HU185910B - Process for preparing hydrazines - Google Patents

Process for preparing hydrazines Download PDF

Info

Publication number
HU185910B
HU185910B HU802509A HU250980A HU185910B HU 185910 B HU185910 B HU 185910B HU 802509 A HU802509 A HU 802509A HU 250980 A HU250980 A HU 250980A HU 185910 B HU185910 B HU 185910B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amide
hydrazine
chloride
sodium
alkali metal
Prior art date
Application number
HU802509A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Osborg
Original Assignee
Hans Osborg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hans Osborg filed Critical Hans Osborg
Publication of HU185910B publication Critical patent/HU185910B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B21/00Nitrogen; Compounds thereof
    • C01B21/082Compounds containing nitrogen and non-metals and optionally metals
    • C01B21/16Hydrazine; Salts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C241/00Preparation of compounds containing chains of nitrogen atoms singly-bound to each other, e.g. hydrazines, triazanes
    • C07C241/02Preparation of hydrazines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Non-Silver Salt Photosensitive Materials And Non-Silver Salt Photography (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás hidrazinok és helyettesített hidrazinok előállítására.
A hidrazin, fenil-hidrazin és alkil-hidrazinok, különösen a nem-szimmetrikus dimetil-hidrazin fontos kereskedelmi vegyületek, melyeket széles körben használnak fel, többek között habosító anyagok, gyógyszerek, fűtőanyagok, mezőgazdasági termékek előállításánál intermedierként.
A hidrazinok és alkil-hidrazinok előállítására számos eljárás ismeretes. Például a Rasching-eljá- 0 rás általánosan használt eljárás a hidrazin szintézisére. Az eljárást úgy végzik, hogy a hidrazint ammóniából és nátrium-hipokloritból állítják elő két lépésben. Először klóramin keletkezik és melléktermékként nátrium-hidroxid. Majd a klóramin a fölösleges ammóniával reagál, és hidrazin keletkezik.
Az első lépésben a klóramin gyorsan képződik.
A második lépésben a klóramin és az ammónia . reakciója azonban lassú, és hevítést igényel ahhoz, hogy a reakció teljesen végbemenjen. A hidrazinképződés aránya hőmérséklettel emelkedik. Mellékreakcióban a hidrazin reagál a klóraminnal ammónium-klorid és nitrogén keletkezése közben. Ez a mellékreakció természetesen nem kívánatos, és azért hogy elkerüljük a hidrazin nagy mértékű 25 bomlását, a reakciót magas hőmérsékleten kell végezni (mintegy 130 °C-on) és az ammóniát nagy feleslegben kell alkalmazni (20:1 és 30:1 közötti arányban) ahhoz, hogy a hidrazin cs a klóramin reakcióját minimálisra csökkentsük. A reakciót egy 30 olyan szer jelenlétében kell végezni, amely megakadályozza a hidrazin bomlását.
Az Olin-eljárás (Kőibe és munkatársai, Advances in Petroleum Chemistry and Refining, 2, 9. fejezet, Interscience Publ, New York, Ν. Y., 1959.) 35 a Raschig-eljárás változata, ahol vízmentes ammóniát alkalmaznak. A vízmentes ammóniát nyomás alatt vizes klóramin oldatba injektálják, és így a hígítási hő következtében az oldat hőmérséklete azonnal 130 °C-ra emelkedik, vagyis az ammónia 40 és a klóramin reakciójához szükséges ideális hőmérsékletre. Hőt azonban kívülről is kell pótolni ahhoz, hogy a reakció teljesen végbemenjen, és a reakciót követően a nagy mennyiségben jelen levő ammónia desztillációja szintén energiát fogyaszt. 45 További energia szükséges ahhoz, hogy a melléktermékként képződő nátrium-kloridot eltávolítsák, és hogy a hidrazint kinyerjék. Az előállított hidrazin valójában monohidrát. Ahhoz, hogy a tiszta, vízmentes hidrazint előállítsák, még további ener- 50 gia szükséges, a kémiailag kötött víz eltávolításához.
A Schestakoff-módszer azon alapszik, hogy a karbamid nátrium-hipoklorittal való bontása hidrazint eredményez. A reakció a Hoffmann-eljárás- 55 hoz hasonlít, ahol primer aminokat amidokból állítanak elő. Az eljárást úgy végzik, hogy hideg vizes karbamid oldatot és nátrium-hidroxidot adnak hideg vizes nátrium-hipoklorit oldathoz. A reakcióhő az elegy hőmérsékletét 100 °C-ra emeli, ahol a reak- 60 ció gyors ütemben lejátszódik. Az eljárásban nagy mennyiségű gőzt kell használni a karbamid oldat (43%-os oldat) készítésekor, ez az oldás ugyanis erősen endoterm. A termék, a Rasching-eljáráshoz hasonlóan monohidrát, alacsony koncentrációban 65 (mintegy 3%). További energia szükséges a betöményitéshez, a monohidrát átalakításához, és a végső hidrazin-termék frakcionálásához. A reakcióval párhuzamosan nagy mennyiségű alkálifém és alkálifémsó válik haszontalan melléktermékké. (A termelt hidrazin súlyára számított mintegy 12:1 arányban keletkezik melléktermék).
A Bergbau- vagy Bayer-eljárás nem nagybani eljárás, bár az energiaszükséglete nem olyan nagy, mint a fenti nagybani eljárásoké. A Bergbau- vagy Bayer-eljárásban ammóniát reagáltatnak klórral egy keton jelenlétében, és így intermedierként egy diazo-ciklopropánt vagy ketazint nyernek. Az intermediert azután hidroiizáíják hidrazin-hidráttá, majd ez utóbbit alakítják át a kívánt vízmentes hidrazinná. A hidrazin kinyeréséhez ugyanannyi energia szükséges, mint a fenti nagybani eljárásoknál.
A jelenleg fennálló nagy energiahiány miatt nagy jelentősége van olyan eljárásoknak, amelyeknek kisebb az energiaigénye, mint az ismert eljárásoknak. Ezzel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy a nyersanyagok és segédanyagok - pl. nátriumhidroxid, klór, karbamid, ammónia, stb. - előállítást szintén energiát emészt, még mielőtt az eljárásban alkalmaznánk. Az eljárás energiamérlegébe tehát a nyersanyagok jelentős energiahiányt visznek be, és ezt is figyelembe kell venni, amikor a végtermékre vonatkoztatott energiamérleget felállítjuk. Ezzel párhuzamosan a melléktermékek és a végtermék súlyarányát is úgy kell tekinteni, mint a reakció megítélésének egyik fontos faktorát. A technika állása fent felsorolt hiányosságainak jó részét kiküszöböli a 4 013 758 számú amerikai szabadalmi leírásban ismertetett Osborg eljárás. Ehhez az eljáráshoz azonban az szükséges, hogy igen alacsony hőmé 'sékletet lehessen előállítani a sokféle és különböző reakciólépéshez.
Az ismert eljárások mindegyikében végtermékként hidrazin-hidrátot kapnak, mert az eljárásokat vizes közegben végzik.
A találmány szerinti eljárás alkalmas.arra, hogy a fenti hátrányokat kiküszöbölje. A találmány szerinti eljárással nagy kitermeléssel közvetlenül vízmentes hidrazint lehet előállítani, melyet a reakció elegyböl egyszerű eljárással, pl. desztillációval lehet kinyerni.
A találmány tárgya eljárás vízmentes hidrazin és helyettesített hidrazin előállítására. A találmány értelmében az eljárást úgy hajtjuk végre, hogy egy tere-hidrazinium-halogenidet alkálifém-amiddal, alkáliföldfém-amiddal, helyettesített alkálifémamiddal vagy helyettesített alkáliföldfém-amiddal reagáltatunk nem-vizes hígítószer jelenlétében, amely lehet folyékony vagy szilárd.
K helyettesített alkálifém-amid vagy helyettesített alkáliföidfém-amid helyettesítője olyan egyértékü csoport lehet, amelyet úgy kapunk, hogy egy szénhidrogénből egy hidrogénatomot eltávolítunk. Ilyen csoport lehet: 1~4 szénatomos alkilcsoport, például metil-, etil-, propil-, butil-, vagy fenilcsoport.
Az „alkálifém” kifejezést a szokásos értelemben használjuk, amely magában foglalja a lítiumot, nátriumot, káliumot, rubídiumot és céziumot.
185 910
Az „alkáli földfém” kifejezést szintén szokásos értelemben használjuk, és magnéziumot, kalciumot, báriumot és stronciumot értünk alatta.
A „nem-vizes közömbös hígítószer” kifejezés, melyet a leírásban és az igénypontokban használunk, az alkalmazott reagenseknek olyan folyékony oldószere, illetve folyékony vagy szilárd hordozója, illetve hígítószere, amely nem lép reakcióba, illetve nincs a kívánt reakcióúttal ellentétes hatással, és amely lényegében véve vízmentes. A „lényegében vízmentes” kifejezés azt jelenti, hogy kevesebb mint 1 súly% vizet, előnyösen kevesebb, mint 0,1 súly% vizet tartalmaz. Ilyen hígítószerek lehetnek szárított kerozin (előnyösen kis kéntartalommal és frissen desztillálva), trialkil-aminok, például tripropilamin és tríbutil-amin, vagy ezek keveréke.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös módja szerint a hígítószert úgy választjuk meg, hogy az megegyezzen a melléktermékként képződő vegyülettel. Például, ha a találmány szerinti eljárásban alkalmazott terc-hidrazinium-halogenid egy tercalkil-hidrazinium-halogenid, akkor melléktermékként trialkil-amin fog képződni. Ebben az esetben ugyanazt a trialkil-amint használjuk hígítószerként az eljárásban, és így a reakciótermék-elegy ugyanazt a trialkil-amint tartalmazza hígítószerként, mint melléktermékként. Ez megkönnyíti az előállítandó hidrazin elkülönítését.
A találmány szerinti eljárást úgy hajtjuk végre, hogy egy terc-hidrazinium-halogenidet alkálifémvagy alkáliföldfém-amiddal lényegében véve vízmentes körülmények között reagáltatunk. Bár a reakciómechanizmus még nincs teljes mértékben tisztázva, véleményünk szerint a reakcióvázlaton bemutatott módon megy végbe. A reakcióvázlaton az (I) általános képlet terc-hidrazinium-halogenidet jelent, R„ R2 és R3 jelentése 1-4 szénatomos alkil- vagy fenil-(l— 4 szénatomos alkil)-csoport, R6 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, R4 és R5 jelentése hidrogén vagy 1-4 szénatomos alkil- vagy fenilcsoport, A jelentése alkálifém- vagy alkáliföldfém, és X jelentése halogén, előnyösen klór- vagy brómatom.
Az (I) és (II) általános képletű vegyület mennyisége a találmány szerinti eljárásban nem lényeges, és széles határok között változhat. A (II) általános képletű vegyület kis mól-fölöslege a reakcióelegyben azonban előnyös.
A hígítószer mennyisége úgyszintén nem lényeges, előnyösen az (I) és (II) általános képletű vegyületek együttes súlymennyiségére számítva 50 és 1000% között lehet. Ha a reakcióelegy nem túl viszkózus, a hígítószer el is hagyható.
A reakcióvázlattal szemléltetett reakciót előnyösen atmoszférikus nyomáson hajtjuk végre, az atmoszférikusnál nagyobb nyomás azonban meggyorsíthatja a reakciót, javíthatja a kitermelést, vagy megkönnyítheti a hígítószer használatát, amely egyébként a reakció hőfokán nem lenne folyékony.
Bár a találmány szerinti eljárás széles hőmérséklethatárok között lehet végrehajtani, azaz mintegy - 10 °C és 200 °C között, előnyösen mégis úgy járunk el, ha az (I) általános képletü hidraziniumsót és a közömbös hígítószert bármilyen hőmérsékleten összekeverjük, majd a (II) általános képletű amidot legalább 50 °C-on hozzáadjuk, és gyorsan felmelegítjük, előnyösen 50 ’C és 200 ’C közötti hőmérsékletre, még előnyösebben 120 °C és 180 °C közötti hőmérsékletre. A találmány szerinti eljárás egy különösen előnyös foganatositási módja szerint úgy járunk el, hogy az (I) képletű só és a közömbös hígítószer keverékét gázméntesítjük és 50 °C és 150 °C közé felmelegítjük, hozzáadjuk az amidhoz, majd folyamatos gyors hevítéssel 180 ’C-ra melegítjük, míg a hidrazinképződés meg nem szűnik. A reagensek adagolásának sorrendje nem lényeges. Előnyös azonban a hidrazinium-halogenidet először bensőségesen összekeverni a közömbös hígítószerrel, majd a képződött keverékhez adagolni a (II) képletű amidot, melyet szintén alaposan elkevertünk a hígítószerrel. E célra bármilyen keverőberendezést használhatunk.
A reakció általában 30 perc vagy ennél is rövidebb idő alatt lejátszódik. A reakciófolyamatot bármilyen szokásos analitikai műszerrel ellenőrizhetjük, mel yel a reagensek fogyását vagy a (III) képletű termék képződését nyomon tudjuk követni. A reakció teljessé tétele érdekében a (III) képletű hidrazint szokásos módszerekkel különíthetjük el a reakcióeleg) bői. Alkalmas eljárás például a desztilláció, vagy a (III) általános képletű terméket képződése ütemében folyamatosan eltávolítjuk a reakcióelegyből.
A találmány szerinti eljárás előnyös megvalósítási módja szerint a (II) képletü amidot és az (I) képletű halogenidet együtt juttatjuk a reakcióedénybe, majd a (III) képletű hidrazint azonnal eltávolítjuk az edényből, mielőtt a kiindulási vegyületekkel való keveredése bekövetkezne. így a nem kívánatos mellékreakciók végbemenetelét meg lehet előzni, és jelentősen növelhető a kitermelés. Az. ilyen eljárásoknál lényeges, hogy az (I) és (II) képletű reagensek adagolási arányát körülbelül ekvimoláris értéken tartsuk, így megelőzzük a mellékreakciókat.
A (III) képletű hidrazinnak a kiindulási reagensektől való elkülönítését legkényelmesebben úgy végezhetjük, hogy a reakciót a technika állása szerint ismert, folyamatos csőreaktorban hajtjuk végre. Az eljárást úgy hajtjuk végre, hogy az (I) és (11) képletü reagenseket a reaktor reakciózónájában közömbös higítószerbe juttatjuk (vagy hígitószerrel keverve juttatjuk a reaktorba) és a képződő (III) képletű hidrazint egy úgynevezett nem-adagoló zónában szinte azonnal eltávolítjuk. A közömbös hígítószer a reakcióterméket a reakciózónából 30 másodpercnél rövidebb idő alatt kisodorja. A hidrazint azután a reakcióelegytől szokásos elválasztó módszerekkel, például desztillációval különítjük el. Más módon úgy járhatunk el, hogy a hidrazint a reaktor reakciózónájából való eltávolítással egyidejűleg desztillációval választjuk el a hígítószertől, és így még nagyobb kitermelést érhetünk el. A reagensek adagolási sebességét a végrehajtott reakció sebességéhez kell igazítani. A reaktor reakciózónáját fűtőberendezéssel láthatjuk el, hogy a reakcióelegyet a kívánt hőfokon tartsuk.
A csőreaktort úgy is kialakíthatjuk, hogy abból a terméket - közömbös hígítószerben oldva - egye-31 , 185 910,, .
nesen egy hűtő vagy desztilláló edénybe lehessen vezetni, ahol a terméket a fenti módon elkülönítjük.
A találmány szerinti eljárást akár szakaszos, akár folyamatos eljárásban meg lehet valósítani.
Az (I) általános képletű terc-hidrazinium-halogenid ismert vegyület előállítását ismerteti például Sisler és munkatársai, Inorganic Syntheses, 91-95. oldal. Az (I) általános képletű vegyületek jellemző képviselői például: trimetil-hidrazinium-klorid, trietil-hidrazinium-klorid, triizopropil-hidraziniumklorid, tri-n-heptil-hidrazinium-klorid, dimetilfenil-hidrazinium-klorid, dietil-fenil-hidraziniumklorid, dimetil-p-tolil-hidrazinium-klorid, ciklohexíl-díetil-hidrazinium-klorid, stb.
A találmány szerinti eljárában használt alkálifém-amidok és alkáliföldfém-amidok, valamint ezek előállítási eljárása szintén jól ismertek. A találmány szerinti eljárás céljára alkalmas alkálifémamidok például: nátrium-amid, lítium-amid, kálcium-amid, kálium-amid, nátrium-anilid, nátriummetil-amid, nátrium-dimetil-amid, stb. Bár káliumamiddal jobb kitermelés érhető el, a találmány szerinti eljárásban előnyösen mégis inkább nátriumamidot használunk, mivel ez olcsóbb és jobban hozzáférhető, Alkalmas alkáliföldfém-amidok például a kálcium-amid, bárium-amid, stb.
A találmány szerinti eljárást a következő példákon mutatjuk be.
1. példa
Egy 100 ml-es háromnyakú lombikot felszerelünk mechanikus keverővei, adagolótölcsérrel, gázbevezető csővel, göztér-hőmérővel és egy 20 cm hosszú leszálló hűtővel a desztillációhoz.
A hűtőhöz egy gyűjtő edényt csatlakoztatunk, melyet szilárd szén-dioxiddal hűtünk, ehhez csatlakoztatunk sorban egy gáz kivezetőcsövet, majd egy olajjal töltött gázelnyelető csövet, egy standard kénsavval töltött folyadékcsapdát, egy második gázelnyelető csövet és végül egy - 70 °C-ra lehűtött gázcsapdát.
A lombikba betöltünk 50 ml kerozint (Fischer K-10, szagtalanított, fémnátrium fölött szárított), 4,0 g (0,102 mól) nátrium-amidot (Fischer S 677, No. 76-2097) és az elegyet 150 ’C-ra melegítjük lassú száraz nitrogénáramban. A melegítést addig folytatjuk, míg az ammóniaképződés meg nem szűnik. 19,4 g (0,1 mól) vízmentes 1,1,1-tripropilhidrazinium-kloridot szuszpendálunk 20 ml vízmentes kerozinban és az adagolótölcsérbe helyezzük.
A hidraziniumsó-szuszpenziót 8-10 perc alatt a lombikba adagoljuk. Fehér gőz képződik a gőzfázisban, és a gőztér hőmérséklete 90 ’C-ra emelkedik a só adagolása közben. 3-4 perc múlva a fehér gőz képződése megszűnik.
A gőztér hőmérséklete 100-105 ’C-ra emelkedik, és 170 ’C reaktorhőmérsékletnél mintegy 20 percig egyenletes desztilláció folyik. 10-12 g desztillátumot gyűjtünk össze a gyűjtőedényben, amely részben kikristályosodik fehér kristályok alakjában.
A desztillátum kevés tripropil-amint tartalmazó hidrazin.
Audrieth módszer alapján (L. F. Audrieth és munkatársai The Chemistry of Hydrazine, Wiley and Sous, New York 1951,157-158) kálium-perjodáttal megtitrálva 17,3 g hidrazint nyerünk (8,1% kitermelés). A tiszta hidrazint desztillációval elkülönítjük.
2. példa
Az 1. példában ismertetett berendezésbe 19,4 g (0,1 mól) 1,1,1-tripropil-hidrazinium-kloridotés 70 ml nátriumon szárított kerozint adagolunk, és 50 ’C-ra melegítjük száraz nitrogén erős áramában.
Egyetlen adagban hozzáadunk 4,0 g (0,102 mól) vízmentes porított nátrium-amidot. Az elegy azonnal habzani kezd, és kevés folyékony ammónia gyűlik össze a gyűjtőedényben. A melegítő fürdő hőmérsékletét 50 °C-ról fokozatosan 176 ’C-ra emeljük, mintegy 20 perc alatt. Az első frakciót 70-80 ’C gőztér-hőmérsékletnél, a második frakciót 105-110 ’C gőztér-hőmérsékletnél fogjuk fel. Mindkét frakció részben megszilárdul a gyűjtőedényben. Melegítés hatására az első frakcióból kevés ammónia szabadul fel. Az ammóniamentes
6,74 g első frakciót részben megszilárdítjuk hűtéssel, kálium-perjodáttal megtitrálva megállapíthatjuk, hogy 15,3% hidrazint tartalmaz. Hidrazin kimutatási próbák erősen pozitív eredményt mutatnak.
A második frakció 5,46 g, kálium-perjodátos titrálás alapján 13,1% hidrazint tartalmaz.
Az összesített hidrazin-kitermelés 1,746 g, az elméletinek 54,5%-a. Ismételt dermesztési-felolvasztási periódusokban mindkét frakció stabilnak bizonyul, és a hidrazin tovább tisztítható oly módon, hogy az elegyet lehűtjük — 70 ’C-ra és dekantáljuk róla a tripropil-amint és az együtt-desztillált kerozin frakciót.
3. példa
Az 1. példában ismertetett berendezést állítjuk össze, belehelyezünk 18,65 g (0,1 mól) benzil-dimetil-hidrazinium-kloridot, melyet klóramin és benzil-dimetil-amin reagáltatásával állítottunk elő, és 20 ml vízmentes kerozinban szuszpendáljuk. Az elegyet 90 ’C-ra melegítjük nitrogén-atmoszférában. 4 g (0,102 mól) nátrium-amid vízmentes kerozinnal készült elegyét 150 ’C-ra melegítjük száraz nitrogén-áramban, és 5-10 perc alatt egyetlen adagban hozzáadjuk a fenti szuszpenzióhoz, mialatt a melegítést folytatjuk. Az adagolás alatt a desztilláló hidrazint felfogjuk. A termék nagy részét 100-105 ’C gőztér-hőmérsékletnél fogjuk fel, a reaktor hőmérséklete ekkor 150-170 ’C.
4. példa
A 2. példában leírt módon járunk el, azzal a 1 ülönbséggel, hogy 1,1,1-tripropil-hidrazinium-41 . 185 910 klorid helyett 11,05 g (0,1 mól) 1,1,1-trietil-hidrazinium-kloridot használunk. A nátrium-amid adagolása alatt ammónia és trietil-amin elegyét gyűjtjük össze a szilárd szén-dioxiddal hűtött csapdában. Miután az összes ammóniát és trietil-amint összegyűjtöttük, 100-110 °C gőztér-hőmérsékletnél hidrazint fogunk fel egy kis mennyiségű kerozinnal együtt.
5. példa
A 2. példában leírt módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy nátrium-amid helyett 2,35 g (0,103 mól) lítium-amidot használunk. A hidrazint 100-110 °C között gyűjtjük össze.
6. példa
A 2. példában ismertetett módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy nátrium-amid helyett 5,67 g (0,103 mól) kálium-amidot használunk, és a melegítő fürdő hőmérsékletét 50 °C és 125 °C között tartjuk. A képződött hidrazint 100-110 °C-on fogjuk fel.
7. példa
Egy porcelán csónakban 2,0 g (0,051 mól)k vízmentes nátrium-amidot elkeverünk 9,7 g (0,05 mól) tripropil-hidrazinium-kloriddal és egy vízszintes tűzálló üvegből készült pirolízis csőbe helyezzük. Száraz nitrogén-áramot vezetünk a keverék felett, amelyet 30 perc alatt szobahőmérsékletről 190 ’Cra melegítünk. A reakciócsőben felszabaduló gázt egy üveggyapotból készült dugón keresztül egy sorozat csapdába vezetjük, ahol 78 °C-ra hűtjük le. Az első csapdában kondenzálódó cseppek a kálium-perjodátos titrálás tanúsága szerint hidrazint és tripropil-amint tartalmaznak.
8. példa
A 2. példánál leírt módszer szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy nátrium-amid helyett kalcium-amidot használtunk. A kalcium-amidot úgy készítjük, hogy kalcium fém forgácsot ammóniával reagáltatunk, majd a terméket nitrogénáramban lassan 200 °C-ra melegítjük. A képződött hidrazint kálium-perjodátos titrálással határozzuk meg.
9. példa
A 2. példában leírt módszer szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy 1,1,1 -tripropil-hidrazinium-klorid helyett ekvímoláris mennyiségű 1,1,1tripiOpil-2,2-dimetil-hidrazinium-kloridot használunk, melyet úgy készítünk, hogy dimetil-klóramint tripropil-aminnal reagáltatunk. A képződő 1,1-dimetil-hidrazint 75-90 °C-nál gyűjtjük össze a szárazjég-csapdában. A termék forráspontja 63 °C.
10. példa
4,8 g (0,016 mól) dimetil-amint reagálnunk 2,3 g fém nátriummal vízmentes kerozinban. A fölösleges amint úgy távolítjuk el, hogy a reakeióelegyet 45-50 °C-ra melegítjük száraz nitrogénáramban. A képződött nátrium-dimetil-aminhoz erőteljes keverés közben hozzáadunk 19,4 g (0,1 mól) szilárd 1,1,1-tripropil-hidrazinium-kloridot, és a reakcióelegyet gyorsans felmelegítjük 110-130 °C-ra, a képződött gőzöket elvezetjük és kondenzáljuk mint desztillátumot. A 78 °C-nál összegyűjtött desztiHátúm 1,1-dimetil-hidrazin és egy kevés tripropilamin keverése. A hidrazint frakciónak desztillációval külörsítjük el.
11. példa
4,6 g (0,05 mól) tisztított, frissen desztillált anilint 2,0 g (0,05 mól) frissen tisztított nátrium kis részleteivel reagáltatjuk 10 ml vízmentes benzolban. A képződött terméket 1,1,1-trimetil-hidrazinium-klorid benzollal készült szuszpenziójához adjuk, visszafolyó hűtő alkalmazása mellett. Trimetilamin képződik. Miután 30 percig ülepedni hagytuk az elegyet, a benzolos fázist dekantáljuk a szilárd sókról. A benzolos fázis mintájának titrálása káüum-perjodáttal azt mutatja, hogy az hidrazint (fenil-hidrazint) tartalmaz. A fenií-hidrazin oldatot benzaldehidhez adjuk, majd átkristályosítjuk, és így nyerjük a szilárd benzil-fenil-hidrazint (op. 158 °C). Ez mutatja, hogy az eredeti reakcióelegyben fenilhidiazin van.
12. példa
1,1,1 -tripropil-2-metil-hidrazinium-kloridot készítünk metil-klóramin és tripropil-amin reagáltatásával.
Nátrium-metil-amint készítünk vízmentes metilamin és fém nátrium vízmentes kerozinban végzett reagáltatásával. A fölösleges amint úgy távolítjuk el, hogy a reakeióelegyet 40-50 °C-ra melegítjük száraz nitrogénben.
Az 1,1,1 -tripropil-2-metil-hidrazinium-kloridot szilárd formában hozzáadjuk a nátrium-metilaminhoz erőteljes keverés közben, és a reakcióelegyet gyorsan felmelegítjük 110-130 °C-ra. A képződő gőzöket kondenzáljuk mint desztillátumot.
A desztillátumot 80-85 “C-on gyűjtjük össze, amely 1,2-dimetil-hidrazinból és kevés tripropilaminból áll.
13. példa
19,4 g (1,0 mól) 1,1,1-tripropil-hidraziniumkloridct és 4,0 g (0,102 mól) vízmentes por alakú nátrium-amidot külön-külön szuszpendálunk nát-51 . 185 910 riummal szárított kerozinban, és legalább 15 percig 80 °C-on melegítünk vákuumban.
Az így gázmentesített reagenseket egyesítjük, és egy forró csőreaktorba juttatjuk, amelynek a reakciózónája 180°C-ra van felmelegítve. A reakciózónában képződő gőzöket azonnal a frakcionáló zónába vezetjük, ahol 110-113 °C forráspontú hidrazint nyerünk mint fejfrakciót és tri-n-propil-amint mint kondenzátumot.
A desztillátumban a hidrazint a fenti Audrieth féle perjodátos titrálással mutatjuk ki.

Claims (10)

1. Eljárás (III) általános képietű hidrazin-származékok előállítására - amelyeknek képletében R4 és R5 jelentése hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkil- vagy fenilcsoport,
R6 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport-, azzal jellemezve, hogy (I) általános képietű terchidrazinium-halogenidet, ahol Rn R2 és R3 jelentése 1-4 szénatomos alkil- vagy fenil-(l-4 szénatomos alkil)-csoport, R6 jelentése a fenti, és X jelentése halogénatom, (II) általános képietű alkálifémvagy alkáliföldfém-amiddal reagáltatunk, ahol R4 és Rs jelentése a fenti, és A jelentése alkálifém- vagy alkáliföldfém-atom, 50 és 200 °C közötti hőmérsékleten, adott esetben nem-vizes semleges hígítószer jelenlétében.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy alkálifém-amidként nátrium-amidot használunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reakciót 120 és 180 °C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a reagensek összsúlyára számítva 50 és 1000% közötti mennyiségű hígítószert használunk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy terc-hidrazinium-halogenidként terchidrazinium-kloridot használunk.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy terc-hidrazinium-halogenidként 1,1,1-tripropil-hidrazinium-kloridot alkálifém-amidként nátrium-amiddal reagáltatva hidrazint állítunk elő.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy terc-hidrazinium-halogenidként 1,1,1-trimetÍl-hidrazinium-kloridot alkálifém-amidként nátiium-aniliddal reagáltatva fenil-hidrazint állítunk elő.
8 Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy terc-hidrazinium-halogenidként 1,1,1 -tripropíl-2-metil-hidrazinium-kloridot helyettesített alkálifém-amidként nátrium-metil-aminnal reagáltatva 1,2-dimetil-hidrazint állítunk elő.
9 Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy terc-hidrazinium-halogenidként 1,1,1-tripropd-hidrazinium-kloridot helyettesített alkálifémamidként nátrium-dimetil-aminnal reagáltatva 1,1dimetil-hidrazint állítunk elő.
10. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy terc-hidrazinium-halogenidként 1,1,1tripropil-2,2-dimetil-hidrazinium-kloridot alkálifém-amidként nátrium-amiddal reagáltatva 1,1-dimetil-hidrazint állítunk elő.
HU802509A 1979-10-17 1980-10-16 Process for preparing hydrazines HU185910B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/085,882 US4286108A (en) 1979-10-17 1979-10-17 Process for preparing hydrazines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185910B true HU185910B (en) 1985-04-28

Family

ID=22194585

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU802509A HU185910B (en) 1979-10-17 1980-10-16 Process for preparing hydrazines

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4286108A (hu)
EP (1) EP0027645B1 (hu)
JP (2) JPS5688809A (hu)
AU (1) AU525720B2 (hu)
BR (1) BR8006674A (hu)
CA (1) CA1121135A (hu)
DE (1) DE3061639D1 (hu)
HU (1) HU185910B (hu)
NO (1) NO803105L (hu)
ZA (1) ZA806305B (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4286108A (en) * 1979-10-17 1981-08-25 Hans Osborg Process for preparing hydrazines
US4508695A (en) * 1982-04-22 1985-04-02 Hans Osborg Process for preparing hydrazines
JPS59137453A (ja) 1983-01-25 1984-08-07 Nippon Hidorajin Kogyo Kk タ−シヤリ−ブチルヒドラジンの製造方法
JPS6033205A (ja) * 1983-07-29 1985-02-20 ハンス・オズボ−グ ヒドラジン類の改良された製造法
ATE76637T1 (de) * 1983-08-02 1992-06-15 Hans Osborg Verfahren zur herstellung von hydrazinen.

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3034861A (en) * 1959-06-26 1962-05-15 John A Pursley Process for preparing hydrazine
US3164635A (en) * 1961-11-06 1965-01-05 Grace W R & Co Process for preparing acyclic hydrazinium salts
US3683026A (en) * 1968-02-28 1972-08-08 Basf Ag Trisubstituted hydrazines
DE2440238C3 (de) * 1974-08-22 1981-11-19 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von organisch substituierter Hydrazine
US4013758A (en) * 1975-08-07 1977-03-22 Hans Osborg Process for preparing hydrazines
JPS5399099A (en) * 1977-02-09 1978-08-30 Osuboogu Hansu Method of making hydrazine
JPS5820078B2 (ja) * 1979-04-27 1983-04-21 オムロン株式会社 硬貨時限装置
US4286108A (en) * 1979-10-17 1981-08-25 Hans Osborg Process for preparing hydrazines

Also Published As

Publication number Publication date
EP0027645B1 (en) 1983-01-12
EP0027645A1 (en) 1981-04-29
JPS5688809A (en) 1981-07-18
DE3061639D1 (en) 1983-02-17
US4286108A (en) 1981-08-25
JPS6177612A (ja) 1986-04-21
BR8006674A (pt) 1981-04-22
ZA806305B (en) 1981-10-28
NO803105L (no) 1981-04-21
AU525720B2 (en) 1982-11-25
AU6324880A (en) 1981-04-30
CA1121135A (en) 1982-04-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6223741B2 (hu)
US4052460A (en) Production of 3,3-dimethyl-2-oxo-butyric acid salt
HU185910B (en) Process for preparing hydrazines
JPS60231645A (ja) O―置換オキシム化合物の合成方法および相当ヒドロキシルアミンo―置換化合物への転化方法
US4789539A (en) Process for the preparation of chloramine
Magnien et al. A Re-examination of the Limitations of the Hofmann Reaction
US4508695A (en) Process for preparing hydrazines
HU206093B (en) Process for producing 5-amino-1,2,4-triazole-3-sulfonamide derivatives
US4084055A (en) Preparation of chlorinated indazoles
US4677227A (en) Process for preparing hydrazines
US5166431A (en) Preparation of alkanesulfonamides
US4564704A (en) Production of 3,3-dimethyl-2-oxo-butyric acid salt
JPS60132933A (ja) ニトロジアリ‐ルアミンの製造方法
US4074052A (en) Process for preparation of isocyanuric acid triesters
US3454361A (en) Process for manufacture of hydrazine and alkyl substituted hydrazines
EP0134259B1 (en) Improved process for preparing hydrazines
JPH06316404A (ja) クロラミンの製造方法
JPS5962559A (ja) 純粋なジアセトニトリルの製法
JPS6033205A (ja) ヒドラジン類の改良された製造法
JPH0749407B2 (ja) ヒドロカルビル置換クロラミンの製造方法
US4503238A (en) Preparation of dihydro-4,4-dimethylfuran-2,3-dione
US5017356A (en) Preparation of cyanogen from glyoxime
JP4668393B2 (ja) 4−アミノウラゾールの製造方法
US4118570A (en) Process for producing sodium dichloroisocyanurate
SU161729A1 (hu)