HU181949B - High-speed diagnosticum with improved parameters and method for producing thereof - Google Patents

High-speed diagnosticum with improved parameters and method for producing thereof Download PDF

Info

Publication number
HU181949B
HU181949B HURO001051A HU181949B HU 181949 B HU181949 B HU 181949B HU RO001051 A HURO001051 A HU RO001051A HU 181949 B HU181949 B HU 181949B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
acrylic
hemoglobin
detection
chromogens
meth
Prior art date
Application number
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Dieter Kraemer
Klaus Lehmann
Roland Hartl
Original Assignee
Roehm Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roehm Gmbh filed Critical Roehm Gmbh
Publication of HU181949B publication Critical patent/HU181949B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/48Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
    • G01N33/50Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing
    • G01N33/52Use of compounds or compositions for colorimetric, spectrophotometric or fluorometric investigation, e.g. use of reagent paper and including single- and multilayer analytical elements
    • G01N33/521Single-layer analytical elements
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/48Biological material, e.g. blood, urine; Haemocytometers
    • G01N33/50Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing
    • G01N33/72Chemical analysis of biological material, e.g. blood, urine; Testing involving biospecific ligand binding methods; Immunological testing involving blood pigments, e.g. haemoglobin, bilirubin or other porphyrins; involving occult blood
    • G01N33/721Haemoglobin
    • G01N33/725Haemoglobin using peroxidative activity

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Urology & Nephrology (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Cell Biology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Description

Az egyszerű, gyors és egyidejűleg biztos diagnózis-eljárás iránti igény az orvostudományban többek között a tesztcsíkmódszer kifejlesztéséhez vezetett.
A módszer alapgondolata az, hogy szilárd hordozóra olyan reagenseket kell felvinni, amelyek a megnedvesítés után a kimutatandó anyagok hatására közvetve vagy közvetlenül vizuálisan észlelhető változással, rendszerint valamilyen színezék képződésével vagy színátcsapással reagálnak.
Nagy gyakorlati jelentőségre tettek szert az okkult vér exkrétumokban, így székletben, illetve vizeletben és testfolyadékokban való kimutatására kifejlesztett tesztcsíkok. A teszt a peroxidáz-hatású véralkotórész, a hemoglobin kimutatásán alapul. Peroxid jelenlétében a hemoglobin hatására egy sor alkalmas indikátornál (kromogéneknél) észreve- 15 hető színeződés, illetve színváltozás lép fel. Kromogénként egyrészt gvajakgyanta, másrészt a fenil-aminovegyületek osztályába tartozó kromogének, így például o-toluidin, mtoluidin és ezek savaddíciós sói, benzidin, 3,3',5,5'-tetrametil-benzidin, difenil-amin, 4-difenil-szulfonsav és 2,6-diklór-indofenol-nátriumsó használható.
A 26 52 545 sz. német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságra hozatali iratban bizonyos tiazol-vegyületek együttes alkalmazását ajánlják szenzibilizátorokként a kromogénekhez. 25
Székletben, illetve vizeletben lévő okkult vér kimutatására eszerint egy alkalmas hordozóra, így például egy szűrőpapírcsíkra van szükség, amely a kromogén anyaggal át van itatva (tesztcsík), és amelyre a vizsgálandó széklet, illetve vizelet mintáját felvisszük. Az „előhívás” azután például peroxidoldattal történik. A tesztcsík (tesztláp) kialakításánál egyenként különböző oldatokat javasolnak, a 3 996 006 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban például egy többlyukas tesztlapot írnak le.
Az eközben szerzett gyakorlati tapasztalatból kiindulva az okkult vér székletben való kimutatására szolgáló tesztcsíkmódszerrel szemben különös fontossággal merül fel a következő igény: A módszer ne legyen túl érzékeny, hogy elkerüljük a hamis pozitív eredményeket ezek pszichológiai és anya10 gi következményei miatt. Viszont a módszernek nem szabad *úl kevéssé érzékenynek sem lenni, hogy minden körülmények között elkerüljük a hamis negatív eredményt.
Ebben az összefüggésben különösen zavaróan hat, ha a kromogén már a peroxidáz-hatású hemoglobin hatása nélkül hasonló vagy azonos színváltozást mutat, mint az, amit a hemoglobin kimutatására szolgáló kvalitatív tesztben értékelünk. Ilyen zavarok a fenil-amino-vegyületek fentnevezett csoportjába tartozó indikátorszínezékek (kromogének) alkalmazásánál ismertek. A kromogének ezen osztályának képviselőinél továbbá gyakran észlelhetjük a színintenzitás nemkívánatosán gyors csökkenését egészen a teljes elhalványodásig.
Mindezek miatt ezek az önmagukban könnyen és kielégítő tisztasággal hozzáférhető indikátorszínezékek csak nagyon feltételesen elfogadhatók kromogénként okkult vér székletben, illetve vizeletben való kimutatására. Azt találtuk, hogy az okkult vér exkrétumokban és testfolyadékokban való kimutatására szolgáló tesztben kromogénként alkalmazott indikátorok használhatósága, azaz mind a gvajakgyanta30 színezék, mind az itt használható fenil-amino-vegyületek használhatósága döntően javítható, ha a kromogén hordozóanyagát — rendszerint szűrőpapírt — valamilyen műgyantadiszperzióval, különösen valamilyen vizes (met)akrilsav-gyanta-diszperzióval kezeljük.
A kromogénként használható fenil-amino-vegyületek általában az I általános képlettel ábrázolhatok — ahol
Rf valamilyen hidrofil csoportot, így egy MO— vagy egy MSO3— általános képletű csoportot jelent, amelyben
M jelentése hidrogénatom vagy valamilyen fémkation, vagy (a) általános képletű csoport;
R2, R3 és R4 jelentése egymástól függetlenül hidrogénatom vagy rövidszénláncú alkilcsoport, előnyösen metilcsoport;
R, jelentése hidrogénatom, vagy A-val együtt kinonimin; és A jelentése hidrogénatom vagy (b) általános képletű csoport, azzal a fenntartással, hogy a molekulában legfeljebb két fenilcsoport van, és az egy fenilcsoporton lévő Rí, R2, Rj és R* szubsztituensek esetében az indexszámok numerikus értékének összege nem több 6-nál.
A találmány szerinti eljáráshoz más kromogének is alkalmazhatók. Megemlítendő az orto- és a meta-toluidin, valamint ezek savaddiciós sói, benzidin, 3,3',5,5'-tetrametil-benzidin, difenil-amin, 4-difenil-szulfonsav és sói és 2,6-diklór-indofenol-nátriumsó.
A találmány szerinti eljáráshoz különösen fontos a gvajakgyanta (Resina Guajaci). Ez a gvajakfák, Dél- és KözépAmerikában gyakran előforduló fafajták (Guajacum officináié L. és Guajacum sanctum L.) gyantája. A Lignum Guajaci-ról és a gvajakgyanta különböző minőségi fokozatokban való kinyeréséről a „Hagers Handbuch dér pharmaceutischen Praxisából (I. kötet, második helyesbített újranyomás, Springer Verlag, Berlin, Göttingen, Heidelberg, 1949; 1397-től következő oldalak) tájékozódhatunk.
Általában az ott Resina Guajaci depurata-ként leírt minőség megfelelő vér székletben és vizeletben való kimutatására szolgáló papírcsíkok készítésére, ebből kromatográfiával nyerhetők azonban olyan gyantaanyagok, amelyek kromogén hatással rendelkeznek, és együtt vagy egyenként is alkalmasak tesztpapír impregnálására.
A gyakorlatban a kromogén oldhatósága, különösen a vízben való oldhatóság meghatározza az alkalmazási módot.
Vízoldható kromogéneknél a találmány szerinti eljárás kivitelezése célszerűen úgy foganatosítható, hogy a vizes (met)akrilsav-gyanta-diszperziót adott esetben hígítva, a kromogénekkel, különösen az előbbi I általános képletekkel együtt elegyítjük, és a hordozót, speciálisan a szűrőpapírt, az így kapott vizes oldattal impregnáljuk. Vízben oldhatatlan kromogéneket, így gvajakgyantát, alkalmas szerves oldószerekben oldunk, és ezzel impregnáljuk a papírt. Végül ezt követően kezeljük a vizes diszperzióval. A fordított sorrend is lehetséges az eljárás során.
A hordozó, különösen a szűrőpapírok, a koncentráció és az indikátor-színezék felviteli módjának kiválasztásakor a technika állása szerinti tapasztalatokat figyelembe kell venni.
lA (met)akrilgyanta-diszperzió koncentrációjára az impregnálásra szánt vizes közegben irányszámként 1—10súly%, előnyösen 5 súly%, különösen 3 súly% adható meg. Az eredeti vizes (met)akrilgyanta-diszperzió adott esetben alkalmas szerves hígítószerrel, így például etanollal hígítható.
Az eljárás sikere szempontjából döntő, hogy a hordozó folt-, illetve területegységét elegendő mennyiségű kromogénnel impregnáljuk. Az egyes kromogénenként szükséges mennyiségek messzemenően ismerteknek tekinthetők.
A szűrőpapírra felhordandó film (met)akrilgyantatartalmára irányszámként a szűrőpapír felületegységére 0,1—10 mg gyanta/cm2 felület veendő tekintetbe.
A különösen előnyös, körülbelül 250 000 molekulasúlyú metakrilsav/etil-akrilát 1:1 arányú diszperzió alkalmazásakor előnyösen 0,2 és 0,8 mg gyanta/cm2 felület közötti, előnyösen 0,3 mg gyanta/cm2 felület mennyiség jön számításba.
A kromogének koncentrációját előnyösen úgy kell számítani, hogy az illető színezék adataitól függően 0,001—10 mg közötti indikátor-színezék jusson egy cm2 hordozófelületre. Úgy számolunk például, hogy egy tesztcsík egy cm2 szűrőpapír-felületének impregnálásához 0,2—200 pg, előnyösen 1—10 pg o-toluidint, illetve m-toluidint, illetve ezek savaddíciós sóinak megfelelő mennyiségét,
1—100 pg, előnyösen 10 pg benzidint,
1— 200 pg, előnyösen 20 pg 3,3',5,5'-tetrametil-benzidint,
20—2000 pg, előnyösen 500 pg difenil-amint,
50—5000 pg, előnyösen 1000 pg 4-difenil-amin-szulfonsavat,
20—1000 pg, előnyösen 100 pg gvajakgyantát,
2— 100 pg, előnyösen 10 pg tisztított gvajakgyantát használunk.
Az impregnálást önmagában ismert módon, például bepermetezéssel vagy bemártásos technikával végezhetjük.
Az említett akrilgyantákkal végzett impregnálással a találmány szerint a vér székletben és vizeletben való kimutatásának mind az érzékenysége, mind a leolvashatósága jelentősen megjavítható. A találmány szerinti eljárás alkalmazásakor a hemoglobin vizeletben való kimutatásánál a biztos kimutatási határok o-toluidinium-klorid indikátorként való felhasználásával 250—1000 mg/1 hemoglobinról 100— 5000 mg/1 hemoglobinra tágultak.
A felismerés szempontjából mértékadó színezékfoltok kontúrjai a találmány szerinti eljárásnál élesebbek, és a teljes háttér gyengébb elszíneződést mutat.
Az eljárás szempontjából kedvezően hat az is, hogy a színfoltok a kezeletlen mintákkal összehasonlítva lényegesen lassabban halványodnak el. Különösen kiemelendő, hogy a zavaró színkeletkezések a tulajdonképpeni „előhívásból” kimaradnak, így a nulla-értékek tisztán negatívak maradnak. A kromogén egyedi érzékenysége, mennyisége, valamint a polimerre felvitt mennyisége szerint is fokozott érzékenységet és mindenekelőtt lényegesen jobb biztonságot érünk el alacsonyabb vérkoncentrációk kimutatásánál.
Különösen előnyös olyan gyanták alkalmazása, amelyeket 1—5 szénatomos alkoholok, előnyösen metanol vagy etanol, akril-, illetve metakrilsav-észtereinek 1:4-től 2:1-ig terjedő súlyarányban végzett kopolimerizációjával állítottak elő. Különösen az olyan gyanták vizes diszperzióival való impregnálás említendő meg, amelyet metakrilsav etil-akriláttal, előnyösen 1:1 súlyarányban való kopolimerizálásával állítanak elő.
összehasonlító kísérletek
A) Kimutatási sorozat o-toluidinium-klorid indikátorral.
a) Az akrilgyanta-impregnálás nélküli tesztpapirok előkészítése:
Kerek szűrőpapírokat (0= 12,5 cm; Edéről Nr. 1) o-toluidinium-klorid vizes oldatába (0,1 g/100 ml desztillált víz) mártunk, és ezt követően meleg levegőárammal megszárítjuk.
b) Az akrilgyanta-impregnálású tesztpapírok előkészítése;
Kerek szűrőpapírokat, amelyeket előzőleg az a) pontban leírtak szerint kezeltünk, etil-akrilát: metil-metakrilát: metakrilsav 70:30:1 arányú kopolimerizátumának 3%-os vizes
-2181949 diszperziójába mártjuk, és ugyanúgy meleg levegőárammal megszárítjuk.
c) Az előkészítés a b) pontéhoz hasonló, de egy másik polimer-diszperziót, nevezetesen etil-akrilát: metakrilsav 1:1 arányú kopolimerizátumának 3%-os vizes diszperzióját használjuk.
B) Kimutatási sorozat gvajakgyanta indikátorral a') Akrilgyanta-impregnálás nélküli tesztpapírok előkészítése:
Kerek szűrőpapírokat (0= 12,5 cm, Edéről Nr. 1) gvajakgyanta oldatba (0,5g/100ml izopropanol) mártunk, és meleg levegőárammal megszárítjuk.
b') Szűrőpapírokat, amelyeket az a') pontban leírtak szerint kezeltünk, a b) pontban leírtak szerint 3%-os vizes akrilát-diszperzióba mártunk, és meleg levegőárammal megszárítjuk.
C) Hemoglobin oldatok felvitele,
Az A., illetve B. pontok szerint impregnált minden egyes szűrőpapírt az 1. ábra szerinti módon ceruzával beosztunk.
A számozott helyekre vakpróbával (50 μΐ desztillált víz) 20 kezdve növekvő mennyiségű ismert koncentrációjú hemoglobinoldatot viszünk fel. (Törzsoldat=4%-os hemoglobinoldat desztillált vízzel 0,004%-ra hígítva.)
Az egyes számozott helyekre a következő mennyiségeket visszük fel:
1. sz. vakpróba:
2. sz. 1 μΐ:
3. sz. 5 μΐ:
4. sz. 10 μΐ:
5. sz. 20 μΐ:
6. sz. 50 μΐ:
D) Előhívás
A hemoglobin oldatok teljes felszívódása után egy csepp előhivófolyadékkal (4% peroxid-tartalmú alkoholos-vizes peroxidoldat) hívunk elő. 35 másodperc, 2 perc, 5 perc és 15 perc elteltével kiértékelést végzünk.
E) Az eredmények kiértékelése
A technika mai állását reprezentáló kezeletlen Aa és B;i' sorozatelemek a találmány szerint preparált, Ab és Acés Bb' sorozatokkal való összehasonlításakor első pillanatra sze50 μΐ desztillált víz, ng hemoglobin,
200 ng hemoglobin, 400 ng hemoglobin 800 ng hemoglobin, 2000 ng hemoglobin.
műnkbe tűnik a találmány szerinti sorozatokban a megfeleld színfoltok nagyobb színintenzitása és élesebb elhatárolódása.
Beható összehasonlítás azt mutatja, hogy kezeletlen Aa és 5 Ba' sorozatokban a hemoglobin a 3. sz. helyen, azaz 200 ng alatti koncentrációban már nem értékelhető pozitívan, míg a találmány szerint preparált Ab és Bb' sorozatokban kétségkívül pozitív eredmény kapható. A találmány szerint preparált sorozatoknál a szakember részére 2 perc elteltéig még 10 a legalacsonyabb koncentráció (2. helyzet) is pozitív eredményt ad.
Az Aa és Ba' szűrőpapíroknál, amelyek a technika mai állását reprezentálják, az előhívás után 2 percnél több idő elteltével már egyáltalán nem kaphatók egyértelműen pozitív 15 eredmények. Egészen más a helyzet a találmány szerint preparált Ab, Ac és Bb' szűrőpapíroknál.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Javított gyorsdiagnosztikumok vér exkrétumokban és testfolyadékokban való diagnosztikai kimutatására, amelyek legalább egy olyan tesztcsíkból állnak, amely polimereket és peroxidokkal előhívható kromogén fenil-amino-
    25 vegyületeket vagy gvajakgyantát tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a tesztcsík 1 cm2 felületre számítva 0,1—10 mg anionos jellegű akril- és/vagy metakrilgyantával, előnyösen 1—5 szénatomos alkoholokkal képezett akril-, illetve metakrilsavészterek és (met)akrilsav 1:4—2:1 súlyarányú kopoii30 merizátumát tartalmazza.
  2. 2. Eljárás az 1. igénypont szerinti, javított gyorsdiagnosztikumok előállítására, azzal jellemezve, hogy a kromogént már tartalmazó tesztcsíkot impregnáljuk 1 cm2 felületre számítva 0,1—10 mg, anionos jellegű akril- és/vagy metakrilgyanta vizes diszperziójával.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az impregnálást 1—5 szénatomos alkoholokkal képzett akril-, illetve metakrilsavészterek és
    40 (met)akrílsav 1: 4—2 : 1 súlyarányú kopolimerizátumának a vizes diszperziójával végezzük.
HURO001051 1978-12-09 1979-12-07 High-speed diagnosticum with improved parameters and method for producing thereof HU181949B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19782853300 DE2853300C3 (de) 1978-12-09 1978-12-09 Schnelldiagnostica zur diagnostischen Erfassung von okkultem Blut

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181949B true HU181949B (en) 1983-11-28

Family

ID=6056777

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HURO001051 HU181949B (en) 1978-12-09 1979-12-07 High-speed diagnosticum with improved parameters and method for producing thereof

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0017661B1 (hu)
DD (1) DD152632A5 (hu)
DE (1) DE2853300C3 (hu)
HU (1) HU181949B (hu)
YU (1) YU43612B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4277250A (en) * 1979-12-10 1981-07-07 Baylor College Of Medicine Methods for detecting and quantifying occult blood
US4329317A (en) * 1981-01-29 1982-05-11 Smithkline Instruments, Inc. Method of stabilizing a specimen slide for occult blood testing
US4365970A (en) * 1981-05-01 1982-12-28 Smithkline Instruments, Inc. Specimen test slide and method for testing occult blood
ATE15229T1 (de) * 1981-07-16 1985-09-15 Hoffmann La Roche Verfahren zum nachweisen von okkultem humanblut in humanstuhlproben.
ZA831268B (en) * 1982-04-30 1984-10-31 Hematec Corp Home diagnostic aid and method for determining the presence of occult blood for use by the general public
DE3925938C1 (hu) * 1989-08-03 1990-04-12 Geb. Sehl Claudia 1000 Berlin De Keck

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS175782B1 (hu) * 1974-10-16 1977-05-31
DE2460903C3 (de) * 1974-12-21 1981-12-24 Boehringer Mannheim Gmbh, 6800 Mannheim Neue 3,3',5,5'-Tetraalkylbenzidine
FI52256C (fi) * 1975-12-08 1977-07-11 Osmo Antero Suovaniemi Laite näytteiden ottamista varten näytteiden kuljettamiseksi ja analys oimiseksi.
US4038485A (en) * 1976-03-18 1977-07-26 Miles Laboratories, Inc. Test composition, device, and method

Also Published As

Publication number Publication date
DE2853300B2 (de) 1981-01-08
EP0017661B1 (de) 1984-12-19
YU299179A (en) 1984-04-30
EP0017661A1 (de) 1980-10-29
DE2853300A1 (de) 1980-06-12
YU43612B (en) 1989-08-31
DE2853300C3 (de) 1982-12-02
DD152632A5 (de) 1981-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69805804T2 (de) Verfahren, zusammensetzung und gerät für die bestimmung von freien halogenen in wässrigen flüssigkeiten
FI80343C (fi) Testanordning.
DE2723183B2 (de) Prufmittel zur Bestimmung von Hämoglobin in einer Blutprobe
DE3206723C2 (hu)
US4273868A (en) Color stable glucose test
HU222596B1 (hu) Többrétegű tesztmezős diagnosztikai teszthordozó és eljárás vizsgálandó anyag meghatározására annak alkalmazásával
JPS5849824B2 (ja) アスコルビン酸及びその塩を測定するための組成物および用具
DE2502013A1 (de) Halbautomatische vorrichtung zur quantitativen ermittlung chemischer bestandteile einer zu untersuchenden fluessigkeit
HU185504B (en) Process for the stabilization of test planes suitable for the detection of coagulated blood
DE102017114107A1 (de) Olfaktorische Detektion von Kohlenstoffmonoxid
DE69701642T2 (de) Glas/Zellulose als Proteinreagenz
EP1346223A2 (de) Reagens zur lumineszenz-optischen bestimmung eines analyten
US4234313A (en) Device and method for quantitative uric acid testing
DE69713973T2 (de) Methode zum Nachweis von Lysozym
HU181949B (en) High-speed diagnosticum with improved parameters and method for producing thereof
US5755231A (en) Test strip including integral specimen flow retarding structure
US6541269B1 (en) Colorimetric test strips
US4132527A (en) Diagnostic compositions, diagnosing instruments, and methods of manufacturing same
DE69016389T2 (de) Kohlendioxidbestimmungsmethode für Carboanhydrase enthaltende Körperflüssigkeiten.
JPH0756488B2 (ja) 総蛋白質測定用試験方法及び試験具
DE3853560T2 (de) Analytisches Element zur Vollblutuntersuchung.
US3971702A (en) Diagnostic composition for saccharide determination
JPH09145711A (ja) 尿中タンパク質を検出するための試験片
Lee et al. Evaluation of the dimethylaminocinnemaldehyde contact transfer process and its application to fingerprint development on thermal papers
CH675485A5 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee