HU183110B - Process for producing materials utilisable for tissue replacement from biological tissues - Google Patents

Process for producing materials utilisable for tissue replacement from biological tissues Download PDF

Info

Publication number
HU183110B
HU183110B HU21380A HU21380A HU183110B HU 183110 B HU183110 B HU 183110B HU 21380 A HU21380 A HU 21380A HU 21380 A HU21380 A HU 21380A HU 183110 B HU183110 B HU 183110B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tissue
skin
sterilization
biological tissue
kgy
Prior art date
Application number
HU21380A
Other languages
English (en)
Inventor
Sandor Pellet
Alfreda Temesi
B Laszlo Sztanyik
Lajos Gazso
Original Assignee
Orszagos Frederic Joliot Curie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Orszagos Frederic Joliot Curie filed Critical Orszagos Frederic Joliot Curie
Priority to HU21380A priority Critical patent/HU183110B/hu
Publication of HU183110B publication Critical patent/HU183110B/hu

Links

Abstract

A találmány értelmében a kívánt méretre — adott esetben porításig — darabolt, tartósított biológiai szövetet hermetikusan lezárt, oxigéntartalmú gázt - célszerűen levegőt - tartalmazó csomagolásba helyezzük, és a sterilizálást a csomagolás lezárása után végezzük. A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy nem különleges körülmények között tartott, illetve feldolgozott állatok szöveteiből is a gyógyítás szempontjából előnyös szövetpótló anyagokat állítsunk elő. Az eljárás során az anyag immunogenitásának szükséges mértékű csökkentésén túlmenően elérjük azt is, hogy a kapott anyag gátolja a baktériumok osztódását, és elősegíti a beültetés helyének gyors regenerációját, ugyanakkor fizikailag megfelel a szövetpótlás követelményeinek. ·0« 5 yj j| 'Lű v -* !»---* bnMTe- bér 2 ► —-· miyhjtsn bi 3 · - - -a Ιιο+ίΐιζάιι ai t,O- O mélyhűtőit besogar02011 ti $*- « WjárássQ' oi 2 .. 6 intajboíáii idő (órai -1-

Description

A találmány tárgya új eljárás szövetpótlásra felhasználható anyagok előállítására biológiai szövetekből.
Ismeretes, hogy biológiai szövetekből, főleg levágott állatok bőréből, inaiból vagy csontjaiból szövetpótlásra, különösen emberi szövetek pótlására alkalmas anyagok állíthatók elő. Ezeket az anyagokat ismert módon úgy állítják elő, hogy a levágott állat (főleg sertés) megfelelő szöveteit elkülönítik, megtisztítják, zsírtalanítják, majd a kívánt méretre darabolják, végül sterilizálják és csomagolják.
Az ismert eljárásnál a sterilizálást hőhatással, vegyszerekkel vagy radioaktív sugárzással végzik. A hőhatással történő vagy vegyszeres sterilizálás egyrészt körülményes, másrészt nem elég hatékony. Ugyanakkor károsítja a szövet fehérjestruktúráját, ezáltal a szövet előnytelen fizikai tulajdonságúvá válik (csontszövet szilárdsága például csökken), és előnytelen biológiai tulajdonságokat vesz fel, például toxikussá válik, gátolja a sejtek osztódását, tehát a beültetés helyén a környező szövetekre kedvezőtlen biológiai hatást gyakorol.
A radioaktív sugárzással való sterilizálást ismert módon úgy végzik, hogy a megtisztított, zsírtalanított és kívánt méretre darabolt állati szövetet közömbös gáz atmoszférába zárják (például nitrogéngázzal töltött polietilénzacskóba helyezik, és a zacskót hegesztéssel lezárják), majd ezt követően sugározzák be.
Ennek a sterilizálási módnak az a hiányossága, hogy az így kezelt szövet a befogadó szövet számára többé-kevésbé „idegen” marad, nem segíti kellőképpen a beültetés helyének regenerációját, és nem gátolja megfelelően a baktériumok osztódását.
A találmány célja a fenti ismert eljárás ezen hiányosságainak kiküszöbölése.
A találmány feladata az eljárás olyan értelmű tökéletesítése, hogy a kapott anyag gátolja a baktériumok osztódását, segítse elő a beültetés helyének gyors regenerációját, ugyanakkor ne váltson ki intenzív immunreakciót.
A találmány alapja az a felismerés, hogy ha a megtisztított, zsírtalanított és kívánt méretre darabolt állati szövetet nem közömbös gázt, hanem levegőt tartalmazó térben vetjük alá a radioaktív sugárzással való sterilizálásnak, a kapott anyag biológiai szempontból előnyös tulajdonságokat vesz fel, immunreakciót kiváltó hatása csökken, gátolja a baktériumok osztódását, és elősegíti a regenerációt.
Ezen felismerés alapján a kitűzött feladat megoldása olyan eljárás szövetpótlásra felhasználható anyagok előállítására biológiai szövetekből, amelynek során a - főleg levágott állatból, célszerűen sertésből származó — biológiai szövetet, különösen bőr-, ín- vagy csontszövetet megtisztítjuk, zsírtalanítjuk, majd a kívánt méretre daraboljuk, ezután tartósítjuk - célszerűen liofilizáljuk vagy mélyhűtjük - továbbá ionizáló sugárzással sterilizáljuk és csomagoljuk, és amelynél a találmány értelmében a kívánt méretre - adott esetben porításig — darabolt, tartósított biológiai szövetet hermetikusan lezárt, oxigéntartalmú gázt - célszerűen levegőt — tartalmazó csomagolásba helyezzük, és a sterilizálást a csomagolás lezárása után végezzük.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módjánál a liofilizálásos tartósítás során a biológiai szövet hőmérsékletét 0 és 40 ’C, célszerűen 20 és 30 ’C között, a liofilizáló kondenzor hőmérsékletét pedig —40 és — 70 ’C között tartjuk, és a liofilizálást 2—12, célszerűen 5 —7%-os nedvességtartalomig végezzük.
Egy másik előnyös foganatosítási módnál a sterilizálást gammasugárzással — célszerűen Co60 sugárforrással - végezzük, a dózisteljesítményt 0,1 és 10 kGy/óra, célszerűen 0,1 és 1 kGy/őra közötti, a dózist 10 és 35 kGy közötti, a biológiai szövet hőmérsékletét pedig 0 és 30 ’C közötti értéken tartjuk.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy nem különleges körülmények között tartott, illetve feldolgozott állatok szöveteiből is a gyógyítás szempontjából előnyös szövetpótló anyagokat állítsunk elő. Az eljárás során az anyag immunogenitásának szükséges mértékű csökkentésén túlmenően elérjük azt is, hogy a kapott anyag gátolja a baktériumok osztódását, és elősegíti a beültetés helyének gyors regenerációját, ugyanakkor fizikailag megfelel a szövetpótlás követelményeinek. Az oxigéntartalmú atmoszférában végzett sugársterilizálás következtében ugyanis olyan anyagi változások lépnek fel a szövetben, amelyek bakteriosztatikus és regenerációt serkentő tulajdonságúvá teszik a kapott szövetpótló anyagot. Az eljárás költséges csíraszegény vagy csíramentes környezetet nem igényel.
A találmányt az elábbiakban példák kapcsán ismertetjük.
1. példa
Frissen vágott sertés bőrét a húsiparban szokásos módon 80 °C-os vízzel szőrtelenítjük és tisztítjuk, majd leválasztjuk a bőr alatti szövetekről. Amennyiben a feldolgozás nem közvetlenül a vágás után történik, a bőrt legfeljebb 48 órán át + 4 és - 10 ’C közötti hőmérsékleten tároljuk.
További feldolgozás előtt a bőr epythel réteg felé eső oldalát a zsír és egyéb szennyeződések eltávolítása céljából zsíroldószerrel szükség szerint lemossuk. Erre a célra pl. izopropilalkoholt, etilalkoholt vagy kloroformot használhatunk. A zsírtartalmat mintegy 2%-ig csökkentjük. Az ezt követő metszésig a tisztított bőrt úgy tároljuk, hogy a felszíni rétegek ne száradjanak ki.
Az így előkészített bőrből - például célszerűen átalakított cipőipari metszőgéppel - első lépésben lemetsszük a zsírréteget, hogy a kb. 3 mm vastag bőr a stratum granulosum réteg mellett az irharéteget tartalmazza.
További lépésekként a bőr külső, tehát stratum granulosum rétege felől kiindulva 20-40· 10 6 m vastagságú bőrlebenyeket metszünk le az előbbi készüléken. A bőr minőségétől függően általában 2 — 3 metszés végezhető. A bőr mélyebb, irha rétegében a kollagén rosthálózat lazává válik, ami rontja a készítmény minőségét. A legjobb biológiai hatású készítmény a legfelső rétegből nyerhető.
A metszést szobahőmérsékleten, tiszta körülmé-21
183 110 nyék között végezzük, miközben a bőr és a lemetszett bőrrétegek kiszáradását megakadályozzuk.
A 20-40· 10 6 m vastagságú bőrlebenyeket 7%os nedvességtartalomig liofilizáljuk, miközben a bőrlebenyek hőmérsékletét +20°C alatti, a liofilizáló kondenzor hőmérsékletét — 40 °C alatti hőmérsékleten tartjuk. A liofilizálás alatt a bőrt kisimított állapotban tartjuk.
A liofilizált bőrt a kívánt méretre végjük, és tiszta körülmények között kettősfalú polietilén zacskóba csomagoljuk, a csomagolást rétegenként hőhatással egyesítjük (lehegesztjük). A csomagolás során a levegőt nem távolítjuk el, és nem cseréljük ki közömbös gázzal, pl. nitrogénnel, mint azt korábban tették, ill. szükségesnek tartották.
A becsomagolt termék sterilizálását Co60 izotóp gammasugárzása segítségével végezzük 1 kGy/óra dózisteljesítménnyel és 35 kGy besugárzási dózissal, miközben a termék hőmérsékletét + 30°C-ot meg nem haladó értéken tartjuk.
Az ily módon sterilizált készítmény szobahőmérsékleten tárolható, és 2 évig felhasználható.
Az eljárást ínszövetek esetén - értelemszerű változtatásokkal - hasonló módon hajtjuk végre.
Bizonyos esetekben célszerű lehet a biológiai szövetet porított állapotba hozni és így felhasználni.
2. példa
A példa sertés- vagy borjúcsontból készült, emberi csontszövet pótlására alkalmas anyag előállítására vonatkozik. Frissen vágott, fiatal (két évnél nem idősebb) állatból csöves és szivacsos állományú csontokat tiszta körülmények között húsipari módszerekkel elválasztunk a környező szövetektől.
A kapott csontokat fiziológiás konyhasó-oldatban megmossuk, a csonthártyát és a szövetmaradványokat eltávolítjuk, fehér velőt tartalmazó csontokból eltávolítjuk a velőt is, és a velőürt is átöblítjük a fiziológiás konyhasó-oldattal.
Amennyiben a feldolgozás nem közvetlenül a vágás után történik, úgy 24 órán át +4 és - 10 °C közötti hőmérsékleten tárolhatjuk a csontokat.
Ezután a szükségletnek megfelelően daraboljuk a csontokat (például fűrésszel). Legtöbbször 20 — 30 cm3-es darabokra van szükség, de lehet igény 0,5 cm3-es darabkákra, sőt porított csontszövetre is.
Az így előkészített csontszövetet zsíroldószerrel kezeljük, a zsírtartalmat szükség szerint (például 2%-ig) csökkentjük. Megjegyezzük, hogy porccal fedett csontrészeket nem használunk fel.
Következő lépésben a csontdarabokat az 1. példában leírt módon liofilizáljuk. A liofiljzálásos tartósítás helyett mélyhűtést is alkalmazhatunk. Ebben az esetben az anyagot a felhasználásig - 70 °C hőmérsékleten tartjuk. Ilyen tárolás mellett 2 évig felhasználható az anyag.
A liofilizálással tartósított készítményeket a felhasználás előtt 0,9 %-os steril NaCl oldatban rehidráljuk, bőr esetében 5-10 percig, csont- és inszövet esetén 2 — 5 óráig.
Mélyhütéssel tartósított készítmények esetében felhasználás előtt - 70 °C-ról + 20 °C-ra emeljük az anyag hőmérsékletét. A melegedés ütemét nem kell szabályozni.
A csontokat a szükséges 7 %-os nedvességtartalom elérése után kettősfalú polietilén zacskóba vagy gumidugóval lezárható üvegedénybe helyezzük, a felhasználói igénynek megfelelő mennyiségben. A zacskó hőhatással történő rétegenkénti egyesítését, illetve az üveg lezárását szobalevegőn végezzük, tehát a lezárás után levegő marad a csomagoláson belül.
A becsomagolt, hermetikusan lezárt termék sterilizálását az 1. példa szerinti módon, de 15 kGy besugárzási dózissal végezzük.
A találmány szerinti eljárással előállított szövegpótló anyagok előnyös biológiai tulajdonságait az alábbiakban kísérleti eredményekkel szemléltetjük.
Az idegen bőr a szervezetbe vagy (bőrátültetési eljárást alkalmazva) sebfelszínre helyezve a szervezet immun-reakcióját váltja ki, amely a testidegen bőr lelökődését eredményezi. A testidegen szövet által kiváltott reakció mérésének egyik lehetősége a transzplantációs területet ellátó nyirokcsomók sejtjei ún. „blasztos” reakciójának mérése. A találmány szerinti eljárás hatásának vizsgálata céljából patkányba ültettünk az eljárás egyes elemeivel, illetve a teljes eljárással kezelt sertésbőrt (1. ábra). Kimutattuk, hogy 3 El izotóppal jelzett timidin nyirokcsomó sejtekbe való felvétele alapján amely a „blasztos” reakció mértékét jelzi - a bőr beültetését megelőzően végzett liofilizálással való kezelés a kiváltott reakciót jelentősen csökkenti (2. oszlop: mélyhűtött, 3. oszlop: liofilizált bőr által kiváltott reakció). Amennyiben a testidegen bőrt az eljárásunk egészének megfelelően kezeltük (4. oszlop), a kiváltott reakció a kontroll szintet (1. oszlop) - mikor beültetés nem történt - alig haladta meg. Az eredmény arra utal, hogy eljárásunkkal a bőrszövet igen kifejezett testidegenségét jelentős mértékben csökkenteni lehet. Ez a változás a kezelést megelőző állapothoz képest a készítmény célszerű alkalmazásánál jelentős előnyt eredményez.
Az eljárásunk alkalmazásával bőrszövetből előállított, az égéskezelésben időleges biológiai kötözőanyagként felhasználható preparátum lehetőséget ad arra, hogy az égett sebet - akár heteken át is - a szükségletnek megfelelően a készítménnyel fedjük anélkül, hogy a szervezet nemkívánatos reakcióját váltanánk ki.
Staphylococcus aureus baktérium kultúrák felhasználásával kimutattuk, hogy a találmány szerinti eljárással kezelt bőrszövet új tulajdonsággal bír a kezeletlenhez képest, mivel a találmány szerinti eljárással előállított preparátummal kezelve a baktérium kultúrát az gátolja a baktériumok osztódását (2. ábra, 5 sz. görbe).
A szövetpótlás azon eseteiben — például csontnál — amikor a beültetett szövetrészlet az anatómiai és funkcionális egység helyreállítását is szolgálja, véglegesen részévé válik a szervezetnek, igen fontos kérdés, hogy a szervezetbe való beépülés mennyi időt vesz igénybe.
Patkánykisérletben összehasonlítottuk, hogy az egyik szokásos módon, mélyhütéssel tartósított csontpreparátum, és a találmány szerinti eljárással tartósított csont beépülése mennyi időt vesz igény-31
183 110 be. Röntgenvizsgálattal megállapítottuk, hogy az eljárásunk szerint kezelt csont a beültetést követő 17. héten a befogadó csonttól már nem különíthető el vizsgálattal (3. ábra), ugyanakkor az említett szokásos módon tartósított csont-graft — annak ellenére, hogy szilárdan rögzül - a befogadó csontvégektől még jól elkülöníthető (4. ábra).
A két csontpreparátum beépülési ideje közötti különbség a gyógyítás szempontjából - a gyógyulási idő rövidülése miatt -- igen jelentős. 1
Az égett seb általában hegek kialakulásával gyógyul. Ez — esztétikai hibák mellett — funkcionális hibát eredményez, különösen a kéz égési sérülése esetén.
Klinikai vizsgálatainkban kimutattuk, hogy a 1 találmány szerinti eljárás alkalmazásával előállított bőrkészítményt alkalmazva kielégítő kozmetikai eredmény mellett kifogástalan funkcionális gyógyulás érhető el (5., 6. és 7. ábra). Nagy felszínű égések esetén hasonló gyógyulási eredményeket 2 kaptunk (8., 9. és 10. ábra).

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás szövetpótlásra felhasználható anyagok 2 előállítására biológiai szövetekből, amelynek során a — főleg levágott állatból, célszerűen sertésből származó - biológiai szövetet, különösen bőr-, ínvagy csontszövetet megtiszitjuk, zsírtalanítjuk, majd a kívánt méretre daraboljuk, ezután tartósít5 juk — célszerűen liofilizáljuk vagy mélyhűtjük továbbá ionizáló sugárzással sterilizáljuk és csomagoljuk, azzal jellemezve, hogy a kívánt méretre adott esetben porításig - darabolt, tartósított biológiai szövetet hermetikusan lezárt, oxigéntartalmú
    0 gázt - célszerűen levegőt - tartalmazó csomagolásba helyezzük, és a sterilizálást a csomagolás lezárása után végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a liofilizálásos tartó5 sítás során a biológiai szövet hőmérsékletét 0 és 40 °C, célszerűen 20 és 30 °C között, a liofilizáló kondenzor hőmérsékletét pedig - 40 és - 70 °C között tartjuk, és a liofilizálást 2-12, célszerűen 5-7%-os nedvességtartalomig végezzük.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a sterilizálást gammasugárzással - célszerűen Co60 sugárforrással - végezzük, a dózisteljesítményt 0,1 és 10 kGy/ óra, célszerűen 0,1 és 1 kGy/óra közötti, a dózist 10 és 35 kGy közötti, a biológiai szövet hőmérsékletét pedig 0 és 35 °C közötti értéken tartjuk.
HU21380A 1980-01-31 1980-01-31 Process for producing materials utilisable for tissue replacement from biological tissues HU183110B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU21380A HU183110B (en) 1980-01-31 1980-01-31 Process for producing materials utilisable for tissue replacement from biological tissues

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU21380A HU183110B (en) 1980-01-31 1980-01-31 Process for producing materials utilisable for tissue replacement from biological tissues

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183110B true HU183110B (en) 1984-04-28

Family

ID=10948508

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU21380A HU183110B (en) 1980-01-31 1980-01-31 Process for producing materials utilisable for tissue replacement from biological tissues

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU183110B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11382933B2 (en) Xenograft soft tissue implants and methods of making
US9888999B2 (en) Acellular dermal allografts and method of preparation
US5139527A (en) Biologic absorbable implant material for filling and closing soft tissue cavities and method of its preparation
US5782914A (en) Method for preparing heterogeneous tissue grafts
KR101668043B1 (ko) 비등방성 임플란트 및 그의 제조 방법
AU663150B2 (en) Fetal membrane tubes for nerve and vessel grafts
Hardin Banked bone
US20020091444A1 (en) Vascular tissue composition
JPS6029493B2 (ja) 乾燥蛋白質の超短波滅菌
US5534026A (en) Preparation of inexpensive, HIV-free human skin allograft
Bush et al. Process development and manufacturing of human and animal acellular dermal matrices
US20040192603A1 (en) Substantially non-immunogenic injectable collagen
KR101139434B1 (ko) 돼지피부를 이용한 드레싱재의 제조방법
US20130079889A1 (en) Irradiated Cortical Bone Sheet Allografts and Method of Forming Irradiated Cortical Bone Sheet Allografts
WO2016035019A1 (en) Human dermis, preparation and use thereof
HU183110B (en) Process for producing materials utilisable for tissue replacement from biological tissues
RU2172104C1 (ru) Способ изготовления имплантатов из губчатой костной ткани
MARQUIT et al. A new method of utilizing homografts: Procurement, sterilization, storage, and clinical application of beta irradiated cartilage and bone homografts in otorhinolaryngological plastic and reconstructive surgery
WO2020039397A1 (en) Method for obtaining a pig skin dressing and the medical use of a pig skin dressing
D'Lima et al. Application of Various Tissue Grafts
TWI252113B (en) Artificial skin graft and preparation method thereof
UA119699C2 (uk) Спосіб виготовлення імплантаційного дегідратованого кісткового біоматеріалу алогенного походження
EP2783706A1 (en) Implant material or device
RU2411923C1 (ru) Способ изготовления аллоимплантата на основе хрящевой ткани
UA119700C2 (uk) Спосіб виготовлення імплантаційного дегідратованого кісткового біоматеріалу алогенного походження у вигляді порошку

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee