HU191662B - Process for littering and manure-handling, especially on pig-farms - Google Patents

Process for littering and manure-handling, especially on pig-farms Download PDF

Info

Publication number
HU191662B
HU191662B HU832101A HU210183A HU191662B HU 191662 B HU191662 B HU 191662B HU 832101 A HU832101 A HU 832101A HU 210183 A HU210183 A HU 210183A HU 191662 B HU191662 B HU 191662B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
manure
sand
alginite
perlite
zeolite
Prior art date
Application number
HU832101A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37538A (en
Inventor
Ernoe Szaszi
Gyula Fekete
Original Assignee
Ernoe Szaszi
Gyula Fekete
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ernoe Szaszi, Gyula Fekete filed Critical Ernoe Szaszi
Priority to HU832101A priority Critical patent/HU191662B/hu
Publication of HUT37538A publication Critical patent/HUT37538A/hu
Publication of HU191662B publication Critical patent/HU191662B/hu

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Description

A találmány élj árás almozásra és trágyakezelésre, különösen sertéstelepeken, ahol a trágyát az istállóból az alommal együtt távolítjuk el.
Mint ismeretes, anyagipari állattartás során keletkezett trágya nagymértékű veszélyt jelent a környezetre. A legelterjedtebben alkalmazott megoldásnál a trágyát vízzel távolítják el, aminek következtében úgynevezett hígtrágya keletkezik, ami például sertéstelepnél a szűkebb, de a távolabbi környezetet is szennyezi, és fertőzésveszélyt okoz.
Hátrány még az ismert trágyáéitávolítási módszereknél, hogy a hígtrágyában lévő tápanyagok, amelyeknek egy része a híg részben, míg másik része a szilárd részben van, a legnagyobb részt kárba veszik. Mint ismeretes, a trágya híg részében nitrogén és kálium, míg a szilárd részben foszfor található többségben. A nitrogén túlnyomó részt ammónia formájában van jelen. A huzamosabb ideig tárolt hígtrágya nitrogéntartalma az ammóniavegyületek gyors lebomlása következtében 20-80 %-kal csökken.
A foszforvegyület azon része, amely a híg részben található, igen bomlékony, és a tárolás során a nitrogénhez hasonlóan jelentősen lecsökken.
A trágya híg részében még bór található, amely mint nyomelem szintén nagyon fontos a növények élete, illetve fejlődése szempontjából.
A kálium döntő többsége oldott ásványi só formájában van jelen, és a híg részben található, és nem bomlékony. A hosszabban tárolt hígtrágyában a nitrogén és foszforveszteség következtében a káliumtartalom nem kívánatos módon feldúsul.
Amint a fent elmondottakból is látható, a jelenleg alkalmazott trágyakezelés egyrészt veszélyezteti a környezetet, másrészt gazdaságtalan, mert a trágyában lévő tápanyagok nagyrészt veszendőbe mennek.
A találmány célja a felsorolt hiányosságok kiküszöbölése és olyan almozási és trágyakezelési eljárás kidolgozása, amellyel a korszerű állattartási követelményeknek eleget lehet, tenni, és ugyanakkor a kezelt trágya nem veszélyes és káros a környezetre, nem okoz fertőzést, és a trágyában található hasznos tápanyagok a talaj termőerejének fokozására teljes mértékben felhasználásra kerülnek.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy a fenti célnak eleget tehetünk, ha az istállóban alomként olyan anyagot használunk, amelynek nagy a folyadékfelvevő képessége, és maga könnyen hozzáférhető. A trágyakezelés céljából pedig az alom- és trágyakeverékhez olyan abszorbeáló ásványi anyagot adagolunk, amely az alomként alkalmazott homok- és trágyakeverékét szagtalan, magas humusztartalmú tápanyaggá alakítja át.
A találmány tehát eljárás almozásra és trágyakezelésre, különösen sertéstelepeken, ahol a trágyát az istállóból az alommal együtt távolítjuk el. A találmány lényege, hogy az istállóban alomként homokot vagy homoklisztet alkalmazunk, és a trágyát legalább háromnaponként az istállóból eltávolítjuk, majd a homok- és trágyakeverékhez alginitet és adott esetben zeolitot és/vagy perlitet és/vagy tufitot keverünk, és a keveréket közvetlenül a talajra juttatjuk vagy tárolásra, szállításra alkalmas módon kiszereljük.
A homok, amit almozásra kívánunk alkalmazni, mindenütt rendelkezésre áll, és nagy nedvszívó, illetve vízfelvevő képességű.
Á találmány szerint előnyösen a trágya-, homok és alginit keverékéhez zeolitot vagy perlitet keverünk.
A találmány egy előnyös foganatosítási módja esetén 65—75 % homok-trágyakeverékhez 20—40 % alginitet és 2-8 % zeolitot -vagy perlitet keverünk.
A talaj szempontjából néha előnyös lehet, ha a homok-trágyakeverékhez az ásványi anyagokkal együtt kiegészítő műtrágyákat keverünk.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy a keletkezett ^szerves trágyát beleértve a vizes trágyát is, az alom szenyí nyezett részével célszerűen naponta, vagy kétnaponta az istállóból kiszállítjuk és azonnal feldolgozzuk. A feldolgozás gépesített, automatizált keverőtelepen történik, ahol az abszorbeáló anyag, azaz az alginit és az esetleg egyéb, találmány szerint hozzáadott anyagok, a homok és a szervestrágya keveréke teljesen szagtalan, magas humusztartalmú tápanyaggá alakítják át. Az adalékok mennyiségét az állatok korával összefüggésben lévő szervestrágya mennyiség és az alkalmazott alom szerkezete függvényében empirikus úton határozzuk meg. Ily módon a nyert szervestrágya keverék hatásmechanizmusát mindig azonos sávon lehet tartani.
Magát az alomcserét, a trágya eltávolítását az állatok kifutóba terelésével kezdjük. Ezt követően a fekete oídalon a középen húzódó gyűjtősávon kívüli ürüléket a rátapadó alommal együtt a gyűjtősávba dobjuk. A gyűjtősávot 5-5,2 m hosszúságú részletekben mintegy 1 m széles, oldalt terelőlemezes, villamos targoncára szerelt tolókanállal felszedjük, és az istálló oldala mentén vezetett csillepályán várakozó billenős csilleteknőbe ürítjük. A gyűjtősáv kiürítése után az annak végében tárolt almot valamint a tiszta homokot tartalmazó terítőkocsit végigvontatjuk a sávon, és kiterítjük az új almot. A terítőkocsikat végálláskapcsoló.k működtetik, és a vonókötél automatikusan nyitja a homokterítő reteszt.
A csillepályán tartási egységenként megtöltött csilléket villamos targonca segítségével az ürítőbunkerokhoz juttatjuk, és tartalmukat a bunkerbe billentjük, Az üres csilléket vagy parkolópályára, vagy eredeti helyükre juttatjuk vissza,
A bunkerból szállítószalag, előnyösen bordás gumiszalag segítéségével a homok és trágyakeveréket keverőgépbe juttatjuk. Az adalékanyagok, azaz az alginit, és adott esetben zeolit és/vagy perlit és/vagy tufit és esetlegesen a kiegészítő műtrágyák a keverő melletti silókban tárolódnak, ahonnan automatikus csigatengely juttatja automatikus mérlegekre, ahonnan aztán automatikusan a Keverőbe kerülnek.
A keverőgépből a trágyakeveréket a keverő alá beálló trágyaszóró gépkocsi segítségével egyenesen a szántóföldre juttatjuk, és ott talajbedolgozással tápanyag veszteség nélkül hasznosítjuk. Egyes esetekben átemelő szállítószalag segítségével a keveréket homogenizáló silókba juttatjuk, amelyek mintegy egynapi mennyiségre vannak méretezve. Ezekben függőleges tengelyű keverőcsigasor van, amely a teljes anyagmennyiség étke verésére alkalmas.
Amennyiben a trágyakeveréket nem kívánjuk közvetlenül felhasználni, az egységcsomagokban kiszerelésre kerülhet.
-2191 662
Egy példa esetén a trágyakeverék összetétele a következő':
Alapanyag: homok-homokliszt
a felszívott vizelettel 65,0%
trágya szilárdrész 6,0%
Adalékok: alginit 25,1%
zeolit vagy perlit vagy tufit 3,0%
műtrágyák N 0,2%
P 0,4%
K 0,3%
100,0%
A fenti összetétel alapján kapott trágyakeverék 1 m3-re számított hatóanyagtartalma a következő:
humusz N P K C . mikro- mész elemek
kg kg kg kg kg
169,62 15,67 14,397 15,23 6,77 15,20 vala- mennyi
A találmánynál az abszorbeálás révén a trágyaszag, szinte teljesen megszüntethető. Az alginit adagolása a komposztálódást felgyorsítja és az ürülékből származó streptococcusok számát lecsökkenti. Az alginit kálium és nitrogéntartalma magas, amit az előzőekben ismertetett táblázat is ismertet, és így a műtrágyák adagolása is csak egész kivételes esetekben szükséges. Az alginit' magas humusz- és mésztartalma a savanyú talajok javításában is hasznosul. Ez is egy igen lényeges járulékos hatás, mert az intenzív termelés érdekében kijuttatott műtrágyák savanyítják a talajt.
A zeolit vagy perlit adagolását azok nagyfokú abszorp5 eiós képessége, valamint magas Si, Al, Mg tartalma teszi indokolttá.
A találmány szerinti eljárás tehát azon túlmenően, hogy környezetvédő módon megoldja a sertéstelepeken keletkező trágyák elhelyezését, nagymértékben hozzá10 járul a talajok termőerejének fokozásához is.

Claims (4)

15 1. Eljárás almozásra és trágyakezelésre különösen sertéstelepeken, ahol a trágyát az istállóból az alommal együtt távolítjuk el, azzal jellemezve, hogy az istállóban alomként homokot, vagy homoklisztet alkalmazunk, és a trágyát legalább háromnaponként az istállóból eltávolítjuk, majd a homok és trágyakeverékhez alginitet, és adott esetben zeolitot és/vagy perlitet, és/vagy tufitot keverünk és a keveréket közvetlenül a talajra juttatjuk, vagy tárolásra, szállításra alkalmas módon kiszereljük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a trágya- és homok-, és alginitkeverékhez zeolitot vagy perlitet keverünk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 60-75% homok-trágyakeverékhez 20—40% alginitet, és 2-8 % zeolitot, vagy perlitet keverünk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a homok-trágyakeverékhez az ásványi anyagokkal együtt kiegészítő műtrágyákat keverünk.
HU832101A 1983-03-28 1983-03-28 Process for littering and manure-handling, especially on pig-farms HU191662B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU832101A HU191662B (en) 1983-03-28 1983-03-28 Process for littering and manure-handling, especially on pig-farms

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU832101A HU191662B (en) 1983-03-28 1983-03-28 Process for littering and manure-handling, especially on pig-farms

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37538A HUT37538A (en) 1986-01-23
HU191662B true HU191662B (en) 1987-03-30

Family

ID=10957764

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832101A HU191662B (en) 1983-03-28 1983-03-28 Process for littering and manure-handling, especially on pig-farms

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU191662B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HUP1200469A2 (en) * 2012-08-08 2014-01-28 Plantaco Logisztikai Es Szolgaltato Kft Composition and method for enhencement of cultivation of plants and for enhancement of productivity of soil

Also Published As

Publication number Publication date
HUT37538A (en) 1986-01-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4519340A (en) Absorbent composition for animal excreta and process for making and using same
US5603744A (en) Process for establishing optimum soil conditions by naturally forming tilth
CA3029424C (en) Bedding material and mat for animal husbandry
Hatfield et al. Swine manure management
EP2931680B1 (en) Organic fertilizer and method of its production
Maher et al. Managing spent mushroom compost
CN101648828A (zh) 一种有机肥及其制备方法
RU2423335C1 (ru) Способ получения органоминерального удобрения
RU2426712C1 (ru) Способ производства органоминерального удобрения
EP0586004B1 (en) Method for the production of fermentation product and the applications of the fermentation product and the pellets.
HU191662B (en) Process for littering and manure-handling, especially on pig-farms
JP3557604B2 (ja) 家畜糞尿処理材及び方法
KR100292885B1 (ko) 석탄재를 이용한 축사 바닥 깔짚
DE3927486A1 (de) Verfahren zur verarbeitung von fluessigmist (bzw. schwemmist bzw. guelle) zu einem biologischen duengemittel
Lau et al. Manure composting as an option for utilization and management of animal waste
CN114341080A (zh) 含矿物添加剂的颗粒水处理厂污泥的组成及相应的制备工艺
Hart Manure management
KR100220209B1 (ko) 수분조절제 및 그 제조방법
WO1998034889A1 (es) Procedimiento de eliminacion total de purines, instalacion para la puesta en practica de dicho procedimiento y fertilizante natural obtenido
DE4335168C1 (de) System zur Entsorgung von Gülle und Verfahren zu seiner Benutzung
JP2001026488A (ja) ミネラル強化肥料
KR100480679B1 (ko) 활성부식물질, 부석과 유기산을 이용한 가축음용수 개량방법
JPH107481A (ja) 土壌改良剤の製造方法及びその保管方法
Cole et al. Assimilation versus accumulation of macro-and micronutrients in soils: Relations to livestock and poultry feeding operations
CZ297644B6 (cs) Zpusob prumyslového zpracování fermentovaných bioodpadu