HU192756B - Electronic switching, protecting and controlling equipment for low-voltage distribution apparatuses - Google Patents

Electronic switching, protecting and controlling equipment for low-voltage distribution apparatuses Download PDF

Info

Publication number
HU192756B
HU192756B HU179582A HU179582A HU192756B HU 192756 B HU192756 B HU 192756B HU 179582 A HU179582 A HU 179582A HU 179582 A HU179582 A HU 179582A HU 192756 B HU192756 B HU 192756B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
control unit
zst
central control
microprocessor
program
Prior art date
Application number
HU179582A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilfried Wirt
Hans-Eberhard Siebert
Herbert Meyer
Original Assignee
Licentia Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Licentia Gmbh filed Critical Licentia Gmbh
Publication of HU192756B publication Critical patent/HU192756B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H3/00Emergency protective circuit arrangements for automatic disconnection directly responsive to an undesired change from normal electric working condition with or without subsequent reconnection ; integrated protection

Landscapes

  • Remote Monitoring And Control Of Power-Distribution Networks (AREA)

Description

zás tényleges állapotát felvevő és névlegesés határértékeket tartalmazó műveleti tárolója (RAM), valamint egy, a mikroprocesszorhoz (MP) tartozó, a leágazások meghibásodását és kiesésének érzékeléséhez védelmi műveletek programjait (P) tartalmazó programtérolója (ROM) van, valamennyi vezérlőegység (E1-En) egy adatcsatornán (K) keresztül egy központi vezérlő berendezéssel (ZST) van összeköt.0 ve, amelyben legalább egy vezérlőegység (E1-En) adatait kiértékelő mikroprocesszor (CPU), ehhez tartozó operatív tárolója (AS) van, továbbá a mikroprocesszorhoz (CPU) egy, a központi vezérlő berendezés (ZST) es a vezérlő egységek (E1-En) kétirányú távíró forgalmához programokat tároló programtárolo (PS), valamint egy további tároló (NS) tartozik. (1. és 2. .ábra)
V1 V2 Vn
100
A találmány tárgya elektronikus kapcsoló, védő és ellenőrző készülék, kisfeszültségű elosztó berendezésekhez, amelynek leágazásai teljesítmény biztosítókkal, teljesítmény védőkapcsolókkal vannak felszerelve, amelynél a leágazások, és adott esetben a fogyasztók, védelmi funkció ellátására szolgáló mérőjel adót tartalmaznak, amelyek analóg villamos mérőjele a készülékhez van vezetve.
Ismeretesek a bányászatban olyan állomásokon telepített kapcsoló, védő és ellenőrző készülékek, amelyek legfeljebb kilenc, építőkocka elvén kialakított, betolható egységekből állnak, amelyek az állomás nyomásbiztos terében kivehetően vannak elrendezve; valamennyi betolható egységhez egy leágazás van rendelve, és több védő jelfogó kapcsolásból áll, mint például biztosító-ellenőrző jelfogóból, földzárlat jelfogóból, elektronikus túlórám és rövidzárlat jelfogóból, védővezetők ellenőrző jelfogóból, hőfokfüggő ellenéllás-kloldó jelfogóból áll (lásd az AEG-Telefunken, S4.05.42/1079VI3. számú közlemény .Blockeinschübe Eine neue Technik für Niederspannungs-Kompaktstationen
Ezeknél az ismert kapcsoló, védő és ellenőrző készülékeknél a betolható egységek állandó módon be vannak huzalozva, és a huzalozás (vezérlővezetékek) több ótvezetőn keresztül az állomás egy fokozott biztonságú mellékhelységébe egy csatlakozó sorra vannak vezetve. Valamennyi betolható egységnek több, a jelfogók kapcsolásával összekötött jelzőlámpája van, amelyek az állomás páncélozott előlapján lévő, a betolható egységek tartományában lévő megfigyelő nyílásokon keresztül ellenőrizhetők; ezek a lámpák kigyulladnak, ha a védő jelfogók által érzékelt hiba jelenik meg. Az üzemállapot ellenőrzése ily módon csak a jelzőlámpák vizuális megfigyelése által volt ellenőrizhető, amely által csak egy jó vagy rossz jel2és volt megállapítható, amelynél egy rossz jelzésnél egy meghatározott védelmi funkció kioldása volt kijelezve, és a megfelelő leágazás volt áramtalanítva.
Sok esetben nem elégséges csak a jó-rossz jelzésnek az észlelése az üzemi berendezés állapotának helyes felméréséhez; például földzárlat esetén ennek nagyságától függ, hogy ezt hibaként kell-e értékelni, és hogy a földzárlat ellenére az üzemet továbbiakban (műszak végéig) fenn lehet-e tartani.
A találmány elé célul tűztük ki egy olyan elektronikus kapcsoló, védő és ellenőrző készüléknek a kidolgozását, amelynél a fentebb említett védelmi funkciókon túlmenően a hiba pontos megállapítása lehetséges, amellyel továbbá a védelmi funkciók és hiba megállapítások egyes jelzései összesítve egy központi helyen megjeleníthetők, és amellyel végül ezen a központi helyen a védelmi funkciókba be lehet avatkozni.
A kitűzött feladatot a találmány szerint a következő jellemzőkkel oldottuk meg:
a) valamennyi leágazáshoz egy-egy vezérlőegység tartozik, amelynek az analóg mérőjeleket digitalizáló mért értéket fogadó egysége, legalább egy ezzel oszszekötött mikroprocesszora van, amely a teljesítmény védőkapcsoló lekapcsolásar.)l dönt, és a meghibásodott leágazásról és a lekapcsolás okát tartalmazó közleményt állít elő, továbbá a mikroprocesszorhoz tartozó, a leágazás tényleges állapotát felvevő és névleges- és határértékeket tartalmazó műveleti tárolója van, valamint egy, a mikroprocesszorhoz tartozó, a leágazások meghibásodását és kiesésének érzékeléséhez védelmi műveletek programjait tartalmazó programié rolója van,
b) valamennyi vezérlő egység egy adatcsatornán keresztül egy központi vezérlő berendezéssel van összekötve, amelyben legalább egy vezérlőegység adatait kiértékelő mikroprocesszor és ehhez tartozó üzemi tároló van, amely a vezérlőegységek üzemi tárolójának az adatcsatornán távírőforgalomban bejövő tartalmát tárolja, továbbá a mikroprocesszorhoz egy, a központi vezérlő berendezés és a vezérlőegységek kétirányú távíróforgalmához programokat taroló programtároló tartozik, s a mikroprocesszorhoz tároló csatlakozik, amelyben a vezérlőegységek mikroprocesszorai által a leágazásokon fellépő hibákról és kiesésekről előállított közlemények, valamint a központi vezérlő berendezésen keresztül a vezérlőegységek üzemi tárolója részére a megadott és változtatható névleges- és határértékek vannak tárolva.
A találmány további célszerű kialakítása szerint a vezérlőegységek (E1-En) mikroprocesszorához tartozó műveleti tároló felejtő t&’-'oló, és a központi vezérlő berendezés mikroprocesszorához tartozó, a leágazások állapot-információit tartalmazó tároló nem felejtő tárolóként van kialakítva.
Egy további kiviteli alak szerint a központi vezérlő berendezésnek kijelzője van.
Egy előnyös kiviteli alaknál a központi vezérlő berendezés segítségével a vezérlőegységekhez tartozó külső billentyűzettel rendelkezik.
Egy további célszerű kialakítás szerint a vezérlőegységek sújtólég-biztos térben és a központi vezérlő berendezés önbiztos térben van elrendezve, továbbá a vezérlőegységeket a központi vezérlő berendezéssel öszszekótő adatcsatorna a két tér közötti átmeneti tartományban optikai leválasztással van ellátva.
Egy célszerű kiviteli alaknál egy további, a védőkapcsolókat működtető nyomógombos kapcsolóval ellátott, és a központi vezérlő berendezéssel többeres kábelen keresztül összekötött ki'ilső vezérlő készüléke van.
A találmány egy további célszerű kialakítása szerint a külső vezérlőkészülék valamennyi védőkapcsolóhoz váltó«rintkezőkkel rendelkező BE- kapcsolót és KI- kapcsolót tartalmaz, amelynél az egyes kapcsolópárok két helybenmaradó érintkezői egymással öszsze vannak kötve, és ugyanannak a kapcsolópárnak a második két helybenmaradó érintkezőjével ellenállásokon keresztül feszültségforrás egyik pólusára van kötve, és a kapcsolópár mozgó érintkezői a feszültségforrás másik pólusára vannak kapcsolva.
A találmány szerinti megoldásnak számos előnye van.
Mivel a kapcsoló, védő és ellenőrző készülék egy zárt állomásban van elhelyezve, ezért a zárt állomás d biztonsági fokozató tere és i biztonsági fokozatú tere közötti válaszfalba a megnövelt adatátvitel ellenére csak egyetlen átvezetésre van szükség. Ily módon a biztonsági funkcióknak és a távíró forgalomnak a növelésére konstrukciós változtatások nélkül, és a válaszfalban levő optikai leválasztó hely változtatására van lehetőség. Mivel az eddigi betolható egységekben alkalmazott jelzőlámpákra nincs szükség, nincs továbbá szükség a zárt állomás páncélozott előlapjában a megfigyelő nyílások kialakítására sem. A központi kezelés révén a leágazás egységek szabadon vagy lezárt állapotban lehetnek; ily módon azok kialakítása szabadabban megválasztható. Az adatoknak a központi vezérlő berendezésből történő átvitel révén a védelmi funkciók paraméterei megváltoztathatók anélkül, hogy a zárt állomás robbanásbíztos részét ki kellene nyitni. A zárt állomásnak az eddigi i biztonsági fokozatú huzalozási terét a leágazások vezérlőegysége fölé rendelt és a leágazás vezérlő egységeihez, felügyeleti szervekhez, védelmi funkciókhoz és hibamegállapításhoz tartozó kezelő szervekkel, valamint a védelmi funkciókhoz, hibamegállapításhoz és távadat átvitelhez szolgáló eszközökkel ellátott központi vezérlő egység veszi át. Az információknak egy központi helyen történő összegyűjtése lényegesen megnöveli a leágazások állapotáról megállapítható adatokat. A védelmi paraméterek távadat átvitellel beadhatók.
A találmányt az alábbiakban a rajzokon vázlatosan bemutatott kiviteli példa kapcsán az alábbiakban ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra egy elektronikus, vezérlőegységekkel és központi vezérlő berendezésből álló kapcsoló, védő és ellenőrző készüléket tartalmazó kialakítás vázlata látható, amely példaképpen egy zárt állomásban van elhelyezve, a
2. ábra egy zárt állomás egyik terében található leágazás részletesebb rajza, amelyen a hozzátartozó mérőeszközök és a leágazáshoz kapcsolt forgóáramú motor, amely hőfokfüggő ellenállást tartalmaz, valamint ehhez a leágazáshoz tartozó vezérlőegység látható, amelyhez valamennyi mérőeszköz jele hozzá van vezetve, a
3. ábra egy jelalak .ábrát mutat, amelyen egy vezérlőegység jelalakjai láthatók rövidzár, túlterhelés és túlóráin ellenőrzés esetén, a
4. ábra egy jelalak í-.bra, amely egy vezérlőegység jelalakjait mutatja, földzárlat ellenőrzés esetén, az
5. ábra egy jelalak ábra, amely egy vezérlőegység jelalakjait mutatja, a védővezeték ellenőrzése esetín, a
6. ábra egy jelalak ábra, amely egy ve zérlőegység jelalakjait mutatja a hőfokfüggő ellenállás ellenőrzése eseten, a
7. ábra egy jelalak ábra, amely egy vezérlőegység jelalakjait mutatja a biztosítók és védelmi egységek ellenőrzése esetén, a
8. ábra a központi vezérlő berendezés részletesebb kialakítását mutatja, cl
9. ábra a vezérlőegység és központi vezérlő berendezés program lefutásának vázlatát mutatja, a
10. és 10a ábrák jelalak ábrák, amelyekről az ellenőrző programok lefutása és a központi vezérlő berendezés és vezérlő egységek közötti kétirányú távíró forgalom látható, a
11. ábra a készülékhez alkalmazott külső billentyűzet és kijelző részletes kialakítását mutatja, a
12. ábra egy további készüléknek egy kábelen keresztül csatlakozó távvezérlő berendezésnek az elvi kialakítását mutatja.
Az 1. ábrán látható kapcsoló, védő és ellenőrző készüléknél feltételezzük, hogy az egy zárt állomásban van elrendezve.
Amint látható, a zárt 100 állomás 101 <s 102 terében az elektronikus kapcsoló, >á?dő és E1-En vezérlő egységek, valamint a ZüT központi vezérlő berendezés van elrendezte.
A 101 térben háromfázisú Al-An leágazások Vannak, amelyek mindegyikéhez egy-egy S-Sn vezetékbiztositó, W-Wn mérőeszközök, egy-egy teljesítmény SZ védökapcsoló tartozik. A kivezetett Vl-Vn kimenetekhez amint az a 2. ábrán látható - fogyasztók,-nt például forgóáramú motorok vannak kapcsolva. A leágazások egy kivezetett SG főágon keresztül egy részletesebben nem ábrázolt energiaellátó hálózathoz csatlakoznak.
A leágazásoknak és a hozzájuk tartóz.) mérőeszközöknek a kialakítása ismeretes.
Valamennyi A1-An leágazáshoz egy építőkocka elveként kialakított elektronikus Ei-En vezérlőegység tartozik, amelyekhez az illető leágazás mérőeszközétől és adott esetben a fogyasztótól villamos analóg jelek vannak vezetve, és amely a mérőjelek alapján kapcsoló, védő és ellenőrző funkciókat, úgymint biztosító ellenőrzést, védőkapcsoló ellenőrzést, főldzárlat ellenőrzést, túlórám kioldást, védővezeték ellenőrzést, hőfokfúggö ellenállás ellenőrzést végez, és meghibásodás esetén teljesítmény védőkapcsoló lekapcsolást végez.
Ezek az 1 leágazáshoz és fogyasztóhoz tartozó védelmi funkciók tehát egy önálló vezérlőegységben vannak összefogva.
Az 1 leágazástól érkező analóg mérőjeleket a hozzá tartozó vezérlőegység digitalizálja, és tovább feldolgozza. Valamennyi vezérlőegység a védő érintkező állásból, a mérőjelekből és állapotjelzésekből az illető leágazás tényleges értékének megfelelő digitális jelet állít elő.
Amint látható, valamennyi E1-En vezérlőegység egyetlen K adatcsatornán van a 102 térben elrendezett ZST központi vezérlő berendezéssel összekötve, amely egy CPU mikroprocesszorból áll, amelyhez külső kezelőegység VB billentyűzete és A2 kijelző, valamint egy Sí távadat átvitel tartozik.
Az E1-En vezérlőegységek és a ZST központi vezérlő berendezések a K adatcsatornán keresztül kétoldalú távíró forgalomban állnak. A ZST központi vezérlő berendezés kérésére az E1-En vezérlőegységek az egyes vagy valamennyi A1-An leágazások digitalizált tényleges állapotának megfelelő jeleket továbbítanak, amelyek a ZST központi vezérlő berendezés AZ kijelzőjén megjeleníthetők, ily módon a teljes zárt állomás tényleges állapotára vonatkozó teljes áttekinthetést biztosíthatunk. A központi vezérlő berendezésben jelenlévő zárt állomás digitalizált tényleges állapotát az Fii tavadat átvitelen keresztül tetszőleges helyre (kapcsolás-felügyelet) továbbíthatjuk.
Az E1-En vezérlőegységek és a ZST központi vezérlő berendezés közötti információ forgalom a K adatcsatornán keresztül bitsorozatok soros átvitelével történik, ily módon a 101 és 102 terek között TW válaszfalban csak egyetlen DG átvezetésre van szükség, amelyben OK optikai csatoló (például AEG-Telefunken gyártmányú C-NY 21 típusú) van elrendezve, amely mintegy 10 kV feszültségre van méretezve.
A ZST központi vezérlő berendezés lehetővé teszi, hogy közvetlenül beavatkozzunk az E1-En vezérlőegységekbe. Ezeknek utasításokat és mérési értékeket adhatunk be a VB külső kezelő egység billentyűzetén és az Fi) távadat átvitelen keresztül; ezáltal az üzemi követelmények figyelembevételével a védelmi funkciók és leágazások tetszőleges be- vagy kikapcsolása lehetséges. A ZST központi vezérlő berendezés VB külső kezelő egység billentyűzete és az AZ kijelzője segítségével hibamegállapítást is végezhetünk.
A 2. ábrán egy E vezérlő egységet láthatunk. A 2. ábrán az A leágazást R, S, T fázisvezetékekkel jelöltük. Valamennyi fázisvezetőkben található egy 21, 22, 23 teljesítmény biztosító, egy 24, 25, 26 áramváltó, egy teljesítmény SZ védőkapcsoló 27, 28, 29 kapcsolóerintkezöi, továbbá mindhárom fázisvezetőt körülfogó 30 összegező-áramváltó a fázisvezetőkhöz kapcsolt 31, 32, 33 csatoló foj tó, valamint egy 34 feszültség eltolódást érzékelő készülék. Az A leágazás V kimenetére egy forgóaramú 35 motor van kapcsolva, amelynek a tekercseléséhez egy 36 hőfok függő ellenállás tartozik.
A rövid keresztirányú vonalkák az említett mérőeszközök, vezetékszámát határozzák meg. Található továbbá egy SL védővezetők, valamint egy t)L ellenőrző vezeték, amelyek egymással 37 ellenálláson és 38 diódán keresztül össze varinak kötve.
Az A leágazás és a 35 motor fentebb említett mérőeszközei, valamint a védő és ellenőrző vezeték az eddigi zárt állomásokon is megtalálható.
A 21, 22, 23 teljesítmény biztosítók állapotának meghatározására egy 39 ellenőrző készülék van alkalmazva, amelyben egyenként egy-egy 40 kondenzátor, egy-egy 41 ellenállás, valamint egy-egy 42 optikai csatoló diódája van sorbakapcsolva (a 2. ábrán csak az egyik soros kapcsolást ábrázoltuk), ezek a soros kapcsolások a 21-23 teljesítmény biztosítókkal vannak párhuzamosan kótve.
A teljesítmény SZ védőkapcsoló 27-29 kapcsolóérintkezöinek az ellenőrzésére egy 43 ellenőrző készülék szolgál, amely szintén három soros kapcsolást tartalmaz, amelyekben egy 44 kondenzátor, egy 45 ellenállás, valamint egy 46 optikai csatoló diódája van sorbakapcsolva. Ezek a soros kapcsolások a 27-23 kapcsolóérintkezőkkel vannak párhuzamosan kapcsolva.
A két 39, 43 ellenőrző készülék soros áramkörei a következőképpen működnek. Abban az esetben, ha a 21-23 teljesítmény biztosítók vezetnek, valamint a 27-23 kapcsokérintkezők érintkeznek, abban az esetben az ezekkel párhuzamosan kapcsolt soros áramkörök rövidzárban vannak, és a 39, 43 ellenőrző készülékek három kimenetén nem jelenik meg jel. Abban az esetben, ha az egyik biztosító meghibásodik, illetve az érintkezők érintkezése nem kifogástalan, abban az esetben a vezeték árama a hozzá tartozó soros kapcsoláson keresztül folyik, és a hozzá tartozó optikai csatolón jel jelenik meg.
Az A leágazásnak és a 35 motornak a fintebb említett mérőeszközei, valamint a 39, 43 ellenőrző készülékek és az SL védő és ÜL ellenőrző vezetékek 50-58 illesztő fokozatokon keresztül csatlakoznak az E vezérlő egységhez. Az 50, 51 illesztő fokozatok feszúltségosztóként (szintillesztés) vannak ki alakítva, az 52, 53 illesztő fokozatok RC la-59 gokból állnak, az 54 illesztő fokozat egy erősítő, az 55, 57, 58 illesztő fokozatok optikai csatolókból kialakított szintleválasztó fokozatok, és az 56 illesztő fokozat egy kétutas egyenirányító.
Az E vezérlőegység tartalmaz továbbá egy mórt értékeket fogadó DAS egységet, amelyhez az 53-58 illesztő fokozatok analóg jelei vannak vezetve. A DAS egység egy M multiplexert, egy ezután kapcsolt HS tartó-tároló tagot, valamint egy azután kapcsolt DA analóg-digitál átalakítót tartalmaz (ez lehet például ADC 0816 szemikonduktor gyártmányú építőelem). Az M multiplexer, HS tartó-tároló tag és DA analóg-digitál átalakító vezérlése egy MP mikroprocesszor (például az Intel gyártmányú Í8039 típusú) segítségével történik, amelyhez egy üzemi RAM tároló, és egy RAM tároló és egy ROM programtároló tartozik. A mért értékeket fogadó DAS egység segítségével digitalizált mérőjeleket az üzemi RAM tárolóban tároljuk, és az MP mikroprocesszor segítségével kiértékeljük. Az MP mikroprocesszor például összehasonlítja az üzemi RAM tárolóban található névleges értékekkel a tárolt értékeket, amely névleges értékeket a 2ST központi vezérlő berendezés VB külső kezelő egység billentyűzetéről az üzemi RAM tárolóba írunk be, és amely értékek a VB külső kezelő egység billentyűzetén keresztül megváltoztathatók.
Az üzemi ROM programtároló tartalmazza a védelmi funkciókra vonatkozó ellenőrző algoritmusokat.
Az MP mikroprocesszor valamennyi védelmi funkciót sorra veszi. Abban az esetben, ha az MP mikroprocesszor egyik vagy több védelmi funkciónál megszólal (hiba, kiesés), akkor ezen keresztül a teljesítmény SZ védőkapcsolót közvetlenül lekapcsolja, és a fellépett hibáról távirat formájában jelzés megy a ZST központi vezérlő berendezéshez.
Az MP mikroprocesszortól soros bitekből álló digitális szavak formájában kiadott jelentések egy SEA egységbe, (például Intel gyártmányú 13251 típusú egység) jutnak. Valamennyi E1-En vezérlőegységnek a távíró forgalom számára egy kódjele van, és a ZST központi vezérlő berendezéstől érkező táviratoknak a vezérlő egységeknek megfelelő kódjelei vannak. Valamennyi vezérlőegység csak a kódjelével ellátott táviratot veszi fel.
Valamely A1-An leágazási lekapcsolésáról, vagyis közvetlenül a leágazásnál a hozzá tartozó vezérlőegységben jön létre a döntés.
Azon túlmenően, hogy egy E vezérlőegység a védelmi funkció hibáját felismeri, lehetőség van valamely leágazás mérőeszközének vagy más leágazásrész hibájának a felismerésére, és ennek megfelelően intézkedni és ezeket a kiesési jelentéseket a ZST központi vezérlő berendezéshez továbbítani. Példaképpen nézzük meg a fóldzárlat-ellenőrzést.
Abban az esetben, ha itt egy hiba lép fel, akkor egy nem létező földzárlat hibától történik jelzés; ily módon a vezérlőegység a vezetékvédelmet lekapcsolja annak ellenére, hogy a. leágaz,.s kifogástalan állapotban van.
Annak érdekében, hogy egy ilyen, szükségtelen, az üzemet zavaró lekapcsolást elkerüljünk, az ROM programtárolóban meghatározott, az esetleges hibákra vonatkozó nyilvánvaló jellemző-nagyságok, mint például a mérőjel felfutási meredeksége tárolva vart. Abban az esetben, ha az ehhez tartozó tényleges érték nem jelenik meg, ennek megfelelően a felfutási meredekségtől eltérés mutatkozik, akkor ezt az MP mikroprocesszor érzékeli, és a kezelő személyzet szükség esetén a ZST központi vezérlő berendezésen keresztül csak a megfelelő ellenőrzési funkciót, a feltételezett esetben a foldzárlat ellenőrzést, az ellenőrzési ciklusból kiveszi, miközben a teljesítmény védelem nem lesz lekapcsolva. A ZST központi vezérlő berendezés részére egy megfelelő kiesés-jelzést küld.
Az alábbiakban a fentebb említett védelmi funkciók lefolyását ismertetjük részletesebben.
A 3. ábrán a túláram, rövidzár és túlterhelés-ellenőrzés követhető nyomon. Erre a célra a 24-26 áramváltók szolgálnak, amelyeknek a szekunder áramai az 56 illesztő fokozat kétutas egyenirányítójához vannak vezetve. Az áramok tényleges értékei - amint az a 3. ábra jelalak-ábráin látható - a mért értékeket fogadó DAS egység által, például minden 1,6 msec-ban lesz érzékelve. Ily módon hálózati félhullámonként hat IS tényleges áramérték jelenik meg, amelyeket az üzemi RAM tárolóban tárolt SS rövidzár határértékekkel hasonlítunk össze.
Az ROM programtárolóban egy program található, amelynek segítségével az E vezérlő egységbe jutó analóg mérési érték analóg-digitál átalakítása történik, és ami által a tényleges érték megvizsgálása után az SS rövidzár határértékkel történő összehasonlítás történik, valamint döntés történik afelől, hogy rövidzár lépett-e fel vagy sem, és FF hiba esetén a teljesítmény SZ védőkapcsoló lekapcsol,, amint azt a 3. ábrán jeleztük.
Az áram tényleges értékének érzékelése valamennyi R, S, T fázis valamennyi féihullámában létrejön.
A túlterhelés ellenőrzéséhez a mért értékeket fogadó DAS egység az SW csúcsértékeket méri, és az SE túlterhelés vizsgálat az MP mikroprocesszor segítségével történik, amelynek végén döntés történik afelől, hogy a teljesítmény SZ védőkapcsolót SL túlterhelés miatt le kejl-e kapcsolni. Ehhez kapcsolódik egy V.M hőmodell-számítás mintegy 200 msec alatt, amelynek végén döntés történik afelől, hogy a teljesítmény SZ védőkapcsolót üS túláram miatt le kell-e kapcsolni. Ehhez Ismét csúcsérték-mérés szükséges. A fázisáramok az AZ kijelzőn is megjelennek.
-611
A túláram-rövidzár-túlterhelés. ellenőrzéssel ennek meghibásodása (kiesése) is megállapítható, és ennek megfelelő kiesés-jelzés történik.
A 4. ábrán földzárlat-ellenőrzés folyamata látható. A fóldzárlat-ellenőrzéshez egy egyenáramú és egy váltakozó áramú mérőkór van alkalmazva. Az egyenáramú mérőkért a 31-33 csatoló fojtok alkotják, rníg a váltakozó áramú mérőkört a 30 összegező áramváltó és a 34 feszültség eltolódást érzékelő készülék alkotja.
Az egyenáramú mérőkor a teljesítmény SZ védőkapcsoló .KI' kapcsoló állásban működik, míg a váltakozó áramú mérőkör ennek .BE' kapcsoló állásában működik.
Az egyenáramú mérőkorhöz az 53 illesztő fokozat szűrője tartozik, amelyiken egyenfeszültség jelenik meg, amelyet a mért értékeket fogadó DAS egység segítségével digitalizálunk. Amint az a 4. ábrán látható, az EW földzárlat-ellenállás ez ROM programtárolóban tárolt ÜB1 ellenőrző program előhívásával többször megmérjük és átlagértéket képezünk. Az ÜP1 ellenőrző program végén E1’ döntés történik afelől, hogy a teljesítmény SZ védőkapcsolót le kell-e kapcsolni vagy sem, és hiba esetén az SZ védőkapcsoló nem kapcsolható be. Abban az esetben, ha a fóldzárlat-ellenőrzés hibátlan, akkor a teljesítmény SZ védőkapcsoló bekapcsol, amint az az SE’ jellel ábrázolva van.
Az SZ védőkapcsolónak az SE’ jel bekapcsolásával a váltakozó áramú mérőkor működésbe lép.
A 4. ábrán feltételeztük, hogy hiba van jelen, ily módon a 30 összegező áramváltó FS hibaáramot ad le, amelynek amplitúdóját megmérjük. Lekapcsolást csak akkor kell létrehozni, ha a földzárlati áram a fogyasztó felöl jelentkezik, amelyet a 34 feszültség eltolódást érzékelő készülékkel állapíthatunk meg. Abban az esetben, ha a meghibásodás van, akkor az FS hibaáram és a VS feszültség eltolódás között mintegy 90°-os fáziseltolódás keletkezik.
A hiba megállapítására a mérési értékeket fogadó DAS egység segítségével megvizsgáljuk a PL fázishelyzetet, amelynek során megállapítjuk, hogy a VS feszültségeltolódásnak .magas vagy .alacsony szintje van. Ekkor FS hibaáram maximumát vizsgáljuk, és az RAM tárolóba eltároljuk. A megfelelő ÜB2 ellenőrző program E2’ végén összehasonlítjuk a tárolt maximális EM hibaáramot, egy, a RAM tárolóban található határértékkel, és döntés történik afelől, hogy a teljesítmény SZ védőkapcsolót le kell-e kapcsolni.
Az FS hibaáram és a VS feszültség eltolódás periodikusan lép fel. A földzárlati ellenállást és a földzárlati áramot az AZ kijelzőn megjelenítjük.
A földzárlat ellenőrzéssel annak hibája is (kiesése) megállapítható. Hiba esetén a hibaáramnak a maximuma mellett annak nullpontja is megjelenik és felismerhető. E két pont közötti görbe alakja szolgál a kiesés felismerésére (eltérés a szinusz alaktól).
Az 5. ábrán a védővezetők ellenőrzésének folyamata látható). A védővezeték ellenőrzésére sgy TR transzformátor van alkalmazva, amelynek egyik szekunder 70 kivezetése az SL védővezetőkre, másik 71 kivezetése 57, 58 'Nesztő fokozat optikai csatolóján keresztül az ÜL ellenőrző vezetékre van kapcsolva. Amint az az 5. ábrán látható, az 57, 58 illesztő fokozat optikai csatolója kimenetei n határolt szinusz formájú váltakozó feszültség jelenik meg. Az ellenőrzéshez a pozitív 72 féll· ullámot, a negatív 73 fél hűl I ámot és az NP nul'pontot vizsgáljuk.
A pozitív 72 félhullámnál a meg nem szakadt SL védővezetők következtében a 33 dióda vezető állapotban van, és az 57, 58 illesztő fokozat optikai csatolóján keresztül megfelelő jel jut a mért értéket fogadó DAS egységre. .Abban az esetben, ha az SL védővezeték szakadt, akkor a 38 dióda nem vezet, és nem jelenik meg a pozitív 72 félhullám. A mért értéket fogadó DAS egység ezt az UE szakadó,st érzékeli.
Abban az esetben, ha az SL védővezeték és az ÜL ellenőrző vezeték között rövidzár lép fel, akkor a 38 dióda a negatív 73 félhullám alatt a 37 ellenálláson keresztül a rövidzárral párhuzamosan kapcsolódik, és rajta akkora áram folyik, amelyet SM zárlatnak érzékelünk. A rövidzár áram nagyságát is érzékeljük, és túl kis értéknél az íjP3 ellenőrző program végén a teljesítmény SZ védőkapcsoló AS’ lekapcsolása jön létre, amint azt ábrázoltuk. A rövidzárt és a szakadást kijelezzük.
Az optikai csatolók alkalmazása révén az egyes mérőkörök között potenciál-szétválasztást érünk el. A védővezeték ellenőrzésével ennek meghibásodása (kiesése) is megállapitha*ó.
A 6. ébrén a hőfokfüggő ellenállás ellenőrzésének folyamata követhető nyomon. A 36 hőfokfüggő ellenállás ellenőrzésekor a rajta eső feszültséget érzékeljük, amely a hőfokfüggö ellenállás ellenállás-értékével arányos. A hőfokfüggő ellenállás vezetékei ismert módon a 35 motor tel jesítmény kábelei között fekszenek. Annak érdekében, hogy ezen a kábelen keresztül indukált impulzusok hibás méréseket ne okozzanak, a 36 hőfokfüggő ellenálláshoz 52 illesztő fokozat szűrője van. kapcsol va. Amint azt a 6. ábrán ábrázoltuk, ennek ellenőrzésére egy megfelelő ÜP4 ellenőrző programot futtatunk, és a mért értéket fogadó, DAS egység az 52 illesztó, fokozat szűrőjén méri a hőfokfüggö ellenálláson eső arányos KM feszültséget. A mé.rés többször történik, és középértéket képezünk. Abban az esetten, ha meghibásodás lép fel, akkor a teljesítmény SZ védökapcsoló kinyit, amint azt az AS’-vel jelöltül·. A hőfokfüggö
-713 ellenállás ellenállás-értékét az AZ kijelzőn megjelenítjük.
A hőfokfüggő ellenállás ellenőrzése akkor is jelez, ha az meghibásodik (kiesik) és ekkor ennek megfelelő jelzést adunk.
A 7. ábrán a biztosítók és védökapcsoló ellenőrzését mutatjuk be. A 21-23 teljesítmény biztosítók és a teljesítmény SZ védőkapcsoló ellenőrzése egyazon elv alapján történik, amint az a 7. ábrából látható.
Mindannyiszor egyetlen periódust mérünk, amelyeknél a 42, illetve 46 optikai csatolók az egyik félhullám alatt vezetnek, és a másik félhullám alatt lezárnak.
Abban az esetben, ha a 21-23 teljesítmény biztosítok rendben vannak, illetve az SZ védökapcsoló érintkezői kifogástalanul zárnak, akkor a 42, 46 optikai csatolókon nem jelenik meg feszültség. Abban az esetben például, ha az R fázis 21 teljesítmény biztosítója meghibásodik, illetve az SZ védőkapcsoló 29 kapcsoló érintkezője nyitva van, akkor a 42, 46 optikai csatolókon az R fázis pozitív fél hulláma alatt vezetnek, és az ehhez a fázishoz tartozó 50 illesztő fokozat feszültségosztóján O-nak megfelelő jel jelenik meg, amint az a 7. ábrán látható. Itt feltételezzük, hogy a 22, 23 teljesítmény biztosítók is rneghibásodtak, illetve az SZ védőkapcsoló 27, 28 kapcsoló érintkezői kifogástalanul érintkeznek. Ennek megfelelően az S, T fázisok pozitív félhullámai alatt az 50, 51 illesztő fokozat feszültségosztóin szintén O feszültségnek megfelelő jel jelenik meg. Abban az esetben, ha egy fázisnak megfelelően meghatározott számú O jel jelenik meg, akkor ezt a mért értéket fogadó DAS egység érzékeli, és hibának minősíti; és a megfelelő ÜP5 ellenőrző program végén az SZ védőkapcsoló AS’ Ic-kapcsoiása következik be.
Ha a 21-23 teljesítmény biztosítók rendben vannak, illetve a SZ védőkapcsoló 27-29 kapcsoló érintkezői kifogástalanul érintkeznek, akkor az 50, 51 illesztő fokozat feszültségosztóin állandó L jel jelenik meg, amelyet a mórt értéket fogadó DAS egység érzékel.
A biztosító ellenőrzés hiba esetén jelzést ad le, amely jelzi, hogy melyik fázis biztosítója (R vagy S vagy T) esett ki, akkor is jelzést továbbit, ha maga az ellenőrző áramkör hibásodott meg.
A védőkapcsoló ellenőrzés megszólalásakor egy olyan jelzés keletkezik, amely közli, hogy melyik kapcsoló érintkező esett ki, jelzés történik akkor is, ha maga az ellenőrző áramkör hibásodott meg.
A 8. ábrán a ZST központi vezérlő berendezés tömbvázlata látható. A ZST központi vezérlő berendezésben egy CPU mikroprocesszor van (például az Intel gyártmányú IS085 típusú), amelyhez egy AS operatív tárolt) és egy PS programtároló, továbbá egy kiesés-mentes tároló, egy billentyűzetként kialakított VB külső kezelőegység, egy TA billentyűzet kijelző egység (például az Intel gyártmányú I8273 típusú), egy AZ kijelző, valamint egy Fii távadatátvivő és egy PSU párhuzamos-soros átalakító tartozik a ZST központi vezérlő berendezés és az tl-En ve5 zérlő egységek közötti távíró forgalom számára.
Az AS operatív tárolók bon a vezérlő egységek műveleti RAM tárolóiból a távíró forgalmon keresztül beérkező tartalom \ an tárol va.
A PS program tárolóban programok varnak, amelyek a távíró forgalommal és a VB külső kezelőegységgel függnek össze, amint azt az alábbiakban részletesebben ismertetjük.
A kiesésmentes NS tárolóban a leágazásokon fellépő hibák és állapotjelzések lista formájában vannak tárolva. Az NS tároló tartalmaz továbbá névleges értékeket és határ20 értékeket, amelyek a vezérlő egységek műveleti RAM tárolóiba kerülnek, ahol a különböző összehasonlításokhoz - amint fentebb már ismertettük - kerülnek felhasználásra. Az E1-En vezérlőegységek ugyanis a névleges-, il25 letve határérték eket nem tartalmazzák kiesésmentesen, hanem valamennyi vezérlőegység számára központilag a kiesésmentes N3 tároló tartalmazza, és innen kerülnek az egyes RAM tárolókba. Hálózatkiesés esetén, jóllehet valamennyi vezérlő egység RAM tárolójában levő névleges- és határérték elvész, azonban a ZST központi vezérlő berendezés NS tárolójában ezek megmaradnak, és a hálózatkiesés megszűnése után ebből a tárolóból ismét a műveleti RAM tárolókba kerülne!..
Ezzel a kialakítással eiérhető, hogy a paramétereknek a vezérlő egységekben nem felejtő tárolásáról le lehet mondani, valamennyi paraméter, amelyre egy elosztó be40 rendezésben szükség lehet, központilag egyetlen helyen található.
A ZST központi vezérlő berendezés tehát valamennyi E1-En vezérlő egység adatait tartalmazza, ezeket az adatokat kiértékeli es ezeket megfelelően feldolgozva megjeleníti az AZ kijelzőn, további ezeket az FÜ távadatátvivő egységhez továbbítja. A ZST központi vezérlő berendezés továbbá az E1-En vezérlő egységeknek névleges- és határértékeket ad, a különböző védelmi funkciókhoz, és innen a leágazások teljesítmény SZ védőkapcsolói is működtethetők. A névleges- és határérték kiadása és ezek megváltoztatása, valamint befolyásolása az El-En vezérlő egységeken történik, vagy a VB külső kezelő egységen, vagy a Fii tő/adatátviteli egységen keresztül.
A 9. és 10. ábra a vezérlő egységek és a központi vezérlő berendezés programtefu60 fását mutatja. Amint azt a 9. ábrán vázlatosan bemutattuk, az E veZerlőegyság P ellenőrző programjának lefutása végtelenített hurokban történik, és például .túlórám-, túlterhelés- és iiü ι nvιdzárellenörzés' prog65 íviinrésszel kezck-Jhet, amit a Eli fuldzái latR
-815 ellenőrzés programrész követ, ezután „Lu védővezeték-ellenőrzés programrész következik, majd a .KÜ hőfokfúggő ellenállás-ellenőrzés' programrész következik, ehhez kapcsolódik a „Síi biztosító ellenőrzés programrész, ezt követi a „Tü védőkapcsoló-ellenőrzés programrész, majd ezt ismét az . üü rövidzár-ellenőrzés programrész követi stb.
A vezérlő egységekben tehát egy ciklikus ellenőrzés folyik, és hiba esetén ezek a hozzájuk tartozó teljesítmény védőkapcsolót lekapcsolják.
Ez a ciklikus védelmi funkciós programfutás paraméterekkel befolyásolható, és a központi vezérlő berendezésről távíró forgalomban megszakítható. Ez az eset akkor áll fenn, ha a ZST központi vezérlő berendezés a vezérlő egységeket erre felszólítja. A P programmal párhuzamosan egy további távíró forgalom „TE program is fut, azzal a céllal, hogy a vezérlőegységek védelmi funkcióiból megvizsgált adatok és Jelzések egyrészről a ZST központi vezérlő berendezésre kerüljenek, és hogy a központi vezérlő berendezésről érkező adatok és jelzések a vezérlő egységekre kerüljenek. A .TE program segítségével a központi vezérlő berendezésről érkező táviratokat a vezérlő egységek felismerik és kiolvassák, mint az utasítás-átvételt, névleges érték-átvételt, tényleges érték-átvételt, valamint a vezérlő egységekből kimenő táviratok, mint a kiesésjelzés, hibajelzés és az adatok a központi vezérlő berendezésbe kerülnek.
A távíró forgalom .TE program a P program futása szerint idővezérlést kap. Amint azt már fentebb említettük, a távirat számára az információkat soros bitekké alakítjuk, amelyet meghatározott bit-ütemben viszünk át, amelyet egy részletesebben nem ábrázolt időalap generátor biztosit.
A ZST központi vezérlő berendezésnek egy .TZ távíró forgalom programja van, amelynek programrészei: .külső vezérlés, .központi ügyelet, .külső kezelés, .ciklikus rövid lekérdezés, .tényleges érték-átvétel, .névleges érték-átvétel. A .külső vezérlés programrész segítségével a külső VS’ vezérlő berendezésen keresztül a 12. ábra szerint BE- vagy Ki-utasításokat adunk a ZST központi vezérlő berendezésen keresztül a vezérlő egységeknek az SZ védőkapcsolók számára. A .központi ügyelet programrésszel jelzéseket és adatokat viszünk egy központi ügyeleti helyről az Fü távadat átvivő egységen keresztül a központi vezérlő berendezésbe. Ezeket táviratok alakjába alakítjuk át. A .külső kezelés programrész segítségével a ZST központi vezérlő berendezés VB külső kezelőegység billentyűzetén keresztül beadott adatokat, illetve felszólításokat távirattá alakítjuk át.
Az alábbiakban a 10. ábrán látható jelalak-ábrák segítségével mutatjuk be a P ellenőrző programnak, valamint a távíró forgalmak TE, TZ programjának időbeli lefolyását.
A jobb áttekinthetőség érdekében csupán három EI-E3 vezérlőegységet tárgyalunk, amelynél feltételezzük, hogy legfeljebb kilenc vezérlő egység van.
A ZST központi vezérlő berendezés a K adatcsatornán keresztül folyamatosan táviratokat továbbít az E1-E9 vezérlőegységek számára, amelyek AR1-AR9, AR1’-AR9’ címeket és ciklikus lekérdezésként ezeket követően IR1-IR9 tényleges érték lekérdezéseket tartalmaz. Az ábrán a jelalakokat csak az E3 vezérlőegységhez tartozó IR3 tényleges érték lekérdezésig tüntettük fel. A ZST központi vezérlő berendezés első AR1-AR9 címeit a vezérlőegységek E1(T-E3)T stb. táviratok formájában válaszolja meg a K adatcsatornán keresztül a ZST központi vezérlő berendezés számára, ahol az AA1, AA2, AA3 stb. válaszok adott esetben egy hiba- vagy kiesésjelzés.
Amint az az ábrából továbbá látható, valamennyi vezérlő egységben a távíró forgalommal párhuzamosan és ciklikusan futó üü-Tu védelmi funkció programok az R1-AR9 címek alatt rövid ideig megszakadnak. Az ábrán csak az E1-E3 vezérlőegységek E1(P-E3)P programjainak megszakítása látható.
Az IR1-IR9 tényleges érték lekérdezésekor az említett vezérlő egység választ ad, például az IR1 tényleges érték lekérdezésnél az E1 vezérlőegység IA1 tényleges érték választ ad, amely E1/T távirat formájában a ZST központi vezérlő berendezésbe jut. A ZST központi vezérlő berendezésben a tényleges érték átvételt a 10. ábrán látható módon IÜ1-IÜ3-mal jelöltük. Az IA1 tényleges érték válasz az illető leágazás állapotát tartalmazza, mint például az Εϋ földzárlat ellenőrzés pillanatnyi állapotát, a védőkapcsoló állapotát, biztosítók állapotát stb.
Az IR tényleges érték lekérdezéseknél az illető vezérlőegység programjai megszakadnak, és így maradnak az IA tényleges érték válasz végéig. Amint a jelalak-ábrából látható, az E1/P program az IR1 tényleges érték lekérdezés és IA1 tényleges érték válasz megjelenésének idejére megszakad. A nem érintett vezérlő egységek E2/P, E3/P stb. programjai csak röviden, a cím-felismerés idejére szakadnak meg, majd IR1/IA1 tényleges érték ideig tovább futnak megszakítás nélkül. Ezután egy második sorozat AR1’-AR9’ cím-lekérdezés érkezik, amelyekre az E vezérlő egységektől a megfelelő AA1’-AA9’ válaszok kerülnek tovább a ZST központi vezérlő berendezéshez, amire a ZST központi vezérlő berendezéstől az IR2 tényleges érték lekérdezés jut az E2 vezérlő egységbe, amely az IA2 tényleges érték választ E2/T távirat formájában továbbítja a ZST központi vezérlő berendezésbe. Az IR2 tényleges érték lekérdezés és az ennek megfelelő IA2 tényleges érték válasz idejére az
-917 ehhez tartozó E2 vezérlő egység E2/P programja szintén megszakad, míg az összes többi E1(P-E9)P programok csak rövid ideig szakadnak meg, amint azt fentebb már ismertettük. Ezt kővetően egy harmadik sorozat AR1”-AR9” cím lekérdezés érkezik, amelyhez egy IR3 tényleges érték lekérdezés és az E3 vezérlőegység IA3 tényleges érték válasza a ZST központi vezérlő berendezés számára E3/T távirat formájában következik, amely idő alatt a hozzá tartozó E3/P program megszakad, míg az összes többi vezérlőegység E1/P, E2/P programjai csak rövid ideig szakadnak meg, és ez a folyamat folytatódik. Ezt követően egy negyedik sorozat cimfelhívás történik, amire az ábrán csak az AR1’”-AR3’ cimfelhívások a megfelelő AA1”’-AA3”' címválaszok vannak ábrázolva.
Ezt kilenc vezérlő egység esetén öt további sorozat AR címfelhívás követi az ezt követő IR tényleges érték felhívásokkal, és tényleges érték válaszokkal, ami után ismét az első sorozat AR1-AR9 cimfelhívások és az ezt követő IR1 tényleges érték felhívások stb. következnek, amint azt már fentebb leírtuk.
Az AR cimfelhívások következtében az üü-Tü programrészekben fellépő megszakítások olyan rövidek, hogy azok a mindenkori ellenőrzés teljes idejéhez viszonyítva elhanyagolhatóak. A mindenkori tényleges érték felhívásra, például az IR1 tényleges érték felhívásra és az ehhez tartozó tényleges érték válaszra, például az IA1 tényleges érték válaszra fellépő megszakítások, például az IU megszakítás már hozzáadódik az ellenőrzés teljes idejéhez, az E1/P programban tehát az „Lő védővezeték ellenőrzéshez. Ebben az esetben az ellenőrzési időtartam meghosszabbodik, amint az az ábrából is látható. Az ellenőrzés kezdetén például egy M marker van, ezt követi egy I megszakítás, így a távíró forgalom programja az M markert ebben az Lü védővezeték programrészbe visszateszi, miáltal az ellenőrzési ciklus a PE időpontig meghosszabbodik, aminek következtében a Kü höfokfüggő ellenállás ellenőrzés normális időtartam alatt lefut, amit az Sü biztosítók, a Ti) védőkapcsolók, az üü tüláram, az Eü főldzárlat, az Lü védővezeték és a Kü hőfokfüggő ellenállás ellenőrzése normális időtartammal követ.
Amint az az ábrából továbbá látható, az E2/P programnál az E2 vezérlő egységnél fellépő IR2 tényleges érték felhívás és IA2 tényleges érték válasz következtében meghosszabbodó Γ program megszakítás miatt az Sü biztosító ellenőrzés programrésze megfelelően meghosszabbodik. Ugyanez igaz az üü programrészhez az E3 vezérlőegységben az IR3 tényleges érték felhívás és IA3 tényleges érték válasz következtében az E3/P program üü tüláram programrészének .IU megszakításánál.
Az E1(P-E9)P programokban a védelem ellenőrzés programrészek sorrendje és jelenléte a külső VB külső kezelő egység billentyűzetén keresztül beadható paraméter segítségével befolyásolható. Például azoknál a leágazásoknál, amelyekre kapcsolt motorok nem tartalmaznak höfokfüggő ellenállást, a ,KU hőfokfüggő ellenállás ellenőrzés programrészről lemondhatunk, miáltal egy programfutás adódik, amint az a 10. ábrán, például, az E3/P programnál ábrázolva van.
A TE, TZ távíró forgalom és az ellenőrző P programok normális körülmények között ciklikusan, futnak, és ily módon állandó leágazás ellenőrzés van biztosítva.
Ha az a kívánság vagy követelmény, hogy a ZST központi vezérlő berendezés külső VS vezérlő készülékén vagy VB külső kezelő egység billentyűzetén keresztül a leágazások egyikéhez egy utasítást kell adni (például egy védőkapcsolót be kell kapcsolni), akkor a 10. ábra szerint a távíró forgalom és az ellenőrzés normális futása megszakad, és ez az utasítás a ZST központi vezérlő berendezéstől küldött távirattá lesz átalakítva, és a lefutásba beiktatva, amint az a 10a. ábra szerinti diagramm-részletből kivehető.
A ZST központi vezérlő berendezés az AR cimfelhívások között távirat formájában egy Bü utasítás átvételt ad például az E1 vezérlő egységnek, amely egy BA utasítás átvétel választ továbbít E1/T távirat formájában a ZST központi vezérlő berendezéshez. A nem érintett vezérlő egységek E2/P, E3/P stb. programja csak rövid időre szakad meg, arra az időtartamra, ameddig az E1 vezérlő egység E1/P programjának BU megszakadása a Bü és BA időtartam között tart.
Amint az a diagrammokban továbbá már nincsen ábrázolva, a berendezés üzembevétele után a ZST központi vezérlő berendezés nem-felejtő MS tárolójából a névleges értékek az E vezérlő egységek műveleti RAM tárolójába kerülnek átadásra. A névleges értékek vétele után a vezérlő egységek a ZST központi vezérlő berendezésnek vétel nyugtázó táviratot továbbítanak, amire az ellenőrző rutinok megkezdődnek.
A 11. ábra a VB külső kezelő egység billentyűzetét és AZ kijelzőt mutatja. A VB külső kezelő egység billentyűzete az El-En vezérlő egységek befolyásolásán túlmenően a hibadiagnózishoz is használhatók. Az alábbiakban a külső VB billentyűzet működését ismertetjük az AZ kijelzővel kapcsolatosan. A külső VB külső kezelő egység billentyűzet 1-6 billentyűi egyrészről az SL védővezeték, ES földzárlat, CL hőfokfüggő ellenállás, Sí biztosító ellenőrzés, SC teljesítmény védőkapcsoló ellenőrzés és UA tüláram kioldás védelmi funkcióihoz vannak rendelve, másrészről a kódolt 1-6 számjegyek beadására szolgálnak. Számok beadására továbbá a 0, valamint a 7-9 billentyűk szolgálnak.
-1019
Az F billentyű a hibák megjelenítésére használható. Az A billentyű a névleges- és tényleges értékek megjelenítésére szolgál, amelyek az AZ kijelző mező SW és IW kijelző ablakaiban jeleníthetők meg. A P billentyű vizsgáló rutinokhoz van rendelve, amelynek segítségével a vesszővel ellátott billentyűvel együtt egy érték kiadás történik, és a ponttal ellátott billentyűvel a beadás vége jelezhető.
Az AZ kijelző mezejében a leágazásoknak megfelelően 10-18 lámpák vannak, amelyekkel az illető leágazások állapota határozható meg. Egy meggyulladó lámpa azt jelzi, hogy a leágazás be van kapcsolva. A leágazás teljesítmény védőkapcsolója számára a .BE'-utasítást a ZST központi vezérlő berendezésen keresztül továbbítjuk, és az a távíró forgalomban jut a megfelelő vezérlő egységhez, amelynél az ellenőrző P program ciklikusan fut. Ha a hozzá tartozó teljesítmény védőkapcsoló kifogástalan állapotban van, ez távíró forgalomban a központi vezérlő berendezésbe jut, és a megfelelő leágazás lámpa kigyullad.
A leágazások ellenőrzése a kijelző mező kijelzőinek és a külső billentyűzet segítségével a következő módon történik:
Az A billentyűt (leágazás) működtetjük, amire az An’ 7-szegmenses kijelzőn egy .A betű jelenik meg; ezt követően az 1-9 billentyűk egyikét működtetve, amelyek a kilenc leágazáshoz vannak rendelve, a kijelzőn a működtetett billentyűnek megfelelő szám jelenik meg, például 4, amint azt az ábrán is jeleztük. Ezzel azt jelezzük, hogy a 4-es leágazástól kérdezünk. Ezután a mindenkori védelmi funkciót választjuk, például .földzárlat*, amelyhez az ES billentyűt működtetjük. Az FU kettős kijelző FU1 ablakában megjelenik egy E betű, és az FU2 ablakában egy S betű, amint ez az ábrán is látható. Ezzel a negyedik leágazás földzárlat ellenőrzését kiválasztottuk.
Ha ezt kővetően a vesszővel jelölt billentyűt működtetjük, akkor a három darab SW kettős kijelzőn a védelmi funkcióhoz rendelt névleges érték jelenik meg. A védelmi funkcióknak különböző számú névleges érték-paraméterei vannak. A földzárlat védelmi funkciónak kettő, nevezetesen az egyenáramú áramkörön és a váltakozóáramú áramkörön keresztül vizsgált földzárlat ellenállásnak, illetve földzárlati áramnak - amint azt fentebb már részletesebben kifejtettük -. Az ehhez tartozó két névleges érték ily módon például az SW3, 4 és SW5, 6 kijelzőkön jelenik meg. Túláram érzékelésnél három névleges érték-paraméter van, és ennek megfelelően az SW3, 4 és SW5, 6, valamint SW7, 8 kijelzőkön jelenik meg a három névleges érték.
Adott esetben a megjelenített névleges érték az 1-9 billentyűkön keresztül beadott számmal megváltoztatható.
Ha a vessző billentyűt működtetjük, akkor az 3W kijelzőn a kővetkező névleges érték jelenik meg. Miután valamennyi kiválasztott védelmi funkció névleges értékét megjelenítettük, a vesszős billentyű működtetésével az IW kijelzőn a tényleges értékek jelennek meg.
Az SW és IW kijelzőkhöz a kijelzett érték dimenziói, mint például kCSm, V és mA vannak hozzárendelve.
Ha ezután a ponttal jelölt billentyűt működtetjük, akkor az a beadás végét jelenti.
Egy hiba vizsgálata a következő módon történik. Két lámpa van; az egyik az FR .hiba’ és AL .kiesés, amelyek azonnal kigyulladnak. ha egy hiba jelzés vagy egy kiesés jelzés érkezik az egyik leágazástól. Adott esetben ez a leágazás rögtön lekapcsolódik.
Árnak megállapítására, hogy melyik leágazásról van szó, az F billentyűt működtetjük, amire az An kijelzőn egy F betű jelenik meg, a vesszővel jelzett billentyű lenyomásakor megjelenik a leágazás száma, például 1. Az FUl, 2 kijelzőn egy betű-szám kombináció jelenik meg, amely egy meghatározott hibára jellemző. Az alábbiakban felsoroljuk a hibajelzéseket a hozzájuk tartozó betű- és számkombinációkkal:
Hiba BZ-Kombináció biztosító ellenőr-
zés kioldva FO
védelem ellenőrzés kioldva F1
földzárlat ellenőrzés kioldva egyenáramú kör F2
földzárlat ellenőrzés kioldva váltóáramú kör F3
védővezeték ellenőrzés kioldva rövidzár F4
védő/ezeték ellenőrzés kioldva szakadás F5
hőfokfüggő ellenállás ellenőrzés kioldva F6
túláram kioldás rövidzár F7
túláram kioldás túlmelegedés F8
túláram kioldás túlterhelés F9
A vesszővel jelölt billentyű tovább kapcsolásával ily módon valamennyi leágazás hibája lekérdezhető.
Ha egy védelmi funkció kiesését állapítjuk meg, akkor az AL lámpa kigyullad. Ekkor a megfelelő teljesítmény védőkapcsolót nem szükséges feltétlenül lekapcsolni.
A kiesés helyének megállapítására a P billentyűt (vizsgálat) működtetjük, és az An kijelzőn megjelenik egy P betű, a vesszővel jelölt billentyű megnyomásakor megjelenik a leágazás száma, például 2. Az FU1, 2 kijelzőn megjelenik a fentiekben említett betű-szám kombinációhoz képest eltérő betű-szám kombináció, amely egy meghatározott hibára jel11
-1121 lemző. Az alábbiakban a lehetséges kiesés jelzéseket a hozzájuk tartozó betű-szám kombinációval felsoroljuk:
Kiesés Betű-szám kombináció
Biztosító ellenőrzés
meghibásodás H0
védökapcsoló ellenőrzés
meghibásodás fóldzárlat ellenőrzés H1
meghibásodás védővezeték ellenőrzés H2
meghibásodás höfokfüggő ellenállás H4
ellenőrzés, meghibásodás túláram kioldó meg- H6
hibásodás H7
A vesszővel jelzett billentyű ismételt működtetésével valamennyi leágazás esetleges kiesése lekérdezhető.
Amint azt már a 8. ábra kapcsán a ZST központi vezérlő berendezés leírásával összefüggésben említettük, a fellépő hibák és kiesések a hálózati kiesés ellen védett NS tárolóban vannak tárolva.
A fentiekben kifejtettekből látható, hogy a berendezés kezelő személyzete az E1-En vezérlőegységekbe nem tudnak beavatkozni. Utasítások és adatok csak a ZST központi vezérlő berendezésen keresztül vihetők be.
A 12. ábra egy külön külső vezérlő berendezést mutat. Amint azt már fentebb kifejtettük, a VB külső kezelő egység billentyűzetének használatával az E vezérlőegységek beállítására és kezelésére meghatározott beadási sorrendet kell tartani. Például, egy SZ védőkapcsoló be- vagy lekapcsolásához először a hozzá tartozó leágazást és azután a védőkapcsolót kell kiválasztani, amelynek állapotát jelezzük, majd ezután lehet a védőkapcsolót be- vagy lekapcsolni.
Vannak azonban olyan üzemi helyzetek, amelyeknél például egy, az egyik leágazásra kapcsolt hajtóművet meghatározott Időtartamokra és időközökben be- és le- kell kapcsolni.
Végül az is kívánatos, hogy a hajtóműveknek ilyen be- és lekapcsolását egy, a készüléktől távolabbi helyről lehessen elvégezni.
Amint az a 12. ábrából látható, egy járulékos SP vezérlőpult van alkalmazva, ameiy egy külső VS’ vezérlő készüléket tartalmaz ETS, ATS billentyűs kapcsolókkal, amely egy többerü LK kábelen keresztül (mintegy legfeljebb 30 m hosszú) egy, a ZST központi vezérlő berendezésben lévő AP kiértékelő fokozattal van összekötve, amely egy AB buszon keresztül a BS főbusszal van összekapcsolva.
A bányászatban van egy olyan követelmény, hogy egymással nagyobb távolságon keresztül összekapcsolt elektromos egységek vezetékeinél azok szakadását vagy rövidzárját biztosan fel kell ismernünk.
Az alkalmazott teljesítmény SZ védökapcsolók számának megfelelően, a külső VS vezérlő egységben ETS1-ETSn BE-nyomógombos kapcsoló van, amelynek al, b1 átkapcsoló érintkezői vannak, és ATS1-ATSn KI-nyomógombos kapcsolói vannak, a2, b2 átkapcsoló érintkezőkkel, amelyek a nyomásra működtetett BT kapcsolórészekkel egy tápfeszültség forrás pozitív pólusára kapcsolódnak. Valamennyi ETS1, ATSí-ETSn, ATSn kapcsolópárhoz egy SL1-SLn jelzőlámpa tartozik.
Az egyes ETS1, ATS1 kapcsolópár két b1, b2 állóérintkezője egymással össze van kötve, és az al, b1/b2, a2 érintkezőkre egy-egy L1-L3 jelvezeték van kapcsolva, amely R1-R3 ellenállásokon keresztül a feszültségforrás negatív pólusán lévő L4 tápvezetékkel van összekötve.
A nyomógombok működtetésétől függően egy nyomógombos kapcsolópár három L1-L3 vezetéken különböző jelkombinációk keletkeznek, amelyek az LK kábelen és az AP kiértékelő fokozaton keresztül a ZST központi vezérlő berendezéshez vannak vezetve, amelyet ez a berendezés feldolgoz. Kilenc feltételezett E vezérlő egység esetén az AP kiértékelő fokozaton kilenc x három jel bemenet van, amelyet a ZST központi vezérlő berendezés CPU mikroprocesszora ciklikusan lekérdez, és érvényes jelkombinációk esetén a megfelelő védelem be- vagy kikapcsolódik.
A nyomógombos kapcsolók kiinduló helyzete van ábrázolva (nincsenek műkedtetve). Ebben az esetben a három L1-L3 vezetéken ennek megfelelően logikai 101 jel jelenik meg. Egy kapcsolópár lehetséges nyolc jelkombinációjából például négyet tekintünk elfogadhatónak. A kapcsolók működtetésen kívüli állapota 101 jelnek felel meg, az ETS1 BE-nyomógombos kapcsoló működtetésekor 011 jel jelenik meg az L1-L3 vezetékeken, az ATS1 ΚΙ-nyomógombos kapcsoló működtetésekor az L1-L3 vezetékeken 110 jel jelenik meg, és mindkét ETS1, ATS1 nyomógombos kapcsoló működtetésekor 010 jel jelenik meg az L1-L3 vezetékeken.
Amennyiben az L1-L3 vezetékeken a következő négy lehetséges jelkombináció jelenik meg: 000, 001, 100, 111, akkor ez hibajelzést hoz létre. Valamennyi nyolc jel kombináció például a ZST központi vezérlő berendezés PS programtárolójában lévő jel kombináció . jegyzékkel összehasonlításra kerül, és vezeték hibáknál a központi vezérlő berendezéseken keresztül az illető védőkapcsolóhoz nem történik Információ-átadás.
Az ETS1, ATS1-ETSn, ATSn kapcsolópérokhoz tartozó SLI-SLn jelzőlámpákat a ZST központi vezérlő egységről az LA1-LAn vezetékeken keresztül vezéreljük, és csak akkor
-1223 gyulladnak ki az ETS1-ETSn BE-nyomógombos kapcsoló működtetésekor, ha a védőkapcsoló bekapcsolt állapotban van (a védőkapcsoló .BE állapotát a vezérlőegység jelzi a központi vezérlő berendezésnek).
Ha hiba jel kombi nációk lépnek fel, akkor a központi vezérlő berendezés kiesés jelzést állít elő.

Claims (7)

1. Elektronikus kapcsoló, védő és ellenőrző készülék kisfeszültségű elosztó berendezésekhez, amelynek leágazásai teljesítmény U biztosítókkal, teljesítmény védőkapcsolókkal vannak felszerelve, amelynél a leágazások és adott esetben a fogyasztók védelmi funkció ellátására szolgáló mérőjel adót tartalmaznak, amelyek analóg villamos mérőjele a készülék- 21 hez van vezetve, azzal jellemezve, hogy valamennyi leágazáshoz (A1-An) egy-egy vezérlőegység (E1-En) tartozik, amelynek az analóg mérőjeleket digitalizáló, mért értéket fogadó egysége (DAS) legalább egy, azzal 2 összekötött mikroprocesszora (MP) van, a mikroprocesszorhoz (MP) tartozó, a leágazás tényleges állapotát felvevő és névleges- és határértékeket tartalmazó műveleti tárolója (RAM), valamint egy, a mikroprocesszorhoz 3 (MP) tartozó, a leágazások meghibásodását és kiesésének érzékeléséhez védelmi műveletek programjait (P) tartalmazó programtárolója (ROM) van, valamennyi vezérlőegység (E1-En) egy 3 adatcsatornán (K) keresztül egy központi vezérlő berendezéssel (ZST) van összekötve, amelyben legalább egy vezérlőegység (E1-En) adatait kiértékelő mikroprocesszora (CPU) és ehhez tartozó operatív tárolója (AS) van, 4 továbbá a mikroprocesszorhoz (CPU) egy, a központi vezérlő berendezés (ZST) és a vezérlőegységek (E1-En) kétirányú távíró forgalmához programokat tároló programtároló (PS), valamint egy további tároló (NS) tartozik.
2. Az t. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a vezérlőegységek (E1-En) mikroprocesszorához tartozó műveleti tároló (RAM) felejtő tároló, és a központi vezérlő berendezés (ZST) mikroprocesszorához (CPU) tartozó, a leágazások állapot-információit tartalmazó tároló (NS) nem felejtő tárolóként van kialakítva.
3. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a központi vezérlő berendezésnek (ZST) kijelzője (AZ) van.
4. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a központi vezérlő berendezés (ZST) segítségével a vezérlőegységekhez (E1-En) tartozó külső kezelő egységgel (VB) rendelkezik.
5. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a vezérlőegységek (E1-En) sújtólég-biztos térben és a központi vezérlő berendezés (ZST) önbiztos térben van elrendezve, továbbá a vezérlőegységeket (E1-=n) a központi vezérlő berendezéssel (ZST) összekötő adatcsatorna (K) a két tér közötti átmeneti tartományban optikai leválasztással (OK) van ellátva.
6. Az 1. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy egy további, a védőkapcsolókat (SZ) működtető nyomógombos kapcsolóval (ETS, ATS) ellátott, és a központi vezérlő berendezéssel (ZST) többeres kábelen (LK) keresztül összekötött külső vezérlő készüléke (VS’) van.
7. A 6. igénypont szerinti készülék, azzal jellemezve, hogy a külső vezérlőkészülék (VS’) valamennyi védőkapcsolóhoz (SZ) váltóérintkezőkkel (a1, B1; a2, b2) rendelkező BE- kapcsolót (ETS1) és KI- kapcsolót (ATS1) tartalmaz, amelynél az egyes kapcsolópárok két helybénmaradó érintkezői (b1, b2) egymással össze vannak kötve, és ugyanannak a kapcsolópárnak a második két helybenmaradó érintkezőjével ellenállásokon (R1-R3) keresztül feszültségforrás egyik pólusára (-) van kötve, és a kapcsolópár mozgó érintkezői (BT) a feszültségforrás másik pólusára (+) vannak kapcsolva.
HU179582A 1981-06-04 1982-06-03 Electronic switching, protecting and controlling equipment for low-voltage distribution apparatuses HU192756B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19813122109 DE3122109A1 (de) 1981-06-04 1981-06-04 Elektronische schalt-, schutz- und ueberwachungsvorrichtung fuer niederspannungs-verteileranlagen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU192756B true HU192756B (en) 1987-07-28

Family

ID=6133851

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU179582A HU192756B (en) 1981-06-04 1982-06-03 Electronic switching, protecting and controlling equipment for low-voltage distribution apparatuses

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE3122109A1 (hu)
HU (1) HU192756B (hu)
PL (1) PL139551B1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3505818A1 (de) 1985-02-20 1986-08-21 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Ueberwachungs- und kontrolleinrichtung fuer schaltgeraete
FR2610120B1 (fr) * 1987-01-26 1989-07-13 Merlin Gerin Ensemble de commande et de protection connectant un reseau de communication local a un processus industriel
DE3910718A1 (de) * 1989-04-03 1990-10-04 Siemens Ag Ueberwachungsgeraet mit schaltvorrichtung
JPH06225448A (ja) * 1992-12-04 1994-08-12 Fuji Electric Co Ltd 母線保護方法
DE19722898A1 (de) * 1997-05-29 1998-12-10 Siemens Ag Ferngesteuerte Überwachung eines elektronischen Überstromauslösers
AT409675B (de) * 1999-06-04 2002-10-25 Schneider Schaltgeraetebau Und Überwachungssystem für nh-sicherungssysteme

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2310103B2 (de) * 1973-03-01 1976-11-25 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Elektronischer ueberstromausloeser
AT333375B (de) * 1974-09-05 1976-11-25 Siemens Ag Oesterreich Elektronische steuerung von abzweigen in schaltanlagen mit meldung und messung, insbesondere fur mittel- und hochspannungsanlagen
DE2609654B2 (de) * 1976-03-09 1978-01-05 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Digitaler ueberstromausloeser
US4097695A (en) * 1977-07-11 1978-06-27 Grace Alan G V Asynchronous addressable multiplex system
US4156112A (en) * 1977-12-07 1979-05-22 Control Junctions, Inc. Control system using time division multiplexing
DE2801209C3 (de) * 1978-01-12 1985-08-22 Reilhofer, Johannes, 8000 München Datenerfassungssystem
GB2020124B (en) * 1978-04-27 1982-08-25 Tokyo Shibaura Electric Co Overcurrent protection

Also Published As

Publication number Publication date
DE3122109C2 (hu) 1990-09-06
PL236729A1 (en) 1983-01-31
PL139551B1 (en) 1987-02-28
DE3122109A1 (de) 1983-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101341683B1 (ko) 전력 에너지의 전달을 보호, 제어 및 모니터링하는 시스템
US9941739B2 (en) Process bus associated protective control system, merging unit, and calculation device
US4718079A (en) Remote unit monitoring system
KR101003814B1 (ko) 전기적회로 이상감지기능을 갖는 수배전반 및 그 제어방법
CN105116322B (zh) 一种断路器辅助开关的测试系统及方法
CN112117735B (zh) 电弧保护系统及电弧保护系统的控制方法
KR101713076B1 (ko) 전력설비 보호계전기의 보호요소 계측값 및 동작상태 표시 시스템
US6271759B1 (en) Controlling and monitoring an electrical system
US4689708A (en) Zone protective directional relay scheme
KR20130003531A (ko) 차단기 결합용 검출장치 및 이를 이용한 간선이상 정보 검출 시스템
WO1999059231A1 (en) Self-sourcing, isolated zone selective interlocking system for use with electronic trip circuit breakers
US6407897B1 (en) Network protector with diagnostics
HU192756B (en) Electronic switching, protecting and controlling equipment for low-voltage distribution apparatuses
KR20100117893A (ko) 배전반 전류 감시 장치
RU2737951C1 (ru) Комплекс контроля и защиты электроустановки
KR100894573B1 (ko) 배전반의 계측 표시 장치
US8018348B1 (en) Apparatus for identifying a circuit breaker feeding a remotely disposed electrical outlet and method of using the apparatus
EP1906190B1 (en) Control/protection device for electrical distribution networks
RU2726046C1 (ru) Устройство контроля системы электрообогрева промышленных объектов
CN112202145B (zh) 就地化微机继电保护装置防误出口的方法和装置
JP5822742B2 (ja) 配電線監視制御システムおよび配電線監視制御方法
KR101987193B1 (ko) 활선 원격 회로 감지 수배전반
CN107727932B (zh) 一种gis内单串多开关串联条件下的回路电阻测量方法
ITMI931759A1 (it) Dispositivo di controllo e di protezione di un impianto elettrico
US4233598A (en) Emergency stop circuit monitoring system