HU191298B - Heat-controlling vehicle seat - Google Patents

Heat-controlling vehicle seat Download PDF

Info

Publication number
HU191298B
HU191298B HU282783A HU282783A HU191298B HU 191298 B HU191298 B HU 191298B HU 282783 A HU282783 A HU 282783A HU 282783 A HU282783 A HU 282783A HU 191298 B HU191298 B HU 191298B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
vehicle seat
air
seat according
seat
vehicle
Prior art date
Application number
HU282783A
Other languages
English (en)
Inventor
Sandor Pasztor
Original Assignee
Pasztor,Sandor,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pasztor,Sandor,Hu filed Critical Pasztor,Sandor,Hu
Priority to HU282783A priority Critical patent/HU191298B/hu
Publication of HU191298B publication Critical patent/HU191298B/hu

Links

Landscapes

  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)

Abstract

A találmány tárgya hőszabályozós járműülés, főíeg közúti járművek tartósan használt ülőhelyeinél a kedvezőtlen lokális körülmények, pl. befülledés okozta diszkomfort érzet kiküszöbölésére, amely jármüülés a rajta helyet foglaló személy súlyának nagy részét hordó ülő részt, valamint ahhoz célszerűen változtatható szöghelyzetben csatlakozó támlát, a jármű padozatához erősített vázat, rugalmas, állatában belső rugózással ellátott kárpitozást és ülésburkolatot tartalmaz. A találmány tárgya azzal jellemezhető, hogy a rugalmas kárpitozás az ülés vázára (l) közvetlenül vagy közvetve rászerelt nagy hézagtérfogatú betétanyaggal, előnyösen több rétegű szivacspárnával (4) van kiegészítve vagy helyettesítve, mig a burkolatot légáteresztő fedőréteg (5) alkotja.A szivacspárna (4) és a légáteresztő fedőréteg (5) közé előnyösen összefüggő átszellőztető légtér szabadon maradását szolgáló, egymáshoz viszonyítva relatív elmozdulásra képest távtartók (8) együttese van beiktatva. b| 1. ábra -1-

Description

A találmány tárgya hőszabályozós járműülés, főleg közúti járművek tartósan használt ülőhelyeinél a kedvezőtlen lokális körülmények, pl. befülledés okozta diszkomfort érzet kiküszöbölésére, amely jármüülés a rajta helyet foglaló személy súlyának nagy részét hordó ülő részt, valamint ahhoz célszerűen változtatható szöghelyzetben csatlakozó támlát, a jármű padozatához erősített vázat, rugalmas, általában belső rugózással ellátott kárpitozást és ülésburkolatot tartalmaz.
A találmány tárgya azzal jellemezhető, hogy a rugalmas kárpitozás az ülés vázára (l) közvetlenül vagy közvetve rászerelt nagy hézagtérfogatú betétanyaggal, előnyösen több rétegű szivacspárnával (4) van kiegészítve vagy helyettesítve, míg a burkolatot légáteresztő fedőréteg (5) alkotja.A szivacspárna (4) és a légáteresztő fedőréteg (5) közé előnyösen összefüggő átszellőztető légtér szabadon maradását szolgáló, egymáshoz viszonyítva relatív elmozdulásra képest távtartók (8) együttese van beiktatva.
1. ábra
191 298
A találmány hőszabályozós járműülés, főleg közúti járművek tartósan használt ülőhelyeinél a kedvezőtlen lokális körülmények, pl. befülledés okozta diszkomfort érzet kiküszöbölésére. A jármíiülés a rajta helyet foglaló személy súlyának nagy részét hordó ülő részt, valamint ahhoz célszerűen változtatható szöghelyzetben csatlakozó támlát, a jármű padozatához erősített vázat, rugalmas, általában belső rugózással ellátott kárpitozást és ülésburkolatot tartalmaz.
A távolsági forgalomban közlekedő autóbuszok, főleg a turisztikai úton résztvevő utasok, valamint a személygépkocsik nagy távolságokon való használata esetén azok utasai előtt közismert, hogy a tartósan használt ülőhelyek az utas számára befülledés érzetet és ezáltal nem kívánt díszkomfort állapotot idéznek elő. Különösen kedvezőtlen ez a gépjármű vezetője számára, akinek sokkal kevésbé van lehetősége az üléshez, képest testhelyzetét - akár csak kisebb mértékben is - változtatni, mint a jármű többi utasának.
A gépjárművezető számára a diszkomfort érzet azért is hátrányos, mert egy idő után óhatatlanul idegi megterhelést és végső soron a közlekedés biztonságát veszélyeztető állapotot idézhet elő. Mindez nagyrészt abból származik, hogy az ülések anyagának impermeábilis volta miatt a test nem tud szellőzni. Ezért a test párolgása következtében a ruházat vagy annak egy része a verejték nedvességével telítődik, az emberi testet pedig fokozott hőhatás éri, ami ellen gyakorlatilag nem lehet védekezni.
Az említett körülmények elsősorban a meleg időjárás esetére jellemzőek, de nem kedvezőbb a helyzet hideg időben sem. A nagy hidegben kellemetlen a lehűlt járműülésen helyet foglalni, és az öltözék vagy elegendően meleg, és akkor a vezetéshez szükséges könnyű mozgást meggátolja, vagy túlságosan könynyü, és akkor a hideghatás ellen nem véd meg. Emellett a jármű fokozatos föl melegedése közben a melegebb ruházatot le kell venni, és a verejtékezéssel járó kellemetlenségek ugyanúgy létrejönnek, mint meieg időjárás esetén.
A közismert nehézségeken hosszú ideje igyekeznek segíteni azáltal, hogy az ülésedet többé-kevesbé nedvszívó tulajdonságú bevonatokkal készítik. Az alapgondolat indokolt, az ilyen bevonatok azonban egyértelműen mégsem váltak be, mivel a beszívott nedvesség nem kívánatos mikroorganizmusok elszaporodását eredményezheti, így bőrgombát vagy más fertőzést okozhat.
Más megközelítésben igyekszik a kérdést megoldani az a módszer, amelynél a háttámlát valamilyen eltávolítható járulékos támaszkodó felülettel egészítik ki. Ezek meggátolják, hogy azülést használó személy ruházata az eredeti háttámlával közvetlenül érintkezzék. Az ilyen kialakítás csak részlegesen javítja a helyzetet, mert a járulékos támaszkodó felülettel csak a támlát lehet fölszerelni, az ülörészt azonban nem.
Az előbbinél költségesebbek azok az elgondolások, amelyek a jármű teljes belső terének légkondicionálásán alapulnak. Ezek azonban egyfelől költségesek, másrészt az alapproblémát — vagyis a testfelület és az ülésbevonat közötti kedvezőtlen állapot kialakulását - nem tudja megoldani.
A korszerű újabb elképzelések egyik fajtáját a 4 259 896 lajstromszámú USA szabadalmi leírásban találhatjuk meg. Ennél az ülőrész aljára szerelnek egy ventilátorral ellátott szellőztető dobozt. A doboz per2 forált fölső felülete érintkezik az ülés alsó felületével. Az alapgondolat jó, a megoldás azonban mégsem vált be. A tapasztalat szerint ugyanis a helyet foglaló személy súlyának hatására a párnának erősen deformálódott részein nincsen levegőátáramlás. A szellőzés .tehát pontosan ott nem valósul meg, ahol arra a legnagyobb szükség volna. Nem segít az sem, ha na gyobb szilárdságú párnát alkalmaznak, mert ezáltal az ülés válik kényelmetlenné. Kedvezőtlen továbbá, hogy a szellőztető doboz a háttámlába nem is építhető be, mivel az ezáltal túlságosan vastaggá válnék.
Más elgondolást képvisel az a burkolat, amely ülő és fekvő bútorokhoz egyaránt használható és a 160 745 Isz.-mú magyar szabadalmi leírásból ismerhető meg. Ennél nagyszámú levegőcsatornát iktatnak be a felületi réteg alá, és szellőztető levegőt vezetnek be. Itt is fönnáll az a nehézség, hogy ha viszonylag nagy szilárdságú, akkor nem képes az emberi test alakját megfelelően követni, ha pedig túlságosan puha, akkor erősen deformálódik.
Előrelépést jelent a 24 58 494 Isz.-mú NSZK iratban közrebocsátott szellőztethető gépjárműülés, melynél az iilcs felületét átszívatják (fűtés esetén meleg levegővel átfúvatják), E szellőzés hátránya, hogy a légáramlás merőleges az ülés felületére, így az ülőszemély ránehezedésekor a szellőzés az ülés peremére korlátozódik.
A találmány célja az ismertetett hiányosságok kiküszöbölése, és olyan járniüülés kifejlesztése, amely a rá ható súlyterhek hatására csak olyan mértékű alakváltozást szenved, amely mellett a személy testével vagy ruházatával érintkező ülésfelület mögött állandó légcserét megengedő légréteg marad szabadon és ezáltal a befülledés nem jöhet létre Célja a találmánynak az is, hogy a csekély alakváltozást eredményező szilárd súg ellenére az ülés a Sarlós használat esetén is kellő kényelmet nyújtson. Feladat ezen belül annak megvalósítása, hogy az ülésnek mind az ülő része, mind pedig a hozzá csatlakozó támlája olyan átszellőztető légtérrel rendelkezzék, amely hűtést vagy fűtést eredményező mesterséges légcsere fenntartására alkalmas
A találmányi gondola) alapja az a felismerés, hogy az átszellőztetett légtér létrehozására és fenntartására a legcélszerűbb egy olyan távtartó együttes alkalma zása, amely egyrészt kellően rugalmas és így az ülés kényelmességét nem károsítja, másrészt saját maga oly csekély alakváltozás! szenved, amely mellett az átszellőztető légtér légátbocsátó keresztmetszete számottevően nem csökken. A kényelmességet szolgáló rugalmas alakváltozásnak ezért nagyrészt nem a távtartók mentén, hanem a távtartókat alátámasztó rugalmas ágyazatban kell lejátszódnia. Erre a célra valamilyen egy- vagy többrétegű szivacspárna látszik legalkalmasabbnak.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti hőszabályozós járműiilcs, főleg közúti járművek tartósan használt ülőhelyemé* a kedveződért lokális körülménynek, pl. befülledés; okozta diszkem fö vi érzet kiküszöbölésére - amely jármíiülés 3 rajta helyet foglaló személy súlyának nagy részét hordó ülő részt, valamint ahhoz célszerűen változtatható szőghelyze? ben csatlakozó támlát, a jármű padozatához erősített vázat, rugalmas, általában beiső rugózással ellátott kárpitozást és űlésburkolatot tartalmaz, az ülésbur kolatot pedig légáteresztő fedőréteg alkotja, oly módon van kialakítva, hogy a rugalmas kárpitozás az
-2191 29f ülés vázára közvetlenül vagy közvetve rászerelt nagy hézagtérfogatú betétanyaggal, előnyösen több rétegű szivacspárnával van kiegészítve vagy helyettesítve, a szivacspárna és a légáteresztő fedőréteg közé előnyösen összefüggő átszellőztető légtér szabadon maradását szolgáló, egymáshoz viszonyítva relatív elmozdulásra képes távtartók együttese van beiktatva.
A hőszabályozós járműülés további ismérve lehet, hogy a szivacspárna rétegei a légáteresztő fedőrétegtől távolodva csökkenő alakváltozó képességgel és növekvő szilárdsággal rendelkeznek. Az átszellőztető légtérnek a környezejbjj; kitorkolló kilépő nyílásai vannak. .'·
A légáteresztő fedőréteg célszerűen nagy szilárdságú téxtília,' amely oldható módon, pl. villámzárral és/vagy bepattintható kapcsokkal van rögzítve. A távtartók együttesét rugalmas alakváltozásra képes, de az átszellőztető légtér összezáródását mcggátló kellő szilárdságú idomok, pl. tüskék és/vagy rugók sokasága alkotja.
Az átszellőztető légtér mesterséges légáramoltató szervvel, pl. ventilátorral van összeköttetésben, a ventilátor elé pedig adott esetben szabályozó szerv, pl. fojtó szelep van beiktatva. A távtartók együttese a szivacspárna felőli oldalán elhelyezett alaplappal és a légáteresztő fedőréteggel van közrefogva. Az egyik lehetséges kiviteli alak szerint az alaplap hajlékony lemezből van kialakítva.
A légáteresztő fedőréteg permeabilis anyagból van vagy perforációval van ellátva. A távtartók együttesét képező tüskék műanyagból vagy gumiból készült hengerek vagy hasábok. A távtartók együttesét képező tüskék a légáteresztő fedőréteg felé eső végükön csökkenő keresztmetszetűek.
A járműülés egy lehetséges kiviteli változatánál szivacspárna mellőzésével az ülőrészre távtartók együttesének közbeiktatásával alaplap és légáteresztő fedőréteg van csupán helyezve, melyek együttvéve mintegy üléshuzatként vannak kialakítva. Bármely kiviteli alak esetén a támla a vesék magasságában elhelyezett pótpárnával vagy járulékos betétidommaí lehet kiegészítve. A pótpárna vagy a járulékos betétidom célszerűen nedvszívó anyagból van.
A találmány szerinti hőszabályozó járműülés egy sor előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Ezek között a legfontosabb az, hogy az valóban meggátolja az üléssel érintkező ruházat vagy test párásodását, az állandó légcserével pedig az adott kívánalomnak megfelelően hűtést vagy fűtést eredményezhet. Nem fordul elő az ülésfelületek mentén a nedvesség összegyűlése és ezáltal gombásodást vagy egyéb fertőzést okozó mikroflórák kialakulása.
Kedvező az is, hogy a kívánt hatást eredményező távtartó együttes kis helyigényű - akáf 2 cm-nyi vastagsággal is megvalósítható -, és így egyszerűen a már meglévő ülésekre mintegy huzatként adaptálható. Előny továbbá, hogy az ülés eredeti kényelmességét károsan nem befolyásolja, sőt az eltérő merevségű szivacspárnák egymásra rétcgczcsével a gépkocsivezető vagy utas számára a testet körbeágyazó, annak alakjához jól alkalmazkodó ülést eredményez.
A találmányt kiviteli példa kapcsán, rajz alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzon az
1. ábra a járműülés hátul-, oldal- és előlnézete, a
2. ábra a jármüülés egy kinagyított részlete
Az 1. ábrán látható jármüülés I váza valamilyen ismert módon van a jármű padozatához erősítve. Az ülés két fő egységből, a 2 ülő részből és a 3 támlából van összeállítva. Az utóbbi célszerűen változtatható szöghelyzetü, hogy az. ülő személy azt a maga számára legkedvezőbb helyzetbe dönthesse. Mind a 2 ülő rész, mind pedig a 3 támla belseje nagy hézagtérfogatú belétany aggal, pl. a 4 szivacspárnával van kitöltve. Az lb ábrán példaképpen olyan esetet láthatunk, ahol a 2 ülő rész 4 szivacspárnája három darab eltérő szilárdságú 4a, 4b és 4c rétegből van fölépítve. Ezek közül a 4a réteg a legkisebb szilárdsággal és legnagyobb alakvállozó képességgel, míg a 4c réteg a legnagyobb szilárdsággal és a legkisebb alakváltozó képességei rendelkezik.
Az ülés felületét a 2. ábrán látható 5 légáteresztő fedőréteg alkotja, amely alatt a 6 átszellőztető légteret találjuk. A 6 átszellőztető légtér a 7 kilépő nyílások útján közlekedik a környezet légterével, állandó szabadon maradása pedig a 8 távtartók sokaságának köszönhető. A 6 átszellőztető légtér mesterséges szel· lőztelcséről, pl. az la ábrán bemutatott rugalmas 14 rögzitöpántokkal fölerősített 13 levegő bevezető csövön keresztül lehet gondoskodni. A 13 levegő bevezető csőbe a friss levegő a jármű fűtőrendszeréből vagy külön ventilátor segítségével juttatható. A 8 távtartók együttese előnyösen a 10 alaplapon helyezkedik el. Adott esetben a 10 alaplap, a 8 távtartók és az őket lefedő 5 légáteresztő fedőréteg egyetlen közös egységet képez, amely mintegy üléshuzatként lehet kialakítva. Az ilyen „üléshuzat a szokott módon az ülésre rászerelhető és arról eltávolítható. Lehetőség van továbbá arra, hogy vagy az üléshuzatként kialakított teljes együttest vagy csupán a^ 5 légáteresztő fedőréteget, pf a bepattintható 9 tüskék segítségével rögzítsük.
Az 5 légáteresztő fedőréteg külön történő eltávolítására egyrészt azért lehet szükség, hogy azt saját magát időnként meg lehessen tisztítani, másrészt azért, hogy a 6 átszellőztető légteret portalanftani lehessen. Itt jegyezzük meg, hogy a 6 átszellőztető légtérbe bejuttatott levegőt esetleg szűrni is lehet. Az 5 légáteresztő fedőréteg célszerűen permeábilis anyagból van, de átjárhatóságáról adott esetben a 12 perforációval is gondoskodhatunk.
Az ülés 3 támláját szükség esetén el lehet látni a vesék magasságában elhelyezett pótpárnával vagy az lb és le ábrán foltüntetett 11 járulékos betétidommal, amelynek feladata a hűlésérzékeny vesetájék külön védelme. Ennek különösen akkor van jelentősége, ha a 6 átszellőztető légtér légcseréjét mesterségesen, pl. ventilátorral hajtjuk végre. A 11 járulékos betétidomot ugyancsak nedvszívó anyagból érdemes kialakítani.
A találmány szerinti hőszabályozós járműülés közúti jármüveknél és repülőgépeknél egyaránt jól használható.
Szabadalmi igénypontok

Claims (13)

1. Hőszabályozós járműülés, főleg közúti járművek tartósan használt ülőhel yeinél a kedvezőtlen lokális körülmények, pl. befülledés okozta diszkomfort észet kiküszöbölésére, amely járműülés a rajta helyet
191 298 foglaló személy súlyának nagy részét hordó ülő részt, valamint ahhoz célszerűen változtatható szöghelyzetben csatlakozó támlát, a jármű padozatához erősített vázat, rugalmas, általában belső rugózással ellátott kárpitozást és ülcsburkolatot tartalmaz, az ütésburkolatot pedig légáteresztő fedőréteg alkotja, azzal jellemezve, hogy a rugalmas kárpitozás az ülés vázára (1) közvetlenül vagy közvetve rászerelt nagy hézagtérfogatú betétanyaggal, előnyösen többrétegű szivacspárnával (4) van kiegészítve vagy helyettesítve, a szivacs- 10 párna (4) és a légáteresztő fedőréteg (5) közé előnyösen összefüggő átszellőztető légtér (6) szabadon maradását szolgáló, egymáshoz viszonyítva relatív elmozdulásra képes távtartók (8) együttese van beiktatva.
2. Az 1. igénypont szerinti járműüiés, azzal jelle- j 5 mezve, hogy a szivacspárna (4) rétegei (4a, 4b, 4c) a légáteresztő fedőrétegtől (5) távolodva csökkenő alakváltozó képességgel és növekvő szilárdsággal rendelkeznek.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti járműülés, azzal 20 jellemezve, hogy az átszellőztető légtérnek (6) a környezetbe kitorkolló kilépő nyílásai (7) vannak.
4. Az I - 3. igénypontok bármelyike szerinti járműülés, azzal jellemezve, hogy a légáteresztő fedőréteg (5) célszerűen nagyszilárdságú textília, amely oldható módon, pl. villámzárral és/vagy bcpatlintlialó kapcsokkal (9) van rögzítve.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti járműülés, azzal jellemezve, hogy a távtartók (8) együttesét rugalmas alakváltozásra képes, de az átszellőztető légtér (6) összezárodását meggátló, kellő szilárdságú idomok, pl. tüskék és/vagy rugók sokasága alkotja.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti járműülés, azzal jellemezve, hogy az átszellőztető légtér (6) mesterséges légáramoltató szervvel, pl. ventilátorral van összeköttetésben, a ventilátor elé pedig adott esetben szabályozó szerv, pl. fojtószelep van beiktatva.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti járműülés, azzal jellemezve, hogy a távtartók (8) együttese a szivacspárna (4) felőli oldalán elhelyezett alaplappal (10) és a légáteresztő fedőréteggel (5) van közrefogva.
8. A 7. igénypont szerinti járműüiés, azzal jellemezve, hogy az alaplap (10) hajlékony lemezből van kialakítva.
9. A 7. igénypont szerinti járműülés, azzal jellemezve, hogy a légáteresztő fedőréteg (5) permeábilis anyagból van, vagy perforációval (12) van ellátva.
10. A 7-9. igénypontok bármelyike szerinti járműülés, azzal jellemezve, hogy a távtartók (8) együttesét képező tüskék műanyagból vagy gumiból készült hengerek vagy hasábok.
11. A 7-9. igénypontok bármelyike szerinti járműülés, azzaljellemezve, hogy a távtartók (8) együttesét képező tüskék a légáteresztő fedőréteg (5) felé eső végükön csökkenő keresztmetszetűék.
12. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti járműülés, azzal jellemezve, hogy a támla (3) a vesék magasságában elhelyezett pótpárnával vagy járulékos betétidommal (11) van kiegészítve.
13. A 13. igénypont szerinti járműülés, azzal jellemezve. hogy a pótpái na vagy a járulékos betétidom (II) nedvszívó anyagból van.
4 db rajz
HU282783A 1983-08-11 1983-08-11 Heat-controlling vehicle seat HU191298B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU282783A HU191298B (en) 1983-08-11 1983-08-11 Heat-controlling vehicle seat

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU282783A HU191298B (en) 1983-08-11 1983-08-11 Heat-controlling vehicle seat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU191298B true HU191298B (en) 1987-02-27

Family

ID=10961274

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU282783A HU191298B (en) 1983-08-11 1983-08-11 Heat-controlling vehicle seat

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU191298B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3395143B2 (ja) 車両座席用背もたれ
US5927817A (en) Ventilated vehicle seat assembly
US7467823B2 (en) Vehicle seat
US6619737B2 (en) Seat module for a vehicle seat which can be actively ventilated
CA2261067C (en) Air cooled/heated vehicle seat assembly
US10279714B2 (en) Seating assembly with climate control features
US6062641A (en) Seat apparatus with air flow
US6817675B2 (en) Motor vehicle seat
JP3348282B2 (ja) 車両座席
US2022959A (en) Seat ventilating and cooling device for automobiles
GB2321722A (en) Vehicle seat with heating and ventilation
JP2007520288A (ja) 車両シート
ITRM990016A1 (it) Sedile, in particolare per autoveicoli.
US20080246325A1 (en) Vehicle Seat and Cushion Therefor
JP7280043B2 (ja) シートパッド
US20220072981A1 (en) Seat cushion-extension ventilation with primary fan
WO2000018606A1 (en) Seat ventilation device
HU191298B (en) Heat-controlling vehicle seat
JP5855403B2 (ja) 空調シート
US10703236B2 (en) Vehicle seat
US20240239253A1 (en) Ventilated seat
JPS6345970Y2 (hu)
JP2943729B2 (ja) 車両の座席用通気具
KR20230032423A (ko) 자동차용 시트에 장착되는 통풍 시스템
JP2503366B2 (ja) 冷暖房用空気の吹出口を備えた椅子