HU189523B - Circuit arrangement for electronic commutation of stator winding of electronic commutation motors - Google Patents

Circuit arrangement for electronic commutation of stator winding of electronic commutation motors Download PDF

Info

Publication number
HU189523B
HU189523B HU88481A HU88481A HU189523B HU 189523 B HU189523 B HU 189523B HU 88481 A HU88481 A HU 88481A HU 88481 A HU88481 A HU 88481A HU 189523 B HU189523 B HU 189523B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
transistor
transistors
circuit arrangement
stator winding
collector
Prior art date
Application number
HU88481A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Claus Holfert
Dieter Zahn
Juergen Jerzembek
Original Assignee
Veb Elektromotorenwerk,Dd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veb Elektromotorenwerk,Dd filed Critical Veb Elektromotorenwerk,Dd
Publication of HU189523B publication Critical patent/HU189523B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02PCONTROL OR REGULATION OF ELECTRIC MOTORS, ELECTRIC GENERATORS OR DYNAMO-ELECTRIC CONVERTERS; CONTROLLING TRANSFORMERS, REACTORS OR CHOKE COILS
    • H02P6/00Arrangements for controlling synchronous motors or other dynamo-electric motors using electronic commutation dependent on the rotor position; Electronic commutators therefor
    • H02P6/14Electronic commutators

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Control Of Stepping Motors (AREA)

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés villamosán kommutált motorok állórésztekercseinek kommutálására, amely kapcsolási elrendezés és a kapcsolási elrendezéssel megvalósított kommutálás előnyösen a szórakoztató elektronikai berendezésekben lévő kisteljesítményű motoroknál alkalmazható.
Ismeretes, hogy az egyes állórésztekercsek lekapcsolásakor keletkező nagy induktív feszültségimpulzusokat általában Zener-diódával, varisztorral, ellenállásokkal vagy nagy értékű kondenzátorokkal mindenképpen korlátozni kell. Ekkor azonban a tekercs mágneses tere energiájának egy része az alkalmazott kiegészítő elemtől függően hővé alakul és csak a további rész lesz az, ami hatásosan forgatónyomatékká alakítható át.
Mivel a tekercs mágneses terében tárolt energia leépítése ebben a formában gyakorlatilag jól megvalósítható, a Zener-diódákat és varisztorokat úgy kell méretezni, hogy az impulzusok amplitúdója, amely ezeken az alkatrészeken felléphet, nagyobb csúcsértékű legyen, mint az alkalmazott motor elektromotoros erejének a csúcsértéke, illetőleg ha ellenállás van beépítve, akkor a motoros és generátoros félhullám esetén is áram keletkezik, amely a motor hatásfokát mindenképpen lecsökkenti. Kondenzátorokat, a tekercsfeszültség és a motoráram közötti fázistoló hatás miatt, csak igen lassan kapcsoló villamosán kommutált motorok esetében lehet alkalmazni.
A találmánnyal célul tűztük ki egy olyan kapcsolási elrendezés megvalósítását, ahol a tekercs energiájának a leépítését a kommutáló frekvenciától és a motoráramtól függetlenül maga a tekercs vezérli oly módon, hogy csak kis értékű, meghatározott feszültségamplitúdójú feszültség fog indukálódni, és a tekercsáram folyamatosan és mindig nulla felé tart.
A találmány szerint a villamos kommutálást úgy oldottuk meg, hogy a kommutáló kapcsolás két első és második tranzisztort tartalmaz, ahol az első tranzisztor bázisa a második tranzisztor kollektorával, a második tranzisztor bázisa az első tranzisztor kollektorával közvetlenül össze van kötve, és az első tranzisztor kollektora és a második tranzisztor emittere közé ellenállás van kapcsolva, és a közös pont képezi a kommutáló kapcsolás egyik kimenetét, míg a második tranzisztor kollektora és az első tranzisztor emittere közé szintén egy ellenállás van kapcsolva, és a közös pontra egy további csatoló elem, célszerűen dióda vagy tranzisztor és ellenállás van kapcsolva és a csatoló elemnek a másik kivezetése képezi a kapcsolás további kimenetét és a két kimenet párhuzamosan van az állórésztekerccsel kapcsolva úgy, hogy a csatoló elem és az állórésztekercs közös pontja közvetlenül vagy ellenálláson keresztül kapcsolótranzisztor bázisára, és közvetlenül a kapcsolótranzisztor emitterére vagy kollektorára van kapcsolva.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy előnyös kiviteli alakját az jellemzi, hogy a tranzisztorok különböző rétegelrendezésű tranzisztorok.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy további előnyös kiviteli alakját az jellemzi, hogy a tekercsáram kommutálása közvetlenül a csatolódi2 ódán keresztül vagy indirekt módon kapcsolótranzisztoron keresztül és az állórésztekercsen keresztül van megvalósítva.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés még egy további előnyös kiviteli alakját az jellemzi, hogy a csatolódióda helyett csatolótranzisztor és ellenállás van beépítve.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés még egy további előnyös kiviteli alakját az jellemzi, hogy az első és második tranzisztor teljesítménye kisebb, mint a bázisában vezérelt kapcsolótranzisztor teljesítménye.
Csatolóelemként a csatolódióda helyett egy csatoló tranzisztor és ellenállás is alkalmazható.
Ha az indirekt csatolás egy kapcsolótranzisztoron keresztül van megvalósítva, a kommutáláshoz alkalmazott kapcsoláson keresztül folyó áram annak az áramnak felel meg, amely a kapcsolótranzisztor vezérléséhez szükséges bázisáram, így a két tranzisztor a kapcsolótranzisztor a kapcsolótranzisztor áramerősítési tényezővel osztott kis árammal működik, ami lényegesen kisebb veszteségi teljesítményt jelent, mint amennyi a kapcsolótranzisztor teljesítmény.
A találmány előnye az, hogy a tekercs maga vezérli a mágneses terében tárolt energia leépítését a kommutálás során mégpedig függetlenül a motoráramtól és a kommutálási frekvenciától, így a tekercsenergia szinte teljes egészében forgatónyomatékká alakítható át. Mivel a kapcsolási elrendezés külön kondenzátor és/vagy járulékos induktivitás nélkül van kiképezve, az egész kapcsolási elrendezés könnyen integrálható. A kommutálást végző kapcsolási elrendezés a tekercsre, azaz villamosán kommutált motorok esetében az állórésztekercsre helyezhető el, ahol mind a pozitív mind a negatív feszültség ill. félhullám megjelenik. A kommutálás során csak igen kis amplitúdójú feszültség indukálódik, és így az állórésztekercsek transzformátoros hatása miatt a tachofeszültségre és a többi állórésztekercsre csak kis zavaróimpulzus szuperponálódik.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezést a továbbiakban példakénti kiviteli alakjai segítségével a mellékelt ábrákon ismertetjük részletesebben. Az
1. ábrán látható a találmány szerinti kommutáló kapcsolási elrendezés elvi vázlata, a
2. ábrán látható a találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy direkt csatolt példakénti kiviteli alakja, a
3. ábrán látható egy olyan kiviteli alak, ahol a csatolás indirekt, a diódán és egy kapcsolótranzisztoron keresztül, a
4. ábrán látható egy további kiviteli alak, ahol a csatolás tranzisztor segítségével kapcsolótranzisztoron keresztül történik.
A találmány elvének lényegét, azaz a tekercsenergia leépítését, a továbbiakban a kommutáló kapcsolást, az 1. ábrán láthatjuk.
Az elvi kapcsolási elrendezés tartalmaz 1 és 2 tranzisztort, 3 és 4 ellenállásokat és 5 csatolódiódát. A kommutálás úgy kezdődik, hogy a 2. ábrán látható 6 kapcsolótranzisztor zár, azaz a J, tekercsáramot megszakítja és ezáltal a 7 állórésztekercsben igen nagy meredekségű U, feszültségimpulzust
189 523 indukál. Ennek az U, feszültségimpulzusnak a felfutási ideje alatt az 5 csatolódiódán keresztül az 1 és 2 tranzisztorok rétegátmeneteinek zárórétegkapacitása ellenkező irányú árammal töltődik. Az itt fellépő áttöltőáram a 3 és 4 ellenállásokon egy olyan feszültséget hoz létre, amely az áttöltőárammal és így a töltés idejével is arányos lesz.
Az áttöltés időtartama az indukált Ut feszültségimpulzus meredekségével arányos oly módon, hogy nagyobb meredekségnél az 1 és 2 tranzisztorok rétegátmeneteinek zárórétegkapacitása áttöltési ideje egy előre megadott feszültségre töltődik és így az áttöltőáram is megnő. Egy adott értékű meghatározott feszültségmeredekségig az áttöltőáram elfolyik a 3 és 4 ellenállásokon. Ha azonban az indukált feszültség következtében a feszültség meredeksége megnő, a 3 és 4 ellenállásokon a feszültségesés nagyobb lesz, mint az 1 és 2 tranzisztorok bázisemitter feszültsége. Ekkor a töltőaram egy része az 1 és 2 tranzisztorok bázis-emitter átmenetein folyik el, mint bázisáram. Ennek következtében az 1 és 2 tranzisztorokon kollektoráram fog folyni. Ezek a kollektoráramok hozzáadódnak az áttöltőáramhoz. Ezen áramösszegező következtében az 1 és 2 tranzisztorok további ellenirányú vezérlése jön létre, amely egy letöréshez hasonló jelenséget idéz elő egy olyan időpillanatban, amelyet az 1 és 2 tranzisztorok kapcsolási ideje határoz meg.
Az alatt az idő alatt, amely idő a 6 kapcsolótranzisztor zárásától az 1 és 2 tranzisztorokból és a 3 és 4 ellenállásokból álló kommutáló kapcsolás teljes átkapcsolásáig tart, a J, tekercsáram a 7 állórésztekercs igen kis értékű tekercskapacitásán folyik át, és egy igen nagy meredekségű kommutáló U, feszültségimpulzust hoz létre, amely a kommutáló kapcsolás fent leírt átkapcsolásához és ezáltal a J, tekercsáram átviteléhez vezet. Ebben a szabadonfutó áramkörben a tekercsben tárolt energia hatásos teljesítményként fejti ki hatását és a motornál mint forgatónyomaték jelentkezik, míg a 7 állórésztekercsen keresztül az annyira le nem csökken, hogy az állórésztekercs által indukált kommutáló U, feszültségimpulzus az eredeti „e” feszültség őszszege a kommutálókapcsolás nyitófeszültége. A 7 állórésztekercsen az I, áram önmagától vezérelten annyira lecsökken, hogy abban az időpillanatban, amikor a 7 állórésztekercs mágneses terében tárolt energia teljesen megszűnik, a 7 állórésztekercs feszültsége kisebb lesz mint a kommutáló kapcsolás nyitófeszültsége. A kommutáló kapcsolás tehát abban az időpillanatban zár, amikor a 7 állórésztekercs árama közel nulla. Ha a 3 és 4 ellenállásokon lévő feszültség kisebb mint az 1 és 2 tranzisztorok bázis-emitter feszültsége, akkor az 1 és 2 tranzisztorok ellenkező értelemben zárnak le. Ha ezt követően egy másik Ui feszültségimpulzus ismételten túllépi a megadott feszültségmeredekséget, a fenti folyamat ismételten és hasonlóan megismétlődik.
A 7 állórésztekercsben indukált U, feszültségimpulzus egy olyan értékre van korlátozva, amely az 5 csatolódióda nyitófeszültségéből vagy a 8 csatoló tranzisztor bázis-emitter feszültségéből és az 1 tranzisztor bázis-emitter feszültégéből valamint a 2 tranzisztor kollektor-emitter telítési feszültségéből vagy az 5 csatoló dióda nyitófeszültségéből vagy a 8 csatolótranzisztor és a 2 tranzisztor bázis-emitter feszültségéből és az 1 tranzisztor kollektor-emitter telítési feszültségéből valamint adott esetben a 6 kapcsolótranzisztork bázis-emitter feszültségéből adódik.
A 2. ábrán bemutatott példaként! kiviteli alak esetében a kommutáló áramkör közvetlenül van a 7 állórésztekercsre csatlakoztatva. Csatolóelemként az 5 csatolódióda van beépítve. Ennél a kapcsolási elrendezésnél az 1 és 2 tranzisztorok valamint a 6 kapcsolótranzisztor azonos teljesítményűre van megválasztva.
A 3. ábrán bemutatott példakénti kiviteli alak a 7 állórésztekercs egy gyakorlatban igen jól bevált csatlakoztatását mutatja a kommutáló kapcsoláshoz. A 2. ábrán bemutatott kiviteli alakkal ellentétben a csatolás indirekt és csatolóelemként az 5 csatolódióda van alkalmazva, amely 6 kapcsolótranzisztoron keresztül van a kommutáló áramkörrel összekapcsolva, és a kommutáló áramkör árama a 6 kapcsolótranzisztor áramerősítési tényezőjével osztott áram. Ezt a csatolási módot akkor célszerű alkalmazni, ha nagy tekercsáramot kell kommutálni. Ennek megfelelően természetesen ebben az esetben a 6 kapcsolótranzisztor megfelelően nagy teljesítményű tranzisztor kell legyen, míg az 1 és 2 tranzisztorok kisteljesítményű tranzisztorok lehetnek.
A 4. ábrán a találmány szerinti kapcsolási elrendezésnek a 7 állórésztekerccsel való összekapcsolása 'átható egy további példaként! kiviteli alakja segítségével. Ennél a kiviteli alaknál az 5 csatolódióda 8 csatolótranzisztoron és 9 csatolóellenálláson keresztül van a 7 állórésztekerccsel összekapcsolva. Ha a 6 kapcsolótranzisztorként egy megfelelő teljesítményű teljesítménytranzisztort alkalmazunk és megfelelően kihasználjuk a 8 csatolótranzisztor áramerősítési tényezőjét, akkor ezzel az elrendezéssel különlegesen nagy tekercsáramok is megszakíthatok. Az 1 és 2 tranzisztorok ebben az esetben kisteljesítményű tranzisztorok lehetnek.
Az 1. ábrán bemutatott elvi kapcsolás egy további előnye, hogy a kommutálandó áram iránya, valamint a még így keletkező kisértékű kommutálóimpulzus iránya tetszőleges lehet. így például a kommutáló impulzusok a 2. és 3. ábrán bemutatott példakénti kiviteli alakhoz képest lehetnek azzal ellentétesek, például a negatív tápfeszültséghez képest nem negatívak, hanem a + UB feszültséghez indukált impulzusok. Ez akkor alkalmazható például, ha az alkalmazott kapcsolásnál például a zárórétegszigetelés miatt a - U8 feszültséghez képest negatív feszültség nem jelenhet meg.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésnél, ahogyan erre már a bevezetőben is utaltunk, nagy előny, hogy monolit integrált áramkör formájában egyszerűen integrálható.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Kapcsolási elrendezés villamosán kommutált motorok állórésztekercseinek kommutálására, azzal jellemezve, hogy a kommutáló kapcsolás két
    -3189 523 első és második tranzisztort (1,2) tartalmaz, ahol az első tranzisztor (1) bázisa a második tranzisztor (2) kollektorával, a második tranzisztor (2) bázisa az első tranzisztor (1) kollektorával közvetlenül össze van kötve, és az első tranzisztor (1) kollektora és a második tranzisztor (2) emittere közé ellenállás (4) van kapcsolva, és a közös pont képezi a kommutáló kapcsolás egyik kimenetét, míg a második tranzisztor (2) kollektora és az első tranzisztor (1) emittere közé szintén egy ellenállás (3) van kapcsolva, és a közös pontra egy további csatoló elem, célszerűen dióda (5) vagy tranzisztor (8) és ellenállás (9) van kapcsolva és a csatoló elemnek a másik kivezetése képezi a kapcsolás további kimenetét és a két kimenet párhuzamosan van az állórésztekerccsel (7) kapcsolva úgy, hogy a csatoló elem és az állórésztekercs (7) közös pontja közvetlenül vagy ellenálláson keresztül a kapcsolótranzisztor (6) bázisára, és közvetlenül a kapcsolótranzisztor (6) emitterére vagy kollektorára van kapcsolva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a tranzisztorok (1,2) különböző rétegelrendezésű tranzisztorok.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a tekercsáram (I2) kommutálása közvetlenül a csatolódiódán (5) kereresztül vagy indirekt módon kapcsolótranzisztoron (6) keresztül és az állórésztekercsen (7) ke10 resztül van megvalósítva.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a csatolódióda (5) helyett csatolótranzisztor (8) és ellenállás (9) van beépítve.
    ^5 5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az első és második tranzisztor (1,2) teljesítménye kisebb, mint a bázisában vezérelt kapcsolótranzisztor (6) teljesítménye.
    1 oldal rajz
HU88481A 1980-05-27 1981-04-06 Circuit arrangement for electronic commutation of stator winding of electronic commutation motors HU189523B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD22136280A DD156508A3 (de) 1980-05-27 1980-05-27 Schaltungsanordnung zur elektronischen abkommutierung der staenderwicklung bei elektronisch kommutierten motoren

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189523B true HU189523B (en) 1986-07-28

Family

ID=5524361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU88481A HU189523B (en) 1980-05-27 1981-04-06 Circuit arrangement for electronic commutation of stator winding of electronic commutation motors

Country Status (10)

Country Link
JP (1) JPS5713990A (hu)
BG (1) BG35589A1 (hu)
CH (1) CH656991A5 (hu)
CS (1) CS233781A1 (hu)
DD (1) DD156508A3 (hu)
DE (1) DE3116945A1 (hu)
HU (1) HU189523B (hu)
NL (1) NL8102462A (hu)
PL (1) PL139520B1 (hu)
RO (1) RO84949B (hu)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS4921488B1 (hu) * 1967-03-24 1974-06-01
JPS5128610A (en) * 1974-09-04 1976-03-11 Hitachi Ltd Museiryushimoota no sokudoseigyokairo

Also Published As

Publication number Publication date
BG35589A1 (en) 1984-05-15
CH656991A5 (de) 1986-07-31
RO84949A (ro) 1984-08-17
NL8102462A (nl) 1981-12-16
DD156508A3 (de) 1982-09-01
PL139520B1 (en) 1987-01-31
JPS5713990A (en) 1982-01-25
DE3116945C2 (hu) 1989-09-28
PL231326A1 (hu) 1982-05-10
DE3116945A1 (de) 1982-03-25
CS233781A1 (en) 1984-04-16
RO84949B (ro) 1984-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4884183A (en) Dual-mode controlled pulse width modulator
US4682093A (en) Power supply systems for inductive elements
US4408268A (en) Pulse modulated electronic voltage controller with smooth voltage output
US3947738A (en) Pulsed power supply
EP0365618A1 (en) ELECTRONIC CONTROL CIRCUIT, ELECTRONICALLY SWITCHED MOTOR SYSTEM AND RELATED METHODS.
US3746959A (en) Circuit for driving an electric pulse motor
US3641424A (en) Regenerative voltage regulators
US5541487A (en) Driving circuit for stepping motor
HU189523B (en) Circuit arrangement for electronic commutation of stator winding of electronic commutation motors
JP3254639B2 (ja) 誘導負荷駆動装置
JPS5879494A (ja) 直流給電形電子モ−タ用コミユテ−タ
DE2630592A1 (de) Anordnung zur getakteten stromregelung eines elektronisch kommutierten gleichstrommotors
US5973472A (en) Single-phase asynchronous motor with two windings
KR900006072Y1 (ko) 초음파 진동자의 구동 제어회로
JP2972415B2 (ja) ブーストコンバータ
SU1541723A1 (ru) Устройство дл управлени силовым транзисторным ключом
DD208894A1 (de) Schaltungsanordnung zur einstellung der elektronischen abkommutierung der staenderwicklungen
US3400323A (en) Static voltage regulator for a d. c. generator
SU408607A1 (hu)
EP1214778B1 (de) Anordnung zum schutz einer einen induktiven verbraucher schaltenden leistungshalbleiter-endstufe
JPS6361873B2 (hu)
JPS59123497A (ja) スイツチング駆動回路
JPS5938767Y2 (ja) 信号絶縁伝送装置
SU1257789A1 (ru) Двухтактный инвертор
JPS5925577A (ja) スイツチングレギユレ−タ装置