HU199353B - Process for producing aluminium/iii/-fluoride - Google Patents

Process for producing aluminium/iii/-fluoride Download PDF

Info

Publication number
HU199353B
HU199353B HU85572A HU57285A HU199353B HU 199353 B HU199353 B HU 199353B HU 85572 A HU85572 A HU 85572A HU 57285 A HU57285 A HU 57285A HU 199353 B HU199353 B HU 199353B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gas
aluminum
iii
hydroxide
fluidized bed
Prior art date
Application number
HU85572A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT36426A (en
Inventor
Harald Sauer
Fritz Kaempf
Hubert Bings
John N Anderson
Original Assignee
Metallgesellschaft Ag
Vaw Ver Aluminium Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Metallgesellschaft Ag, Vaw Ver Aluminium Werke Ag filed Critical Metallgesellschaft Ag
Publication of HUT36426A publication Critical patent/HUT36426A/hu
Publication of HU199353B publication Critical patent/HU199353B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01FCOMPOUNDS OF THE METALS BERYLLIUM, MAGNESIUM, ALUMINIUM, CALCIUM, STRONTIUM, BARIUM, RADIUM, THORIUM, OR OF THE RARE-EARTH METALS
    • C01F7/00Compounds of aluminium
    • C01F7/48Halides, with or without other cations besides aluminium
    • C01F7/50Fluorides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Removal Of Specific Substances (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás alumínium (III)-f boridnak alumínium(III)-hidroxidból, illetve alumínium-oxid-hidroxidból és hidrogén-fluoridból való előállítására, melyhez Tíuidizációs reaktorból, ciklonleválasztóból és visszaterelő vezetékből kialakított, körbeáramló örvényréteget alkalmazunk.
Alumínium(III)-fluoridnak fluortartalmú anyagokból ásványi savakkal való reakciója és ezt követő kristályosítása (10 62 681 számú NSZK szabadalmi leírás), fluorvegyületeknek és alumínium (III)-kloridnak kettős cserebomlása (130 199 számú osztrák szabadalmi leírás, 837 690 számú NSZK szabadalmi leírás, 1 881 430 számú USA szabadalmi leírás), timföldnek vagy timföld-hidrátnak vizes hidrogén-fluorid savakkal való reakciója (12 20 839, 15 92 099, 15 92 100, 15 92 195 számú NSZK szabadalmi leírások, valamint 3 492 086 számú USA szabadalmi leírás), alumíniumalkoholátoknak savakkal való bontása (12 94 358 számú NSZK szabadalmi leírás) révén való előállítása mellett főként az alumínium-oxid-hidroxid vagy alumtnium(III)-hidroxid és hidrogén-fluorid alkalmazásával való előállítási eljárások játszanak szerepet. A reakciók vizes fázisban, ezeket követő kristályosítás és adott esetben víztelenítés mellett végezhetők (492 412 számú NSZK szabadalmi leírás). A reakció azonban megnövelt hőmérsékleteken is lefolytatható úgy, hogy az eljárás eredményeként száraz alumínium(III)-fluoridot nyernek (328 688 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás). Ehhez különösen alkalmasak a fluidizációs eljárások, amelyeknél a timföld vagy az alumínium (III)-hidroxid megnövelt hőmérsékleten kerül reakcióba a hidrogén-fluoriddal (815 343, 10 92 889 számú NSZK szabadalmi leírások, 656 374 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás, 1 011 544, 1 221 299, 1 517 952 számú francia szabadalmi leírások, valamint a 3 057 680 számú USA szabadalmi leírás). Az alumínium (III)-fluoridnak alumínium-oxid-hidroxidból és részben víztelenített alumínium-oxid-hidroxidból hidrogén-fluorid tartalmú gázzal való előállítására többlépcsős eljárást ismertetnek az l 908 585 számú NSZK, a 2 002 335 számú francia és az 537 403 számú kanadai szabadalmi leírások.
Az előzőekben ismertetett, az alumínium(III)-fluoridot kristályosító és szárító eljárások természetesen többlépcsősek és készülékezés szempontjából költségesek. Ezen kívül jelentős vízelvezetési (szennyvíz) problémák jelentkeznek, vagy nagy mennyiségű oldószert kell bevinni a körfolyamatba. A fluidizációs eljárásoknál általános, hogy aránylag magas koncentrációjú hidrogén-fluorid gázra van szükség.
Az alumínium(III)-fluorid előállítására szolgáló egyik további eljárás cirkuláíó örvényréteggel dolgozik, melynél a hídrogén-fluorid folyékony alakban az örvényágyba közvetlenül a rács fölött, azonban a szilárd2 anyag visszavezetése alatt kerül bevezetésre. (21 06 306 számú NSZK szabadalmi leírás.) Noha előnyös ez az eljárás főként azért, mert a hidrogén-fluorid a korrózió szempontjából kritikus 60—250°C közötti hőmérséklettartományon gyakorlatilag pillanatok alatt keresztülhalad és azonnal az örvényréteg hőmérsékletét veszi fel, azonban feltételezi, hogy a hidrogén-fluorid folyékony alakban áll rendelkezésre.
Az újabb időkben azoknak a gázoknak az alkalmazásával dolgozó alumínium(III)-fluorid előállítására szolgáló eljárásoknak nőtt meg a jelentősége, amelyeknél a gáz hidrogén-fluorid koncentrációja aránylag kicsi. Az ilyen gázok főként az alumíniumipar szilárd hulladékainak pirohidrolízis-folyamataiból származnak, például az úgynevezett kemenceáttörésből és a mindenkori eljárás-vezetéstől függően a koncentráció növelésénél és az ehhez kapcsolódó elpárologtatásnál csak
8—12 térfogatszázalék, vagy 20—25 térfogatszázalék hidrogén-fluoridot tartalmaznak. Emellett a gázok vízgőz-tartalma nagyon magas, még a 70 térfogatszázalékot is elér-, heti. Az alumínium(III)-fluorid előállítása során az említett sajátosságok következtében az alábbi problémák lépnek fel:
Az alumínium (III)-fluorid reaktorban emelkedő reakcióhőmérsékletnél és a gázban növekvő vízgőz-tartalomnál emelkedik a távozó gázban a hidrogén-fluorid egyensúlyi parciális nyomása.
Ez azt jelenti, hogy a hidrogén-fluorid-kinyerés az emelkedő távozó gázhőmérséklet és növekvő vízgőz-tartalom következtében drasztikusan lecsökken. A továbbra is fennálló cél, azaz hogy lehetőleg nagy százalékos, például legalább 90 tömegszázalékos alumínium (III)-fluoridot nyerjünk, nem érhető el a reakcióhőmérséklet csökkentésével, mert bár a nagy hidrogén-fluorid-kinyerés számára az egyensúlyi feltételek javulnak, azonban a folyamat reakciósebessége (kinetikája) jelentősen csökken. Az erősen lecsökkent reakciósebesség kiegyenlítése nem lehetséges a szilárd anyagok reaktorbeli tartózkodási idejének növelésével, mert az így szükségessé váló szerkezeti méretek műszakilag nem reálisak.
A találmány feladata olyan eljárás létrehozása alumínium(III)-fluorid előállítására, amely eljáráshoz alacsony százalékos, hidrogén-fluoridot tartalmazó gázokat alkalmazunk, és amely eljárás műszakilag ésszerű reaktorméret mellett a lehető legnagyobb hidrogén-fluorid-kinyerést teszi lehetővé, egy magas százalékos terméknek egyidejű nyerése mellett.
A találmány a kitűzött feladatot olyan eljárás létrehozása révén oldja meg, amelynél a frissen beadagolt alumínium(III)-hidroxidhoz, illetve alumínium-oxid-hidroxidhoz egy első fokozatban egy hűtőkörfolyamatban átvezetett, már részben reakción átment alu-2HU 199353 Β mínium (III) -hidroxidot adagolunk és a beadagolt anyagokat a körben áramló örvényrétegnek hidrogén-fluoridot tartalmazó távozó gázaival egy 150—250°C keverékhőmérsékletű, gáz/szilárdanyag szuszpenzió képzése közben érintkezésbe hozzuk, a szilárdanyagot a gázáramból kiválasztjuk, a kiválasztott szilárdanyagnak legalább egy részét egy hűtőn vezetjük keresztül és a lehűtött szilárdanyagot újból frissen bevezetett alumínium (III)-hidroxiddal, illetve alumínium-oxid-hidroxiddal hozzuk érintkezésbe, végül a kiválasztott szilárdanyagnak egy részáramát hozzávezetjük a körben áramló örvényréteghez és itt legalább 450°C hőmérsékletnél a gáz alakjában bevezetett, maximálisan 25 térfogatszázalék koncentrációjú hidrogén-fluoriddal reakcióba hozzuk.
Ismert, hogy az alumínium (III)-fluorid előállításánál az alumínium-oxidot a 70— 80%-os hidrogén-fluoriddal való reakció előtt először az égetökemence távozó gázokat elvezető csövében az égetőkemence hidrogén-fluoridot tartalmazó forró gázaival részbeni reakcióba hozzák és a távozó gázok, valamint az alumínium-oxid közötti intenzív érintkezés elérésére a távozó gázokat elvezető csöveket megfelelő módon méretezik (19 56 943 számú NSZK szabadalmi leírás). Itt azonban nem irányozzák elő a hűtőkörben vezetett, már részben reakción átment alumíniumon)-hidroxid egyidejű bekeverését. Ez az ismert eljárásnál nem is szükséges, mert az ennél betáplált hidrogén-fluorid magas koncentrációja következtében a távozó gáz alumínium-oxidhoz való viszonya hőegyensúly szempontjából lényegesen kedvezőbb.
A találmány szerinti eljárás keretében szilárd betétanyagként szűrőnedves vagy előszárított alumínium(III)-hidroxidot, vagy alumínium-oxid-hidroxidot lehet alkalmazni.
A hűtőkörfolyamatban vezetett alumínium (III)-hidroxid beadagolt mennyisége lényegében a hűtött hidroxid hőmérsékletétől és a gáz/szilárdanyag szuszpenziót képező gáz hőmérsékletétől függ. Döntő fontosságú, hogy 150—250°C keverékhőmérsékletet érjünk el és ezáltal a hidrogén-fluorid kinyerést az eljárás első fokozatában jelentősen növeljük.
A találmány egy célszerű foganatosítási módjánál a gáz/szilárdanyag szuszpenzióból kiválasztott összes szilárdanyagot átvezetjük a hűtőn. Ezáltal főként azt biztosítjuk, hogy a távozó gáznak a kívánt hőmérsékletre való hűtéséhez mindig elegendő anyagmennyiség álljon rendelkezésre.
A találmány egy további előnyös íoganatosítási módjánál a gáz alakjában betáplált hidrogén-fluoridnak a körben áramló örvényrétegben való reakcióba hozását 500°C és 600°C közötti hőmérséklettartományban végezzük. Ennek a hőmérséklettartománynak következtében egyrészt kielégítően gyors reakció megy végbe, másrészt olyan távozó gáz keletkezik, melynek hőmérséklete külön hűtési költség nélkül magában a hűtőkörben beállítható.
A találmány egy további előnyös foganatosítási módjánál a szilárdanyagnak a körbeáramló örvényrétegbe bevezetni kívánt részét a körbeáramló örvényréteg távozó gázáramán át egy leválasztó közbeiktatásával vezetjük be. Ilyen módon a távozó, gázáram már jelentős mértékben lehűl és ezen kívül egy járulékos reakciószakasz jön létre.
A találmány szerinti eljárás egy további foganatosítási módjánál a körben áramló örvényréteg visszaterelő ciklonjából kilépő távozó gázáramot az alumínium (111)-hidroxiddal való hűtés mellett még járulékosan hideg gáz, például környezeti hőmérsékletű levegő bevezetése révén is hűtjűk. Ezáltal a hűtőkörfolyamaton keresztülvezetett alumínium(III)-hidroxid-mennyiség csökkenhet. Ez a foganatosítási mód a folyamatban résztvevő tömegáramoktól függetlenül járulékos lehetőséget nyújt a frissen betáplált anyaggal való érintkezésbe jutás előtti gázhőmérséklet befolyásolására.
A gáz/szilárdanyag szuszpenzióból kiválasztott alumínium (III)-hidroxid hűtésére bármilyen, e célra ismert szerkezet alkalmazható. Különösen alkalmas az olyan örvényréteges hűtő, amelynek adott esetben több, alumínium(III)-hidroxid által egymás után átáramlott kamrája és egymással összeerősített az egyes kamrákba benyúló, vízzel keresztüláramoltatott hűtőfelületei vannak.
A körben áramló örvényréteg a szokásos módon van kialakítva és a szokásos módon működik. Ez azt jelenti, hogy a fluidizáló reaktor kör-, négyzet- vagy négyszögkeresztmetszetű lehet és a fluidizáló gáz bevezetéséhez rostély vagy Venturicső-szerűen kialakított bevezető szerkezetrésze van. A reaktor felülete és a gázmennyiség egymáshoz viszonyítva úgy vannak meghatározva, hogy a fluidizáló reaktorban a közepes szuszpenzió-vastagság az 50—400 kg/nr reaktortérfogat-tartományban van. Figyelembe kell venni, hogy a körben áramló örvényrétegnél — a klasszikus örvényrétegtől eltérően, amelynél az örvényágy és az e fölött lévő gáztér között jelentős sűrűségugrás van — az egész fluidizációs reaktor gáz/szijárdanyag szuszpenzióval van kitöltve és a szuszpenzió sűrűsége alulról felfelé haladva csökken. (A körben áramló örvényrétegek munkamódjáról ismertetés található az L. Reh et al. „Wirbelschichtprozesse für die Chemie- und Hütten — Industrie, die Energieumwaldung und den Umweltschutz című munkájában, amely a Chem. Ing. Techn. 55 (1983) No.2, 87—93 számú oldalain jelent meg.)
A találmány szerinti eljárást az eljárás foganatosításához használható, az ábrán bemutatott szerkezet, valamint foganatosítási példák kapcsán ismertetjük részletesebben.
Az ábra a találmány szerinti eljárás folyamatábráját szemlélteti vázlatosan.
-3HU 199353 Β
Az 1 fluidizációs reaktorból, 2 visszaterelő ciklonból és a 3 visszaterelő csővezetékből kialakított, körben áramló örvényréteghez a 4 csővezetékben keresztül hidrogén-fluorid tartalmú gázt vezetünk, amelyet indirekt fűtéssel vagy az égési gázokkal való összekeveréssel hozhatunk a kívánt hőmérsékletre. A körben áramló örvényréteget elhagyó távozó gáz a 2 visszaterelő ciklon felső részén áramlik ki és az 5 Venturi lebegtető hőcserélőben a 6 örvényréteghütőből a 7 csővezetéken keresztül bevezetett szilárdanyaggal keveredik. Az így kialakult gáz/szilárdanyag szuszpenzió ezután a 8 csővezetéken keresztül a 9 ciklon-leválasztóba jut, amelyben a szilárdanyag kiválik és a 10 csővezetéken keresztül az 1 fluidizációs reaktorból, 2 visszaterelő ciklonból és 3 visszaterelő csővezetékből álló, körben áramló örvényrétegbe jut.
Az eljárás egyik változatában, amelynél a 2 visszaterelő ciklont elhagyó gázokat még járulékosan hűtjük, a hideg gázt, például a környezeti hőmérsékleten lévő levegőt a 24 csővezetéken keresztül vezetjük a gázokhoz.
A 9 ciklon-leválasztóból távozó gázt egy további 11 Venturi lebegtető hőcserélőben 22 csővezetéken keresztül beadagolt frissen alumíniumon)-hidroxiddal, illetve alumínium-oxid-hidroxiddal és további, a hőmérséklet beállítására a 6 örvényréteg-hutőből 12 csővezetéken keresztül beáramoltatott szilárdanyaggal keverjük, és így újból egy gáz/szilárdanyag szuszpenziót hozunk létre. Ez a szuszpenzió a 13 csővezetéken át a 14 ciklon-leválasztóba jut, amelyben a szilárdanyag kiválik és a 15 csővezetéken keresztül a 6 örvényréteg-hűtőbe áramlik. A távozó gáz végül a 16 tisztítóba jut, amely textilszűrő vagy elektrofilter típusú lehet. Itt a finom port is eltávolítjuk a távozó gázból és ezután a visszamaradt hidrogén-fluorid eltávolítása céljából — a rajzon nem ábrázolt — nedves vagy száraz mosóba vezetjük azt.
A 6 örvényréteg-hűtőnek két 17 és 18 hűtőkamrája van, amelyekbe egymással összeerősített 19 hűtőfelületek nyúlnak be. A fluidizáló gázt a 6 örvényréteg-hűtőbe 20 csővezetéken keresztül vezetjük. A 6 örvényréteg-hűtőt elhagyó szilárdanyag-áramot 21 celláskerekes zsilip révén a 7 és 12 csővezetékbe osztjuk el. ' ?
A kész terméket a körben áramló örvényrétegből 23 csővezetéken keresztül távolítjuk el.
1. példa
A körben áramló örvényréteges 1 fluidizációs reaktorba 4 csővezetéken keresztül 6906 m3w/h gázt vezetünk, melynek hőmérséklete 570°C és hidrogén-fluorid-tartalma
10,1 térfogat%. A körben áramló örvényrétegben a hőmérséklet 530°C. A közepes szuszpenziósűrűség 150 kg/m3 reaktortérfogatnak felel meg, az 1 fluidizációs reaktoron, 2 visszaterelő ciklonon és a 3 visszaterelő csővezetéken át körben áramló szilárdanyag keringési 4 részaránya pedig az 1 fluidizációs reaktorban lévő szilárdanyagmennyiség 50-szerese.
A körben áramló örvényrétegből távozó gáz 530°C hőmérsékleten és 7,5 térfogat% hidrogén-fluorid-koncentrációval lép be az 5 venturi lebegtető kicserélőbe és itt a 6 örvényréteg hűtőből a 7 csővezetéken keresztül beáramoltatott, 100°C hőmérsékleten lévő, 1797 kg/ha mennyiségű szilárdanyaggal van összekeverve. Ennek eredményeként a gáz 453°C-ra hűl le. A 9 ciklon-leválasztóban kivált szilárdanyag a 10 csővezetéken keresztül áramlik a körben áramló örvényréteges 1 fluidizációs reaktorba.
A 9 ciklon-leválasztó 4,0 térfogat% hidrogén-fluorid-tartalmú távozó gázát friss alumínium (III)-hidroxiddal, illetve alumínium-oxid-hidroxiddal (1030 kg/h; 12,0% nedvességtartalom) keverjük, amelyet a 22 csővezetéken keresztül vezetünk be a 11 Venturi lebegtető kicserélőbe. Ezen kívül a 6 örvényréteg hűtő 1000 maN/h mennyiségű örvénylevegőjével a 12 csővezetéken keresztül szilárdanyagot (16 500 kg/h; 100°C) is vezetünk a 11 Venturi lebegtető kicserélöbe és ezt a szilárdanyagot a távozó gázhoz keverjük. Ez ekkor 220°C-ra hűl le. A távozó gáz a 14 ciklon leválasztón és a 16 tisztítón való áthaladás után egy száraz mosóba áramlik. Ez 0,15 térfogat% hidrogén-fluoridot tartalmaz és 8100 m3M/h mennyiség keletkezik.
A 220°C hőmérséklettel a 14 ciklon leválasztóban és 16 tisztítóban kivált szilárdanyag a 6 örvényréteg hűtőben 100°C-ra hűl le és — mint az előzőekben már ismertettük — 7 és 12 csővezetékekben 1:9,2 arányban van elosztva.
Az 1 fluidizációs reaktorból termékként 937 kg/h alumínium (III)-fluoridot nyerünk a 23 csővezetéken keresztül. Ennek tisztasága 91% (maradék A12O3 és izzítási veszteség).
2. példa
Ez a példa a találmány szerinti eljárásnak olyan módjára vonatkozik, amelynél járulékos léghűtést alkalmazunk. A gáz bevezetése és a körben áramló őrvényréteg működésmódja ugyanaz, mint az 1. példánál.
*A körben áramló örvényrétegből távozó gáz — az 1. példánál ismertetettekhez hasonlóan —530°C hőmérsékleten lép be az 5 Venturi lebegtető kicserélőbe és itt keveredik a 6 örvényréteg hűtőből 7 csővezetéken át ide vezetett, 100°C hőmérsékleten lévő 1786 kg/h szilárdanyaggal. Ezen kívül a 24 csővezetéken keresztül 40°C hőmérsékletű 1052 m3w/h levegőt is vezetünk a távozó gázhoz. Ennek eredményeként a távozó gáz 420°C-ra hűl le. A 9 ciklon leválasztóban kivált szilárdanyag a 10 csővezetéken át a körben áramló örvényréteges 1 fluidizációs reaktorba jut.
A 9 ciklon-leválasztónak 2,0 térfogat% hidrogén-fluorid-tartalmú távozó gázát a 22 csővezetéken keresztül bevezetett friss alumínium (III)-hidroxiddal, illetve alumínium-oxid -hidroxiddal (1030 kg/h; 12,0% nedvesség-4HU 199353 Β tartalom), valamint a 12 csővezetéken keresztül a 6 őrvényréteg hűtő 1000 maN/h mennyiségű örvény levegőjével bevezetett szilárdanyaggal (15 900 kg/h; 100°C) keverjük össze a 11 Venturi lebegtető kicserélőben. A távozó gáz ekkor 220°C-ra hűl le. A távozó gázt a 14 ciklon-leválasztón és a finompor 16 tisztítón való áthaladása után egy szárazmosóhoz vezetjük. Ez 0,13 térfogata hidrogén-fluoridot tartalmaz és 9150 nrN/h mennyiség keletkezik.
A 14 ciklon-leválasztóban és a 16 tisztítóban kivált, 220°C hőmérsékletű szilárdanyagot a 6 örvényréteg hűtőben 100°C-ra hűtjük és — mint az előzőekben már ismertettük — a 7 és 12 csővezetékekbe 1:8,9 arányban elosztjuk.
Termékként az 1 fluidizációs reaktorból 937 kg/h alumíniu'm-fluoridot nyerünk a 23 csővezetéken keresztül. Ennek tisztasága 91% (maradék A12O3 és izzítási veszteség).

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás alumínium(III)-fluorid előállítására, amelynél alapanyagul alumínium (III)-hidroxidot, illetve alumínium-oxid-hidroxidot és hidrogén-fluoridot használunk és az eljáráshoz fluidizációs reaktorból, ciklonos leválasztóból és visszaterelő csővezetékből kialakított, körben áramló örvényréteget alkalmazunk, azzal jellemezve, hogy a frissen beadagolt alumínium(III)-hidroxidhoz, Illetve alumínium-oxid-hidroxidhoz egy előző fokozatban egy hűtőfolyamaton átvezetett, és már részben elreagált alumínium (III)-hidroxidot adagolunk és a beadagolt anyagokat a körben áramló örvényrétegből származó hidrogén-f lu5 oridot tartalmazó gázzal egy 150—250°C keverékhőmérsékletű, gáz/szilárdanyag szuszpenzió képzése közben érintkezésbe hozzuk, ezután a szilárdanyagot a gázáramból elválasztjuk, az elválasztott szilárdanyagnak leg10 alább egy részét egy hűtőn vezetjük keresztül, majd a lehűtött szilárdanyagot újból frissen bevezetett alumínium (III)-hidroxiddal, illetve alumínium-oxid-hidroxiddal hozzuk érintkezésbe, végül az elválasztott szilárd15 anyagnak egy részáramát hozzávezetjük a körben áramló örvényréteghez és itt legalább 450°C hőmérsékletnél a gáz alakjában bevezetett, maximálisan 25 térfogat% koncentrációjú hidrogén-fluoriddal reagáltatjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gáz/szilárdanyag szuszpenzióból elválasztott összes szilárdanyagot hűtőn vezetjük keresztül.
    25
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót a körben áramló örvényrétegben 500°C és 600°C közötti hőmérsékleten végezzük.
  4. 4. Az 1 —3. igénypontok bármelyike sze30 rinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szilárdanyagnak a körben áramló őrvényréteghez vezetendő részét a körben áramló örvényréteg távozó gázának áramán keresztül egy-egy leválasztó közbekapcsolásávai vezetjük be.
HU85572A 1984-02-16 1985-02-15 Process for producing aluminium/iii/-fluoride HU199353B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843405452 DE3405452A1 (de) 1984-02-16 1984-02-16 Verfahren zur herstellung von aluminiumfluorid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT36426A HUT36426A (en) 1985-09-30
HU199353B true HU199353B (en) 1990-02-28

Family

ID=6227834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU85572A HU199353B (en) 1984-02-16 1985-02-15 Process for producing aluminium/iii/-fluoride

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0152133B1 (hu)
JP (1) JPS60186415A (hu)
AT (1) ATE32054T1 (hu)
AU (1) AU575121B2 (hu)
BR (1) BR8500675A (hu)
CA (1) CA1265318A (hu)
CS (1) CS274602B2 (hu)
DE (2) DE3405452A1 (hu)
HU (1) HU199353B (hu)
IN (1) IN159125B (hu)
MA (1) MA20348A1 (hu)
PL (1) PL143342B1 (hu)
YU (1) YU44489B (hu)
ZA (1) ZA851180B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4025083A1 (de) * 1990-08-08 1992-02-13 Vaw Ver Aluminium Werke Ag Verfahren zur aufarbeitung fluorhaltiger rueckstaende
CN104084095A (zh) * 2014-07-04 2014-10-08 长沙矿冶研究院有限责任公司 可用于连续生产氟化稀土的振动式流化床反应器及生产方法
CN104163448A (zh) * 2014-07-16 2014-11-26 宁夏金和化工有限公司 干法氟化铝生产中用双层流化床尾气干燥氢氧化铝的方法及装置
CN108840358B (zh) * 2018-09-13 2023-07-18 衢州市鼎盛化工科技有限公司 一种制备无水氟化铝的装置及其方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2996354A (en) * 1956-10-11 1961-08-15 Pechiney Prod Chimiques Sa Process for treating powdered materials with gases and resultant products
NL7100858A (hu) * 1970-01-27 1971-07-29
GB1290749A (hu) * 1970-05-04 1972-09-27
JPS5033992B1 (hu) * 1970-12-23 1975-11-05
US4160809A (en) * 1978-07-24 1979-07-10 Kaiser Aluminum & Chemical Corporation Modified pyrohydrolysis process for spent aluminum reduction cell linings

Also Published As

Publication number Publication date
PL143342B1 (en) 1988-02-29
BR8500675A (pt) 1985-10-01
CS105285A2 (en) 1990-08-14
IN159125B (hu) 1987-03-28
EP0152133B1 (de) 1988-01-20
ATE32054T1 (de) 1988-02-15
PL251971A1 (en) 1985-11-19
JPS60186415A (ja) 1985-09-21
YU44489B (en) 1990-08-31
AU575121B2 (en) 1988-07-21
JPH0446895B2 (hu) 1992-07-31
CS274602B2 (en) 1991-09-15
YU16885A (en) 1987-06-30
CA1265318A (en) 1990-02-06
MA20348A1 (fr) 1985-10-01
ZA851180B (en) 1986-10-29
AU3878885A (en) 1985-08-22
HUT36426A (en) 1985-09-30
DE3405452A1 (de) 1985-08-22
DE3561454D1 (en) 1988-02-25
EP0152133A1 (de) 1985-08-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4247518A (en) Apparatus for the thermal conversion of gypsum
US6015539A (en) Fluidized bed process for producing alumina from aluminum hydroxide
US3579616A (en) Method of carrying out endothermic processes
HU177477B (en) Process for performing endotherm /heat consuming/ processes
AU2009337948B2 (en) Process and plant for producing metal oxide from metal salts
US3336109A (en) Process for making an anhydrous alumina product consisting principally of alpha alumina from alumina hydrate
JPH0339002B2 (hu)
UA81284C2 (en) Method and plant for heat treatment in fluidized bed
US5011668A (en) Calcination apparatus
SU932979A3 (ru) Способ получени окиси алюмини и устройство дл его осуществлени
PL113235B1 (en) Method of thermal decomposition of aluminium chloride hexahydrate
US2750258A (en) Process for calcining finely-divided alumina hydrate
US3451665A (en) Process for the production of a low alkali content cement
US3836635A (en) Process for producing aluminum fluoride
US5595001A (en) Apparatus for producing sodium perborate monohydrate and product produced thereby
HU199353B (en) Process for producing aluminium/iii/-fluoride
US3473887A (en) Aluminum fluoride production
US3057680A (en) Method of carrying out heat-consuming reactions
US2799558A (en) Process of calcining alumina trihydrate in fluidized bed
AU2011328390B2 (en) Process and plant for producing alumina from aluminum hydroxide
US2996354A (en) Process for treating powdered materials with gases and resultant products
SU731912A3 (ru) Теплообменник
US4598157A (en) Method for the manufacture of pyromellitic acid dianhydride
US4423016A (en) Process for the production of dry flue gas gypsum
CA1156431A (en) Method and apparatus for producing anhydrous alumina

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee