HU192533B - Bouncing net for ball-games - Google Patents

Bouncing net for ball-games Download PDF

Info

Publication number
HU192533B
HU192533B HU84350A HU35084A HU192533B HU 192533 B HU192533 B HU 192533B HU 84350 A HU84350 A HU 84350A HU 35084 A HU35084 A HU 35084A HU 192533 B HU192533 B HU 192533B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
frame
net
cord
mesh
bounce
Prior art date
Application number
HU84350A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT39610A (en
Inventor
Charles W Dransfield
Original Assignee
Dransfield Charles William
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dransfield Charles William filed Critical Dransfield Charles William
Publication of HUT39610A publication Critical patent/HUT39610A/hu
Publication of HU192533B publication Critical patent/HU192533B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63BAPPARATUS FOR PHYSICAL TRAINING, GYMNASTICS, SWIMMING, CLIMBING, OR FENCING; BALL GAMES; TRAINING EQUIPMENT
    • A63B69/00Training appliances or apparatus for special sports
    • A63B69/0097Ball rebound walls
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63BAPPARATUS FOR PHYSICAL TRAINING, GYMNASTICS, SWIMMING, CLIMBING, OR FENCING; BALL GAMES; TRAINING EQUIPMENT
    • A63B69/00Training appliances or apparatus for special sports
    • A63B69/38Training appliances or apparatus for special sports for tennis
    • A63B69/385Training appliances or apparatus for special sports for tennis for practising the serve

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Physical Education & Sports Medicine (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)
  • Toys (AREA)

Description

A találmány tárgya v. \szapattantó háló-» szerkezet labdajátékokhoz, függőleges tartószerkezettel, amelynek a nekiütköző labdát visszapaittantó hálót hordozó, a háló kerülete mentén elhelyezkedő kerete van, továbbá amelynél a hálón adogató-vonalat meghatározó eszköz található, amely elhatárolja a háló adogatási tartományát a közvetlenül ezalatt elhelyezkedő hibás, érvénytelen adogatási tartománytól, ismeretesek az olyan labdajátékok, ahol a játékosok egy labdát ütnek neki egy lényegileg függőleges felületnek úgy, hogy a labda arról visszapattanva visszatérjen a játéktérre. Az ilyen játékokkal egyebekben a teniszjátékhoz hasonló módon játszanak.
Az ismert ilyenfajta játékoknál a játéktér „teniszpálya” egy derékszögű négyszög-alakú terület függőlegesen elhelyezett rugalmas visszapatitantó ernyővel és hálóval, amely az alapvonallal átellenes végen található. A háló közelében egy labda-holttér húzódik végig a játéktéren. A játéktér a hálóra merőleges középvonallal hosszában (két részre van osztva, ezök az ún. adogató-terek.
Ismert a 3 088 735 sz. USA szabadalomból olyan játék, ahol a háló felett, amely egy egyszerű asztalitenisz-háló, azzal egysíkban egy függőleges lap van, amelyen szabálytalan elrendezésben domborulatok és mélyedések vannak, s ez képezi a tulajdonképpeni visszapaittantó felületet. A visszapattanás ezen felületről váratlan irányokban történik annak a síktól eltérő kialakítása miatt, de a visszapattanás szabályozására nincs lehetőség.
Másik ilyen játéktípusnál a visszapaittantó ernyő vagy háló egyikeretre van kifeszítve, például egymástól távközökkel elhelyezett rugók segítségével. Maga a háló a keret teljes magasságáig terjed és el van látva olyan eszközzel — ez lehet például egy vízszintes vonal, vagy más színű hálóanyag — amely meghatározza a háló adogatásra szolgáló részét, amit az adogatáskor el kell találni ahhoz, hogy az adogatás érvényes legyen. Ilyen típusú játék ismerhető meg a 3 711 092 sz. USA szabadalomból, ahol a háló a derékszögű keretre nylonzsinór segítségével van felfeszítve. Ezen zsinór hosszának változtatásával a háló feszességét lehet szabályozni.
Valamennyi ismert ilyen típusú játéknál, de különösen azoknál, amelyek szűk területen, mint például fedett helyiségekben vagy szobában való használatra készültek, azt találták, hogy ha a labda rugalmasan pattan viszsza a háló alsó részéről, akkor ez nehézkessé teszi a játékot és csökkenti a játék használhatóságát is az ilyen iszűkebb területeken. A kísérletek azt mutatták, hogy az ilyen típusú játék gyakorlatban akkor volna egyaránt jól használható korlátlan és korlátozott területen, ha a háló alsó részéről nem pattanhatna vissza érvényesen a labda.
A korábban ismert ilyen (típusú játékok további hátránya, hogy a csökkentett, azaz szűk területen való iáték esetén, mivel a háló rugalmassági tulajdonságai nem változtathatók, ennek következtében az erős ütések, vagy maguk az adogatások is könnyen mennek az alapvonalon túlra.
A találmány feladata a technika állásából ismert ilyen típusú labdajátékok visszapattantó hálószerkezetének említett hátrányait, hiányosságait kiküszöbölni és ezáltal a játékot szórakoztatóbbá, élvezetesebbé tenni.
A találmány értelmében ezt a bevezetőben ismertetett típusú visszapattantó hálószerkezetnél úgy érjük el, hogy a hibás, érvénytelen adogatási tartomány és a kereit alapja között egy módosított visszapattanási tartományt megvalósító eszköz van, továbbá, hogy a háló a kerülete mentén elhelyezkedő, gyakorlatilag rugalmatlan zsinórhoz van erősítve, ezen zsinór, valamint a háló között a zsinór hosszirányban .történő relatív mozgást megengedő módon, végül, hogy a zsinór a keret és a zsinór közötti hosszanti irányú relatív mozgást megengedő tartóeszközök utján van a kerethez erősítve, amely tartóeszközök állíthatók, miáltal a zsinórnak a kerettől való távolsága változtatható.
A módosított visszapattanási tartományt megvalósító eszköz célszerűen egy olyan réteg, amely a labda gyakorlatilag rugalmatlan visszapattanását idézi elő. Ez lehet egy rugalmatlan, hajlékony anyagréteg, de állhat egy merev, rideg anyagrétegből is. Annak érdekében, hogy a labdának a hálóról való visszapattanási mértékét szabályozni lehessen, egy előnyös kiviteli aláknál a háló olyan kapcsokkal van felerősítve, amelyek a zsinórt és a keretet bizonyos távközönként elhelyezkedve erősítik össze és állíthatók, miáltal lehetővé teszik a háló feszítési mértékének változtatását.
A találmányt a továbbiakban annak példaképpeni kiviteli alakja kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül:
az 1. ábra elölnézetben tünteti fel a találmány szerinti visszapattantó ihálószeikezetet;
a 2. ábrán az 1. ábra szerinti visszapattantó hálószerkezet oldalnézete látható;
3. ábránk részben metszetben mutatja be a zsinór és a keret összekötését egy kapocs segítségével;
4. ábránkon egy játéktér kialakítása látható, felülnézetben.
Az 1. és 2. ábrán bemutatott visszapattantó hálószerkezetnek van egy 10 kerete, amely acél- vagy alumíniumosőből készülhet. A 10 keret el van látva 11 keresztrúddal és a 12 lábak, valamint a 13 kitámasztó rudak támasztják meg. A 14 háló a 10 kereten 'belül van felfeszítve, éspedig a 11 keresztrúd felett, az állítható 15 kapcsok segítségével amelyek a 10 keret mentén helyezkednek el és körülfogják a célszerűen nejlonból készült folytonos 16 zsinórt. Ez a 16 zsinór a 14 háló kerülete mentén köröskörül be van abba fűz-21
192 533 ve. A 16 zsinórt a 10 keret sarkainak közelében a 15a fejesosavarök végén kialakított szemek tartják, melyéken át van fűzve.
A 11 keresztrúd és a 10 keret alsó része közötti területet hajlékony, de nem rugalmas anyagból lévő 17 réteg borítja be — ez lehet például valamilyen erős műanyag — s ezt a 17 réteget a 10 keret és a 11 keresztrúd hordozza a 18 kapcsok 'segítségével, amelyek áthaladnak a 17 rétegben erre a célra kialakított szemekben.
Amint azt a 3. ábrán jól láthatjuk, az állítható 15 kaijcsok — ezek nejlonból, vagy más alkalmas műanyagból lehetnek — el vannak látva 19 fejjel, amely felett a 20 rögzít őny elv átnyúlik és súrlódás útján van megszorítva.
A 16 zsinór hossza olyan, hogy a 10 keretre felhelyezve, állandóan meg van feszítve és nyilvánvaló, hogy ez a feszítettség, továbbá a 14 hálóban ezáltal keletkező feszültség növelhető a 15 kapcsok rövidítésével, vagy csökkenthető ezen 15 kapcsok lazítása rlévén. Ha csökkentjük a 14 háló feszültségét, akkor csökken a labdának a 14 hálóról való visszapattanási sebessége és így a 14 háló kisebb játékteret fog meghatározni. Szokásos módon, a 14 háló feszességét úgy állítjuk be, hogy a maximális erősséggel a hálónak nekiütött labda az alapvonalig pattanjon vissza. A 14 háló feszültségének szigorúan egyenletesnek kell lennie teljes szélességében és magasságában abból a tényből kiindulva, hogy a 14 háló szabadon mozoghat a kerületénél a 16 zsinórhoz képest, míg a 16 zsinórt szabadon hordozzák a 15 kapcsok és a 15a fejescsavarok szemei.
Mivel a 17 réteg nem rendelkezik rugalmas visszapattantási tulajdonsággal, így azok a labdaütések, amelyek a hálónak erre a részére jutnák, ún. „holt labdaként” esnek le és így a játékosok megtudják — észlelik, — hogy ez az ütés elveszett.
A 17 réteg által meghatározott tartomány létesítésének következtében nincs szükség arra, hogy a pályán az eddig szokásos módon meghatározzuk egy „holt labda”-teret és ez a körülmény a játékot tökéletesíti, továbbá jobb lehetőséget biztosít mind a játékosok, mind a játékvezető bíró részére, hogy megkülönböztesse a szabályos visszapattanásokat a szabálytalanoktól.
A 14 hálónak a 11 keresztrúd feletti magasság kb. 1'4-énél a hálón 21 adogató vonal található.
Jóllehet ezt a 21 adogató vonalat a rajz egyszerűsítése érdekében külön vonalként tüntettük fel, azonban az lehet egy határvonal is a 14 háló különböző színű vagy színárnyalatú területei között.
Annak érdekében, hogy jobban megérthessék a találmány szerinti háló jelentőségét, a továbbiakban ismertetjük az ún. „visszapattanós tenisz” játékmenetét.
Amint azt a 4. ábra szemlélteti, a játéktér a 22 alapvonallal, a 23 háló-vonallal, valamint a 24 oldalvonalakkal van behatárolva. A játéktér előnyös mérete kb. 3,7 méteres szélesség és 5 méteres hosszúság, s a 25 pálya-adogatóvonal a pályán keresztben húzódik, mintegy 1,4 méternyire a 23 hálóvonaltól. Ezek a méretek a versenyszerű játékhoz hasonlatosak, de belátható, hogy a játéktér jelentősen csökkenthető, s már igen kielégítően lehet játszani olyan pályán, amely 3x4 méteres, sőt még eninél is kisebb, Természetesen játszhatunk az említett méreteknél nagyobb játékpályán is.
Az ezen fajtájú játékhoz kifejlesztett ütők kisebbek és a húrfeszítés is kisebb, mint a hagyományos teniszütőknél szokásos, a labda pedig nem olyan kemény, azaz kisebb nyomású.
A labdát a középvonaltól oldalt, egy lábbal az alapvonal mögül adogatjuk, és a helyes szerválásnak — adogatásnak — a 14 hálót a 21 adogatóvonal felett kell érnie, továbbá a 25 pálya-adogatóvonalon túli játéktérre kell visszapattannia. Egy-egy játékos minden megnyert pont után másik oldalról adagot, egészen addig, amíg elveszít egy ütést. Az olyan szerva — adogatás —, amelynél az ütés a 14 hálót a 21 adogató vonal alatt éri, vagy a 21 adogatóvonal felett éri ugyan a hálót, de nem jól pattan vissza a pályára, hibásnak számít, míg az az adogatás — szerva —, amely a 17 réteget éri, vagy a 10 keret bármelyik részére jut, elveszett. Jó az a visszaütés, amikor a labdát az első felpattanást követően, vagy röptében ütjük a 14 hálónak és úgy tér onnan vissza, hogy a játéktér határain belülre kerül, vagy ha az ellenfél megüti.
Ha a labda a háló bármely részét éri — kivéve a sarkok környezetét — akkor természetesen úgy pattan vissza a hálóról, hogy a visszapattanási szög egyenlő lesz a beesési szöggel. A találmány szerinti hálófelfüggesztési mód eredményeként azonban, — s különösen, ha a 16 zsinór előnyös módon lényegileg nem rugalmas — ha a labda a hálót valamelyik széle közelében találja el. a visszapattanás iránya erősen megváltozik és ez a hatás fokozódik, amint a nekiütődési pont közeledik a 16 zsinórhoz, aholis a labda hajlamos lesz arra, hogy a közeledési pályája mentén pattanjon vissza Ez lehetővé teszi a játékosok számára, hogy kellő gyakorlattal olyan ügyességre tegyenek szert, amire nem volt lehetőség az eddig ismert játékoknál, aholis a háló felfüggesztésének módja nem biztosította az ilyenfajta visszapattanási jelleget.
Természetesen a találmány itt leírt kiviteli alakja csupán példa annak lehetséges megvalósítására. Nyilvánvaló azonban, hogy másféle módon is elő lehet állítani a módosított visszaverő tulajdonságú területet. így például a 17 réteg helyett fémlemezt is alkalmaznak. Ugyancsak elképzelhető olyan változat, ahol a 14 háló egészen a 10 keret aljáig folytatódik, de annak alsó része el van
192 533 látva egy nemrugalmas anyagréteggel, mint amilyen például a szövet vagy műanyag, s így hozzuk létre a módosított visszapattanási jelleget.
Ugyancsak belátható az is, hogy a leírtaktól eltérően kialakított eszközök is alkalmazhatók a háló feszültségének változtatására.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Visszapattantó hálószerkezet labdajátékokhoz, függőleges tartószerkezettel, amelynek a nekiütköző labdát visszapattantó hálót hordozó, a háló kerülete mentén elhelyezkedő kerete van, továbbá, amelynél a hálón adogató-vonalat meghatározó eszköz található, amely elhatárolja a háló adogatási tartományát a közvetlenül ezalatt elhelyezkedő hibás, érvénytelen adogatási tartománytól, azzal jellemezve, hogy a hibás, érvénytelen adogatási tartomány és a keret (10) alapja között egy módosított visszapattanási tartományt megvalósító eszköze (17) van, továbbá, hogy a háló (14) a kerülete mentén elhelyezkedő, gyakorlatilag rugalmatlan zsinórhoz (16) van erősítve, éspedig ezen zsinór (16), valamint a háló (14) között a zsinór (16) hosszirányban történő relatív mozgást megengedő módon, végül, hogy a zsinór (16) a keret (10) és a zsinór (16) között hosszanti irányú relatív mozgást megengedő tartóesz5 közök (18) útján van a kerethez (10) erősítve, amely tartóeszközök (18) állíthatók, miáltal a zsinórnak (16) a kerettől (10) való távolsága változtatható.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti visszapattantó
    10 háló, azzal jellemezve, hogy a módosított visszapattanási tartományt megvalósító eszköz egy lényegileg rugalmatlan, hajlékony réteg (17), amely a keretre (10) van szerelve és az egész módosított visszapattanási tarto15 mányira kiterjed.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti visszapattantó háló, azzal jellemezve, hogy a módosított visszapattanási tartományt megvalósító eszköz egy merev réteg (17), amely a keretre
    20 (10) van szerelve és az egész módosított visszapattanási tartományra kiterjed.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti visszapattantó háló, azzal jellemezve, hogy tartóeszközként kapcsai (18) vannak,
    25 amelyek útján a zsinór (16) és a keret (10) a háló (14) kerülete mentén bizonyos távközönként van egymással összekapcsolva.
HU84350A 1982-12-24 1983-12-22 Bouncing net for ball-games HU192533B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPF744082 1982-12-24
PCT/AU1983/000190 WO1984002475A1 (en) 1982-12-24 1983-12-22 Rebound screen for ball games

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT39610A HUT39610A (en) 1986-10-29
HU192533B true HU192533B (en) 1987-06-29

Family

ID=3769916

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU84350A HU192533B (en) 1982-12-24 1983-12-22 Bouncing net for ball-games

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0130999A4 (hu)
JP (1) JPS60500082A (hu)
CA (1) CA1225675A (hu)
DK (1) DK403784A (hu)
FI (1) FI843247A (hu)
GB (1) GB2141941B (hu)
HU (1) HU192533B (hu)
IN (1) IN160572B (hu)
NZ (1) NZ206623A (hu)
WO (1) WO1984002475A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2575076B1 (fr) * 1984-12-21 1987-02-27 Vuillemey Michel Dispositif d'entrainement a des jeux de balles souples, notamment au tennis
GB8510840D0 (en) * 1985-04-29 1985-06-05 Allied Corp Electrical connectors
DE3526956A1 (de) * 1985-07-27 1987-01-29 Julius Meurer Geraet fuer ballspiele
JPH0194876A (ja) * 1987-10-05 1989-04-13 Panpacific Kk 球技用具
US5465958A (en) * 1995-01-19 1995-11-14 Brun; Paul E. Off-ice hockey shooting practice device
NZ335024A (en) * 1999-04-07 2001-08-31 Louise Mary Sinclair Catching net for ball games such as cricket, baseball and others

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB176724A (en) * 1921-06-29 1922-03-16 William Hopwood Improvements relating to appliances for playing games resembling lawn tennis
GB381983A (en) * 1931-07-27 1932-10-20 Rosamond Elizabeth Clarke Improvements in and relating to game apparatus
US2045460A (en) * 1933-04-24 1936-06-23 Harold W Goewey Game
GB934599A (en) * 1960-10-24 1963-08-21 Indiana Head Mills Inc Improvements in practice devices, for ball and like games
GB890352A (en) * 1960-11-15 1962-02-28 Oskar Kallai Improvements in and relating to tennis training apparatus
US3088735A (en) * 1961-01-13 1963-05-07 Theodore W Clark Rebound board for table tennis
US3563544A (en) * 1968-07-15 1971-02-16 Andrew J Hedrick Portable tennis instruction and practice board
US3711092A (en) * 1971-02-23 1973-01-16 Whale Enterprises Inc Ball rebounding means
DE2255290A1 (de) * 1972-11-11 1974-05-22 Bayer Ag Cyclische aminale aromatischer aldehyde
GB1592757A (en) * 1977-09-26 1981-07-08 Polyfreem Ltd Apparatus for use in playing and practising ball games

Also Published As

Publication number Publication date
FI843247A0 (fi) 1984-08-16
GB8419975D0 (en) 1984-09-12
EP0130999A1 (en) 1985-01-16
IN160572B (hu) 1987-07-18
CA1225675A (en) 1987-08-18
FI843247A (fi) 1984-08-16
WO1984002475A1 (en) 1984-07-05
JPS60500082A (ja) 1985-01-24
DK403784D0 (da) 1984-08-23
DK403784A (da) 1984-08-23
HUT39610A (en) 1986-10-29
NZ206623A (en) 1987-04-30
GB2141941B (en) 1986-11-19
GB2141941A (en) 1985-01-09
EP0130999A4 (en) 1987-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4417728A (en) Training apparatus for racket sports
US3940139A (en) Out-of-bounds wand for volleyball net and support strap
JP6818044B2 (ja) 返球装置及びシステム
US5553848A (en) Multiple sport practice apparatus
US3785643A (en) Erratic movement tethered ball striking toy
US20080067751A1 (en) Random rebound practice device
ITOR20000003U1 (it) Bomber - dispositivo per migliorare e potenziare la tecnica del calciatore.
WO2009091710A1 (en) Soccer training apparatus and method
US3312471A (en) Target for trampoline game apparatus
US3366383A (en) Baseball batting practice device
HU192533B (en) Bouncing net for ball-games
US8827844B2 (en) Footballmaster
US7163474B1 (en) Portable backstop and sport equipment set, baseball related game, and playing field
US3819182A (en) Table tennis table having two barriers defining areas mounted thereon
US9480896B2 (en) Trampoline basketball court
ES2269478T3 (es) Aparato para juegos de pelota.
US11198048B2 (en) Ball return assembly
US20230036541A1 (en) Racket Sports Rebounder with Side Shields
US5385350A (en) Net arrangement for a court for games
US4902012A (en) Ball game practice apparatus
AU573559B2 (en) Rebound screen for ball games
US5088732A (en) Come back solo tennis
US6162110A (en) Diabolo accessory
US5954597A (en) Tethered ball game apparatus
KR101920305B1 (ko) 프리테니스용 라켓

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee