HU185986B - Process for preparing substituted n-/carboxy-alkyl/-amino-acyl-proline dipeptide derivatives - Google Patents

Process for preparing substituted n-/carboxy-alkyl/-amino-acyl-proline dipeptide derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU185986B
HU185986B HU813497A HU349781A HU185986B HU 185986 B HU185986 B HU 185986B HU 813497 A HU813497 A HU 813497A HU 349781 A HU349781 A HU 349781A HU 185986 B HU185986 B HU 185986B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
proline
phenyl
solution
ethoxycarbonyl
alanyl
Prior art date
Application number
HU813497A
Other languages
English (en)
Inventor
Edward W Petrillo
Eric M Gordon
John Knapcho
Peter W Sprague
Original Assignee
Squibb & Sons Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Squibb & Sons Inc filed Critical Squibb & Sons Inc
Publication of HU185986B publication Critical patent/HU185986B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07KPEPTIDES
    • C07K5/00Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof
    • C07K5/02Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing at least one abnormal peptide link
    • C07K5/022Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing at least one abnormal peptide link containing the structure -X-C(=O)-(C)n-N-C-C(=O)-Y-; X and Y being heteroatoms; n being 1 or 2
    • C07K5/0222Peptides containing up to four amino acids in a fully defined sequence; Derivatives thereof containing at least one abnormal peptide link containing the structure -X-C(=O)-(C)n-N-C-C(=O)-Y-; X and Y being heteroatoms; n being 1 or 2 with the first amino acid being heterocyclic, e.g. Pro, Trp
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S530/00Chemistry: natural resins or derivatives; peptides or proteins; lignins or reaction products thereof
    • Y10S530/801Peptide sweetners

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Biophysics (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Pyrrole Compounds (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az I általános képletű, új N(karboxi-alkil)-aminoacii-L-prolin-dipeptidszármazékok, a prolin karboxilcsoportján képzett 1—4 szénatomos alkilésztereik, valamint a vegyületeket tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására. θθ
A képletben
R jelentése hídroxilcsoport vagy 1—4 szénatomos alkoxicsoport;
R, jelentése az alkilrészben 1—4 szénatomos fenilalkilcsoport; és 65
R2 jelentése L-prolílcsoport, amely a 4-helyzetben 4—6 szénatomos cikloalkilcsoporttal. l'enilcsoporttal, féniltiocsoporttal, 1—4 szénatomos alkiltiocsoporttal. halogén-tcnoxicsopontal. naftilo.xicsoporttal vagy alkilrészükben 1—4 szénatomos íenil-alkiltio- vagy fenil-alkil-aminocsoporttal szubsztituált, vagy l.4-ditia-7-azaspiro|4.41nonán-8-karbonsavesoport, illetve 1—4 szénatomos alkilésztere.
185 936
Az új vegyületek angiotenzin-eredetű magas vérnyomás kezelésére alkalmasak.
Különböző szubsztituált prolin-származékokat ismertetnek a 4 105 776, 4 157 935 és 4 217 359 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások, valamint a 2 028 327, 2 027 025 és 2 039 478 számú nyilvánosságrahozott nagy-britanniai szabadalmi bejelentések.
A találmány szerint az I általános képietű új vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy II általános képietű szubsztituált L-alanin-származékot — R és Rí a fenti jelentésű — III általános képietű szubsztituált L-prolin-származékkal — R2 a fenti jelentésű — reagáltatunk, majd kívánt esetben a kapott vegyületet hidrolizáljuk.
AII általános képietű L-prolin-származékot savaddíciós sója alakjában is reagáltathatjuk.
A reakciót célszerűen kapcsoló ágens, például diciklohexil-karbodiimid vagy difenil-foszforil-azid jelenlétében hajtjuk végre. Ha R2 4-helyzetben fenil-alkilaminocsoporttal szubsztituált L-prolilcsoport, az aminocsoportot a reakció előtt védeni kell, például N-formil-, N-terc-butoxi-karbonil- vagy N-benziloxi-karbonil-csoporttal. A védőcsoportot savas kezeléssel, például trifluor-ecetsavval távolíthatjuk el.
Az adott esetben végzett hidrolízist lúgos körülmények között, például nátrium-hidroxid-oldattal valósíthatjuk meg. A hidrolízis révén olyan vegyületet kapunk, amelyben R hidroxilcsoport, illetve a prolin karboxilcsoportja szabad.
AII általános képietű kiindulási vegyületet úgy állítjuk elő, hogy IV általános képietű oxovegyületet — R és R, a fenti jelentésű — V általános képietű L-alaninnal vagy reakcióképes származékával reduktív körülmények között, például nátrium-ciano-bórhidrid jelenlétében reagáltatunk.
Az V képietű L-alanin reakcióképes származékaként valamilyen észterét, így alkilészterét, például tercbutilészterét használhatjuk.
A III általános képietű L-prolin-származékok például a 4 105 776 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett módszerrel állíthatók elő.
Az I általános képietű vegyületek molekulájának prolin-része L-konfigurációjú. A szubsztítuensek meghatározásától függően egy második vagy harmadik aszimmetriacentrum is lehet a molekulában. A vegyületek ennek megfelelően diasztereoizomer formákban vagy ezek keverékeiben létezhetnek. Az előbbiekben leírt eljárásokhoz kiindulási anyagokként racemátok, enantiomerek vagy diasztereomerek is használhatók. Ha diasztereomer termékeket állítunk elő, ezek szokásos kromatográfiás vagy frakcionált kristályosítási módszerekkel választhatók szét. Általában az (A) és (B) általános képietű aminosav szerkezeti részletek előnyösen S-konfigurációjúak.
Az I általános képietű termékek cisz-transz-izomériát is mutatnak. A végtermék konfigurációja a III általános képietű kiindulási anyag konfigurációjától függ.
Az I általános képietű vegyületek magas vérnyomást csökkentő szerekként használhatók. Gátolják az angiotenzin I dekapeptid angiotenzin ΙΙ-vé való átalakítását, és ennélfogva hasznosak az angiotenzin kiváltotta hipertenzió megszüntetésénél. A renin enzimnek angiotenzinre, egy vérplazmában előforduló pszeudoglobulinra való hatásakor keletkezik angiotenzin I. Az angiotenzin I-et az angiotenzin konvertáló enzim (ACE) alakítja át angiotenzin ΙΙ-vé. Az utóbbi hatásos presszor anyag, amelyet a hipertenzió különböző formáinak okozó ágenseként tarta4 nak számon különböző emlős fajoknál, például patkányoknál és kutyáknál. A találmány szerinti vegyületek beavatkoznak az angiotenzinogén — (renin) — angiotenzin I — (ACE) — angiotenzin II átalakítási sorozatba az angiotenzin konvertáló enzim gátlásával, és az angiotenzin II presszor anyag képződésének csökkentésévei vagy megszüntetésével. így valamely I általános képietű vegyületet önmagában vagy ilyeneket valamilyen komo;nációban tartalmazó készítmény adásával az angiotenzin10 okozta hipertenzió az ettől szenvedő emlős írnokban csökkenthető. Körülbelül 0,1—100 mg/testsúly kilogramm naponta, előnyösen 1—15 mg/testsúlykilogramm naponta egyszerű dózisban vagy előnyösen két-négy megosztott napi dózisban megfelelő a vérnyomás csökkentésére. Az jg anyagot előnyösen szájon át adjuk be, de parenterális úton, például bőr alá, intramuszkulárísan, intravénásán vagy intraperitonealisan is alkalmazható.
A találmány szerinti vegyületek valamilyen diuretikummal kombinált készítményben is alkalmazhatók hi20 pertenzió kezelésére. Egy találmány szerinti vegyületet és valamilyen diuretikumot tartalmazó készítmény emlős fajoknak (körülbelül) 70 kg-os emlősnek) hatásosan úgy adható, ha a teljes napi dózis körülbelül 30—600 mg, előnyösen körülbelül 30—300 mg találmány szerinti vegyületet, és körülbelül 15—300 mg, előnyösen körülbelül 15—200 mg diuretikumot tartalmaz. A találmány szerinti vegyületekkel kombinálva alkalmazható diuretikumokra példaként a tiazid-diuretikumok, például klórtiazid, hidroklórtiazid, flumetiazid, hidroglumetiazid.
bendroflumetiazid, metklotiazid, triklórtiazid, politiazid vagy bentiazid, valamint etakrinsav, ticrynafen. klórtalidon, furosemid, musolimin, bumetanid, triamteren, amilorid és spironolakton és ezek sói említhetők.
Az I általános képietű vegyületek a vérnyomás csők35 kentésére használható készítményként szájon át való beadásra szolgáló tablettákként, kapszulákként vagy elixirekként vagy parenterális beadásra szolgáló steril oldatokként vagy szuszpenziókként formázhatok. Körülbelül 10—500 mg I általános képietű vegyületet vagy ilyenek keverékét keverik valamilyen gyógyszerészetileg elfogadható segédanyaggal, hordozóval, kötőanyaggal, tartósítószerrel, stabilizálóval, ízesítőszerrel, stb. a gyógyszerészeti gyakorlat által ajánlott egységdózis formájába. A hatóanyagok mennyisége ezekben a készítményekben annyi, hogy az alkalmas dózis a jelzett tartományba essen.
Az alábbiakban felsorolt példákban a különböző reakciókra gyakorlati részleteket szemléltetünk. Ezek a példák a találmány előnyös megvalósításai, és modellül is szolgálnak a találmány szerinti más vegyületek előállítására.
7. példa [l(S),4S]-4-Feniltio-l-[N-(3-fenil-l-karboxi-propiI)-L55 alanil]-L-prolin.
a) N-(Benziloxi-karbonil)-L-alanin-terc-butil-észter.
160 g (0,72 mól) N-(bcnziloxi-karbonil)-L-alanin, 270 ml vízmentes diklór-metán, 700 ml cseppfolyós izobutilén és 7,5 ml tömény kénsav elegyét Parr-készülékben szobahőmérsékleten 3 napig rázatjuk. Az izobutiiént szobahőmérsékleten éjszakán át állva hagyjuk elpárologni, a maradékot pedig 1 liter dietil-éterben oldjuk. A kapott oldatot 1 n nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és nátrium-klorid oldattal mossuk. Vízmentes magnézium65 szulfáton szárítjuk, majd az oldószert csökkentett nyomd1
185 986 són eltávolítjuk. így 195 g N-(benziloxi-karbonil)-Lalanin-terc-butil-észtert kapunk sárgás olajként, amelyet további tisztítás nélkül felhasználunk.
b) L-Alanin-terc-butil-észter-hidroklorid.
107 g nyers N-(benziIoxi-karbonil)-L-alanin-terc-butilésztert oldunk 800 ml vízmentes etanolban, és a zavaros oldatot Celit-en át szűrjük. A kapott tiszta oldathoz 383 ml 1 n etanolos sósavoldatot és 10 g palládiumosszén katalizátort adunk. A kapott elegyet szobahőmérsékleten 100 kPa (1 atm) nyomáson éjszakán át hidrogénezzük. A katalizátort Celit-en át kiszűrjük, és az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk. Dietil-éter hozzáadására színtelen szilárd anyag keletkezik. Szűrjük, dietil-éterrel mossuk, és vákuumban szárítjuk. így 54,25 g L-alaninterc-butil-észter-hidrokloridot kapunk színtelen szilárd anyagként, amelynek olvadáspontja 164—165 °C (bomlás); fajlagos forgatóképessége, [«]□ = + 2,34° (c=2,2; metanol).
c) N-[l(S)-(Etoxi-karboniI)-3-fenil-propil]-L-alaninterc-butil-észter.
4,86 g (0,0267 mól) L-alanin-terc-butil-észter-hidroklorid 35 ml vízmetes etanollal készített oldatához 4,2 ml (0,00672 mól) 1,6 n etanolos nátrium-etanolát oldatot adunk. A kapott tejszerű oldathoz, amelynek pH-ja körülbelül 7,5 hozzáadjuk 27,6 g (0,135 mól) 4-fenil-2-oxovajsav-etil-észter (amelyet 4-fenil-2-hidroxi-vajsav-etilészter oxalil-kloriddal való reagáltatásával állítunk elő) 25 ml etanollal készült oldatát, majd ezt követően 22 g elporított 3 A méretű molekulaszitát. A kapott elegyet szobahőmérsékleten keverjük, és a következő 30 percben összesen 4,8 ml (0,00768 mól) 1,6 n etanolos nátriumetanolát oldat hozzáadásával 6 és 7 között tartjuk a pH-t. További 30 perc keverés után 6 óra alatt hozzáadjuk 3,35 g (0,0535 mól) nátrium-ciano-bórhidrid 20 ml etanollal készített oldatát. További 40 óra keverés után az elegyet Celiten szűrjük, és utána csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradékot 350 ml dietil-éterben oldjuk, és a kapott oldatot 3x100 ml vízzel mossuk, és utána 3x100 ml 1 n sósavoldattal extraháljuk. A sósavas extraktumokat egyesítjük, dietil-éterrel mossuk, és 70 ml 4 n nátriumhidroxid oldattal majd 1 n nátrium-hidrogén-karbonát oldattal meglúgosítjuk. A kapott elegyet 2x350 ml dietiléterrel extraháljuk. Az éteres frakciókat egyesítjük, vízzel és nátrium-klorid oldattal mossuk, és vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk. Az oldószert csökkentett nyomáson eldesztilláljuk, így nyersterméket kapunk diasztereomerek elegyeként, amelyek Rf értékei szilikagélen petroléter: dietil-éter (1:1) elegyben: 0,46 (nem kívánt izomer) és 0,36 (kívánt izomer). A nyersterméket utána szilikagéllel töltött oszlopon petroléter: dietil-éter (3:1) eleggyel átmossuk. Szilikagél oszlopon hexán: etil-acetát (92:8) eleggyel kromatografálva N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanin-terc-butil-észtert kapunk színtelen olajként. Rf = 0,36 (szilikagél; petroléter: dietil-éter = 1:1).
d) N-[l(S)-(Etoxi-karbonil)-3-feniI-propil]-L-aIanin.
2,54 g (0,00757 mól) c) pontban kapott terc-butilészter-származék 25 ml trifluor-ecetsawal készített oldatát szobahőfokon 3 órát keverjük. A trifluor-ecetsavat utána csökkentett nyomáson eldesztilláljuk. Benzolt adunk a maradékhoz, és az oldószert csökkentett nyomáson újból eltávolítjuk. A maradékot 75 ml hidrogénciklusú AG50W-X2 ioncserélő gyantával töltött oszlopra engedjük rá. Vízzel végzett mosás után az oszlopot 3%-os vizes piridinoldattal eluáljuk, és 23 ml-es frakciókat sze65 dünk. A terméket tartalmazó 12—20. frakciókat egyesítjük, és liofilizáljuk. így 1,63 g N-[l(S)-(etoxi-karbonil)3- fenil-propiIj-L-alanint kapunk fehér szilárd anyagként, amelynek fajlagos forgatóképessége [α]/ = = +26,1° (c = 1,50; metanol). Rf = 0,28 (szilikagél; kloroform; metanol: ecetsav = 10:1:1).
e) (criz)-4-Feniltio-L-prolin-metil-észter-hidroklorid.
ml —20 °C-os metanolhoz argongáz alatt 3,2 ml (0,045 mól) acetil-kloridot adunk. Az elegyet —20 °C-on 3 órát keverjük, utána hozzáadunk 5,0 g (0.022 mól) (m<)-4-fcniltio-L-prolint [amely az Ondetti és mtsai. által a 2,028.237 sz. nagy-britanniai szabadalmi bejelentés 44. példájában leírt eljárás szerint állítható elő] majd cseppenként 1,63 ml (0,022 mól) tionil-kloridot. A reakcióelegyet —20 °C-on 3 órát keverjük, utána a hűtőfürdőt eltávolítjuk, és az elegyet éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük. Az oldószert utána csökkentett nyomáson eltávolítjuk, és a maradékot 1 n nátrium-hidrogénkarbonát oldattal és dietil-éterrel rázzuk össze, majd a szerves fázist vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk. A kapott oldatot fölös mennyiségű metanolos sósavoldattal elegyítjük, és utána csökkentett nyomáson bepároljuk. Metanol/dietil-éter elegyböl átkristályositva 1,89 g (cíí.:)-4-feniltio-L-prolin-metil-észter-hidrokIoridot kapunk színtelen, szilárd anyagként, amelynek olvadáspontja 87—89 °C, fajlagos forgatóképessége. [α]“ = = 3,7° (c = 2,05; metanol).
f) [l(S),4S]-l-jN-[l-(Etoxi-karbonil)-3-fenil-propiI]-Lalanilj-4-feniltio-L-prolin-metil-észter.
0,500 g (0,00179 mól) N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fenilpropil]-L-alanin és 0,540 g (1,1 ekv.) (cwz)-4-feniItio-Lprolin-metil-észter-hidroklorid 8 ml dimetil-,formamiddal készített 0 °C-os oldatához argongáz alatt cseppenként 0,43 ml (1,1 ekv.) difenil-foszforil-azidot adunk. Néhány perces keverés után 10 perc alatt belecsepegtetjük 0,55 ml (2,2 ekv.) trietil-amin 1,5 ml dimetil-formamiddal készített oldatát. A reakcióelegyet 3 órát keverjük, utána a hűtőfürdőt eltávolítjuk, és az elegyet szobahőmérsékleten 19 órát keverjük. A kapott elegyet etilacetáttal hígítjuk, és 1 n nátrium-hidrogén-karbonát oldattal, kétszer vízzel, 1 n nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és nátrium-klorid oldattal mossuk. Vízmentes magnézium-szulfáton végzett szárítás után az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk, és a maradékot szilikagélen etil-acetát: aceton: diklór-metán (35:5:60) oldószercleggyel eluálva kromatografáljuk. így 0,55 g [1(S) 4S]-l-tN-[l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanilj-4-feniltio-L-prolin-metiI-észtert kapunk halványsárga olajként. Rf = 0,37 (szilikagél; etil-acetát).
g) [l(S),4S]-l-[N-(3-fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil]4- feniltio-L-prolin.
0,550 g (0,0011 mól) [l(S),4S]-l-{N-[l-(etoxi-karbonil)3-fenil-propil]-L-alanil)-4-feniltio-L-prolin-metil-észter 7 ml etanollal készített oldatához argongáz alatt 2,4 ml (2,2 ekv.) 1 n nátrium-hidroxid oldatot adunk. Szobahőmérsékleten 4 órát keverjük, utána az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk, és a maradékot 30 ml hidrogénéi klusú AG50W-X2 ioncserélő gyantával töltött oszlopra felkötjük. Vízzel való mosás után az oszlopot 3%-os vizes piridinoldattal eluáljuk, és 7 ml-es frakciókat szedünk. A terméket tartalmazó 10—14. frakciókat egyesítjük, és liofilizáljuk, így 0,455 g [1(S),4S]-1-[N(3-fenil-l-karboxi-propiÍ)-L-alanil]-4-feniltio-L-prolint kapunk szilárd fehér anyagként.
-51 II [αβ° = —2,7° (c = 1 ; metanol);
Rf = 0,56 és 0,22 (nyomok) [szilikagél; n-butanol; ecetsav: víz = 4:1:1; láthatóvá téve ultraibolya fénnyel és elszenesítéssel (az oldat 20 g ammónium-szulfát vízzel 100 ml-re való oldásával és ehhez 4 ml tömény kénsav hozzáadásával készül)].
Az analízis eredménye a C24H28N2O5S · 0,25 H2O összegképlet alapján:
számított: C % 62.52; H % 6,23; N % 6,07; S % 6,95; mért: C % 62,96; H % 6.09; N % 6,34; S % 6,87,
Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3420, 1710, 1650, 740, 695 cm-.
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (60 MHz, DMSO-d6): 1,15 (3H, J = 6,7 Hz); 7,20 (5H, S, aromás); 7,35 (5H,S, aromás).
2. példa (S,S)-4-(4-Fluor-fenoxi)-l-[N-(3-fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil]-L-prolin.
a) (c«z)-4-(4-Fluor-fenoxi)-L-prolin-metil-észter-hidroklorid.
0,250 g (0,011 mól) (císz)-4-(4-fluor-fenoxi)-L-prolin [amely az Ondetti és mtsai által a 2,028.327 sz. nagybritanniai szabadalmi bejelentés 36. példájában közölt módon állítható elő] 70 ml metanollal készített szuszpenziójához —30 °C-on keverés közben argongáz alatt 8,09 ml (10 ekv.) tionil-kloridot adunk. A reakcióelegyet —20 °C-on 2 órát keverjük, utána a hú'tőfürdőt eltávolítjuk, és az elegyet szobahőmérsékleten 16 órát keverjük. Az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk, és a maradékot 150 ml diklór-metánban oldjuk. A kapott oldatot kétszer mossuk 1 n nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és egyszer vízzel vízmetes magnézium-szulfáton végzett szárítás után az oldatot fölös mennyiségű sósavval elegyítjük, és csökkentett nyomáson bepároljuk. Metanol/dietil-éter elegyből átkristáiyosítva 1,49 g terméket kapunk. Az anyalúgból további 0,5 g terméket nyerünk ki, úgy hogy összesen 1,99 g (císz)-4-(4-fluor-fénoxi)-Lprolin-metil-észter-hidrokloridot kapunk, amelynek olvadáspontja 147—148 °C (zsugorodás 144 °C). Fajlagos forgatóképesség, [a]/, = +6,96° (c = 1,55; metanol).
b) (S,S)-l-{N-[l-(Etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanil]-4-(4-fluor-fenoxi)-L-prolin-metil-észter.
0,651 g (1,1 ekv.) (<?/íc)-4-(4-fluor-fenoxi)-L-prolinmetil-észter-hidrokloridot és 0,600 g (0,0024 mól) N[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanint reagáltatunk az 1. példa f) pontja szerint így 0,600 g (S,S)-1-(N[l-(etoxi-karbonil)-3-feniI-propil]-L-alanill-4-(4-fluorfenoxi)-L-prolin-metil-észtert kapunk halványsárga olajként. Rf = 0,32 (szilikagél; aceton: etil-acetát: diklórmetán = 1,5:2,5:6).
c) (S,S)-l-[N-(3-Fenil-l-karboxi-propil)-L-alaniI]-4-(4fluor-fénoxi)-L-prolin.
0,600 g (0,00119 mól) (S,S)-l-fN-[l-(ctoxi-karboniI)3-fenil-propil]-L-alanil)-4-(4-fluor-fenoxi)-L-prolin-metil-észter 7 ml etanollal készített oldatát 1 n nátriumhidroxid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) pontjában leírt eljárás szerint feldolgozzuk, így 0,470 g (S,S)-I-[N(3-fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil|-4-(4-fluor-fenoxi)-Lprolint kapunk, amelynek fajlagos forgatóképessége, [a]p° = +4,36 ° (c = 1,05; metanol). Rf = 0,20 (szilikagél; etil-acetát:piridin:ecetsav: víz = 60:20:6:11); kiértékelés ultraibolya fényben és elszenesítve,
986 2
Az analízis eredménye a C24H27N2O6F · 0,25 H2O összegképlet alapján.
számított: C % 62,26; H % 5,98; N % 6,05; F % 4.10; mért: C % 62,35; H % 5,98; N % 6,23; F % 4.03.
c Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3420,
1720, 1650, 1500, 1200 cm-.
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (60 MHz, DMSO-g6): 1,23 (3H, d, J = 6.7 Hz);
(>,90—7,35 (9H, M, aromás).
3. példa [l(S),4R]-l-[N-(3-Fenil-l-karboxi-propil)-L-aianill-4feniltio-L-prolin.
a) íraztsz-4-Feniltio-L-prolin-hidroklorid.
1,9 g (0,083 g atom) fémnátriumot oldunk 90 ml etanolban. Az oldathoz keverés közben 8.4 ml {0.082 mól) tiofenolt, majd utána 17 g (0,039 mól) «sz-N-tbenziloxikarbonil)-4-toziloxi-L-prolin-metil-észtert adunk. [Patchett et al., „Studies on Hydroxiproline”. J.A.C.S., 79,
2q 185—192 (1957)]. Szobahőmérsékleten 20 órát keverjük, majd az elegyet 300 ml diklór-metán és 150 ml víz elegyébe öntjük, és addig keverjük, amíg minden szilárd anyag feloldódik. A fázisokat elválasztjuk, és a vizes fázist 2x150 ml diklór-metánnal extraháljuk. (Az emulziót kevés etanol és telített nátrium-kloríd oldat hozzáadásával szüntetjük meg.) Az egyesített szerves fázisokat 150 ml telített nátrium-kloríd oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és az oldószert eldesztillálva 17 g részben kristályos maradékot kapunk. Ezt 50 ml dietil-éterrel kevertetjük, jeges vízben 1 óráig hűtjük, és a szilárd anyagokat kiszűrjük. Az éter ledesztillálása után a szűrletből 10,9 g íransz-N-(benziloxi-karbonil)4-feniltio-L-prolin-etil-észtert kapunk.
A 10,9 g (0,028 mól) rra/!Jz-N-(benziloxi-karbonil)-435 feniltio-L-prolin-etil-észtert 95 ml metariolcan 22 ml (0,044 mól) 2 n nátrium-hidroxid oldattal hidrolizáljuk az Ondetti és mtsai által a 2,028.327 sz. nagy-britanniai szabadalmi bejelentés 44. példája b) pontjában közölt eljárás szerint, így 10,9 g halványsárga viszkózus olajat ka40 púnk. Ezt feloldjuk 40 ml etanolban, 4 ml ciklohcxilaminnal elegyítjük, és 400 ml dietil-éterrel hígítjuk. Beoltás után 10,7 g színtelen rranj;-N-(benziioxi-karbonil)-4-feniltio-L-prolin-(ciklohexil-ammónium)-sót kapunk, amelynek olvadáspontja 152—154 °C (zsugorodás:
148 °C). [αβ3 = -9° (c = 1; metanol).
Ezt a 9,5 g ciklohexil-ammóniumsót 50 ml etil-acetátban szuszpendáljuk, és keverés közben 45 ml 1 n sósavoldattal elegyítjük. A vizes fázist még 3x50 ml etilacetáttal extraháljuk. Az egyesített szerves rétegeket víz50 mentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és az oldószert eldesztillálva 8,0 g íransz-N-(benziloxi-karbonil)-4-feniltio-L-proiint kapunk. Rf = 0,67 (szilikagél; diklórmetán: metanol: ecetsav = 90:5:5) kiértékelés ultraibolya fényben.
8,0 g (0,021 mól) rranse-N-(benziloxi-karbonil)-4-feniltio-L-prolin 125 ml ecetsavval készített oldatát keverés közben 48 ml tömény sósavoldattal elegyítjük, és 1 órán át melegítjük visszafolyó hűtő alatt. A közel színtelen oldatot lehűtjük, és a savak nagyrészét rotációs bepárlón
26,6 Pa (0,2 mmHg) nyomáson eldesztillálva szilárd maradékot kapunk. Ezt 150 ml izopropanol alatt eldörzsöljük, és a bcpárlást megismételjük. Végül a szilárd anyagot 300 ml dietil-éter alatt szétdörzsöljük, nitrogéngáz alatt szűrjük, és vákuumban szárítjuk, így 5,4 g közel színtelen Oa/isz-4-feniltio-L-prolin-hidrokloridot ka-61
185 986 púnk, amelynek olvadáspontja 181—184 °C (bomlás) (zsugorodás 170 °C körül), [aj/,3 = +22° (c = 1; piridin); —18° (c = 0,5; 50%-os ecetsav).
Az analízis eredménye a
CnH13NO2S · HCI · 0,25 H2O összegképlet alapján; 5 számított: C % 49,99; H % 5,53; N % 5,30; S % 12,14:
Cl % 13,42;
mért: C % 50,23; H % 5,38; N % 5,22; S % 12,08;
Cl % 13.27.
b) fransc-4-Feniltio-L-prolin-metil-észter-hidroklorid.
1,9 g (0,00719 mól) íransc-4-feniltio-L-prolin-hidroklorid 45 ml metanollal készített oldatához keverés közben —30 °C-on argongáz alatt 3,14 ml (6 ekv.) tionilkloridot adunk cseppenként 10 perc alatt. A reakcióelegyet —20 °C-on 2 órát keverjük, majd utána szobahőmérsékleten még 24 órát. Az oldószert csökkentett nyomáson eldesztilláljuk, és a maradékot 150 ml diklórmetánban oldjuk. A kapott oldatot kétszer mossuk l n nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és egyszer vízzel. Magnézium-szulfáton (vízmentes!!) végzett szárítás után 20 az oldatot fölös mennyiségű metanolos sósavoldattal elegyítjük, és utána csökkentett nyomáson bepároljuk. Acetonitrilből történő átkristályosítás után 1,53 g színtelen kristályos /ra/z.y;-4-feniltio-L-prolin-metil-észter-hidrokloridot kapunk, amelynek olvadáspontja 103—104 °C. 25 [a]o = —1,0° (c = 2,0; metanol).
c) [l(S),4R]-l-{N-[l-(etoxi-karbonil)-3-feniI-propiI]-Lalanilj-L-proIin-metil-észter.
0,660 g (0,00236 mól) N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fenilpropil]-L-alanint és 0,712 g (1,1 ekv.) /raz!Sz-4-feniltio-L- 30 prolin-metil-észtert reagáltatunk az 1. példa f) pontjában leírt eljárás szerint, így 0,640 g [l(S),4R]-l-jN-[l-(etoxikarbonil)-3-fenil-propil]-L-alanil J -4-feniltio-L-prolinmetil-észtert kapunk halványsárga olajként. Rf = 0,35 (szilikagél; etil-acetát). 35
d) [l(S),4R]-l-[N-(3-Fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil]4-feniltio-L-prolin.
0,640 g (0,00137 mól) [l(S),4R]-l-(N-[l-(etoxi-karboniI)-3-feniI-propil]-L-alanil}-4-feniltio-L-propil-metilésztert oldunk 8 ml etanolban, és 1 n nátrium-hidroxid 40 oldatot adunk hozzá, majd az 1. példa g) pontjában közölt eljárás szerint feldolgozzuk. így 0,492 g [1(S),4R]l-[N-(3-fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil]-4-feniltio-Lprolint kapunk, amelynek fajlagos forgatóképessége, [α]π° = +2,95° (c = 1,05; metanol). Rf = 0,19; ere- 45 deti (nyom), 0,57 (nyom); szilikagél (etil-acetát:piridin:ecetsav:víz = 60:20:6:11). Kiértékelés ultraibolya fényben és elszenesítéssel.
Az analízis eredménye a
C24H28N2O5S · 0,5 H2O összegképlet alapján: 50 számított: C % 61,92; H % 6,28; N % 6,02; S % 6,89; mért: C % 62,06; H % 6,21; N % 6,02; S % 6,75.
Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3400,
1725, 1650, 740, 695 cm-'.
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai 55 (60 MHz, DMSO-d6): 1,15 (3H, d, J = 6,7 Hz, CH3);
7,25 (5H, S, aromás); 7,38 (5H, S, aromás).
4. példa [l(S),4S]-l-[N-(3-Fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil]-4- 60 benziltio-L-prolin.
a) «ίζ-4-Benziltio-L-prolin-hidroklorid.
2,3 g (0,1 g atom) fémnátriumot oldunk 100 ml etanolban. Az oldathoz kverés közben hozzáadunk 11 ml (0,094 mól) α-toluoltiolt, majd utána 20 g (0,046 mól)traiisz-N- 65 (benziloxi-karbonil)4-toziIoxi-L-proIin-metil-észtert [Patchett et al., ,,Studies on Hydroxyproline”. J.A.C.S. 79, 185—192 (1957)]. Szobahőmérsékleten 20 órát keverjük, utána az elegyet 300 ml diklór-metán és 150 ml víz elegyébe öntjük, és addig keverjük, amíg a szilárd anyagok feloldódnak. A rétegeket elválasztjuk, és a vizes fázist 2x150 ml diklór-metánnal extraháljuk (az emulziót kevés metanol és telített nátrium-klorid oldat hozzáadásával bontjuk meg). Az egysített szerves rétegeket 250 ml telített nátrium-klorid oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és az oldószert eldesztilláljuk. A maradékot 300 ml dietil-éterrel oldjuk, és 100 ml vízzel mossuk. A nehéz sárga réteget, amely egyik fázisban sem oldódik, a vizes fázissal együtt elválasztjuk, és a dietil-éteres fázist megszárítjuk, és bepároljuk, így
17,4 g czsz-N-(benziloxi-karboniI)-4-benziitio-L-prolinetil-észtert kapunk halványsárga olajként.
16,4 g cisz-N-(benziloxi-karbonil)-4-benziltio-L-prolin-etil-észtert elszappanosítunk 135 ml metanolban 32 ml (0,064 mól) 2 n nátrium-hidroxid oldattal az Ondetti és mtsai által a 2,028.327 sz. nagy-britanniai szabadalmi bejelentés 44. b) pontjában közzétett eljárás szerint, így
12,6 g halványsárga olajat kapunk. Ebből 11.7 g-ot oldunk 60 ml acetonitrilben, és 4,7 g 1-adamantil-aminnal elegyítjük.így 12,7 g czsz-N-(benziloxi-karboni!)-4-benziltic-L-prolin-l-adamantil-ammóniumsót kapunk színtelen szilárd anyagként, amelynek olvadáspontja 190—192 °C (zsugorodik 182 °C-on). [a] = —20° (c = 1; metanol).
Az analízis eredménye a CJ0H2lNO4S · C,„H17N összegképlet alapján: számított: C % 68,93; H % 7,83; N % 5,36: S % 6,14; mért: C % 68,62; H % 7,41; N % 5,47: S % 5,88.
Ezt az l-adamantil-emmóniumsót 40 ml etil-acetátban szuszpendáljuk, és keverés közben 30 ml 1 n sósavoldattal elegyítjük. A vizes fázist további 3x40 ml etilacetáttal extraháljuk. Az egyesített szerves rétegekét megszáritjuk, és az oldószert eldesztillálva 8.9 g cisz-N(benziloxi-karbonil)-4-benziltio-L-prolint kapunk viszkózus halványsárga olajként.
7,8 g (0,021 mól) criz-N-(benziloxi-karbonil)-4-benz;Itio-L-prolin 115 ml ecetsavval készített oldatához keverés közben 45 ml tömény sósavoldatot adunk, és 1 órán át forraljuk visszafolyó hűtő alatt. A sárga oldatot lehűtjük. és a savak nagyrészét rotációs bepárlón 26,6 Pa (0,2 mmHg) nyomáson eltávolítjuk, és a kapott részben kristályos maradékot 200 ml izopropanollal cldörzsöljük, és a bepárlást megismételjük, végül 26,6 Pa-ra (0,2 mmHg) csökkentve a nyomást. A szilárd maradékot dietil-éter alatt szétdörzsöljük, éjszakán át hűtjük, szűrjük, dietil-éterrel mossuk, és vákuumban megszáritjuk, így 4,9 g ci.sz-4-benziltio-L-prolin-hidrokloridot kapunk halvány sárgásbarna szilárd anyagként, amelynek olvadáspontja 130—132 °C (zsugorodás 125 °C). Fajlagos forgatókepesség, [a]/,3 = +7,5° (c = 1; metanol).
Az analízis eredménye a C,2H15NO2S · HCI összegképlet alapján:
számított: C % 52,64; H % 5,89; N % 5,12; S % 11,71; Cl % 12,95;
mért: C % 51,91; H % 5,78; N % 5,09; S % 11,82;
Cl % 12,79.
b) cwz-4-Benziltio-L-prolin-metil-észter-hidroklorid. czsz-4-Bcnziltio-L-prolin-hidroklorid metanolos olda-71
185 986 tát az -1. példa e) pontja szerinti eljárásnak megfelelően tionil-kloriddal reagáltatjuk, így «ίζ-4-benziltio-L-prolin-metil-észter-hidrokloridot kapunk.
c) [l(S),4S]-4-Benziltio-l-(N-[l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-prolin-metil-észter. g
N-[l(S)-(Etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanint és cwz-4-benziltio-L-proIin-metiI-észter-hidrokloridot reagáltatunk az 1. példa f) pontjában leírt eljárás szerint, így [1(S) ,4S]-4-benziltio-l- (N-[l-(etoxi-karbonil)-3-fenilpropil]-L-alanil)-L-prolin-metil-észtert kapunk.
d) [l(S),4S]-4-Benziltio-l-[N-(3-fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil]-L-prolin.
[l(S),4S]-4-Benziltio-l-{N-[l-(etoxi-karbonil)-3-feniIpropil]-L-alanil)-L-prolin-metil-észter etanoios oldatát 1 n nátrium-hidroxid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) jg pontjában részletezett eljárás szerint feldolgozzuk, így [l(S),4S]-4-benziItio-l-[N-(3-fenil-l-karboxi-propil)-Lalanil]-L-prolint kapunk, amelynek fajlagos forgatóképessége, [αβ° = —51,5° (c = 1,03; piridin. Rf = 0,22; eredeti (nyomok); szilikagél (etil-acetát:piridin:ecetsav: 20 víz = 60:20:6:11); kiértékelés ultraibolya fényben és elszenesítéssel.
Az analízis eredménye a C25H30N2O5S összegképlet alapján:
számított: C % 63,81; H % 6,43; N % 5,95; S % 6,81; 25 mért: C % 63,52; H % 6,43; N % 5,81; S % 6,74.
Az infravörös spektrum jellemző aatai (KBr): 3400,
1720, 1645, 745,69 cm'1.
A magmáaneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (60 MHz, DMSO-d6): 1,15 (3H, d, J = 6,7, HZ, CH3); 30 3,85 (2H, S, SCH2); 7,25 (5H, S, aromás); 7,35 (5H, S, aromás).
5. példa (cííz)-4-Fenil-l-(N-[(S)-3-fenil-l-karboxi-propil]-L- 35 alanil)-L-prolin.
a) c«z-4-Fenil-L-prolin-hidroklorid.
ml (0,21 mól) 3,2 mólos dietil-éteres fenil-magnézium-bromid oldatot adunk keverés közben 15 perc alatt
23,8 g (0,09 mól) N-(benziloxi-karboniI)-4-oxo-L-prolin 40 [Patchett et a., J.A.C.S., 79, 189-192 (1957)] 700 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához, közben a hőmérsékletet 20—25 °C-on tartjuk. Géles csapadék kezd kiválni 45 ml Grignard-reagens oldat hozzáadása után. A reakcióelegyet éjszakán át keverjük, ekkor a csapadék lcgna- 45 gyobb része feloldódik. Az elegyet 15 °C-ra hűtjük, és 25 g ammónium-klorid 250 ml jeges vízzel készült oldatával elegyítjük, egy órát keverjük, és 35 ml 6 n sósavoldattal megsavanyítjuk. A szerves fázist elválasztjuk, és a vizes réteget 2x200 ml etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fá- 50 zisokat egyesítjük, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, és az oldószert eldesztillálva 32 g habszerű sárgásbarna szilárd anyagot kapunk. Ezt az anyagot 200 ml dietil-éterrel és 125 ml 1 n nátrium-hidroxid oldattal rázzuk választótölcsérben, és utána szűréssel eltá- 55 volítjuk a fázishatáron lévő géles anyagot. A vizes fázist elválasztjuk, 22 ml 6 n sósavoldattal megsavanyítjuk, és 100 ml etil-acetáttal extraháljuk. A rétegeket elválasztjuk, és a vizes fázist 2x50 ml etil-acetáttal extraháljuk.
A szerves fázisokat egyesítjük, vízmentes magnézium- 60 szulfáton szárítjuk, és az oldószert eldesztilláljuk. így
27,3 g halványsárga habszerű maradékot kapunk. Ezt az anyagot 150 ml dietil-éterrel elegyítjük, így oldatot kapunk, amelyből a termék kikristályosodik. Éjszakán át hűtjük, az elegyet szűrjük, így 11,8 g színtelen szilárd 65 8 anyagot kapunk, amelynek olvadáspontja 120—122 °C. Átkristályositjuk 22 ml etil-acetát és 22 ml hexán elegyéből, így 10,1 g N-(benziloxi-karbonil)-cííc-4-hidroxitransz-4-fenil-L-prolint kapunk, amelynek olvadáspontja 121—123 °C. Fajlagos fbrgatóképessége, [a]o5 - —32° (c = 1; kloroform). További terméket nyerhetünk a szűrlet bepárlásával és lehűtésével.
Az analízis eredménye a CLHiíNOs összegképlet alapján:
számított: C % 66.85; H % 5,61; N % 4,10: mért: C % 66.67; H % 5,50; N % 3,99.
8,0 g (0,024 mól) N-(benziloxi-karbonil)-m<-4-hidroxi-rroíue-4-fenil-L-prolint oldunk 40 ml trifluorecetsavban, és az oldatot éjszakán át szobahőmérsékleten tartjuk. A trifluor-ecetsav nagyrészét rotációs bepárlón eldesztilláljuk. A 16 g narancssárga színű folyékony maradékot 80 ml diklór-metánban oldjuk, és 40 ml vízzel mossuk. A mosófolyadékot 40 ml diklór-metánnal viszszaextraháljuk, utána az egyesített szerves fázisokat vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, és bepároljuk, így 8,5 g N-(benziloxi-karbonil)-3,4-dehidro-4-fenil-Lprolint kapunk narancssárga ragacsos maradékként.
8,5 g (0,024 mól) N-(benziloxi-karboni!)-3.4-dehidro4-fenil-L-prolin 180 ml metanollal készült oldatát 3,0 g 5%-os palládiumosszén katalizátor 20 ml vízzel készített szuszpenziójával elegyítjük, és Parr-hidrogénezőben 3 órát rázatjuk 300 kPa (3 atm) nyomású hidrogéngázban. A hidrogénezés lényegében 45 percen belül befejeződik. A katalizátort nitrogéngáz alatt kiszűrjük, metanollal mossuk, és az egyesített szűrleteket 25 ml 1 n sósavoldattal való elegyítés után bepároljuk, végül 26.6 Pa-ra (0,2 mmHg) csökkentve a nyomást. A vöröses, csaknem szilárd maradékot 200 ml metanolban oldjuk, és a bepárlást megismételjük. A maradékot 150 ml dietil-éter alatt szétdörzsöljük, és újból megismételjük a bepárlást. Az 5,5 g vöröses szilárd anyagot 30 ml meleg acetonitrillel eldörzsöljük (a szén nagyrésze átmegy az oldószerbe), és éjszakán át hidegben hagyjuk állni. így 3,9 g halvány rózsaszínű szilárd cwz-4-ténil-L-prolin-hidrokloridot kapunk, amelynek olvadáspontja 115—117 °C (habzás) (zsugorodás 109 °C). Fajlagos forgatóképesség, [alf,5 = +5° (c = 1; metanol); [a]“ = +26° (c = 1: piridin).
Az analízis eredménye a
C,,H13NO2 ♦ HCI · 0,75 H2O összegképlet alapján: számított: C % 54,77; H % 6,48; N % 5,81;
Cl % 14,70;
mért: C % 54,45; H % 6AT N % 5,71;
Cl % 14,88.
b) rró-4-Fenil-L-proIin-metil-észter-hidrokIorid.
1,4 g (0,00591 mól) cisz-4-fenil-L-prolin-hidroklorid 35 ml metanollal készült oldatát —30 JC-on argongáz alatt 2,6 ml (6 ekv.) tionil-kloriddal elegyítjük 7 perc alatt cseppenként, majd a reakcióelegyet az 1. példa e) pontjában leírt eljárás szerint feldolgozzuk. A nyersterméket acetonitril/dietil-éter elegyből átkristályosítva 1,02 g criz-4-fenil-L-prolin-metil-észter-hidrokloridiü kapunk vöröses kristályos szilárd anyagként, amelynek olvadáspontja 132—133 °C (zsugorodás 128 °C). Fajlagos íorgatóképesség, [a]™ = +4,95° (c = 2,12; metanol.
c) criz-l-(N-[(S)-l-(Etoxi-karbonil)-3-fenil-propil|-LalaniI]-4-fcnil-L-prolin-metil-észtcr.
0,747 g (0,00267 mól) N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-feniIpropil]-L-alanin és 0,711 g (1,1 ekv.) criz-4-fenil-L-prolinmctil-észter-hidroklorid 8 ml dimetil-formamiddal készített oldatához argongáz alatt cseppenként hozzáadjuk
185 986
0,63 ml (1,1 ekv.) dífenil-foszforil-azid 1,2 ml dimetilformamiddal készített oldatát. A reakcióelegyet az 1. példa f) pontjában leírt eljárás szerint feldolgozva 0,940 g czjz-l-(N-[(S)-l-(etoxi-karbonil)-3-feniI-propil]-L-alanilJ4-feniI-L-prolin-metiI-észtert kapunk halvány sárga olaj- g ként. Rf = 0,43 (szilikagél; etil-acetát). _
d) cíjz-4-Fenil-l-ÍN-[(S)-3-fenil-l-karboxi-propil]-Lalanil|-L-prolin.
0,940 g (0,00201 mól) císz-l-{N-[(S)-l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanilj-L-prolin-metil-észter 9 ml etanollal készült oldatát argongáz alatt 5,03 ml (2,5 ekv.) n nátrium-hidrocid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) pontjában leírt eljárás szerint feldolgozzuk így 0,701 g czre-4-feniI-l-(N-[(S)-3-fenil-l-karboxi-propil]-L-alaniljL-prolint kapunk, amelynek fajlagos forgatóképessége, -|g [ajo° = —26,0° (c = 1,02; piridin). Rf = 0,18; eredeti (nyomok); 0,62 (nyom); szilikagél (etil-acetát:piridin:ecetsav:víz = 60:20:6:1); kiértékelés ultraibolya fényben és elszenesítéssel.
Az analízis eredménye a 20
C24H2SN2O5 · 0,25 H2O összegképlet alapján: számított: C % 67,19; H % 6,69;' N % 6,53; mért: C % 67,17; H % 6,55; N % 6,54.
Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3400, 1725, 1600, 747, 695 cm’1. 25
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (60 MHz, DMSO-d6): 1,25 (3H, S, J = 1,7 Hz, CH3);
7,27 (5H, S, aromás); 7,37 (5H, S, aromás).
6. példa 30 (czxz)-4-Ciklohexil-1 -{N-[(S)-3-fenil-1 -karboxi-propilj-L-alanilj-L-prolin.
a) c;s<-4-Ciklohexil-L-prolin-bidroklorid.
4,1 g (0,017 mól) cz'sz-4-fenil-L-prolin-hidroklorid 150 ml etanollal készített oldatához 0,6 g platina- 35 dioxidot adunk, és Parr-hidrogénezőben 24 órát rázatjuk 300 kPa (3 atm) nyomású hidrogéngázban. A katalizátort nitrogéngáz alatt kiszűrjük, és etanollal mossuk, utána az egyesített szűrleteket rotációs bepárlón szárazra pároljuk, végül 26,6 Pa (0,2 mmHg) nyomáson. A hab- 40 szerű maradékot 100 ml dietil-éter alatt eldörzsöljük szilárd anyaggá, és a bepárlás megismétlése után a terméket újból 100 ml dietil-éterben szuszpendáljuk, éjszakán át hűtjük, és szűrjük. így 3,5 g színtelen szilárd czsz-4-ciklohexil-L-prolin-hidrokloridot kapunk, amely- 45 nek olvadáspontja 165—167 °C (habzás), (zsugorodás 145 °C). Fajlagos forgatóképesség, [a] = —16° (c = 1; metanol).
Az analízis eredménye a
CuHi9NO2 · HCl · 0,25 H2O összegképlet alapján: 50 számított: C % 55,45; Η % 8,67; N % 5,88;
Cl % 14,88;
mért: C % 55,70; Η % 8,37; N % 5,81;
Cl % 14,90.
b) ct'sz-4-Ciklohexil-L-prolin-metil-észter-hidroklo- 55 rid.
1,20 g (0,00513 mól) eísM-ciklohexil-L-proiin-hidroklorid 35 ml metanollal készített oldatához —30 °C-on argongáz alatt 2,3 ml (6 ekv.) tionil-kloridot csepegtetünk 7 perc alatt keverés közben. A rekacióelegyet az 1. 60 példa e) pontjában részletezett eljárás szerint dolgozzuk fel. Acetonitril/dietil-éter elegyből végzett átkristályosítás után 1,07 g t'ísz-4-ciklohexÍl-L-prolin-metil-észterhidrokloridot kapunk színtelen kristályos anyagként.
amelynek olvadáspontja 146—147 °C. Fajlagos forgatóképesség, [orJo0 = — 12,7° (c = 2,09; metanol).
c) (cííz)-4-Ciklohexil-l-(N-[(S)-l-(etoxi-karbonil)-3fenil-propilj-L-alanilj-L-proIin-metil-észter.
0,700 g (0,0025 mól) N-[l(S)-(etoxi-karboni!)-3-fenilpropil]-L-alanin és 0,683 g (1,1 ekv.) císz-4-ciklohexilL prolin-metil-észter-hidroklorid 8 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített, és 0 °C-ra hűtött oldatához argongáz alatt cseppenként hozzáadjuk 0,60 ml (1,1 ekv.) difenil-foszforil-azid 1,2 ml dimetil-formamiddal készített oldatát. A reakcióelegyet az 1. példa f) pontjában leírt eljárás szerint feldolgozva 1,04 g (czsz)-4-eiklohexil1- [N-[(S)-I-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L -alanii) -Lprolin-metil-észtert kapunk halványsárga olajként. Rf = 0,42 (szilikagél; etil-acetát).
d) (cííj)-4-CiklohexiI-l-{N-[(S)-3-feniI-l-karboxi-propil]-L-aIanilj-L-prolin.
1,04 g (0,0022 mól) (císz)-4-ciklohexil-l-(N-[(S)-l(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil)-L-alanil’-L-prolin-metilészter 10 ml etanollal készített oldatát argongáz atmoszférában 5,5 ml (2,5 ekv.) 1 n vizes nátrium-hidroxid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) pontjában részletezett eljárás szerint feldolgozva 0,800 g (czsz)-4-ciklohexil-l[N-[(S)-3-fenil-l-karboxi-propil]-L-alanil)-L-prolint kapunk. Fajlagos forgatóképesség, [a]/,0 = —64,7° (c = = 1,08; piridin). Rf = 0,23 eredeti (nyom); 0,70 (nyom); szilikagél (etil-acetát:píridin:ecetsav:víz = 60:20:6:11), kiértékelés ultraibolya fényben és elszenesítéssel.
Az analízis eredménye a C24H34N2O5 · 0,2 H2O összegképlet alapján: számított: C % 66,40; H % 7,97; N % 6,45: mért: C % 66.57; H % 7,81; N % 6,50.
Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3400, 2920, 2845, 1725, 745, 695 cm-1.
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (60, MHz. DMSO-d6): 1,17 (3H, d, J = 6,7 Hz, CH3); 7,22 (5H, S, aromás).
7. példa ftra«x<:)-l-fN-[(S)-3-Fenil-l-karboxi-propil]-L-alanil)-4-metiltio-L-prolin.
a) (frazzíc/-4-Metiltio-L-prolin-metil-észter-hidroklorid.
1,5 g (0,00759) (transz)-4-metiltio-L-proIin-hidroklorid [Patchett et al., „Studies on Hydroxyproline”,
J.A.C.S., 79, 185—192 (1957)] 40 ml metanollal készült oldatához —30 °C-on keverés közben argongáz atmoszférában 5 perc alatt cseppenként hozzáadunk 3,32 ml (6 ekv.) tionil-kloridot. A reakcióelegyet az 1. példa e) pontjában részletezett eljárás szerint feldolgozzuk. Acetonitril/dietil-éter elegyből átkristályosítva 0,630 g (ízzíZ!íc)-4-metiltio-L-prolin-metil-észter-hidrokloridot kapunk színtelen, kristályos anyagként, amelynek olvadáspontja 155—156 °C; fajlagos forgatóképessége, 1«Jd° ~ —11,3° (C = 1,71; metanol.
b) (/rousc)-l-lN-[(S)-l-(Etoxi-karbonil)-3-fenil-propiI]-L-aIanili-4-metiItio-L-prolin-metil-észter.
0,600 g (0,00215 mól) N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fénilpropil]-L-alanin és 0,500 g (1,1 ekv.) (frazzóc)-4-metiltioL-proIin-metil-észter-hidroklorid 8 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített 0 °C-os oldatához argongáz alatt cseppenként hozzáadjuk 0,51 ml (1,1 ekv.) difenilfoszforil-azid 1,2 ml dimetil-formamiddal készített oldatát. A reakcióelegyet az 1. példa f) pontjában ismertetett eljárás szerint feldolgozva 0,700 g (traiiszH-(N-[{S)A9
185 986 (etoxi-karbortil)-3-feniI-propiI]-L-alaniIi-4-metiltio-Lprolin-metil-észtert kapunk halvány sárga olajként. Rf = = 0,35 (szilikagél; etil-acetát).
c) (franíz)-l-jN-[(S)-3-fenil-l-karboxi-propil]-L-alanilj-4-metiltio-L-prolin. 5
0,700 g (0,0016 mól) (íraníz)-l-[N-[(S)-l-etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanil]-4-metiltio-L-prolin-metilészter 9 ml etanollal készített oldatát argongáz alatt 0,004 mól (2,5 ekv.) 1 n vizes nátrium-hidroxid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) pontjában leírt eljárás szerint feldolgozva 0,562 g (traníz)-l-{N-[(S)-3-fenil-l-karboxipropil]-L-alanilJ-4-metiltio-L-prolint kapunk, amelynek fajlagos forgatóképessége, [αβ° = —45,3° (c = = 1,02; piridin), Rf = 0,15, eredeti (nyom); 0,50 (nyom); (szilikagél; etil-acetát:piridin:ecetsav:víz = = 60:20:6:11); kiértékelés ultraibolya fényben és ammónium-szulfát)kénsav eleggyel elszenesítve.
Az analízis eredménye a C„H26N2O5S · 0,5 H2O összegképlet alapján: számított: C % 56,56; H % 6,75; N % 6,94; 20
S % 7,95;
talált: C % 56,32; H % 6,92; N % 7,12;
S % 7,94.
Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3420,
1725, 1650, 745, 698 cm’1. 25
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (60 MHz, DMSO-d6): 1,18 (3H, d, J = 6,7 Hz, CH3);
2,10 (3H, S, SCH3); 7,23 (5H, S, aromás).
& példa 30 (cwz)-l-(N-[(S)-3-Fenil-l-karboxi-propil]-L-alanil]-4-(2-naftil-oxi)-L-prolin.
a) (czsz)-4-(2-Naftil-oxi)-L-prolin.
8,82 g (0,05 mól) dietil-azodikarboxilátot oldunk 10 ml tetrahidrofuránban, és 10 perc alatt hozzácsepegtetjük 35 keverés közben 12 g (0,0338 mól) N-(benziloxikarbonil)-(frazJxz)-4-hidroxi-L-prolin-benzil-észter, 7,3 g (0,05 mól) 2 naftol és 13,3 g (0,05 mól) trifenil-foszfor 100 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához. Éjszakán át keverjük, utána az oldószert eldesztilláljuk, és a maradé- 40 kot 400 ml dietil-éterrel mossuk. Az éjszakán át 0 °C-on való állás alatt kikristályosodott anyagot kiszűrjük, a szűrletet kétszer 10%-os nátrium-hidroxid oldattal és kétszer vízzel mossuk, vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk, és bepároljuk. A maradékot 1 órát keverjük 100 ml 45 dietil-éterben, szűrjük, 600 ml LP-1 szilikagélen dietiléter) pentán eleggyel eluálva kromatografáljuk. A vékonyrétegkromatográfiásan tiszta frakciókat ( szilikagél; dietil-éter; Rf = 0,9) egyesítjük, és bepároljuk. így 12,7 g (cÍ5z)-l-(benziloxi-karbonil)-4-(2'naftil-oxi)-L-prolin- 50 benzil-észtert kapunk olajként.
g (0,0228 mól) (cAz)-l-(benziloxi-karbonil)-4-(2naftil-oxi)-L-prolin-benzil-észtert 1 g 10%-os palládiumosszén katalizátor jelenlétében 200 ml vízmentes etanolban éjszakán át hidrogénezzünk 140 kPa (20 psi) nyo- 55 máson Parr-készülékben. A katalizátort és a kivált terméket kiszűrjük, és a szűrőpogácsát forró metanollal kétszer átöblítjük. Az egyesített metanolos mosófolyadékokat bepárolva 1,6 g (cíx<)-4-(2-naftil-oxi)-L-prolint kapunk, amelynek olvadáspontja 258—260 °C (bomlás). Fajlagos 60 forgatóképesség, [«β = —14,3° (c - 1; víz, metanol, nátrium-hidroxid). Az etanolos szűrletet bepárolva további 3,0 g terméket kapunk.
b) (c/sz)-4-(2-Naftil-oxi)-L-prolin-metil-észter-hidroklorid.
0,470 g (0,00182 mól) (císz)-4-(2-naftil-oxi)-L-prolin 20 ml metanollal készített szuszpenziójához —30 °C—on keverés közben argongáz alatt 0,8 ml (6 ekv. ) tionilkloridot adunk cseppenként 5 perc alatt. A reakcióelegyet az 1. példa e) pontjában leírt eljárás szerint dolgozzuk fel. Acetonitril/dietil-éter elegyből átkristályosítva 0,479 g (c/sz)-4-(2-naftil-oxi)-L-prolin-meti!-észter-hidrokloridot kapunk halvány sárgásbarna szilárd anyagként, amelynek olvadáspontja 180—181 °C. Fajlagos förgatóképesség, [a]D!= +24,1° (c = 1,55; metanol).
c) (císz)-l-(N-[(S)-l-(Etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-Lalanilj-4-(2-naftil-oxi)-L-prolin-metil-észter.
0,372 g (0,00132 mól) N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fenilpropil]-L-alanin és 0,450 g (1,1 ekv.) (cíxz)-4-í2-naftiloxi)-L-prolin-metil-észter-hidroklorid 7,5 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített 0 °C-os oldatához argongáz alatt cseppenként hozzáadjuk 0,32 ml (1,1 ekv.) difenil-foszforil-azid 1,2 ml dimetil-formamiddal készített oldatát. A reakcióelegyet az 1. példa f) pontjában közöltek szerint feldolgozva 0,480 g (cí?z)-l-iN-[(S)-l(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanil)-4-(2-naftiloxi)-L-prolin-metiI-észtert kapunk halványsárga habként. Rf = 0,25 (szilikagél; etil-acetát).
d) (cz'jz)-l-[N-[(S)-3-Fenil-l-karboxi-propil]-L-alanil )-4-(2-naftil-oxi)-L-prolin.
0,480 g (0,0009 mól) (c/jz)-l-{N-[(S)-l-etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanil)-4-(2-naftil-oxi)-L-prolinmetil-észter 8 ml etanollal készített oldatát argongáz alatt
2,3 mmól (2,5 ekv.) 1 n vizes nátrium-hidroxid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) pontjában közölt eljárás szerint feldolgozzuk. így 0,376 g (cisz)-l-fN-[(S)-3fenil-l-karboxi-propil]-L-alanilj-4-(2-naftii-oxi)-L-prolint kapunk, amelynek fajlagos forgatóképessége, [αβ® = = —5,9° (c = 1,03; piridin). Rf = 0,24, eredeti (nyom) [szilikagél; etil-acetát:piridin:ecetsav:víz = 10:20:6:11]. Kiértékelés ultraibolya fényben és ammónium-szulfát/kénsav eleggyel forrón elszenesítve.
Az analízis eredménye a C28H3oN2O6 · 0,4 H2O összegképlet alapján: számított; C % 67,56; H % 6,24; N % 5,62; mért: C % 67,59; H % 6,11; N % 5,85.
Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3400, 1725, 1655, 1630, 1600, 745, 695 οπτ1.
A magmágneses rezonanciaspektrum adatai (100 MHz; DMSO-de): 1,27 (3H, d, J = 6,7 Hz, CH3); 7,0-7,96 (12H, M, aromás).
9. példa (czszj-4-(Benzil-amino)-l-(N-[(S)-3-fenil-l-karboxipropil]-L-alanil ] -L-prolin.
a) (cÍ5z)-4-[Benzil-(terc-butoxi-karbonil)-amino|-Lprolin-etil-észter.
15,0 g (0,1 mól) etil-jodidot csepegtetünk keverés közben 5 °C-on 8,4 g (0,1 mól) nátrium-hidrogén-karbonát és 5,2 g (0,02 mól) N-(benziloxi-karbonil)-4-oxo-L-prolin 100 ml dimetil-formamiddal készült oldatába. Az adagolás befejezése után a reakcióelegyet szobahőmérsékleten 60 órát keverjük. Utána vákuumban bepároljuk, cs a maradékhoz 200 ml vizet adunk. A terméket 3x200 ml dietil-éterrel extraháljuk, telített nátrium-klorid oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűr10
-10185 986 jük, és vákuumban bepárolva 4,7 g N-(benziloxikarbonil)-4-oxo-L-prolin-etil-észtert kapunk. Rf = 0,58 (szilikagél; etil-acetát).
5,7 g (0,02 mól) N-(benziloxi-karbonil)-4-oxo-L-prolin-etil-észtert és 3,2 g (0,03 mól) benzil-amint oldunk 200 ml benzolban. Az oldathoz 8 g őrölt 4 A pórusméretű molekulaszitát adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten 3 órát keverjük, a molekulaszitát kiszűrjük, és a szűrletet vákuumban bepároljuk. A nyers imint 200 ml etilacetátban oldjuk, és Parr-készülékben platina-dioxid katalizátor alkalmazásával 280 kPa (40 psi) nyomáson hidrogénezzük. A reakcióelegyet 4 óra múlva kivesszük a Parr-készülékből, és Celit-en szűrjük. A szűrletet vákuumban bepároljuk, így 5,7 g nyers (c/íz)-4-(benzilamino)-N-(benzil-oxi-karbonil)-L-prolin-etil-észtert kapunk.
2,14 g (cz'sz)-4-(benzil-amino)-N-(benziloxi-karbonil)L-prolin-etil-észtert oldunk 100 ml tetrahidrofuránban, és lehűtjük 5 °C-ra. Apránként hozzáadunk 1,22 g di/terc-butil)-dikarbonátot, és a reakcióelegyet éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük. Utána vákuumban bepároljuk, etil-acetáttal oldjuk, és vizes nátriumhidrogén-karbonát oldattal, vízzel és telített nátriumklorid oldattal mossuk. Az etil-acetátos oldatot vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, és vákuumban bepárolva 2,89 g (cAz)-4-[benzil-(terc-butoxikarbonil)-amino]-N-(benziloxi-karbonil)-L-prolin-etilésztert kapunk.
A 2,89 g (cAz)-4-[benziI-(terc-butoxi-karbonil)-amino]-N-(benziloxi-karbonil)-L-prolin-etil-észtert 100 ml vízmentes etanolban oldjuk, és Parr-készülékben 1 órán át hidrogénezzük kanálnyi 10%-os palládiumosszén katalizátor alkalmazásával. A reakcióelegyet kétszer szellőztetjük 20 perc időtartamonként, és utána újból 210 kPa (30 psi) nyomás alá helyezzük. A reakcióelegyet Celit-en át szűrjük, és vákuumban bepárolva 2,0 g nyersterméket kapunk. Ezt az anyagot 5 g (60—200 mesh szemcseméretű) szilikagélen abszorbeáltatjuk, 50 g szilikagéllel töltött oszlopba öntjük, és 500 ml hexánnal, 500 ml hexán:dietil-éter (1:1) eleggyel és 500 ml dietil-éterrel lemossuk. A termék dietil-éterrel eluálódik, így 1,4 g (císz)-4-[benzil-(terc-butoxi-karbonil)-amino]-L-prolinetil-észtert kapunk. Rf = 0,25 (szilikagél; etil-acetát).
b) (ci.sz)-4-[Benzil-(terc-butoxi-karbonil)-amino]-l-(N[(S)-l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil] -L-alanil j -L-prolinetil-észter.
0,728 g (0,0026 mól) N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fenilpropil]-L-alanin és 1,0 g (1,1 ekv.) (cAz)-4-[benzil-(tercbutoxi-karboniI)-amino]-L-prolin-etil-észter 9,0 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített 0 °C-os oldatához argongáz alatt cseppenként hozzáadjuk 0,62 ml (1,1 ekv.) difenil-foszforil-azid 1,2 ml dimetil-formamiddal készített oldatát. A reakcióelegyet az l. példa f) pontjában közölt eljárás szerint feldolgozva 1,27 g (círz)-4-fbenzil(terc-butoxi-karbonil)-amino)-l-(N-[(S)-l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanilJ-L-prolin-etil-észtert kapunk halványsárga olajként. Rf = 0,47 (szilikagél; etil-acetát).
c) (cz5z)-4-(Benzil-amino)-l-fN-[(S)-l-(etoxi-karbonil) -3-fenil-propill-L-alanill-L-proIin-etil-észter.
1,27 g (0,00208 mól) (círz)-4-[benzil-(terc-butoxi-karbonil)-amino]-l-!N-[(S)-l-(etoxi-karbonil)-3-ténil-propil]-L-alanilj-L-proplin-etil-észter 40 ml frissen desztillált trifluor-ecetsawal készített oldatát 0 °C-on 30 percig keverjük. A trifluor-ecetsav nagyrészét csökkentett nyomáson rotációs bepárlón eltávolítjuk, és a maradékot etil- acetátban oldjuk. A kapott oldatot kétszer mossuk l n nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és egyszer nátrium-klorid oldattal. Vízmentes magnézium-szulfáton végzett szárítás után az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk, és így 1,07 g (czjz)-4-(benzil-amino)-l-jN[(S)-l-(etoxi-karboniI)-3-fenil-propil]-L-alanil!-L-prolinetil-észtert kapunk. Rf = 0,18 (szilikagél; etil-acetát).
d) (cz.sz)-4-(Benzil-amino)-l-(N-[(S)-3-fenil-l-karboxipropil]-L-alanil)-L-prolin.
1,07 g (körülbelül 0,00208 mól) (cwz)-4-(benzilamino)-l-(N-[(S)-l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propilJ-L-alanilj-L-prolin-etil-észter 9 ml etanollal készült oldatát argongáz alatt 5,3 mmól (2,5 ekv.) 1 n vizes nátriumhidroxid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) pontjában közölt eljárás szerint feldolgozva 0,811 g (c/rz)-4-(benzilamino)-l-(N-[(S)-3-fenil-l-karboxi-propil]-L-alanil)-Lprolint kapunk, amelynek fajlagos forgatóképessége, [αβ° = —37,4° (c = 1,23; piridin). Rf = 0,30 szilikagél; n-butanol:ecetsav:víz = 4:1:1); kiértékelés ultraibolya fényben és ammónium-szulfát/kénsav eleggyel melegen elszenesítve.
Az analízis eredménye a C25H31N3O5 · 0,9 H2O összegképlet alapján: számított: C % 63,92; H % 7,04; N % 8,94: mért: C % 63,98; H % 6,89; N % 8,93.
Az infravörös spektrum jellemző adatai (KBr): 3400, 1710, 1640, 740, 693 cm-*.
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (100 MHz, CD3CO2D): 1,63 (3H, d, J = 6,7 Hz, CH3);
7,24 (5H, S, aromás); 7,46 (5H, S, aromás).
10. példa (S,S,S)-7-{2-[(3-Fenil-l-karboxi-propil)-amino]-l-oxopropil)-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav.
a) (S)-l,4-Ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav-metil-észter-hidroklorid.
3.05 g (0,0126 mól) (S)-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]-nonán-8-karbonsav-hidroklorid [amelyet a Krapcho által javasolt módon, a 2,039.478 sz. nagy-britanniai szabadalmi leírás 9. példájának a) — c) pontjaiban leírtak szerint állítunk elő, azzal az eltéréssel, hogy a c) pontban hidrogénbromid helyett sósavat használunk] 60 ml metanollal készített oldatához —30 °C-on, keverés közben, argongáz alatt 10 perc alatt cseppenként hozzáadunk 5,5 ml (6 ekv.) tionil-kloridot. A reakcióelegyet az 1. példa e) pontjában leírt eljárás szerint dolgozzuk fel. Metanol/dietil-éter elegyből átkristályosítva 1,83 g (S)-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav-metilészter-hidrokloridot kapunk halvány sárgásbarna színű szilárd anyagként, amelynek olvadáspontja 137—138 °C (zsugorodás 134 °C). Fajlagos forgatóképesség, [a]/,0 = = +12,67° (c = 1,63; metanol).
b) (S, S, S)-7- [2-{[l-(Etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-amino}-l-oxo-propil]-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav-metil-észter.
0,720 g (0,00257 mól) N-[l(S)-(etoxi-karbonil)-3-fenilpropil]-L-alanin és 0,725 g (1,1 ekv.) (S)-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav-metil-észter-hidroklorid 8 ml dimetil-formamiddal készített 0 °C-os oldatához argongáz alatt cseppenként hozzáadjuk difenil-foszforilazid 1 ml dimetil-formamiddal készült oldatát. A reakcióelegyet az 1. példa f) pontjában közölt eljárás szerint dolgozzuk tel, így 0,660 g (S,S,S)-7-[2-j[l-(ctoxi-karbo11
-11185 986 nil)-3-fenil-propil]-amino|-l-oxo-propil]-l,4-ditia-7-azaspiro[4.41nonán-8-karbonsav-metil-észtert kapunk sárga olajként. Rf = 0.37 (sziiikagél; etil-acetát).
c) (S,S,S)-7-(2-[(3-fenil-l-karboxi-propil)-amino]-loxo-propiIj-I,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav. c
0,660 g (0,00137 mól) (S,S,S)-7-[2-j[l-(etoxi-karbonil)3-fenil-propil]-aminoj-l-oxo-propil]-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav-metil-észter 8 ml etanollal készített oldatát argongáz alatt 3,4 ml (2,5 ekv.) 1 n nátrium-hidroxid oldattal elegyítjük, és az 1. példa g) pontjában leírt eljárás szerint feldolgozva 0,583 g (S,S,S)-7í2-[(3-fenil-l-karboxi-propil)-amino)-l-oxo-propilJ-l,4ditia-7-azaspiro[4.4] nonán-8-karbonsavat kapu n k, amelynek fajlagos forgatóképessége, [a]p° = +1,96° (c = 1,5; metanol). Rf = 0,14, eredeti (nyom); szilika- jg gél (etil-acetát:piridin:ecetsav:víz = 60:20:6:11), kiértékelés ultraibolya fényben és elszenesítve.
Az analízis eredménye a C20H26N2O5S2 összegképlet alapján:
számított: C % 54,77; H % 5,98; N % 6,39; S % 14,62; 20 mért: C % 54,92; H % 5,93; N % 6,52; S % 14,44.
Az infravörös spektrum jellemező adatai (KBr): 3410, 1725, 1650, 745, 697, 693 cnT1.
A magmágneses rezonanciaspektrum jellemző adatai (60 MHz, DMSO-d6): 1,15 (3H, d, J = 6,7 Hz, CH3); 25 3,30 (4H, S, SCH2CH2S); 7,15 (5H, S, aromás).
77. példa
1000 darab tabletátt a következő alkotórészekből készítünk: 30 (S,S,S)-7-[2-{[l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-amino)-l-oxo-propil]-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav 100 g
Kukoricakeményítő 50 g 35
Zselatin 7,5 g
Avicel (mikrokristályos cellulóz) 25 g
Magnézium-sztearát 2,5 g 185 §
Az (S,S,S)-7-[2-{[l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propiIj- 4θ amino)-l-oxo-propil]-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8karbonsavat és a kukoricakeményítőt összekeverjük a zselatin vizes oldatával. Az elegyet megszárítjuk, és finom porrá őröljük. Az Avicel-t majd a magnéziumsztearátot is hozzákeverjük a granulátumhoz. Utána ezt a 45 keveréket tablettaprésen 1000 darab, egyenként 100 mg hatóanyagot tartalmazó tablettává préseljük.
72. példa
1000 darab tablettát készítünk a következő alkotóré-
székből:
l-(N-[3-fenil-l(S)-karboxi-propil]-L-alanii |-4-(S)-feniltio-L-prolin 50 g
Laktóz 25 g
Avicel 38 g
Kukoricakeményítő 15 g
Magnézium-sztearát 2 g
130 g.
Az l-(N-[3-fcnil-l(S)-karboxi-propil]-L-aIanil|-4-(S)- qq feniltio-L-prolint, a laktózt és az Avicelt összekeverjük, majd elporitjuk a kukoricakeményítővel együtt. Hozzáadjuk a magnézium-sztearátot. A száraz keveréket tablettaprésen 1000 darab 130 mg-os tablettává préseljük, ame65 lyek mindegyike 50 mg hatóanyagot tartalmaz. A tablettákat Methocel E15 (metil-cellulóz) oldatával vonjuk be, amely színezőanyagként Yellow No.6-ot tartalmaz.
13. példa
Két darab, egyenként 100 mg 7-(N-[3-íenil-l(S)karboxi-propil]-L-alanil)-4-(S)-feniltio-L-pro!i ;t tartalmazó No.l. zselatinkapszulát az alábbi alkotórészek keverékével töltünk meg:
l-|N-[3-fenil-l(S)-karboxi-propil]-L-alanil)-4-(S)-feniltio-L-prolin 100 mg
Magnézium-sztearát 7 mg
Laktóz 193 mg.
14. példa
Injektálható oldatot az alábbi alkotórészekből ké-
szítünk:
(cz'íz)-l-ÍN-[3-fenil-l-(S)-karboxi-pro-
pil]-L-alanilJ-4-fenil-L-prolin 500 g
Metil-paraben 5 g
Propil-paraben 1 g
Nátrium-klorid 25 g
Injekciós minőségű víz feltöltve 5 literre.
A hatóanyagot, a tartósítószereket és a nátrium-
kloridot feloldjuk 3 liter injekciós minőségű vízben, majd utána az oldatot 5 literre feltöltjük. Az oldatot steril szűrőn átszűrjük, és aszeptikusán letöltjük előre sterilezett fiolákba, amelyeket utána előre sterilezeit gumi zárókupakokkal lezárunk. Egy-egy fiola 5 mi oldatot tartalmaz, amelyben 1 ml injektálható oldatban 100 mg hatóanyag van.
75. példa
1000 tablettát a következő alkotórészekből készítünk: (S,S,S)-7-[2-([l-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propilj-aminoj-l-oxo-propil]-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav 100 g
Avicel (mikrokristályos cellulóz) 100 g
Hirdoklorotiazid 12,5 g
Laktóz U.S.P. 113 g
Kukoricakeményítő U.S.P. 17,5 g
Sztearinsav U.S.P. 7 g
350 g.
Áz (S,S,S)-7-[2-{[l-(etoxi-karbonil)-3-feniI-propil]aminoj-l-oxo-propil]-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8karbonsavat, az Avicelt és a sztearinsav egyrészét granulátummá dolgozzuk fel. A szemcséket megőröljük, és 2. sz. szitán átszitáljuk, majd összekeverjük a hidroklorotiaziddal, laktózzal, kukoricakeményítővel és a sztearinsav maradékával. A keveréket tabiettaprésen 350 mg-os kapszula-alakú tablettákká préseljük. A tablettákat télbetörésre alkalmas rovátkával látjuk el.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás az I általános képietű szubsztituált N-(karboxi-alkil)-aminoacil-L-prolin-dipcptid-származékok, a prolin karboxilcsoportján képzett 1—4 szénatomos alkilészterek és diasztereoizomerjeik előállítására- a képletben
    R jelentése hidroxilcsoport vagy 1—4 szénatomos alkoxiesoport;
    -12185 986
    R, jelentése az alkilrészben 1—4 szénatomos fenilalkilcsoport, és
    R2 jelentése L-prolilcsoport, amely a 4-helyzetben
    4—6 szénatomos cikloalkilcsoporttal, fenilcsoporttal, fcniltiocsoporttal, 1—4 szénatomos alkiltiocso- g porttal, halogén-fenoxicsoporttal, naftiloxicsoporttal vagy alkilrészükben 1—4 szénatomos fenilalkiltio- vagy fenil-alkil-aminocsoporttal szubsztituált, vagy l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-8-karbonsav-csoport, illetve 1—4 szénatomos alkilésztere — azzal jellemezve, hogy II általános képletű szubsztituált L-alanin-származékot vagy diasztereoizomerjét — R és Rí a fenti jelentésű — III általános képletű szubsztituált L-prolin-származékkal vagy diasztereoizomerjével adott jg esetben savaddíciós sója alakjában — R2 a fenti jelentésű — reagáltatunk, majd kívánt esetben a kapott vegyületet hidrolizáljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás (IS, 4S vagy R)-4feniltio-l-[N-(3-fenil-l-karboxi-propil)-L-alanil]-L-pro- 20 lin előállítására azzal jellemezve, hogy N-[lS)-(etoxi-karbonil)-3-fenil-propil]-L-alanint cisz- vagy transz-4-feniltio-L-prolin-metil-észterrel vagy hidrokloridjával reagáltatunk, majd a kapott vegyületet hidrolizáljuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás 4-feniI-l-(N-[(S)-3fenil-1 karboxi-propil]-L-alanil|-L-prolin előállítására azzal jellemezve, hogy N-[(S)-l-(etoxi-karbonii)-3-fenil-propil]-L-alanint 4-feniI-L-prolin-metil-észter-hidrokloriddal reagáltatunk, majd a kapott vegyületet hidrolizáljuk,
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás (S,S,S)-7-!2-[(3-fenil-l-karboxi-propil)-amino]-l-oxo-propil)-l,4-ditia-7azaspiro[4.4.jnonán-8-karbonsav előállítására azzal jellemezve, hogy N-[(lS)-(etoxi-karbonil)-3-feniI-propil]-Lalanint (S)-l,4-ditia-7-azaspiro[4.4]nonán-3-karbonsavmetil-észter-hidrokloriddal reagáltatunk, majd a kapott vegyületet hidrolizáljuk.
  5. 5. Eljárás hatóanyagként I általános képletű szubsztituált N-(karboxi-alkil)-aminoacil-L-prolin-dipeptid-származékot, a prolin karboxilcsoportján képzett 1—4 szénatomos alkilészterét vagy diasztereoizomerjét — R, Rl és R2 az 1. igénypontban megadott — tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti eljárással előállított hatóanyagot a gyógyszerkészítmények hordozó-, hígító-, töltőés/vagy egyéb segédanyagaival együtt összekeverve gyógyszerkészítménnyé feldolgozzuk.
HU813497A 1980-11-24 1981-11-23 Process for preparing substituted n-/carboxy-alkyl/-amino-acyl-proline dipeptide derivatives HU185986B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US20956380A 1980-11-24 1980-11-24
US06/306,553 US4462943A (en) 1980-11-24 1981-09-28 Carboxyalkyl amino acid derivatives of various substituted prolines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185986B true HU185986B (en) 1985-04-28

Family

ID=26904281

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU813497A HU185986B (en) 1980-11-24 1981-11-23 Process for preparing substituted n-/carboxy-alkyl/-amino-acyl-proline dipeptide derivatives

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4462943A (hu)
EP (1) EP0052991B1 (hu)
AU (1) AU553722B2 (hu)
CA (1) CA1293589C (hu)
DE (1) DE3175901D1 (hu)
DK (1) DK519481A (hu)
HU (1) HU185986B (hu)
IE (1) IE52553B1 (hu)

Families Citing this family (34)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4462943A (en) * 1980-11-24 1984-07-31 E. R. Squibb & Sons, Inc. Carboxyalkyl amino acid derivatives of various substituted prolines
US4610816A (en) * 1980-12-18 1986-09-09 Schering Corporation Substituted dipeptides as inhibitors of enkephalinases
US4906615A (en) * 1980-12-18 1990-03-06 Schering Corporation Substituted dipeptides as inhibitors of enkephalinases
IL69136A0 (en) * 1982-07-19 1983-10-31 Squibb & Sons Inc Substituted peptide compounds
US4642315A (en) * 1982-11-18 1987-02-10 E. R. Squibb & Sons, Inc. Carboxy and substituted carboxy alkanoyl and cycloalkanoyl peptides
US4499079A (en) * 1982-11-18 1985-02-12 E. R. Squibb & Sons, Inc. Carboxy and substituted carboxy alkanoyl and cycloalkanoyl peptides
US4456595A (en) * 1982-12-06 1984-06-26 E. R. Squibb & Sons, Inc. Carboxy and substituted carboxy aroly peptides
EP0115091A1 (en) * 1983-01-27 1984-08-08 ENI-Ente Nazionale Idrocarburi N-carboxyacyl derivatives of cyclic amino acids, useful as antihypertensives
DE3413710A1 (de) * 1984-04-12 1985-10-24 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur behandlung der herzinsuffizienz
US5684016A (en) * 1984-04-12 1997-11-04 Hoechst Aktiengesellschaft Method of treating cardiac insufficiency
GB8422165D0 (en) * 1984-09-01 1984-10-03 Wellcome Found Compounds
ATE135711T1 (de) * 1984-09-12 1996-04-15 Rhone Poulenc Rorer Pharma Antihypertensive derivate
US5231080A (en) * 1985-10-15 1993-07-27 Hoechst Aktiengesellschaft Method for the treatment of atherosclerosis, thrombosis, and peripheral vessel disease
US5231084A (en) * 1986-03-27 1993-07-27 Hoechst Aktiengesellschaft Compounds having a cognition adjuvant action, agents containing them, and the use thereof for the treatment and prophylaxis of cognitive dysfuncitons
EP0566157A1 (en) 1986-06-20 1993-10-20 Schering Corporation Neutral metalloendopeptidase inhibitors in the treatment of hypertension
EP0254032A3 (en) 1986-06-20 1990-09-05 Schering Corporation Neutral metalloendopeptidase inhibitors in the treatment of hypertension
US5262436A (en) * 1987-03-27 1993-11-16 Schering Corporation Acylamino acid antihypertensives in the treatment of congestive heart failure
DE3814663C2 (de) * 1987-05-01 1999-12-02 Squibb & Sons Inc Triphenyler, Verfahren zu seiner Herstellung sowie dessen Verwendung
DE3803225A1 (de) * 1988-02-04 1989-08-17 Hoechst Ag Aminosaeureamide mit psychotroper wirkung, verfahren zu ihrer herstellung, sie enthaltende mittel und deren verwendung
US4937355A (en) * 1989-01-17 1990-06-26 E. R. Squibb & Sons, Inc. Process for preparing (trans)-4-substituted-dl-proline derivatives
ZA902661B (en) * 1989-04-10 1991-01-30 Schering Corp Mercapto-acyl amino acids
JPH075530B2 (ja) * 1989-11-21 1995-01-25 シェリング・コーポレーション カルボキシアルキルカルボニルアミノ酸エンドペプチダーゼ阻害剤
AU7168091A (en) * 1989-12-22 1991-07-24 Schering Corporation Mercaptocycloacyl aminoacid endopeptidase inhibitors
US5075302A (en) * 1990-03-09 1991-12-24 Schering Corporation Mercaptoacyl aminolactam endopeptidase inhibitors
US5173506A (en) * 1990-08-16 1992-12-22 Schering Corporation N-(mercaptoalkyl)ureas and carbamates
TW197945B (hu) * 1990-11-27 1993-01-11 Hoechst Ag
US5455353A (en) * 1993-03-24 1995-10-03 Hoffmann-La Roche Inc. 4-(benzyl-2-oxo-oxazolidin-5 ylmethyl)N tertbutyl-decahydroisoquinoline-3-carboxamides
WO1995029892A1 (en) * 1994-04-28 1995-11-09 The Du Pont Merck Pharmaceutical Company Hydroxamic acid and amino acid derivatives and their use as anti-arthritic agents
ATE324876T1 (de) 1999-10-14 2006-06-15 Curis Inc VERMITTLER VON ßHEDGEHOGß ÜBERMITTELNDEN BAHNEN, DAZUGEHÖRIGE ZUSAMMENETZUNGEN UND VERWENDUNGEN
US7659305B2 (en) * 2002-10-31 2010-02-09 Pfizer Inc. Therapeutic proline derivatives
PT1966130E (pt) * 2005-12-23 2014-01-30 Zealand Pharma As Compostos miméticos de lisina modificados
KR20090008441A (ko) * 2006-06-06 2009-01-21 고꾸리츠 다이가꾸호오징 기후다이가꾸 신경원인성 통증을 억제하는 피롤리딘 유사체 및 그 제조 방법
US20080188545A1 (en) 2006-12-21 2008-08-07 Alimardanov Asaf R Synthesis of pyrrolidine compounds
DK3618847T3 (da) 2017-05-05 2021-05-25 Boston Medical Ct Corp GAP-junction-modulatorer af intercellulær kommunikation og deres anvendelse til behandling af diabetisk øjensygdom

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4105776A (en) * 1976-06-21 1978-08-08 E. R. Squibb & Sons, Inc. Proline derivatives and related compounds
US4052511A (en) * 1976-02-13 1977-10-04 E. R. Squibb & Sons, Inc. Carboxyacylproline derivatives
CH626872A5 (hu) * 1976-06-21 1981-12-15 Hoffmann La Roche
CH627735A5 (de) * 1976-06-25 1982-01-29 Hoffmann La Roche Verfahren zur herstellung von dipeptidderivaten.
US4113715A (en) * 1977-01-17 1978-09-12 E. R. Squibb & Sons, Inc. Amino acid derivatives
LU78804A1 (de) * 1977-12-30 1979-07-20 Byk Gulden Lomberg Chem Fab N-substituierte w-aminoalkanoyl-w-aminoalkansaeuren,ihre verwendung und verfahren zu ihrer herstellung sowie diese verbindungen enthaltende arzneimittel
US4154935A (en) * 1978-02-21 1979-05-15 E. R. Squibb & Sons, Inc. Halogen substituted mercaptoacylamino acids
JPS584711B2 (ja) * 1978-08-02 1983-01-27 参天製薬株式会社 ピロリジン誘導体
CA1144930A (en) * 1978-08-11 1983-04-19 Miguel A. Ondetti Mercaptoacyl derivatives of substituted prolines
IL58849A (en) * 1978-12-11 1983-03-31 Merck & Co Inc Carboxyalkyl dipeptides and derivatives thereof,their preparation and pharmaceutical compositions containing them
CA1132985A (en) * 1978-12-22 1982-10-05 John Krapcho Ketal and thioketal derivatives of mercaptoacyl prolines
US4217359A (en) * 1979-01-15 1980-08-12 E. R. Squibb & Sons, Inc. Carbamate derivatives of mercaptoacyl hydroxy prolines
AU537592B2 (en) * 1979-04-02 1984-07-05 E.R. Squibb & Sons, Inc. Mercaptoacyldipeptides
US4462943A (en) * 1980-11-24 1984-07-31 E. R. Squibb & Sons, Inc. Carboxyalkyl amino acid derivatives of various substituted prolines

Also Published As

Publication number Publication date
CA1293589C (en) 1991-12-24
IE812729L (en) 1982-05-24
DK519481A (da) 1982-05-25
EP0052991A1 (en) 1982-06-02
AU7708781A (en) 1982-07-08
DE3175901D1 (en) 1987-03-12
EP0052991B1 (en) 1987-02-04
US4462943A (en) 1984-07-31
AU553722B2 (en) 1986-07-24
IE52553B1 (en) 1987-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU185986B (en) Process for preparing substituted n-/carboxy-alkyl/-amino-acyl-proline dipeptide derivatives
CA1282549C (en) Aminocarbonyl renin inhibitors
EP0096157B1 (en) Substituted acyl derivatives of 1,2,3,4-tetrahydro-6,7-dimethoxy-3-isoquinolinecarboxylic acid
US4350704A (en) Substituted acyl derivatives of octahydro-1H-indole-2-carboxylic acids
USH725H (en) Ureido amino and imino acids, compositions and methods for use
US4128653A (en) Reduction of blood pressure with carboxyalkylacyl-pipecolic acid derivatives
US5190923A (en) Peptide compounds containing a cyclic amide structure
CA1173834A (en) Mercaptoacyl derivatives of various 4-substituted prolines
EP0132304B1 (en) Hydroxy substituted peptide compounds
EP0088350B1 (en) Carboxyalkyl dipeptides, processes for their production and pharmaceutical compositions containing them
EP0126974B1 (en) Carboxyalkyl peptide derivatives
US4626545A (en) Amino acid derivatives as enzyme inhibitors
US4555502A (en) Aminoacyl-containing dipeptide derivatives useful as antihypertensives
US4154937A (en) Hydroxycarbamoylalkylacylpipecolic acid compounds
HU181087B (en) Process for producing mercapto-acyl-dipeptides
HU185324B (en) Process for preparing 1-carboxy-azaalkanoyl-indoline-2-carboxylic acid derivatives
US4425355A (en) Substituted acyl derivatives of chair form of octahydro-1H-indole-2-carboxylic acids
JPS61227558A (ja) エステル置換アミノアルカノイルウレイドアミノおよびイミノ酸並びにエステル化合物
EP0159156A1 (en) Hydroxy substituted ureido amino and imino acids
HU203117B (en) Process for producing dipeptides and pharmaceutical compositions comprising such compounds as active ingredient
JPS617295A (ja) メルカプトシクロアルキルカルボニルおよびメルカプトアリールカルボニルジペプチド類
EP0065301A1 (en) Isoquinoline carboxylic acid derivates, process for preparing and pharmaceutical composition containing the same
HU187090B (en) Process for producing substituted dipeptides
US4634716A (en) Substituted N-carboxymethyl-aminoacylaminoalkanoic acids useful as antihypertensive agents
EP0049506A1 (en) N-carboxyalkyl dipeptides, a process for preparing and a pharmaceutical composition comprising the same

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee