ 200217 A lyére rögzített örvényáramú szalályozó, mely az üzemanyag befecskendező adagoló részét képező fogasléchez mechanikusan csatlakozva, egy határo lószcrkc/eten keresztül, külső szabályozószerv, előnyösen gázpedál állásától függetlenül képes a fo- 5 gaslécet rugó ellenében elmozdítani.
A találmány lényegében arra a felismerésre épül, hogy bármely egyenáramú dinamó vagy generátor forgórészének meghajtásakor a keletkező elektromágneses erő hatására az állórész is vele 10 együtt és irányába elmozdul, ha erre lehetőség van. Az ilyen elmozdulás lehetőségét a találmány biztosítja azáltal, hogy az üzemanyag befecskendező adagoló tengelyére az állórészt csapágy közbeiktatásával helyezi fel, miáltal az 15 elektromágneses erő hatására az állórész kéj>es elmozdulni. Az elektromág- neses erő nagyságát elektronikus vezérelő szerkezet szabályozza azáltal, hogy mindenkor csak akkora elektromos feszültséget biztosít az elektromágneses erő létrejöt- 20 téhez, amekkora az előre meghatározott elozdulást biztosítani képes.
A találmány szerinti szabályozó szerkezet előnyei az alábbiak szerint összegezhetők:
— A fordulatszám és nyomaték szabályozást a 25 motor teljes fordulatszám tartományában biztosítja.
— Változó motorterhelés esetén is képes bármely — előre meghatározott — motor fordulatszámot folyamatosan fenntartani. 30 — Több diesel-motor egy kihajtásra történő üzemeltetésénél képes biztosítani a motorok között a fordulatszám és a nyomaték szinkront.
— Biztonságos fordulatszám végszabályozást biztosít. 35 — Bármilyen jellegű meghibásodás esetén is meggátolja a motor káros túlpörgését.
— Megakadályozza a gépjármű — előre meghatározott — sebességének túllépését.
— Analóg vezérelést biztosít, ami kizárja a fór- 40 dulatszám pulzálását.
— A mindenkori igényeknek megfelelően a szabályozás kiterjeszthető és továbbfejleszthető. Pl. különféle érzékelők beépítésével (hőfelesleg érzékelő; légfelesleg érzékelő; külső légköri nyomást érzé- 45 kelő stb.) az igényeknek megfelelően korrigálható az üzemanyag befecskendezés mértéke úgy negatív, mint pozitív irányba.
— A motorok „füsthatását” jelentősen lecsökkenti. A már említett további érzékelők beiktatásé- 50 val ez tovább csökkenthető, aminek következtében a motorok üzeme tetése a legszigorúbb szabványokban előírt értékeket is kielégíti.
— Környezetvédelmi szempontból előnyös motorüzemet biztosít és csökkenti a levegő káros 55 szennyezését.
— Valamennyi meglévő adagolóra pótlólag felszerelhető.
— A találmány szerinti szabályozó szerkezet sorozatban olcsón gyártható. 60
Végezetül a találmány szerinti szabályozó szerkezet karbantartást nem igényel, mivel kopásnak kitett alkatrészeket nem tartalmaz.
A találmányt részletesen kiviteli példán — rajz alapján — ismertetjük, ahol az ábra egy találmány 65 szerinti szabályozó szerkezet elvi elrendezésének vázlata.
Az ábrán bemutatott kiviteli példán egy az ábrán nem ábrázolt adagoló megha jtó 1 tengelye — az ábrán ugyancsak nem látható — motor főtengelyével van mechanikus kapcsolatban. Az adagoló meghajtó 1 tengelye egyben egy egyenáramú generátor rövidrezárt tekercselésű 2 forgórészének tengelyével egy egységet képez. Az egyenáramú generátort 3 vasmagokat és gerjesztő 31 tekercseket tartalmazó 4 állórésze a 2 forórész tengelyén 42 csapágyakon 41 erőtároló, a kiviteli példán visszahúzó rugó ellenében elfordulóan van ágyazva. A generátor 4 állórésze a hozzá ugyancsak külpontosán csatlakoztatott csuklós 43 rudazat útján 44 csap körül elfordulóan ágyazott 45 billenőkaron át szabadon elforduló villás 46 ütközőelemhez van csatlakoztatva a villás 46 ütközőelem villásrészében — hosszirányban elmozdulóan — fogas 6 adagolóléc van vezetve. A fogas 6 adagolólécen annak fogazása felől tekintve a villás 46 ütközőelem után állíthatóan 47 tárolóelem van felerősítve. A fogas 6 adagolóléc csuklósán kétkarú, külpontos csapon elfordulóan ágyazott 61 excenterkar egyik végéhez csatlakozik. A 61 excenterkar másik végéhez ugyancsak csuklósán 62 rudazat kapcsolódik, amely szabad végén 63 nyomórugóval van támasztva. A 61 excenterkar külpontosán rögzített tengelyéhez mereven rögzített karhoz csuklósán 64 rudazat csatlakozik, amely másik végével 66 tengely körül 65 rugó ellenében el fordul 67 gázpedálhoz van csuklósán kapcsolva. A generátor 4 állórésze mellett — vagy azon belül — érzékelő 5 vezérlőegység helyezkedik el. Az 5 vezérlőegység lényegében fordulatszámot érzékelő 51 szervből, adott esetben a példán nem ábrázoltuk — egyéb példával a motor fizikai jellemzőit (mint a motor, olaj, hűtővíz hőmérsékletét) érzékelő szervekből, továbbá a motor környezetének fizikai jellemzőit (például hőmérséklet, légnyomás) érzékelő szervekből és ezek villamos jeleit feldolgozó-értékelő áramkörökből, referencia áramkörökből és szabályozó áramkörökből, valamint az 5 vezérlőegységet árammal ellátó tápegységből áll. A kiviteli példán a fordulatszámot érzékelő 51 szervet, egy az 1 tengelyeii elrendezett mágneses jeladó és ennek az 1 tengely elfordulásából adódó impulzusokat érzékelő tekercs képezi. Az érzékelő 51 szerv villamosán van az 5 vezérlőegység feldolgozó-értékelő áramkörével összekötve. A kapott villamos jelek referencia áramkörön, a kiviteli példán frekvenciá t f i gyelő referencia áramkörön át a szabályozó áramkörbe jutnak. Végül a szabályozó áramkör a gerjesztő 31 tekercsekben folyó, a mindenkori fordulatszámhoz tartozó áram mennyiséget szabályozza.
A motor üzemen kívüli helyzetében a találmány szerinti szabályozó szerkezet feszültségmentes állapotban van. A generátor 4 állórésze a 41 erőtároló, a példa esetében a visszahúzó rugó hatására nyugalmi helyzetet foglal el. Ekkor a 43 rudazaton keresztül, az elfordulóan ágyazott 44 csapon 45 billenőkaron keresztül a villás 46 ütközőclem felütközik a 47 határolóelemre, és a fogas 6 adagolólécet null töltés, azaz zárt helyzetében tartja, függetlenül a 67 gázpedál lenyomásának mértékétől. Ha ugyanis eb-4HU 200217 A ben a helyzetlx:n a 67 gázpedált a 65 visszahúzó rugó ellenclten benyomjuk, akkor az a külpontosán rögzített 66 tengely elfordításával a 64 rudazatot elmozdítja, és a 61 excenterkar csak a külpontos csapon tud elfordulni, mert a fogas 6 adagol léc a 47 határolóclemével a villás 46 ütközőelemre felütközik, így a 61 excenterkar a 62 rudazaton keresztül csak a 63 nyomórugót nyomja össze, anélkül, hogy a 6 adagolóléc elmozdulna.
A motor indítása során a gyújtáskulcs elfordításával feszültség alá helyezzük az 5 vezérlőegységet, majd az indítómotort üzembehelyezve a motor, valamint a vele kapcsolt adagoló meghajtó 1 tengely cs vele együtt a 2 forgórész is forogni kezd. Ekkor az 5 vezérlőegységen keresztül a gerjesztő 31 tekercs akkora — előre meghatározott — feszültséget kap, melynek hatására a 2 forgórész és a 3 vasmag, illetve az azt körülvevő gerjesztő 31 tekercs között kialakuló elektromágneses erő a 4 állórészt meghatározott nagyságú elmozdulásra, illetve szögelfordulásra kényszeríti a 4 állórészt a 41 erőtároló, azaz visszahúzó rugó ellenében. A 4 állórész a szögelfordulással arányosan előretolja a 43 rudazatot, ezzel elfordítja a 45 billenőkart a 44 csap körül, minek következtében a villás 46 ütközőelem elmozdul a legnagyobb töltés irányába. Ezzel lehetőséget biztosít arra, hogy a 67 gázpedál benyomásával a fogas 6 adagolólécet a maximális töltés irányába 4 állórészének szögelfordulásával arányosan elmozdítsa.
A motor beindulása után a 67 gázpedált visszaengedjük alapjárati állásba. Az 5 vezérlőegység a fordulatszámot érzékelő 51 szerven át a motor alapjárati fordulatszámát minden körülmények között a meghatározott állandó értéken tartja. Ezt a helyzetet az 5 vezérlőegységbe beépített frekvencia figyelő és feszültségszabályozó áramkörök biztosítják, melyekhez a vezérlő impulzusokat a fordulatszámot érzékelő 51 szerv adja a mindenkori motor fordulatszámnak megfelelően.
Az üzemelő motor minden egyes fordulatszámához a leírt vezérléssel mindenkor akkora optimális töltés mennyiség biztosítható, ami a befecskendezett üzemanyag füstmentes teljes elégetéséhez szükséges. Ezt az úgynevezett „füsthatárt” empirikusan állapítjuk meg, figyelemmel a különféle típusok jellemző igényeire.
A találmány szerinti vezérlőszerkezet biztosítja azt is, hogy az úgynevezett „füsthatár” alatti tartományban a frekvenciaérzékelő áramkör a motor mindenkori terhelést figyelembevéve csak annyi üzemanyagot enged befecskendezni, ami az adott fordulatszám fenntartásához feltétlenül szükséges.
Amennyiben lejtőn lefelé haladó gépjárműnél a 67 gázpedál felengedésével megszüntetjük az üzemanyag befecskendezését, úgy az elektromechanikus szabályozó szerkezet is megszünteti az üzemanyag befecskendezést mindaddig, ameddig a csökkenő motor fordulatszám el nem éri az alapjárati fordula’.számot. Az alapjárati fordulatszámnál a befecskendezés automatikusan beindul, megakadályozza ezzel a motor beállását.
Motorfék használatánál az üzemanyag befecskendezés megszüntetése azáltal következik be, hogy a 67 gázpedált visszaengedve az 5 vezérlőegység frekvenciaérzékelő áramköre billenő áramkör útján átbillen az alapjárat fordulati figyelő helyzetbe, ezáltal megszűnik a gerjesztő 31 tekercs áramellátása, azaz a generátor gerjesztése. Ekkor a 4 állórész a 41 erőtároló, azaz a visszahúzó rugójának húzóereje visszahúzza alaphelyzetbe a generátor 4 állórészét és ezzel visszahúzza a 43 rudazatot, azon keresztül a 45 billenőkart, mely a 44 csapon elfordulva a villás 46 ütközőelemet nekifeszíti a 47 határolóelemnek, ezáltal a null töltés irányába visszahúzza a fogas 6 adagolólécet.
Amikor a motor fordulatszáma az alapjárati fordulatszámot túllépi, az 5 vezérlőegység frekvenciaérzékelő áramkörének billenő áramköre átbillen a maximális fordulatszám figyelő helyzetbe. Ha a motor fordulatszáma az előre meghatározott maximális értéket eléri, azt az 5 vezérlőegység — a már ismertetett módon — stabilizálja a motor fordulatszámát és további fordulatszám növekedést semmilyen körülmények között nem tesz lehetővé.
A találmány szerinti szabályozó szerkezet nincs a kiviteli példára korlátozva, az a találmány keretén belül más alakban is kivitelezhető, illetve más a leírástól eltérő áramkörökkel is kialakítható.

Claims (4)

Szabadalmi igénypontok
1. Szabályozó-szerkezet injektoros motorok, főleg Diesel-motorok üzemanyagot befecskendezd adagolójához, amelynek a adagoló hajtott tengelyének fordulatszámát érzékelő szerve, valamint azzal vezérelt, elmozdulásában mechanikusan határolt fogas adagolóléce van, azzal jellemezve, hogy az adagoló hajtott tengelye (1) a tengely (1) fordulatszámát érzékelő szerve (51) villamos jeleivel vezérlőegységen (5) át szabályozott gerjesztésű, zárt áramkörű generátor forgórészéhez (2), míg a generátor erőtároló ellenében elfordulóan ágyazott állórésze (4) mechanikusan a fogas adagolóléchez (6) van kapcsolva.
2. Az 1. igénypont szerinti szabályozó szerkezet, azzal jellemezve, hogy vezérlőegysége (5) további, — az adagolót tartalmazó motor és/vagy annak környezetében fizikai jellemzőit érzékelő, — érzékelőszervekkel van ellátva.
3. Az 1. vagy 2. igénypontok szerinti szabályozószerkezet, azzal jellemezve, hogy villamos generátorának állórésze (4), vagy forgórésze (2) rövidre zártan van kiképezve.
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti szabályozószerkezet, azzal jellemezve, hogy generátora öngerjesztésű és a vezérlőegység (5) az öngerjesztő áramkörbe van kapcsolva.
HU881807A 1988-04-11 1988-04-11 Control gear for fuel injecting feeder of injection engines particularly diesel engines HU200217B (en)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU881807A HU200217B (en) 1988-04-11 1988-04-11 Control gear for fuel injecting feeder of injection engines particularly diesel engines
JP1503801A JPH03500567A (ja) 1988-04-11 1989-04-06 エンジン特にディーゼルエンジンの燃料噴射ポンプ用調整装置
AT89904199T ATE100529T1 (de) 1988-04-11 1989-04-06 Regelvorrichtung fuer eine einspritzpumpe von einspritzmotoren, insbesondere dieselmotoren.
EP89904199A EP0366743B1 (de) 1988-04-11 1989-04-06 Regelvorrichtung für eine einspritzpumpe von einspritzmotoren, insbesondere dieselmotoren
PCT/HU1989/000011 WO1989009876A1 (en) 1988-04-11 1989-04-06 Regulating device for injection pump for injection engines, in particular diesel engines
KR1019890702344A KR940000339B1 (ko) 1988-04-11 1989-04-06 디젤엔진의 분사펌프 조절장치
DE89904199T DE58906762D1 (de) 1988-04-11 1989-04-06 Regelvorrichtung für eine einspritzpumpe von einspritzmotoren, insbesondere dieselmotoren.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU881807A HU200217B (en) 1988-04-11 1988-04-11 Control gear for fuel injecting feeder of injection engines particularly diesel engines

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49667A HUT49667A (en) 1989-10-30
HU200217B true HU200217B (en) 1990-04-28

Family

ID=10956297

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU881807A HU200217B (en) 1988-04-11 1988-04-11 Control gear for fuel injecting feeder of injection engines particularly diesel engines

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0366743B1 (hu)
JP (1) JPH03500567A (hu)
KR (1) KR940000339B1 (hu)
DE (1) DE58906762D1 (hu)
HU (1) HU200217B (hu)
WO (1) WO1989009876A1 (hu)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT290212B (de) * 1968-03-12 1971-05-25 Bosch Gmbh Robert Regeleinrichtung für Dieselbrennkraftmaschinen
DE2804038A1 (de) * 1978-01-31 1979-08-09 Bosch Gmbh Robert Einspritzpumpe mit elektronisch gesteuertem vollastanschlag
US4502440A (en) * 1984-04-30 1985-03-05 General Motors Corporation Fuel injector governor

Also Published As

Publication number Publication date
WO1989009876A1 (en) 1989-10-19
HUT49667A (en) 1989-10-30
EP0366743B1 (de) 1994-01-19
EP0366743A1 (de) 1990-05-09
KR940000339B1 (ko) 1994-01-17
KR900700731A (ko) 1990-08-16
JPH03500567A (ja) 1991-02-07
DE58906762D1 (de) 1994-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6240899B1 (en) Throttle valve device for an internal combustion engine
US5609140A (en) Fuel supply system for an internal combustion engine
US3964457A (en) Closed loop fast idle control system
JP2009545700A5 (hu)
JPS61171850U (hu)
JP2002521615A (ja) 内燃機関の燃料供給装置
CN101787931A (zh) 一体化柴油机数字电子调速器
US20040123837A1 (en) Engine control system for internal combustion engines
JP2956769B2 (ja) 燃料噴射ポンプの燃料高圧吐出時間の制御法と該制御法を実施するための燃料噴射ポンプ
JPS6032019B2 (ja) 過給式デイ−ゼル噴射内燃機関
US5207198A (en) System for controlling the fuel quantity of internal combustion engines
HU200217B (en) Control gear for fuel injecting feeder of injection engines particularly diesel engines
JPS636733B2 (hu)
JPH01502768A (ja) 燃料噴射量の制御法および装置
US4403582A (en) Fuel injection control system
JPS63195337A (ja) 内燃機関のための燃料噴射ポンプ
WO1992013185A1 (en) Method and device for closed-loop control of the power of an internal combustion engine propelling a motor vehicle
HU194598B (en) Controls for fuel injection pump of diesel engines
CN111305955A (zh) 调速器执行器
CN201679566U (zh) 一体化柴油机数字电子调速器
HU204327B (en) Govering apparatus for th einjection fuel feeder of internal combustion engines
US4714065A (en) Method and device for supplying fuel and air to an internal combustion engine
JP2014137059A (ja) メカニカルガバナ
JPH04502657A (ja) 内燃機関の分配形燃料噴射ポンプ
SU827829A1 (ru) Двигатель внутреннего сгорани

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee