HU190832B - Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű nagyaktivitású folyadékkromatográfiás szorbens előállítására - Google Patents

Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű nagyaktivitású folyadékkromatográfiás szorbens előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU190832B
HU190832B HU72483A HU72483A HU190832B HU 190832 B HU190832 B HU 190832B HU 72483 A HU72483 A HU 72483A HU 72483 A HU72483 A HU 72483A HU 190832 B HU190832 B HU 190832B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sorbent
particle size
sorbents
irregular
fraction
Prior art date
Application number
HU72483A
Other languages
English (en)
Inventor
Gabor Szudy
Zoltan Nagy
Miklos Telbisz
Janos Gyapai
Original Assignee
Nehezvegyipari Kutato Intezet,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nehezvegyipari Kutato Intezet,Hu filed Critical Nehezvegyipari Kutato Intezet,Hu
Priority to HU72483A priority Critical patent/HU190832B/hu
Publication of HU190832B publication Critical patent/HU190832B/hu

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Abstract

A folyadékkromatográfia területén alkalmazható, kevéssé szabálytalan szemcséjű szorbensek előállítására a kiindulási alap szorbenst előőrlés, előszétválasztás után gázáramban ütköztetve őrlik, majd ultrahangos kezelésnek teszik ki és pormentesítik.

Description

A találmány tárgya eljárás főként a folyadékkromatográfia területén alkalmazható, lekoptatott élű szabálytalan szemcséjű szorbensek előállítására, oly módon, hogy az alap szorbenst előszétválasztás után speciális őrlésnek vetjük alá, majd ultrahangos kezelésnek tesszük ki és pormentesítjük,
A széleskörűen elterjedt és a legkülönbözőbb célra alkalmas elválasztási technika, a folyadékkromatográfia területén az elérhető elválasztási hatékonyságot elsősorban az alkalmazott szorbens határozza meg. A folyadékkromatográfia fejlődése során kialakult nagy hatékonyságú oszlop és nagy hatékonyságú rétegkromatográfia, valamint a túlnyomásos rétegkromatográfia területén a szorbensekkel szemben támasztott követelmények ennek megfelelően, igen magasak.
Szorbensként leggyakrabban használják a kis (3-15 gm) átlagos szemcseméretű, teljesen porózus szilikagélt [ritkábban alumínium-oxid] eredeti állapotban vagy kémiai módszerekkel módosítva. Erről összefoglalás található:
R. E. Majors, J. Chromotogr. Sci. 18 488-524.
Amennyiben eltekintünk az alapanyag és a módosítás (lévén mindkettőt a megoldandó elválasztási feladatok szempontjából választják ki) hatásától, az elérhető hatékonyság az alkalmazott szorbens szemcseméretétől és a szemcsék alakjától függ. A jelenleg forgalomban lévő szorbensek a szemcsealak szempontjából két, a gömbszemcsés (reguláris) és a szabálytalan szemcséjű (irreguláris) csoportba oszthatók.
A reguláris szorbensek felhasználásával készült rendszerek (oszlop, réteg) hatékonyság tulajdonságai jobbak az irreguláris szorbensekkel készülteknél. A tulajdonságok közül a permeabilitás szempontjából van a legnagyobb eltérés. A reguláris szorbens esetén elérhető permeabilitás kétszer, háromszor nagyobb, mint az azonos átlagos szemcseméretű irreguláris szorbens esetén tapasztalt.
Egyéb tulajdonságai a speciális felhasználás (pl. a gélpermeációs elválasztás) kivételével nem indokolják felhasználásukat általános célra, lévén áruk jelentősen magasabb, mint irreguláris szorbenseké.
A kromotográfiás szorbensek előállítására többféle út ismeretes. A gömbszemcsés, szilíciumtartalmú szorbenseket általában valamilyen szilíciumvegyület oldatának különleges kezelésével állítják elő. A gömbszemcsés típus gyártási eljárásaira nem térünk ki, mivel a találmányunk szerinti eljárással a szabálytalan szemcséjű szorbensek csoportjába tartozó termék állítható elő.
Szabálytalan szemcséjű szorbensek előállítási eljárása során durvaszemcsés alapszorbenst készítenek és az alapszorbenst őrlik, osztályozzák. Egy ilyen eljárást ismertet a 490 749. sz. szovjet szabadalmi leírás, az eljárás során a hidrogélt kezelik, majd az így előállított anyagot őrlik, és ezt követően osztályozzák és a megfelelő frakciót használják szorbensként.
Az ismert, szabálytalan szemcséjű kromatográfiás szorbens előállító eljárások a megfelelő intézkedések hiányában nem alkalmasak a gömbszemcsés szorbensekhez hasonló hatékonyságú tennék előállítására. A 490 749. sz. szovjet szabadalmi leírás is elsősorban a könnyen hozzáférhető alapanyagból készíthető durvaszemcsés alapszorbens előállítását célozza, és ennek feldolgozásánál a szokásos őrlést és osztályozást alkalmazza. A szokásos módon végzett őrléssel azonban csak erősen szabálytalan alakú szorbens állítható elő és ezen i\em változtat az a tény, hogy a kezelhetőség érdekében az őrlést és osztályozást vízzel telített állapotban végzik.
A kromatográfiás szorbensek előállításának lényeges művelete a szűk szemcseméret frakció készítését célzó osztályozás. A szűk szemcseméret frakció igen fontos a szorbens hatékonysága szempontjából. Ez a felismerés vezette a 137 396. sz. csehszlovák szabadalmi leírásban megnevezett feltalálókat, egy áramlásos szedimentáció elvén működő berendezés, ill. eljárás kifejlesztésére.
A fenti csehszlovák szabadalmi leírásban olvashatók csupán a kromatográfiás szorbens gyártás utolsó lépésére az osztályozásra vonatkoznak. Mivel az osztályozás a szemcsék alakját nem változtatja meg, maradnak az eredeti szabálytalan alakú szemcsék, ezekből nem lehet valóban szűk szemcseméretű frakciót a leírt berendezésben előállítani.
Az általunk kifejlesztett és a találmány tárgyát képező eljárás alkalmas a költséges gömbszemcsés szorbensekhez hasonló hatékonyságú, de szabálytalan szemcséjű szorbensek előállítására bármely ismert módon készüli: durvaszemcsés alapszorbens felhasználásával.
Az eljárás kidolgozását lehetővé tevő felismerések lényege a következő. Megállapítottuk, hogy a kereskedelemben kapható és az általunk különféle módon készített szort>ensek hatékonysági tulajdonságai leírhatók a Coulter-Counter szemcseanalízissel mérhető adatok segítségével. A szedimentációs technikával előállított azonos szemcseméretű, de eltérő, szabálytalan alakú szemcsékből álló mintákat vizsgálva megállapítottuk, hogy az alakszabálytalanság csökkenésével bekövetkező hatékonyság javulás is követhető a Coulter-Counter szemcseanalízis módszerével. Az alakszabálytaíanság változásának ilyen módon történő egyszerű követésével különféle őrlési technikákat és egyéb utókezelési módokat vizsgáltunk meg és megállapítottuk, hogy legcélszerűbben a szemcsék ütköztetése elvén működő őrléssel állítható elő a szabályos alaktól legkevésbé eltérő alakú szemcsehalmaz. Az őrléshez gyorsító közegként legcélszerűbb gázt, előnyösen levegőt, alkalmazni. Az így őrölt szorbensből zagyot készítünk és ultrahangfürdőben utókezeljük. Az ekkor fellépő felületi koptató hatás révén alakszabálytalanság további csökkenése észlelhető, és a felhasználás szempontjából előnytelen tapadó por is leválik.
Az így készített lekoptatott élű szabálytalan alakú szemcsékből álló nyerstermék a továbbiakban már a szokásos módon osztályozható a szokásosnál szűkebb tartományú frakcióba is.
A találmány szerinti eljárás során ismert módon készült durvaszemcsés szorbenst használunk alapanyagként. A 100 μιη maximális szemcseméretű alapanyagból osztályozó berendezéssel elkülönítjük az előállítani kívánt szorbens maximális szemcseméreténél kisebb szemcséket. Ezen művelet célja a szokásos őrlés során keletkező szabálytalan szemcsék bekeveredésének megakadályozása. A vissza-21
190 832 maradó, a gyártani kívántnál legalább 0,5 pm-el nagyobb méretű szemcséket tartalmazó frakciót gázban, áramló szemcsék ütköztetésének elvén működő őrlőberendezésben, azaz sugármalomban őröljük. Az őrleményből ezután osztályozó bérén- 5 dezéssel elkülönítjük a gyártani kívánt frakciót. Ezt az anyagot ezután vizes zagy formájában ultrahangfürdőben kezeljük és pormentesítjük. Az ultrahangos kezelés előtt a 10 pm-nél kisebb átlagos szemcseméretű termék esetén célszerű előpormen- 10 tesíteni, mivel az ilyen esetekben a por jelenléte csökkenti a felületi koptatóhatást. A koptatás mértékét a zagykoncentráció és az energiaközlés változtatásával állíthatjuk be. A viszonylag nagy átlagos szemcseméretű szorbensek esetén a nagy zagy- 15 koncentráció és kis összesenergia közlés, míg a kisebb átlagos szemcseméretüek esetén a kis zagykoncentráció és a nagyobb összesenergia közlés a célszerű.
A termék pormentesitését a szokásos módon, 20 például szereléssel, ülepítéssel végezhetjük.
A találmány lényegének jobb megvilágítására az alábbi példákat közöljük.
1. példa
Alapanyagként 40 pm maximális szemcseméretű szilikagélt használva a következő műveleteket végeztük el. 30
Légszér felhasználásával elkülönítettük az alapszorbens 12 pm-nél nagyobb szemcseméretű részét és légáramban történő ütköztetéssel őröltük. Az őrleményből légszér felhasználásával elkülönítettük a d10=8,5 pm = 11,5 pm szemcseméret frakciót. 35
Ezt az anyagot ezután 10 tömeg % szárazanyagtartalmú vizes zagy formájában 25-35 KHZ frekvenciájú ultrahanggal kezeltük, 200 kJ/g szorbens összes energia közléséig, majd vizes közegben ülepítéssel pormentesítettük. Eredményként 10 ± 1,5 40 pm szemcseméretű speciálisan nagy hatékonyságú, folyadékkromatográfiás célra alkalmas szorbenst kaptunk. A nyersanyag-hasznosítás 35%.
I2. példa
Alapanyagként 40 pm maximális szemcseméretű szilikagélt használva, a következő műveleteket végeztük el. Légszér felhasználásával elkülönítettük 50 az alapszorbens 10 pm-nál nagyobb szemcseméretü részét és légáramban történő ütköztetés alkalmazásával őröltük. Az őrleményből légszár felhasználásával elkülönítettük a d10 = 7,25 pm, d^ = 8,75 pm szemcseméret frakciót. Ezt az anyagot ezután 55 légszér felhasználásával előpormentesítettük, majd 8 tömeg% szárazanyagtartalmú vizes zagy formájában 25-35 kHz frekvenciájú ultrahanggal kezeltük,
250 kJ/kg szorbens összes energia közléséig, majd vizes közegben ülepítéssel pormentesítettük. Ered- θθ ményként 8 pm átlagos szemcseméretű, speciálisan nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiás célra alkalmas oszloptöltetet kaptunk. A nyersanyaghasznosítás 19%.
3. példa
Alapanyagként 40 pm maximális szemcseméretü szilikagélt használva a következő műveleteket végeztük el. Légszér felhasználásával elkülönítettük az alapszorbens 10 pm-nél nagyobb szemcseméretű részét és légáramban történő ütköztetéssel őröltük. Az őrleményből légszér felhasználásával elkülönítettük a d10 = 5,5 pm, d^ = 6,5 pm szemcseméret frakciót. Ezt az anyagot azután légszér felhasználásával előpormentesítettük majd 5 tömeg% szárazanyagtartalmú vizes zagy formájában 25-35 kHz frekvenciájú ultrahanggal kezeltük. 300 kJ/kg szorbens összes energia közléséig, majd vizes közegben ülepítéssel pormentesítettük.
Eredményként 6 ± 0,5 pm szemcseméretű speciálisan nagyhatékonyságú folyadékkromatográfiás célra alkalmas szorbenst kaptunk. A nyersanyaghasznosítás 9%.
4. példa
Alapanyagonként 100 pm maximális szemcseméretű szilikagélt használva a következő műveleteket végeztük el. Légszér felhasználásával elkülönítettük az alapszorbens 14,5 pm-nél nagyobb szemcseméretű részét és légáramban történő ütköztetés alkalmazásával őröltük. Az őrleményből légszér felhasználásával elkülönítettük a d10 = 10 pm, d<,0 = 14 pm szemcseméret frakciót. Ezt az anyagot ezután 20 tömeg % szárazanyagtartalmú vizes zagy formájában 25-35 kHz frekvenciájú ultrahanggal kezeltük 100 kJ/kg szorbens összes energia közléséig, majd vizes közegben ülepítéssel pormentesítettük.
Eredményként 12 ± 2 pm szemcseméretű speciálisan nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiás célra alkalmas szorbenst kaptunk. A nyersanyaghasznosítás 42%.
A négy töltet alapvető tulajdonságait az I. táblázatban foglaltuk össze, amelyben összehasonlítás céljából a kereskedelemben kapható szabálytalan szemcséjű szorbensek adatait is feltüntettük.
Eljárásunk előnyei, az eddig ismert eljárásokhoz képest, a készíthető szorbens nagyobb hatékonyságában nyilvánulnak meg. összehasonlítva az eljárásunkkal készített és a kereskedelemben kapható szabálytalan szemcséjű szorbensek tulajdonságait megállapíthatjuk, hogy azonos szemcseméret esetén az elméleti tányérszám 1,3-1,5; a permeabilitás
1.4-1,7; a csúcs szimmetria 1,1-1,5-szeresére javult.
I. táblázat
A találmány szerinti eljárással készült és a kereskedelemben kapható nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiás szorbensek összehasonlítása.
190 832
Sor- szám szár- ma- zás alak a (m) Ad (m) Hatékonyság adatok (a)
Ν(πΓ') Kr As
I E LK 10 ±1,50 4,0· 10* 1,7 1,4
2 E LK 8 ±0,75 6,0· 10* 1,0 1,0
3 % LK 12 ±2,0 2,5·10* 2,5 1,4
4 E LK 6 ±0,50 9,0-10* 0,7 1,2
5 K SZ 10 ±2,25 3,0· 10* 1,0 1,5
6 K SZ 7 ±1,70 4,0-10* 0,65 1,5
7 K SZ 5 ±1,50 5,5-10* 0,50 1,5
(a) A hatékonyság adatok szokásos módon mértek
Jelölések:
E: a találmány szerinti eljárással készült K: kereskedelmi
LK: lekoptatott élű szabálytalan
SZ: szabálytalan
3: átlagos szemcseméret
Ad = ±0,5 (dgQ-dio), ahol : d^: a szemcsék 90 tömeg%-a kisebb méretű d^-nél, d10: a szemcsék 10 tömeg %-a kisebb méretű d10-nél
N: elméleti tányérszám
KR: relativ permeabilitás (egységként az 5. sz. szorbens permeabilitását tekintve)
As: csúcs szimmetria

Claims (1)

1. Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű 5-15 ± 0,5-2 pm szemcseméretü nagyaktivitású fo0 lyadékkromatográfiás szilikagél szorbens előállítására azzal jellemezve, hogy a 100 pm-nél kisebb szemcseméretű alapszorbensből osztályozással elkülönített, az előállítani kívánt végtermék megengedhető maximális szemcseméreténél legalább 0,5 5 pm-el nagyobb minimális szemcseméretű szorbensfrakciót gázáramban ütköztetve őrölünk, az őrleményt osztályozzuk, az előirt szemcseméretű frakcióból - 10 pm-nél kisebb átlagos szemcseméret esetén előpormentesítés után - 5-20 tömeg % szárazanyag-tartalmú szorbenszagyot készítünk és a zagyot 100-300 KJ/kg szorbens összes energia közléséig ultrahanggal kezeljük és pormentesítjük.
HU72483A 1983-03-03 1983-03-03 Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű nagyaktivitású folyadékkromatográfiás szorbens előállítására HU190832B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU72483A HU190832B (hu) 1983-03-03 1983-03-03 Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű nagyaktivitású folyadékkromatográfiás szorbens előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU72483A HU190832B (hu) 1983-03-03 1983-03-03 Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű nagyaktivitású folyadékkromatográfiás szorbens előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190832B true HU190832B (hu) 1986-11-28

Family

ID=10951029

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU72483A HU190832B (hu) 1983-03-03 1983-03-03 Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű nagyaktivitású folyadékkromatográfiás szorbens előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU190832B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100278251B1 (ko) 판상 알루미나 및 이의 제조방법
EP0243165A2 (en) Porous silica structures
EP1309398B1 (en) Use of expanded perlite products with controlled particle size distribution as a flatting agent in paints
US9546093B2 (en) Minute diamond powder, method for collecting the same and slurry comprisng the same in suspension
US6916891B2 (en) Attrition resistant inorganic microspheroidal particles
KR101110092B1 (ko) 오일 고흡수성 무정형 실리카 입자
Locher et al. Influence of adsorption on industrial grinding
JP2016505497A (ja) 結晶シリカ含有率の低い珪藻土濾過助剤
US6960251B2 (en) Inhomogeneous silicas as carrier material
US1934410A (en) Method of fractionally separating pulverulent materials
EP2688669B1 (en) Process to improve formulations of hydrocarbon conversion catalysts through removal and modification of detrimental particles and reuse of modified fractions
CN1447775A (zh) 窄粒度范围单晶微小金刚石颗粒及其制备方法
HU190832B (hu) Eljárás lekoptatott élű, szabálytalan szemcséjű nagyaktivitású folyadékkromatográfiás szorbens előállítására
JP2007522292A (ja) 触媒用担体の製造
US5977003A (en) Particulate materials
US4765545A (en) Rice hull ash filter
US4637908A (en) Process for manufacturing highly active, dispersed low apparent density aluminium hydrate
JPH0664916A (ja) 微細な球状ゼオライト成形体およびその製造方法
US4572439A (en) Attrition resistant particles and preparation of same
US2470872A (en) Preparation of acid activated clay
JPH11157827A (ja) 新規二酸化ケイ素
US5775601A (en) Systems and method for producing delaminated sedimentary mica
JPH0859231A (ja) 薄片状再水和性アルミナの製造方法
IINOYA et al. Dry submicron classification by a small blow down cyclone
CN112892583B (zh) 含有球形复合介孔材料的催化裂化助剂及其制备方法和在烃油催化裂解反应中的应用