HU182162B - "Teherhordozó emelőszerkezet, különösen tolószékek emelésére" - Google Patents

"Teherhordozó emelőszerkezet, különösen tolószékek emelésére" Download PDF

Info

Publication number
HU182162B
HU182162B HU131180A HU131180A HU182162B HU 182162 B HU182162 B HU 182162B HU 131180 A HU131180 A HU 131180A HU 131180 A HU131180 A HU 131180A HU 182162 B HU182162 B HU 182162B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
section
lifting device
load
plate
lifting
Prior art date
Application number
HU131180A
Other languages
English (en)
Inventor
Graham R Thorley
Original Assignee
Transportation Design & Techn
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US06/041,943 external-priority patent/US4251179A/en
Application filed by Transportation Design & Techn filed Critical Transportation Design & Techn
Publication of HU182162B publication Critical patent/HU182162B/hu

Links

Landscapes

  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)

Abstract

A találmány szerinti teherhordozó emelőszerkezet különösen rokkant személyeknek valamely járműbe való felemelésére szolgál tolószékkel együtt, vagy anélkül. A tolószékemelő szerkezetet közforgalmú távolsági autóbusz vagy vasúti kocsi ajtónyílásába lehet beépíteni. Épület lépcsőszerkezetébe is beépíthető. A teherhordozó emelőszerkezet emelőlapja négy párhuzamos, csuklósán összekapcsolt szakaszból áll, amelyek az emelőszerkezet összecsukott állapotában két lépcsőt képeznek. Az első párhuzamos szakasz, amely az emelőlap legfelső helyzetében a jármű padlójával vagy épület esetében a legfelső lépcsővel ér össze, elülső éle mentén elfordul és így öszszecsukott helyzetben a felső lépesé hátlapját képezi. A második szakasz a felső lépcső fellépőjévé válik, mig a harmadik szakasz a felső és alsó lépcső közötti homloklapot képezi. A negyedik szkaszban, ami az aló mozgatható rámpa és egy visszahúzható alapzat, ami felfelé forogva ütközőt képez és így megakadályozza, hogy a tolószék az emelőszerkezet mozgása közben legumljon az emelőlapról. Az emelőlapot egy mozgó kocsi tartja, amit az emelőszerkezet belső szerkezetéhez műanyag siklócsapágyak kapcsolnak. Ezek a csapágyak függőleges csatornákba csúsznak. Az emelőlap a függőleges emelőmozgáson kívül normális vízszintes helyzetéből lefelé is billenthető és Így a talajszint, valamint a felrakásl felületek közötti kis magasságkülónbsögek áthidalhatók.

Description

A találmány tárgya teherhordozó emelőszerkezet, különösen tolószékek emeléséhez, amelynél egy lépcsőszerkezet lépcsőelemei egy alacsonyabb és egy magasabb szint között mozgathatók,s amelynek több szakaszból álló teherhordozó emelőlapja van.
A jármű vagy épület bejárati nyílásába beépíthető emelőlap teherhordozó felületének kialakítására vonatkozó alapkoncepció ismeretes a 4 027 807 és 4 081 091 lsz. amerikai szabadalomból.. Az alapkoncepció további tökéletesítését a 4 176 199 lsz. amerikai szabadalom ismerteti. Ezen túlmenően ez a koncepció megvalósult a Vapor Corporation által Travelift néven gyártott szerkezetben, valamint az Egyesült Államokban és Kanadában különböző szervezetek által forgalomba hozott hasonló tolószékemelő szerkezetekben. Mozgatható lépcsőknek más célokra való korábbi alkalmazását Írja le a 4 070 920 lsz. Abbott-féle; a 3 957 284 lsz. Wxight-féle; a 3 955 827 lsz. Woniger-féle; 3 913 497 lsz. Aroschick-féle, valamint a 3 572 754 sz. Fowler-féle amerikai szabadalom. Emelőszerkezeteknek autóbuszok ajtólépcsőibe való beépítésére vonatkozó korábbi kísérleteket ismertet a 4 022 337 lsz. Eichenhofer és társai által benyújtott; a 3 918 59θ lsz. Word-féle; a 3 912 048 lsz. Manning-féle, továbbá a 3 710 962 lsz. if j. Fowler-féle amerikai szabadalom.
Jelen találmány olyan teherhordozó szerkezetekre, különösen olyan emelőszerkezetekre vonatkozik, amelyek rokkant személyeknek tolószékkel vagy tolószék nélkül jármüvekre, igy autóbuszokra vagy más közúti jármüvekre való felemelésére alkalmasak. Vonatkozik továbbá olyan emelőszerkezetekre, amelyek mozgássérült személyeknek egy épület bejáratánál vagy bejáratában lévő lépcsők vagy az épületen kívüli lépcsők leküzdéséhez alkalmasak. A jármüvekhez régebben tervezett emelőszerkezetek viszonylag nagyméretűek.és nehézkesek voltak és sok helyet foglaltak el a jármüvek belsejében. Nyilvánví óan előnyösek az olyan, emelőszerkezetek, amelyek a jármüvei mozgása közben azok belsejében helyezkednek el. A korábbi emelőszerkezetek nagy mérete ugyanakkor gyakran szükségessé tette, hogy a berendezések legalább egy részé a járművön kívül legyen elhelyezve. Az ilyen emelőszerkezeteknek a jármű belsejében elhelyezett része gyakran jelentősen csökkentette a jármű befogadóképességét. Ezenkivül az emelőszerkezet mérete és bonyolultsága gyakran megköveteli, hogy a jármüvek oldalában a normális bejáratokon túlmenően külön nyílást alakítsanak ki az emelőszerkezetek elhelyezhetősége érdekében.
Kísérletek történtek arra, hogy ilyen emelőszerkezetet közforgalmú távolsági autóbuszok ajtónyilásában helyezzenek el. Evégett különböző ötletes módszereket javasoltak a normális bejárati lépcsőknek az emelőlap utjából való eltávolítására. Erre példa a 4 022 337 lsz. Eichenhofer-féle amerikai szabadalom. A 4 027 807 lsz. amerikai szabadalomban szereplő eredeti javaslatunk, amely leírja hogyan lehet a bejárati lépcsők fellépőés homloklapelemeit az emelőlap teherhordozó felületeinek kialakítása céljából átkombinálni, nemcsak a lépcsőelemek félretolásának szükségességét küszöböli ki, hanem nagyon célszerűen fel is használja ezeket a lépcsőelemeket az emelőlap alapelemeiként.
Egyes esetekben a fellépő- és homloklapelemek túl keskenyek volbak ahhoz, hogy egy tolószék elhelyezéséhez elegendő laphosszuságot biztosítsanak. A lap számara ezért járulékos helyet biztosítottak az egyik lépcsőelem szélességének megnövelé2
181162 aével vagy azzal, hogy hozzátettek egy felhágót, amely a lépcsőszerkezet alól elorecauszott és igy a lap hosszát megnövelte.
A rokkant személtek számára kialakított emelőszerkezetnek érthető módon rendkívül stabilnak, rángató vagy ugró mozgásoktól mentesnek, időjárásállónak ég rendkívül megbízhatónak kell lennie. Ezen követelmények teljesítése különösen nehéz az olyan emelőszerkezeteknél, amelyeknek egy tolószék elhelyezéséhez megnövelt, a jármű oldalából kinyúló teherhordó felülettel,lappal kell rendelkezniük. Az emelőszerkezet fenti követelmények teljesítéséhez szükséges felépítése olyan súlyú és nagyságú, hogy a legnagyobb tipusu közforgalmú járműbe sem építhető be megfelelően.
A találmány az emelőlap szélességének növelését, a mozgás közbeni stabilitást és a mozgás simaságának fokozását, valamint az emelőszerkezet és a szükséges belső szerkezet súlyának és méretének csökkentését célzó, hatékonyabb módszer keresésének eredményeként jött létre.
A találmány fő célja, rokkant, mozgássérült személyek számára szolgáló és szokványos közforgalmú távolsági ^ármü bejárati nyílásába könnyen beépíthető emelőszerkezet létrehozása.
A találmány másik célja olyan emelőszerkezet megvalósítása, amelynél a teherhordó lap egy részeként a normális bejárati lépcsők fellépő- és homloklapelemei felhasználhatók. A találmány járulékos célja továbbá olyan eszköz létrehozása, amely a lap szélességét az előbb említett lépcsőelemek által biztosított teherhordó felületen túl kiterjeszti. A találmány egy további célja az emelőszerkezetet hordozó belső szerkezet súlyának és méreteinek olyan csökkentése, hogy alkalmazása ne jelentsen akadályt. A találmány célja végül egy olyan uj tipusu csúszófelület létrehozása, melyet kis súly, egyszerű szerkezet, nagy stabilitás és tartósság jellemez.
A találmány a fenti, valamint egyéb célokat úgy valósítja meg, hogy a jármű normális bejárati lépcsőit egy toobek között teherhordozó lapot is tartalmazó szerkezettel helyettesíti, amely négy párhuzamos szakaszból áll. Ezeket a szakaszokat csuklópántok kötik össze úgy, hogy az emelőszerkezet összecsukott helyzetében azok két lépcsővé hajthatók össze. A lap legkülső szakasza az alsó légcső fellépőelemévé, s következő szakasz az alsó és felső lépcső közötti homloklappá válik, a harmadik szakasz képezi a felső lépcső fellépőelemét, mig a lap utolsó vagy legfelső szakasza hátrahajlik a felső lépcső mögé. A hordozó vázszerkezet és az emelőszerkezet két, kis helyet elfoglaló oszlopszerelvényben helyezkedik el, amelyek célszerűen a lépcsőnyilás két oldalán vannak, s igy a jármű normális használatát és működését nem akadályozzák. Az emelőszerkezet mozgó elemei, valamint a belső hordozó szerkezet közötti csuszókapcaolatot hosszúkás támasztóelemekként kialakított műanyag siklócsapágyak hozzák létre, amelyek függőleges csatornákba vannak zárva. A lap külső éle körül forgó csuklós lap lesüllyeszthető és igy a tolószék kigörditéséhez rámpaként szolgál. A csuklós lap felső helyzetbe forgatva a tolószék rögzitőjeként működik,azaz megakadályozza, hogy a tolószék az emelömozgás közben leguruljon a lapról.
A találmány szerinti teherhordozó emelőszerkezetnél tehát a teherhordozó emelőlap legalább három szomszédos szakaszból áll, melyek csuklósán vannak a szomszédos szakaszokhoz kapcsolva csuklópántok utján, továbbá az emelőlapot kocsi hordozza,
182.162 amely az alacsonyabb és magasabb szint között mozgatható, és össze van kötve egy emelőkeszülékkel, valamint legalább egy szakasz forgathatóan van szerelve a függőleges helyzetbe való elforgatás érdekében, miközben az elforgatható szakaszokkal szomszédos szakaszok vízszintes helyzetbe elmozdíthatok egy készülék utján? éspedig mindegyik egy-egy eltérő szintben, végezetül a függőleges és vízszintes helyzetű szakaszokból lépcsőszerkezet van kialakítva, az emelőkészüléknek pedig függőleges vezető oszlopszerelvénye van az emelőlap egyik oldalánál,amely vezető oszlopszerelvény két, egymással csuklósán összekapcsolódó elemmel rendelkezik, s ezek közül az egyik elem az emelőlap oldalához van csatlakoztatva? mig a másik elem az emelőszerkezet fix tartószerkezetének részét képezi.
A találmányt a továbbiakban annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül:
az 1. ábra egy távolsági autóbusz első ajtónyilásába beépített találmány szerinti tolószékemelő szerkezet nézeti képe, a lépcsők összecsukott helyzetében;
a 2. ábra az 1. ábrán látható tolószékemelő szerkezet nézeti képe, szétnyitott és a talaj felé félig lesüllyesztett teherhordozó emelőlappal;
a 3. ábra a tolószékemelő szerkezet elölnézete az emelőlap legfelső helyzetében;
a 4. ábra a 3. ábra 4-4 vonal menti metszete;
az 5· ábra a tolószékemelő szerkezet jobboldali keresztmetszete az emelőlap összecsukott, vagyis lépcsőhelyzetében; az emelőlap alternetiv helyzeteit pontvonal ábrázolja;
a 6. ábra az emelőlap elemeinek baloldali keresztmetszete összecsukott, vagyis lépcső-helyzetben;
a 7. ábra a 6. ábra 7-7 vonala mentén vett homlok-részkeresztmetszet;
a 8. ábra az emelőlap elemeinek baloldali keresztmetszete, félig kinyitott helyzetben;
a 9· ábra az emelőlap elemeinek baloldali keresztmetszete, teljesen nyitott helyzetben;
a 10. ábra a 3· ábra 10-10 vonala mentén vett felülnézeti keresztmetszet, ahol a szakaszok részben el vannak vágva és látható az emelőlap kialakítására szolgáló szerkezet;
a 11. ábra a 10. ábra 11-11 vonala mentén vett homloknézeti keresztmetszet;
a 12. ábra a 10. ábra 12-12 vonala mentén vett homloknézeti rész keresztmetszet;
a 13. ábra a tolószékemelő felülnézete teljesen kinyitott emelőlappal, a szakasz részben el van vágva és látható az emelőlap kialakítására szolgáló szerkezet;
a 14. ábra az emelőlap elülső végének oldalnézeti részkeresztmetszete, a vízszintes helyzetben lévő ütközőlappal;
a 15. ábra ugyanolyan metszet, mint a 14. ábra, de itt az ütközőlap emelt helyzetben van;
a 16. ábra a berendezés oldalnézeti keresztmetszete,amely csak a lépcsőhelyzetben lévő billentőszerkezetet mutatja;
„a 17. ábra ugyanolyan metszet, mint a 16. ábra, de itt az emelőlap vízszintes helyzetben van;
,a 18. ábra ugyanolyan metszet, mint a 16. ábra, de itt az emelőlap billentett helyzetben van;
182.162 a 19. ábra a hidraulikus rendszer vázlata; végül a 20. ábra a villamos kapcsolás vázlata.
A találmány példaképpeni kiviteli alakjánál az 1. ábrán egy közforgalmú távolsági autóbusz ajtónyilásába szerelt 1 tolószékemelo szerkezet látható. Az 1. ábrán az 1 tolószékemelő szerkezet összecsukott helyzetében a V jármű szokásos A és B bejárati lépcsőit képezi.
A 2. ábrán látható, hogy emelési helyzetben az A bejárati lépcső fellépője, a B bejárati lépcső fellépője, valamint az A bejárati lépcső és a B bejárati lépcső közötti, általában függőleges homloklap az 1 tolószékemelő szerkezet 72 emelőlapjának 5,3, 4 szakaszává válik. A B bejárat:' légcső 2 hátlapja, amely lépcsőhelyzetben rendszerint nem látható, ugyancsak a 72 emelőlap 2 szakaszát képezi. Amint részletesebben a 6-9· ábrákon látható, a 72 emelőlap több 2,3,4,5 és 6 szakaszból áll, amelyeknek élei u^y vannak csuklószerüen összekapcsolva, hogy visszahajthatók lepcsőhelyzetbe, amikor is a 3 és 5 szakasz a B, illetőleg A bejárati lépcső fellépőjévé, a 4 szakasz pedig közöttük lévő homloklappá válik, mig a 2 szakasz képezi a B bejárati lépcső hátlapját. A 2, 3, 4, 5 és 6 szakasz közötti csuklós kapcsolatot a zongoratipusu 19, 20, 21 és 22 csuklópántok hozzák létre, amelyek lehetővé teszik, hogy a 2, 4 és 6 szakasz emelési vízszintes helyzetből függőleges lépcsöhelyzetbe forogjon el.
Az 1 tolószékemelő szerkezet belső felépítését az ajtónyilás két oldalára szerelt fix, függőleges vezetékek képezik. Az ezen függőleges vezetékek között fel- és lejáró 32 kocsi hordozza a 72 emelőlap elemeit, valamint azok összecsukó- és kinyitószerkezetét. A függőélges vezetékek egy-egy pár 10, 11 oszlopszerelvény részét képezik. Ezeket a 4., 5·ι 10· és 12. ábrán láthatjuk részletesebben. Mindegyik 10, 11 oszlopszerelvény egy a V jármű alvázához csavarozott függőleges csőalaku 13 csatornából és egy, a 13 csatornában csúszó és a 32 kocsihoz erősített 14 csuszótagból áll. A csőalaku 13 csatornák általában négyszög keresztmetszetüek, van egy 62 oldalfaluk és egy 63 homlokfaluk, a 63 homlokfallal átellenben pedig egy 64 hatfaluk és egy 65 oldalfaluk. A 65 oldalfalban 66 hossznyilás van kivágva, amelyen keresztül a 14 csuszótag benyulik a csőalaku 13 csatornába. A 62 oldalfal belső felületén egy pár 67 borda van, melyek merevitésre szolgálnak. A 13 csatorna célszerűbben egy darab extrudált alumíniumból készíthető. A 14 csuszótaghoz lapos, függőleges 68 támasz tartozik, amely a 69 harántmerevitőkkel van a 32 kocsihoz szerelve. A függőleges 68 támasz egy 70 U-alaku elemet hordoz, amelynek hátrésze a csőalaku 13 csatornába benyúló 71 oldalnyulványaival kitölti a csőalaku 13 csatorna 66 hossznyilását. 73 Siklócsapágyként kemény műanyagból, célszerűen igen nagy molekulasulyu polimerből készült támasztóelemek, tömbök kerülnek alkalmazásra. A 73 siklócsapá^yak a 71 oldalnyulványokhoz vannak szerelve. Mindegyik 73 siklocsapágy a csőalaku 13 csatorna három szomszédos falának megfelelő részeit támasztja. A 73 siklócsapágy mozgása a ceőalaku 13 csatorna belső falain rendkívül sima és stabil osuszókapcsolatot létesít a mozgó 32 kocsi és az 1 tolószékemelő szerkezet fix belső szerkezete között. Ez a sajátos kialakítás jóval nagyobb csapágyazási felületet létesít, mint a korábbi megoldásoknál a görgőcsapágyazás. Ez a csapág.yszerkezet tehát a kiugró 72 emelőlap jóval nagyobb terhelését bírja el és emellett lehetővé teszi a 10, 11 oszlopszerelvény jelentős mér5
182.162 tékü keskenyitését. Az ismertetett csúszó összekötőszerkezet merevsége és stabilitása olyan, hogy két hordozó 10, 11 oszlopé szerelvény helyett egy is elegendő lehet a 72 emelőlap tartásához. Az ábrázolt alternatív megoldásnál az egyik hordozó oszlopszerelvény magassága jelentősen csökkenthető anélkül, hogy a /2 emelőlap elvesztené stabilitását. A találmány célszerű kiviteli alakjánál a jobboldali, vagyis a V járművön előbbre elhelyezett 11 oszlopszerelvény a V jármű műszerfalának szintjéig van lerövidítve. Ez a jellemző különösen előnyös akkor, ha az 1 tolószékemelő szerkezet egy autóbusz homlokajtónyilásában van elhelyezve, ahol a magas oszlopszerelvény vagy egyéb magasra nyúló szerkezet a járművezető látómezejébe kerülne.
A 32 kocsit a két, 10 és 11 oszlopszerelvény között a baloldali csőalaku 13 csatorna belsejében célszerűen elhelyezett egyetlen 80 hidraulikus henger emeli. A 80 hidraulikus henger zárt vége az egyik 67 bordához van rögzítve. A 81 dugattyurud vége, mint ez a 7. ábrán látható, a függőleges 68 támasz talapzatához van csavarozva.
A 32 kocsihoz a 72 emelőlap mindegyik oldalán hozzátartozik egy függőleges 68 támasz, amelyet a 24 csuszólapot tartó 33 párkányszerü alapzat hidal át. A 33 párkányszerü alapzat a bal oldalon a 80 hidraulikus henger 81 dugattyurudjának 83 csavarja révén csatlakozik a függőleges 68 támaszhoz. A 83 csavar a 33 párkányszerü alapzat 77 tartobakján megy át. A 24 csuszóláp melysége nem haladja meg az ajtónyilás mélységét.
Ha az 1 tolószékemelő szerkezetet nem használják, akkor a 72 emelőlap összes eleme és a működtető szerkezetek az ajtón^ilás határain belül a 24 csuszólap fölé, a V jármű zárt D ajtói mögé vannak visszahúzva. Emelési helyzetben a 32 kocsit egy 41 mozgatható rámpa kinyitja. A 41 mozgatható rámpát mindegyik oldalon egy pár 26 csuszórud tartja. A 26 csuszórudak mindegeik oldalához egy sor 28 gördülőelem van szerelve. A belső görgőket a 41 mozgatható rámpa oldalához erősített 29 U-alaku csatorna fogja. A 26 csuszórud másik oldalán a 28 gördülőelemek egy másik 27 U-alaku csatornában futnak, amely a'24 csuszólap 25 oldalsó felhajlitásához van kötve. Mint a 13. ábrán látható, a 41 mozgatható rámpa kifelé tultolható a 26 csuszórudakból és a 28 gördülőelemekből álló szerelvény által konzolosan tartott 24 csuszólap elülső élén. A 72 emelőlap 2 szakasza 18 csuklópánt utján csatlakozik a 24 csuszólap hátsó, felhajlitott részéhez<
A 72 emelőlap 5 szakaszában két 31 nyilás van kivágva, közvetlenül a 26 csuszórudak felett. A 26 csuszórudak felső lapjából kiálló egy pár 30 csap a 31 nyílásokba van befogva. A 30 csapok révén az 5 fellépő szakasz kifelé húzódik, ha a 41 mozgatható rámpát a 37 és 38 hidraulikus henger eltolja.A 30 csap és a 31 nyilás kapcsolódása a 26 csuszórudak útját is behatárolja. A 31 nyílások hossza meghatározza a 41 mozgatható rámpának az 5 szakaszhoz viszonyított mozgáshatárait is. Mint a 12.ábrán látható, a 41 mozgatható rámpa az emelőlap 5 szakaszához egy pár 36 görgő utján van felfüggesztve,amelyek az 5 szakasz alatt 35 ferde támasztókarokkal vannak felszerelve és a 41 mozgatható rámpa felületéhez hegesztett 34 csatornákban futnak. A 72 emelőlap maximális kinyitása célszerűen két összekapcsolt és egyidejűleg működtetett 37 és 38 hidraulikus henger segítségével történik. Az előrefelé irányuló 38 hidraulikus henger 40 du6
182.162 gattyurudjának vége a 41 mozgatható rámpa elülső élére szerelt 47 végdarabhoz csatlakozik. A hátrafelé irányuló 37 hidraulikus henger vége a 24 csuszólap hátsó részéhez hegesztett 79 bakhoz csatlakozik. így érthető, hogy a 41 mozgatható rámpának a 37 és 38 hidraulikus henger kombinált működése következtében létrejövő elmozdulásakor a több szakaszból álló 72 emelőlap vagy kinyílik a teherhordó felületté, vagy összecsukódik a V jármű ajtónyilásában lévő lépcsőzette. A 41 mozgatható rámpa, elülső végén, a 47 végdarabhoz csatlakozóan 49 nyomásérzékelő él van. A 49 nyomásérzékelő él rugalmas anyagból készül és 48 leve^őüregeket tartalmaz. Ha a 49 nyomásérzékelő él akadályba, például járdaszegélybe ütközik, akkor deformálódik és a 48 levegőüregekben bekövetkező nyomásváltozás egy biztonsági kapcsolót működtet. A 15 biztonsági lap ferde felületet képez, amely áthidalja a 72 emelőlap 6 szakasza és a 49 nyomásérzékelő él közötti rést. A 15 biztonsági lap, mint ez a 15. ábrán látható, a két 43 hidraulikus henger működtetésével felemelhető. A 44 dugattyurudak húzóhatását egy csuklós szerkezet viszi át a 15 biztonsági lapra, amely a 16 harántmerevitőből, a 46 emelőből és a 45 karból áll. A két 45 kar mindegyik oldalára szerelt 23 görgők, mint ez a 11. ábrán látható, a 41 mozgatható rámpa mindkét oldalsó végén lévő 74 csatornában futnak. A 16 harántmerevitők forgócsaposan csatlakoznak a 45 karhoz és a 46 emelőhöz. A 46 emelő alsó vége forgócsaposan csatlakozik a 41 mozgatható rámpa elülső éléhez, mint ez a 15. ábrán látható.Mikor a 72 emelőlap a rajta lévő 7 tolószékkel együtt mozgásban van, akkor a 44 dugattyurudak teljesen kinyúlnak és a 15 biztonsági lap felemelt helyzetbe kerül. Ez megakadályozza, hogy a 7 tolószék leguruljon a 72 emelőlapról. A 72 emelőlap kinyitásakor és összecsukásakor a 3 szakaszt egy parallelogram-felfüggesztés vízszintesen tartja. A felfüggesztés a 24 csuszólaphoz az 56 pontban, a vízszintes 3 szakaszhoz pedig az 5r pontban forgócsaposan csatlakoztatott 52 merevítőkből é? a b bejárati lépcső hátlapjából áll. Az 52 merevítővel párhuzamos és ugyanúgy csatlakoztatott 50 merevítő az 51 emelővel együtt a 18, 19 es 20 csuklópántra ható igénybevétel csökkentésére szolgál. Az 51 emelő alsó végéhez rögzített 58 görgő a 24 csuszólép felső felületén gördül. Mikor a 41 mozgatható rámpa visszahúzott helyzetben van, akkor a hátsó része érintkezésbe kerül az 58 görgővel és emelőnyomást gyakorol a 72 emelőlap 3 szakaszára. A vízszintes 3 szakasz és a 41 mozgatható rámpa hátsó része közé egy nyomással működő 53 gázhenger van beiktatva. Ez veszi fel a 72 emelőlap és a 41 mozgatható rámpa mozgása közötti vibrálásokat. A 72 emelőlap 2, 3, 4 és 5 szakaszát biztonsági okokból gumiszerü csúszásgátló anyagból készült 78 borítás fedi.
A 16-18. ábrán az 1 tolószékemelő szerkezet egy külön kívánatra alkalmazható kiviteli alakja látható, amely lehetővé teszi a 72 emelőlap enyhe lebillentését a 33 párkányszerü alapzathoz, valamint a függőleges 68 támaszhoz képest. Ez a lehetőség különösen hasznos olyan helyzetekben, amikor a járda vagy felhajtórámpa L szintje nincs sokkal alacsonyabban, mint az 1 tolószékemelő szerkezettel ellátott V jármű F padlószintje. A 72 emelőlapot kinyitjuk, majd kissé megbillentjük egy forgástengely körül, amelyet a 33 párkányszerü alapzat elülső éle éíf a„24 csuszólap alja közé szerelt 87 csuklópánt alkot. A 72 emelőlap ekkor - hajók kikötőhidjához hasonlóan - felrakó rámpaként használható. A billenőmozgást a 24 csuszólap 25 oldalsó felhajlitása és az egyik függőleges támasz közé szerelt 85 hid7
182.162 raulikus henger„cégszerűen az egyik csőaiaku 15 csatorna belsejében helyezhető el.
A 19· ábra az 1 tolószékemelő szerkezet hidraulikus elemeit ábrázolja. A hidraulikafolyadékot a 100 tartályból a 101 motorszivattyu a 103 szűrőn és a 104- visszacsapó szelepen át a 106, 107, 108 és 120 vezérlő mágnesszelepekhez juttatja. Mindegyik vezérlő mágnesszelep kétoldalasán rugós visszatéritésü és a kiömlést mágnestekercsek vezérlik. A 106 vezérlő mágnesszelep a 15 biztonsági lap 43 hidraulikus hengereinek működését vezérli. Mikor a 109 mágnestekercs feszültséget kap, akkor a folyadék a 115 hajlékony vezetéken át a 43 hidraulikus henger aljára jut, a 44 dugattyurudak kijárnak és felemelik a 15 biztonsági lapot. Amikor viszont a 112 mágnestekercs kap feszültséget, akkor a folyadék a 43 hidraulikus henger elülső végére jut, a 44 dugattyurudak visszajárnak a 43 hidraulikus hengerek belsejébe és a 15 biztonsági lap lesüllyed. A 107 vezérlő mágnesszeleg ugyanígy vezérli a függőleges emelő 80 hidraulikus henger működését. A 110 mágnestekercs vezérli a 81 dugattyurud lefelé mozgását, mig a 113 mágnestekercs akkor kap feszültséget, amikor a 32 kocsit emelni kell. A 108 vezérlő mágnesszelep vezérli a 41 mozgatható rámpa működtetésére szolgáló 37 és 38 hidraulikus hengert, amelyek a 72 emelőlapot kinyitják, illetve összecsukják. Ha a 111 mágnestekercs feszültséget kap, akkor a 41 mozgatható rámpa előretolódik. Ha viszont a 121 mágnestekercs kap feszültséget, akkor a 72 emelőlap lefelé billen. Ha pedig a 122 mágnestekercs kap feszültséget, akkor a 72 emelőlap visszatér vízszintes helyzetébe. A rugós visszatéritésü 116 hidraulikus henger az 1 tolószékemelo szerkezet összecsukott, azaz működésen kívüli helyzetben való rögT zitésére szolgál. Ha nincs folyadéknyomás, akkor az összenyomott 117 tekercsrugó kitolja a 118 dugattyurudat. A 118 dugatygyurud vége mechanikusan reteszeli a 32 kocsit összecsukott helyzetben. Ha a folyadéknyomás újból fellép, akkor a 118 dugattyurud visszajár és az 1 tolószékemelő szerkezet mechanikus reteszelése megszűnik. Ha a járművön az áram kimarad, akkor a 101 motorszivattyu helyett a 102 szivattyút lehet használni a rendszer kézi működtetésére. A 106, 107 és 108 vezérlő mágnesszelep is el van látva kézi müködtetőelemmel.
A 19. és 20. ábrára hivatkozással az 1 tolószékemelő szerkezet villamos elemeinek működése a következő:
A rendszer a villamos energiát a V jármű 12 V-os 140 akkumulátorától kapja, melyet a 141 biztosító véd. Az áram először a 142 kapcsolón halad át, amely csak akkor zár, ha a V jármű ajtói teljesen nyitva vannak. Az áram útja ezután az alaphelyzetben zárt ÖSSZECSÜKÁS /STOW/ feliratú 144 kapcsolón át vezet, mielőtt eléri a KI-BE /ON/OFF/ feliratú 143 fokapcsolót. Ha a 143 főkacsoló zárt, akkor a 158,mágnestekercs feszültséget kap az R-l relé 157 érintkezőjének zárása révén.
A 158 mágnestekercs egy levegőszelepet vezérel, amely a sűrített levegőt a 41 mozgatható rámpa elülső élénél lévő 49 nyomásérzékelo él 48 levegőüregébe juttatja. A 49 nyomásérzékelő élben lévő levegő nyomásának novekedese zárja a 150 kapcsolót. Ekkor az R-l relé 155 tekercse feszültséget kap a 164 diódán keresztül. Az említett levegőszelep 158 mágnestekercsén a feszültség megszűnik, az összenyomott levegő a 49 nyomásérzékelő élből kifúj és a 150 kapcsoló újra nyit. Az R-l relé 155 tekercsét a 156 érintkező tartja feszültség alatt és a zöldfényű 159 jelzőlámpa a 157 érintkező zárásakor kigyullad. Egy8
182.162 idejüleg feszültséget kap a 161 mágnestekercs is. Sz a 161 mágnestekercs egy szelepet vezérel a jármű ajtószerkezetében, amely az 1 tolószékemelő szerkezet működtetésekor meggátolja az ajtók zárását. A 72 emelőlap most kinyitható vagy visszahúzható a 148 kapcsoló működtetésével, amely feszültséget ad a 41 mozgatható rámpát működtető 37, 38 hidraulikus hengerek 108 vezérlő mágnesszelepét kivezérlő 114 vagy 110 mágnestekercsére. Mikor a 72 emelőlap 3 szakasza lesüllyed a 72 emelőlap 5 szakaszának szintjére, akkor a 137 és 138 kapcsoló zár. A 15 biztonsági lap a 135 kapcsoló utján emelhető vagy süllyeszthető. Ez a 135 kapcsoló feszültséget ad a 109 vagy 112 mágnestekercsre, amelyek a biztonsági 43 hidraulikus hengerek 106 vezérlő mágnesszelepét működtetik. Ha a 15 biztonsági lapot vezérlő 135 és 136 kapcsoló RETESZEIT /IŰCK/ feliratú helyzetben van, akkor a 72. emelőlap a FEL-LE /UP -DOWN/ feliratú 139 kapcsoló működtetésével emelhető vagy süllyeszthető. Ez a 139 kapcsoló feszültséget ad a 80 hidraulikus hengereket vezérlő 107 vezérlő mágnesszelep 110 vagy 113 mágnestekercsére. A 72 emelőlap előremozgás át a 146 kapcsoló nyitása szakítja meg, mikor a 72 emelőlap eléri a V jármű P padlószintjét. Egy nyomógombos áthidaló 147 kapcsoló lehetővé teszi - a 136 és 138 kapcsoló áthidalásával - a 80 hidraulikus hengerek működtetését a 72 emelőlap 5 szakaszának vagy a 15 biztonsági lapnak a helyzetétől függetlenül. Ha a 72 emelőlap kinyitásakor vagy süllyesztésekor valamely akadály kerül a 49 nyomásérzékelo éllel vagy a 24 csuszólap aljával érintkezésbe, akkor a 150, illetőleg 149 kapcsoló zár. Ezen 149, illetve 150 kapcsolók bármelyikének zárásakor feszültséget kap az R-2 relé 152 tekercse és azonnal félbeszakítja a 72 emelőlap mozgását, ugyanakkor kigyullad a piros 160 jelzőlámpa. Ekkor a kezelőnek a 148 kapcsolót BE /összecsukási/ feliratú helyzetbe vagy a 139 'kapcsolót FEL /emelési/ feliratú helyzetbe kell kapcsolnia. Bármelyik művelet hatáséra a 162 vagy 163 diódán keresztül feszültséget kap az R-2 relé 151 tekercse. Ez lerotnja a 152 tekercs hatását, igy a 153 és 154 érintkező visszaáll normális állapotába. Ha a járművezető az 1 tolószékemelő szerkezetet az autóbusz padlójához képest összecsukott helyzetbe akarja állítani, akkor az ÖSSZECSUKÁS /STOW/ feliratú 144 kapcsolót működteti. Ekkor működtethető az 1 tolószékemelő szerkezet mindaddig, amig a 145 kapcsoló zárva van. A 145 kapcsoló nyit, amint a 32 kocsi eléri megfelelő összecsukott helyzetét. A 170 kapcsoló, amely csak akkor nyit, amikor a 41 mozgatható rámpa teljesen vissza van huzva a 32 kocsi belső részébe, az ajtóvezérlő szelep 161 mágnestekercsét feszültség alatt tartja és igy megakadályozza az ajtók zárását mindaddig, amig a 72 emelőlap elemei vissza nem tértek lépcsőhelyzetükbe. A 125 kapcsoló a 122 vagy 121 mágnefetekercs feszültség alá helyezésére szolgál, hogy a 72 emelőlapot lebillentsük vagy visszaemeljük vízszintes helyzetébe. A különböző kézi működtetésű kapcsolók és a jelzőlámpák egy kezelőlapra vannak szerelve, amit a jármű műszerfalán vagy a járművezető számára könnyen hozzáférhető, bármilyen megfelelő helyen elhelyezhetünk.
A jelen leírás a találmány egyik célszerű kiviteli alakját és távolsági autóbusz bejárati ajtónyilásába való beépítését ismerteti. Természetesen más kiviteli alakok és beépítési módok is kialakíthatók és egyéb módosítások is elvégezhetők,a találmány szellemétől és az igénypontok tartalmától való eltérés nélkül.

Claims (13)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Teherhordozó emelőszerkezet, különösen tolószékek emeléséhez, amelynél egy lépcsőszerkezet lépcsőelemei egy alacsonyabb és egy magasabb szint között mozgathatók,a amelynek több szakaszból álló teherhordozó emelőlapja van, azzal jellemezve, hogy a teherhordó emelőlap /72/ legalább három szomszédos szakaszból /2, 3, 4, 5/ áll, melyek csuklósán vannak a többi szomszédos szakaszhoz kapcsolva célszerűen csuklópántok /19, 20,
    21/ utján, továbbá hogy az emelőlapot /72/ kocsi /32/ hordozza, amely az alacsonyabb es magasabb szint között mozgatható és össze van kötve egy emelőkeszülékkel, valamint hogy legalább egy szakasz /2, 4/ forgathatóan van .zerelve a függőleges helyzetben való elforgatás érdekében, miközben az elforgatható szakaszokkal /2, 4/ szomszédos szakaszok /3; 5/ vízszintes helyzetbe elmozdíthatok egy készülék utján, éspedig mindegyik egy-egy eltérő szintben, végezetül, hogy a függőleges és vízszintes, helyzetű szakaszokból lépcsőszerkezet van kialakítva, az emelőkészüléknek pedig függőleges vezető oszlopszerelvénye /10/ van az emelőlap /72/ egyik oldalánál, amely vezető oszlopszerelvény /10/ két, egymással csuklósán összekapcsolódó elemmel, előnyösen csatornában /13/ megvezetett csuszótaggal /14/ rendelkezik, s ezek közül az egyik elem, előnyösen a csuszótag /14/ az emelőlap /72/ oldalához van csatlakoztatva, mig a másik elem} a csatorna /13/ az emelőszerkezet fix tartószerkezetének részét képezi.
    /Elsőbbsége: 1979· 05. 24./
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az egymással összekapcsolódó elemek egyike egy függőleges csatorna /13/, a másik csuszóan összekapcsolódó elem pedig az említett csatornába /13/ befogott csuszótag /14/, továbbá hogy a vezető oszlopszerelvény /10/ tartalmaz egy siklocsapágyat /75/, amely a csuszótag /14/ és a csatorna /13/ között helyezkedik el.
    /Elsőbbsége: 1980. 01. 23·/
  3. 3. A 2. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a csatorna /13/ hosszúkás alakú függőleges csőszerű burkolattal rendelkezik, amelynek egyik oldala mentén egy hossznyilás /66/ van, belsejében pedig csúszófelületek vannak, továbbá, hogy a csuszóan kapcsolódó elemnek,·különösen csuszótagnak /14/ van egy tartóbakja /77/, amely a hossznyiláson /66/ át benyulik a csatorna /13/ csőszerű burkolatába, végül hogy van legalább egy, a tartóbakhoz /77/ erősített hosszúkás támasztóeleme, célszerűen siklócsapágya ΓΪ5/, amely a csőszerű burkolat belső felületén van elrendezve.
    /Elsőbbsége: 1980. 01. 23·/
  4. 4. A 3· igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a csőszerű burkolat négyszögkeresztmetszetü, van egy homlokfala /63/, a homlokfallal /63/ átellenben egy hátfala /64/, egy első oldalfala /62/ és egy másik oldalfala /65/, amelyben a hossznyilás /66/ van, továbbá, hogy a támasztóelem különösen siklócsapágy /75/ egy kemény műanyagból készült tuskó, amely a csőszerű csatorna /15/ burkolatfalai közül legalább háromnak a belső felületén támaszkodik.
    /Elsőbbsége: 1980. 01. 25·/
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet
    182.162 kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a több szakaszból álló emelőlapnak /72/ van legalább egy első, egy második és egy harmadik párhuzamos szakasza /2, 3, 4/ egymás mellett elhelyezve ügy· hogy a második szakasz /3/ az első szakasz /2/ és a harmadik szakasz /4/ között van, továbbá hogy az első ezakasz /2/ a második szakaszhoz /3/ képest elforduloan van kialakitva a szakaszok szomszédos élei által meghatározott első tengely, különösen csuklópánt /19/ körül, és hogy a harmadik szakasz /4/ a második szakaszhoz /3/ képest elforgóan van kialakitva a szakaszok szomszédos élei által meghatározott második tengely, különösen csuklópánt /20/ körül, végül hogy az első és harmadik szakasz /2, 4/ függőleges helyzetbe hozhatóan van szerelve, és mindegyik szakasz /2, 3, 4/ hidraulikus hengerekkel /37, 3θ/ van összekötve, miközben a második szakasz a függőleges szakaszok /2, 4/ között vízszintes helyzetben van, és vízszintes helyzetben való tartására paralelogrammszerü rudazatrendszer szolgál az első és harmadik szakasznak /2. 4/ a tengelyek, különösen csuklópántok /19, 20/ körüli forgásakor.
    /Elsőbbsége: 1979. 05. 24./
  6. 6. Az 5· igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a több szakaszból álló emelőlapnak /72/ van egy a harmadik szakasszal/4/ szomszédos negyedik szakasza /5/, továbbá hogy a harmadik szakasz a negyedik szakaszhoz /5/ képest elforgatható a szomszédos éleik mentén elhelyezkedő harmadik tengely, különösen csuklópánt /21/ körül.
    /Elsőbbsége: 1979. 05. 24./
  7. 7. A 6. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az emelőlap ΙΊ2[ tartóelemei tartalmaznak egy kocsit /32/, amelynek csuszólapja /24/ szolgál az első szakasz /2/ tartására, kifelé nyúló csuszórudja /26/ és mozgatható rámpája /41/ pedig a negyedik szakaszt /5/ tartja, továbbá hogy az első szakasz /2/ a kocsi /32/ csu-* szólapjához /24/ képest forgatható egy az első szakasz }2f belső éle mentén elhelyezkedő negyedik tengely, célszerűen csuklópánt /18/ körül. ’ /Elsőbbsége: 1979. 05. 24./
  8. 8. A 7. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kifelé nyúló résznek van egy tartólapja, illetve mozgatható rámpája /41/, ennek mindkét oldalán egy-egy csuszórudja /26/, továbbá gördülőelemei /22J mindegyik csuszórudnak /26/ a mozgatható rámpa /41/ egyik oldalához, valamint a kocsi /32/ csuszólapjához /24/ való csúszó csatlakoztatására, vé^ül hogy a csuszórudak /26/ és a mozgatható rámpa /41/ teleszkóposán befelé csúsztatható a kocsi /32/ belső csuszólapjónak /24/ határai között.
    /Elsőbbsége: 1979· 05· 24./
  9. 9. A 8. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az első szakasz /2/ csuklópánt /18/ utján van a csuszólaphoz /24/ csatlakoztatva, továbbá, hogy a kocsihoz 11)21 legalább egy a mozgatható rámpa/41/ csuszórudjainak /26/ a kocsi /32/ belső csuszólapja /24/ felé való visszahúzására alkalmas hidraulikus henger /37, 38/ kapcsolódik.
    /Elsőbbsége:-1979. 05. 24./
  10. 10. A 4. vagy 9. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az emelőlap /72/ mozgatására szolgáló elemek között van egy, az rfzlopsze11
    182.162 relvényen/10/ belül elhelyezett, a kocsi /32/ függőleges irányú mozgatására alkalmas hidraulikus henger /80/ is. /Elsőbbségei-1979· 05· 24./
  11. 11. A 8. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a mozgatható rámpa /41/ egy keresztriányu végdarc>ot /47/ tartalmaz, a mozgatható rámpa /41/ elülső éle mentén van továbbá egy a keresztirányú végdarabbal /47/ párhuzamos, a mozgatható rámpa /41/ elülső éle mentén sikba fektetett biztonsági lap /15/, és végül hidraulikus hengerei /43/ is vannak a biztonsági lapnak /15/ az emelőlap /72/ elülső éle közelében függőleges ütköző képzésére alkalmas függőleges helyzetbe hozására.
    /Elsőbbsége:·1979· 05· 24./
  12. 12. A 7· igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kocsi /32/ belső csuszólapja /24/ egy vízszintes, párkányszerü alapzatot /35/ tartalmaz, amely egy csuszókapcsolatban lévő elemhez van erősítve az emelőlap /72/ mindegyik oldalán, a vízszintes csuszólap /24/ az említett párkányszerü alapzat /33/ felett fekszik, és végül a csuszólapnak /24/, valamint a kifelé nyúló résznek, különösen csuszórudnak /26/ és mozgatható rámpának /41/ a párkányszerü alapzathoz /33/ képest'lefelé való billentésére alkalmas billentő elemei is vannak;
    /Elsőbbsége: 1980. 01. 23./
  13. 13. A 12. igénypont szerinti teherhordozó emelőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a billenő elemek tartalmaznak egy csuklópántot /87/, amely a csuszólapot /24/ a párkányszerü alapzattal /33/ köti össze, továbbá legalább egy hidraulikus hengert /80/ a csuszólapnak /24/ az emelőlap /72/ oldalához csatlakoztatott, csuszókapcsolatban lévő elemekhez képest való billentésére.· /Elsőbbsége: 1980. 01. 23./
HU131180A 1979-05-24 1980-05-23 "Teherhordozó emelőszerkezet, különösen tolószékek emelésére" HU182162B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/041,943 US4251179A (en) 1978-03-13 1979-05-24 Wheelchair lift
PCT/US1980/000112 WO1980002538A1 (en) 1979-05-24 1980-01-23 Wheelchair lift

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182162B true HU182162B (hu) 1983-12-28

Family

ID=26718715

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU131180A HU182162B (hu) 1979-05-24 1980-05-23 "Teherhordozó emelőszerkezet, különösen tolószékek emelésére"

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU182162B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4081091A (en) Wheelchair lift
US4027807A (en) Wheelchair lift
US4176999A (en) Wheelchair lift
US5674043A (en) Retractable wheelchair lift mechanism for storage compartment of a commercial vehicle
US6837670B2 (en) Wheelchair access system with stacking platform
CA1137929A (en) Wheelchair lift
JP3749543B2 (ja) 車椅子搬送用車両
EP1162165B1 (en) Retractable lifting device for wheelchairs
US4685858A (en) Vehicle entrance ramp
US4804308A (en) Wheelchair lift
US4176732A (en) Self-propelled aircraft passenger elevator
US5110252A (en) Wheelchair lift for transit vehicles having elevated passenger compartment floor
MX2007008026A (es) Elevador portatil de silla de ruedas.
US4971510A (en) Wheelchair passenger device
EP0003950A2 (en) Wheelchair lift
GB2116940A (en) Collapsible ramp
US5165839A (en) Wheelchair lift for railway cars
JPS6349653B2 (hu)
HU182162B (hu) &#34;Teherhordozó emelőszerkezet, különösen tolószékek emelésére&#34;
KR102298545B1 (ko) 휠체어 리프트 장치
JP2665278B2 (ja) 車両用垂直昇降装置
JP3619519B2 (ja) デッキとキャビンの昇降装置を有する車両
JP2665277B2 (ja) 車両用垂直昇降装置
JPH04331635A (ja) 車両用垂直昇降装置の安全装置
JP2665279B2 (ja) 車両用垂直昇降装置におけるステップ装置