HU194441B - High-pressure gas-discharge lamp with improved electrode - Google Patents

High-pressure gas-discharge lamp with improved electrode Download PDF

Info

Publication number
HU194441B
HU194441B HU862902A HU290286A HU194441B HU 194441 B HU194441 B HU 194441B HU 862902 A HU862902 A HU 862902A HU 290286 A HU290286 A HU 290286A HU 194441 B HU194441 B HU 194441B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
thread
rod
layer
wire
coil
Prior art date
Application number
HU862902A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT42202A (en
Inventor
Kinderen Wilhelmus C Der
Original Assignee
Philips Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Philips Nv filed Critical Philips Nv
Publication of HUT42202A publication Critical patent/HUT42202A/hu
Publication of HU194441B publication Critical patent/HU194441B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D11/00Containers having bodies formed by interconnecting or uniting two or more rigid, or substantially rigid, components made wholly or mainly of plastics material
    • B65D11/02Containers having bodies formed by interconnecting or uniting two or more rigid, or substantially rigid, components made wholly or mainly of plastics material of curved cross-section
    • B65D11/06Drums or barrels
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/04Electrodes; Screens; Shields
    • H01J61/06Main electrodes
    • H01J61/073Main electrodes for high-pressure discharge lamps
    • H01J61/0732Main electrodes for high-pressure discharge lamps characterised by the construction of the electrode
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J9/00Apparatus or processes specially adapted for the manufacture, installation, removal, maintenance of electric discharge tubes, discharge lamps, or parts thereof; Recovery of material from discharge tubes or lamps
    • H01J9/02Manufacture of electrodes or electrode systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Discharge Lamp (AREA)

Description

A találmány tárgya nagynyomású gázkisülő lámpa, amelynek vákuumtömören lezárt, átlátszó búrája van, éa a burának ionizálható gáztöltése, és abba benyúló elektródái vannak, az elektródák a búra falán kinyúló áramot vezető vezetékekhez csatlakoznak, az elektródák mindegyike egy főleg wolframból levő rúdból áll, amelynek a búra belseje felé nyúló csúcsának közelében főleg wolframból levő huzalból tekercs van, amely tekercsnek első menetrétege a rúdon van, és ezen menetréteg felett második menetréteg van, az első menetréteg egyik menetének nagyobb menetemelkedése van, amely legalább az első menetréteg huzala átmérőjének és a második menetréteg huzala átmérőjének összege, a tekercs a rúdon rögzítve van, és a tekercs végeinek végfelületei vannak.
Ilyen lámpa ismeretes a 3.170.081 számú US szabadalmi leírásból.
Egy elektróda rúdja körüli tekercselésnek csupán az a feladata, hogy az elektróda mentén megfelelő hőeloszlást hozzon létre, vagy hogy tartsa az elektronemittáló anyagot.
A tekercselésnek a rúdon való rögzítésére többnyire szükség van, például az egyik menetnek meleg állapotban történő deformálásával az szorosan kapcsolódik a rúd körül, vagy olymódon, hogy a tekercset a rúdhoz hegesztjük.
Az említett 3.170.081 számú US szabadalmi leírás szerint az első menetréteg egy olyan alkatrész, amely a rúdra kis játékkal felcsúsztatható, és azon rögzítve van; míg a második menetréteg egy különálló alkatrész, amelyet az első réteg fölé csúsztatnak. Annak érdekében, hogy, a második menetréteget az első menetrétegen rögzítsék, az első menetrétegnek van egy kiugró huzalrésze az elektróda rúdjának csúcsától távolabbi végén, és a második menetrétegnek a megfelelő végén van egy olyan huzalrésze, amely a rúd felé van hajlítva. Ez az elektróda-kialakítás az elektródáknak - és ezzel együtt a lámpáknak — a gyártását megnehezíti.
A találmány elé célul tűztük ki egy a már említett típusú nagynyomású gázkisülő lámpának a kidolgozását, amelynek az elektródái egyszerű kialakításúak, azok könnyen gyárthatók, és a tekercs biztosan rögzítve van a rúdon.
A kitűzött célt a bevezetőben körülirt lámpával a találmány szerint úgy értük el, hogy a második menetréteg menetei legalább kétszer körülveszik az első menetréteg nagyobb menetemelkedésű menetét, és azzal ugyanennyi érintkezési helyet alkotnak, és az elektróda rúdjához legalább az érintkezési helyekkel lényegében átellenes oldalon szorosan rögzítve vannak. Ellentétben a már említett 3.170.081 számú US szabadalmi leírás szerinti megoldás elektródáival, amelyet különálló alkatrészekből szeréinek össze, a találmány szerinti lámpa elektródái úgy állíthatók elő, hogy a tekercset közvetlenül az elektróda rúdján, mint tekercsmagon készítjük el. Az elektródák gyártása során ilymódon a szerelési művelet elhagyható, ami különösen előnyös akkor, ha az elektródák, a rudak és a tekercsek kicsik, és ilymódon sérülékenyek. Ezen túlmenően a tekercs rögzítéséhez szükséges művelet elhagyható. Ugyanakkor az elektróda tekercse biztosan rögzítve van.
A tekercsnek az elektróda rúdján történő rögzítését a következőkben ismertetjük.
~ Amikor egy huzalt egy tüskére (rúdra) feltekercselünk, akkor ennek a huzalnak a menetei Igyekeznek nagyobb átmérőt felvenni. Abban az esetben, hogyha a tüske hengeres, akkor ez a nagyobb menetátmérő úgy áll elő, hogy a huzal a tüske mentén érintő irányban el tud csúszni. Ugyanez fennáll a második menetrétegnél is, amely az első menetréteg fölé van helyezve, abban az esetben, hogyha a második menetréteg ugyanabban az értelemben van tekercselve az első menetréteg fölé. Abban az esetben is, amikor a tüske, vagyis a rúd, amelyre az első menetréteget feltekercseljük, az első menetréteggel együtt hengeres keresztmetszetű. Ha a második menetréteg a tüskére ellentétes értelemben van feltekercselve, akkor az nem tökéletesen köralakú, mivel az első menetréteg menetei minden esetben az első menetréteg menetein egy ugrást jelentenek. Ennek a tüskének a „körhagyása” azonban nagyon kismértékű. A körtől való eltérés mértéke a huzal átmérőjének csak törtrésze, míg a „tüske” átmérője viszonylag nagy, vagyis egyenlő a rúd átmérőjének és a rátekercselt huzal átmérője kétszeresének összegével. Ennek a kismértékű körhagvásnak a következtében a huzal ebben az esetben is el tud mozogni érintőlegesen, aminek következtében a menetek nagyobb átmérőt igyekeznek felvenni, és a rétegek nem kapcsolódnak egymáshoz.
A találmány szerinti megoldás azon a felismerésen alapszik, hogyha egy huzalt egy rúdra „nagy” menetemelkedéssel tekercselünk, akkor a rúd és a huzal együttesen nagyobb körhagyást hoz létre azon a részen, amelyen a nagy menetemelkedésű menet van. A rúd és a huzal keresztmetszetének a bevonása elkerülhető. Egy további menetréteg egyik menete, amely az említett rúd és azon levő menet bevonataként van feltekerve, az említett részen lényegében nem tud érintőlegesen mozogni, és így nem tud fellazulni. A rúdon levő tekercs a rúdhoz rögzítve van, ha a második menetrétegnek legalább egy része nem tud fellazulni annak a ténynek a következtében, hogy ez a rész olyan két rész között helyezkedik el, amelyen a második menetréteg van megfogva, mivel így egy érintő irányú mozgás nem lehetséges.
Ezt a felismerést alkalmazták a bevezetőben említett lámpa esetén is, amelyet a találmány szerint az jellemez, hogy az első menetréteg és a második menetréteg egybefüggő, és a második menetréteg menetei legalább egyszer körülveszik az első menetréteg nagyobb menetemelkedésű menetét, miközben azzal ugyanennyi érintkezési helyet alkotnak, és az elektróda rúdjához legalább az érintkezési helyekkel lényegében átellenes oldalon szorosan rögzítve vannak.
Ennél a kiviteli alaknál is a második menetrétegnek legalább egy része két olyan rész között helyezkedik el, amelyen a második menetréteg meg van fogva. Az első rész az, amelynél az első menetréteg menetei átmennek a második menetréteg meneteibe. A második rész pedig az, amelynél a második menetréteg körülveszi az első menetréteg nagy menetemelkedésű menetét.
Egy előnyös kiviteli alak szerint az első menetrétegnek egy olyan nagymenetemelkedésű menete van, hogy azt a második menetréteg két egymás melletti menete körülveszi. A „menetemelkedés” kifejezés alatt azt értjük, hogyha az első menetréteget úgy készítjük el, hogy annak menetemelkedése egyenlő a huzal átmérőjével, akkor a szomszédos menetek oldalukkal egymással érintkeznek.
Az elektróda, és ezzel együtt a nagynyomású gázkisülő lámpa még egyszerűbben gyártható abban az esetben, ha az elektróda rúd tekercselése huzalának
194 441 végén szakított felület van. Ilyen szakított felületet úgy kaphatunk, hogy a tekercselési művelet elvégzése után a fennmaradó huzalrészt, amelyet már nem tekercseltünk fel, a tekercsről szakítással választjuk le. Ekkor a huzal azon a részén szakad el, amely már nem érintkezik az elektródával.
A szakított felületeknek jellegzetes formájuk van, amit szakember könnyen felismerhet. Azoknak durva a felületük, amely az érdesség következtében tompa. Ezen túlmenően azon nem található karcolás, mint például hornyok vagy sorja, amilyeneket szerszámok, például csípőszerszám, vágószerszám vagy köszörű hagy vissza, amelyeket a felület a leválasztási felületen hoz létre.
A szakításkor a huzalra egy erőt gyakorolunk, amely a huzalban egy maradó alakváltozást hoz létre. A huzal átmérője jelentősen lecsökken a szakítási felület közelében. Az a mérték, amellyel a huzal átmérője a szakítási felület közelében kisebb, mint a huzal más részein, nagyobb, hogyha a huzalt a tekercselés előtt magasabb hőmérsékleten, például 800 850 °C tartományban kilágyítottuk. A maradó alakváltozásnak egy további következménye az, hogy a huzal követi a „tüske” felületét, amely körül azt feltekercseltük, legalább a szakítási felületig, és így a huzal nem nyúlik, vagy lényegében nem nyúlik túl a tekercselés burkolóvonalán.
Miután az elektróda rúd körüli tekercset elkészítettük, a huzal kezdeti része szorítással van rögzítve. Amikor a tekercselést befejeztük, akkor a kezdeti részt a már említett módon szakítással leválasztjuk a tekercsről.
Egy olyan elektródának, amelynek tekercselőhuzala szakított végfelületű az az előnye, hogy egyszerűen gyártható, nem szükségesek hozzá vágó-, csípővagy köszörülőszerszámok, amely szerszámok alkalmazásával gyakorlatilag minden esetben sorja keletkezik. Ezen túlmenően, ezekkel a szerszámokkal az elektróda nem közelíthető meg szorosan, különösen abban az esetben, ha a tekercselés nem szabad, hogy megsérüljön; így ilyen esetekben a vágás, csípés, köszörülés által létrehozott tekercsvégek túlnyúlnak a tek- rcselés burkolóvonalán, ez hátrányos lehet, mivel az elektóda ebben az esetben nem tud keresztülbújni a kisülőcső kis nyílásán, és — különösen olyan esetben, ha a tekercsvég az elektródacsúcs közelébe esik - fennáll annak a veszélye, hogy az ívkisülés a huzalvégen jön létre.
A találmány szerinti lámpa lehet egy nagynyomású nátrium kisülő lámpa, amelynek kerámia burája van, például (polikristályos) alumínium-oxid vagy (monoKristályos) zafír, vagy lehet egy nagynyomású higanygőz kisülő lámpa, amely fémhalogént tartalmazhat, és amelynek lámpabúrája kerámiából vagy kvarcüvegből van.
A találmány szerinti lámpa kiviteli alakjait a mellékelt rajzok segítségével az alábbiakban ismertetjük, ahol az
1. ábra egy nagynyomású nátrium kisülő lámpa részben kitört oldalnézete, vázlatosan jelölt elektródákkal, a
2. ábra egy nagynyomású higanygőz kisülő lámpa hosszmetszetét mutatja, vázlatosan feltüntetve az elektródákat, a
3. ábra egy elektródát mutat gyártás közben, oldalnézetben, a
4. ábra egy a 3. ábrán látható elektróda oldalnézete kész állapotban, az
5. és 6. ábra vázlatosan mutatja a 4. ábra V-V és VI-VI vonalak mentén vett nézetet, és végül a
7. ábra az elektróda egy további kiviteli alakjának oldalnézetét mutatja.
Az 1. ábrán bemutatott nagynyomású nátrium kisülő lámpának átlátszó 1 búrája van, amely főleg alumínium-oxidból van, amely vákuumtömören le van zárva, és nátriumot, higanyt és xenont tartalmazó, ionizálható töltéssel rendelkezik. Az 1 burában 2 elektródák vannak, amelyek árambevezető 3 vezetékekhez vannak csatlakoztatva, amely 3 vezetékek az l búra falán a külső térbe kinyúlnak. A 2 elektródák mindegyikének van egy lényegében wolframból álló 4 rúdja, amelynek az 1 búra belseje felé nyúló 5 csúcsa közelében egy főleg wolframból álló 6 tekercs van. A 6 tekercsnek első menetrétege van, amelynek egy részén nagy menetemelkedésű rész van, amely menetemelkedés az első menetréteg huzala átmérőjének és egy második menetréteg huzala átmérőjének az összege, amely második menetréteg az első menetréteget körülveszi. A 6 tekercs a 4 rúdon rögzítve van. A 2 elektródákat részletesebben a 3-6. ábrák kapcsán ismertetjük részletesebben, majd a 7. ábrán egy lehetséges változatot mutatunk be. A lámpa 1 búrája egy külső burában van elhelyezve, amely vákuumtömören le van zárva, és egy 8 fejjel rendelkezik.
A 2. ábrán látható nagynyomású higanygőz kisülő lámpának kvarcüvegből levő 11 búrája van, amely vákuumtömören le van zárva, és argont, higanyt, nátrium-, szkandium- és tallium-jodidot tartalmazó, ionizálható töltéssel rendelkezik. A 12 elektródák áramot bevezető 13a, 13.b vezetékekhez vannak csatlakoztatva, amelyek keresztülnyúlnak a 11 búrán. A 12 elektródáknak főleg wolframból levő elektróda 14 rúdja van, amelyeknek a 11 búra belseje felé nyúló végének részén lényegében wolframból levő 16 tekercse van. A 16 tekercs egy első menetrétegből áll, amelynek egy részén nagy menetemelkedésű menet van. Ez a menetemelkedés legalább az első menetréteg huzala átmérőjének és a 14 rúd körül levő második menetréteg huzala átmérőjének az összege, amely második menetréteg az első menetréteget körülveszi. A 16 tekercs a 14 rúdon rögzítve van. A 12 elektródákat részletesebben a 3—6. ábrák kapcsán ismertetjük, míg a 7. ábra egy lehetséges kiviteli vázlatot ismertet.
A 3—4. ábrákon a lényegében wolframból álló 24 elektródarúdnak a búra belsejébe benyúló 25 csúcsának részén főleg wolframból levő 26 tekercs van. Az elektróda 24 rúd közvetlenül körül van véve egy első 27 menetréteggel, amelynek az elektróda 24 rúd 25 csúcsánál levő utolsó menete átmegy a második 28 menetréteg első menetébe, amely második 28 menetréteg az első 27 menetréteget körülveszi. Ennek eredményeképpen az első 27 menetréteg a második 28 menetréteggel egybefüggően van kialakítva.
Az első 27 menetrétegnek van egy nagy menetemelkedésű 29 menete, amely menetemelkedés legalább kétszerese a huzal átmérőjének. A rajzon a 29 menetnek az emelkedése mintegy négyszerese a huzal átmérőjének. A második 28 menetréteg legalább egyszer körülveszi, az ábrán láthatóan kétszer a nagy menetemelkedésű 29 menetet, miközben ugyanennyi számú érintkezési helyet hoz létre, amely érintkezési helyeket a rajzon a 30 keresztekkel jelöltül.. A második 28 menetréteg szorosan kapcsolódik az elektróda 24 rúdhoz, lényegében az érintkezési helyekkel átellenes oldalon.
A 26 tekercs gyártása során annak 31 kezdete rög-31
194.441 zitve van. Miután a 26 tekercset elkészítettük, a 31 kezdetét leválasztottuk, a bemutatott kiviteli alaknál leszakitoltuk. A fennmaradó, nem tekercselt 32 huzalrészl szintén leszakítottuk,
Annak a ténynek a következtében, hogy az első 27 menetréteg és a második 28 menetréteg egymásba átmegy, a 25 csúcs részén, valamint annak a ténynek a következtében, hogy a második 28 menetréteg a nagy menetemelkedésű 29 menetet körülveszi, a 26 tekercs nem tud fellazulni, és az biztosan rögzítve van az elektróda 24 rúdon. Megjegyzendő, hogy a bemutatott kiviteli alaknál a 26 tekercset szintén rögzíteni kellett volna az elektróda 24 rúdhoz, ha az első 27 menetréteget nem egybefüggően készítettük volna el a második 28 menetréteggel. Annak a ténynek a következtében, hogy a második 28 menetréteg valójában kétszer veszi körül az első 27 menetréteg nagy menetemelkedésű 29 menetét, a rögzítés már a 30 keresztekkel jelzett érintkezési pontokon létrejön. Az 5. és
6. ábrákon látható vázlatos metszeteknél jól látható a nagyméretű körhagyás a második 38 menetréteg azon meneteinél, amelyek körülveszik a nagy menetemelkedésű 29 menetet. Az 5. ábrán látható a 33 szakított felület, valamint a 26 tekercs 33 szakított felületének közelében levő 35 huzalvég átmérőjének csökkenése, amely 33 szakított felületet a 31 kezdetnek a 26 tekercsről való leválasztása során hoztuk létre (3. ábra). Hasonlóképpen, a 6. ábrán látható a 36 végnél lévő 34 szakított felület, amely a fennmaradó, fel nem tekercselt 32 huzalrésznek a leszakításakor alakult ki.
A 7. ábrán a főleg wolframból levő 46 tekercs a főleg wolframból Jevő 44 rúdra van feltekercselve, amelynek 45 csúcsa közelében első 47 menetréteg, és egy különálló második 48 menetréteg van. Az első 47 menetréteg 55 huzalvégén 53 szakított felület látható. Az első 47 menetrétegnek két nagy menetemelkedésű menete van, amely menetemelkedés egyenlő az első 47 menetréteg huzala átmérőjének és a második 48 menetréteg huzala átmérőjének összegével. Ezek a menetek a 7. ábrán közvetlenül nem láthatók. Azokat az érintkezési helyeket, amelyek a második 48 menetréteg menetei és a nagy menetemelkedésű menetek között létrejönnek, az ábrán az 50 keresztekkel vannak jelölve. A második 48 menetréteg 56 menetei szorosan kapcsolódnak a 44 rúdhoz, lényegében az érintkezési helyekkel átellenes oldalon. Azon részek között, amelyen a második 48 menetréteg körülveszi az első 47 menetréteg nagy menetemelkedésű menetét, a 46 tekercs a 44 rúdhoz rögzítve van.
Egy a 2. ábrán bemutatott típusú, 30 W-os fémhalogén lámpában a 4. ábra szerinti elektródokat alkalmaztuk. A rúdnak 140 pm átmérője volt, és a rúdra feltekercseit huzalnak az átmérője 50 pm volt, a tekercselés hossza mintegy 1 mm volt. A huzal és a rúd wolframból volt, amely 1,5 tömeg%-ban ThO2-t tartalmazott. A tekercs gyártása során a huzalra 0,6 N húzóerőt gyakoroltunk. Tekercselés előtt a huzalt felhevítettük 800 850 C tartományba. A huzal kezdete és a fel nem tekercselt, fennmaradó részt a tekercsről leszakítottuk, amelynek során 5 N erővel húztuk meg. A szakított felület közelében a huzal átmérője lecsökkent.
Azt találtuk, hogy az elektróda rúdja köré felvitt tekercs nagyon biztosan rögzítve volt. Úgy véltük, hogy legalább 7 N erő szükséges ahhoz, hogy a tekercset a rúdról lehúzzuk, a találmány szerinti lámpában a tekercset nem tudtuk az elektróda rúdjáról 30 N erővel lehúzni. Ez a helyzet nem változott azután, hogy az elektródákat vákuumban 2500 °C hőmérsékletre a tisztítás céljából felhevítettük.

Claims (6)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Javított elektródával ellátott nagynyomású gázkisülő lámpa, amelynek vákuumtömören lezárt, átlátszó bórája van, a burának ionizálható gáztöltése és abba benyúló elektródái vannak, az elektródák a búra falán kinyúló áramot bevezető vezetékekhez csatlakoznak, az elektródák mindegyike wolframból levő rúdból áll, amelynek a búra belseje felé nyúló csúcsának közelében wolfram huzalból tekercs van, amely tekercsnek első menetrétege a rúdon van, és ezen menetréteg fölött második menetréteg van, az első menetréteg egyik menetének nagyobb menetemelkedése van, amely legalább az első menetréteg huzala átmérőjének és a második menetréteg huzala átmérőjének összege, a tekercs a rúdon rögzítve van, és a tekercs végeinek végfelületei vannak, azzal jellemezve, hogy a második menetréteg (48) menetei (56) legalább kétszer körülveszik az első menetréteg (47) nagyobb menetemelkedésű menetét, és azzal ugyanennyi érintkezési helyet alkotnak, és az elektróda rúdjához (44) legalább az érintkezési helyekkel átellenes oldalon szorosan rögzítve vannak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti nagynyomású gázkisülő lámpa, azzal jellemezve, hogy az első menetrétegnek (47) egy olyan nagy menetemelkedésű menete van, hogy azt a második menetréteg (48) két menete (56) körülveszi.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti nagynyomású gázkisülő lámpa, azzal jellemezve, hogy legalább a második menetréteg (48) huzalának végén a végfelület szakított felület.
  4. 4. Javított elektródával ellátott nagynyomású gázkisülő lámpa, amelynek vákuumtömören lezárt, átlátszó burája van, a burának ionizálható gáztöltése, és abba benyúló elektródái vannak, az elektródák a búra falán kinyúló áramot bevezető vezetékekhez csatlakoznak, az elektródák mindegyike wolframból levő rúdból áll, amelynek a búra belseje felé nyúló csúcsának közelében wolfram huzalból tekercs van, amely tekercsnek első menetrétege a rúdon van, és ezen menetréteg fölött második menetréteg van, az első menetréteg egyik menetének nagyobb menetemelkedése van, és ezen menetréteg fölött második menetréteg van, az első' menetréteg egyik menetének nagyobb menetemelkedése van, amely legalább az első menetréteg huzala átmérőjének összege, a tekercs a rúdon rögzítve van, és a tekercs végeinek végfelüietei vannak, azzal jellemezve, hogy az első menetréteg (27) a második menetréteggel (28) egybefüggően van kialakítva, és a második menetréteg (28) menetei legalább egyszer körülveszik az első menetréteg (27) nagyobb menetemelkedésű menetét (29), és azzal ugyanennyi érintkezési helyet alkotnak, és az elektróda rúdjához (24) legalább az érintkezési helyekkel átellenes oldalon szorosan rögzítve vannak.
    4.
    194.441
  5. 5. A 4. igénypont szerinti nagynyomású gázkisülő lámpa, azzal jellemezve, hogy az első menetrétegnek (27) egy olyan nagy menetemelkedésű menete (29) van, hogy azt a második menetréieg (28) 5 két menete körülveszi.
  6. 6. A 4. Igénypont vagy 5. igénypont szerinti nagynyomású gázkisülő lámpa, azzal jellemezv e, hogy legalább a második menetréteg (28) huzalának végén (36) a végfelület szakított felület (34).
HU862902A 1985-07-17 1986-07-14 High-pressure gas-discharge lamp with improved electrode HU194441B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8502054 1985-07-17

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT42202A HUT42202A (en) 1987-06-29
HU194441B true HU194441B (en) 1988-01-28

Family

ID=19846324

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU862902A HU194441B (en) 1985-07-17 1986-07-14 High-pressure gas-discharge lamp with improved electrode
HU862901A HU193407B (en) 1985-07-17 1986-07-14 High-pressure gas dischage lamp with improved electrode

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU862901A HU193407B (en) 1985-07-17 1986-07-14 High-pressure gas dischage lamp with improved electrode

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4847534A (hu)
EP (1) EP0209200B1 (hu)
JP (1) JPH088088B2 (hu)
CN (1) CN1005599B (hu)
DE (2) DE3668095D1 (hu)
HU (2) HU194441B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4950954A (en) * 1988-12-07 1990-08-21 Gte Products Corporation Metal halide discharge lamp with electrodes having unequal thoria contents
US5055979A (en) * 1990-01-08 1991-10-08 Bhk, Inc. Gas discharge light source
US5357167A (en) * 1992-07-08 1994-10-18 General Electric Company High pressure discharge lamp with a thermally improved anode
US5451837A (en) * 1994-09-01 1995-09-19 Osram Sylvania Inc. Cathode for high intensity discharge lamp
CN1176017A (zh) * 1995-11-02 1998-03-11 菲利浦电子有限公司 高压放电灯
CN1065283C (zh) * 1997-02-24 2001-05-02 昆明理工大学 锂的真空冶炼法
JP3324584B2 (ja) * 1999-10-20 2002-09-17 松下電器産業株式会社 放電灯の製造方法
US20070138931A1 (en) * 2005-12-19 2007-06-21 General Electric Company Backwound electrode coil for electric arc tube of ceramic metal halide lamp and method of manufacture
EP1983546A1 (en) * 2007-04-20 2008-10-22 PANalytical B.V. X-ray cathode and tube

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3132409A (en) * 1959-12-22 1964-05-12 Westinghouse Electric Corp Process for assembling electrodes
US3170081A (en) * 1962-06-05 1965-02-16 Westinghouse Electric Corp Discharge lamp electrode
US4105908A (en) * 1976-04-30 1978-08-08 General Electric Company Metal halide lamp having open tungsten coil electrodes
GB1595518A (en) * 1977-03-11 1981-08-12 Gen Electric Polycrystalline alumina material
GB2043331B (en) * 1978-12-26 1982-11-17 Gen Electric Electrode for high pressure metal-vapour lamp
DE2951741C2 (de) * 1978-12-29 1984-05-30 Mitsubishi Denki K.K., Tokio/Tokyo Elektrode für eine Entladungslampe
US4559473A (en) * 1982-06-11 1985-12-17 General Electric Company Electrode structure for high pressure sodium vapor lamps
JPS59165363A (ja) * 1983-03-10 1984-09-18 Mitsubishi Electric Corp 放電灯用電極
JPS59171447A (ja) * 1983-03-18 1984-09-27 Mitsubishi Electric Corp 放電灯用電極

Also Published As

Publication number Publication date
DE3671129D1 (de) 1990-06-13
HU193407B (en) 1987-10-28
EP0209200B1 (en) 1990-01-03
US4847534A (en) 1989-07-11
CN86105832A (zh) 1987-01-14
JPH088088B2 (ja) 1996-01-29
HUT42202A (en) 1987-06-29
CN1005599B (zh) 1989-10-25
JPS6220235A (ja) 1987-01-28
DE3668095D1 (de) 1990-02-08
HUT41157A (en) 1987-03-30
EP0209200A1 (en) 1987-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5001397A (en) High-pressure gas discharge lamp having electrodes with coil layers having interlocking turns
HU194441B (en) High-pressure gas-discharge lamp with improved electrode
US4550269A (en) Electric discharge lamps
EP0209199B1 (en) High-pressure discharge lamp
US4783611A (en) High-pressure gas discharge lamp with electrodes having double layer coil
US5729081A (en) Electrode coil for discharge lamps and method for producing such an electrode coil
US5499937A (en) Cathode for high intensity discharge lamp
EP0708977B1 (en) High-pressure discharge lamp
US6853119B2 (en) Double layer electrode coil for a HID lamp and method of making the electrode coil
WO1997009736A1 (en) Electric incandescent lamp
GB2100506A (en) An incandescent lamp coil
JP2003162982A (ja) フィラメントを電流導入線に付着させるシステム
JPS6113546A (ja) 電球
CN87106683A (zh) 放电器的导线支撑

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628