HU186149B - Parametric electric machine - Google Patents
Parametric electric machine Download PDFInfo
- Publication number
- HU186149B HU186149B HU823468A HU346882A HU186149B HU 186149 B HU186149 B HU 186149B HU 823468 A HU823468 A HU 823468A HU 346882 A HU346882 A HU 346882A HU 186149 B HU186149 B HU 186149B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- induction coil
- priority
- parametric
- electrical machine
- capacitor
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02N—ELECTRIC MACHINES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- H02N1/00—Electrostatic generators or motors using a solid moving electrostatic charge carrier
- H02N1/06—Influence generators
- H02N1/08—Influence generators with conductive charge carrier, i.e. capacitor machines
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Control Of Eletrric Generators (AREA)
- Control Of Electric Motors In General (AREA)
- Gas-Insulated Switchgears (AREA)
- Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
- Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
Description
A találmány tárgya paraméteres villamos gép, ami legalább egy, időben változtatható kapacitású kondenzátorból és ezzel sorbakapcsolva legalább egy indukciós tekercset tartalmazó induktivitásból és egy ohmos ellenállásból áll.
Korábban már javasolták, hogy a mechanika energiát egy rezgőkör villamos mennyiségeinek periodikus változtatása útján alakítsák át villamos energiává. Egy ilyen „paraméteres generátornál’ pl. egy kondenzátorból és egy indukciós tekercsből álló soros rezgőkör kapacitását időben periódiku san változtatják. A kondenzátor kapacitásának csökkentése végett munkát kell végezni, mivel a kondenzátor töltését kisebb térbe, vagyis kisebb kapacitásra kell összesűríteni. Az energiaforrás itt az a mechanizmus, ami a kapacitást csökkenti. A kapacitás növeléséhez nem kell energiát juttani a rendszerbe, mivel az egynemű töltések taszítják egymást és nagyobb kapacitáson maguktól foglalnak el nagyobb teret. Ezért a kapacitás periodikus csökkentésekor és növelésekor csak a hajtószerkezetből a rezgőkörbe irányuló energiaáramlás lép fel (a mechanikai energia átalakítása villamos energiává).
A paraméteres generátortól néhány előny várható a hagyományos, indukciós elven működő generátorokhoz képest. Az indukciós generátoroknál ugyanis — hacsak nem állandó mágnessel működnek, mint pl. a kerékpárdinamó —: a szükséges mágneses mezőt gerjesztőtekercsek létesítik, amelyeknek tekercseléseiben természetszerűleg Jouleféle veszteségek lépnek fel. Ezek a veszteségek akkorák, hogy egy bizonyos generátorteljesítmény fölött közvetlen vízhűtésre van szükség. A forgórész tekercseléseiben is jelentős hőveszteségek léphetnek fel. Ezzel szemben a paraméteres generátorban alig lépnek fel hőveszteségek. Ezen kívül a paraméteres generátorral közvetlenül lehet viszonylag nagy — kilóvolt nagyságrendű — feszültséget előállítani. További előny a paraméteres generátor egyszerű szerkezete és kis súlya.
A paraméteres kialakítására irányuló eddigi kísérletek azonban nem voltak eredményesek. Egyrészt nem sikerük a fogyasztók által létesített, váltakozó terhelésektől független, stabil periodikus váltakozóáramot termelni, mivel vagy az áram exponenciálisan növekedett és ezért az indukciós tekercsek elégtek, vagy a váltakozóáramú rezgés gyorsan csillapodott. Másrészt nem sikerült a paraméteres generátorral szinuszalakú váltakozóáramú rezgéseket gerjeszteni. Ennek okát megtalálhatjuk a paraméteres rezgőkör differenciál-egyenletének elemzésével. Ez a differenciálegyenlet időben periódikus kapacitás esetén a következő:
(I) ahol Lo az (egyelőre) állandónak tekintett induktivitás, C„ az összkapacitás átlagértéke, azaz C„ = (Cmax + Cmn)/2, aholis Cmax a kapacitás legnagyobb, Cm,n pedig legkisebb értékét jelenti. A kapacitás változása J C = (Cmax — Cm„,)/2. Ro az induktivitás (egyenlőre) állandó ohmos ellenállása és Q(t) a kondenzátor töltése.
Az (I) differenciálegyenlet csillapított Mathieudifferenciálegyenlet, aminek általában instabil megoldásai vannak, vagyis a feszültség, a töltés és áram vagy exponenciálisan a végtelenhez, vagy nullához tart. Csak az Ro, L„, Co és ZlC paraméterek meghatározott értékei esetén jön létre stabil periodikus rezgés, ami azonban időben nem szinuszfüggvény, hanem Mathieu-függvény szerint változik. Aligha van azonban olyan áramellátó hálózat, amelynek számára időben Mathieu-függvény szerint változó villamos feszültségre lenne szükség.
Ennek a hiányosságnak a kiküszöbölésére a 633 254 sz. NSZK-szabadalom azt javasolja, hogy egy változtatható kapacitású, paraméteres rezgőkört szinuszalakú váltakozó feszültség betáplálásával kényszerítsenek arra, hogy ezt a külső gerjesztést paraméteres effuktusokkal erősítse („power amplifier”, teljesítményerősítő).
Találmányunk célja ezzel szemben olyan paraméteres villamos gép kialakítása, ami külső gerjesztés nélkül is alkalmas stabil, szinuszalakú váltakozóáram terhelésére (generátor) és ezen kívül villamos energiát át tud alakítani mechanikai energiává (motor), mégpedig úgy, hogy szinuszalakú váltakozóáramot szolgáltató áramellátó hálózatra csatlakoztatjuk.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a gép rezgőkörében teljesen a
feltétel, ahol Co a kondenzátor (illetve kondenzátorok) (össz-/alapkapacitása, AC a kondenzátor (illetve kondenzátorok) (össz-/kapacitásának mechanikai változása, Lo az indukciós tekercs(ek) (össz-/induktivitása és Ro az indukciós tekercs(ek), valamint minden járulékos, tiszta ohmos ellenállás ohmos (össz-/ellenállása terheletlen állapotban. Emellett a rezgőkörnek legalább egy paramétertagja (L, R, C) a rezgőkörben folyó I áram függvénye.
Co és AC a kondenzátor (kondenzátorok) (Ossz-) kapacitásának Cma.x legnagyobb értékével és Cmin legkisebb értékével — mint fentebb az (I) egyenletben — a következő összefüggésben áll:
A legegyszerűbb esetben a rezgő „kapacitása” egyetlen, változtatható kapacitású kondenzátorból, „induktivitása” egyetlen, ferromágneses anyagú vasmaggal ellátott indukciós tekercsből áll. A „kapacitás” állhat azonban több, párhuzamosan vagy sorba kapcsolt kondenzátorból, amelyek közül legalább egynek a kapacitása időben változtatható. Az „induktivitás” is állhat több, párhuzamosan vagy sorba kapcsolt indukciós tekercsből, amelyek közül legalább egynek ferromágneses anyagból készült, nyugvó vasmagja van.
A találmány azon alapszik, hogy az (I) differenciálegyenlet átalakítható olyan rezgési egyenletté, amelynek megoldási szinuszfüggvények. Ez akkor lehetséges, ha a rezgési egyenlet tartalmaz egy nemlineáris tagot. A találmány azon alapszik továbbá, hogy a rezgési egyenlet ily nem-lineáris tagja műszakilag úgy valósítható meg, hogy a rezgőkörben folyó áram —
-2186149
I = Q' = függvény. Ha például abból indulunk ki, hogy az induktivitás az
L = L„ (1 + g(Q') törvényt követi, akkor a paraméteres rezgőkörre a 5 következő homogén nem-lineáris differenciálegyenletet kapjuk:
d’Q dt2
Ro dQ , Q L„ dt L„C„ (1) cos ω t l+g(Q') + Q'g'(Q') = o, q'=^2 dt = I.
(II) g(Q’) alkalma és műszakilag megvalósítható megválasztása esetén a (II) differenciálegyenletnek van egy stabil, szinuszos megoldása (néhány periódi. kus, nem-szinuszalakú berezgési folyamat után), feltételezve, hogy fennáll a találmány szerinti
AC
Co
2Ro
küszöbfeltétel, valamint az egyik lehetséges rezonanciafelvétel.
Egy ilyen rezonanciafelvétel a következő ω = 2 1 ± i/ 1 Fcy /Üc7 k loco\2co/ l0 2
Bár a küszöbfeltétel a Co, Ro, Lo értékeket, tehát a terheletlen rezgőkör paramétertagjainak értékeit tartalmazza, mégis egyenlőtlenségként terhelt állapotban is érvényes. 35
A küszöbfeltétel betartása generátornál azt jelenti, hogy a generátorba legalább annyi mechanikai energiát táplálunk be, amennyi veszteség az ohmos ellenállásokban fellép. Motornál a küszöbfeltétel betartása biztosítja azt, hogy a betáplált villa- 40 mos energia egyenlő legyen az ohmos ellenállásokban fellépő veszteségekkel.
A találmány szerinti jellemző, amelynek értelmében legalább egy paramétertag (L, R, C) a rezgőkörben folyó áram függvénye — és ezáltal a réz- 45 gési egyenlet nem-lineárissá válik és szinuszalakú megoldásokat kapunk — azt jelenti, hogy a gép rezgőkörében kell lennie egy indukciós tekercsnek és/vagy egy ellenállásnak és/vagy egy kondenzátornak, amelyek induktivitása, illetve ellenállása, 50 illetve kapacitása az áramtól függően változik. Ennek különböző műszaki kiviteli lehetőségei vannak.
Egy ilyen találmány szerinti lehetőség az, hogy a rezgőkör induktivitásának legalább egyik indukci- 55 ős tekercsében mágneses anyagból készült, nyugvó vasmag van. Az indukciós tekercs vasmagjaként célszerű kisveszteségű ferromágneses anyagot alkalmazni azért, hogy a ferromágneses anyagból készült vasmag vasveszteségei minél kisebbek le- 60 gyenek. Ez azt jelenti, hogy az anyag hiszterézishurokjának minél kisebb felületet kell bezárnia. Célszerű, ha a vasveszteség 1—3 W (kg nagyságrendű) V,o veszteségi szám 50 Hz-en és IT = 10 kg maximális redukció esetén). Emellett a hiszterézis- 65 hurok legyen minél meredekebb, hogy így a A L/A I függés igen nagy legyen.
A rezgési egyenlet nem-lineárizálásának egy másik műszaki lehetősége pl. az, hogy a rezgőkör induktivitásával sorbakapcsolunk egy termoellenállást, vagyis olyan ellenállást, ami az áramtól (és a hőfoktól) függően változik, vagy pedig olyan kondenzátort alkalmazunk, aminek kapacitása — pl. dielektrikumának speciális tulajdonságai következtében — a rajta átfolyó áramtól függ.
A találmány szerinti jellemzők révén olyan valódi paraméteres generátort alakíthatunk ki, ami a szokványos, frekvenciaérzékeny váltakozóáramú generátorokkal ellentétben még akkor is stabil frekvenciájú és amplitúdójú, szinuszalakú váltakozóáramot szolgáltat, ha a hozzá csatlakoztatott fogyasztók ohmos ellenállásának, induktivitásának és kapacitásának értékei sztochasztikusan erősen váltakozóak.
A találmány szerinti jellemzők révén továbbá kialakíthatjuk olyan paraméteres motort, amit normális váltakozóáramú hálózatról lehet táplálni, könnyű a szerkezete, továbbá — a paraméterek megválasztásától függően — nagy fordulatszámok előállítására képes és közvetlenül csatlakoztatható kilóvolt nagyságrendű nagyfeszültségre.
A találmány a továbbiakban annak egy kiviteli alakja kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül:
— az 1. ábra egy találmány szerinti paraméteres generátor kapcsolási rajza;
— a 2. ábra egy időben változtatható kapacitású kondenzátor és a vele sorbakapcsolt, vasmagos indukciós tekercs egyik kiviteli alakjának metszeti képe;
— a 3. ábra egy forgólemez nézeti képe;
— a 4. ábra a 2. ábra szerinti kondenzátor egyik állólemezének nézeti képe, és — az 5. és 6. ábra a találmány szerinti paraméteres generátor további kiviteli alakjainak kapcsolási rajzai.
Az 1. ábra szerint a paraméteres generátor egy időben periodikusan változtatható kapacitású 1 kondenzátorból és egy ferromágneses anyagból készüli 3 vasmagot tartalmazó 2 indukciós tekercsből áll. A 4 fogyasztó ebben az esetben a 2 indukciós tekerccsel párhuzamosan van kapcsolva.
Az 1 kondenzátor a 2. ábrán látható módon 5 állólemezekből és 6 forgólemezekből áll. A 6 forgólemezek villamosán vezető kötéssel vannak rögzítve a 7 tengelyen, amit a jelképesen ábrázolt mechanikus 8 hajtás, pl. egy motor vagy egy turbina hajt. Az 5 állólemezeket a villamosán vezető 9 pálcák tartják. Az 5 állólemezek és 6 forgólemezek felépítése lényegében megegyezik és — úgy mint a 3. ábrán tátható forgólemeznél és a 4. ábrán látható állólemeznél — váltakozva villamosán vezető, pl. vörösréz, 10 szektorokból és villamos szigetelő, pl. műanyag 11 szektorokból áll. A forgólemezek forgatásakor a kondenzátor C kapacitása az időben periódikusan változik.
Az 1 kondenzátorral sorbakapcsolt 2 indukciós tekercs a 12 tekercselésből és a 3 vasmagból áll. A 3 vasmag a jelen esetben 0,35 mm vastag, IV-es, V10 ~ 1,3 W/kg veszteségi számmal rendelkező műszak1 dinamólemezből készült E—I-vasmag. A rajzon nem ábrázolt fogyasztót pl. a 2 indukciós tekercs 13 kapcsaira csatlakoztatjuk.
-3186149
Minthogy az 1 kondenzátor kapacitásának időbeli periodicitása a rezonanciafelvétel értelmében meg kell, hogy feleljen a rezgőkör frekvenciájának, ezért célszerű, hogy a paraméteres generátornak legyenek ehhez beállítási lehetőségei. Az 1 5 kondenzátor kapacitása időbeli változásának periódushossza a motor, illetve turbina fordulatszámától, valamint — az ábrázolt kiviteli alaknál — a 6 forgólemezek, illetve 5 állólemezek 10, 11 szektorainak számától függ. Ezért a rezonanciafeltételek 10 teljesítéséhez változtathatjuk pl. a 8 hajtás fordulatszámát, pl. fokozatmentesen állítható hajtóművel. Ehelyett a rezgőkör elektromágneses mennyiségei is kialakíthatók változtatható módon. így a 2 indukciós tekercs induktivitását változtathatjuk a 15 3’ járom (I-elem) és a 3 vasmag E-eleme közötti légrés beállításával, az összkapacitást változtathatjuk úgy, hogy egy kis járulékos változtatható kapacitást sorbakapcsolunk.
Egy találmány szerinti paraméteres generátorral, 20 amelynél U = 80 H; Co = 2,13.10-9 F; JC = 0,22 Co; Ro = 10 kohm és amelynek vasmagja 0,35 mm vastag, IV-es, V,o= 1,3 W/kg vasveszteségű dinamólemezből készült, 300 Hz frekvencián 1050 V stabil váltakozó feszültséget értünk el. Kisebb frek- 25 venciák és nagyobb feszültségek eléréséhez a kondenzátor fordulatszámát és/vagy az L,,, Co, AC paramétereket kell megfelelően változtatni.
Az 1. ábrán látható kapcsolási rajz szerint a 4 fogyasztót a 2 indukciós tekerccsel párhuzamosan 30 csatlakoztatjuk. Lehetőség van azonban arra is, — mint ez az 5. ábrán látható — hogy a 4’ fogyasztót az egy kondenzátorral és a 2 indukciós tekerccsel sorbakapcsoljuk. A gyakorlatban a legkedvezőbb azonban az, hogy a 4” fogyasztót a 6. ábra szerint 35 transzformátoron keresztül csatlakoztatjuk a paramétees generátor rezgőkörére úgy, hogy az induktivitás 12 tekercselése képezi a transzformátor primer tekercsét és a rezgőkör induktivitásának 3 vasmagját úgy képezzük ki, hogy a primer 12 tekercse- 49 lést és a szekunder 14 tekercselést mágnesesen csatolja. Nem feltétlenül szükséges, hogy a rezgőkör induktivitásának egész 12 tekercselése egyidejűleg a transzformátor primer tekercse legyen. Ha pl. a rezgőkör induktivitása több tekercsből áll, akkor 45 elegendő, ha ezek egy része képezi a transzformátor primer tekercsét.
Az időben periódikusan változtatható kapacitás a leírt kiviteli alaktól eltérően, műszakilag más módon is megvalósítható, pl. úgy, hogy a kondenzá- 50 tor dielektrikumát fogaskerékként alakítjuk ki, ezt motorral, vízturbinával vagy hasonlóval hajtjuk és így forog a kondenzátorlemezek között. Hengerkondenzátort is lehet alkalmazni, ami két, egymáshoz képest elforgatható, váltakozóan vezető és die- 55 lektromos anyagú szakaszokra tagolt, koaxiálisán egymásba tolt hengerekből áll.
A rajzokon ábrázolt generátort az általános termodinamikai elvek szerint motorként is alkalmazhatjuk, ha a 2. ábrán a 13 kapcsokra váltakozó fe- θθ szükséget kapcsolunk és az 1 kondenzátor 6 forgólemezeivel, illetve az 1 kondenzátor 7 tengelyével indító forgatónyomatékot közlünk, hogy a rezonanciafeltétel teljesüljön. Ennek következményeként a 10 szektorok pozitív és negatív töltést kapnak és elektrosztatikus taszítóerők, illetve forgatónyomatékok lépnek fel.
Claims (8)
- Szabadalmi igénypontok1. Paraméteres villamos gép, ami legalább egy, időben változtatható kapacitású koncenzátorból és ezzel sorbakapcsolva legalább egy indukciós tekercset tartalmazó induktivitásból és egy ohmos ellenállásból áll, azzal jellemezve, hogy a gép rezgőkörében fennáll a feltétel, ahol Co a kondenzátor (1), (illetve kondenzátorok) (össz-) alapkapacitása, AC a kondenzátor (1) , (illetve kondenzátorok) (össz-) kapacitásának mechanikai változása, Lo az indukciós tekercs(ek) (2) (össz-) induktivitása és Ro az indukciós tekercs(ek) (2), valamint minden járulékos, tiszta ohmos (össz-) ellenállása terheletlen állapotban, továbbá, hogy a rezgőkörnek legalább egy paraméteres tagja a rezgőkörben folyó I áram függvénye. (Elsőbbsége: 1981. 10. 29.)
- 2. Az 1. igénypont szerinti paraméteres villamos gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az induktivitásnak legalább egyik indukciós tekercsében (2) ferromágneses anyagból készült nyugvó vasmag (3) van. (Elsőbbsége: 1982. 06. 07.)
- 3. A 2. igénypont szerinti paraméteres villamos gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az indukciós tekercs (2) vasmagja (3) kisveszteségű ferromágneses anyagból készül. (Elsőbbsége: 1981.10. 29.)
- 4. A 3. igénypont szerinti paraméteres villamos gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az indukciós tekercs (2) vasmagjának veszteségei száma (V10) körülbelül 1 és 3 W/kg között van. (Elsőbbsége: 1981. 10. 29.)
- 5. A 2—4. igénypontok bármelyike szerinti paraméteres villamos gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az indukciós tekercs (2) vasmagja (3) 0,35 mm vastag, IV-es dinamólemezkötegből áll. (Elsőbbsége: 1981. 10. 29.)
- 6. Az 1. igénypont szerinti paraméteres villamos gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az időben változtatható kapacitású kondenzátor (1) egymáshoz képest elforgatható, váltakozóan vezető és dielektromos anyagú szektorokra (10,11) tagolt, tengelyre (7) merőleges állólemezekből (5) és forgólemezekből (6) áll. (Elsőbbsége: 1982. 06. 07.)
- 7. Az 1. igénypont szerinti villamos gép, azzal jellemezve, hogy az időben változtatható kapacitású kondenzátor (1) egymáshoz képest elforgatható, váltakozóan vezető és dielektromos anyagú szakaszokra tagolt, koaxiálisán egymásbatolt hengerekből áll. (Elsőbbsége: 1982. 06. 07.)
- 8. Az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti paraméteres villamos gép kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fogyasztó (4”) transzformátoron át van a rezgőkörhöz csatlakoztatva, továbbá, hogy a transzformátor tekercse és az induktivitás (2) tekercselése legalább részben azonos. (Elsőbbsége: 1981. 10. 29.)
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT460381 | 1981-10-29 |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU186149B true HU186149B (en) | 1985-06-28 |
Family
ID=3566059
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU823468A HU186149B (en) | 1981-10-29 | 1982-10-27 | Parametric electric machine |
Country Status (21)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4622510A (hu) |
EP (1) | EP0092549A1 (hu) |
JP (1) | JPS58501852A (hu) |
AR (1) | AR230903A1 (hu) |
AT (1) | AT380358B (hu) |
AU (1) | AU8975982A (hu) |
BR (1) | BR8207847A (hu) |
CA (1) | CA1181804A (hu) |
DD (1) | DD208714A5 (hu) |
EG (1) | EG14987A (hu) |
ES (1) | ES8308658A1 (hu) |
FI (1) | FI823637L (hu) |
GB (1) | GB2116802B (hu) |
GR (1) | GR77350B (hu) |
HU (1) | HU186149B (hu) |
IL (1) | IL66842A (hu) |
IN (1) | IN158580B (hu) |
IT (1) | IT1191054B (hu) |
NO (1) | NO823338L (hu) |
WO (1) | WO1983001713A1 (hu) |
ZA (1) | ZA827384B (hu) |
Families Citing this family (18)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4897592A (en) * | 1988-06-27 | 1990-01-30 | Hyde William W | Electrostatic energy field power generating system |
DE4033390A1 (de) * | 1990-10-20 | 1992-04-30 | Tralau Guenter Dipl Phys | System zur erzeugung elektromagnetischer energie aus dem waermeinhalt eines gases |
CN1101768A (zh) * | 1993-10-14 | 1995-04-19 | 周符明 | 电能发生方法和用以实现该方法的电能发生器 |
DE4418581C2 (de) * | 1994-05-27 | 1995-06-29 | Horst Prof Dr Lippmann | Vorrichtung zur Wandlung der Energie von Oberflächenwellen einer Flüssigkeit in elektrische Energie und umgekehrt |
US5883499A (en) * | 1996-07-29 | 1999-03-16 | The Regents Of The University Of California | Method for leveling the power output of an electromechanical battery as a function of speed |
US7034498B2 (en) * | 2002-10-18 | 2006-04-25 | Rt Patent Company, Inc. | Resonant motor system |
US20060038530A1 (en) * | 2004-07-07 | 2006-02-23 | Rt Patent Company, Inc. | System and method for optimizing motor performance by varying flux |
US7116029B2 (en) * | 2004-07-19 | 2006-10-03 | Rt Patent Company, Inc. | AC induction motor having multiple poles and increased stator/rotor gap |
US20060208603A1 (en) * | 2005-03-18 | 2006-09-21 | Rt Patent Company, Inc. | Rotating electric machine with variable length air gap |
US20070132331A1 (en) * | 2005-12-13 | 2007-06-14 | Rt Patent Company, Inc. | DC homopolar motor/generator |
US20070132334A1 (en) * | 2005-12-14 | 2007-06-14 | Rt Patent Company, Inc. | Systems and methods for providing electrical contact with a rotating element of a machine |
GB2436895A (en) * | 2006-04-03 | 2007-10-10 | Rolls Royce Plc | A high voltage current generator using varying capactitance |
US7834513B2 (en) * | 2007-09-10 | 2010-11-16 | Lawrence Livermore National Security, Llc | Electrostatic generator/motor having rotors of varying thickness and a central stator electrically connected together into two groups |
US8264121B2 (en) | 2007-09-10 | 2012-09-11 | Lawrence Livermore National Security, Llc | Electrostatic generator/motor configurations |
US9614462B2 (en) | 2007-09-10 | 2017-04-04 | Lawrence Livermore National Security, Llc | Rippled disc electrostatic generator/motor configurations utilizing magnetic insulation |
US20100237629A1 (en) * | 2008-01-09 | 2010-09-23 | Velkess, Inc. | Flywheel system |
US9270204B2 (en) | 2013-06-13 | 2016-02-23 | Lawrence Livermore National Security, Llc | Technique for enhancing the power output of an electrostatic generator employing parametric resonance |
US10110146B2 (en) | 2014-09-30 | 2018-10-23 | Lawrence Livermore National Security, Llc | Pulse-train drive system for electrostatic generators and motors |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE360701C (de) * | 1922-10-06 | Albert Pfeiffer | Influenzmaschine zur Erzeugung von Wechselstrom mit ruhenden, dauernd fremderregten Belaegen | |
DE348610C (de) * | 1915-03-12 | 1922-02-13 | Plauson S Forschungsinstitut G | Elektromotor fuer Wechselstrom hoher Periodenzahl |
DE633259C (de) * | 1932-10-29 | 1936-07-23 | Leonid Mandelstam | Anordnung zur Erzeugung von Wechselstroemen |
US2540327A (en) * | 1948-01-16 | 1951-02-06 | Centre Nat Rech Scient | Electrostatic machine |
US3094653A (en) * | 1961-05-22 | 1963-06-18 | Tylan Corp | Electrostatic generator |
US4054826A (en) * | 1975-03-10 | 1977-10-18 | Wahlstrom Sven E | Method and apparatus for charging batteries using variable capacitors |
US4084101A (en) * | 1975-11-13 | 1978-04-11 | Arden Sher | Apparatus for converting radiant energy to electric energy |
-
1982
- 1982-06-07 WO PCT/AT1982/000018 patent/WO1983001713A1/en not_active Application Discontinuation
- 1982-06-07 AT AT0905182A patent/AT380358B/de not_active IP Right Cessation
- 1982-06-07 GB GB08314101A patent/GB2116802B/en not_active Expired
- 1982-06-07 US US06/514,816 patent/US4622510A/en not_active Expired - Fee Related
- 1982-06-07 JP JP82501881A patent/JPS58501852A/ja active Pending
- 1982-06-07 EP EP82901826A patent/EP0092549A1/de not_active Withdrawn
- 1982-09-08 IN IN688/DEL/82A patent/IN158580B/en unknown
- 1982-09-08 GR GR69237A patent/GR77350B/el unknown
- 1982-09-22 IL IL66842A patent/IL66842A/xx unknown
- 1982-10-01 CA CA000412702A patent/CA1181804A/en not_active Expired
- 1982-10-04 NO NO823338A patent/NO823338L/no unknown
- 1982-10-08 ZA ZA827384A patent/ZA827384B/xx unknown
- 1982-10-25 FI FI823637A patent/FI823637L/fi not_active Application Discontinuation
- 1982-10-25 AU AU89759/82A patent/AU8975982A/en not_active Abandoned
- 1982-10-27 HU HU823468A patent/HU186149B/hu unknown
- 1982-10-27 EG EG82637A patent/EG14987A/xx active
- 1982-10-28 ES ES516919A patent/ES8308658A1/es not_active Expired
- 1982-10-28 DD DD82244348A patent/DD208714A5/de unknown
- 1982-10-28 AR AR291143A patent/AR230903A1/es active
- 1982-10-28 IT IT8223981A patent/IT1191054B/it active
- 1982-10-29 BR BR8207847A patent/BR8207847A/pt unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
IN158580B (hu) | 1986-12-13 |
AU8975982A (en) | 1983-05-05 |
CA1181804A (en) | 1985-01-29 |
ES516919A0 (es) | 1983-09-16 |
IL66842A0 (en) | 1984-05-31 |
BR8207847A (pt) | 1984-08-07 |
GB8314101D0 (en) | 1983-06-29 |
WO1983001713A1 (en) | 1983-05-11 |
GB2116802B (en) | 1985-04-11 |
FI823637A0 (fi) | 1982-10-25 |
EP0092549A1 (de) | 1983-11-02 |
GB2116802A (en) | 1983-09-28 |
GR77350B (hu) | 1984-09-11 |
IL66842A (en) | 1985-10-31 |
EG14987A (en) | 1985-03-31 |
NO823338L (no) | 1983-05-02 |
DD208714A5 (de) | 1984-04-04 |
AR230903A1 (es) | 1984-07-31 |
JPS58501852A (ja) | 1983-10-27 |
ZA827384B (en) | 1983-08-31 |
IT1191054B (it) | 1988-02-24 |
US4622510A (en) | 1986-11-11 |
FI823637L (fi) | 1983-04-30 |
IT8223981A0 (it) | 1982-10-28 |
ATA905182A (de) | 1985-09-15 |
AT380358B (de) | 1986-05-12 |
ES8308658A1 (es) | 1983-09-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU186149B (en) | Parametric electric machine | |
US4959573A (en) | Electromagnetic induction machines having regulated polar magnetic symmetry | |
US4808868A (en) | Single and polyphase electromagnetic induction machines having regulated polar magnetic symmetry | |
US7034498B2 (en) | Resonant motor system | |
US6847186B1 (en) | Resonant motor system | |
EP0299739A2 (en) | Variable speed controllable induction motor | |
CA1281065C (en) | Parallel resonant single phase motor | |
EP0185656A1 (en) | ELECTROMAGNETIC LINEAR MACHINE. | |
US20050269892A1 (en) | Induction machine rotors with improved frequency response | |
HU193143B (en) | Ehlektricheskij dvigatel's reguliruemym magnitnym potokom i izmenjaemoj skorostej vrahhenija | |
WO2003044928A1 (en) | Capacitive induction motor and methods for connecting and operating the same | |
JP4370068B2 (ja) | 特に路上走行車輛用の三相回路網による発電装置 | |
US7071657B2 (en) | Method and apparatus for the production of power frequency alternating current directly from the output of a single-pole type generator | |
Murakami et al. | Characteristics of a new AC motor making good use of parametric oscillation | |
US4841217A (en) | Pulsed generator incorporating output waveform flexibility and a pulsed transformer | |
US4543505A (en) | Electric torque converter | |
McGrow et al. | Low cost brushless generators | |
Nigim | Static exciter for wound rotor induction machine | |
RU2011272C1 (ru) | Электрический двигатель постоянного тока | |
RU2158464C2 (ru) | Электродинамический двигатель | |
US20230047891A1 (en) | Electrical amplification systems through resonance | |
SU1599946A1 (ru) | Синхронный электродвигатель | |
Sakamoto et al. | An excellent speed control method for parametric induction motors | |
RU1794273C (ru) | Электромашинный преобразователь частоты | |
ZA200609463B (en) | Induction machine rotors with improved frequency response |