HU181190B - Eljárás és kapcsolási elrendezés timföldgyári lúg- és zagybeálUtás önműködő folyamatvezérlésére - Google Patents
Eljárás és kapcsolási elrendezés timföldgyári lúg- és zagybeálUtás önműködő folyamatvezérlésére Download PDFInfo
- Publication number
- HU181190B HU181190B HU229680A HU229680A HU181190B HU 181190 B HU181190 B HU 181190B HU 229680 A HU229680 A HU 229680A HU 229680 A HU229680 A HU 229680A HU 181190 B HU181190 B HU 181190B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- slurry
- control
- tank
- molar ratio
- digestion
- Prior art date
Links
Landscapes
- Paper (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás és kapcsolási elrendezés, melynek segítségével a timföldgyári lúg- és zagybeállító folyamatok, s ezen belül a feltárás utáni mólviszony stabilizálása önműködően szabályozhatók.
A találmány szerinti eljárás során a timföldgyári lúgösszetétel és zagyösszetétel önműködő befolyásolása zárthurkú, követőjellegű szabályozó lánc alkalmazásával történik, vezetőjelekként a munkaközeg kitüntetett állapotjellemzőit, alapjelekként a technológiai előírásban meghatározott névleges - vagy módosított névleges - mennyiségeket alkalmazzuk és a beavatkozó jelek előállításához szükséges adatfeldolgozásnál számítógépet alkalmazunk. .
A találmány szerint a szabályozást követőjellegű kéthurkos szabályozó lánc alkalmazásával foganatosítjuk, az első szabályozó hurokban vezetőjelként a - deszilikálásnak és feltárásnak már alávetett, a szabályozott rendszer végén kilépő - továbbhaladó zagynál mért ún. feltárási mólviszonyt (ο^μ) reprezentáló jelet alkalmazunk, alapjelként a technológiai előírás szerinti, névleges feltárási mólviszonyt (o<f,e) reprezentáló jelet alkalmazunk és e két jel függvényében befolyásoljuk a folyamatnak a deszilikálást megelőző lépcsőjében levő, a zagytartály felől továbbhaladó zagyra előírt valamely névleges állapotjellemzőt reprezentáló alapjel pillanatértékét és az így pontosított alapjelet alkalmazzuk a második szabályozó hurokban, míg e hurokban vezetőjelként a zagytartály felől továbbhaladó zagynál mért meg181190 felelő állapotjellemzőt alkalmazzuk és e két jel függvényében adunk beavatkozó jelet a lúgbeállítást szabályozó valamely szerv, pl. a lúgtartály és a zagytartály közötti vezetékszakaszba beiktatott szelep 5 vezérlőbemenetére.
A találmány szerinti eljárás foganatosításánál pl. a második szabályozó hurokban alapjelként - az első szabályozó hurok -révén már pontosított — névleges 0 ún. beállítási mólviszonyt (ob,e) alkalmazhatjuk, vezetőjelként pedig a zagytartály felől továbbhaladó zagynál mért beállítási mólviszonyt (gb.m); egy előnyös foganatosítási mód szerint a második szabályozó hurokban alapjelként az első szabályozó hu5 rok révén már pontosított, a névleges ún. feltárási nátronfajlagost (FNE) sűrűség-értékként reprezentáló jelet, vezetőjelként a zagytartály felől továbbhaladó zagynál mért sűrűség pillanatértékét reprezentáló jelet alkalmazunk. Előnyös továbbá, ha önmagában ismert a módon meghatározzuk a kiindulási feltárólúg - a példaként ismertetendő folyamat során a lúgtartályból kilépő feltáró lúg — koncentrációját és annak függvényében szükség szerint - közvetlenül vagy számítógépes kiértékeléssel előállított beavatkozó jel 5 segítségével — befolyásoljuk a szabályozó lánc bemeneti szabályozó szervének - a példaként ismertetendő berendezésnél a lúgbeállító tartály bemeneti szelep(rendszer)ének — üzemét.
Az eddigiekben említett állapotjellemzők jelenre tése a következő:
-1181190
Feltárási mólviszonynak (aF) nevezzük a szabályozott rendszer végén kilépő - a példaként mutatott folyamat esetén a feltárósorból kilépő - zagynál mérhető mólviszonyt, mely viszonyszám lehet mért pillanatértékek hányadosa, vagyis mért feltárási mólviszony («f,m) vagy a technológiai előírás szerinti, névleges feltárási mólviszony (oíFje)·
Beállítási mólviszonynak (aB) nevezzük az ún. beállított zagynál - a példaként mutatott folyamat esetén a zagytartályból kilépő és a deszilikáló tartálysor felé haladó zagynál - mérhető mólviszonyt, mely viszonyszám ismét lehet mért pillanatértékek hányadosa («β,μ) vagy a technológiai előírás szerinti (adott esetben további szabályozó hurok révén pontosított) névleges beállítási mólviszony (öB|e)·
A lúg mólviszonyának nevezzük a szabályozó rendszer bemenetéről a lúgtartályba szállított - a példaként mutatott folyamat esetén a lúgbeállító tartályból a homogenizáló célt szolgáló lúgtartályba betáplált — lúg mólviszonyát, mely szintén lehet mért, illetve előírt névleges érték.
Mindhárom paraméternél a mólviszony fogalmán a mindenkori közegben jelenlevő két alkotó, egyfelől az ún. kausztikus nátrium-oxid tartalom, másfelől az alumínium-oxid tartalom hányadosát értjük, ahol a kausztikus nátrium-oxid fogalmán a közegben levő eredő nátrium-oxid mennyiséget, vagyis az alumínium-oxiddal kötött nátrium-oxid mennyiségének és az alumínium-oxiddal nem kötött (szabad) nátrium-oxid mennyiségének összegét értjük.
A feltárási mólviszony (aF) és a lúg mól viszony a folyadékfázisban levő közegben mérhető arányt fejez ki, míg a beállítási mólviszony (aB) olyan technológiai lépésben meghatározott arány, mely lépés idején a nátrium-oxidot és az alumínium-oxidot magában foglaló közeg kétfázisú, részben folyékony, részben szilárd fázisú.
Mindhárom esetben a mólviszony matematikailag egyfelől a kausztikus nátrium-oxid, másfelől az alumínium-oxid mennyiségének hányadosaként fejezhető ki.
A „feltárási nátronfajlagos” olyan általunk választott paraméter, mely a találmány továbbfejlesztett változatánál a második szabályozó hurok révén elérni kívánt állapot névleges állapotjellemzője, s mely az egységnyi bauxithoz adagolt lúgmennyiség feltáróképességét fejezi ki. Ennek a paraméternek a pontosabb jelentését, a képletét és a dimenzióját a találmány részletesebb ismertetése során magyarázzuk.
A szabályozó lánc holtidején e leírásban azt az időt értjük, mely eltelik, amíg a valamely to időpontban a rendszer bemeneténél munkába vett közeg a szabályozott rendszeren végighalad, majd a szabályozott rendszer utolsó lépcsőjéből kilépve módot ad a feldolgozás eredményeként kialakult feltárási mólviszony (aF,M) meghatározására és a szabályozási folyamatot módosító beavatkozó jelnek a tm időpontban való kiadására, vagyis a tm-t0 időtartamot.
A továbbiakban részletesebben ismertetett példakénti hatáslánc természetesen csak egy kitüntetett lehetőség; a rendszer kialakítható kisebb számítástechnikai kiszolgálással (bár ez általában nem ked2 vező), s továbbfejlesztésként kialakítható olyan hatáslánc is, melynél a számítógéppel végeztetjük valamennyi adatfeldolgozási műveletet, azokat is, melyek a mutatott hatásláncnál még elkülönülten végzendők.
A találmány részletesebb ismertetésére szolgáló ábrák közül az 1. ábra a feltárási mólviszony (aF) karakterisztikáját, a 2. ábra a zagysűrűség karakterisztikáját mutatja (mindkettő abszcisszája az időtengely) a 3. ábra a technológiai lánc példaképpeni kiviteli alakját, a 4. ábra a kéthurkos szabályozó lánc vázlatát mutatja.
A timföldgyári lúg- és zagybeállítás a timföldgyártás menetét és minőségét döntő mértékben meghatározza.
A lúgbeálh'tó üzemrész feladata a bauxitot feltáró lúg előkészítése, minőségének a stabilizálása. A zagyelőkészítő üzemrészben a timföldgyártás nyersanyagául szolgáló bauxitot megfelelő arányban összekeverik a feltárólúggal. A bauxitlúg zagyot a deszilikálás után hazánkban 210—240°C-on autoklávokban feltáqák, s eközben a bauxit A12O3-tartalma a lúgos folyadékfázisba kerül.
A timföldgyártás üzemvitele és gazdaságossága szempontjából az egyik legfontosabb feladat a feltárás során kapott zagy folyadékfázisának a megfelelő minőségben való előállítása.
A feltárás során nyert lúgot A12O3 és Na2O koncentrációjának, illetve ezek arányának megadásával jellemezhetjük. A feltárásban előállított oldat kausztikus Na2 O-tartalmának, illetve Al2 O3-tartalmának arányát feltárás utáni (továbbiakban: feltárási) mólviszonynak nevezik:
A feltárási mólviszony (aF) állandó értéken tartása lúg- és zagybeállítási probléma.
A szakirodalom részletesen foglalkozik a lúg- és zagybeállítás kérdésével.
A 170 759 számú magyar szabadalom szerint mérik a feltárólúg mennyiségét, k · Na2 O és Al2 O3 koncentrációját, valamint a bauxit mennyiségét és neutron aktivációs elemzőkészülékkel az összetételét SiO2 és A12O3 tartalomra. Egy tapasztalati képlet segítségével kiszámítják a várható aF értéket, amelynek felhasználásával szabályozó jelet képeznek.
Sato és munkatársai „Computer System in the Bayer Process” címmel (Symposium of A.I.M.E. Chicago) 1973-ban tartottak előadást, amelyben foglalkoztak a feltárási aF mól viszony szabályozásával is. Megoldásuk szerint egy központi számítógépbe betáplálták a feltárólúg mólviszonyát, a mért feltárási mól viszonyt (aF), mérték, illetve megfelelő számítógépes algoritmus segítségével szabályozták az egyes malmokba menő lúg és bauxit mennyiségét.
Gyakran alkalmaznak olyan módszereket is, amelyeknél a feltárólúg valamely fizikai vagy kémiai jellemzőjét folyamatosan mérik és ennek változása függvényében módosítanak a lúg : bauxit arányon.
A feltárólúg szabad Na2O tartalma például közvetlenül kapcsolatba hozható a lúg A12O3 feltáróképességével. Az sz.Na2 0 definíció szerint sz · Na2 O=k · Na2 0—Al2 O3 mól/m3 azaz a feltárólúg Al2O3-dal le nem kötött részét jelenti. Először Valló számolt be 1972. november 22-én, Budapesten a „Vegyipari és Olajipari konferencia és kiállítás”-on a sz· Na2O mérés sikeres megvalósításáról, amely lehetővé tette a lúgbeállítás 5 automatizálását az Ajkai Timföldgyárban. A zagybeállítást azonban itt is hagyományosan, a laboratóriumi elemzések alapján, táblázatok segítségével végezték.
Magyar bauxitok feldolgozása során az őrlés és a 10 feltárás művelete közé be kell illeszteni a zagy ún. deszilikálását, azaz a bauxit SiO2 tartalmát jelentő ásványok kémiai összetételének megváltoztatását, nehogy a SiO2 tartalom a feltárás során üzemzavart okozzon. 15
E tény miatt a magas SiO2 tartalmú bauxitok feldolgozása során a bemutatott eljárások alkalmazása nagy nehézségekbe ütközik.
Sato és munkatársainak eljárása már egy visszacsatolásos, de nyitott (off-line) szabályozási kört tar- 20 talmaz a feltárási aF mólviszony stabilizálására. A módszert pl. magyar bauxitok feltárása során nem lehet alkalmazni, mert az ehhez szükséges deszilikálási művelet miatt a rendszer átlagos tartózkodási ideje 12-16 órára növekszik és a nagy holtidő gá- 25 tolja visszacsatolás alkalmazását.
Hátrányos továbbá az a körülmény, hogy a feltárási aF mólviszonyt és a lúg mólviszonyát mintavétel után laboratóriumi elemzésekkel határozzák meg. A feltárólúg mólviszonya önmagában egyéb- 30 ként sem jellemző a feltáró képességre, ahhoz figyelembe kell venni a lúg k· Na2O koncentrációját is.
A 170759 számú magyar szabadalom szerinti eljárásnak két hátránya is van. Egyrészt a bauxit reprezentatív mintavételét és előírt pontosságú elemzését 35 neutronaktivációs módszerrel nem lehet elérni. Egy olyan üzemben pl., ahol ezt az eljárást alkalmazzák, jelenleg fiktív bauxitösszetétellel számolnak.
Másrészt problémát jelent a 170759 számú magyar szabadalom szerinti rendszer alkalmazásánál az 40 eljárás tisztán előretartó jellege. Az ilyen rendszereknél feltétlenül figyelembe kell venni a tartálysorok dinamikus viselkedését, hogy a különböző időben és helyen mért adatok alapján helyes következtetéseket vonhassunk le. 45
Találmányunkkal célunk olyan rendszer létrehozása a lúg- és zagy beállítás irányítására, amely kiküszöböli a bauxit mintavételnél és elemzésnél jelenleg fennálló, s a technika jelenlegi állása szerint gyakorlatilag teljesíthetetlen követelményeket, a 50 bauxit feltáródása során lejátszódó sztohasztikus folyamatok zavaró hatását és a deszilikálás miatti nagy holtidőt.
Ezt a célt úgy érjük el, hogy alárendelt szabályozást is alkalmazunk, a szabályozási lánc tehát két- 55 hurkos kaszkád szabályozó áramkör. A lúgbeállítás végrehajtását vezérlő beavatkozó jelet a fő szabályozó hurok (továbbiakban: második szabályozó hurok) szolgáltatja, a fő szabályozó hurokban alkalmazott alapjelként pedig a technológiai előírás sze- 60 rinti valamely állapotjellemzőt alkalmazzuk, mely alapjelet a segéd szabályozó hurok (továbbiakban: első szabályozó hurok) kimenőjele már pontosított a szabályozott rendszer végén kilépő zagynál mért tényleges feltárási mólviszonynak (<*f,m) a techno- 65 lógiai előírás szerinti névleges feltárási mólviszonnyal (®f,e) való összehasonlítása alapján.
A találmány szerinti eljárás foganatosításának kézenfekvő módja, hogy a második szabályozó hurok vezetőjele a már beállított és előfeltáródott « zagynál mért beállítási mólviszony (0¾ ,m) alapjele pedig a technológiai előírás szerinti, pontosított névleges beállítási mólviszony (aBE), núkoris a szabályozásban figyelembe vett állapotjellemzőket közvetlenül reprezentálják az összehasonlított jelek.
Első kísérleteink azt mutatták, hogy ez a kézenfekvő változat járható út. A gyakorlatban azonban a pillanatnyi beállítási mólviszony (aB M), mindenkori megbízható meghatározása körülményes. Ezért eljárásunk továbbfejlesztett változata szerint a második szabályozó huroknál könnyebbé és pontosabbá, megbízhatóbbá tesszük a jelfeltárást és jelfeldolgozást oly módon, hogy a második szabályozó hurok vezetőjelét a zagytartály felől továbbhaladó zagynál mért sűrűség értékéből származtatjuk le, s az így kapott vezetőjellel alapjelként a már említett FN / „feltárási nátronfajlagos”-nak az első szabályozó hurok révén pontosított értékét sűrűség-értékként reprezentáló jellel hasonlítjuk össze. A továbbiakban találmányunkat részletesebben az utóbb említett, előnyös foganatositási módnak megfelelően ismertetjük, anélkül, hogy találmányunkat arra korlátoznánk. A következő megfontolásokból indulunk ki:
- A feltárt zagy folyadékfázisának mólviszonyát, a feltárási mólviszonyt (aF) legnagyobb mértékben az egységnyi (pl. 1 t) bauxithoz adagolt lúg feltáróképessége befolyásolja, azaz a sz · Na2 O x A szorzattal jellemezhető ún. FN feltárási nátronfajlagos, ahol az A tényező a lúg : buxit arányt jelenti a zagybeállítás során (m3 lúg/t bauxit). Az FN feltárási nátronfajlagos mértékegysége kg Na2O/t bauxit. Az FN feltárási nátronfajlagos meghatározott értéken való tartása stabilizálja a feltárási mól viszony (aF) értéket.
Az 1. ábrán mutatjuk az 1. számú ajkai timföldgyárban mért feltárási mól viszonyt (aFjM) és az FN feltárási nátronfajlagos értéke alapján várható, számított feltárási mólviszonyt (aF Sz), melyek korrelációs együtthatója: ra = 0,821
A bauxit összetételének ingadozása két különböző frekvenciájú változásból tevődik össze. A nagyobb frekvenciájú ingadozás sztohasztikus jellegű, s ezt a technológiai rendszer kiszűri. A kis frekvenciájú ingadozás azzal függ össze, hogy a bánya által szállított bauxit összetételében időszakosan jelentősebben megváltozik néhány főbb összetevő aránya (pl. A12O3 és CaO tartalom, kristálytani összetétel). Ennek a hatása általában hosszabb távon érvényesül, s a zavarás végigvonul a rendszeren. Ezt szabályozási tevékenységgel lehet kompenzálni a várható és a ténylegesen mért feltárási mólviszony (aF) értékek összehasonlítása alapján.
— Az a körülmény, hogy a feltárólúgot valóban az FN feltárási nátronfajlagos érték stabilitási követelményének megfelelően adagoltuk-e a bauxithoz, eldönthető a már beállított zagy sűrűségmérésével.
Ezen mérés alapján a szabályozó rendszer képes kivédeni a lúgmennyiséget mérő műszer, a bauxit mennyiségét mérő szalagmérleg, valamint a lúg:
-3181190 : bauxit arányt szabályozó kör esetleges meghibásodásának következményeit, továbbá ez a mérés alkalmas ellenőrzőjelet szolgáltat az FN feltárási nátronfajlagos szabályozására.
A 2. ábrán látható az FN feltárási nátronfajlagos értékéből számítható és a ténylegesen mért zagysűrűség (jmért» illetve 7Szám·) görbéi. A kapcsolat szorossága az Γγ = 0,812 korrelációs együtthatóval jellemezhető.
Találmányunk szerint a feltárási mólviszony (aF) stabilizálását a következőképpen lehet elérni:
a) A deszilikálás miatti nagy szabályozási holtidőt kéthurkos, visszacsatolt szabályozó körrel hidaljuk át.
b) A feltárási mólviszony mért értékének (Of,m) és megkövetelt értékének (of,e) különbsége alapján a névleges FNg feltárási nátronfajlagos előírt értékét változtatjuk meg, amely alapjelként szolgál a máso dik (belső) szabályozó hurokban.
c) Az FNe feltárási nátronfajlagos értéke, valamint a feltárólúg összetételi adatai alapján nyerhető zagysűrűség és a ténylegesen mért zagysűrűség - mint az FN-stabilizálás ellenőrző jele — különbsége alapján a második szabályozó hurok megváltoztatja a bauxithoz adagolt lúg mennyiségét.
Az eljárás kidolgozása során nagy gondot fordítottunk a technológiai rendszer dinamikus tulajdonságainak a vizsgálatára. Izotópos módszerrel kimértük a lúgbeállító és deszilikáló tartálysorok tartózkodási idő eloszlásfüggvényeit, s ezek ismeretében készítettük el a technológiát irányító, automatikus működésű, mikroprocesszorra (μΡ) alapozott irányítóberendezést.
Az irányító berendezés és a technológiai rendszer közvetlen kapcsolatának megteremtésére több, μΡ-ra alapozott mérési eljárást alakítottunk ki.
így például megoldottuk a feltárólúg sz · Na2 0 tartalmának, a beállított zagy sűrűségének és a feltárási mólviszonynak a folyamatos mérését is.
A találmány szerinti berendezést egy példa kapcsán ismertetjük. A 3. ábrán a lúgbeállítás, zagybeállítás, deszilikálás és feltárás technológiai sémája, valamint a találmány szerinti irányító rendszer látható. A lúgbeállító 1 tartályban különböző összetételű lúgáramokat keverünk össze. A 2 lúgtartály homogenizálási célokat szolgál. A 3 golyósmalomban a bauxit a nedvesőrlés során a feltárólúg egy részével zaggyá alakul, majd a 4 zagytartályba kerül. Ugyanide visszük a beállítólúg fennmaradó részét is, a beállított zagy a deszilikáló 5 tartálysorra, majd a 6 feltárósorra kerül.
A beállított feltárólúgot a vezetőképesség 8 távadó segítségével elemezzük, innen egy vezetőképességre és hőmérsékletre jellemző analóg jel jut a 17 számítógépbe. A 2 lúgtartály szintváltoztatásait a szintmérő 9 távadó adja a 17 számítógépre, mely a mérések és a lúgbeállító tartályok dinamikus modellje alapján időhelyesen kiszámítja a lúgbeállító tartálysort elhagyó lúg összetételét és szabályozó 7 áramkör felhasználásával esetleges lúgbeállítási korrekciókat végez.
A 4 zagytartály szintjét a szintmérő 11 távadó útján lehet mérni. Az izotópos 12 sűrűségmérő segít 4 ségével figyeljük, hogy a lúg és bauxit összekeverése az FNe feltárási nátronfajlagos előírt értékének megfelelő-e. A 13 műszer segítségével a beállított zagy mennyiségét lehet mérni.
A feltárt zagy mólviszonyának folyamatos mérésére a 15 mintavevő és az elemző 14 készülék szolgál.
A 15 mintavevő vezérlését a 17 számítógép végzi. Az elemző 14 készülékből vezetőképesség! és hőmérsékletadat jut a 17 számítógépbe, amely meghatározza a minta hígítása során fellépő vezetőképességi maximumot és ebből, valamint a hőmérsékletadatból kiszámítja a feltárási mólviszonyt (ap).
A számítógépes irányítási rendszerrel a kapcsolatot a 16 konzol segítségével tartja a kezelő; a számítási, elemzési és egyéb naplókat a 18 béréndezés írja ki. A kezelő által kezelt 16 konzol mellett vagy helyett a 17 számítógép bemenetére további adatfeldolgozó vagy adatkezelő készülék is csatlakozhat.
A rendszer a következőképpen működik:
A 16 konzolon beírjuk a 17 számítógépbe az előírt réteges feltárási mólviszonyt (aF,E)> amelyet az üzemben el akarunk érni. Ez gyakorlatilag olyan mozzanat, mintha egy klasszikus szabályozási kör alapjelét állítanánk be.
A 17 számítógép tt (~néhány sec) időközönként beolvassa a beállított zagy sűrűségének, a feltárólúg sz · Na2 0 koncentrációjának és a feltárási mólviszonynak a meghatározásához szükséges mérések aktuális értékeit. Kiszámítja a paramétereket. Vizsgálatokat végez a mért értékekkel kapcsolatban, a méréseket hiba esetén letiltja, a tiltást kijelzi és automatikusan laboratóriumi elemzéseket kezdeményez.
A 17 számítógép t2 időközönként (~fél óra) megvizsgálja a feltárólúg sz · Na2 0 koncentrációjának változási trendjét, és dönt arról, hogy a változások miatt szükséges-e a lúg : bauxit arányt változtatni.
Ugyancsak vizsgálatot végez arra vonatkozóan, hogy a beállított zagy az FN feltárási nátronfajlagos értékének megfelelően lett-e összekeverve. Eltérés esetén módosítja a bauxithoz adott lúg mennyiségét.
A gép t3 (~2 óra) időközönként beolvassa a zagybeállításhoz és a mérések hitelesítéséhez szükséges adatokat. Elvégzi a hitelesítéseket. Végül t4 (~8 óra) időközönként megvizsgálja a feltárási mólviszony (aF) változási trendjét és dönt arra vonatkozólag, hogy kell-e változtatni FNE feltárási nátronfajlagos előírt értékén.
A bemutatott eljárás és rendszer lehetővé teszi a feltárási mólviszony (aF) visszacsatolását két lépcsőben.
A két lépcsős visszacsatolást a 4. ábrán tanulmányozhatjuk. A második szabályozó 101 áramkör méri a beállított zagy sűrűségét, majd különbséget képez a mért és az FNE feltárási nátronfajlagos előírt értékből származtatható sűrűségből. Eltérés esetén módosítja a bauxithoz adagolt lúg arányát.
Az első szabályozó 102 áramkör a deszilikálási és feltárási 104 lépcső után megméri a folyadékfázisban a feltárási mólviszonyt (of,m) és ha az különbözik az előírt feltárási mólviszonytól («f,e), akkor módosítja a második szabályozó 101 áramkör
-4181190 alapjelét, az előírt FNE feltárási nátronfajlagost. Az így kialakított szabályozó lánc a 103 lépcsőnél alkalmazott ismert beavatkozással összehangolja a lúg és a zagy beállítását. Lehetővé teszi a feltárási mólviszony (aE) folyamatos meghatározását és a jelenleginél pontosabb szabályozását, melyre nem hat ki a deszilikálási folyamatból következően nagy átfutási idő. Naplózási és egyéb archiválási tevékenysége segítségével alkalmas a hagyományos műszertermék helyettesítésére.
A mikroprocesszor révén a lúg mennyiségének módosítását úgy is végezhetjük, hogy annak beavatkozó jelével előidézzük bizonyos mennyiségű lúgnak
- csővezetéken keresztül - közvetlenül a zagy továbbítására szolgáló dugattyús szivattyú hengerébe juttatását. Ez a módszer azzal az előnnyel is jár
- más utólagos lúgadagolási módszerekhez .képest, amilyen pl. a lúgadagolás az utolsó deszilikáló tartályba vagy a tartály felől elmenő csővezetékbe, esetleg a dugattyús szivattyúk szívóágába -, hogy jelentősen megnöveli a dugattyús szivattyúk élettartamát.
Claims (8)
- Szabadalmi igénypontok:1. Eljárás timföldgyári lúg- és zagybeállítás önműködő folyamatvezérlésére zárthurkú szabályozó lánc alkalmazásával, melynek során a munkaközeg kitüntetett állapotjellemzőiből képezzük a vezetőjele(ke)t és a technológiai előírásban meghatározott névleges mennyiségek alapul vételével képezzük az alapjele(ke)t és a szabályozó láncban alkalmazott jelek legalább egy részét számítógép alkalmazásával állítjuk elő, azzal jellemezve, hogy a szabályozást követőjeliegű kéthurkos szabályozó lánc alkalmazásával foganatosítjuk, az első szabályozó hurokban vezetőjelként a — deszilikálásnak és feltárásnak már alávetett, a szabályozott rendszer végén kilépő továbbhaladó zagynál mért ún. feltárási mólviszonyt (aF,M) reprezentáló jelet alkalmazunk, alapjelként a technológiai előírás szerinti, névleges feltárási mólviszonyt (aF(E) reprezentáló jelet alkalmazunk és e két jel függvényében befolyásoljuk a folyamatnak a deszilikálást megelőző lépcsőjében levő, a zagytartályból továbbhaladó zagyra előírt valamely névleges állapotjellemzőt reprezentáló alapjel pillanatértékét és az így pontosított alapjelet alkalmazzuk a második szabályozó hurokban, míg e hurokban vezetőjelként a zagytartály felől továbbhaladó zagynál mért megfelelő állapotjellemzőt alkalmazzuk és e két jel függvényében adunk beavatkozó jelet a lúgbeállítást szabályozó valamely szerv, pl. a lúgtartály és a zagytartály közötti vezetékszakaszba beiktatott szelep vezérlőbemenetére. (Elsőbbség: 1980. IX. 18.)
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a második szabályozó hurokban alapjelként az első szabályozó hurok beavatkozó jelével pontosított névleges ún. beállítási mól viszonyt (aB>E) vezetőjelként a zagy tartály felől továbbhaladó zagynál mért beállítási mólviszonyt (öb,m) alkalmazzuk, ahol a beállítási mólviszony (aB) az ún. kausztikus nátrium-oxid tartalom és az alumínium-oxid tartalom hányadosa és a kausztikus nátrium-oxid a közegben levő eredő nátrium-oxid mennyiség, azaz az alumínium-oxiddal kötött és az alumínium-oxiddal nem kötött (szabad) nátrium-oxid mennyiségének összege. (Elsőbbség: 1980.IX. 18.)
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a második szabályozó hurokban alapjelként az első szabályozó hurok révén pontosított névleges ún. feltárási nátronfajlagost (FNe) sűrűség-értékként reprezentáló jelet, vezetőjelként a zagytartály felől továbbhaladó zagynál mért sűrűségértéket reprezentáló jelet alkalmazunk, ahol a feltárási nátronfajlagos:FN=sz · Na20 x A ésA - a lúg : bauxit arányt jelenti a zagybeállítás során, melynek dimenziója: lúgtérfogat/bauxitsúly.(Elsőbbség: 1981. I. 15.)
- 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy önmagában ismert módon meghatározzuk a kiindulási feltárólúg — pl. a lúgtartályból kilépő feltárólúg - koncentrációját és annak függvényében Szükség szerint — közvetlenül vagy számítógépes kiértékelés alapján előállított beavatkozó jel segítségével - befolyásoljuk a szabályozott rendszer bemeneti szabályozó szervének - pl. a lúgbeállító tartály bemeneti szelep(rendszer)ének — üzemét. (Elsőbbség: 1980. IX. 18.)
- 5. Folyamatszabályozó kapcsolási elrendezés lúgban oldott timföldet tartalmazó, feltárt zagyot előállító berendezéshez, mely berendezés tartalmaz a feltárt zagyot szolgáltató zagykimenetről visszafelé haladó sorrendben feltárási lépcsőt, (mely lépcső autoklávsorokat alkot), annak bemenetével vezeték útján összekötött deszilikáló lépcsőt (mely lépcső tartálysort alkot), annak bemenetével vezeték útján összekötött - legalább két bemenetű - zagytartály, a zagytartály egyik bemenetével vezeték útján összekötött, aprított bauxitot és lúgot tartalmazó zagyot előállító berendezés, a zagytartály másik bemenetére vezeték útján csatlakozó lúgtartályt és a lúgtartály, valamint a zagytartály közötti szállítási útvonalba beiktatott beavatkozó szervet, melynek bemenetére a szabályozó lánc kimenete csatlakozik, azzal jellemezve, hogy a szabályozó lánc tartalmaz követőjeliegű első és második szabályozó áramkört (102 és 101), a második szabályozó áramkör (101) kimenete csatlakozik a lúgtartály (2) és a zagytartály (4) közötti szállítási útvonalba beiktatott beavatkozó szerv (pl. szelep) vezérlőbemenetére, míg a második szabályozó áramkör (101) vezetőjelképző szervével közvetlenül vagy közvetve a zagytartály (4) kimenetét és a deszilikáló tartálysor (5) bemenetét magában foglaló szakasz mentén elrendezett egy vagy több állapotérzékelő van csatolva, a második szabályozó áramkör (101) alapjelképző szervével pedig közvetlenül vagy közvetve az első szabályozó áramkör (102) kimenete van csatolva, s az első szabályozó áramkör (102) vezetőjelképző szervével közvetlenül vagy közvetve a timföldet szolgáltató zagykimenetnél elrendezett egy vagy több állapotérzékelő van csatolva. (Elsőbbség: 1980. IX. 18.)-511
- 6. Az 5. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy tartalmaz további szabályozó áramkört (7), melynek kimenete a lúgtartályt (2) megelőző - ún. lúgbeállító lépcsőben elrendezett további beavatkozó szervnek, célszerűen a lúgbeállító tartály (1) bemeneti szelep(rendszer)ének vezérlőbemenetére csatlakozik, a további szabályozó áramkör (7) vezetőjelképző szervével pedig közvetlenül vagy közvetve a lúgtartály (2) kimeneténél elrendezett állapotérzékelő(k) van(nak) csatolva. (Elsőbbség: 1980. IX. 18.)
- 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szabályozó áramkörök (102, 101) vezetőjelképző és/vagy alapjelképző szerveit - célszerűen real-time üzemű - digitális számítógép (17) megfelelő funkcionális szervei alkotják és a szabályozó áramkörök (102, 101) és adott esetben a további szabályozó áramkör (7) bemenetei a számítógép (17) megfelelő illesztőszervé(í)nek kimeneté(i)re csatlakoznak, a szabályozó láncban elrendezett állapotérzékelők jelkimenetei pedig a számítógép (17) megfelelő illesztőszervé(i)nek bemeneté(i)re csatlakoznak. (Elsőbb5 ség: 1980. IX. 18.)
- 8. Az 5-7. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a számítógép (17) mikroprocesszor. (Elsőbbség: 1980. IX. 18.) 0 9. Az 5—8. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a számítógép (17) rendelkezik kézi beírókészülékkel, célszerűen konzollal (16). Elsőbbség: 1980.IX. 18.)15 10. Az 5-9. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a számítógép (17) (egyik) bemenetére további adatfeldolgozó vagy adatkezelő készülék csatlakozik. (Elsőbbség: 1980. IX. 18.)3 rajz, 4 ábraA kiadásért felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója84.4283 - Zrínyi Nyomda, Budapest
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU229680A HU181190B (hu) | 1980-09-18 | 1980-09-18 | Eljárás és kapcsolási elrendezés timföldgyári lúg- és zagybeálUtás önműködő folyamatvezérlésére |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU229680A HU181190B (hu) | 1980-09-18 | 1980-09-18 | Eljárás és kapcsolási elrendezés timföldgyári lúg- és zagybeálUtás önműködő folyamatvezérlésére |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU181190B true HU181190B (hu) | 1983-06-28 |
Family
ID=10958730
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU229680A HU181190B (hu) | 1980-09-18 | 1980-09-18 | Eljárás és kapcsolási elrendezés timföldgyári lúg- és zagybeálUtás önműködő folyamatvezérlésére |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU181190B (hu) |
-
1980
- 1980-09-18 HU HU229680A patent/HU181190B/hu unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20190361413A1 (en) | Method for controlling a process | |
HU181190B (hu) | Eljárás és kapcsolási elrendezés timföldgyári lúg- és zagybeálUtás önműködő folyamatvezérlésére | |
EP0524743B1 (en) | Method for controlling the sodium carbonate concentration of green liquor in the dissolving tank | |
US3163172A (en) | Consistency measuring and control method and apparatus | |
US3572361A (en) | Apparatus for blending stock for a paper machine | |
US4201656A (en) | Process aid addition in hot water process based on feed fines content | |
WO2017148191A1 (zh) | 一种石膏板淀粉添加控制的方法及其系统 | |
Ward et al. | On-line determination and control of the water content in a continuous conversion reactor using NIR spectroscopy | |
SU1416580A1 (ru) | Способ автоматизированного управлени процессом сульфатной варки целлюлозной массы в котле | |
RU2404845C2 (ru) | Способ управления процессом растворения карналлитовых руд | |
US7919067B2 (en) | Method and apparatus for controlling a causticizing process | |
SU1411276A1 (ru) | Способ автоматического управлени производством экстракционной фосфорной кислоты | |
CN109917762A (zh) | 一种水泥窑系统二次风温自动补偿的方法 | |
WO2018201241A1 (en) | Vent stack temperature as a feedforward variable for smelt dissolving tank tta control | |
CA2192406C (en) | Method and apparatus for automated monitoring of pulp retention time | |
Riffaud | Development of Automatic Control of Bayer Plant Digestion | |
CN117138933A (zh) | 氧化铝矿浆磨先进过程控制系统及方法 | |
CA1094003A (en) | Method for addition of alkaline process aids to the conditioning step of the hot water process for extraction of hydrocarbons from bituminous sands | |
JPH0718800Y2 (ja) | プロセス処理装置 | |
SU959047A1 (ru) | Способ управлени процессом варки целлюлозы | |
SU1501008A1 (ru) | Способ автоматического управлени обработкой древесной щепы в пропиточном аппарате | |
SU764723A1 (ru) | Система регулировани подачи воды и электролита в роторную мельницу- мешалку | |
JPS6390741A (ja) | 三成分系溶液組成の迅速測定法 | |
DE69217052T2 (de) | Ein regenerierungsprozess von einem katalysator-komplex aus bortrifluorid bei der herstellung von carbonsäuren | |
RU2214457C1 (ru) | Способ управления процессом приготовления известкового молока |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 |