HU183855B - Circuit arrangement for switching equipments controlled on party line networks, preferably for telephone dispatcher systems - Google Patents

Circuit arrangement for switching equipments controlled on party line networks, preferably for telephone dispatcher systems Download PDF

Info

Publication number
HU183855B
HU183855B HU78982A HU78982A HU183855B HU 183855 B HU183855 B HU 183855B HU 78982 A HU78982 A HU 78982A HU 78982 A HU78982 A HU 78982A HU 183855 B HU183855 B HU 183855B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
circuit
control
input
line
unit
Prior art date
Application number
HU78982A
Other languages
English (en)
Inventor
Janos Kollar
Bela Kincses
Andor Papp
Ferenc Koeroesi
Original Assignee
Bhg Hiradastech Vallalat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bhg Hiradastech Vallalat filed Critical Bhg Hiradastech Vallalat
Priority to HU78982A priority Critical patent/HU183855B/hu
Priority to CS181883A priority patent/CS245781B2/cs
Priority to DE19833309451 priority patent/DE3309451C2/de
Publication of HU183855B publication Critical patent/HU183855B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04QSELECTING
    • H04Q5/00Selecting arrangements wherein two or more subscriber stations are connected by the same line to the exchange
    • H04Q5/02Selecting arrangements wherein two or more subscriber stations are connected by the same line to the exchange with direct connection for all subscribers, i.e. party-line systems

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Sub-Exchange Stations And Push- Button Telephones (AREA)

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés társasvonali hálózatokon vezérelt kapcsolóberendezések, különösen centralizált vagy decentralizált irányítású diszpécserrendszerek számára.
Nagytávolságú, felfűzős, úgynevezett társasvonali irányító (diszpécser) rendszereknél, ahol az egyes vezérlő, illetve kapcsolóberendezések szétszórtan, decentralizáltan helyezkednek el, a vezérelt kapcsolóberendezéseket úgy kell megvalósítani, hogy azok a vonalról, ill. mellékállomás felől érkező jelzéseket adott program szerint feldolgozzák és a vonal, valamint a mellékállomás állapotától függően a vezérlőjeleket kiadják.
A nagytávolságú társasvonali rendszereket úgy kell kialakítani, hogy azokmind centralizált, mind decentralizált üzemmódban alkalmazhatók legyenek, azaz centralizált esetben biztosítsák egy központi irányító szelektív hívását a mellékállomások felé, míg a mellékállomások csak a központi irányítót hívhatják. Decentralizált üzemmód esetén pedig a társasvonali rendszeren felfűzött mellékállomások egymást közvetlenül hívhatják.
Ezen rendszerekkel szemben támasztott fontos követelmény, hogy vonali jelzésrendszerük gyors legyen, de emellett megfelelő beszéd- és zajvédelemmel is rendelkezzenek. Ezen felül a jelzésrendszer tegye lehetővé a társasvonali rendszerbe kapcsolt mellékállomás egy másik hálózatba való kapcsolását, pl. általános célú távválasztó hálózatba való felkapcsolódását külön kezelő kapcsolása nélkül, beválasztással.
Mind centralizált, mind decentralizált üzemmódban minden hívás után a mellékállomások felé jelezni kell a vonal foglaltsági állapotát, de biztosítani kell a mellékállomások erőszakos felkapcsolódási lehetőségét, sőt decentralizált üzemmódban az erőszakos lekapcsolást is.
A fentiek mellett decentralizált üzemmódban fontos, hogy a mellékállomások sikertelen hívása, hívás kezdeményezése, illetve egyéb zavaró tényezők esetén a vonal foglaltsága megszűnjön.
A rendszerekkel szemben kívánalom a konferenciahívási lehetőség. A csoportos konferenciahívásoknál biztosítani kell, hogy az azonos helyen lévő mellékállomások tetszés szerinti konferenciacsoportba kapcsolhatók legyenek.
Ismertek olyan kapcsolási elrendezések, amelyek diszpécserberendezés céljára szolgálnak, mint pl. a 177.698 számú magyar szabadalmi leírásban ismertetett elrendezés, amelynél minden egyes vonalszerelvény áramkör külön logikai egységet tartalmaz, amely logiai egységek külön-külön végzik az egyes tárolási, illetve vezérlési funkciókat (pl. felkapcsolódás, tárolás, csengetéstárolás, stb.). Ezen kapcsolási elrendezés hátránya, hogy nem használja ki a programvezérlés által nyújtott kedvező lehetőséget. Nem tartalmaz cím- és adatbuszrendszert és így vezérlőegysége nem tudja nyilvántartani a vonalszerelvények állapotát. Ezáltal vonalszerelvényei terjedelmesek és költségesek, mérésük, karbantartásuk nehézkes.
Ismertek olyan megoldások is, amelyek központi vezérlőberendezést tartalmaznak. Ilyen elrendezést ismertet a 170.868 lajstom számú magyar szabadalmi leírás. Ezen megoldás központi vezérlőberendezése az információk tárolására egyedi áramköröket alkalmaz, ezáltal felépítése költséges és nagy terjedelmű, huzalozása bonyolult és feladatából következően csak cenralizált üzemmódban használható.
A találmány célja olyan kapcsolási elrendezés létrehozása, amely a fent ismertetett hátrányokat kiküszöböli és amely az ismertetett követelményeknek megfelel, vagyis a cél olyan kapcsolási elrendezés létrehozása, amely lehetővé teszi a társasvonali hálózatok berendezéseinek mind centralizált, mind decentralizált üzemmódban való felhasználását, jelzésrendszere gyors és megfelel a CCITT ajánlásának és így lehetővé teszi a mellékállomásoknak másik hálózatba (pl. általános célú távbeszélő hálózatba) való bekapcsolását külön kezelő kapcsolása nélkül, pl. beválasztással. Az átviteli út zavaraival szemben, valamint a helytelen kezeléssel szemben foglaltságvédelemmel rendelkezik, de emellett biztosítja üzemszerű kapcsolatfelépítés esetén a rendszer foglaltságát. Továbbá célunk, hogy a mellékállomások erőszakos felkapcsolódását, valamint kijelölhetően az erőszakos lekapcsolódást lehetővé tegyük. A mellékállomások programozhatóan tetszés szerinti konferenciacsoportokba szervezhetők legyenek.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a kitűzött cél egyszerűen elérhető, ha a társasvonalhoz tartozó mellékállomások fel- és lekapcsolását a társasvonalra csatlakozó vezérlőegységek végzik. A vezérlőegységek feladata, hogy a funkcionális, valamint perifériális egységektől (amelyek például mellékállomási vonaláramkörök, vonalcsatlakozó áramkörök, jelvevő áramkörök, stb.) beérkező információkat az adott program szerint feldolgozzák és a vezérlőjeleket alkalmas módon továbbítsák, ill. kiadják a funkcionális és perifériális egységek felé.
A vezérlőegységek az alkalmazott tárolt és/vagy huzalozott programnak megfelelően a funkcionális és perifériális egységektől kapott információt feldolgozzák és a rendszer működésével szemben támasztott követelményeknek megfelelő vezérlési funkciókat ellátják. Ezáltal a funkcionális és perifériális egységek egyszerűsíthetők, és megtakarítható az egységek közötti közvetlen kapcsolat, amely a rendszer variálhatóságát akadályozza és bonyolult huzalozást tenne szükségessé.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés társasvonali hálózatokon vezérelt kapcsolóberendezések, különösen távbeszélő diszpécserrendszerek számára programozott vezélőberendezést, a vezérlő és különböző funkcionális és perifériális egységek közötti cím- és adatbuszrendszert, vonal és perifériális egységek közötti jeláramlást biztosító vonalcsatoló egységet, a perifériális egységek állapotátjelző letapogató egységet, programozható kijelölő egységet, hangfrekvenciás jelvevőt és programozható jeladó egységet, valamint hang- és csengetőegységet tartalmaz és a vezérlő- és a jeladó egységek letapogató áramkörökkel vannak ellátva. Ezen letapogató áramkörök bemenetel letapogató vezetékeken keresztül vonaláramkörök érzékelő kimeneteire csatlakoznak. A vezérlőegység 2xn számú címbemenettel, r+k +s számú vezérlő kimenettel és rendelkező bemenetekkel rendelkezik, amelyek n számú címbemenete címvezetéken keresztül a jeladó egységre, a másik n számú címbemenete másik címvezetéken keresztül a kijelölő egységre, a rendelkező bemenetel a rendelkező vezetéken keresztül szintén a kijelölő egységre, míg a k számú vezérlő kimenete vezérlő vezetéken keresztül a vonaláramkörökre, az r számú vezérlő kimenete másik vezérlő vezetéken keresztül ajeladó egységre, és az s számú vezérlő kimenete további vezérlő vezetéken keresztül a hang- és cser getőegységre csatlakozik. A vezérlőegység és a kijelölő egység közösített bemenetel órajel vezetékkel ajeladó egység órajel kimenetére vannak kötve. A jeladó egység tárcsahangindító vezérlő kimenete vezérlő vezetékkel a hang- és csengetőegység bemenetére, míg hangfrekvenciás kimenete jelzésvezetékkel a vonalcsatoló egység (m+l)-edik aszimmetrikus bemenetére van kötve. A vonalcsatoló egység továbbá m számú aszimmetrikus ki- és be-21
183 855 menettel beszédvezetéken keresztül a vonaláramkörökre csatlakozik, ahol m a csatlakozó mellékállomások száma.
A vonalcsatoló egység szimmetrikus be- és kimenettel — előnyösen bemeneti erősítő és kiegyenlítő áramkörön keresztül — a vonal vezetékekre csatlakozik, míg (wi+2)-edik aszimmetrikus bemenete jelzésvezetéken keresztül a hangés csengetőegységre, (w+l)-edik aszimmetrikus kimenete további jelzésvezetéken keresztül ajelvevő bemenetére van kötve. Ajelvevő kódolt — előnyösen 4 bites — adat és vezérlő kimenete adatvezetéken és vezérlő vezetéken keresztül a kijelölt egység bemenetelre csatlakozik. A hang- és csengetőegység további kimenetei jelzővezetéken keresztül a vonaláramkörök közösített bemenetére csatlakoznak. A vonaláramkörök kapcsolt kimenetei pedig a mellékállomásokra (mellékállomási készülék, automata távbeszélőközpont) csatlakoznak.
A továbbiakban a találmány tárgyát példakénti kiviteli alak kapcsán rajz alapján ismertetjük részletesebben.
Az 1. ábrán a találmány szerinti kapcsolási elrendezés látható.
A 2. ábra az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezés jeladó egységét ábrázolja részletesebben.
A 3. ábra az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezés vezérlőegységét mutatja részletesebben.
A 4. ábrán az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezés vonaláramköre látható részletesebben.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés társasvonalú hálózatokon vezérelt kapcsolóberendezéseknél, különösen távbeszélő diszpécserrendszerekben kerül felhasználásra. Az 1. ábra szerint programozott (1) vezérlőegységet, programozható (11) kijelölő egységet, hangfrekvenciás (12) jeívevőt, programozható (13) jeladó egységet, (14) hang- és csengetőegységet, a vonal és a perifériális egységek közötti. jeláramlást biztosító (22) vonalcsatoló egységet, valamint 21o—21?zi vonaláramköröket és ezekhez csatlakozó 23a—23m mellékállomásokat (például mellékállomási készülékeket, távbeszélő központokat) tartalmaz, ahol az indexben lévő m a mellékállomások száma és a = 1. A (1) vezérlőegység és a (13) jeladó egység letapogató bemenetel (31), ill. 31a—31z« letapogató vezetékeken keresztül a 21a— 2 lm vonaláramkörök érzékelő kimeneteire csatlakoznak. A 21a—2 lm vonaláramkörök kapcsolt kimenetel 47a—47m vonalak segítségével a 23a—23m mellékállomásokra csatlakoznak. Az (1) vezérlőegységnek 2 Xn számú címbemenete van, ebből n számú címbemenete (36) címvezetéken keresztül a (11) kijelölő egységre, a másik n számú címbemenete másik (37) címvezetéken keresztül a (13) jeladó egységre csatlakozik. Az (1) vezérlőegység rendelkező bemenetel (35) rendelkező vezetéken keresztül a (11) kijelölő egységgel vannak összekötve. Az (1) vezérlőegységnek továbbá r+k+s számú kimenete van, ahol az r számú vezérlő kimenete (33) vezérlő vezetéken keresztül a (13) jeladó egységre, az s számú vezérlő kimenete (32) vezérlő vezetéken keresztül a (14) hang- és csengetőegységre és a k számú vezérlő kimenete (34), ill. 34a—34m vezérlő vezetéken keresztül a 21a—21w vonaláramkörökre csatlakozik. Az (1) vezérlőegység és a (11) kijelölő egység közösített bemenetel (38) órajel vezetékkel a (13) jeladó egység órajel kimenetére vannak kötve. A (13) jeladó egység tárcsahangindító vezérlő kimenete (39) vezérlő vezetékkel a (14) hang- és csengetőegység bemenetére, hangfrekvenciás kimenete pedig 40m+, jelzésvezetékkel a (22) vonalcsatoló egység (m+1)edik aszimmetrikus bemenetéhez van kötve.
A (22) vonalcsatoló egység továbbá m számú aszimmetrikus ki- és bemenettel 41a—41m és 40a—40m beszédvezetéken keresztül a 21a—21a? vonaláramkörökre van kötve. Szimmetrikus be- és kimenettel előnyösen (nem ábrázolt) bemeneti erősítő és kiegyenlítő áramkörön keresztül (42, 43) vonalvezetékre csatlakozik. A (22) vonalcsatoló egység (m+2)-edik aszimmetrikus bemenete 40m+2 jelzésvezetéken keresztül a (14) hang- és csengetőegységre (m+1)edik aszimmetrikus kimenete további 4U+i jelzésvezetéken keresztül a (12) jelvevő bemenetére van kötve. A (12) j elvevő kódolt előnyösen 4 bites adat és vezérlő kimenetei (44) adatvezetéken és (45) vezérlő vezetéken keresztül a (11) k ijelölő egység bemenetelre csatlakoznak. A (14) hang- és csengetőegység további kimenetei (46) jelzővezetéken keresztül a 21a—2 lm vonaláramkörök közösített bemenetére csatlakoznak.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésnél a 40a—40« és a 41a—41m beszédvezetékekre, a (46) jelzővezetékekre, (34), ill. 34a—34m vezérlő vezetékekre és a (31), ill. 31a—3lm letapogató vezetékekre kezelőkészlet csatlakozik.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés (13) jeladó egysége a 2. ábrán láthatóan szekvenciális programozott kódoló feladatot ellátó (53) számlálót, (54) memóriát és (56) íazisregisztert tartalmaz. Továbbá (52) pergésmentesítő áramkörrel, (55) jelzésadóval és előnyösen (51,62) letapogató áramkörökkel is el van látva. Az (51,62) letapogató áramkörök bemenetel (31) letapogató vezetékekre v annak kötve. Az (51) letapogató áramkör kimenete az (52) pergésmentesítő áramkör egyik bemenetére csatlakozik, míg címbemenetei a (37) címvezetékekre és (60) léptető áramkör címkimeneteire vannak kötve.
A (60) léptetőáramkör párhuzamos beíró bemenetel és a (62) letapogató áramkör címbemenetei másik (61) léptető áramkör címkimeneteire csatlakoznak. A (60) léptetőáramkör további beíró bemenete a másik (61) léptetőáramkör leállító bemenetének és a (62) letapogató áramkör kimenetének, valamint az (56) fázisregiszter beállító bemenetének közösített pontjaira csatlakozik. A (60) léptetőáramkör leállító bemenete (5 8) időzítő áramkör leállító kimenetére van kötve. Az (58) időzítő áramkör, a (61) léptetőáramkör és az (52) pergésmentesítő áramkör közösített órajel bemenetel (63) órajel generátorra csatlakoznak. Az (52) pergésmentesítő áramkör állapot kimenete az (53) számláló léptető bemenetére, impulzus kimenete az (58) időzítő áramkör egyik indító bemenetére v an kötve, míg az (58) időzítő áramkör másik indító bemenete, illetve időzítő kimenete (59) tárolóáramkör indító kimenetére, ill. időzítő bemenetére, léptető kimenete pedig az (56) fázisregiszter léptető bemenetére van kötve. Az (56) fázisregiszter vezérlő kimenetei a (39) vezérlő vezetékekre és az (59) tárolóáramkör egyik vezérlő bemenetére, engedélyező kimenete az (54) memória engedélyező bemenetére, figyelő kimenetei az (54) memória címbemeneteinek és az (53) számláló kódkimeneteinek pontjaira, míg nullázó kimenete az (53) számláló nullázó bemenetére van kötve.
Az (54) memória kódkimenetei az (55) jelzésadó kódbemeneteinek és az (59) tárolóáramkör kódkimeneteinek közösített pontjaira csatlakoznak.
Az (55) jelzésadó hangfrekvenciás kimenetei (57) illesztő áramkörön keresztül 40m+i jelzésvezetékre csatlakoznak. Az (59) tároló áramkör vezérlő ki- és bemenetel (33) vezérlő vezetékekre csatlakoznak. A 47a—41m vonalakon (mellékállomási készülék, CB alközpont stb.) érkező hívások — amennyiben a rendszer nem foglalt — a vonalhoz csatlakozó 21a—21m vonaláramkörök érzékelőin ke3
183 855 resztül 31α—31«, ill. (31) letapogató vezetékek közvetítésével a (13) jeladó egységben elhelyezett egyik letapogató áramkört vezérlik.
A vezérlés hatására a (13) jeladó egység egyrészt a 40™+1 jelzésvezeték közvetítésével a (22) vonalcsatoló egységen keresztül kiadja a (43) vonalvezetékre a lefoglaló, egyidejűleg két frekvenciát tartalmazó jelzőkódot, másrészt megállapítja a hívó (21;) vonaláramkor címét, és azt a (37) címvezetékek közvetítésével az (1) vezérlőegységbejuttatja. Az (1) vezérlőegység a cím alapján a (34) vezérlő vezetékre kapcsolt vezérlőjellel a (21;) vonaláramkörön keresztül a (23;) mellékállomást felkapcsolja, továbbá a lefoglaló jelzés időtartamára a (35) rendelkező vezetéken keresztül az (1) vezérlőegység lefoglalás rendelkező bemenetének vezérlését letiltja és a (39) vezérlő vezetéken keresztül vezérli a (14) hang- és csengetőegységet, amely megindítja a (46) jelzővezetéken keresztül a tárcsázási hang kiadását a (23;) mellékállomás felé.
A (23;) mellékállomás a tárcsázási hang vétele alatt tárcsázással (egyenáramú hurokszaggatással) közli a választási információkat, amelyek a hívás kezdeményezésnél leírt úton a (13) jeladó egység egyik (51) letapogató és az (52) pergésmentesítő áramkörén keresztül az (59) tároló áramkörébe kerülnek (2. ábra).
A tárolt információ hangfrekvenciás jelzőkódja meghatározott késleltetés után a lefoglaló jelzésadásnál leírt módon a (43) vonalvezetékre kerül.
A második számjegy tárcsázásánál az információ tárolása és a jelzés kiadása a fentiek szerint történik. Harmadik számjegy tárcsázása esetén a (13) jeladó egység az (56) fázisregiszter (2. ábra) állapotának megfelelően a (43) vonalvezetékre ismét a lefoglaló jelzést kapcsolja.
A negyedikés ötödik számjegy tárcsázása esetén ajelzésadás az első és második számjegynél leírtak szerint történik.
Mivel a 23«—23« mellékállomások hívására két számjegy szolgál, a negyedik és ötödik számjegy tárcsázása újabb (23*) mellékállomás hívását jelenti.
A találmány szerinti megoldásban az (1) vezérlőegység csak abban az esetben értékeli a vett információt, ha az információ vétele előtt meghatározott időn belül a lefoglaló jelzés is megjelent. Ezáltal a találmány szerinti megoldásnál egyrészt különleges zavarvédettség érhető el, másrészt ugyanazon jelkombinációk használhatók a jelzés átvitelére rendszeren belüli és rendszeren kívüli hívások esetén is.
A (13) jeladó egység három állapotú (56) fázisregisztere a meghatározott választási információk számának megfelelően kódoló áramkörön keresztül az (55) jelzésadót vezérli.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés jelzésrendszere tartalmaz olyan jelzőkódokat is, amelyek hagyományos tárcsával közvetlenül nem adhatók ki. Ezek a teljes konferencia, csengetés bontás, erőszakos lekapcsolódás, stb. céljára szolgálnak. A fenti speciális jelzések a nulla, mint első számjegy tárcsázásával választhatók.
A példakénti kiviteli alaknál a (13) jeladó egység (56) fázisregisztere az első számjegy meghatározott választási információjának megfelelően a kódoló áramkör külön területén keresztül vezérli az (55) jelzésadót, ugyanakkor a második számjegy meghatározott információját (9-es számjegy) is tárolja az (56) fázisregiszter és ezután a további lefoglaló jelzések kiadását — bontásig — letiltja.
Ezzel a megoldással a találmány szerinti kapcsolási elrendezés igen egyszerű és hatásos módon teszi lehetővé a külső hálózathoz csatlakozó mellékállomás választása után a közvetlen beválasztást a másik (külső) hálózatba.
A társasvonali rendszerben a vonalra kapcsolódó berendezésekjelzésvételi útja azonosan a (42) vonalvezeték, (22) vonalcsatoló egység és 41™+i beszédvezetéken keresztül a (12) jelvevő.
A (12) jelvevő a jelzésnek megfelelő kódolt adatot küld a (44) adatvezetéken a (11) kijelölő egységbe és egyúttal a vétel ideje alatt a (45) vezérlő vezetéken vezérli is a (11) kijelölő egységet. Ez a vezérlés a vétel idejére letiltja az (1) vezérlő egység meghatározott rendelkező bemenetelt.
A vett lefoglaló jelzés a hozzárendelt (35) rendelkező vezetéken vezérli az (1) vezérlőegységet, amely a vezérlést meghatározott időre tárolja és egyúttal a megfelelő (34), ill. 34a—34»i vezérlő vezetéken foglaltságvezérlést ad a 21«—21« vonaláramkörök felé. Amennyiben a meghatározott időtartam alatt nem érkezik további jelzés az (1) vezérlőegység a (33) vezérlő vezetéken keresztül a (13) jeladó egységet aktivizálja, amely a korábbiakban leírt úton és módon a bontó jelzést kiadja.
A bontó jelzés hatására a rendszer foglaltsága megszűnik, a beemelt mellékállomás is lekapcsolódik és blokkolt állapotba kerül.
Ha a meghatározott időn belül két jelzés érkezik a (11) kijelölő egység programozásának megfelelően a (36) címvezetéken és a megfelelő (35) rendelkező vezetéken keresztül vezérli az (1) vezérlőegységet, amely a (34), ill. 34«—34« vezérlő vezetéken a kijelölt 23a—23« vonaláramkörön keresztül hívójelzést kapcsol, (csengetés, hurokzárás, stb.) és egyúttal a (32) vezérlő vezetéken a (14) hang- és csengetőegységen, 40,»+2 jelzésvezetéken és a (22) vonalcsatoló egységen keresztül a (43) vonalvezetékre csengetésivisszhang jelet kapcsol.
Amennyiben a 23«—23« mellékállomás meghatározott időn belül a hívójelzést fogadja (beemelés), a 21a—21« vonaláramkor a 31«—31«, ill. a (31) letapogató vezeték közvetítésével aktivizálja a (13) jeladó egységet és az (1) vezérlőegységet. A (13) jeladó egység ennek hatására a visszajelzés jelzőkódot kiadja, az (1) vezérlő egység pedig a kapcsolóáramkört vezérli és így a 23«—23 m mellékállomás a 21«—21« vonaláramkörön a 40«—40»; és 41«—41« beszédvezetékek közvetítésével a (22) vonalcsatoló egységen keresztül a (42, 43) vonal vezetékekre kapcsolódik.
A visszajelzés jelzőkód hatására a rendszer határozatlan idejű foglaltsági állapotba kerül, amely foglaltság az összeköttetés időtartama alatt fennmarad.
Az összeköttetés bontását a jelzőkód szünteti meg.
A példakénti kiviteli alaknál a visszajelzés jelzőkódja a 40™-i jelzésvezetéken vagy a (42) vonal vezetéken, a 41™+» jelzésvezetéken a (12) jelvevőn, a (44) adatvezetéken, a (11) kijelölő egységen és a megfelelő (35) rendelkező vezetéken keresztül vezérli az (1) vezérlőegységet, amely a foglaltság időzítését letiltja. Két 23«—23« mellékállomás között felépült kapcsolat bontását mindkét 23«—23« mellékállomás azonosan hurokmegszakítással (beszélőkészlet lehelyezése) kezdeményezheti. A 23a—23« mellékállomás beszélőkészletének lehelyezésekor a 47«—47« vonalak hurokárama megszűnik, aminek hatására a 21«—21« vonaláramkor meghatározott közösített 31a—31«, ill. (31) letapogató vezetéken jelzést ad az (1) vezérlőegységnek, ez a (33) vezérlő vezetéken keresztül a (13) jeladó egységet aktivizálja, amely a bontó jelzőkódot kiadja.
Több 23a—23« mellékállomás között felépült kapcsolat esetén (teljes konferencia, csoportkonferencia, stb.) csak a hívást kezdeményező bontása érvényesül. Ebben az eset-41
183 855 ben a közösített (31) letapogató vezeték jelzése az (1) vezérlőegységben le van tiltva, a bontás jelzőkód a 21a—2 Iw vonaláramkörön érzékelő kimenetére kötött (31) egyéni 31a—31w letapogató vezetékre adott vezérlés indítja.
A rendszer foglaltsága esetén a 23a—23w mellékállomás nem tud hívást kezdeményezni és a fentiekben elmondottak szerint foglaltsági hangot kap.
Meghatározott számjegy (0) tárcsázása esetén a 47a—Alm vonalon közölt információt a foglalt 21a—21m vonaláramkörön tárolja, a kapcsolóáramkört vezérli és egyúttal a meghatározott közösített (31) letapogató vezeték az adóvezérlő titkossági hang bemenetéről a (13) jeladó egységet aktivizálja (egy frekvenciás jelzésadás).
Az erőszakosan felkapcsolódott 23a—23m mellékállomás jogosság esetén további meghatározott számjegy (0) tárcsázásával az egyéni meghatározott 31a—31zw letapogató vezeték közvetítésével a (13) jeladó egység mindkét (51,62) letapogató áramkörét vezérli. A vezérlés hatására a (13) jeladó egység az előzőekben leírt vezetékeken keresztül előbb a bontó, majd a lefoglaló jelzéskombinációt küldi a (43) vonalvezetékre.
A 21a—2 lm vonaláramkörök blokkolt állapotát az (1) vezérlőegység tárolja és azok hívásakor a (32) vezérlő vezeték közvetítésével a (14) hang- és csengetőegységet aktivizálja, amely a 4()m+2 jelzésvezetéken megkülönböztetett jelzőhangot kapcsol a (22) vonalcsatoló egységbe, de a 21a—2 lm vonaláramkor felé vezérlést nem kapcsol.
A (13) jeladó egység működését a 2. ábra alapján ismertetjük. A (13) jeladó egység a (31) letapogató vezetéken érkező jelzéseket és a (33) vezérlő vezetékeken lévő vezérlőjeleket feldolgozza, értékeli és egyrészt kétfrekvenciás kódolt jelzéseket, ill. egyfrekvenciás jelzőhangokat kapcsol a 40m+1 jelzésvezetékre, másrészt a (33) és a (39) vezérlő vezetékeken keresztül jelzéseket és a (37) címvezetékeken választási információkat küld az (1) vezérlőegység és a (14) hang- és csengetőegység felé, továbbá a berendezés egységeinek működését időzítő összehasonlító órajelet szolgáltatja.
Az egyik (31) letapogató vezetéken érkező jelzés vezérli az (51) letapogató áramkört (multiplexert), amelynek sorrendi vezérlését a (60) léptetőáramkör végzi. Az (51) letapogató áramkör a léptetés hatására vezérelt bemenetét az (52) pergésmentesítő áramkör bemenetére kapcsolja. Az (52) pergésmentesítő áramkör az (58) időzítő áramkört indítja, ez egyrészt lépteti az (56) fázisregisztert (1-es állapot), másrészt a (60) léptetőáramkört megállítja, továbbá vezérlőjelet küld az (59) tárolóáramkörön keresztül a meghatározott (33) vezérlő vezetékre.
Az (56) fázisregiszter a léptetés hatására nullázza az (53) “Számlálót és az (58) időzítő áramkör késleltetése után meghatározott ideig vezérli az (54) memóriát, amely az (53) számláló által meghatározott címen a tárolt kóddal vezérli az (55) jelzésadót, amely az (57) illesztőáramkörön keresztül a kétfrekvenciás jelzőkódot a 40m+i jelzésvezetékre kapcsolja. Az (52) pergésmentesítő áramkör az órajel által meghatározott időközönként mintát vesz a bemenetére kapcsolt letapogatott jelből, indítja az (58) időzítő áramkört, amely az (56) fázisregisztert továbblépteti (második állapot). Az (53) számláló felszabadul és az (52) pergésmentesítő áramkör által közölt információt az (54) memória címbemenetére és az (56) fázisregiszter megfelelő bemenetelre adja.
Ha az (52) pergésmentesítő áramkör kimenetén az (58) időzítő áramkör késleltetési idején belül nincs változás — a megkülönböztetett információk kivételével (amely pl. az első számjegy 0 tárcsázásának felel meg), amelyeket az (56) fázisregiszter tárol —, az (56) fázisregiszter engedélyezi az (54) memória kiírását, amely az (53) számláló által meghatározott címen tárolt kóddal vezérli az (55) jelzésadót, amely a jelzést a fentiekben leírtak szerint kiadja. A (31) letapogató vezetéken érkező újabb információ esetén ε pergésmentesítés, késleltetés, időzítés és vezérlés a fentiek szerint történik, aminek hatására az (56) fázisregiszter tovább lép harmadik (alap) állapotba. Az (54) memória ezáltal az (55) jeladót vezérli, mégpedig azon memória terület címen tárolt kóddal, amelyet az (56) fázisregiszter tárolója tartalmával kijelölt.
Egyúttal figyeli az (53) számláló által kiadott információt és megkülönböztetett információ esetén harmadik (alap-) állapotban reteszeli magát. Ez esetben az (51) letapogató áramkörről érkező további információk az (56) fázisregisztert nem léptetik és így az (54) memória a továbbiakban az (56) fázisregiszter harmadik (alap-) állapotánál elmondottak szerint vezérli az (55) jelzésadót.
Amennyiben az előbbiekben érkező információ nem megkülönböztetett, a következő információ hatására a fentiekben elmondottak szerint a három állapotú (56) fázisregiszter tovább lép ismét 1-es állapotba és a jelzés kiadása az 1-es állapotnál leírtak szerint történik. A jelzéskiadás folyamata így tetszőleges számban ismétlődhet.
Az (56) fazisregiszter az egyes állapotaiban a (39) vezérlő vezetékekre különböző vezetékeket kapcsol, pl. tárcsahang, indítás, jelzésadás, stb. A (33) vezérlő vezetékeken érkező vezérlések az (59) tárolóáramkörön keresztül közvetlenül vezérlik az (55) jelzésadót. Az a vezérlés, amely mind az (51), mind a (62) letapogató áramkörök azonos sorszámú bemenetelre érkezik, a (61) léptetőáramkör megfelelő állásában a (62) letapogató áramkör kimenetére kerül. A (62) letapogató áramkör kimenetén megjelenő vezérlés egyrészt az (56) fázisregiszterbe kerül, másrészt leállítja a (61) léptetőáramkört, továbbá a beérkező órajel hatására a (61) léptetőáramkör állapotát a (60) léptetőáramkörbe átírja. A fenti vezérlés folytán az (51) letapogató áramkör kimenetén is megjelenik a bemenetére kapcsolt vezérlőjel.
Az (56) fázisregiszter ezt a vezérlést, mint megkülönböztetett információt tárolja, és az előző állapotától függetlenül második állapotba kerül és a tárolt információnak megfelelően az (59) tárolóáramkörön keresztül vezérli az (55) jelzésadót, amely az (57) illesztőáramkörön keresztül egyfrekvenciás jelzőhangot ad a 40m+i jelzésvezetékre.
Amennyiben a következő információ megkülönböztetett (pl. 0 számjegy tárcsázása), az (56) fázisregiszter egymás után 2 db jelzőkód kiadását vezérli és 1-es állapotba kerül.
A 3. ábrán az (1) vezérlőegység példakénti kiviteli alakja látható. Az (1) vezérlőegység (75) felkapcsolódást vezérlő és (73) csengést vezérlő áramkörből, a (36, 37) címvezetékek átkapcsolását végző (74) átkapcsoló áramkörből, valamint az áramkörök működését összehangoló (72) logikai hálózatból és (71) letapogató áramkörből van felépítve. A (71) letapogató áramkör bemenetel a (31) letapogató vezetékre, kimenete a (72) logikai hálózat vezérlő bemenetére, címbemenete pedig a (73) csengetést vezérlő áramkör és a (74) átkapcsoló áramkör egyik címbemenetével közösítve az egyik (37) címvezetékre van kötve. A (74) átkapcsoló áramkör másik címbemenete a másik (36) címvezetékre, míg vezérlő bemenete a (72) logikai hálózat kimenetére, adott be-, ill. kimenetei a (73) csengetést vezérlő áramkör ki-, ill. bemenetelre és vezérlő kimenetei a (75) felkapcsolódást vezérlő áramkör bemenetelre kapcsolódnak.
183 855
A (75) felkapcsolódást vezérlő áramkör kimenetei pedig a (73) csengetést vezérlő áramkör vezérlő kimenetéivel és a (72) logikai hálózat kapcsolódó áramköröket vezérlő kimeneteivel közösítve, a kapcsoló áramköröket vezérlő (34) vezetékekre vannak kötve. A (72) logikai hálózat rendelkező bemenetel a (35) rendelkező vezetékekre és a (14) hangés csengetőegységet vezérlő kimenetei a (32) vezérlő vezetékekre csatlakoznak. A (72) logikai hálózat csengetést vezérlő kimenete a (73) csengetést vezérlő áramkör vezérlő bemenetére, míg további vezérlő ki- és bemenetel a (13) jeladóegység (33) vezérlő vezetékére csatlakoznak.
Az (1) vezérlőegység a (35) rendelkező vezetékeken érkező információk és a (31) letapogató vezetékek által közvetített jelzések alapján figyeli a társasvonal álllapotát és ennek függvényében vezérli a (13) jeladó egységet, a kapcsolóáramköröket, valamint a további funkcionális egységeket.
Az (1) vezérlőegység működését a 3. ábra alapján ismertetjük részletesen a felhasználás két folyamatán keresztül. A híváskezdeményező felkapcsolásánál a meghatározott (33) vezérlő vezetéken érkező vezérlés hatására a (72) logikai hálózat jelzést ad a (74) átkapcsoló áramkörnek, amely vezérli a (75) felkapcsolódást vezérlő áramkörnek a (36) címvezetéken lévő cím által kijelölt tárolóját, a tároló pedig a meghatározott (34), ill. 34a—34« vezérlő vezetéken a megfelelő kapcsoló áramkört aktivizálja. A hívott felkapcsolásánál a (35) rendelkező vezetéken érkező jelzést (lefoglalójelzést) a (72) logikai hálózat tárolja, ugyanakkor a (33) vezérlő vezetékek állapotát is figyeli (jeladó adásállapot figyelés).
Amennyiben a (33) vezérlő vezetékeken nincs bejövő vezérlés, illetve a bejövő vezérlés hamarabb megszűnik, mint a (35) rendelkező vezetékeken érkező jelzés, a (72) logikai hálózat meghatározott idejű vezérlő jelet (foglaltság) kapcsol a közösített (34) vezérlő vezetékre és figyeli a fenti (35) rendelkező vezetékek állapotát. A meghatározott időn belüli újabb jelzés esetén a (72) logikai hálózat időzítése újra indul és a jelzés tartalmát a (72) logikai hálózat tárolja (első számjegy).
A meghatározott időn belüli újabb jelzés (második számjegy) a (72) logikai hálózat időzítését ismét indítja, és a hálózat atárolt programnak megfelelően értékeli az előző jelzések információ tartalmát, valamint a (71) letapogató áramkör kimeneti jelzését és ennek megfelelően vezérlést kapcsol a (73) csengetést vezérlő áramkörre, amely a vezérlést a (37) címvezetéken érkező címnek (címeknek) megfelelő helyre tárolja be és vezérlést kapcsol a megfelelő (34) vezérlő vezetékre (vezetékekre).
Amennyiben meghatározott időn belül a (31) letapogató vezetékről a (71) letapogató áramkörön keresztül jelzés érkezik a (72) logikai hálózat, a jelzést a (74) átkapcsoló áramkör felé továbbítja, amely a (73) csengetést vezérlő áramkör állapotának megfelelően a (75) felkapcsolódást vezérlő áramkörön keresztül a (34) vezérlő vezetékre adott jellel a kapcsoló áramkört (áramköröket) aktivizálja, valamint a (73) csengetést vezérlő áramkör megfelelő tárolóit alaphelyzetbe állítja (felkapcsolás). A felkapcsolás állapotot a (75) felkapcsolódást vezérlő áramkör tárolja.
A felkapcsolás után a (35) rendelkező vezetéken érkező jelzés (visszajelzés) a (72) logikai hálózat időzítését hatástalanítja (határozatlan idejű foglaltság).
Ha a (72) logikai hálózat időzítése által meghatározott időn belül a (35) rendelkező vezetéken nemjön újabb jelzés (első számjegy, második számjegy, visszajelzés), a (72) logikai hálózat vezérlést kapcsol (bontó jelzés) a meghatározott (33) vezérlő vezetékre.
A fentiekből látható, hogy a találmány szerinti kapcsolási elrendezés igen hatásos módon képes a helytelen kezelés, illetve egyéb behatásokból származó tartós vonalfoglaltságot megakadályozni, mivel a tartós foglaltság állapotához négy megfelelő információ helyes értékelése szükséges. A találmány szerinti kapcsolási elrendezés (21) vonaláramkörének példakénti kiviteli alakja a 4. ábrán látható. A (21) vonaláramkor (82) számlálót, (83) sorrendi áramkört, (85) kapcsoló áramkört, (81) érzékelő áramkört és (84) logikai hálózatot tartalmaz. A (23) mellékállomásról jövő (47) vonal a (81) érzékelő áramkör és a (85) kapcsoló áramkör közösített pontjaira csatlakozik. A (81) érzékelő áramkör kimenete a (84) logikai hálózat és a (82) számláló jel bemenetére van kapcsolva. A (82) számláló nullázó bemenete a (84) logikai hálózat törlő kimenetére, kimenete pedig a (83) sorrendi áramkör léptető bemenetére van kötve. A (83) sorrendi áramkör vezérlő ki-, illetve bemenetel a (84) logikai hálózat tiltó be-, illetve kimeneteire vannak kötve. A (84) logikai hálózatjelző kimenetei a (31), ill. (31a—31«) letapogató vezetékekre, vezérelt bemenetel a (34), ill. (34a—34«) vezérlő vezetékekre és vezérlő kimenete a (85) kapcsoló áramkör működtető bemenetére csatlakozik. A (85) kapcsoló áramkör aszimmetrikus be- és kimenetei a (41), ill. (41ö—41«), (40), ill. 40a—40« beszédvezetékekre csatlakoznak.
A 4. ábra az erőszakos, illetve kényszer felkapcsolódás áramköri megoldását szemlélteti.
A társasvonal i rendszer foglaltsága esetén a foglaltság a (34) vezérlő vezetéken lévő vezérlés hatására a (23) mellékállomás hívás kezdeményezése esetén foglaltság hangot kap és az érzékelőjelzésének továbbítása jelzésadó (31) letapogató vezetéke felé le van tiltva, ugyanakkor a (82) számláló tiltása megszűnik. A (23) mellékállomás által meghatározott számjegy tárcsázásával (pl. 0) közölt információt a (81) érzékelő áramkör közvetíti a (82) számlálónak, amely azt tárolja. A (82) számláló kimenetén megjelenő kódolt jelzés lépteti a három állapotú (83) sorrendi áramkört, amely második állapotába kerül és a (84) logikai hálózaton keresztül egyrészt aktivizálja a (85) kapcsolóáramkört, másrészt a meghatározott közösített (31) letapogató vezetékre jelzést ad (titkossági hang).
Meghatározott információ ismételt tárcsázása a (82) számláló közvetítésével a (83) sorrendi áramkört továbblépteti, az harmadik állapotába kerül és egyrészt a (84) logikai hálózaton keresztül az egyéni (31a—31«) letapogató vezetékre jelzést . íd, másrészt a közösített (31) letapogató vezetékre adott jelzést megszünteti.
A további információk, tárcsajelek a (81) érzékelő áramkör közvetítésével a (84) logikai hálózaton keresztül az egyéni (31a—31«) letapogató vezetékre kerülnek. A (83) sorrendi áramkör alaphelyzetbe állítása (első állapot) annak második állapotából a hurokáramkör tartós megszakításával, harmadik állapotból a felkapcsolás (34) vezérlő vezetéken érkező vezérlés hatására a (84) logikai hálózaton keresztül történik.
Látható tehát, hogy atalálmány szerinti kapcsolási elrendezés sokoldalúan alkalmazható társasvonali távbeszélő centralizált és decentralizált irányító távbeszélő diszpécserrendszerekben egyaránt, mivel alkalmazásával a fenti rendszerekkel szemben támasztott általános és speciális szolgáltatások széleskörűen megvalósíthatók.
A találmány szerinti megoldásnak különös jelentősége akülóncélú irány ítóhálózatok (pl. vasúti, olaj- és gázvezeték menti irányítóhálózatok) kialakításánál van, de előnyösen alkalmazható felfűzős rendszerű hálózatokra kapcsolódó faluközpontok kialakítására is.
183 855
A találmány szerinti megoldás kialakítása egyszerű, programozása gyorsan végrehajtható, felépítése bővíthető, vezérelt jelzőkód rendszere a szelektív híváson felül lehetővé teszi a hívásazonosítást is, így rugalmasan igazodhat a felhasználó mindenkori igényeihez.

Claims (6)

1. Kapcsolási elrendezés társasvonali hálózatokon vezérelt kapcsolóberendezések, különösen távbeszélő diszpécserrendszerek számára, programozott vezérlőegységgel, a vezérlő és különböző funkcionális, valamint perifériális egységek közötti cím és adatbusz rendszerrel, vonal és perifériális egységek közötti jeláramlást biztosító vonalcsatoló egységgel, a perifériális egységek állapotátjelző letapogató egységgel, programozható kijelölő egységgel, hangfrekvenciás jelvevő és programozható jeladó egységgel, hang- és csengetőegységgel, azzal jellemezve, hogy a vezérlőegység (1) és a jeladó egység (13) letapogató áramköröket (71 és 51,62) tartalmaz, a letapogató áramkörök (71,51, 62) bemenetel letapogató vezetékeken (31, ill. 31a—31m) keresztül vonaláramkörök (21a—2lm) érzékelő kimeneteire csatlakoznak, a vezérlőegységnek (1) 2 X n számú címbemenete, r+k+s számú vezérlő kimenete és rendelkező bemenetel vannak; az n számú címbemenete címvezetéken (36) keresztül a kijelölő egységre (11), míg a másik n számú címbemenete másik címvezetéken (37) keresztül a jeladó egységre (13), a rendelkező bemenetel a rendelkező vezetéken (35) keresztül szinténakijelölő egységre (11) és az r számú vezérlő kimenete vezérlő vezetéken (33) keresztül ajeladó egységre (13), az s számú vezérlő kimenete vezérlő vezetéken (32) keresztül a hang- és csengetőegységre (14), továbbá a k számú vezérlő kimenete további vezérlő vezetéken (34, ill. 34a—34m) keresztül a vonaláramkörökre (21a—21m) csatlakozik, a vezérlőegység (1) és a kijelölő egység (11) közösített további bemenetel órajel vezetékkel (38) a jeladó egység (13) órajel kimenetére vannak kötve, míg ajeladó egység (13) tárcsahangindító vezérlő kimenete vezérlő vezetékkel (39) a hang- és csengetőegység (14) bemenetére, a hangfrekvenciás kimenete jelzésvezetékkel (40„,*ι) a vonalcsatoló egység (22) (wi+lj-edik aszimmetrikus bemenetére van kötve, a vonalcsatoló egység (22) továbbá m számú, ahol m a csatlakozó mellékállomások (23a—23m) száma, míg a = 1 (aszimmetrikus ki-és bemenettel beszéd vezetékeken (41a—41w és 40a—40w) keresztül a vonaláramkörökre (21a—21»n), valamint szimmetrikus be- és kimenettel — előnyösen bemeneti erősítő és kiegyenlítő áramkörön keresztül — vonalvezetékekre (42, 43) csatlakozik, míg a vonalcsatoló egység (22) (m+2)edik aszimmetrikus bemenete jelzésvezetéken (40,.h2) keresztül a hang- és csengetőegységre (14), (m+lj-edik aszimmetrikus kimenete további jelzésvezetéken (41 m+i) keresztül ajelvevő (12) bemenetére van kötve, ajelvevő (12) — kódolt — előnyösen 4 bites — adat és vezérlő kimenetei adatvezetéken (44) és vezérlő vezetéken (45) keresztül a kijelölő egység (11) bemenetelre csatlakoznak, míg a hang- és csengetőegység (14) további kimenetei jelzővezetéken (46) keresztül a vonaláramkörök (21a—21/«) közösített bemenetére csatlakoznak, a vonaláramkörök (21a—2 lm) kapcsolt kimenetei pedig a mellékállomásokra (23a—23m) — mellékállomási készülékekre, távbeszélő központokra — csatlakoznak.
2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy ajeladó egység (13) szekvenciális programozott kódoló feladatot ellátó számlálót (53), memóriát (54) és fázisregisztert (56), továbbá pergésmentesítő áramkört (52), jelzésadót (55), valamint előnyösen letapogató áramköröket (51,62) tartalmaz, amely letapogató áramkörök (51, 62) bemenetel letapogató vezetékekre (31) vannak kötve, az egyik letapogató áramkör (51) kimenete a pergésmentesítő áramkör (52) egyik bemenetére csatlakozik, míg címbemenetei a címvezetékekre (37) és léptetőáramkör (60) címkimeneteire vannak kötve, mely léptetőáramkör (60) párhuzamos beíró bemenetel és a másik letapogató áramkör (62) címbemenetei másik léptetőáramkör (61) címkimeneteire csatlakoznak, míg az egyik léptetőáramkör (60) további beíró bemenete a másik léptetőáramkör (61) leállító bemenetének és a másik letapogató áramkör (62) kimenetének, valamint a fázisregiszter (56) beállító bemenetének közösített pontjaira csatlakozik, továbbá leállító bemenete időzítő áramkör (58) 11iái 1 ító kimenetére van kötve, az időzítő áramkör (58), a léptetőáramkör (61) és a pergésmentesítő áramkör (52) közösített órajel bemenetel órajel generátorra (63) csatlakoznak, a pergésmentesítő áramkör (52) állapot kimenete a számláló (53) léptető bemenetére, impulzus kimenete az időzítő áramkör (58) egyik indító bemenetére van kötve, míg az időzítő áramkör (58) másik indító bemenete, illetve időzítő kimenete tárolóáramkör (59) indító kimenetére, illetve időzítő bemenetére, léptető kimenete pedig a fázisregiszter (56) léptető bemenetére van kötve, a fázisregiszter (56) vezérlő kimenetei vezérlő vezetékekre (39), valamint a tárolóáramkör (59) egyik vezérlő bemenetére, engedélyező kimenete a memória (54) engedélyező bemenetére, figyelő bemenetel a memória (54) címbemeneteinek és a számláló (53) kódkimeneteinek közösített pontjaira, míg nullázó kimenete a számláló (53) nullázó bemenetére van kötve, a memória (54) kódkimenetei a jelzésadó (55) kódbemeneteinek és a tárolóáramkör (59) kódkimeneteinek közösített pontjaira csatlakoznak, a jelzésadó (55) hangfrekvenciás kimenetei előnyösen illesztőáramkörön (57) keresztül a jelzésvezetékre (40m+i) csatlakoznak, a tárolóá'amkör (59) vezérlő ki- és bemenetel vezérlő vezetékekre (33) csatlakoznak.
3. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a vezérlőegysége (1) felkapcsolódást vezérlő áramkörből (75), csengetést vezérlő áramkörből (73), a címvezetékek (36, 37) átkapcsolását végző átkapcsoló áramkörből (74), valamint az áramkörök működését összehangoló logikai hálózatból (72) és letapogató áramkörből (71) van felépítve, amely letapogató áramkör (71) bemenetel a letapogató vezetékre (31), kimenete a logikai hálózat (72) vezérlő bemenetére, címbemenete pedig a csengetést vezérlő áramkör (73) és az átkapcsoló áramkör (74) egyik címbemenetével közösítve az egyik címvezetékre (37) van kötve, az átkapcsoló áramkör (74) másik címbemenete a másik címvezetékre (36), míg vezérlő bemenete a logikai hálózat (72) kimenetére, adat be-, illetve kimenetei a csengetést vezérlő áramkör (73) ki-, illetve bemenetelre és vezérlő kimenetei a felkapcsolódást vezérlő áramkör (75) bemenetelre kapcsolódnak, a felkapcsolódást vezérlő áramkör (75) kimenetei pedig a csengetést vezérlő áramkör (73) vezérlő kimeneteivel és a logikai hálózat (72) kapcsoló áramköröket vezérlő kimeneteivel közösítve a kapcsoló áramköröket vezérlő vezetékekre (34) vannak kötve, míg a logikai hálózat (72) rendelkező bemenetel a rendelkező vezetékekre (35), a hang- és csengetőegységet (14) vezérlő kimenetei a vezérlő vezetékekre (32), csengetést vezérlő kimenete a csengetést vezérlő áramkör (73) vezérlő bemenetére, míg további vezérlő ki- és bemenetel a jeladó egység (13) vezérlő vezetékekre (33) csatlakoznak.
183 855
4. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja azzaljellemezve, hogy legalább egyik vonaláramköre (21a—2lm), számlálót (82), sorrendi áramkört (83), kapcsolóáramkört (85), érzékelő áramkört (81), valamint logikai hálózatot (84) tartalmaz, ahol a mellékállomásról (23a—23m) jövő vonal (47a—47m) az érzékelő áramkör (81) és a kapcsolóáramkör (85) közösített pontjaira van kötve, az érzékelő áramkör (81) kimenete a logikai hálózat (84) és a számláló (82) j el bemenetére van kapcsolva, a számláló (82) nullázó bemenete a logikai hálózat (84) törlő kimenetére, kimenete pedig a sorrendi áramkör (83) léptető bemenetére van kötve, míg a sorrendi áramkör (83) vezérlő ki-, illetve bemenetel a logikai hálózat (84) tiltó be-, illetve kimeneteire vannak kötve, a logikai hálózat (84) jelző kimenetei a letapogató vezetékekre (31, ill. 31a—31m), vezérelt bemenetel a vezérlő vezetékekre (34, ill. 34a— 34m) és vezérlő kimenete a kapcsolóáramkör (85) működtető be5 menetére csatlakozik, míg a kapcsolóáramkör (85) aszimmetrikus be- és kimenetei a beszéd vezetékekre (41, ill. 41a—41«;, 40, ill. 40a—40w) csatlakozik.
5. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy
10 a beszédvezetékekre (40a—40w, 41a—41 w), jelzővezetékekre (46), vezérlő vezetékekre (34, ill. 34a—34/w) és letapogató vezetékekre (31, ill. 31a—3lm) kezelőkészlet csatlakozik.
HU78982A 1982-03-16 1982-03-16 Circuit arrangement for switching equipments controlled on party line networks, preferably for telephone dispatcher systems HU183855B (en)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU78982A HU183855B (en) 1982-03-16 1982-03-16 Circuit arrangement for switching equipments controlled on party line networks, preferably for telephone dispatcher systems
CS181883A CS245781B2 (en) 1982-03-16 1982-03-16 Connection of switching devices in group leadings namely in telephone control systems
DE19833309451 DE3309451C2 (de) 1982-03-16 1983-03-16 Schaltungsanordnung zu an Gesellschaftsleitungen gesteuerten Schaltungsanlagen, insbesondere zu Fernsprecher-Dispatcher-Systemen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU78982A HU183855B (en) 1982-03-16 1982-03-16 Circuit arrangement for switching equipments controlled on party line networks, preferably for telephone dispatcher systems

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183855B true HU183855B (en) 1984-06-28

Family

ID=10951350

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78982A HU183855B (en) 1982-03-16 1982-03-16 Circuit arrangement for switching equipments controlled on party line networks, preferably for telephone dispatcher systems

Country Status (3)

Country Link
CS (1) CS245781B2 (hu)
DE (1) DE3309451C2 (hu)
HU (1) HU183855B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3617830A1 (de) * 1986-05-26 1987-12-03 Siemens Ag Schaltungsanordnung fuer ein gesellschaftsleitungssystem

Also Published As

Publication number Publication date
DE3309451C2 (de) 1986-01-23
CS245781B2 (en) 1986-10-16
DE3309451A1 (de) 1983-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0698325B1 (en) Telemetry arrangement
US4607144A (en) Apparatus for enhancing the use of electromechanical key telephone systems
EP0878083A1 (en) Telecommunications system for accessing subscriber premises equipment using ring suppression
US5263081A (en) Method and apparatus for providing on-hook transmission for digital loop carrier channel units
US4645879A (en) Call-routing device
US4188511A (en) Multi-link telephone intercom system
EP0856221B1 (en) A telecommunications switch
JPS595767A (ja) ト−ン検出形接続切換方式
FI89658B (fi) Arrangemang foer styrning av en ekoslaeckare
HU183855B (en) Circuit arrangement for switching equipments controlled on party line networks, preferably for telephone dispatcher systems
US3996424A (en) Electronic telephone systems
US4027110A (en) Key telephone system
US2845492A (en) Key telephone system
HUT54446A (en) Computer controlled telecommunication equipment
GB2119204A (en) Telephone exchange line circuit providing special services
US5999592A (en) Network node event notification in circuit switched environments
AU685618B2 (en) Telecommunications networks
US20040008835A1 (en) Carrier selection system
KR100222413B1 (ko) 아나로그 교환기와 디지털 교환기를 정합하기 위한 시그널링 정합장치
KR950014623B1 (ko) Dtmf 디지트 송출회로 및 송출방법
KR0156844B1 (ko) 전자식 간이 교환장치 및 사설교환 시스템에서의 비상중계 방법
CA2019233C (en) Method and apparatus for providing on-hook transmission for digital loop carrier channel units
JPS59221195A (ja) 構内交換機に於ける分散応答方式
JPS588792B2 (ja) 順次接続制御方式
JPH08289006A (ja) 加入者収容システム

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: BHG HIRADASTECHNIKAI RESZVENYTARSASAG, HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee