HU189776B - End-seal for discharge lamps - Google Patents

End-seal for discharge lamps Download PDF

Info

Publication number
HU189776B
HU189776B HU833969A HU396983A HU189776B HU 189776 B HU189776 B HU 189776B HU 833969 A HU833969 A HU 833969A HU 396983 A HU396983 A HU 396983A HU 189776 B HU189776 B HU 189776B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cermet
niobium
oxide
molybdenum
tungsten
Prior art date
Application number
HU833969A
Other languages
English (en)
Inventor
Richard J Seddon
Peter Hing
Keith E Parker
Original Assignee
Thorn Emi Plc,Gb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thorn Emi Plc,Gb filed Critical Thorn Emi Plc,Gb
Publication of HU189776B publication Critical patent/HU189776B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/36Seals between parts of vessels; Seals for leading-in conductors; Leading-in conductors
    • H01J61/361Seals between parts of vessel
    • H01J61/363End-disc seals or plug seals

Landscapes

  • Vessels And Coating Films For Discharge Lamps (AREA)
  • Conductive Materials (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)
  • Electrophonic Musical Instruments (AREA)
  • Ladders (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Discharge Lamp (AREA)

Description

A találmány tárgya villamosán vezető cermet, különösen kisülő lámpák végelzárásához, amely tömören színtereit, hőálló oxid-granulátumot tartalmaz, a granulátum részecskéinek átmérője 50-800 jum között van, a cermeten belül, azt teljesen átszövő fémrétegből levő vezető hálózat van, a fémréteg a cermetnek 0,06-0,2 térfogati arányában van, és a granulátum 0,01-0,25 súlyszázalékban tartalmazza a hőálló oxidot, amely finoman osztályozott magnézium-oxidot és/vagy egy olyan hőálló oxidot, mint az alumíniumoxid, ittrium-oxid vagy egy spinéi, vagy egy olyan hőálló oxidot, mint az alumínium-oxid, ittrium-oxid és egy spinéit tartalmaz, valamint titán, cirkon, hafnium, vanádium, tantál, króm, molibdén, wolfram, vas, kobalt és nikkel fémek legalább egyikét tartalmazza, a granulátum teljes térfogatának 0,01-0,15 térfogati arányában.
A cermet az egy olyan kerámiaanyag, amely bizonyos arányban elkülönített fázisú fémet tartalmaz. Cermet például egy olyan alumínium-oxid kerámia, amely például molibdént, wolframot vagy vasat tartalmaz. Más fémek is alkalmazhatók, mint például titán, cikónium, tantál vagy nióbium. A cermetek elektromosan vezetők vagy szigetelők lehetnek, attól függően, hogy milyen arányban vannak jelen az oxidok és a fémek vagy fém, valamint, hogy milyen méretűek és eloszlásuk a fém részecskék a színtereit anyagban. Egy hidegen alakítható fém fázisnak a bevitele azt eredményezi, hogy nő a mechanikai szilárdság, a szívósság és a hőlökés-állóság a hagyományos kerámia anyagokkal szemben. Egy idő óta ismeretes, hogy cermeteket kisülő lámpákban lehet alkalmazni. Például az 1 382 934 számú angol szabadalmi leírásban egy olyan nagynyomású fémhalogén kisülő lámpát-ismertetnek, amelynél a kisülő csövet nem vezető, alumínium-oxid cermetből levő véglezárással zárnak le, amely szigetelő cermet véglezáráson keresztül egy csoalakú árambevezető van beágyazva. Ennek az elrendezésnek az az előnye, hogy a cermet hőtágulási együtthatója jól illeszthető a fém áramátvezető hőtágulási együtthatójához.
Az 1 571 084 számú angol szabadalmunkban és a 0 028 885 számú európai szabadalmi közleményben villamosán vezető cermetek vannak ismertetve, amelyek különösen alkalmasak, és megoldják a tömítési problémákat a külön áramátvezető elem alkalmazásánál. A hagyományos nagynyomású nátrium kisülő lámpáknál szokásos, hogy a csőalakú nióbium árambevezető elemet egy kerámiából, például aiumínium-oxidból levő véglezáráson keresztül vezetik be, amellye] a kisülő cső végét lezárják. Mivel a nióbiumon a hidrogén át tud hatolni, ezért a csőalakú nióbium árambevezető kiválóan alkalmas a hidrogén továbbítására; ilymódon a kisüiő csőben visszamaradó hidrogén mint a gyártás után visszamaradó szennyeződés, nagyon gyorsan kidiffundál a niuóbium csövön kereszt iá, ahol valamilyen alkalmas getterező anyaggal a lúdrogéntelnyeletik. A hidrogénnak a nióbiumon keresztül történő áthatolási jelensége jól ismert, például a Detectiou and Measurement of the Effect of IlydiDgen in High Pressure Discharge Lamps I.E.E. cunléience publication No 143, 393-396 oldalakon 3tli fiiternationaJ Conf'erence on Gas Discharges, 7-10. szeptember, 1976., amelynek szerzője R.J. Campbell és Wk. Kroontje. című szakcikkben. Ez a közlemény leírja, hogy a hidrogén jelenléte miként növeli a működési feszültséget, hogyan növeli meg a feszültség stabilizálódásához szükséges időt, és hogy általában csökkentő a lámpa hatásfokát. Belátliató tehát, hogy a hidrogén eltávozásának csökkentése károsan hat a lámpa működésére. Ezzel szemben a nióbium egy stratégiai fém, beszerzése nehézkes; ezért minden olyan intézkedés, amely felhasználását és ennek költségeit csökkenti, nagyon előnyösnek tekinthető. Sokkal hatásosabb lehet például, ha a nióbiumot por-alakban használjuk fel, mint cső vagy huzal alakjában.
Azt találtuk, hogy például költségmegtakarítást érhetünk el azzal is, ha nióbium rudat vagy huzalt használunk nióbium cső helyett. Kísérleteink során azt is felismertük, hogy a nióbium rúd alkalmazásával jelentkező nagyobb úthossz következtében a hidrogén-eltávozási idő, vagyis az az idő, amjalatt a hidrogén eltávozik a kisülő csőből, és ilymódon a lámpa stabilizálódik, mintegy 15 percre tehető. Az a stabilizálódási idő, amelyet egy szabványos 400 W-os nagynyomású nátrium kisülő lámpánál elérhetünk, az mintegy
2—3 percre tehető. Míg egy 15 perces, vagyis hoszszabb stabilizálódási idő önmagában a gyártás költségeit megnöveli; ez azonban az anyagmegtakarítás költségeivel kompenzálódik, ezért a hosszabb stabilizálódási idő gazdaságossági szempontokból elfogadható.
A találmány elé célul tűztük ki egy olyan nagynyomású kisülő lámpa kialakítását, amelynek kisülő csöve fényátbocsátó kerámiából van, a kisülő csőnek cermetből levő véglezáró szerelvénye van,amely a hidrogént átereszti.
A kitűzött célt a bevezetőben körülírt cermettel a találmány szerint úgy értük el, hogy a fémréteg nióbiumot, és lehetséges módon legalább egy másik fémet a titán, cirkon, hafnium, vanádium, tantál, molibdén és wolfram fémek közül, és a nióbium minimális tartalma a rétegben a teljes cermethez képest 0,06 térfogati arányban van.
A találmány továbbá nagynyomású nátrium kisülő lámpa, amelynek kisülő csöve olyan fényáteresztő kerámiából van, mint az alumínium-oxid, ittriurn-oxid, egy spinéi vagy szintetikus zafír, a kisülő cső térközzel elrendezett elektródákat tartalmaz, amelyek között a kisülős létrejön, a kisülő cső legalább egyik végén egy olyan lezáró szerelvényt tartalmaz, amely villamosán vezető cermetből van, amely cermet tömören színtereit, hőálló oxid-granulátumot tartalmaz, a granulátum részecskéinek átmérője 50-80 μη, a cermeten belül fémréteget tartalmazó vezető hálózat van, a hálózat nióbiumot és szükség esetén titán, cirkónium, hafnium, vanádium, tantál, molibdén és wolfram fémek közül legalább az egyiket tartalmazza, a réteg a cermetnek 0,06-0,2 térfogati részét alkotja, és a réteg minimális nióbium-tartaima a teljes cermetnek 0,06 térfogati részét alkotja, a granulátum 0,01—0,25 súly% hőálló oxidja finoman eloszlatott magnézium-oxidból és vagy egy olyan hőálló oxidból, mint az alumínium-oxid, ittrium-oxid vagy egy spinell, vagy egy olyan hőálló oxidból, mint az ittrium-oxid, vaev egy spinell és a titán, cirkónium, vas, kobalt, nikkel femek legalább egyikéből áll, amely a granulátum teljes térfogatának 0,01—0,15 részét alkotja.
Azt találtuk, hogy a találmány szerinti cerinetet nagynyomású nátrium kisülő lámpa véglezárásához felhasználva költségmegtakarítást érhetünk el olyan véglezárásokhoz viszonyítva, amelyek nióbium csövet vagy huzalt tartalmaznak.
A jelen találmány szerinti cermetben a villamos vezetést biztosító fémréteg a teljes cermetet átszövő hálózat formájában van jelen. A nióbium rúddal folytatott kísérleteink eredményeihez képest azt gondoltuk, hogy a megnövekedett úthossz különösen, ha a hálózat nem 100% mennyiségben tartalmaz nióbinmot, akadályt jelent a hidrogén távozása előtt; azonban meglepő módon azt találtuk, hogy egy olyan fémből levő hálózat, amely alapvetően nióbiumot tartalmaz, képes bizonyos gázoknak - különösen a hidrogénnek — az átboesátására, megközelítőleg olyan jó hatásfokkal, mint a nióbium rúd. Ez a meglepő felismerés a költségmegtakarítással együtt azt eredményezi, hogy a nióbiumot por ajakban felhasználva a cermetben, az. rendkívül előnyös nagynyomású kisülő lámpa gyártásánál. A jeien találmány szerinti cemieteknek a lánrpagyártásban különösen nagy előnye van nagynyomású kisülő lámpák kisülő csövének véglezárásánál történő felhasználáskor.Ilyen lámpák gyártásához alkalmas kerámiák fényátbocsátó políkristályos alumínium-ősidőt, szintetikus zafírt, ittrium-oxidot vagy spineilt tartalmaznak. A cermet idomba egy vagy több liőálló anyagból levő, mint például a wolfram vagy a molibdén, vezető rúd ágyazható be. A lámpához felhasználható megfelelő cermet úgy választható meg, hogy annak hőtágulási együtthatója a kisülő cső hőtágulási együtthatója és a cermetbe beágyazott ba'rmely fém alkatrész hőtágulási együtthatója közé essék. Megjegyzendő, hogy a nióbium-tartahnú centietek hőtágulása különösen jól illeszthető az alunünium-oxidéhoz, mivel azok hőtágulási aránya nagyon hasonló, ilymódon kisülő lámpák ki>úlőcsövének véglezárása eiektr ódaszerelvénnyel és a cermet lezáró elembe behelyezett árambevezetőkkel előállíthatók, A hőálló oxid-granulátum gyártása során kis mennyiségű magnézium-oxidnak (a hőáiló oxidiia» legalább 0,01 súly%-ában) a hozzáadása kedvezőbb tulajdonságokat eredményez. Túlságosan nagy mennyiségű magnézíuin-oxidot (nevezetesen a hőáiló oxidnak több mint 0,25 súly%-ában) nem szabad alkalmazni, mive) az üregek képződéséhez, vezet a kerámián belül, amely a cermet mechanikai szilárdságát lerontja.
A kisérieteink azt mutatták, hogy a stabilizálódási idő J5-30 perc, és egyes esetekben 2 perces stahilizálódási idő is elérhető volt. Felmerül az a gondolat, hogy ebben az esetben a nióbium fém alkotja a háromdimenziós fémhálózatot, amely biztosítja a cermet idomban a villamos vezetést. Nagyon megjepő ezért, hogy a hidrogéngáz el tud távozni ezen a háromdimenziós labirintus-szerű hálózaton keresztül rövid idő alatt - mint például 15 perc alatt sőt; egyes esetekben 2 perc alatt - amint azt már fentebb említettük.
A talál uány szerinti megoldást az alábbiakban a mellékeli rajzokon bemutatott kiviteli példa kapcsán ismertetjük részletesebben, ahol az . 1. ábra a technika állásához tartozó, olyan alumínjurn-oxid véglezáró elrendezést mutat, amelybe nióbium csőből levő árambevezető van beágyazva, a
2. ábia egy szintén a technika állásához tartozó, aiumínium-oxid kisülő csőhöz való olyan alumínium-oxid véglezáró elrendezést mutat, amelybe nióbium rúdból levő áram bevezető elem van beágyazva, a
3. ábra egy nagynvomású nátrium kisülő lámpa aiumínium-oxid kisülő csövének cermetbői levő véglezárását mutatja, amely a találmány szerint a hidrogén eltávozásának megfelelően van kialakítva, a
4. ábra a találmány szerinti, hidrogént áteresztő villamosán vezető cermet szerkezete látható 400-szoros nagyításban.
Az 1. ábrán egy nagynyomású nátrium kisülő lámpa hagyományos kisülő csövének 10 véglezárást mutatja. Ez a szerelvény egy alumínium-oxidból levő 11 kisülő csőből és 12 lezáró fejből áll. Egy nióbiumból levő 13 cső áramátvezetőt alkot, amely keresztülvezet az alumüüum-oxid 11 kisülő cső végén, valamint a 12 lezáró fejen, amelyekhez megfelelő 14 tömítőanyaggal van tömítve. Mivel a 13 cső falvastagsága nagyon kicsi, ezért a 11 kisülő csőben visszamaradó hidrogén nagyon gyorsan ki tud diffundálni a 13 cső falán keresztül, amint ezt az 1. ábrán bejelölt nyilak szemléltetik, és a kidiffundált hidrogént az e célra elrendezett megfelelő getter anyag abszorbeálja. Egy tipikus 400 W-os, nagynyomású nátrium kisülő lámpánál — amint ez az ]. ábra szerinti kivitelnél látható - a hidrogén eltávozásának diffúziós ideje 2-3 perc nagyságrendbe esik.
A 2. ábrán egy aJumíníum-oxidból levő 15 cilinder az aiumínium-oxid 11 kisülő csővel és a 16 árambevezetővel van tömítetten egyesítve, a 14 tömítőanyag segítségével. A 16 árambevezető ebben az esetben nióbium rúdból van. Ez az elrendezés szintén ismert.
A jelen találmány szerinti elrendezés a 3. ábrán látható. Ebben az esetben a cilinder-alakú alumínium-oxid-nióbiumból levő, villamosán vezető cermet 17 idom az alumínium-oxidból levő kisülő csőhöz 14 tömítőanyaggal van tömítve. A cermetbői levő 17 idom egy külső 18 vezetőt hordoz, amely egy feszültségforráshoz csatlakozik, valamint egy 19 vezetőt hordoz, amely a nem ábrázolt kisülő elektródához vezet. A nióbium-cermetből levő 17 idom nem csupán villamosán vezető, hanem úgy van kialakítva, hogy az a liidrogén számára távozási utat biztosít a nióbium fém által alkotott vezető hálózat mentén. A 4, ábra a találmány ezen kiviteli alakja szerinti nióbium-cennet mikroszkopikus felvételét mutatja, amelyen jól látható, az a foltos mintázat, amelyet a villamosán vezető és hidrogén távozását lehetővé tevő nióbium fém hálózat alkot. Kísérleteink azt mutatták, hogy az úthossznak a nyilvánvaló megnövekedésének ellenére, a cermetbői levő 17 idomon keresztül a lúdrogén távozási ideje nem sokkal nagyobb, mint a nióbium rúdon keresztül. A nagynyomású kisülő lámpák végle zásához alkalmas, villamosán vezető cermet idomok, amelyek a hidrogén távozását lehetővé teszik, a találmány szerint a következő példák szerint állítható elő:
1. példa (a) Oxid-granulátum előállítása
99,98% tisztaságú aiumínium-oxid port, amely túlnyomóan α-krisz.tallin alakban van, és amelynek átlagos szemcsemérete 0,3 pm, felülete 30 mfig (a La Pierre Synthetique Baikowskí által szállított CR30-as típus) 750 g mennyiségben 99,98% tisztaságú, 75 g mennyiségű és 5 μη átlagos részecskeméretű wolframport (lámpa fém), valamint nagytisztaságú, finoman eloszlatott (szubirikron méretű) magnézium-oxilot 0,375 g mennyiségben kevertünk 1 órán át egy dobköveimben. Az összekevert port ezután 2 1 desztillált vízzel összekevertük, majd a nedves iszapot
189.776 órán keresztül őröltük. Az őrölt iszapot tálcákon 373 K hőmérsékletű kályhában megszárítottuk. A szárított iszapot ekkor egy 710 pn szitán nyomtuk keresztül, véglegesen beállítottuk az 50-500 μη granulátum szemcseméretet, amelynek átlagos átmérője 250 pn volt.
A kapott granulátum a teljes granulátum térfogatához képest 0,02 részben tartalmazott wolframot, diszpergált részecskék alakjában, amelyek részecskemérete 5 gm volt.
(b) A cermet előállítása
A díszpergált wolfram részecskéket tartalmazó alumínium-oxid granulátumot 3 mikronos átlagos szemcseniéretű nióbium porba görgettük, egészen addig, amíg azt a por mintegy 0,12 térfogati részben egyenletesen bevonta (megfelel a nióbium 30 súlyrészének).
A bevont granulátumot ekkor összesajtoltuk, és egy összefüggő testet vagy nyers tömörítvényt állítottunk elő, előnyösen izosztatikus tömörítéssel, amelynek során a tömörítő nyomás legfeljebb 138 MPa volt, előnyösen azonban 79 MPa. A nyers tömörítményt ekkor a kívánt alkatrész alakjára alakítottuk, amelynél a tömörített anyag már elegendő mechanikai szilárdsággal kellett, hogy rendelkezzen ahhoz, hogy a szinterelés előtt az alkatrészt a kívánt alakra meg lehessen munkálni. A nyers tömörítvényt ekkor szintereltük egy 1,33.10'3 Pa nyomású vákuumkernencében, amelynek a hőmérsékletét 2123—2163 K tartományon belül szabályoztuk, előnyösen 2148 K köré.
2. példa
Megismételtük az l(a) példa szerinti eljárást. A kapott granulátumot a következő módon alakítottuk cermetté. A díszpergált wolframot tartalmazó alumínium-oxid granulátumot nióbium és molibdén keverékében görgettük (15 súlyrész nióbium és 10 súlyrész molibdén), egészen addig, amíg azokat 0,062 térfogatrészben a nióbium, és a nióbium a molibdénnel együtt 0,098 térfogati részben egyenletesen bevonta. A nióbiumot és a molibdént előzőleg egy semleges tartályban, mint például egy üvegtégelyben 30 percen keresztül kevertük, annak érdekében, hogy lehető homogén keveréket kapjunk. A bevont granulátumot ekkor össze sajtoltuk egy összefüggő testté, vagy nyers tömörítvénnyé, előnyösen egy olyan izosztatikus nyomással, amely legfeljebb 138 MPa nagyságú volt, előnyösen azonban 79 MPa. A nyers tömörítvényt ekkor a kívánt alkatrész alakjára alakítottuk, de az öszszclomörített anyagnak előnyösen elegendő mechanikai szilárdsággal kellett rendelkezni ahhoz, hogy színterelés előtt a megfelelő alakot ki lehessen munkálni. A nyers tömörítvényt ekkor szintereltük egy olyan vákuumkemencében, amelynek a hőmérsékletét 2123—2163 K tartományon belülre szabályoztuk.
3. példa (a) Hőálló oxid-granulátum előállítása
99,98% tisztaságú, 75 g mennyiségű alumúiium-oxid port, amely túlnyomóan α-kristályos alakban volt, és amelynek átlagos szemcsemérete 0,3 pn, felülete 30 m2/g (a La Pierre Synthetique Baikowski által szállított CR30 típusjelű) és 0,375 g mennyiségű nagytisztaságú, finoman eloszlatott (szubmikron méretű) magnézium-oxidot egy dobkeverőben 1 órán keresztül kevertünk. Az összekevert port ekkor két liter desztillált vízzel összekevertük, majd a nedves iszapot 6 órán keresztül őröltük. Az iszapot ekkor tálcákra raktuk, és 100 °C hőmérsékletű kályhában szárítottuk. A megszárított iszapot ekkor 710 pn méretű szitán keresztülnyomtuk, majd a végső méretet 500 μη szitán keresztül történő átbocsátással választottuk ki, és 50-500 pn tartományon belüli szemcseméretű granulátumot állítottunk elő, amelynek átlagos átmérője 250 pn volt.
(b) A cermet előállítása
Az alumínium-oxid granulátumot 3 pn világos szemcseméretű nióbium próba görgettük bele, egészen addig, amíg azt 0,12 térfogatrészben egyenletesen bevonta (egyenlő 30 súly rész nióbiummai).
A bevont granulátumot ekkor összesajtoltuk, és összefüggő testet vagy nyers tömörítvényt állítot tünk elő, előnyösen izosztatikus tömörítéssel, amelynél a tömörítő nyomás legfeljebb 138 MPa, előnyösen azonban 79 MPa volt.
A nyers tömörítvényt ekkor a kívánt alkatrész alakjára alakítottuk, de a tömörített anyagnak előnyösen elegendő mechanikai szilárdságúnak kellett lenni ahhoz, hogy szinterelés előtt a kívánt alakot ki lehessen alakítani belőle.
A nyers tömörítvényt ekkor szintereltük 1 órán keresztül 1,33x10'3 Pa nyomású vákuumkemencében, amelynek a hőmérsékletét 2123-2163 K tartományon belül, előnyösen azonban 2148 K köré szabályoztuk.
Megjegyzendő, hogy a szinterelés hőmérséklet-tartományát előnyösen 2123-2163 K tartományon belül tartottuk, a szintereléshez alkalmas hőmérséklet azonban 1973—2173 K tartományon belül van.
Néhány az 1. példa és a 2. példa szerint előállított cermetből 400 W.os nagynyomású nátrium kisülő lámpához lezáró szerelvényt készítettünk, és arra felszereltük. A lámpa kipróbálása során a stabilizáláshoz szükséges idő minden esetben kevesebb volt 30 percnél, átlagos ideje 15 perc körüli volt.
A találmány szerinti megoldásnál azt találtuk, hogy a teljes cermet mennyiségének 0,06 térfogat mennyiségű minimális nióbium mennyisége szükséges ahhoz, hogy a hidrogén távozása lehetővé váljon, és hogy elérjük a kívánt hőtágulási karakterisztikát a fém térfogati része a teljes cermeten belül 0,2 lehet maximálisan, A nióbium túlmenően tantál, molibdén és wolfram az előnyös fémek, amelyeket a cermethez adagolhatunk, különösen a molibdén és wolfram előnyös, mivel ezek a fémek hagyományosan alkalmazottak a lámpagyártásban. Mivel a jelen találmány szerinti cermetek különösen alkalmasak kerámia kisülő csövek véglezárásaihoz, és mivel ezekhez a kisülő csövekhez a szokásos anyag az alumínium-oxid, ezért a javasolt hőálló oxid alumínium-oxid. Az alumínium-oxidnak bármely alakja használható, de szokásos olyan kiindulási anyagot választani, amely már kristályos szerkezetű, például alfa (hexogenális) vagy gamma (köbös) kristályos szerkezetű. Szubmikron méretű, por-alakú alumínium-oxid különösen alkalmas kiinduló anyagként. Amikor a hőálló oxidon belül fémet diszpergálunk. kívánatos, hogy a teljes cermetnek legalább 0,01 térfogati részét adagoljuk, de a
189.776 diszpergált fémnek a teljes mennyisége 0,15 térfogatrésznél nagyobb nem lehet a totál-cermethez viszonyítva; mivel e felett a diszpergált fém a színtereit cermetben repedések keletkezését okozhatja.
Feltételezhető, hogy a stabilizálódáshoz szükséges mindenkori idő attól függ, hogy a kisülő csövön milyen mennyiségű szennyezőanyagok vannak jelen. Kívánatos ezt az időt olyan alacsony értéken tartani, amennyire az csak lehetséges, lehetőleg megközelíteni a szabványosnak tekintett 2-3 perces stabilizálódási időt, amely a nióbium csőből levő áramátvezetőnél fennáll. Kísérleteink azt mutatták, hogy lehetséges a 15—30 perc közötti stabilizálódási időt 2 percre leszorítani, ha a kisülő cső mindkét végén a jelen találmány szerinti nióbium-cermetből levő lezárásokkal zárjuk le.

Claims (5)

1. Villamosán vezető cermet, különösen kisülő lámpák véglezáráshoz, amely tömören színtereit, hőálló oxid-granulátumot tartalmaz, a granulátum részecskéinek átmérője 50-800 /an között van, a cermeten belül, azt teljesen átszövő fémrétegből elvő vezető hálózat van, a fémréteg a cermetnek 0,06-0,2 térfogati arányában, és a granulátum 0,01-0,25 súlyszázalékban tartalmazza a hőálló oxidot, amely finoman osztályozott magnézium-oxidot és/vagy egy olyan hőálló oxidot, mint az alumínium-oxid, ittrium-oxid vagy egy spinek, vagy egy olyan hőálló oxidot, mint az alumínium-oxid, ittrium-oxid és egy spinéit
5 tartalmaz, valamint titán, cirkon, hafnium, vanádium, tantál, króm, molibdén, wolfram, vas kobalt és nikkel fémek legalább egyikét tartalmazza a granulátum teljes térfogatának 0,01-0,15 térfogati arányában, a z zal jellemezve, hogy a fémréteg nióbiumot és lehetséges módon legalább egy másik fémet a titán,
10 cirkon, hafnium, vanádium, tantál, molibdén és wolfram fémek közül, és a nióbium minimális tartalma a rétegben a teljes cermethez képest 0,06 térfogati arányban van.
2. Az 1. igénypont szerinti cermet, azzal j el 1 c 1 e m e z v e , hogy a fémréteg nióbiumot és egy, a 13 tantál, molibdén, wolfram fémek közül legalább az egyiket tartalmazza.
3. A 2. igénypont szerinti cermet, azzal jellemezve, hogy a fémréteg nióbiumot ésmolibdént tartalmaz.
2Q
4. Az 1. igénypont szerinti cermet, azzal jellemezve, hogy a fémréteg csak nióbiumot tartalmaz .
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti cermet, azzal jellemezve, hogy a hőálló oxid-granulátum magnézium-oxidot és/vagy csak alumí25 nium-oxidot, vagy alumínium-oxjdot és wolframot tartalmaz.
HU833969A 1982-11-18 1983-11-17 End-seal for discharge lamps HU189776B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8232968 1982-11-18

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189776B true HU189776B (en) 1986-07-28

Family

ID=10534356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU833969A HU189776B (en) 1982-11-18 1983-11-17 End-seal for discharge lamps

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4563214A (hu)
EP (1) EP0109757B1 (hu)
JP (1) JPH0639653B2 (hu)
AT (1) ATE35481T1 (hu)
CA (1) CA1190733A (hu)
DE (1) DE3377249D1 (hu)
FI (1) FI78796C (hu)
HU (1) HU189776B (hu)
ZA (1) ZA837997B (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6161338A (ja) * 1984-08-31 1986-03-29 Ngk Insulators Ltd 高圧金属蒸気放電灯用発光管の製造方法
GB8519582D0 (en) * 1985-08-03 1985-09-11 Emi Plc Thorn Discharge lamps
US6126889A (en) 1998-02-11 2000-10-03 General Electric Company Process of preparing monolithic seal for sapphire CMH lamp
US7329979B2 (en) * 2004-07-15 2008-02-12 General Electric Company Electrically conductive cermet and devices made thereof
DE102005058896A1 (de) * 2005-12-09 2007-06-14 Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH Hochdruckentladungslampe mit keramischem Entladungsgefäß
DE202009016712U1 (de) 2009-12-09 2010-04-08 Osram Gesellschaft mit beschränkter Haftung Hochdruckentladungslampe mit keramischem Entladungsgefäß
CN102842688B (zh) * 2011-06-23 2015-09-30 比亚迪股份有限公司 一种电池的密封组件及其制作方法、以及一种锂离子电池
CN113136519B (zh) * 2021-04-26 2022-02-18 中建材科创新技术研究院(山东)有限公司 一种耐磨耐蚀铁基复相材料及其制备方法和应用

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE795680A (fr) * 1972-02-21 1973-08-20 Philips Nv Lampe a decharge a haute pression, munie d'un conducteur de traversee metallique
GB1571084A (en) * 1975-12-09 1980-07-09 Thorn Electrical Ind Ltd Electric lamps and components and materials therefor
GB1574007A (en) * 1975-12-24 1980-09-03 Johnson Matthey Co Ltd Cermets
EP0028885B1 (en) * 1979-11-12 1983-05-25 Thorn Emi Plc An electrically conducting cermet, its production and use

Also Published As

Publication number Publication date
CA1190733A (en) 1985-07-23
EP0109757A2 (en) 1984-05-30
FI78796B (fi) 1989-05-31
JPS59138048A (ja) 1984-08-08
EP0109757A3 (en) 1985-05-08
FI834205A (fi) 1984-05-19
US4563214A (en) 1986-01-07
FI834205A0 (fi) 1983-11-16
JPH0639653B2 (ja) 1994-05-25
ZA837997B (en) 1984-09-26
FI78796C (fi) 1989-09-11
DE3377249D1 (en) 1988-08-04
ATE35481T1 (de) 1988-07-15
EP0109757B1 (en) 1988-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0028885B1 (en) An electrically conducting cermet, its production and use
US7488443B2 (en) Electrically conductive cermet and method of making
CA1083803A (en) Lamps and discharge devices and materials therefor
GB1595518A (en) Polycrystalline alumina material
JP5761691B2 (ja) 複合セラミックス、半導体製造装置の構成部材及びこれらの製造方法
JPH1167157A (ja) セラミックエンベロープ装置、セラミックエンベロープ装置を有するランプ及びセラミックエンベロープ装置を製造するための方法
KR100459296B1 (ko) 저체적저항 재료, 질화알루미늄 소결체 및 반도체 제조용부재
HU189776B (en) End-seal for discharge lamps
US20010007381A1 (en) Process for the production of sintered ceramic oxide
US6495959B1 (en) Cermet for lamp and ceramic discharge lamp
CA1165377A (en) Vacuum-tight assembly
DE2530076B2 (de) Elektrode für Hochdruck-Entladungslampen
US4537323A (en) Mo-Ti members with non-metallic sintering aids
HU189436B (en) Gas discharge tube of high pressure with improved current feed
CA1193683A (en) Arc limiting refractory resistive element and method of fabricating
JP3340024B2 (ja) 放電灯用発光管に用いる透光管の製造方法
JPH11273618A (ja) 放電電極材料及びその製造方法
US4487733A (en) Method of fabricating arc limiting refractory resistive element
US4487732A (en) Method of fabricating arc limiting refractory resistive element
JPH04370653A (ja) 高輝度放電灯用発光管
JPH05125478A (ja) 電極材料の製造方法
JP2001167730A (ja) 放電灯

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628