HU190966B - Heat exchanger of counter-flow fluid serving for treating afterproduct pulp of sugar mill - Google Patents
Heat exchanger of counter-flow fluid serving for treating afterproduct pulp of sugar mill Download PDFInfo
- Publication number
- HU190966B HU190966B HU183884A HU183884A HU190966B HU 190966 B HU190966 B HU 190966B HU 183884 A HU183884 A HU 183884A HU 183884 A HU183884 A HU 183884A HU 190966 B HU190966 B HU 190966B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- pulp
- heat exchanger
- tubular members
- treating
- cooling
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C13—SUGAR INDUSTRY
- C13B—PRODUCTION OF SUCROSE; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED THEREFOR
- C13B25/00—Evaporators or boiling pans specially adapted for sugar juices; Evaporating or boiling sugar juices
- C13B25/005—Evaporators or boiling pans specially adapted for sugar juices; Evaporating or boiling sugar juices with heating coils
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F28—HEAT EXCHANGE IN GENERAL
- F28D—HEAT-EXCHANGE APPARATUS, NOT PROVIDED FOR IN ANOTHER SUBCLASS, IN WHICH THE HEAT-EXCHANGE MEDIA DO NOT COME INTO DIRECT CONTACT
- F28D11/00—Heat-exchange apparatus employing moving conduits
- F28D11/02—Heat-exchange apparatus employing moving conduits the movement being rotary, e.g. performed by a drum or roller
- F28D11/04—Heat-exchange apparatus employing moving conduits the movement being rotary, e.g. performed by a drum or roller performed by a tube or a bundle of tubes
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Thermal Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)
- Paper (AREA)
- Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
A találmány cukorgyári utótermék-pép hűtésére, valamint kisebb mértékű visszamelegítésére szolgáló folyadékellenáramú hőcserélő berendezésre vonatkozik.
A cukorgyári utótermék-pép a vákuum kristályosító készülékből leeresztett cukorkristályokból és kristályközi szörpből áll. Ennek mintegy 75-80’C hőmérsékletét lassan, egyenletesen kell csökkenteni 35-40 ’C-ra. A hűtés sebessége nem haladhatja meg a 0,8-1,0 °C/h értéket. A hűtés következtében a kristályközi szörp túltelítetté válik s cukor rakódik a kristályok felületére. Ha a hűtés optimális, akkor a kristályközi szörp optimális mértékben kimerül s így a gyártási folyamatból melaszként a lehető legkevesebb cukrot visz magával. A hűtőből kikerülő pépet centrifugálják s ezzel választják el a cukorkristályokat az anyaszörpöt jelentő melasztól. A centrifugáláshoz azonban a hűtés következtében rendkívül viszkózussá vált pépet az elért 35-40 °C-ról 45-50 ’C-ra vissza kell melegíteni.
A fentiekben vázolt hűtést és visszamelegítést szolgálják a cukorgyári utótermék-pép hőcserélő berendezései.
Ezekben a berendezésekben fontos szerepe van az egyenletesen, folyamatosan és kis hőlépcsőkkel történő hűtésnek. A pép és a hűtőelem közötti nagy hőmérséklet-különbség hatására ugyanis olyan új kristálygócok keletkeznek, amelyek a pépben meglevő kristálygócok méretéhez képest kicsinyek s így a centrifugálással vissza nem tarthatók: ezek tehát a melasszal együtt eltávoznak s a cukorkinyerés hatásfoka ezzel romlik.
Ezt a követelményt az ellenáramú hőcserélő elégítheti ki annál kedvezőbben, minél kisebb a berendezésben az ellenáram és a hűtendő pép közötti hőmérséklet-különbség változása, vagyis ha a pépben minél kisebb hőlépcsők keletkeznek, s ezek a hőlépcsők minél kevésbé térnek el az elméleti folyamatos hűtési görbétől.
Az eddig ismeretes rendszerek azonban ezt a követelményt nem tudták megfelelő módon kielégíteni.
A kezdeti berendezésekben nem használtak ellenáramú hűtést, ennélfogva ezek hatásfoka közelítőleg sem volt kielégítő. A korszerű készülékekben már több olyan ellenáramú hűtőoszlopot és általában egy visszamelegítő oszlopot alkalmaztak, amelyekben a hőcserélés ellenáramú folyadékkal történt. Ezeknek főleg két változata ismeretes.
Az egyik változatban az oszlopban a hűtőfolyadékot a lefelé áramló péppel szemben felfelé több vízszintes síkban kialakított csőkígyóban áramoltatják s ezek között a pépet kavarólapátokkal kavarják. Ennek hátránya, hogy nemcsak az egyes szintekben elrendezett csőkígyók hűtőhatására keletkezik a pép hőmérsékletében nagyobb lépcső, hanem még egy-egy vízszintes síkban a csőkígyóban is megváltozó hőmérsékletű hűtőfolyadék és a köztük kavart pép különböző hőmérséklete e nagyobb lépcsőkön belül is rendezetlen állapotot teremt, s rontja a hűtés egyenletességét.
A másik változat ehhez hasonló azzal a különbséggel, hogy itt a vízszintesen elhelyezett csőkígyókat hűtőtárcsák helyettesítik, amelyben a hűtővíz egyenletesebben helyezkedik el, de amely még mindig nem küszöbölheti ki a szakaszos hűtés folytán a pépben keletkező nagyobb hőlépcsőket. Ez ismét bizonyos kisebb kristályos gócok keletkezéséhez vezet.
Mindkét rendszernek közös hátránya még, hogy ha a hűtőfolyadékot vezető csőrendszerben hibásodás következik be, pl. a cső kilyukad, akkor az egész oszlopot s így általában az egész rendszert hosszabb időre le kell állítani, ami a gyártás folyamatában igen komoly kiesést okoz.
Ezeket a hátrányokat küszöbölte ki a 182 274 sz. magyar szabadalomban védett berendezés, amely eltérően az addig ismert berendezésektől a hőcserét szolgáló vízszintes tárcsákat, illetve csőkígyókat függőleges elrendezésű csőkígyókra cserélte fel. Ennek igen nagy előnyei voltak: benne a hőcserélés sokkal folyamatosabban, több, elhanyagolhatóan kis lépcsővel történt s ha egyik csőkígyó meghibásodott, annak kikapcsolása után a berendezés hatásfoka csak csökkent, de a gyártási folyamatot nem állította meg. Ebben a megoldásban nem a pépet kavarják, hanem a csőkígyók forognak s a pépet egyes szintekben a csőkígyó hézagaiba benyúló fékezőkarok gátolják abban, hogy a csőkígyókkal együtt forogjanak.
A tapasztalat azonban azt mutatta, hogy ennek a berendezésnek is vannak még hátrányai. Mivel a fékezőkarok csak bizonyos függőleges távolságokban voltak elhelyezve, a köztük ágszerűen kinyúló csőhurkok mégis bizonyos mértékben magukkal vitték a pépet; annál is inkább, mert e függőlegesen kígyózó csövek kinyúló függőleges hurkú ágait a pép meglehetős nagy értékű ellenállásával szemben statikailag meg kellett támasztani, s ez a támasztószerkezet, amely egy-egy ágcsoportot rácsszerűen támasztott meg, szintén magával vitte a pép egy részét. Növelte ezt a hatást az is, hogy a pép sokszor rárakódott a csőkígyóra, annak megnövelte a forgó felületét és ezzel a pép együttforgási tehetetlenségét. A támasztószerkezet megnövelte a berendezés súlyát és költségét is.
A jelen találmány ennek a berendezésnek a hátrányait is ki kívánja küszöbölni és olyan megoldást szolgáltatni, amely szükségtelenné teszi a támasztószerkezet alkalmazását és lehetővé teszi a fékezőkarok sűrűbb elrendezését, amely fékezőkarok egyben arra is alkalmasakká válnak, hogy nemcsak a pép fékezésének, hanem a csőtagok tisztításának szerepét is betölthessék.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy ez akkor valósítható meg, ha a csőkarok önmerevítő elrendezésűek és a csőkígyó csatlakozó hajláspontjai valamennyien a esőtengelynél vannak.
Ennek megfelelően a találmány szerinti berendezés lényege, hogy a csőtagok több szintben elrendezett V-csőszakaszokból és ezek egymásfölötti szárvégződéseit két-két szint között váltakozva összekötő, a csőtengelyhez simuló közbenső csőszakaszokból állnak.
Ebben az elrendezésben a fékezőkarok akár minden szint között is elhelyezhetők, ezzel a pépnek jobb fékezést adva és egyben a V-csőszakaszoknak az ellenállást növelő, alsó és felső szélére esetleg rárakódó pép letisztítását is elvégezve. A fékezőka-21
190 966 rok száma előnyösen a csőtagokétól eltérő és egymáshoz képest szintenként eltolt elrendezésű kell, hogy legyen.
A következőkben találmányunkat a sorbakapcsolt hűtő-, illetve visszamelegítő oszlopok egyikének példaképpeni kiviteli alakjával kapcsolatosan a mellékelt vázlatos rajzra való hivatkozással magyarázzuk meg részletesebben.
A rajzon az 1. ábra az oszlopnak a 2. ábrán B-vel jelölt sík mentén vett hosszmetszetét, a 2. ábra az oszlopnak az 1. ábrán A-val jelölt sík mentén vett keresztmetszetét ábrázolja, míg a 3. ábra egy csőtag részletének távlati képe.
Az ábrákon az álló 1 oszlop közepén van a forgó 2 csőtengely, benne a 3 leszálló csövekkel és körülötte a 4 csőtagokkal. A 4 csőtagok a 2 csőtengelyhez simuló és hozzája a nem ábrázolt bilincsekkel erősített 4 közbenső csőszakaszok által összekötött, több szintben elrendezett 4v V-csőszakaszokból vannak összetéve és alul a 3 leszálló csövekkel közlekednek, fent pedig a 10 kamrába torkollnak, amely a 11 kibocsátó nyílással van ellátva. A 3 leszálló csövek fent a 8 kamrából indulnak ki, amelynek 9 bevezető nyílása van. Az 1 oszlophoz 25 csatlakozik fent 6 kamra a 7 bevezető nyílással, míg az 1 oszlop lent a 12 kibocsátó nyílással van ellátva.
Az 1 oszlop palástjához a 4v V-csőszakaszok szintjei között az ezek közé benyúló a 4 csőtagok számától eltérő számú 5 fékezőkarok egymáshoz képest 30 eltoltan vannak erősítve.
A berendezés a következőképpen működik.
A hűtendő, illetve a később melegítendő pép a 7 nyíláson át kerül a 6 kamrába, innen az 1 oszlopba, ahonnan a 12 kibocsátó nyíláson át távozik. Az 35 ellenáramú hütő-, illetve melegítő folyadék a 9 bevezető nyíláson, a 8 kamrán és a 3 leszálló csöveken át kerül a 4 csőtagokba, áramlik ezeken felfelé, végzi a höcserélést, majd fent a 10 kamrán át a 11 nyíláson át távozik. Mivel ezenközben a 2 csőten- 40 gely és a 4 csőtagok is forognak, az 1 oszlop pedig a benne levő péppel együtt áll, annak megakadályozására, hogy a 4 csőtagok forgómozgásuk közben a pépet is magával ragadják, vannak az 5 fékezőkarok beépítve. Ezek az 5 fékezőkarok egyben a 45 4 csőtagok 4v V-csőszakaszainak tisztítását is végzik, hogy az esetenként rárakódott pép ne növelhesse a 4v V-csőszakaszok forgató felületét. Az 5 fékezőkarok számban a 4 csőtagok számától eltérőek és szintenként egymáshoz képest eltolva vannak 50 elrendezve, tehát időben csak egymás után kerülnek fedezésbe két-két 4v V-csőszakasszal s így tisztító munkájuk nem okoz lökésszerű ellenállást.
Egy-egy csőtag kiképzését jól szemlélteti a 3. ábra távlati képe, feltüntetve a 4v V-csőszakaszok és a 4k közbenső csőszakaszok elrendezését.
A rajzon egyetlen oszlopot ábrázoltunk, a beren5 dezés több hasonló sorbakapcsolt oszlopból áll s a pép egyik oszlopból mindaddig átkerül a következőbe, míg a hűtése be nem fejeződik; ezután az ugyancsak hasonló de melegítő ellenáramú folyadékot tartalmazó oszlopban következik a pép visz10 szamelegítése a kívánt hőfokra.
A találmány szerinti berendezés egyes oszlopait természetesen a fenti példától eltérő módon is ki lehet alakítani. Más lehet a 4 csőtagok és az 5 fékezőkarok száma, ez utóbbiak nem kell, hogy 15 szükségszerűen minden 4v V-csőszakasz között legyenek elrendezve, mivel egyes pépeknél elégséges lehet ritkább beépítésük is: más lehet az egyes 6, 8 és 10 kamrák kialakítása, a pép és a hőcserélést végző folyadék be- és kivezetése, sőt olyan kiképzés is kialakítható, amelynél a 3 leszálló csövek elmaradnak, szerepüket külső csővezeték veszi át, s a hőcserélő folyadék bevezetése a 4 csőtagokba lent történik, stb.
A korábban elmondottakból és a példából következőleg az is világos, hogy a találmány szerinti berendezésnek a már idézett 182 274 sz. magyar szabadalommal védett berendezéshez képest az az előnye is megvan, hogy a hőcserélés hatásfoka azonos számú csőtag és a csőtagok azonos számú vízszintes szakasza esetén a vízszintes szakaszoknak V-csőszakaszokul történt kiképzése folytán kétszeresre emelkedik.
Claims (2)
- Szabadalmi igénypontok1. Cukorgyári utótermék-pép kezelésére szolgáló folyadékellenáramú hőcserélő berendezés, amely berendezés olyan több, sorbakapcsolt hütő-, illetve vísszamelegítő oszlopból áll, amelyeknek a palástjukhoz rögzített fékezőkarjai és ezek között csőtengely körül forgatott, ellenáramú folyadékot tartalmazó függőleges értelemben kígyózó csőtagjai vannak, azzal jellemezve, hogy a csőtagok (4) több szintben elrendezett V-csőszakaszokból (4v) és ezek egymásfölötti szárvégződéseit két-két szint között váltakozva összekötő, a csőtengelyhez (2) simuló közbenső csőszakaszokból (4k) állanak.
- 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fékezőkarok (5) száma a csőtagokétól (4) eltérő és egymáshoz képest szintenként eltoltan vannak elrendezve.
Priority Applications (7)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU183884A HU190966B (en) | 1984-05-11 | 1984-05-11 | Heat exchanger of counter-flow fluid serving for treating afterproduct pulp of sugar mill |
CS853336A CS262659B2 (en) | 1984-05-11 | 1985-05-08 | Countercurrent liquid heat exchanger for pasty tailing froduct from sugar factory treatment |
DE19853516487 DE3516487A1 (de) | 1984-05-11 | 1985-05-08 | Fluessigkeitsgegenstrom-waermetauscher zur behandlung von in zuckerfabriken anfallenden breifoermigen nachprodukten |
DD27613185A DD235272A1 (de) | 1984-05-11 | 1985-05-09 | Fluessigkeitsgegenstrom-waermetauscher |
PL25332785A PL253327A1 (en) | 1984-05-11 | 1985-05-10 | Countercurrent liquid-to-liquid heat exchanger in particular for use in processing waste pulp in sugar mills |
SU853900201A SU1386032A3 (ru) | 1984-05-11 | 1985-05-10 | Кристаллизатор дл утфел последнего продукта |
BG070180A BG44040A3 (en) | 1984-05-11 | 1985-05-10 | Counter- current heat exchanger for treatment of low quality waste products from sugar beet |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU183884A HU190966B (en) | 1984-05-11 | 1984-05-11 | Heat exchanger of counter-flow fluid serving for treating afterproduct pulp of sugar mill |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT37258A HUT37258A (en) | 1985-11-28 |
HU190966B true HU190966B (en) | 1986-12-28 |
Family
ID=10956433
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU183884A HU190966B (en) | 1984-05-11 | 1984-05-11 | Heat exchanger of counter-flow fluid serving for treating afterproduct pulp of sugar mill |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG44040A3 (hu) |
CS (1) | CS262659B2 (hu) |
DD (1) | DD235272A1 (hu) |
DE (1) | DE3516487A1 (hu) |
HU (1) | HU190966B (hu) |
PL (1) | PL253327A1 (hu) |
SU (1) | SU1386032A3 (hu) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
ES2437267A1 (es) * | 2013-11-20 | 2014-01-09 | Universidad Politécnica de Madrid | Intercambiador de calor rotativo |
CN110608622B (zh) * | 2019-05-20 | 2020-12-18 | 无锡蓝海工程设计有限公司 | 塔式管束换热器 |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB866157A (en) * | 1960-01-01 | 1961-04-26 | George Fletcher & Co Ltd | Improvements relating to heat exchangers |
-
1984
- 1984-05-11 HU HU183884A patent/HU190966B/hu not_active IP Right Cessation
-
1985
- 1985-05-08 CS CS853336A patent/CS262659B2/cs unknown
- 1985-05-08 DE DE19853516487 patent/DE3516487A1/de active Granted
- 1985-05-09 DD DD27613185A patent/DD235272A1/de not_active IP Right Cessation
- 1985-05-10 SU SU853900201A patent/SU1386032A3/ru active
- 1985-05-10 PL PL25332785A patent/PL253327A1/xx unknown
- 1985-05-10 BG BG070180A patent/BG44040A3/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT37258A (en) | 1985-11-28 |
CS262659B2 (en) | 1989-03-14 |
PL253327A1 (en) | 1986-02-25 |
CS333685A2 (en) | 1988-08-16 |
DD235272A1 (de) | 1986-04-30 |
BG44040A3 (en) | 1988-09-15 |
DE3516487A1 (de) | 1985-11-21 |
SU1386032A3 (ru) | 1988-03-30 |
DE3516487C2 (hu) | 1988-02-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0118134B1 (en) | Apparatus for heat-treating a liquid product and a method of operating and cleaning the said apparatus | |
JPH0312931B2 (hu) | ||
EP1534399B1 (en) | Method and device for the production of purified steam | |
EP3997035B1 (en) | Method and crystallizing tank and arrangement thereof for crystallizing calcium nitrate from the nitro-phosphate process | |
HU190966B (en) | Heat exchanger of counter-flow fluid serving for treating afterproduct pulp of sugar mill | |
US4891190A (en) | Incrustation resistive crystallizer employing multifrequency vibrations | |
US5438843A (en) | Means for liquid purification by batch crystallization | |
US4074751A (en) | Multiflow rotary heat exchanger element | |
US3392539A (en) | Fractional crystallization | |
US2160533A (en) | Apparatus for continuously crystallizing solutions by evaporation or cooling | |
DE19520675A1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Kristallisieren | |
RU2040314C1 (ru) | Установка для мембранной дистилляции | |
CN105102638A (zh) | 用于结晶的装置和方法 | |
EP0119978B1 (en) | Incrustation resistive crystallizer | |
CN107746900A (zh) | 一种葡萄糖生产中的连续结晶设备及工艺 | |
US2187030A (en) | Multiple effect evaporator and the like | |
US2492333A (en) | Apparatus for continuously purifying and concentrating acid pickling liquors | |
HU182274B (hu) | Szabadalmi leírás szolgálati találmány | |
US1857884A (en) | Precipitating apparatus and process | |
SU1673150A1 (ru) | Способ непрерывной изогидрической кристаллизации | |
US4641607A (en) | Multistage evaporation boiling equipment | |
WO2003016809A1 (en) | Reheater | |
DE2133227B2 (de) | Wahlweiser einsatz einer kaeltemaschine zur kunsteisbahnherstellung und als waermepumpe | |
SU1113147A1 (ru) | Установка противоточной фракционной кристаллизации | |
EP3808433A1 (en) | Filtration system to be used in concentrating sugar syrup |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |