HU190195B - Method for underground purifying waste water - Google Patents

Method for underground purifying waste water Download PDF

Info

Publication number
HU190195B
HU190195B HU412983A HU412983A HU190195B HU 190195 B HU190195 B HU 190195B HU 412983 A HU412983 A HU 412983A HU 412983 A HU412983 A HU 412983A HU 190195 B HU190195 B HU 190195B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
water
mining
mine
purification
filtration
Prior art date
Application number
HU412983A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT35546A (en
Inventor
Laszlo Doeroemboezi
Istvan Forisek
Otto Lukonits
Csaba Szabo
Miklos Szikrai
Original Assignee
Tatabanyai Szenbanyak,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tatabanyai Szenbanyak,Hu filed Critical Tatabanyai Szenbanyak,Hu
Priority to HU412983A priority Critical patent/HU190195B/hu
Priority to DE19843422330 priority patent/DE3422330C2/de
Priority to GB08429923A priority patent/GB2150850B/en
Priority to YU201284A priority patent/YU45218B/xx
Priority to FR8418174A priority patent/FR2555912B1/fr
Priority to CS849249A priority patent/CS259873B2/cs
Publication of HUT35546A publication Critical patent/HUT35546A/hu
Publication of HU190195B publication Critical patent/HU190195B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D37/00Processes of filtration
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D21/00Separation of suspended solid particles from liquids by sedimentation
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F17/00Methods or devices for use in mines or tunnels, not covered elsewhere

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás bányavíz föld alatti tisztítására a vízben levő szilárd szemcsék, hordalék és lebegőanyagtartalom eltávolításával, előnyösen omlasztásos fejtésmód mellett.
A szilárd anyag - bányászatban a termeléssel összefüggő vagy csak közvetett összefüggésben álló vízfakadások, illetve vízfakasztások különböző fajtájú, szilárd szemcsés szennyező anyagokat tartalmaznak. így ezek a vizek a bányából kiemelve, közvetlenül nem használhatók fel sem ipari vízként, sem mezőgazdasági célokra és nem engedhetők be előzetes tisztítás nélkül természetes vízfolyásokba sem. A bányavizek szilárdanyag tartalma miatt az általában csak tiszta vizet szállító kiemelő szivattyúk is hamar tönkremennek és így az egész bánya vízkiemelési rendszere meghibásodik, rövidebb-hosszabb időre üzemképtelenné válhat és ezzel - különösen vízbetörésnél - nagy anyagi értékek kerülnek veszélybe.
A nyers, szilárd szemcsés hordalék - és lebegőanyagot tartalmazó bányavizek tisztítására általában a föld alatti vízfogadó és vízkiemelő rendszerbe vizvágatokat, ülepítő és kiegyenlítő zsompokat iktatnak. A zsompokban a bányavíz nagymennyiségű hordalék-anyaga kiülepszik. Ennek következtében a zsompok viszonylag rövid időn belül feltelnek. A feltelt zsompot váltózsomp bekapcsolásával ki kell takarítani, a zsompsarat pedig a bányából ki kell szállítani és a külszínen elhelyezni.
A módszer általánosan használatos, bár a rendszerint nagy vízmennyiségek esetén jelentős bányatereket igényel, amelyek létesítése és fenntartása nagy költséget kíván és jelentős ásványvagyont köthet le. A kiülepítés azonban általában mégsem kielégítő.
Korszerűbb megoldást ismertet a HU-PS 174 665 sz. szabadalmi leírás, melynél a szilárd szemcsék kiülepitése több, lényegében egyenlő hosszú koaxiális szakaszból álló ülepítő vágatban történik. Ezekben a vágatok egyes szakaszaiba, azok közepén vezetik be a nyers bányavizet, ott
5-100 mm/sec sebességgel áramoltatják és ülepítik. Az ülepített vizet a vágat egyes szakaszainak két végén elvezetik és a képződött iszapot szakaszosan vagy folyamatosan eltávolítják.
A találmány szerinti eljárás és viszonylag bonyolult berendezés azonban még mindig jelentős nagyságú és erre a célra külön kihajtott bányatereket igényel, melyeket időszakosan tisztítani kell a képződött iszap változatlanul szükséges eltávolításával.
Szakirodalomban (A. A. HARIONOVSZKIJ: A bányavíz tisztítás technológiai módszerei - Ugol, 1982. január.) említésre kerül még a bányavizek ülepítéssel és szűréssel való tisztítása szemcsés anyagok segítségével. Ezt a tisztítási módszert azonban a gyakorlatban csak a szennyező anyagok alacsony kezdeti koncentrációja (100-150 ml/1) esetén tudták használni. a
A bányavizek technológiai tisztítási rendszereivel és a tisztító létesítményekkel kapcsolatos főbb követelményeket a szakirodalom a következőkben foglalja össze:
- a tisztítási technológiai rendszernek adjon megoldást a szennyező anyagok eltávolítására és az üledék kezelésére és hasznosítására, tárolására;
- a szilárd szemcséjű anyagok eltávolításának egy vagy két fokozatban kell történnie a feladott vízben való koncentrációjuktól és tulajdonságaiktól függően;
- a tisztításnak biztosítania kell, hogy a tisztított vizet fel lehessen használni akár ipari-mezőgazdasági célra, akár elfolyatásra;
- a víztisztítás és üledék kezelés technológiai folyamata üzembiztos, gazdaságos, egyszerű felépítésű és üzemeltetésű legyen, ne kössön le vagy ne foglaljon el nagy és hasznos területeket, anyagokat.
A találmány célja az előbbiek szerinti hátrányos körülmények kiküszöbölése vagy legalábbis lényeges csökkentése, illetőleg az általános követelmények minél jobb megvalósítása.
Feladatul tűztük ki olyan bányavíz tisztítási eljárás létrehozását, amely egyszerű és nagy hatékonyságú, ugyanakkor viszonylag kis költség- és élőmunka ráfordítással létrehozható és üzemeltethető. Alkalmazásával a bányavizek megfelelő tisztítása még szélsőséges körülmények, pl. vízbetörés felléptekor is - biztonságosan és tartósan megoldható. Feladatul tűztük ki a2:t is, hogy a víztisztítási eljárás kapcsolódjék a bányászati technológiához és alkalmazása növelje a bányászati technológia biztonságát.
Felismertük, hogy a fakadó vagy fakasztott, jelentős mennyiségű hordalékot és lebegő szilárd szemcsés anyagot tartalmazó bányavizek tisztítása megoldható a szilárdásvány bányászat során keletkező bányatérségek - vágatok, omlasztott üregek - e célra történő bekapcsolásával. Ezekben, az egyébként technológiai felhasználásuk után úgy is feladásra kerülő, nagy kiterjedésű és térfogatú vágatokban - mint makroméretű üregekben, illetve az omladékban kialakuló lényegesen kisebb, mikroméretű üregekben kiválóan megoldható a bányavizek ülepítése és szűrése csupán gravitációs átfolyatás segítségével. A tisztítás következtében a távozó víz szilárd anyag szennyezettsége már alig mutatható ki, ugyanakkor a kiülepedő, illetve kiszűrt nagy mennyiségű szilárd anyag, amely természetszerűleg megegyezik a kísérő kőzetanyaggal, a makro- és mikroméretű üregeket eltömíti, tehát mind az omladék kezelése, mind pedig a vágat tömedékelése, vagy részbeni tömedékelése is megoldódik.
A találmány eljárás bányavíz föld alatti tisztítására a vízben lévő szilárd szemcsék eltávolításával, előnyösen omlasztásos fejtésmódnál oly módon, hogy a bányavizet bányatérség(ek) magasabban elhelyezkedő szakaszához vezetjük, majd a bányatérségek) makro- és/vagy mikroméretű üregén (üregein) gravitációsan átfolyatjuk, miközben a szilárd szemcsés hordalék - és lebegő anyagtartalmat ülepítéssel és/vagy szűréssel eltávolítjuk, majd a tisztított vizet önmagában ismert módon összegyűjtjük, a bányából kiemeljük vagy a föld alatt felhasználjuk. Makroméretű üregként állva hagyott, célszerűen feladásra kerülő vágato(ka)t használunk, amely előnyös esetben a fejtés indító és/ vagy kiszerelővágata lehet. Ezen vágat(ok) mélyebben elhelyezkedő szakaszának biztosítását megerő-21
190 195 sítjük. A bányavizet a fejtési omladék mikroméretű üregeiben szűrjük. Előnyös foganatosítási módként a bányavizet először a bányatérség alján vezetjük be, majd a bányavíz feladási helyét, felfelé irányulóan áthelyezzük. A bányavíz tisztítását előülepítési, szűrési és utóülepítési lépésekben végezzük, illetőleg egy vagy több fokozatban hajtjuk végre.
A találmány szerinti eljárás előnyeit az alábbiakban soroljuk fel:
a) A bányavíz - különösen vízbetörésnél - viszonylag sok hordalékot hoz magával. Ha az ilyen bányavizet nem a zsompokba vezetjük és tisztítás céljából ott ülepítjük, hanem az ülepítést a zsompoktól függetlenül, más bányatérségekben végezzük és emellett a bányavíznek az omlasztott bányatérségen, annak omladékán való átvezetésével szűrjük is;
- a bányavíz a szilárd szemcsés szennyező anyagoktól gyakorlatilag megtisztul;
- az omladék, amelynek eredetileg rossz a hézagkitöltése, tömörebb lesz;
- a makroméretű bányaüreg a kiülepedő hordaléktól lassan tökéletesen feltelik, ami az üreg későbbi esetleges omlasztását is elkerülhetővé teszi, illetve az omladék zárását tökéletesíti.
b) Az eljárás során tömörebbé vált omladék
- nagyobb szilárdságú és így jobb teherbírású, illetőleg az omladék konvergenciája is kisebb lesz;
- nem hézagos, ezáltal a le-, felzárást jobban biztosítja, ami az endogén tüzek keletkezését nagymértékben csökkenti;
- fedüvizek esetén egy viszonylag vízzáró réteget alkot és így elősegíti bányavizek áramlásának irányíthatóságát.
c) Az eljárás során gyakorlatilag az omladék tömedékelése jön létre, mégpedig az arra legalkalmasabb anyaggal, tulajdonképpen az eredeti kőzetanyaggal, ami
- helyben rendelkezésre áll,
- amelyet nem kell a külszínen, legtöbbször a bánya iszapvezetékétől távol megkutatni, kitermelni, helyszínre szállítani, valamint nagy költség-, energia és élőmunka ráfordítással az adott bányaüregbe szállítani, ahol azután - különösen iszapolásnál - külön gondoskodni kell a leadott víz kiemeléséről, illetve valamilyen módon való tisztításáról.
d) Az eljárás szinte külön beruházási költség nélkül a szükséges helyen azonnal alkalmazható, mivel a fejtéseknél úgy is feladásra kerülő bányatérségeket használunk fel.
e) A bánya víz- és zsompvágat rendszere egyszerűbb, rövidebb lehet, mivel a zsompokban lényegesen kevesebb mennyiségű, tulajdonképpen a helyi adottságokból eredően az eljárásba pem vonható hordalékos vizek iszapjának a kiülepedésével kell csak számolni.
f) Adott esetben a zsomptakarításból eredő, különösen nagy szennyezettségű iszapos vizek bányabeli tisztítása is eredményesen megvalósítható az eljárással.
g) A bányából kiemelésre kerülő víz gyakorlatilag mentes a szilárd szennyeződéstől, és így
- a kiemelő szivattyúk élettartama, üzembiztonsága lényegesen megnő,
- a kiemelt tiszta víz pedig adott ipari- mezőgazdasági célra közvetlenül, vagy lényegesen kevesebb előkészítéssel, tovább tisztítással felhasználható, illetőleg külszíni vízrendszerbe (patak, víztározó) közvetlenül bebocsátható a szennyezés veszélye nélkül.
h) Az eljárás üzemköltsége, a kapcsolódó anyagiés élőmunkaráfordítás csekély, az esetleges berendezések (szivattyúk, szerelvények, csővezetékek) a bányászatban szokásosak és általánosan, egyszerűen használhatók.
i) A találmány szerinti eljárás, előnyösen és szokásos eszközökkel, viszonylag olcsón és egyszerűen automatizálható.
A találmány szerinti eljárást, illetve az eljárás által elérhető eredményeket részletesebben az alábbi gyakorlati példák érzékeltetik:
1. Egy adott fejtési területen - a frontfejtésben 50-90 1/p, átlagosan 70 1/p fakadó víz volt, melynek hordalékos szennyezettségét 1,7-105 mg/1 nagyságban mértük.
A szennyezett vizet szokásos zagyszivattyúval, és 0 100 mm-es csővel átemeltük egy másik, már lefejtett és omlasztott front légvágatába, itt a víz előülepítése történt. A bányavíz a légvágatból gravitációsan az omladékba jutott, melyen átfolyva tovább került a front indítóvágatába. Az omladékba n szűréssel, az indítóvágatban pedig utóülepítésse’ tisztult tovább a víz.
Az eljárásból kilépő vízben hordalék anyag nem veit kimutatható, a lebegő anyagtartalom pedig 13,0 mg/l-re adódott.
A szivattyú 85 órás üzemideje alatt 115 1/p mennyiségű bányavizet adtunk fel, melyből 44 m3, 101,2 t szilárd szemcsés anyag volt kiszűrhető.
2. Időszakosan, 10 percenként mértük és regisztráltuk a kilépő víz tisztaságát. Amikor a tisztaság legalább 20%-os csökkenést mutatott egymást követő két mérésnél, a szennyezett víz belépését az omladékba 0,5 m-rel helyeztük.
Ezzel a módszerrel a fronti omladék teljes vastagságát (3, 4 m) felhasználva a szűrésre, összesen 7243,8 m3 bányavizet adtunk fel és mindösszesen 853,7 m3 (1963,5 t) szilárd szemcsés anyagot távolítottunk el a vízből. Az eltávolított anyag nagyobb részt (mintegy 80-85%) szűrés útján az omladékba került, az omladékot tömörebbé, nagyobb szilárdságúvá, gyakorlatilag teljesen légelzáróvá tette. A kisebbik hányadból mintegy 8-12% az előülepítésnél a maradék pedig az utóülepítésnél vált ki a vízből.
3. Az eljárást sikeresen alkalmaztuk a zsomptakarításból származó iszapos-zagy tisztítására is. Az adott ülepítőzsomp takarításának 8 napja alatt
2063,5 m3 zagyot adtunk fel a találmány szerinti tisztító rendszerre, melynek szilárd anyagtartalma 11,14%-os volt.
A tisztítás alatt kereken 230 m3 (529 t) szilárd anyagot távolítottunk a feladott nagy szennyezettségű zagyból.
A kilépő vízben szilárd anyagtartalmat nem lehetett kimutatni, a lebegő anyagtartalom pedig 16,0-20,0 mg/1 érték közé adódott.

Claims (9)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás bányavíz föld alatti tisztítására a vízben lévő szilárd szemcsék eltávolításával, előnyösen omlasztásos fejtésmód mellett azzal jellemezve, hogy a bányavizet a bányatérségek) magasabban elhelyezkedő szakaszához vezetjük, majd a bányatérségiek) makro- és/vagy mikroméretű üregén (üregein) gravitációsan átfolyatjuk, miközben a szilárd szemcsés hordalék - és lebegő anyagtartalmat ülepítéssel és/vagy szűréssel eltávolítjuk, majd a tisztított vizet önmagában ismert módon összegyűjtjük, a bányából kiemeljük vagy a föld alatt felhasználjuk. ·
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy makroméretű üregként állva hagyott, célszerűen feladásra kerülő vágato(ka)t használunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy makroméretű üregként a fejtés indító és/vagy kiszerelő vágatát használjuk.
  4. 4. A 2. vagy a 3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a vágat mélyebben elhelyezkedő szakaszának biztosítását megerősítjük.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a bányavizet fejtési omladék mikroméretű üregeiben szűrjük.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a bányavizet a bányatérség alján vezetjük be.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a bányavíz feladási helyét felfelé irányulóan áthelyezzük.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a bányavíz tisztítását előülepítési, szűrési és utóülepítési lépésekben végezzük.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a tisztítást egy vagy több fokozatban végezzük.
HU412983A 1983-12-02 1983-12-02 Method for underground purifying waste water HU190195B (en)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU412983A HU190195B (en) 1983-12-02 1983-12-02 Method for underground purifying waste water
DE19843422330 DE3422330C2 (de) 1983-12-02 1984-06-15 Verfahren zum Untertage-Reinigen von Grubenwasser
GB08429923A GB2150850B (en) 1983-12-02 1984-11-27 A process for the underground purification of pit water
YU201284A YU45218B (en) 1983-12-02 1984-11-27 Process for underground cleaning of water in caves
FR8418174A FR2555912B1 (fr) 1983-12-02 1984-11-29 Procede d'epuration d'eau de mine sur le site
CS849249A CS259873B2 (en) 1983-12-02 1984-11-30 Method of mine waters' undrground cleaning

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU412983A HU190195B (en) 1983-12-02 1983-12-02 Method for underground purifying waste water

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT35546A HUT35546A (en) 1985-07-29
HU190195B true HU190195B (en) 1986-08-28

Family

ID=10967018

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU412983A HU190195B (en) 1983-12-02 1983-12-02 Method for underground purifying waste water

Country Status (6)

Country Link
CS (1) CS259873B2 (hu)
DE (1) DE3422330C2 (hu)
FR (1) FR2555912B1 (hu)
GB (1) GB2150850B (hu)
HU (1) HU190195B (hu)
YU (1) YU45218B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3927906C1 (hu) * 1989-08-24 1991-02-14 Energieversorgung Weser-Ems Ag, 2900 Oldenburg, De

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE703160C (de) * 1938-12-25 1941-03-03 Liblar Tiefbau G M B H Verfahren zur Wasserhaltung in Bergwerken
US3870373A (en) * 1974-04-15 1975-03-11 Continental Oil Co Underground coal slurry concentrating sump

Also Published As

Publication number Publication date
YU201284A (en) 1988-04-30
GB2150850B (en) 1987-09-16
GB8429923D0 (en) 1985-01-03
CS259873B2 (en) 1988-11-15
DE3422330A1 (de) 1985-06-13
FR2555912B1 (fr) 1987-08-21
YU45218B (en) 1992-05-28
DE3422330C2 (de) 1986-06-05
CS924984A2 (en) 1988-04-15
FR2555912A1 (fr) 1985-06-07
GB2150850A (en) 1985-07-10
HUT35546A (en) 1985-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20160052814A1 (en) System and method for fluid and solid waste treatment
CN109399770A (zh) 处理工业废物的方法
US8968572B2 (en) Method and apparatus for the purification of water contaminated with sulfate ions and with heavy metal ions
BRPI0819399B1 (pt) "método para o processamento de lama de perfuração carregada de sólidos contendo material de circulação perdida e dispositivo para o processamento de lama de perfuração carregada de sólidos contendo material de circulação perdida"
US4435290A (en) Process for the temporary storage of recyclable liquid wastes in underground salt caverns
CN205461179U (zh) 一种沉淀池
CN101370591B (zh) 一种制备混合精矿用于提取贵金属的方法
US20130206690A1 (en) Water Treatment Via Ultrafiltration
JPH06114294A (ja) 泥水または土砂含有物処理法と装置
HU190195B (en) Method for underground purifying waste water
KR100440197B1 (ko) 준설토의 모래선별 및 세척수 정수시스템
RU131641U1 (ru) Геотуба
AU2009348425B2 (en) Mining and mineral process, system and method
CN102976571A (zh) 一种回收石油类钻井废弃泥浆的方法及装置
RU2519861C2 (ru) Способ обезвреживания отходов бурения и установка для его осуществления
US7077968B2 (en) Method for continuously filtering raw brine for use in chlor-alkali electrolysis
US20200317535A1 (en) Method and apparatus for sodium chloride recovery from a mixed salt stream
RU2578138C2 (ru) Способ разработки железорудных месторождений
JP3759811B2 (ja) 屎尿・浄化槽汚泥からの除砂装置と同装置を備えた屎尿・浄化槽汚泥処理設備
RU2154118C2 (ru) Способ цианирования
JP3283634B2 (ja) 泥水の処理方法
JPH06178983A (ja) ヘドロを含む廃泥水の処理方法及びその装置
US11198922B1 (en) Mercury collection system
US20220136083A1 (en) Mercury collection system
KR200366659Y1 (ko) 하천 정화 시스템

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee