HU189219B - Preparatives regulating the growth of plants - Google Patents

Preparatives regulating the growth of plants Download PDF

Info

Publication number
HU189219B
HU189219B HU83293A HU29383A HU189219B HU 189219 B HU189219 B HU 189219B HU 83293 A HU83293 A HU 83293A HU 29383 A HU29383 A HU 29383A HU 189219 B HU189219 B HU 189219B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydroxylamine
photosynthesis
nitrophenyl
plants
oxygen
Prior art date
Application number
HU83293A
Other languages
English (en)
Inventor
Assche Charles J Van
Pierre M Carles
Jean-Jacques Herve
Original Assignee
Roussel Uclaf,Fr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roussel Uclaf,Fr filed Critical Roussel Uclaf,Fr
Publication of HU189219B publication Critical patent/HU189219B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N33/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic nitrogen compounds
    • A01N33/16Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic nitrogen compounds containing nitrogen-to-oxygen bonds
    • A01N33/24Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic nitrogen compounds containing nitrogen-to-oxygen bonds only one oxygen atom attached to the nitrogen atom

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • Seasonings (AREA)

Description

A találmány tárgyai növényi növekedést szabályozó készítmények, amelyek hatóanyagként 25-60 tömeg% mennyiségben (I) általános képletű fenilhidroxil-amin-származékokat vagy ezeknek szerves vagy ásványi savakkal képzett savaddíciós sóit tartalmazzák. A (I) általános képletben
- R, jelentése 4-es helyzetű klóratom vagy 4-es helyzetű nitrocsoport.
A (I) általános képletű vegyületek - Ri jelentése a már megadott - ismert vegyületek [C. A. 82. (21), 139 982 h, C.A. 83. (5), 43.608, C.A. 88 (9), 65 075 d, C.A. 93. (15), 149 948 t, C.A. 68. (5), 21 678 w, C. A. 92. 163 662 f, C. A. 87. 177 554 f, C. A. 93. 238 155 z, 2 059 190. számú Német Szövetségi Köztársaság-beli szabadalmi leírás].
A (I) általános képletű vegyületeket a következők szerint állíthatjuk elő:
a) (II) általános képletű vegyületet - R, jelentése a már megadott - hidroxil-aminnal reagáltatunk az a) reakcióvázlat szerint és így a megfelelő (I) általános képletű vegyületet kapjuk; vagy
b) (III) általános képletű vegyületet - Rt jelentése a már megadott - H2NOSO3H-val reagáltatunk a b) reakcióvázlat szerint és így a megfelelő (I) általános képletű vegyületet kapjuk.
A (I) általános képletű vegyületek - R, jelentése a már megadott - savaddíciós sóit képezhetjük például erős savakkal, így hidrogén-kloriddal, hidrogén-bromiddal, kénsavval, salétromsavval vagy trifluor-ecetsavvai.
A (I) általános képletű vegyületeket - R3 jelentése a már megadott - vagy savaddíciós sóikat még nem alkalmazták a mezőgazdaságban. Azt tapasztaltuk, hogy a (I) általános képletű vegyületek - Rj jelentése a már megadott - és savaddíciós sóik növényi növekedést szabályozó készítményekben alkalmazhatók. A (I) általános képletű vegyületeknek - R, jelentése a már megadott - és sóinak a mezőgazdaságban való alkalmazásával javíthatjuk a kultúrnövények fiziológiai állapotát és növelhetjük a termést.
A későbbiekben a kísérleti részben olyan vizsgálatokat mutatunk be, amelyekből látható, hogy a találmány szerinti készítmények csökkentik az oxigénnek á fotoszintézisre kifejtett gátló hatását (Warburg-hatás). Ezt minden vizsgálatban tapasztalhatjuk. Bemutatjuk a (I) általános képletű vegyületek - R, jelentése a már megadott - és sóik „Warburg-hatás”-ának vizsgálata során kapott eredményeket, a (4-nitro-fenil)-hidroxil-amin hatásosságát búzalevél-protoplasztok fotoszintézisénél fellépő oxigén-toxicitás esetén, a (4-nitro-fenil)hidroxil-amin hatásosságát búzalevélből extrahált intakt kloroplasztok fotoszintézisénél fellépő oxigén-toxicitás esetén és a (4-nitró-fenil-hidroxil)amin hatását a növények szénegyensúlyára. A többi vizsgálatban a növények súlyának a (4-nitrofenil)-hidroxil-amin hatására bekövetkező növekedését mutatjuk be, különösen paradicsom, szójabab esetén.
A vizsgálatokban különböző mintákat (gyökeret, hüvelyt, magot, gyümölcsöt vagy'levelet) alkalmazunk.
A különböző példák bemutatják a találmány szerinti készítmények alkalmazhatóságát különbö2 ző növényeken, így szójababon, búzán, árpán, zabon, gyapoton, babon, rózsaféléken, fészkesvirágúakon, továbbá a C3-növényeken (ezek olyan növények, amelyeknél a fotoszintézis során keletkező első termék 3 szénatomos). .
A találmányunk tárgyai főként olyan készítmények, amelyek alkalmasak az úgynevezett „C3 növények” növekedésének a szabályozására. Ezek a készítmények hatóanyagként (I) általános képletű vegyületeket - R, jelentése a már megadott - vagy ezek már ismertetett sóit tartalmazzák. A (I) általános képletű vegyületek - R, jelentése a már megadott - csökkentik az oxigénnek a fotoszintézisre kifejtett gátló hatását.
Az oxigénnek a fotoszintézisre gyakorolt gátló hatásának a csökkentése meglepő lehetőséget teremt az úgynevezett C3-növények hozamának a nö\ elésében.
Ugyancsak lényegesen nő a kezelt növények által a légkörbe bocsátott oxigén mennyisége, ami ökológiai szempontból fontos, a légkör egyre nagyobb CO2-tartalma miatt.
A. találmány szerinti készítmények lehetnek porok, granulátumok, szuszpenziók, emulziók, oldatok, amelyek hatóanyagot és hordozót és/vagy anionos, kationos vagy nemionos felületaktív anyagot tartalmaznak, például az egyenletes diszperzió kialakítása céljából. A hordozóanyag lehet folyékory halmazállapotú - például víz, alkohol, szénhidrogén vagy szerves oldószer, ásványi, állati vagy növényi olaj - vagy poralakú - például talkum, agyag, szilikát vagy kovasavgél.
A szilárd készítményeket, azaz a porokat, nedvesíthető porokat vagy granulátumokat úgy készítjük el, hogy a hatóanyagot összekeverjük az inért szilárd anyaggal vagy a szilárd hordozót a hatóanyag oldatával impregnáljuk, majd az oldószert ezután eltávolítjuk.
A, találmány szerinti kompozíciókat olyan menynyiségben alkalmazzuk, hogy kifejthessék növényi növekedést szabályozó hatásukat. A készítményben lévő hatóanyag mennyisége függ a kezelni kívánt növénytől, a talajtól, a légköri viszonyoktól és a fejlődési fokozattól. A találmány szerinti készítmény általában 10-80 tömeg% - előnyösen 10-50 törreg% - (I) általános képletű hatóanyagot - R, jelentése a már megadott - vagy ennek sóját tartaljnazza.
A. (I) általános képletű vegyületeket - Rj jelentéi se a már megadott - vagy ezeknek sóját tartalmazó készítményeket 20 g hatóanyag/ha és 500 g ható« anyag/ha közötti mennyiségben, előnyöseit 40-I20g hatóanyag/ha mennyiségben alkalmaz-”' zuk
A következő példák találmányunkat mutatják be anélkül, hogy bármilyen szempontból korlátoznák azt.
1. példa
Emulgeálható koncentrátum előállítása tömeg% (4-nitro-fenil)-hidroxil-amint, 6,4 tömeg% Atlox 4851-t [szulfonáttal kombinált (oxietilénj-triglicerid, sav-indexe 1,5], 3,2 tömeg% Atlox 4855-t [szulfonáttal kombinált (oxi-etilén)-tri-21
189 219 glicerid, sav-indexe 3] és 75,4 tömeg% xilolt tartalmazó készítményt készítünk.
2. példa
Nedvesíthető por előállítása tömeg% (4-nitro-fenil)-hidroxil-amint, 15 tömeg% Ekapersolt (nátrium-naftalinszulfonát kondenzációs terméke), 35 tömeg% Zeosil 39-t (kicsapással előállított szintetikus hidratált szilíciumdioxid) és 25 tömeg% Vercoryl S-6 (kolloid kaolin) tartalmazó nedvesíthető port készítünk.
3. példa
Emulgeálható koncentrátum előállítása tömeg% O-fenil-hidroxil-amin-hidrokloridot,
6,4 tömeg% Atlox 4851-t, 3,2 tönteg% Atlox 4855-t és 75,4 tömeg% xilolt tartalmazó készítményt készítünk.
4. példa
Nedvesíthető por előállítása tömeg% (4-klór-fenil)-hidroxil-amint, 15 tömeg% Ekapersolt, 35 tömeg% Zeosil 39-t és 25 tömeg% Vercoryl S-t tartalmazó nedvesíthető port készítünk.
5. példa
Nedvesíthető por előállítása összekeverünk 60 tömeg% O-(4-klór-fenil)hidroxil-amint, 15 tömeg% Ekapersolt, 10 tömeg% Zeosilt és 15 tömeg% Vercoryl S-t.
6. példa
A (I) általános képletű vegyűletek a „Warburg-hatás”-ának vizsgálata
A (I) általános képletű vegyűletek - R3 jelentése a már megadott - csökkentik az oxigénnek a fotoszintézisre kifejtett gátló hatását (Warburg-hatás), ennek a fotoszintézis serkentése és a termés növekedése az eredménye.
A vizsgálatot bevágott, desztillált vízben vagy a vizsgált vegyület oldatában (10 mmól/1) lebegő búzaleveleken végeztük.
A leveleket jól szigetelt 1,81 űrtartalmú üvegkamrákba helyeztük, amelyekben 300 W/m2 világítást alkalmaztunk, a kamrák hőmérséklete 25 ’C volt, a kamra levegőjét állandóan cseréltük levegővel (21% O2 - 350 ppm CO2) vagy tiszta (csaknem 100%-os oxigénnel). Amikor a fotoszintézis befejeződött, 0,09 mmól 14CO2-t vezettünk be (fajlagos hatásosság 22tnCi/mmól) és a leveleket 15 percig hagytuk megvilágítva a radioaktív széndioxid-gáz jelenlétében.
A leveleket folyékony nitrogénbe mártottuk és itt tároltuk. Ezt követően a leveleket elégettük és meghatároztuk a fotoszintézis során kötött 14CO2 mennyiségét. Az eredményeket a kontroli-levelek és a találmány szerinti készítményekkel kezelt levelek által abszorbeált radioaktivitásnak arányában fejeztük ki.
Ha a leveleket 10pmól/ml hatóanyagot tartalmazó oldattal kezeltük, majd 100% O2-t tartalmazó térbe helyeztük, a fotoszintézisük 15-50%-kal, O-(4-kló r-fenil)-hidroxil-amin-hidroklorid esetén például 18%-kal nőtt a kezeletlen kontrolihoz viszonyítva. A kontrollvizsgálat során azt tapasztaltuk, hogy az oxigén 15-45%-ban gátolta a fotoszintézist.
Az eredmények azt mutatják, hogy a (I) általános képletű vegyűletek - Rj jelentése a már megadott - csökkentik az oxigén gátló hatását a fotoszintézisre („Warburg-hatás”).
7. példa
Az 0-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin hatása a búzalevél-protoplasztok fotoszintézisénél fellépő oxigén-toxicitásra
A bú<alevél-protoplasztokát celluloszolitikus és pektinolitikus enzimeket tartalmazó oldatban ismert módon foszlatással izoláltuk, differenciálcentrifugáltuk, majd szűrtük.
Az oxigén gátló hatását protoplaszt-szuszpenziókon mértük az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnal való kezelés függvényében. Az alkalmazott oldat lOmmól/ml hatóanyagot tartalmazott. A vizsgálatban , változtattuk a protoplaszt-szuszpenzióban az oxigén és a HCO3-ionok koncentrációját O-(4nitro-fenil)-hidroxil-amin jelenlétében és jelenléte nélkül.
A fotoszintézis kiértékelésénél Clark-elektródával 25 ’C hőmérsékleten mértük a protoplasztok által megvilágítás közben leadott oxigén mennyiségét. A cellában alkalmazott megvilágítás 250
W/m2.
Az í. táblázatban bemutatjuk a fotoszintézis mértékét a HCO, /O2 függvényében, O-(4-nitrofenil)-f idroxil-amin jelenlétében és jelenléte nélkül.
-3189 219
1. TÁBLÁZAT
Kezeletlen és 0-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnal 40 μιηόΐ mennyiségben kezelt búza-protoplasztok fotoszintézise különböző hidrogén-karbonát-ionjo igén koncentrációarány esetén
HCOj mmól O2 mól arány A kontroll fotoszintézise (leadott pmól 02/mg klorofil x óra) 40 pmól O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin jelenlétében elért fotoszintézis
(leadott pmól 02/mg klorofil x óra) A kezeletlen kontroll %-ában
2,25 10'3 196 198 101
1,10· 103 108 122 112
6,7- 104 76 96 126
3,3- 104 36 68 188
1,1 104 26 58 223
A táblázat adataiból látható, hogy az O-(4-nitrofenil)-hidroxil-amin nagymértékben csökkenti az oxigénnek a fotoszintézisre kifejtett toxicitását. Ez 2Q látható abból, hogy a kezelt búza-protoplasztoknál z nagyobb a fotoszintézis mértéke, különösen akkor, ha a hidrogén-karbonát-ionok és az oxigén koncentrációja akkora, hogy a fotoszintézis gátolt („Warburg-hatás”).
8. példa
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin hatása a búzalevélből extrahált intakt kloroplasztok fotoszintézisénél fellépő oxigén-toxicitásra 3Q
Az intakt kloroplasztok, azaz D. O. Hall [Natúré 235, 125-126 (1978)] szerint „A” kloroplasztok megkötik a szén-dioxidot és oxigént adnak le olyan mértékben, ami megfelel egy levél szén-dioxidfelvételének, illetve oxigén-leadásának (50-250 pmól leadott oxigén/mg klorofil x óra). A vizsgálatban alkalmazott kloroplasztokat búzalevél-protoplasztokból nyertük, a sejtfalakat ozmózis nyomással roncsoltuk szét, szűrtük, majd sűrűség-gradiens mellett centrifugáltuk.
A fotoszintézist az intakt kloroplasztok szuszpenziója által megvilágítás közben, különböző mennyiségű HCOf-ion és O2 jelenlétében, O-(4nitro-fenil)-hidroxil-amin jelenlétében vagy jelenléte nélkül leadott oxigén mennyiségének mérésével értékeltük ki. A hatóanyag-oldat 40 mmól/1 hatóanyagot tartalmazott.
Az eredményeket a 2. táblázatban adjuk meg.
2. TÁBLÁZAT
Kezeletlen és 40 \mól O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnal kezelt búza-kloroplasztok fotoszintézise különböző hidrogén-karbonát-ionj oxigén koncentrációarány esetén
HCO3 mmól O2 mól arány A kontroll fotoszintézise (leadott pmól O2/mg klorofil x óra) 40 pmól O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin jelenlétében elért fotoszintézis
(leadott pmól O2/mg klorofil x óra) A kezeletlen kontroll %-ában
. 10“3 114 120 105,2
4- 103 76 100 131,5
3,2· 103 36 70 194,4
1,1 · 10~4 26 56 215,4
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin - különösen 50 abban az esetben, ha a hidrogén-karbonát-ionok és az oxigén koncentrációja alacsony - növeli az intakt kloroplasztok fotoszintézisének sebességét, tehát az 0-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin elnyomja az oxigénnek a fotoszintézisre kifejtett toxikus hatá- 55 sát, ez a hatás a kezelt kloroplasztoknál nagyobb, mint a kezeletlen kontroll esetén.
9. példa 60
Az O-(4-nitro-fenil) -hidroxil-amin hatása a növények szénegyensúlyára
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin a kontrolihoz képest serkenti a kloroplasztok, a protoplasztok és 65 a kezelt levelek fotoszintézisét, azaz csökkenti az oxigénnek a fotoszintézisre kifejtett gátló hatását. Ennék eredményeképpen az egész növény fotoszintézisét serkenthetjük, ha a növényt gyökéren vagy levélen keresztül O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnal kezeljük.
A kísérletben a fotoszintézist kompenzációs módszerrel mértük, a vonatkoztatási érték 350 ppm CO2. A vizsgálatban M. Andre et al. szerinti berendezést [Ann. Agron. 30 (2), 139-151 (1979)] alkalmaztunk.
A növényeket 6,250 1 belső térfogatú kamrákba helyeztük, amelyeken folyamatosan 0,5 m/sec1 sebességgel 70% nedvességtartalmú levegőt vezettünk ál. A növényeket 12 órás nappali időszak alatt 5 darab 250 W teljesítményű OSRAM (HQI) lámpá-41
189 219 val világítottuk meg. Az asszimilációs kamrából távozó levegő CO2-tartalmát UBAS 2-T infravörös berendezéssel mértük. A CO2-koncentrációt nyomás alatti edényből CO2 bevezetésével visszaállítottuk 350 ppm-re és ezt Eurother (070 típus) szabályozóval szabályoztuk. A CO2-bevezetések számát számlálóberendezéssel számoltuk, ehhez SODECO kiírószerkezet kapcsolódott. A mikroklimatikus paramétereket SHESSEL redkoderrel regisztráltuk.
Az éjszakai periódus alatt a rendszert kikapcsoltuk és csak a CO2-tartalmat mértük az infravörös berendezéssel. A fotoszintézis mértékére a nappali időszakban az időegységenkénti CO2-bevezetések számával mért CO2-felvétel jellemző. A sötétben a növény által kibocsátott CO2-mennyiség a lélegzésre jellemző.
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnak a növények szénegyensúlyára kifejtett befolyását a fotoszintézis és lélegzés arányának változásából határozhatjuk meg. Ennek meghatározására
K. J. Mc Cree és J. H. Silsbury [Crop Science, 18, 13-18 (1978)] módszerét alkalmaztuk.
Hogy a növények és az asszimiláló kamrákban alkalmazott jellemzők közötti elkerülhetetlen különbségeket kiküszöböljük, minden növényt (vagy növénycsoportot) a mérés megkezdése után 7 nappal csak O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnal kezeltünk, ez felelt meg a kontrollnak. A 7. nap végén a növényeket a levelükön vagy gyökerükön O-(4nitro-fenil)-hidroxil-aminnal kezeltük és 7 napig mértük a fotoszintézist és a lélegzést, ez felelt meg a kezelési szakasznak.
Levélen való alkalmazás:
A leírásunkban már említett, 25 tömeg% O-(4nitro-fenil)-hidroxil-amint tartalmazó nedvesíthető port (2. példa) a növényekre porlasztottuk úgy, hogy a hatóanyag végső koncentrációja 10 5mól legyen. A szuszpenzió megszáradása után a növényeket asszimilációs kamrákba helyeztük és mértük a fotoszintézist és a lélegzést. Az eredményeket grafikusan mutatjuk be, az abszcisszán a nappali fotoszintézis-értékeket, az ordinátán a nappali időszakot követő éjszakai időszak alatt mért lélegzést tüntetjük fel. A két esetben az értékeket az elektromos zár nyílásának a számában adjuk meg, amelynél a CO2-bevezetéssel a 350 ppm CO2-koncentrációt érjük el (fotoszintézis), illetve amelynél a levegőt a CO2-tartály felé vezetjük, hogy elérjük a 350 ppm CO2-koncentrácíót (lélegzést).
Az 1. ábrán a fotoszintézis és a lélegzés változását mutatjuk be búzának (Triticum Savtivum CAPITOLE-fajta) levelén O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnal való kezelése után.
1. ábra: A fotoszintézis és lélegzés változása búzánál levélen való alkalmazásnál O-(4-nitro-fenil)hidroxil-amin jelenlétében vagy jelenléte nélkül.
A növény és a növényt körülvevő légkör közötti gázváltozást egyszerűség kedvéért a CO2-gáz miéiben adjuk meg.
Ha az egyenes vonal elhajlik a kezeletlen kontrollt jellemző vonaltól, a kapott szög a kezelés hatásának mértékét jellemzi. Ennek megfelelően vagy kedvező szénegyensúlyt (a fotoszintézis jobban nő, mint a lélegzés, azaz az egyenes vonal az abszcissza felé hajlik) vagy kedvezőtlen szénegyensúlyt (a lélegzés jobban nő, mint a fotoszintézis, azaz az egyenes vonal az ordináta felé hajlik) érünk el.
Az 1. ábra alapján látható, hogy az O-(4-nitrofenil)-hidroxil-aminnal kezelt búza szénegyensúlya kedvező, mivel a fotoszintézis sokkal jobban nő a lélegzéshez képest. Ez a növekedés a fotoszintézis sebességének az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin által előidézett növekedéséből és az oxigénnek a fotoszintézis gátlására kifejtett hatásának a csökkentéséből adódik. Ezt mutatjuk be a 6., 7. és 8. példánkban.
A búzán végzett vizsgálatokban a fotoszintézis növekedése 30-60%-os.
Gyökéren való alkalmazás:
A növényeket ARNON és HOAGLAND tápoldaton termesztettük. Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxilamint nedvesíthető por formájában alkalmaztuk, amit közvetlenül a tápoldatban 25 tömeg%-ra hígítottunk.
A gázvá'tozást a 6. példa elején megadott berendezéssel vizsgáltuk.
Az eredményeket Mc Cree és Silsbury módszerével grafikusan értékeltük.
Az O-(4 nitro-fenil)-hidroxil-amint búzánál nedvesíthető por (2. példa) alakjában a tápoldatban alkalmaztuk, a hatóanyag végső koncentrációja 10 5 mól volt.
A búzával (Triticum Sativum - CAPITOLEfajta) kapott eredményt a 2. ábrán mutatjuk be.
2. ábra: Gyökéren O-(4-nitro-fenil)-hidroxílaminnal kezelt búza fotoszintézisének és lélegzésének változása.
Az O-(4 nitro-fenil)-hidroxil-aminnal való kezelés után az egyenes vonal az abszcissza felé hajlik, ami azt mutatja, hogy a fotoszintézis sokkal jobban nő, mint a lélegzés. A fotoszintézis növekedése ebben a vizsgálatban 28-55%.
Ugyanezt a vizsgálatot elvégeztük cukorrépán (Béta vulg&ris - CERES MONOGREME-fajta) is, ennek eredményét a 3. ábra mutatja.
3. ábra: Gyökéren O-(4-nitro-fenil)-hidroxilaminnal kezelt cukorrépa fotoszintézisének és lélegzésének változása.
Az O-(4 nitro-fenil)-hidroxil-amint 25 tömeg%os nedvesíthető por (2. példa) formájában, 10~5mól végső koncentrációban alkalmaztuk. Az egyenes vonal hajlásából megállapítható, hogy az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin sokkal kedvezőbb hatást fejt ki a fotoszintézisre, mint a lélegzésre. A cukor épán elért fotoszintézis-növekedés 30-40%.
A levelek sejtes elemein vagy izolált részein, illetve teljes növényeken végzett laboratóriumi vizsgálatok közötti különbség alapján látható, hogy a vizsgált növényeken az O-(4-nitro-fenil)-hidroxilamin megszünteti az oxigénnek a fotoszintézisre kifejtett toxikus hatását. Ennek legfontosabb pontja, hogy megszűnik a gátlás („Warburg-hatás”) és ennek következtében megnő az O-(4-nitro-fenil)hidroxil-aminnal kezelt növények fotoszintézise.
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-aminnal ezen tulajdonsága révén a növények termésében is növeke-51
189 219 dést érhetünk el. Erre vonatkozó példákat mutatunk be a következőkben.
10. példa
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin növekedésre kifejtett hatásának a vizsgálata
A vizsgálatokat Europcel-fajta paradicsomnövényeken végeztük, öt sorozat Fisher-blokkot alkalmaztunk. Az egységek 20m2.(10mx2m) alapterületűek, minden sorozat tartalmazott kezeletlen kontrollt is. A vizsgálatot agyagos, meszes-hordalékos talajon végeztük. A növényeket hátra szerelhető Van dér Weij típusú berendezéssel kezeltük bar nyomással 7501/ha mennyiségben. A kezelést az első virágok szirmainak lehullása után (T\) és az utolsó virágok szirmainak lehullása után (T2 = + 20 nap), illetve a gyümölcsök kialakulásának pillanatában (T3 = T2 + 20 nap) végeztük. Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amint 40, 60 vagy 120g/ha mennyiségben (0,053 g/1, 0,08 g/1 vagy 0,16 g/1 hatóanyagtartalmú oldat formájában) háromszor vagy egyszer alkalmaztuk. A paradicsomokat kétszer gyűjtöttük be. Mindegyik begyűjtésnél meghatároztuk 32 paradicsom súlyát kg-ban a kezeletlen kontrolihoz viszonyítva. Az eredményeket %-ban fejeztük ki, a kontrollt 100%-nak tekintjük. A kapott eredményeket a 3. táblázatban foglaljuk össze.
3. TÁBLÁZAT
Adagolás g/ha A kezeletlen kontrolihoz viszonyított kitermelés %
T2 T2 T3 Első begyűjtés Jj Második begyűjtés J, +12 összesen
60 g 101,3 108,5 104,4
120 g 100,9 138,3 111,9
120 g 115,2 104,1 112,6
120 g 111,4 105,9 111,2
40 g 40 g 40 g 100,6 121,4 107,2
Kontroll 100 25,4 kg 100-► 8,9 kg 100 ->34,3 kg
Az adatok alapján látható, hogy az O-(4-nitrofenil)-hidroxi-amin elősegíti a paradicsom növekedését.
B) Vizsgálat a szójababon
A vizsgálatot szójanövényen végeztük. Hat sorozatból álló Fischer-blokkot alkalmaztunk. Az egységek 40 m2 (15mx2,66m) felületüek voltak. Minden sorozat tartalmazott kezeletlen kontrollt. A vizsgálatot homokos, meszes, agyagos talajon végeztük. A növényeket hátra szerelhető Van dér Weij típusú berendezéssel kezeltük 3 bar nyomással 10001/ha mennyiségben. A kezelést a következő fokozatokban végeztük:
T, = virágos bimbó megjelenése,
T2 = az első becőtermés megjelenése,
T3 = a becőtermések kialakulásának befejeződése.
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amint 40, 60 vagy 120 g/ha mennyiségben (10,053 g/1; 0,08 g/1 vagy 0,16 g/1 hatóanyagtartalmú oldat formájában) alkalmaztuk egyszer, kétszer vagy háromszor. Meghatároztuk 5 szójanövény súlyát kg-ban. Az eredményeket %-ban fejezzük ki, a kontrollt 100%-nak tekintjük.
Az eredményeket a 4. táblázatban adjuk meg.
4. TÁBLÁZAT
Adagolás g/ha A 1 :ezeletlen kontrolihoz izonyított kitermelés
T, T2 rp V1S A 3
120 107,8
120 110,5
120 117,6
60 105,7
60 105,2
60 102,4 ;
40 40 40 104,6
60 60 102,8
60 60 116,0
60 60 107,0
Kontroll 100
Az adatok alapján látható, hogy az O-(4-nitrofenil)-hidroxil-amin elősegíti a szójabab növekedését.
Kísérleteket végeztünk szójababon szubtrópusi körülmények között (Brazília), eszerint O-(4-nitrofenil)-hidroxil-amin alkalmazásával a bab kitermelésének nagymértékű növekedése volt tapasztalható.
A vizsgálatokat szójanövényeken (IAC-6-fajta) végeztük. A kísérleti elrendezés 4 sorozat Fischerblokkot tartalmazott. Az egységek 30 m2 területűek voltak és minden sorozat tartalmazott kontrollt. A kezelést egyszer, kétszer vagy négyszer a következő fokozatok szerint végeztük:
T! = virágzás megindulása (vetés után 60 nap),
189 219
Τ2 = vetés után 74 nap,
T3 = vetés után 86 nap (a babok duzzadásának kezdete),
T4 = vetés után 96 nap.
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amint 60, 120 és 5 240 g hatóanyag/ha mennyiségben alkalmaztuk 25 tömeg%-os nedvesíthető por (2. példa) formájában.
A bab kg-ban kifejezett kitermelését a kontroll %-ában adjuk meg. Az eredményeket az 5. táblázat tartalmazza. 10
5. TÁBLÁZAT
Adagolás g/ha A kezeletlen kontrolihoz viszonyított kitermelés
T, T2 T3 T4
120 120 113,6
120 120 120 120 126
60 60 60 60 126,7
Kontroll 100
A táblázat adataiból látható, hogy az O-(4-nitro- 25 fenil)-hidroxil-amin alkalmazásával nő a szójanövények termése.
További kísérletet végeztünk, amelyben BR1 szójafajtát alkalmaztunk különböző klimatikus körülmények között (nagyobb mennyiségű eső és ma- 30 gasabb hőmérséklet). Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxilamint a már leírt módon alkalmaztuk a következő fázisokban:
T, - vetés után 55 nap (virágzás kezdete),
T2 = vetés után 70 nap (hüvelyek kifejlődése), 35
T3 = vetés után 80 nap (babok kifejlődése),
T4 = vetés után 90 nap (öregedés kezdete).
Az eredményeket a kezeletlen kontroll %-ában fejezzük ki és a hektáronkénti babkitermelést adjuk meg. Az eredményeket a 6. táblázat tartalmazza. 40
6. TÁBLÁZAT
Adagolás g/ha A kezeletlen kontrolihoz viszonyított kitermelés
T, T2 T3 T4
240 163
120 120 161
120 151
60 60 60 60 131
120 120 120 120 175
Kontroll 100
A táblázat adatai alapján látható, hogy az O-(4nitro-fenil)-hidroxil-amin növeli a szója kitermelését.
Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxil-amin hatásának vizsgálata búzanövényen.
Téli búzára (Triticum Satívum, Lutin-fajta) 25%os nedvesíthető por (2. példa) szórtunk. A kezelést a következő fázisokban végeztük:
To= második bütyök kialakulása,
T3 = duzzadás kezdete, megjelenik az utolsó levélen a hüvely,
T2 = a kalászok 70%-ban kialakulnak,
T3 = virágzás,
T4 =; virágzás,
T5 =; tejes magok,
T6== lisztes magok.
A magokat megmértük és a kitermelés q/ha-ban fejeztük ki. Az O-(4-nitro-fenil)-hidroxiI-amin alkalmazásával kapott kitermelési értékeket az adagolás és az alkalmazás fázisa függvényében a 7. táblázatban adjuk meg.
7. TÁBLÁZAT
Adagolás g/ha A szemek kitermelése
To T, T2 T3 T4 Ts T6 q/ha A kezeletlen
kontroll %-a
500 64,25 104,05
250 66,00 106,88
62,5 62,5 62,5 62,5 62,5 62,5 62,5 64,62 104,66
125 125 125 125 125 125 64,62 104,66
Kontroll 61,17 100
A táblázat adatai alapján látható, hogy az O-(4- 55 nitro-fenil)-hidroxil-amin búzanövényen növeli a szemek hozamát.

Claims (3)

Szabadalmi igénypontok 60
1. Növényi növekedést, előnyösen C3-növények növekedését szabályozó készítmények, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 25-60 tömeg% menynyiségben - adott esetben szerves vagy ásványi 65 sávvá képzett savaddíciós só formájában - olyan fenil-hidroxil-amin-származékokat tartalmaznak, amelyeknek (I) általános képletében - R, jelentése 4-es helyzetű klóratom vagy 4-es helyzetű nitrocsoport, szilárd hordozóanyagok - így talkum, agyag, szilikát — vagy folyékony hordozóanyagok - így alkohol, víz, állati, ásványi vagy növényi olaj - és adott esetben felületaktív anyag - így anionos, kationos vagy nemionos felületaktív anyag, célszerűen oxi-etilén-triglicerid vagy nátrium-naftalinszulfonát- mellett.
189 219
2. Az 1. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként O-(4-nitro-fenil)hidroxil-amint tartalmaznak.
3. Az 1. igénypont szerinti készítmények, azzal jellemezve, hogy O-(4-klór-fenil)-hidroxil-amin hidrokloridot tartalmaznak.
HU83293A 1982-01-28 1983-01-28 Preparatives regulating the growth of plants HU189219B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8201321A FR2520194A1 (fr) 1982-01-28 1982-01-28 Application, comme facteur de croissance des vegetaux de la 4-nitrophenyl hydroxylamine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189219B true HU189219B (en) 1986-06-30

Family

ID=9270403

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU83293A HU189219B (en) 1982-01-28 1983-01-28 Preparatives regulating the growth of plants

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4472194A (hu)
EP (1) EP0085596B1 (hu)
JP (1) JPS58134001A (hu)
AT (1) ATE12335T1 (hu)
AU (1) AU562357B2 (hu)
BR (1) BR8300408A (hu)
CA (1) CA1190058A (hu)
DD (1) DD208292A5 (hu)
DE (1) DE3360080D1 (hu)
DK (1) DK158438C (hu)
FR (1) FR2520194A1 (hu)
HU (1) HU189219B (hu)
OA (1) OA07547A (hu)
PL (1) PL135139B1 (hu)
SU (1) SU1313331A3 (hu)
WO (1) WO1983002545A1 (hu)
ZA (1) ZA83142B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2541282B1 (fr) * 1983-02-23 1985-10-11 Roussel Uclaf Nouveaux derives de l'hydroxylamine, leur procede de preparation et leur application comme facteurs de croissance des vegetaux
GB8515132D0 (en) * 1985-06-14 1985-07-17 British Nuclear Fuels Plc Measuring photosynthetic activities of plants
DE69402142T2 (de) * 1993-04-13 1997-11-27 Ciba Geigy Ag Ornithine-decarboxylase hemmende cyclische aminooxy-verbindungen
EP1551807A4 (en) * 2002-07-11 2006-09-13 Scios Inc IMPROVED REAGENTS FOR THE AMINATION OF NITROGEN
CA2932121A1 (en) * 2007-11-30 2009-06-11 Newlink Genetics Corporation Ido inhibitors

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3686237A (en) * 1969-12-04 1972-08-22 Ortho Pharma Corp O-(nitroaryl)oximes of 3-keto steroids

Also Published As

Publication number Publication date
EP0085596B1 (fr) 1985-03-27
DK158438C (da) 1990-10-22
JPH0326161B2 (hu) 1991-04-10
DK31383A (da) 1983-07-29
PL240319A1 (en) 1983-10-10
AU1082683A (en) 1983-08-04
DE3360080D1 (en) 1985-05-02
JPS58134001A (ja) 1983-08-10
SU1313331A3 (ru) 1987-05-23
US4472194A (en) 1984-09-18
DD208292A5 (de) 1984-05-02
ATE12335T1 (de) 1985-04-15
EP0085596A1 (fr) 1983-08-10
OA07547A (fr) 1985-03-31
CA1190058A (fr) 1985-07-09
PL135139B1 (en) 1985-10-31
ZA83142B (en) 1984-02-29
FR2520194B1 (hu) 1984-03-16
FR2520194A1 (fr) 1983-07-29
WO1983002545A1 (en) 1983-08-04
BR8300408A (pt) 1983-11-01
DK158438B (da) 1990-05-21
DK31383D0 (da) 1983-01-27
AU562357B2 (en) 1987-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU433664A3 (ru) Фунгицид
AU1511995A (en) A novel method to protect plants from fungal infection
Hunter et al. The effects of urea, biuret, and ammonia on germination and early growth of corn (Zea mays L.)
SU1407387A3 (ru) Средство дл повышени холодостойкости культурных растений
US6455468B1 (en) Seed treatment composition
HU189219B (en) Preparatives regulating the growth of plants
Ernst et al. Ecotypic response of Silene cucubalus to air pollutants (SO2, O3)
Imanishi et al. Effects of exposing freesia corms to ethylene or to smoke on dormancy-breaking and flowering
SU1553007A3 (ru) Способ борьбы с фитопатогенными грибами
Farago et al. The uptake of platinum group metals by tomato, bean and corn
JPH02255604A (ja) 発根促進剤組成物
Hurd et al. The effect of gibberellic acid on the flowering of spring and winter rye
US3328155A (en) 1-nitro-3-nitrosobenzene and derivatives thereof as herbicides
RU2108707C1 (ru) Способ выращивания риса
Picman Aqueous solubility of isoalantolactone and its effect on germination and biomass production of redroot pigweed and late-flowering goosefoot
Bull et al. Laboratory and greenhouse experiments with a new series of systemic insecticides
SU965043A1 (ru) Средство дл повышени устойчивости сельскохоз йственных культур к неблагопри тным климатическим услови м произростани
KR840000086B1 (ko) 농업용 살균조성물
SU1106442A3 (ru) Гербицидна композици
SU1395255A1 (ru) Средство дл протравливани сем н
SU1105139A1 (ru) Комбинированный протравитель сем н
SU677628A3 (ru) Фунгицид
Tautvydas Mode of action of mefluidide in growth and seedhead suppression of grasses
SU1095481A1 (ru) Способ борьбы с вилтом хлопчатника
WO1984001490A1 (en) Biological agents of increased efficacy

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee