HU195531B - Heat production process, particularly for furnaces using solid fuel, artificial fuel composition and process for producing the same - Google Patents

Heat production process, particularly for furnaces using solid fuel, artificial fuel composition and process for producing the same Download PDF

Info

Publication number
HU195531B
HU195531B HU91385A HU91385A HU195531B HU 195531 B HU195531 B HU 195531B HU 91385 A HU91385 A HU 91385A HU 91385 A HU91385 A HU 91385A HU 195531 B HU195531 B HU 195531B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fuel composition
heat
combustion
weight
composition according
Prior art date
Application number
HU91385A
Other languages
English (en)
Inventor
Gyula Szegvari
Original Assignee
Gyula Szegvari
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gyula Szegvari filed Critical Gyula Szegvari
Priority to HU91385A priority Critical patent/HU195531B/hu
Priority to AT86901985T priority patent/ATE55828T1/de
Priority to DE8686901985T priority patent/DE3673588D1/de
Priority to EP19860901985 priority patent/EP0215093B1/de
Priority to PCT/HU1986/000015 priority patent/WO1986005571A1/de
Publication of HU195531B publication Critical patent/HU195531B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10LFUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
    • C10L5/00Solid fuels
    • C10L5/40Solid fuels essentially based on materials of non-mineral origin
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23BMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING ONLY SOLID FUEL
    • F23B7/00Combustion techniques; Other solid-fuel combustion apparatus
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E20/00Combustion technologies with mitigation potential
    • Y02E20/12Heat utilisation in combustion or incineration of waste
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/30Fuel from waste, e.g. synthetic alcohol or diesel

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Description

A találmány tárgya hőtermelési eljárás, amely főleg szilárd tüzelésű tüzelőberendezésekhez való, továbbá mesterséges tüzelőanyag-kompozíció, és ennek előállítására való eljárás.
Mint ismeretes, a szilárd tüzelésű tüzelőberendezésekben lefolyó hagyományos hőtermelési eljárásoknál a tüzelőanyag tűztérben való elégetése közben a szakemberek a lehető legnagyobb mértékű hőelvonásra törekszenek. Ez a közvetlen hőelvonás óhatatlanul azzal jár, hogy a tűztér és a bennelévő elégetendő tüzelőanyagkomponensek nem képesek olyan hőmérsékletűre felhevülni, amely a tökéletest megközelítő elégetésükhöz szükséges lenne, azaz az oxidációs hatásfok nem éri el a kívánatos értéket. A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy az ismert tüzelőanyagok fűtőértéke a fenti okok miatt csak részben hasznosul, hiszen így az. égetés után a salakban számottevő részarányban marad visszaéghető anyag (úgynevezett „salak éghető”), amely az energiahordozókban amúgyis egyre szűkösebb viszonyaink között sajnálatos módon veszendőbe megy. (A hazai tüzelőanyagok összetételét és fizikai paramétereit a MSZ 12000/5-68. sz. szabvány tartalmazza).
Továbbá, az ismert hőtermelési eljárásoknál lefolytatott tökéletlennek mondható égetés velejárója az is, hogy a füstgázokkal viszonylag nagy mennyiségben olyan égéstermékek is távoznak, amelyeknek a külső környezetbe jutása környezetvédelmi szempontból megengedhetetlen. A fent említett környezetszennyező, és ezáltal tetemes károkat okozó hatások közül is a legveszélyesebb az ún. savas eső, amelynek előidézője a füstgázokkal távozó kéndioxid-, kénmonoxid-, klórés foszforvegyületek, valamint az NOx-tartalom.
A környezetszennyező anyagoknak a füstgázokból való utólagos eltávolítására történtek törekvések, mégpedig járulékos szűrő-, illetve utóégető berendezésekkel. Ezek azonban túl nagy ráfordítást igényelnek, továbbá energiaigényesek.
Az ismert hőtermelési eljárásoknál az elégetlen anyagok egy további része kátrány, illetve korom formájában lerakódva a tüzelőberendezés tűzterét, hőcserélőjét és egyéb szerkezeti részeit szennyezi, és mivel pl. a korom hőszigetelő tulajdonságú, a berendezés hőtermelési hatásfokát tovább csökkenti.
További probléma az ismert hőtermelési eljárásoknál, hogy az esetek nagyobb részében nem képesek figyelembe venni a különböző tűzterek és tüzelőanyagok egymástól gyakran eltérő üzemeltetési, illetve égetési igényeit, ami pedig gyakran tovább rontja a hőtermelési hatásfokot.
Különféle mesterséges tüzelőanyag-kompozíciók, és azok gyártási eljárásai ismertek. így pl. a 170 350 ljsz. magyar szabadalmi leírás szerint a komponenseket éghető anyagokból, így faipari hulladékokból, szalmából és növényi szárakból választják. Ezeket megőrlik, vízzel keverik, majd koronggá sajtolják. Továbbá, a 3 013 234 sz. NSZK-beli szabadalmi irat szerinti mesterséges tüzelőanyag-kompozíciónál szénből, illetve cellulózból indulnak ki, ehhez adalékként kötőanyagot, így például paraffint, gyantát, polietilént kevernek, majd a keveréket préseléssel pellettálják. A 3 008 823 sz. NSZK-beli iratból ismert még olyan mesterséges tüzelőanyag, amelyet szénpor brikettálásával úgy állítanak elő, hogy azt vízzel és kötőanyaggal keverik.
Az ismert mesterséges tüzelőanyagok közös jellegzetessége, hogy a hagyományos hőtermelési eljárások 2 foganatosításánál, azaz. elégetésük során a fentiekben részletezett problémákkal kell számolni. Továbbá, ezek gyártásánál az éghető komponensek megválasztása, így azok gyulladási, illetve égési hőmérsékletei is esetlegesek. Ez viszont azzal járhat, hogy az alacsonyabb hőmérsékleten meggyulladó, illetve égő egyik komponens nem képes annyi hőt termelni, hogy a másik, magasabb égési hőmérsékletű komponens tökéletesen eléghessen, így az legalábbis részben elégetlenül a salakban hasznosítatlanul visszamarad, ezáltal szennyezi a környezetet és a tüzelőberendezést.
A jelen találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan megoldás létrehozása, amellyel a hőtermelés hatásfoka az ismert megoldásokhoz képest javítható, mégpedig a mesterséges tüzelőanyag-kompozíció éghető komponenseinek a tökéletest megközelítő elégetése révén, továbbá amellyel a salak éghető, és a környezetszennyezés minimálisra csökkenthető.
A találmány alapja az a felismerés, hogy — az eddigi általános szakmai felfogással szakítva - a hőtermelés! eljárás során az égetéssel termelt hőt nem igyekszünk minél nagyobb mértékben közvetlenül elvonni, hanem éppen ellenkezőleg, annak egy részét a tüzelőanyagban visszatartjuk, illetve visszatereljük abba. Ezáltal a tüzelőanyag-kompozícióban magasabb égetési hőmérsékleteket és tökéletesebb égést érhetünk el. Továbbá, a felismeréshez tartozik az is, hogy a mesterséges tüzelőanyagkompozíció éghető komponeseit folyamatos égési „hőmérséklet-láncnak megfelelően kell megválasztani a „iáncreakció-szerű” exoterm oxidációhoz, és akkor a környezetvédelmi, gyártástechnológiai, valamint termékminőségi követelmények megfelelő adalékok alkalmazásával teljesíthetők.
A kitűzött feladat megoldásához tehát olyan hőtermelést eljárásból indultunk ki, amelynél az éghető anyagok elégetésével termelt hőt főleg konvekció révén hasznosítjuk. Ezt a találmány szerint azzal fejlesztettük tovább, vagyis a találmány szerinti hőtermelési eljárás lényege, hogy mesterséges tüzelőanyag-kompozíció elégetését hővédőburkolat alkalmazásával úgy végezzük, hogy a keletkező hő egy részét a hővédőburkolat révén időlegesen visszatartjuk magában a tüzelőanyag-kompozícióban, ezáltal tehát a tüzelőanyag-kompozíciónak — az egyes komponensei égési hőmérsékleteit folyamatos égési láncként magában foglaló — égési hőmérséklettartományán belül, rendre egyre magasabb égési hőmérsékleteket hozunk létre, a tüzelőanyag-kompozíció égetésének megkezdésétől annak befejeztéig.
Célszerű a találmány további jellemzője szerint, ha ezt az égetési hőmérséklettartományt 170—1800 C, előnyösen 190-1600 °C közöttire választjuk.
A fenti eljárás foganatosításához használható olyan mesterséges tüzelőanyag-kompozíció, amely főleg szilárd éghető anyagokat és adalékokat tartalmaz. A találmány szerinti mesterséges tüzelőanyag-kompozíció lényege, hogy 70-99%, előnyösen 80-90%-ban éghető anyagokat, főleg 170-1800 °C közötti égési hőmérsékletű hulladékanyagokat, továbbá legfeljebb 10%, előnyösen 3—7%-ban hőszigetelő anyagot, valamint 1—20%, előnyösen 5-10%-ban adalékot, főleg kompozíciószilárdító és környezetszennyező vegyületmegkötő adalékot tartalmaz.
A találmány további jellemzője szerint célszerű, ha a tüzelőanyag-kompozíció maga hőszigetelő-burkolattal van ellátva. Ez a bőszigeíelóvdíkoiaí maga a cssmágoló-2195 531 bevonat, előnyösen nátron-vízüveggel kezelt hullámkarton, vagy polietilén fólia. De olyan kivitel is lehetséges, amelynél a hőszigctclőburkolat a brikcttálás során kialakuló összefüggő hőszigetelő anyagú, pl. nátronvízüvegből képződő védőréteg alkotja.
A találmány ismét további jellemzője szerint hőszigetelőanyagként előnyösen alkalmazható szilikátbázisú folyadék, főleg nátron-vízüveg és tőzeg keveréke. De hőszigetelő anyagként tartalmazhat a találmány szerinti kompozíció perlitet is.
További célszerű kivitelnél adalékként tartalmazhat legfeljebb 1 % szilikátbázisú folyadékot, legfeljebb 1 % magnéziumoxidot, és adott esetben legfeljebb 2% naftalint és legfeljebb 5 % magnéziumot.
Olyan kiviteli alaknál, amelynél szigetelőanyagként biomasszát alkalmazunk, a találmány szerinti tüzelőanyag-kompozíció adalékként előnyösen legfeljebb 4% keményítőt tartalmazhat.
Végül célszerű az olyan kiviteli alak, amelynél a találmány szerinti tüzelőanyag-kompozíció fűtőértékstabilizáló adalékot, előnyösen 1—10% polietilént tartalmaz. Ezzel a termékminőség tovább javul.
A találmány szerinti mesterséges tüzelőanyag-kompozíció gyártási eljárásánál olyan ismert eljárásból indultunk ki, amelynél az aprított éghető komponensekhez adalékanyagot keverünk. A találmány szerinti eljárás lényege, hogy az éghető komponenseket, főleg hulladékanyagokat úgy választjuk meg, hogy azok égési hőmérsékletei folyamatos „égési láncot-’ képezve alakítsák ki a tüzelőanyag-kompozíció teljes égési hőmérséklettartományát, majd az - előnyösen 0,1-2,0 mm közötti szemcseméretű - éghető komponensekből, hőszigetelőanyagból és az adalékból homogén keveréket készítünk.
Célszerűen a fenti homogén keveréket a felhasználás előtt legfeljebb 300 bar nyomáson tömbbé brikettáljuk.
De eljárhatunk úgy is a találmány szerint, hogy a homogén keveréket csomagoljuk és ilyen kiszerelésben használjuk fel.
A találmány szerinti eljárás további változatánál a homogén keverék szilárd tömbbé préselése után annak külső felületére hőszigetelő burkolatként hőszigetelőanyagot, előnyösen aprított perlitet ragasztunk. Ezzel igen egyszerű gyártást teszünk lehetővé.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz, és az alábbi példák kapcsán ismertetjük, amelyek a találmány szerinti megoldás néhány példakénti megvalósítását illusztrálják. A rajzon:
- az 1. ábrán a találmány szerinti mesterséges tüzelőanyag-kompozíció függőleges metszete látható;
- a 2. ábra a találmány szerinti tüzelőanyag-kompozíció másik példakénti kiviteli alakját szemlélteti.
Az 1. ábra szerinti mesterséges tüzelőanyag-kompozíció háztartási kazánban, illetve kályhában való elégetéséhez készül. Itt a találmány szerinti tüzelőanyag-kompozíció alább részletezendő komponenseinek homogén keverékét 1-el jelöltük, amely ömlesztett állapotban 2 burkolatba van töltve. A 2 burkolat a jelen esetben füllel ellátott zárt dobozként van kialakítva, és pernyeszilárdító nátron-vízüveggel kezelt hullámkartonból készült.
A 2 burkolat az 1. ábra szerinti kivitelnél az ömlesztett 1 keverék összetartásán kívül másféle funkciókat is cilát. így pi. ez képezi közvetlenül a termék külső felületén a találmány szerinti hővédőburkolatot, amely az égési hő egy részének a tüzelőanyagban való visszatartására hivatott, másrészt megakadályozza az 1 keverékben iévő illóanyagok hirtelen eltávozását (és ezzel a robbanásszerű hirtelen égést), továbbá begyűjtési célra ‘ is szolgál, sőt adott esetben a vizet is leköti. Az ilyen' dobozolt kiszerelésben készülhet a találmány szerinti tüzelőanyag-kompozíció előnyösen 1-5 kp közötti, kiszerelésben, pl. hasáb, illetve hengeres alakban. ;
A 2. ábrán a találmány szerinti tüzelőanyag-kompozíció olyan példakénti kiviteli alakja látható, amely elsősorban ipari tüzelőberendezésben való hasznosításra jöhet szóba. Itt a komponensek homogén keveréke nem ömlesztett állapotban van, hanem a 3 tömbökké van préselve, azaz brikettálva van. A 3 tömbök a mindenkori felhasználói igényeknek megfelelően különböző méretűek és alakúak lehetnek, így pl. hasáb-, illetve hengeralakúak. Továbbá, a 3 tömbök előnyösen a préselés során elláthatók központi 4 járatokkal (ezt a rajzon csak két tömbnél jelöltük szaggatva), amelyek az alább részletezésre kerülő égetési eljárás során „kürtőként” szerepelnek. A 2. ábrán feltüntetett egységcsomagkiszerelésnél flexibilis zsákszerű 5 burkolatot alkalmaztunk, amely pl. polietilén fóliából készült. Az 5 burkolat fő feladata az, hogy egyrészt a találmány szerinti hővédőburkolatként szerepeljen, egyúttal meggátolja a 3 tömbök Műanyagainak hirtelen távozását és a tüzelőanyag-kompozíció tárolás közbeni degradációját. Adott esetben az 5 burkolat készülhet úgy is, mint az 1. ábra szerinti doboz-szerű 2 burkolat.
A találmány szerinti mesterséges tüzelőanyag-kompozíció a következő komponenseket tartalmazza: 70-90 %, i előnyösen 80—90%-ban éghető komponenseket, főleg T70—1800 °C közötti égési hőmérsékletű hulladékanyagokat, továbbá legfeljebb 10%, előnyösen 3-7% hőszigetelőanyagot, valamint 1—20%, előnyösen 5— 10%-ban adalékot, főleg kompozíciószilárdító és a környezetszennyező vegyületeket megkötő adalékokat (a leírásban % alatt mindig tömegszázalék értendő).
Éghető anyagkomponensként az ismert éghető anyagok bármelyike szóba jöhet, így pl.:
szénhidrogén-származékok; etilén-granulátumok; tőzegek; mezőgazdasági, faipari, gyógyszer-, élelmiszer-, papír- és textilipari hulladékok; keményítő származékok; ipari szesz; gázolaj), paraffinok és származékai; bitumenizáló anyagok; koromgumi-granulátum; koromszármazékok; szenek és származékai, így: kőszén, koksz, szénpor, széntörmelék és egyéb bányászati hulladékok; továbbá széniszap; koksz- és mészkőszármazékok; szódák, oxlciálószerek; ásványi sók és fémek; valamint azok oxidjai (kivéve a nehézfémeket) stb. (A fenti példakénti éghető anyagokat gyulladási, illetve égési hőmérsékleteik foko-1 latosan növekvő sorrendjében — helyenként átfedéssel - adtuk meg.)
A találmány érteimében hőszigetelő anyagként olyan anyagok jöhetnek szóba, amelyek egyrészt a homogén keverékben egyenletesen elosztva az égetés közben hőtároló közegként működnekés azexoterm oxidáció során felszabaduló hőt időlegesen visszatartják a tüzelőanyagkompozícióban, azaz az égés közvetlen közelében. Célszerűen az ilyen hőszigetelő anyag az égetés közben szivacsos szerkezetet vesz fel és így fejti ki hőtároló hatását. A hőszigetelő anyag másik fontos feladata, hogy adott esetben a tüzelőanyag-kompozíció külső felületén hővédőburkoatot képezzen az égési hő részbeni visszatartására.
195 531
A kísérleteink során szigetelőanyagként célszerűnek mutatkozott pl. a nátron-vízüveg és/vagy keményítőszármazékok, valamint a tőzeg keveréke (ez a hő hatására hálós szerkezetű polikovasavat képez). E keverék további előnye, hogy szabályozza, azaz mérsékli a tüzelőanyag-kompozíció égési sebességét, másrészt a meg-, szilárdulása közben megköti a tüzelőanyag víztartalmát.
Hőszigetelő anyagként szóba jöhet még keményítő és cellulóz is, valamint ezek származékai. A kísérleti eredményeink szerint ezek előnyösen befolyásolják a vázszerkezet kialakulását, hiszen maguk is könnyű vázszerkezetű, éghető anyagok. Származékaikként azok használhatók,.amelyek pernyeképződés közben és nitrolizis folyamata során égnek el.
A fentieken túlmenően, ilyen hőszigetelő komponensként használható még bármely mezőgazdasági hulladék, így lombhulladék, nád- illetve sástörmelék, gyom-, illetve dísznövényszárítmány, fanyesedékek stb. (azaz közkeletű más szóval ,,biomassza”), továbbá erdőgazdasági és faipari termékek, így: faforgács, fűrészpor; papírhulladékok; valamint textilipari hulladékok; élelmiszer- és gyógyszeripari hulladékok; továbbá furfurolszármazékok; különféle karbid-termékek, stb. (Ezek mind éghető anyagok ugyan, de az elégésük során képződő pernyéjük a hőszigetelőanyag.)
Hőszigetelő anyag lehet még a magnezit (pl. perlit) is, sőt bizonyos mértékű hőszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek a fentebb már éghető komponensként figyelembe vett kokszpor és koromszármazékok is. (Itt jegyezzük meg, hogy a tőzeg egyúttal szerepeillet éghető komponensként is),
A találmány szerinti tüzelőanyag-kompozíció harmadik komponens-csoportját képezik az adalékok. Ezek szerepe a találmány értelmében többféle:
Az adalékok egyik része környezetvédelmi célú, azaz feladatuk az égetés során képződő környezetszennyező vegyületek megkötése. Ilyen például a magnéziumoxid, amely korom- és füstgátló hatású, és 1100—1400 °C közötti hőmérsékletén elég. (Magnéziumoxid tartalmú készítmény pl. a kereskedelemben „KONIX” néven ismert adalék). További ilyen adalék lehet széntípusú éghető komponenseknél a magnézium, amely 1000 °C fölött oxidokat képez a mérgező anyagokból (Cl, P, Fe). További ilyen adalék előnyösen a naftalin, amely 60 C körüli hőmérsékleten illan, és oldja a tüzelőanyagban (főleg a tőzegben) lévő kátrányképző anyagokat. Továbbá, a naftáimnak az illő kénnél is illékonyabb tulajdonsága eredményezi, hogy az vegyületben leköti az illőként, elősegítve annak teljes elégetését, illetve a salakban való lekötését (sőt egyúttal fűtőérték stabilizáló szerepe is lehet, amire alább térünk ki). A fentieken túlmenően, ilyen adalékként választható pl. a glicerin is, amely közvetíti a komponensek víztartalmát, pl. a nátronvízüveg és keményítőszármazékok keverékéhez, ezáltal elősegíti a víztartalom megkötését, és pl. préselés cselén a szükséges présnedvesség biztosítását. További adalékok lehetnek a karbid-termékek, amelyek képesek megkötni a nehezebben illanó úp. „bombakén”-t, a klór és a foszfor mellett, továbbá egyúttal növelik a fűtőértéket.
Az adalékok másik csoportja a tüzelőanyag-kompozíció gyártástechnológiai feltételeit teljesíti. így pl.:
a szilikátbázisú folyadékok (pl. vízüveg, mésziszap, karbid-iszap), ezek feladata az, hogy a homogén komponenskeverék kiszilárdulását biztosítsák. Pl. a vízüveg 300-800 °C közötti hőmérsékleten képes az ömlesztett keveréket kiszilárdítani (lásd 1. ábra), miután a dobozszerű burkolat pernyévé elég és annak összetartó hatása megszűnik. Brikcttálásnál a szilikátbázisú folyadéknak a feladata egyrészt a préselési hő hatására a tömb kiszilárdítása, a másik feladata viszont az, hogy a tüzelőanyagkompozíció külső felületén - adott esetben — létrehozza a hőszigetelő burkolatot. Ilyen adalékként szóbajöhetnek még a nehézszénliidrogének (kátrányok, szurkok), továbbá a keményítő és gyanták. Ezek brikettálásnál ugyancsak biztosíthatják a keverék tömbbé szilárdítását.
Az adalékok harmadik csoportja elsősorban a tüzelőanyag-kompozíciók előírt fűtőértékének stabilizálására (azaz a termékminőség javítására) való. Továbbá, ha az alapanyagként kiválasztott éghető komponensek égési hőmérsékletei közötti folyamatos égéslánc egyébként nem lenne létrehozható, akkor ezeket a „hőmérsékletlépcsőket” a megfelelő égési hőmérsékletű adalékokkal if áthidalhatjuk (ezek persze ilyen minőségükben „éghető komponens ének tekinthetők). Az adalékoknak eóbe a csoportjába tartozik pl. a polietilén, amely viszonylag alacsony gyulladási hőmérsékletű, de ugyanakkor magas fűtőértékű (6500—6800 Kcal/kp). Az ilyen adalékok fűtőérték-stabilizáló hatása annak tulajdonítható, hogy nincs affinitásuk a vízzel (azaz víztaszítók), tehát megtartják mindvégig viszonylag magas fűtőéi téküket. Ide sorolhatók még a különböző szénhidrogén-oldószerek és szénlepárlási melléktermékek, így pl. benzol, xilol, paraflux, antracén, stb., amelyek oldják a tüzelőanyag-komponensek karbontartalmát, és lehetővé teszik azok „dúsítását, vagyis a fűtőértékük növelését (pl. növényi hulladékoknál). Ezek oldják a nehezen éghető zsír- és olajtermékeket is, így elősegítik azok elégetését. Ilyen adalékok alkalmazásával tehát mód nyílik bányászati, élelmiszer- és gyógyszeripari, valamint háztartási hulladékok tüzelőanyag-komponensként való hasznosítására is (egyúttal ezek az adalékok megakadályozzák, hogy a tüzelőanyag-kompozícióban penészgombatelepek, illetve baktérium-tartalom alakulhassanak ki).
Az alábbiakban néhány példát adunk a találmány szer nti tüzelőanyag-kompozíció összetételére és a gyártási eljárása:
1. példa
Összetétel: tömeg %·. Fűtőérték: (Kcal/kp) Égési hőmérséklet: (°C)
Faforgács 30 3200-3600 280- 460
Kokszpor 10 5800-7900 280- 960
Textilhulladék 5 3950 960-1100
Tőzeg 30 3500 480- 500
Pernyekátrány 10 7200-8990 860-1200
Nehézszén-
hidrogén
(Paraflux) 2 14000 360- 920
Magnezit 4 - -
Polietilén 2 6800 280- 460
Magnézium 4 - 1000-1800
Naftalin 2 9000 150- 170
Nátron-vízüveg 0,6 - -
Magnéziumoxid
(Konix) 0,4 1100-1400
összesen: 100
-4195 531
A fenti komponenseket a jelen esetben úgy választottuk meg, hogy az égési hőmérsékleteik folyamatos hőmérsékletláncot képezzenek 170 és 1800 °C között. Célul ugyanis a kísérleteink során azt tűztük ki, hogy a háztartási tüzelőanyag-kompozícióként felhasználható mesterséges tüzelőanyagot állítsunk elő.
A komponensek fenti megválasztása után azokat 0,1-2,0 mm közötti szemcseméretűre aprítottuk, pl. ismert kalapácsos darálóban, majd keverőgépben ezekből homogén keveréket állítottunk elő.
A homogén keveréket az 1. ábrán feltüntetett kiviteli alaknál ismertetett burkolatba ömlesztve töltöttük és ilyen kiszerelésben használtuk fel. Burkolatként - amint arra fentebb már utaltunk — nátron-vízüveggel kezelt hullámpapírt használtunk.
A kísérleti méréseink szerint az így nyert tüzelőanyagkompozíció fűtőértéke 6500—7200 Kcal/kp-ra adódott a komponensek relatív nedvességtartalmának függvényében (magára az égetési eljárásra alább térünk ki részletesebben).
2. példa
Összetétel: tömeg %:
Faforgács 30
Korom 10
Textilhulladék 10
Szénhulladék 30
Nehézszénhidrogén 3
Magnéziumoxid (Konix) 0,4
Nátron-vízüveg 0,6
Magnezit 4
Kőszénkátrány 4
Lágy-polietilén 2
Mészkő származék 2
Keményítő 2
Magnézium 2
Összesen: 100
A fenti komponensekből az 1. példánál ismertetett
módon homogén keveréket készítettünk. Ezt követően
a homogén keveréket brikettáltuk, azaz hagyományos
présgépen 120 bar maximális üzemi nyomás alkalmazá-
savai tégla alakú tömbökké préseltük. A préselés közben kialakuló 180—300 °C közötti préselési hőmérséklet
következtében a nátron-vízüveg a termék külső felületén összefüggő hőszigetelőburkolatot képzett, amely szilárd védőrétegként szerepelt. Az így nyert termék fűtőértéke
a kísérleti méréseink szerint 6800- -7200 Kcal/kp volt.
A tömböket háztartási célú felhasználáshoz a forgalma-
zási követelmények miatt célszerű de az, anélkül is felhasználható. fóliába csomagolni,
3. példa
Összetétel: tömeg %:
Polietilén granulátum 5
Szénhulladék 20
Gumi granulátum 10
Tőzeg 20
Fűrészpor 10
Kőszénkáírány 10
TaxiShuHadék 10
Összetétel tömeg %:
Magnéziumoxid (Konix) 0,4
Nátron-vízüveg 0,6
Nehézszénhidrogén 4
Szilikátanyag (Kőzetgyapot) 2
Karbid-termék 2
Furfurol származék 2
Naftalin 2
Keményítő 2
Összesen: 100
A fenti komponenseket 0,5-2,0 mm közötti szemcse-
méretűre aprítottuk, majd keveréssel homogén keveréket állítottunk elő. Ezt követően ismert pelettálógépen a homogén keveréket legfeljebb 250-300 bar nyomáson pelettáltuk. A pellettek a jelen esetben hengeres tömbszerű elemek, amelyek átmérőjét 10-30 mm közöttire, a hosszát pedig 30-100 mm közöttire választottuk. Az ily módon szilárd tömbbé préselt pellettek külső felületén a nátron-vízüveg a 2. példánál ismertetett módon összefüggő hőszigetelőburkolatot képzett.
Az így nyert tüzelőanyag-kompozíció fűtőértéke az
1. és 2. példánál említett értékhatárok közöttire adódott, a kísérleti méréseink szerint. Mind háztartási, mind pedig ipari hasznosítása előnyösnek bizonyult.
4. példa
Összetétel: tömeg %·.
Polietilén 5
Tőzeg 30
Fűrészpor 30
Nehézszéniiidrogén 10
Magnéziumoxid (Konix) 0,4
Nátron-vízüveg 0,6
Gumi granulátum 10
Papírhulladék 10
Gumifeltáró lágyító 2
Etilénglikol 2
Összesen: 100
A fenti komponensekkel a gyártás menete megegyezik
1. példánál ismertetettel.
5. példa
Összetétel: tömeg %:
Szalma, íll. más mezőgazdasági
hulladék 30
Furfurol származék (kukorica-
csu tka őrölve) 30
Keményítő 14
Magnéziumoxid (Konix) 0,4
Nátron-vízüveg 0,6
Iszapszén 10
Kátrány 5
Xilol 4
Mészhidrát 4
Nehézszénhidrogén 2
összesen: 100
195 531
A fenti komponenseket 0,1-2,5 mm közötti szemcseméretűre aprítottuk, majd keveréssel homogén keveréket állítottunk elő. Ezután dugattyús présen 280-300 bar maximális préselési nyomás alkalmazásával 60 mm-es átmérőjű és 150—1000 mm hosszúságú rúd-szerű hengeres szilárd terméket nyertünk, amelynek a külső felületén a nátron-vízüveg folyamatos összefüggő hőszigetelőburkolatot képezett. Az így nyert terméket háztartási célokra, főleg kandallókban való tüzelésre készítettünk, a fűtőértéke a kísérleti méréseink szerint 6800-7000 Kcal/kp közötti értékű volt.
Megjegyezzük, hogy a találmány oltalmi körén belül számos más összetételű tüzelőanyag-kompozíció is készíthető. A gyártási eljárást illetően megjegyezzük, hogy a példákban ismertetett gyártástechnológiák sok más változata és kombinációja is lehetséges.
A találmány szerinti hőtermelési eljárás foganatosítása a találmány szerinti mesterséges tüzelőanyagkompozíció felhasználásával az alábbi módon történik:
Például az 1. ábra és 1. példa szerinti tüzelőanyagkompozíciót a kazán tűzterébe helyezzük, majd azt a 2 burkolat meggyújtásával meggyújtjuk. (Ez a begyújtás természetesen történhet adott esetben önmagában ismert alágyújtóssal is.) Az égetés megkezdése után először az illóanyagok igyekeznek távozni és hossz úlángú égéssel 80—300 °C közötti hőmérsékleten elégnek. Az illóanyagok hirtelen, azaz robbanásszerű égését megakadályozza a jelen esetben hó'szigetelőburkolatként is szereplő külső csómagolóburkolat. Az illóanyagok elégetése során lángburok alakul ki a tüzelőanyag-kompozíció körül. A külső védőburkolat leégése során, kb. 80100 °C-on a vízüveg samottréteggé szilárdul, ez egyrészt a tömbök kiszilárdítását idézi elő, másrészt a külső palást mentén létrehozza a találmány szerinti hőszigetelőréteget, amelynek elsőrendű feladata, hogy az exoterm oxidáció során keletkezett hő egy részét visszatartsa magában a tüzelőanyag-kompozícióban, és ezáltal abban — az égetés megkezdésétől annak befejezéséig — rendre egyre magasabb égési hőmérsékleket hozunk létre a tüzelőanyag-kompozíció hőmérséklettartományán belül. Ez a hőmérséklettartomány a jelen esetben 170—1800°C közötti, amely a fentiekben már részletezett módon „hőmérsékletláncként” folyamatosan magában foglalja az éghető komponensek gyulladási, illetve égési hőmérsékleteit, Ezáltal tehát „láncreakció”-szerű égetési folyamatot valósítunk meg, egyre növekvő égési hőmérsékletekkel, amivel biztosítjuk a komponensek tökéletest megközelítő elégetését.
Miután a tüzelőanyag-kompozíció külső felülete illóanyagban egyre szegényebbé válik, azaz kiég, ott a széntartalmú komponensek maradnak vissza, és ezek kezdenek égni 360—900 °C között. Ennek során hőszigetelő pernyeréteg alakul ki a paláston (ennek vastagsága a kísérleti tapasztalataink szerint 2-3 mm). Ez a védőréteg képezi a találmány szerinti hőszigetelőburkolatot, amelynek rendeltetésére fentebb már utaltunk.
Ezt a hőszigetelőréteget tehát a találmány értelmében „tűztérfaT’-nak is tekinthetjük, amelyen belül folyik le, a fentiekben már részletezett szabályozott égetési folyamat. Ezt a folyamatot képletesen „vulkán-hatás”nak nevezzük (hiszen a földfelszínre kiömlő láva a megszilárdulás után hasonlóképpen védőrétegként szerepei, ugyanakkor belül a folyékony láva, illetve magma rendkívül magas hőmérsékletű lehet).
A hagyományos hőtermelési eljárásokkal ellentétben nem igyekszünk tehát az égetés során az égési hő lehetőleg legnagyobb mértékű közvetlen elvezetésére, hanem az égési hő egy részét tudatosan visszatartva a fentiekben részletezett módon szabályzott exoterm oxidációt valósítunk meg. A tüzelőberendezés szempontjából tehát nem támasztunk semmiféle rendkívüli Igényeket, annak szerkezeti részel nincsenek az oxidációnál említett magas hőmérsékletek okozta nagy hőterhelésnek kitéve, hiszen a találmány szerinti hőszigetelőrétegen kívül a konvekciós hőmérséklet 300-500 °C közötti értékű, a kísérleti méréseink szerint, tgy a kéménybe jutó füstgázok hőmérséklete 180-210 °C közötti, de mindenképpen 230 °C alatti, ennélfogva NOX eleve nem alakulhat ki.
A találmány szerinti megoldás egyik legfontosabb előnye, hogy a széles körű hulladékhasznosítás mellett módot ad az égetési folyamat hatásfokának jelentős javításához, amit egyrészt a komponensek tökéletes elégetésével érünk el, másrészt a környezetszennyező vegyületeket az adalékok révén kötjük meg. A fentieknek köszönhetően az égetés után a salakban visszamaradó éghető anyagok és a környezetszennyezés a lehetséges minimális értékre csökkenthető.
Az ún. „vulkán-hatás” tovább javítható pl. a 2. ábrán jelölt 4 járatok alkalmazásával, amelyek az égetés során „kürtőként” működnek. Mivel a tüzelőanyag-kompozíción belül az áramló illóanyagok számára az áramlási ellenállás e kürtők irányába kisebb, mint a hőszigetelőburkolat irányába, ennélfogva ezek a 4 járat felé fognak áramlani és így a huzat-hatás révén a kürtő palástja mén tén fehéren izzó magréteg alakul ki (a kísérleteink szerint, amelynek hőmérséklete 1000 °C fölött van, vastagsága pedig 10 20 mm közötti). Ezt a kürtő-hatást elérhetjük azonban úgy is, hogy a tüzelőanyag-kompozícióban nem ilyen áttörés-szerű 4 járatokat alkalmazunk, hanem — amint azt például a 3. példában javasoltuk — polietilén-granulátum alkalmazásával, pontosabban annak 300 °C-on történő kiégetésével, több ezer kráter-szerű mikro-kürtőt hozhatunk létre a tüzelőanyag-kompozícióban. Ezáltal ugyanis szivacs-szerű szerkezet jön létre, amelyben ugyanúgy kialakulhatnak a gázjáratok a „vulkán-hatás” megvalósításához. , összefoglalva, a találmány szerinti megoldással gazdaságosabb, környezetkímélőbb és hatékonyabb tüzelést teszünk lehetővé, mint az ismert megoldásoknál.
Végül megemlítjük, hogy a találmány szerinti „hőszigetelőburkolat” sokTéle módon kialakítható. A fentiekben említett példákban már utaltunk arra, hogy ez képezhető, pl. közvetlenül a tüzelőanyag-kompozíció felületén, így például a burkolóréteggel, illetve csomagolóanyaggal, felragasztott szigetelőanyaggal, vagy szilikátbázisú folyadékkal, vagy az égetés során kialakuló egyéb pernyeréteggel. Olyan kivitel is lehetséges ezeken túlmenően, amelynél ez a hőszigetelőburkolat járulékos elemként, pl. azbeszt-szövet burkolatként van a tüzelőberendezés tűzterében elrendezve. Sőt, elvileg lebegtetett finomszemcsés szigetelőanyag-réteggel is kialakítható (pl. fluid-tüzelésnél) a találmány szerinti hőszigetelőburkolat.

Claims (14)

1. Kőtermelési eljárás, főleg szilárd tüzelésű tüzelőberendezésekhez, amelynél az éghető anyagok elégetésével termelt hőt főleg konfekció révéa femsosíijvk, azzal
-6195 531 jellemezve, hogy mesterséges tüzelőanyag-kompozíció elégetését hőszigetelőburkolat alkalmazásával úgy végezzük, hogy a keletkező hő egy részét a hőszigetelőburkolat révén időlegesen visszatartjuk magában a tüzelőanyagkompozícióban és annak - az egyes komponensek égési hőmérsékleteit folyamatos hőmérsékletláncként magában foglaló — égetési hőmérséklettartományán belül — az égetés megkezdésétől annak befejeztéig - rendre egyre magasabb égési hőmérsékleket hozunk létre.
2. Az 1. igénypont szerinti hőtermelési eljárás, azzal jellemezve, hogy az égetési hőmérséklettartományt 170— 1800 °C. előnyösen 190 1600 °C közöttire választjuk.
3. Mesterséges tüzelőanyag-kompozíció az 1. vagy
2. igénypont szerinti eljárás foganatosításához, amely főleg szilárd éghető anyagokat és adalékot tartalmaz, azzal jellemezve, hogy 70-99 tömeg %, előnyösen 8090 tömeg%-ban éghető anyagokat, főleg 170-1800 °C közötti égési hőmérsékletű hulladékanyagokat, továbbá legfeljebb 10 tömeg %, előnyösen 3-7 tömeg %-ban hőszigetelőanyagot, valamint 1—20 tömeg%, előnyösen 5-10 tömeg %-ban adalékot, főleg kompozíciószilárdító és környezetszennyező-vegyületmegkötő adalékot tartalmaz, továbbá az égetési hőt részben visszatartó hőszigetelőbuikolattal van ellátva.
4. A 3. igénypont szerinti tüzelőanyag-kompozíció, azzal jellemezve, hogy a hőszigetelő burkolatot csomagoló burkolat (2; 5) képezi.
5. A 4. igénypont szerinti tüzelőanyag-kompozíció, azzal jellemezve, hogy a hőszigetelőburkolatként is szereplő csomagoló burkolat (2) szilikátbázisú folyadékkal kezelt papíráruból, előnyösen nátron-vízüveggel kezelt hullámkartonból van kialakítva.
6. A 4. igénypont szerinti tüzelőanyag-kompozíció, azzal jellemezve, hogy a hőszígetelőburkolatként is szereplő csomagoló burkolat (5) polietilén-fóliából van kialakítva.
7. A 3. igénypont szerinti tüzelőanyag-kompozíció, azzal jellemezve, hogy a tüzelőanyag-kompozíció brikettéit szilárd tömbként (3) van kialakítva, amelynél a hőszigetelőburkolatot előnyösen a brikettáíás során kialakult összefüggő, hőszigetelő anyagú védőréteg képezi.
8. A 3-7. igénypontok bármelyike szerinti tüzelő5 anyag-kompozíció, azzal jellemezve, hogy hőszigetelőanyagként szilikátbázisú folyadék, főleg nátron-vlzüveg és íőzeg keverékét tartalmaz.
9. A 3-7. igénypontok bármelyike szerinti tüzelőanyag-kompozíció, azzal jellemezve, hogy hőszigetelő1 o anyagként perlitet tartalmaz.
10. A 3-9. igénypontok bármelyike szerinti tüzelőanyag-kompozíció, azzal jellemezve, hogy adalékként legfeljebb 1 tömeg % szilikátbázisú folyadékot, legfeljebb
1 tömeg % magnéziumoxidot, valamint adott esetben, 15 legfeljebb 2 tömeg % naftalint és legfeljebb 5 tömeg % magnéziumot tartalmaz.
11. A 3-9. igénypontok bármelyike szerinti tüzelőanyag-kompozíció. azzal jellemezve, hogy adalékként - biomassza szigetelőanyag esetén - legfeljebb 4 tömeg%
20 keményítőt tartalmaz.
12. A 3—11. igénypontok bármelyike szerinti tüzelőanyag-kompozíció. azzal jellemezve, hogy fűtőértékstsbilizáló adalékot, előnyösen 1-10 tömeg % polietilént tartalmaz.
25
13. Eljárás a 3 12. igénypontok bármelyike szerinti mesterséges tüzelőanyag-kompozíció előállítására, amelynél aprított éghető anyagokhoz adalékot keverünk, azzal jellemezve, hogy az éghető komponenseket főleg In lladékanyagokból úgy választjuk meg, hogy azok égési
30 hőmérsékletei folyamatos hőmérséklctláncként képezzék a tüzelőanyag-kompozíció teljes égési hőmérséklettartományát, majd az — előnyösen 0,1—2 mm közötti szemcseméretű - éghető komponensekből, hőszigételőaryagból, valamint az adalékból homogén keveréket
35 készítünk, és adott esetben a homogén keveréket legfeljebb 300 bar nyomáson brikettáljuk.
14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homogén keveréket felhasználás előtt csórnagóljuk.
HU91385A 1985-03-12 1985-03-12 Heat production process, particularly for furnaces using solid fuel, artificial fuel composition and process for producing the same HU195531B (en)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU91385A HU195531B (en) 1985-03-12 1985-03-12 Heat production process, particularly for furnaces using solid fuel, artificial fuel composition and process for producing the same
AT86901985T ATE55828T1 (de) 1985-03-12 1986-03-12 Brennbares mehrstoffgemisch und verfahren zu seiner verbrennung.
DE8686901985T DE3673588D1 (de) 1985-03-12 1986-03-12 Brennbares mehrstoffgemisch und verfahren zu seiner verbrennung.
EP19860901985 EP0215093B1 (de) 1985-03-12 1986-03-12 Brennbares Mehrstoffgemisch und Verfahren zu seiner Verbrennung
PCT/HU1986/000015 WO1986005571A1 (en) 1985-03-12 1986-03-12 Method for producing heat and compacted fuel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU91385A HU195531B (en) 1985-03-12 1985-03-12 Heat production process, particularly for furnaces using solid fuel, artificial fuel composition and process for producing the same

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU195531B true HU195531B (en) 1988-05-30

Family

ID=10952026

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU91385A HU195531B (en) 1985-03-12 1985-03-12 Heat production process, particularly for furnaces using solid fuel, artificial fuel composition and process for producing the same

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0215093B1 (hu)
DE (1) DE3673588D1 (hu)
HU (1) HU195531B (hu)
WO (1) WO1986005571A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20214437U1 (de) * 2002-09-17 2004-02-19 Pfeiffer, Stephan Fackel mit verbessertem Abbrandverhalten und erhöhter Windstabilität

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB189613572A (en) * 1896-06-19 1896-07-25 Joseph Anatole Clement An Improved Method of and Apparatus for Promoting Combustion in Steam-boiler and other Furnaces.
AT38134B (de) * 1907-01-18 1909-07-26 Hans Arthur Dr Fried Verfahren zur Behandlung von Braunkohle.
AT75352B (de) * 1915-01-06 1919-01-25 Paul Lucian Meurs-Gerken Feuerung.
CH76908A (de) * 1917-08-31 1918-02-16 Albert Roebelen Brennbrikett und Verfahren zur Herstellung desselben
US2240335A (en) * 1938-11-29 1941-04-29 Alvin R Keil Fuel and fuel package
CH236555A (de) * 1943-11-22 1945-02-28 Olivier Robert Brikett und Verfahren zur Herstellung desselben.
NO124998B (hu) * 1968-11-01 1972-07-03 Orsing J H
US4052167A (en) * 1972-07-24 1977-10-04 Goff David C Heating unit and fertilizer preparation
DE2628966A1 (de) * 1976-06-28 1978-01-05 Michael Wotschke Verfahren zur einschleusung verdichtete abfaelle enthaltener, gasdichtverschlossener behaelter in thermische abfallbehandlungseinrichtungen sowie zur herstellung und ausschleusung von schlackenbloecken
DE2700833A1 (de) * 1977-01-11 1978-07-13 Blohm Voss Ag Kesselanlage
US4095957A (en) * 1977-03-22 1978-06-20 Orsing J H Fuel element
GB2091290A (en) * 1981-01-20 1982-07-28 Smith Richard Gwynne A Combustible Package

Also Published As

Publication number Publication date
EP0215093A1 (de) 1987-03-25
EP0215093B1 (de) 1990-08-22
WO1986005571A1 (en) 1986-09-25
DE3673588D1 (de) 1990-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20210179958A1 (en) Bituminous coal and lignite biomass fuel polyolefin and other waste plastics smoke-free combustion technology
US2107054A (en) Fuel unit
ATE332351T1 (de) Prozessierte feste brennbare brennstoffzusammensetzung
US5882365A (en) Soot disaggregating combustible agent
CN101935568B (zh) 一种高温生物质微米燃料
CN106833792A (zh) 一种生物质引火型煤的配制方法
US3337312A (en) Solid fuel coatings
US3068080A (en) Charcoal briquet and method for production of same
JP2005114261A (ja) バイオマス系燃料の燃焼方法
HU195531B (en) Heat production process, particularly for furnaces using solid fuel, artificial fuel composition and process for producing the same
GB2306502A (en) Briquettes containing an oxidiser
WO2009044375A2 (en) Heating means comprising a carbonaceous material, a binder, limestone, an oxidising compound and a zeolite
RU2119532C1 (ru) Топливный брикет
EP0385665A2 (en) Briquettes
US2479561A (en) Coal activator
WO2009103937A1 (en) Fire starter composition comprising 2-phenoxyethanol
LU83301A1 (fr) Composition mixte pour le bouchage de trous de coulee de hauts-fourneaux,fours electriques et autres appareils de fusion
JP2013538904A (ja) 火力発電所、工業用炉及び集中加熱炉において化石燃料の代わりに使用される燃料及び可燃性混合気
GB2062673A (en) Gas genmerator
RU2091446C1 (ru) Топливный брикет
EP0072521A2 (en) Solid fuels
CN216039338U (zh) 一种耐烧的棱锥形火柴
US20050037300A1 (en) Reusable fire starter and method of use
KR850001738B1 (ko) 고체연료
CN1693430A (zh) 环保节能超级倍化蜂窝煤