HU191839B - Method and device for measuring continuously the solute alumina content of cryolite melts with alumina content during operation - Google Patents

Method and device for measuring continuously the solute alumina content of cryolite melts with alumina content during operation Download PDF

Info

Publication number
HU191839B
HU191839B HU831702A HU170283A HU191839B HU 191839 B HU191839 B HU 191839B HU 831702 A HU831702 A HU 831702A HU 170283 A HU170283 A HU 170283A HU 191839 B HU191839 B HU 191839B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cryolite
melt
electrode
alumina
alumina content
Prior art date
Application number
HU831702A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37988A (en
Inventor
Imre Bader
Gabor Szina
Janos Horvath
Endre Berecz
Original Assignee
Nehezipari Mueszaki Egyetem
Magyar Aluminium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nehezipari Mueszaki Egyetem, Magyar Aluminium filed Critical Nehezipari Mueszaki Egyetem
Priority to HU831702A priority Critical patent/HU191839B/hu
Priority to DE19853535754 priority patent/DE3535754A1/de
Priority to FR858516134A priority patent/FR2589579B1/fr
Priority to US06/794,103 priority patent/US4639304A/en
Publication of HUT37988A publication Critical patent/HUT37988A/hu
Publication of HU191839B publication Critical patent/HU191839B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/26Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating electrochemical variables; by using electrolysis or electrophoresis
    • G01N27/403Cells and electrode assemblies
    • G01N27/406Cells and probes with solid electrolytes
    • G01N27/411Cells and probes with solid electrolytes for investigating or analysing of liquid metals
    • G01N27/4112Composition or fabrication of the solid electrolyte
    • G01N27/4114Composition or fabrication of the solid electrolyte for detection of gases other than oxygen

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Investigating And Analyzing Materials By Characteristic Methods (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és készülék alumínium-oxid tartalmú kriolitolvadékok oldott aluminium-oxid tartalmának üzem közbeni folyamatos mérésére, amely révén egy szilárd elektrolitos koncentrációs galváncella elektromotoros erejét és a kriolitolvadék hőmérsékletét hosszabb időn, legalább 1/2 órán keresztül folyamatosan mérjük és a mérések eredményeiből határozzuk meg a kriolitolvadék AI2O3 tartalmát.
Az alumíniumkohászatban, az alumíniumelektrolízisnél az elektrolit olvadáspontjának csökkentésére kriolítos olvadékot alkalmaznak. Az elektrolízis közbeni technológiai folyamatok anyag- és energiamérlegét akkor lehet optimálisra beállítani, ha az olvadékban az oldott AlzOa tartalom mindig egy meghatározott értékű. Az AI2O3 tartalom meghatározott, kellő értéken tartásához természetesen szükség van arra, hogy állandóan ismerjük az Α1ϊθ3 tartalom pillanatnyi értékeit is. Ha a mindenkori, pillanatnyi értékek rendelkezésre állnak, akkor már könnye^ meg lehet határozni azt a timföldmennyiséget, amelyet a kívánt AI2O3 koncentráció eléréséhez az adott időben az olvadékhoz kell adagolni. Mindennek végrehajtásához a legnagyobb problémát a kriolitos olvadékban levő AI2O3 tartalom állandó ismerete, állandó - folyamatos - mérése okozza.
A mindenkori AI2O3 koncentráció ismerete lehetővé tenné az anódeffektus előrejelzését és ezen keresztül a kádkezelések tervszerűbbé tételét is, ami energiagazdálkodási szempontból jelentős volna. Ezenkívül a bontási feszültség, a túlfeszültség, a kritikus áramsürűség, az elektrolit elektromos vezetése, az áramhatásfok és más tényezők is az olvadék AI2O3 tartalmától függnek.
Az AI2O3 mérésére ismertek a klasszikus analitikai eljárások, a mikroszkópos és röntgendiffrakciós módszerek. Ezeknek hibája, hogy a méréseket csak mintavétellel, szakaszosan lehet végezni, maguk a2 elemzések pedig hosszú időt igénylő műveletek. így ezek a mérési eljárások az alumíniumkohászatban - ahol az A12Ű3 tartalom aránylag gyorsan változhat - nem tekinthetők megfelelőnek.
Az AI2O3 tartalmat mérték már elektrokémiai módszerrel is. Egy ilyen eljárást ismertet például a 175 438 számú magyar szabadalmi leírás. Ennél az eljárásnál ismert felületű grafitelektródok között fokozatosan növelik az elektrolizáló feszültséget és ezzel együtt az áramsűrűséget. A föllépő határáram értékéből következtetnek a kriolitolvadék AI2O3 koncentrációja. Ez az eljárás is csak szakaszos mérést tesz lehetővé és a kapott mérési adatok itt is csak a mérési időpont körüli rövid időtartamra mutatják a kriolitolvadék AI2O3 tartalmát.
Ennek az eljárásnak további hátránya, hogy az eljárás foganatosításához alkalmazott készülék működtetéséhez külön polarizáló egység is szükséges és minden mérés során polarizáló programot kell végigfuttatni.
Oxigénion vezető szilárd elektrolitos oxigénkoncentrációs galvánelemek segítségével mérik különböző olvadékok oxigén tartalmát a 2 350 485 számú német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási iratban, valamint az 1 798 248 számú az 1 798 307 számú német szövetségi kőztarsaságbeli közzétételi iratokban ismertetett készülékekkel. Ezek az eszközök cirkonoxid csőben elhelyezett, adott oxigénpotenciálú anyagokat, például fém és fémoxid keverékeket, gázokat, például levegőt stb. tartalmaznak összehasonlító elektródaként. A mérőelektróda általában a cirkonoxid cső külsejére erősített, vagy emellett elhelyezett áramvezető, amely az elektronok átlépését lehetővé tevő bevonattal van ellátva.
Az ilyen készülékek ugyan folyamatos mérést tesznek lehetővé és viszonylag egyszerűek, hátrányuk azonban, hogy az összehasonlító elektróda állandó oxigénpotenciálját aránylag nehéz kedv.ező értéken tartani. Gázok alkalmazása esetén az állandó oxigénpotenciál biztosítása, egyéb referencia anyagoknál a kedvező értéket biztosító anyagok kiválasztása és az elektróda összeállítása jelent problémát.
Ugyancsak nehézséget okoz a megfelelő mérőelektróda anyag, illetve bevonat biztosítása, különösen magas hőmérsékletű olvadékokban történő mérés esetén. Kriolitolvadékban történő mérésnél például az elektróda áramvezetójét alumínium réteggel kell bevonni, ez viszont egyrészt a fürdő magas hőmérséklete következtében igen gyorsan károsodik, másrészt több határfelület alakul ki, amelyek a mérés pontosságát károsan befolyásolják.
A találmány feladata alumínium-oxid tartalmú kriolitolvadékok oldott alumínium-oxid tartalmának meghatározására olyan eljárás létrehozása, amely révén az AhOs tartalom aluminiumelektrolizis közben állandóan, folyamatosan mérhető és ennek következtében a kádkezelések tervszerű végzéséhez, az anyag- és energiamérleg optimális beállításához folyamatosan figyelembe vehető.
A találmány feladata olyan készülék létrehozása, amely egyszerű módon elkészíthető és megbízhatóan működő elektródákat tartalmaz.
A találmány a kitűzött feladatot olyan eljárás létrehozása révén oldja meg, amelynek során a mérést oxigénionvezető szilárd elektrolitos oxigénkoncentrációs galvánelemmel végezzük, és amelynek jellemzője, hogy folyamatosan, egyidejűleg mérjük a galváncella elektromotoros erejét és az olvadék hőmérsékletét, és a krioliiolvadék AlzOs tartalmának tömeg%-os értékét az
RT
Enr=E·--In Í5t AUCbi
-2191839 egyenlet révén határozzuk meg, ahol
Emf a mért elektromotoros eró (V)
E® az 1 tömeg%-os, T hőmérsékletű kriolitolvadékban mért elektromotoros erő (V)
R a moláris gázállandó (8,31433 J mol1K'1)
F a Faraday állandó (96487 C mól1)
A találmány a kitűzött feladatot olyan készülék létrehozása révén oldja meg, amely oxigénion vezető szilárd elektrolitos oxigénkoncentrációs galván elemként van kialakítva és egyik végén zárt cirkonoxid csőben elhelyezett, adott oxigénpotenciálú referencia elektródával, valamint kriolit olvadékkal érintkező alumínium bevonatú mérőelektródaval van kialakítva, ée amelynek jellemzője, hogy az összehasonlító elektród Alz03-dal túltelített kriolit olvadék, a mérőelektróda alumínium bevonata pedig a kemencében levő alumínium olvadék, amelybe a mérőelektróda áramvezetője nyúlik be.
A találmány szerinti készülék jellemzője az is, hogy a mérőelektród áramvezetője bórnitrid bevonattal van ellátva, és hogy az ÖBezehaeol’.lÍtó elektród alul zárt cirkonoxid csőként kialakított szilárd elektrolitban van elhelyezve.
A találmány szerinti, alumínium-oxid tartalmú kriolitolvadékok oldott alumínium-oxid tartalmának üzem közbeni folyamatos mérésére szolgáló eljárást és készüléket részleteiben a készüléknek rajzon vázolt példaképpeni kiviteli alakjával kapcsolatban ismertetjük.
Az 1. ábra á találmány szerinti készülék elvi vázlata, amely a készüléket üzemi körülmények között mutatja.
A 2. ábra a találmány szerinti készülékkel felvett diagram.
Az 1. ábrán látható 1 elektrolizáló kádban alul 2 aluminiumolvadék, e fölött 3 kriolit-timföld olvadék, fölül pedig 4 salakréteg helyezkedik el. Az 1 elektrolizáló kádba 5 anód nyúlik be. Az 1. ábrán az 5 anód mellett látható 6 szilárd elektrolit csőben 7 őszszehasonlitó elektród van, amelybe 8 áramvezetö huzal nyúlik.
A 6 szilárd elektrolit cső mellett lényegében ezzel párhuzamosan 9 mérőelektród van elhelyezve, amely 10 védőbevonattal körülvett 11 aramvezetö huzalból áll. A 9 mérőelektródnak a 6 szilárd elektrolit csővel ellentétes oldala mellett 12 termopár van elhelyezve, amely hőmérsékletmérésre szolgál. A 7 összehasonlító elektród, a 9 mérőelektród és a 12 termopár közős 13 műszerhez van csatlakoztatva.
A 7 összehasonlító elektródot magába fogadó 6 szilárd elektrolit cső alul zárt cirkonoxid csó, amely Így oxigénion áteresztő tartályt képez. Ebbe kriolit olvadékot és annyi timföldet öntünk, hogy a kriolit olvadék AhOi-ra túltelített legyen. Ezt. igen egyszerű eléri.;, minthogy a timföld túladagolás biztosítja a túltelítettséget, Így pontos beállításra vagy mérésre nincs szükség. Az ilyen módon előállított 7 összehasonlító elektródba nyúlik be a 8 aramvezetö huzal, amely a 13 műszerhez van csatlakoztatva. A 6 szilárd elektrolit cső a fölső végén a kriolit hatásénak ellenálló bórnitrid csőbe van erősítve.
Az így kialakított elektród a timföld elektrolízis során a rendkívül korrozív olvadékközegben is tóbb órán át működőképes és így folyamatos mérést tesz lehetővé.
A 9 mérőelektród 10 védőbevonatában levő 11 áramvezető huzal előnyösen molibdénból van. A 10 védőbevonat anyaga bórnitrid, ezért a 9 mérőelektród is jól ellenáll a korrozív közeg hatásának.
A találmány szerinti készülék tehát olyan galváncellét alkot, amelynek összehasonlító elektródját végeredményben a kriolit olvadékba adagolt timföld által képzett, alumínium-oxiddal telített kriolit olvadék és alumínium rendszer, méróelektródjat pedig maga az aluminiumolvadék réteg alkotja, minthogy a 9 mérőelektród benyúlik a 2 aluminiumolvadék rétegbe. A 7 összehasonlító elektród és a 12 termopár a 3 kriolit-timfóld olvadék rétegben helyezkedik el.
A mérés során az elektromotoros eró változását regisztráljuk és ebből számítjuk ki a kriolit olvadék AI2O3 tartalmának tömegszázalékos értékét az
RT
Emf=E® ----In (% AI2O3}
6F egyenlet révén, ahol
Emf a mért elektromotoros erő (V)
E® az 1 tömeg%-os, T hőmérsékletű kriolitolvadékban mért elektromotoros erő (V)
R a moláris gázállandó (8, 31433 J mól-1!!-1)
F a Faraday állandó (96487 C mól1)
A 2. ábrán egy üzemi viszonyok között végzett méréssorozat diagramját szemléltetjük. Ez az ábra azt mutatja, hogy az Emf mert érték hogyan változik az idő függvényében akkor, ha 1 tömegX alumínium-oxid tartalmú kriolit olvadék aluminium-cxid tartalmát újabb újabb alumínium-oxid hozzáadásával és intenzív keverés közben növeljük.
1% AI2O3 beadagolás hatására a kriolit olvadékban az oxidkoncentrációra érzékeny szonda miatt megváltozik az ellenelektromotoros erő értéke. A változás hirtelen következik be. A timföld feloldódása után stacionárius állapot alakul ki. Az előzőnél magasabb szinten 2% aJundnium-oxid beaaagolása után a jelenség teljesen analóg az előbbivel és a kialakult stacioner viienelvktronioloros erő szintkülönbség a l.cnrt-nt rácios elem kist hibájuk· re je miatt (kisebb koncentrációi, ulont.seg az ir rus .-..:01,.1.1 ..«al elváUss te. 1 terek közötti 1 :μ·ι.ι ies-.z.
Az ipari alkalmazás szempontjából ennek a különbségnek a mérése elegendő, mert e meghatározás egyenértelműen lehetővé teszi annak eldöntését, hogy az elektrolizáló kádban a timföldkoncentráció alacsony (2-3%) 5 vagy magas (5-6%) tartományban van-e.
Az üzemvitel szempontjából általában elegendő kvantitative ismerni az elektrolizáló kádak timföldkoncentrációjét.
Ismerve az ellenelektromotoros erő és az 10 alumínium-oxid koncentráció közötti összefüggést kifejező kalibrációs görbét az ismeretlen koncentráció mérhetővé válik.
A bemutatott példából jól látható, hogy a találmány szerinti készülék rendkívül egy- 15 szerű módon, biztonságosan és aránylag hosszú időn át folyamatosan használható a kriolit olvadék alumínium-oxid tartalmának mérésére.
A találmány fontos előnye az elektródák 20 rendkívül egyszerű kialakítása. Mivel az öszszehasonlitó elektródot egyszerűen az 1 elektrolizáló kádból vett kriolitolvadékkal lehet feltölteni és ebbe már csak timföldet kell szórni, ezért a biztonságosan használható 25 összehasonlító elektród a helyszínen, igen gyorsan és bármiféle mérés nélkül előállítható.
A 9 mérőelektród előállításéhoz még ennyi sem szükséges. Elegendő a 10 védőbe- 30 vonattal ellátott 11 áram vezető huzalt az alumíniumolvadék rétegbe meríteni és a 9 mérőelektród máris működésre kész állapotban van.
Az elektrolit különböző pontjain a szi- 35 lárd elektrolitos módszerrel meghatározott aluminium-oxid koncentrációban mutatkozó térbeli inhomogenitások kimérése lehetőséget ad az optimális kédkonstrukció kialakítására, valamint az aliminium-oxid betáplálás optimá- 40 lis helyének meghatározására.
A mérés gyorsasága lehetőséget ad arra is, hogy az aluminium-oxidnak a kriolitban való oldódási folyamatát nyomonköve6sük a kéregtörés és timfőldadagolás után, és így 45 kiválasszuk a technológiához legalkalmasabb timföldminőséget.
A készülék egyetlen, üzemi körülményekre szerkesztett mérőszondaként alakítható ki, ami az erősen szennyezett és nagy 50 hőmérsékletű térben is kényelmes kezelhetőséget biztosít.
A mérés pontosságát biztosító körülmények a szondával szemben nem szigorúak, mivel a mérőelektróda felületét nem kell pon- 55 tosan definiálni, mert maga az alumínium olvadék alkotja és ennek potenciálját kiválasztva az átlagos alumínium-oxid koncentráció jól mérhető.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás aluminium-oxid tartalmú kriolitolvadékok oldott aluminium-oxid tartalmának üzem közbeni folyamatos mérésére, amelynek során a mérést oxigénionvezető szilárd elektrolitos oxigénkoncentrációs galvánelemmel végezzük, azzal jellemezve, hogy folyamatosan, egyidejűleg mérjük a galváncella elektromotoros erejét és az olvadék hőmérsékletét, és a kriolitolvadék AbOs tartalmának tömeg%-os értékét az
    RT
    Enr=E®----In (% AlzCb)
    6F egyenlet révén határozzuk meg, ahol
    Emf a mért elektromotoros erő (V)
    E® az 1 tömeg%-os, T hőmérsékletű kriolitolvadékban mért elektromotoros erő (V)
    R a moláris gázéllantó (8,31433 J mol-'K'1)
    P a Faraday-éllandó (96487 C mól1).
  2. 2. Készülék aluminium-oxid tartalmú kriolitolvadékok oldott alumínium-oxid tartalmának üzem közbeni folyamatos mérésére, amely oxigénion vezető Bzilárd elektrolitoa oxigénkoncentrációs galván elemként van kialakítva és egyik végén zárt cirkonoxid csőben elhelyezett, adott oxigénpotenciálú referencia elektródával, valamint kriolit olvadékkal érintkező alumínium bevonatú mérőelektródával van ellátva, azzal jellemezve, hogy az összehasonlító elektród (7) AlzOa-al túltelített kriolit olvadék, a méróelektróda (9) alumínium bevonata pedig az elektrolizáló kádban (1) levő alumíniumolvadék (2), amelybe a méróelektróda (9) áramvezető huzala (11) nyúlik be.
  3. 3. A 2. igépont szerinti készülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a méróelektród (9) áramvezetö huzalát (11) bórnitrid védőbevonat (10) veszi körül.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti készülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az összehasonlító elektród (7) alul zárt cirkonoxid csőként kialakított szilárd elektrolit csőben (6) van elhelyezve.
HU831702A 1983-05-16 1983-05-16 Method and device for measuring continuously the solute alumina content of cryolite melts with alumina content during operation HU191839B (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU831702A HU191839B (en) 1983-05-16 1983-05-16 Method and device for measuring continuously the solute alumina content of cryolite melts with alumina content during operation
DE19853535754 DE3535754A1 (de) 1983-05-16 1985-10-07 Vorrichtung zur messung des aluminiumoxydgehaltes der in aluminiumelektrolyseoefen befindlichen kryolitschmelze
FR858516134A FR2589579B1 (fr) 1983-05-16 1985-10-30 Dispositif pour mesurer la teneur en oxyde d'aluminium d'un bain de cryolite se trouvant dans un four d'electrolyse d'aluminium
US06/794,103 US4639304A (en) 1983-05-16 1985-11-01 Apparatus for determination of aluminum oxide content of the cryolite melt in aluminum electrolysis cells

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU831702A HU191839B (en) 1983-05-16 1983-05-16 Method and device for measuring continuously the solute alumina content of cryolite melts with alumina content during operation
US06/794,103 US4639304A (en) 1983-05-16 1985-11-01 Apparatus for determination of aluminum oxide content of the cryolite melt in aluminum electrolysis cells

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37988A HUT37988A (en) 1986-03-28
HU191839B true HU191839B (en) 1987-04-28

Family

ID=37872194

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU831702A HU191839B (en) 1983-05-16 1983-05-16 Method and device for measuring continuously the solute alumina content of cryolite melts with alumina content during operation

Country Status (4)

Country Link
US (1) US4639304A (hu)
DE (1) DE3535754A1 (hu)
FR (1) FR2589579B1 (hu)
HU (1) HU191839B (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2605410B1 (fr) * 1986-10-17 1988-11-25 Pechiney Aluminium Procede et dispositif de mesure electrochimique de la concentration en ions oxyde dans un bain a base d'halogenures fondus
ES2004153T3 (es) * 1987-03-27 1994-01-16 Sviluppo Materiali Spa Pila de concentracion para medir el contenido de silicio de metal liquido.
US4921584A (en) * 1987-11-03 1990-05-01 Battelle Memorial Institute Anode film formation and control
JPH0715449B2 (ja) * 1989-10-17 1995-02-22 山里エレクトロナイト株式会社 スラグ中の酸素活量測定方法及びその装置並びに該装置に用いる消耗型ルツボ
US5294313A (en) * 1992-08-25 1994-03-15 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Sensors for monitoring waste glass quality and method of using the same
CA2230564A1 (en) * 1995-09-01 1997-03-13 Auckland Uniservices Limited Measurement of alumina in reduction pots
DE19652596C2 (de) * 1996-12-18 1999-02-25 Heraeus Electro Nite Int Verfahren und Tauchmeßfühler zum Messen einer elektrochemischen Aktivität
DE19909614C1 (de) * 1999-03-05 2000-08-03 Heraeus Electro Nite Int Eintauchsensor, Meßanordnung und Meßverfahren zur Überwachung von Aluminium-Elektrolysezellen
BR112016029623A2 (pt) * 2014-06-19 2017-12-19 Obshchestvo S Ogranichennoy Otvetstvennostyu Obedinennaya Kompaniya Rusal Inzhenerno Tekh Tsentr método para controlar alimentação de alumina em células eletrolíticas para produção de alumínio
CN111272602A (zh) * 2020-02-16 2020-06-12 南通市产品质量监督检验所 一种测定锌铝镀层Al含量的测定方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3471390A (en) * 1965-03-24 1969-10-07 Reynolds Metals Co Alumina concentration meter
SE322927B (hu) * 1967-09-28 1970-04-20 Asea Ab
DE1798248A1 (de) * 1968-09-16 1973-10-18 Foerderung Der Eisenhuettentec Vorrichtung zur ermittlung der sauerstoffaktivitaet von in fluessigem zustand befindlichen metallen, metalloxyden und schlacken
US3758397A (en) * 1970-07-15 1973-09-11 Steel Corp Apparatus for oxygen determination
US3668099A (en) * 1971-02-16 1972-06-06 United States Steel Corp Apparatus for measuring oxygen content of a fluid
DE2350485C2 (de) * 1973-10-08 1984-08-02 Interatom Internationale Atomreaktorbau Gmbh, 5060 Bergisch Gladbach Elektrochemisches Meßgerät zur kontinuierlichen Bestimmung der Sauerstoffaktivität in aggressiven Medien
LU69426A1 (hu) * 1974-02-19 1975-12-09
JPS5746155A (en) * 1980-09-05 1982-03-16 Nippon Kokan Kk <Nkk> Measuring sensor for oxygen concentration for molten metal

Also Published As

Publication number Publication date
FR2589579B1 (fr) 1990-06-29
DE3535754A1 (de) 1987-04-16
FR2589579A1 (fr) 1987-05-07
HUT37988A (en) 1986-03-28
US4639304A (en) 1987-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Schwandt et al. Solid state electrochemical gas sensor for the quantitative determination of carbon dioxide
US8173007B2 (en) High temperature electrochemical characterization of molten metal corrosion
HU191839B (en) Method and device for measuring continuously the solute alumina content of cryolite melts with alumina content during operation
Kelleher et al. Observed redox potential range of Li2BeF4 using a dynamic reference electrode
CA2058491C (en) Component sensor for molten metals
JP3398221B2 (ja) イオン性溶融物における酸素分圧の電気化学的な測定用の照合電極
MXPA03008553A (es) Sensor de electrolito solido para monitorear la concentracion de un elemento en un fluido particularmente metal fundido.
US4645571A (en) Method and apparatus for the continuous monitoring of specific elements in molten substances containing same
AU2002253286A1 (en) Solid electrolyte sensor for monitoring the concentration of an element in a fluid particularly molten metal
Nikolaev et al. Electrochemical sensor for monitoring the alumina dissolution and concentration in a cryolite-alumina melt
US3324013A (en) Method and apparatus for determining composition of molten salt mixtures
US3816269A (en) Method for determining the concentration of a metal in an alloy melt
EP3351924A1 (en) Sensor for monitoring corrosion by means of measurements of electrochemical impedance and noise and of resistance to polarisation and use of same
Ganesan et al. Standard molar Gibbs free energy of formation of PbO (s) over a wide temperature range from EMF measurements
Rudenko et al. The Effect of Sc 2 O 3 on the Physicochemical Properties of Low-Melting Cryolite Melts КF–AlF 3 and КF–NaF–AlF 3
Polyakov et al. Anode overvoltages on the industrial carbon blocks
Katayama et al. Measurement of activity of gallium in liquid Ga–Sb–Sn alloys by EMF method with zirconia as solid electrolyte
CN109682870B (zh) 一种测定熔盐中金属离子浓度的方法及装置
Balaraju et al. Studies on Low Temperature Al Electrolysis Using Composite Anodes in NaF‐KCl Bath Electrolyte
Grjotheim On the Electrochemical Series of Metals in the Eutectic Melt of Sodium-and Potassium-Fluorides
CN102409359A (zh) 一种铝电解槽中氧化铝浓度的在线测定装置及方法
US3997295A (en) Process for the determination of the oxide content of a molten salt charge
Allanore Electrochemical Methods for the Study of Liquid Metals: Highlights from Metallurgical Transactions
RU2748146C1 (ru) Способ определения содержания глинозема в криолит-глиноземном расплаве и электрохимическое устройство для его осуществления
CA1230923A (en) Apparatus for determination of aluminium oxide content of the cryolite melt in aluminium electrolysis cells

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee