HU182507B - Insecticide compositions containing cyclopropane-carboxylic acid halo-aenzyl esters and process for preparing the active substances - Google Patents

Insecticide compositions containing cyclopropane-carboxylic acid halo-aenzyl esters and process for preparing the active substances Download PDF

Info

Publication number
HU182507B
HU182507B HUIE000895A HU182507B HU 182507 B HU182507 B HU 182507B HU IE000895 A HUIE000895 A HU IE000895A HU 182507 B HU182507 B HU 182507B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
chloro
cis
formula
trifluoroprop
product
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Roger K Huff
Original Assignee
Ici Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ici Ltd filed Critical Ici Ltd
Publication of HU182507B publication Critical patent/HU182507B/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

A találmány hatóanyagként (I) általános képletű ciklopropánkarbonsav-halogén-benzil-észtert tartalmazó inszekticid készítményekre vonatkozik. 5 Az (I) általános képletben: R1 jelentése klór-, bróm- vagy fluoratom vagy trifluor-metil-csoport; R jelentése hidrogénatom, metil- vagy cianocsoport 10 és R jelentése legalább egy fluoratomot tartalmazó halogén-fenil-csoport. Az (I) általános képletű vegyületek a (II) és (III) 15 általános képletű vegyületek reagáltatásával állíthatók elő - az említett képletekben R, R1 és R2 jelentése a fent megadott és Q. jelentése halogénatom. 20 CF3-C=CH-CH—CH-C-O-CH-R c /\ CH3 CH3 0 Cfs-C-CH-CH - CH-C-Q X CHS CHS 0 I CFS- C-CH- CH— CH- C- OH X CH. CH, 0 CFS- C- CH- C H—CH- C- Hol 1. V /\ CHS CHj 182507 (I) (II) (Ha) (Hb) 25 30

Description

A találmány hatóanyagként (I) általános képletű ciklopropánkarbonsav-halogén-benzil-észtert tartalmazó inszekticid készítményekre vonatkozik. 5
Az (I) általános képletben:
R1 jelentése klór-, bróm- vagy fluoratom vagy trifluor-metil-csoport;
R jelentése hidrogénatom, metil- vagy cianocsoport 10 és
R jelentése legalább egy fluoratomot tartalmazó halogén-fenil-csoport.
Az (I) általános képletű vegyületek a (II) és (III) 15 általános képletű vegyületek leagáltatásával állíthatók elő - az említett képletekben R, R1 és R2 jelentése a fent megadott és Q. jelentése halogénatom.
CF3-C=CH-CH—CH-C-O-CH-R c /\ CH3 CH3
Cfs-C-CH-CH - CH-C-Q
X
CHS CHS
I
CFS- C-CH- CH— CH- C- OH
X
CH. CH,
CFS- C- CH- C H—CH- C- Hol
1. V /\
CHS CHj (I) (II)
Cila)
Cllb)
CF - C-CH-CH—CH-C-OR 1 V * /\
CH. CH.
(He)
HO-CH-R
Hol—CH —R
R* (Hl) (IV)
-2182507
A találmány hatóanyagokként új, ciklopropánkarbonsav-halogén-benzil-észtereket tartalmazó inszekticid készítményekre vonatkozik. A találmány tárgya továbbá eljárás az új hatóanyagok előállítására.
Már régóta ismert, hogy a természetben előforduló dklopropánkarbonsav-észterek egyes képviselői inszekticid hatással rendelkeznek. Ezek a vegyületek azonban ultraibolya fény hatására igen könnyen bomlanak, így mezőgazdasági felhasználásra kevéssé alkalmasak. Eddig már számos szintetikus ciklopropánkarbonsav-származékot állítottak elő és vetettek vizsgálat alá, hogy fény hatásának megfelelő mértékben ellenálló, a mezőgazdaságban általánosan alkalmazható inszekticid hatóanyagokhoz jussanak (lásd például az 1 243 858 számú és 1 413 491 számú nagy-britanniai szabadalmi leírást).
A szintetikus ciklopropánkarbonsav-származékok különösen előnyös képviselőit ismerteti a 2 000 764 számú nagy-britanniai és a 863 151 számú belga szabadalmi leírás. Ezek a vegyületek fény hatásának nagymértékben ellenállnak, és ugyanakkor kiváló kontakt- és maradék-inszekticid aktivitással rendelkeznek. Az idézett közleményekben ismertetett ciklopropánkarbonsav-származékok azonban - az 1 243 858 és az 1 413 491 számú nagy-britanniai szabadalmi leírásban felsorolt vegyületekhez hasonlóan - csak igen kis mértékű fertőtlenítő hatást fejtenek ki, vagy fertőtlenítő hatással egyáltalán nem rendelkeznek. A 862 109 számú belga szabadalmi leírás (illetve a megfelelő 2 658 074 számú Német Szövetségi Köztársaság-beli közrebocsátási irat) inszekticid hatással rendelkező 3-(2,2-dihalogén-vinil)- 2,2 - d i metil- ciklopropánkarbonsa v-halogén-benzil-észtereket ismertet, nem tartalmaz azonban semmiféle utalást arra vonatkozólag, hogy ezek a vegyületek fertőtlenítő hatással rendelkeznének.
A 2 802 962 számú Német Szövetségi Köztársaság-beli közrebocsátási iratban perhalogén-alkil-vinil-ciklopropánkarbonsavakból és fenoxi-benzil-, a-ciano-fenoxi-benzil- illetve a-etinil-fenoxi-benzil-alkoholokból leszármaztatható inszekticid hatású észterek kerültek ismertetésre; ezek a vegyületek azonban fertőtlenítőszerként nem mutatnak inszekticid aktivitást és talajban élő rovarkártevők irtására nem alkalmasak. A 78/91132 számú japán közrebocsátási iratban (Chemical Abstracts 90, 1700y) az Ixodid és háziállatok más kullancs kártevői ellen felhasználható, deltamethrin nevű vegyületet - (lR,cisz)-3-( 2,2-dibróm-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-(S)- a-ciano-3-fenoxi-benziI-észter - írták le; semmilyen utalás sincs azonban arra vonatkozólag, hogy ez a vegyület talajban élő kártevők ellen is felhasználható lenne.
Kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy egyes új
3-(2-halogén- vagy trifluor-metil)-3,3,3-trifluor-propen i 1)- 2,2 -dimetil-ciklopropánkarbonsav-halogén-benzil-észterek rendkívül erős inszekticid és akaricid aktivitással rendelkeznek, és kontakt, maradék és fertőtlenítő inszekticid hatóanyagokként egyaránt felhasználhatók.
A találmány szerinti kártevőirtó készítmények hatóanyagként olyan új vegyületeket tartalmaznak, amelyeknek (I) általános képletében
R1 jelentése fluoratom, klóratom, brómatom vagy trifluor-metil-csoport,
R2 hidrogénatomot, metilcsoportot vagy cianocsoportot jelent, és
R legalább egy fluoratomot tartalmazó halogén-fenil-csoportot képvisel, azzal a kikötéssel, hogy a további halogénatom klóratom és/vagy brómatom lehet.
Az (I) általános képletű vegyületekben R előnyösen legalább négy fluoratomot hordozó tetrahalogén-fenil- vagy pentahalogén-fenil-csoportot, például 2,3,4,5-tetrafluor-fenil-, 2,3,4,6-tetrafluor-fenil-,
4-klór-2,3,5-trifluor-fenil-, 4-klór-2,3,5,6-tetrafluor-fenil-, 4-bróm-2,3,5,6-tetrafluor-fenil- vagy pentafluor-fenil-csoportot jelenthet. Előnyös inszekticid hatással rendelkeznek azok a vegyületek is, amelyeknek (I) általános képletében R 1-3 fluoratomot tartalmazó halogén-fenil-csoportot képvisel.
Az (I) általános képletű vegyületek előnyös képviselőit az 1. táblázatban soroljuk fel.
1. táblázat
A vegyület sorszáma Rl R2 R
1. cf3 H pentafluor-fenil-
2. F H pentafluor-fenil-
3. Br H pentafluor-fenil-
4. a H pentafluor-fenil-
5. Cl ch3 pentafluor-fenil-
6. a CN pentafluor-fenil-
7. Cl H 2,3,5,6-tetrafluor-4-klór-fenil-
8. Cl H 2,3,5,6-tetrafluor-4-bróm-fenil-
9. Cl H 2 3,4,5-tetrafluor-fenil-
10. a H 23,4,6-tetrafluor-feníl-
11. Cl H 2,33-trifluor-4-klór- -fenil-
12. Cl H 2,3-difluor-fenil-
13. a H 2,4-difluor-fenil-
14. a H 2,5-difluor-fenil-
15. Cl H 2,6-difluor-fenil-
16. a H 2-fluor-fenil-
17. Cl H 3-fluor-feníl-
18. a H 4-fluor-fenil-
A szakember számára nyilvánvaló, hogy az (I) általános képletű vegyületek többféle geometriai izomer és sztereoizomer formájában képződhetnek. Az (I) általános képletű vegyületek a ciklopropángyűrűhöz kapcsolódó szubsztituensek térbeli helyzetétől függően cisz- és transz-izomerek, a vinilcsoporthoz kapcsolódó, trifluor-metil-csoporttól eltérő jelentésű R1 szubsztituens térbeli helyzetétől függően pedig E- és Z-izomerek lehetnek. Minthogy a dklopropán-t gyűrű két aszimmetrikusan szubsztituált szénatomot tartalmaz, a vegyületek különféle optikailag aktív (R 3
-3182507 és S) izomerek és racém elegyek formájában képződhetnek.
Tapasztalataink szerint kiemelkedően előnyös hatású a (+)-cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-triklór-prop-l-enil)2,2 -di me til-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter; feltételezésünk szerint ez az optikailag aktív izomer (1R,3R) konfigurációjú.
Az (I) általános képletű vegyületeket önmagukban ismert észterezési módszerekkel állíthatjuk elő a megfelelő ciklopropánkarbonsavakból vagy reakcióképes származékaikból és a megfelelő alkoholokból vagy reakcióképes származékaikból. Az (I) általános képletű észtereket például a következőképpen állíthatjuk elő:
a) A (Ha) általános képletű karbonsavakat - R1 jelentése a fenti - (III) általános képletű alkoholokkal reagáltatjuk - R és R2 jelentése a fenti. A reakcióhoz előnyösen savas katalizátort, például vízmentes sósavat alkalmazunk.
b) A (Ilb) általános képletű savhalogenideket — Hal halogénatomot, előnyösen klóratomot jelent, és R1 jelentése a fenti — (III) általános képletű alkoholokkal reagáltatjuk — R és R2 jelentése a fenti. A reakciót előnyösen bázis, például piridin, alkálifém-hidroxid, alkálifém-karbonát vagy alkálifém-alkoxid jelenlétében játszatjuk le.
c) A (Ha) általános képletű karbonsavakat — R1 jelentése a fenti - vagy azok alkáiifémsóit (IV) általános képletű halogenidekkel — R és R2 jelentése a fenti, Hal' pedig halogénatomot, előnyösen klóratomot jelent - vagy azok tercier aminokkal (például piridinnel vagy trialkil-aminokkal, így trietil-aminnal) képezett kvaterner sóival reagáltatjuk. A (Ha) általános képletű vegyületeket célszerűen alkálifémsóik formájában használjuk fel.
d) A (IIc) általános képletű észtereket - R1 jelentése a fenti, R4 pedig legföljebb 6 szénatomos alkilcsoportot, előnyösen metil- vagy etilcsoportot jelent - melegítés közben (III) általános képletű alkoholokkal reagáltatjuk - R és R2 jelentése a fenti. Ezt az átészterezést előnyösen katalizátor, például egy alkálifém-alkoxid (így nátrium-metoxid) vagy egy alkilezett titánvegyület (így tetrametil-titanát) jelenlétében játszatjuk le.
A felsorolt reakciókat kívánt esetben megfelelő oldószerben vagy hígítószerben végezhetjük. A reakciókat az elegy melegítésével vagy megfelelő katalizátorok (például fázisátvivő katalizátorok) alkalmazásával gyorsíthatjuk vagy tehetjük teljessé; ezzel a módszerrel adott esetben a hozamot is növelhetjük.
Az (1) általános képletű vegyületek egyedi izomeijeit a megfelelő izomer karbonsavakból vagy karbonsav-származékokból kiindulva állíthatjuk elő. A kiindulási anyagok izomeqeit önmagukban isme# módszerekkel különíthetjük el. A cisz- és transz-iZomereket például frakcionált kristályosítással válászthatjuk el egymástól, míg az optikailag aktív izomerek elkülönítése során a racém karbonsavakat optikailag aktív aminokkal reagáltathatjuk, a kapott diasztereomer sópárból frakcionált kristályosítással elkülöníthetjük az egyedi izomereket, majd a kívánt optikailag aktív karbonsavakat felszabadíthatjuk sóikból.
A (Ila)—(IIc) általános képletű kiindulási anyagokat a közös (II) általános képlettel szemléltethetjük - ahol R1 jelentése a fenti, Q pedig hidroxilcsoportot, halogénatomot vagy legföljebb 6 szénatomos álkoxícsoportot jelent. Ezeket a vegyületeket a 2 000 764 számú nagy-britanniai és a 863 151 számú belga szabadalmi leírásban ismertetett eljárással állíthatjuk elő.
A (ΙΠ) és (IV) általános képletű reagensek ismert vegyületek (862 109 számú belga szabadalmi leírás; J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 184-189 (1972/2)], vagy az említett közleményekben megadott módszerekkel állíthatók elő.
Ha a fent ismertetett reakciók során a (II) általános képletű vegyületeket izomerelegyek formájában használjuk fel, az (I) általános képletű vegyületeket szintén izomerelegyek formájában kapjuk. így például ha a (II) általános képletű vegyületek (+)-cisz- és (+)-transz-izomeqeinek elegyéből indulunk ki, az (I) általános képletű vegyületek szintén (+)-cisz- és (+)-transz-izomerek elegyeiként képződnek. Ezek az izomerelegyek egyes esetekben túlnyomórészt az egyik izomerből állnak. Ha kiindulási anyagokként a (II) általános képletű vegyületek tiszta izomerj eit (például a Z-konfigurációjú 2 -klór-3,3,3-trifluor-propenil-oldalláncot tartalmazó (+)-cisz-izomert) használjuk fel, termékként ugyanazt a térbeli konfigurációjú tiszta izomert kapjuk; illetve amennyiben ezeket a vegyületeket aszimmetrikus szénatomot tartalmazó alkoholokkal vagy halogenidekkel reagáltatjuk, termékként a megfelelő optikai izomerpár képződik. A példák szerint előállított és vizsgált termékek izomer-összetételét az alábbiakban adjuk meg:
,A” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 70 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó 3-(2-trifluor-metil-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il) -2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter (az 1. táblázat 1. sz. vegyülete) „B” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 50 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó 3-(2,3,3,3-tetrafluor-prop- 1-en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter (az 1. táblázat 2. sz. vegyülete) „C” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 70 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó 3-(2-bróm-3,3,3- , -trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter (az 1. táblázat 3. sz. vegyülete) „D” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 60 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó 3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2 /2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter (az 1. táblázat 4. sz. vegyülete
-4182507 „E” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 50 súly% (±>transz-izomert tartalmazó 3<2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter (az 1. táblázat 4. sz. vegyülete) „F” termék:
(±)-cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter „G” termék:
(+)-cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter „H” termék:
(-)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop- 1-en-1-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter ,4” termék:
(±)-transz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter ,4” termék:
(+)-transz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopro pánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter „K” termék:
(-)-transz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter „L” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 50 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó (±)-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en- l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-1 -(1 -pentafluor-fenil)-etil-észter (az 1. táblázat 5. sz. vegyülete) „M” termék:
(±)-cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-(±)-a-ciano-pentafluor-benzil-észter (az 1. táblázat
6. sz. vegyülete) „N” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 50 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó 3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-4-klór-tetrafluor-benzil-észter (az 1. sz. táblázat 7. sz. vegyülete) „O” termék:
(+)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav4-klór-tetrafluor-benzilészter ,4*” termék:
súly% (+)-cisz-izomert és 50 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó 3-(2-klór-3,3,3-t rifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-4-bróm-tetrafluor-benzil-észter (az 1. táblázat 8. sz. vegyülete) „Q” termék:
(±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-2,3,4,5 -tetrafluor-benzil-észter (az 1. táblázat
9. sz. vegyülete) „R” termék:
(+)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-2,3,4,6-tetrafluor-benzil-észter (az 1. táblázat
10. sz. vegyülete) ,3” termék:
súly% (±)-cisz-izomert és 50 súly% (±)-transz-izomert tartalmazó 3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-4-klór-2,3,5-trifluor-benzil-észter (az 1. táblázat 11. sz. vegyülete) „T” termék:
(±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-2,3-difluor-benzil-észter (az 1. táblázat 12. sz. vegyülete) „U” termék:
(±>cisz-3-(2-kl ór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-2,4-difluor-benzil-észter (az 1. táblázat 13. sz. vegyülete) „V” termék:
(±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop- 1-en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-2,5 -difluor-benzil-észter (az 1. táblázat 14. sz. vegyülete) „W” tennék:
(±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-di metil-ciklopropánkarbonsav-2,6-difluor-benzil-észter (az 1. táblázat 15. sz. vegyülete) „X” termék:
(±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-2-fluor-benzil-észter (az 1. táblázat 16. sz. vegyülete) „Y” tennék:
(±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-öklopropánkarbonsav-3-fluor-benzil-észter (az 1. táblázat 17. sz. vegyülete) termék:
(±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-4-fluor-benzil-észter (az 1. táblázat 18. sz. vegyülete)
Az (I) általános képletű vegyületeket rovarkártevők és egyéb gerinctelen kártevők (például atkák) irtására használhatjuk fel. az új hatóanyagokkal irt5
-511 ható rovar- és atkakártevők közül példaként a mezőgazdasági kártevőket (így a takarmánynövényeket, rostnövényeket, kertészeti növényeket és állatokat károsító rovarokat és atkákat), az erdőgazdasági kártevőket, a növényi eredetű termékek (például gyümölcsök, magvak és faanyagok) raktári kártevőit, továbbá az emberek és állatok fertőzéseit átvivő, illetve terjesztő kártevőket említjük meg.
Az (I) általános képletű vegyületeket kártevőirtó kompozíciók formájában visszük fel a kártevők tartózkodási helyére. Ezek a kártevőirtó kompozíciók egy vagy több (1) általános képletű hatóanyagot, továbbá megfelelő, közömbös hígító- vagy hordozóanyagot éslvagy felületaktív anyagot tartalmaznak. Kívánt esetben a kompozícióhoz egyéb kártevőirtó hatóanyagot, például egyéb inszekticid, akaricid vagy fungicid hatású vegyületet, illetve az inszekticid hatást szinergetikusan fokozó anyagot (például dodecil-imidazolt, szafroxánt vagy piperonil-butoxidot) is adhatunk.
A találmány szerinti kompozíciók például porzókészülékekben felhasználható porkészítmények lehetnek, amelyek a hatóanyagot szilárd hígítószerrel vagy hordozóanyaggal, így kaolinnal, bentonittal, szilikagéllel vagy talkummal összekeverve tartalmazzák. A kompozíciók granulátumok is lehetnek, amelyek a hatóanyagot valamely porózus, szemcsés hordozóanyag (például horzsakő) felületére felvitt állapotban tartalmazzák.
A találmány szerinti kompozíciók továbbá elöntözésre vagy permetezésre alkalmas folyékony készítmények is lehetnek. Ilyen készítmények például a vizes diszperziók vagy emulziók, amelyek a hatóanyagon kívül egy vagy több ismert nedvesítőszert, diszpergálószert vagy emulgeálószert (azaz felületaktív anyagot) is tartalmaznak.
Nedvesítő-, diszpergáló-, illetve emulgeálószerekként kationos, anionos és nemionos anyagokat egyaránt felhasználhatunk. A kationos felületaktív anyagok közül példaként a kvatemer ammóniumvegyületeket, így a cetil-trimetil-ammónium-bromidot említjük meg. Az anionos felületaktív anyagok közül példaként á következőket soroljuk fel: szappanok, alifás kénsav-monoészter-sók (így nátrium-lauril-szulfát), szulfonált aromás vegyületek sói (így nátrium-dodecil-benzolszulfonát, nátrium-, kalcium- vagy a mmónium-ligninszulfonát, butil-naftalin-szulfonát. továbbá di- és tri-izopropil-naftalinszulfonátok nátriumsóinak elegye) és hasonló anyagok. Nemionos felületaktív anyagokként például etílén-oxid zsíralkoholokkal (így oleil-alkohollal vagy cetil-alkohollal) vagy alkil-fenolokkal (így oktil-fenollal, nonil-fenollal vagy oktil-krezollal) képezett kondenzációs termékeit, hosszú szénláncú zsírsavak hexit-anhidridekkel képezett részleges észtereit, e részleges észterek etilén-oxiddal képezett kondenzációs termékeit, valamint lecitineket használhatunk fel.
A folyékony kompozíciókat például úgy állíthatjuk elő, hogy a hatóanyagot megfelelő oldószerben, így egy ketonban (például díaceton-alkoholban) vagy egy aromás oldószerben (például trimetil-benzolban) oldjuk, és az oldatot vízhez adjuk. A víz adott esetben egy vagy több ismert nedvesítő-, diszpergáló- vagy emulgeálószert tartalmazhat. A folyékony kompozíciók előállításához szerves oldósze6 rekként a felsoroltakon kívül dimetil-formamidot, etílén-dikloridot, izopropanolt, propilénglikolt vagy egyéb glikolokat, diaceton-alkoholt, toluolt, kerozint, fehérolajat, metil-naftalint, xilolokat, triklóretilént, N-metil-2-pirrolidont és tetrahidrofurfuril-alkoholt is felhasználhatunk.
A permetezéssel felviendő kompozíciókat aeroszolok formájában is kikészíthetjük. Az aeroszolos kompozíciók a hatóanyag és egy hajtógáz, például fluor-triklór-metán vagy diklór-difluor-metán elegyei lehetnek; ezeket az elegyeket nyomásálló palackokban, atmoszferikusnál nagyobb nyomáson tároljuk.
A vizes diszperzió vagy emulzió formájában felhasználandó készítményeket rendszerint koncentrátumok formájában hozzuk forgalomba, és a koncentrátumokat a felhasználás helyén vízzel a kívánt hatóanyag-tartalom eléréséig hígítjuk. A koncentrátumokkal szemben leggyakrabban támasztott követelmény az, hogy megfelelően hosszú ideig változás nélkül tárolhatók legyenek, és tárolás után vízzel hígítva megfelelően homogén, szokásos permetezőberendezésekkel felhordható kompozíciókat képezzenek. A koncentrátumok például 10—85 súly% hatóanyagot tartalmazhatnak. A koncentrátumok vizes hígításával kialakított, felhasználásra kész kompozíciók hatóanyag-tartalma a felhasználás céljától függően változhat. Mezőgazdasági vagy kertészeti célokra előnyösen használhatunk fel 0,0001-0,1 súly% hatóanyag-tartalmú vizes készítményeket.
A találmány szerinti kompozíciókat önmagukban ismert módszerekkel, például porozással vagy permetezéssel juttathatjuk a kártevőkre, a kártevők tartózkodási helyére, a kártevők által megfertőzött területekre, illetve a megfertőződésre hajlamos, növekedésben levő növényekre.
A találmány szerinti kompozíciók többek között a következő rovarokkal, illetve egyéb gerinctelen kártevőkkel szemben fejtenek ki rendkívül erős kártevőirtó aktivitást: Aphis fabae (tetvek), Megoura viceae (tetvek), Aedes aegypti (szúnyogok), Dysdecrus fasciatus (poloskák), Musca domestica (házilégy), Pieris brassicae (káposztalepke /lárvák/), Plutella maculipennis [káposztamoly (lárvák)], Phaedon cochleariae (tormalevélbogár), Telarius cinnabarinus (babfonóatka), Aonidiella spp. (pajzstetvek), Prialeuroides spp. (molyok), Blattella germanica (csótányok), Spodoptera littoralis (gyapotmag-fúróbogár), Chortiocetes terminifera (sáskák), és Diabrotica spp. (gyökérférgek).
Az (I) általános képletű vegyületeket tartalmazó kompozíciók különösen előnyösen alkalmazhatók a gyapoton élősködő lepke-kártevők [például Spodoptera spp. (fúróbogarak) és Heliothis spp. (bagolylepkék)] irtására. Tekintettel arra, hogy a készítmények fertőtlenítő hatással is rendelkeznek, az (I) általános képletű vegyületeket tartalmazó készítményeket igen előnyösen használhatjuk fel talajban élő kártevők, például Diabrotica spp. (gyökérférgek) irtására. Ezek a készítmények - elsősorban a több inszekticid hatóanyagot tartalmazó készítmények — kiváló „knock-down” hatással is rendelkeznek, így előnyösen használhatók fel a közegészséget veszélyeztető kártevők, például házilegyek irtására. A találmány szerinti készítményeket igen előnyösen használhatjuk fel háziállatok rovar- és atkakártevőinek,
-613 például Lucilia seratica-nak, valamint kullancsok (például Boophilus spp., Ixodes spp., Amblyomma spp., Rhipicephalus spp. és Dermaceutor spp.) irtására. Az újtípusú hatóanyagokat tartalmazó készítmények a felsorolt kártevők kártevőirtószerekre érzékeny és kártevőirtószerekre rezisztens törzseivel szemben egyaránt hatásosak, és kifejlett kártevők, lárvák és átmeneti fejlődési állapotban levő kártevők irtására egyaránt felhasználhatók. Állatgyógyászati célból a készítményeket orálisan vagy parenterálisan adhatjuk be a megfertőzött állatoknak, illetve a megfertőzött állatokat helyileg kezelhetjük a találmány szerinti kompozíciókkal.
A találmányt az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
Ebben a példában az „A’’—,,Ζ” tennék inszekticid hatásának vizsgálatát és a vizsgálatok eredményeit ismertetjük.
A vizsgálatokhoz a 2/a. táblázatban felsorolt kártevőket használtuk fel. A hatóanyagokat 4 térfogatrész acetonból és 1 térfogatrész diaceton-alkoholból álló oldószer-keverékben oldottuk fel, és a kapott oldatot 0,01 súly% Lissapol NX nedvesítőszert tartalmazó vízzel a kívánt koncentrációra hígítottuk.
A kísérletekhez 100, 50, 25 és 12,5 miüiomodrész (súlyrész) hatóanyagot tartalmazó vizes kompozíciókat használtunk fel.
A kártevőket tápanyagra vagy a gazdanövényre helyeztük, és a kártevőket és/vagy a tápközeget a vizsgálandó hatóanyagot tartalmazó folyékony készítménnyel kezeltük. A kezelés után 1—3 nappal meghatároztuk az elpusztult kártevők számát. A kísérleti körülményeket a 2/a. táblázatban soroljuk fel.
A vizsgált hatóanyagok aktivitását O-tól 9-ig terjedő számskálával jellemeztük, ahol az egyes számadatok jelentése a következő:
0: 10%-osnál kisebb mértékű pusztulás
1: 10-19%-os pusztulás
2: 20-29%-os pusztulás
3: 30-39%-os pusztulás
4: 40—49%-os pusztulás
5: 50—59%-os pusztulás
6: 60-69%-os pusztulás
7: 70—79%-os pusztulás
8: 80—89%-os pusztulás
9: 90-100%-os pusztulás
Az észlelt eredményeket a 2/b. táblázatban soroljuk fel.
2/a. táblázat
Kártevő A kártevő jele Tápközeg A hatásvizsgálat típusa* A vizsgálat időtartama nap
Musca domestica (házilégy; kifejlett rovarok) MD Gyapot/tej, cukor Kontakt 2
Spodoptera littoralis (gyapotmag-fúróbogár; lárvák) SL Gyapotlevelek Maradék 1
Plutella xylostella (káposztamoly; lárvák) PX Tormalevelek Maradék 3
Sitophilus granarius (gabonazsizsik; kifejlett rovarok) SG Gabonamagvak Kontakt 3
Diabrotica balteata (gyökérféreg; lárvák) DB Szűrőpapír Kontakt 3
*A kontakt hatás vizsgálata során a kártevőt és a tápközeget egyaránt kezeltük a hatóanyaggal, míg a maradék hatás vizsgálata során a kártevőket a hatóanyaggal előkezelt tápközegre vittük fel.
-7182507
2/b. táblázat
Hatóanyag (a termék jele) A hatóanyag koncentrációja, milliomodrész MD Kártevőirtó aktivitás SL PX SG DB
„A” 100 9 9 2 9
»B” 25 9 9 1* 9
„C” 25 9 7 9 9
„D” 25 9 9 1* 6 8
E” 25 9 6 8 5 6
„F” 100 9 9 9 9
„G” 25 9 9 2* 9
„H” 12,5 0 0 0 0 9
I” 100 9 9 9 9
,4” 12,5 9 9 9 8 -
„K” 25 0 0 0 0 2
„L” 100 3 2 0 0
„M” 100 5 0 2 0 8*
,»N” 50 9 9 5 - 9
„O” 25 9 9 9 9
25 9 9 8 9 8
„Q” 100 9 9 9 9 -
„R” 25 4 9 1 9
„S” 50 9 9 9 9 9
T” 25 9 2 2 9 0
„u” 25 2 0 5 0 0
V” 25 6 0 2 9 0
„W” 25 9 6 3 9 0
„X” 25 6 7 8 5 0
„Y” 100 5 9 7 9 0
„Z” 100 8 9 9 9 0
2. példa
Ebben a példában a (±)-cisz-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav- pentafluor-benzil-észter („F” termék) előállítását ismertetjük.
1,1 g (±>cisz-l-(klór-karbonil)-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en- l-il)-2,2-dimetil-ciklopropán 10,0 ml toluollal készített oldatához szobahőmérsékleten, keverés közben 0,75 g pentafluor-benil-alkohol 4,0 ml toluollal készített oldatát adjuk. Ezután a reakcíóelegyhez 0,325 g piridin 4,0 ml toluollal készített oldatát adjuk. A reakcióelegyet 18 órán át szobahőmérsékleten tartjuk, majd az elegyet vízzel hígítjuk, és kloroformmal extraháljuk. Az extraktumokat egyesítjük, híg vizes sósav-oldattal és vízzel mossuk, vízmentes magnézium-szulfát fölött szárítjuk, majd az oldószert lepároljuk. Az olajos maradékot tisztítás céljából szilikagél-oszlopon kromatografáljuk, eluálószerként kloroformot használunk. Tisztított, olajos termékként (±)-cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3 -1 r if 1 u or-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dime til-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észtert kapunk.
NMR spektrum vonalai (CC14): 1,20-1,44 (m, 6H), 1,80-2,28 (m, 2H), 5,16 (s, 2H), 6,75-6,92 (m, 1H) ppm.
3. példa
Ebben a példában a 30 súly% (±)-cisz-izomert tartalmazó (±)-cisz/transz-3-[2-(trifluor-metil)- 3,3,3-trifl uor-prop-1 -en-1 -il]-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észter (,A” termék) előállítását ismertetjük.
5 0 mg (±)-cisz/transz-3-[2-(trifluor-metil)-3,3,3-1 rifluor-prop-1 -en-1 -ilj- 2,2-dimetil-ciklo propánkarbonsav (30 súly% cisz-izomert tartalmazó izomerelegy) és 2,0 ml tionil-klorid elegyét 2 órán át visszafolyatás közben forraljuk, majd a tionil-kloridot benzol jelenlétében végzett azeotrop desztillációva! eltávolítjuk. A kapott olajos maradékot, amely infravörös spektrum alapján (±)-cisz/transz-l-(klór-karbonil)-3-[(2-trifluor-metil)-3,3,3-trifluor-prup-l-en-l-il]-2,2-dimetil-ciklopropánnak bizonyult, 5,0 ml benzolban oldjuk, az oldathoz 180 mg pentafluor-benzil-alkoholt és 75 mg vízmentes piridint adunk, és a reakcióelegyet 2 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Ezután az elegyet jég és 100 ml híg vizes sósavoldat keverékébe öntjük, és a kapott oldatot négyszer 25 ml dietil-éterrel extraháljuk. Az extraktumokat egyesítjük, egymás után hideg vízzel híg, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal, majd ismét vízzel mossuk, vízmentes magnézium-szulfát fölött szárítjuk, végül az oldószert csökkentett nyomáson lepároljuk. Az olajos maradékot tisztítás céljából szilikagél-oszlopon kromatografáljuk, eluálószerként kloroformot használunk. Az eluátumból a kloroformot csökkentett nyomáson lepároljuk. 310 mg (±)-cisz/transz-3-[(2-trifluor-metil)- 3,3,3-trifluor-prop-l-en-il]-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav pentafluor-benzil-észtert kapunk, amely NMR spektrum alapján 30 súly% (±)-cisz-Ízomert és 70 súly% (±)-transz-izomert tartalmaz.
NMR spektrum vonalai: (CC14): 1,22-1,46 (m, 6H), 1,80-2,64 (m, 2H), 5,28 (s, 2H), 6,32-7,40 (m, 1H).
4. példa
A 2. példában ismertetett eljárással állítjuk elő a (±)-transz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-l-il)2,2 - d i me t il-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észtert (,J” termék) a megfelelő savklorid és pentafluor-benzil-alkohol reakciója útján.
NMR spektrum vonalai (CC14): 1,20-1,44 (m, 6H), 1,72-1,82 (m, 1H), 2,28-2,52 (m, 1H), 5,26 (s, 2H), 6,10-6,30 (m, 1H).
5. példa
A 3. példában ismertetett eljárással állítjuk elő a „B” - „E”, „G”, „H”, és ,J” - „Z” terméket a megfelelő karbonsavakból és alkoholokból.
A „B” terméket pentafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz/transz-3-(2,3,3,3-tetrafluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dime1il-ciklopropánkarbonsavból (50 súly% (±)-cisz-izomert tartalmazó anyag) kiindulva állítjuk elő.
-8182507
A „C” terméket pentafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz/transz-3-(2-bróm-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból (30 súly% (±)-cisz-izomert tartalmazó anyag kiindulva állítjuk elő.
A „D” terméket pentafluor-benzil-alkoholból és (+)-cisz/transz-3-(2-kl ór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból (40 súly% (±)-cisz-izomert tartalmazó anyag) kiindulva állítjuk elő.
Az „E” terméket pentafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz/transz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból [50 súly% (±)-cisz-izomert tartalmazó anyag] kiindulva állítjuk elő.
A „G” terméket pentafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A „H” terméket pentafluor-benzil-alkoholból és (-)-cisz-3-(2-kl ór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A ,4” terméket pentafluor-benzil-alkoholból és (±)-transz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A „K” termeltet pentafluor-benzil-alkoholból és (-)-transz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
Az „L” terméket (±)-l-(pentafluor-fenil)-etanolból és (±)-cisz/transz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból (50 súly% (i)-cisz-izomert tartalmazó anyag) kiindulva állítjuk elő.
Az „M” terméket (±)-a-ciano-pentafluor-benzil-alkoholból és (+)-cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en- l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
Az „N” terméket 4-klór-tetrafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz/transz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból (50 súly% (±)-cisz- izomert tartalmazó anyag) kiindulva állítjuk elő.
Az „0” terméket 4-klór-tetrafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A ,JP” terméket 4-bróm-tetrafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz/transz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop- 1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból (50 súly% (±)-cisz-izomert tartalmazó anyag) kiindulva állítjuk elő.
A „Q” terméket 2,3,4,5-tetrafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
Az „R” terméket 2,3,4,6-tetrafluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
Az „S” terméket 4-klór-2,3,5-trifluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz/transz-3-(2-klór-3,3,3-trifluo r-prop- 1-en-l -il)-2,2-dimetil-ciklo18 propánkarbonsavból [50 súly% (±)-cisz-izomert tartalmazó anyag] kiindulva állítjuk elő.
A „T” terméket 2,3-difluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
Az „U” terméket 2,4-difluor-benzil-alkohoíból és (±)-cisz-5-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A „V” terméket 2,5-difluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l -en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A „W” terméket 2,6-difluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-kIór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
Az ,X” terméket 2-fluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l -en-1 il)-2,2-di metil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
Az „Y” terméket 3-fluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimctil-cikIopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A „Z” terméket 4-fluor-benzil-alkoholból és (±)-cisz-3-(2-klór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en-1 -il)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsavból kiindulva állítjuk elő.
A felsorolt termékeket NMR spektrum alapján és/vagy mikroelemzéssel azonosítottuk.
Az „A”-„Z” termékek spektroszkópiai adatait az alábbi 3. táblázatban foglaljuk össze:
3. táblázat
A vegyület jelzése Infravörös spektrum («η'1) NMR spektrum Ή (CR4) ppm
,Λ” 1735 1,22—1,46 (m, 6H)
1660 1,80-2,64 (m, 2H)
1525 5,28 (s, 2tT>
1180 6,32, 7,40 (m, 1H)
„B” 1735 1,16—1,44 (m, 6H)
1655 1,66-2,46 (m, 2H)
1500 5,26 (s, 2H)
1135 6,28, 5,94, 5,54, 5,20 (4d, 1H)
„C” 1735 1,20-1,44 (m, 6H)
1655 1,70-2,50 (in, 2H)
1505 5,20 (s, 2H)
1140 6,35, 7,06 (2d, 1H)
,X>” 1735 1,20—1,44 (m, 6H)
1655 1,70-2,50 (m, 2H)
1510 5,15 (s, 2H)
1130 6,20, 6,85 (2d, 1H)
-9182507
3. táblázat folytatása
3. táblázat folytatása
A vegyület jelzése Infravörös spektrum (cm.-1) NMR spektrum Ή (CF14) ppm
,,E 1735 1,20-1,44 (m, 6H)
1655 1,70-2,50 (m, 2H)
1510 5,15 (s, 2H)
1130 6,20, 6,85 (2d, 1H)
„F” 1735 1,20-1,44 (m, 6H)
1655 1,80-2,28 (m, 2H)
1510 5,16 (s, 2H)
1130 6,75-6,92 (m, 1H)
„G” 1735 1,30 (s, 6H)
1655 1,85-2,32 (m, 2H)
1510 5,15 (s, 2H)
1130 6,85 (d, 1H)
„H” 1735 1,30 (s, 6H)
1655 1,85-2,32 (m, 2H)
1510 5,15 (s, 2H)
1130 6,85 (d, 1K)
1735 1,20-1,44 (m, 6H) 1,72-1,82 (m, 1H)
1655 2,28-2,52 (m, 1H)
1510 5,26 (s, 2H)
1130 6,10-6,30 (m, 1H)
„J” 1735 1,28, 1,36, (2s, 6H)
1655 1,70-2,50 (m, 2H)
1510 5,15 (s, 2H)
1130 6,20 (d, 1H)
,,K” 1735 1,28, 1,36, (2s, 6H)
1655 1,70-2,50 (m, 2H)
1510 5,15 (s, 2H)
1130 6,20 (d, 1H)
„L” 1725 1,12-1,36 (m, 6H)
1650 1,54-2,50 (m, 5H)
1490 1135 5,96—6,90 (m, 2H)
„M” 1745 1,16—1,46 (m, 6H)
1650 1,92-2,44 (m, 2H)
1510 1130 6,66-6,92 (m, 2H)
„N” 1736 1,16-1,44 (m, 6H)
1650 1,60-2,48 (m, 2H)
1495 5,15 (s, 2H)
1145 6,16, 6,85 (2d, 1H)
„0” 1735 1,28, 1,32 (2s, 6H)
1655 1,85-2,32 (m, 2H)
1495 5,15 (s, 2H)
1135 6,85 (d, 1H)
A vegyület jelzése Infravörös spektrum (cm-1) 5 NMR spektrum ι Ή (CF14) ppm
„P” 1735 1650 1490 1135 1,16-1,36 (m, 6H) 1,68-2,50 (m, 2H) 5,20 (s, 2H) 6,10, 6,84 (2d, 1H)
„Q” 1735 1655 1530 1495 1135 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1,85-2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6,80-7,30 (m, 2H)
„R” 1735 1655 1520 1135 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1,85-2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6,68-7,04 (m, 2H)
,β” 1735 1650 1490 1140 1,22-1,46 (m, 6H) 1,66-2,44 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6,0-7,16 (m, 2H)
1735 1655 1490 1135 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1,85-2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6,78-7,28 (m, 4H)
U” 1725 1655 1505 1140 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1,85-2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6,65-7,50 (m, 4H)
„V” 1730 1655 1500 1140 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1,85-2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6,78-7,30 (m, 4H)
„W” 1725 1655 1470 1135 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1,85-2,32 (m, 2H) 5,15 (m, 2H) 6,74-7,46 (m, 4H)
,Λ” 1725 1655 1510 1140 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1.85- 2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6.85- 7,50 (m, 5H)
Y” 1725 1655 1130 1,28, 1,32 (2s, 6H) 1.85- 2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 6.85- 7,46 (m, 5H)
Z” Μ1 1725 1655 1490 1135 1,28, 1,32 (2d, 6H) 1.85- 2,32 (m, 2H) 5,15 (s, 2H) 5.85- 7,58 (m, 5H)
-10182507
6. példa
Ebben a példában a találmányunk szerinti készítmények előállítását mutatjuk be:
A) Szemcsés készítmény előállítása:
g cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-2,2-dimetil- ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzú-észter („F” termék), 50 g faliszt és 200 ml metilén-klorid oldatát forgódobos keverőben 1930 g gipsz-szem- 10 cséré (30-50 mesh méretű; „Agsorb-S” 2100G védjegy) permetezzük, majd az ily módon kezelt szemcséket az oldószer eltávolítása céljából levegőn szárítjuk. A kapott szemcsés készítmény hatóanyag-tartalma 1 súly%. 15
B) Ultra-kis-térfogatú (ULV) permetezhető folyékony készítményt oly módon állítunk elő, hogy 90 súlyrész „F” terméket 10 súlyrész „Isopar” G-el összekeverünk. Az „Isopar” G 9—11 szénatomos el- 20 ágazatlan láncú alifás szénhidrogének elegye.
C) A megfelelő komponensek összekeverésével alábbi összetételű emulgeálható koncentrátumot állítunk elő:
Komponens Mennyiség, súlyrész „F” tennék 25
Nátrium-dodedl-benzol-szulfonát 5 30 „Aromásol” H 70
Az „Aromasol” H túlnyomórészt xilolokból és mezitilénekből álló alkil-benzol oldószerelegy.
Az emulgeálható koncentrátumból vizes hígítással 35 10-100 ppm hatóanyag-tartalmú permedé készíthető.
D) Porzó készültekben felhasználható porkeveréket oly módon készítünk, hogy 95 súlyrész tál- 40 kumot 5 súlyrész ,F” termékkel összekeverünk. Az üy módon elkészített porkeveréket a növények levélzetére juttathatjuk.
Szabadalmi igénypontok:

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Szilárd szemcse vagy por alakú vagy folyékony inszekticid készítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,01—95 súly% mennyiségben olyan új cildopropánkarbonsav-halogén-benzil-észtert tartalmaz, amelynek (I) általános képletében
    R* jelentése klór-, bróm- vagy fluoratom vagy trifl uor-metil-csoport;
    R2 jelentése hidrogénatom, metil- vagy cianocsoport és
    R jelentése legalább egy fluoratomot tartalmazó halogén-fenil-csoport, szilárd hordozó- vagy hígítóanyagok — előnyösen talkum vagy gipsz - és/vagy folyékony hordozóvagy hígítóanyag - előnyösen valamilyen szénhidrogén — és adott esetben felületaktív anyag - előnyösen szénhidrogén-szulfonát-típusú felületaktív anyag — mellett.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti inszekticid készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy 0,5—3 súly% cisz-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-il)-2,2,-dimetil-ciklopropánkarbonsav-pentafluor-benzil-észterrel átitatott, 0,4-0,5 mm nagyságú gipsz-szemcsék alakjában van formázva.
  3. 3. Eljárás az 1. igénypont szerinti inszekticid készítményekben hatóanyagként felhasználható (I) általános képletű ciklopropánkarbonsav-halogén-bem zil-észterek - a képletben R, R1, és R2 jelentése az
    1. igénypontban megadott - előállítására, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű vegyületet - a képletben R1 jelentése az 1. igénypontban megadott és Q jelentése halogénatom, előnyösen klóratom (III) általános képletű vegyülettel — a képletben R és R2 jelentése az 1. igénypontban megadott - reagáltatok, bázis — előnyösen piridin, alkálifém-hidroxid, alkálifém-karbonát vagy alkálifém-alkoholát jelenlétében, előnyösen szobahőmérsékleten, előnyösen oldószer — célszerűen aromás szénhidrogén, különösen előnyösen toluol - jelenlétében.
    2 rajzlappal
    A kiadásért felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    85.4008 - Zrínyi Nyomda, Budapest
    -11182507
    Nemzetközi osztályozás:
    A 01 N 53/00, C 07 C 69/743
    2/1
    CF,-C = CH-CH—CH-C-O-CH-R
    I, > i ch3 ch5 (I)
    Cf\-C=CH-CH~CH-C-Q
    V (II)
    CH3 CHj
    CFj- C=CH- CH- CH- C- OH (lla)
    CHj CH3
    CF,- C= CH- C H— CH- C— Hol (Ilb)
    CM, CH,
    -12182507
    Nemzetközi osztályozás:
    A 01 N 53/00, C 07 C 69/743
    2/2
    CFX— C=CH-CH—CH-C- OR
HUIE000895 1978-10-27 1979-10-26 Insecticide compositions containing cyclopropane-carboxylic acid halo-aenzyl esters and process for preparing the active substances HU182507B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB7842267 1978-10-27

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182507B true HU182507B (en) 1984-01-30

Family

ID=10500649

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUIE000895 HU182507B (en) 1978-10-27 1979-10-26 Insecticide compositions containing cyclopropane-carboxylic acid halo-aenzyl esters and process for preparing the active substances

Country Status (3)

Country Link
JP (2) JPS5559141A (hu)
HU (1) HU182507B (hu)
ZA (1) ZA795532B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1150300A (en) * 1978-10-13 1983-07-19 Robert J.G. Searle 2,6-dihalobenzyl esters and their use as pesticides
ZA8295B (en) * 1981-01-21 1982-11-24 Ici Plc Halobenzyl esters
BR8506967A (pt) * 1984-10-10 1986-12-23 Fmc Corp Processo para combater insetos que vivem no solo
TWI687161B (zh) * 2016-04-15 2020-03-11 日商大日本除蟲菊股份有限公司 酯化合物及其用途

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4183950A (en) * 1976-12-22 1980-01-15 Bayer Aktiengesellschaft Combating arthropods with 2,2-dimethyl-3-vinyl-cyclopropane carboxylic acid esters of halogenated benzyl alcohols
DE2831193A1 (de) * 1978-07-15 1980-01-24 Bayer Ag Fluoralkenylsubstituierte cyclopropancarbonsaeureester und ihre verwendung als insektizide

Also Published As

Publication number Publication date
JPS6354339A (ja) 1988-03-08
ZA795532B (en) 1980-09-24
JPS5559141A (en) 1980-05-02
JPS6261015B2 (hu) 1987-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0031199B1 (en) Substituted benzyl esters of cyclopropane carboxylic acids and their preparation, compositions containing them and methods of combating insect pests therewith, and substituted benzyl alcohols
US4868209A (en) Halogenated esters
US4385070A (en) Halogenated esters
JPH0112742B2 (hu)
EP0054360B1 (en) Fluorobenzyl cyclopropane carboxylates, their preparation, compositions comprising them and their use as insecticides
US4551546A (en) Halogenated esters
HU199065B (en) Insecticides and acaricides containing as active substance fluor-benzil-esthers and process for production of the active substances
EP0010879B2 (en) Halogenated esters of cyclopropane acids, their preparation, compositions and use as pesticides
HU182507B (en) Insecticide compositions containing cyclopropane-carboxylic acid halo-aenzyl esters and process for preparing the active substances
GB2034700A (en) Halogenated esters of cyclopropane acids, their preparation compositions and use as pesticides
EP0091208B1 (en) Method for combating insect pests, and novel cyclopropane carboxylates useful as active ingredients therein
JPS6313412B2 (hu)
HU200260B (en) Insecticides and acaricides containing as active substance fluor-benzil-esthers and process for production of the active substances
KR830001067B1 (ko) 사이클로프로판산의 할로겐화 에스테르의 제조방법
JPS6221776B2 (hu)
CA1230547A (en) Halogenated esters
GB2093830A (en) Haloalkenyl esters of cyclopropane carboxylic acids
CA1266678A (en) Halogenated esters
JPH0120133B2 (hu)
IE46643B1 (en) Insecticidal esters of 2,2-dimethylcyclopropane carboxylic acids and intermediates therefor
JPH06316569A (ja) 新規カルボン酸エステル誘導体、およびこれを含有する 殺虫、殺ダニ剤
CS264263B2 (cs) Insekticidní a akaricidní prostředek a způsob výroby účinných látek

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628