HU186827B - Method and apparatus for hoeing and/or breaking coal beds, furthermoe other rock, lumpy or granular medium agglomerated into bed - Google Patents

Method and apparatus for hoeing and/or breaking coal beds, furthermoe other rock, lumpy or granular medium agglomerated into bed Download PDF

Info

Publication number
HU186827B
HU186827B HU822511A HU251182A HU186827B HU 186827 B HU186827 B HU 186827B HU 822511 A HU822511 A HU 822511A HU 251182 A HU251182 A HU 251182A HU 186827 B HU186827 B HU 186827B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hole
air
incremental
loosening
elementary
Prior art date
Application number
HU822511A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozsef Nemeth
Laszlo Belley
Gyoergy Gergoe
Bela Sebestyen
Zoltan Vida
Original Assignee
Mecseki Szenbanyak
Koho Es Gepipari Miniszterium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mecseki Szenbanyak, Koho Es Gepipari Miniszterium filed Critical Mecseki Szenbanyak
Priority to HU822511A priority Critical patent/HU186827B/hu
Priority to DE3308997A priority patent/DE3308997C2/de
Priority to JP58058046A priority patent/JPS5927091A/ja
Priority to PL198344154A priority patent/PL147544B1/pl
Priority to PL24135683A priority patent/PL241356A1/xx
Priority to BE0/210577A priority patent/BE896494A/fr
Priority to FR8306458A priority patent/FR2531484B1/fr
Priority to CS833601A priority patent/CS249514B2/cs
Priority to GB08320829A priority patent/GB2124681B/en
Priority to US06/684,976 priority patent/US4626031A/en
Publication of HU186827B publication Critical patent/HU186827B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C37/00Other methods or devices for dislodging with or without loading
    • E21C37/06Other methods or devices for dislodging with or without loading by making use of hydraulic or pneumatic pressure in a borehole
    • E21C37/14Other methods or devices for dislodging with or without loading by making use of hydraulic or pneumatic pressure in a borehole by compressed air; by gas blast; by gasifying liquids
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C41/00Methods of underground or surface mining; Layouts therefor
    • E21C41/16Methods of underground mining; Layouts therefor
    • E21C41/18Methods of underground mining; Layouts therefor for brown or hard coal

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Description

A találmány lehetővé teszi széntelep, továbbá teleppé halmozódott egyéb közeg lazítását, jövesztését a technika állásához képest kedvezőbb feltételek mellett; különös előnye, hogy geológiáikig zavart, metángázveszélyes, viszonylag nagyszilárdságú széntelepeknél is lehetővé teszi a gépi művelést, mégpedig kiemelkedő termelékenységgel.
Az egy lépésben végrehajtható jövesztés többszörösét, illetve sokszorosát kitevő hosszúságú lyukat fúrunk a telepbe, s abba megfelelő számú elemi jövesztő eszközt tolunk be, azokat egymással összeszerelve, majd az utoljára betolt elemi jövesztő eszközt működtetjük és ezt követően - kismértékű késleltetésekkel - sorrendben működtetjük a lyukban beljebb fekvő elemi jövesztő eszközöket.
Az elemi jövesztő eszköznek van jövesztőfeje és azzal csatolt kapcsolócsöve, valamint az eszköz két végének környezetében elrendezett csatlakozó-szerelvény készlete és a jövesztőfejben szelephatású reteszelőszerwel csatolt két légcsatorna van kialakítva, amelyek közül az egyik kapcsolócsővel közlekedik, míg a másik a jövesztőfej oldalfalában kialakított terelőrés.
186.827
A találmány tárgya eljárás, elemi jövesztő eszköz és elemi jövesztő eszközök alkotta jövesztő berendezés, amely a technika állásához képest kedvezőbb feltételekkel teszi lehetővé széntelepek, továbbá teleppé halmozódott egyéb közegek lazítását és/vagy jövesztését nagynyomású sűrítettlevegős jövesztő fejekkel.
A találmányt a szénbányászatban való alkalmazás céljára fejlesztettük ki és részletesebben széntelepek lazítására és/vagy jövesztésére való alkalmazásban! ismertetjük. A leírásból azonban a szakember láthatja, hogy teleppé halmozódott bármilyen (megkövült, szemcsés, darabos) közeg lazítására és/vagy jövesztésére alkalmazható a találmány. A jövesztés folyamata magában foglalja a telep megfelelő részének lazítását. Minthogy főképpen jövesztés céljára alkalmazzuk a találmányt, a továbbiakban a jövesztés kifejezést részesítjük előnyben és gyakran tágabb értelemben használjuk: jövesztési műveletről, jövesztő eszközről írunk olyankor is, amikor a művelet esetleg a lazításra szorítkozik, az eszközt lazításra alkalmazzuk. Ha a leírásban bárhol előfordul a jövesztés kifejezés, annak jelentését nem korlátozzuk a jövesztés befejezett folyamatára, hanem kiterjesztjük a pusztán lazítást eredményező folyamatra, mint befejezett technológiai műveletre.
E leírásban meredekdőlésűnek nevezzük azokat a széntelepeket, amelyeknél a telep dőlésszöge a vágat alapsíkjához képest nem kisebb, mint 50 fok, míg ennél kisebb dőlésszögű telepeket lapos telepeknek nevezzük.
Geológiailag zavart, metángázveszélyes, dőlés- és csapásirányban rövid kiterjedésű, viszonylag nagyszilárdságú széntelepek gépi művelésenapjainkban még nem megoldott. Az ilyen széntelepeknél üzemelő bányákban a kézi jövesztés mellett főként a rövidlyukas, nagynyomású sűrített levegős, hasadótárcsás elven működő jövesztő eljárást alkalmazzák. A hagyományos sűrített levegős jövesztőfej lényegében kúpos végű üres henger, amely palástjának kerülete mentén ún. jövesztőrésekkel van kialakítva. Az üreget nagynyomású légvezetéken át feltöltjük sűrített levegővel és amikor annak nyomása túllépi a hasadótárcsa jellemzőitől függő küszöbértéket, megnyílik az út a jövesztőrések felé, amelyek a nagynyomású levegőt a telepre bocsátják.
A szénbányászatban jövesztési célra kialakított, legfeljebb 100 MN/m1 nyomású léghálózatról táplált, technika állása szerinti jövesztő berendezéssel az egy lépésben megvalósítható jövesztési hossz lapos telepeknél 1-2 méter, meredekdőlésű széntelepeknél legfeljebb 6 méter. Lapos telepeknél - többlépéses lassú művelettel - a jövesztési mélységet egymást követő 1-1,5 méteres jövesztési hosszakkal növelik, míg meredekdőlésű telepeknél ez - főteszénomlasztásos, biztosítás nélküli technológiával - nem lehetséges, mert a legtöbb esetben megszakad a lejövesztett terület feletti fedü. Ha a jövesztéshez szükséges furatokat az említett értékeknél hosszabbra fúrják és a hosszabb lyuk végére betolva a jövesztőfejet működtetik azt, a lazító) és/vagy jövesztő hatás helyett tömörítő hatás lép fel. Robbantásos eljárás alkalmazása esetén pedig szükség van a légosztály idő» · szakos kiürítésére. ’
A technika állása szerinti jövesztési módszer hátránya tehát a kis jövesztési mélység, a kis termelékenység, valamint az, hogy meredekdőlésszögű, gázos telepek lazítására vagy jövesztésére - föteszénomlasztásos, biztosítás nélküli technológiával - csak kis hatékonysággal és a fedü megszakadása miatt nagy szénvagyon veszteséggel alkalmazható. A technika állása szerinti hasadótárcsás jövesztőfejek további hátránya, hogy a levegő a jövesztőfej palástjának teljes kerülete mentén áramlik ki, így csak kis hatékonysággal lazít.
Célunk olyan technológia és gépi berendezés kifejlesztése, amelynek gyakorlati alkalmazása növeli a termelékenységet, csökkenti a szénvagyon veszteséget, s lehetővé teszi a geológiailag gyűrt, zavart, gázos széntelepek biztosnságos és teljes, gépesített leművelését a légosztály kiürítése nélkül is,. Alapvető feladat ezzel kapcsolatban, hogy lazítási, jövesztési hosszat megnöveljük oly módon, hogy egyben a lazítást és a fellazult szénmennyiség eltávozását is megkönnyítsük. Ugyancsak fontos feladat a lazítás hatékonyságánek a növelése.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a termelékenység jelentős mértékben megnövelhető, ha az egy lépésben vérehajtható jövesztő L hosszának N-szeresét (N > 2) > kitevő hosszúságú lyukat fúrunk a telepbe és a lyukba egymás után több - eslő, második,..., N-ik - egyzően kialakított elemi jövesztő eszközt tolunk be, a sorrendben egymást követő elemi jövesztő eszközöket egymással összeszerelve, majd működtetjük a lyukba utoljára betolt N-ik elemi jövesztő eszközt és ezután kismértékű késleltetéssel, vagyis kis - előnyösen másodpercet meg nem haladó - időközönként működtetjük a befelé haladva mindenkor soronkövetkező [(N-l)-ik,..., második, első] elemi jövesztő eszközt. Előnyösen a nagynyomású levegő kiáramlását a sorrendben egymást követő elemi műveletek haladási irányával ellentétes irányba, olyan irányba tereljük, amelynek a lyuk tengelyével párhuzamos komponense a lyuk talpa felől a lyuk szája felé mutat (e leírásban a furat szájának nevezzük a befúrás kezdeti síkját, talpának a befúrás attól legtávolabbi síkját). Ez tpí úgy érhetjük el, hogy a jövesztőfej palástjában kialakított nyílás, amelyet eddig jövesztő résnek neveztünk, de amelyet a találmány szerinti jöveszőt eszköznél általánosabb meghatározással terelőrésnek fogunk nevezni, az elemi mű veletek haladási irányával ellentétes irányban bővül, vagyis a terelőrés hosszmetszetének súlyvonala a jövesztőfej palástjával — a bementi torkolat felé — hegyes szöget zár ve.
A találmány szerinti eljárás különös előnye, hogy az elemi jövesztő eszközök megfelelő kialakításával a művelet gyorsítható egyrészt annak révén, hogy több - célszerűen két - elemi jövesztő eszközt előre összeszerelten készletezünk és így gyorsabban tolhatjuk be a telepbe fúrt hosszú lyukba, másfelő annak révén, hogy nagynyomású levegővel működtetett, láncba kapcsolható aktiváló szervet tartalmazó találmány szerinti elemi jövesztő eszközt alkalmazhatunk, az N darab aktiváló szervet láncba kapcsoljuk és a lyukba utoljára betolt N-ik elemi jövesztő eszköz aktiváló szervének működtetésével önműködő láncfolymatot indítunk.
A találmány szerinti eljárás lényege tehát a nagynyomású lazító, illesztve jövesztő levegő elosztása a széntelepbe fúrt lyuk teljes hossza mentén, — célszerűen önműködően - vezérelt, szakaszonkénti kismértékű késleltetés mellett. Az eredő jövesztési hossz a technika állása szerinti egylépéses jövesztési hossznak megfelelően kialakított elemi jövesztő eszköz hoszszának azért lehet a sokszorosa, mert a késleltetett működtetés folytán mindegyik jövesztőfej 'már ked-21
186.827 vező lazítást viszonyok között működik az előző, a lyuk szája felől szomszédos jövesztőfej által már létrejött lazítás következtében, s ennek különösen azért nagy a jelentősége, mert e folyamat előidézéséhez elegendő rendkívül kis késleltetési időtartamok beiktatása a sorrendben következő elemi jövesztő eszközök aktiválása között; a késleltetési időtartamok éppen azért korlátozhatók nagyon kis értékre, mert pl. a találmány szerinti elemi jövesztő eszköz lehetővé teszi a sorozatos aktiválás önműködő láncfolyamatban való kiváltását.
Ebből következik, hogy merekdőlésű telepeknél a befúrás elvégezhető a teljes művelési hosszra kiterjedően és ennek megfelelő lesz az önműködő folyamattal elért eredő jövesztési hossz, tgy az ilyen telepek főteszénomlasztással, biztosítás nélkül és nagy termelékenységgel, minimális szénvagyon veszteséggel, a lékenységgel, minimális szénvagyon veszteséggel, a légosztály kiürítése nélkül is biztonságosan és rendkívül gazdaságosan leművelhetők.
A találmány szerinti elemi jövesztő eszköz célszerűen 1-2 méter hosszúságú furatszakaszt tölt ki és az elemi eszközök — előnyösen menetes kötéssel - a teljes fúrólyuk kitöltésére alkalmas önvezérelt jövesztő berendezéssé összekapcsolhatók. Az elemi jövesztő eszköz a jövesztőfejjel csatolt csőszakaszban tárolja anagynyomású - lazító - levegőt, s önvezérlő elvén működik dugattyút tartalmaz., amely a pillanatnyi nyomásértéktől függően szabaddá teszi a megfelelő irányítású terelőrés és a légtartály közötti közlekedést. A'jövesztőfej palástjában kialakított terelő rés nyitását és zárását tehát a dugattyú végzi, amelynek előnyös kiviteli alakjánál önmagában ismert elemekből kialakítható visszacsapó szelepet alkalmazunk. A dugattyú előnyös kiviteli alakja a fokozatos leürítés érdekében a két végén eltérő hatásos felülettel rendelkezik, differenciál dugattyúként működik. A hagyományos jövesztő eszközöknél a jövesztőrések a palást teljes kerületére kiterjedően voltak alkalmazva; a találmány szerinti terelőrés csak a sorozatművelet haladási irányával ellentétes irányban fejt ki hatást a telepre, tehát a haladási iránnyal ellentétes oldalon lévő szénréteget lazítja. Az így jellemzett irányítást pontosabban úgy értelmezhetjük, hogy a terelőrésen átáramló levegő haladási irányát a jövesztőfej tengelyére párhuzamos és merőleges komponensekre bontva, a tengelyre párhuzamos komponens a furat szája felé mutat.
A találmány szerinti jövesztőberendezés tehát szerelt állapotban N darab elemi jövesztő készüléket tartalmaz; előnyösen előre szereljük össze az elenú jövesztő eszközöket és a teljes szerelvényt együtt toljuk be a lyukba, ez azonban csak N kis értékeinél megvalósítható. Az elemi jövesztő eszközöket készletezhetjük meghatározott számban összeszerelt jövesztő berendezésként, nevezzük a szerelt eszközök számát M-nek. Ha N=M, akkor az alkalmazási helyen készített lyukba egyetlen művelettel betolhatjuk a készreszerelt jövesztő berendezést. Ha N < M, akkor egy vagy több M-darabos berendezést tolunk be a lyukba, majd kiegészítésül betolunk egy vagy több elemi jövesztő eszközt, minden betolási műveletkor elvégezve a már betolt készlet utolsó tagja és az újabban betolt tag közötti összeszerelést. Ha Μ = N:K (K egész szám), akkor előre összeszerelt M-darabos jövesztő berendezésből K darabot tolunk egymás után a lyukba, mindenkor elvégezve a szomszédos elemi jövesztő berendezések összeszerelését.
A találmány szeirnti elemi jövesztő eszközök tehát rendkívül flexibilitással! alkalmazhatók, minimumra csökkentve a helyszíni szerelési műveletek szükségét, mimellett kereskedelmi forgalomban is kínálható mind az - előre összeszerelt M darab elemi jövesztő eszközt tartalmazó - jövesztő berendezés, mind maga az elemi jövesztő eszköz, de bármikor könnyen kapható kívánt mennyiségű elemi jövesztő eszköz a helyszínen oly módon is, hogy az M-dárabos berendezésekként tárolt közreható eszközről lecsavarozzuk a kívánt számú elemi jövesztő eszközt.
Végeredményben tehát a találmány szerinti jövesztő berendezésnek elemi jövesztő eszökzökből való ilyen felépítése azt eredményezi, hogy az elemi eszközönként csőalakú légtartályt és önvezérlésű dugattyút tartalmazó sűrített levegős jövesztőfejek révén a telepbe fúrt lyuk teljes hossza mentén rendel· kezésre áll a jövesztő levegő, s az önvezérlésű dugatytyúk biztosítják a - csak igen kis késleltetéssel egymást követő - szakaszonkénti hatékony jövesztést. Külön előnye a találmánynak, hogy készüléktechnikailag jól illeszkedik a technika állása szerinti körszerű eszközökhöz, mimellett a (befoglaló keresztmetszetében és néhány lényeges szerkezeti jellemzőben a lapos telepeknél alkalmazott korszerű jövesztőfejekhez hasonló) találmány szerinti elemi jövesztő ezsköz működésmója alapvetően eltér a technika állása szerintitől. Jobb követhetőség kedvéért ezt a kérdést a találmány szerinti működésmód részletes ismertetése után tárgyaljuk.
A találmányt részletesebben ábrák segítségével magyarázzuk. Az 1. ábra találmány szerinti elemi jövesztő eszköz példakénti kiviteli alakjának tengelymenti keresztmetszetét mutatja, a 2. ábra a találmány szerinti jövesztőberendezés elrendezését szemlélteti meredckdőlésű telepben, felülnézetben, a 3. ábra a meredekdőlésű telepet oldalnézetben, a 4. ábra a jövesztő berendezés elrendezését mutatja lapos telepben, felülnézetbe.
Az 1. ábrán látható, hogy a légtartályt körülvevő tokot egymással kapcsolt két - első, illetve második - 1, illetve 13 csőhenger alkotja, amelyek eredő belterét a reteszelőszerv első a és második I és II légtérre osztja. A két 1 és 13 csőhenger egymáshoz illeszkedő végei közül az egyik (a mutatott kiviteli alaknál az első 1) csőhenger lépcsős furattal, a másik (a mutatott kiviteli alaknál a második 13) csőhenger lépcsős palástfelülettel van kialakítva. A lépcsős furat legkisebb átmérőjű 2 szakaszában — mint elmozdulási pályában - van a reteszelőszerv elrendezve és az elmozdulási pálya kitüntetett helyén van kialakítva az első csőhenger falát összefüggő átmenő nyílásként átszelő - célszerűen egyetlen - 7 terelorés.
A furat legkisebb átmérőjű 2 szakaszában elhelyezkedő reteszelő szerv záró-nyitó funkciójú differenciál 3 dugattyú, amelynek tömítését a rajta kiképzett 4 zárógyűrűhöz csatlakozó, csonkakúp alakú 5 tömítőfelület és 6 tömítőgyűrű biztosítja.
A 7 terelőrés a kerületnek kb. 60-120 foknyi ívére terjed ki és kb. 45 fok alatt lefelé irányul a jövesztendo szén felé eső oldalon, így a 7 terelőrés hosszmetszetének súlyvonala 45 fokos szöget zár be ) a bemeneti torkolat felé — az első 1 csőhenger palástjával.
A 3 dugattyú belsejében áramlásirányt meghatározó visszacsapó szelep helyezkedik el; golyóvezető 8 csavarral rögzített 9 üléken 10 folyó fekszik fel, amelyet 11 rugó feszit a 3 dugattyúba becsavart 12 csavar segítségével a 9 ülékhez. Az 1 csőhengerben
-31 186 elrendezett 4 zárógyűrűt a második 13 csőhenger rögzíti. Az első 1 csőhenger beáramlást (alsó) oldalán menettel rögzítetten helyezkedik el a 14 légfékgyőrű, amely a 3 dugattyú nyitóirányú elmozdulásakor annak felverődését és beszorulását akadályozza meg.
A láncbaka pcsolandó elemi jövesztő eszközök egymáshoz illeszkedő 1 és 13 csőhengerei egy-egy munkateret vesznek körül, az első I légteret és amásodik
II légteret. Funkcionálisan az első 1 légtér a jövesztő munkatér, a második II légtér a kapcsoló munkatér, ezért az első 1 csőhengert jövesztőfejnek, a második 13 csőhenger kapcsolócsőnek is tekinthetjük és amikor az elemi jövesztő eszközök láncbakapcsolás utáni működésmódját ismertetjük (lásd a 2-4. ábrákat), az elemi jövesztő eszköz ezen két főrészére inkább funkciójuk szerint hivatkozunk. Míg tehát az elemi jövesztő eszközt mutató 1. ábrán az első 1 csőhengerre, illetve a második 13 cső hengerre utalunk, addig a már láncbakapcsolt rendszer vizsgálatánál a megtelelő sorrendű 101....10N jövesztőfejre és 131,...,13N kapcsolócsőre utalunk. A midenkori első 1 csőhenger (a jövesztőfej) menettel közvetlenül kapcsolódik a megfelelő második 13 csőhengerrel (kapcsolócsővel), amely a mindenkori jövesztőfejet az azt sorrendben megelőző jövesztőfejjel köti össze. így a szerelt berendezésben a 131,...,13N kapcsolócsövek önálló légtereket vesznek körül, amelyek között a tömítést a 15 tömítőgyűrűk biztosítják. Az egyes 101,..., ION jövesztőfejek és 131,...,
13N kapcsolócsövek kapcsolódását közcsavar beiktatásával megkönnyíthetjük.
’ A 2-4. ábrákon láthatók a 101,...,ION jövesztőfejekhez csatlakozó 131.....13N kapcsolócsövek. A telepbe fúrt 16 lyuk szájánál elrendezett indító 17 csőszakaszban van a 18 indítótag, általában indítószelep. A jövesztőberendezést hajlékony 19 cső köti össze a feltöltő szeleppel. Az összeszerelt jövesztő berendezést 21 lánc köti a 22 vágat vagy a 23 fejtés biztosításához. A láncos 24 vonszoló ajövesztett szén elszállítására szolgál.
A találmány szerinti eljárást a fentiekben ismertetett jövesztő berendezés alkalmazásával a 2-4. ábrákon mutatott elrendezésben a következőképpen foganatosítjuk:
A szénfal előtt elhelyezett 22 vágatban (2-3. ábrák), illetve 23 fejtésben (4. ábra) vagy külön erre a célra kialakított betörsekben, mint szerelőrészekben kézifúrógép vagy ebből a célból felállított állványos fúróberendezés és toldható fúrószárak alkalmazásával — befúrjuk a tervezett jövesztési, illetve művelési hossznak megfelelő hosszúságú, hosszirányú 16 lyukat, lyukakat. A (mindegyik) 16 lyukba kézzel vagy gépi eszközzel betoljuk az ugyancsak szakaszonként előszerelt 131 kapcsolócsőből és 101 jövesztőfejből, 132 kapcsolócsőből és 102 jövesztőfejből álló összesen N darab elemi jövesztő eszközt, a midenkori szomszédos eszközöket már előzetesen vagy a helyszínen összeszerelve. A betoló és összeszerelő műveleteket tehát a helyszínen az előkészítés színvonalától függő mértékben ismételjük, amíg az összesen N darab elemi jövesztő eszközt magában foglaló teljes szerelvény, mint összefüggő jövesztő berendezés ki nem tölti a 16 lyukat. Az utoljára betolt ION jövesztőfejhez - előnyösen menettel - v hozzáerősítjük az indító 17 csőszakaszt a 18 indítótaggal és az így összeszerelt berendezést a 21 lánccal a 22 vágat vagy a 23 fejtés biztosításához rögzítjük. Ezután a jövesztő ebrendezést a hajlékony 19 cső segítségével összekapcsoljuk a nagynyomású levegőt szolgáltató forrás záró-nyitó funkciójú 20 szelepével.
Ezután a 16 lyuktól kellő távolságban, biztonságos helyen elrendezett 20 szelephez távozunk, a 20 szelepet nyitjuk; a nangynyomású sűrített levegő a hajlékony 20 csövön át az indító 17 csőszakasz felé áramlik, onnan továbbjut az tuoljára betolt ION jövesztőfejbe, s ott az 1. ábrán mutatott 3 dugattyút a 4 zárógyűrűbe nyomja, miközben a 3 dugattyú a 7 terelőrést elzárja. Amikor az indító 17 csőszakaszban és az ION jövesztőfejben a sűrített levegő nyomása eléri a visszacsapó szelep nyitásához szükséges, célszerűen 0,3-0,5 MN/m’-re beállított küszöbértéket, a visszacsapó szelep nyit és a levegő fokozatosan átáramlik a 13N kapcsolócsőbe, majd a 10(n—1) jövesztőfejbe és ez az áramoltatást folyamat folytatódik, amíg a 131 kapcsolócső feltöltésekor befejeződik a teljes jövesztő berendezés levegővel való feltöltése.
Amikor a tovább fokozódó nyomás eléri a 18 indítótag nyitásához szükséges küszöbértéket, a 18 indítótag és az indító 17 csőszakaszból a levegő a szénfal felé vagy a szabadba áramlik. Az indító 17 csőszakasz gyors leürítése közben a szomszédos 13N kapcsolócsőben, mint légtartályban lévő nagynyomású levegő hátralöki az indító 17 csőszakasz és a 131 kapcsolócső közötti közlekedő térben elrendezett lONjövesztőfej 3 dugattyúdat, amely így Szabaddá teszi a ION jövesztőfej 7 terelőrése és a, 13N kapcsolócső közötti közlekedést, a 13N kapcsolócsőből a nagynyomású sűrített levegő nagy sebességgel a 7 terelőrésen át a 16 lyukba áramlik, miközben a lazítást és/vagy jóvesztést a 16 lyukat körülvevő közegben elvégzi. A 13N kapcsolócső kiürülése hasonló nyomásváltozást idéz elő a 10(N- l) jövesztőfej és 13 (N-i) kapcsolócső alkotta elemi jövesztő eszköznél és ez a folyamat megismétlődik, majd önműködő láncfolyamatként végighalad a 16 lyuk teljes hossza mentén,, amíg az elsőként a 16 lyukba betolt — 101 jövesztőfejből és 131 kapcsolócsőből álló - elemi jövesztő eszköz aktiválása meg nem történt. A lejövesztett készletet a láncos 24 vonszoló (vagy egyéb szállító eszköz) elszállítja.
A fentiekből a szakember láthatja, hogy a találmány szerinti eljárás és berendezés nem csak széntelepek lazítására és/vagy jövesztésére, hanem egyéb kőzet, darabos vagy szemcsés közeg alkotta telepeknél is alkalmazható.
Az eddigiek alapján megítélhető a találmány szerinti jövesztő eszköz előnye a technika állásával szemben. A lapos telepeknél alkalmazható, technika állása szerinti jövesztőeszközök közül korszerűnek tekinthető a 939764 lsz. szovjet szerzői tanúsítvány szerinti. Ennek is van - nagynyomású levegőv befogadására kialakított - légtartálya, a légtartály belső terét két - első, illetve második - légtérre osztó, visszacsapó szeleppel kialakított reteszelőszerve és a két légtér között közlekedő, a reteszelőszervvel csatolt légcsatornája. Az első légteret körülvevő oldalfalban azonban nem aszimmetrikusan elrendezett - célszerűen egyetlen - terelőrése van, hanem szimmetrikusan, ikerszerűen elrendezett átmenő nyílásai vannak. Az idézett szerzői tanúsítvány leírásából megismerhető ezen ismert jövesztőfej működésmódja. Kitűnik, hogy az összefüggő tokot képező csőhengerben a reteszelő szerv révén kialakult két légtér közül az első a munkatér', a másik pedig kisegítőtér, amely az egyedi elsütési műveletben közteműködik. A szimmetrikus átmenő nyílások rendeltetése kettős. A nyíláson át hatol a préslevegő az elsütés után a megfelelő oldalon a lazítandó közegbe, ugyan-41
186.827 akkor a szimmetrikus elrendezés révén a préslevegő biztosítja az elsütőkészülék helyzeti egyensúlyát is és valójában így a préslevegőnek csak egyrésze szolgáltat lazító-jövcsztő (fejtő) energiát.
A találmány szerint szerkezetileg is különválasztjuk a két légteret körülvevő tokrészeket, s ami lényegesebb, a találmány szerint kialakított mindkét légtér: munkatér. A két légtér közötti közlekedés hasznosításával a jövesztő eszköz kettős funkciót teljesít. Egyfelől az egyedi elsütéskor a lazítandó-jövesztendő közegbe juttatja a fejtőenergiát, másfelől a láncfolyamat kiváltásához továbbítja a mindenkor soronkövetkező jövesztőfejhez az elsütést kiváltó impulzust, kiváltja a sorrendben következő egyedi elsütést. A láncbakapcsolt jövesztőfejek az első 131 jövesztőfej végénél zsákfurat fenékfalába ütköznek, egyensúlyi helyzetük biztosított, így a felszabaduló teljes préslégenergia fejtőenergiaként hasznosítható, amely az első légteret körülvevő csőhenger falában aszimmetrikus elrendezésben kialakított - célszerűen egyetlen - átmenő nyíláson, mint terelőrésen át a fejtendő közeghalmazba jutva, ott lazító-jövesztő munkát végez.
A találmány lapos telepknél is jelentős termelékenység-javulást eredményez, meredekdőlésű telepeknél pedig csak a találmány révén sikerül e korszerű fejtési technológia alkalmazása. A jövesztő eszközök láncbakapcsolása nem jelenti ismert eszközök változatlan működésmóddal való puszta multiplikálását: a találmány szerinti új elemi jövesztő eszköz működésmódja alapvetően új:
— az eljárás közreható eszközeként jelentősen növeli a fejtés termelékenységét és e korszerű technológia alkalmazási körét;
- szerkezeti tekintetben pedig - túlemnően a kettős funkcióra való kihasználásán és a préslevegő maradéktalan hasznosításán fejtőenergiaként — egyszerűsítést is lehetővé tesz: az (i+l)-ik elemi jövesztő eszköz 13(1*1) jövesztőfeje egyben az i-ikjövesztő eszköz aktiváló kamrája, így nincs szükség a technika állása szerinti jövesztő eszköznél alkalmazott külön segédkamrára, vezetékekre, szelepekre, stb., nő az üzembiztonság és gyorsul a működés.
Az önvezériés is tökéletesebb és megbízhatóbb; amikoraz (i+l)-ik elemi jövesztő eszközben megtörténik alfúvás, aktiválódnak az ί-ik elemi jövesztő eszköz.

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás teleppé halmozódott szén, egyéb kőzet, darabos vagy szemcsés anyag lazítására és/vagy jövesztésére (továbbiakban összefoglalóan jövesztésére), a telepben kialakított furatba betolt olyan lazító-jövesztő (továbbiakban összefoglalóan: jövesztő) eszköz alkalmazásával, amely aktiválásakor - terelőrésen át - nagynyomású levegét áramoltat a lazítandó közeg felé, azzal jellemezve, hogy az egy lépésben végrehajtható jövesztés hosszának (L) többszörösét (NxL), ahol N > 2) kitevő hosszúságú lyukat fúrunk a telepbe és alyukba egymás után több, - első, második,...,majd N-edik - egyezően kialakított ehni jövesztő eszközt tolunk be, a sorrendben egymást követő elemi jövesztő eszközöket egymással összeszerelve, majd aktiváljuk a lyukba utoljára betolt N-ik elemi jövesztő eszközt és ezután a lyukba tékű késleltetéssel, vagyis kis - előnyösen másodperc nagyságrendet meg nem haladó - időközönként működtetjük a befelé haladva midenkor soronkövetkező [(n-l)-Ík,..., második, első] elemi jövesztő eszközt.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jéllé me z v e , hogy a nagynyomású levegő kiáramlását a sorrendben egymást követő elemi műveletek haladási irányával ellentétes irányba, olyan irányba tereljük, amelynek a lyuk tengelyével párhuzamos komponense a lyuk talpa felől a lyuk szája felé mutat.
  3. 3. Az 1, vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az elemi jövesztő eszközök készletéből előre összeszerelünk M darabot (M < N, előnyösen Μ - N/K, ahol a K is egész szám) és az M darab elemi jövesztő eszközt szerelten magában foglaló szerelvényt toljuk be lyukba.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy nagynyomású levegővel működtetett, láncba kapcsolható aktiváló szervet tartalmazó elemi jövesztő eszközt alkalmazunk, az N darab aktiváló szervet láncba kapcsoljuk és a lyukba utoljára betolt N-ik elemi jövesztő eszköz aktiváló szervének működtetésével önműködő láncfolyamatot indítunk.
  5. 5. Elemei lazító jövesztő (továbbiakban: jövesztő) eszköz, teleppé halmozódott szén, egyéb kőzet, darabos vagy szemcsés anyag lazítására és/vagy jövesztésére, amelynek van - nagynyomású levegő befogadására és nyomásfüggően indított kibocsátására alkalmasan kialakított — légtartálya, a légtartály belső terét két - első, illetve második - légtérré osztó, visszacsapó szeleppel kialakított reteszelőszerve és az első légteret körülvevő oldalfalban kialakított átmenő nyílása (továbbiakban terelőrés) és a két légtér között közlekedő, a reteszelőszerwel csatolt légcsatornája, azzal jellemezve, hogy az elemi jövesztő eszköz egyezően kialakított további elemi jövesztő eszközökkel láncbakapcsolhatóan van kialakítva oly módon, hogy annak egyik, illetve másik vége környezetében - egymáshoz illeszkedően kialakított - első, illetve második csatlakozó-szerelvény van kialakítva vagy elrendezve, a légtartály fala két részből - első, illetve második csőhengerből (1, illetve 13) - van kialakítva, az első csőhenger (1) az első, a második csőhenger (13) a második légteret (I, illetve II) veszi körül és a két csőhenger (1, 13) egymáshoz illeszkedő végei közül az egyik lépcső' furattal, a másik - a lépcsős furatba illeszkedő - lépcsős palástfelülettel van kialakítva, s a lépcsős furat legkisebb átmérőjű szakaszában (2) - mint elmozdulási pályában - van a reteszelő szerv elrendezve, amely visszacsapó szelepként kialakított differenciál dugattyú (3) és az elmozdulási pálya kitüntetett helyén van kialakítva az első csőhenger (1) falát összefüggő átmenő nyílásként átszelő - célszerűen egyetlen - terelőrés (7).
  6. 6. Az 5. igénypont szerinzi lazító-jövesztő eszköz, azzal jellemezve, hogy az első, illetve második csatlakozó-szerelvényt a két csőhenger (1, 13) szabad végeiben - pl. további lépcsős furatban, illetve lépcsős palástfelületben — kialakított menetes hüvely, illetve menetes orsó alkotja.
  7. 7. Jövesztő berendezés, teleppé halmozódott szén, egyéb kőzet, darabos vagy szemcsés anyag lazítására és/vagy jövesztésére, olyan jövesztő eszközzel, amelyben a préslevegő-légtartály belső terét visszacsapó szeleppek kialakított reteszelőszerv két légterét osztja, amelyek között a reteszelőszervvel csatolt légcsatorna közlekedik, s az első légtér
    186.827 oldalfalában átmenő nyílás van kialakítva, azzal jellemezve, hogy egyezően kialakított M darab (M > 2) elemi jövesztő eszközt tartalmaz, amelyek egyező irányítással sorban egymás után vannak elrendezve és egymással — csatlakozó-szerelvények 5 révén - összekötve, a reteszelőszerv csőhengerben (1) kialakított elmozdulási pályában elrendezett - visszacsapó szelepként kialakított - differenciál dugattyú (3) és az elmozdulási pálya kitüntetett helyén van kialakítva a csőhenger (1) falát összefüggő átmenő nyílásként átszelő — célszerűen egyetlen — 10 terelőlés (7).
HU822511A 1982-08-04 1982-08-04 Method and apparatus for hoeing and/or breaking coal beds, furthermoe other rock, lumpy or granular medium agglomerated into bed HU186827B (en)

Priority Applications (10)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU822511A HU186827B (en) 1982-08-04 1982-08-04 Method and apparatus for hoeing and/or breaking coal beds, furthermoe other rock, lumpy or granular medium agglomerated into bed
DE3308997A DE3308997C2 (de) 1982-08-04 1983-03-14 Vorrichtung für das Auflockern und/oder Gewinnen von Kohle oder anderen Materialien mittels Druckluft
JP58058046A JPS5927091A (ja) 1982-08-04 1983-04-04 原料を、特に石炭層を圧縮空気式採掘ヘッドを用いて砕解するための及び/または採掘するための方法及び装置
PL198344154A PL147544B1 (en) 1982-08-04 1983-04-05 Apparatus for loosening and/or mining mineral materials in particular coal beds
PL24135683A PL241356A1 (en) 1982-08-04 1983-04-05 Method of loosening and/or mining materials,in particular coal deposits,by means of mining heads driven with compressed air and apparatus therefor
BE0/210577A BE896494A (fr) 1982-08-04 1983-04-18 Procede et dispositif pour la desagregatoin et/ou l'abattage de matieres notamment de veines de houille
FR8306458A FR2531484B1 (fr) 1982-08-04 1983-04-20 Procede et dispositif pour la desagregation et/ou l'abattage de matieres, notamment de veines de houille a l'aide de tetes d'abattage a air comprime
CS833601A CS249514B2 (en) 1982-08-04 1983-05-20 Method of materials' disintegration and/or breaking especially for coal seams and equipment for application of this method
GB08320829A GB2124681B (en) 1982-08-04 1983-08-02 Method of and apparatus for loosening and/or winning from mineral deposits
US06/684,976 US4626031A (en) 1982-08-04 1984-12-21 Apparatus for loosening and/or breaking coal deposits, rocks, granular or lumpy material, or scrap

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU822511A HU186827B (en) 1982-08-04 1982-08-04 Method and apparatus for hoeing and/or breaking coal beds, furthermoe other rock, lumpy or granular medium agglomerated into bed

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186827B true HU186827B (en) 1985-09-30

Family

ID=10959763

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU822511A HU186827B (en) 1982-08-04 1982-08-04 Method and apparatus for hoeing and/or breaking coal beds, furthermoe other rock, lumpy or granular medium agglomerated into bed

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4626031A (hu)
JP (1) JPS5927091A (hu)
BE (1) BE896494A (hu)
CS (1) CS249514B2 (hu)
DE (1) DE3308997C2 (hu)
FR (1) FR2531484B1 (hu)
GB (1) GB2124681B (hu)
HU (1) HU186827B (hu)
PL (2) PL241356A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU204324B (en) * 1989-06-19 1991-12-30 Mecseki Szenbanyak Method and apparatus for hoeing and/or yielding rocks particularly coal beds and compacted materials by breaking of compressed air
ATE201744T1 (de) * 1996-09-06 2001-06-15 Alan Colin Mcgowan Sprengvorrichtung
US5879057A (en) 1996-11-12 1999-03-09 Amvest Corporation Horizontal remote mining system, and method
RU2498066C1 (ru) * 2012-05-30 2013-11-10 Закрытое акционерное общество "Финансово-промышленная компания "ИнвестТЭК" Способ гидравлической выемки угольных пластов
RU2501950C1 (ru) * 2012-07-02 2013-12-20 Открытое Акционерное Общество "Уральский Научно-Исследовательский И Проектный Институт Галургии" (Оао "Галургия") Способ добычи руды камерами на наклонных пластах
CN106931839B (zh) * 2017-03-30 2018-10-19 湖南烈岩科技有限公司 致裂器用充能引爆一体化装置
CN106918269B (zh) * 2017-03-30 2018-08-03 湖南烈岩科技有限公司 一次性二氧化碳致裂器
CN108386192A (zh) * 2018-01-31 2018-08-10 中国矿业大学 一种主动强化支护与主动卸压防治冲击地压的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE644940C (de) * 1934-09-11 1937-05-19 Foster Gotch Robinson Verfahren zur Herstellung von Kreuzbodensaecken
US2274771A (en) * 1941-05-09 1942-03-03 Cardox Corp Apparatus for charging compressed gas material breaking cartridges
US3098442A (en) * 1960-10-11 1963-07-23 Olin Mathieson Gas liberating cartridge
US3100446A (en) * 1960-12-09 1963-08-13 Olin Mathieson Gas operated devices
US4108272A (en) * 1977-05-12 1978-08-22 Western Geophysical Co. Of America Rapid fire air gun
US4301731A (en) * 1979-09-12 1981-11-24 Zeto Industries, Inc. Air shooting system for the mining of coal or the like

Also Published As

Publication number Publication date
FR2531484B1 (fr) 1986-12-26
US4626031A (en) 1986-12-02
CS249514B2 (en) 1987-03-12
GB8320829D0 (en) 1983-09-01
JPH0257197B2 (hu) 1990-12-04
JPS5927091A (ja) 1984-02-13
DE3308997C2 (de) 1985-07-25
BE896494A (fr) 1983-08-16
GB2124681B (en) 1986-02-12
DE3308997A1 (de) 1984-02-16
FR2531484A1 (fr) 1984-02-10
PL241356A1 (en) 1984-02-27
PL147544B1 (en) 1989-06-30
GB2124681A (en) 1984-02-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU186827B (en) Method and apparatus for hoeing and/or breaking coal beds, furthermoe other rock, lumpy or granular medium agglomerated into bed
US9334693B2 (en) Vertical-screw-auger conveyer feeder
CN109804131A (zh) 增强的钻井系统
CA2601568A1 (en) Rock drill and method of breaking rock
US6102484A (en) Controlled foam injection method and means for fragmentation of hard compact rock and concrete
NO854473L (no) Hammer til bruk i borehull og apparat til bruk ved samme
WO2014045048A1 (en) Insertion of a blasting device
NO142926B (no) Fremgangsmaate og anordning for bryting av et fast materiale, saasom fjell.
US5611605A (en) Method apparatus and cartridge for non-explosive rock fragmentation
US11268338B2 (en) Radial conduit cutting system
DE914840C (de) Vorrichtung zum Eintreiben von Bolzen u. dgl. in Bauteile
US20200399970A1 (en) Fluid driven jarring device
US10724350B2 (en) Perforation devices including trajectory-altering structures and methods of utilizing the same
US3193013A (en) Wire line cutter
RU2362115C1 (ru) Устройство для очистки шпуров
US3180221A (en) Gun perforator
FR2586059A1 (hu)
SU941577A1 (ru) Пневматическое стрел ющее устройство дл рыхлени и обрушени сыпучих материалов
SU901212A2 (ru) Устройство дл пневматического обрушени сыпучих материалов в бункере
RU2239472C1 (ru) Устройство для тушения эндогенных пожаров
US5116104A (en) Method and equipment for loosening and/or winning minerals especially coal and aggregated materials by using compressed air breaking
RU2099530C1 (ru) Пневмопульсатор для воздействия на коллектор полезных ископаемых
US2083696A (en) Blasting method and apparatus
US2334964A (en) Perforating gun
HU223936B1 (hu) Berendezés meredek dőlésű és/vagy vastag széntelepek kitermelésére nagynyomású sűrített levegős jövesztéssel

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee