HU183619B - Szabadalmi leírás szolgálati találmány - Google Patents
Szabadalmi leírás szolgálati találmány Download PDFInfo
- Publication number
- HU183619B HU183619B HU294581A HU294581A HU183619B HU 183619 B HU183619 B HU 183619B HU 294581 A HU294581 A HU 294581A HU 294581 A HU294581 A HU 294581A HU 183619 B HU183619 B HU 183619B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- beams
- walls
- cavities
- wall
- slit
- Prior art date
Links
Landscapes
- Underground Structures, Protecting, Testing And Restoring Foundations (AREA)
Abstract
A találmány résfalak, különösen kéregalatti metró- alagútfalak, munkagödör-határolások és hasonlók építésére szolgáló eljárásra vonatkozik. A találmány lényege, hogy a résfalban — egymástól oldalirányú távközzel - felül nyitott üregeket alakítunk ki, amelyekbe álló helyzetű gerendákat vezetünk, és e gerendákat a résfal alsó végén távközzel túlnyúló mértékben - például veréssel és/vagy vibrálással és/vagy sajtolással - a talajba juttatjuk. A találmány előnye, hogy a vonalas műtárgy-oldalfalak réseléssel készülhetnek, úgyhogy a racionális technológia minden előnye megmarad, mivel azonban az oldalfalaknak a fenéklemezen lefelé nem kell túlnyúlni- ok, a talajvíz zavartalan áramlását a műtárgy alatt semmi nem akadályozza. A résfalak egyidejűleg töltik be a szerkezeti oldalfalak és a dúcolás funkcióját, az alsó megtámasztást a fenéklemez elkészültéig a talajba vert, és az oldalfalakkal kapcsolatban álló gerendák tökéletesen biztosítják. A megoldás messzemenően gazdaságos.
Description
A találmány résfal építésére szolgáló eljárásra, valamint az eljárás foganatosítására szolgáló előregyártott vasbeton oldalfalelemre vonatkozik.
Ismeretes, hogy talajvizet tartalmazó talajban létesített — különösen a felszín közelében húzódó — földalatti műtárgyak, illetve munkagödör körülhatárolások a talajvíz természetes áramlását nagymértékben gátolhatják, az áramlási keresztmetszetet leszűkítik, ami súlyos problémákat okoz; a visszaduzzasztott talajvíz pl. meglevő létesítmények, így ipari üzemek pincéit elöntheti, de a megnövekedett talajvízszint más nehézségeket is okozhat.
Vonalas műtárgyak, például kéregalatti metróalagutak létesítésénél S munkagödör megtámasztásához általában kétféle megoldást alkalmaznak: vág}' ún. Siemens-dúcolással határolják (biztosítják) a munkagödröt, vagy pedig függőleges résfalakat készítenek. A dúcolt munkagödröt az annak szelvényén kívül telepített kutakkal víztelenítik az építés ideje alatt. Az acélgerendás dúcolat, valamint a talajvízszint-süllyesztés természetesen jelentős munkaés energia-ráfordítást igényel, ami a módszer súlyos hátránya. A résfalas megoldásnál az is problémát okoz, hogy a résfalaknak - statikai okokból - a fenéklemez alsó síkján lefelé túl kell nyúlniok, és mivel ezek végleges szerkezetek, a talajvízáramlást gátolják. Ilyen műtárgyaknál a talajvízáramlás folyamatosságát csáposkút-jellegű műtárgyakkal igyekeznek biztosítani. Ezek létesítése azonban költséges, üzemeltetésük pedig körülményes, és a tapasztalatok szerint nem megbízható. A műtárgy szelvényén kívül telepített kutak segítségével e módszernél sem lehet a talajvízszint-süllyesztéstől eltekinteni.
A találmány feladata, hogy olyan eljárást szolgáltasson vízáteresztő és talajvizet tartalmazó talajban térszín alatti műtárgyak és/vagy munkagödör határolások készítésére, amely a jelenleg ismert hasonló célú megoldások hátrányait kiküszöböli, a résfalas és a Siemens-dúcolásos módszer előnyeit egyesíti, ugyanakkor az eljárás eredményeként kapott műtárgy járulékos intézkedés nélkül, szerkezeti kialakításából következően képes biztosítani a talajvíz áramlás folyamatosságát.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy amenynyiben a résfal alsó végét a résfalhoz tartozó, legalább az építés ideje alatt a résfallal együttdolgozó lineáris elemekkel, például gerendákkal a talajba bekötjük, a résfalat nem szükséges statikai okok miatt a létesítendő fenéklemez szintje alá vinni, úgyhogy a műtárgy, például kéreg alatti metróalagút elkészülte után, a víztelenítés megszüntetésével a talajvíz szabad áramlása a műtárgy fenéklemeze alatt biztosítva van.
E felismerés alapján a kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan eljárás segítségével oldottuk meg, amelynek az a lényege, hogy a résfalban — egymástól oldalirányú távközzel — felül nyitott üregeket alakítunk ki, amelyekbe álló helyzetű gerendákat vezetünk, és e gerendákat a résfal alsó végén távközzel túlnyúló mértékben - például veréssel és/vagy vibrálással és/vagy sajtolással — a talajba juttatjuk. Célszerűen a résfalakban alul zárt üregeket alakítunk ki, és az üregeket aiul záró szerkezeteket, például fenéklapokat a gerendák leverésével áttörjük. Annak érdekében, hogy a résfalak feletti földfalakat meg lehessen támasztani, egy további találmányi ismérv szerint a gerendákat felső végükkel a résfal fölé túlnyúló módon juttatjuk a résfalon keresztül a talajba; ezen a felfelé kinyúló gerendarészek között azután elhelyezhetők a földfal megtámasztására szolgáló dúcolótáblák, -pallók vagy hasonló elemek.
Egy további találmányi ismérv szerint a résfal készítéséhez előregyártott vasbeton oldalfalelemeket használunk, amelyekben derékszögű négyszög-, előnyösen téglalap-keresztmetszetű, alul az elem anyagából — betonból — készült áttörhető fenéklappal lezárt, felül nyitott üregeket alakítunk ki. Amennyiben erre szükség van a munkagödör-oldalfalak biztosításához, a gerendáknak a résfalon felfelé túlnyúló részei közé dúcolótáblákat, -padlókat vagy hasonló, a gerendákkal együttdolgozó földmegtámasztó elemeket helyezünk el. Általában a gerendákat a műtárgy — legalább részbeni — elkészültét követően az üregekből eltávolítjuk, de előfordulhat az is, hogy a gerendákat véglegesen a talajba vert helyzetükben hagyjuk. Ez utóbbi esetben előnyös, ha bevert helyzetükben a résfal üregeibe alulról felfelé csak a résfal magasságánál kisebb hosszal benyúló gerendákat verünk le — célszerűen az üregben megvezetett űző segítségével — a talajba.
Az eljárás egy további előnyös foganatosítási módja értelmében zárt szelvényű, vonalas műtárgy, például kéregalatti metróalagút építése esetén — célszerűen előregyártott vasbeton oldalfalelemek felhasználásával — egymással párhuzamos résfalakat készítünk, majd az utószilárduló résiszap — legalább részbeni — megszilárdulását követően a gerendákat a résfalban levő üregeken át a talajba hajtjuk; a gerendák felfelé kinyúló szakaszát tartókként használva földmegtámasztó elemeket, például dúcolótáblákat vagy hasonlókat helyezünk el, és végrehajtjuk a földkiemelést a talajvízszint tartományáig a résfalak közötti térből; a talajvízszintet a tervezett fenéklemez-szint alá süllyesztjük, a résfalak felső végei tartományát egymáshoz kitámasztó dúcokat helyezünk el; megépítjük a — célszerűen monolit vasbeton - fenéklemezt, ezt követően — adott esetben — a gerendákat az üregekből eltávolítjuk, és a továbbiakban - önmagában ismert módon — a műtárgy építését befejezzük. Egy másik találmányi ismérv szerint I-szelvényű acél-gerendákat alkalmazunk, amelyek alul előnyösen csúcsban vagy élben végződnek.
A találmány szerinti oldalfalelemre az jellemző, hogy a lemezszerű előregyártott vasbeton oldalfalelemben
- annak beépített helyzetében - függőleges, vagy lényegében függőleges, felül nyitott, alul pedig áttörhető szerkezettel, célszerűen betonból készült fenéklappal lezárt üregek vannak egymástól oldalirányú távközzel kialakítva. Célszerűen az üregek téglalap-keresztmetszetűek, és keresztmetszetük hosszabb oldalai felülnézetben az elem hosszirányával párhuzamosak.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek egyrészt az eljárás fontosabb technológiai fázisait szemléltetik, másrészt az eljáráshoz használt elemeket tartalmazzák. A rajzokon az 1. ábrán az egyik alagút-oldalfal réselési művelete látható;
a 2. ábrán a dúcolást, valamint a földmunka első ütemét ábrázoltuk;
a 3. és 4. ábrán a talajvízszintsüllyesztést, valamint a dúcolást és a földmunka második ütemét érzékeltettük;
az 5. ábrán az építésnek azt-a fázisát tüntettük fel, amelyben a talajvízszintsüllyesztést már befejeztük, a dúcolást és a kutakat el távolít ottuk, és a fejgerendát építjük;
a 6. ábrán a födémgerenda-elhelyezés és szigetelés műveletei láthatók;
183 619 a 7. ábrán a kész műtárgyat keresztmetszetben tüntettük fel;
a 8. ábrán a találmány szerinti eljárással készült résfal egy részlete látható nagyobb méretarányban;
a 9. ábra a 8. ábrán bejelölt A—A vonal mentén vett metszet;
a 10. ábra a 8. ábrán bejelölt B-B vonal mentén vett metszet.
Amint az 1. ábrán látható, a 3 résvezető gerendákon belül kiemelt és utószilárduló résiszappal kitöltött 4 résbe az 1 függesztőorsók és 2 függesztőrudak segítségével előregyártóit vasbeton 5 oldalfalelemeket bocsátunk, amelyek a később létesítendő fenéklemez csatlakoztatásához 7 oldalsó horonnyal rendelkeznek belső oldaluk alsó tartományában. Az 1. ábrán a terepszintet t, a talajvízszintet pedig Vj hivatkozási betűvel jelöltük.
Az 5 oldalfalelem egy előnyös kiviteli példája felülnézetben a 8. ábrán, metszetben pedig a 9. és 10. ábrán tanulmányozható. Az 5 elemekben felül nyitott 10 üregek vannak, amelyek alul 21 fenéklappal vannak lezárva (10. ábra). A 21 fenéklap viszonylag vékony, könnyen áttörhető. A 10 üregek felülnézetben téglalap alakúak. Az 5 elemek beemelése és pontos beállítása a 15 kampók segítségével történik. A szomszédos 5 elemek között 11 hézag van, amely vízzáró anyaggal, pl. önszilárduló résiszappal van kitöltve, a belső oldalon pedig 13 tömítés is van. A 8 — 10. ábrákon egyébként jól láthatók a — célszerűen Dywidag-rendszerű — 1 felfüggesztő orsók, valamint a 2 függesztőrudak is, amelyek a 22 acélgerendákon támaszkodnak fel.
A 2. és 8., 9. ábrákon a találmány szerinti munkagödör-határolási technológia következő fázisa látható, amelyben - miután a résiszap már megszilárdult - az 5 oldalfalelemek 10 üregeiben elhelyezzük az acélanyagú, I-profilú 8 dúcológerendákat, amelyekkel az üregeket alul lezáró 27 fenéklapokat - például cölöpverő alkalmazásával — (10. ábra) áttörjük. A 9. ábrán látható módon a 8 gerendák alul 8a csúcsban végződnek, ami megkönnyíti a 21 fenéklap áttörését, pl. a 8 gerenda leverésével. A 2. ábrán feltüntettük az a hosszúságot, amellyel a 8 gerendák az 5 oldalfalelemek alsó végén túlnyúlnak. A 2. ábra szerinti fázisban történik a földmunka I. ütemének végrehajtása is, közelítőleg a 1½ talajvízszintig; a munkagödör e fenékszintjét /i hivatkozási betűvel jelöltük. Az a távolságot, vagyis a talajba vert 8 gerendák túlnyúlásának a mértékét úgy választjuk meg, hogy a fenéklemez megépültéig az 5 oldalfalelemekkel kapcsolatban álló 8 gerendák az alsó megtámasztást biztosítsák. Az 5 oldalfalelemek, illetve az/j munkagödör-fenékszint feletti földfalakat a 9 vízszintes dúcolóelemeknek, pl. tábláknak a 8 gerendák közötti elhelyezésével támasztjuk meg.
A 3. és 4. ábrákkal érzékeltetett munkákat már a 6 kutak segítségével végrehajtott talajvízszint-süllyesztést követően végezzük el. A süllyesztett talajvízszintet v2 hivatkozási betűvel jelöltük. Elhelyezzük a 12 dúcokat az egymással szemben levő résfalak felső tartományában, A végleges f2 fenékszintig kiemeljük a résfalak között a földet (földmunka II. üteme). A 4. ábrán látható fázisban monolit vasbetonból megépítjük a 14 fenéklemezt (ellenlemezt).
Miután a 14 fenéklemez megszilárdult, a talajvízszint-süllyesztést befejezzük, a 6 kutakat (4. ábra) eltávolítjuk, a 8 dúcológerendákat a 10 üregekből (8—10. ábrák) kihúzzuk, majd a 16 rézsűket kialakítjuk, vagyis végrehajtjuk a földmunka harmadik ütemét. Elkészítjük a monolit vasbeton 17 fejgerendákat. A talajvíz v} szintje az 1. ábra szerintivel azonos. A 6. ábrán szemléltetett fázisban elhelyezzük a 18 födémgerendákat, eltávolítjuk a 12 dúcokat, és elkészítjük a 19 vízszigetelést. A 7. ábrán a kész műtárgy — a 23 kéregalatti metróalagút — keresztmetszetben látható; a műtárgyat a 20 földvisszatöltés takarja. A b hivatkozási betűvel a vízzáró, a c hivatkozási betűvel pedig a talajvizet tartalmazó, vízáteresztő talajt jelöltük.
A találmányhoz fűződő előnyös hatások a következők:
az eljárásnál a vonalas műtárgy-oldalfalak réseléssel készülhetnek, úgyhogy e racionális technológia minden előnye megmarad, mivel azonban az oldalfalaknak a fenékelemzen lefelé nem kell túlnyúlniok, a talajvíz zavartalan áramlását a műtárgy alatt semmi nem akadályozza. A résfalak egyidejűleg töltik be a szerkezeti oldalfalak és a dúcolás funkcióját, az alsó megtámasztást a fenéklemez elkészültéig a talajba vert, és az oldalfalakkal kapcsolatban álló gerendák tökéletesen biztosítják. A megoldás messzemenően gazdaságos.
A találmány természetesen nem korlátozódik az eljárás fent részletezett foganatositási módjára, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül számos módon megvalósítható.
Claims (12)
- Szabadalmi igénypontok1. Eljárás résfalak, különösen kéregalatti metróalagútfalak, munkagödör-határolások és hasonlók építésére, azzal jellemezve, hogy a résfalban — egymástól oldalirányú távközzel — felül nyitott üregeket (10) alakítunk ki, amelyekbe álló helyzetű gerendákat (8) vezetünk, és e gerendákat (8) a résfal alsó végén távközzel (a) túlnyúló mértékben — például veréssel és/vagy vibrálással és.'vagy sajtolással - a talajba juttatjuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja azzal jellemezve, hogy a résfalakban alul zárt üregeket (10) alakítunk ki, és az üregeket (10) alul záró szerkezeteket, például fenéklapokat (21) a gerendák (8) leverésével áttörjük.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja azzal jellemezve, hogy a gerendákat (8) felső végükkel a résfal fölé túlnyúló módon juttatjuk a résfalon keresztül a talajba.
- 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja azzal jellemezve, hogy a résfal készítéséhez előregyártott vasbeton oldalfalelemeket (5) használunk, amelyekben derékszögű négyszög-, előnyösen téglalap-keresztmetszetű, alul az elem anyagából betonból — készült áttörhető fenéklappal (21) lezárt, felül nyitott üregeket (10) alakítunk ki. (8 — 10. ábrák.)
- 5. A 3. vagy 4. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja azzal jellemezve, hogy a gerendáknak (8) a résfalon felfelé túlnyúló részei közé dúcolótáblákat (9), -pallókat vagy hasonló, a gerendákkal (8) együttdolgozó földmegtámasztó elemeket helyezünk el. (24. ábrák.)
- 6. Az 1- 5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja azzal jellemezve, hogy a gerendákat (8) a műtárgy - legalább részbeni - elkészültét követően az üregekből (10) eltávolítjuk.
- 7. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás183 619 foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy a gerendákat (8) véglegesen a talajba vert helyzetükben hagyjuk.
- 8. A 7. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy bevert helyzetükben a résfal üregeibe (10) alulról felfelé csak a résfal magasságánál kisebb hosszal benyúló gerendákat (8) verünk le — célszerűen az üregben (10) megvezetett űző segítségével a talajba.
- 9. Az 1 — 8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy zárt ) szelvényű, vonalas műtárgy, például kéregalatti metróalagút (23) építése esetén — célszerűen előregyártott vasbeton oldalfalelemek (5) felhasználásával - egymással párhuzamos résfalakat készítünk, majd az utószilárduló résiszap — legalább részbeni - megszilárdulását követően i a gerendákat (8) a résfalban levő üregeken (10) át a talajba hajtjuk; a gerendák (8) felfelé kinyúló szakaszát tartókként használva földmegtámasztó elemeket, például dúcolótáblákat (9) vagy hasonlókat helyezünk el, és végrehajtjuk a földkiemelést a talajvízszint (v,) tartó- 2 mányáig a résfalak közötti térből; a talajvízszintet (v2) a tervezett fenéklemez-szint alá süllyesztjük, a résfalak felső végei tartományát egymáshoz kitámasztó dúcokat (12) helyezünk el; megépítjük a — célszerűen monolit vasbeton — fenéklemezt (14), ezt követően — adott esetben — a gerendákat (8) az üregekből (10) eltávolítjuk, és a továbbiakban - önmagában ismert módon - a mű5 tárgy építését befejezzük. (1—7. ábrák.)
- 10. Az 1- 9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja azzal jellemezve, hogy 1-szelvényű acél-gerendákat (8) alkalmazunk, amelyek alul előnyösen csúcsban (8a) vagy élben végződnek. (8. és q 9. ábrák.)
- 11. Oldalfalelem az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítására azzal jellemezve, hogy a lemezszerű előregyártott vasbeton oldalfalelemben (5) - annak beépített helyzetében - függőleges, vagy lénye5 gében függőleges, felül nyitott, alul pedig áttörhető szerkezettel, célszerűen betonból készült fenéklappal (21) lezárt üregek (10) vannak egymástól oldalirányú távközzel kialakítva. (8-10. ábrák.)
- 12. A 11. igénypont szerinti oldalfalelem kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy az üregek (10) téglalap -keresztmetszetűek, és keresztmetszetük hosszabb oldalai felülnézetben az elem (5) hosszirányával párhuzamosak.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU294581A HU183619B (hu) | 1981-10-13 | 1981-10-13 | Szabadalmi leírás szolgálati találmány |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU294581A HU183619B (hu) | 1981-10-13 | 1981-10-13 | Szabadalmi leírás szolgálati találmány |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU183619B true HU183619B (hu) | 1984-05-28 |
Family
ID=10961800
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU294581A HU183619B (hu) | 1981-10-13 | 1981-10-13 | Szabadalmi leírás szolgálati találmány |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU183619B (hu) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2018234836A1 (en) | 2017-06-19 | 2018-12-27 | Barkasz Sandor | METHOD FOR PRODUCING CONSTRUCTION OF DIAPHRAGM WALL WITHOUT FLOOR EXCAVATION, AND SYSTEM FOR CONSTRUCTING DIAPHRAGM WALL |
-
1981
- 1981-10-13 HU HU294581A patent/HU183619B/hu unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2018234836A1 (en) | 2017-06-19 | 2018-12-27 | Barkasz Sandor | METHOD FOR PRODUCING CONSTRUCTION OF DIAPHRAGM WALL WITHOUT FLOOR EXCAVATION, AND SYSTEM FOR CONSTRUCTING DIAPHRAGM WALL |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN107313431B (zh) | 临近不等高基坑同步施工方法 | |
CN105239578B (zh) | 富水砂层深基坑水下施工方法 | |
CN111270615B (zh) | 桥隧衔接部位隧道扩宽结构 | |
CN105586985B (zh) | 一种地铁围护结构的修建方法及一种地铁围护结构 | |
EP0371537B1 (en) | Method and structural elements for constructing underground garages | |
CN113136854A (zh) | 双排桩支护与扶壁侧墙结合的分离式闸室系统 | |
HU183619B (hu) | Szabadalmi leírás szolgálati találmány | |
CN213477808U (zh) | 钢结构地下车库快速构建结构 | |
GB2047303A (en) | Under-pinning | |
JP3948655B2 (ja) | 山留め壁及び地下構造物の構築方法 | |
CN207062996U (zh) | 横穿城市道路地下通道的施工结构 | |
CN219315694U (zh) | 地下连续墙 | |
SU1418397A1 (ru) | Способ строительства гидротехнического сооружени | |
US1418879A (en) | Cofferdam construction | |
CN212641514U (zh) | 一种地下应急通道结构 | |
CN114351746B (zh) | 一种山区临河陡倾岸坡桩基平台及施工方法 | |
CN111648375B (zh) | 一种基于剪力墙为支座的内支撑结构 | |
CN214301693U (zh) | 桩挡墙加固结构 | |
CN214883521U (zh) | 一种分离式闸室结构 | |
JPH02232498A (ja) | トンネルの構築方法と地下トンネル | |
IL34532A (en) | System for the deepening of the bottom in front of moles and retaining walls of marine and river installations and the re-inforced moles so obtained | |
SU1004537A1 (ru) | Способ возведени сооружени в грунте | |
JPH01131723A (ja) | 深い掘削穴の側壁を保持する方法 | |
CN118814811A (zh) | 圆形深基坑支护方法 | |
SU727766A1 (ru) | Подпорна стенка и способ ее возведени |